О внесении изменений в некоторые приказы Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 26 июня 2026 года № 191-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июня 2026 года № 39130
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Комитету по регулированию, охране и использованию водных ресурсов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
Н. Нуржигитов
Утвержден приказом
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 26 июня 2026 года
№ 191-НҚ
Перечень некоторых приказов Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 9 июня 2025 года № 115-НҚ "Об утверждении Правил ведения государственного мониторинга водных объектов и водных ресурсов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36244) следующие изменения:
в Правилах ведения государственного мониторинга водных объектов и водных ресурсов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 3) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"3) в течение двух часов сообщать в территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения обо всех аварийных ситуациях и нарушениях технологического режима водопользования.";
в приложении 3 к указанным Правилам:
строки 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"
1
Справка консультация о накоплении влагозапасов в бассейнах рек Республики Казахстан по данным на 1 февраля и ожидаемой водности рек в период половодья и в вегетационный период
Один раз в год (предварительный прогноз)
Национальная гидрометеорологическая служба
Ведомство уполномоченного органа, Командный центр стратегического планирования и оперативного управления уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и его территориальные подразделения
2
Справка консультация о накоплении влагозапасов в бассейнах рек Республики Казахстан по данным на 1 марта и ожидаемой водности рек в период половодья и в вегетационный период
Один раз в год (основной прогноз, по мере необходимости прогноз уточняется)
Национальная гидрометеорологическая служба
Ведомство уполномоченного органа, Командный центр стратегического планирования и оперативного управления уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и его территориальные подразделения
".

Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2026 жылғы 26 маусымдағы № 191-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 маусымда № 39130 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Су ресурстарын реттеу, қорғау және пайдалану комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрі
Н. Нуржигитов
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрі
2026 жылғы 26 маусымдағы
№ 191-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Су объектілері мен су ресурстарының мемлекеттік мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 9 маусымдағы № 115-НҚ бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36244 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Су объектілері мен су ресурстарының мемлекеттік мониторинг жүргізу Қағидаларында:
14-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) екі сағат ішінде азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына барлық авариялық жағдайлар және су пайдаланудың технологиялық режимінің бұзылуы туралы хабарлауға міндетті.";
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшада:
1 және 2-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Қазақстан Республикасының бассейндеріндегі 1 ақпандағы деректер бойынша су қорының жиналуы және су тасуы және суару кезеңінде күтілетін өзен сулылығы туралы консультациялық анықтама
Жылына бір рет (алдын ала болжам)
Ұлттық гидрометеороло-гиялық қызметі
Уәкілетті органның ведомствосы, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның Стратегиялық жоспарлау және жедел басқару командалық орталығы және оның аумақтық бөлімшелері
2
Қазақстан Республикасының бассейндеріндегі 1 наурыздағы деректер бойынша су қорының жиналуы және су тасуы және суару кезеңінде күтілетін өзен сулылығы туралы консультациялық анықтама
Жылына бір рет (негізгі болжам, қажеттілік бойынша болжам нақтыланады)
Ұлттық гидрометеороло-гиялық қызметі
Уәкілетті органның ведомствосы, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның Стратегиялық жоспарлау және жедел басқару командалық орталығы және оның аумақтық бөлімшелері
".

"3) определяются оросительные нормы брутто для конкретного орошаемого поля в зависимости от условий и способов проведения поливов по формуле 27:
где,
– оросительная норма брутто конкретного поля;
– оросительная норма нетто;
– коэффициент использования воды на конкретном поле.
Значение коэффициента использования воды при поверхностном поливе на конкретном поле учитывает условия проведения поливов (спланированность орошаемого участка, уклон поля, водопроницаемость почвогрунтов, применяемые технические средства). Значения коэффициента использования воды при поверхностном поливе приведены в таблице 3 приложения 6 к настоящей методике.
Значения коэффициента использования воды при орошении дождеванием на конкретном поле устанавливаются по агроклиматическим зонам увлажненности Республики Казахстан с учетом различных типов почв и способов подачи воды к дождевальной технике. Значения коэффициента использования воды при орошении дождеванием приведены в таблице 4 приложения 6 к настоящей методике.
При капельном орошении коэффициент использования воды на конкретном поле зависит от технологии капельного орошения, вида орошаемых культур и механического состава почв (легкие, средние, тяжелые) и изменяется от 0,90 до 0,98.
Оросительная норма нетто садов и виноградников с учетом локального увлажнения почвы при капельной технологии полива – на 28 – 30 % меньше, значений оросительных норм нетто сельскохозяйственных культур в вегетационный период, приведенных в таблице 2 приложения 6 к настоящей методике;";
абзац второй пункта 27 изложить в следующей редакции:
"К южному региону относится территория Республики Казахстан от 40,5 до 48 градусов северной географической широты, к северному региону – от 48 до 53,5 градусов северной географической широты.".
3. Внести в приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 9 июня 2025 года № 120-НҚ "Об утверждении Правил установления границ водоохранных зон и полос" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36238) следующие изменения:
в Правилах установления границ водоохранных зон и полос, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Водоохранные зоны, полосы и режим их хозяйственного использования устанавливаются местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения на оснований утвержденной проектной документации, согласованной с Бассейновыми водными инспекциями по охране и регулированию использования водных ресурсов, государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, уполномоченным органом по земельным отношениям, а в селеопасных районах - дополнительно и с уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.";
абзац четвертый пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Заказчиками проектов водоохранных зон и полос являются местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения, а по отдельным водным объектам (или их участкам) выступают также физические и юридические лица, заинтересованные в необходимости установления водоохранных зон и полос по конкретному объекту.";
абзац одиннадцатый пункта 14 изложить в следующей редакции:

"3) суару жүргізудің жағдайлары мен тәсілдеріне байланысты нақты суармаланатын алқап үшін бруттоның суландыру нормалары 27 формула бойынша айқындалады:
мұнда,
Мбр.нақ.егістік – нақты алқап бруттосының суландыру нормасы;
Мнт – суландыру нормасының таза салмағы;
нақ.егіcтiк – нақты алқапта суды пайдалану коэффициенті.
Жер бетімен суару кезінде нақты алқапта суды пайдалану коэффициентінің мәні суару жүргізудің жағдайларын (суармаланатын учаскенің жоспарланғандығы, алқаптың бағыты, топырақ-жердің су өткізгіштігі, қолданылатын техникалық құралдар) есепке алады. Жер бетімен суару барысында суды пайдалану коэффициентінің мәндері осы әдістемеге 6-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген.
Жаңбырлатып суару кезінде нақты алқапта суды пайдалану коэффициенттерінің мәндері топырақтың түрлі типтері мен жаңбырлату техникасына суды беру тәсілдері ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының ылғалдылығының агроклиматтық аймақтары бойынша белгіленеді. Жаңбырлатып суармалау кезінде суды пайдалану коэффициентінің мәндері осы әдістемеге 6-қосымшаның 4- кестесінде көрсетілген.
Тамшылап суару кезінде нақты алқапта суды пайдаланудың коэффициенті тамшылап суармалау технологиясына, суармаланатын дақылдардың түріне және топырақтың механикалық құрамына (жеңіл, орташа, ауыр) байланысты және 0,90 бастап 0,98 дейін өзгертіледі.
Бақтар мен жүзімдіктер неттосының суландыру нормасы тамшылап суару технологиясы кезінде топырақты жергілікті ылғалдандыру есебімен – осы әдістемеге 6-қосымшаның 5-кестесінде көрсетілген вегетациялық кезеңде ауыл шаруашылығы дақылдары неттосының суармалау нормасының мәндерінен 28 – 30 %-ға аз;";
27-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Оңтүстік өңірге солтүстік географиялық ендіктің 40,5-тен 48 градусқа дейін, солтүстік өңірге географиялық ендіктің 48-ден 53,5 градусқа дейін Қазақстан Республикасының аумағы жатады.".
3. "Су қорғау аймақтары мен белдеулерi шекараларын белгiлеу Қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 9 маусымдағы № 120-НҚ бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36238 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген су қорғау аймақтары мен белдеулерi шекараларын белгiлеу Қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Су қорғау аймақтары мен белдеулері және олардың шаруашылықта пайдалану тәртібі су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі Бассейндік су инспекцияларымен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік уәкілетті органмен, жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органмен, ал сел қаупі бар аудандарда қосымша азаматтық қорғаныс саласындағы уәкілеттік органмен келісілген бекітілген жобалық құжаттардың негізінде астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергiлiктi атқарушы органдары белгiлейдi.";
7-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары су қорғау аймақтары мен белдеулерінің жобаларына тапсырыс берушілер болып табылады, ал жекелеген су объектілері бойынша белгілі бір объект бойынша су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу қажеттілігіне мүдделі жеке және заңды тұлғалар да әрекет етеді.";
14-тармақтың он бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"В пределах столицы, городов республиканского, областного и районного значения допускается уменьшение ширины водоохраной зоны водного объекта до 70 метров по сравнению с указанными в пункте 10 настоящих Правил исходя из конкретных условий планировки и в пределах существующей застройки в соответствии с утвержденными генеральными планами развития населенных пунктом при соблюдении следующих условий:".
4. Внести в приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 12 июня 2025 года № 131-НҚ "Об утверждении Правил ведения государственного водного кадастра" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36269) следующие изменения:
в Правилах ведения государственного водного кадастра, утвержденных указанным приказом:
в приложении 1:
строку:
"
Краткий обзор состояния водных ресурсов Казахстана и их использования
"
изложить в следующей редакции:
"
Краткий обзор состояния водных ресурсов Республики Казахстан и их использования
";
строку:
"
Ресурсы речного стока и подземных вод по водохозяйственным бассейнам и республике в целом
"
изложить в следующей редакции:
"
Ресурсы речного стока и подземных вод по водохозяйственным бассейнам и Республике Казахстан в целом
".
5. Внести в приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 27 июня 2025 года № 156-НҚ "Об утверждении Правил проведения многофакторного обследования гидротехнических сооружений и формы декларации безопасности гидротехнических сооружений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36350) следующее изменение:
в приложении 2 к указанному приказу:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Информирование и оповещение населения, уполномоченного органа и бассейновой водной инспекции, органов внутренних дел, органов гражданской
защиты, местных исполнительных органов столицы, областей, городов
республиканского значения о возможных и возникших на ГТС аварийных ситуациях
___________________________________________________________________".
6. Внести в приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 30 сентября 2025 года № 250-НҚ "Об утверждении Методики расчета ставок платы за пользование водными ресурсами поверхностных водных объектов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 36974) следующие изменения:
в Методике расчета ставок платы за пользование водными ресурсами поверхностных водных объектов, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"Астананың, республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қалалар шегінде су объектісінің су қорғау аумағының енін елді мекендерді дамытудың бекітілген бас жоспарларына сәйкес нақты жоспарлау шарттарын негізге ала отырып және қолда бар құрылыс шегінде, осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілгенмен салыстырғанда 70 метрге дейін қысқартуға жол беріледі, онда мынадай шарттар сақталуы қажет:".
4. "Мемлекеттік су кадастрын жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 12 маусымдағы № 131-НҚ бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36269 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген мемлекеттік су кадастрын жүргізу Қағидаларында:
1-қосымшада:
жол:
"
Қазақстанның су ресурстарының жай-күйіне және оларды пайдалануға қысқаша шолу
"
мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстан Республикасының су ресурстарының жай-күйіне және оларды пайдалануға қысқаша шолу
";
жол:
"
Су шаруашылығы бассейндері және тұтастай республика бойынша өзен ағысы мен жер асты суларының ресурстары
"
мынадай редакцияда жазылсын:
"
Су шаруашылығы бассейндері және тұтастай Қазақстан Республикасы бойынша өзен ағысы мен жер асты суларының ресурстары
".
5. "Гидротехникалық құрылысжайлардың көпфакторлы зерттеп-қарауды орындау қағидаларын және гидротехникалық құрылысжайлардың қауіпсіздігі декларациясы нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 156-НҚ бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36350 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшада:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. ГТҚ ықтимал және туындаған апаттық жағдайлар туралы халықты, уәкілетті орган мен бассейндік су инспекцияны, ішкі істер органдарын, азаматтық қорғау органдарын, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын хабардар ету және құлақтандыру__________________________.".
6. "Жерүсті су объектілерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 250-НҚ бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36974 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген жерүсті су объектілерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелерін есептеу Әдістемесінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Ставки платы рассчитывается по бассейнам рек и отраслям экономики на основе базовых коэффициентов ставки платы за пользование водными ресурсами поверхностных водных объектов согласно приложению 1 к настоящей Методике и отраслевые базовые коэффициенты ставки платы за пользование водными ресурсами поверхностных водных объектов согласно приложению 2 к настоящей Методике, по формуле:
СП отраслевая = МРП * К1*K2o,
где:
СП отраслевая - ставка платы отраслевая;
МРП - месячный расчетный показатель, установленный законами и действующий на период расчета;
К1 - базовые коэффициенты ставки платы за пользование водными ресурсами поверхностных водных объектов (доля МРП относительно конкретно взятого водного бассейна);
K2o - отраслевые базовые коэффициенты ставки платы за пользование водными ресурсами поверхностных водных объектов для конкретно взятого сектора экономики.";
приложение 3 к указанной Методике изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему перечню, приложение 3 на казахском языке не меняется.
7. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 9 апреля 2026 года № 104-НҚ "О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 11 сентября 2020 года № 216 "Об утверждении правил оказания государственных услуг в области регулирования использования водного фонда" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 38392) следующее изменение:
в пункт 5 на казахском языке вносится изменение, текст на русском языке не меняется.
Приложение к перечню
некоторых приказов
Министерства водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 3
к Методике расчета ставок
платы за пользование водными
ресурсами поверхностных
водных объектов
Единица измерения ставки платы на объем воды, забранной из поверхностных водных объектов
Наименование отрасли
Единица измерения применительно к размеру рассчитанной ставки платы
Жилищно-эксплуатационные и коммунальные услуги
Теңге/ 1000 м3
Промышленность, включая энергетику
Теңге/ 1000 м3
Сельское хозяйство
Теңге/ 1000 м3
Прудовые хозяйства осуществляющие забор из поверхностных источников
Теңге / 1000 м3
Гидроэнергетика
Теңге / 1000 кВт.ч
Водный транспорт
Теңге / 1000 т.км

"2. Төлемақы мөлшерлемелері осы Әдістемеге 1 қосымшада көрсетілген жерүсті су объектілерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін базалық коэффициенттер және 2-қосымшада көрсетілген жерүсті су объектілерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін салалық базалық коэффициенттерге сәйкес өзен бассейндері және экономика салалары бойынша жерүсті көздерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақының базалық коэффициенттеріне сәйкес формуламен есептеледі:
Салалық ТМ = АЕК * K1 * K2o,
мұндағы:
Салалық ТМ - салалық төлемақы мөлшерлемесі;
АЕК - заңдарда белгіленген және есептеу кезеңінде қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіш;
К1 - жерүсті су объектілерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін базалық коэффициенттер (нақты алынған су бассейніне қатысты АЕК үлесі);
K2o - экономиканың белгілі бір секторы үшін жерүсті су объектілерінің су ресурстарын пайдаланғаны үшін салалық базалық коэффициенттер.";
көрсетілген Әдістемеге 3-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгерістер енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді.
7. "Су қорын пайдалануды реттеу саласында мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушысының 2020 жылғы 11 қыркүйектегі № 216 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің міндетін атқарушысының 2026 жылғы 9 сәуірдегі № 104-НҚ бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 38392 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының екінші, үшінші, бесінші, алтыншы, отыз тоғызыншы, қырық бірінші, қырық екінші, жетпіс алтыншы, жетпіс жетінші, жүз он бесінші, жүз он алтыншы, жүз елу алтыншы және жүз елу жетінші абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.".