О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 11 июня 2026 года № 144. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июня 2026 года № 38958
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр транспорта
Республики Казахстан
Н. Сауранбаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр транспорта
Республики Казахстан
от 11 июня 2026 года № 144
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 сентября 2013 года № 750 "Об утверждении Правил выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8782) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 54 Закона Республики Казахстан "Об использование воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиаций" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услуг" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 54 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услуг" (далее – Закон о государственных и социально ответственных услуг) и определяют порядок выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала и оказания государственной услуги "Выдача свидетельств авиационному персоналу" (далее – государственная услуга).";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2026 жылғы 11 маусымдағы № 144 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 15 маусымда № 38958 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
Н. Сауранбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
2026 жылғы 11 маусымдағы
№ 144 Бұйрығымен
бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Авиация персоналы куәлiктерiн беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 750 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8782 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 3-тармағының және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Авиация персоналы куәлiктерiн беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Авиация персоналы куәлiктерін беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидалары "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 54-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және авиация персоналы куәлiктерін беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту және "Авиация персоналына куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) тәртібін айқындайды.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Заявитель для получения свидетельства авиационного персонала (либо продления срока действия свидетельства), замены свидетельства и (или) приложения к нему внесения или продления срока действия квалификационных и специальных отметок направляет в уполномоченную организацию через веб-портал "цифрового правительства" "Е-лицензирование" (далее - портал) перечень документов, предусмотренных пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельств авиационному персоналу", согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – перечень основных требований к оказанию государственной услуги).
При получении государственной услуги через портал, заявление в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенное одноразовым паролем, направляется через шлюз "цифрового правительства" в цифровую систему "Е-лицензирование" (далее - ЕЛ) услугодателя в день приема документов.
Обработка заявки осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. При сдаче документов через портал, в "личный кабинет" заявителя направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов и сведений в день их поступления.
При поступлении документов и сведений через портал и государственной корпорации после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация/выдача заявки по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, документ, подтверждающий оплату, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Уполномоченная организация получает цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "цифрового правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "цифрового правительства".";
абзац первый пункта 47 изложить в следующей редакции:

"10. Өтініш беруші авиация персоналының куәлігін алу, (немесе куәліктің қолданылу мерзімін ұзарту), куәлікті және (немесе) оған қосымшаны ауыстыру біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе қолданылу мерзімін ұзарту үшін уәкілетті ұйымға "Е-лицензиялау" "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес "Авиация персоналына куәліктерді беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) 8-тармағында көзделген құжаттардың тізбесін жолдайды.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінім "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің "Е-лицензиялау" цифрлық жүйесіне (бұдан әрі – ЕЛ) құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінімді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ға өтінім келіп түскен кезден бастап жүзеге асырады.
Процестің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде баяндалған.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Құжаттарды портал арқылы тапсырған кезде өтініш берушінің "Жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салуды қабылдау туралы мәртебе жіберіледі.
Уәкілетті ұйым құжаттар мен мәліметтерді олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Құжаттар мен мәліметтер портал және Мемлекеттік корпорация арқылы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен жағдайда, Мемлекеттік қызмет көрсету бойынша өтінімді тіркеу/беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттар туралы мәліметтерді, төлемді растайтын құжатты уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе "цифрлық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.";
47-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"47. Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах подлежит рассмотрению:";
абзац первый пункта 48 изложить в следующей редакции:
"48. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:";
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему переченю некоторых приказов, в которые вносятся изменения (далее - перечень приказов)";
пункт 1 приложения 1 к перечню основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельств Авиационному персоналу" изложить в следующей редакции:
"1. Данные пилота
Должность…………………..
Фамилия …………………….
Имя …………………………………..
Отчество (при его наличии)
ФИО латинскими печатными буквами
(в соответствии с документами удостоверяющими личность)
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
Дата рождения (день, месяц, год) ……………………..
Национальность…………………………..
Место рождения……………………………..
Страна …………… …………
Номер телефона…………………
E-mail:…………………………………………………………………
Индивидуальный идентификационный номер…………………………………………………
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах согласно пункту 6 статьи 20 Закона о государственных и социально ответственных услугах
" …" 20 … год
(подпись) (дата)";
пункт 7 приложения 1-1 к перечню основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельств Авиационному персоналу" изложить в следующей:
"7. Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах согласно пункту 6 статьи 20 Закона о государственных и социально ответственных услугах
(подпись)";
пункт 1 Приложения 2 к перечню основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельств Авиационному персоналу" изложить в следующей:
"Информация заявителя (заполняется заявителем)
Должность……… Имя………Фамилия………
Дата рождения (день, месяц, год) ………………………………
Национальность………………
Место рождения…………… Страна …………
Постоянный адрес ……………………………
Почтовый индекс……………………………..
Номер телефона…………………………….
Альтернативный номер телефона…………
E-mail…………………………………………
Индивидуальный идентификационный номер …………………………..

"47. Өтініш берушінің шағымы Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:";
48-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес шағымды қарау мерзімі:";
4-қосымша өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың осы тізбесіне (бұдан әрі - бұйрықтар тізбесі) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын";
"Авиация персоналына куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-қосымшаның 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Пилоттың деректері
Лауазымы………………….. Тегі …………………….
Аты …………………………………..Әкесінің аты (бар болса)
ТАӘ латын баспа әріптерімен (жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес)
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
Туылған күні (күні, айы, жылы) ……………………..
Ұлты…………………………..
Туған жері……………………………..
Ел …………… …………
Телефон нөмірі …………………
E-mail:…………………………………………………………………
Жеке сәйкестендіру нөмірі………………………………
Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның
20-бабының 6-тармағына сәйкес цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын
құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін _______________________
20____жыл "___" _____________________________
(күні) (қолы)";
"Авиация персоналына куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне 1-1-қосымшаның 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның
20-бабының 6-тармағына сәйкес цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын
құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
(қолы)";
"Авиация персоналына куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі
талаптардың тізбесіне 2-қосымшаның 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өтініш берушінің ақпараты (өтініш берушімен толтырылады)
Лауазымы……… Аты………Тегі………
Туған күні (күн, ай, жыл) ………………………………
Ұлты………………
Туған жері…………… Ел …………
Тұрақты мекенжайы……………………………
Пошталық индекс……………………………..
Телефон нөмірі………………………Телефонның баламалы нөмірі…………
E-mail…………………………………………
Жеке сәйкестендіру нөмірі …………………………..
Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның

Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах согласно пункту 6 статьи 20 Закона о государственных и социально ответственных услугах
___________ "____" __________ 20 __ год
(подпись)";
пункт 1 приложения 3 к перечню основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельств Авиационному персоналу" изложить в следующей:
"1. Информация заявителя (заполняется заявителем)
Должность………Имя ………Фамилия………
Дата рождения (день, месяц, год) …………
Национальность………………………………
Место рождения……………………………
Страна ……………………………………
Постоянный адрес …………………………
Почтовый индекс…………………………..
Номер телефона………
Альтернативный номер телефона……
E-mail:……………………………
Почтовый адрес……………………
Почтовый индекс……………
Индивидуальный идентификационный номер ……………
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах согласно пункту 6 статьи 20 Закона о государственных и социально ответственных услугах
_____________ "___" ________ 20 __ год
(подпись)";
приложения 11 к перечню основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельств Авиационному персоналу" изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню приказов";
приложение 4-1 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню приказов";
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему перечню приказов";
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 115 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10486) следующие изменения:
в Правилах сертификации и выдачи сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-26) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее - Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных и социально ответственных услугах) и определяют порядок сертификации и выдачи сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации и оказания государственной услуги "Выдача сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации" (далее – государственная услуга).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

20-бабының 6-тармағына сәйкес цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын
құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін _____________________________
"_____" _______________20 жыл
_______________(қолы)";
"Авиация персоналына куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптардың тізбесіне 3-қосымшаның 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өтініш берушінің ақпараты (Өтініш берушімен толтырылады)
Лауазымы……… Аты………Тегі………
Туған күні (күн, ай, жыл) ………………………………
Туған жері…………… Ел …………
Тұрақты мекенжайы……………………………
Пошталық индекс……………………………..
Телефон нөмірі………………………Телефонның баламалы нөмірі…………
E-mail…………………………………………
Жеке сәйкестендіру нөмірі …………………………..
Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның
20-бабының 6-тармағына сәйкес цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын
құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін ____________________________
"_____" _______________20 жыл
(қолы)";
"Авиация персоналына куәліктер беру" мемлекеттікқызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне "Авиация персоналына куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 11-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-1-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын";
5-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын";
2. "Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығын сертификаттау және сертификат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 115 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10486 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығын сертификаттау және сертификат беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығын сертификаттау және сертификат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 1-тармағының 41-26) тармақшасына (бұдан әрі – Заң), "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңы) Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығын сертификаттау және сертификат беру және "Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатын беру" мемлекеттік қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) көрсету тәртібін анықтайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Прием документов и выдача сертификата авиационного учебного центра (далее - сертификат) осуществляется посредством веб-портала "цифрового правительства" в цифровой системе "Е-лицензирование" (далее – портал).
При получении государственной услуги через портал, заявление в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенное одноразовым паролем, направляется через шлюз "цифрового правительства" в цифровую систему "Е-лицензирование" (далее - ЕЛ) услугодателя в день приема документов.
Обработка заявки осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.";
пункт 4-8 изложить в следующей редакции:
"4-8. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов и сведений в день их поступления. При обращении заявителя или поступлении документов после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата осуществляется следующим рабочим днем.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов и сведений в день их поступления.
При обращении заявителя или поступлении документов после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата осуществляется следующим рабочим днем.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, документ, подтверждающий оплату, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов и сведений в день их поступления.
При обращении заявителя или поступлении документов после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявки и выдача результата осуществляется следующим рабочим днем.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";

"3. Құжаттарды қабылдау және авиациялық оқу орталығының сертификатын (бұдан әрі – сертификат) беру "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы "Е-лицензиялау" цифрлық жүйесінде жүзеге асырылады.".
Мемлекеттік қызметті портал арқылы алған кезде электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы құжаттарды қабылдаған күні көрсетілетін қызметті берушінің "Е -лицензиялау" цифрлық жүйесіне (бұдан әрі – ЕЛ) жіберіледі.
Өтінімді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ге өтініш түскен сәттен бастап жүзеге асырады.";
4-8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-8. Уәкілетті ұйым құжаттар мен мәліметтерді олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады. Өтініш беруші жүгінген кезде немесе құжаттар жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен кезде өтінішті қабылдау және нәтиже беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Уәкілетті ұйым көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Уәкілетті ұйым құжаттар мен мәліметтерді тіркеуді олар келіп түскен күні жүзеге асырады.
Өтініш беруші жүгінген кезде немесе құжаттар жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен кезде өтінішті қабылдау және нәтиже беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Уәкілетті ұйым құжаттар мен мәліметтерді олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Өтініш беруші өтініш берген немесе құжаттар жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен кезде өтінімді қабылдау және нәтиже беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.";

пункт 33-3 изложить в следующей редакции:
"33-3. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов и сведений в день их поступления. При обращении заявителя или поступлении документов после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата осуществляется следующим рабочим днем.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства.";
абзац первый пункта 48 изложить в следующей редакции:
"48. Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах подлежит рассмотрению:";
абзац первый части четвертой пункта 49 изложить в следующей редакции:
"49. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:";
пункт 3 приложения 1 изложить в следующий редакции:
"3. Прилагаемые документы ______________________________________
Руководитель авиационного учебного центра, организации гражданской авиации,
структурного подразделения Согласен на использование сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах согласно пункту 6
статьи 20 Закона о государственных и социально ответственных услугах
_____________________________________________
(подпись) Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"______" ______________20_______года.";
приложение 1-1 изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему перечню приказов";
приложение 1-4 изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему перечню приказов";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 7 к настоящему перечню приказов";
приложение 7 изложить в редакции согласно приложению 8 к настоящему перечню приказов";
3. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 160 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома), а также сертификационных требований к службе авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11379) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

33-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33-3. Уәкілетті ұйым құжаттар мен мәліметтерді олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады. Өтініш беруші жүгінген кезде немесе құжаттар жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері келіп түскен кезде өтінішті қабылдау және нәтиже беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.";
48-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Өтініш берушінің шағымы Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:";
49-тармақтың төртінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шағымды уәкілетті ұйымның, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның қарау мерзімі Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңының 25-бабының 4-тармағына сәйкес қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады:";
1-қосымшаның 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қоса берілетін құжаттар __________________________________________________
Авиациялық оқу орталығының, азаматтық авиация ұйымның, құрылымдық бөлімшенің
басшысы
_________________________________________________________________________
Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңының 20-
бабының 6-тармағына сәйкес цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны
құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін _____________________________ (қолы)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _______________________________________
20___жылғы "___" _________________ ";
1-1-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын";
1-4-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын";
2-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 7-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын";
7-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 8-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын".
3. "Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметін сертификаттау және сертификат беру қағидаларын, сондай-ақ әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметіне қойылатын сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 160 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11379 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 41-53) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах сертификации и выдачи сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома), утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома) (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-53) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных и социально ответственных услугах) и определяют порядок проведения сертификации и выдачи сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома).";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Для получения Сертификата услугополучатель направляет заявку, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, услугодателю через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее –портал) с приложением документов по перечню, предусмотренному в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)", согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги).
Сводные данные по персоналу и руководящему составу службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома), производственной базы службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома) составляются по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При получении государственной услуги через портал, заявление в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенное одноразовым паролем, направляется через шлюз "цифрового правительства" в цифровую систему "Е-лицензирование" (далее - ЕЛ) услугодателя в день приема документов.
Обработка заявки осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги.
При сдаче услугополучателем всех необходимых документов, на портале услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии заявки для оказания государственной услуги.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, документ, подтверждающий оплату, услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства.
Истребование от услугополучателя документов, которые могут быть получены из цифровых систем, не допускается.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-53) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:"
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметін сертификаттау және сертификат беру қағидаларын, сондай-ақ әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметіне қойылатын сертификаттау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметін сертификаттау және сертификат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-53) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңы) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметін сертификаттауды және сертификат беруді жүргізу тәртібін айқындайды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Сертификат алу үшін көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы (бұдан әрі - портал) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) көзделген тізбе бойынша құжаттарды қоса бере отырып жібереді.
Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің, әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің өндірістік базасының персоналы мен басшы құрамы бойынша жиынтық деректер осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Мемлекеттік қызметті портал арқылы алған кезде электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы құжаттарды қабылдаған күні көрсетілетін қызметті берушінің "Е-лицензиялау" (бұдан әрі - ЕЛ) цифрлық жүйесіне жіберіледі.
Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде порталда көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" "емлекеттік қызметті көрсету үшін өтінімнің қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттар туралы мәліметтерді, төлемді растайтын құжатты көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушыдан цифрлық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"26. Жалоба по вопросам оказания государственных услуг услугополучателем подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах подлежит рассмотрению:
услугодателем - в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг - в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
При продлении срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменном виде (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронной форме) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 9 к настоящему перечню приказов";
4. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 187 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата годности аэродрома (вертодрома)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12052) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 41-38) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах сертификации и выдачи сертификата годности аэродрома (вертодрома), утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"26. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды көрсетілетін қызметті берушіге, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адамға береді.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешімі, әрекеті (әрекетсіздігі) шағымданатын лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей шағымды қарайтын органға әкімшілік істі жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, шешімі, әрекеті (әрекетсіздігі) шағымданатын лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде қолайлы шешім қабылдаса, шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын іс-әрекет жасаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші-тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган - ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Көрсетілетін қызметті берушінің, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарау өкілеттігі берілген лауазымды адам шағымды берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша түрде (шағымды қағаз жеткізгіште берген кезде) немесе электрондық нысанда (шағымды электрондық нысанда берген кезде) хабарлайды.";
2-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 9-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
4. "Әуеайлақтардың (тікұшақ айлақтарының) жарамдылығын сертификаттау және оларға сертификат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 187 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12052 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-38) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әуеайлақтардың (тікұшақ айлақтарының) жарамдылығын сертификаттау және оларға сертификат беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-25) пункта 1 статьи 14, а также статьи 48 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее - Закон о государственных и социально ответственных услугах), и авиационных стандартов Международной организации в сфере гражданской авиации (далее – ИКАО).";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Государственная услуга "Выдача сертификата годности аэродрома (вертодрома)" (далее - государственная услуга) оказывается уполномоченной организацией согласно настоящим Правилам.
Прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "цифровго правительства" (далее – портал).
При получении государственной услуги через портал, заявление в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенное одноразовым паролем, направляется через шлюз "цифрового правительства" в цифровую систему "Е-лицензирование" (далее - ЕЛ) услугодателя в день приема документов.
Обработка заявки осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.
Для получения государственной услуги "Выдача сертификата годности аэродрома (вертодрома)" заявитель за 35 (тридцать пять) рабочих дней до окончания срока действующего сертификата через портал направляет в уполномоченную организацию заявку на проведение сертификации годности аэродрома (вертодрома) (далее – заявка) по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и документы, предусмотренные пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги Выдача сертификата годности аэродрома (вертодрома)" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги) согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги.
При подаче заявителем всех необходимых документов в электронном виде посредством портала - в "личном кабинете", отображается его статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявки по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, документ, подтверждающий оплату, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства.
Уполномоченная организация получает электронные документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "цифрового правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "цифрого правительства".
Заявитель дает согласие на сбор и обработку персональных данных в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Согласно статье 5 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" истребование от заявителя документов, получаемых из цифровых систем, не допускается.";
часть четвертую пункта 57 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Әуеайлақтардың (тікұшақ айлақтарының) жарамдылығын сертификаттау және оларға сертификат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 14-бабының 41-38) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңы) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді, Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы әуеайлақтарының (тікұшақ айлақтарының) жарамдылығын сертификаттау және оларға сертификат беру тәртібін айқындайды.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. "Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылық сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) осы Қағидаларға сәйкес уәкілетті ұйым көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған цифрлық құжат нысанындағы өтінім "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің "Е-лицензиялау" цифрлық жүйесіне (бұдан әрі – ЕЛ) құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінімді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ға өтінім келіп түскен кезден бастап жүзеге асырады.
"Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылық сертификатын беру" мемлекеттік қызметін алу үшін өтініш беруші қолданыстағы сертификат мерзімі аяқталғанға дейін 35 (отыз бес) жұмыс күні бұрын портал арқылы уәкілетті ұйымға осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) (бұдан әрі – өтінім) жарамдылығын сертификаттауды жүргізуге арналған өтінімді және осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес Әуеайлақтың (тікұшақ айлағының) жарамдылық сертификатын беруге мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптары тізбесінің 8-тармағында көзделген құжаттарды жібереді.
Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде баяндалған.
Өтініш беруші барлық қажетті құжаттарды портал арқылы электрондық түрде берген кезде – "жеке кабинетте" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салуды қабылдау туралы мәртебесі мемлекеттік қызмет нәтижесін алған күнін көрсете отырып көрсетіледі.
Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі өтінімді тіркеу мынадай жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттар туралы мәліметтерді, төлемді растайтын құжатты көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе "цифрлық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжаттарды алады.
Өтініш беруші "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабына сәйкес дербес деректерді жинауға және өңдеуге, цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
"Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес өтініш берушіден цифрлық жүйелерден алынатын құжаттарды талап етуге жол берілмейді.";
57-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.";
5. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 197 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11722) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 41-25) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-25) пункта 1 статьи 14, а также статьи 48 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее - Закон о государственных и социально ответственных услугах), и авиационных стандартов Международной организации в сфере гражданской авиации (далее – ИКАО).";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Для получения сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации заявитель направляет в уполномоченную организацию через веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) заявку на получение/признание сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации (далее – заявка) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, сведения о руководящем составе организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, представляемый с пакетом документов, предусмотренному в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации" согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
Перечень включает характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги.
При получении государственной услуги через портал заявка в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенное одноразовым паролем, направляется через шлюз "цифрового правительства" в цифровую систему "Е-лицензирование" (далее – ЕЛ) услугодателя в день приема документов.
Обработка заявки осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.";

"Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес өтініш берушінің шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.";
5. "Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және оған сертификат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 197 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11722 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызмет туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-25) тармақшасына және ""Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:"
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және оған сертификат беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және оған сертификат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабы 1-тармағының 41-25) тармақшасына, сондай-ақ 48-бабына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңы) 10-бабының 1) тармақшасына және Азаматтық авиация саласындағы халықаралық ұйымның (бұдан әрі – ИКАО) авиациялық стандарттарына сәйкес әзірленген.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсететін және жөндейтін ұйымның сертификатын алуға/тануға арналған өтінімді (бұдан әрі – өтінім), осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның басшы құрамы туралы мәліметтерді осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес "Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – Тізбе) көзделген құжаттар топтамасымен бірге жібереді.
Тізбе мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтиды.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінім "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің "Е-лицензиялау" цифрлық жүйесіне (бұдан әрі – ЕЛ) құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінімді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ға өтінім келіп түскен кезден бастап жүзеге асырады.";

пункт 9-1 изложить в следующей редакции:
9-1. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов, документ, подтверждающий оплату, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Истребования от заявителей документов и сведений, получаемые из цифровых систем не допускается.";
абзац первый части второй пункта 19 изложить в следующей редакции:
"Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах подлежит рассмотрению:";
абзац первый части первой пункта 20 изложить в следующей редакции:
"20. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:";
приложение 3-1 изложить в редакции согласно приложению 10 к настоящему перечню приказов";
6. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 198 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12073) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 41-22) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

9-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9-1. Уәкілетті ұйым құжаттарды, олар келіп түскен күні тіркейді.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік, ұшуды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтерді азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның сертификаттарын беру үшін уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Өтініш берушілерден цифрлық жүйелерден алынатын құжаттар мен мәліметтерді талап етуге жол берілмейді.";
19-тармақтың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш берушінің шағымы Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес:";
20-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңы 25-бабының 2-тармағына сәйкес шағымды қарау мерзімі:";
3-1-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 10-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын".
6. "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 198 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12073 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-22) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-22) пункта 1 статьи 14, статьями 38 и 47 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных и социально ответственных услугах) и требованиями Международной организации гражданской авиации (далее – ИКАО).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Для получения сертификата летной годности гражданского воздушного судна заявитель направляет в уполномоченную организацию через веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) заявку, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата летной годности) согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Акт проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам (далее – акт проверки) представляемый с пакетом документов составляется по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги изложен в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата летной годности.
При получении государственной услуги через портал заявка в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенное одноразовым паролем, направляется через шлюз "цифрового правительства" в цифровую систему "Е-лицензирование" (далее – ЕЛ) услугодателя в день приема документов.
Обработка заявки осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.
При обращении на портал, заявителю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата оказания государственной услуги.
При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявки по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов, документ, подтверждающий оплату, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Истребование от заявителя документов, которые могут быть получены из цифровых систем, не допускается.";

"1. Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабы 1-тармағының 41-22) тармақшасына, 38 және 47-баптарына, "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңы) 10-бабының 1) тармақшасына және Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (бұдан әрі – ИКАО) талаптарына сәйкес әзірленген.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініммен бірге осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес "Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Ұшу жарамдылығы сертификатын беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын жолдайды.
Құжаттар топтамасымен ұсынылатын әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын айқындау актісі (бұдан әрі – тексеру актісі) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Ұшу жарамдылығы сертификатын беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінім "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің "Е-лицензиялау" цифрлық жүйесіне (бұдан әрі – ЕЛ) құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінімді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ға өтінім келіп түскен кезден бастап жүзеге асырады.
Портал арқылы өтінім берген кезде өтінім берушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету нәтижесін алу күні көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Өтінім беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүгінген кезде мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету жөніндегі өтінімді тіркеу мынадай жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік, ұшуды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтер уәкілетті ұйым "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Өтініш берушіден цифрлық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды талап етуге жол берілмейді.";

пункт 21-1 изложить в следующей редакции:
"21-1. Для получения (отдельной услуги) сертификата воздушного судна по шуму заявитель направляет в уполномоченную организацию через портал заявку для получения сертификата воздушного судна по шуму согласно приложению 3-1 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата воздушного судна по шуму" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата по шуму) по форме, согласно приложению 3-2 к настоящим Правилам.
При получении государственной услуги через портал заявка в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенное одноразовым паролем, направляется через шлюз "цифрового правительства" в ЕЛ услугодателя в день приема документов.
Обработка заявки осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.";
пункт 21-5 изложить в следующей редакции:
"21-5. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Для получения Решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством, заявитель направляет в уполномоченную организацию через портал заявку для признания сертификата летной годности гражданского воздушного судна, выданного иностранным государством согласно приложению 5 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче решения о признании сертификата летной годности) по форме, согласно приложению 5-1 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче решения о признании сертификата летной годности.
При получении государственной услуги через портал заявка в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенное одноразовым паролем, направляется через шлюз "цифрового правительства" в ЕЛ услугодателя в день приема документов.
Обработка заявки осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.
При предоставлении заявителем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренного Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченная организация отказывает в приеме заявки.";

21-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21-1. Шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатын (жеке қызмет) алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатын алу үшін өтінім жібереді.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 3-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Әуе кемесіне шуыл бойынша сертификат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Шуыл бойынша сертификат беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) баяндалған.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің ЕЛ құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінішті өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ға өтініш келіп түскен кезден бастап жүзеге асырады.";
21-5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21-5. Уәкілетті ұйым құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттар туралы мәліметтерді, төлемді растайтын құжатты көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы өтінім және осы Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің (бұдан әрі – Ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) 8-тармағында көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын жолдайды.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінім "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің ЕЛ құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінімді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ға өтініш келіп түскен кезден бастап жүзеге асырады.
Өтінім беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттардың тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған кезде уәкілетті ұйым өтінімді қабылдаудан бас тартады.";

пункт 26-1 изложить в следующей редакции:
"26-1. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Для получения разрешения на выполнение специального полета (специальный сертификат летной годности) заявитель направляет в уполномоченную организацию через портал заявку по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на выполнение специального полета" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче разрешения на выполнение специального полета) по форме, согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам.
При получении государственной услуги через портал заявка в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенное одноразовым паролем, направляется через шлюз "цифровго правительства" в ЕЛ услугодателя в день приема документов.
Обработка заявки осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.";
пункт 28-4 изложить в следующей редакции:
"28-4. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";

26-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26-1. Уәкілетті ұйым құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді, пайдаланушы сертификатын, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлікті, ұшуды орындау құқығына куәлікті көрсетілетін уәкілетті ұйым тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы ұшуды орындауға рұқсат алу (ұшуға жарамдылықтың арнайы сертификаты) үшін өтініш беруші портал арқылы уәкілетті ұйымға өтінім жібереді.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) баяндалған.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінім "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің ЕЛ құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінімді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ға өтініш келіп түскен кезден бастап жүзеге асырады.";
28-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28-4. Уәкілетті ұйым құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу ) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік, ұшуды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.";

пункт 31-1 изложить в следующей редакции:
"31-1. Для получения (отдельной услуги) разрешения на использование радиопередающей аппаратуры заявитель представляет в уполномоченную организацию через портал заявку на получения разрешения на использование радиопередающей аппаратуры по форме, согласно приложению 8-1 к настоящим Правилам и сведения, представляемые для получения Разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданских воздушных судах по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на использование радиопередающей аппаратуры" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче разрешения на использование радиопередающей аппаратуры) по форме, согласно приложению 9-1 к настоящим Правилам.
При получении государственной услуги через портал заявка в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенное одноразовым паролем, направляется через шлюз "цифрового правительства" в ЕЛ услугодателя в день приема документов.
Обработка заявки осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.
При предоставлении заявителем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренного Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченная организация отказывает в приеме заявки.";
пункт 31-5 изложить в следующей редакции:
31-5. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем "цифрового правительства".";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Для получения экспортного сертификата летной годности заявитель направляет в уполномоченную организацию через портал заявку по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача экспортного сертификата летной годности" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче экспортного сертификата летной годности) по форме, согласно приложению 11-1 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче экспортного сертификата летной годности.
При получении государственной услуги через портал заявка в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенное одноразовым паролем, направляется через шлюз "цифрового правительства" в ЕЛ услугодателя в день приема документов.
Обработка заявки осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:

31-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31-1. Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат (жеке қызмет) алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 8-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша радиотаратқыш аппаратураны пайдалануға рұқсат алуға өтінімді және осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық әуе кемелерінде орналасқан Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат алу үшін ұсынылатын мәліметтерді береді.
Мемлекеттік қызметті көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 9-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) баяндалған.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінім "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің ЕЛ құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінімді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ға өтінім келіп түскен кезден бастап жүзеге асырады.
Өтініш беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттардың тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған кезде уәкілетті ұйым өтінімдіқабылдаудан бас тартады.";
31-5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31-5. Уәкілетті ұйым құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы өтінімді және осы Қағидаларға 11-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын беру мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында (бұдан әрі – Ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын жолдайды.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын беру мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінім "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің ЕЛ құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінімді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ға өтінім келіп түскен кезден бастап жүзеге асырады.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"37. Рассмотрение жалобы на административное действие (бездействие) сотрудников уполномоченной организации, связанное с принятием административного акта в административном (досудебном) порядке производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах подлежит рассмотрению:
уполномоченной организацией – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба подается в уполномоченную организацию и (или) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляют жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если в течение 3 (трех) рабочих дней принято решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.";
абзац первый части первой пункта 38 изложить в следующей редакции:
"38. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:";
приложение 1-1 изложить в редакции согласно приложению 11 к настоящему перечню приказов";
приложение 3-2 изложить в редакции согласно приложению 12 к настоящему перечню приказов";
приложение 5-1 изложить в редакции согласно приложению 13 к настоящему перечню приказов";
приложение 7-1 изложить в редакции согласно приложению 14 к настоящему перечню приказов";
приложение 9-1 изложить в редакции согласно приложению 15 к настоящему перечню приказов";
приложение 11-1 изложить в редакции согласно приложению 16 к настоящему перечню приказов";

"37. Уәкілетті ұйымның әкімшілік актіні әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен қабылдауға байланысты әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізеді.
Өтініш берушінің шағымы Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
уәкілетті ұйымның – оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауына жатады.
Шағым уәкілетті ұйымға және (немесе) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлғаға беріледі.
Уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылданса, уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.";
38-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес шағымды қарау мерзімі:";
1-1-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын";
3-2-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 12-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын";
5-1-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 13-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын";
7-1-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 14-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын";
9-1-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 15-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын";
11-1-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 16-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.".

7. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 10 ноября 2015 года № 1061 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата эксплуатанта гражданских воздушных судов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12452) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 41-31) статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах сертификации и выдачи сертификата эксплуатанта гражданских воздушных судов, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата эксплуатанта гражданских воздушных судов (далее - Правила) разработаны в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее - Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных и социально ответственных услугах).";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Для получения государственной услуги заявитель направляют в уполномоченную организацию заявку через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее - портал) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам в срок 60 (шестьдесят) рабочих дня до планируемой даты начала выполнения полетов.
При получении государственной услуги через портал, заявление в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенное одноразовым паролем, направляется через шлюз "цифрового правительства" в цифровую систему "Е-лицензирование" (далее – ЕЛ) услугодателя в день приема документов.
Обработка заявления осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. К заявке прилагаются документы, указанные в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата эксплуатанта" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги), предусмотренный в приложении 1 к настоящим Правилам.
Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов и сведений в день их поступления.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, свидетельстве на выполнение авиационных работ, государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификате летной годности, воздушного судна по шуму, разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, документ, подтверждающий оплату, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Уполномоченная организация получает электронные документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "цифрового правительства".";
пункт 27 изложить в следующей редакции:

7. "Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыны сертификаттау және оған сертификат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 10 қарашадағы № 1061 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12452 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 41-31) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыны сертификаттау және оған сертификат беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Азаматтық әуе кемелерін пайдаланушыны сертификаттау және оған сертификат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабының 41-31) тармақшасына және (бұдан әрі – Заң) және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Өтінім беруші ұшуларды орындауды бастаудың жоспарланған күніне дейін 60 (алпыс) жұмыс күні мерзімінде Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайдаланушы сертификатын алу үшін "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz (бұдан әрі – портал) веб-порталына өтінімді жібереді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінім "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің "Е-лицензиялау" цифрлық жүйесіне (бұдан әрі – ЕЛ) құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінімді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ға өтінім келіп түскен кезден бастап жүзеге асырады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Өтінімге осы Қағидаларға 1-қосымшада көзделген "Пайдаланушы сертификатын беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі) 8-тармағында көрсетілген құжаттар қоса беріледі.
Уәкілетті ұйым құжаттар мен мәліметтерді олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлік, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу, ұшуға жарамдылық сертификаты, шу бойынша әуе кемесі туралы құжаттар, радиохабар беру аппаратурасын пайдалануға рұқсат туралы мәліметтерді, төлемді растайтын құжатты уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Уәкілетті ұйым электрондық құжаттарды іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе "цифрлық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда алады.";
27-тармақт мынадай редакцияда жазылсын:

"27. Рассмотрение жалобы на административное действие (бездействие) уполномоченной организации, связанное с принятием административного акта в административном (досудебном) порядке производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах подлежит рассмотрению:
уполномоченной организацией – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба подается в уполномоченную организацию и (или) в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, а также в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом, уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляют жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если в течение 3 (трех) рабочих дней принято решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.

"27. Уәкілетті ұйымның әкімшілік актіні әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен қабылдауға байланысты әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізеді.
Өтініш берушінің шағымы "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
уәкілетті ұйымның оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауына жатады.
Шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті ұйымға және (немесе) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлғаға, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылданса, уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізген;
2) қосымша ақпарат алған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау бойынша өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.

Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 17 к настоящему перечню приказов";
8. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 16 октября 2015 года № 994 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата типа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12812) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 41–20) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах сертификации и выдачи сертификата типа, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата типа (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-20) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных и социально ответственных услугах) и определяют порядок сертификации и выдачи сертификата типа и оказания государственной услуги "Выдача сертификата типа гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта".";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Сертификационные работы и выдача сертификата типа проводятся в соответствии с требованиями документа ИКАО "Руководство по летной годности" (Doc. 9760).
Для получения сертификата типа разработчик направляет в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченная организация) через веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал) заявление согласно приложению 1 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата типа гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата типа гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта) согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги по выдаче сертификата типа гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта.
При получении государственной услуги через портал, заявление в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенное одноразовым паролем, направляется через шлюз "цифрового правительства" в цифровую систему "Е-лицензирование" (далее – ЕЛ) услугодателя в день приема документов.
Обработка заявления осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.
При обращении через портал, разработчику в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата оказания государственной услуги.
При обращении разработчика после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов, документ, подтверждающий оплату, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Истребование от разработчика документов, получаемых из цифровых систем, не допускается.";

Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.";
1-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 17-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын";
8. "Сертификаттау және үлгі сертификатын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 16 қазандағы № 994 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12812 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-20) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Сертификаттау және үлгі сертификатын беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Сертификаттау және үлгі сертификатын беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабы 1-тармағының 41-20) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңы) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және сертификаттау және үлгі сертификатын беру және "Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгі сертификатын беру" мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібін айқындайды.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Сертификаттау жұмыстары және үлгі сертификатын беру "Ұшу жарамдылығы бойынша нұсқау" ИКАО құжатының (Doc. 9760) талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Үлгі сертификатын алу үшін әзірлеуші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға (бұдан әрі - уәкілетті ұйым) "цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтінімді және осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес "Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгі сертификатын беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі - Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгі сертификатын беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) 8-тармағында көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын жолдайды.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгі сертификатын беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде келтірілген.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің "Е-лицензиялау" цифрлық жүйесіне (бұдан әрі – ЕЛ) құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінішті өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ға өтініш келіп түскен кезден бастап жүзеге асырады.
Портал арқылы жүгінген кезде, әзірлеушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу күні көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Әзірлеуші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, мемлекеттік қызметті көрсету жөніндегі өтінімді тіркеу мынадай жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлігі, ұшуларды орындау құқығына куәлігі туралы мәліметтерді,төлемді растайтын құжат, уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Цифрлық жүйелерден алынатын құжаттарды әзірлеушіден талап етуге жол берілмейді.";

абзац первый части второй пункта 31-1 изложить в следующей редакции:
"Жалоба разработчика в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах подлежит рассмотрению:";
абзац первый части первой пункта 31-2 изложить в следующей редакции:
"31-2. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:";
приложение 1-1 изложить в редакции согласно приложению 18 к настоящему перечню приказов";
9. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 октября 2015 года № 1023 "Об утверждении Правил допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12804) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 41-33) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила допуска к полетам эксплуатантов авиации общего назначения (далее – настоящие Правила) разработаны в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон), Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных и социально ответственных услугах) и Приложения 6 Конвенции о Международной гражданской авиации ратифицированный постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 2 июля 1992 года.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Для получения государственной услуги "Выдача свидетельства на право выполнения полетов (эксплуатант авиации общего назначения)" заявитель за 60 (шестьдесят) рабочих дней до планируемой даты начала выполнения полетов через веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) направляет в уполномоченную организацию заявку на получение свидетельства на право выполнения полетов эксплуатантам авиации общего назначения (далее – заявка) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и документы, предусмотренные пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги Выдача свидетельства на право выполнения полетов (эксплуатант авиации общего назначения) (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги.
При получении государственной услуги через портал, заявление в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенное одноразовым паролем, направляется через шлюз "цифрового правительства" в цифровую систему "Е-лицензирование" (далее – ЕЛ) услугодателя в день приема документов.
Обработка заявления осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.
При подаче заявителем всех необходимых документов в электронном виде посредством портала - в "личном кабинете", отображается его статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявки по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Уполномоченная организация получает электронные документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "цифрового правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "цифрового правительства".
Истребование от заявителя документов, получаемых из цифровых систем, не допускается.";
абзац первый пункта 22 изложить в следующей редакции:

31-1-тармақтың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Әзірлеушінің шағымы Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:";
31-1-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"31-2. Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:";
1-1-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 18-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын";
9. "Жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қазандағы № 1023 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12804 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-33) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға рұқсат беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларды ұшуға рұқсат беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-33) тармақшасына (бұдан әрі - Заң), "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңы) және 1992 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің қаулысымен ратификацияланған Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның 6-қосымшасына сәйкес әзірленді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ұшуларды орындау құқығына куәлік беру (жалпы мақсаттағы авиация пайдаланушы) мемлекеттік көрсетілетін қызметі алу үшін өтініш беруші "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы ұшуды орындауды бастаудың жоспарланған күніне дейін 60 (алпыс) жұмыс күні бұрын: уәкілетті ұйымына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларға ұшуды орындау құқығына куәлік алуға арналған өтінімді (бұдан әрі – өтінім) және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Ұшуларды орындау құқығына куәлік беру (жалпы мақсаттағы авиация пайдаланушы) мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі - Мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) 8-тармағында көзделген құжаттарды жібереді.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі Мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің "Е-лицензиялау" цифрлық жүйесіне (бұдан әрі - ЕЛ) құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінішті өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ға өтініш келіп түскен кезден бастап жүзеге асырады.
Өтініш беруші барлық қажетті құжаттарды электрондық түрде портал арқылы берген кезде – өтініш берушінің "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі өтінімді тіркеу мынадай жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Уәкілетті ұйым электрондық құжаттарды "цифрлық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе "цифрлық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
Өтініш берушіден цифрлық жүйелерден алынатын құжаттарды талап етуге жол берілмейді.";
22-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"22. Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах подлежит рассмотрению:";
абзац первый части четвертой пункта 23 изложить в следующей редакции:
"Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях:";
абзац первый части четвертой пункта 23 изложить в следующей редакции:
"Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях:";
абзац первый части четвертой пункта 23 изложить в следующей редакции:
"Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях:";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 19 к настоящему перечню приказов";
10. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 октября 2015 года № 1024 "Об утверждении Правил допуска эксплуатанта к авиационным работам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12511) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 41-32) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах допуска эксплуатанта к авиационным работам, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила допуска эксплуатанта к авиационным работам (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-32) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных и социально ответственных услугах) и определяют порядок допуска эксплуатанта к авиационным работам и оказания государственной услуги "Выдача свидетельства на право выполнения авиационных работ".";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Для получения государственной услуги "Выдача свидетельства на право выполнения авиационных работ" заявитель через веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) направляет в уполномоченную организацию заявку подписанную электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) на получение допуска эксплуатанта к выполнению авиационных работ (далее – заявка) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и пакет документов, согласно пункту 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельства на право выполнения авиационных работ" согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги).
При получении государственной услуги через портал, заявление в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенное одноразовым паролем, направляется через шлюз "цифрового правительства" в цифровую систему "Е-лицензирование" (далее – ЕЛ) услугодателя в день приема документов.
Обработка заявления осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"22. Өтініш берушінің шағымы "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 2-тармағына сәйкес:";
23-тармақтың төртінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 25-бабының 4-тармағына сәйкес:";
2-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 19-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын";
10. "Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қазандағы № 1024 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12511 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 14-бабы 1-тармағының 41-32) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 14-бабы 1-тармағының 41-32) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңы) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және пайдаланушыны авиациялық жұмыстарға рұқсат беру және "Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайды.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік беру" мемлекеттік қызметін алу үшін өтініш беруші "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы уәкілетті ұйымға пайдаланушының авиациялық жұмыстарды орындауға рұқсат алуына электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі - ЭЦҚ) қол қойылған өтінімді (бұдан әрі - өтінім) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) 8-тармағына сәйкес құжаттар топтамасын жібереді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің "Е-лицензиялау" цифрлық жүйесіне (бұдан әрі – ЕЛ) құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінішті өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ға өтініш келіп түскен кезден бастап жүзеге асырады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов и сведений в день их поступления.
В случае обращения заявителя через портал после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления осуществляется следующим рабочим днем.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, образовании, свидетельстве авиационного персонала, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, свидетельстве на право выполнения авиационных работ (при наличии), государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификате летной годности, сертификате воздушного судна по шуму, разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, документ, подтверждающий оплату, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Заявитель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Истребование от заявителя документов, которые могут быть получены из цифровых систем, не допускается.";
абзац первый пункта 36 изложить в следующей редакции:
"36. Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах подлежит рассмотрению:";
абзац первый части четвертой пункта 37 изложить в следующей редакции:
"Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях:";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 20 к настоящему перечню приказов";
11. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 июня 2017 года № 378 "Об утверждении Правил выдачи удостоверения члена экипажа лицам летного состава, кабинного экипажа, инженерно-техническому составу, обеспечивающему техническое сопровождение полетов, и персоналу, обеспечивающему безопасность воздушного судна в полете" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15478) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

"9. Уәкілетті ұйым құжаттар мен мәліметтерді олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері портал арқылы жүгінген жағдайда Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, білімі, авиация персоналының куәлігі, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу, ұшуға жарамдылық сертификаты, әуе кемесінің шуыл бойынша сертификаты, радиотаратқыш аппаратураны пайдалануға рұқсаттарын, төлемді растайтын, уәкілетті ұйым тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Уәкілетті ұйым электрондық құжаттарды порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен бір реттік парольді беру арқылы немесе порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы алады.
Цифрлық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттарды өтініш берушіден талап етуге жол берілмейді.";
36-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес өтініш берушінің шағымы:";
37-тармақтың төртінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:";
2-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 20-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын".
11. "Ұшу құрамының, кабина экипажының адамдарына, ұшуға техникалық қолдау көрсетуді қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрамға және ұшу кезінде әуе кемесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін персоналға экипаж мүшесінің куәлігін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 22 маусымдағы № 378 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15478 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии со статьей 108 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах выдачи удостоверения члена экипажа лицам летного состава, кабинного экипажа, инженерно-техническому составу, обеспечивающему техническое сопровождение полетов, и персоналу, обеспечивающему безопасность воздушного судна в полете, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила выдачи удостоверения члена экипажа лицам летного состава, кабинного экипажа, инженерно-техническому составу, обеспечивающему техническое сопровождение полетов, и персоналу, обеспечивающему авиационную безопасность воздушного судна в полете (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 108 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон), и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных и социально ответственных услугах), стандартами и рекомендуемой практикой Международной организации гражданской авиации (далее – ИКАО) и определяют порядок выдачи удостоверения члена экипажа лицам летного состава, кабинного экипажа, инженерно-техническому составу, обеспечивающему техническое сопровождение полетов, и персоналу, обеспечивающему авиационную безопасность воздушного судна в полете и оказания государственной услуги "Выдача удостоверения члена экипажа" (далее – государственная услуга).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. При отсутствии сведений, препятствующих выдаче УЧЭ, услугополучатель направляет письмо-заявку, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, услугодателю через веб-портал "цифрового правительства" (далее - портал) с приложением следующих документов:
1) электронная копия приказа о назначении на должность;
2) электронные копии образца личной подписи, цветного (матового) фото размером 9 х 12 (без головного убора и в форменной одежде в графическом формате.jpg), с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии), должности получателя УЧЭ;
3) форма сведений согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) электронная копия действующего свидетельства авиационного персонала (лицам, летного состава, инженерно-техническому составу, обеспечивающему техническое сопровождение полетов), в случае отсутствия сведений в государственной цифровой системе;

"Қазақстан Республикасы әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 108-бабына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Ұшу құрамының, кабина экипажының адамдарына, ұшуға техникалық қолдау көрсетуді қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрамға және ұшу кезінде әуе кемесінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін персоналға экипаж мүшесінің куәлігін беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ұшу құрамының, кабина экипажының адамдарына, ұшуға техникалық қолдау көрсетуді қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрамға және ұшу кезінде әуе кемесінің авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ететін персоналға экипаж мүшесінің куәлігін беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 108-бабына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңы) 10-бабының 1) тармақшасына, Халықаралық азаматтық авиация ұйымы (бұдан әрі – ИКАО) стандарттарына және ұсынатын практикасына сәйкес әзірленді және ұшу құрамының, кабина экипажының адамдарына, ұшуға техникалық қолдау көрсетуді қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрамға және ұшу кезінде әуе кемесінің авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ететін персоналға экипаж мүшесінің куәлігін беру және "Экипаж мүшесінің куәлігін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін анықтайды.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7 ЭМК беруге кедергі болатын ақпарат жоқ болғанда көрсетілетін қызмет алушы мынадай құжаттарды қоса отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хат-өтінімді көрсетілетін қызметті берушіге "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы жолдайды:
1) лауазымға тағайындау туралы бұйрықтың электрондық көшірмесі;
2) ЭМК алушының тегін, атын, әкесінің атын (бар болған кезде), лауазымын көрсете отырып, жеке қолы үлгісінің, мөлшері 9 x 12 түрлі-түсті (күңгірт) фотоның (jpg графикалық форматта бас киімсіз және нысанды киімде) электрондық көшірмесі;
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны;
4) мемлекеттік цифрлық жүйеде мәліметтер болмаған жағдайда, авиациялық персоналдың қолданыстағы куәлігінің электрондық көшірмесі (ұшу құрамының адамдарына, ұшуды техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрамға);

5) электронная копия письма-согласования органа национальной безопасности Республики Казахстан;
6) сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, действующего свидетельства авиационного персонала (лицам летного состава, кабинного экипажа, инженерно-техническому составу, обеспечивающему техническое сопровождение полетов), документ, подтверждающий оплату, услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
В случае предоставления иностранных свидетельств авиационного персонала, так же необходимо прикрепить электронную копию валидации данных свидетельств уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации.
Для персонала, обеспечивающего авиационную безопасность воздушного судна в полете, электронная копия сертификата руководителя службы авиационной безопасности, полученного в учебном центре ИКАО.
При получении государственной услуги через портал, заявление в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенное одноразовым паролем, направляется через шлюз "цифрового правительства" в цифровую систему "Е-лицензирование" (далее – ЕЛ) услугодателя в день приема документов.
Обработка заявки осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.";
абзац первый части четвертой пункта 17 изложить в следующей редакции:
"Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах подлежит рассмотрению:";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 21 к настоящему перечню приказов";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Работник услугодателя осуществляет регистрацию документов и сведений, указанных в пункте 7 настоящих Правил, в день их поступления, о статусе уведомляется через личный кабинет услугополучателя.
В случае обращения заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
10. Уполномоченная организация проверяет полноту представленных документов и при представлении заявителем неполного пакета документов, предусмотренного пунктом 8 Перечня основных требований, отказывает в приеме заявления через портал.";
абзац первый части четвертой пункта 17 изложить в следующей редакции:

5) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органының келісу хатының электрондық көшірмесі;
6) жеке басын куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), авиациялық персоналдың қолданыстағы куәлігінің, төлемді растайтын құжат, (ұшу құрамының, кабина экипажының адамдарына, ұшуды техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрамға) туралы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Авиация персоналының шетелдік сертификаттарын ұсынған жағдайда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның осы куәліктерді растаудың электрондық көшірмесін қоса беру қажет.
Ұшуда әуе кемесінің авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ететін персонал үшін ИКАО оқу орталығында алынған авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшысы сертификаттың электрондық көшірмесі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінім "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің ЕЛ цифрлық жүйесіне құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінімді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ға өтінім келіп түскен кезден бастап жүзеге асырады.";
9 және 10-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады, мәртебесі туралы көрсетілетін қызметті алушының жеке кабинеті арқылы хабардар етіледі.
Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
10. Уәкілетті ұйым ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді және өтініш беруші негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген құжаттар топтамасын толық ұсынбаған кезде өтінішті портал арқылы қабылдаудан бас тартады.";
17-тармақтың төртінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах подлежит рассмотрению:";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 21 к настоящему перечню приказов";
12. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 384 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания, а также сертификационных требований, предъявляемых к поставщикам аэронавигационного обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15468) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 41-27) пункта 1 статьи 14 Закона Республики "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах сертификации и выдачи сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-27) пункта 1 статьи 14, статьи 35-1 и 35-2 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных и социально ответственных услугах)
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Для получения сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания заявитель (далее – услугополучатель) направляет в уполномоченную организацию через веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) заявление на получение сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания (далее - заявление), по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания" (далее – перечень основных требований) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При получении государственной услуги через портал, заявление в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенное одноразовым паролем, направляется через шлюз "цифрового правительства" в цифровую систему "Е-лицензирование" (далее - ЕЛ) услугодателя в день приема документов.
Обработка заявки осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.
При обращении через портал в "личном кабинете" в истории обращений услугополучателя отображается статус о принятии электронного запроса для оказания государственной услуги.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания государственной услуги, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги, изложены в перечне основных требований согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

"Көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес:";
1-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 21-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын".
12. "Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіні сертификаттау және оған сертификат беру қағидаларын, сондай-ақ аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушілерге қойылатын сертификаттау талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 384 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15468 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-27) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіні сертификаттау және оған сертификат беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушіні сертификаттау және оған сертификат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабы 1-тармағының 41-27) тармақшасына, 35-1 және 35-2-баптарына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңы) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
9 және 10 -тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын алу үшін өтініш беруші (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) уәкілетті ұйымға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын алуға өтінішті (бұдан әрі – өтініш) және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – негізгі талаптардың тізбесі) көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жібереді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінім "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің "Е-лицензиялау" цифрлық жүйесіне (бұдан әрі – ЕЛ) құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінімді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ға өтінім келіп түскен кезден бастап жүзеге асырады.
Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының жүгіну тарихындағы "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін электрондық сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.

10. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов в день их поступления.
Общий срок рассмотрения документов и выдачи результата государственной услуги составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня их поступления.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, документ, подтверждающий оплату, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
пункт 25-2 изложить в следующей редакции:
"25-2. Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах подлежит рассмотрению:
услугодателем, уполномоченным органом - в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг - в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
абзац первый части первой пункта 25-3 изложить в следующей редакции:
"25-3. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах, продлевается не более чем на десять рабочих дней в случаях необходимости:";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 22 к настоящему перечню приказов";
13. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2017 года № 382 "Об утверждении Правил аккредитации иностранных воздушных перевозчиков в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15386) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

10. Уәкілетті ұйым құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады. Құжаттарды қараудың және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін берудің жалпы мерзімі олар келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттар туралы мәліметтерді, төлемді растайтын құжатты уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.";
25-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25-2. Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған, көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса не әрекет жасаса, ол шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші, уәкілетті орган - тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган - ол тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.";
25-3-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"25-3. Көрсетілетін қызметті берушінің, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңының 25-бабының 4-тармағына сәйкес:";
2-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 22-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын".
13. "Қазақстан Республикасында шетелдік әуемен тасымалдаушыларды аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 26 маусымдағы № 382 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15386 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с пунктом 3 статьи 81 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила аккредитации иностранных воздушных перевозчиков в Республике Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 81 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок аккредитации иностранных воздушных перевозчиков в Республике Казахстан и оказания государственной услуги "Выдача свидетельства об аккредитации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан".";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 23 к настоящему перечню приказов";
14. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 409 "Об утверждении Правил государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15553) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 2 статьи 45 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них (далее – Правила) разработаны в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных и социально ответственных услугах), определяют порядок государственной регистрации гражданских воздушных судов и прав на них и оказания государственной услуги "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан", а также форм документов, удостоверяющих права на них.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 81-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасында шетелдік әуемен тасымалдаушыларды аккредиттеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 81-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында шетелдік әуемен тасымалдаушыларды аккредиттеу және Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдік тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы куәлік беру" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібін айқындайды.";
2-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 23-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын";
14. "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 409 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15553 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 45-бабының 2-тармағына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) талаптарына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңы) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді, азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу тәртібін және "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік қызметті көрсету, сондай-ақ оларға құқықтарды куаландыратын құжаттардың нысандарын мемлекеттік тіркеу тәртібін айқындайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Для получения свидетельств о государственной регистрации гражданского воздушного судна заявитель представляет в уполномоченную организацию через веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) заявку на государственную регистрацию воздушного судна по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги) согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам.
Aкт проверки технического состояния воздушного судна представляемый с пакетом документов составляется по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги.
При получении государственной услуги через портал заявка в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенное одноразовым паролем, направляется через шлюз "цифрового правительства" в цифровую систему "Е-лицензирование" (далее – ЕЛ) услугодателя в день приема документов.
Обработка заявки осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.";
пункт 10-2 изложить в следующей редакции:
"10-2. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, сертификата по шумам на местности, сертификата на радиостанцию, свидетельства на право выполнения авиационных работ, документ, подтверждающий оплату, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
абзац первый части второй пункта 27-2 изложить в следующей редакции:
"Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах подлежит рассмотрению:";

"8. Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерді алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемесін мемлекеттік тіркеуге өтінімді және осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) 8-тармағында көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын ұсынады.
Құжаттар топтамасымен ұсынылатын әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде жазылған.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінім "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің "Е-лицензиялау" цифрлық жүйесіне (бұдан әрі – ЕЛ) құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінімді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ға өтінім келіп түскен кезден бастап жүзеге асырады.";
10-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10-2. Уәкілетті ұйым құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, жергілікті жердегі шу бойынша сертификат, радиостанцияға сертификат, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік, төлемді растайтын құжат туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелер.";
27-2-тармақтың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш берушінің шағымы Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:";

абзац первый части первой пункта 27-3 изложить в следующей редакции:
"27-3. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:";
пункт 56-1 изложить в следующей редакции:
"56-1. Для получения свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы заявитель представляет в уполномоченную организацию через портал заявку на учет беспилотной авиационной системы по форме, согласно приложению 10-1 к настоящим Правилам и (или) документы по перечню, предусмотренному пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Постановка на учет беспилотной авиационной системы" (далее – Перечень основных требований) согласно приложению 10-2 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в перечне основных требований.
При получении государственной услуги через портал заявка в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенное одноразовым паролем, направляется через шлюз "цифрового правительства" в ЕЛ услугодателя в день приема документов.
Обработка заявки осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.
После обращения через портал заявителю в "личный кабинет" направляется статус о принятии заявки для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата оказания государственной услуги.
При направлении документов посредством портала они удостоверяются ЭЦП заявителя.
При сбоях цифровой системы, содержащей необходимые сведения для оказания государственной услуги, уполномоченная организация с момента обнаружения возникновения технических сбоев незамедлительно уведомляет оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "цифрового правительства" посредством направления запроса в единую службу поддержки.";
пункт 56-2 изложить в следующей редакции:
"56-2. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию заявки в день их поступления.
При подаче заявки день приема не входит в срок оказания государственной услуги.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявки по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.";

27-3-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"27-3. Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңының 25-бабының 4-тармағына сәйкес:";
56-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56-1. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікті алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 10-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пилотсыз авиациялық жүйені есепке қоюға өтінімді және (немесе) осы Қағидаларға 10-2-қосымшаға сәйкес "Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі - Негізгі талаптардың тізбесі) 8-тармағында көзделген тізбе бойынша құжаттарды ұсынады.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер негізгі талаптардың тізбесінде баяндалған.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінім "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің ЕЛ құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінімді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ға өтінім келіп түскен кезден бастап жүзеге асырады.
Портал арқылы жүгінгеннен кейін өтініш берушіге "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтінімнің қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Құжаттарды портал арқылы жіберген кезде олар өтініш берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті мәліметтерді қамтитын цифрлық жүйенің істен шығуы кезінде уәкілетті ұйым техникалық іркілістер анықталған сәттен бастап бірыңғай қолдау қызметіне сұрау салу жіберу арқылы "цифрлық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторын дереу хабардар етеді.";
56-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56-2. Уәкілетті ұйым өтінімді олар келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Өтінім берген кезде қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Мемлекеттік қызмет көрсету жөніндегі өтінімді тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.";

абзац первый части второй пункта 61-1 изложить в следующей редакции:
"Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах подлежит рассмотрению:";
абзац первый части первой пункта 61-2 изложить в следующей редакции:
"61-2. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней при необходимости:";
приложение 2-1 изложить в редакции согласно приложению 24 к настоящему перечню приказов";
приложение 10-2 изложить в редакции согласно приложению 25 к настоящему перечню приказов";
15. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 июля 2017 года № 483 "Об утверждении Правил сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15633) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 41-23) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-23) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных и социально ответственных услугах) и определяют порядок сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации и оказания государственных услуг "Выдача сертификата летной годности воздушного судна легкой и сверхлегкой авиации", "Выдача удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности".";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Для получения сертификата летной годности воздушного судна легкой и сверхлегкой авиации заявитель направляет в уполномоченную организацию через веб-портал "цифрового правительства" (далее – портал) заявку по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата летной годности воздушного судна легкой и сверхлегкой авиации" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги), предусмотренного в приложении 2 к настоящим Правилам.
Акт проверки технического состояния и определения годности воздушного судна легкой и сверхлегкой авиации к полетам (далее – акт проверки) представляемый с пакетом документов составляется по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При получении государственной услуги через портал заявка в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенное одноразовым паролем, направляется через шлюз "цифрового правительства" в цифровую систему "Е-лицензирование" (далее – ЕЛ) услугодателя в день приема документов.
Обработка заявки осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.
При обращении через портал заявителю в "личный кабинет" направляется статус о принятии заявки для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата оказания государственной услуги.
При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о сертификате эксплуатанта, сертификате типа гражданского воздушного судна, свидетельстве на право выполнения авиационных работ, свидетельстве на право выполнения полетов уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
При предоставлении заявителем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги, и (или) документов с истекшим сроком действия уполномоченная организация отказывает в приеме заявки.

61-1-тармақтың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес өтініш берушінің шағымы қаралуға тиіс:";
61-2-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"61-2. Шағымды уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның қарау мерзімі Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:";
2-1-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 24-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын";
10-2-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 25-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын";
15. "Жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 19 шілдедегі № 483 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15633 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабы 1-тармағының 41-23) тармақшасына және ""Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабы 1-тармағының 41-23) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңы) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау және "Жеңіл және аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру", "Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі туралы куәлік беру" мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін белгілейді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жеңіл және аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім және осы Қағидаларға 2-қосымшада көзделген "Жеңіл және аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік қызметтер көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі – талаптардың тізбесі) 8-тармағында көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жібереді.
Құжаттар топтамасымен ұсынылатын жеңіл және аса жеңіл авиация әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісі (бұдан әрі - тексеру актісі) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінім "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің "Е-лицензиялау" цифрлық жүйесіне (бұдан әрі - ЕЛ) құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінімді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ға өтінім келіп түскен кезден бастап жүзеге асырады.
Портал арқылы жүгінгенде өтініш берушіге "жеке кабинетке" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметтер көрсету үшін өтінімнің қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінгенде, мемлекеттік қызметтер көрсету жөніндегі өтінішті тіркеу мынадай жұмыс күні жүзеге асырылады.
Уәкілетті ұйым құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушының сертификаты, азаматтық әуе кемесі үлгісіндегі сертификат, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік, ұшуларды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Өтініш беруші мемлекеттік қызметтер көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбағанда уәкілетті ұйым тіркелген күннен бастап өтінімді қабылдаудан бас тартады.

При представлении заявителем полного пакета документов, согласно перечню, предусмотренному в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги, документы после проверки на соответствие требованиям Закона и стандартам рекомендуемой практике Международной организации гражданской авиации (ИКАО) Приложение 6 к Конвенции о международной гражданской авиации Эксплуатация воздушных судов, Приложение 8 к Конвенции о международной гражданской авиации Летная годность воздушных судов, уполномоченной организацией передается в привлеченные некоммерческие организации в течение 5 (пяти) рабочих дней c даты регистрации.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Для получения удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности заявитель (изготовитель/разработчик) направляет в уполномоченную организацию через портал заявку на сертификацию экземпляра гражданского воздушного судна по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному пунктом 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности" согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
При получении государственной услуги через портал заявка в форме электронного документа, удостоверенного (подписанного) электронной цифровой подписью или удостоверенное одноразовым паролем, направляется через шлюз "цифрового правительства" в ЕЛ услугодателя в день приема документов.
Обработка заявки осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ЕЛ.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
Оказание государственной услуги осуществляется согласно графику работы, предусмотренному пунктом 7 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, свидетельстве на право выполнения авиационных работ, документ, подтверждающий оплату, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".";
абзац первый части второй пункт 47 изложить в следующей редакции:
"Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах подлежит рассмотрению:";
абзац первый части первой пункт 48 изложить в следующей редакции:

Өтініш беруші мемлекеттік қызметтер көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде уәкілетті ұйым тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде заң талаптары мен Халықаралық Азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттарына Халықаралық Азаматтық авиация туралы конвенцияға 6-қосымша Әуе кемелерін пайдалану, Халықаралық Азаматтық авиация туралы конвенцияға 8-қосымша Әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы, сәйкестігін тексергеннен кейін, құжаттар тартылған коммерциялық емес ұйымдарға береді.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Азаматтық әуе кемесі данасының ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігі туралы куәлікті алу үшін өтініш беруші (әзірлеуші/дайындаушы) уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық әуе кемесі данасын сертификаттауға өтінімді және осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес "Азаматтық әуе кемесі данасының сәйкестік куәлігін беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын жібереді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу кезінде электрондық цифрлық куәландырылған (қол қойылған) немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінім "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы көрсетілетін қызметті берушінің ЕЛ-ға құжаттарды қабылдаған күні жіберіледі.
Өтінімді өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші ЕЛ-ға өтінім келіп түскен кезден бастап жүзеге асырады.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Уәкілетті ұйым құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Мемлекеттік қызмет көрсету мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 7-тармағында көзделген жұмыс кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтерді, төлемді растайтын құжатты уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.";
47-тармақтың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш берушінің шағымы Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:"
48-тармақтың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"48. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных и социально ответственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:";
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 26 к настоящему перечню приказов;
приложение 10 изложить в редакции согласно приложению 27 к настоящему перечню приказов.
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 4
к Правила выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала"
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача свидетельств авиационному персоналу"
Наименование государственной услуги "Выдача свидетельств авиационному персоналу"
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги:
1. Выдача свидетельства члена летного экипажа;
2. Выдача свидетельства внешнего пилота;
3. Выдача свидетельства диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции;
4. Выдача свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов;
5. Выдача свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов;
6. Выдача свидетельства сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера;
7. Продление срока действия свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов;
8. Продление срока действия свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов;
9. Продление срока действия свидетельства сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера;
10. Внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве члена летного экипажа;
11. Внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве внешнего пилота;
12. Внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции;
13. Внесение квалификационных и специальных отметок в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов;
14. Замена свидетельства авиационного персонала и (или) приложения к нему.
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
По всем подвидам государственной услуги:

"48. Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес шағымды қарау мерзімі:";
2-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 26-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын";
10-қосымша осы бұйрықтар тізбесіне 27-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын".
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
1-қосымша
Авиация персоналы куәліктерін
беру және олардың қолданылу
мерзімін ұзарту қағидаларына
4-қосымша
"Авиация персоналына куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
"Авиация персоналына куәліктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса):
1. Ұшу экипажы мүшесінің куәлігін беру;
2. Сыртқы пилот куәлігін беру;
3. Әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігін беру;
4. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін беру;
5. Жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін беру;
6. Ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкердің немесе ұшу диспетчерінің куәлігін беру;
7. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту;
8. Жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту;
9. Ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкер немесе ұшу диспетчері куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту;
11. Сыртқы пилоттың куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе олардың қолданылу мерзімін ұзарту;
12. Әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе олардың қолданылу мерзімін ұзарту;
13. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу;
10. Ұшу экипажы мүшесінің куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе олардың қолданылу мерзімін ұзарту;
14. Авиация персоналының куәлігін және (немесе) оған қосымшаны ауыстыру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің барлық кіші түрлері бойынша:

1) государственная корпорация;
2) портал.
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Со дня поступления документов в Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
4
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
По всем подвидам государственной услуги: электронная (частично автоматизированная)/бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
выдача свидетельства авиационному персоналу;
продление срока действия свидетельства авиационного персонала;
внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок;
замена свидетельства авиационного персонала и (или) приложения к нему;
уведомление об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
В соответствии с Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации.
Оплата производится в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также через портал оплата может осуществляться через платежный шлюз "цифрового правительства".
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) уполномоченной организации – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 08.00 до 17.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов.
2) государственной корпорации – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва на обед, в субботу с 9.00 до 13.00 часов за исключением воскресенья и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан; государственная услуга оказывается по выбору услугополучателя в порядке электронной очереди, без ускоренного обслуживания, возможно "бронирование" электронной очереди посредством портала;

1) Мемлекеттік корпорация;
2) портал.
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамына құжаттар келіп түскен күннен бастап – 15 (он бес) жұмыс күні;
4
Mемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің барлық кіші түрлері бойынша: электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
авиация персоналына куәліктер беру;
авиациялық персонал куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту;
біліктілік және арнайы белгілердің қолданылу мерзімін енгізу немесе ұзарту;
куәлікті және (немесе) оған қосымшаны жоғалған, ұрланған, бүлінген, тегін, атын, әкесінің атын ауыстырған (бар болса), кітап үлгісіндегі куәлікті пластикалық карточка түріндегі куәлікке ауыстырған кезде ауыстыру;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарлама.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесіне және азаматтық авиация саласындағы төлем ставкаларына сәйкес.
Төлем екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы, сондай-ақ портал арқылы қолма-қол және қолма-қол ақшасыз нысанда жүргізіледі, төлем "цифрлық үкімет" төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) уәкілетті ұйымға – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 08:00-ден 17.00-ге дейін.
2) мемлекеттік корпорацияда – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жексенбі және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін түскі үзіліссіз, сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін;
Мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша электрондық кезек тәртібімен, жеделдетілген қызмет көрсетусіз көрсетіледі, электрондық кезекті портал арқылы "броньдауға" болады;

3) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)

3) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

8.1. Выдача свидетельства члена летного экипажа:
8.1.1. для получения свидетельства члена летного экипажа заявитель предоставляет следующие документы: в отношении свидетельств частного пилота PPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота коммерческой авиации CPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота многочленного экипажа (самолета) MPL, линейного пилота ATPL (самолета, вертолета, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
в отношении свидетельств пилота сверхлегкого воздушного судна ULAPL (мотодельтаплана, автожира, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота легкого воздушного судна LAPL (самолета, вертолета), пилота свободного аэростата FBPL, пилота планера GPL, бортрадиста FROL, заявление по форме согласно приложению 1-1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
в отношении свидетельства штурмана FNL по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
в отношении свидетельства бортинженера (бортмеханика) FEL по форме согласно приложению 3 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копии документов об окончании АУЦ с приложением сертификата об успешной сдаче теоретических экзаменов;
копию акта проверки уровня квалификации для пилотов самолета по форме, согласно приложению 4 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги или акт летной проверки для пилотов вертолета по форме, согласно приложению 5 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги или копию акта летной проверки по форме, согласно приложению 6 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
представление на членов летного экипажа, по форме, согласно приложению 7 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги заверенное подписью и печатью (при наличии) организации гражданской авиации;
копию паспорта для граждан других стран;
две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию соответствующего медицинского сертификата;
копию сертификата, подтверждающего прохождение тестирования на знание английского языка, используемого в радиотелефонной связи (для членов летного экипажа, выполняющего международные полеты);
копию документа, подтверждающего прохождение обучения по возможностям человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок; копию летной книжки;
заполненный лист соответствия, зачет воинского учета по форме, согласно приложению 8 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги (для прибывших из государственной авиации); оригинал свидетельства членов летного экипажа (при замене свидетельства);
электронная копия сведений, утверждающих оплату за оказание государственной услуги.

8.1. Ұшу экипажы мүшесінің куәлігін беру:
8.1.1. ұшу экипажы мүшесінің куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
өтініш:
PPL жеке пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің), CPL коммерциялық авиациясының пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің), MPL көпмүшелік экипажының (ұшағының) ұшқышының, ATPL желілік пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, әуе кемесінің) куәліктеріне қатысты арттыру жүйесімен), осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың осы тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш (ЖСН, Тегі, Аты және әкесінің аты (бар болса) ағылшын тілінде баспа әріптерімен көрсетілген);
ULAPL аса жеңіл әуе кемесі пилотының (мотодельтаплан, автожир, дирижабль, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесі), LAPL жеңіл әуе кемесі (ұшақтың, тікұшақтың) пилотының, FBPL еркін аэростат пилотының, GPL планер пилотының, FROL бортрадистінің куәліктеріне қатысты осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес өтініш FNL штурман куәлігіне қатысты;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш FEL бортинженерінің (бортмеханигінің) куәлігіне қатысты;
теориялық емтихандарды табысты тапсырғаны туралы сертификатты қоса бере отырып, АОО бітіргені туралы құжаттардың көшірмелері;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшақ пилоттары үшін біліктілік деңгейін тексеру актісінің (LPС) көшірмесі немесе осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тікұшақ пилоттары үшін ұшуды тексеру актісі немесе осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшуды тексеру актісінің көшірмесі;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық авиация ұйымының қолымен және мөрімен (бар болса) куәландырылған ұшу экипажының мүшелеріне ұсыным;
басқа елдердің азаматтарына паспорттың көшірмесі;
екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қараушы жағынан оң жақ бұрышымен);
тиісті медициналық сертификаттың көшірмесі;
радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін білуге арналған тестілеуден өткенін растайтын сертификаттың көшірмесі (халықаралық ұшуды орындайтын ұшу экипажының мүшелері үшін);
қауіп пен қателік факторларын бақылау қағидаттарын қоса алғанда, адамның мүмкіндіктері бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі;
ұшу кітапшасының көшірмесі;
толтырылған сәйкестік парағы, осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери есепке алуды есепке алу (Мемлекеттік авиациядан келгендер үшін);
ұшу экипажы мүшелері куәлігінің түпнұсқасы (куәлікті ауыстыру кезінде);
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.

8.2. Выдача свидетельства внешнего пилота:
8.2.1. для получения свидетельства внешнего пилота заявитель предоставляет следующие документы:
заявление согласно приложению 1-1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копии документов об окончании АУЦ или авиационного учебного заведения;
представление для авиационного персонала, кроме персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 9 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, заверенные подписью и печатью (при наличии) организации; две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию соответствующего медицинского сертификата;
копию документа, подтверждающего прохождение обучения по возможностям человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок; копию паспорта для граждан других стран; оригинал свидетельства (при замене свидетельства).
8.3. Выдача свидетельства диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции:
8.3.1. для получения свидетельства диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции заявитель предоставляет следующие документы:
заявление согласно приложению 1-1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
представление для авиационного персонала, кроме персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме согласно приложению 9 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, заверенные подписью и печатью (при наличии) организации гражданской авиации; копии документов об окончании АУЦ;
копию протокола проведения квалификационного экзамена по форме, согласно приложению 10 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию соответствующего медицинского сертификата (для диспетчера ОВД); копию документа, подтверждающего прохождение обучения по возможностям человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок;
копию сертификата, подтверждающего прохождение тестирования на знание английского языка, используемого в радиотелефонной связи (при обеспечении международных полетов);
копию паспорта для граждан других стран; оригинал свидетельства (при замене свидетельства);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.4. Выдача свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов:

8.2. Сыртқы пилот куәлігін беру:
8.2.1. сыртқы пилот куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
АОО немесе авиациялық оқу орнын бітіргені туралы құжаттардың көшірмелері;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдан басқа, басқа авиация персоналы үшін ұйымның қолымен және мөрімен (бар болса) куәландырылған ұсыным;
екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қараушы жағынан оң жақ бұрышымен);
тиісті медициналық сертификаттың көшірмесі;
қауіп пен қателік факторларын бақылау қағидаттарын қоса алғанда, адамның мүмкіндіктері бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі;
басқа елдердің азаматтарына паспорттың көшірмесі;
куәліктің түпнұсқасы (куәлікті ауыстыру кезінде).
8.3. Әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігін беру:
8.3.1. әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдан басқа, басқа авиация персоналы үшін азаматтық авиация ұйымының қолымен және мөрімен (бар болса) куәландырылған ұсыным;
АОО бітіргені туралы құжаттардың көшірмелері;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік емтиханын өткізу хаттамасының көшірмесі;
екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қараушы жағынан оң жақ бұрышымен);
тиісті медициналық сертификаттың көшірмесі (ӘҚҚ диспетчері үшін);
қауіп пен қателік факторларын бақылау қағидаттарын қоса алғанда, адамның мүмкіндіктері бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі;
радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін білуге арналған тестілеуден өткенін растайтын сертификаттың көшірмесі (халықаралық ұшуларды қамтамасыз ету кезінде);
басқа елдердің азаматтарына паспорттың көшірмесі;
куәліктің түпнұсқасы (куәлікті ауыстыру кезінде);
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.4. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін беру:

8.4.1. для получения свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копию сертификата об успешном завершении первоначальной подготовки в АУЦ либо копию сертификата(-ов) об успешной сдаче теоретических экзаменов по модульной программе, срок которых не превышает 10 лет от даты выдачи сертификата, если кандидат ранее не имел данное свидетельство;
копию документа об образовании; копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копия оценочного листа практической стажировки по категории А/В1/В2;
две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию документа о прохождении обучения по программе "Казахстанское и международное авиационное законодательство" (соответствующего программе модуля 10RK Типовых программ) в случае предоставления сертификата о сдаче теоретических экзаменов по модульной программе в признанных иностранных АУЦ;
копию паспорта для граждан других стран;
оригинал свидетельства и приложения к нему (пункт XV) (при замене свидетельства);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.5. Выдача свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов:
8.5.1. для получения свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копию сертификата об успешном завершении первоначальной подготовки в АУЦ либо копию сертификата(-ов) об успешной сдаче теоретических экзаменов по модульной программе, срок которых не превышает 10 лет от даты выдачи сертификата, если кандидат ранее не имел данное свидетельство;
копию документа об образовании;
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;

8.4.1. әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш (ЖСН, Тегі, Аты және әкесінің аты (бар болса) ағылшын тілінде баспа әріптерімен көрсетілген);
АОО - да бастапқы даярлықты сәтті аяқтағаны туралы сертификаттың көшірмесі не егер үміткерде бұрын осы куәлік болмаған болса, мерзімі сертификат берілген күннен бастап 10 жылдан аспайтын модульдік бағдарлама бойынша теориялық емтихандарды сәтті тапсырғаны туралы сертификаттың (сертификаттардың) көшірмесі;
білім туралы құжаттың көшірмесі;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың жеке журналының көшірмесі;
А/В1/В2 санаты бойынша практикалық тағылымдаманың бағалау парағының көшірмесі;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың жеке деректері;
екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қараушы жағынан оң жақ бұрышымен);
"Қазақстандық және халықаралық авиациялық заңнама" бағдарламасы бойынша оқығаны туралы құжаттың көшірмесі (Үлгілік бағдарламалардың 10RK модулінің бағдарламасына сәйкес келетін), танылған шетелдік АОО-да базалық білімнің теориялық емтихандарын тапсыру туралы сертификат берілген жағдайда;
басқа елдердің азаматтарына паспорттың көшірмесі;
куәліктің және оған қосымшаның түпнұсқасы (XV тармақ) (куәлікті ауыстыру кезінде);
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.5. Жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін беру:
8.5.1. жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
АОО - да бастапқы даярлықты сәтті аяқтағаны туралы сертификаттың көшірмесі немесе сертификат берілген күннен бастап 10 жылдан аспайтын модульдік бағдарлама бойынша теориялық емтихандарды сәтті тапсырғаны туралы сертификаттың (сертификаттардың) көшірмесі;
білім туралы құжаттың көшірмесі;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың жеке журналының көшірмесі;

две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию документа о прохождении обучения по программе "Казахстанское и международное авиационное законодательство" (соответствующего программе модуля 10RK Типовых программ) в случае предоставления сертификата о сдаче теоретических экзаменов по модульной программе в признанных иностранных АУЦ;
копию паспорта для граждан других стран;
представление и решение постоянно действующей квалификационной комиссии некоммерческих организаций, объединяющих эксплуатантов воздушных судов (далее – некоммерческая организация);
оригинал свидетельства (при замене свидетельства);
8.6. Выдача свидетельства сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера:
8.6.1. для получения свидетельства сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме согласно приложению 1-1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копию документа об окончании АУЦ;
представление для другого авиационного персонала, кроме персонала по техническому обслуживанию воздушных судов согласно приложению 9 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги с объективными данными, заверенные подписью и печатью (при наличии) организации гражданской авиации;
две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото);
копию документа, подтверждающего прохождение обучения по возможностям человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок;
копию паспорта для граждан других стран; оригинал свидетельства (при замене свидетельства).
8.7. Продление срока действия свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов:
8.7.1. для продления срока действия свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
оригинал свидетельства и приложение к нему (пункт XV).
8.8. Продление срока действия свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов:
8.8.1. для продления срока действия свидетельства персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
представление и решение постоянно действующей квалификационной комиссии некоммерческой организации;
оригинал свидетельства.

екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қараушы жағынан оң жақ бұрышымен);
"Қазақстандық және халықаралық авиациялық заңнама" бағдарламасы бойынша оқығаны туралы құжаттың көшірмесі (Үлгілік бағдарламалардың 10RK модулінің бағдарламасына сәйкес келетін) , танылған шетелдік АОО-да базалық білімнің теориялық емтихандарын тапсыру туралы сертификат берілген жағдайда;
басқа елдердің азаматтарына паспорттың көшірмесі;
әуе кемелерін пайдаланушыларды біріктіретін коммерциялық емес ұйымдардың (бұдан әрі – коммерциялық емес ұйым) тұрақты жұмыс істейтін Біліктілік комиссиясының ұсынысы және шешімі;
куәліктің түпнұсқасы (куәлікті ауыстыру кезінде).
8.6. Ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкердің немесе ұшу диспетчерінің куәлігін беру:
8.6.1. ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкердің немесе ұшу диспетчерінің куәлігін алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
АОО аяқталғаны туралы құжаттың көшірмесі;
азаматтық авиация ұйымының қолымен және мөрімен (бар болса) куәландырылған объективті деректері бар осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 9-қосымшаға сәйкес әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдан басқа, басқа авиация персоналы үшін ұсыну;
екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қараушы жағынан оң жақ бұрышымен);
қауіп пен қателік факторларын бақылау қағидаттарын қоса алғанда, адамның мүмкіндіктері бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі;
басқа елдердің азаматтарына паспорттың көшірмесі;
куәліктің түпнұсқасы (куәлікті ауыстыру кезінде).
8.7. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту:
8.7.1. әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
куәліктің түпнұсқасы және оған қосымша (XV тармақ).
8.8. Жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту:
8.8.1. жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
коммерциялық емес ұйымның тұрақты жұмыс істейтін Біліктілік комиссиясының ұсынысы және шешімі;
куәліктің түпнұсқасы және оған қосымша (XV-тармақ).

8.9. Продление срока действия свидетельства сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера:
8.9.1. для продления срока действия свидетельства сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме, (c указанием ИИН, контактных данных (телефон, почтовый адрес), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов поддержания профессионального уровня по специальности;
копию документа, подтверждающего прохождение обучения по возможностям человека, включая принципы контроля факторов угрозы и ошибок;
оригинал свидетельства.
8.10. Внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве члена летного экипажа:
8.10.1. для внесения квалификационных и специальных отметок в свидетельство члена летного экипажа заявитель предоставляет следующие документы:
заявление:
в отношении свидетельств частного пилота PPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота коммерческой авиации CPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота многочленного экипажа (самолета) MPL, линейного пилота ATPL (самолета, вертолета, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
в отношении свидетельств пилота сверхлегкого воздушного судна ULAPL (мотодельтаплана, автожира, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота легкого воздушного судна LAPL (самолета, вертолета), пилота свободного аэростата FBPL, пилота планера GPL, бортрадиста FROL заявление в произвольной форме (c указанием ИИН, контактных данных (телефон, почтовый адрес), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах;
в отношении свидетельства штурмана FNL по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
в отношении свидетельства бортинженера (бортмеханика) FEL по форме согласно приложению 3 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов переподготовки;
копию акта проверки уровня квалификации для пилотов самолета (LPС) по форме, согласно приложению 4 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги или акт летной проверки для пилотов вертолета по форме, согласно приложению 5 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги или копию акта летной проверки по форме, согласно приложению 6 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; копию соответствующего медицинского сертификата;
копию свидетельства и приложения (при наличии) к нему;
электронная копия сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.

8.9. Ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкер немесе ұшу диспетчері куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту:
8.9.1. ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкер немесе ұшу диспетчері куәлігінің қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
көрсетілген еркін нысандағы өтініш (ЖСН, байланыс деректерін көрсете отырып (телефон, пошталық мекенжай), сондай-ақ цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
мамандығы бойынша кәсіптік деңгейін ұстап тұру уақыты бойынша соңғы курстардан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелері;
қауіп пен қателік факторларын бақылау қағидаттарын қоса алғанда, адамның мүмкіндіктері бойынша оқудан өткенін растайтын құжаттың көшірмесі;
куәліктің түпнұсқасы.
8.10. Ұшу экипажы мүшесінің куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе олардың қолданылу мерзімін ұзарту:
8.10.1. ұшу экипажы мүшесінің куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
өтініш:
PPL жеке пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің), CPL коммерциялық авиациясының пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің), MPL көпмүшелік экипажының (ұшағының) пилотының, ATPL желілік пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, әуе кемесінің) куәліктеріне қатысты PPL жеке пилоттық жобасы (көтеру күшін ұлғайту жүйесімен), осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
ULAPL аса жеңіл әуе кемесі пилотының (мотодельтаплан, автожир, дирижабль, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесі), LAPL (ұшақ, тікұшақ) жеңіл әуе кемесінің пилотының, FBPL еркін аэростат пилотының, GPL планер пилотының, FROL бортрадистінің ЖСН көрсетілген еркін нысандағы (ЖСН, байланыс деректерін көрсете отырып (телефон, пошталық мекенжай) өтініш куәліктеріне қатысты, сондай-ақ цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісімді;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша FNL штурман куәлігіне қатысты;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша FEL бортинженерінің (бортмеханигінің) куәлігіне қатысты;
қайта даярлаудың уақыты бойынша соңғы курстардан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелері;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшақ пилоттары үшін біліктілік деңгейін тексеру актісінің (LPС) көшірмесі немесе осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тікұшақ пилоттары үшін ұшуды тексеру актісі немесе осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшуды тексеру актісінің көшірмесі;
тиісті медициналық сертификаттың көшірмесі;
куәліктің және оған қосымшаның (бар болса) көшірмесі;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.

8.10.2. для продления срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве члена летного экипажа заявитель предоставляет следующие документы:
заявление:
в отношении свидетельств частного пилота PPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота коммерческой авиации CPL (самолета, вертолета, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота многочленного экипажа (самолета) MPL, линейного пилота ATPL (самолета, вертолета, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), по форме согласно приложению 1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
в отношении свидетельств пилота сверхлегкого воздушного судна ULAPL (мотодельтаплана, автожира, дирижабля, воздушного судна с системой увеличения подъемной силы), пилота легкого воздушного судна LAPL (самолета, вертолета), пилота свободного аэростата FBPL, пилота планера GPL, бортрадиста FROL, заявление в произвольной форме (c указанием ИИН, контактных данных (телефон, почтовый адрес), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах;
в отношении свидетельства штурмана FNL по форме согласно приложению 2 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
в отношении свидетельства бортинженера (бортмеханика) FEL по форме согласно приложению 3 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов поддержания профессионального уровня по специальности;
копию акта проверки уровня квалификации для пилотов самолета (LPС) по форме, согласно приложению 4 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги или акт летной проверки для пилотов вертолета по форме, согласно приложению 5 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги или копию акта летной проверки по форме, согласно приложению 6 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов поддержания профессионального уровня инструкторов (при необходимости);
копию соответствующего медицинского сертификата; копию свидетельства и приложения (при наличии) к нему;
электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.10.3. для внесения или продления срока действия специальной отметки о знании языка, используемого в радиотелефонной связи в свидетельстве членов летного экипажа, заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме, (c указанием ИИН, контактных данных (телефон, почтовый адрес), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах;
копию сертификата, подтверждающего прохождение тестирования на знание английского языка, используемого в радиотелефонной связи; копию свидетельства и приложения (при наличии) к нему.

8.10.2. ұшу экипажы мүшесінің куәлігіндегі біліктілік және арнайы белгілердің қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
өтініш:
PPL жеке пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің), CPL коммерциялық авиациясының пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, дирижабльдің, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесінің), MPL көпмүшелік экипажының (ұшағының) пилотының, ATPL желілік пилотының (ұшақтың, тікұшақтың, әуе кемесінің) куәліктеріне қатысты арттыру жүйесімен), осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәліктеріне қатысты;
ULAPL аса жеңіл әуе кемесі пилотының (мотодельтаплан, автожир, дирижабль, көтеру күшін ұлғайту жүйесі бар әуе кемесі), LAPL жеңіл әуе кемесінің (ұшақтың, тікұшақтың) пилотының, FBPL еркін аэростат пилотының, GPL планер пилотының, FROL бортрадистінің (ЖСН, байланыс деректерін көрсете отырып (телефон, пошталық мекенжай) еркін нысандағы өтініш куәліктеріне қатысты, сондай-ақ цифрлық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша FNL штурман куәлігіне қатысты;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша FEL бортинженерінің (бортмеханигінің) куәлігіне қатысты;
мамандығы бойынша кәсіптік деңгейін ұстап тұру уақыты бойынша соңғы курстардан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелері;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшақ пилоттары үшін біліктілік деңгейін тексеру актісінің (LPС) көшірмесі немесе осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тікұшақ пилоттары үшін ұшуды тексеру актісі немесе осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшуды тексеру актісінің көшірмесі;
нұсқаушылардың кәсіби деңгейін ұстап тұру уақыты бойынша соңғы курстардан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелері (қажет болған жағдайда);
тиісті медициналық сертификаттың көшірмесі;
куәліктің және оған қосымшаның (бар болса) көшірмесі;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.10.3. ұшу экипажы мүшелерінің куәлігінде радиотелефон байланысында пайдаланылатын тілді білуі туралы арнайы белгінің қолданылу мерзімін енгізу немесе ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
(ЖСН, байланыс деректерін көрсете отырып (телефон, пошталық мекенжай) еркін нысандағы өтініш, сондай-ақ цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін білуге арналған тестілеуден өткенін растайтын сертификаттың көшірмесі;
куәліктің және оған қосымшаның (бар болса) көшірмесі.

8.11. Внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве внешнего пилота:
8.11.1. для внесения или продления срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве внешнего пилота заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме, (c указанием ИИН, контактных данных (телефон, почтовый адрес), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах;
копию соответствующего медицинского сертификата;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов переподготовки или поддержания профессионального уровня по специальности;
копию свидетельства и приложения (при наличии) к нему.
8.12. Внесение или продление срока действия квалификационных и специальных отметок в свидетельстве диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции:
8.12.1. для внесения или продления срока действия квалификационных отметок в свидетельстве диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме (c указанием ИИН, контактных данных (телефон, почтовый адрес), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах;
копию протокола проведения квалификационного экзамена по форме, согласно приложению 10 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; копию соответствующего медицинского сертификата (для диспетчера ОВД);
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов поддержания профессионального уровня по специальности; копию приложения к свидетельству;
электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.12.2. для внесения и (или) продления срока действия специальной отметки в свидетельстве диспетчера обслуживания воздушного движения, оператора авиационной станции заявитель предоставляет следующие документы:
заявление в произвольной форме (c указанием ИИН, контактных данных (телефон, почтовый адрес), а также согласия на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах;
копии документов, подтверждающих прохождение последних по времени курсов переподготовки или поддержания профессионального уровня инструктора и копию протокола проведения квалификационного экзамена по форме, согласно приложению 10 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги (при внесении или продлении срока действия специальной отметки инструктора);
копии документов, подтверждающего прохождение тестирования на знание английского языка, используемого в радиотелефонной связи (при внесении или продлении срока действия специальной отметки о знании языка, используемого в радиотелефонной связи);
копию приложения к свидетельству;
электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.

8.11. Сыртқы пилоттың куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе олардың қолданылу мерзімін ұзарту:
8.11.1. сыртқы пилоттың куәлігінде біліктілік және арнайы белгілердің қолданылу мерзімін енгізу немесе ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
(ЖСН, байланыс деректерін көрсете отырып (телефон, пошталық мекенжай) көрсетілген еркін нысандағы өтініш, сондай-ақ цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
тиісті медициналық сертификаттың көшірмесі;
уақыт бойынша соңғы қайта даярлау курстарынан өткенін немесе мамандығы бойынша кәсіби деңгейін қолдағанын растайтын құжаттардың көшірмелері;
куәліктің және оған қосымшаның (бар болса) көшірмесі.
8.12. Әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу немесе олардың қолданылу мерзімін ұзарту:
8.12.1. әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігіне біліктілік белгілерін енгізу немесе қолданылу мерзімін ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
(ЖСН, байланыс деректерін көрсете отырып (телефон, пошталық мекенжай) көрсетілген еркін нысандағы өтініш, сондай-ақ цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік емтиханын өткізу хаттамасының көшірмесі;
тиісті медициналық сертификаттың көшірмесі (ӘҚҚ диспетчері үшін);
мамандығы бойынша кәсіптік деңгейін ұстап тұру уақыты бойынша соңғы курстардан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелері;
куәлікке қосымшаның көшірмесі;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.12.2. әуе қозғалысына қызмет көрсету диспетчерінің, авиациялық станция операторының куәлігіне арнайы белгінің қолданылу мерзімін енгізу және (немесе) ұзарту үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
ЖСН көрсетілген еркін нысандағы өтініш, сондай-ақ цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім;
нұсқаушының қайта даярлау немесе кәсіби деңгейін ұстап тұру уақыты бойынша соңғы курстардан өткенін растайтын
құжаттардың көшірмелері және осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік емтиханын өткізу хаттамасының көшірмесі (нұсқаушының арнайы белгісінің қолданылу мерзімін енгізу немесе ұзарту кезінде);
радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін білуге арналған тестілеуден өткенін растайтын сертификаттың көшірмесі (радиотелефон байланысында пайдаланылатын тілді білуі туралы арнайы белгіні енгізу немесе оның қолданылу мерзімін ұзарту кезінде);
куәлікке қосымшаның көшірмесі;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.

8.13. Внесение квалификационных и специальных отметок в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов:
8.13.1. для внесения в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов квалификационной отметки в графу "Ratings" по категориям "В1" или "В2" заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги с указанием типов воздушных судов, двигателя и категории свидетельства;
копии документов о прохождении практического и теоретического элементов курса обучения на тип воздушного судна, а при необходимости, записей по практической стажировке.
Допускается предоставление сертификата по результатам прохождения практической стажировки, если сертификат одобрен уполномоченной организацией применительно к той организации ТО и РАТ, которая ее проводит;
оригинал свидетельства и приложения к нему (при необходимости);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.13.2. для внесения в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов квалификационной отметки в графу "Ratings" категории "С" заявитель предоставляет следующие документы: заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги с указанием типов воздушных судов, двигателя и категории свидетельства;
копии сертификатов, подтверждающих прохождение обучения на тип воздушного судна и сдачу экзаменов после теоретической части обучения по уровню 3 (для первой записи категории "С"), а для каждой последующей записи по категории "С" – сертификаты, доказывающие обучение на затребованный тип воздушного судна по уровню 1 (общий ознакомительный курс с воздушным судном).
Если претендент на категорию "С" получает данную квалификационную отметку через категории "В1" или "В2" того же типа воздушного судна и двигателя, которые уже внесены в свидетельство, предоставление отдельного сертификата о прохождении теоретического обучения не требуется;
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
оригинал свидетельства и приложения к нему (при необходимости);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.13.3. для внесения в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов квалификационной отметки в графу "Ratings" полный рейтинг подгруппы 2а, 2b и 2с в группе 2 по категориям "В1" или "В2" заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему
перечню основных требований к оказанию государственной услуги с указанием запрашиваемого рейтинга полной подгруппы в группе 2 и категории свидетельства;
копии документов о прохождении практического и теоретического элементов курса обучения на тип воздушного судна, а при необходимости, записей по практической стажировке (OJT);
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
оригинал свидетельства и приложения к нему (при необходимости);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.

8.13. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу:
8.13.1. әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне "В" немесе "В2" санаттары бойынша "Ratings" бағанында біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
әуе кемелерінің, қозғалтқыштың үлгілерін және куәліктің санатын көрсете отырып, осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
әуе кемесінің үлгісіне оқыту курсының практикалық және теориялық элементтерінің өткені туралы құжаттардың көшірмелері, ал қажет болған жағдайда практикалық тағылымдама бойынша жазбалар. Егер сертификатты уәкілетті ұйым оны жүргізетін ТҚК және АТҚ ұйымына қатысты мақұлдаса, практикалық тағылымдамадан өту нәтижелері бойынша сертификат беруге жол беріледі;
куәліктің және оған қосымшаның түпнұсқасы (XV тармақ);
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.13.2. әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне "С" санатындағы "Ratings" бағанында біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
әуе кемелерінің, қозғалтқыштың үлгілерін және куәліктің санатын көрсете отырып, осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
3-деңгей бойынша оқытудың теориялық бөлігінен кейін әуе кемесінің үлгісінде оқудан өткенін және емтихан тапсырғанын растайтын сертификаттардың көшірмелері ("С" санатының бірінші жазбасы үшін), ал "С" санаты бойынша әрбір кейінгі жазба үшін-1-деңгей бойынша әуе кемесінің талап етілген үлгісіне оқытуды дәлелдейтін сертификаттар (әуе кемесімен жалпы таныстыру курсы). Егер "С" санатына үміткер осы біліктілік белгісін куәлікке енгізілген әуе кемесінің және қозғалтқыштың сол үлгісіндегі "В1" немесе "В2" санаттары арқылы алса, теориялық оқытудан өткені туралы Жеке сертификат ұсыну талап етілмейді;
ТҚК және АТЖ ұйымындағы жұмыс тәжірибесін немесе мемлекеттік авиацияда немесе әуе кемелерін шығару кезінде алынған тәжірибені растайтын құжаттардың көшірмелері;
куәліктің және оған қосымшаның түпнұсқасы (XV тармақ);
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.13.3. әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне "Ratings" бағанында "В1" немесе "В2" санаттары бойынша 2-топтағы 2а, 2b және 2с кіші топтарының толық рейтингі біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2-топтағы толық кіші топтың сұратылған рейтингі және куәліктің санаты көрсетілген өтініш;
әуе кемесінің типіне оқыту курсының практикалық және теориялық элементтерінен өткендігі туралы құжаттардың, ал қажет болған жағдайда практикалық тағылымдама бойынша жазбалардың (OJT) көшірмелері. Тәжірибелік тағылымдамадан өту нәтижелері бойынша сертификатты, егер сертификатты Уәкілетті ұйым оны өткізетін ӘКЖ және ТҚК ұйымына қатысты мақұлдаған болса, ұсынуға жол беріледі;
Осы кіші топта ұсынылған кемінде 3 әуе кемесінің практикалық тәжірибесін растайтын құжат;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.

8.13.4. для внесения в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов квалификационной отметки в графу "Ratings" полной подгруппы 2а, 2b и 2с в группе 2 по категории "С" заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги с указанием запрашиваемой подгруппы в группе 2 и категории свидетельства;
копии сертификатов, подтверждающих прохождение обучения на тип воздушного судна и сдачу экзаменов после теоретической части обучения по уровню 3 как минимум по 3-м типам воздушного судна, представленным в этой подгруппе;
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
оригинал свидетельства и приложения к нему (при необходимости);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.
8.13.5 для внесения в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов квалификационной отметки в графу "Ratings" полной группы 3 по категориям "В1" или "В2" заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги с указанием запрашиваемой полной группы 3 и категории свидетельства;
копии документов о прохождении практического и теоретического элементов курса обучения на тип воздушного судна, а при необходимости, записей по практической стажировке (OJT);
допускается предоставление сертификата по результатам прохождения практической стажировки, если сертификат одобрен уполномоченной организацией применительно к той организации ТО и РАТ, которая ее проводит;
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
оригинал свидетельства и приложения к нему (при необходимости);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.
8.13.6 для внесения в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов квалификационной отметки в графу "Ratings" полной группы 3 по категории "С" заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги с указанием запрашиваемой полной группы 3 и категории свидетельства;
копии сертификатов, подтверждающих прохождение обучения на тип воздушного судна и сдачу экзаменов после теоретической части обучения по уровню 3;
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов по форме, согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
оригинал свидетельства и приложения к нему (при необходимости);
электронная копия сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.

8.13.4. әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне 2а, 2b және 2с толық кіші тобының "Ratings" бағанында "С" санаты бойынша 2-топта біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2-топта сұратылған кіші топты және куәліктің санатын көрсете отырып өтініш;
осы кіші топта ұсынылған әуе кемесінің кемінде 3 типі бойынша 3-деңгей бойынша оқытудың теориялық бөлігінен кейін әуе кемесінің типіне оқудан өткенін және емтихан тапсырғанын растайтын сертификаттардың көшірмелері;
ӘКЖ және ТҚК ұйымдарындағы жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттардың көшірмелері;
8.13.5 әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне "В1" немесе "В2" санаттары бойынша 3-топтың "Ratings" бағанында біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сұрау салынатын 3-топ пен куәліктің санатын көрсете отырып өтініш;
әуе кемесінің типіне оқыту курсының практикалық және теориялық элементтерінен өткендігі туралы құжаттардың, ал қажет болған жағдайда практикалық тағылымдама бойынша жазбалардың (OJT) көшірмелері. Тәжірибелік тағылымдамадан өту нәтижелері бойынша сертификатты, егер сертификатты уәкілетті ұйым оны өткізетін ТҚК және РАТ ұйымына қатысты мақұлдаған болса, ұсынуға жол беріледі;
әуе кемелерінің осы тобында ӘК-де жұмыс істеудің практикалық тәжірибесін растайтын құжаттардың көшірмелері;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.13.6 әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне "С" санаты бойынша 3-топтың "Ratings" бағанында біліктілік белгісін енгізу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады: осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сұрау салынатын 3-топ пен куәліктің санатын көрсете отырып өтініш;
3-деңгей бойынша оқытудың теориялық бөлігінен кейін әуе кемесінің типіне оқудан өткенін және емтихан тапсырғанын растайтын сертификаттардың көшірмелері;
әуе кемелерінің осы тобындағы ӘК-де жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттардың көшірмелері;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.

8.13.7. для внесения квалификационных и специальных отметок в свидетельство персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов (LAML) заявитель предоставляет в некоммерческую организацию следующие документы:
заявление по форме, согласно приложению 11 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги; копии документов, подтверждающих прохождение обучения в АУЦ на тип или вид воздушных судов;
копию индивидуального журнала персонала по техническому обслуживанию воздушных судов оформляемого по форме согласно приложению 12 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги, подтверждающих опыт работы; копию акта проверки уровня квалификации персонала по техническому обслуживанию легких и сверхлегких воздушных судов категории "В3";
копию документа о прохождении обучения по программе "Возможности человека, применительно к техническому обслуживанию воздушных судов" (соответствующего программе модуля 9 Типовых программ).
8.14. Замена свидетельства авиационного персонала и (или) приложения к нему.
8.14.1. при утере, хищении и порчи свидетельства заявитель представляет документы в соответствии с установленным перечнем на получение соответствующего свидетельства авиационного персонала и электронную копию сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.
8.14.2. при смене фамилии, имени, отчества (при наличии), в том числе при изменении формата действующего свидетельства и других технических причинах заявитель предоставляет следующие документы:
заявление по форме согласно приложению 1-1 к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
копию паспорта для граждан других стран;
две фотографии (цветные, матовые, размером 3,5 х 4,5 см с уголком справа со стороны смотрящего на фото) или цифровое фото (3,5*4,5 см., не менее 413*531 (пикселей)) при замене на свидетельство в виде пластиковой карточки;
электронная копия образца личной подписи при замене на свидетельство в виде пластиковой карточки;
электронная копия сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя получаются из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", Квалификационным требованиям, утвержденным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 13 июня 2011 года № 362 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов в Республики Казахстан за № 7058), квалификационным требованиям, утвержденным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 сентября 2013 года № 763 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов в Республики Казахстан за № 8786), Правилам сертификации и выдачи сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 115 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов в Республики Казахстан за 10486), Правилам документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденным приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов в Республики Казахстан за № 33339), Правилам тестирования на определение уровня владения английским языком, используемым в радиотелефонной связи, утвержденным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 25 сентября 2013 года № 748 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов в Республики Казахстан за № 8783), Правил профессиональной подготовки авиационного персонала, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 159 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов в Республики Казахстан за № 10562), Правилами определения уровня квалификации авиационного персонала, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 июля 2017 года № 517, Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 сентября 2013 года № 764 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8785), Правилами медицинского освидетельствования и осмотра в гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 5 июня 2017 года № 324 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов в Республики Казахстан за № 15325), а также требованиям, установленным настоящими Правилами и Типовыми программами;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной или социально ответственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии), в том числе оказываемой в электройнной форме и через Государственную корпорацию
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.

8.13.7. жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың (LAML) куәлігіне біліктілік және арнайы белгілерді енгізу үшін өтініш беруші коммерциялық емес ұйымға мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
әуе кемелерінің үлгісіне немесе түріне АОО-да оқудан өткенін растайтын құжаттардың көшірмелері;
жұмыс тәжірибесін растайтын, осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделетін әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың жеке журналы парақтарының көшірмесі;
"В3" санатындағы жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың біліктілік деңгейін тексеру актісінің көшірмесі;
"|Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуге қатысты адамның мүмкіндіктері" бағдарламасы бойынша оқытудан өткені туралы құжаттың (Үлгілік бағдарламалардың 9-модулінің бағдарламасына сәйкес келетін) көшірмесі.
8.14. кітап үлгісіндегі куәлікті пластикалық карточка түріндегі куәлікке ауыстырған кезде өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
8.14.1. куәлікті жоғалтқан, ұрлаған және бүлдірген кезде өтініш беруші авиация персоналының тиісті куәлігін алуға белгіленген тізбеге сәйкес құжаттарды және мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесін ұсынады.
8.14.2. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) өзгерген кезде, оның ішінде қолданыстағы куәліктің форматы өзгерген және басқа да техникалық себептер болған кезде өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
куәліктің және (немесе) оған қосымшаның түпнұсқасы;
басқа елдердің азаматтарына паспорттың көшірмесі;
пластикалық карточка түріндегі куәлікке ауыстырған кезде екі фотосурет (түрлі-түсті, күңгірт, өлшемі 3,5 х 4,5 см, фотосуретке қарап тұрған адамның оң жағында бұрышы бар) немесе сандық фотосурет (3,5*4,5 см., кемінде 413*531 (пиксель);
пластикалық карточка түріндегі куәлікке ауыстырған кезде жеке қолтаңба үлгісінің электрондық көшірмесі;
мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алынады.
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау; көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі № 339-IV Заңының талаптарына, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 13 маусымдағы № 362 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7058 болып тіркелген) белгіленген біліктілік талаптарына, біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 763 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8786 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 115 бұйрығымен Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығын сертификаттау және сертификат беру қағидаларына, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларына, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 25 қыркүйектегі № 748 бұйрығымен бекітілген Радиотелефон байланысында пайдаланылатын ағылшын тілін меңгеру деңгейін айқындауға арналған тест қағидаларына, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 31 шілдедегі № 517 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15600 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығымен бекітілген Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналының кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламасының, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 5 маусымдағы № 324 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясында медициналық куәландыру және қарап-тексеру қағидаларымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15325 болып тіркелген), сондай-ақ осы Қағидаларда және үлгілік бағдарламаларда белгіленген талаптарға сәйкес келуі тиіс;
көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімі бар, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылған;
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Цифрлық құжаттар сервисі мобильді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді.
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторизациядан өту, одан әрі "цифрлық құжаттар" бөліміне ауысып, қажетті құжатты таңдау қажет.

1) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем в государственной корпорацию – 20 (двадцать) минут.
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в государственной корпорации – 30 (тридцать) минут.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерство транспорта Республики Казахстан – www.transport.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) АО "Авиационная администрация Казахстана" – www.саа.gov.kz, раздел "Государственные услуги".
Телефон Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 11
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача свидетельств
авиационному персоналу"
Форма
Заявление для свидетельства персонала по техническому обслуживанию воздушных судов
Заявление для свидетельства по техническому обслуживанию воздушного судна
и действий в отношении свидетельства (впервые/ внесения изменений/продление)
Данные заявителя:
Фамилия …………………….
Имя …………………………………..
Отчество (при его наличии) ……………………
ФИО латинскими печатными буквами
(в соответствии с документами удостоверяющими личность)
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
Адрес………………… Гражданство ………………
Дата и место рождения ……………………
Индивидуальный идентификационный номер………………….
Тел:…………………….....
E-mail:………………………
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах согласно пункту 6 статьи 20 Закона
Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах"
_____________ "____" __________ 20__год (подпись)
Данные свидетельства AML/LAML (если применимо)
Свидетельство № …… Дата выдачи ……
№ приложения к свидетельству……
Детали о месте работы:
Название организации………………. Адрес…………………..
Номер одобрительного сертификата организации по техническому обслуживанию
воздушного судна
Телефон………………… Факс……………
Заявление с целью (отметьте соответствующий бокс):
☐Первоначальная выдача
☐Внесение изменений/ дополнений
☐Продление свидетельства
РейтингАВ1В2В3С
Самолет с газотурбинными двигателями☐☐
Самолет с поршневыми двигателями☐☐
Вертолет с газотурбинными двигателями☐☐
Вертолет с поршневыми двигателями☐☐
Авиационное и радиоэлектронное оборудование
Негерметичные поршневые воздушного судна с максимальной массой менее 5700 кг
Тяжелые воздушные судна
☐Воздушные судна, чем тяжелые
Запись типа воздушного судна / Запись рейтинга/ Снятие ограничений
(если применимо):
………………….……………………………………………………………………
Выдачи свидетельства впервые /внесения изменений или дополнений/ продление
(подчеркнуть необходимое).
Подтверждаю, что информация внесенная в эту форму на момент подачи заявления корректна.
Подтверждаю, что никогда не имел свидетельство (свидетельства), выданные
иностранными государствами, отозванное или приостановленное. Я также понимаю,
что любая некорректная информация может лишить меня возможности обладания
свидетельством AML/LAML.
Подпись_________ Фамилия, имя, отчество (при наличии) ________________
"____" ____________20__год
Рекомендации (не обязательно к заполнению): настоящим подтверждается,
что заявитель отвечает соответствующим требованиям Республики Казахстан
по знаниям и опыту технического обслуживания воздушных судов и рекомендуется,
чтобы уполномоченная организация выдала свидетельство или сделала в нем записи.
Подпись ………………...........…… Имя ………………………………..
Должность …………………………… Дата ……………………………...
Только для записей персонала уполномоченной организации.
Настоящим подтверждается, что заявитель отвечает действующим требованиям
Республики Казахстан по выдаче, продлению свидетельства персонала
по техническому обслуживанию воздушных судов и внесению в него новых записей.
Подпись ……………………
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
…………………………….……………….……..
"____" ______________ 20__год
Приложение 3
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік корпорацияға құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 20 (жиырма) минут.
2) мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
Мемлекеттік қызмет көрсету мекенжайлары мына интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі – www.transport.gov.kz "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
2) "Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" АҚ – www.саа.gov.kz "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8-800-080-7777.
Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтардың тізбесіне
2-қосымша
Авиация персоналына
куәліктер беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптар тізбесіне
11-қосымша
Нысан
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігі үшін өтініш
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша куәлікке өтініш және куәлікке қатысты іс-әрекет (алғашқы рет/ өзгерістер енгізу /ұзарту)
Өтініш берушінің деректері:
Тегі ……………………
Аты……………………
Әкесінің аты (болған жағдайда)……………………
ТАӘ латын баспа әріптерімен (жеке басын куәландыратын құжаттарға сәйкес)
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐ ☐
Мекенжайы…………………
Азаматтығы ……………… Туған күні мен туған жері…………………………
Жеке сәйкестендіру нөмірі …………………. Тел:…………………….....
Email:………………………
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 6-тармағына сәйкес цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін _____________ "____" __________ 20 __ жыл (қолы)
AML/LAML куәлігінің деректері (егер қолданылса) № …… куәлік берілген күні …… Куәлікке №........... қосымшалар
Жұмыс орны туралы мәліметтер: Ұйым атауы………………. Мекенжайы………………… Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша ұйымның мақұлдау сертификатының № ……………… Телефон………………… Факс……………
Өтініш мынадай мақсатпен (тиісті боксты көрсетіңіз):
Алғашқы беру
өзгерістер/толықтырулар енгізу
Куәлікті жаңғырту (ұзарту)
Рейтинг
А
В1
В2
В3
С
Газтурбиналық қозғалтқыштары бар ұшақ
Поршенді қозғалтқыштары бар ұшақ
Газтурбиналы қозғалтқыштары бар тікұшақ
Поршеньді қозғалтқыштары бар тікұшақ
Авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтар
Ең жоғары массасы 5700 кг аз герметикалық емес поршеньді әуе кемесі
Ауыр әуе кемелер
Ауырдан өзге әуе кемелер
Жүктеу
Әуе кеменің түрін жазу/рейтинг жазбасы/шектеулерді алу (егер қолданылатын болса):………………………………….……………………………………………………
Алғаш рет куәлік беру/ өзгерістер мен толықтырулар енгізу/ ұзарту (қажеттінің астын сызу).
Осы нысанға енгізілген ақпарат өтініш берген сәтте дұрыс екендігін растаймын.
Осымен, кері қайтарған немесе тоқтатқан шет мемлекеттерде берілген куәлік менде ешқашан болмағанын растаймын.
Кез келген анық емес ақпарат мені AML/LAML куәлік иегері болу құқығынан айыратынын түсінемін.
Қолы ………………………. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)………………………….
Күні………… 20__жылғы "____" ____________ ……………………
Мен мынадай кредиттерді талап еткім келеді (егер қолдануға болса): ……………………
Уәкілетті ұйыммен мақұлданған оқыту ұйымда оқытуға несиелік тәжірибе ………………
Емтиханға эквивалентті сертификаттарға емтихандық несиелер. …………………………….
Сәйкес сертификаттарды қоса беруіңізді өтінеміз.
Ұсынымдар (толтыруға міндетті емес): осымен өтінім беруші әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша тәжірибесі мен білімдері бойынша Қазақстан Республикасының тиісті талаптарға сай болуын растайды және уәкілетті ұйым куәлік беруге немесе оған жазбаларды жазуға ұсынылады.
Қолы …………………… Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)………………………………
Лауазымы……………………………Күні……………………………
Тек қана уәкілетті ұйымдары персоналының жазбалары үшін. Осымен өтінім беруші әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігін беру, ұзарту және оған жаңа жазбаларды жазу бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы талаптарына сай екендігін растайды.
Қолы ……………………
Тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса).............................................................................................
Күні…………20__жылғы "____" ____________ ……………………
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
3-қосымша
Авиация персоналы
куәліктерін беру және
қолданылу мерзімін
ұзарту қағидаларына

Приложение 4-1
к Правила выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала"
Форма
Расписка о приеме документов № _______
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона о государственных и социально
ответственных услугах, отдел №____ филиала Некоммерческого акционерного
общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (указать адрес)
принимает документы на оказание государственной услуги
(указать наименование государственной услуги)
согласно перечню, предусмотренному перечнем основных требований к оказанию
государственной услуги:
Наименование документов:
1) __________________________________________;
2)___________________________________________;
3) __________________________________________;
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Фамилия имя отчество (при его наличии) (далее – ФИО)
(работника Некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация
"Правительство для граждан" (подпись)
Исполнитель: ФИО __________________
Телефон __________
Получил: ФИО / подпись заявителя
"___" _________ 20 __ года
Приложение 4
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 5
к Правила выдачи и продления
срока действия свидетельств
авиационного персонала"
Форма
(Фамилия, имя, отчество (при наличии),
либо наименование организации услугополучателя)
____________________________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона о государственных и социально
ответственных услугах, отдел №__ филиала "Государственной корпорации
"Правительство для граждан" (указать адрес) отказывает в приеме документов
на оказание государственной услуги (указать наименование государственной услуги
в соответствии со стандартом государственной услуги) ввиду представления Вами
неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному стандартом
государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1) ______________________________________;
2) ______________________________________;
3) ______________________________________.
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (работника государственной корпорации)
(подпись)
Исполнитель: Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________
Телефон _______________________
Получил: ______________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) / подпись (при наличии) услугополучателя
"___" _________ 20__ год
Приложение 5
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения

4-1-қосымша
Нысан
№__ құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат
"Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан
Республикасының Заңы 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға
арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" филиалының №__ бөлімі (мекенжайын
көрсету) мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде
көзделген тізбеге сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуге құжаттарды қабылдайды
(мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын көрсету)
_____________________________________________________________
Құжаттардың атауы:
1) ___________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________.
Осы қолхат әр тарапқа бір-бірден 2 данада жасалды.
(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің). тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
(бұдан әрі – ТАӘ) (қолы) ____________________________________________.
Орындаушы: ТАӘ _________________________________________
Телефон __________________________________________________
Қабылдады: ТАӘ/Өтініш берушінің қолы: ______________________________
20__ жылғы "___" _________
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
4-қосымша
Авиация персоналы
куәліктерін беру және
қолданылу мерзімін
ұзарту қағидаларына
5-қосымша
Нысаны
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) немесе көрсетілетін қызметті алушы ұйымының атауы)
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы)
Қолхат құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы
"Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15
сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала
отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" филиалының №__
бөлімі (мекенжайын көрсету) Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында
көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға байланысты
Мемлекеттік қызмет көрсетуге (мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына сәйкес
мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын көрсету) құжаттарды қабылдаудан бас тартады,
атап айтқанда::
Жоқ құжаттардың атауы:
1) ___________________________________________________________;
2) ___________________________________________________________;
3) ___________________________________________________________.
Осы қолхат әр тарапқа бір-бірден 2 данада жасалды.
(Мемлекеттік корпорация қызметкерінің). тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Орындаушы: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ___________________
Телефон ____________________________________________________
Алды: ______________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/ қолы
"___" _________ 20__ жылы
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
5-қосымша
Азаматтық авиацияның
авиациялық оқу орталығын
сертификаттау және
сертификат беру
қағидаларына

Приложение 1-1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
авиационного учебного центра
гражданской авиации
Форма
Заявление на согласование руководства по подготовке персонала и процедурам/
на согласование программы профессиональной подготовки/ внесение изменений
в сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации, не меняющих
область действия действующего сертификата авиационного учебного центра
____________________________________________________________________
(наименование авиационного учебного центра)
просит согласовать руководство по подготовке персонала и процедурам/согласовать
программу профессиональной подготовки/внести изменение в сертификат
авиационного учебного центра гражданской авиации, не меняющих область действия
действующего сертификата авиационного учебного центра.
(нужное подчеркнуть)
Полноту и достоверность предоставленных сведений подтверждаю.
Руководитель авиационного учебного центра
_______________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах согласно пункту 6 статьи 20 Закона
Республики Казахстан "О государственных социально ответственных услугах"
___________________________
(подпись ЭЦП)
_____________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"______" ______________ 20_______ года.
Приложение 6
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 1-4
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
авиационного учебного центра
гражданской авиации
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Признание сертификата иностранного авиационного учебного центра гражданской авиации"
№ п/п
Наименование государственной услуги "Признание сертификата иностранного авиационного учебного центра гражданской авиации"
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги: отсутствует
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
веб-портал "Цифрового правительства"
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Признание сертификата иностранного авиационного учебного центра – 45 (сорок пять) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
письмо о признании сертификата иностранного авиационного учебного центра либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Признание сертификата иностранного авиационного учебного центра гражданской авиации - бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации

1-1-қосымша
Нысан
Персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі басшылықты келісуге/ кәсіптік даярлау бағдарламасын келісуге/қолданыстағы авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу саласын өзгертпейтін азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатына өзгерістер енгізуге өтініш
______________________________________________________________________
(авиациялық оқу орталығының атауы)
персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі басшылықты келісуді/кәсіптік даярлау
бағдарламасын келісуді/қолданыстағы авиациялық оқу орталығы сертификатының
қолданылу саласын өзгертпейтін азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының
сертификатына өзгеріс енгізуді сұрайды.
(керегінің астын сызу)
Ұсынылған мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын растаймын.
Авиациялық оқу орталығының басшысы ___________________________________
Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы заңының
20-бабының 6-тармағына сәйкес цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын
құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
__________________________________________________________
__________________________________________________________
(ЭЦҚ қолы)
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
20_______жылғы "______" ______________
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
6-қосымша
Азаматтық авиацияның
авиациялық оқу орталығын
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
1-4-қосымша
"Шетелдік авиациялық оқу орталығының сертификатын тану" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
р/с
"Шетелдік авиациялық оқу орталығының сертификатын тану" мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса): жоқ
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкімет" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Шетелдік авиациялық оқу орталығының сертификатын тану – 45 (қырық бес) жұмыс күні.
4
Mемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
шетелдік авиациялық оқу орталығының сертификатын тану немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Шетелдік авиациялық оқу орталығының сертификатын тану – тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) портал – круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) уполномоченной организации – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 08.00 до 17.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) заявление на признание сертификата иностранного авиационного учебного центра по форме согласно приложению 7 к настоящим правилам подписанное с помощью ЭЦП;
2) копия сертификата иностранного авиационного учебного центра с областью действия;
3) программа профессиональной подготовки авиационного персонала иностранного авиационного учебного центра.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии), в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию

1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру мынадай жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті берушінің –- Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13-00-ден 14-00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8-00- ден 17-00-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетелдік авиациялық оқу орталығының сертификатын тануға ЭЦҚ көмегімен қол қойылған өтініш;
2) қолданылу саласы бар шетелдік авиациялық оқу орталығы сертификатының көшірмесі;
3) шетелдік авиациялық оқу орталығының авиациялық персоналын кәсіптік даярлау бағдарламасы.
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органның теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімі бар, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылады.
6) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған: Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің –- www.transport.gov.kz "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде;
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.

Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе: Министерства транспорта Республики Казахстан – www.transport.gov.kz, раздел "Государственные услуги". Услугополучатель имеет возможность получения: государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП; информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 7
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
авиационного учебного центра
гражданской авиации
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации"
п/п
Наименование государственной услуги "Выдача сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации"
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги:
1. Расширение области действия сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации;
2. Согласование инструкторского и экзаменующего персонала авиационного учебного центра;
3. Согласование руководства по подготовке персонала и процедурам;
4. Согласование программы профессиональной подготовки;
5. Внесение изменений в сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации, не меняющих область действия действующего сертификата авиационного учебного центра.
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
веб-портал "Цифрового правительства"
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации – 27 (двадцать семь) рабочих дней.
Расширение области действия сертификата авиационного учебного центра - 27 (двадцать семь) рабочих дней.
Согласование инструкторского и экзаменующего персонала авиационного учебного центра - 10 (десять) рабочих дней.
Согласование руководства по подготовке персонала и процедурам – 60 (шестьдесят) рабочих дней.
Согласование программы профессиональной подготовки– 60 (шестьдесят) рабочих дней.
Внесение изменений в сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации, не меняющих область действия действующего сертификата авиационного учебного центра – 10 (десять) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)

Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
7-қосымша
Азаматтық авиацияның
авиациялық оқу орталығын
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
2-қосымша
"Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
р/с №
"Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығына сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса):
1. Авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу саласын кеңейту.
2. Авиациялық оқу орталығының нұсқаушы және емтихан алушы персоналын келісу.
3. Персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі басшылықты келісу;
4. Кәсіптік даярлық бағдарламасын келісу;
5. Қолданыстағы авиациялық оқу орталығының сертификатының қолданылу аясын өзгертпейтін азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатына өзгерістер енгізу.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкімет" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығына сертификат беру – 27 (жиырма жеті) жұмыс күн;
Авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу саласын кеңейту – 27 (жиырма жеті) жұмыс күн;
Авиациялық оқу орталығының нұсқаушы және емтихан алушы персоналын келісу – 10 (он) жұмыс күні..
Персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі басшылықты келісу – 60 (алпыс) жұмыс күні.
Кәсіптік даярлау бағдарламасын келісу - 60 (алпыс) жұмыс күні.
Қолданыстағы авиациялық оқу орталығының сертификатының қолданылу аясын өзгертпейтін Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатына өзгерістер енгізу – 10 (он) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі

1) сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
2) расширение области действия сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
3) уведомление о согласовании инструкторского и экзаменующего персонала авиационного учебного либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
4) уведомление о согласовании руководства по подготовке персонала и процедурам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
5) уведомление о согласовании программы профессиональной подготовки либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
6) внесение изменений в сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации, не меняющих область действия действующего сертификата авиационного учебного центра либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии) и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Выдача сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации и расширение области действия сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации – платно, в соответствии с пунктом 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 167 "Об утверждении перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32089).
Согласование инструкторского и экзаменующего персонала авиационного учебного центра, согласование руководства по подготовке персонала и процедурам, согласование программы профессиональной подготовки и внесение изменений в сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации, не меняющих область действия действующего сертификата авиационного учебного центра - бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) портал – круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);

1) азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификаты не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
2) азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу саласын кеңейту не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
3) нұсқаушы және емтихан алушының авиациялық оқу персоналын келісу туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
4) персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі басшылықты келісу туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
5) кәсіптік даярлық бағдарламасын келісу туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
6) қолданыстағы авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу аясын өзгертпейтін азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатына өзгерістер енгізу не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатын беру және авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу саласын кеңейту "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының 3-тармағына және "Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 167 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32089 болып тіркелген) сәйкес – ақылы.
Авиациялық оқу орталығының нұсқаушы және емтихан алушы персоналын келісу, персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі нұсқаулықты келісу, кәсіптік даярлық бағдарламасын келісу және қолданыстағы авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу аясын өзгертпейтін азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығының сертификатына өзгерістер енгізу – тегін.
7
Көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);

2) уполномоченной организации – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 08.00 до 17.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
8.1. Выдача сертификата авиационного учебного центра:
1) заявление на проведение сертификации авиационного учебного центра по форме согласно приложению 1 к настоящим правилам подписанное с помощью ЭЦП;
2) электронная копия учредительного документа (устава);
3) электронная копия руководства по подготовке персонала и процедурам;
4) электронная копия руководства по качеству;
5) электронная копия руководства по управлению системой безопасности полетов (при необходимости);
6) электронная копия штатного расписания авиационного учебного центра;
7) электронная копия договоров, заключенных авиационным учебным центром с другими учебными заведениями, предприятиями и сторонними организациями, касающиеся обеспечения учебного процесса (при их наличии);
8) электронная копия сведений, подтверждающих оплату оказания государственной услуги.
8.2. Расширение области действия сертификата авиационного учебного центра гражданской авиации:
1) заявление на расширение области действия сертификата авиационного учебного центра по форме согласно приложению 1 к настоящим правилам подписанное с помощью ЭЦП;
2) электронная копия учредительного документа (устава);
3) электронная копия руководства по подготовке персонала и процедурам;
4) электронная копия руководства по качеству;
5) электронная копия руководства по управлению системой безопасности полетов (при необходимости);
6) электронная копия штатного расписания авиационного учебного центра;
7) электронная копия договоров, заключенных авиационным учебным центром с другими учебными заведениями, предприятиями и сторонними организациями, касающиеся обеспечения учебного процесса (при их наличии);
8) электронная копия сведений, подтверждающих оплату за оказание государственной услуги.
8.3. Согласование инструкторского и экзаменующего персонала авиационного учебного центра:
1) заявление на согласование инструкторского и экзаменующего персонала авиационного учебного центра по форме согласно приложению 11 к настоящим правилам подписанное с помощью ЭЦП;
2) копия диплома об образовании;
3) перечень курсов, в которых планируется участие заявляемого лица с указанием профессиональной подготовки, обеспечивающей квалификационное соответствие (наименование курса (модуля), место и период обучения) (в форме таблицы);

2) көрсетілетін қызметті берушінің –- Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13-00-ден 14-00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8-00-ден 17-00-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
8.1. Авиациялық оқу орталығының сертификатын беру:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ көмегімен қол қойылған авиациялық оқу орталығын сертификаттауды жүргізуге арналған өтініш;
2) құрылтай құжатының (жарғының) электрондық көшірмесі;
3) персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
4) сапа жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
5) ұшу қауіпсіздігі жүйесін басқару жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі (қажет болған жағдайда);
6) авиациялық оқу орталығының штат кестесінің электрондық көшірмесі;
7) авиациялық оқу орталығы басқа оқу орындарымен, кәсіпорындармен және бөгде ұйымдармен оқу процесін қамтамасыз етуге қатысты (олар болған кезде) жасасқан шарттардың электрондық көшірмесі;
8) мемлекеттік қызмет көрсету ақысын растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.2. Азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу саласын кеңейту:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ көмегімен қол қойылған авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу саласын кеңейтуге арналған өтініш;
2) құрылтай құжатының (жарғының) электрондық көшірмесі;
3) персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
4) сапа жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
5) ұшу қауіпсіздігі жүйесін басқару жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі (қажет болған жағдайда);
6) авиациялық оқу орталығының штат кестесінің электрондық көшірмесі;
7) авиациялық оқу орталығы басқа оқу орындарымен, кәсіпорындармен және бөгде ұйымдармен оқу процесін қамтамасыз етуге қатысты (олар болған кезде) жасасқан шарттардың электрондық көшірмесі;
8) мемлекеттік қызмет көрсеткені үшін төленгенін растайтын мәліметтердің электрондық көшірмесі.
8.3. Авиациялық оқу орталығының нұсқаушы және емтихан алушы персоналын келісу:
1) осы Қағидаларға 11 - қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ көмегімен қол қойылған авиациялық оқу орталығының нұсқаушы және емтихан алушы персоналын келісуге өтініш;
2) білім туралы дипломның көшірмесі;
3) біліктілік сәйкестігін қамтамасыз ететін кәсіптік даярлықты көрсете отырып, мәлімделетін адамның қатысуы жоспарланатын курстардың тізбесі (курстың (модульдің) атауы, оқу орны мен кезеңі) (кесте нысанында);

4) копию сертификата об успешном завершении курса профессиональной подготовки;
5) протокол аттестации по форме согласно приложению 3 к сертификационным требованиям к авиационным учебным центрам, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 158 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10554) (далее – сертификационные требования);
6) квалификационный лист по форме согласно приложению 4 к сертификационным требованиям.
8.4. Согласование руководства по подготовке персонала и процедурам:
1) заявление по форме согласно приложению 11 к настоящим правилам подписанное с помощью ЭЦП;
2) руководство по подготовке персонала и процедурам.
8.5. Согласование программы профессиональной подготовки:
1) заявление по форме согласно приложению 11 к настоящим правилам подписанное с помощью ЭЦП;
2) программа профессиональной подготовки.
8.6. Внесение изменений в сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации, не меняющих область действия действующего сертификата авиационного учебного центра:
1) заявление о внесение изменений в сертификат авиационного учебного центра гражданской авиации, не меняющих область действия действующего сертификата авиационного учебного центра по форме согласно приложению 11 к настоящим правилам подписанное с помощью ЭЦП;
2) при внесении изменений электронная копия учредительного документа (устава) (при изменении наименования, организационно-правовой формы и других сведений, указанных в сертификате).
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии) установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;

4) кәсіптік даярлық курсын сәтті аяқтағаны туралы сертификаттың көшірмесі;
5) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 158 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10554 болып тіркелген) бекітілген авиациялық оқу орталықтарына қойылатын сертификаттау талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау хаттамасы (бұдан әрі – сертификаттау талаптары);
6) сертификаттау талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілік парағы.
8.4. Персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі басшылықты келісу:
1) ЭЦҚ көмегімен қол қойылған осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) персоналды даярлау және рәсімдер жөніндегі нұсқаулық.
8.5. Кәсіпкерлік даярлық бағдарламасын келісу:
1) ЭЦҚ көмегімен қол қойлған осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) кәсіпкер даярлау бағдарламасы.
8.6. Қолданыстағы авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу аясын өзгертпейтін азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығы сертификатына өзгерістер енгізу:
1) ЭЦҚ көмегімен қол қойылған осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолданыстағы авиациялық оқу орталығы сертификатының қолданылу саласын өзгертпейтін азаматтық авиацияның авиациялық оқу орталығы сертификатына өзгерістер енгізу туралы өтініш;
2) өзгерістер енгізілген кезде құрылтай құжатының (жарғының) электрондық көшірмесі (атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны және сертификатта көрсетілген басқа да мәліметтер өзгерген кезде).
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органның теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;

4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии), в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе: Министерства транспорта Республики Казахстан – www.transport.gov.kz, раздел "Государственные услуги". Услугополучатель имеет возможность получения: государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП; информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 8
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 7
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
авиационного учебного центра
гражданской авиации
Форма
Заявление на признание сертификата иностранного авиационного учебного центра
___________________________________________________________________
(наименование организации гражданской авиации или фамилия, имя, отчество
(при наличии) заявителя)
просит признать сертификат иностранного авиационного учебного центра
___________________________________________________________________
(наименование иностранного авиационного учебного центра, номер и срок
действия (дата ревизии) сертификата, как указано в сертификате)
для подготовки ____________________________________ по программе (-ам)
___________________________________________________________________
(категория авиационного персонала) (указать вид профессиональной подготовка
___________________________________________________________________
- первоначальная подготовка, переподготовка или поддержание профессионального
уровня и наименование программы
Дополнительная информация:

4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) бар;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімі бар, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылады;
6) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурстарда орналастырылған:
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің –- www.transport.gov.kz "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде;
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
8-қосымша
Азаматтық авиацияның
авиациялық оқу орталығын
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Шетелдік авиациялық оқу орталығының сертификатын тануға өтініш
____________________________________________________________________________
(ұйымның атауы немесе өтініш берушінің Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
төмендегі ақпаратты ескере отырып, шетелдік авиациялық оқу орталығының сертификатын
тану рәсімін өткізуді сұраймын.

1. Электронный(-е) адрес(-а) заявителя: _________________________________
2. Контактный телефон заявителя: ______________________________________
Подписывая настоящую заявку, подтверждаю, что мною программа
профессиональной подготовки авиационного персонала иностранного авиационного
учебного центра всесторонне изучена и соответствует требованиям законодательства
Республики Казахстан об использовании воздушного пространства
Республики Казахстан и деятельности авиации.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах согласно пункту 12 статьи 5 Закона
Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах".
_____________________________________________________________________
(дата и подпись руководителя организации гражданской авиации или физического лица)
Приложение 9
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата службы
авиационной безопасности
аэропорта (аэродрома)
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)"
Наименование государственной услуги: "Выдача сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)".
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги:
1. Выдача сертификата;
2. Переоформление сертификата.
1.
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" - выдача сертификата;
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" - переоформление сертификата.
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
портал;
переоформление сертификата - портал.
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача сертификата - 17 (семнадцать) рабочих дней;
переоформление сертификата – 2 (два) рабочих дня
4
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная):
выдача сертификата;
переоформление сертификата.
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Сертификат службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома), переоформление сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома) либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги. Результат оказания государственной услуги направляется посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя, в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии) и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга "Выдача сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома)" осуществляется на платной основе в порядке и по ставкам платежей в сфере гражданской авиации в соответствии с приказами исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 марта 2023 года № 177 "Об утверждении Правил взимания платежей в сфере гражданской авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32120) и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 167 "Об утверждении перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32089), за выдачу сертификата службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома).
Переоформление сертификата – бесплатно.
Плата осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня.
7
График работы услугодателя и объектов информации

1. Шетелдік авиациялық оқу орталығы орналасқан елдің атауы:
____________________________________________________________________________
2. Шетелдік авиациялық оқу орталығының атауы:
___________________________________________________________________________
(шетелдік авиациялық оқу орталығының сертификатында көрсетілгендей)
3. Шетелдік авиациялық оқу орталығы сертификатының нөмірі және қолданылу мерзімі
(тексеру күні):
__________________________________________________________________________
4. Кәсіптік даярлықтың түрі:
__________________________________________________________________________
(бастапқы дайындық, қайта даярлау, кәсіби деңгейді сақтау)
5. Авиациялық персонал:
__________________________________________________________________________
(ұшқыштар, ӘҚҚ диспетчерлері, санаты көрсетілген әуе кемесіне техникалық қызмет
көрсету жөніндегі персонал және басқалар)
6. Әуе кемесінің түрі (егер қолданылса): ____________________________________
7. Өтініш берушінің электрондық мекенжайы: ______________________________
8. Өтініш берушінің байланыс телефоны: __________________________________
9. Құзыретіне шетелдік авиациялық оқу орталығы сертификатын берген шетелдік орган
қызметкерінің (қызметкерлерінің) электрондық мекенжайы(лары) шетелдік авиациялық оқу
орталығы сертификатының түпнұсқалығын растау кіреді (бұл ақпаратты өтініш беруші тану
рәсімдерін жеделдету мүмкіндігі үшін қалауы бойынша ұсынады)
________________________________________________________________________
Осы өтінімге қол қоя отырып, мен шетелдік авиациялық оқу орталығының авиациялық
персоналын кәсіби даярлау бағдарламасы жан-жақты зерделенгенін және Қазақстан
Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы заңнамасының
талаптарына сәйкес келетінін растаймын.
"Мемлекеттік және әлеуметтік маңызы бар көрсетілетін қызметтер туралы" Заңы 5-бабының
12-тармағына сәйкес цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісемін.
__________________________________________________________________________
(азаматтық авиация ұйымы басшысының немесе жеке тұлғаның күні мен қолы)
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
9-қосымша
Әуежайдың (әуеайлақтың)
авиациялық қауіпсіздік қызметін
сертификаттау және сертификат
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: "Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің сертификатын беру".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса):
1. Сертификат беру;
2. Сертификатты қайта ресімдеу.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы – сертификат беру;
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы – сертификатты қайта ресімдеу.
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
портал;
сертификатты қайта ресімдеу – портал
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Электрондық (ішінара автоматтандырылған):
сертификат беру;
сертификатты қайта ресімдеу.
4
Мемлекеттік
қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған):
сертификат беру;
сертификатты қайта ресімдеу.
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің сертификаты, әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің сертификатын қайта ресімдеу немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету нәтижесі портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат нысанында жолданады.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
"Әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметінің сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласындағы төлемдерді алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 24 наурыздағы № 177 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32120 болып тіркелген) және "Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 167 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32089 болып тіркелген) сәйкес азаматтық авиация саласындағы ұйымдар және азаматтық авиация саласындағы төлемдер тәртібі мен мөлшерлемелер бойынша ақылы негізде жүзеге асырылады.
Сертификатты қайта ресімдеу – тегін.
Төлем екінші деңгейдегі банктер арқылы қолма-қол немесе қолма-қол емес нысанда жүзеге асырылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 08.00 часов до 17.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем, за исключением государственных услуг, оказываемых в электронной (полностью автоматизированной форме).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача сертификата:
1) электронная копия заявки;
2) электронная копия документа, подтверждающая плату за услугу услугодателю;
3) электронная копия санитарно-эпидемиологического заключения на право работ с источниками ионизирующего излучения;
4) электронная копия сводных данных по персоналу и руководящему составу службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома), производственной базы службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома);
5) электронная копия положения о службе авиационной безопасности аэропорта (аэродрома).
Переоформление сертификата - электронная копия заявки.
Сведения по свидетельству о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, содержащиеся в государственных цифровых системах, услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Услугодатель получает согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии) установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, в соответствии сертификационными требованиями службы авиационной безопасности аэропорта (аэродрома) утвержденных настоящим приказом;
3) отрицательное заключение уполномоченного государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на право работ с источниками ионизирующего излучения в соответствии приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21822);

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс (сенбі және жексенбі) күндері және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұмаға дейін қоса алғанда, сағат 8.00-дан 17.00-ға дейін, сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін түскі асқа үзіліспен;
2) портал – тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталған соң, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету нәтижесін беру электрондық (толық автоматтандырылған нысанда) көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді қоспағанда, келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Сертификат беру:
1) өтінімнің электрондық көшірмесі;
2) көрсетілетін қызметті берушіге қызмет үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3) иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеу құқығына санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының электрондық көшірмесі;
4) әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің персоналы мен басшылық құрамы, әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің өндірістік базасы бойынша жиынтық деректердің электрондық көшірмесі;
5) әуежайдың (әуеайлақтың) авиациялық қауіпсіздік қызметі туралы ережесінің электрондық көшірмесі.
Сертификатты қайта ресімдеу – өтінімнің электрондық көшірмесі.
Мемлекеттік цифрлық жүйелерде қамтылған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік бойынша мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден цифрлық үкіметтің шлюзі арқылы алады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде цифрлық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының келісімін алады.
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің сертификаттық талаптарға сәйкес келмеуі;
3) "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу № 21822 тізілімінде болып тіркелген) сәйкес иондаушы сәулелену көздерімен жұмыс істеу құқығына халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның теріс қорытындысы;

4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной или социально ответственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной или социально ответственной услуги.
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной или социально ответственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии) в том числе, оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 10
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 3-1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
гражданской авиации
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту
авиационной техники гражданской авиации"
1
Наименование уполномоченной организации
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа) и ее подвидов (при наличии)
Веб-портал "Цифрового правительства"
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. Срок выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации – 22 (двадцать два) рабочих дня.
В случаях, проведение дополнительного изучения или проверки авиационными инспекторами, срок рассмотрения может быть продлен до 22 (двадцати двух) рабочих дней, о чем сообщается заявителю в течение 3 (трех) рабочих дней с момента принятия решения о продлении срока рассмотрения.

4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурста орналастырылған:
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы www.caa.gov.kz.
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу мүмкіндігіне ие. Көрсетілетін қызметті алушы порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты, сондай-ақ Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынудың бірыңғай байланыс орталығы арқылы: 1414, 8 800 080 7777 алуға болады.
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
10-қосымша
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
жөніндегі ұйымды
сертификаттау және оған
сертификат беру қағидаларына
3-1-қосымша
"Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу ұйымына сертификат беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету тәсілдері
"Цифрлық үкіметтің" веб-портал
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
1. Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын беру мерзімі – 22 (жиырма екі) жұмыс күні.
Авиациялық инспекторлардың қосымша зерделеу немесе тексеру жүргізу жағдайларында қарау мерзімі 22 (жиырма екі) жұмыс күніне дейін ұзартылуы мүмкін, бұл туралы қарау мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге хабарланады.

2. Срок внесения изменений и (или) дополнений в сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации:
1) в случаях изменения наименования, организационно-правовой формы или юридического и фактического адреса организации – 5 (пять) рабочих дней;
2) в случаях изменения области действия сертификата – 22 (двадцать два) рабочих дня.
4.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники, внесение изменений в сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: Электронная (полностью автоматизированная).
6.
Размер платы, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии) и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Выдача сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации
– платно, в соответствии с пунктом 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации.
7
График работы уполномоченной организации
1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 8.00 до 17.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Для получения сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации:
1) заявка на получение/признание сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации:
электронная копия руководства по процедурам организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники;
электронная копия сведении о руководящем составе организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники;
электронная копия документа, подтверждающий плату за услугу уполномоченной организации.

2. Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу мерзімі:
1) ұйымның атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны немесе заңды және нақты мекенжайы өзгерген жағдайда – 5 (бес) жұмыс күні;
2) сертификаттың қолданылу саласы өзгерген жағдайда – 22 (жиырма екі) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын беру, авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатына өзгерістер енгізу немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық (толық автоматтандырылған).
6
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу ұйымына сертификат беру – "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының 3-тармағына және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесіне және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелеріне сәйкес ақылы.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінімді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00- ден 17.00-ге дейін.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын алу үшін:
1) азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын алуға/тануға өтінім:
авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның рәсімдері жөніндегі нұсқаудың электрондық көшірмесі;
авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның басшы құрамы туралы мәліметтердің электрондық көшірмесі;
уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.

2) для внесения изменений и (или) дополнений в сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации:
заявка в произвольной форме;
электронная копия ранее выданного сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации в случае отсутствия сведений в цифровой системе;
электронная копия документа, подтверждающий плату за услугу уполномоченной организации.
Сведения о документах, удостоверяющих личность и государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям Закона;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной или социально ответственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной или социально ответственной услуги.
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии), в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caakz.com
Услугополучатель имеет возможность получения: государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП; информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.

2) азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу үшін:
еркін нысандағы өтінім;
цифрлық жүйеде мәліметтер болмаған жағдайда, азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның бұрын берілген сертификатының электрондық көшірмесі;
уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің заң талаптарына сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурста орналастырылған:
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы www.caakz.com
Көрсетілетін қызметті алушының алу мүмкіндігі бар:
ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсету;
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға болады.

Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 11
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 1-1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна"
Наименование государственной услуги "Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна"
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги:
1. Первичное получение сертификата летной годности гражданского воздушного судна;
2. Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна, ранее имевшего сертификат летной годности;
3. Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна, не имеющего утвержденной типовой конструкции;
4. Продление сертификата летной годности гражданского воздушного судна.
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
По всем подвидам государственной услуги:
портал "Цифрового правительства".
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
По всем подвидам государственной услуги:
20 (двадцать) рабочих дней.
В случае необходимости проведения дополнительного изучения или проверки либо несоответствия услугополучателя сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности при условии его устранения, срок рассмотрения продлевается до 20 (двадцати) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. Выдача первичного сертификата летной годности гражданского воздушного судна либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
2. Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна, ранее имевшего сертификат летной годности либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
3. Выдача сертификата летной годности гражданского воздушного судна, не имеющего утвержденной типовой конструкции либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
4. Продление сертификата летной годности гражданского воздушного судна либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
11-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына
1-1-қосымша
"Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызметтің атауы "Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын беру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса):
1. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын алғаш рет алу;
2. Бұрын ұшуға жарамдылық сертификаты болған азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын беру;
3. Бекітілген үлгілік конструкциясы жоқ азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын беру;
4. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын ұзарту.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) ұсыну тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің барлық кіші түрлері бойынша:
"Цифрлық үкімет" порталы
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің барлық кіші түрлері бойынша:
20 (жиырма) жұмыс күні.
Қосымша зерделеу немесе тексеру жүргізу не көрсетілетін қызметті алушы оны жойған жағдайда қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін сертификаттау талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, қарау мерзімі 20 (жиырма) жұмыс күніне дейін ұзартылады.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметтер және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
1. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығының бастапқы сертификатын беру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
2. Бұрын ұшуға жарамдылық сертификаты болған азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру;
3. Бекітілген үлгілік конструкциясы жоқ азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру;
4. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын ұзарту не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері

Государственная услуга оказывается на платной основе – платно, в соответствии с пунктом 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации и Правил взимания платежей в сфере гражданской авиации.
7
График работы услугодателя, и объектов информации

Мемлекеттік көрсетілетін қызмет – "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының 3-тармағына, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесіне және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелеріне және азаматтық авиация саласындағы төлемдерді алу қағидаларына сәйкес ақылы.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 8.00 до 17.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
1. Для первичного получения сертификата летной годности гражданского воздушного судна подается заявка подписанная электронной цифровой подписью с приложением следующих документов:
1) электронная копия акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам, со сроком, не превышающим 22 рабочих дня до дня регистрации заявки у услугодателя;
2) электронная копия договора аренды и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
3) электронная копия сертификата типа или эквивалентного ему документа, удостоверяющего его соответствие нормам летной годности, иностранным государством, международной организацией гражданской авиации, осуществляющей сертификацию воздушных судов, и признанный услугодателем;
4) электронная копия утвержденной программы технического обслуживания;
5) электронная копия документа по переоборудованию воздушного судна (при переоборудовании);
6) электронная копия сертификата завода изготовителя, подтверждающий соответствие нового воздушного судна сертификату типа;
7) электронная копия документа, подтверждающий о выполнение технического обслуживания по переходу программы технического обслуживания предыдущего эксплуатанта к новой программе технического обслуживания, утвержденной уполномоченной организацией;

1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінімді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.30- ден 17.30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік, ұшуды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтер, азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін бюджетке алым төленгенін растауды уәкілетті ұйым "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
1. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын алғашқы алу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған өтінім беріледі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде өтінімді тіркеген күнге дейін 22 жұмыс күнінен аспайтын мерзімге әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісінің электрондық көшірмесі;
2) егер әуе кемесі жалға алынған болса, жалдау туралы шарттың және қабылдау-тапсыру актісінің электрондық көшірмесі;
3) әуе кемелерін сертификаттауды жүзеге асыратын және көрсетілетін қызметті беруші таныған шет мемлекеттің, халықаралық азаматтық авиация ұйымының ұшуға жарамдылығы нормаларына сәйкестігін куәландыратын үлгі сертификаттың немесе оған балама құжаттың электрондық көшірмесі;
4) бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасының (регламент) электрондық көшірмесі;
5) әуе кемесін қайта жабдықтау жөніндегі құжаттың электрондық көшірмесі (қайта жабдықтау кезінде);
6) жаңа әуе кемесінің үлгі сертификатына сәйкестігін растайтын дайындаушы зауыт сертификатының электрондық көшірмесі;
7) уәкілетті ұйым бекіткен алдыңғы пайдаланушыға техникалық қызмет көрсету бағдарламасының жаңа техникалық қызмет көрсету бағдарламасына көшуі бойынша техникалық қызмет көрсетудің орындалғанын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;

8) электронная копия данных по взвешиванию воздушного судна в существующей компоновке, с указанием центровочных и загрузочных данных;
9) электронная копия утвержденного перечня минимального оборудования, который составлен эксплуатантом при наличии основного перечня минимального оборудования составленный держателем сертификата типа;
10) электронная копия руководства по летной эксплуатации;
11) электронные копии статусов директив летной годности, бюллетеней организации разработчика, агрегатов с ограниченными ресурсами, выполненных модификаций и ремонтов со сроком, не превышающим 22 рабочих дня до дня регистрации заявки у услугодателя;
12) электронная копия доклада о результатах полетных испытаний;
13) электронные копии материалов анализа нагрузок в системе электроснабжения с учетом всех бортовых потребителей;
14) электронные копии документов, подтверждающих допуск воздушного судна по Area Navigation (RNAV), Minimum Navigation Performance Specifications (MNPS) и Category III.
15) электронная копия документа, подтверждающий плату за услугу уполномоченной организации;
2. Для получения сертификата летной годности гражданского воздушного судна, ранее имевшего сертификат летной годности, подается заявка подписанная электронной цифровой подписью с приложением следующих документов:
1) электронная копия акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам;
2) копия договора об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
3) электронная копия статусов директив летной годности, бюллетеней организации разработчика, агрегатов с ограниченными ресурсами, выполненных модификаций и ремонтов;
4) электронная копия документа, подтверждающий плату за услугу уполномоченной организации;
3. Для получения сертификата летной годности гражданского воздушного судна, не имеющего утвержденной типовой конструкции, подается заявка, подписанная электронной цифровой подписью с приложением следующих документов:
1) электронная копия акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам;
2) электронная копия договора аренды и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
3) электронная копии акта оценки о годности к эксплуатации гражданских воздушных судов, выданный некоммерческой организацией, согласно приложению 3 к Правилам сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации утвержденный Приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 июля 2017 года № 483 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15633);

8) орталықтандыру және тиеу деректерін көрсете отырып, қолданыстағы құрастыруда әуе кемесін өлшеу жөніндегі деректердің электрондық көшірмесі;
9) үлгі сертификатын ұстаушы жасаған ең аз жабдықтың негізгі тізбесі болған кезде пайдаланушы жасаған ең аз жабдықтың бекітілген тізбесінің электрондық көшірмесі;
10) ұшуды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
11) өтінім уәкілетті ұйымда тіркелген күнге дейін 22 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұшуға жарамдылығы директивалары, әзірлеуші ұйымның бюллетеньдері, ресурстары шектеулі агрегаттар, орындалған модификациялар және жөндеулер мәртебелерінің электрондық көшірмесі;
12) ұшу сынақтарының нәтижелері туралы баяндаманың электрондық көшірмесі;
13) барлық борттық тұтынушыларды ескере отырып, электрмен жабдықтау жүйесіндегі жүктемелерді талдау материалдарының электрондық көшірмесі;
14) Area Navigation (RNAV), Minimum Navigation Performance Specifications (MNPS) и Category III бойынша әуе кемесінің рұқсатын растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі;
15) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
2. Бұрын ұшуға жарамдылық сертификаты болған азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын алу үшін мынадай құжаттармен қоса электрондық цифрлық қолтаңбамен қойылған өтінім беріледі:
1) әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісінің электрондық көшірмесі;
2) егер әуе кемесі жалға алынған болса, жалдау туралы шарттың және қабылдау-тапсыру актісінің электрондық көшірмесі;
3) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) ұшуға жарамдылығы директивалары мәртебесінің, әзірлеуші ұйым бюллетендерінің, ресурстары шектеулі агрегаттардың, орындалған модификациялардың және жөндеулердің электрондық көшірмесі;
3. Бекітілген үлгілік конструкциясы жоқ азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын алу үшін мынадай құжаттармен қоса электрондық цифрлық қолтаңбамен қойылған өтінім беріледі:
1) техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісінің электрондық көшірмесі;
2) егер әуе кемесі жалға алынған болса, жалдау туралы шарттардың және қабылдау-тапсыру актісінің электрондық көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 19 шілдедегі № 483 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15633 болып тіркелген) Жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес коммерциялық емес ұйым берген азаматтық әуе кемелерінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісінің электрондық көшірмесі;

4) электронная копия сертификата экземпляра воздушного судна с указанием применимых модификаций и ремонтов;
5) электронная копия утвержденной программы (регламент) технического обслуживания (при первоначальной выдаче);
6) электронная копия утвержденного перечня минимального оборудования, который составлен эксплуатантом при наличии основного перечня минимального оборудования в Руководстве по летной эксплуатации (при первоначальной выдаче);
7) электронная копия документа, подтверждающий плату за услугу уполномоченной организации;
4. Для продления сертификата летной годности гражданского воздушного судна подается заявка, подписанная электронной цифровой подписью с приложением следующих документов:
1) электронная копия акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам;
2) электронная копия договора аренды и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
3) электронная копия статусов директив летной годности, бюллетеней организации разработчика, агрегатов с ограниченными ресурсами, выполненных модификаций и ремонтов.
4) электронная копия документа, подтверждающий плату за услугу уполномоченной организации.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии) установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил, нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, Закона;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной или социально ответственной услуги.

4) модификацияның қолданылуы көрсетілген әуе кемесі данасының сертификатының электрондық көшірмесі;
5) бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасының (регламент) электрондық көшірмесі (бастапқы беру кезінде);
6) Ұшуды пайдалану жөніндегі нұсқаулықта (бастапқы беру кезінде) ең аз жабдықтың негізгі тізбесі болған кезде пайдаланушы жасаған ең аз жабдықтың бекітілген тізбесінің электрондық көшірмесі;
7) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
4. Азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын ұзарту үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып электрондық цифрлық қолтаңбамен қойылған өтінім беріледі:
1) әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісінің электрондық көшірмесі;
2) егер әуе кемесі жалға алынған болса, жалға алу туралы шарттардың және қабылдау тапсыру актісінің электрондық көшірмесі;
3) ұшуға жарамдылығы директивалары мәртебесінің, әзірлеуші ұйым бюллетендерінің, ресурстары шектеулі агрегаттардың, орындалған модификациялардың және жөндеулердің электрондық көшірмесі;
4) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына, Қазақстан Республикасы Азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы нормаларының, Заңның талаптарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;

6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной или социально ответственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии), в том числе, оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz
Услугополучатель имеет возможность получения:
государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 12
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 3-2
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата воздушного судна по шуму"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
портал "Цифрового правительства"
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
5 (пять) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная)/оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача сертификата воздушного судна по шуму либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии) и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы услугодателя, и объектов информации

6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметтерді және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін басқа да талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурста орналастырылған:
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы www.caa.gov.kz.
Көрсетілетін қызметті алушының алу мүмкіндігі бар:
электрондық цифрлық қолтаңба болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсету;
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға болады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
12-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына
3-2-қосымша
"Шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкімет" порталы
3.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
5 (бес) жұмыс күні
4.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілген
5.
Мемлекеттік қызметтер және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Әуе кемесіне шуыл бойынша сертификат беру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 13
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 5-1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
портал "Цифрового правительства"
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
5 (пять) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии) и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы услугодателя, и объектов информации
1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 8.00 до 17.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Для получения решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством подается заявка подписанная электронной цифровой подписью с приложением следующих документов:

Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
13-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшу
жарамдылығы сертификатын
беру қағидаларына
5-1-қосымша
"Азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкімет" порталы
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
5 (бес) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметтер және оның кіші түрлерін (бар болса)
көрсету нәтижесі
Азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, және ақпарат объектілерінің жұмыс істеу графигі
1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінімді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00- ден 14.00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00- ден 17.00-ге дейін.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді, пайдаланушы сертификатын, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлікті, ұшуды орындау құқығына куәлікті көрсетілетін уәкілетті ұйым тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Шет мемлекет берген азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім алу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, электрондық цифрлық қолтаңбамен қойылған өтінім беріледі:

2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, предусмотренным пунктом 7 статьи 16 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации";
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной или социально ответственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого заявитель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии), в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" https://caa.gov.kz
Услугополучатель имеет возможность получения:
государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 18
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 1-1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата типа
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата типа гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Веб-портал "Цифрового правительства"
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
15 (пятнадцать) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача сертификата типа либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная (полностью автоматизированная).
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

2) өтініш берушінің және (немесе) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының 7-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы https://caa.gov.kz
Өтініш берушінің:
ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсету;
порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
18-қосымша
Сертификаттау және үлгі
сертификатын беру
қағидаларына
1-1-қосымша
Нысан
"Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгі сертификатын беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкіметтің" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
15 (он бес) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметтер және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Үлгі сертификатын беру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері

Выдача сертификата типа гражданского воздушного судна, двигателя и воздушного винта – платно, в соответствии с пунктом 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации и Правил взимания платежей в сфере гражданской авиации.
7
График работы услугодателя, и объектов информации

Азаматтық әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгі сертификатын беру – "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағына, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесіне және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелеріне және азаматтық авиация саласындағы төлемдерді алу қағидаларына сәйкес ақылы.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 8.00 до 17.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
заявление и электронные копии документов в соответствии с перечнем документов, указанных ниже:
1) руководство по летной эксплуатации;
1) руководство по летной эксплуатации;
2) формуляры;
3) чертежи (эскизы) основных силовых узлов, в том числе узлов крепления крыла, оперения, двигателя, шасси, с указанием основных размеров и марки материала;
4) схемы топливной и тормозной систем, электрооборудования, системы управления;
5) фотографии образца (спереди, сбоку, сзади); сверху;
6) результаты заводских, государственных и эксплуатационных испытаний образца воздушного судна, двигателя и воздушного винта;
7) техническую документацию с кратким описанием схем, систем, основных характеристик, ожидаемых условий эксплуатации и ограничений, в диапазоне которых будет сертифицирован образец, а также перечень глав, разделов и пунктов норм летной годности, распространяемых на данный образец, специальных технических условий, касающихся его летной годности и требований к охране окружающей среды.
8) электронная копия документа, подтверждающего плату за услугу уполномоченной организации.
Сведения о документах, удостоверяющих личность и государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, определенными настоящими Правилами и нормами летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 367 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12038);

1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінімді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.30-дан 17.00-ге дейін
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Төменде көрсетілген құжаттардың тізбесіне сәйкес өтінім және құжаттардың электрондық көшірмелері:
1) ұшуды пайдалану жөніндегі нұсқаулық;
2) формулярлар;
3) материалдың негізгі өлшемдері мен маркалары көрсетілген негізгі күш тораптарының, оның ішінде қанатын бекіту, тірек тораптарының, қозғалтқыштың, шассидің сызбалары (эскиздері);
4) отын және тежегіш жүйелерінің, электр жабдығының, басқару жүйесінің схемалары;
5) үлгінің фотосуреттері (алдынан, жанынан, артынан) жоғарыдан;
6) әуе кемесінің, қозғалтқыштың және әуе винтінің үлгісін зауыттық, мемлекеттік және пайдалануда сынау нәтижелері;
7) схемалар, жүйелер, негiзгi сипаттамалар, пайдаланудың межеленген шарттары мен диапозонында үлгi сертификатталатын шектеулер қысқаша баяндалған техникалық құжаттаманы, сондай-ақ ұшуға жарамдылық нормаларының осы үлгiге қолданылатын тарауларының, бөлiмдерi мен тармақтарының, оның ұшуға жарамдылығына қатысты арнайы техникалық шарттардың және қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптардың тiзбесi;
8) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының ұсынған құжаттардың мемлекеттік қызметті алу үшін және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалармен және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 367 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12038 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық нормаларымен айқындалған талаптарға сәйкес келмеуі;

3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной или социально ответственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной или социально ответственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии), в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
Министерства транспорта Республики Казахстан - www.transport.gov.kz, раздел "Государственные услуги", раздел "Комитет гражданской авиации".
АО "Авиационная администрация Казахстана".
Услугополучатель получает: государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 19
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам допуска к полетам
эксплуатантов авиации
общего назначения
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача свидетельства на право выполнения полетов"
(эксплуатант авиации общего назначения)"
Наименование государственной услуги:
"Выдача свидетельства на право выполнения полҰтов (эксплуатанта авиации общего назначения)".
Наименование подвидов государственной услуги (при наличии):
1) внесение изменений в свидетельство на право выполнения полҰтов и/или эксплуатационные характеристики эксплуатанта в случаях изменения наименования пользователя, прекращения эксплуатации воздушного судна, а также при приобретении пользователем воздушного судна того же типа в собственность или в аренду без экипажа;

3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі – www.transport.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі, "Азаматтық авиация комитеті" бөлімі.
Қызмет алушы:
мемлекеттік қызметті электрондық түрде портал арқылы ЭЦҚ-сы болған жағдайда ала алады;
мемлекеттiк қызметтi көрсету тәртiбi және мәртебесi туралы ақпаратты қашықтықтан порталдың "жеке кабинетi" арқылы, сондай-ақ мемлекеттiк қызметтердi көрсету мәселелерi жөнiндегi бiрыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкiндiгi бар.
Мемлекеттiк қызметтердi көрсету мәселелерi жөнiндегi Бiрыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
19-қосымша
Жалпы мақсаттағы авиацияны
пайдаланушылардың ұшуларына
рұқсат беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Ұшуларды орындау құқығына куәлік беру" (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы)" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы: "Ұшуларды орындау құқығына куәлік беру" (жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушы)".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлер (бар болса)і:
1) пайдаланушының атауы өзгерген, әуе кемесін пайдалану тоқтатылған, сондай-ақ бірдей типтегі әуе кемесін пайдаланушы меншік құқығына немесе экипажсыз жалға алған жағдайда, куәлікке және/немесе пайдаланушының пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер енгізу;

2) внесение изменений в свидетельство на право выполнения полҰтов и/или эксплуатационные характеристики при приобретении пользователем воздушного судна другого типа в собственность или в аренду без экипажа.
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
портал "Цифрового правительства"
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача свидетельства на право выполнения полетов (эксплуатант авиации общего назначения) (далее – свидетельство) – 60 (шестьдесят) рабочих дней.
Внесение изменений в свидетельство на право выполнения полетов и/или эксплуатационные спецификации при изменении наименования эксплуатанта, прекращения эксплуатации воздушных судов, а также приобретения в собственность, аренды без экипажа одного типа – 20 (двадцать) рабочих дней.
Внесение изменений в свидетельство на право выполнения полетов и/или эксплуатационные спецификации при приобретении в собственность, аренды без экипажа эксплуатантом воздушных судов других типов, которые ранее не эксплуатировались – 30 рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (полностью автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Свидетельство на право выполнения полетов эксплуатантам авиации общего назначения либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги: электронная (полностью автоматизированная)
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии) и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы

2) басқа типтегі әуе кемесін пайдаланушы меншік құқығына немесе экипажсыз жалға алған жағдайда ұшуларды орындау құқығына куәлікке және/немесе пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер енгізу.
1
Қызметті көрсетушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік көрсетілетін және оның кіші түрлерін (бар болса) қызметті ұсыну тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша:
"Цифрлық үкіметтің" порталы
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Ұшуларды орындау құқығына куәлік (жалпы мақсаттағы авиация пайдаланушы) (бұдан әрі – куәлік) беру – 60 (алпыс) жұмыс күні.
Пайдаланушының атауы өзгерген, әуе кемесін пайдалану тоқтатылған, сондай-ақ бірдей типтегі әуе кемесін пайдаланушы меншік құқығына немесе экипажсыз жалға алған жағдайда ұшуларды орындау құқығына куәлікке және/немесе пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер енгізу – 20 (жиырма) жұмыс күні.
Басқа типтегі әуе кемесін пайдаланушы меншік құқығына немесе экипажсыз жалға алған жағдайда ұшуларды орындау құқығына куәлікке және/немесе пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер енгізу – 30 (жиырма) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жалпы мақсаттағы авиацияны пайдаланушыларға ұшуды орындау құқығына куәлік немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауабы: электрондық (толық автоматтандырылған)
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 08.00 до 17.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Для получения свидетельства на право выполнения полетов (эксплуатант авиации общего назначения):
1) заявку по форме, согласно приложению 1 настоящих Правил, с приложением следующих документов:
2) электронная копия руководства по производству полетов в соответствии с Приложением 6 к Конвенции о международной гражданской авиации ратифицированный постановлением Верховного Совета Республики;
3) электронная копия руководства эксплуатанта по регулированию технического обслуживания или договор на организацию по техническому обслуживанию в соответствии с Приложением 6 к Конвенции о международной гражданской авиации ратифицированный постановлением Верховного Совета Республики Казахстан;
4) электронная копия договоров на обеспечение полетов;
5) электронная копия программ авиационной безопасности эксплуатанта;
6) электронная копия проекта эксплуатационных спецификаций;
7) электронная копия договоров (контракта) на аренду воздушного судна без экипажа (при наличии арендованного воздушного судна).
При подаче документов физического лица через портал предоставляется заявка по форме, согласно приложению 1 настоящих Правил, с приложением вышеуказанных документов в электронном виде.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, свидетельстве на право выполнения полетов (эксплуатант авиации общего назначения), уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства" (при необходимости).
При сдаче заявителем всех необходимых документов через портал заявителю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии) установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил, нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, Закона;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной или социально ответственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной или социально ответственной услуги.

1) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін өтініш берген кезде, демалыс күндері және мереке күндері Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жүгінген кезде өтінімді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8:00-ден 17:00-ге дейін
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Ұшуларды орындау құқығына куәлік алу үшін (жалпы мақсаттағы авиация пайдаланушысы):
1) мынадай құжаттарды қоса бере отырып осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінім:
2) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің қаулысымен ратификацияланған Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның 6-қосымшасына сәйкес ұшуды жүргізу жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің қаулысымен ратификацияланған Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның 6-қосымшасына сәйкес техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушының нұсқаулығы немесе техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымға арналған шарттың электрондық көшірмесі;
4) ұшуды қамтамасыз етуге арналған шарттардың электрондық көшірмесі;
5) пайдаланушының авиациялық қауіпсіздік бағдарламасының электрондық көшірмесі;
6) пайдалану ерекшеліктерінің жобасының электрондық көшірмесі;
7) әуе кемесін экипажсыз жалға алу шарттарының (келісімшарттың) электрондық көшірмесі (жалға алынған әуе кемесі болған жағдайда).
8) азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу куәліктерінің, азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық сертификаттарының, радиостанцияларға рұқсаттардың (лицензиялардың), әуе кемелерінің шуы туралы куәліктердің көшірмелері.
Жеке тұлға құжаттарды портал арқылы берген кезде жоғарыда көрсетілген құжаттарды электрондық түрде қоса бере отырып, осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінім ұсынылады.
2. Атаулар өзгерген кезде пайдаланушы атауының өзгергенін растайтын құжаттар ұсынылады.
3. Пайдаланушы әуе кемесiн меншік құқығына алып, ұшуды орындау құқығына арналған куәлiкке қосу кезiнде:
1) ұшуды пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа;
2) пайдаланушының техникалық қызмет көрсетуді реттейтін нұсқаулыққа;
3) техникалық қызмет көрсету бағдарламасына;
4) минималды жабдық тізбесіне (MEL);
4. Ұшуларды орындау құқығына куәлікке экипажсыз жалға алынған әуе кемесін енгізген кезде өтініш беруші осы тізбенің 3-тармағында көрсетілген құжаттардан басқа:
1) әуе кемесінің түрі, үлгісі және сериялық нөмірі туралы мәліметтер;
2) әуе кемесі иесінің тегі (аты) мен мекенжайы;
3) тіркеу мемлекеті, ұлттық және тіркеу белгілері туралы мәліметтер;
4) әуе кемесін пайдалану бақылауына, ұшуға жарамдылығына техникалық қызмет көрсетуге және ұстауға жауапты тараптар, сондай-ақ жалға алудың қолданылу мерзімі көрсетілген әуе кемесін экипажсыз жалға алу туралы шарттың көшірмесін ұсынады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, ұшуды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтерді көрсетілетін уәкілетті ұйымның тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкіметтің" шлюзі (қажет болған жағдайда) арқылы алады.
Өтініш беруші барлық қажетті құжаттарды портал арқылы өтініш берушінің "жеке кабинетіне" берген жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақытын көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың осы Қағидалардың талаптарына, Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларына, Заңға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;

6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии) в том числе, оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Министерства – www.miid.gov.kz, раздел "Государственные услуги"
Услугополучатель имеет возможность получения:
государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 20
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам допуска
эксплуатанта
к авиационным работам
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача свидетельства на право выполнения авиационных работ"
Наименование государственной услуги "Выдача свидетельства на право выполнения авиационных работ"
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги:
1) авиационно-химические работы;
2) воздушные съемки и наблюдения;
3) авиационные работы по охране и защите лесного фонда;
4) строительно-монтажные и погрузочно-разгрузочные работы;
5) полеты на островах открытых морей и океанов;
6) полеты с морских судов и морских буровых установок;
7) полеты для оказания медицинской помощи населению и проведения санитарных мероприятий;
8) полеты для проведения экспериментальных и научно-исследовательских работ;
9) полеты по десантированию и выброске парашютистов или сбросу грузов на парашютах;
10) поисковые и аварийно-спасательные работы;
11) летные проверки (облеты) наземных средств радиотехнического обеспечения полетов, авиационной радиосвязи и аэродромных схем;
12) другие виды авиационных работ, связанных с выполнением специализированных операций в интересах других физических и (или) юридических лиц;

6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналасқан:
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы www. caa. gov. kz.
Өтініш берушінің ЭЦҚ бар болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық түрде алуға мүмкіндігі бар.
Өтініш берушінің порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефондары: 1414, 8 800 080 7777
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
20-қосымша
Пайдаланушыны авиациялық
жұмыстарға рұқсат беру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік беру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері (бар болса):
1) авиациялық-химиялық жұмыстар;
2) әуелік түсірілімдер және бақылау;
3) орман қорын күзету және қорғау бойынша авиациялық жұмыстар;
4) құрылыс-монтаждау және тиеу-түсіру жұмыстары;
5) ашық теңіздер мен мұхиттар аралдарына ұшу;
6) теңіз кемелері мен теңіз бұрғылау жабдықтарынан ұшу;
7) халыққа медициналық көмек көрсету және санитариялық іс-шараларды өткізуге арналған ұшулар;
8) тәжірибелік және ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізуге арналған ұшулар;
9) десант түсіру және парашютшілерді түсіру немесе парашюттардағы жүктерді тастауға арналған ұшулар;
10) іздеу және апаттық-құтқару жұмыстары;
11) ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз етудің жерде орналасқан жабдықтарын, авиациялық радиобайланыс және әуеайлақтардың схемаларды тексеру ұшулары (айналып ұшулары);
12) басқа жеке және (немесе) заңды тұлғалар мүдделері үшін арнайы операцияларды орындаумен байланысты басқа да авиациялық жұмыстарының түрлері;

13) выдача свидетельства и/или связанных с ним эксплуатационные спецификации при изменениях наименования эксплуатанта, организационно-правовой формы юридического лица, юридического адреса, ведомственной принадлежности;
14) выдача эксплуатационных спецификаций части А и В при внесении воздушных судов одного типа с эксплуатируемыми;
15) выдача эксплуатационных спецификаций части А и В при внесении воздушных судов других типов, которые ранее не эксплуатировались;
16) выдача эксплуатационных спецификаций часть В при внесении видов авиационных работ;
17) выдача эксплуатационных спецификаций части А и/или В при исключении воздушных судов и/или видов авиационных работ.
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
По всем подвидам государственной услуги:
портал "Цифрового правительства"
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача свидетельства на право выполнения авиационных работ – 38 (тридцать восемь) рабочих дней.
Данный срок продлевается на срок необходимый для устранения выявленных несоответствии уровня 2, но не более трех месяцев в соответствии с пунктом 16 настоящих Правил.
Внесение изменений в свидетельство и/или эксплуатационные спецификации:
1) в свидетельство и/или связанные с ним эксплуатационные спецификации при изменениях наименования эксплуатанта, организационно-правовой формы юридического лица, юридического адреса, ведомственной принадлежности – 10 рабочих дней;
2) внесение в эксплуатационные спецификации частей А и В воздушных судов одного типа с эксплуатируемыми – 15 рабочих дней;
3) внесение в эксплуатационные спецификации частей А и В воздушных судов других типов, которые ранее не эксплуатировались – 20 рабочих дней;
4) внесение в эксплуатационные спецификации части В видов авиационных работ – 20 рабочих дней;
5) исключение из эксплуатационных спецификации частей А и/или В воздушных судов и/или видов авиационных работ – 3 рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача свидетельства на выполнение авиационных работ и эксплуатационных спецификаций.
Выдача свидетельства и/или связанных с ним эксплуатационные спецификации при изменениях наименования эксплуатанта, организационно-правовой формы юридического лица, юридического адреса, ведомственной принадлежности.
Выдача эксплуатационных спецификаций части А и В при внесении воздушных судов одного типа с эксплуатируемыми.
Выдача эксплуатационных спецификаций части А и В при внесении воздушных судов других типов, которые ранее не эксплуатировались.
Выдача эксплуатационных спецификаций часть В при внесении видов авиационных работ.
Выдача эксплуатационных спецификаций части А и/или В при исключении воздушных судов и/или видов авиационных работ.
Мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии) и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга выдачи свидетельства на право выполнения авиационных работ оказывается на платной основе юридическим и физическим лицам в размере платы в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 167 "Об утверждении перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32089).

13) пайдаланушының атауы, заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекенжайы, ведомстволық бағыныстылығы өзгерген жағдайда куәлік және/немесе онымен байланысты пайдалану ерекшеліктерін беру;
14) пайдаланылатын бірдей типтегі әуе кемелерін енгізген жағдайда А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін беру;
15) бұдан бұрын пайдаланылмаған басқа типтегі әуе кемелерін енгізген жағдайда А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін беру;
16) авиациялық жұмыстардың түрлерін енгізген жағдайда В бөлігінің пайдалану ерекшеліктерін беру;
17) әуе кемелерін және/немесе авиациялық жұмыстардың түрін алып тастаған жағдайда А және/немесе В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін беру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) ұсыну тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің барлық кіші түлері бойынша:
"Цифрлық үкімет" порталы
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлікті беру – 38 (отыз сегіз) жұмыс күні.
Осы мерзім 2-деңгейдегі анықталған сәйкессіздіктерді жою үшін қажетті, бірақ осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес үш айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
Куәлікке және/немесе пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер енгізу:
1) пайдаланушының атауы, заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекенжайы, ведомстволық бағыныстылығы өзгерген жағдайда куәлікке және/немесе онымен байланысты пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер енгізу – 10 жұмыс күні;
2) пайдаланылатын бірдей типтегі әуе кемелерінің А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу – 15 жұмыс күні;
3) бұдан бұрын пайдаланылмаған басқа типтегі әуе кемелерінің А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу – 20 жұмыс күні;
4) авиациялық жұмыстардың түрлерінің В бөлігінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу – 20 жұмыс күні;
5) әуе кемелерін және/немесе авиациялық жұмыстардың түрлерінен А және/немесе В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерінен алып тастау – 3 жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметтер және оның кіші түрлерін (бар болса)
көрсету нәтижесі
Авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлік және пайдалану ерекшеліктерін беру.
Пайдаланушының атауы, заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекенжайы, ведомстволық бағыныстылығы өзгерген жағдайда куәлік және/немесе онымен байланысты пайдалану ерекшеліктерін беру.
Пайдаланылатын бірдей типтегі әуе кемелерін енгізген жағдайда А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін беру;
Бұдан бұрын пайдаланылмаған басқа типтегі әуе кемелерін енгізген жағдайда А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін беру;
Авиациялық жұмыстардың түрлерін енгізген жағдайда В бөлігінің пайдалану ерекшеліктерін беру;
Әуе кемелерін және/немесе авиациялық жұмыстардың түрлерінен алып тастаған жағдайда А және/немесе В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін беру.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
1. Авиациялық жұмыстарды орындау құқығына арналған куәлік беру мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 167 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32089 болып тіркелген) сәйкес заңды және жеке тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі.

2. Внесение изменений в свидетельство и/или связанные с ним эксплуатационные спецификации при изменениях наименования эксплуатанта, организационно-правовой формы юридического лица, юридического адреса, ведомственной принадлежности - оказывается бесплатно.
3. Внесение в эксплуатационные спецификации частей А и В воздушных судов одного типа с эксплуатируемыми - оказывается бесплатно.
4. Внесение в эксплуатационные спецификации частей А и В воздушных судов других типов, которые ранее не эксплуатировались - оказывается бесплатно.
5. Внесение в эксплуатационные спецификации части В видов авиационных работ - оказывается бесплатно.
6. Исключение из эксплуатационных спецификации частей А и/или В воздушных судов и/или видов авиационных работ – оказывается бесплатно.
7
График работы услугодателя
1) портал – круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) уполномоченная организация – с понедельника по пятницу с 8-00 до 17-00 часов, с перерывом на обед с 13-00 до 14-00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. Для получения свидетельства подается заявка подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
1) копия документа, подтверждающего плату за услугу уполномоченной организации на бумажном носителе, или электронная копия документа в формате pdf;
2) электронная копия руководства по производству полетов;
3) электронная копия руководства по организации системы управления безопасностью полетов (при наличии);
4) электронная копия руководства эксплуатанта по регулированию технического обслуживания;
5) электронная копия программы (регламент) технического обслуживания воздушных судов;
6) электронная копия страховых полисов обязательного страхования гражданско-правовой ответственности эксплуатанта в соответствии с законами Республики Казахстан об обязательных видах страхования;
7) электронная копия образцов раскраски и текстового описания воздушных судов, которые утверждаются руководителем эксплуатанта;
8) электронная копия программы авиационной безопасности эксплуатанта;

2. Пайдаланушының атауы, заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекенжайы, ведомстволық бағыныстылығы өзгерген жағдайда куәлікке және/немесе онымен байланысты пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер енгізу – ақысыз көрсетіледі.
3. Пайдаланылатын бірдей типтегі әуе кемелерінің А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу – ақысыз көрсетіледі.
4. Бұдан бұрын пайдаланылмаған басқа типтегі әуе кемелерінің А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу – ақысыз көрсетіледі.
5. Авиациялық жұмыстардың түрлерінің В бөлігінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу – ақысыз көрсетіледі.
6. Әуе кемелерін және/немесе авиациялық жұмыстардың түрлерінен А және/немесе В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерінен алып тастау – ақысыз көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері, жүгінген жағдайда өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) уәкілетті ұйым – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұма аралығында сағат 8-00-дан 17-00-ге дейін, түскі үзіліс 13-00-ден 14-00-ге дейін.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Куәлікті алу үшін мынадай құжаттар тіркелген ЭЦҚ қойылған өтінім беріледі:
1) уәкілетті ұйымның қызметі үшін ақы төленгенін растайтын құжаттың қағаз жеткізгіштегі көшірмесі немесе құжаттың pdf форматындағы электрондық көшірмесі;
2) ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
3) ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі (бар болған жағдайда);
4) техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушының нұсқаулығының электрондық көшірмесі;
5) әуе кемелерінің техникалық қызмет көрсету бағдарламасының (регламент) электрондық көшірмесі;
6) Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңдарына сәйкес пайдаланушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің электрондық көшірмелері.
7) пайдаланушы басшысымен бекітілетін әуе кемелерінің бояу үлгілері және мәтіндік сипаттамасының электрондық көшірмесі;
8) пайдаланушының авиациялық қауіпсіздік бағдарламасының электрондық көшірмесі;

9) электронная копия документа, подтверждающего обязательные отчисления сертифицированных эксплуатантов за осуществление уполномоченной организацией постоянного надзора за обеспечением безопасности полетов и авиационной безопасности, взимаемых в порядке и размере, определяемых Правилами взимания платежей и Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации.
2. Для внесения изменений в свидетельство и/или связанные с ним эксплуатационные спецификации при изменениях наименования эксплуатанта, организационно-правовой формы юридического лица, юридического адреса, ведомственной принадлежности заявитель подает подписанную ЭЦП заявку с приложением следующих документов:
1) электронная копия руководства по производству полетов;
2) электронная копия руководства по организации системы управления безопасностью полетов (при наличии);
3) электронная копия руководства эксплуатанта по регулированию технического обслуживания;
4) электронная копия программы (регламент) технического обслуживания воздушных судов;
5) электронная копия образцов раскраски и текстового описания воздушных судов, которые утверждаются руководителем эксплуатанта;
6) электронная копия программы авиационной безопасности эксплуатанта.
3. Для внесения в эксплуатационные спецификации частей А и В воздушных судов одного типа с эксплуатируемыми заявитель подает заявку подписанную ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия договора об аренде воздушного судна без экипажа, в котором указаны ответственные стороны за эксплуатационный контроль воздушного судна, техническое обслуживание и поддержание летной годности, а также срок действия аренды;
2) электронная копия внесенных изменений и дополнений в руководство по производству полетов, руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания, программу технического обслуживания, минимального перечня оборудования (MEL) (при наличии);
3) электронная копия страховых полисов обязательного страхования гражданско-правовой ответственности эксплуатанта в соответствии с законами Республики Казахстан об обязательных видах страхования.
4. Для внесения в эксплуатационные спецификации частей А и В воздушных судов других типов заявитель подает заявку подписанную ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия договора об аренде воздушного судна без экипажа, в котором указаны ответственные стороны за эксплуатационный контроль воздушного судна, техническое обслуживание и поддержание летной годности, а также срок действия аренды;

9) Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесімен және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерімен айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алынатын, уәкілетті ұйымның ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді тұрақты қадағалауды жүзеге асырғаны үшін сертификатталған пайдаланушылардың міндетті аударымдарын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
2. Пайдаланушының атауы, заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны, заңды мекенжайы, ведомстволық бағыныстылығы өзгерген жағдайда куәлікке және/немесе онымен байланысты пайдалану ерекшеліктеріне өзгерістер енгізу кезінде өтініш беруші келесі құжаттарды тіркей отырып, ЭЦҚ қойылған өтінім береді:
1) ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
2) ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі (бар болған жағдайда);
3) техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушының нұсқаулығының электрондық көшірмесі;
4) әуе кемелерінің техникалық қызмет көрсету бағдарламасының (регламент) электрондық көшірмесі;
5) пайдаланушы басшысымен бекітілетін әуе кемелерінің әуе кемелерінің бояу үлгілері және мәтіндік сипаттамасының электрондық көшірмесі;
6) пайдаланушының авиациялық қауіпсіздік бағдарламасының электрондық көшірмесі.
3. Пайдаланылатын бірдей типтегі әуе кемелерін А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу кезінде өтініш беруші келесі құжаттарды тіркей отырып, ЭЦҚ қойылған өтінім береді:
1) әуе кемесін пайдалануының бақылауына, техникалық қызмет және ұшуға жарамдылығына жауапты тараптар, сонымен қатар әуе кемесін жалға алудың қолданылуы мерзімі көрсетілген экипажсыз жалға алу шартының электрондық көшірмесі;
2) ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулыққа, техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушының нұсқаулығына, техникалық қызмет көрсету бағдарламасына, ең аз жабдықтар тізбесіне (MEL) (бар болған жағдайда) енгізілген өзгерістердің электрондық көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңдарына сәйкес пайдаланушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің электрондық көшірмелері.
4. Басқа типтегі әуе кемелерін А және В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерінің енгізу кезінде өтініш беруші келесі құжаттарды тіркей отырып, ЭЦҚ қойылған өтінім береді:
1) әуе кемесін пайдалануының бақылауына, техникалық қызмет және ұшуға жарамдылығына жауапты тараптар, сонымен қатар әуе кемесін жалға алудың қолданылуы мерзімі көрсетілген экипажсыз жалға алу шартының электрондық көшірмесі;

2) электронная копия внесенных изменений и дополнений в руководство по производству полетов, руководство эксплуатанта по регулированию технического обслуживания, программы технического обслуживания, минимального перечня оборудования (MEL) (при наличии);
3) электронные копии страховых полисов обязательного страхования гражданско-правовой ответственности эксплуатанта в соответствии с законами Республики Казахстан об обязательных видах страхования.
5. Для внесения изменений в эксплуатационные спецификации часть В видов авиационных работ заявитель подает заявку подписанную ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия внесенных изменений и дополнений в руководство по производству полетов;
2) электронная копия инструкции по порядку выполнения конкретных видов авиационных работ, разработанные и утвержденные эксплуатантом.
6. Для исключения из эксплуатационных спецификации частей А и/или В воздушных судов и/или видов авиационных работ заявитель подает заявку подписанную ЭЦП.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, образовании, свидетельстве авиационного персонала, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, свидетельстве на право выполнения авиационных работ (при наличии), государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификате летной годности, сертификате воздушного судна по шуму, разрешения на использование радиопередающей аппаратуры уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Заявитель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной или социально ответственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, предусмотренных в пункте 7 статьи 16 Закона;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной или социально ответственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;

2) ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулыққа, техникалық қызмет көрсетуді реттеу жөніндегі пайдаланушының нұсқаулығына, техникалық қызмет көрсету бағдарламасына, ең аз жабдықтар тізбесіне (MEL) (бар болған жағдайда) енгізілген өзгерістердің электрондық көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері туралы заңдарына сәйкес пайдаланушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандырудың сақтандыру полистерінің электрондық көшірмелері.
5. Авиациялық жұмыстардың түрдерігің В бөлігінің пайдалану ерекшеліктерін енгізу үшін өтініш беруші келесі құжаттарды тіркей отырып, ЭЦҚ қойылған өтінім береді:
1) ұшуды орындау жөніндегі нұсқаулыққа енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың электрондық көшірмесі;
2) пайдаланушы әзірлеген және бекіткен авиациялық жұмыстардың жекелеген түрлерін орындау тәртібі туралы нұсқаулықтың электрондық көшірмесі.
6. Әуе кемелерін және/немесе авиациялық жұмыстардың түрлерінен А және/немесе В бөліктерінің пайдалану ерекшеліктерін алып тастау үшін өтініш беруші ЭЦҚ қойылған өтінім береді.
Жеке басын куәландыратын құжаттар, білімі, еңбек шарттары, авиациялық персоналдың куәлігі, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді, авиациялық жұмыстарды орындауға арналған куәлік (бар болған жағдайда), азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу, ұшуға жарамдылық сертификаты, әуе кемесінің шуыл бойынша сертификаты, радиотаратқыш аппаратураны пайдалануға рұқсаттарын уәкілетті ұйым тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
Өтініш беруші, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мемлекеттік қызмет көрсетуге қажетті мәліметтердің Заңның 16-бабының 7-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) өтініш берушіге қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы сот шешімінің (үкімінің) заңды күшіне енуі.
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;

4) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной или социально ответственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии) в том числе, оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе: Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz
Заявитель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777
Приложение 21
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 1
к Правилам выдачи
удостоверения члена экипажа
лицам летного состава,
кабинного экипажа,
инженерно-техническому
составу, обеспечивающему
техническое сопровождение
полетов, и персоналу,
обеспечивающему безопасность
воздушного судна в полете
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача удостоверения члена экипажа"
1.
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2.
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Государственная корпорация, веб-портал "Цифрового правительства"
3.
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
7 (семь) рабочих дней
4.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная) / бумажная
5.
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
УЧЭ либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным графой 9 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги выдается через Государственную корпорацию.
Форма предоставления государственной услуги:
Электронная (частично автоматизированная) / бумажная.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналасқан: "Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамының www.caa.gov.kz.
Өтініш берушінің ЭЦҚ бар болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық түрде алуға мүмкіндігі бар.
Өтініш берушінің порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефондары: 1414, 8 800 080 7777
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
21-қосымша
Ұшу құрамының, кабина
экипажының адамдарына,
ұшуларға техникалық қолдауды
қамтамасыз етуші инженерлік-
техникалық құрамға және ұшу
кезінде әуе кемесінің
қауіпсіздігін қамтамасыз ететін
персоналға экипаж мүшесі
куәлігін беру қағидаларына
1-қосымша
"Экипаж мүшесінің куәлігін беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) ұсыну тәсілдері
Мемлекеттік корпорация, "Цифрлық үкіметтің" веб-порталы
3.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
7 (жеті) жұмыс күні
4.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде
5.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Экипаж мүшесінің куәлігі (бұдан әрі – ЭМК) не осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 9-бағанында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету нәтижесі Мемлекеттік корпорация арқылы беріледі. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету нысаны: Электрондық / қағаз түрінде.
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері

Государственная услуга оказывается на платной основе, в порядке и по ставкам платежей в сфере гражданской авиации в соответствии с приказами исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 марта 2023 года № 177 "Об утверждении Правил взимания платежей в сфере гражданской авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32120) и Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 167 "Об утверждении перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32089).
Плата осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня.
7.
График работы
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 08.00 часов до 17.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс);
2) государственной корпорации – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9:00 до 18:30 часов, с перерывом на обед с 13:00 часов до 14:30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Кодексу;
3) портала – круглосуточно (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем, за исключением государственных услуг, оказываемых в электронной (полностью автоматизированной форме).
8.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии) при обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) к услугодателю
1) электронная копия письма-заявки по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) электронная копия приказа о назначении на должность;
3) электронные копии образца личной подписи, цветного (матового) фото размером 9 х 12 (без головного убора и в форменной одежде в графическом формате.jpg), с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии), должности получателя УЧЭ;
4) форма сведений согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
5) электронная копия действующего свидетельства авиационного персонала (лицам, летного состава, инженерно-техническому составу, обеспечивающему техническое сопровождение полетов), в случае отсутствия сведений в государственной цифровой системе;

Мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы саласындағы төлемдерді алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 24 наурыздағы № 177 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32120 болып тіркелген) және "Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 167 бұйрықтарына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32089 болып тіркелген) сәйкес азаматтық авиация саласындағы тәртіпте және мөлшерлемелер бойынша ақылы негізде көрсетіледі. Төлем екінші деңгейдегі банктер қолма-қол немесе қолма-қол емес нысанда жүзеге асырылады.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін түскі асқа үзіліспен сағат 08.00-дан 17.00-ге дейін;
2) мемлекеттік корпорация – Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13:00-ден 14:30-ға дейін;
3) портал – тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталған соң, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру электрондық (толық автоматтандырылған нысанда) көрсетілетін мемлекеттік қызметтерді қоспағанда, келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хат-өтінім;
2) лауазымға тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесі;
3) ЭМК алушының тегін, атын, әкесінің атын (бар болған кезде), лауазымын көрсете отырып, жеке қолы үлгісінің, мөлшері 9x12 түрлі-түсті (күңгірт) фотоның (jpg графикалық форматта бас киімсіз және нысанды киімде) көшірмесі;
4) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны;
5) мемлекеттік цифрлық жүйеде мәліметтер болмаған жағдайда, авиациялық персоналдың қолданыстағы куәлігінің көшірмесі (ұшу құрамының адамдарына, ұшуды техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрамға);

6) электронная копия письма-согласования органа национальной безопасности Республики Казахстан;
7) сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, действующего свидетельства авиационного персонала (лицам летного состава, кабинного экипажа, инженерно-техническому составу, обеспечивающему техническое сопровождение полетов) услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства";
8) электронная копия документа, подтверждающая плату за услугу услугодателя.
В случае предоставления иностранных свидетельств авиационного персонала, так же необходимо прикрепить электронную копию валидации данных свидетельств уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации.
Для персонала, обеспечивающего авиационную безопасность воздушного судна в полете, электронная копия сертификата руководителя службы авиационной безопасности, полученного в учебном центре ИКАО.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законодательством Республики Казахстан
1) установления недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения УЧЭ, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствия представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для выдачи УЧЭ, требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) отрицательного ответа органа национальной безопасности Республики Казахстан на запрос о согласовании, который требуется для получения УЧЭ в соответствии со статьей 108 Закона;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения данной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной или социально ответственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии), в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.

6) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органының келісу хатының электрондық көшірмесі;
7) жеке басын куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу), авиациялық персоналдың қолданыстағы куәлігінің (ұшу құрамының, кабина экипажының адамдарына, ұшуды техникалық сүйемелдеуді қамтамасыз ететін инженерлік-техникалық құрамға) туралы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйеден алады;
8) көрсетілетін қызметті берушіге қызмет ақысын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Авиация персоналының шетелдік сертификаттарын ұсынған жағдайда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның осы куәліктерді растаудың көшірмесін қоса беру қажет.
Ұшуда әуе кемесінің авиациялық қауіпсіздігін қамтамасыз ететін персонал үшін ИКАО оқу орталығында алынған авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшысы сертификаттың көшірмесі.
9.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы ЭМК алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) ЭМК алу үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурста орналастырылған:
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы www.caa.gov.kz.

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 22
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
поставщика аэронавигационного
обслуживания
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания"
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги: отсутствует
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Веб-портал "Цифрового правительства"
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
15 рабочих дней
4.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Сертификат поставщика аэронавигационного обслуживания либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, указанных в пункте 9 настоящего перечня основных требований.
6.
Размер платы взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии) и способы ее взимания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе юридическим лицам.
Ставки платы за выдачу сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания определяются приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 167 "Об утверждении перечня платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32089).
Плата осуществляется с использованием наличных денег/безналичными платежами на текущий счет уполномоченной организации в банке второго уровня.
7.
График работы услугодателя и объектов информации

Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу мүмкіндігіне ие. Көрсетілетін қызметті алушы порталдың "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты, сондай-ақ Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынудың бірыңғай байланыс орталығы арқылы: 1414, 8 800 080 7777 алуға болады.
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
22-қосымша
Аэронавигациялық қызмет
көрсетуді берушіні
сертификаттау және оған
сертификат беру қағидаларына
2-қосымша
"Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
"Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса): жоқ
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкіметтің" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
15 жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификаты немесе осы негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет заңды тұлғаларға ақылы негізде көрсетіледі. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын бергені үшін төлемақы мөлшерлемелері "Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің тізбесін және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 167 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32089 болып тіркелген) анықталады. Төлем екінші деңгейдегі банктегі уәкілетті ұйымның ағымдағы шотына қолма-қол ақшаны/қолма-қол ақшасыз төлемдерді пайдалана отырып жүзеге асырылады.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, және ақпарат объектілерінің жұмыс істеу графигі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 08-00 до 17-00 часов, с перерывом на обед с 13-00 до 14-00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее - Кодекс).
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе услугодателя Акционерного общества "Авиационная администрация Казахстана" – www.caa.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) портале www.egov.kz.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1) заявление на получение сертификата поставщика аэронавигационного обслуживания по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
2) электронная копия документов, определяющих порядок эксплуатации, техобслуживания средств РТОП и связи:
сводный перечень оборудования (средств) радиотехнического обеспечения полетов (далее – РТОП) и связи, закрепленных за службой эксплуатации радиотехнического оборудования и радиосвязи;
перечень утвержденных инструкций по резервированию средств РТОП и связи;
информация о проведении наземных проверок средств РТОП и связи;
информация о проведении летных проверок средств РТОП и связи;
информация о соответствии средств РТОП и связи правилам радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи в гражданской авиации, утвержденным приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 июня 2017 года № 402 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15554) и нормам годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 381 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12303);
3) электронная копия документов, определяющих порядок работы персонала службы управления аэронавигационной информацией (далее – служба УАИ):
утвержденные должностные инструкции персонала службы УАИ и процедуры, определяющие порядок их работы;
утвержденная структура;

1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8:00-ден 17:00-ге дейін.
2) портал – жөндеу жұмыстарына байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінішті тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметтерді көрсету орындарының мекен-жайы мына жерде орналастырылған:
1) Көрсетілетін қызметті беруші "Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамының интернет-ресурсында – www.caa.gov.kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) www.egov.kz порталында.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің сертификатын алуға өтініш.
2) ҰРТҚ және байланыс құралдарын пайдалану, техникалық қызмет көрсету тәртібін анықтайтын құжаттардың электрондық көшірмесі:
Радиотехникалық жабдықты және радиобайланысты пайдалану қызметіне бекітілген ұшуды радиотехникалық қамтамасыз ету (бұдан әрі – ҰРТҚ) және байланыс жабдықтарының (құралдарының) жиынтық тізбесі.
ҰРТҚ және байланыс құралдарын резервтеу жөніндегі бекітілген нұсқаулықтардың тізбесі;
ҰРТҚ және байланыс құралдарына жерде тексеру жүргізу туралы ақпарат;
ҰРТҚ және байланыс құралдарына ұшу тексеру жүргізу туралы ақпарат;
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 29 маусымдағы № 402 бұйрығымен бекітілген Азаматтық авиациядағы ұшуларды және авиациялық электр байланысын радиотехникалық қамтамасыз ету қағидаларына (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 15554 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы бұйрығымен бекітілген Азаматтық авиация әуеайлақтарын (тікұшақ айлақтарын) пайдалануға жарамдылық нормаларына № 381 (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12303 болып тіркелген) ҰРТҚ және байланыс құралдарының сәйкестігі туралы ақпарат;
3) Аэронавигациялық ақпаратты басқару қызметі (бұдан әрі – ААБ қызметі) персоналының жұмыс тәртібін айқындайтын құжаттардың электрондық көшірмесі:
ААБ қызметі персоналының бекітілген лауазымдық нұсқаулықтары және олардың жұмыс тәртібін анықтайтын рәсімдер;
бекітілген құрылымы;

4) электронная копия инструкции по метеорологическому обеспечению полетов на аэродроме;
электронная копия утвержденных типовых должностных инструкций персонала, осуществляющего метеорологическое обеспечение;
справка по проведению последней оценки компетенции авиационного метеорологического персонала;
5) электронная копия сертификатов системы менеджмента качества серии 9001 Международной организации по стандартизации (ИСО) (метеорологическая служба, служба УАИ);
6) электронная копия документов, определяющих порядок работы персонала координационного центра поиска и спасания:
утвержденные должностные инструкции;
утвержденная технология работы;
7) документ подтверждающий обязательные отчисления поставщика аэронавигационного обслуживания за осуществление уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации постоянного надзора за обеспечением безопасности полетов и авиационной безопасности (при повторной сертификации), которые взимаются в порядке и размере определяемыми Правилами взимания платежей в сфере гражданской авиации и Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставками платежей в сфере гражданской авиации;
8) электронная копия документа, подтверждающего плату за услугу уполномоченной организации в сфере гражданской авиации.
Сведения о документах, удостоверяющих личность и государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актам Республики Казахстан в области использования воздушного пространства и деятельности авиации;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной или социально ответственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих для прохождения аттестации;

4) әуеайлақта ұшуды метеорологиялық қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
метеорологиялық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын персоналдың бекітілген үлгілік лауазымдық нұсқаулықтарының электрондық көшірмесі;
авиациялық метеорологиялық персоналдың құзыретіне соңғы бағалау жүргізу жөніндегі анықтама;
5) Стандарттау бойынша халықаралық ұйымның (ИСО) 9001 сериялы сапа менеджменті жүйесінің сертификаттарының электрондық көшірмесі. (метеорологиялық қызмет, ААБ қызметі);
6) іздестіру мен құтқаруды үйлестіру орталығы персоналының жұмыс тәртібін айқындайтын құжаттардың электрондық көшірмелері:
бекітілген лауазымдық нұсқаулықтар;
бекітілген жұмыс технологиясы;
7) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның азаматтық авиация саласындағы төлемдерді алу қағидаларында және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесінде және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелеріне айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алынатын ұшу қауіпсіздігін және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді тұрақты қадағалауды (қайта сертификаттау кезінде) жүзеге асырғаны үшін аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің міндетті аударымдарын растайтын құжат;
8) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;

5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной или социально ответственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии) в том числе, оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Заявитель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя.
Приложение 23
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам аккредитации
иностранных воздушных
перевозчиков
в Республике Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача свидетельства об аккредитации иностранных перевозчиков,
осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан"
Наименование государственной услуги: Выдача свидетельства об аккредитации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги:
отсутствует
1.
Наименование услугодателя
Комитет гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан
2.
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа) и ее подвидов (при наличии)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "Цифрового правительства": www.egov.kz (далее - портал)
3.
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
20 (двадцать) рабочих дней
4.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная)
5.
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача свидетельства об аккредитации иностранных перевозчиков, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма результата оказания услуги: электронная.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7.
График работы

5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Өтініш беруші ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметтері арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
23-қосымша
Қазақстан Республикасында
шетелдік әуемен
тасымалдаушыларды
аккредиттеу қағидаларына
2-қосымша
"Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдiк тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы куәлік беру" мемлекеттік қызметті көрсету үшін негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызметтің атауы:
"Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдiк тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы куәлік беру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса): жоқ
1.
Көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті
2.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) ұсыну тәсілдері (қолжетімдік арналары)
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру www.egov.kz, www.elicense.kz "Цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады
3.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
20 (жиырма) жұмыс күн
4.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)
5.
Мемлекеттік қызметтер және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін жүзеге асыратын шетелдiк тасымалдаушыларды аккредиттеу туралы куәлік беру не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап. Қызметті көрсету нысаны: электронды
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1) портала - прием документов осуществляется круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодателя - с понедельника по пятницу включительно с 8.00 часов до 17.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных (суббота и воскресенье) и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Для получения государственной услуги представляется:
1) заявление;
2) электронная копия устава иностранного перевозчика;
3) электронная копия положения о представительстве, либо о филиале иностранного перевозчика в Республике Казахстан, либо устава генерального агента;
4) электронные копии заключенного на соответствующий финансовый год договора на аэропортовое обслуживание, агентских договоров в Республике Казахстан;
5) электронная копия доверенности на главу представительства, либо филиала иностранного перевозчика, либо на генерального агента;
6) электронная копия программы авиационной безопасности эксплуатанта гражданского воздушного судна;
7) электронная копия гарантийного письма услугополучателя:
подтверждающего его готовность к передаче сведений в цифровую систему для сбора и обработки данных об авиапассажирах в соответствии с Правилами передачи сведений об оформленных и (или) забронированных билетах в уполномоченный государственный орган и (или) правоохранительные и специальные государственные органы, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 апреля 2015 года № 527 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12993);
о передаче в цифровую систему "E-Freight" электронных сведений по воздушным грузам в соответствии с Правилами информационного взаимодействия при перевозке и обработке багажа, почтовых отправлений и грузов воздушным транспортом, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 1118 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12545);
8) электронная копия свидетельства эксплуатанта и связанных с ним эксплуатационных спецификаций;

1) портал - құжаттарды қабылдау жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы жүзеге асырылады (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінішті қабылдау мен оның нәтижесін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс (сенбі және жексенбі) және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13:00-ден 14:00-ге дейінгі түскі үзіліспен сағат 8:00-ден 17:00-ге дейін.
8.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынылады:
1) өтініш:
2) шетелдік тасымалдаушы жарғысының электронды көшірмесі;
3) Қазақстан Республикасындағы шетелдік тасымалдаушының өкілдігі немесе филиалы туралы ереженің немесе бас агент жарғысының электронды көшірмесі;
4) Қазақстан Республикасында тиiстi қаржылық жылға жасалған әуежайлық қызмет көрсету шартының, агенттiк шарттардың электронды көшiрмелерi;
5) шетелдік тасымалдаушы өкілдігінің, немесе филиалының басшысына немесе бас агентке сенімхаттың электронды көшірмесі;
6) азаматтық әуе кемесін пайдаланушының авиациялық қауіпсіздік бағдарламасының электронды көшірмесі;
7) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 сәуірдегі № 527 бұйрығымен бекітілген Уәкілетті мемлекеттік органға және (немесе) құқық қорғау органдары мен арнаулы мемлекеттік органдарға ресімделген және (немесе) броньға қойылған билеттер туралы мәліметтерді беру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12993 болып тіркелген) сәйкес, авиажолаушылар туралы берілгендерді өңдеу үшін цифрлық жүйеге ақпаратты беруге дайындығын растайтын,
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 27 қарашадағы № 1118 бұйрығымен бекітілген Әуе көлігімен багажды, пошта жөнелтілімдерін және жүктерді тасымалдау және өңдеу кезінде ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12545 болып тіркелген) сәйкес, "E-Freight" жүйесіне әуе кемелер туралы ақпаратты беру туралы,
қызметті алушының кепіл хатының электронды көшірмесі;
8) пайдаланушы куәлігінің және оған байланысты пайдалану ерекшеліктерінің электронды көшірмесі;

9) электронные копии свидетельств о регистрации всех воздушных судов, на которых планируется выполнение полетов в Республику Казахстан. При аренде воздушного судна с экипажем согласование уполномоченного органа в сфере гражданской авиации государства эксплуатанта с указанием эксплуатанта, который осуществляет руководство полетами воздушного судна;
10) электронная копия сертификата летной годности всех воздушных судов, на которых планируется выполнение полетов в Республику Казахстан;
11) электронная копия страхового полиса гражданской ответственности иностранного перевозчика перед пассажирами и третьими лицами;
12) электронная копия письма, подтверждающего назначение иностранного перевозчика на выполнение регулярных рейсов в Республику Казахстан. Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через систему шлюз "цифрового правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), в том числе, оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Законом;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной или социально ответственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной или социально ответственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной или социально ответственной услуги.
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя: www.gov.kz, (в подразделе "Государственные услуги" раздела "Комитет гражданской авиации"). Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП. При оказании государственной услуги через портал доступна версия для слабовидящих. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 24
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения

9) Қазақстан Республикасына ұшуларды орындауға жоспарланып отырған барлық әуе кемелерінің тіркеу туралы куәліктерінің электронды көшірмесі. Әуе кемесін экипажбен жалға алу кезінде әуе кемесінің ұшуларына басшылықты жүзеге асыратын пайдаланушыны көрсете отырып, пайдаланушы мемлекеттің азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi органның келісуі;
10) Қазақстан Республикасына ұшуларды орындауға жоспарланып отырған барлық ұшақтарының ұшу жарамдылық сертификатының электронды көшірмесі;
11) шетел тасымалдаушының жолаушылар және үшінші тұлғалар алдындағы азаматтық жауаптылығының сақтандыру полисінің электронды көшірмесі;
12) Қазақстан Республикасына тұрақты рейстерді орындауға шетелдік тасымалдаушыны тағайындалғанын растайтын хаттың электронды көшірмесі. Жеке басты куәландыратын құжаттар және заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді қызмет көрсетуші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту кезінде қызмет беруші көрсетілетін қызметті алушыға бас тарту себебі көрсетілген жауапты жолдайды:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары қызмет берушінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.gov.kz ("Азаматтық авиация комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік қызметтер бөлімшесінде").
Көрсетілетін қызмет алушы мемлекеттік қызметті ЭЦҚ болуы шартында электронды нысанда портал арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті портал арқылы көрсеткен кезде нашар көретіндерге нашар көретіндерге версия қолжетімді
Көрсетілетін қызмет алушы мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі мен мәртебесі бойынша ақпаратты алыс жердегі қолжетімділік режимінде порталда "жеке кабинет" арқылы көрсетілетін қызмет берушінің анықтамасы арқылы, және Бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
24-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына

Приложение 2-1
к Правилам государственной
регистрации гражданских
воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан"
Наименование государственной услуги "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан".
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги:
1. Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан;
2. Выдача свидетельства об исключении воздушного судна из Государственного реестра.
1
Наименование услугодателя
Aкционерное общество "Aвиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа) и ее подвидов (при наличии)
портал "Цифрового правительства"
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
20 (двадцати) рабочих дней.
При оказании услуги по принципу "одного заявления" - 25 рабочих дней, из них:
при выдаче свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан - 20 (двадцать) рабочих дней;
при выдаче сертификата воздушного судна по шуму и (или) выдаче разрешения на использование радиопередающей аппаратуры - 5 (пять) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданского воздушного судна, внесение изменений в свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
1. Государственная услуга "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан" – платно, в соответствии с пунктом 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации.
2. Государственная услуга "Выдача свидетельства об исключении воздушного судна из Государственного реестра" оказывается бесплатно.
7
График работы услугодателя и объектов информации;

2-1-қосымша
"Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса):
1. Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру;
2. Әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару туралы куәлік беру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса)
ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкімет" порталы
3
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрлерін (бар болса)
көрсету мерзімі
20 (жиырма) жұмыс күні. "бір өтініш" қағидаты бойынша қызметті көрсету мерзімі – 25 жұмыс күнін құрайды, оның ішінде:
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерді, әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару туралы куәлік беру мерзімі – 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды;
шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатын беру және (немесе) радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру мерзімі – 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
1. Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беру, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер енгізу не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
2. Әуе кемесін Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен шығару туралы куәлік беру не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
1. "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі – "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағына және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы көрсетілетін қызметтерінің және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелерінің тізбесіне сәйкес ақылы көрсетіледі.
2. "Әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару туралы куәлік беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

1. Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2. Услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 08.00 до 17.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, сертификата по шумам на местности, сертификата на радиостанцию, свидетельства на право выполнения авиационных работ, подтверждения оплаты в бюджет сбора за регистрацию гражданского воздушного судна уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
1. Для получения свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна подается заявка, подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц);
2) электронная копия договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
3) электронная копия документа подтверждающего, письменное согласие участников долевой собственности при продаже доли в праве общей собственности на воздушное судно лицу, не являющийся участником собственности на воздушное судно (при долевой собственности);
4) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);

1. Портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2. Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.00-ге дейін.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, жергілікті жердегі шуыл бойынша сертификат, радиостанцияға сертификат, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
1. Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу үшін мынадай құжаттармен қоса ЭЦҚ қойылған өтінім беріледі:
1) құрылтай құжатының (заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмесі немесе жеке басты куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін) не нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері;
2) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде меншік құқығын растайтын сатып алу-сату шартының немесе өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариалды куәландырылған сатып алу-сату шартының немесе ресми аудармасы бар ағылшын тілінде меншік құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін);
3) әуе кемесіне ортақ меншік құқығындағы үлесті әуе кемесіне меншікке қатысушы болып табылмайтын тұлғаға сату кезінде (үлестік меншік кезінде) үлестік меншікке қатысушылардың жазбаша келісімін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, әуе кемесін мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, әуе кемесін ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың ресми аудармасы бар электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін);

5) электронная копия акта приема-передачи гражданского воздушного судна;
6) электронная копия акта проверки технического состояния воздушного судна;
7) электронная копия сертификата типа или эквивалентного ему документа, удостоверяющего его соответствие нормам летной годности, выданной государством разработчика гражданского воздушного судна;
8) электронная копия документа, подтверждающего плату за услугу уполномоченной организации.
При наличии предоставляются следующие документы:
1) электронная копия документа, подтверждающего исключение гражданского воздушного судна из реестра государственной авиации или из реестра гражданских воздушных судов иностранного государства;
2) электронная копия экспортного сертификата летной годности, выданного иностранным государством;
3) электронная копия документов о переоборудовании воздушного судна;
4) электронная копия временного удостоверения о годности воздушного судна к полетам, выданное заводом-изготовителем;
Для получения свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна новых, ранее не эксплуатированных, гражданских воздушных судов (при приемке с завода-изготовителя) подается заявка подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц);
2) электронная копия договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
3) электронная копия документа подтверждающего, письменное согласие участников долевой собственности при продаже доли в праве общей собственности на воздушное судно лицу, не являющийся участником собственности на воздушное судно (при долевой собственности);
4) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);

5) азаматтық әуе кемесін қабылдау-тапсыру актісінің электрондық көшірмесі;
6) әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісінің электрондық көшірмесі;
7) азаматтық әуе кемесін әзірлеуші мемлекет берген үлгі сертификатының немесе оның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін куәландыратын оған балама құжаттың электрондық көшірмесі.
8) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
Болған жағдайда мынадай құжаттар ұсынылады:
1) Азаматтық әуе кемесінің мемлекеттік авиация тізілімінен немесе шет мемлекеттің азаматтық әуе кемелері тізілімінен шығарылғанын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
2) шет мемлекет берген ұшу жарамдылығы экспорттық сертификатының электрондық көшірмесі;
3) әуе кемесін қайта жабдықтау туралы құжаттардың электрондық көшірмесі;
4) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы туралы дайындаушы зауыт берген уақытша куәліктің электрондық көшірмесі;
Азаматтық әуе кемесін жаңа, бұрын пайдаланылмаған, азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу үшін (дайындаушы зауыттан қабылдау кезінде) мынадай құжаттармен қоса ЭЦҚ қойылған өтінім беріледі:
1) құрылтай құжатының электрондық көшірмесі (заңды тұлғалар үшін) немесе жеке басын куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін) не нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері;
2) мемлекеттік және (немесе)орыс тілдерінде меншік құқығын растайтын сатып алу-сату шартының немесе өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе ресми аудармасымен (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін) ағылшын тілінде меншік құқығын растайтын сатып алу-сату шартының немесе өзге де құжаттың нотариалды куәландырылған электрондық көшірмесі;
3) әуе кемесіне ортақ меншік құқығындағы үлесті әуе кемесіне меншікке қатысушы болып табылмайтын тұлғаға (үлестік меншік кезінде) сату кезінде үлестік меншікке қатысушылардың жазбаша келісімін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде әуе кемесін пайдалану құқығын растайтын жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе ресми аудармасы бар ағылшын тілінде әуе кемесін пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалардың);

5) электронная копия акта приема-передачи гражданского воздушного судна;
6) электронная копия акта проверки технического состояния воздушного судна;
7) электронная копия сертификата типа или эквивалентного ему документа, удостоверяющего его соответствие нормам летной годности, выданной государством разработчика гражданского воздушного судна.
8) электронная копия документа, подтверждающего плату за услугу уполномоченной организации;
9) письмо заявителя либо завода-изготовителя с приложением документов и фотоснимков, подтверждающие установку:
серийного (заводского) номера воздушного судна, указанного на опознавательных табличках завода-изготовителя;
опознавательная табличка, на которой указаны государственный и регистрационный опознавательные знаки;
местонахождение государственных и регистрационных опознавательных знаков воздушного судна;
при наличии подтверждение правильной кодировки 24-битого адреса воздушного судна;
Для внесения изменений в свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна подается заявка, подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
При изменении собственника (владельца) гражданского воздушного судна и (или) его наименования и (или) его фамилии, имени, отчества (при его наличии);
эксплуатанта гражданского воздушного судна и (или) его наименования либо срока действия Свидетельства о государственной регистрации:
1) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц);
2) электронная копия договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
3) электронная копия документа подтверждающего, письменное согласие участников долевой собственности при продаже доли в праве общей собственности на воздушное судно лицу, не являющийся участником собственности на воздушное судно (при долевой собственности);
4) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);

5) азаматтық әуе кемесін қабылдау-беру актісінің электрондық көшірмесі;
6) әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісінің электрондық көшірмесі;
7) азаматтық әуе кемесін әзірлеуші мемлекет берген ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігін куәландыратын үлгі сертификатының немесе оған баламалы құжаттың электрондық көшірмесі.
8) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
9) өтініш берушінің не дайындаушы зауыттың: дайындаушы зауыттың тану тақтайшаларында көрсетілген әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі;
мемлекеттік және тіркеу тану белгілері көрсетілген тану тақтайшасы; әуе кемесінің мемлекеттік және тіркеу тану белгілерінің орналасқан жері; әуе кемесінің 24-биттік мекенжайы болған жағдайда дұрыс кодталғанын растайтын құжаттары мен суреттері қоса берілген хаты.
Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер енгізу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, ЭЦҚ қойылған өтінім беріледі: Азаматтық әуе кемесінің меншік иесі және (немесе) оның атауы және (немесе) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса); азаматтық әуе кемесінің пайдаланушысы және (немесе) оның атауы не Мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің қолданылу мерзімі:
1) құрылтай құжатының (заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмесі немесе жеке басты куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін) не нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері;
2) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде меншік құқығын растайтын сатып алу-сату шартының немесе өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариалды куәландырылған сатып алу-сату шартының немесе ресми аудармасы бар ағылшын тілінде меншік құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін);
3) әуе кемесіне ортақ меншік құқығындағы үлесті әуе кемесіне меншікке қатысушы болып табылмайтын тұлғаға сату кезінде (үлестік меншік кезінде) үлестік меншікке қатысушылардың жазбаша келісімін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
4) жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, әуе кемесін мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, әуе кемесін ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың ресми аудармасы бар электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін);

5) электронная копия акта приема-передачи гражданского воздушного судна;
6) электронная копия документа, подтверждающего плату за услугу уполномоченной организации.
При изменении назначения воздушного судна, после его переоборудования подается заявка, подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия документов на право переоборудования гражданского воздушного судна;
2) электронная копия акта проведенных работ по переоборудованию гражданского воздушного судна;
3) электронная копия акта проверки технического состояния воздушного судна по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц);
5) электронная копия документа, подтверждающего плату за услугу уполномоченной организации;
2. Для получения свидетельства об исключении воздушного судна из Государственного реестр подается заявка по форме согласно приложению 6, либо электронная копия заявки на замену свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна с национального опознавательного знака "UN" на государственный и регистрационный опознавательные знаки "UP" с последующим его исключением по форме согласно приложению 6-1 к настоящим Правилам и оригинала Свидетельства о государственной регистрации с национальным опознавательным знаком "UN", подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронные копии документов, подтверждающих переход права собственности воздушного судна к иностранному государству (физическому, юридическому лицу) или документ, предусмотренный случаями, при которых воздушное судно исключается из Государственного реестра или их копии;
2) в случае, когда собственник является нерезидентом Республики Казахстан: электронную копию документов, удостоверяющих личность физического лица или Справку (свидетельство) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица-заявителя;
3) электронная копия письменного согласия залогодержателя на исключение воздушного судна, если оно находится в залоге;
4) электронная копия акта на списание (в случае списания гражданского воздушного судна) по форме согласно приложению 1 к Правилам списания воздушных судов, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 9 марта 2011 года № 123 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6868);

5) азаматтық әуе кемесін қабылдау-тапсыру актісінің электрондық көшірмесі;
6) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі. Әуе кемесінің мақсаты өзгерген кезде, ол қайта жабдықталғаннан кейін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, ЭЦҚ қойылған өтінім беріледі:
1) азаматтық әуе кемесін қайта жабдықтау құқығына арналған құжаттардың электрондық көшірмесі;
2) азаматтық әуе кемесін қайта жабдықтау бойынша жүргізілген жұмыстар актісінің электрондық көшірмесі;
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісінің электрондық көшірмесі;
4) құрылтай құжатының (заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмесі немесе жеке басты куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін) не нотариат куәландырған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері қоса беріледі;
5) уәкілетті ұйымның қызметі үшін төлемді растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
2. Әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару туралы куәлікті алу үшін 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім не Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті "UN" ұлттық тану белгісінен "UP" мемлекеттік және тіркеу тану белгілеріне ауыстыруға арналған осы Қағидаларға 6-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімнің электрондық көшірмесі кейіннен алып тастала отырып және "UN" ұлттық тану белгісімен мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасы, ЭЦҚ-мен қол қойылған, мынадай құжаттар қоса берілген:
1) әуе кемесінің меншік құқығының шет мемлекетке (жеке, заңды тұлғаға) өткендігін растайтын құжат немесе әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығару жағдайларын қарастырған құжат немесе олардың электрондық көшірмелері;
2) меншік иесі Қазақстан Республикасының резидент емес болған жағдайда жеке тұлғаның тұлғаны куәландыратын құжаттарының немесе өтініш иесі – Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамасының (куәлік) электрондық көшірмесі;
3) әуе кемесі кепілде тұрған жағдайда кепіл ұстаушының оның тізілімнен шығарылуына жазбаша келісімінің электрондық көшірмесі;
4) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 9 наурыздағы № 123 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6868 болып тіркелген) Әуе кемелерін есептен шығару қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептен шығарып тастау актісінің электрондық көшірмесі (әуе кемесі есептен шығарылған кезде);

5) электронная копия документов об утилизации воздушного судна или их копии (в случае списания воздушного судна);
6) электронная копия акта о снятии опознавательных знаков с воздушного судна и подтверждающие фотоснимки (за исключением случаев списания воздушного судна).
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, требованиям настоящих Правил, нормам летной годности, Закона;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной или социально ответственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной или социально ответственной услуги.6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии), в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz
Услугополучатель имеет возможность получения:
государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 25
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения

5) әуе кемесін кәдеге жарату туралы құжаттардың электрондық көшірмесі немесе олардың көшірмелері (әуе кемесі есептен шығарылған кезде);
6) әуе кемесінен айырым белгілерді алып тастау туралы актісінің электрондық көшірмесі және оны растайтын фотосуреттер (әуе кемесін есептен шығару жағдайларын қоспаған кезде).
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурста орналастырылған: "Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы www.caa.gov.kz Көрсетілетін қызметті алушының: ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсету; Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
25-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына

Приложение 10-2
к Правилам государственной
регистрации гражданских
воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Постановка на учет беспилотной авиационной системы"
Наименование государственной услуги "Постановка на учет беспилотной авиационной системы".
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги:
1. Выдача свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы;
2. Выдача свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы из Реестра беспилотных авиационных систем.
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
портал "Цифрового правительства"
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы – 10 (десять) рабочих дней.
Внесение изменений в свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы – 10 (десять) рабочих дней.
Продление срока действия свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы - 10 (десять) рабочих дня.
Выдача Свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы - 10 (десять) рабочих дня.
В случае необходимости проведения дополнительной оценки представленных документов срок рассмотрения продлевается до 5 (пяти) рабочих дней, о чем, до истечения срока, указанного в части первой настоящего пункта, через портал в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление.
4
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. Выдача свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы – Электронная (частично автоматизированная);
2. Выдача свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы из Реестра беспилотных авиационных – Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
1. Выдача свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы, внесение изменений в свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги;
2. Выдача свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы из Реестра беспилотных авиационных систем, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

10-2-қосымша
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы "Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса):
1. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік беру;
2. Пилотсыз авиациялық жүйені пилотсыз авиациялық жүйелердің тізілімінен шығару туралы куәлік беру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" АҚ
2
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Цифрлық үкіметтің" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрлерін (бар болса)
көрсету мерзімі
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік беру - 10 (он) жұмыс күні.
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікке өзгерістер енгізу - 10 (он) жұмыс күні.
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәліктің қолданысын ұзарту - 10 (он) жұмыс күні.
Пилотсыз авиациялық жүйені алып тастау туралы куәлік беру-10 (он) жұмыс күні.
Ұсынылған құжаттарға қосымша бағалау жүргізу қажет болған жағдайда қарау мерзімі 5 (бес) жұмыс күніне дейін ұзартылады, бұл туралы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткенге дейін өтініш берушінің "жеке кабинетіне" портал арқылы хабарлама жіберіледі.
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса)
көрсетудің көрсету нысаны
1. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік беру – электрондық (ішінара автоматтандырылған );
2. Пилотсыз авиация жүйені пилотсыз авиация тізілімінен шығару туралы куәлік беру – электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрлерін (бар болса)
көрсету нәтижесі
1. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік беру, пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікке өзгерістер енгізу не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап;
2. Пилотсыз авиациялық жүйені пилотсыз авиациялық жүйелер тізілімінен шығару туралы куәлік немесе Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері

1. Государственная услуга выдача свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы оказывается бесплатно.
2. Государственная услуга выдача свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы из Реестра беспилотных авиационных систем оказывается бесплатно.
7
График работы услугодателя, и объектов информации
1. Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2. Услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 8.00 до 17.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о постановке на учет беспилотной авиационной системы, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Для получения свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы максимальной взлетной массой до 0,25 кг подается заявка, подписанная ЭЦП с приложением следующего документа
1) свидетельство об исключении беспилотной авиационной системы (в случае беспилотная авиационная система состояла на учете иностранного государства) с учета иностранного государства (при наличии).
Для получения свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы максимальной взлетной массой 0,25 кг и более подается заявка, подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия нотариально заверенного и нотариально удостоверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного и нотариально удостоверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
2) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);

1. Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлік беру мемлекеттік қызметі тегін көрсетіледі.
2. Пилотсыз авиациялық жүйелерді пилотсыз авиациялық жүйелер тізілімінен шығару туралы куәлік беру мемлекеттік көрсетілетін қызметі тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1. Портал-жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2. Көрсетілетін қызметті беруші-Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін түскі үзіліспен сағат 8.00-дан 17.00-ге дейін.
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікті алу үшін ең жоғары ұшу салмағы 0,25 кг-ға дейін мынадай құжатты қоса бере отырып, ЭЦҚ-мен қол қойылған өтінім беріледі.
1) пилотсыз авиациялық жүйені (пилотсыз авиациялық жүйе шет мемлекеттің есебінде болған жағдайда) шет мемлекеттің есебінен шығару туралы куәлік.
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікті алу үшін ең жоғары ұшу салмағы 0,25 кг және одан астам мынадай құжаттарды қоса бере отырып, ЭЦҚ-мен қол қойылған өтінім беріледі:
1) нотариат куәландырған және нотариат куәландырған сатып алу-сату шартының немесе мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде меншік құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариат куәландырған және нотариат куәландырған сатып алу-сату шартының немесе ресми аудармасы бар ағылшын тілінде меншік құқығын растайтын өзге де құжаттың (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмесі;
2) мемлекеттік және (немесе) орыс тілінде пайдалану құқығын растайтын жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе ресми аудармасымен ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін) нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, электрондық көшірмесі;ілдерінде пайдалану құқығын растайтын жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе ресми аудармасымен ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін) нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, электрондық көшірмесі;

3) свидетельство об исключении беспилотной авиационной системы (в случае беспилотная авиационная система состояла на учете иностранного государства) с учета иностранного государства.
Для внесения изменений в Свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы максимальной взлетной массой до 0,25 кг подается заявка, подписанная ЭЦП.
Для внесения изменений в Свидетельство о постановке на учет беспилотной авиационной системы максимальной взлетной массой 0,25 кг и более подается заявка, подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц);
2) электронная копия нотариально заверенного и нотариально удостоверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного и нотариально удостоверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
3) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
Для продления срока действия свидетельства о постановке на учет беспилотной авиационной системы подается заявка, подписанная ЭЦП с приложением следующего документа:
1) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
Для получения свидетельства об исключении беспилотной авиационной системы из Реестра беспилотных авиационных систем подается заявка, подписанная ЭЦП.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, требованиям настоящих Правил, Закона;

3) пилотсыз авиациялық жүйені (пилотсыз авиациялық жүйе шет мемлекеттің есебінде болған жағдайда) шет мемлекеттің есебінен шығару туралы куәлік.
Ең жоғары ұшу салмағы 0,25 кг дейін Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікке өзгерістер енгізу үшін ЭЦҚ қойылған өтінім беріледі.
Ең жоғары ұшу салмағы 0,25 кг және одан жоғары пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәлікке өзгерістер енгізу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, ЭЦҚ-мен қол қойылған өтінім беріледі:
1) құрылтай құжатының электрондық көшірмесі (заңды тұлғалар үшін) немесе жеке басын куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін)не нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері;
3) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде пайдалану құқығын растайтын жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе ресми аудармасымен ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін) нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, электрондық көшірмесі;
Пилотсыз авиациялық жүйені есепке қою туралы куәліктің қолданылуын ұзарту үшін үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, ЭЦҚ-мен қол қойылған өтінім беріледі:
1) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде пайдалану құқығын растайтын жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе ресми аудармасымен ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін) нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, электрондық көшірмесі;
Пилотсыз авиациялық жүйені пилотсыз авиациялық жүйелер тізілімінен шығару туралы куәлікті алу үшін ЭЦҚ-мен қол қойылған өтінім беріледі.
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
11) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной или социально ответственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении авиационной деятельности или его отдельных видов;
5) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого заявитель лишен специального права, связанного с получением Свидетельств о постановке на учет;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной или социально ответственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии) в том числе, оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе: Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz Услугополучатель имеет возможность получения: государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг. Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 26
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам сертификации
в сфере легкой
и сверхлегкой авиации
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата летной годности легкой и сверхлегкой авиации"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Веб-портал "цифрового правительства"
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
22 (двадцать два) рабочих дней.
При необходимости проведения дополнительного изучения или проверки предоставленных документов срок рассмотрения продлевается до 22 (двадцать два) рабочих дней.
Срок перевода в электронный формат ранее выданного в бумажной форме сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации - 2 (два) рабочих дня.
4.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача сертификата летной годности воздушного судна легкой и сверхлегкой авиации, перевода в электронный формат ранее выданного в бумажной форме сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно.
7
График работы услугодателя, и объектов информации

3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурста орналастырылған:
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы www.caa.gov.kz
Көрсетілетін қызметті алушының:
ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті;
порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
26-қосымша
Жеңіл және аса жеңіл
авиация саласындағы
сертификаттау қағидаларына
2-қосымша
"Жеңіл және аса жеңіл әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкімет" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
22 (жиырма екі) жұмыс күні. Ұсынылған құжаттарды қосымша зерделеу немесе тексеру қажет болғанда қарау мерзімі 22 (жиырма екі) жұмыс күніне дейін ұзартылады.
Алдыңғы қағаз нысанда берілген аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын электрондық форматқа ауыстыру мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметтер және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Жеңіл және аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру, алдыңғы қағаз нысанда берілген жеңіл және аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын электрондық форматқа ауыстыру немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, және ақпарат объектілерінің жұмыс істеу кестесі

1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 8.00 до 17.00 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Для получения сертификата летной годности воздушного судна легкой и сверхлегкой авиации подается заявка с согласно приложению 1 к настоящим Правилам подписанная ЭЦП с приложением следующих документов:
1) электронная копия акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, со сроком, не превышающим 22 рабочих дня до дня регистрации заявки в уполномоченной организации;
2) электронные копии договоров об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
3) электронная копия сертификата типа или эквивалентного ему документа, удостоверяющего его соответствие нормам летной годности, иностранным государством, международной организацией гражданской авиации, осуществляющей сертификацию воздушных судов, или удостоверения соответствия конструкции, характеристик и эксплуатационно-технической документации нормам летной годности, выданного или признанного уполномоченной организацией.
4) электронная копия утвержденной программы технического обслуживания;
5) электронная копия утвержденного перечня минимального оборудования, который составлен эксплуатантом при наличии основного перечня минимального оборудования составленный организацией ответственной за типовую конструкцию;
6) электронная копия статусов агрегатов с ограниченными ресурсами со сроком, не превышающим 22 рабочих дня до дня регистрации заявки в уполномоченной организации;

1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінімді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 08.00- ден 17.00-ге дейін.
8
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік, ұшуды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтер, азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін бюджетке алым төленгенін растауды уәкілетті ұйым "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Жеңіл және аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын алу үшін мынадай құжаттарды қоса бере отырып, ЭЦҚ-мен қол қойылған өтінім беріледі:
1) өтініш тіркелген күнге дейін 22 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын анықтау актінің электрондық көшірмесі. уәкілетті ұйым;
2) егер әуе кемесі жалға алынған болса, жалға алу шарттарының және қабылдау-тапсыру актінің электрондық көшірмелері;
3) үлгі сертификатының немесе оның ұшуға жарамдылық стандарттарына, шет мемлекеттің, әуе кемесін сертификаттауды жүзеге асыратын халықаралық азаматтық авиация ұйымының сәйкестігін куәландыратын балама құжаттың немесе конструкциясының, сипаттамаларының және пайдалану-техникалық сипаттамаларының сәйкестігі туралы сертификаттың электрондық көшірмесі. уәкілетті ұйым шығарған немесе мойындаған ұшуға жарамдылық стандарттары бар құжаттама.
4) бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасының электрондық көшірмесі;
5) үлгілік жобаға жауапты ұйым жасаған ең аз жабдықтың негізгі тізбесі болғанда пайдаланушы құрастырған ең аз жабдықтың бекітілген тізбесінің электрондық көшірмесі;
6) уәкiлеттi ұйымда өтiнiш тiркелген күнге дейiн 22 жұмыс күнiнен аспайтын мерзiммен ресурстары шектелген бөлiмшелер мәртебесiнiң электрондық көшiрмесi;

7) электронная копия статусов директив летной годности со сроком, не превышающим 22 рабочих дня до дня регистрации заявки в уполномоченной организации;
8) электронная копия статусов бюллетеней организации разработчика, выполненных модификаций со сроком, не превышающим 22 рабочих дня до дня регистрации заявки в уполномоченной организации;
9) электронная копия документа по переоборудованию воздушного судна (при переоборудовании);
10) электронная копия сертификата завода изготовителя или эквивалентного ему документа, подтверждающего соответствие нового воздушного судна сертификату типа;
11) электронная копия руководства по летной эксплуатации;
12) копия статуса выполнения работ по техническому обслуживанию, содержащихся в программе технического обслуживания со сроком, не превышающим 22 рабочих дня до регистрации заявки у уполномоченной организации.
13) копия доклада о результатах летных испытаний;
Для перевода в электронный формат ранее выданного в бумажной форме сертификата летной годности воздушного судна легкой и сверхлегкой авиации:
заявка с описанием факта порчи или утраты (хищения) сертификата.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил, нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, Закона или авиационным стандартам ИКАО;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz
Услугополучатель имеет возможность получения:
государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.

7) өтінішті уәкілетті ұйымда тіркеген күнге дейін 22 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұшуға жарамдылық директивалары мәртебесінің электрондық көшірмесі;
8) өтінімді уәкілетті ұйымда тіркеген күнге дейін 22 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде әзірлеуші ұйымы бюллетеньдерінің, өзгерістердің мәртебесінің электрондық көшірмесі;
9) әуе кемесін қайта құру туралы құжаттың электрондық көшірмесі (конверсиялау кезінде);
10) өндіруші сертификатының электрондық көшірмесі немесе жаңа әуе кемесінің үлгі сертификатына сәйкестігін растайтын балама құжат;
11) ұшу жөніндегі нұсқаулықтың электрондық көшірмесі;
12) өтінішті уәкілетті ұйымда тіркегенге дейін 22 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде техникалық қызмет көрсету бағдарламасында қамтылған ағымдағы жөндеу жұмыстарының аяқталу мәртебесінің көшірмесі.
13) ұшу сынақтарының нәтижелері туралы хаттаманың көшірмесі;
Жеңіл және аса жеңіл әуе кемесі үшін бұрын берілген қағаз жүзіндегі ұшуға жарамдылық сертификатын электронды форматқа ауыстыру үшін:
куәліктің бүліну немесе жоғалу (ұрлау) фактісін сипаттайтын өтініш;
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тартуға негіздемелер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына, Қазақстан Республикасы Азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы нормаларының, Заңның немесе ИКАО авиациялық стандарттарына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болғанда;
4) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметтерді көрсету және оның кіші түрлерін (бар болса)
ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін басқа да талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары интернет-ресурста орналастырылған:
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы www.caa.gov.kz
Көрсетілетін қызметті алушының алу мүмкіндігі бар:
электрондық цифрлық қолтаңба болғанда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсету;
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға болады.

Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 27
к Перечню некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
Приложение 10
к Правилам сертификации
в сфере легкой
и сверхлегкой авиации
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача удостоверения соответствия экземпляра
гражданского воздушного судна нормам летной годности"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Веб-портал "Цифрового правительства"
3
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
15 (пятнадцать) рабочих дней.
При необходимости проведения дополнительного изучения или проверки предоставленных документов срок рассмотрения продлевается до 10 (десяти) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Выдача удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная).
6
Размер платы, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе юридическим лицам (далее – заявитель), в соответствии с пунктом 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и Перечнем платных услуг уполномоченной организации в сфере гражданской авиации и ставок платежей в сфере гражданской авиации.
7
График работы услугодателя, и объектов информации
1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 8.00 до 17.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, свидетельства на право выполнения авиационных работ, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Для получения удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности подается заявка согласно приложению 9 к настоящим правилам, подписанная с приложением следующих документов:

Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтардың тізбесіне
27-қосымша
Жеңіл және аса жеңіл
авиация саласындағы
сертификаттау қағидаларына
10-қосымша
Нысан
"Азаматтық әуе кемесі данасының ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігі туралы куәлік беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Қызмет көрсетушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса)
ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкімет" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса)
көрсету мерзімі
15 (он бес) жұмыс күні. Ұсынылған құжаттарды қосымша зерделеу немесе тексеру қажет болған жағдайда қарау мерзімі 10 (он) жұмыс күніне дейін ұзартылады
4
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметтер және оның кіші түрлерін (бар болса)
көрсету нәтижесі
Аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын немесе Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3-тармағына және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның ақылы қызметтерінің тізбесіне және азаматтық авиация саласындағы төлем мөлшерлемелеріне сәйкес заңды тұлғаларға (бұдан әрі – өтініш беруші) ақылы негізде көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.00-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 08.00-ден 17.00-ге дейін
8
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы, пайдаланушы сертификаты, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлік, ұшуды орындау құқығына куәлік туралы мәліметтер, азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау үшін бюджетке алым төленгенін растауды уәкілетті ұйым "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
Азаматтық әуе кемесі данасының ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігі туралы куәлікті алу үшін осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес қол қойылған өтініммен бірге мынадай құжаттармен беріледі:

1) электронное сведение, подтверждающее оплату сбора за выдачу сертификата экземпляра гражданского воздушного судна;
2) электронная копия комплекта эксплуатационной и эксплутационно-технической документации экземпляра воздушного судна;
3) электронная копия спецификации экземпляра воздушного судна, которая должна содержать краткое техническое описание, принципиальные схемы систем, основные характеристики, а также ожидаемые условия эксплуатации и ограничения, в диапазоне которых будет сертифицироваться экземпляр воздушного судна;
4) электронная копия видов воздушного судна в трех проекциях или цифровые фотографии в различных ракурсах: спереди, сбоку, сзади;
5) электронные копии первичных платежных документов, подтверждающих законность приобретения воздушного судна или сборочного комплекта, двигателя, винта, агрегатов и комплектующих изделий.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям настоящих Правил, нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, Закона;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной или социально ответственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной или социально ответственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии), в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе:
Акционерное общество "Авиационная администрация Казахстана" www.caa.gov.kz
Услугополучатель имеет возможность получения: государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронно-цифровой подписи;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.

1) уәкілетті ұйымның қызметі үшін ақы төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
2) әуе кемесі данасының пайдалану құжаттамасы жиынтығының электрондық көшірмесі;
3) әуе кемесінің қысқаша техникалық сипаттамасын, жүйелердің қағидаттық схемаларын, негізгі сипаттамаларын, сондай-ақ диапазонында әуе кемесінің данасы сертификатталатын пайдаланудың күтілетін шарттары мен шектеулерін қамтуға тиіс әуе кемесі данасы ерекшелігінің электрондық көшірмесі;
4) әуе кемесі түрлерінің үш проекциядағы электрондық көшірмесі немесе әртүрлі бұрыштардағы цифрлық фотосуреттер: алдыңғы, бүйір, артқы;
5) әуе кемесін немесе құрастыру жиынтығын, қозғалтқышты, бұранданы, агрегаттар мен жинақтаушы бұйымдарды сатып алудың заңдылығын растайтын бастапқы төлем құжаттарының электрондық көшірмелері.
9
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурста орналастырылған:
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы https://caa.gov.kz
Көрсетілетін қызметті алушының:
ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті;
порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.

Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.государственных услуг.
___________________________

Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.