О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 апреля 2025 года № 208 "Об утверждении Правил планирования бюджета"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 июня 2026 года № 412. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 июня 2026 года № 39001
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 апреля 2025 года № 208 "Об утверждении Правил планирования бюджета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36034) следующие изменения:
в Правилах планирования бюджета, утвержденных указанным приказом:
подпункт 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"6) бюджет народного участия – участие граждан Республики Казахстан в распределении средств местного бюджета;";
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Планирование расходов местных бюджетов осуществляется на основе параметров социально-экономического развития столицы, области, города республиканского значения на соответствующий период, планов развития столицы, областей, городов республиканского значения, прогнозной консолидированной отчетности администраторов бюджетных программ, натуральных норм, минимальных социальных стандартов, стандартов инженерно-коммуникационной, транспортной и иной инфраструктуры, системы региональных стандартов для населенных пунктов, с учетом обзора расходов, итогов государственного аудита и финансового контроля, мониторинга и оценки результатов.";
в пункте 8:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) планы развития или проекты планов развития государственных органов, столицы, областей, городов республиканского значения;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) заключения и рекомендации Высшей аудиторской палаты к отчету об исполнении республиканского бюджета (ревизионной комиссии столицы, области, города республиканского значения к отчету об исполнении местного бюджета);";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Лимиты расходов администраторов бюджетных программ определяются для формирования бюджетных программ на основе планов развития или проектов планов развития государственных органов или столицы, областей, городов республиканского значения, функций, полномочий и компетенций, определенных положением о государственном органе, итогов мониторинга и оценки результатов.";
часть первую пункта 22 изложить в следующей редакции:

"Бюджеттік жоспарлаудың қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 сәуірдегі № 208 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 18 маусымдағы № 412 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 19 маусымда № 39001 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескетрпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттік жоспарлаудың қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 сәуірдегі № 208 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36034 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттік жоспарлаудың қағидаларында:
2-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) халық қатысатын бюджет – Қазақстан Республикасы азаматтарының жергілікті бюджет қаражатын бөлуге қатысуы;";
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті бюджет шығыстарын жоспарлау астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың тиісті кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму параметрлері, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың даму жоспарлары, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің болжамды шоғырландырылған есептілігі, заттай нормалар, ең төмен әлеуметтік стандарттар, инженерлік-коммуникациялық, көліктік және өзге де инфрақұрылым стандарттары, елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесі негізінде шығыстарды шолу, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, мониторингтеу және нәтижелерді бағалау қорытындылары ескеріле отырып жүзеге асырылады.";
8-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік органдардың, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың даму жоспарлары немесе даму жоспарларының жобалары;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есепке Жоғары аудиторлық палатаның (жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есепке астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың ревизиялық комиссиясының) қорытындылары мен ұсынымдары;";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттері мемлекеттік органдардың немесе астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың даму жоспарлары немесе даму жоспарларының жобалары, мемлекеттік орган туралы ережеде айқындалған функциялар, өкілеттіктер мен құзыреттер, мониторинг пен нәтижелерді бағалау қорытындылары негізінде бюджеттік бағдарламаларды қалыптастыру үшін айқындалады.";
22-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"22. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии не позднее 7 июня текущего финансового года, предшествующего планируемому периоду, местные уполномоченные органы по государственному планированию столицы, области, города республиканского значения вносят на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии не позднее 25 мая текущего финансового года, предшествующего планируемому периоду лимиты расходов администраторов бюджетных программ в разрезе администраторов бюджетных программ по годам планового периода.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Проект закона о республиканском бюджете вносится Правительством Республики Казахстан в Курултай Республики Казахстан не позднее 1 сентября текущего финансового года.";
тринадцатый абзац части второй подпункта 19) пункта 46 изложить в следующей редакции:
"информацию об использовании целевых трансфертов на развитие, выделенных из республиканского бюджета за два отчетных финансовых года, в разрезе нижестоящих бюджетов с указанием наименования местных бюджетных инвестиций (далее – МБИ), предусмотренных инвестиционным планом столицы, области, города республиканского значения, разрабатываемым в соответствии с пунктом 8 статьи 148 Кодекса в рамках плана развития столицы, области, города республиканского значения, и сумм расходов.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. Целевые трансферты на развитие из республиканского бюджета выделяются бюджетам столицы, областей, городов республиканского значения в соответствии с целями, задачами, целевыми индикаторами и показателями результатов документов СГП при обеспеченности регионов инфраструктурой ниже среднереспубликанского уровня согласно предложениям центральных уполномоченных органов соответствующей отрасли.";
абзац первый пункта 62 изложить в следующей редакции:
"62. Местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения), аппарат акима города районного значения, села, поселка, сельского округа для определения сумм целевых трансфертов на развитие не позднее 15 марта текущего финансового года представляют в соответствующий центральный государственный орган или исполнительный орган, финансируемый из бюджета столицы, областного бюджета, бюджета города республиканского значения, районного (города областного значения) бюджета:";
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. Соответствующий центральный государственный орган или исполнительный орган, финансируемый из бюджета столицы, областного бюджета, бюджета города республиканского значения, включает МБИ, отвечающие требованиям, установленным Приказом № 59.";
часть вторую пункта 64 изложить в следующей редакции:
"Перечень МБИ в разрезе объектов, предлагаемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие с документами, направляется местным исполнительным органом, финансируемым из бюджета столицы, областного бюджета, бюджета города республиканского значения, районного (города областного значения) бюджета, в соответствующий местный уполномоченный орган по государственному планированию, аппаратом акима, финансируемым из бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа в местный уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения).";
часть вторую пункта 65 изложить в следующей редакции:
"Проекты паспортов бюджетных программ и бюджетный запрос направляются исполнительным органом, финансируемым из бюджета столицы, областного бюджета, бюджета города республиканского значения, районного (города областного значения) бюджета, в соответствующий местный уполномоченный орган по государственному планированию, аппаратом акима, финансируемым из бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа в местный уполномоченный орган по государственному планированию района (города областного значения).";
абзац второй пункта 68 изложить в следующей редакции:
"местными исполнительными органами столицы, областей, городов республиканского значения в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию;";
в пункте 70:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:

"22. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жоспарланатын кезеңнің алдындағы ағымдағы қаржы жылының 7 маусымынан кешіктірмей Республикалық бюджет комиссиясының қарауына, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдары жоспарланатын кезеңнің алдындағы ағымдағы қаржы жылының 25 мамырынан кешіктірмей жоспарлы кезеңнің жылдары бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының лимиттерін тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Республикалық бюджет туралы заң жобасын Қазақстан Республикасының Үкіметі ағымдағы қаржы жылының 1 қыркүйегінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Құрылтайына енгізеді.";
46-тармақтың 19-тармақшасы екінші бөлігінің он үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспары шеңберінде Кодекстің 148-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленетін астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың инвестициялық жоспарында көзделген жергілікті бюджеттік инвестициялардың (бұдан әрі – ЖБИ) атауы және шығыстар сомалары көрсетіле отырып, төмен тұрған бюджеттер бөлінісінде есепті екі қаржы жылындағы республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы даму трансферттерінің пайдаланылуы туралы ақпарат бар түсіндірме жазбаны қамтитын құжаттарын ұсынады.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың бюджеттеріне өңірлер инфрақұрылыммен орташа республикалық деңгейден төмен қамтамасыз етілген кезде МЖЖ құжаттарының мақсаттарына, міндеттеріне, нысаналы индикаторларына және нәтижелер көрсеткіштеріне сәйкес тиісті саланың орталық уәкілетті органдарының ұсыныстарына сәйкес бөлінеді.";
62-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппараты нысаналы даму трансферттерінің сомаларын айқындау үшін ағымдағы қаржы жылының 15 наурызынан кешіктірмей тиісті орталық мемлекеттік органға немесе астана бюджетінен, облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала бюджетінен, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органға:";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Тиісті орталық мемлекеттік орган немесе астана бюджетінен, облыстық бюджеттен немесе республикалық маңызы бар қала бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы орган № 59 бұйрығында белгіленген талаптарға сай келетін ЖБИ енгізеді.";
64-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Құжаттармен нысаналы даму трансферттері есебінен қаржыландыруға ұсынылатын объектілер бөлісіндегі ЖБИ тізбесін астана бюджетінен, облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала бюджетінен, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттен қаржыландырылатын тиісті жергілікті атқарушы орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінен қаржыландырылатын әкім аппараты ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органына жібереді.";
65-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджеттік бағдарламалар жобаларының паспорттары мен бюджеттік сұранымды астана бюджетінен, облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала бюджетінен, аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттен қаржыландырылатын тиісті жергілікті атқарушы орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінен қаржыландырылатын әкім аппараты ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органына жібереді.";
68-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға;";
70-тармақта:
1-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"1) разработку проекта прогноза социально-экономического развития столицы, области, города республиканского значения и его одобрение местным исполнительным органом;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) формирование проектов паспортов бюджетных программ администраторов местных бюджетных программ с объемами планируемых бюджетных средств на плановый период, показателями конечного результата, расчетов и их рассмотрение бюджетной комиссией столицы, области, города республиканского значения, района (города областного значения);";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) прогнозную консолидированную финансовую отчетность по бюджету столицы, областному бюджету, бюджету города республиканского значения.";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. Прогноз социально-экономического развития столицы, области, города республиканского значения разрабатывается местным уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с приказом № 35.";
в пункте 74:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) столица, города республиканского значения;";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"При этом в столице, городах республиканского значения и в городах областного значения, у которых имеются районы, бюджеты народного участия реализуются только на уровне районов в городе.";
часть первую пункта 75 изложить в следующей редакции:
"75. Акимат столицы, области, города республиканского значения определяет порядок деятельности Экспертного совета и положения реализации бюджета народного участия.";
в пункте 77:
часть первую изложить в следующей редакции:
"77. Минимальный объем расходов, направляемых на реализацию проектных предложений жителей, в рамках утвержденного бюджета на текущий финансовый год для районов в столице, городе республиканского и областного значения, города областного и районного значения составляет не ниже 10 процентов от годового объема расходов бюджета города, планируемых по функциональной группе 07 "Жилищно-коммунальное хозяйство", за исключением целевых трансфертов, кредитов из вышестоящего бюджета и займов.";
подпункт 1) части второй изложить в следующей редакции:
"1) для района в столице, городе республиканского значения семидесяти пяти тысячи кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на текущий финансовый год;";
абзац первый пункта 79 изложить в следующей редакции:
"79. Требования к проектным предложениям, предлагаемым к реализации за счет средств бюджетов столицы, города республиканского, областного и районного значения:";
часть первую пункта 84 изложить в следующей редакции:

"1) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын әзірлеуді және оны жергілікті атқарушы органның мақұлдауын;";
3-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жоспарлы кезеңге жоспарланатын бюджет қаражатының көлемдері, түпкілікті нәтиже көрсеткіштері бар жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалар жобаларының паспорттарын, есеп-қисаптарды және оларды астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджет комиссиясының қарауын қалыптастыруды;";
5-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) астана бюджеті, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті қамтиды.";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын № 35 бұйрыққа сәйкес мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi жергілікті уәкiлеттi орган әзiрлейдi.";
74-тармақта:
1-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) астана, республикалық маңызы бар қалалар;";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте астанада, республикалық маңызы бар қалаларда және аудандары бар облыстық маңызы бар қалаларда халық қатысатын бюджеттер қаладағы аудандар деңгейінде ғана іске асырылады.";
75-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкімдігі Сараптамалық кеңес қызметінің тәртібін және халық қатысатын бюджеттің іске асырылу ережелерін айқындайды.";
77-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"77. Ағымдағы қаржы жылына бекітілген бюджет шеңберінде тұрғындардың жобалық ұсыныстарын іске асыруға бағытталатын шығыстардың ең төмен көлемі астана, республикалық және облыстық маңызы бар қаладағы аудандар, облыстық және аудандық маңызы бар қала үшін үшін жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді, кредиттер мен қарыздарды қоспағанда, 07 "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық" функционалдық тобы бойынша жоспарланатын қала бюджеті шығыстарының жылдық көлемінің 10%-дан төмен болмауы тиіс.";
екінші бөліктің 1-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) астанадағы, республикалық маңызы бар қаладағы аудан үшін ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген жетпіс бес мың еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінен;";
79-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"79. Астана, республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қала бюджеттерінің қаражаты есебінен іске асыруға ұсынылатын жобалық ұсыныстарға қойылатын талаптар:";
84-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"84. На основании решения Экспертного совета соответствующий акимат столицы, города республиканского, областного значения, аппарат акима района в городе и города районного значения в пределах своей компетенции приступает к реализации проектных предложений.";
пункт 87 изложить в следующей редакции:
"87. Акимы столицы, городов республиканского, областного и районного значения, районов в городе в ходе встречи с населением информируют их о реализуемых проектных предложениях в рамках бюджетов народного участия.";
пункты 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95 и 96 изложить в следующей редакции:
"89. Прогнозная консолидированная финансовая отчетность по бюджету столицы, областному бюджету, бюджету города республиканского значения составляется в порядке, определенном центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию в соответствии с пунктом 6 статьи 72 Кодекса.
90. Местный исполнительный орган одновременно с проектом местного бюджета в соответствующий маслихат представляет следующие документы и материалы:
1) прогноз социально-экономического развития столицы, области, города республиканского значения;
2) прогнозную консолидированную финансовую отчетность по бюджету столицы, областному бюджету, бюджету города республиканского значения;
3) план развития столицы, области, города республиканского значения или проект плана развития столицы, области, города республиканского значения;
4) обзор расходов, выводы и рекомендации по итогам его проведения;
5) агрегированную сводную информацию об утвержденном плане развития столицы, области, города республиканского значения;
6) агрегированную сводную информацию о паспортах бюджетных программ администраторов бюджетных программ;
7) информацию по нормативам распределения доходов;
8) сведения о текущем состоянии долга местного исполнительного органа, суммах денег, выплаченных в счет погашения долга местного исполнительного органа, и суммах денег, выплаченных по обязательствам местного исполнительного органа по проектам государственно-частного партнерства, по видам долга за два отчетных финансовых года и на 1 июля текущего финансового года;
9) данные о привлеченных местным исполнительным органом займах по видам и формам за два отчетных финансовых года и на 1 июля текущего финансового года;
10) информацию по обслуживанию и погашению долга местных исполнительных органов в разрезе видов, источников, условий займов;
11) пояснительную записку, раскрывающую решения, заложенные в проекте местного бюджета.
В пояснительную записку включаются:
агрегированная сводная информация о несоответствии целевых индикаторов планов развития столицы, области, города республиканского значения и конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ администраторов бюджетных программ;

"84. Сараптамалық кеңестің шешімі негізінде тиісті астананың, республикалық, облыстық маңызы бар қаланың әкімдігі, қаладағы аудан және аудандық маңызы бар қаланың әкімінің аппараты өз құзыреті шегінде жобалық ұсыныстарды іске асыруға кіріседі.";
87-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Астананың, республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қалалардың, қаладағы аудандардың әкімдері халықпен кездесу барысында оларды халық қатысатын бюджеттер шеңберінде іске асырылатын жобалық ұсыныстар туралы хабардар етеді.";
89, 90, 91, 92, 93, 94, 95 және 96-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"89. Астана бюджеті, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілік Кодекстің 72-бабының 6-тармағына сәйкес бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жасалады.
90. Жергілікті атқарушы орган жергілікті бюджет жобасымен бір мезгілде тиісті мәслхатқа мынадай құжаттар мен материалдарды:
1) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын;
2) астана бюджеті, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қала бюджеті бойынша болжамды шоғырландырылған қаржылық есептілікті;
3) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарын немесе астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарының жобасын;
4) шығыстарды шолуды, оны жүргізу қорытындысы бойынша тұжырымдар мен ұсынымдарды;
5) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бекітілген даму жоспары туралы біріктірілген жиынтық ақпаратты;
6) бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттары туралы біріктірілген жиынтық ақпаратты;
7) кірістерді бөлу нормативтері жөніндегі ақпаратты;
8) есепті екі қаржы жылындағы және ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіне борыш түрлері бойынша жергілікті атқарушы орган борышының ағымдағы жай-күйі, жергілікті атқарушы органның борышын өтеу есебіне төленген ақша сомалары және жергілікті атқарушы органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалары бойынша міндеттемелері бойынша төленген ақша сомалары туралы мәліметтерді;
9) жергілікті атқарушы орган есепті екі қаржы жылындағы және ағымдағы қаржы жылының 1 шілдесіне түрлері мен нысандары бойынша тартқан қарыздар туралы деректерді;
10) қарыздардың түрлері, алынған көздері, шарттары бөлінісінде жергілікті атқарушы органдардың борышына қызмет көрсету және оны өтеу жөніндегі ақпаратты;
11) жергілікті бюджеттің жобасына енгізілген шешімдерді ашып көрсететін түсіндірме жазбаны ұсынады.
Түсіндірме жазбаға:
астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарларының нысаналы индикаторлары мен бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджеттік бағдарламаларының паспорттарында көзделген түпкілікті нәтижелердің сәйкес келмеуі туралы біріктірілген жиынтық ақпарат;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде нысаналы индикаторға қол жеткізу үшін қажетті сома мен түпкілікті нәтижеге (түпкілікті нәтижелерге) қол жеткізу үшін бюджеттік бағдарлама паспортында көзделген сома айырмасына жергілікті бюджет жобасында бюджет қаражаты көзделмеген, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері мәлімдеген шығыстардың көлемі туралы ақпарат енгізіледі;

12) документы администраторов бюджетных программ, включающие:
бюджетный запрос без расчетов;
планы мероприятий (проекты планов мероприятий) или планы развития субъектов квазигосударственного сектора (проекты планов развития субъектов квазигосударственного сектора), которым в проекте местного бюджета предусмотрены бюджетные средства;
пояснительную записку, содержащую:
краткое описание достигнутых показателей результатов за отчетный финансовый год;
краткое описание текущей ситуации, имеющихся проблем;
описание путей улучшения ситуации и решения проблем, достижения целей и планируемых целевых индикаторов, в том числе причин несоответствия целевых индикаторов и конечных результатов в случае недостаточности планируемых бюджетных средств для достижения целевых индикаторов планов развития столицы, области, города республиканского значения;
описание целевых индикаторов и планируемых конечных результатов, предусмотренных паспортами бюджетных программ во взаимоувязке с целями и целевыми индикаторами планов развития столицы, области, города республиканского значения;
направления расходования бюджетных средств в разрезе бюджетных программ и бюджетных подпрограмм, краткое описание мероприятий, предусмотренных паспортами бюджетных программ;
информацию о начатых (продолжающихся) бюджетных инвестиционных проектах, включенных в проект бюджета на плановый период в соответствии с инвестиционным планом столицы, области, города республиканского значения, разрабатываемым в соответствии с пунктом 8 статьи 148 Кодекса в рамках плана развития столицы, области, города республиканского значения, в том числе реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие и бюджетных кредитов из вышестоящего бюджета, с указанием сумм расходов, выделенных и использованных в предыдущие финансовые годы.
91. Бюджет столицы, областной бюджет, бюджет города республиканского значения ежегодно разрабатываются на плановый период местными уполномоченными органами по государственному планированию.
92. Местный уполномоченный орган по государственному планированию составляет проект бюджета столицы, областного бюджета, бюджета города республиканского значения и вносит его на рассмотрение бюджетной комиссии столицы, области, города республиканского значения.
93. Местный уполномоченный орган по государственному планированию не позднее 15 сентября текущего финансового года представляет проект бюджета столицы, областного бюджета, бюджета города республиканского значения на рассмотрение в ревизионную комиссию столицы, области, города республиканского значения для проведения предварительной оценки по основным направлениям расходов проекта местного бюджета в соответствии с пунктом 2 статьи 87 Кодекса.

12) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің мыналарды:
есеп-қисаптары жоқ бюджеттік сұранымды;
жергілікті бюджет жобасында бюджет қаражаты көзделген квазимемлекеттік сектор субъектілерінің іс-шаралар жоспарларын (іс-шаралар жоспарларының жобаларын) немесе даму жоспарларын (квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму жоспарларының жобаларын);
мынадай:
есепті қаржы жылындағы қол жеткізілген нәтижелер көрсеткіштерінің қысқаша сипаттамасы;
ағымдағы жағдайдың, орын алып отырған проблемалардың қысқаша сипаттамасы;
жағдайды жақсарту және проблемаларды шешу, мақсаттар мен жоспарланатын нысаналы индикаторларға қол жеткізу жолдарының, оның ішінде астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарларының нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін жоспарланатын бюджет қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда нысаналы индикаторлар мен түпкілікті нәтижелердің сәйкес келмеу себептерінің сипаттамасы;
астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарларының мақсаттарымен және нысаналы индикаторларымен өзара байланыстырылған бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген нысаналы индикаторлар мен жоспарланатын түпкілікті нәтижелердің сипаттамасы;
бюджеттік бағдарламалар мен бюджеттік кіші бағдарламалар бөлінісінде бюджет қаражатының жұмсалу бағыттары, бюджеттік бағдарламалардың паспорттарында көзделген іс-шаралардың қысқаша сипаттамасы;
алдыңғы қаржы жылдарында бөлінген және пайдаланылған шығыстардың сомалары көрсетіле отырып, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспары шеңберінде Кодекстің 148-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленетін астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың инвестициялық жоспарына сәйкес жоспарлы кезеңге арналған бюджет жобасына енгізілген, оның ішінде жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері мен бюджеттік кредиттер есебінен іске асырылатын, басталған (жалғасатын) бюджеттік инвестициялық жобалар туралы ақпарат бар түсіндірме жазбаны қамтитын құжаттарын ұсынады.
91. Астана бюджетін, облыстық бюджетті, республикалық маңызы бар қаланың бюджетін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жыл сайын жоспарлы кезеңге әзірлейді.
92. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган астана бюджетінің, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала бюджетінің жобасын жасайды және оны астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
93. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган Кодекстің 87-бабының 2-тармағына сәйкес жергілікті бюджет жобасы шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу үшін астана бюджетінің, облыстық бюджеттің, республикалық маңызы бар қала бюджетінің жобасын ағымдағы қаржы жылының 15 қыркүйегінен кешіктірмей астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың ревизиялық комиссиясына қарауға ұсынады.