О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 992 "Об утверждении Правил выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 июня 2026 года № 454. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июня 2026 года № 39143
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 992 "Об утверждении Правил выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов за № 12880) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил выдачи иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 10) статьи 9 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан;";
Правила выдачи иностранцам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Комитет миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 июня 2026 года № 454
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 4 декабря 2015 года № 992
Правила выдачи иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан

"Шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсаттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 992 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 29 маусымдағы № 454 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 30 маусымда № 39143 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсаттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 992 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №12880 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсаттар беру қағидалары";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 10) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
бірінші тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсаттар беру қағидалары бекітілсін;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсаттар беру қағидалары, осы бұйрықты қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жариянланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 29 маусымдағы
№ 454 Бұйрыққа
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 4 желтоқсандағы
№ 992 бұйрығымен
бекітілген
Шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсаттар беру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О миграции населения" (далее - Закон) и определяют порядок выдачи иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан и его аннулирования.
Уполномоченный орган в области миграции направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила в государственную корпорацию "Правительство для граждан", оператору цифровой инфраструктуры "цифрового правительства" и в Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) жертва торговли людьми – физическое лицо, в отношении которого есть основания полагать, что оно непосредственно пострадало от правонарушения, связанного с торговлей людьми независимо от наличия факта возбуждения уголовного производства по поводу совершенных действий;
2) идентификация жертвы торговли людьми – отнесение лица к пострадавшим от жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации вследствие действий, связанных с торговлей людьми, в том числе несовершеннолетними, иными видами их эксплуатации, а также похищения людей, согласно Критериям оценки наличия жестокого обращения, приведшего к социальной дезадаптации и социальной депривации, утвержденными совместным приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 528, Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 июля 2023 года № 123, Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 271 и Министра просвещения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 190 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно правовых актов за № 33002);
3) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
4) лицо без гражданства – лицо, не являющееся гражданином Республики Казахстан и не имеющее доказательство своей принадлежности к гражданству иного государства;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсаттар беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсаттар беру және оны жою тәртібін айқындайды.
Көші-қон саласындағы уәкілетті орган осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына, "цифрлық үкiметтiң" цифрлық инфрақұрылымының операторына және Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығына жолдайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) адам саудасының құрбаны – жасалған іс-әрекеттер бойынша қылмыстық іс қозғау фактісінің болуына қарамастан, адам саудасына байланысты құқық бұзушылықтан тікелей зардап шекті деп пайымдауға негіз бар жеке тұлға;
2) адам саудасының құрбанын бірдейлендіру – адамды адам саудасына, оның ішінде кәмелетке толмағандарға, оларды пайдаланудың өзге де түрлеріне байланысты іс-әрекеттер салдарынан әлеуметтік бейімсіздікке және әлеуметтік депривацияға әкеп соққан қатыгез қарым-қатынастан зардап шеккендерге жатқызу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 528, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 1 шілдедегі № 123, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 271 және Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 190 бірлескен бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33002 болып тіркелді) әлеуметтік бейімсіздік пен әлеуметтік депривацияға әкеп соққан қатыгез қарым-қатынастың болуын бағалау өлшемшарттарына сәйкес адамдарды ұрлау;
3) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
4) азаматтығы жоқ адам – Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын және өзге мемлекеттiң азаматтығына тиесілігінің дәлелдемелерi жоқ адам;

5) заявитель – лицо, подавшее обращение в административный орган, должностному лицу для осуществления административной процедуры, а также лицо, в отношении которого принимается административный акт, совершается административное действие (бездействие) (адресат административного акта);
6) Международный финансовый центр "Астана" (далее – МФЦА) – территория в пределах города Астаны с точно обозначенными границами, определяемыми Президентом Республики Казахстан, в которой действует особый правовой режим в финансовой сфере;
7) инвестиционный резидент МФЦА – иностранный гражданин или лицо без гражданства, осуществившие инвестиции в соответствии с программой инвестиционного налогового резидентства МФЦА, а также соответствующее условиям, предусмотренным Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана";
8) административный акт – решение, принимаемое административным органом, должностным лицом в публично-правовых отношениях, реализующее установленные законами Республики Казахстан права и обязанности определенного лица или индивидуально определенного круга лиц;
9) административный орган – государственный орган, орган местного самоуправления, государственное юридическое лицо, а также иная организация, которые в соответствии с законами Республики Казахстан наделены полномочиями по принятию административного акта, совершению административного действия (бездействия);
10) административная процедура – это деятельность административного органа, должностного лица по рассмотрению административного дела, принятию и исполнению по нему решения, совершаемая на основании обращения или по собственной инициативе, а также деятельность, осуществляемая в порядке упрощенной административной процедуры;
11) бизнес-иммигрант – иммигрант, прибывший с целью осуществления предпринимательской деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
12) единая цифровая система "Беркут" (далее – ЕЦС "Беркут") – единая цифровая система по контролю за въездом – выездом и пребыванием иммигрантов в Республике Казахстан;
13) бывший соотечественник – лицо, родившееся или ранее состоявшее в гражданстве Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан и постоянно проживающее за рубежом;
14) близкие родственники – родители (родитель), дети, усыновители (удочерители), усыновленные (удочеренные), полнородные и неполнородные братья и сестры, дедушка, бабушка, внуки;
15) личный кабинет – кабинет пользователя на веб-портал "цифрового правительства";

5) арыз иесі – әкімшілік рәсімді жүзеге асыру үшін әкімшілік органға, лауазымды адамға жолданым берген адам, сондай-ақ өзіне қатысты әкімшілік акт қабылданатын, әкімшілік әрекет жасалатын (әрекетсіздік танылатын) адам (әкімшілік актінің адресаты);
6) "Астана" халықаралық қаржы орталығы (бұдан әрі - АХҚО) – қаржы саласында ерекше құқықтық режим қолданылатын, Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын нақты белгіленген шекаралары бар Астана қаласының шегіндегі аумақ;
7) АХҚО инвестициялық резиденті – АХҚО инвестициялық салық резиденттігінің бағдарламасына сәйкес, сондай-ақ "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген шарттарға сәйкес келетін инвестицияларды жүзеге асырған шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ адам;) әкімшілік акт – жария-құқықтық қатынастарда әкімшілік орган, лауазымды адам қабылдайтын, белгілі бір тұлғаның немесе жеке-дара айқындалған тұлғалар тобының Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген құқықтары мен міндеттерін іске асыратын шешім;
9) әкімшілік орган – Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әкімшілік актіні қабылдау, әкімшілік әрекет жасау (әрекетсіздік таныту) жөнінде өкілеттіктер берілген мемлекеттік орган, жергілікті өзін-өзі басқару органы, мемлекеттік заңды тұлға, сондай-ақ өзге ұйым;
10) әкімшілік рәсім – әкімшілік органның, лауазымды адамның әкімшілік істі қарау, ол бойынша шешімді қабылдау және орындау жөніндегі, жолданым негізінде немесе өз бастамасы бойынша жасалатын қызметі, сондай-ақ оңайлатылған әкімшілік рәсім тәртібімен жүзеге асырылатын қызмет;
11) бизнес-көшіп келуші – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру мақсатында келген көшіп келуші;
12) "Бүркіт" бірыңғай цифрлық жүйесі (бұдан әрі – "Бүркіт" БЦЖ) – Қазақстан Республикасына көшіп келушілердің кіруін - шығуын бақылайтын бірыңғай цифрлық жүйе;
13) бұрынғы отандас – Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасында немесе Қазақстан Республикасында туған немесе бұдан бұрын азаматтығында болған және шетелде тұрақты тұратын адам;
14) жақын туыстары – ата-аналары, балалары, асырап алушылар, асырап алынғандар, ата-анасы бiр және ата-анасы бөлек ағалы-iнiлер мен апалы-сiңлiлер, атасы, әжесi, немерелерi;
15) жеке кабинет – "цифрлық үкіметтің" веб-порталындағы пайдаланушының кабинеті;

16) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) – двенадцатизначный цифровой код, присваиваемый физическому лицу один раз и пожизненно;
17) проездной документ – документ, выдаваемый иностранным гражданам и лицам без гражданства для выезда за пределы Республики Казахстан;
18) разрешение на въезд и выезд (далее – виза) – отметка уполномоченных на то государственных органов Республики Казахстан в паспорте мигранта или заменяющем его документе либо отметка уполномоченных на то государственных органов Республики Казахстан в цифровой системе, которая дает право на въезд на территорию Республики Казахстан, проезд по ее территории, пребывание на ней и выезд из территории Республики Казахстан на время, в целях и на условиях, установленных в визе;
19) внутрикорпоративный перевод – временный на срок, определенный трудовым договором, но не более трех лет, с правом продления на один год перевод иностранного гражданина или лица без гражданства, осуществляющего трудовую деятельность на должности руководителя, менеджера или специалиста в юридическом лице, учрежденном на территории страны-члена Всемирной торговой организации, находящемся и действующем за пределами территории Республики Казахстан, в филиалы, дочерние организации, представительства данного юридического лица, учрежденные на территории Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
20) иммиграция – въезд иностранных граждан или лиц без гражданства в Республику Казахстан для временного или постоянного проживания;
21) иммигрант – иностранный гражданин или лицо без гражданства, прибывшие в Республику Казахстан для временного или постоянного проживания;
22) цифровая система миграционной полиции (далее – ЦС МП) –цифровая система Министерства внутренних дел по формированию банка данных о внутренних и внешних миграционных процессах, а также автоматизации процессов интеграционного взаимодействия с другими цифровыми системами и базами данных, создаваемыми в рамках "цифрового правительства";
23) принимающее лицо – гражданин Республики Казахстан, иностранный гражданин и лицо без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан, или юридическое лицо, зарегистрированное в Республике Казахстан, ходатайствующие о приглашении иммигрантов в Республику Казахстан для временного проживания и (или) предоставляющие место для их проживания, имеющее регистрационный код адреса (далее – РКА);
24) кандас – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, прибывшие на историческую родину и получившие соответствующий статус в порядке, установленном настоящим Законом;

16) жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН) – жеке тұлғаға бір рет және өмір бойы берілетін он екі таңбалы цифрлық код;
17) жол жүру құжаты – шетел азаматтарына немесе азаматтығы жоқ адамға Қазақстан Республикасы аумағынан тыс шығу үшін берілетін құжат;
18) келуге және кетуге берілетін рұқсат (бұдан әрі - виза) – осыған уәкілеттік берілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының көшіп-қонушының паспортындағы немесе оны ауыстыратын құжатындағы белгісіне цифрлық жүйедегі белгісі, ол визада белгіленген уақытқа, мақсаттарда және шарттармен Қазақстан Республикасының аумағына келуге, оның аумағы арқылы жүріп-тұруға, онда болуға және Қазақстан Республикасының аумағынан кетуге құқық береді;
19) корпоративішілік ауыстыру – Дүниежүзілік сауда ұйымына мүше елдің аумағында құрылған, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан және сонда жұмыс істейтін заңды тұлғада басшы, менеджер немесе маман лауазымында еңбек қызметін жүзеге асыратын шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамды осы заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған филиалдарына, еншілес ұйымдарына, өкілдіктеріне еңбек шартында айқындалған, бірақ үш жылдан аспайтын мерзімге, бір жылға ұзарту құқығымен уақытша ауыстыру;
20) көшіп келу – шетел азаматтарының немесе азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына уақытша немесе тұрақты тұру үшін келуі;
21) көшіп келуші – Қазақстан Республикасына уақытша немесе тұрақты тұру үшін келген шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ адам;
22) Көші-қон полициясының цифрлық жүйесі (бұдан әрі - КҚП ЦЖ) – Ішкі істер министрлігінің ішкі және сыртқы көші-қон процестері дерекқорын қалыптастыру бойынша, сондай-ақ "цифрлық үкімет" шеңберінде құрылып жатқан басқа цифрлық жүйелермен және деректер базаларымен интеграциялық қарым-қатынас процестерін автоматтандыратын цифрлық жүйесі;
23) қабылдаушы тұлға – көшіп келушілерді Қазақстан Республикасына уақытша тұру үшін шақыру туралы өтінішхат беретін және (немесе) олардың тұруына мекенжайдың тіркеу коды бар (бұдан әрі – МТК) орын беретін Қазақстан Республикасының азаматы, Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетел азаматы және азаматтығы жоқ адам немесе Қазақстан Республикасында тіркелген заңды тұлға;
24) қандас – бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, тарихи отанына келген және осы Заңмен белгіленген тәртіпте тиісті мәртебесін алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшелері;

25) электронная копия документа – документ, полностью воспроизводящий вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме;
26) интегрированная цифровая система центров обслуживания населения (далее – ИЦС ЦОН) –цифровая система, предназначенная для автоматизации процесса предоставления услуг населению (физическим и юридическим лицам) через Центры обслуживания населения Республики Казахстан;
27) регистрационный код адреса – уникальный код адреса объекта недвижимости, генерируемый ЦС "Адресный регистр";
28) миссионерская деятельность – деятельность граждан Республики Казахстан, иностранных граждан, лиц без гражданства от имени религиозных объединений, зарегистрированных в Республике Казахстан, направленная на распространение вероучения на территории Республики Казахстан;
29) справка о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства (далее – справка о соответствии квалификации) – документ установленной формы, выдаваемый в порядке, определяемом уполномоченным органом по вопросам миграции населения, иностранному работнику, соответствующему требованиям квалификации и уровню образования, для самостоятельного трудоустройства в Республике Казахстан по профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности);
30) лицо, ищущее убежище - иностранный гражданин или лицо без гражданства, изъявившие желание обратиться за убежищем в Республике Казахстан до принятия уполномоченным органом окончательного решения по их ходатайству о присвоении статуса беженца;
31) разрешение на постоянное проживание – документ, выдаваемый органами внутренних дел иммигрантам при соблюдении требований, установленных законодательством Республики Казахстан, и предоставляющий им право на постоянное проживание на территории Республики Казахстан;
32) разрешение на временное проживание – документ, выдаваемый органами внутренних дел иммигрантам, при соблюдении требований, установленных законодательством Республики Казахстан, и предоставляющий им право проживания на определенный срок на территории Республики Казахстан в зависимости от цели пребывания;
33) сервис цифровых документов – объект цифровой инфраструктуры "цифрового правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из цифровых объектов;
34) иностранный гражданин – лицо, не являющееся гражданином Республики Казахстан имеющее доказательство своей принадлежности к гражданству иного государства;

25) құжаттың электрондық көшірмесі – түпнұсқа құжаттың түрін және ақпаратын (деректерін) электрондық-цифрлық нысанда толығымен көрсететін құжат;
26) қызмет көрсету орталықтарының біріктірілген цифрлық жүйесі (бұдан әрі – ХҚО БЦЖ) – Қазақстан Республикасының Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы халыққа (жеке және заңды тұлғаларға) қызмет көрсету процесін автоматтандыруға арналған цифрлық жүйе;
27) мекенжайдың тіркеу коды – "Мекенжай тіркелімі" ЦЖ құратын жылжымайтын мүлік объектісі мекенжайының бірегей коды";
28) миссионерлік қызмет – Қазақстан Республикасында тіркелген діни бірлестіктер атынан Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетел азаматтарының, азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасы аумағында діни ілімді таратуға бағытталған қызметі;
29) өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама (бұдан әрі – біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама) – экономиканың басым салаларында (экономикалық қызмет түрлерінде) сұранысқа ие кәсіптер бойынша Қазақстан Республикасында өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілік талаптарына және білім деңгейіне сай келетін шетелдік жұмыскерге халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен берілетін белгіленген нысандағы құжат;
30) пана іздеген адам - уәкілетті орган босқын мәртебесін беру туралы өздерінің өтінішхаты бойынша түпкілікті шешім қабылдағанға дейін Қазақстан Республикасында пана сұрауға тілек білдірген шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ адам;
31) тұрақты тұруға арналған рұқсат – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтаған кезде көшіп келушілерге ішкі істер органдары беретін және оларға Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұру құқығын беретін құжат;
32) уақытша тұруға арналған рұқсат – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды сақтаған кезде көшіп келушілерге ішкі істер органдары беретін және болу мақсатына қарай оларға Қазақстан Республикасының аумағында белгілі бір мерзімге тұру құқығын беретін құжат;
33) цифрлық құжаттар сервисі - операторға бекітілген және цифрлық объектілерден алынған ақпарат негізінде жасалған электрондық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылымының объектісі;
34) шетел азаматы – Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын өзге мемлекеттің азаматтығына тиесілігінің дәлелдемелері бар адам;

35) загранучреждения – находящиеся за границей дипломатические и приравненные к ним представительства, а также консульские учреждения Республики Казахстан;
36) Веб-портал "цифрового правительства" – цифровой объект, представляющий собой "единое окно" доступа к консолидированной информации, размещаемой государственными органами и иными субъектами, участвующими в предоставлении государственных услуг, включая нормативную правовую базу, а также к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
37) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – цифровая запись (набор цифровых данных), созданная с использованием закрытого ключа ЭЦП и средств ЭЦП, подтверждающая достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
38) этнический казах – иностранный гражданин или лицо без гражданства казахской национальности;
39) беженец – иностранный гражданин, который в силу обоснованных опасений стать жертвой преследований по признаку расы, национальности, вероисповедания, гражданства, принадлежности к определенной социальной группе или политическим убеждениям находится вне страны своей гражданской принадлежности и не может пользоваться защитой своей страны или не желает пользоваться такой защитой вследствие таких опасений, или лицо без гражданства, находящиеся вне страны своего постоянного места жительства или гражданской принадлежности, которые не могут или не желают вернуться в нее вследствие этих опасений;
40) дактилоскопическая регистрация – деятельность, осуществляемая уполномоченными государственными органами в сфере дактилоскопической и (или) геномной регистрации по сбору, обработке, защите дактилоскопической информации, установлению или подтверждению личности человека.
Глава 2. Правила выдачи иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан
3. Правила выдачи иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан" (далее – Государственная услуга РВП).
4. Услугополучателями являются принимающие лица, указанные в статье 6-1 Закона.
В отношении инвестиционных резидентов МФЦА и членов их семей, прибывших из государств, с которыми имеются ратифицированные международные договоры о безвизовом порядке въезда и пребывания принимающей стороной является администрация МФЦА.
В отношении жертв торговли людьми принимающей стороной являются местные исполнительные органы. РВП оформляется для предоставления гарантированного объема специальных социальных услуг иммигранту.

35) шет елдердегi мекемелер – Қазақстан Республикасының шет елдегі дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкілдiктерi, сондай-ақ консулдық мекемелерi;
36) "Цифрлық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, мемлекеттік қызметтер көрсетуге қатысатын мемлекеттік органдар мен өзге де субъектілер орналастыратын шоғырландырылған ақпаратқа, сондай-ақ электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесін" білдіретін цифрлық объект;
37) Электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – ЭЦҚ жабық кілті мен ЭЦК құралдарын пайдалана отырып жасалған, электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын цифрлық жазба (цифрлық деректер жиынтығы);
38) этникалық қазақ – ұлты қазақ шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ адам;
39) босқын - нәсілдік, ұлттық, діни сенімі, азаматтық белгісі, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы немесе саяси нанымы бойынша қудалаудың құрбаны болу қаупінің негізділігіне орай өзі азаматы болып табылатын елден тыс жерде жүрген және өз елінің қорғауын пайдалана алмайтын немесе осындай қауіп салдарынан мұндай қорғауды пайдаланғысы келмейтін шетел азаматы немесе осындай қауіп салдарынан еліне қайтып орала алмайтын немесе қайтып оралғысы келмейтін, өзі тұрақты тұратын немесе өзі азаматы болып табылатын елден тыс жерде жүрген азаматтығы жоқ адам;
40) дактилоскопиялық тіркеу – дактилоскопиялық және (немесе) геномдық тіркеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдардың дактилоскопиялық ақпаратты жинау, өңдеу, қорғау, адамның жеке басын анықтау немесе растау бойынша жүзеге асыратын қызметі.
2-тарау. Шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру қағидалары
3. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру қағидалары "Шетел азаматтарына мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі – УТР мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.
4. Заңның 6-1-бабында көрсетілген қабылдаушы тұлғалар қызмет алушылар болып табылады.
Визасыз кіру және болу тәртібі туралы ратификацияланған халықаралық шарттары бар мемлекеттерден келген АХҚО инвестициялық резиденттері мен олардың отбасы мүшелері бойынша қызметті алушы "АХҚО әкімшілігі" болып табылады.
Адам саудасының құрбандарына қатысты қабылдаушы тарап жергілікті атқарушы органдар болып табылады. УТР иммигрантқа арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемін ұсыну үшін ресімделеді.

Иммигрантам, указанным в абзацах 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 пункта 6 Правил въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 2012 года № 148 (далее – Постановление) территориальными подразделениями миграционных служб оформляется уведомление на выезд на сроки, указанные в Постановлении.
5. Для получения государственной услуги РВП услугополучатели обращаются по месту регистрации в территориальные органы полиции (далее – услугодатель) либо через Государственную корпорацию либо через портал с заявлением-анкетой о выдаче иностранному гражданину или лицу без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам о выдаче РВП иммигрантам с приложением документов в зависимости от цели пребывания, предусмотренных Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При оказании государственной услуги необходимо личное присутствие услугополучателя, либо поверенного лица по нотариально заверенной доверенности, либо по приказу или доверенности юридического лица на осуществление действий, предусмотренных полномочиями.
При наличии цифровых систем, содержащих необходимые сведения и интегрированных с ИЦС ЦОН и (или) порталом, используются сведения цифровых систем. При этом представление документов, содержащих соответствующие сведения, не требуется.
Для получения государственной услуги РВП иммигрантам, достигшим 16-летнего возраста на территории Республики Казахстан, услугополучатели обращаются по месту регистрации в территориальные органы полиции либо через Государственную корпорацию или через портал:
1) до истечения срока пребывания в Республике Казахстан;
2) либо не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня окончания разрешенного срока пребывания.
В случае истечения срока, указанного в подпункте 2) части четвертой настоящего пункта, предоставление документов осуществляется не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней после вынесения решения о привлечении к административной ответственности за нарушение законодательства Республики Казахстан в области миграции населения, не связанного с административным выдворением за пределы Республики Казахстан.
Для прохождения дактилоскопической регистрации, иностранные граждане и лица без гражданства обращаются в территориальные органы полиции по месту пребывания.

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 қаңтардағы № 148 қаулысымен (бұдан әрі – қаулы) бекітілген Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуі және онда болуы, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуі қағидаларының 6-тармағының 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 абзацтарында көрсетілген көшіп-келушілерге көші-қон қызметтерінің аумақтық бөліністері Қаулыда көрсетілген мерзімге шығуға хабарлама ресімдейді.
5. УТР мемлекеттік қызметті алу үшін қызмет алушылар елде болу мақсатына қарай осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі) көзделген құжаттарды қоса бере отырып, осы УТР беру туралы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетел азаматына немесе азаматтығы жоқ адамға Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру туралы өтініш-сауалнамамен тіркеу орны бойынша аумақтық полиция органдарына (бұдан әрі – қызмет берушіге) не Мемлекеттік корпорация арқылы не портал арқылы жүгінеді.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушының не өкілеттіктерде көзделген іс әрекеттерді жүзеге асыруға нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша немесе заңды тұлғаның бұйрығы немесе сенімхат бойынша сенім білдірілген адамның жеке қатысуы қажет.
Қажетті мәліметтерді қамтитын және ХҚКО БЦЖ-бен және (немесе) порталмен біріктірілген цифрлық жүйелер болған кезде цифрлық жүйелердің мәліметтері пайдаланылады. Бұл ретте тиісті мәліметтерді қамтитын құжаттарды ұсыну талап етілмейді.
Қазақстан Республикасының аумағында 16 жасқа толған көшіп келушілерге УТР мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар тіркеу орны бойынша аумақтық полиция органдарына не Мемлекеттік корпорация арқылы не портал арқылы көшіп келуші 16 жасқа толған сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей жүгінеді.
Дактилоскопиялық тіркеуден өту үшін шетел азаматтар және азаматтығы жоқ адамдар болу орны бойынша аумақтық полиция органдарына жүгінеді.

6. Уполномоченный сотрудник услугодателя в день поступления документов осуществляет прием и проверяет предоставленные документы.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов, предусмотренного в пункте 10 Требований к оказанию государственной услуги РВП, уполномоченный сотрудник услугодателя выдает расписку о приеме документов на выдачу разрешения на временное проживание (далее – Расписка о приеме документов) по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов, предусмотренного в пункте 10 Требований к оказанию государственной услуги РВП и (или) документов с истекшим сроком действия, уполномоченный сотрудник услугодателя отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов на выдачу разрешения на временное проживание (далее – Расписка об отказе в приеме документов) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
7. При приеме документов через Государственную корпорацию услугополучателю выдается расписка о приеме документов.
День приема документов не входит в срок оказания государственной услуги РВП.
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов, предусмотренного в пункте 10 Требований к оказанию государственной услуги РВП и (или) документов с истекшим сроком действия, работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов.
Сотрудник Государственной корпорации оформляет электронную заявку в ИЦС ЦОН, запрашивает необходимые для оказания государственной услуги сведения из цифровых систем государственных (при наличии интеграции в ИЦС ЦОН) либо прикладывает электронные копии документов и направляет в ЦС МП для принятия соответствующего решения.
Заявка в электронном виде поступает на исполнение услугодателю в ЦС МП.
8. Для получения государственной услуги на портале требуется наличие ЭЦП у услугополучателя (принимающие лица).
Услугополучатель:
1) авторизуется на портале, в разделе "Гражданство, миграция и иммиграция – Иностранным гражданам: въезд в Республику Казахстан и гражданство" выбирает государственную услугу "Выдача иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан" и нажимает кнопку "Заказать услугу онлайн".
2) оформляет заявку в соответствии с документами иностранного гражданина, запрашивает необходимые для оказания государственной услуги сведения из цифровых систем государственных (при наличии интеграции на портале) либо прикладывает копии сканированных документов в соответствии с перечнем, указанном в пункте 10 Требований к оказанию государственной услуги РВП, подписывает заявку ЭЦП и направляет заявку на исполнение.
В случае подачи заявления через портал в личном кабинете услугополучателя отображается статус о принятии заявления для оказания государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Заявка в электронном виде поступает на исполнение услугодателю в ЦС МП. При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.

6. Көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті қызметкері құжаттар келіп түскен күні ұсынылған құжаттарды қабылдауды жүзеге асырады және тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы УТР мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 10-тармақта көзделген құжаттардың толық пакетін ұсынған жағдайда, қызмет берушінің уәкілетті қызметкері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уақытша тұруға рұқсат беруге құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат (бұдан әрі – Құжаттарды қабылдау туралы қолхат) береді.
Көрсетілетін қызметті алушы УТР мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 10-тармақта көзделген құжаттардың пакетін толық емес және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, қызмет берушінің уәкілетті қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уақытша тұруға рұқсат беруге құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат (бұдан әрі – Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат) береді.
7. Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы қабылдаған кезде көрсетілетін қызметті алушыға құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Құжаттарды қабылдау күні УТР мемлекеттік қызметті көрсету мерзіміне кірмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы УТР мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 10-тармақта көзделген құжаттардың пакетін толық емес ұсынған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Мемлекеттік корпорацияның қызметкері ХҚҚО БЦЖ-да электрондық өтінімді ресімдейді, мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтерді мемлекеттік цифрлық жүйелерден сұратады (ХҚКО БЦЖ-да біріктіру болған жағдайда) немесе құжаттардың электрондық көшірмелерін қоса береді және тиісті шешім қабылдау үшін КҚП ЦЖ-ға жолдайды.
Электрондық түрдегі өтінім орындау үшін қызмет берушіге КҚП АЖ-ға түседі.
8. Мемлекеттік қызметті порталда алу үшін қызмет алушыда (қабылдаушы тұлғаларда) ЭЦҚ болуы талап етіледі.
Қызмет алушы:
1) порталда авторланады, "Азаматтық, көші-қон және көшіп келу – Шетел азаматтарына: Қазақстан Республикасына кіру және азаматтық" бөлімінде "Шетел азаматтарына мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін таңдайды және "Көрсетілетін қызметке онлайн тапсырыс беру" батырмасын басады;
2) өтінімді шетел азаматының құжаттарына сәйкес ресімдейді, мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мәліметтерді мемлекеттік цифрлық жүйелерден сұратады (порталда біріктіру болған жағдайда) не УТР мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 10-тармақтарында көрсетілген тізбеге сәйкес сканерленген құжаттардың көшірмелерін қоса береді, өтінімге ЭЦҚ-мен қол қояды және өтінімді орындауға жолдайды.
Өтініш портал арқылы берілген жағдайда көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинетінде мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама көрсетіледі.
Электрондық түрдегі өтінім көрсетілетін қызметті берушіге орындауға КҚП ЦЖ-ға түседі. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

9. Срок рассмотрения заявления-анкеты о выдаче РВП составляет один рабочий день.
10. Уполномоченным сотрудником услугодателя после приема документов, в том числе заявок, поступивших через Государственную корпорацию или портал осуществляется:
1) прием и проверка полноты предоставленных документов;
2) проверка по сведениям ЕЦС "Беркут" информации о пересечении иностранным гражданином или лицом без гражданства Государственной границы Республики Казахстан;
3) проверка по базам данных органов внутренних дел и Комитета по правовой статистике и специальным учетам при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан сведений о судимости и розыске, наличии неисполненных обязательств за совершение уголовного или административного нарушения, наложенного на него в период предыдущего пребывания;
4) проверка в цифровой системе сведений о наличии у иностранного гражданина и членов его семьи, прибывших совместно, индивидуальных идентификационных номеров;
5) проверка количества действующих РВП, выданных работодателю на основании трудовых договоров по выполнению работ (оказанию услуг) в домашнем хозяйстве, на основании пункта 5 статьи 43-2 Закона.
6) проверка в цифровой системе сведений о наличии заявки на оказание государственной услуги "Выдача разрешения иностранным гражданам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан".
7) проверка в цифровой системе сведений о наличии у иностранного гражданина дактилоскопической регистрации.
8) проверка на соответствие сведений в Единой системе учета трудовых договоров (далее - ЕСУТД) с данными работодателя, в том числе о заключении с работником трудового договора в соответствии с Правилами представления и получения сведений о трудовом договоре в единой системе учета трудовых договоров, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 сентября 2020 года № 353 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21173).
11. В случае неумышленной порчи или утери разрешения, уполномоченный сотрудник услугодателя, на основании заявления, оформленного в произвольной форме на имя руководства территориального органа полиции, выдает дубликат РВП после соответствующей проверки в ЦС МП.
12. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям предусмотренных пунктами 11 Требований к оказанию государственной услуги РВП, выдает мотивированное уведомление об отказе в выдаче РВП иностранному гражданину или лицу без гражданства по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
13. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах".
14. В случае технических сбоев цифровых систем, при отсутствии канала связи или возникновении иных обстоятельств, препятствующих отправке сообщений, уполномоченное подразделение услугодателя с момента обнаружения возникновения технических сбоев принимает меры для выявления и устранения указанных причин (в рабочие дни с 09:00 часов до 18:30 часов). Каждый случай аварийной ситуации, приводящий к задержке отправки сообщений более одного часа, фиксируется ответственным исполнителем уполномоченного подразделения услугодателя в специальном журнале.
Глава 3. Правила выдачи иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан

9. УТР беру туралы өтініш-сауалнаманы қарау мерзімі бір жұмыс күнін құрайды.
10. Көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті қызметкері құжаттарды, оның ішінде Мемлекеттік корпорация немесе портал арқылы келіп түскен өтінімдерді қабылдағаннан кейін:
1) ұсынылған құжаттарды қабылдайды және толықтығын тексереді;
2) "Бүркіт" БЦЖ мәліметтері бойынша шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтуі туралы ақпаратты тексереді;
3) ішкі істер органдары мен Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің деректер қоры бойынша соттылығы және іздестірілуі, алдыңғы болу кезеңінде оған салынған қылмыстық немесе әкімшілік бұзушылық жасағаны үшін орындалмаған міндеттемелердің болуы туралы мәліметтерді тексереді;
4) цифрлық жүйеде шетел азаматының және оның бірге келген отбасы мүшелерінің жеке сәйкестендіру нөмірлерінің бар-жоғын тексереді;
5) Заңның 43-2-бабының 5-тармағы негізінде үй шаруашылығында жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) жөніндегі еңбек шарттары негізінде жұмыс берушіге берілген қолданыстағы УТР санын тексеру;
6) цифрлық жүйеде "Шетел азаматтарына мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінімнің бар-жоғы туралы мәліметтерді тексеру";
7) цифрлық жүйеде шетел азаматының дактилоскопиялық тіркеуінің бар-жоғы туралы мәліметтерді тексеру.
Өтінімнің дұрыстығы және мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті қызметкері КҚП АЖ-да осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес УТР қалыптастырады, басып шығарады және көрсетілетін қызметті алушыға береді.
Егер УТР беруге өтінім Мемлекеттік корпорация арқылы келіп түскен жағдайда, уәкілетті қызметкер КҚП АЖ-да УТР қалыптастырады және біріктіру арқылы ХҚКО БАЖ-ға жолдайды. Мемлекеттік корпорация операторы УТР басып шығарады және көрсетілетін қызметті алушыға береді.
Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген кезде дайын құжаттарды беру жеке басты куәландыратын құжаттарды не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжатты не өкілдің тиісті өкілеттіктері көрсетілетін, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген құжат негізінде әрекет ететін оның өкілін көрсеткен кезде Мемлекеттік корпорацияның жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Егер УТР беруге өтінім портал арқылы келіп түскен жағдайда, уәкілетті қызметкер КҚП АЖ-да УТР қалыптастырады және біріктіру арқылы көрсетілетін қызметті алушының порталдағы жеке кабинетіне жолдайды.
УТР ресімдеуге құжаттар көрсетілетін қызметті беруші арқылы не Мемлекеттік корпорация арқылы не портал арқылы:
1) мемлекеттік қызметті алуға уақтылы жүгінген, бірақ ақпараттық жүйелердің іркілуі салдарынан болу мерзімдері өтіп кеткен (Мемлекеттік корпорация мен көрсетілетін қызметті беруші қол қойған іркіліс актісі болған кезде);
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзім өткеннен кейін он тәуліктен аспайтын кезең ішінде Қазақстан Республикасынан шықпағаны үшін халықтың көші-қоны саласындағы бұзушылықтар үшін Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 517-бабы бойынша әкімшілік жауаптылыққа тартылған адамдарға қатысты қабылданады (қалған жағдайларда құжаттарды қабылдауға жол берілмейді).
11. Абайсызда бүлінген немесе рұқсат жоғалған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті қызметкері аумақтық полиция органы басшылығының атына еркін нысанда ресімделген өтініш негізінде тиісті тексеруден кейін КҚП ЦЖ-да УТР-дың телнұсқасын береді.
12. Көрсетілетін қызметті беруші УТР мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың 11-тармақтарында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетел азаматына немесе азаматтығы жоқ адамға УТР беруден бас тарту туралы хабарлама береді.
13. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес цифрландыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді Мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
14. Цифрлық жүйелердің техникалық жаңылысуы болған жағдайда, байланыс арнасы болмаған немесе хабарламаларды жөнелтуге кедергі келтіретін өзге де мән-жайлар туындаған кезде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті бөлімшесі техникалық жаңылысудың туындауын анықтаған сәттен бастап көрсетілген себептерді анықтау және жою үшін шаралар қабылдайды (жұмыс күндері сағат 09:00-ден 18:30-ға дейін). Хабарлама жөнелтудің бір сағаттан астам кідіруіне әкелетін апаттық оқиғалардың әрбір жағдайын көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті бөлімшесінің жауапты орындаушысы арнайы журналға тіркейді.
3-тарау. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру қағидалары

15. Правила выдачи иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача разрешения иностранным гражданам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан" (далее – Государственная услуга).
16. Для получения государственной услуги иностранные граждане либо лица без гражданства (далее – услугополучатель), временно пребывающие в Республике Казахстан с визой на постоянное проживание, инвесторской многократной визой, выданной по ходатайству уполномоченного органа по инвестициям, визой, выданной согласно перечню востребованных профессий для получения иностранным гражданам разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан, утверждаемому уполномоченным органом по вопросам миграции населения, либо прибывшие из государств, заключивших с Республикой Казахстан соглашения о безвизовом порядке въезда и пребывания, либо имеющие статус беженца в Республике Казахстан, а также этнические казахи независимо от категории выданной им визы обращаются с заявлением о выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан (далее - разрешение) с приложением пакета документов в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – требование к оказанию государственной услуги) в территориальные органы полиции (далее - услугодатель) либо через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
17. При обращений к услугодателю, услугополучателю выдается талон о приеме документов либо случае представления неполного пакета документов, а также документов с истекшим сроком действия об отказе в приеме документов по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
18. При приеме документов через Государственную корпорацию, в случае представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному требованию к оказанию Государственной услуги, а также документов с истекшим сроком действия, работник Государственной корпорации отказывает в приеме документов и выдает расписку по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
19. При обращении услугополучателя через Государственную корпорацию:
формируется запрос в интегрированную цифровую систему Центров обслуживания населения (далее - ЦС ЦОН) в "Государственную базу данных "Физические лица" (далее – ГБД ФЛ) на наличие у услугополучателя индивидуального идентификационного номера (далее - ИИН);
при наличии ИИН формируется заявка ЦС ЦОН, с прикреплением электронных копий всех необходимых документов, для оказания государственной услуги.
После поступления заявки из ЦС ЦОН в ЦС МП, либо при обращении услугополучателя к услугодателю осуществляются следующие мероприятия:
услугодатель:

15. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру қағидалары "Шетел азаматтарына мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметі көрсету (бұдан әрі - Мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.
16. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған визамен, инвестициялар жөніндегі уәкілетті органның өтінішхаты бойынша берілген инвесторлық көпреттік визамен, халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін, шетел азаматтарына Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуы үшін сұранысқа ие кәсіптер тізбесіне сәйкес берілген визамен Қазақстан Республикасында уақытша болатын не Қазақстан Республикасымен визасыз келу және болу тәртібі туралы келісімдер жасасқан мемлекеттерден келген не Қазақстан Республикасында босқын мәртебесіне ие шетел азаматтарына мен азаматтығы жоқ адамдар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы), сондай-ақ этностық қазақтар өздеріне берілген визаның санатына қарамастан, мемлекеттік қызметті алу үшін Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат (бұдан әрі - рұқсат) беру туралы өтінішхатпен осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге негізгі талаптар (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар) тізбесіне сәйкес құжаттар пакетін қоса аумақтық полиция органдарына (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) не "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік копорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) арқылы жүгінеді.
17. Көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушыға құжаттардың қабылдау туралы не толық құжаттар пакетін ұсынбаған, сондай-ақ жарамдылық мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда құжаттардың қабылдаудан бас тарту туралы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысаны бойынша талон беріледі.
18. Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы қабылдаған кезде, көрсетілетін қызметті алушы осы Мемлекеттік қызмет көсретуге қойылатын талаптарда көзделген тізбеге сәйкес толық емес құжаттар пакетін, сондай-ақ жарамдылық мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның қызметкері құжаттарды қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолхат береді.
19. Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті беруші жүгінген кезде:
"Жеке тұлғалар" Мемлекеттік деректер базасына" (бұдан әрі – ЖТ МДБ) Халыққа қызмет көрсету орталықтарының біріктірілген цифрлық жүйесінде (бұдан әрі - ХҚКО ЦЖ) көрсетілетін қызметті алушыда жеке сәйкестендіру нөмірінің (бұдан әрі - ЖСН) бар-жоғына сұрау салу қалыптастырылады;
ЖСН болған кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін барлық қажетті құжаттардың электрондық көшірмелерін бекіте отырып, ХҚҚО ЦЖ өтінім қалыптастырады.
ХҚКО ЦЖ-дан КҚП ЦЖ-ға өтінім келіп түскеннен кейін не көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
көрсетілетін қызметті беруші:

1) в течение 2 календарных дней:
вносит сведения об услугополучателе в ЦС МП (при отсутствии сведений) с прикреплением электронных копий всех документов, необходимых для оказания государственной услуги;
формирует принятые материалы в отдельное учетное дело на каждое совершеннолетнее лицо, со сроком постоянного хранения, которое регистрируется в журнале учета дел постоянно проживающих иностранных граждан и лиц без гражданства по форме, согласно приложению 11 настоящих Правил. Порядковый номер по журналу одновременно является порядковым номером дела;
2) в течение 5 (пяти) календарных дней:
по каналам ЦС МП направляет учетное дело на согласование в Управление миграционной службы Департамента полиции столицы, областей, городов республиканского значения (далее – УМС ДП);
3) в течении 7 (семи) календарных дней:
направляет запрос в банковское учреждение на предмет подлинности документов о подтверждении платежеспособности;
осуществляет проверку по учетам органов внутренних дел;
осуществляет проверку по учетам Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
по каналам ЕЦС "Беркут" направляет материалы на согласование с органами национальной безопасности Республики Казахстан.
Согласование материалов органами национальной безопасности Республики Казахстан осуществляется в течение 25 (двадцати пяти) календарных дней;
4) в течение 10 (десяти) календарных дней, после получения ответов от заинтересованных органов, по результатам проверки выносит заключение о выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан либо отказе в выдаче разрешения по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам, вносит информацию о принятом решении в ЦС МП;
5) течение 3 (трех) календарных дней, услугополучателю либо в Государственную корпорацию направляется письменное уведомление о выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан либо отказе в выдаче разрешения по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
20. В случае обращения услугополучателя через Государственную корпорацию, услугодатель обеспечивает доставку результата государственной услуги в Государственную корпорацию, не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
Заключение о выдаче либо об отказе в выдаче разрешения, а также об его аннулировании утверждается начальником Департамента полиции или его заместителем, начальником городского (районного) органа внутренних дел либо начальником Управления миграционной службы Департамента полиции столицы, областей, городов республиканского значения.

1) күнтізбелік 2 күн ішінде:
мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті барлық құжаттардың электрондық көшірмелерін қоса бере отырып, көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметті КҚП ЦЖ-ға енгізеді (мәліметтер болмаған кезде);
тұрақты сақтау мерзімімен әрбір кәмелетке толмаған адамға жеке есепке алу ісіне қабылданған материалдарды қалыптастырады, олар осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тұрақты тұратын шетел азаматтарын мен азаматтығы жоқ адамдарды істерді есепке алу журналында тіркеледі. Журнал бойынша реттік нөмірі біруақытта істің реттік нөмірі болып табылады;
2) күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде:
КҚП ЦЖ арналары бойынша астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың полиция департаменттері Көші-қон қызметі басқармасына (бұдан әрі - ПД КҚҚБ) келісуге есепке алу ісі жолданады;
3) күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде:
банктік мекемеге төлемқабілеттігін растау туралы құжаттардың тұпнұсқалығы мәніне сұрау салуды жолдайды;
ішкі істер органдарының есептері бойынша тексеруді жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің есептері бойынша тексеруді жүзеге асырады;
"Бүркіт" БЦЖ арналары арқылы Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісуге материалдарды жолдайды.
Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары материалдарды келісуді күнтізбелік 25 (жиырма бес) күн ішінде жүзеге асырады;
4) күнтізбелік 10 (он) күн ішінде тексеріс нәтижелері бойынша мүдделі органдардан жауап алғаннан кейін Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатты беру не осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсатты беруден бас тарту туралы қорытынды шығарады, қабылданған шешім туралы ақпаратты КҚП ЦЖ-ға енгізеді;
5) күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру не рұқсатты беруден бас тарту туралы осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазбаша хабарлама көрсетілетін қызметті берушіге не Мемлекеттік корпорацияға жолданады.
20. Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорациясы арқылы жүгінген жағдайда көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін мемлекеттік қызметі көрсету мерзімінің өтуіне дейін бір тәуліктен кешіктірмей Мемлекеттік корпорацияға жеткізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсатты беру не беруден бас тарту туралы, сондай-ақ оның күшін жою туралы қорытындыны Полиция департаментінің бастығы немесе оның орынбасары, қалалық (аудандық) ішкі істер органдарының бастығы не астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың Полиция департаменті Көші-қон қызметі басқармасының бастығы бекітеді.

21. Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" от 15 апреля 2013 года.
22. В случаях представления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному настоящими правилами, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления.
23. Основания для отказа в оказании государственной услуги предусмотрены статьей 19-1 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", и статьей 49 Закона.
При наличии оснований, услугодатель направляет услугополучателю ответ с указанием причин отказа.
Основанием для отказа в оказании государственной услуги не могут быть требования, не связанные с возникновением права на поручение данной услуги.
При отказе в оказании государственной услуги заслушивание с услугополучателем не проводится.
При наличии оснований для отказа в выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан, заявителю направляется уведомление об отказе в выдаче разрешения по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам с указанием причины отказа. Второй экземпляр уведомления приобщается к личному делу заявителя.
24. При перемене места жительства из органа внутренних дел, где иностранный гражданин или лицо без гражданства состоял(-о) на учете, запрашивается его дело. При этом регистрация по месту нового жительства иностранного гражданина или лица без гражданства осуществляется в день обращения в соответствии с Правилами регистрации внутренних мигрантов, утвержденными Постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2011 года № 1427.
25. При совершении услугополучателем действий, являющихся основанием для аннулирования разрешения, выносится заключение об аннулировании ранее выданного разрешения в соответствии со статьей 49 Закона по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам.
26. О принятом решении, услугополучателю, направляется уведомление об аннулировании разрешения на постоянное жительство по форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам. Информация о принятом решении вводится в учетное дело лица в ЦС МП.

21. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 2-тармағы 11) тармақшасына сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіпте мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
22. Көрсетілетін қызметті алушы осы қағидалдарда көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолдану мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтініш беруден бас тартады. ерікті нысан түрінде құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
23. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабында және Заңныңы 49-бабында көзделген.
Негіздер болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға бас тарту себептерін көрсете отырып, жауап жібереді.
Мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алу құқығының туындауына қатысы жоқ талаптар осы қызметті көрсетуден бас тартуға бола алмайды.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартылған кезде көрсетілетін қызметті алушымен тыңдау өткізілмейді.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруден бас тарту үшін негіздер болған кезде өтініш берушіге бас тарту себебін көрсете отырып, осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсат беруден бас тарту туралы хабарлама жолданады. Хабарламаның екінші данасы өтініш берушінің жеке ісіне тігіледі.
24. Тұрғылықты жерін өзгерткен кезде шетел азаматы немесе азаматтығы жоқ адам есепте тұрған ішкі істер органынан оның ісі сұратылады. Бұл ретте шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның жаңа тұрғылықты жері бойынша тіркеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 желтоқсандағы № 1427 қаулысмен бекітілген Ішкі көшіп-қонушыларды тіркеу қағидаларына сәйкес жүгінген күні жүзеге асырылады.
25. Көрсетілетін қызметті алушы рұқсаттың күшін жою үшін негіз болып табылатын іс-әрекеттерді жасаған кезде осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Заңның 49-бабына сәйкес бұрын берілген рұқсаттың күшін жою туралы қорытынды шығарылады.
26. Қабылданған шешім туралы көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұрақты тұруға рұқсаттың күшін жою туралы хабарлама жіберіледі. Қабылданған шешім туралы ақпарат КҚП ЦЖ-да адамның есепке алу ісіне енгізіледі.

27. Услугополучатель, в отношение которого, принято решение об аннулировании разрешения, выезжает из страны в срок до 30 календарных дней со дня утверждения заключения об аннулировании разрешения.
28. При аннулировании разрешения, услугополучателю, выдается разрешение на временное проживание с необходимым сроком для осуществления выезда.
29. Повторное заявление о выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан подается не ранее, чем через год, после вынесения мотивированного заключения об отказе в выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан или его аннулировании.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
30. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятный административный акт, совершит административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
31. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
32. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
33. Жалоба на действие (бездействие) работников Государственной корпорации при оказании услуг через Государственную корпорацию подается на имя руководителя Государственной корпорации чье административное действие (бездействие) обжалуется.

27. Көрсетілетін қызметті алушыға қатысты рұқсаттың күшін жою туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 30 күнге дейінгі мерзімде елімізден шығып кетуге міндетті.
28. Рұқсаттың күшін жойған кезде, көрсетілетін қызмет алушыға елімізден шығып кетуді жүзеге асыру үшін қажетті мерзімде уақытша тұруға рұқсат беріледі.
29. Көшіп келуші Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатты беруден бас тарту немесе оның күшін жою туралы дәлелді қорытындыны шығарғаннан кейін Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру туралы өтініш бір жылдан ерте емес бере алады.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
30. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды әкімшілік орган, лауазымды тұлға, мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызмет беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жолдайды.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы әкімшілік акт қабылдаса, әкімшілік әрекет жасаса, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандырса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
31. Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
32. Мемлекеттік қызмет көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
33. Мемлекеттік корпорация арқылы қызметтер көрсету кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкерлерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына беріледі.

34. Обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке, если иное не предусмотрено законом.
Приложение 1
к Правилам выдачи
иностранным гражданам и
лицам без гражданства
разрешения на временное и
постоянное проживание в
Республике Казахстан
Департамент полиции
____________________________
город, область
____________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии) заявителя,
____________________________
представителя юридического лица
____________________________
место постоянного жительства
(для юридических лиц – адрес
регистрации юридического лица)
____________________________
телефоны: домашний, мобильный
Заявление-анкета о выдаче иностранному гражданину или лицу без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан
Прошу выдать разрешение на временное проживание в Республике Казахстан следующим иностранным гражданам или лицам без гражданства, прибывшим с целью
__________________________________________________________________________
(учеба, лечение, миссионерство, бизнес-иммигранты, осуществления трудовой деятельности, воссоединение семьи или постоянного проживания в РК), либо выявленных и идентифицированных в качестве жертв торговли людьми).
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (заполняется в строгом соответствии с паспортом приглашаемого лица)
Гражданство, вид документа, номер документа, дата выдачи и срок действия
Дата рождения
Место рождения
Национальность
Пол
Страна, адрес и место постоянного жительства
Индивидуальный идентификационный номер иностранного гражданина
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Сведения о членах семьи, совместно прибывших в Республику Казахстан, в том числе детей до 16 лет.
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (заполняется в строгом соответствии с паспортом приглашаемого лица)
Гражданство, вид документа, номер документа, дата выдачи и срок действия
Дата рождения
Место рождения
Степень родства с трудовым иммигрантом
Национальность
Пол
Страна, адрес и место постоянного жительства
Индивидуальный идентификационный номер иностранного гражданина
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Адрес места жительства в Республике Казахстан
(с подтверждением регистрационного кода адреса)
_________________________________________________________________
(область, город, район, населенный пункт, улица, дом №, корпус, квартира)
Телефоны: домашний, мобильный: ________________________
На какой срок получает разрешение на временное проживание:
с "_____" _________20___ года по "____" _________20__год.
Сведения о принимающей стороне:
Документ, удостоверяющий личность №___ от "__" ____ 20___ года
выданный сроком действия до ______________________________,
Индивидуальный идентификационный номер №_________________________
Свидетельство о регистрации юридического лица: наименование ___________
№_____ от "___" ___________ 20___ года, бизнес - идентификационный номер №___________________
(Наименование принимающей стороны)
Предупреждены об ответственности за непринятие мер по оформлению документов на право пребывания иностранных граждан и лиц без гражданства в Республике Казахстан, передвижения по территории страны и обеспечению выезда из Республики Казахстан по истечении определенного срока пребывания в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области миграции, согласно статье 518 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
"____" ________________ 20 ____ года
________________________________
(подпись заявителя)
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
"____" ____ 20 ____ год
_______________________________
(подпись заявителя)
Заявление-анкета принята "____" _____ 20___ года
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, принявшего заявление-анкету)
Приложение 2
к Правилам выдачи
иностранным гражданам и
лицам без гражданства
разрешения на временное и
постоянное проживание в
Республике Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Выдача иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги

34. Егер заңмен өзгеше көзделмесе, сотқа жүгіну сот тәртібінде шағымданғаннан кейін рұқсат етіледі.
Шетел азаматтарына және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсат беру қағидаларына
1-қосымша
____________________________
қала, облыс
Полиция департаменті
____________________________
өтініш берушінің, заңды тұлға
____________________________
өкілінің тегі, аты әкесінің
аты (бар болған жағдайда)
____________________________
тұрақты тұрғылықты жері
(заңды тұлғалар үшін – заңды
тұлғаның тіркелу мекенжайы)
____________________________
үй, ұялы телефондары
Шетел азаматына немесе азаматтығы жоқ адамға Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру туралы өтініш-сауалнама
Қазақстан Республикасына ________________________________________
(оқу, емдеу, миссионерлік, бизнес-көшіп келушілер, еңбек қызметін жүзеге асыру, отбасымен бірігу немесе ҚР-да тұрақты тұруға), не болмаса адам саудасының құрбаны ретінде анықталғандар және сәйкестендірілгендер) мақсатында келген мынадай шетел азаматтарына немесе азаматтығы жоқ адамдарға уақытша тұруға рұқсат беруіңізді сұраймын.
р/р
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (шақырылған адамның паспортымен қатаң сәйкестікте толтырылады)
Азаматтығы, құжаттың түрі, нөмірі, берілген күні және қолданылу мерзімі
Туған күні
Туған жері
Ұлты
Жынысы
Елі, мекенжайы және тұрақты тұрғылықты жері
Шетел азаматының жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасына бірге келген отбасы мүшелері, оның ішінде 16 жасқа дейінгі балалары туралы мәліметтер _____________________________.
№ р/р
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (шақырылған адамның паспортымен қатаң сәйкестікте толтырылады)
Азаматтығы, құжаттың түрі, нөмірі, берілген күні және қолданылу мерзімі
Туған күні
Туған жері
Көшіп келушімен туыстық дәрежесі
Ұлты
Жынысы
Елі, мекенжайы және тұрақты тұрғылықты жері
Шетел азаматының жеке сәйкестендіру нөмірі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Қазақстан Республикасындағы тұрғылықты жерінің мекенжайы
(мекенжайдың тіркеу кодын растаумен)
___________________________________________________________
(облыс, қала, аудан, елді мекен, көше, № үй, корпус, пәтер)
Үй, ұялы телефондары:_________________________
Уақытша тұруға рұқсат қандай мерзімге алады:
20___ жылғы "__" _______бастап 20____ жылғы "___"_________дейін.
Қабылдаушы тарап туралы мәліметтер:
Жеке басты куәландыратын құжат_____№____ 20___ "___" ___ бастап
________ дейін
қолдану мерзімімен берілген жеке сәйкестендіру нөмірі
№_________________________________
Заңды тұлғаны тіркеу туралы куәлік: атауы ___________________________
№_______________ 20___ "____"__________,
бизнес сәйкестендіру нөмірі №___________________
(Қабылдаушы тараптың атауы)
Шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болуы құқығына, ел аумағында жүріп-тұруы және "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 518-бабына, Қазақстан Республикасының Көші-қон саласындағы заңнамасына сәйкес белгілі бір болу мерзімі өткеннен кейін Қазақстан Республикасынан шығуды қамтамасыз ету бойынша құжаттарды ресімдеу бойынша шаралар қабылдамағаны үшін жауапкершілігі туралы ескертілді.
20 __ жылғы "___" ______________________________________________
(өтініш берушінің қолы)
Цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға
келісемін 20____жылғы "____" ____ ______(Өтініш берушінің қолы)
Өтініш-сауалнама 20___жылғы "____" _______________ қабылданды.
Шетел азаматтарына және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсат беру қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрcетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі.
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы

1. Выдача иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан в связи с воссоединением семьи;
2. Выдача иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан для осуществления трудовой деятельности;
3. Выдача иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан для получения образования в казахстанских учебных заведениях;
4. Выдача иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан для прохождения стационарного лечения в казахстанских медицинских учреждениях;
5. Выдача иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан для осуществления миссионерской деятельности;
6. Выдача иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан для осуществления предпринимательской деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан (бизнес-иммигрантам);
7. Выдача разрешения на временное проживание иммигрантам, выявленных и идентифицированных в качестве жертв торговли людьми на территории Республики Казахстан;
8. Выдача разрешения на временное проживание в Республике Казахстан иммигрантам, обратившихся в органы внутренних дел за разрешением на постоянное проживание в Республике Казахстан.
3
Наименование услугодателя
Территориальные органы полиции (далее – услугодатель)
4
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги по всем подвидам осуществляется через:
1) услугодателя;
2) государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
3) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, (далее – портал).
5
Срок оказания государственной услуги
Со дня сдачи пакета необходимых документов услугодателю, в Государственную корпорацию и или через портал – 1 (один) рабочий день;
максимально допустимое время ожидания для сдачи документов услугодателю и в Государственную корпорацию - 30 минут;
максимально допустимое время обслуживания услугополучателя у услугодателя и в Государственной корпорации – 20 минут
6
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная)/ бумажная
7
Результат оказания государственной услуги
Выдача разрешения на временное проживание в Республике Казахстан либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
8
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе.
9
график работы услугодателя, Государственной корпорации и цифровых объектов

1. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға отбасының қайта қосылуына байланысты Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру;
2. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға еңбек қызметін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру;
3. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға қазақстандық оқу орындарында білім алу үшін Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру;
4. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға қазақстандық медициналық мекемелерде стационарлық емделуден өту үшін Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру;
5. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға миссионерлік қызметті жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру;
6. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға (бизнес-көшіп келушілерге) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру.
7. Қазақстан Республикасының аумағында адам саудасының құрбаны ретінде анықталған және сәйкестендірілген көшіп келушілерге уақытша тұруға рұқсат беру;
8. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін ішкі істер органдарына жүгінген көшіп келушілерге Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру.
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Аумақтық полиция органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
4
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация);
3) "Цифрлық үкіметтің" www. egov. kz веб-порталы (бұдан әрі – портал)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Көрсетілетін қызметті берушіге, Мемлекеттік корпорацияға немесе портал арқылы қажетті құжаттар пакетін тапсырған күннен бастап – 1 (бір) жұмыс күні;
көрсетілетін қызметті берушіге және Мемлекеттік корпорацияға құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 30 минут;
көрсетілетін қызметті берушіде және Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 минут;
6
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған) /қағаз түрінде
7
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін негізде көрсетіледі.
9
Көрсетілітін қызметті берушінің, Мемелекеттік корпорациясының және цифрлық объектілердің жұмыс кестесі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу (с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов) кроме выходных (суббота, воскресенье) и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется услугодателем с понедельника по пятницу с 9.00 часов до 17.30 часов.
2) Государственной корпорации - прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Выдача результата оказания государственной услуги в Государственной корпорации осуществляется в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, бронируется электронная очередь посредством портала.
3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
интернет-ресурсе Министерства – www.mvd.gov.kz в разделе "О Министерстве, подразделе "Веб-ресурсы структурных подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан";
интернет-ресурсе Государственной корпорации – www.gov4c.kz;
портала – www.egov.kz.
10
перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При подаче заявления о выдаче разрешения на временное проживание через услугодателя и Государственную корпорацию:
1. Заявление-анкету о выдаче разрешения на временное проживание согласно приложению 1 к настоящим Правилам выдачи иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан (далее – Правила).
2. Копия документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина либо лица без гражданства, с которыми ратифицированы соглашения о безвизовом пребывании (оригинал предоставляется для сверки).
3. Копия медицинской страховки (оригинал предоставляется для сверки), зарегистрированной в цифровой системе "Saqtandyry".

1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс (сенбі, жексенбі) және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында (сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін).
Өтінішті қабылдауды және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беруді көрсетілетін қызметті беруші дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырады.
2) Мемлекеттік корпорацияда – мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің дайын нәтижелерін беру және өтініштер қабылдау Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбіде сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырады.
Мемлекеттік корпорацияда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық кезек" тәртібімен жүзеге асырылады, портал арқылы "электрондық кезекті" броньдауға болады.
3) порталда - жөндеу жұмыстарына байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (қызмет алушы жұмыс уақыты аяқталған кезде, демалыс және мереке күндерінде жүгінген жағдайда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес келесі жұмыс күнінде беріледі).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Министрліктің www. mvd. gov. kz интернет-ресурсында "Министрлік туралы" бөлімінде, "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі құрылымдық бөліністерінің Веб-ресурстары" кіші бөлімінде;
2) Мемлекеттік корпорацияның www. gov4c. kz интернет-ресурсында;
3) www. egov. kz порталында орналастырылған.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Көрсетілетін қызметті беруші және Мемлекеттік корпорация арқылы уақытша тұруға рұқсат беру туралы өтініш берген кезде:
1. Осы Шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсаттар беру қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар)
1-қосымшаға сәйкес уақытша тұруға рұқсат беру туралы өтініш-сауалнама.
2. Визасыз болу туралы келісімдер ратификацияланған шетел азаматының не азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін ұсынылады);
3. Медициналық сақтандырудың көшірмесі (түпнұсқа салыстыру үшін ұсынылады) "Saqtandyry" цифрлық жүйесінде тіркелген.

4. Нотариально заверенное согласие на проживание иммигранта, в случае, если услугополучатель не является собственником жилища, предоставляемого иммигранту для его временного проживания.
5. Справка о прохождении дактилоскопирования иностранного гражданина или лица без гражданства, выдаваемая в соответствии с Правилами проведения дактилоскопической и геномной регистрации, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 730 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35161).
В зависимости от подвида государственной услуги дополнительно представляют:
1) Выдача иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан в связи с воссоединением семьи:
документ, подтверждающий семейные отношения с лицом, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан.
2) Выдача иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан для осуществления трудовой деятельности:
разрешение на привлечение иностранной рабочей силы, выданное местным исполнительным органом;
справку или разрешение, выданные местным исполнительным органом Республики Казахстан о соответствии квалификации иностранного гражданина;
разрешение трудовому иммигранту, выданное местным исполнительным органом, для осуществления трудовой деятельности у физических лиц;
трудовой договор, зарегистрированный в уполномоченном органе (Министерство труда и социальной защиты населения) – в ЕСУТД или гражданско-правовой договор по выполнению работ (оказанию услуг);
приказ о направлении в служебную командировку по внутрикорпоративному переводу, или в рамках реализации договора между юридическими лицами об оказании услуг;
документ, подтверждающий аккредитацию журналиста с указанием срока аккредитации, выдаваемый в соответствии Законом Республики Казахстан "О масс-медиа";
иммигрантам, которым в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области миграции населения и/или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, не требуется получения документов, указанных в абзацах второй, третий, четвертый, пятый, шестой и седьмой настоящего подпункта, а также членам их семей разрешение на временное проживание оформляется на один год с возможностью ежегодного продления, но не может превышать срока действия трудового договора или гражданско-правового договора по выполнению работ (оказанию услуг).
Иммигрантам, прибывшим в Республику Казахстан из стран, с которыми имеются ратифицированные международные договоры о безвизовом порядке въезда и пребывания, с целью осуществления деятельности в Международном финансовом центре "Астана" (далее – МФЦА), а также членам их семей разрешение на временное проживание оформляется на один год с возможностью ежегодного продления, но не может превышать срока действия трудового договора или гражданско-правового договора по выполнению работ (оказанию услуг).
Инвестиционным резидентам МФЦА, прибывшим из государств, с которыми имеются ратифицированные международные договоры о безвизовом порядке въезда и пребывания, а также членам их семей разрешение на временное проживание оформляется по ходатайству администрации МФЦА на один год с возможностью ежегодного продления, но не более пяти лет. При этом срок действия разрешения на временное проживание членов семьи инвестиционного резидента МФЦА не может превышать срока действия разрешения на временное проживание инвестиционного резидента.

4. Егер көрсетілетін қызметті алушы көшіп келушіге оның уақытша тұруы үшін берілетін тұрғын үйдің меншік иесі болып табылмаса, көшіп келушінің тұруына нотариалды куәландырылған келісім.
5."Қазақстан Республикасында дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегi № 730 бұйрығымен бекітілген Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35161 болып тіркелген) Ішкі істер органдары айқындайтын тәртіпте берілетін шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның дактилоскопиялаудан өткені туралы анықтама.
Мемлекеттік қызметтің кіші түріне байланысты мыналарды қосымша ұсынады:
1) Шетел азаматы мен азаматтығы жоқ адамдарға отбасымен қайта қосылуына байланысты Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру:
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын адаммен отбасылық қатынастарды растайтын құжат.
2) Шетел азаматы мен азаматтығы жоқ адамдарға еңбек қызметін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру:
жергілікті атқарушы орган берген шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат;
жергілікті атқарушы орган берген шетел азаматының біліктілік сәйкестігі туралы анықтама немесе рұқсат; еңбекші көшіп келушіге жеке тұлғаларда еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жергілікті атқарушы орган берген рұқсат;
уәкілетті органда (Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі) – "ЕШЕБЖ" еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесінде тіркелген еңбек шарты немесе жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) жөніндегі азаматтық-құқықтық шарт;
Ішкі корпоративті ауыстыру бойынша немесе қызмет көрсету туралы заңды тұлғалар арасындағы шартты іске асыру шеңберінде қызметтік іссапарға жіберу туралы бұйрық;
аккредиттеу мерзімі көрсетілген журналистің аккредиттелгенін растайтын құжат.
Қазақстан Республикасының халықтың көші - қоны саласындағы заңнамасына және/немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес осы тармақшаның екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші абзацтарында көрсетілген рұқсаттарды алу талап етілмейтін көшіп келушілерге, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне уақытша тұруға рұқсат жыл сайын ұзарту мүмкіндігімен бір жылға ресімделеді, бірақ еңбек шартының немесе жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) жөніндегі азаматтық-құқықтық шарттың қолданылу мерзімінен аспауға тиіс;
"Астана" халықаралық қаржы орталығында (бұдан әрі -АХҚО) қызметін жүзеге асыру мақсатында келудің және болудың визасыз тәртібі туралы ратификацияланған халықаралық шарттары бар елдерден Қазақстан Республикасына келген көшіп келушілерге, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне уақытша тұруға рұқсат жыл сайын ұзарту мүмкіндігімен бір жылға ресімделеді, бірақ ол еңбек шартының немесе жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) жөніндегі азаматтық-құқықтық шарттың қолданылу мерзімінен аспауға тиіс;
Келудің және болудың визасыз тәртібі туралы ратификацияланған халықаралық шарттар бар мемлекеттерден келген АХҚО инвестициялық резиденттеріне, сондай-ақ олардың отбасы мүшелеріне уақытша тұруға рұқсат АХҚО әкімшілігінің өтінішхаты бойынша жыл сайын ұзарту мүмкіндігімен бір жылға, бірақ бес жылдан аспайтын мерзімге ресімделеді. Бұл ретте, инвестициялық резиденттің отбасы мүшелерінің уақытша тұруына арналған рұқсаттың қолданылу мерзімі инвестициялық резиденттің уақытша тұруына арналған рұқсаттың қолданылу мерзімінен аспауға тиіс.

3) Выдача иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан для получения образования в казахстанских учебных заведениях:
ходатайство учебного заведения Республики Казахстан.
4) Выдача иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан для прохождения стационарного лечения в казахстанских медицинских учреждениях:
заключение врачебно-консультационной комиссии, выданное медицинской организацией, расположенной в Республике Казахстан, подтверждающее лечение иностранного гражданина или лица без гражданства в медицинских организациях Республики Казахстан или постоянный уход за иностранным пациентом, находящимся на лечении в медицинских организациях Республики Казахстан, а также за близкими родственниками – гражданами Республики Казахстан, либо иностранными гражданами, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21579) (далее - Приказ № ҚР ДСМ-175/2020) (медицинская справка формы 026/у).
5) Выдача иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан для осуществления миссионерской деятельности:
свидетельство, выданное уполномоченным органом Республики Казахстан, осуществляющим государственное регулирование в сфере религиозной деятельности, в соответствии Законом Республики Казахстан "О религиозной деятельности и религиозных объединениях".
6) Выдача иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан для осуществления предпринимательской деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан (бизнес-иммигрантам):
медицинская справка, подтверждающая отсутствие заболеваний, препятствующих трудовой деятельности, в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-175/2020 (медицинская справка формы 028/у);
медицинская страховка, покрывающая первичную медико-санитарную помощь и специализированную медицинскую помощь в стационарных условиях в экстренной форме на условиях, определенных соглашением сторон, с соблюдением минимальных требований, установленных законами Республики Казахстан;
ходатайство местных исполнительных органов;
подтверждение наличия либо отсутствия судимости и запрета на осуществление предпринимательской деятельности на основании решения суда в государстве гражданской принадлежности и/или постоянного проживания, выданный компетентным органом соответствующего государства, срок действия которого на день подачи заявления не превышает 180 календарных дней.

3) Шетел азаматтыры мен азаматтығы жоқ адамдарға қазақстандық оқу орындарында білім алу үшін Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру:
Қазақстан Республикасындағы оқу орнының қолдаухаты негізінде.
4) Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға қазақстандық медициналық мекемелерде стационарлық емделуден өту үшін Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру:
Қазақстан Республикасында орналасқан медициналық ұйым берген, шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамды Қазақстан Республикасының медициналық ұйымдарында емдеу немесе Қазақстан Республикасының медициналық ұйымдарында емделіп жатқан шетелдік пациентке, сондай-ақ жақын туыстарына - Қазақстан Республикасының азаматтарына не Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетел азаматыңда тұрақты күтім жасау қажеттігін растайтын құжаттар.
5) Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға миссионерлік қызметті жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру:
діни қызмет саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының уәкілетті органы берген куәлік.
6) Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға (бизнес-көшіп келушілерге) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру:
"Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) еңбек қызметіне кедергі келтіретін ауруларының жоқ екенін растайтын медициналық анықтама (028/у нысандағы медициналық анықтама);
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ең төмен талаптарды сақтай отырып, тараптардың келісімінде айқындалған шарттарда медициналық-санитариялық алғашқы көмекті және шұғыл нысанда стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмекті жабатын медициналық сақтандыру;
тиісті мемлекеттің құзыретті органы берген азаматтығы тиесілілігі және/немесе тұрақты тұратын мемлекетте соттылығының бар-жоғын және сот шешімі негізінде кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға тыйым салынбағанын растау.

7) Выдача разрешения на временное проживание иммигрантам, выявленных и идентифицированных в качестве жертв торговли людьми на территории Республики Казахстан:
ходатайство местного исполнительного органа, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 2012 года № 148 "Об утверждении Правил въезда и пребывания иммигрантов в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан и Правил осуществления миграционного контроля, а также учета иностранцев и лиц без гражданства, незаконно пересекающих Государственную границу Республики Казахстан, незаконно пребывающих на территории Республики Казахстан, а также лиц, которым запрещен въезд на территорию Республики Казахстан".
8) Выдача разрешения на временное проживание в Республике Казахстан иммигрантам, обратившихся в органы внутренних дел за разрешением на постоянное проживание в Республике Казахстан:
талон о приеме документов на выдачу разрешения на постоянное проживание согласно приложению 9 к настоящим Правилам;
документы, составленные на иностранном языке, подлежат переводу на государственный либо русский язык.
Верность перевода с одного языка на другой, свидетельствует нотариус в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
Документы и акты, составленные при участии властей иностранных государств или исходящие от этих властей, принимаются к рассмотрению при наличии легализации, в соответствии с пунктом 60 Консульского устава Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 25 апреля 2016 года № 240, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан.
Сведения о наличии у иностранного гражданина дактилоскопической регистрации, о приеме документов для оказания государственной услуги "Выдача разрешения иностранным гражданам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан" услугодатель проверяет в цифровой системе.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
По всем подвидам:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;

7) Қазақстан Республикасының аумағында адам саудасының құрбаны ретінде анықталған және сәйкестендірілген көшіп келушілерге уақытша тұруға рұқсат беру:
"Көшіп келушілердің Қазақстан Республикасына келуінің және онда болуының, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасынан кетуінің қағидаларын және Көші-қон бақылауын жүзеге асыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасынан заңсыз өтетін, Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз болатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағына келуге тыйым салынған адамдарды есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 қаңтардағы № 148 қаулысына сәйкес жергілікті атқарушы органның өтінішхаты.
8) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін ішкі істер органдарына жүгінген көшіп келушілерге Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру:
Осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес тұрақты тұруға рұқсат беру үшін құжаттарды қабылдау туралы талон;
Шет тілінде жасалған құжаттар мемлекеттік не орыс тіліне аударылуға жатады.
"Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабына сәйкес нотариус бір тілден екінші тілге аударманың дұрыстығын куәландырады.
Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта өзгеше көзделмесе, шет мемлекеттер билігінің қатысуымен жасалған немесе осы биліктен шығатын құжаттар мен актілер "Қазақстан Республикасының Консулдық жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 25 сәуірдегі № 240 Жарлығының 60-тармағына сәйкес заңдастырылған жағдайда қарауға қабылданады".
Шетел азаматының дактилоскопиялық тіркеуінің бар-жоғы туралы, "Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттардың қабылданғаны туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші цифрлық жүйеде тексереді.
11
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Барлық кіші түрлері бойынша: 1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау; 2) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету деректері мен мәліметттерінің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айрылуы бойынша;

4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в цифровой форме и через Государственную корпорацию

4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша.
12
Мемлекеттік, оның ішінде цифрлық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар

1) Услугополучатель получает информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг или через личный кабинет на портале;
2) Предусмотрены условия для обслуживания услугополучателей с ограниченными физическими возможностями, входы в здания оборудованы пандусами, имеются кресла для ожидания;
3) Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.mvd.gov.kz, раздел "Государственные услуги".
Приложение 3
к Правилам выдачи
иностранным гражданам и
лицам без гражданства
разрешения на временное и
постоянное проживание в
Республике Казахстан
Расписка о приеме документов на выдачу разрешения на временное проживание
Настоящая расписка выдана _____________________________________
______________________________________________________________
указать фамилию, имя, отчество (при его наличии) и подтверждает принятие документов для оформления иностранному гражданину или лицу без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан согласно перечню, предусмотренному требованием к оказанию государственной услуги "Выдача на временное проживание иностранному гражданину или лицу без гражданства разрешения в Республике Казахстан".
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному - для каждой стороны.
Исполнитель: ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Телефон________________________________________________________
_______________________________________________________________
Получил:_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) / подпись услугополучателя)
"___" _________ 20____ года
Приложение 4
к Правилам выдачи
иностранным гражданам и
лицам без гражданства
разрешения на временное и
постоянное проживание в
Республике Казахстан
Расписка об отказе в приеме документов на выдачу разрешения на временное проживание
Руководствуясь статьей 19 и пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее - Закон) , услугодатель / отдел №___ филиала Некоммерческого акционерного общества "Государственной корпорации "Правительство для граждан" _________________ (указать адрес) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги "Выдача иностранному гражданину или лицу без гражданства разрешения на временное проживание в Республике Казахстан", ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному требованием к оказанию государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:

1) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы немесе порталдағы "жеке кабинет" арқылы ала алады;
2) дене мүмкіндіктері шектеулі көрсетілетін қызметті алушыларға қызмет көрсету үшін жағдайлар көзделген, ғимараттарға кіретін жерлер пандустармен жабдықталған, күтуге арналған креслолар бар;
3) мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары www. mvd. gov. kz интернет-ресурсында, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 7777;
4) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Шетел азаматтарына және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсат беру қағидаларына
3-қосымша
Уақытша тұруға рұқсат беру құжаттарын қабылдау туралы қолхат
Осы қолхат ________________________________________________берілді
(тегін, атын, әкесінің атын (бар болған жағдайда) көрсету)
және "Шетел азаматына немесе азаматтығы жоқ адамға Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талапта көзделген тізбеге сәйкес шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның Қазақстан Республикасында уақытша тұруына рұқсатты ресімдеу үшін құжаттардың қабылданғанын растайды.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
Орындаушы ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
Телефон ________________
Алдым: _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы)
20_____ жылғы "_____" _________
Шетел азаматтарына және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсат беру қағидаларына
4-қосымша
Уақытша тұруға рұқсат беру құжаттарын қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабын және 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, қызмет беруші/ "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" Коммерциялық емес акционерлік қоғамы филиалының №___ бөлімі _________________(мекенжайын көрсету) "Шетел азаматына немесе азаматтығы жоқ адамға Қазақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады, себебі Сіз мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талапта көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық пакетін ұсынбадыңыз, атап айтқанда:
Болмаған құжаттардың атауы:

1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ________________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника Государственной корпорации,
подпись)
Исполнитель __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Телефон ____________________________________________________________
Получил: ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) / подпись услугополучателя)
"___" _________ 20_____ года
Приложение 5
к Правилам выдачи
иностранным гражданам и
лицам без гражданства
разрешения на временное и
постоянное проживание в
Республике Казахстан
Министерство внутренних дел Республики Казахстан Уақытша тұруға рұқсат нөмірі №_______________ Номер разрешения на временное проживание
Рұқсаттың басталу күні
Дата начала разрешения
Рұқсаттың аяқталу күні
Дата окончания разрешения
Өтініш нөмірі ____________________________________________________________
Номер заявления
Тегі,аты, әкесінің аты ______________________________________________________
Фамилия, имя, отчество
ЖСН/ИИН
Азаматтық/Гражданство
төлқұжат сериясы мен нөмірі _______________________________________________
серия и номер паспорта
Қазақстан Республикасы келу мақсаты _______________________________________
Цель пребывания в РК
Қазақстан Республикасында тұратын мекенжайы ______________________________
Адрес проживание в РК
Қазақстан Республикасына бірге келген отбасы мүшелері, оның ішінде 16 жасқа дейінгі балалар туралы мәліметтер
Сведения о членах семьи, совместно прибывших в Республику Казахстан в том числе детей до 16 лет
ЖСН/ИИН
ТАӘ/ФИО
Туған күні
Дата рождения
1.
2.
Қабылдаушы тарап туралы мәліметтер
Сведения о принимаюшей стороне
Құқықтық қатынастар субъектісі _______________________________________________
Субъект правоотношений
ЖСН/БСН __________________________________________________________________
ИИН/БИН
ТАӘ/Ұйымның атауы ________________________________________________________
ФИО/Наименование организации
Рұқсат берген орган _________________________________________________________
Орган выдавший разрешение
ПД КқҚБ жауапты қызметкер _________________________________________________
Ответственный сотрудник
Берілген күні _______________________________________________________________
Дата выдачи
QR - КОД
Құжат ұлттық паспортты көрсеткен кезде жарамды
Документ действителен при предъявлении национального паспорта
Форма
Приложение 6
к Правилам выдачи
иностранным гражданам и
лицам без гражданства
разрешения на временное и
постоянное проживание в
Республике Казахстан
Министерство внутренних дел Республики Казахстан Шетел азаматына немесе азаматтығы жоқ адамға Казақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беруден бас тарту туралы хабарлама Уведомление об отказе в выдаче разрешения на временное проживание иностранному гражданину или лицу без гражданства Республике Казахстан
Өтініш нөмірі _______________________________________________________
Номер заявления
Тегі, аты, әкесінің аты ________________________________________________
Фамилия, имя, отчество
Төлқұжат сериясы мен нөмірі
Серия и номер паспорта
Азаматтық
Гражданство
Казақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беруден бас тартылды
Отказано в разрешении на временное проживание в Республике Казахстан
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабының 2-тармағына сәйкес.
В соответствии с пунктом 2 статьи 19-1 Закона РК "О государственных и социально ответственных услугах".
Себебі __________________________________________________________
Причина
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқылы.
В случаях несогласия с резpультатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Хабарлама 2 данада, әрбір тарап үшін бір-бірден жасалды.
Уведомление составлено в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
ПД КқҚБ жауапты қызметкер ______________________________________
Ответственный сотрудник
Берілген күні "____" __________20____года
Дата выдачи
QR - КОД
Приложение 7
к Правилам выдачи
иностранным гражданам и
лицам без гражданства
разрешения на временное и
постоянное проживание в
Республике Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1
Наименование государственной услуги
Выдача разрешения иностранным гражданам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан
2
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3
Наименование услугодателя
Территориальные органы полиции (далее – услугодатель)
4
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявления и выдача результатов осуществляется, через:

1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ________________________________________.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
_____________________________________________________________________________
(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда, қолы)
Орындаушы ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Телефон _______________________________________________________________
Алдым: ________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда, қолы)
20_____ жылғы "_____" _________
Шетел азаматтарына және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсат беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі Уақытша тұруға рұқсат нөмірі №_______________
Рұқсаттың басталу күні
Рұқсаттың аяқталу күні
Өтініш нөмірі __________________________________________________________
Тегі,аты, әкесінің аты ____________________________________________________
ЖСН
Азаматтық
төлқұжат сериясы мен нөмірі _____________________________________________
Қазақстан Республикасы келу мақсаты _____________________________________
Қазақстан Республикасында тұратын мекенжайы ____________________________
Қазақстан Республикасына бірге келген отбасы мүшелері,
оның ішінде 16 жасқа дейінгі балалар туралы мәліметтер
ЖСН
ТАӘ
Туған күні
1.
2.
Қабылдаушы тарап туралы мәліметтер
Құқықтық қатынастар субъектісі _________________________________________
ЖСН/БСН ____________________________________________________________
ТАӘ/Ұйымның атауы __________________________________________________
Рұқсат берген орган ___________________________________________________
ПД КқҚБ жауапты қызметкер ___________________________________________
Берілген күні _________________________________________________________
QR - КОД
Құжат ұлттық төлқұжатты көрсеткен кезде жарамды
нысан
Шетелдіктерге және азаматтығы
жоқ адамдарға Қазақстан
Республикасында уақытша және
тұрақты тұруға рұқсат беру
қағидаларына
6-қосымша
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі Шетел азаматына немесе азаматтығы жоқ адамға Казақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беруден бас тарту туралы хабарлама
Өтініш нөмірі ______________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты _______________________________________________
Төлқұжат сериясы мен нөмірі
Азаматтығы
Казақстан Республикасында уақытша тұруға рұқсат беруден бас тартылды
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабының 2-тармағына сәйкес.
Себебі ___________________________________________________
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте сотқа жүгінуге құқылы.
Хабарлама 2 данада, әрбір тарап үшін бір-бірден жасалды.
Жауапты қызметкер _______________________________________
Берілгенкүні 20____жылғы "____" ______________________
QR - КОД
Шетел азаматтарына және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсат беру қағидаларына
7-қосымша
Мемлекеттік көрсетілетін қызметке негізгі талаптардың тізбесі.
1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы
Көзделмеген
3
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Аумақтық полиция органы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
4
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Құжаттарды қабылдау және нәтижелерін беру:

1) услугодателя;
2) государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).
5
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи пакета необходимых документов – 45 (сорок пять) календарных дней;
максимально допустимое время ожидания для сдачи документов услугодателю и в Государственную корпорацию - 30 минут;
максимально допустимое время обслуживания услугополучателя у услугодателя и в Государственной корпорации – 20 минут.
6
Форма оказания государственной услуги
Бумажная
7
Результат оказания государственной услуги
Выдача разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
8
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе в соответствии с пунктом 5 статьи 666 Налогового кодекса Республики Казахстан размер оплаты составляет – 4 месячных расчетных показателей, установленного на день уплаты государственной пошлины.
9
График работы услугодателя, Государственной корпорации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9-00 до 18-30 часов с перерывом на обед с 13-00 до 14-30 часов, выходной – суббота, воскресенье и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется с 9.00 часов до 17.30 часов.
2) Государственной корпорации - прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Прием осуществляется по месту регистрации услугополучателя в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, бронируется электронная очередь посредством портала.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства – www.mvd.gov.kz в разделе "О Министерстве", подразделе "Веб-ресурсы структурных подразделений Министерства внутренних дел Республики Казахстан";

1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы жүзеге асырылады.
5
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Қажетті құжаттар пакетін тапсырған сәттен бастап күнтізбелік 45 (қырық бес) күн;
көрсетілетін қызметті берушіге және Мемлекеттік корпорацияға құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 30 минут;
көрсетілетін қызметті берушіде және Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 минут;
6
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз түрінде
7
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 666-бабының 5-тармағына сәйкес мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі, төлем мөлшері – мемлекеттік баж төленетін күнге анықталған 4 айлық есептік көрсеткіш.
9
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндері демалыс, дүйсенбі-жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін жүзеге асырады.
2) Мемлекеттік корпорацияда – мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің дайын нәтижелерін беру және өтініштер қабылдау Мемлекеттік корпорация арқылы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00 дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 20.00 дейін және сенбіде сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін жүзеге асырады.
Қабылдау көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық кезек" тәртібімен жүзеге асырылады, портал арқылы "электрондық кезекті" броньдауға болады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Министрліктің www.mvd.gov.kz интернет-ресурсында "Министрлік туралы" бөлімінде, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі құрылымдық бөліністерінің Веб-ресурстары" кіші бөлімінде;

2) интернет-ресурсе Государственной корпорации – www.gov4с.kz.
10
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При личном обращении услугополучателя (за детей и граждан, недееспособность которых признана судом, их законных представителей (родителей, опекунов, попечителей) с предоставлением документов, подтверждающих полномочия на представительство) к услугодателю и Государственную корпорацию:
1) заявление-анкета о выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан согласно приложению 8 к настоящим Правилам выдачи иностранным гражданам и лицам без гражданства разрешения на временное и постоянное проживание в Республике Казахстан (далее – Правила);
2) копия и подлинник (для сверки) заграничного паспорта, документ лица без гражданства услугополучателя, срок действия, которых на день подачи заявления свыше 180 календарных дней;
3) документ о подтверждении своей платежеспособности согласно Правилам подтверждения иностранными гражданами и лицами без гражданства, претендующими на получение разрешений на постоянное проживание в Республике Казахстан, своей платежеспособности в период пребывания в Республике Казахстан, утвержденный приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 531 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33001), либо свидетельствующий наличие оснований для освобождения от подтверждения платежеспособности в соответствии с подпунктом 4) статьи 49 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" (далее – Закон);
4) документ о судимости (отсутствии судимости) в государстве гражданской принадлежности и/или постоянного проживания, выданный компетентным органом соответствующего государства (за исключением лиц, имеющих статус беженца в Республике Казахстан, и этнических казахов граждан Китайской Народной Республики, если иное не предусмотрено международными договорами);
5) нотариально удостоверенное согласие ребенка в возрасте от 14 до 18 лет на постоянное проживание в Республике Казахстан;
6) нотариально заверенный договор с физическим или юридическим лицом (для услугополучателей, подтверждающих свою платежеспособность в период пребывания в Республике Казахстан) либо нотариально заверенное заявление физического или юридического лица о предоставлении заявителю жилища для проживания и постановки на постоянный регистрационный учет на срок не менее 180 календарных дней;
7) справка о медицинском освидетельствовании иностранного гражданина об отсутствии, заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранным гражданам и лицам без гражданства в Республику Казахстан в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 664 "Об утверждении перечня заболеваний, наличие которых запрещает въезд иностранцам и лицам без гражданства в Республику Казахстан" (медицинская справка формы 028/у), (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7274);

2) Мемлекеттік корпорацияның www.gov4c.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан сұралатын құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы (балалары және әрекетке қабілетсіздігі сотпен танылған азаматтар үшін олардың заңды өкілдері (ата-аналары, қамқоршылары, қорғаншылары) өкілдікке өкілеттіктерін растайтын құжаттарды ұсына отырып) өздері көрсетілетін қызметті алушыға және Мемлекеттік корпорацияға жеке жүгінген кезде:
1) осы Шетел азаматарына және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсаттар беру қағидаларының (бұдан әрі – Қағида) 8-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру туралы өтініш-сауланама;
2) көрсетілетін қызметті алушының шетелдік паспортының көшірмесі және түпнұсқасы (салыстыра тексеру үшін), азаматтығы жоқ адамның құжаты, жарамдылық мерзімі өтініш берген күнге күнтізбелік 180 күннен астам болуы тиіс.
3) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 531 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттар алуға үміткер шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасында болу кезеңінде өздерінің төлем жасау қабілеттігін растау қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33001 тіркелген) өзінің төлем қабілеттілігін растау туралы не "Халықтын көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабы 4) тармақшасына сәйкес төлем қабілеттілігін растаудан босатуға арналған негіздердің болуын куәландыратын құжат;
4) азаматтығы тиесілілігі немесе тұрақты тұратын мемлекетте соттылығы (соттылығының болмауы) туралы тиісті мемлекеттің құзыретті органы берген құжат (Қазақстан Республикасында босқын мәртебесі бар адамдарды және Қытай Халық Республикасы азаматтарының этникалық қазақтарын қоспағанда, егер өзге халықаралық шарттарда көзделмесе);
5) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға 14-тен 18 жасқа дейінгі баланың нотариалды куәландырылған келісімі;
6) өтініш берушіге тұруға тұрғын үй ұсыну және тұрақты тіркеу есебіне кемінде күнтізбелік 180 күн қою туралы жеке және заңды тұлғамен (Қазақстан Республикасында болу кезеңінде өзінің төлем қабілеттігін растайтын көрсетілетін қызметті алушылар үшін)нотариалды куәландырылған шарт не нотариалды куәландырылған өтініш.
7) "Шетел азаматтарында және азаматтығы жоқ адамдарда болуы олардың Қазақстан Республикасына келуіне тыйым салатын аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 664 бұйрығымен сәйкес (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7274 тіркелген) шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға келуге тыйым салынатын сырқаттарының бар-жоғы туралы шетелдіктің медициналық куәландыру туралы анықтамасы (028/у медициналық анықтама);

8) одна фотография размером 35х45 мм;
9) документ об уплате государственной пошлины;
10) лица, отвечающие требованиям перечня востребованных профессий, в отношении которых устанавливается упрощенный порядок выдачи разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан, утвержденный приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 февраля 2023 года № 49 "Об утверждении перечня востребованных профессий для получения иностранцами разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан и Правил его формирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 31938) - ходатайство отраслевого государственного органа, с указанием группы занятий Национального классификатора Республики Казахстан (далее - НКЗ), и соответствием требованиям НКЗ (профессия, уровень и специализация навыков, диплом, стаж работы по специализации, уровень квалификации).
11) Справка о прохождении дактилоскопирования иностранного гражданина или лица без гражданства, выдаваемая в соответствии с Правилами проведения дактилоскопической и геномной регистрации, утвержденными Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 730 "Об утверждении Правил проведения дактилоскопической и геномной регистрации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35161).
Срок действия документов, указанных в подпунктах 3), 4), 7) не более 180 календарных дней.
Услугополучатель, оформивший гражданство иного государства через дипломатические представительства и консульские учреждения других государств в Республике Казахстан и имеющий постоянную регистрацию на территории Республики Казахстан, представляет документы, указанные в подпунктах 1), 2), 8), 9).
Услугополучатель, не достигший восемнадцатилетнего возраста, прибывший совместно с родителями, либо с одним из родителей, либо законный представитель (родитель, опекун, попечитель) которого, является гражданином Республики Казахстан либо иностранным гражданином или лицом без гражданства, постоянно проживающим в Республике Казахстан, предоставляет документы, указанные в подпунктах 1), 2), 5), 6), 8), 9), а также: копию и подлинник (для сверки) свидетельства о рождении или другого документа, удостоверяющего личность ребенка не достигшего совершеннолетнего возраста; нотариально заверенное заявление-согласие от второго родителя (обоих родителей), в случае его (их) проживания вне пределов Республики Казахстан.
Документы, составленные на иностранном языке, подлежат переводу на казахский либо русский язык. Верность перевода с одного языка на другой, свидетельствует нотариус в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".

8) мөлшері 35х45 мм бір фотосурет;
9) мемлекеттік бажды төлеу туралы құжат.
10) сұранысқа ие кәсіптер тізбесінің талаптарына жауап беретін, оларға қатысты "Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алуы үшін сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін және оны қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 20 ақпандағы № 49 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31938 болып тіркелген) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттар берудің жеңілдетілген тәртібі белгіленетін адамдар – Қазақстан Республикасының ұлттық жұмыстар жіктеушісінің (бұдан әрі - ҰЖЖ) тобын және ҰЖЖ талаптарына (кәсібі, дағдыларының деңгейі мен мамандануы, диплом, мамандығы бойынша жұмыс өтілі, біліктілік деңгейі) сәйкестігін көрсете отырып, салалық мемлекеттік органның қолдаухатын.
11) "Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегi № 730 бұйрығымен бекітілген Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35161 болып тіркелген) Ішкі істер органдары айқындайтын тәртіпте берілетін шетел азаматының немесе азаматтығы жоқ адамның дактилоскопиялаудан өткені туралы анықтама.
3), 4), 7) тармақшаларда көрсетілген құжаттардың жарамдылық мерзімі күнтізбелік 180 күннен аспауы тиіс.
Өзге мемлекеттің азаматтығын, Қазақстан Республикасында орналасқан дипломатиялық өкілдік және консулдық мекеме арқылы ресімдеген және Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тіркеуі бар көрсетілетін қызметті алушы 1), 2), 8), 9) тармақшаларда көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Ата-анасымен не ата-анасының бірімен келген жасы он сегізге толмаған көрсетілетін қызметті алушы, не оның заңды өкілі (ата-анасы, қамқоршысы, қорғаншысы) Қазақстан Республикасының азаматы не шетел азаматы, немесе Қазақстан Республикасы аумағында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адам болып табылған жағдайда 1), 2), 5), 6), 8), 9) тармақшаларда көрсетілген құжаттарды, сондай-ақ он алты жасқа толмаған баланың туу туралы куәлігінің немесе жеке басын куәландыратын басқа құжаттың көшірмесі және түпнұсқасы (салыстыра тексеру үшін); Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрған жағдайда, екінші ата-анасынан (ата-анасының екеуінен де) нотариалдық расталған өтініш-келісім ұсынады.
Шет тілінде жасалған құжаттар қазақ не орыс тіліне аударылуы тиіс. Бір тілден екінші тілге аударманың дұрыстығын "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабына сәйкес нотариус куәландырады.

Документы и акты, составленные при участии властей иностранных государств или исходящие от этих властей, принимаются к рассмотрению при наличии легализации, в соответствии с пунктом 60 Указа Президента Республики Казахстан от 25 апреля 2016 года № 240 "Об утверждении Консульского устава Республики Казахстан", если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан.
11
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Отказ в оказании государственной услуги:
1. В соответствии статьей 19-1 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", в случае:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки.
2. В соответствии со статьей 49 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" в выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан отказывается либо выданное ранее разрешение аннулируется следующим услугополучателям:
1) незаконно прибывшим, а также преследуемым за совершение преступлений по законодательству стран, выходцами из которых они являются;
2) освободившимся из мест лишения свободы, постоянное место жительства которых до осуждения было за пределами Республики Казахстан;
3) совершившим преступления против человечества;
4) совершившим преступление против половой неприкосновенности несовершеннолетнего;
5) не предоставившим подтверждения своей платежеспособности в порядке и размерах, определяемых Министерством внутренних дел Республики Казахстан, за исключением этнических казахов, бывших соотечественников, родившихся или ранее состоявших в гражданстве Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан, а также лиц, имеющих право на приобретение гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке на основании международных договоров Республики Казахстан, и членов их семей, иностранных граждан, обладающих востребованными профессиями, перечень которых утверждается уполномоченным органом по вопросам миграции населения;

Егер Қазақстан Республикасы заңнамасында немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, шетел мемлекеті биліктерінің қатысуымен немесе сол билік тарапынан шыққан құжаттар мен актілер "Қазақстан Республикасы Елшілік жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 25 сәуірдегі № 240 Жарлығының 60-тармағына сәйкес заңдастырылған кезде қаралуға қабылданады.
11
Қазақстан Республикасының белгіленген заңнамасымен бекітілген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз
Мемлекеттік қызмет беруден бас тарту:
1. "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-1-бабына сәйкес:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) шынайы еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы.
2. "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабына сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруден бас тартылады, не болмаса бұрын берілген рұқсаттың күші мынадай көрсетілетін қызметті қабылдаушыларға жойылады:
1) заңсыз келгендерге, сонымен қатар жасалған қылмысы үшін тумасы болып табылатын елдің заңнамасымен қудаланатын азаматтарға;
2) сотталғанға дейін тұрақты тұрғылықты жері Қазақстан Республикасынан тыс болған, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған;
3) адамзатқа қарсы қылмыс жасаған;
4) кәмелетке толмаған адамның жыныстық тиіспеушілігіне қарсы қылмыс жасаған;
5) этникалық қазақтарды, бұрынғы отандастарды, Қазақ Кеңестік Социалистік Республикасында немесе Қазақстан Республикасында туған немесе бұрын оның азаматтығында болған адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттар негізінде жеңілдетілген тәртіпте Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға құқығы бар адамдарды және олардың отбасы мүшелерін, халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін сұранысқа ие кәсіптері бар шетел азаматтарын қоспағанда Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі айқындайтын тәртіппен және мөлшерлерде өзінің төлем қабілеттілігін растауды ұсынбаған;

6) неоднократно нарушавшим законодательство о правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан;
7) разжигающим межнациональную, межконфессиональную и религиозную вражду;
8) действия которых направлены на насильственное изменение основ конституционного строя;
9) выступающим против Суверенитета и Независимости Республики Казахстан, призывающим к нарушению единства и целостности ее территории;
10) имеющим неснятую или непогашенную судимость за преступление;
11) при наличии сведений у органов национальной безопасности Республики Казахстан об их причастности к экстремистской или террористической деятельности или причастности к организации, признанной в Республике Казахстан экстремистской или террористической;
12) представившим подложные документы либо сообщившим о себе заведомо ложные сведения при обращении с ходатайством о разрешении на постоянное проживание в Республике Казахстан или без уважительной причины не представившим необходимые документы в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
13) не прошедшим дактилоскопическую регистрацию в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
14) выдворенным в течение пяти лет из Республики Казахстан к моменту выдачи разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
15) если это необходимо для защиты прав и законных интересов граждан Республики Казахстан и других лиц;
16) получившим разрешение на постоянное проживание и проживающим на территории Республики Казахстан менее ста восьмидесяти трех календарных дней в пределах любого последовательного двенадцатимесячного периода с даты выдачи разрешения на постоянное проживание, за исключением случаев, предусмотренных статьей 38 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан";
17) получившим разрешение на постоянное проживание на основании перечня востребованных профессий, утвержденного уполномоченным органом по вопросам миграции населения, и не работающим по профессии, предусмотренной указанным перечнем, в течение ста восьмидесяти трех календарных дней в пределах любого последовательного двенадцатимесячного периода с даты выдачи разрешения на постоянное проживание;
18) заключившим брак с гражданами Республики Казахстан, послуживший основанием для получения вида на жительство, в том случае, если этот брак признан недействительным вступившим в законную силу решением суда;
19) в течение года привлеченным к административной ответственности за административные правонарушения в области миграции населения, налогового и трудового законодательства Республики Казахстан;

6) Қазақстан Республикасында шетел азаматтарының құқықтық жағдайы туралы заңнаманы бірнеше рет бұзған;
7) ұлтаралық, конфессияаралық және діни араздықты қоздыртқан;
8) іс-әрекеттері конституциялық құрылыстың негіздерін күштеп өзгертуге бағытталғандар;
9) Қазақстан Республикасының Егемендігі мен Тәуелсіздігіне қарсы шыққан, оның аумағының бірлігі мен тұтастығын бұзуға шақырғандар;
10) қылмысы үшін алынбаған немесе жойылмаған сотталғандығы барлар;
11) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарында олардың экстремистік немесе террористік әрекетке қатыстылығы немесе Қазақстан Республикасында экстремистік немесе террористік деп танылған ұйымға қатыстылығы туралы мәліметтер болған кезде;
12) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу туралы қолдаухатпен өтініш жасаған кезде жалған құжаттарды ұсынған не өзі туралы көрінеу жалған мәліметтер хабарлаған немесе қажетті құжаттарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімде дәлелcіз себептермен ұсынбаған;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дактилоскопиялық тіркеуден өтпеген;
14) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсатты берген сәтке бес жылдың ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығарып жіберілген;
15) егер бұл Қазақстан Республикасы азаматтарының және басқа да адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау үшін қажет болса;
16)"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, тұрақты тұруға арналған рұқсатты алған және Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұруға арналған рұқсаттың берілу күнінен бастап ретімен келетін кез келген он екі айлық кезең шегінде күнтізбелік бір жүз сексен үш күннен аз уақыт тұрып жатқан;
17) тұрақты тұруға арналған рұқсатты халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен сұранысқа ие кәсіптер тізбесінің негізінде алған және тұрақты тұруға арналған рұқсаттың берілу күнінен бастап ретімен келетін кез келген он екі айлық кезең шегінде күнтізбелік бір жүз сексен үш күн ішінде көрсетілген тізбеде көзделген кәсіп бойынша жұмыс істемеген;
18) Қазақстан Республикасының азаматтарымен некелескен, осы некесі тұруға ықтиярхат алу үшін негіз болған, егер бұл неке заңды күшіне енген сот шешімімен жарамсыз деп танылса;
19) Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны, салық және еңбек заңнамасы саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін бір жыл ішінде әкімшілік жауаптылыққа тартылған;

20) создающим угрозу интересам национальной безопасности;
21) имеющим заболевания, являющиеся противопоказанием для въезда в Республику Казахстан;
22) если они ранее утратили гражданство Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным подпунктом 8) части первой статьи 21 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан";
23) если они ранее лишены гражданства Республики Казахстан по основаниям, предусмотренным статьей 20-1 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан".
В отношении этнических казахов и членов их семей, лиц без гражданства, признанных таковыми в связи с отсутствием документов, удостоверяющих личность, либо на основании паспорта СССР образца 1974 года, женщин, подпадающих под действие Закона Республики Казахстан "О присоединении Республики Казахстан к Конвенции о гражданстве замужней женщины", действие подпунктов 16) и 19) не применяется.
В отношении недееспособных лиц положение подпункта 21) не применяется.
12
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель получает информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Министерства www.mdai.gov.kz, в разделе "Государственные услуги", единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 8
к Правилам выдачи
иностранным гражданам и
лицам без гражданства
разрешения на временное и
постоянное проживание в
Республике Казахстан
ЗАЯВЛЕНИЕ – АНКЕТА О ВЫДАЧЕ РАЗРЕШЕНИЯ НА ПОСТОЯННОЕ ПРОЖИВАНИЕ В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН ____________________________________________________________
наименование органа полиции
Место для фотографии
(35 x 45 миллиметров)
Сведения о заявителе (заявителях)
1. Правовой статус
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(лицо без гражданства, иностранный гражданин)
Индивидуальный идентификационный номер (если имеется)
_______________________________________________________________
номер свидетельства, дата и место выдачи, наименование органа, его выдавшего
2. Фамилия, имя, отчество (при наличии)
_______________________________________________________________
в случае изменения фамилии, имени, отчества (при наличии) указать прежнюю фамилию, имя, отчество (при наличии) причину и дату изменения, фамилия и имя пишутся буквами русского и латинского алфавитов соответствии с документом, удостоверяющим личность

20) ұлттық қауіпсіздік мүдделеріне қатер төндіретін;
21) Қазақстан Республикасына келуіне қарсы көрсетілім болып табылатын аурулары бар;
22) егер бұрын "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабы бірінші бөлігінің 8) тармақшасында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтса;
23) егер бұрын "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-1-бабында көзделген негіздер бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылса.
Этникалық қазақтар және олардың отбасыларына, жеке басын куәландыратын құжаттарының болмауына байланысты азаматтығы жоқ тұлғаларға немесе КСРО 1974 жылғы үлгідегі паспорты негізінде, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының Тұрмыстағы әйелдердің азаматтығы туралы конвенцияға қосылуы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының аясына түсетін әйелдерге қатысты 16) және 19) тармақшалары қолданылмайды.
Әрекетке қабілетсіз адамдарға қатысты 21) тармақшаның ережесі қолданылмайды.
12
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысандаы және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде ала алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтерінің байланыс телефондары Министрліктің www.mdai.gov.kz интернет ресурсында, "Мемлекеттік қызметтер" бөлімінде көрсетілген, мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығы 1414, 8 800 080 7777.
Шетел азаматтарына және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсаттар беру қағидаларына
8-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ТҰРАҚТЫ ТҰРУҒА РҰҚСАТ БЕРУ ТУРАЛЫ ӨТІНІШ – САУАЛНАМА
_____________________________________________________________
полиция органының атауы
Фотосуреттің орны (35 x 45 миллиметр)
Өтініш беруші (өтініш берушілер) туралы мәліметтер
1. Құқықтық мәртебесі______________________________________________
__________________________________________________________________
(азаматтығы жоқ адам, шетел азаматы)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (егер бар болса)
__________________________________________________________________
(куәлік нөмірі, берген күні мен орны, берген органның атауы)
2. Аты,жөні, тегі (болған жағдайда)
__________________________________________________________________
(егер атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) өзгерткен болса, бұрынғы атын, әкесінің атын
(ол болған жағдайда) көрсету қажет, өзгерту себебі мен күнін көрсетсін, жеке басын
куәландыратын құжатқа сәйкес тегі мен аты орыс және латын алфавиттерінің әріптерімен жазылады)

3. Число, месяц, год и страна рождения _______________________________
4. Гражданство (подданство) какого иностранного государства имеете в настоящее время _________________________________________________________________
5. Прежнее гражданство ___________________________________________
где, когда и на каком основании утрачено
6. Пол ___________________________________________________________
7. Семейное положение _____________________________________________
женат (замужем), холост (незамужняя) разведен(а), номер свидетельства о браке (разводе), дата и место выдачи)
8. Национальность ________________________________________________
9. Сведения о документах, удостоверяющих личность __________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
страна выдачи, тип документа, номер, серия, дата выдачи, срок действия
10. Адрес места фактического проживания в Республике Казахстан, телефон
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
11. Члены семьи:
Степень родства
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Год и страна рождения
Гражданство (подданство)
Адрес место проживания
Индивидуальный идентификационный номер при наличии
12. Обращались ли ранее с заявлением о выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан ___________________________________
_____________________________________________________________
если да, то, когда и в какой орган, какое было принято решение
13. Сведения о трудовой деятельности, включая учебу:
Дата месяц и год приема и увольнения
Должность с указанием учебного заведения, организации
Адрес места учебы, работы
14. Были ли Вы осуждены вступившим в законную силу приговором суда за совершение уголовного проступка, либо тяжкого или особо тяжкого уголовного преступления, рецидив которого признан опасным, если да, то сколько раз и когда
_______________________________________________________________
Вместе с заявлением представляю следующие документы:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Я предупрежден (а) о том, что в выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан отказывается либо ранее выданное аннулируется в случаях, предусмотренных статьей 49 Закона Республики Казахстан "О миграции населения". Подлинность представленных документов и достоверность изложенных сведений подтверждаю.
"__"___________________ 20 ___ год _____________________________ (дата подачи заявления) (подпись заявителя)
"Согласен (-на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
"____" _________ 20 ____ год ___________________________ (подпись заявителя)
Заявление принято к рассмотрению "__" ____________ 20___ год.
Правильность заполнения заявления и наличие необходимых документов проверил, заявление подписано в моем присутствии, подлинность подписи заявителя подтверждаю
____________________________________________________________________
специальное звание (если имеется), должность, фамилия,
____________________________________________________________________
инициалы уполномоченного должностного лица, принявшего документы
____________________________________________________________________
(подпись должностного лица)
Примечание: Заявление заполняется от руки или с использованием технических средств (пишущих машинок, компьютеров), без сокращений, аббревиатур, исправлений и прочерков. Ответы на вопросы исчерпывающие. Текст, выполненный от руки, должен быть разборчивым. Проставляется штамп печать подразделения миграционной службы, принявшего заявление.
Приложение 9
к Правилам выдачи
иностранным гражданам и
лицам без гражданства
разрешения на временное и
постоянное проживание в
Республике Казахстан
ТАЛОН № __ о приеме либо отказе в приеме документов
___________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Перечень принятых документов для оказания государственной услуги "Выдача разрешения иностранным гражданам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан":

3. Туған күні, айы, жылы және жері ___________________________________
__________________________________________________________________
4. Қазіргі уақытта қандай шет мемлекеттің азаматтығы (тиесілігі) бар
__________________________________________________________________
5. Бұрынғы азаматтығы (тиесілігі)
__________________________________________________________________
(қайда, қашан және қандай негізде алынды, айырылды)
6. Жынысы ________________________________________________________
7. Отбасы жағдайы __________________________________________________
(үйленген (тұрмыста), бойдақ (тұрмысқа шықпаған),
__________________________________________________________________
ажырасқан, неке қию (бұзу) туралы куәлік, берілген күні және орны)
8. Ұлты ___________________________________________________________
(қалауы бойынша көрсетіледі)
9. Жеке басын куәландыратын құжат __________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(берген ел, құжаттың түрі, нөмірі, сериясы, берілген күні, жарамдылық мерзімі)
10. Қазақстан Республикасында нақты тұратын жерінің мекенжайы,
телефоны _____________________
11. Отбасы мүшелері:
Өтініш берушіге қатысы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған жылы және жері
Азаматтығы (тиесілігі)
Тұратын жерінің мекенжайы
Жеке сәйкестендіру нөмірі ол болған жағдайда
12. Бұрын Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру туралы өтінішпен жүгіндіңіз бе ____________________________________________________________
_ егер иә болса, онда қандай органға және қашан, қандай шешім қабылданды
13. Оқуын қоса алғанда, еңбек қызметі туралы мәліметтер:
Қабылданған және босатылған күні, айы және жылы
Мекемені, ұйымды көрсете отырып, лауазымы
Оқу, жұмыс орнының мекенжайы
14. Сіз ауыр және аса ауыр қылмыстық теріс қылық не рецидиві қауіпті деп танылған қылмыстық теріс қылық жасағаныңыз үшін заңды күшіне енген сот үкімімен сотталдыңыз ба, егер сотталсаңыз, қанша рет және қашан
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Өтінішпен бірге мынадай құжаттар ұсынамын:
_________________________________________________________________
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабымен көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттан бас тартылатыны не бұрын берілген рұқсаттың күші жойылатыны туралы маған ескертілді.
Ұсынылған құжаттардың тұпнұсқалығын және жазылған мәліметтердің шынайылығын растаймын.
20__ жылғы "___" _______________ ________________________
(өтініш берілген күні) (өтініш берушінің қолы)
Цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін
20____жылғы "____" ____ ______________________
(өтініш берушінің қолы)
20__жылғы "___" ___________ ______ өтініш қарауға қабылданды.
Өтініштің дұрыс толтырылғанын және қажетті құжаттардың бар-жоғын тексердім, өтінішке менің қатысуыммен қол қойылды, өтініш берушінің қолының түпнұсқалығын растаймын ____________________________________
арнаулы атағы (егер бар болса),
__________________________________________________________________
құжатты қабылдаған уәкілетті лауазымды адамның лауазымы, тегі, аты-жөні)
__________________________________________________________________
(лауазымды адамның қолы)
15. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат алу үшін бірге жүгінген отбасы
мүшелері туралы мәліметтер:
Өтініш берушіге қатысы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған жылы және жері
Азаматтығы (тиесілігі)
Тұратын жерінің мекенжайы
ЖСН ол болған жағдайда
Өтінішпен бірге мынадай құжаттар ұсынамын: ________________________
________________________________________________________________
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабымен көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсаттан бас тартылатыны не бұрын берілген рұқсаттың күші жойылатыны туралы маған ескертілді.
Ұсынылған құжаттардың тұпнұсқалығын және жазылған мәліметтердің шынайылығын растаймын.
20__ жылғы "___" _______________ ________________________
(өтініш берілген күні) (өтініш берушінің қолы)
20__ жылғы "___" ________________ _________ өтініш қарауға қабылданды.
Өтініштің дұрыс толтырылғанын және қажетті құжаттардың бар-жоғын тексердім, өтінішке менің қатысуыммен қол қойылды, өтініш берушінің қолының түпнұсқалығын растаймын __________________________________________________________________
__________________________________________________________________
арнаулы атағы (егер бар болса), құжатты қабылдаған уәкілетті лауазымды адамның лауазымы, тегі, аты-жөні)
__________________________________________________________________
(лауазымды адамның қолы)
Ескертпе: Өтініш қысқартуларсыз, аббревиатураларсыз, түзетулерсіз және шимайсыз қолмен немесе техникалық құралдарды (жазу машинкалары, компьютерлер) пайдалана отырып толтырылады.
Сұрақтарға жауап толық. Қолмен орындалған мәтін түсінікті болуы тиіс.
Өтінішті қабылдаған көші-қон қызметі бөлінісінің мөртабаны қойылады.
Шетел азаматтарына және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсаттар беру қағидаларына
9-қосымша
ТАЛОН № ___ құжаттарды қабылдау немесе қабылдаудан бас тарту туралы
_________________________________________________________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасында мемлекеттік қызмет көрсету үшін қабылданған құжаттардың тізбесі:
"Шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметі бойынша:

1) ___________________________________________________________________
2) ___________________________________________________________________
3) …..
отказывается в приеме документов на оказание государственной услуги "Выдача разрешения иностранным гражданам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан" ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному требованием к оказанию государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ….
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугодателя
_______________________________________________________________
(подпись)
Исполнитель:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) __________________________
Телефон __________
Получил:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) / подпись услугополучателя
"___" _________ 20__ год
Приложение 10
к Правилам выдачи
иностранным гражданам и
лицам без гражданства
разрешения на временное и
постоянное проживание в
Республике Казахстан
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", отказывается в приеме документов на оказание государственной услуги "Выдача разрешения иностранным гражданам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан" ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному требованием к оказанию государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ….
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) услугодателя (подпись)
Исполнитель: Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________
Телефон __________
Получил: Ф.И.О (при его наличии) / подпись услугополучателя
" " _________ 20__ год
Приложение 11
к Правилам выдачи
иностранным гражданам и
лицам без гражданства
разрешения на временное и
постоянное проживание в
Республике Казахстан
ЖУРНАЛ УЧЕТА ДЕЛ ПОСТОЯННО ПРОЖИВАЮЩИХ ИНОСТРАННЫХ ГРАЖДАН, ЛИЦ БЕЗ ГРАЖДАНСТВА
Номер дела
Дата заведения дела
Фамилия, имя и отчество лица (при его наличии), на которое заведено учетное дело
Дата рождения
Гражданство, национальность
Адрес регистрации
Основание к заведению учетного дела
Отметка о перессылке или уничтожении дела
Приложение 12
к Правилам выдачи
иностранным гражданам и
лицам без гражданства
разрешения на временное и
постоянное проживание в
Республике Казахстан
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
о выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан /либо отказе в выдаче разрешения
__________________________________________________________________________
должность, специальное звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника
_________________________________________________________________________,
рассмотрев заявление ______________________________________________________
гражданство, фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
_________________________________________________________________________,
о выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан,
УСТАНОВИЛ:
Указываются: полные анкетные данные, место временной/постоянной регистрации заявителя, мотивы, побудившие обратиться с заявлением;
образование, профессия, род занятий, период временного/постоянного проживания на территории Республики Казахстан ранее, места жительства, выезды за пределы Республики Казахстан, сроки выездов;
если одновременно с заявителем получают разрешение на постоянное жительство в Республики Казахстан дети, то об этом указывается как в установочной, так и в постановляющей частях. В случае, если ребенок имеет другую фамилию, также указывается его фамилия;
особенности личности заявителя, источник средств к существованию, семейное положение, краткие сведения о родственниках;
результаты проверок личности по учетам органов внутренних дел и других
государственных органов, сведения о привлечении к административной ответственности, о наличии неснятой или непогашенной судимости, о подтверждении платежеспособности;
сведения о детях и их полные анкетные данные;
характеристика заявителя.
ПОСТАНОВИЛ:

1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ….
Сіз ұсынған құжаттар топтамасының толық болмауына байланысты, мемлекеттік қызмет көрсету талаптарына сәйкес, атап айтқанда:
"Шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсету үшін құжаттарды қабылдаудан бас тартылады.
Жетіспейтін құжаттардың атауы:
1) _______________________________________;
2) _______________________________________;
3) ...
Осы қолхат екі данада жасалды, әр тарапқа бір данадан беріледі.
Қызмет көрсетушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________________________________________
(қолы)
Орындаушы:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)______________________________________
Телефон _______________________
Қабылдап алдым:
Қызмет алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) / қолы
"_" __________ 20 жыл
Шетел азаматтарына және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсаттар беру қағидаларына
10-қосымша
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 2-тармағын басшылыққа ала отырып, Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуге көзделген талаптардағы тізбеге сәйкес құжаттардың толық пакетін ұсынбауыңызға байланысты "Шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында уақытша және тұрақты тұруға рұқсаттар беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге құжаттарды қабылдаудан бас тартады:
Болмаған құжаттардың атауы:
1) ________________________________________;
2) ________________________________________;
3) ________________________________________.
Осы қолхат әрбір тарап үшін бір-бірден 2 данада жасалды.
__________________________________________________________________
(Көрсетілетін қызметті берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы)
Орындаушы: тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Телефон __________________________________________________________
Алдым: ___________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде, қолы)
20_____ жылғы "_____"_________
Шетел азаматтарына және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсаттар беру қағидаларына
11-қосымша
Тұрақты тұратын шетел азаматтарының, азаматтығы жоқ адамдардың істерін есепке алу журналы
Істің нөмірі
Істі бастаған күн
Есепке алу ісі басталған адамның тегі, аты, әкесінің аты
Туған күні
Азаматтығы, ұлты
Тіркеу мекенжайы
Есепке алу ісін бастауға негіз
Істі қайта жіберу немесе жою туралы белгі
Шетел азаматтарына және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсаттар беру қағидаларына
12-қосымша
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсат беру/ не рұқсат беруден бас тарту туралы ҚОРЫТЫНДЫ
______________________________________________________________________
қызметкердің лауазымы, арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
_______________________________________________________________________,
_______________________________________________________________________
өтініш берушінің азаматтығы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
______________________________________________________________________
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсат беру туралы өтінішті қарап, БЕЛГІЛЕЙДІ:
өтініш берушінің толық сауалнамалық деректері, өтініш берушінің уақытша/тұрақты тіркеу орны,
өтінішпен жүгінуге себеп болған салдар;
білім, кәсібі, бұрын Қазақстан Республикасының аумағында уақытша/тұрақты тұрған кезеңде айналысқан ісі, тұрғылықты жері, Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығуы, шығу мерзімдері;
егер біруақытта Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатты өтініш берушімен бірге балалары алса, онда бұл туралы айқындамалық сияқты қаулы ету бөлігінде де көрсетіледі. Егер баланың басқа тегі болған жағдайда, оның тегі көрсетіледі;
өтініш берушінің жеке басының ерекшеліктері, жүзеге асыруға қаражат көзі, отбасы жағдайы, туысқандары туралы қысқаша мәлімет;
адамды ішкі істер органдарының және басқа да мемлекеттік органдардың есептері бойынша тексеру нәтижелері, әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы мәлімет;
балалары және толық айқындамалық деректер туралы мәлімет;
өтініш берушінің мінездемесі көрсетіледі.
ҚАУЛЫ ЕТІЛДІ:

1. Излагается аргументированное обоснование принятия положительного или отрицательного решения о выдаче разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан.
2. Указывается наименование органа внутренних дел, в которое направляется сообщение о принятом решении.
3. Указывается подразделение, которое обеспечивает внесение изменений в учеты.
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
должность, специальное звание, (подпись)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника
"СОГЛАСЕН"
Руководитель подразделения миграционной службы либо заместителя
_______________________________________________________________
специальное звание, Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
(подпись) "__" ____________ 20__ год.
Примечание: Если утверждает заместитель, которому предоставлено право принятия решения, указывается его должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и специальное звание.
Если одновременно с заявителем получают разрешение его несовершеннолетние дети, то об этом указывается как в установочной, так и в констатирующей части.
В случае, если ребенок имеет другую фамилию, также указывается его фамилия.
В случае принятия решения об отказе в выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан обязательна ссылка на конкретную статью (часть, пункт) Закона Республики Казахстан "О миграции населения".
В случае подписания решения заместителем, которому предоставлено право подписи, указывается его должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и специальное звание.
Приложение 13
к Правилам выдачи
иностранным гражданам и
лицам без гражданства
разрешения на временное и
постоянное проживание в
Республике Казахстан
____________________________
____________________________
____________________________
(наименование подразделения)
УВЕДОМЛЕНИЕ
о выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан /либо отказе в выдаче разрешения
Сообщаю, что решением __________________________________________
указать орган, принявший решение, дату и номер принятия решения
_______________________________________________________________
Вам разрешено постоянное проживание/отказано в выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан на основании
(ненужное зачеркнуть)
_______________________________________________________________
указать пункт, часть, статью закон
Для оформления вида на жительство Вам необходимо обратиться
_______________________________________________________________
адрес Департамента полиции, городского, районного управления, отдела полиции, приемные дни
_______________________________________________________________
и часы приема, Фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника
_______________________________________________________________
Начальник подразделения миграционной службы (отдела, отделения)
Департамента полиции, городского, районного управления, отдела полиции.
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, инициалы) (подпись)
"__" ____________ 20__ год.
"Место для Печати"
Приложение 14
к Правилам выдачи
иностранным гражданам и
лицам без гражданства
разрешения на временное и
постоянное проживание в
Республике Казахстан
Форма
Утверждаю
Начальник _______________
_________________________
(специальное звание)
_________________________
подпись фамилия, и.о.
(при его наличии)
"__" ______________ 20__ г.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
об аннулировании ранее выданного разрешения
__________________________________________________________________
должность, специальное звание, фамилия, и.о. (при его наличии) сотрудника
рассмотрев заявление_______________________________________________
__________________________________________________________________
основание представления заявления, фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя,
__________________________________________________________________
сообщение органа при аннулировании разрешения
УСТАНОВИЛ:
Указываются: основания аннулирования разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан, предусмотренные ст. 49 Закона Республики Казахстан "О миграции населения".
если одновременно с заявителем получали разрешение на постоянное жительство в Республики Казахстан дети, то об этом указывается дети;
ПОСТАНОВИЛ:

1. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсат беру туралы оң немесе теріс шешім қабылдауға дәлелді негіздеме жазылады.
2. Қабылданған шешім туралы хабарлама жолданатын ішкі істер органының атауы көрсетіледі.
3. Есепке алуға өзгерістерді қамтамасыз ететін бөлініс көрсетіледі.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Қызметкердің лауазымы, арнаулы атағы, (қолы) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
"КЕЛІСЕМІН"
Көші-қон қызметі бөлінісінің басшысы не орынбасары
_________________________________________________________________
арнаулы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
(қолы) 20__ ж. "__" ____________
Ескертпе: Егер шешім қабылдау құқығы берілген орынбасары бекітсе, оның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және арнаулы атағы көрсетіледі.
Егер біруақытта рұқсатты өтініш берушімен оның кәмелетке толмаған балалары алса, онда бұл туралы айқындамалық және белгілеу бөлігінде көрсетіледі.
Егер баланың басқа тегі болған жағдайда, оның тегі көрсетіледі. Қазақстан Республикасында тұрақты тұрауға арналған рұсат беруден бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының нақты бабына (бөлік, тармақ) сілтеме міндетті.
Қол қою құқығы берілген орынбасар шешімге қол қойған жағдайда оның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және арнаулы атағы көрсетіледі.
Шетел азаматтарына және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсаттар беру қағидаларына
13-қосымша
____________________________
____________________________
____________________________
(бөлініс атауы)
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру/ рұқсат беруден бас тарту туралы хабарлама
__________________________________________________________________
шешімді қабылдаған орган, қабылдаған күні және нөмірін көрсету
________________________________________________________ шешіммен
__________________________________________________________________
заңның тармағын, бөлігін, бабын көрсету
негізінде сізге Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат берілгенін/рұқсат
беруден бас тартылғанын хабарлаймыз.
(керегін сызу)
Тұрақты тұруға ықтиярхат ресімдеу үшін сізге
__________________________________________________________________
Полиция департаменті, қалалық, аудандық басқарма, полиция бөлімінің мекенжайы,
қабылдау күндері және қабылдау сағаттары, қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған кезде)
_________________________________________________________________ жүгіну қажет.
Полция департаменіт, қалалық, аудандық басқарама, полиция бөлімі көші-қон қызметі
бөлінісінің (бөлімі, бөлімшесі) бастығы
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(арнаулы атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__ жылғы "__"____________ мөр орны
Шетел азаматтарына және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсаттар беру қағидаларына
14-қосымша
____________________________
(арнаулы атағы)
____________________________
____________________________
(қолы) тегі, а.ә (бар болса)
20___ жылғы "____" _________
Тұрақты тұруға арналған рұқсатты жою туралы ҚОРЫТЫНДЫ
_________________________________________________________________________
(лауазымы, арнайы атағы, қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(өтініштің негіздемесі, өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________________
рұқсатты жою кезінде органның хабарламасы)
БЕЛГІЛЕЙДІ:
Мыналар:
өтініш берушінің толық сауалнамалық деректері, өтініш берушінің уақытша тіркеу орны, өтінішпен жүгінуге себеп болған;
білім, кәсібі, бұрын Қазақстан Республикасының аумағында уақытша тұрған кезеңде айналысқан ісі, тұрғылықты жері, Қазақстан Республикасынан тыс жерге шығуы, шығу мерзімдері;
егер бір уақытта Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсатты өтініш берушімен бірге балалары алса, онда бұл туралы айқындамалық сияқты қаулы ету бөлігінде де көрсетіледі. Егер баланың басқа тегі болған жағдайда, оның тегі көрсетіледі;
өтініш берушінің жеке басының ерекшеліктері, жүзеге асыруға қаражат көзі, отбасы жағдайы, туысқандары туралы қысқаша мәлімет;
адамды ішкі істер органдарының және басқа да мемлекеттік органдардың есептері бойынша тексеру нәтижелері, әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы мәлімет;
балалары және толық айқындамалық деректер туралы мәлімет;
өтініш берушінің мінездемесі;
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тұруға ықтиярхатты жоюға негіздеме.
ҚАУЛЫ ЕТТІ:

1. Излагается аргументированное обоснование принятия решения об аннулировании ранее выданного разрешения.
2. Указывается наименование органа внутренних дел, в которое направляется сообщение о принятом решении.
3. Указывается подразделение, которое обеспечивает внесении зменений в учеты.
______________________________________________________________________
должность, специальное звание, (подпись) Ф.И.О. (при его наличии) сотрудника
"СОГЛАСЕН"
Руководитель подразделения миграционной службы либо заместитель
_________________________________________ _____________________________
специальное звание, фамилия, инициалы (подпись)
"__" ____________ 20__ г.
Если одновременно с заявителем получают разрешение его несовершеннолетние дети, то об этом указывается как в установочной, так и в констатирующей части.
В случае, если ребенок имеет другую фамилию, также указывается его фамилия.
В случае принятия решения об отказе в выдаче вида на жительство или аннулирования ранее выданного разрешения обязательна ссылка на конкретную статью (часть, пункт) Закона Республики Казахстан "О миграции населения".
В случае подписания решения заместителем, которому предоставлено право подписи, указывается его должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и специальное звание.
Приложение 15
к Правилам выдачи
иностранным гражданам и
лицам без гражданства
разрешения на временное и
постоянное проживание в
Республике Казахстан
УВЕДОМЛЕНИЕ
об аннулировании разрешения на постоянное жительство
_____________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) заявителя,
_____________________________________________________________________
наименование подразделения ДП, ГОРОП Сообщаю, что решением ___________
указать орган, принявший решение, дату и номер принятия решения разрешение на постоянное проживание в Республике Казахстан аннулировано на основании
_____________________________________________________________________
(указать пункт, часть) статьи 49 Закона Республики Казахстан "О миграции населения"
В соответствии с пунктом ___ статьи ___ Закона Республики Казахстан "О миграции населения" Вы обязаны выехать из Республики Казахстан в течение 30 календарных дней. В случае невыезда из Республики Казахстан Вас могут подвергнуть депортации.
Начальник Управления миграционной службы______________________________
(отдела, отделения) ДП, ГОРОВД
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
специальное звание, фамилия и. о. (при его наличии), (подпись)
"__" _____________ 20__ г. М.П.
Проставляется печать.
Уведомление получил "__" ____________ 20__ г
______________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) (подпись)
______________________________________________________________________
специальное звание, должность, Ф.И.О. (при его наличии).
_________________________________________ ____________________________
сотрудника, вручившего уведомление) (подпись)
"__" _____________ 20__ г.

1. Тұруға ықтиярхат беру/ бұрын берілген тұруға ықтиярхаттың күшін жою туралы оң немесе теріс шешім қабылдауға дәлелді негіздеме жазылады.
2. Қабылданған шешім туралы хабарлама жолданатын ішкі істер органының атауы көрсетіледі.
3. Есепке алуға өзгерістерді қамтамасыз ететін бөлініс көрсетіледі.
________________________________________________________________________________
(лауазымы, арнайы атағы, қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
"КЕЛІСЕМІ"
Көші-қон қызметі бөлінісінің басшысы не орынбасары
_______________________________________ _______________________________________
(арнайы атағы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (қолы)
20__ жылғы "__" _______________________
Егер біруақытта рұқсатты өтініш берушімен оның кәмелетке толмаған балалары алса, онда бұл туралы айқындамалық және белгілеу бөлігінде көрсетіледі. Егер баланың басқа тегі болған жағдайда, оның тегі көрсетіледі.
Тұруға ықтиярхатты беруден немесе бұрын берілген рұқсаттың күшін жоюдан бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының нақты бабына (бөлік, тармақ) сілтеме міндетті.
Қол қою құқығы берілген орынбасар шешімге қол қойған жағдайда оның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты және арнайы атағы көрсетіледі.
Шетел азаматтарына және
азаматтығы жоқ адамдарға
Қазақстан Республикасында
уақытша және тұрақты тұруға
рұқсаттар беру қағидаларына
15-қосымша
Тұрақты тұруға рұқсаттын күшін жою туралы ХАБАРЛАМА
__________________________________________________________________
өтініш иесінің Т.А.Ә.(бар болған жағдайда), ПД, ҚАПБ(б)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
шешімді қабылдаған орган, қабылдаған күні және нөмірі көрсету
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға арналған рұқсат ____________ "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабының (тармағы, бөлігі көрсетілсін).____________________________ негізінде шешім қабылданғанын хабарлаймын.
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасы Заңының ___-бабының __-тармағына сәйкес Сіз Қазақстан Республикасынан күнтізбелік 30 күн ішінде шығуға міндеттісіз.
Қазақстан Республикасынан шықпаған жағдайда Сіз депортацияға ұшырайсыз.
ПД, ҚАПБ(б) Көші-қон қызметі басқармасының (бөлімінің, бөлімшесінің) бастығы
__________________________________________________________________
_____________________________________________________ арнаулы атағы,
тегі, а.ә (бар болған жағдайда), (қолы) 20__ жылғы "__" _____________ М.О.
Мөр қойылады.
Хабарламаны 20__жылғы "__" __________________ алдым
__________________________________________________________________
Т.А.Ә.(бар болған жағдайда) (қолы)
__________________________________________________________________
хабарламаны ұсынған қызметкердің __________________________________
арнаулы атағы, тегі, а.ә (бар болған жағдайда) (қолы)
20__жылғы "__" _____________