О внесении изменений в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 января 2026 года № 9 "Об утверждении Правил проведения тестирования по определению объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан"
Приказ и.о. Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 23 июня 2026 года № 306. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июня 2026 года № 39075
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 января 2026 года № 9 "Об утверждении Правил проведения тестирования по определению объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37844) следующие изменения:
в Правилах проведения тестирования по определению объема знаний государственного языка на элементарном уровне, основ Конституции Республики Казахстан, а также истории Казахстана при приеме в гражданство или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"2) вида на жительство иностранного гражданина в Республике Казахстан.";
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету языковой политики Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
исполняющий обязанности
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
Г. Кобенова
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 23 июня 2026 года № 306
Приложение 4
к Правилам проведения
тестирования по определению
объема знаний государственного
языка на элементарном уровне,
основ Конституции
Республики Казахстан,
а также истории Казахстана
при приеме в гражданство
или восстановлении
в гражданстве
Республики Казахстан
форма
Акт выявления постороннего лица в ходе запуска на тестирование или в ходе
проведения тестирования ________________________________________
(код и наименование пункта проведения тестирования)
Дата "_____" _________ 20 ____ год
Время "______" час "____" минут
Обнаружен гражданин Республики Казахстан (иностранный гражданин)
_____________________, попытавшийся войти в пункт проведения тестирования
или вошедший в аудиторию для сдачи тестирования вместо тестируемого
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
и индивидуальный идентификационный номер)
С учетом данного факта было принято решение об удалении постороннего лица
из здания или из аудитории № ______ и аннулировании результатов тестирования.
_______________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя группы
администраторов тестирования)
_______________________________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии) администратора тестирования)
С актом ознакомлен _____________________________________________
(подпись и фамилия, имя, отчество (при его наличии) постороннего лица).

"Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін айқындау бойынша тестілеуді өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2026 жылғы 12 қаңтардағы № 9 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің м.а. 2026 жылғы 23 маусымдағы № 306 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 25 маусымда № 39075 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін айқындау бойынша тестілеуді өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2026 жылғы 12 қаңтардағы № 9 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37844 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау немесе азаматтығын қалпына келтіру кезінде мемлекеттік тілді қарапайым деңгейде, Қазақстан Республикасы Конституциясының негіздерін, сондай-ақ Қазақстан тарихын білу көлемін айқындау бойынша тестілеуді өткізу қағидаларында:
11-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) шетел азаматының Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаты.";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Тіл саясаты комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрінің
міндетін атқарушы
Г. Кобенова
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 23 маусымдағы
№ 306
бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтығына қабылдау немесе
азаматтығын қалпына келтіру
кезінде
мемлекеттік тілді қарапайым
деңгейде,
Қазақстан Республикасы
Конституциясының негіздерін,
сондай-ақ Қазақстан тарихын
білу көлемін айқындау бойынша
тестілеуді өткізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Тестілеуге кіргізу кезінде немесе тестілеу өткізу кезінде бөгде адамның анықталуы туралы акті _________________________________________ (тестілеу өткізу пунктінің коды мен атауы)
Күні "_____" _________ 20 ____ жыл
Уақыты "_______" сағат "____" минут
Тестіленуші ____________________ (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және жеке сәйкестендіру нөмірі) орнына тестілеу тапсыру үшін тестілеу өткізу пункті ғимаратына кіруге әрекет жасағаны немесе тестілеу тапсыру үшін аудиторияға Қазақстан Республикасының азаматы (шетел азаматы) _________________________________________________________________________________кіргені (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және жеке сәйкестендіру нөмірі) анықталды.
Осы фактіні ескере отырып, бөгде адамды тестілеу өткізілетін ғимараттан немесе № ______ аудиториядан шығару және тестілеу нәтижесінің күшін жою туралы шешім қабылданды.
________________________________________
(тестілеу әкімшілерінің тобы жетекшісінің қолы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
________________________________________
(тестілеу әкімшісінің қолы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Актімен таныстым ______________________
(бөгде адамның қолы және тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)