Об утверждении Правил выдачи заключения о соответствии материалов топографо-геодезических, картографических, аэрофотосъемочных работ установленным государственной или местной координатным системам отсчета
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 30 июня 2026 года № 365/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2026 года № 39192
В соответствии с подпунктом 32-1) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи заключения о соответствии материалов топографо-геодезических, картографических, аэрофотосъемочных работ установленным государственной или местной координатным системам отсчета.
2. Департаменту геодезии и пространственных данных Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан

Топографиялық-геодезиялық, картографиялық, аэрофототүсірілім жұмыстары материалдарының белгіленген мемлекеттік немесе жергілікті координаттық есептеу жүйелеріне сәйкестігі туралы қорытынды беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2026 жылғы 30 маусымдағы № 365/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 шiлдеде № 39192 болып тіркелді
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 32-1) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Топографиялық-геодезиялық, картографиялық, аэрофототүсірілім жұмыстары материалдарының белгіленген мемлекеттік немесе жергілікті координаттық есептеу жүйелеріне сәйкестігі туралы қорытынды беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Геодезия және кеңістіктік деректер департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министірлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі

от 30 июня 2026 года
№ 365/НҚ
Правила выдачи заключения о соответствии материалов топографо-геодезических, картографических, аэрофотосъемочных работ установленным государственной или местной координатным системам отсчета
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи заключения о соответствии материалов топографо-геодезических, картографических, аэрофотосъемочных работ установленным государственной или местной координатным системам отсчета (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 32-1) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О геодезии, картографии и пространственных данных" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок выдачи заключения о соответствии материалов топографо-геодезических, картографических, аэрофотосъемочных работ установленным государственной или местной координатным системам отсчета.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) высотная система отсчета – система отсчета для определения высот точек земной поверхности относительно исходной уровненной поверхности;
2) уполномоченный орган в сфере геодезии, картографии и пространственных данных (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере геодезии, картографии и пространственных данных;
3) геодезическая основа – совокупность закрепленных на местности пунктов, положение которых определено на основании геодезических измерений в единой координатной системе отсчета;
4) гравиметрическая система отсчета – система отсчета для определения абсолютных или относительных измерений ускорения силы тяжести;
5) местная координатная система отсчета – координатная система отсчета проекции, устанавливаемая в отношении ограниченной территории, не превышающей границы административно-территориальной единицы Республики Казахстан;
6) картографическая проекция – математически определенный способ отображения поверхности Земли;
7) преобразование координат – переход из одной координатной системы отсчета в другую координатную систему отсчета, которые основаны на одинаковых датумах;
8) трансформирование координат – переход из одной координатной системы отсчета, связанной с одним датумом, в другую координатную систему отсчета с другим датумом;
9) услугополучатель – физические и юридические лица, филиалы и представительства юридических лиц, имеющие право и (или) намерение подать заявление на получение государственной или социально ответственной услуги или получающие государственную или социально ответственную услугу либо получившие результат оказания государственной или социально ответственной услуги для реализации своих прав, свобод и законных интересов с предоставлением им соответствующих материальных или нематериальных благ;

2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 365/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Топографиялық-геодезиялық, картографиялық, аэрофототүсірілім жұмыстары материалдарының белгіленген мемлекеттік немесе жергілікті координаттық есептеу жүйелеріне сәйкестігі туралы қорытынды беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Топографиялық-геодезиялық, картографиялық, аэрофототүсірілім жұмыстары материалдарының белгіленген мемлекеттік немесе жергілікті координаттық есептеу жүйелеріне сәйкестігі туралы қорытынды беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Геодезия, картография және кеңістіктік деректер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 32-1) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және топографиялық-геодезиялық, картографиялық, аэрофототүсірілім жұмыстары материалдарының белгіленген мемлекеттік немесе жергілікті координаттық есептеу жүйелеріне сәйкестігі туралы қорытынды беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) биіктік есептеу жүйесі – жер беті нүктелерінің бастапқы деңгейлік бетіне қатысты биіктіктерін айқындауға арналған есептеу жүйесі
2) геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласындағы басшылық пен салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) геодезиялық негіз – жергілікті жерде бекітілген, бірыңғай координаттық есептеу жүйесіндегі геодезиялық өлшеулер негізінде айқындалған пункттердің жиынтығы.
4) гравиметриялық есептеу жүйесі – ауырлық күші үдеуінің абсолютті немесе салыстырмалы өлшемдерін айқындауға арналған есептеу жүйесі;
5) жергілікті координаттық есептеу жүйесі – Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірлігінің шекарасынан аспайтын шектеулі аумаққа қатысты белгіленетін проекцияның координаттық есептеу жүйесі;
6) картографиялық проекция – Жер бетін бейнелеудің математикалық айқындалған тәсілі;
7) координаттарды өзгерту – бірдей датумдарға негізделген бір координаттық есептеу жүйесінен басқа координаттық есептеу жүйесіне ауысу;
8) координаттарды трансформациялау – бір датумға байланысты бір координаттық есептеу жүйесінен басқа датумы бар басқа координаттық есептеу жүйесіне ауысу;
9) көрсетілетін қызметті алушы – мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуға өтініш беруге құқығы және (немесе) ниеті бар немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алатын не өз құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыру үшін оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер бере отырып, мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету нәтижесін алған жеке және заңды тұлғалар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері;

10) заключение – документ, подтверждающий соответствие материалов топографо-геодезических, картографических, аэрофотосъемочных работ установленным государственной или местной координатным системам отсчета;
11) государственная система отсчета – совокупность государственных координатных, высотных и гравиметрических систем отсчета, распространяющаяся на всю территорию Республики Казахстан.
3. Выдача заключения о соответствии материалов топографо-геодезических, картографических, аэрофотосъемочных работ установленным государственной или местной координатным системам отсчета является государственной услугой (далее – государственная услуга) и оказывается Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный центр геодезии и пространственной информации" Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан (далее – услугодатель).
4. Уполномоченный орган в сфере геодезии, картографии и пространственных данных в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения подзаконного нормативного правового акта, определяющего порядок оказания государственной услуги, актуализируют информацию о порядке ее оказания и направляет в Единый контакт-центр, оператору цифровой инфраструктуры "цифрового правительства".
Глава 2. Порядок выдачи заключения о соответствии материалов топографо-геодезических, картографических, аэрофотосъемочных работ установленным государственной или местной координатным системам отсчета
5. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги (далее – Перечень) изложены в приложении 1 к настоящим Правилам.
6. Государственная услуга, предусмотренная настоящими Правилами, оказывается на безвозмездной основе.
7. Представление на рассмотрение материалов топографо-геодезических, картографических, аэрофотосъемочных работ на предмет соответствия установленным государственной или местной координатным системам отсчета осуществляется после завершения полевых и камеральных работ – до внесения сведений в государственный земельный кадастр, единый государственный кадастр недвижимости.
8. При оформлении и выдаче заключения о соответствии материалов топографо-геодезических, картографических, аэрофотосъемочных работ установленным государственной или местной координатным системам отсчета используется Казахстанская земная координатная отcчетная основа 2023 года (Qazaqstan Terrestrial Reference Frame 2023, QazTRF-23), установленная согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2023 года № 208 "Об установлении государственных систем отсчета и картографических проекций".

10) қорытынды – топографиялық-геодезиялық, картографиялық, аэрофототүсірілім жұмыстарының материалдарын белгіленген мемлекеттік немесе жергілікті координаттық есептеу жүйелеріне сәйкестігін растайтын құжат;
11) мемлекеттік есептеу жүйесі – Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына қолданылатын, мемлекеттік координаттық, биіктік және гравиметриялық есептеу жүйелерінің жиынтығы.
3. Топографиялық-геодезиялық, картографиялық, аэрофототүсірілім жұмыстары материалдарының белгіленген мемлекеттік немесе жергілікті координаттық есептеу жүйелеріне сәйкестігі туралы қорытынды беру мемлекеттік көрсетілетін қызмет болып табылады (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) және Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің "Ұлттық геодезия және кеңістіктік ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетіледі.
4. Геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық акт бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектілендіреді және Бірыңғай байланыс-орталығына, "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының операторына жібереді.
2-тарау. Топографиялық-геодезиялық, картографиялық, аэрофототүсірілім жұмыстары материалдарының белгіленген мемлекеттік немесе жергілікті координаттық есептеу жүйелеріне сәйкестігі туралы қорытынды беру тәртібі
5. Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 1-қосымшада жазылған.
6. Осы Қағидаларда көзделген мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақысыз негізде көрсетіледі.
7. Топографиялық-геодезиялық, картографиялық және аэрофототүсірілім жұмыстарының материалдарын белгіленген мемлекеттік немесе жергілікті координаттық есептеу жүйелеріне сәйкестігі тұрғысынан қарауға ұсыну далалық және камералдық жұмыстар аяқталғаннан кейін – мемлекеттік жер кадастрына, жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрына мәліметтер енгізілгенге дейін жүзеге асырылады.
8. Топографиялық-геодезиялық, картографиялық, аэрофототүсірілім жұмыстары материалдарының белгіленген мемлекеттік немесе жергілікті координаттық есептеу жүйелеріне сәйкестігі туралы қорытындыны рәсімдеу және беру кезінде "Мемлекеттік есептеу жүйелерін және картографиялық проекцияларды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 14 наурыздағы № 208 қаулысына сәйкес белгіленген 2023 жылғы Қазақстандық жер координаттық есептеу негізі (Qazaqstan Terrestrial Reference Frame 2023, QazTRF-23) қолданылады.

9. Для получения государственной услуги услугополучатели направляют услугодателю заявление для получения заключения в форме электронного документа (далее – заявление), согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
10. Заявления о выдаче заключения, а также прилагаемые к ним материалы, содержащие сведения, составляющие государственные секреты, рассматриваются в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О государственных секретах" и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области защиты государственных секретов.
11. Заявления о выдаче заключения, а также прилагаемые к ним материалы, содержащие служебную информацию ограниченного распространения, рассматриваются с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о защите служебной информации ограниченного распространения.
12. Сотрудник канцелярии услугодателя в день поступления заявления по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам проверяет полноту представленных документов и сведений в соответствии с пунктом 9 Перечня, осуществляет их прием и регистрацию, также передает его на рассмотрение ответственному структурному подразделению услугодателя.
При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов и сведений в соответствии с пунктом 9 Перечня, сотрудник канцелярии услугодателя отказывает в приеме заявления.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются в ближайший следующий за ним рабочий день.
13. Срок выдачи заключения со дня предоставления заявления услугополучателем составляет 10 (десять) рабочих дней.
14. Ответственный сотрудник структурного подразделения услугодателя (далее – ответственный сотрудник) в течение 7 (семи) рабочих дней с момента регистрации заявления проверяет на соответствие предоставленные материалы топографо-геодезических, картографических, аэрофотосъемочных работ установленной на территории Республики Казахстан государственной или местной координатным системам отсчета.
15. Проверка материалов включает следующие этапы:
1) проверку комплектности представленных материалов;
2) анализ метаданных и документации;
3) проверку используемой координатной системы отсчета;
4) контроль параметров картографической проекции;
5) анализ преобразований координат;
6) оценку точности координатной привязки.
16. Проверка координатных данных осуществляется путем:

9. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес қорытынды алу туралы электрондық құжат нысанындағы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) көрсетілетін қызметті берушіге жолдайды.
10. Қорытынды беру туралы өтініштер, сондай-ақ оларға қоса тіркелген мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын материалдар "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының және мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес қаралады.
11. Қорытынды беру туралы өтініштер, сондай-ақ оларға қоса тіркелген таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратты қамтитын материалдар Қазақстан Республикасының таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратты қорғау туралы заңнамасының талаптары сақтала отырып қаралады.
12. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өтініш келіп түскен күні Тізбенің 9-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің толықтығын тексереді, оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады, сондай-ақ оны көрсетілетін қызметті берушінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қарауына жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбенің 9-тармағына сәйкес құжаттар мен мәліметтердің толық емес топтамасын ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету нәтижесін беру одан кейінгі ең жақын жұмыс күні жүзеге асырылады.
13. Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті ұсынған күннен бастап қорытынды беру мерзімі 10 (он) жұмыс күнін құрайды.
14. Көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің жауапты қызметкері (бұдан әрі – жауапты қызметкер) өтініш тіркелген сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ұсынылған топографиялық-геодезиялық, картографиялық және аэрофототүсірілім жұмыстары материалдарының Қазақстан Республикасының аумағында белгіленген мемлекеттік немесе жергілікті координаттық есептеу жүйелеріне сәйкестігін тексереді.
15. Материалдарды тексеру келесі кезеңдерді қамтиды:
1) ұсынылған материалдардың жиынтығын тексеру;
2) метадеректер мен құжаттаманы талдау;
3) қолданылған координаттық есептеу жүйесін тексеру;
4) картографиялық проекция параметрлерін бақылау;
5) координаттарды өзгертулерді талдау;
6) координаттық байланыстыру дәлдігін бағалау.
16. Координаттық деректерді тексеру келесі жолдармен жүргізіледі:

1) анализа атрибутивной информации;
2) сопоставления с контрольными и эталонными данными;
3) использование специализированных программных средств обработки геодезических и пространственных данных.
17. Оценка соответствия пространственных данных государственной или местной координатным системам отсчета QazTRF-23 осуществляется путем сопоставления с эталонными ортофотоматериалами. При этом для территорий городов и населенных пунктов используются ортофотопланы с разрешением 0,2 м, для остальной территории – ортофотомозаика с разрешением 1 м, предельно допустимые отклонения не должны превышать половины размера пикселя соответствующего эталонного материала (0,10 м и 0,50 м соответственно), а решение о соответствии принимается на основании количественного анализа указанных отклонений без применения субъективных оценок.
18. По результатам проверки ответственный сотрудник в течение 1 (одного) рабочего дня формирует электронное решение о выдаче заключения по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, которое направляется на согласование и проверку руководителю услугодателя.
Руководитель услугодателя проверяет электронное решение и подписывает его с использованием электронной цифровой подписи в течение 1 (одного) рабочего дня.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги, услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
Уведомление направляется на абонентское устройство сотовой связи по номеру либо на адрес электронной почты, либо посредством иных средств связи, обеспечивающих фиксацию направления уведомления.
Процедура заслушивания проводится в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан (далее – АППК).
Услугополучатель представляет или высказывает возражение к предварительному решению услугодателя в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня его получения.
По результатам заслушивания услугодатель принимает решение о выдаче заключения либо о мотивированном отказе в оказании государственной услуги.

1) атрибуттық ақпаратты талдау;
2) бақылау және эталон деректерімен салыстыру;
3) геодезиялық және кеңістіктік деректерді өңдеуге арналған мамандандырылған бағдарламалық құралдарды пайдалану.
17. Кеңістіктік деректердің QazTRF-23 мемлекеттік немесе жергілікті координаттық есептеу жүйелеріне сәйкестігін бағалау эталондық ортофотоматериалдармен салыстыру арқылы жүзеге асырылады. Бұл ретте қалалар мен елді мекендер аумақтары үшін ажыратымдылығы 0,2 м ортофотожоспарлар, қалған аумақ үшін ажыратымдылығы 1 м ортофотомозаика пайдаланылады, жол берілетін шекті ауытқулар тиісті эталондық материал пикселі өлшемінің жартысынан аспауы тиіс (сәйкесінше 0,10 м және 0,50 м), ал сәйкестік туралы шешім көрсетілген ауытқулардың сандық талдауы негізінде, субъективті бағалауларды қолданбай қабылданады.
18. Тексеру нәтижелері бойынша жауапты қызметкер 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес қорытынды беру туралы шешімнің жобасын немесе осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту туралы шешімнің жобасын қалыптастырады және оны келісу үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жолдайды.
Көрсетілетін қызметті берушінің басшысы шешімнің жобасын қарайды және оған 1 (бір) жұмыс күні ішінде электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қояды.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша өз ұстанымын білдіру мүмкіндігін беру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жіберілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізіледі.
Хабарлама абоненттік ұялы байланыс құрылғысының нөміріне не электрондық пошта мекенжайына, не хабарламаның жіберілгенін тіркеуді қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдары арқылы жіберіледі.
Тыңдау рәсімі Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне (бұдан әрі – ӘРПК) сәйкес жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы алдын ала шешімге қарсылығын оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады немесе білдіреді.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші қорытынды беру туралы не мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту туралы шешім қабылдайды.

Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц, по вопросам оказания государственных услуг
19. Решение, действие (бездействие) услугодателя, а также его должностных лиц могут быть обжалованы в досудебном и (или) судебном порядке в соответствии с АППК.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного
интеллекта и цифрового
развития
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года
№ 365/НҚ
Приложение 1
к Правилам выдачи заключения
о соответствии материалов
топографо-геодезических,
картографических,
аэрофотосъемочных работ
установленным государственной
или местной координатным
системам отсчета
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
"Выдача заключения о соответствии материалов топографо-геодезических, картографических, аэрофотосъемочных работ установленным государственной или местной координатным системам отсчета"
2
Наименование услугодателя
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр геодезии и пространственной информации" Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан (далее – услугодатель).
3
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются услугодателем:
в электронном виде посредством цифровой системы "Государственный геопортал Национальной инфраструктуры пространственных данных";
в бумажном виде через канцелярию услугодателя или его филиала.
4
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Со дня предоставления заявления услугополучателем составляет 10 (десять) рабочих дней.
5
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная/бумажная (частично цифровизированная)
6
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Заключение о соответствии материалов топографо-геодезических, картографических, аэрофотосъемочных работ установленным государственной или местной координатным системам отсчета либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
7
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга, предусмотренная настоящими Правилами, оказывается на безвозмездной основе.
8
График работы

3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
19. Көрсетілетін қызметті берушінің, сондай-ақ оның лауазымды адамдарының шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) ӘРПК-ге сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен және (немесе) сот тәртібімен шағым жасалуы мүмкін.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 365/НҚ
Топографиялық-геодезиялық,
картографиялық,
аэрофототүсірілім
жұмыстары материалдарының
белгіленген мемлекеттік немесе
жергілікті координаттық есептеу
жүйелеріне сәйкестігі туралы
қорытынды беру қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
"Топографиялық-геодезиялық, картографиялық, аэрофототүсірілім жұмыстары материалдарының белгіленген мемлекеттік немесе жергілікті координаттық есептеу жүйелеріне сәйкестігі туралы қорытынды беру"
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің "Ұлттық геодезия және кеңістіктік ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету нәтижесін беру көрсетілетін қызметті беруші арқылы жүзеге асырылады:
"Ұлттық кеңістіктік деректер инфрақұрылымының мемлекеттік геопорталы" цифрлық жүйесі арқылы электрондық түрде;
көрсетілетін қызметті берушінің немесе оның филиалының кеңсесі арқылы қағаз түрінде.
4
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті ұсынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнін құрайды.
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық/қағаз түрінде (ішінара цифрландырылған)
6
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Топографиялық-геодезиялық, картографиялық, аэрофототүсірілім жұмыстары материалдарының белгіленген мемлекеттік немесе жергілікті координаттық есептеу жүйелеріне сәйкестігі туралы қорытынды немесе мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
7
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Осы Қағидаларда көзделген мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақысыз негізде көрсетіледі.
8
Жұмыс графигі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 8.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статьи 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги устанавливается с 8.30 часов до 17.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статьи 5 Закона о праздниках, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется ближайшим следующим за ним рабочим днем).
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Для проверки цифровых топографических карт и планов:
1) Заявление согласно приложению 2 к Правилам;
2) Векторные слои (GML (Geography Markup Language), SHP (Shapefile), GeoPackage или утвержденный формат);
3) Растровые материалы (при наличии);
4) Цифровая модель рельефа (если входит в состав работ);
5) Технический отчет о выполненных работах в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 7 декабря 2023 года № 611/НҚ "Об утверждении инструкции по составлению технических отчетов по геодезическим и картографическим работам";
6) Геодезическая основа;
7) Ведомость оценки точности (средняя квадратическая погрешность);
8) Координаты исходных и контрольных пунктов;
9) Материалы инструментальных измерений.
Для проверки материалов инструментальных измерений:
1) Заявление согласно приложению 2 к Правилам;
2) Файлы наблюдений в формате RINEX;
3) Отчет о методике наблюдений;
4) Отчет обработки и уравнивания;
5) Координаты определенных пунктов.
Для проверки ортофотопланов и результатов аэрофотосъемки:
1) Заявление согласно приложению 2 к Правилам;
2) Ортофотопланы (Georeferenced Tagged Image File Format) или утвержденный формат);
3) Отчет по аэрофотосъемке;
4) Отчет по фотограмметрической обработке;

1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету нәтижесін беру сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.30-дан бастап 17.00-ге дейін белгіленеді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек тәртібінде көрсетіледі;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жақын жұмыс күні жүзеге асырылады).
9
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Цифрлық топографиялық карталар мен жоспарларды тексеру үшін:
1) Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес өтініш;
2) Векторлық қабаттар (GML (Geography Markup Language), SHP (Shapefile), GeoPackage немесе бекітілген формат);
3) Растрлық материалдар (бар болған жағдайда);
4) Рельефтің цифрлық моделі (жұмыстар құрамына кірсе);
5) "Геодезиялық және картографиялық жұмыстар бойынша техникалық есептерді жасау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2023 жылғы 7 желтоқсандағы № 611/НҚ бұйрығына сәйкес орындалған жұмыстар туралы техникалық есеп;
6) Геодезиялық негіз;
7) Дәлдікті бағалау ведомосты (орташа квадраттық қателік);
8) Шығыс және бақылау пунктерінің координаттары;
9) Құралдық өлшеу материалдары.
Құралдық өлшеу материалдарын тексеру үшін:
1) Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес өтініш;
2) RINEX форматындағы бақылау файлдары;
3) Бақылау әдістемесі туралы есеп;
4) Өңдеу және теңдестіру есептері;
5) Анықталған нүктелердің координаттары.
Ортофотожоспарлар мен аэрофототүсірілімнің нәтижелерін тексеру үшін:
1) Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес өтініш;
2) Ортофотожоспарлар (Georeferenced Tagged Image File Format немесе бекітілген формат);
3) Аэрофототүсірілім туралы есеп;
4) Фотограмметриялық өңдеу туралы есеп;

5) Координаты и описание опорных и контрольных точек;
6) Сведения о примененных цифровых моделях рельефа / цифровых моделях высот;
7) Параметры внешнего ориентирования.
Для проверки цифровых моделей рельефа/цифровых моделей высот:
1) Заявление согласно приложению 2 к Правилам;
2) Файлы модели (GRID, ASCII Grid, Georeferenced Tagged Image File Format, Triangulated Irregular Network или утвержденный формат);
3) Отчет о методике создания модели;
4) Сведения об исходных данных;
5) Координаты контрольных высотных точек.
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения государственной услуги;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
5) несоответствие установленным государственной или местной координатным системам отсчета и требованиям нормативных правовых актов в сфере геодезии, картографии и пространственных данных.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1) услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе рассмотрения заявления в режиме удаленного доступа;
2) контактные телефоны справочных служб по вопросам рассмотрения заявления указаны на интернет-ресурсах уполномоченного органа www.moap@mdai.gov.kz и государственного предприятия www.qazgeodesy.kz
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного
интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан

5) Сілтеме және бақылау нүктелерінің координаттары мен сипаттамасы;
6) Қолданылған рельефтің цифрлық моделі/биіктіктің цифрлық моделі туралы мәліметтер;
7) Сыртқы бағдарлау параметрлері.
Рельефтің цифрлық модельдерін/биіктіктің цифрлық модельдерін тексеру үшін:
1) Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес өтініш;
2) Модель файлдары (GRID, ASCII Grid, Georeferenced Tagged Image File Format, Triangulated Irregular Network немесе бекітілген формат);
3) Модельді жасау әдістемесі туралы есеп;
4) Шығу деректері туралы мәліметтер;
5) Бақылау биіктік нүктелерінің координаттары.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі бар қосымша
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
5) топографиялық-геодезиялық, картографиялық және кеңістіктік деректер саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына және белгіленген мемлекеттік немесе жергілікті координаттық есептеу жүйелеріне сәйкес келмеуі.
11
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
1) көрсетілетін қызметті алушының өтінішті қарау тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтан қол жеткізу режимінде алу мүмкіндігі бар;
2) өтінішті қарау мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның www.moap@mdai.gov.kz интернет-ресурсында және мемлекеттік кәсіпорынның www.qazgeodesy.kz интернет-ресурсында көрсетілген.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі

от 30 июня 2026 года
№ 365/НҚ
Приложение 2
к Правилам выдачи заключения
о соответствии материалов
топографо-геодезических,
картографических,
аэрофотосъемочных работ
установленным государственной
или местной координатным
системам отсчета
Форма
Генеральному директору
республиканского
государственного предприятия
на праве хозяйственного
ведения "Национальный центр
геодезии и пространственной
информации"
Министерства искусственного
интеллекта и цифрового
развития
Республики Казахстан
от ________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии)
физического лица либо полное
наименование юридического
лица)
ЗАЯВЛЕНИЕ
для получения заключения о соответствии материалов топографо-геодезических,
картографических, аэрофотосъемочных работ установленным государственной
или местной координатным системам отсчета
Прошу выдать заключение о соответствии материалов топографо-геодезических,
картографических, аэрофотосъемочных работ установленным государственной или
местной координатным системам отсчета.
1) Общие сведения о заявителе:
Наименование организации/
Фамилия, имя, отчество (при его наличии):__________________________________
Бизнес-идентификационный номер /
Индивидуальный идентификационный номер:_______________________________
Юридический адрес: ____________________________________________________
Контактное лицо: _______________________________________________________
Телефон: ______________________________________________________________
Электронная почта: _____________________________________________________
Основание выполнения работ (договор, государственный заказ или другое):
______________________________________________________________________
2) Вид проверки (отметить необходимое знаком Х):
Цифровые топографические карты и планы ________________________________
Инструментальные измерения ___________________________________________
Ортофотопланы и результаты аэрофотосъемки _____________________________
Цифровые модели рельефа (ЦМР)/цифровые модели высот (ЦМВ) ____________
3) Сведения и данные, заполняемые в зависимости от вида проверки:
Для проверки цифровых топографических карт и планов:
Наименование объекта _________________________________________________
Масштаб карты/плана __________________________________________________
Территория работ (административная принадлежность) _____________________
Площадь _____________________________________________________________
Используемая координатная система отсчета (QazTRF-23) ___________________
Эпоха координат ______________________________________________________
Высотная система отсчета ______________________________________________
Примененная модель геоида (при наличии) ________________________________
Методы определения координат _________________________________________
Наличие параметров трансформирования (если применялись)
_____________________________________________________________________
Наличие цифровой модели рельефа в составе материалов
_____________________________________________________________________
Для проверки материалов инструментальных измерений:
Координатная система отсчета (QazTRF-23) ______________________________
Эпоха координат _____________________________________________________
Высотная система отсчета _____________________________________________
Примененная модель геоида ___________________________________________
Примененный режим наблюдений ______________________________________
Продолжительность наблюдений _______________________________________
Метод обработки и уравнивания _______________________________________
Наличие трансформирования координат (при наличии) ____________________
Количество определенных пунктов _____________________________________
Для проверки ортофотопланов и результатов аэрофотосъемки:
Территория и площадь съемки _________________________________________
Координатная система отсчета (QazTRF-23) _____________________________
Эпоха координат ____________________________________________________
Высотная система отсчета ____________________________________________
Примененная цифровая модель рельефа/высот ___________________________
Примененная модель геоида __________________________________________
Разрешение _________________________________________________________
Дата съемки ________________________________________________________
Способ съемки (пилотируемая авиация) _________________________________
Наличие параметров внешнего ориентирования __________________________
Для проверки цифровых моделей рельефа (ЦМР) / цифровых моделей высот (ЦМВ):
Наименование объекта _______________________________________________
Территория и площадь модели ________________________________________
Координатная система отсчета (QazTRF-23) ____________________________
Эпоха координат ___________________________________________________
Высотная система отсчета ___________________________________________
Примененная модель геоида _________________________________________
Источник исходных данных _________________________________________
Параметры интерполяции (при наличии) ______________________________
Наличие трансформирования координат (при наличии) __________________

2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 365/НҚ
Топографиялық-геодезиялық,
картографиялық,
аэрофототүсірілім
жұмыстары материалдарының
белгіленген мемлекеттік немесе
жергілікті координаттық есептеу
жүйелеріне сәйкестігі туралы
қорытынды беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық
даму министрлігінің "Ұлттық
геодезия
және кеңістіктік ақпарат
орталығы"
шаруашылық жүргізу
құқығындағы республикалық
мемлекеттік кәсіпорнының
бас директорына
___________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты
(бар болса), тегі немесе
заңды тұлғаның толық атауы)
Топографиялық-геодезиялық, картографиялық, аэрофототүсірілім жұмыстары материалдарының белгіленген мемлекеттік немесе жергілікті координаттық есептеу жүйелеріне сәйкестігі туралы қорытынды алу үшін ӨТІНІШ
Топографиялық-геодезиялық, картографиялық, аэрофототүсірілім жұмыстары
материалдарының белгіленген мемлекеттік немесе жергілікті координаттық есептеу
жүйелеріне сәйкестігі туралы қорытынды беруді сұраймын.
1) Өтініш беруші туралы жалпы мәліметтер:
Ұйымның атауы/ Аты, әкесінің аты (бар болса), тегі: _________________________________
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі/ Жеке сәйкестендіру нөмірі: _____________________________
Заңды мекенжайы: ______________________________________________________________
Байланыс тұлғасы: ______________________________________________________________
Телефон нөмірі: ________________________________________________________________
Электрондық пошта :____________________________________________________________
Жұмыстарды орындау негізі (шарт, мемлекеттік тапсырыс және басқа): _________________
2) Тексеріс түрі (қажеттісін Х белгісімен белгілеңіз):
Цифрлық топографиялық карталар мен жоспарлар ___________________________________
Құралдық өлшеу материалдары____________________________________________________
Ортофотопландар және аэрофототүсірілімнің нәтижелері______________________________
Рельефтің цифрлық модельдері (РЦМ)/биіктіктің цифрлық модельдері (БЦМ) ____________
3) Тексеріс түріне байланысты толтыратын мәліметтер мен деректер:
Цифрлық топографиялық карталар мен жоспарларға тексеріс жүргізу үшін:
Объектінің атауы ________________________________________________________________
Картаның/жоспардың масштабы ___________________________________________________
Жұмыстар жүргізілетін аумақ (әкімшілік тиесілігі) ____________________________________
Ауданы_________________________________________________________________________
Қолданылатын координаттық есептеу жүйесі (QazTRF-23) _____________________________
Координаттар дәуірі______________________________________________________________
Биіктік есептеу жүйесі____________________________________________________________
Қолданылған геоид моделі (бар болған жағдайда)_____________________________________
Координаттарды анықтау әдісі_____________________________________________________
Трансформациялау параметрлерінің болуы (қолданылған жағдайда)_____________________
Материалдардың құрамында рельефтің цифрлық моделі болуы_________________________
Құралдық өлшеу материалдарын тексеру үшін:
Координаттық есептеу жүйесі (QazTRF-23) __________________________________________
Координаттар дәуірі______________________________________________________________
Биіктік есептеу жүйесі____________________________________________________________
Қолданылған геоид моделі ________________________________________________________
Қолданылған бақылау режимі _____________________________________________________
Бақылау ұзақтығы _______________________________________________________________
Өңдеу және теңестіру әдісі________________________________________________________
Координаттарды трансформациялаудың болуы (бар болған жағдайда) ___________________
Анықталған нүктелер саны________________________________________________________
Ортофотопландар мен аэрофототүсірілімнің нәтижелерін тексеру үшін:
Түсірілім аумағы мен ауданы______________________________________________________
Координаттық есептеу жүйесі (QazTRF-23)__________________________________________
Координаттар дәуірі _____________________________________________________________
Биіктік есептеу жүйесі ___________________________________________________________
Қолданылған рельефтің/биіктіктің цифрлық моделі___________________________________
Қолданылған геоид моделі (GNSS қолданылған жағдайда)_____________________________
Ажыратымдылық (GSD)__________________________________________________________
Түсірілім күні___________________________________________________________________
Түсірілім әдісі (басқарылатын авиация) _____________________________________________
Сыртқы бағдарлау параметрлерінің болуы___________________________________________
Рельефтің цифрлық модельдерін (РЦМ)/биіктіктің цифрлық модельдерін (БЦМ) тексеру үшін:
Объектінің атауы________________________________________________________________
Модель аумағы мен ауданы _______________________________________________________
Координаттық есептеу жүйесі (QazTRF-23)__________________________________________
Координаттар дәуірі _____________________________________________________________
Биіктік есептеу жүйесі____________________________________________________________
Қолданылған геоид моделі ________________________________________________________
Бастапқы деректер көзі ___________________________________________________________
Интерполяция параметрлері (бар болған жағдайда)____________________________________
Координаттарды трансформациялаудың болуы (бар болған жағдайда)____________________

4) Подтверждение заявителя:
Настоящим подтверждаю достоверность представленных сведений и комплектность
прилагаемых материалов.
Согласен(на) на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах.
[Дата создания] [Фамилия, имя, отчество (при наличии) подписывающего]
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного
интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года
№ 365/НҚ
Приложение 3
к Правилам выдачи заключения
о соответствии материалов
топографо-геодезических,
картографических,
аэрофотосъемочных работ
установленным государственной
или местной координатным
системам отсчета
Форма
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және цифрлық
даму министрлiгiнің
"Ұлттық геодезия және
кеңістіктік ақпарат орталығы"
шаруашылық жүргізу
құқығындағы республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
Республиканское государственное
предприятие на праве
хозяйственного ведения
"Национальный центр геодезии
и пространственной информации"
Министерства искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Фамилия, имя, отчество
(при наличии) физического
лица либо полное наименование
юридического лица
__________________________
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
о соответствии материалов топографо-геодезических, картографических,
аэрофотосъемочных работ установленным государственной или местной
координатным системам отсчета
Регистрационный номер заключения:
_______________________________
"___" ______ 20___ года
Выдано Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного
ведения "Национальный центр геодезии и пространственной информации"
Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
Бизнес-идентификационный номер: ____________________________________
Юридический адрес: _________________________________________________
1. Сведения о заявителе:
Наименование организации / Фамилия, имя, отчество (при его наличии):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер/Индивидуальный идентификационный номер:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Адрес: ______________________________________________________________
Основание выполнения работ (договор, государственный заказ или другое):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Заключение выдано на основании заявления от "____" ___________ 20_____ г.

4) Өтініш берушінің растауы:
Осы арқылы ұсынылған мәліметтердің дұрыстығын және қоса берілген материалдардың толықтығын растаймын.
Цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
[Жасалған күні] [Қол қоюшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі]
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 365/НҚ
Топографиялық-геодезиялық,
картографиялық,
аэрофототүсірілім
жұмыстары материалдарының
белгіленген мемлекеттік немесе
жергілікті координаттық есептеу
жүйелеріне сәйкестігі туралы
қорытынды беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму
министрлiгiнің
"Ұлттық геодезия және
кеңістіктік ақпарат
орталығы"
шаруашылық жүргізу
құқығындағы республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
Республиканское государственное
предприятие на праве
хозяйственного ведения
"Национальный центр геодезии
и пространственной информации"
Министерства искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Жеке тұлғаның аты,
әкесінің аты (бар болса),
тегі немесе заңды
тұлғаның толық атауы
__________________________
Топографиялық-геодезиялық, картографиялық, аэрофототүсірілім жұмыстары материалдарының белгіленген мемлекеттік немесе жергілікті координаттық есептеу жүйелеріне сәйкестігі туралы ҚОРЫТЫНДЫ
Қорытындының тіркеу нөмірі:_________
20___ жылғы "___" ______
Қазақстан Республикасы Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің "Ұлттық
геодезия және кеңістіктік ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы
республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен берілді.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:_______________________________________________________
Заңды мекенжайы:________________________________________________________________
1. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Ұйымның атауы / Аты, әкесінің аты (бар болса), тегі: __________________________________
________________________________________________________________________________
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі / Жеке сәйкестендіру нөмірі: ______________________________
________________________________________________________________________________
Мекенжайы:_____________________________________________________________________
Жұмыстарды орындау негізі (шарт, мемлекеттік тапсырыс және басқасы): ________________
________________________________________________________________________________
Қорытынды 20___ж "____" ________________________________ өтініш негізінде берілді

2. Сведения об объекте работ:
Наименование объекта: _______________________________________________
Местоположение (административная единица): ___________________________
Площадь объекта: ____________________________________________________
Вид выполненных работ (указываются необходимые виды работ):
топографо-геодезические
картографические
аэрофотосъемочные
создание ортофотопланов
создание цифровых моделей рельефа/цифровых моделей высот
инструментальные измерения
Масштаб (при наличии): ________________________________________________
3. Заключение:
На основании проведенной проверки установлено, что представленные материалы
(указывается соответствие или не соответствие):
соответствуют установленной государственной/местной координатной системе
отсчета и требованиям нормативных правовых актов в сфере геодезии, картографии
и пространственных данных.
не соответствуют установленной государственной/местной координатной системе
отсчета и требованиям нормативных правовых актов в сфере геодезии, картографии
и пространственных данных.
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(в случае несоответствия указывается основание)
Примечание:
Настоящее заключение о соответствия материалов установленным государственной
или местной координатной системам отсчета действительно в отношении
представленных на проверку материалов.
[Должность подписывающего] [Фамилия, имя, отчество (при наличии) подписывающего]
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного
интеллекта и цифрового
развития
Республики Казахстан
от 30 июня 2026 года
№ 365/НҚ
Приложение 4
к Правилам выдачи заключения
о соответствии материалов
топографо-геодезических,
картографических,
аэрофотосъемочных работ
установленным государственной
или местной координатным
системам отсчета
Форма
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлiгiнің
"Ұлттық геодезия және
кеңістіктік ақпарат орталығы"
шаруашылық жүргізу
құқығындағы республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
Республиканское государственное
предприятие на праве
хозяйственного ведения
"Национальный центр геодезии
и пространственной информации"
Министерства искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Фамилия, имя, отчество
(при наличии) физического
лица либо полное наименование
юридического лица
__________________________
Мотивированный отказ
Номер _________
"___" ______20___ года
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения
"Национальный центр геодезии и пространственной информации" Министерства
искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, рассмотрев
Ваше заявление № ____ от "___" _____ 20__ года, отказывает в предоставлении
заключения о соответствии материалов топографо-геодезических, картографических,
аэрофотосъемочных работ установленным государственной или местной
координатным системам отсчета по следующей причине:
[Причина мотивированного отказа]
[Должность подписывающего] [Фамилия, имя, отчество (при наличии) подписывающего]

2. Жұмыс объектісі туралы мәліметтер:
Объектінің атауы: ________________________________________________________________
Орналасқан жері (әкімшілік бірлік): _________________________________________________
Объектінің ауданы: ______________________________________________________________
Орындалған жұмыстар түрі (қажетті жұмыс түрлері көрсетіледі):
топографиялық-геодезиялық
картографиялық
аэрофототүсіру
ортофотожоспар жасау
рельефтің цифрлық модельдерін/биіктіктің цифрлық модельдерін жасау
құралдардың өлшемдері
Масштаб (бар болған жағдайда): ___________________________________________________
3. Қорытынды:
Жүргізілген тексеріс негізінде ұсынылған материалдар (сәйкестігі немесе сәйкес еместігі көрсетіледі):
белгіленген мемлекеттік/жергілікті координаттық есептеу жүйесіне және геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласындағы нормативтік-құқықтық актілер талаптарына сәйкес келеді.
белгіленген мемлекеттік/жергілікті координаттық есептеу жүйесіне және геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласындағы нормативтік-құқықтық актілер талаптарына сәйкес келмейді.
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(сәйкес келмеуі жағдайында негіз көрсетіледі)
Ескертпе:
Осы қорытынды материалдардың мемлекеттік немесе жергілікті координаталар жүйелеріне сәйкестігі бойынша тексеруге ұсынылған материалдарға қатысты жарамды болып табылады.
[Қол қоюшының лауазымы] [Қол қоюшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі]
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Жасанды интеллект және
цифрлық
даму министрі
2026 жылғы 30 маусымдағы
№ 365/НҚ
Топографиялық-геодезиялық,
картографиялық,
аэрофототүсірілім
жұмыстары материалдарының
белгіленген мемлекеттік немесе
жергілікті координаттық есептеу
жүйелеріне сәйкестігі туралы
қорытынды беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлiгiнің
"Ұлттық геодезия және
кеңістіктік ақпарат орталығы"
шаруашылық жүргізу
құқығындағы республикалық
мемлекеттік кәсіпорны
Республиканское государственное
предприятие на праве
хозяйственного ведения
"Национальный центр геодезии
и пространственной информации"
Министерства искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Жеке тұлғаның аты, әкесінің
аты (бар болса), тегі немесе
заңды тұлғаның толық атауы
__________________________
Дәлелді бас тарту
Нөмірі:_________
20___ жылғы "___" ______
Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлiгінің "Ұлттық геодезия және кеңістіктік ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны Сіздің 20__ жылғы "___" _____ № ___________ өтінішіңізді қарастырып, топографиялық-геодезиялық, картографиялық, аэрофототүсірілім жұмыстары материалдарының белгіленген мемлекеттік немесе жергілікті координаттық есептеу жүйелеріне сәйкестігі туралы қорытынды беруден мынадай себеппен бас тартады:
[Дәлелді бас тартудың себебі]:
[Қол қоюшының лауазымы] [Қол қоюшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі]