Об утверждении Правил организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 29 мая 2026 года № 265. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2026 года № 38830
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 25) статьи 24 Строительного Кодекса Республики Казахстан и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Признать утратившими силу некоторых приказов по перечню согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 29 мая 2026 года № 265
Правила организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 25) статьи 24 Строительного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и устанавливают порядок и сроки: оформления и выдачи документов, необходимых для строительства новых и изменения существующих строительных объектов, функционального назначения помещений; ввод в эксплуатацию строительных объектов субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности; проектирования и застройки территории населенных пунктов и межселенных территории и оказания государственных услуг "Предоставление исходных материалов при разработке проектов строительства и реконструкции (перепланировки и переоборудования)" и "Согласование эскиза (эскизного проекта)".

Құрылыс салуды ұйымдастыру және құрылыс саласындағы рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 29 мамырдағы № 265 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 мамырда № 38830 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің 24-бабының 25) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1-тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Құрылыс салуды ұйымдастыру және құрылыс саласындағы рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидалары бекітілсін;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін, оны Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2026 жылғы 29 мамырдағы
№ 265 Бұйрыққа
1-қосымша
Құрылыс салуды ұйымдастыру және құрылыс саласындағы рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Құрылыс салуды ұйымдастыру және құрылыс саласындағы рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Құрылыс кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 24-бабының 25) тармақшасына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1-тармақшасына сәйкес әзірленді және жаңа құрылыс объектілерін салу және қолданыстағы объектілерді, үй-жайлардың функционалдық мақсатын өзгерту үшін қажетті құжаттарды ресімдеу және беру; сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілерінің құрылыс объектілерін пайдалануға енгізу; елді мекендердің аумақтары мен қонысаралық аумақтарды жобалау және оларда құрылыс салу және "Құрылыс және реконструкциялау (қайта жоспарлау және қайта жабдықтау) жобаларын әзірлеу кезінде бастапқы материалдарды беру" және "Эскизді (эскиздік жобаны) келісу" мемлекеттік қызметтерін көрсету тәртібі мен мерзімін белгілейді.

2. Настоящие Правила применяются местными исполнительными органами (далее – МИО), поставщиками услуг по инженерному и коммунальному обеспечению, государственными органами, осуществляющими государственный архитектурно-строительный контроль и надзор, субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности независимо от форм собственности на строительные объекты и (или) реконструкции, включая сети инженерной инфраструктуры, а также собственниками объектов недвижимости в части их эксплуатации и содержания.
3. Физические и юридические лица осуществляют застройку на территории населенного пункта и межселенных территории в соответствии с настоящими Правилами.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) исходные материалы – материалы, необходимые для разработки проектной документации;
2) индивидуальное жилищное строительство – постройка индивидуальных жилых домов лицами на закрепленном за ними в установленном порядке земельном участке их собственными силами или подрядным способом;
3) правоустанавливающий документ на земельный участок – документ, подтверждающий наступление юридических фактов (юридических составов), на основании которых возникают, изменяются или прекращаются права на земельный участок, в том числе договоры, решения судов, правовые акты исполнительных органов, свидетельство о праве на наследство, передаточный акт или разделительный баланс при реорганизации негосударственных юридических лиц, владеющих земельным участком на праве собственности или выкупивших право временного возмездного землепользования (аренды), протокол по итогам торгов (аукционов) по продаже земельного участка или права аренды земельного участка;
4) идентификационный документ на земельный участок – документ, содержащий идентификационные характеристики земельного участка, необходимые для целей ведения земельного, правового и градостроительного кадастров;
5) переоборудование – изменение помещения (помещений), связанное с изменением его функционального назначения, полной или частичной заменой внутренней системы технологического и (или) инженерного оборудования, необходимого для жизнеобеспечения и эксплуатации;
6) перепланировка – изменение планировки квартиры, нежилого помещения, сопряженное с изменением границ этой квартиры, нежилого помещения;
7) строительство – деятельность по созданию основных фондов производственного и непроизводственного назначения путем возведения новых и (или) изменения (расширения, модернизации, технического перевооружения, реконструкции, реставрации, капитального ремонта) строительных объектов (их комплексов, коммуникаций), монтажа (демонтажа), связанного с ними технологического и инженерного оборудования, изготовления (производства) строительных материалов, изделий и конструкций, а также осуществления работ по консервации объектов незавершенного строительства и постутилизации строительных объектов, выработавших свой ресурс;

2. Осы Қағидаларды жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – ЖАО), инженерлiк және коммуналдық қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетушiлер, мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдар, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілері инженерлік инфрақұрылым желілерін қоса алғанда, құрылыс және (немесе) реконструкциялау объектілеріне меншік нысанына қарамастан, сондай-ақ жылжымайтын мүлік объектілерінің меншік иелері оларды пайдалану және күтіп-ұстау бөлігінде қолданады.
3. Жеке және заңды тұлғалар осы Қағидаларға сәйкес елді мекеннің аумағында және қонысаралық аумақта құрылыс салуды жүзеге асырады.
4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бастапқы материалдар – жобалау құжаттамасын әзірлеу үшін қажетті материалдар;
2) жеке тұрғын үй құрылысы – белгiленген тәртiппен бекiтiлiп берiлген жер учаскелерiнде азаматтардың өз күшiмен, мердiгерлiк немесе заңдарда тыйым салынбаған басқа да әдiспен жеке тұрғын үйлер салуы;
3) жер учаскесіне құқық белгілейтін құжат – осылардың негізінде жер учаскесіне құқықтар туындайтын, өзгертілетін немесе тоқтатылатын заңдық фактілердің (заңдық құрамдарының) басталғанын растайтын құжат, оның ішінде шарттар, соттардың шешімдері, атқарушы органдардың құқықтық актілері, мұрагерлікке құқық туралы куәлік, меншік құқығымен жер учаскесін иеленген немесе уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) құқығын сатып алған мемлекеттік емес заңды тұлғаларды қайта ұйымдастыру кезіндегі табыстау актісі немесе бөлу балансы, жер учаскесін сату жөніндегі сауда (аукцион) қорытындылары бойынша хаттама немесе жер учаскесін жалдау құқығы;
4) жер учаскесіне сәйкестендіру құжаты – жер, құқықтық және қала құрылысы кадастрларын жүргізу мақсатында қажетті жер учаскесінің сәйкестендіру сипаттамаларын қамтитын құжат;
5) қайта жабдықтау – үй-жайдың (үй-жайлардың) тіршілікті қамтамасыз ету және пайдалану үшін қажетті өзінің функционалдық мақсатының өзгеруіне, технологиялық және (немесе) инженерлік жабдықтардың ішкі жүйесін толық немесе ішінара ауыстыруға байланысты өзгертілуі;
6) қайта жоспарлау – белгілі бір үй-жайдың (осы үй-жайлардың) шекараларын өзгертумен ұштасқан үй-жайдың (үй-жайлардың) жоспарлануын өзгерту;
7) құрылыс – өндiрiстiк және өндiрiстiк емес мақсаттағы негiзгi қорларды жаңа құрылыс объектiлерін (олардың кешендерiн, коммуникацияларын) салу және (немесе) барын өзгерту (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, қалпына келтiру, күрделi жөндеу), олармен байланысты технологиялық және инженерлiк жабдықтарды монтаждау (бөлшектеу), құрылыс материалдарын, бұйымдар мен конструкцияларын дайындау (өндiру), сондай-ақ аяқталмаған объектiлер құрылысын консервациялау мен өз ресурстарын тауысқан объектiлердi консервациялау және өз ресурсын жоғалтқан құрылыс объектілерді кәдеге жаратқаннан кейінгі жұмыстарды жүзеге асыру жолымен құру жөнiндегi қызмет;

8) строительная площадка – территория, используемая для размещения возводимого объекта, временных строений и сооружений, техники, отвалов грунта, складирования строительных материалов, изделий, оборудования и выполнения строительно-монтажных работ;
9) строительный объект – объект искусственной среды в виде здания или сооружения, являющийся конечным результатом строительной деятельности;
10) уникальный номер объекта строительства (далее – УНОС) – идентификационный восемнадцатизначный номер, формируемый в автоматизированной цифровой системе государственного градостроительного кадастра для сбора информации (сведений) о строительном объекте от получения исходных материалов и разрешительных документов на разработку проектов строительства, реконструкцию (перепланировку и переоборудование) до приемки и ввода в эксплуатацию строительного объекта с целью мониторинга его жизненного цикла;
11) прохождение разрешительных процедур в сфере строительства – предоставление права субъекту архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на реализацию его замысла по строительству и (или) изменению строительных объектов (отдельных частей);
12) автоматизированная цифровая система государственного градостроительного кадастра (далее – АЦС ГГК) – цифровая система государственного градостроительного кадастра, обеспечивающая сбор, учет, регистрацию, внесение (наполнение), обработку, хранение, доступ, предоставление информации и (или) сведений, отображение и распространение данных государственного градостроительного кадастра;
13) государственный архитектурно-строительный контроль и надзор – деятельность государственных органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль и надзор, направленная на предупреждение, выявление, пресечение и устранение нарушений законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, а также контроль и надзор за их соблюдением;
14) подрядчик – физические и (или) юридические лица (включая совместные предприятия), имеющие лицензию на осуществление отдельных видов деятельности в сфере архитектуры, градостроительства и строительства.
15) заявитель – заинтересованное физическое или юридическое лицо (собственник, заказчик, застройщик), имеющее намерение осуществить новое строительство либо провести реконструкцию, перепланировку или переоборудование отдельных помещений или иных частей существующего здания (сооружения);
16) реконструкция – изменение отдельных помещений, иных частей здания или здания в целом, как правило, связанное с необходимостью обновления и модернизации изменяемого строительного объекта;

8) құрылыс алаңы – салынатын объектіні, уақытша құрылыстар мен құрылысжайларды, техникаларды, топырақ үйінділерін орналастыру, құрылыс материалдарын, бұйымдары мен жабдықтарын қоймалау және құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау үшін пайдаланылатын аумақ;
9) құрылыс объектісі – құрылыс қызметінің түпкі нәтижесі болып табылатын ғимарат немесе құрылысжай түріндегі жасанды орта объектісі;
10) құрылыс объектісінің бірегей нөмірі (бұдан әрі – ҚОБН) – құрылыс объектісінің пайдаланылу циклін мониторингтеу мақсатында құрылыс жобаларын әзірлеуге, реконструкциялауға (қайта жоспарлауға және қайта жабдықтауға) бастапқы материалдар мен рұқсат беру құжаттарын алудан бастап оны пайдалануға қабылдап алуға және беруге дейінгі құрылыс объектісі туралы ақпаратты (мәліметтерді) жинау үшін мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған цифрлық жүйесінде қалыптастырылатын он сегіз таңбалы сәйкестендіру нөмірі
11) құрылыс саласында рұқсат беру рәсімдерінен өту – сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектісіне құрылыс объектілерін (жекелеген бөліктерін) салу және (немесе) өзгерту жөніндегі өзінің түпкі ойын іске асыруға құқық беру;
12) Мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған цифрлық жүйесі (бұдан әрі – МҚҚК АЦЖ) – мемлекеттік қала құрылысы кадастрының ақпаратын және (немесе) мәліметтерін жинауды, есепке алуды, тіркеуді, енгізуді (толықтыруды), өңдеуді, сақтауды, қол жеткізуді, беруді, деректерін көрсетуді және таратуды қамтамасыз ететін мемлекеттік қала құрылысы кадастрының цифрлық жүйесі;
13) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы мен қадағалауы – мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы мен қадағалауын жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасын бұзушылықтардың алдын алуға, анықтауға, жолын кесуге және жоюға, сондай-ақ олардың сақталуын бақылау мен қадағалауға бағытталған қызметі;
14) мердігер – сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыруға лицензиясы бар жеке және (немесе) заңды тұлғалар (бірлескен кәсіпорындарды қоса алғанда);
15) өтініш беруші – жаңа құрылысты жүзеге асыруға не қолданыстағы ғимараттың (құрылысжайдың) жекелеген үй-жайларына немесе өзге бөліктеріне реконструкциялау, қайта жоспарлау немесе қайта жабдықтау жүргізуге ниеті бар мүдделі жеке немесе заңды тұлға (меншік иесі, тапсырыс беруші, құрылыс салушы);
16) реконструкциялау – әдетте өзгертілетін құрылыс объектісін жаңарту мен жаңғырту қажеттігіне байланысты ғимараттың жекелеген үй-жайларын, өзге бөліктерін немесе жалпы ғимаратты өзгерту;

17) схема трасс наружных инженерных сетей – схема расположения проектируемых и существующих инженерных сетей, разработанная в соответствии с техническими условиями на подключение к инженерным сетям;
18) заказчик – физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан. В зависимости от целей деятельности заказчиком могут выступать заказчик-инвестор проекта (программы), заказчик (собственник), либо их уполномоченные лица;
19) технический проект – вид предпроектной документации, разрабатываемый в целях проведения реконструкции, перепланировки, переоборудования помещений (отдельных частей) существующих зданий (сооружений);
20) топографическая съемка – электронная либо графическая модель местности, выполненная в масштабе, в государственных системах отсчета и отображающая существующие надземные и подземные сети и сооружения
21) нежилое помещение – отдельное внутреннее пространство в многоквартирном жилом доме, соответствующее строительным, санитарным, экологическим, противопожарным и другим обязательным нормам и правилам, предусмотренное на стадии проекта, границами которого являются внутренние поверхности стен, пола и потолка (межэтажных перекрытий), если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан, используемое в иных, чем постоянное проживание, целях (офис, магазин, кафе, гостиница, хостел и другие объекты сферы услуг населению) и находящееся в индивидуальной (раздельной) собственности, за исключением общего имущества объекта кондоминиума.
22) эскиз (эскизный проект) – упрощенный вид проектного (планировочного, пространственного, архитектурного, технологического, конструктивного, инженерного, декоративного или другого) решения, выполненный в форме схемы, чертежа, первоначального наброска (рисунка) и объясняющий замысел этого решения;
Глава 2. Порядок организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства
Параграф 1. Общие положения
5. Реализация проектов по строительству осуществляется на основании соответствующего права на земельный участок и следующими этапами:
1) получение исходных материалов для разработки проектов строительства (кроме случаев выдачи исходных материалов вместе с земельным участком для строительства);
2) разработка и согласование эскиза (эскизного проекта);
3) разработка проектно-сметной документации (далее - проектирование) и проведение комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства (далее – экспертиза);
4) уведомление государственных органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль и надзор, о начале осуществления деятельности по производству строительно-монтажных работ, осуществление строительно-монтажных работ;

17) сыртқы инженерлік желілер трассасының схемасы – инженерлік желілерге қосылуға арналған техникалық шарттарға сәйкес әзірленген, жобаланатын және қолданыстағы инженерлік желілердің орналасу схемасы;
18) тапсырыс беруші – қызметін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға. Қызметінің мақсаттарына қарай тапсырыс беруші – жобаның (бағдарламаның) инвесторы, тапсырыс беруші (меншік иесі) не олардың уәкілетті адамдары тапсырыс беруші бола алады;
19) техникалық жоба – қолданыстағы ғимараттардың (құрылысжайлардың) үй-жайларын (жекелеген бөліктерін) реконструкциялау, қайта жоспарлау, қайта жабдықтау мақсатында әзірленетін жобалау алдындағы құжаттама түрі;
20) топографиялық түсірілім – масштабпен, жергілікті есептеу жүйелерінде орындалған және қолданыстағы жерүсті және жерасты желілері мен құрылыстарын көрсететін жергілікті жердің электрондық не графикалық моделі;
21) тұрғын емес үй-жай – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін қоспағанда, көппәтерлі тұрғын үйдегі құрылыс, санитариялық, экологиялық, өртке қарсы және басқа да міндетті нормалар мен қағидаларға сәйкес келетін, жоба сатысында көзделген, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, шекаралары қабырғалардың, еденнің және төбенің (қабатаралық жабындылардың) ішкі беттері болып табылатын, тұрақты тұрудан өзге мақсаттарда (кеңсе, дүкен, кафе, қонақүй, хостел және халыққа қызмет көрсету саласының басқа да объектілері) пайдаланылатын және дара (бөлек) меншіктегі жеке ішкі кеңістік.
22) эскиз (эскиздік жоба) – схема, сызба, бастапқы сұлба (сурет) нысанында орындалған және осы шешiмнiң түпкi ойын түсiндiретiн, жобалау (жоспарлық, кеңiстiктiк, сәулеттiк, технологиялық, конструкциялық, инженерлiк, декоративтік немесе басқа) шешiмінiң оңайлатылған түрi.
2-тарау. Құрылыс салуды ұйымдастыру және құрылыс саласындағы рұқсат беру рәсімдерінен өту тәртібі
1-параграф. Жалпы ережелер
5. Құрылыс жөніндегі жобаларды іске асыру жер учаскесіне тиісті құқық негізінде және мынадай кезеңдерде жүзеге асырылады:
1) құрылыс жобаларын әзірлеу үшін бастапқы материалдарды алу (құрылыс үшін жер учаскесімен бірге бастапқы материалдарды беру жағдайларынан басқа);
2) эскизді (эскиздік жобаны) әзірлеу және келісу;
3) жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу (бұдан әрі – жобалау) және құрылыс жобаларын ведомстводан тыс кешенді сараптамадан (бұдан әрі – сараптама) өткізу;
4) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу қызметін жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарлау, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру;

5) приемка и ввод в эксплуатацию построенного строительного объекта.
Строительство объектов, относящихся к объектам третьего уровня ответственности и реконструкция индивидуальных жилых домов не выше двух этажей, не требующая отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории), не превышающая двух этажей после реконструкции, кроме строительства в районах (зонах) повышенной сейсмической опасности в соответствии с картами сейсмического микрозонирования, а также картами селевой, оползневой и лавинной опасностей и рисков при их наличии осуществляется по эскизу (эскизному проекту). Разработка проекта строительства, ее экспертиза, уведомление государственных органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль и надзор, о начале производства строительно-монтажных работ не требуется.
6. Реализация проектов по реконструкции (перепланировке, переоборудовании, перепрофилировании) строительных объектов (отдельных частей) и сооружений, связанных с изменением несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования осуществляется следующими этапами:
1) получение исходных материалов для реконструкции (перепланировки, переоборудования, перепрофилирования) строительных объектов (отдельных частей);
2) проектирование и экспертиза проектов для реконструкции (перепланировки, переоборудовании, перепрофилировании);
3) уведомление государственных органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль и надзор, о начале осуществления деятельности по производству строительно-монтажных работ, осуществление строительно-монтажных работ;
4) приемка и ввод в эксплуатацию строительного объекта (отдельной части) после реконструкции.
Реконструкция (перепланировка, переоборудование, перепрофилирование) строительных объектов (отдельных частей) и сооружений, не связанных с изменением несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования, в рамках одного функционального назначения осуществляется на основании технического проекта, разработанного в соответствии с требованиями государственных нормативных документов, и выполненного лицами, имеющими лицензию. Получение решения МИО, проектирование и экспертиза проекта не требуется. При вводе в эксплуатацию строительного объекта технический проект прилагается к акту приемки строительного объекта в эксплуатацию собственником самостоятельно.
7. Исходные материалы для разработки проектов строительства включают:
1) архитектурно-планировочное задание (далее – АПЗ);

5) салынған құрылыс объектісін қабылдау және пайдалануға беру.
Сейсмикалық микроаймақтарға бөлу карталарына, сондай-ақ сел, көшкін және қар көшкіні қауіптері мен тәуекелдері карталарына сәйкес сейсмикалық қауіптілігі жоғары аудандардағы (аймақтардағы) құрылысты қоспағанда, жауапкершіліктің үшінші деңгейіндегі объектілерді салу және реконструкциядан кейін екі қабаттан аспайтын, қосымша жер учаскесін бөлуді (аумақтан телім беруді) талап етпейтін, екі қабаттан аспайтын жеке тұрғын үйлерді реконструкциялау эскиз (эскиздік жоба) бойынша жүзеге асырылады. Құрылыс жобасын әзірлеу, оның сараптамасы, мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарлау талап етілмейді.
6. Тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік жүйелері мен жабдықтарын өзгертумен байланысты құрылыс объектілері (жекелеген бөліктері) мен құрылысжайларды реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) жөніндегі жобаларды іске асыру мынадай кезеңдерде жүзеге асырылады:
1)құрылыс объектілерін (жекелеген бөліктерін) реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) үшін бастапқы материалдарды алу;
2) реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) үшін жобаларды жобалау және сараптау;
3) мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын және қадағалауын жүзеге асыратын мемлекеттік органдарға құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізу қызметін жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарлау, құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыру;
4) реконструкциялаудан кейін құрылыс объектісін (жекелеген бөлігін) қабылдау және пайдалануға беру.
Тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік жүйелер мен жабдықтарын өзгертумен байланысты емес құрылыс объектілері (жекелеген бөліктерін) мен құрылысжайларды реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) бір функционалдық мақсаты шеңберінде мемлекеттік нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес әзірленген және лицензиясы бар тұлғалар орындаған техникалық жобаның негізінде жүзеге асырылады. ЖАО-ның шешімін алу, жобалау және жобаны сараптамадан өткізу талап етілмейді. Құрылыс объектісін пайдалануға беру кезінде меншік иесінің құрылыс объектісін пайдалануға өз бетінше қабылдау актісіне техникалық жоба қоса беріледі.
7. Құрылыс жобаларын әзірлеу үшін бастапқы материалдар мыналарды қамтиды:
1) сәулет-жоспарлау тапсырмасы (бұдан әрі – СЖТ);

2) технические условия на подключение к источникам инженерного обеспечения и коммунальных услуг (далее – технические условия);
3) поперечные профили дорог и улиц;
4) вертикальные планировочные отметки;
5) выкопировку из проекта детальной планировки;
6) схемы трасс наружных инженерных сетей.
8. Исходные материалы для реконструкции (перепланировки, переоборудования, перепрофилирования) строительных объектов (отдельных частей) и сооружений, инженерных систем и оборудования включают:
1) решение МИО о реконструкции (перепланировке, переоборудовании, перепрофилировании) строительных объектов (отдельных частей) и сооружений, связанных с изменением несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования;
2) АПЗ;
3) технические условия (при подаче заявителем опросного листа для технических условий на подключение к источникам инженерного обеспечения и коммунальных услуг, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – опросный лист));
4) схемы трасс наружных инженерных сетей (при подаче заявителем опросного листа).
9. Выдача технических условий на подключение к проектируемым инженерным сетям не допускается.
10. АПЗ и технические условия действуют в течение всего срока нормативной продолжительности строительства, утвержденного в составе проектной (проектно-сметной) документации.
В случае превышения нормативной продолжительности строительства более трех лет срок действия АПЗ и технических условий продлевается на период строительства при условии представления подтверждающих документов о начале строительства.
В случае непредставления подтверждающих документов о начале строительства АПЗ и технические условия по истечении трех лет с даты выдачи считаются недействительными.
Подтверждающими документами о начале строительства для объектов первого и второго уровня ответственности являются талон о приеме уведомления о начале строительно-монтажных работ и отчеты технического надзора, формируемые в соответствии с Правилами и разрешительными требованиями по аккредитации юридических лиц, осуществляющих инжиниринговые услуги и экспертные работы по техническому надзору и техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений на объектах первого и второго уровней ответственности, утвержденными уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства в соответствии с подпунктом 28) статьи 24 Кодекса.
Решение МИО на реконструкцию (перепланировку, переоборудование, перепрофилирование) действует до введения строительного объекта в эксплуатацию.

2) инженерлік қамтамасыз ету көздеріне және коммуналдық қызметтерге қосылу үшін техникалық шарттар (бұдан әрі – техникалық шарттар);
3) жолдар мен көшелердің көлденең қималары;
4) тік жоспарлау белгілері;
5) егжей-тегжейлі жоспарлау жобасынан алынған үзінді көшірме;
6) сыртқы инженерлік желілер трассасының схемалары.
8. Құрылыс объектілері (жекелеген бөліктері) мен құрылысжайларды, инженерлік жүйелер мен жабдықтарды реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) үшін бастапқы материалдар мыналарды қамтиды:
1) тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік жүйелері мен жабдықтарын өзгертумен байланысты құрылыс объектілері (жекелеген бөліктері) мен құрылысжайларды реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) туралы ЖАО-ның шешімі;
2) СЖТ;
3) техникалық шарттар (өтініш беруші инженерлік қамтамасыз ету көздеріне және коммуналдық қызметтерге қосылуға техникалық шарттар үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама парағын (бұдан әрі – сауалнама парағы) берген кезде);
4) сыртқы инженерлік желілер трассасының схемалары (өтініш беруші сауалнама парағын берген кезде).
9. Жобаланатын инженерлік желілерге қосылу үшін техникалық шарттарды беруге жол берілмейді.
10. СЖТ мен техникалық шарттар жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының құрамында бекітілген құрылыстың нормативтік ұзақтығының барлық мерзімі ішінде қолданылады.
Құрылыстың нормативтік ұзақтығы үш жылдан асқан жағдайда, СЖТ және техникалық шарттардың қолданылу мерзімі құрылыстың басталғаны туралы растаушы құжаттардың ұсынылу талабымен құрылыс кезеңіне ұзартылады.
Құрылыстың басталғаны туралы растаушы құжаттар ұсынылмаған жағдайда, СЖТ және техникалық шарттар берілген күнінен бастап үш жыл өткен соң жарамсыз деп есептеледі.
Кодекстің 24-бабының 28) тармақшасына сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Бірінші және екінші жауапкершілік деңгейіндегі объектілердегі ғимараттардың және құрылысжайлардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық қадағалау және техникалық зерттеп-қарау жөніндегі инжинирингтік көрсетілетін қызметтер мен сараптама жұмыстарын жүзеге асыратын заңды тұлғаларды аккредиттеу жөніндегі қағидалар мен рұқсат беру талаптарына сәйкес қалыптастырылатын техникалық қадағалау есептері мен құрылыс-монтаждау жұмыстарының басталғаны туралы хабарламаны қабылдау туралы талон жауапкершіліктің бірінші және екінші деңгейлеріндегі объектілер үшін құрылыстың басталғаны туралы растаушы құжаттар болып табылады.
Реконструкциялауға (қайта жоспарлауға, қайта жабдықтауға, қайта бейіндеуге) ЖАО-ның шешімі құрылыс объектісі пайдалануға енгізілгенге дейін қолданылады.

11. Разработка предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации осуществляется физическими и юридическими лицами, имеющими лицензии на соответствующие виды работ.
12. Разработка проектной (проектно-сметной) документации осуществляется в соответствии с выданным заказчиком заданием на проектирование с учетом основных требований, а также согласно требованиям государственных нормативных документов.
13. По проектам реконструкции (переоборудования, перепланировки, перепрофилировании) за исключением случаев, когда не затрагиваются несущие и ограждающие (наружные) конструкции, инженерные системы и оборудование, разрабатывается проектная (проектно-сметная) документация, которая подлежит обязательной экспертизе.
В указанных случаях строительно-монтажные работы по реализации проекта осуществляются только после получения положительного заключения экспертизы.
Перед разработкой проектной (проектно-сметной) документации заказчик с привлечением аккредитованных юридических лиц на осуществление экспертных работ по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений на всех уровнях ответственности и физических лиц, имеющих сертификат специалиста на право осуществления экспертных работ по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений, на основании договора, осуществляет техническое обследование физического состояния, надежности и устойчивости конструкций существующего помещения, здания или сооружения.
14. Проекты строительства дорог, а также их корректировка согласовываются с уполномоченным органом по обеспечению безопасности дорожного движения в порядке, определенном Правилами согласования и утверждения нормативной, проектной и технической документации на проектирование, строительство, ремонт, содержание дорог и управление ими в части обеспечения безопасности дорожного движения, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 марта 2015 года № 208 "Об утверждении Правил согласования и утверждения нормативной, проектной и технической документации на проектирование, строительство, ремонт, содержание дорог и управление ими в части обеспечения безопасности дорожного движения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10690).
15. Экспертиза разработанной проектной (проектно-сметной) документации проводится в соответствии с Правилами проведения комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства, предназначенных для строительства новых, а также изменения (реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации и капитального ремонта) существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникации, утвержденными уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства в соответствии с подпунктом 10) статьи 24 Кодекса.

11. Жобалау алдындағы және жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеуді тиісті жұмыс түрлеріне лицензиясы бар жеке және заңды тұлғалар жүзеге асырады.
12. Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу тапсырыс беруші берген жобалауға арналған тапсырмаға сәйкес негізгі талаптар ескеріле отырып, сондай-ақ мемлекеттік нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
13. Тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік жүйелер мен жабдықтарды қозғамайтын жағдайларды қоспағанда, реконструкциялау (қайта жабдықтау, қайта жоспарлау, қайта бейіндеу) жобалары бойынша міндетті сараптамаға жататын жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы әзірленеді.
Көрсетілген жағдайларда жобаны іске асыру жөніндегі құрылыс-монтаждау жұмыстары сараптаманың оң қорытындысын алғаннан кейін ғана жүзеге асырылады.
Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеудің алдында тапсырыс беруші жауапкершіліктің барлық деңгейлеріндегі ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау жөніндегі сараптама жұмыстарын жүзеге асыруға аккредиттелген заңды тұлғаларды және ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау жөніндегі сараптама жұмыстарын жүзеге асыру құқығына маман сертификаты бар жеке тұлғаларды шарт негізінде тарта отырып қолданыстағы үй-жайдың, ғимараттың немесе құрылысжайдың физикалық жай-күйін, конструкцияларының сенімділігі мен орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асырады.
14. Жолдар құрылысының жобалары, сондай-ақ оларды түзету "Жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, күтіп-ұстауға және оларды жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде басқаруға арналған нормативтік, жобалау және техникалық құжаттаманы келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 12 наурыздағы № 208 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10690 болып тіркелген) Жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, күтіп-ұстауға және оларды жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде басқаруға арналған нормативтік, жобалау және техникалық құжаттаманы келісу және бекіту қағидаларында белгіленген тәртіппен жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органмен келісіледі.
15. Әзірленген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының сараптамасы Кодекстің 24-бабының 10) тармақшасына сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Жаңа ғимараттар мен құрылысжайларды, олардың кешендерін, инженерлік және көліктік коммуникацияларды салуға, сондай-ақ бұрыннан барларын өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған құрылыс жобаларының ведомстводан тыс кешенді сараптамасын жүргізу қағидаларына сәйкес жүргізіледі.

16. Проектирование разводящих и внутриплощадочных инженерных сетей, обеспечивающих функционирование строительных объектов, а также внутренних сетей зданий и сооружений независимо от протяженности осуществляется по заказу застройщиков (заказчиков) в соответствии с техническими условиями поставщиков услуг по инженерному и коммунальному обеспечению и АПЗ, выданным местным исполнительным органом, осуществляющим функции в сфере архитектуры и градостроительства.
17. Проекты инженерных сетей и сооружений на всех стадиях и всех видов выполняются на основе топографической съемки (срок действия не более 1 (одного) года) в государственной системе отсчета - Казахстанской земной координатной отcчетной основе 2023 года (Qazaqstan Terrestrial Reference Frame 2023, QazTRF-23), закрепленной пунктами Фундаментальной астрономо-геодезической сети и пунктами Высокоточной геодезической сети и Казахстанской высотной отсчетной основе (Qazaqstan Vertical Reference Frame, QazVRF).
18. При разработке проектной документации, строительстве, эксплуатации и постутилизации магистральных коммуникаций, головных сооружений инженерной инфраструктуры, а также при проведении работ по инженерной подготовке территорий должны приниматься решения, учитывающие интересы смежных территорий и исключающие возможность воздействия опасных (вредных) явлений и процессов на территорию и проживающее население.
19. Проекты наружных инженерных сетей и сооружений, разработанные в соответствии с выданными поставщиками услуг по инженерному и коммунальному обеспечению техническими условиями, не подлежат согласованию с поставщиками услуг по инженерному и коммунальному обеспечению.
Параграф 2. Порядок предоставления исходных материалов для разработки проектов строительства и реконструкции (перепланировки, переоборудования, перепрофилирования) и оказания государственной услуги "Предоставление исходных материалов при разработке проектов строительства и реконструкции (перепланировки и переоборудования, перепрофилирования)"
20. Государственная услуга "Предоставление исходных материалов при разработке проектов строительства и реконструкции (перепланировки и переоборудования, перепрофилирования)" (далее – государственная услуга 1) оказывается МИО столицы, областей, городов республиканского значения, районов и городов областного значения (далее – услугодатель).
21. Для получения государственной услуги 1 заявитель посредством веб-портала "цифрового правительства" (далее – портал) или АЦС ГГК направляет услугодателю заявление о предоставлении исходных материалов на новое строительство (далее - пакет 1)/ АПЗ, технических условий и (далее – пакет 2)/ исходных материалов для реконструкции (перепланировки, переоборудования, перепрофилирования) строительных объектов (отдельных частей) и сооружений, связанных с изменением несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования (далее – пакет 3) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пункте 9 приложения 3 к настоящим Правилам .

16. Құрылыс объектілерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін таратушы және алаңішілік инженерлік желілерді, сондай-ақ ғимараттар мен құрылыстардың ішкі желілерін жобалау ұзындығына қарамастан сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы орган берген СЖТ және инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді көрсетушілердің техникалық шарттарына сәйкес құрылыс салушылардың (тапсырыс берушілердің) тапсырысы бойынша жүзеге асырылады.
17. Инженерлік желілер мен құрылыстардың барлық кезеңдері және барлық түрлері Іргелі астрономиялық геодезиялық желі пункттерімен және Дәлдігі жоғары геодезиялық желі пункттерімен бекітілген 2023 жылғы Қазақстандық жер координаталық есептеу негізі (Qazaqstan Terrestrial Reference Frame 2023, QazTRF-23) және Қазақстандық биіктік есептеу негізі (Qazaqstan Vertical Reference Frame, QazVRF) - мемлекеттік есептеу жүйесінде топографиялық түсірілім (қолданылу мерзімі 1 (бір) жылдан аспайтын) негізінде орындалады.
18. Магистральдық коммуникацияларды, инженерлік инфрақұрылымның бас құрылыстарын жобалау құжаттамасын әзірлеу, салу, пайдалану және кейіннен кәдеге жарату кезінде, сондай-ақ аумақтарды инженерлік даярлау жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде аралас аумақтардың мүдделерін ескеретін және аумаққа және тұратын халыққа қауіпті (зиянды) құбылыстар мен процестердің әсер ету мүмкіндігін болдырмайтын шешімдер қабылдануы тиіс.
19. Инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді көрсетушілер берген техникалық шарттарға сәйкес әзірленген сыртқы инженерлік желілер мен құрылысжайлардың жобалары инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді көрсетушілермен келісілуге жатпайды.
2-параграф. Құрылыс және реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) жобаларын әзірлеуге арналған бастапқы материалдарды беру және "Құрылыс және реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) жобаларын әзірлеу кезінде бастапқы материалдарды беру" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
20. "Құрылыс және реконструкциялау (қайта жоспарлау және қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) жобаларын әзірлеу кезінде бастапқы материалдарды беру" мемлекеттік көрсетлетін қызметін (бұдан әрі – 1-мемлекеттік көрсетілетін қызмет) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың ЖАО-сы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жүзеге асырады.
21. 1-мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін өтініш беруші "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) немесе МҚҚК АЦЖ арқылы осы Қағидаларға 3-қосымшаның 9-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті берушіге жаңа құрылысқа бастапқы материалдарды (бұдан әрі – 1-топтама)/СЖТ, техникалық шарттарды (бұдан әрі – 2-топтама)/ тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік жүйелері мен жабдықтарын өзгертумен байланысты құрылыс объектілері (жекелеген бөліктері) мен құрылысжайларды реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) үшін бастапқы материалдарды (бұдан әрі – 3-топтама) беру туралы өтінішті жолдайды.

Истребование документов, не предусмотренных пунктом 9 приложения 3, не допускается.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, подтверждающих государственную регистрацию (перерегистрацию) юридического лица, о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, сведения о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках, услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги 1 изложены в приложении 3 к настоящим Правилам.
22. При подаче заявителем всех необходимых документов через портал – в "личном кабинете" заявителя отображается статус о принятии заявления на оказание государственной услуги 1 с указанием даты получения результата государственной услуги 1.
23. АЦС ГГК автоматически регистрирует заявление в день его поступления.
В случае обращения заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – ТК РК), оказание государственной услуги 1 исчисляется со следующего рабочего дня.
24. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации заявления проверяет полноту представленных документов.
В случае представления заявителем неполного пакета документов услугодатель в указанные сроки готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления и направляет в "личный кабинет" заявителя в форме цифрового документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугодателя.
В случае полноты представленных документов услугодатель рассматривает приложенные документы на соответствие планируемого строительства утвержденным генеральному плану населенного пункта и проекту детальной планировки или схеме развития и застройки населенного пункта.
25. В случае соответствия планируемого строительства утвержденному генеральному плану населенного пункта и проекту детальной планировки или схеме развития и застройки населенного пункта, услугодатель в срок не более 1 (одного) рабочего дня со дня получения представленных документов направляет поставщикам услуг по инженерному и коммунальному обеспечению опросный лист и ситуационную схему для получения технических условий с предварительной схемой трасс наружных инженерных сетей.
Услугодатель параллельно подготавливает следующие документы:
по пакету 1 – выкопировку из проекта детальной планировки, вертикальные планировочные отметки, поперечные профили дорог и улиц;
по пакету 3 – решение МИО о реконструкции (перепланировке, переоборудовании, перепрофилировании) строительных объектов (отдельных частей) и сооружений, связанных с изменением несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования.
Поставщики услуг по инженерному и коммунальному обеспечению со дня получения вышеуказанных документов подготавливают и направляют услугодателю технические условия с предварительной схемой трасс наружных инженерных сетей в срок:
5 (пяти) рабочих дней для объектов, не относящихся к технически сложным объектам;
10 (десяти) рабочих дней для технически сложных объектов;
2 (два) рабочих дня для мотивированного отказа в выдачи технических условий с предварительной схемой трасс наружных инженерных сетей.
Отказ в выдаче технических условий поставщиком услуг по инженерному и коммунальному обеспечению допускается в случаях:

3-қосымшаның 9-тармағында көзделмеген құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
Жеке басын куәландыратын, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркелгенін (қайта тіркелгенін) растайтын құжат туралы, жеке кәсіпкер ретінде тіркеу туралы мәліметтерді, жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
1-мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 3-қосымшада жазылған.
22. Өтініш беруші барлық қажетті құжаттарды портал арқылы берген кезде – өтініш берушінің "жеке кабинетінде" 1-мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, 1-мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
23. МҚҚК АЦЖ-да өтініш келіп түскен күні автоматты түрде тіркеледі.
Өтініш беруші Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – ҚР ЕК) сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда 1-мемлекеттік қызметті көрсету келесі жұмыс күнінен бастап есептеледі.
24. Көрсетілетін қызметті беруші өтініш тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Өтініш беруші құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жібереді.
Ұсынылған құжаттар толық болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші қоса берілген құжаттарды жоспарланған құрылыстың елді мекеннің бекітілген бас жоспарына және егжей- тегжейлі жоспарлау жобасына немесе елді мекеннің дамыту және құрылысын салу схемасына сәйкестігіне қарайды.
25. Жоспарланған құрылыс елді мекеннің бекітілген бас жоспарына және егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына немесе елді мекеннің дамыту және құрылысын салу схемасына сәйкес келген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші ұсынылған құжаттарды алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде инженерлiк және коммуналдық қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетушiлерге сыртқы инженерлік желілер трассасының алдын ала схемасы бар техникалық шарттарды алу үшін ахуалдық схеманы және сауалнама парағын жібереді.
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай құжаттарды қатар дайындайды:
1-топтама бойынша – егжей-тегжейлі жоспарлау жобасынан алынған үзінді көшірме, тік жоспарлау белгілері, жолдар мен көшелердің көлденең қималары;
3-топтама бойынша – тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік жүйелері мен жабдықтарын өзгертумен байланысты құрылыс объектілері (жекелеген бөліктері) мен құрылысжайларды реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) туралы ЖАО-ның шешімін.
Инженерлiк және коммуналдық қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетушiлер жоғарыда көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап сыртқы инженерлік желілер трассасының алдын ала схемасы бар техникалық шарттарды дайындайды және көрсетілетін қызметті берушіге мынадай мерзімде жібереді:
техникалық жағынан күрделі емес объектілер үшін 5 (бес) жұмыс күні;
техникалық жағынан күрделі объектілер үшін 10 (он) жұмыс күні;
сыртқы инженерлік желілер трассасының алдын ала схемасы бар техникалық шарттарды беруден дәлелді бас тарту үшін 2 (екі) жұмыс күні.
Мынадай:

1) отсутствия свободной технической мощности, необходимой для предоставления требуемого объема услуг;
2) отсутствия сетей или иного имущества, необходимого для предоставления услуги.
В случае отказа в выдаче технических условий поставщиком услуг по инженерному и коммунальному обеспечению к решению об отказе в выдаче технических условий прилагает мотивированное обоснование дефицита свободной технической мощности услуги с его расчетом, отсутствия сетей или иного имущества, необходимого для предоставления услуги.
26. При наличии оснований, предусмотренных в пункте 10 приложения 3 к настоящим Правилам, услугодатель уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания заявителю в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя направляется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Заявителю выдается мотивированный отказ с указанием причин и конкретными замечаниями для устранения.
Для получения государственной услуги 1 заявитель повторно обращается в порядке, установленном настоящими Правилами, в случае устранения причин отказа в оказании государственной услуги 1.
Последующий отказ не может быть дан по основаниям, которые могли, но не были указаны ранее.
27. По итогам рассмотрения документов на оказание государственной услуги 1 в сроки, предусмотренные настоящими Правилами, услугодатель подготавливает результат оказания государственной услуги 1:
по пакету 1 – АПЗ по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, технические условия, выкопировку из проекта детальной планировки, вертикальные планировочные отметки, поперечные профили дорог и улиц, схемы трасс наружных инженерных сетей;
по пакету 2 – АПЗ по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам и технические условия;
по пакету 3 – решение МИО о реконструкции (перепланировке, переоборудовании, перепрофилировании) строительных объектов (отдельных частей) и сооружений, связанных с изменением несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования, АПЗ по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, технические условия (при подаче заявителем опросного листа), схемы трасс наружных инженерных сетей (при подаче заявителем опросного листа);
мотивированный отказ.
Результат государственной услуги 1 направляется услугодателем в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа подписанного ЭЦП услугодателя.

1) көрсетілетін қызметтердің талап етілетін көлемін ұсыну үшін қажетті бос техникалық қуат болмаған;
2) көрсетілетін қызметті ұсыну үшін қажетті желілер немесе өзге де мүлік болмаған жағдайларда, инженерлiк және коммуналдық қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетушiлерге техникалық шарттарды беруден бас тартуға жол беріледі.
Инженерлiк және коммуналдық қамтамасыз ету бойынша қызмет көрсетушiлер техникалық шарттарды беруден бас тартқан жағдайда, техникалық шарттарды беруден бас тарту туралы шешімге көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін қажетті бос техникалық қуатының тапшылығы, желілердің немесе өзге де мүліктің болмауы туралы дәлелді негіздемені есептеулермен қоса береді.
26. Осы Қағидаларға 3-қосымшаның 10-тармағында көзделген негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші өтініш берушіге мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша өтініш берушінің ұстанымын білдіруіне мүмкіндік беру үшін тыңдау өткiзілетін уақыт пен орын (тәсіл) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша өтініш берушіге көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сымен қол қойылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызметті көрсетудің оң нәтижесі не дәлелді бас тарту жолданады.
Өтініш берушіге себептерін және жою үшін нақты ескертулерді көрсете отырып, дәлелді бас тарту беріледі.
Өтініш беруші 1-мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда, осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен 1-мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін қайта жүгінеді.
Кейіннен бас тарту бұрын көрсетілуі мүмкін болған, бірақ көрсетілмеген негіздер бойынша берілуі мүмкін емес.
27. 1-мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған құжаттарды қарау қорытындылары бойынша осы Қағидаларда көзделген мерзімдерде көрсетілетін қызметті беруші 1-мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін дайындайды:
1-топтама бойынша – осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша СЖТ, техникалық шарттар, егжей-тегжейлі жоспарлау жобасынан үзінді көшірме, тік жоспарлау белгілері, жолдар мен көшелердің көлденең қималары, сыртқы инженерлік желілер трассаларының сызбалары;
2-топтама бойынша – осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша СЖТ және техникалық шарттар;
3-топтама бойынша – тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік жүйелері мен жабдықтарын өзгертумен байланысты құрылыс объектілері (жекелеген бөліктері) мен құрылысжайларды реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) туралы ЖАО-ның шешімі, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша СЖТ, техникалық шарттар (өтініш беруші сұрау парағын берген кезде), сыртқы инженерлік желілер трассаларының схемалары (өтініш беруші сауалнама парағын берген кезде);
дәлелді бас тарту.
1-мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін көрсетілетін қызметті беруші өтініш берушінің "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-мен қол қойылған электрондық құжат нысанында жібереді.

28. В соответствии с пунктом 46 Правил функционирования государственной информационной системы разрешений и уведомлений, утвержденных приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 октября 2016 года № 232 "Об утверждении Правил функционирования государственной информационной системы разрешений и уведомлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14483) заявления, решения по заявлению, формируемые в рамках осуществления государственной услуги 1, подлежат регистрации в государственной цифровой системе разрешений и уведомлений.
29. Срок оказания государственной услуги 1 по проектам строительства объектов, не относящихся к технически сложным объектам:
на предоставление АПЗ и технических условий – 9 (девять) рабочих дней;
на предоставление исходных материалов на новое строительство – 15 (пятнадцать) рабочих дней.
Срок оказания государственной услуги 1 по проектам строительства технически сложных объектов:
на предоставление АПЗ и технических условий – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
на предоставление исходных материалов на новое строительство – 17 (семнадцать) рабочих дней.
Срок оказания государственной услуги 1 по предоставлению исходных материалов для реконструкции (перепланировки, переоборудования, перепрофилирования) строительных объектов (отдельных частей) и сооружений, связанных с изменением несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования – 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня подачи заявления.
Срок предоставления мотивированного отказа в оказании государственной услуги 1 – 5 (пять) рабочих дней.
30. При повторном обращении на один и тот же проект строительства выдаются ранее предоставленные документы, указанные в пункте 6 приложения 3 настоящих Правил, при подтверждении их актуальности.
31. Уполномоченный орган обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги 1 в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации.
При оказании государственной услуги 1 посредством государственной цифровой системы разрешений и уведомлений, данные о стадии ее оказания поступают в автоматическом режиме в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг.
32. Информация о порядке оказания государственных услуг, а также внесенных изменениях и (или) дополнениях в подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственной услуги, направляется уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства в Единый контакт-центр, согласно подпункту 13) статьи 10 Закона, а также МИО столицы, областей, городов республиканского значения, районов и городов областного значения и оператору "цифрового правительства", осуществляющие прием заявлений и выдачу результатов оказания государственной услуги.

28. "Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 29 қазандағы № 232 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14483 болып тіркелген) Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесінің жұмыс істеу қағидаларының 46-тармағына сәйкес 1-мемлекеттік көрсетілетін қызметті жүзеге асыру шеңберінде қалыптастырылатын өтініштер, өтініш бойынша шешімдер рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесінде тіркелуге жатады.
29. Техникалық жағынан күрделі объектілерге жатпайтын объектілерді салу жобалары бойынша 1-мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі:
СЖТ және техникалық шарттарды беруге – 9 (тоғыз) жұмыс күні;
жаңа құрылысқа бастапқы материалдарды беруге – 15 (он бес) жұмыс күні.
Техникалық жағынан күрделі объектілерді салу жобалары бойынша 1-мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі:
СЖТ және техникалық шарттарды беруге – 15 (он бес) жұмыс күні;
жаңа құрылысқа бастапқы материалдарды беруге – 17 (он жеті) жұмыс күні.
Тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік жүйелері мен жабдықтарын өзгертумен байланысты құрылыс объектілерін (жекелеген бөліктерін) және құрылысжайларды реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) үшін бастапқы материалдарды беру бойынша 1-мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі – өтініш берілген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні.
1-мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тартуды беру мерзімі – 5 (бес) жұмыс күні.
30. Бір құрылыс жобасына қайта өтініш берілген кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаның 6-тармағында көрсетілген бұрын ұсынылған құжаттар олардың өзектілігі расталған кезде беріледі.
31. Уәкілетті орган 1-мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді цифрландыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметті көрсетуді мониторингтеудің цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық жүйесі арқылы 1-мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер автоматты режимде мемлекеттік қызмет көрсетуді мониторингтеудің цифрлық жүйесіне келіп түседі.
32. Мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі туралы, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты сәулет, қала құрылысы және құрылыс iстерi жөнiндегi уәкiлеттi орган Заңының 10-бабының 13) тармақшасына сәйкес "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация), сондай-ақ өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беруді жүзеге асыратын астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына және "цифрлық үкіметтің" операторына жібереді.

33. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона, подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
34. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
35. МИО при благоустройстве территорий общего пользования населенных пунктов и реконструкции инженерной инфраструктуры осуществляет посредством АЦС ГГК регистрацию решений о проведении таких работ.
Для получения государственной услуги 1 МИО указывает регистрационный номер решения о проведении работ по благоустройству территорий общего пользования населенных пунктов и реконструкции инженерной инфраструктуры, формируемый в АЦС ГГК.
Параграф 3. Порядок согласования эскиза (эскизного проекта) на строительство и оказания государственной услуги "Согласование эскиза (эскизного проекта)"
36. Государственная услуга "Согласование эскиза (эскизного проекта)" (далее - государственная услуга 2) осуществляется МИО столицы, областей, городов республиканского значения, районов и городов областного значения.
37. Осуществление согласования с услугодателем эскиза (эскизного проекта), разработанного на основании исходных материалов.
Эскиз (эскизный проект) должен соответствовать составу и содержанию, изложенному в приложении 5 к настоящим Правилам, комплексу требований к назначению, основным параметрам, размещению строительного объекта на конкретном земельном участке и цветовому решению в соответствии с архитектурно-художественной колористикой застройки улиц, кварталов и жилых массивов.

33. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
34. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
35. Жергілікті атқарушы орган елді мекендердің жалпыға ортақ пайдаланылатын аумақтарын абаттандыру және инженерлік инфрақұрылымды реконструкциялау кезінде МҚҚК АЦЖ арқылы осындай жұмыстарды жүргізу туралы шешімдерді тіркеуді жүзеге асырады.
1-мемлекеттік қызметті алу үшін жергілікті атқарушы орган елді мекендердің жалпыға ортақ пайдаланылатын аумақтарды абаттандыру және инженерлік инфрақұрылымды реконструкциялау жөніндегі жұмыстарды жүргізу туралы шешімнің МҚҚК АЦЖ-да қалыптастырылатын тіркеу нөмірін көрсетеді.
3-параграф. "Құрылыстың эскизін (эскиздік жобасын) келісу және "Эскизді (эскиздік жобаны) келісу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібі
36. "Эскизді (эскиздік жобаны) келісу" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – 2-мемлекеттік көрсетілетін қызмет) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың ЖАО-сы жүзеге асырады.
37. Бастапқы материалдардың негізінде әзірленген эскизді (эскиздік жобаны) көрсетілетін қызметті берушімен келісуді жүзеге асыру.
Эскиз (эскиздік жоба) осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген құрамы мен мазмұнына, құрылыс объектісінің мақсатына, негізгі параметрлеріне, нақты жер учаскесінде орналасуына және көшелерді, орамдарды және тұрғын үй алаптарын салудың сәулет-көркем колористикасына сәйкес түсіне қатысты шешімге қойылатын талаптар кешеніне сәйкес келуі қажет.

38. Для получения государственной услуги 2 заявитель посредством портала или АЦС ГГК услугодателю подает заявление по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам с приложением электронной копии эскиза (эскизного проекта).
Истребование документов, не предусмотренных настоящим пунктом, не допускается.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, подтверждающих государственную регистрацию (перерегистрацию) юридического лица, о регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, сведения о зарегистрированных правах (обременениях) на недвижимое имущество и его технических характеристиках, услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги 2, изложены в приложении 7 к настоящим Правилам.
39. При подаче заявителем всех необходимых документов через портал или АЦС ГГК – в "личном кабинете" заявителя отображается статус о принятии заявления на оказание государственной услуги 2 с указанием даты получения результата государственной услуги 2.
40. АЦС ГГК автоматически регистрирует заявление в день его поступления.
В случае обращения заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно ТК РК, оказание государственной услуги 2 исчисляется со следующего рабочего дня.
41. После регистрации заявления и приложенного эскиза (эскизного проекта) услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов заявителя проверяет их полноту.
В случае представления заявителем неполного пакета документов услугодатель в указанные сроки готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления и направляет в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугодателя.
В случае полноты представленных документов услугодатель рассматривает приложенные документы на соответствие заявителя и (или) представленных материалов, строительных объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги 2, требованиям, установленным настоящими Правилами.
42. По итогам рассмотрения документов на оказание государственной услуги 2 в предусмотренные настоящими Правилами сроки, услугодателем подготавливается письмо-согласование с указанием УНОС, наименования и месторасположения строительного объекта либо мотивированный отказ.
Результат государственной услуги 2 направляется услугодателем в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугодателя.

38. 2-мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін өтініш беруші портал немесе МҚҚК АЦЖ арқылы көрсетілетін қызметті берушіге эскиздің (эскиздік жобаның) электрондық көшірмесін қоса бере отырып, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Осы тармақта көзделмеген құжаттарды талап етуге жол берілмейді.
Жеке басын куәландыратын, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеугенін (қайта тіркелгенін) растайтын құжат туралы, жеке кәсіпкер ретінде тіркеу туралы мәліметтерді, жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар (ауыртпалықтар) және оның техникалық сипаттамалары туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
2-мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптар тізбесі осы Қағидаларға 7-қосымшада жазылған.
39. Өтініш беруші барлық қажетті құжаттарды портал немесе МҚҚК АЦЖ арқылы берген кезде – өтініш берушінің "жеке кабинетінде" 2-мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, 2-мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
40. МҚҚК АЦЖ өтінішті ол келіп түскен күні автоматты түрде тіркейді.
Өтініш беруші ҚР ЕК сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, 2-мемлекеттік қызметті көрсету келесі жұмыс күнінен бастап есептеледі.
41. Өтінішті және қоса берілген эскизді (эскиздік жобаны) тіркеуден өткізгеннен кейін көрсетілетін қызметті беруші өтініш берушінің құжаттарын алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде олардың толықтығын тексереді.
Өтініш беруші құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және оны көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сымен қол қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жібереді.
Ұсынылған құжаттар толық болған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші қоса берілген құжаттарды өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, құрылыс объектілерінің, 2-мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігіне қарайды.
42. 2-мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған құжаттарды қарау қорытындысы бойынша осы Қағидаларда көрсетілген мерзімде көрсетілетін қызметті беруші ҚОБН, құрылыс объектісінің атауы мен орналасқан жерін көрсете отырып, келісу хатты немесе дәлелді бас тартуды дайындайды.
2-мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін көрсетілетін қызметті беруші өтініш берушінің "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сымен қол қойылған электрондық құжат нысанында жолдайды.

43. При наличии оснований, предусмотренных пунктом 10 приложения 7 к настоящим Правилам, услугодатель уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания заявителю в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя направляется положительный результат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Заявителю выдается мотивированный отказ с указанием причин и конкретными замечаниями для устранения.
Для получения государственной услуги 2 заявитель повторно обращается в порядке, установленном настоящими Правилами, в случае устранения причин отказа в оказании государственной услуги 2.
Последующий отказ не может быть дан по основаниям, которые могли, но не были указаны ранее.
44. После согласования эскиз (эскизный проект) принимается на учет в АЦС ГГК
45. Срок оказания государственной услуги 2 либо предоставления мотивированного отказа – в течении 10 (десять) рабочих дней.
46. Уполномоченный орган обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги 2 в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере цифровизации.
47. Информация о порядке оказания государственных услуг, а также внесенных изменениях и (или) дополнениях в подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственной услуги, направляется уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства в Единый контакт-центр, согласно подпункту 13) статьи 10 Закона, а также МИО столицы, областей, городов республиканского значения, районов и городов областного значения и оператору "цифрового правительства", осуществляющие прием заявлений и выдачу результатов оказания государственной услуги.
48. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.

43. Осы Қағидаларға 7-қосымшаның 10-тармағында көзделген негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші өтініш берушіге мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша өтініш берушінің ұстанымын білдіруіне мүмкіндік беру үшін тыңдау өткiзілетін уақыт пен орын туралы хабарлама жібереді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша өтініш берушіге көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-сымен қол қойылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызметті көрсетудің оң нәтижесі не дәлелді бас тарту жолданады.
Өтініш берушіге себептері және жою үшін нақты ескертулер көрсетіле отырып, дәлелді бас тарту беріледі.
2-мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін өтініш беруші 2-мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептері жойылған жағдайда, осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен қайта жүгінеді.
Кейінгі бас тарту бұрын көрсетілуі мүмкін болған, бірақ көрсетілмеген негіздер бойынша берілмейді.
44. Эскизді (эскиздік жобаны) келісуден өткізгеннен кейін ол МҚҚК АЦЖ-ға есепке алады.
45. 2-мемлекеттік қызметті көрсету немесе дәлелді бас тартуды беру мерзімі – 10 (он) жұмыс күні.
46. Уәкілетті орган 2-мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді цифрландыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметті көрсетуді мониторингтеудің цифрлық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
47. Мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібі туралы, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты сәулет, қала құрылысы және құрылыс iстерi жөнiндегi уәкiлеттi орган Заңның 10-бабының 13) тармақшасына сәйкес Мемлекеттік корпорацияға, сондай-ақ өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беруді жүзеге асыратын астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына және "цифрлық үкіметтің" операторына жібереді.
48. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған қызметті берушіге және (немесе) лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.

Жалоба заявителя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона, подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
49. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 АППК РК.
Параграф 4. Порядок и срок ввода в эксплуатацию строительных объектов субъектами архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
50. Приемка строительных объектов в эксплуатацию регулируется Кодексом и Гражданским кодексом Республики Казахстан.
51. Приемка и ввод строительного объекта в эксплуатацию производятся заказчиком при его полной готовности в соответствии с утвержденным проектом строительства и наличии декларации о соответствии, заключений о качестве строительно-монтажных работ, о соответствии выполненных работ проекту строительства и соответствии строительного объекта требованиям пожарной безопасности.
52. При реконструкции (перепланировке, переоборудовании, перепрофилировании) строительных объектов (отдельных частей) не связанных с изменением несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования акт приемки строительного объекта в эксплуатацию собственником самостоятельно согласовывается с проектировщиком на соответствие разработанного ранее технического проекта.
53. Полная готовность строительных объектов (комплексов) означает состояние построенных строительных объектов (комплексов), в которых в соответствии с утвержденным проектом установлена входная дверь и оконные блоки (заполнение), завершены внутренние отделочные работы, стены и потолки оштукатурены и выравнены (без внутренних облицовочных, малярных, обойных работ), выполнена стяжка под укладку напольного покрытия (без устройства чистых полов), предусмотрена разводка электрокабелей и проводов, установлены внутриквартирные распределяющие автоматы (без электротехнических приборов бытового назначения, газовых или электрических кухонных плит), проведены водопроводные и канализационные трубы с запорной арматурой и заглушками до места установки приборов (без установки санитарно-технического оборудования и приборов), установлены приборы учета потребления коммунальных услуг (общедомовые и индивидуальные), отопительные приборы и подоконные доски, выполнены работы в объемах превышающих перечисленное, если это предусмотрено договором, а также произведено подключение строительного объекта к источникам инженерного обеспечения и коммунальных услуг выполнены работы по благоустройству и озеленению территории, отведенной под строительство строительного объекта.
Полная готовность жилых объектов, построенных с участием государственных инвестиций означает состояние построенных объектов, в которых завершены внутренние отделочные (облицовочные, малярные, обойные) работы, обустроены чистые полы, установлены санитарно-техническое оборудование и приборы, электротехнические приборы бытового назначения, газовые или электрические кухонные плиты, приборы учета потребления коммунальных услуг (общедомовые и индивидуальные), внутриквартирные дверные блоки, произведено подключение строительного объекта к источникам инженерного обеспечения и коммунальных услуг, выполнены работы по благоустройству и озеленению территории, отведенной под строительство объекта.

Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
49. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
4-параграф. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілерінің құрылыс объектілерін пайдалануға беру тәртібі мен мерзімі
50. Құрылыс объектiлерін пайдалануға қабылдау Кодекспен және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексімен реттеледі.
51. Құрылыс объектісін қабылдауды және пайдалануға беруді тапсырыс беруші ол бекітілген құрылыс жобасына сәйкес толық дайын болған және сәйкестік туралы декларация, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы, орындалған жұмыстардың құрылыс жобасына сәйкестігі және құрылыс объектісінің өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігі туралы қорытындылар болған кезде жүргізеді.
52. Тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік жүйелері мен жабдықтарын өзгертумен байланысты емес құрылыс объектілерін (жекелеген бөліктерін) реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) кезінде меншік иесі құрылыс объектісін пайдалануға өз бетінше қабылда алу актісі жоблаушымен бұрын әзірленген техникалық жобаға сәйкестікке келісіледі.
53. Салынған құрылыс объектілерінің (кешендерінің) бекітілген жобаға сәйкес кіреберіс есігі мен терезе блоктары (толтыру) орнатылған, ішкі әрлеу жұмыстары аяқталған, қабырғалары мен төбелері сыланған және тегістелген (ішкі қаптау, сылау, тұсқағаз жапсыру жұмыстарынсыз), еден жабынын салу бойынша төсем салынған (таза едендер салусыз), электр кабельдері мен сымдарын өткізу көзделген, пәтер ішіндегі бөлу автоматтары орнатылған (тұрмыстық мақсаттағы электр техникалық аспаптарсыз, газды немесе электрлі ас үй плиталарсыз), аспаптарды орнату орындарына дейін жапқыш арматурасы мен тығындары бар су өткізу және кәріз құбырлары жүргізілген (санитариялық-техникалық жабдық пен аспаптар орнатусыз), тұтынылған коммуналдық қызметтерді есептеу аспаптары (үйге ортақ және жеке) орнатылған, жылыту аспаптары мен терезелік жақтау тақтайлары орнатылған, егер шартта осы көзделсе, атап көрсетілгеннен асатын көлемдердегі жұмыстар орындалған, сондай-ақ құрылыс объектісі инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосылған, объектінің құрылысына бөлінген аумақты аббатандыру және көгаландыру бойынша жұмыстар орындалған жай-күйі құрылыс объектілерінің (кешендерінің) толық дайындығын білдіреді.
Салынған объектілердің ішкі әрлеу (қаптау, сылау, тұсқағаз жапсыру) жұмыстары аяқталған, таза едендер салынған, санитариялық-техникалық жабдық пен аспаптар, тұрмыстық мақсаттағы электр техникалық аспаптар, газды немесе электрлі ас үй плиталары, тұтынылған коммуналдық қызметтерді есептеу аспаптары (үйге ортақ және жеке), пәтерішілік есік блоктары орнатылып және құрылыс объектісі инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосылған, объектінің құрылысына бөлінген аумақты аббатандыру және көгаландыру бойынша жұмыстар орындалған жай-күйі мемлекеттiк инвестициялардың қатысуымен салынған тұрғын үй объектілерінің толық дайындығын білдіреді.

54. Приемка строительного объекта в эксплуатацию оформляется актом приемки строительного объекта в эксплуатацию. Акт приемки строительного объекта в эксплуатацию подлежит утверждению заказчиком. Дата подписания акта приемки строительного объекта в эксплуатацию считается датой его утверждения и датой ввода строительного объекта в эксплуатацию.
55. Заказчик до утверждения акта приемки строительного объекта в эксплуатацию направляет исполнительную геодезическую съемку фактического положения инженерных сетей и (или) зданий (сооружений) в государственный градостроительный кадастр для регистрации в АЦС ГГК в соответствии Правилами регистрации в автоматизированной цифровой системе государственного градостроительного кадастра градостроительных проектов, предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации, а также объектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, утвержденными уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства согласно подпункту 46) статьей 24 Кодекса.
56. Основанием для регистрации строительного объекта в государственном органе, осуществляющем регистрацию прав на недвижимое имущество, является утвержденный акт приемки строительного объекта в эксплуатацию, прошедший учет в местном исполнительном органе, осуществляющим функции в сфере архитектуры и градостроительства и внесенный им в АЦС ГГК.
57. Порядок ведения и учета актов приемки строительного объекта регламентируется статьей 135 Кодекса.
При этом в отношении строительных объектов, принимаемых в эксплуатацию собственником самостоятельно:
1) Государственная корпорация в течение одного дня с момента получения от заявителя утвержденного акта приемки строительного объекта в эксплуатацию собственником самостоятельно с приложением исполнительной геодезической съемки фактического положения инженерных сетей и (или) зданий (сооружений), зарегистрированной в АЦС ГГК в соответствии с пунктом 56 настоящих Правил, направляет их в местный исполнительный орган, осуществляющий функции в сфере архитектуры и градостроительства, по месту нахождения строительного объекта;
2) местный исполнительный орган, осуществляющий функции в сфере архитектуры и градостроительства в течении одного рабочего дня проводит сверку на соблюдение собственником процедур, определенных правилами организации застройки и прохождения разрешительных процедур, и производит учет акта приемки в эксплуатацию в АЦС ГГК.
При выявлении нарушений в течение одного рабочего дня с момента получения документов от Государственной корпорации письменно информируют об этом регистрирующий орган;

54. Құрылыс объектісін пайдалануға қабылдау құрылыс объектісін пайдалануға қабылдап алуактісімен ресімделеді. Құрылыс объектісін пайдалануға қабылдап алу актісін тапсырыс беруші бекітуге тиіс. Құрылыс объектісін пайдалануға қабылдап алу актісіне қол қойылған күн оны бекіту күні және құрылыс объектісін пайдалануға беру күні болып есептеледі.
55. Тапсырыс беруші құрылыс объектісін пайдалануға қабылдап алу актісін бекіткенге дейін инженерлік желілердің және (немесе) ғимараттардың (құрылысжайлардың) нақты орналасуының атқарушылық геодезиялық түсірілімін Кодекстің 24-бабының 46) тармақшасына сәйкес сәулет, қала құрылысы істері жөніндегі уәкілетті орган бекіткен Қала құрылысы жобаларын, жобалау алдындағы және жобалау-сметалық құжаттаманы, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі объектілерін мемлекеттік қала құрылысы кадастрының автоматтандырылған цифрлық жүйесінде тіркеу қағидаларына сәйкес МҚҚК АЦЖ-да тіркеу үшін мемлекеттік қала құрылысы кадастрына жолдайды.
56. Сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органда есептен өткен және ол МҚҚК АЦЖ-ға енгізген, бекітілген құрылыс объектісін пайдалануға қабылдап алу актісі жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органда құрылыс объектісін тіркеу үшін негіз болып табылады.
57. Құрылыс объектісін қабылдау актілерін жүргізу және есепке алу тәртібі Кодекстің 135-бабымен регламенттеледі.
Бұл ретте меншік иесі пайдалануға өз бетінше қабылдайтын құрылыс объектілеріне қатысты:
1) Мемлекеттік корпорация өтініш берушіден меншік иесінің құрылыс объектісін пайдалануға өз бетінше қабылдап алуының бекітілген актісін алған сәттен бастап бір күн ішінде осы Қағидалардың 56-тармағына сәйкес МҚҚК АЦЖ-да тіркелген инженерлік желілердің және (немесе) ғимараттардың (құрылысжайлардың) нақты орналасуының атқарушылық геодезиялық түсірілімін қоса бере отырып, оларды құрылыс объектісінің орналасқан жері бойынша сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органға жібереді;
2) сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы орган бір жұмыс күні ішінде меншік иесінің құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларында айқындалған рәсімдерді сақтауын тексеруді жүргізеді және МҚҚК АЦЖ-да пайдалануға қабылдап алу актісін есепке алуды жүргізеді.
Бұзушылықтар анықталған кезде Мемлекеттік корпорациядан құжаттарды алған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде бұл туралы тіркеуші органға жазбаша түрде хабарлайды;

3) в случае отсутствия нарушений в течение одного рабочего дня с момента получения документов от Государственной корпорации письменно информируют об этом регистрирующий орган.
58. Присвоение УНОС осуществляется в автоматическом режиме посредством АЦС ГГК на этапе предоставления государственной услуги 1, государственной услуги 2, приемки строительных объектов в эксплуатацию.
Параграф 5. Порядок и срок проектирования и застройки территории населенных пунктов и межселенных территорий
59. Самовольное строительство строительных объектов различного назначения на территории населенных пунктов не допускается.
60. Развитие и застройка территорий населенных пунктов и межселенных территории осуществляются на основании утвержденных в установленном порядке генеральных планов населенных пунктов или схем развития и застройки населенных пунктов (упрощенного генерального плана).
61. Градостроительные требования к использованию земельных участков при их предоставлении для целей строительства устанавливаются на основании утвержденных генерального плана, проектов детальной планировки, зонирование территории, а также настоящих Правил.
62. Застройка и использование земельных участков осуществляется в строгом соответствии с целевым назначением, отражаемом в правоустанавливающих и (или) идентификационных документах на земельные участки.
63. Установление границ пригородных зон осуществляется на основе утвержденной градостроительной документации.
64. При проектировании населенных пунктов, формировании жилых районов, благоустройстве вновь осваиваемых и реконструируемых территорий и населенных пунктов обеспечивается доступ маломобильных групп населения к жилым, общественным и производственным зданиям, сооружениям и помещениям.
При проектировании автомобильных стоянок, размещаемых на территории жилых и общественных зданий, предусматриваются места для личных автотранспортных средств маломобильных групп населения.
Застройка многоквартирными жилыми зданиями (домами) жилых зон без учета размещения строительных объектов социальной инфраструктуры (объектов образования и здравоохранения) не допускается.
65. Проектирование и строительство должны осуществляться по проектной документации, в которой предусматриваются мероприятия по обеспечению сейсмической безопасности, а также условия экстренной эвакуации людей при землетрясении согласно пункту 1 статьей 34 Кодекса.
Проектирование и строительство в зонах (районах) повышенной сейсмической опасности осуществляется с учетом требований государственных нормативных документов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, регулирующих указанные вопросы, а также, учитываются карты сейсмического микрозонирования карты селевой, оползневой и лавинной опасностей и рисков.

3) бұзушылықтар болмаған жағдайда, Мемлекеттік корпорациядан құжаттарды алған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде бұл туралы тіркеуші органға жазбаша түрде хабарлайды.
58. ҚОБН беру 1-мемлекеттік қызметті көрсету, 2-мемлекеттік қызметті көрсету, құрылыс объектілерін пайдалануға қабылдау кезеңінде МҚҚК АЦЖ арқылы автоматты режимде жүзеге асырылады.
5-параграф. Елді мекендердің аумақтарын және қонысаралық аумақтарды жобалау және құрылысын салу тәртібі мен мерзімі.
59. Елді мекендер аумағында әртүрлі мақсаттағы құрылыс объектілерін өз бетінше салуға жол берілмейді.
60. Елді мекендердің аумақтарын және қонысаралық аумақтарды дамыту және құрылысын салу белгіленген тәртіппен бекітілген елді мекендердің бас жоспарлары немесе елді мекендердің дамыту және құрылысын салу схемалары (оңайлатылған бас жоспар) негізінде жүзеге асырылады.
61. Құрылыс мақсаттары үшін жер учаскелерін беру кезінде оларды пайдалануға қойылатын қала құрылысы талаптары бекітілген бас жоспардың, егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларының, аумақты аймақтарға бөлудің, сондай-ақ осы Қағидалардың негізінде белгіленеді.
62. Жер учаскелерінде құрылыс салу және пайдалану жер учаскелеріне құқық белгілейтін және (немесе) сәйкестендіру құжаттарында көрсетілетін нысаналы мақсатқа қатаң сәйкестікте жүзеге асырылады.
63. Қала маңы аймақтарының шекараларын белгілеу бекітілген қала құрылысы құжаттамасының негізінде жүзеге асырылады.
64. Елді мекендерді жобалау, тұрғын аудандарды қалыптастыру, жаңадан игерілетін және реконструкцияланатын аумақтар мен елді мекендерді абаттандыру кезінде халықтың қозғалысы шектеулі топтарының тұрғын, қоғамдық және өндірістік ғимараттарға, құрылысжайлар мен үй-жайларға қолжетімділігі қамтамасыз етіледі.
Тұрғын және қоғамдық ғимараттардың аумағында орналасатын автомобиль тұрақтарын жобалау кезінде халықтың қозғалысы шектеулі топтарының жеке автокөлік құралдарына арналған орындар көзделеді.
Әлеуметтік инфрақұрылымның құрылыс объектілерін (білім беру және денсаулық сақтау объектілерін) орналастыруды есепке алмай, тұрғын аймақтарда көп пәтерлі тұрғын үй ғимараттарын (үйлер) салуға жол берілмейді.
65. Жобалау және құрылыс сейсмикалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар, сондай-ақ Кодекстің 34-бабының 1-тармағына сәйкес жер сілкінісі кезінде адамдарды шұғыл эвакуациялау шарттары көзделетін жобалау құжаттамасы бойынша жүзеге асырылуы тиіс.
Сейсмикалық қауіптілігі жоғары аймақтарда (аудандарда) жобалау және құрылыс көрсетілген мәселелерді реттейтін сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормативтік құжаттардың талаптары ескеріле отырып жүзеге асырылады, сондай-ақ сел, көшкін және қар көшкіні қауіптері мен тәуекелдері картасының сейсмикалық микроаймақтарға бөлу карталары ескеріледі.

66. Для обеспечения безопасности полетов воздушных судов, соблюдения требований безопасности полетов с учетом возможных негативных воздействий оборудования аэродрома и полетов воздушных судов на здоровье людей и деятельность физических и юридических лиц строительство на приаэродромной территории осуществляется с учетом требований, предусмотренных Правилами выдачи разрешений на осуществление деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов воздушных судов, утвержденными постановлением правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 504.
67. При проектировании жилых и общественных зданий подземное пространство для размещения автопаркингов, гаражей и сооружений инженерного оборудования используется с учетом инженерно-геологических условий площадки строительства в соответствии с государственными нормативными документами в области архитектуры, градостроительства и строительства, экологическими, санитарными и противопожарными требованиями.
68. Проектирование и строительство кабельных сетей, систем коллективного и индивидуального приема телерадиоканалов в жилых и общественных зданиях, в том числе национального спутникового или цифрового эфирного телерадиовещания осуществляется в соответствии с требованиями государственных нормативных документов в области архитектуры, градостроительства и строительства.
69. Размещение временных строений и сооружений (торговые палатки (павильоны), киоски, объекты наружной (визуальной) рекламы и другие объекты сервиса) осуществляется в соответствии со статьей 109 Земельного кодекса.
Приложение 1
к Правилам организации
застройки и прохождения
разрешительных процедур
в сфере строительства
Форма
Опросный лист для технических условий на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения
Заказчик
-
Наименование строительного объекта
-
Срок строительства по нормам
-
Правоустанавливающие документы на объект (реконструкция)
-
Этажность
-
Площадь здания
-
Количество квартир (номеров, кабинетов)
-
Электроснабжение дополнительно при строительстве по очередям при реконструкции
Требуемая мощность, кВт
-
Характер нагрузки (фаза)
Однофазная, трехфазная, постоянная, временная, сезонная
Категория по надежности
I категория___ кВт (кВА), II категория ___ кВт (кВА), III категория ___ кВт (кВА)
Максимальная нагрузка после ввода в эксплуатацию по годам (нарастающим итогом с учетом существующей нагрузки)
20__г.____ кВт, 20__г.____кВт, 20__г.____ кВт
из указанной макс. нагрузки относятся к электроприемникам:
I категория ___ кВт (кВА), II кат.___кВт (кВА), III кат.___кВт (кВА)
Предполагается установить электрокотлы, электрокалориферы, электроплитки, электропечи, электроводонагреватели (нужное подчеркнуть)
в кол-ве ___шт., единичной мощности
_____кВт (кВА)
Существующая максимальная нагрузка
-
Разрешенная по договору мощность трансформаторов
В ТП № _________________ кВА
в ТП № _________________ кВА
Водоснабжение
Общая потребность в воде
____
м3/сутки
__
м3/час
питьевой воды
___
л/сек макс.
в т/ч.
На хозпитьевые нужды
____
м3/сутки
__
м3/час
___
л/сек макс.
На производственные нужды
м3/сутки
м3/час
___
л/сек макс.
Потребные расходы пожаротушения
____
л/сек
Канализация
Общее количество сточных вод
____
м3/сутки
__
м3/ч. макс
в т/ч.
фекальных
м3/сутки
__
м3/ч. макс
Производственно-загрязненных
м3/сутки
м3/ч. макс
Условно-чистых сбрасываемых на городскую канализацию
____
м3/сутки
____
м3/ч. макс
Качественный состав и характеристики промышленных стоков (рH, взвешенных веществ, БГ концентрация кислот, щелочей, взрывчатых, воспламеняющих радиоактивных веществ и др.)
Теплоснабжение
Общая тепловая нагрузка
____ Гкал/ч
в т.ч.:
Отопление
____ Гкал/ч
Вентиляция
____ Гкал/ч
Горячее водоснабжение
____ Гкал/ч
Технологические нужды(пар)
____ т/ч
Разделить нагрузку по жилью и по встроенным помещениям
-
Энергосберегающее мероприятие
-
Ливневая канализация
Пожелание заказчика
-
Телефонизация
Количество ОТА и услуг в разбивке физ.лиц и юр.лиц
-
Телефонная емкость
-
Планируемая телефонная канализация
-
Пожелания заказчика (тип оборудования, тип кабеля и др.)
-
Газоснабжение
Общая потребность
____м3/час
в т.ч.:
На приготовление пищи
____м3/час
Отопление
____м3/час
Вентиляция
____м3/час
Кондиционирование
____м3/час
Горячее водоснабжение при газификации
многоэтажных домов
____м3/час
Примечание *
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
* В случае подачи опросного листа субпотребителем, в примечании указывается
согласие потребителя на подключение к его сетям субпотребителя. При этом в
согласии потребителя указываются его данные (физические лица – скрепляют
подписью, юридические лица – подписью и печатью (при его наличии)).
Заказчик:
________________________________
"____" ________________ 20___ год
Приложение 2
к Правилам организации
застройки и прохождения
разрешительных процедур
в сфере строительства
Форма
____________________________
____________________________
____________________________
Заявление о предоставлении исходных материалов на новое строительство/
архитектурно-планировочного задания и технических условий / исходных материалов
для реконструкции (перепланировки, переоборудования, перепрофилирования)
строительных объектов (отдельных частей) и сооружений, связанных с изменением
несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования
Наименование заявителя:
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование
юридического лица)
Адрес:______________________________________________________________
Телефон: ___________________________________________________________
Заказчик: ___________________________________________________________
Наименование проектируемого строительного объекта:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Адрес проектируемого строительного объекта:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Прошу Вас выдать
Пакет 1. Исходные материалы на новое строительство (архитектурно-планировочное
задание (далее – АПЗ), вертикальные планировочные отметки, выкопировку
из проекта детальной планировки, типовые поперечные профили дорог и улиц,
технические условия (далее – ТУ), схемы трасс наружных инженерных сетей);
Пакет 2. АПЗ и ТУ;
Пакет 3. Исходные материалы на реконструкцию (перепланировку,
переоборудования, перепрофилирования) строительных объектов (отдельных частей)
и сооружений (решение МИО на реконструкцию (перепланировку, переоборудование,
перепрофилирования) строительных объектов (отдельных частей), связанных
с изменением несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем
и оборудования, АПЗ, ТУ, схемы трасс наружных инженерных сетей).
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в цифровых системах.
Сведения о земельных участках:
Кадастровый номер/ Регистрационный номер постановления:
____________________________________________________________________
Сведения о строительном объекте:
УНОС: ___________________
Согласен на использование сведений, содержащихся в цифровых системах.
Дата: "_____" ________ 20__ год
Подпись________
Приложение 3
к Правилам организации
застройки и прохождения
разрешительных процедур
в сфере строительства
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Предоставление исходных материалов при разработке проектов строительства и реконструкции (перепланировки, переоборудования, перепрофилирования)" (далее – Перечень)
1.
Наименование услугодателя
МИО столицы, областей, городов республиканского значения, районов и городов областного значения.
2.
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Наименование подвида государственной услуги:

66. Әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету, әуеайлақ жабдығының және әуе кемелері ұшуларының адамдардың денсаулығына және жеке және заңды тұлғалардың қызметіне ықтимал теріс әсерлерін ескере отырып, ұшу қауіпсіздігі талаптарын сақтау үшін әуеайлақ маңындағы аумақта құрылыс Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 504 қаулысымен бекітілген Әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі мүмкін қызметті жүзеге асыруға рұқсаттар беру қағидаларында көзделген талаптар ескеріле отырып жүзеге асырылады.
67. Тұрғын және қоғамдық ғимараттарды жобалау кезінде автопаркингтерді, гараждарды және инженерлік жабдық құрылысжайларын орналастыруға арналған жерасты кеңістігі сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтік құжаттарға, экологиялық, санитариялық және өртке қарсы талаптарға сәйкес құрылыс алаңының инженерлік-геологиялық жағдайлары ескеріле отырып пайдаланылады.
68. Тұрғын және қоғамдық ғимараттарда кабельдік желілерді, телерадиоарналардың ұжымдық және жеке қабылдау жүйелерін, оның ішінде ұлттық спутниктік немесе цифрлық эфирлік телерадио хабарларын тарату жүйелерін жобалау және салу сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
69. Уақытша құрылыстар мен құрылысжайларды (сауда дүкендері (павильондар), дүңгіршектер, сыртқы (көрнекі) жарнама объектілері және басқа да сервис объектілері) орналастыру Жер кодексінің 109-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Құрылыс салуды ұйымдастыру
және құрылыс саласындағы
рұқсат беру рәсімдерінен өту
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосылуға техникалық шарттарға арналған сауалнама парағы
Тапсырыс беруші
-
Құрылыс объектісінің атауы
-
Нормалар бойынша салу мерзімі
-
Объектіге (реконструкциялауға) құқық белгілейтін құжаттар
-
Қабаттылығы
-
Ғимараттың алаңы
-
Пәтерлер (нөмірлер, кабинеттер) саны
-
Электрмен жабдықтау
құрылыс кезінде қосымша
реконструкциялау кезінде кезек бойынша
Талап етілетін
қуаты, кВт
-
Жүктеме сипаты (фаза)
Бір фазалы, үш фазалы, тұрақты, уақытша, маусымдық
Сенімділігі бойынша санаты
I санат___кВт (кВА),
II санат ___кВт (кВА),
III санат___кВт (кВА)
Пайдалануға берілгеннен кейін жылдар бойынша ең жоғарғы жүктеме (қолданыстағы жүктемені ескере отырып үдемелі қорытындымен)
20__ж.____кВт, 20__ж.____кВт, 20__ж.____кВт
көрсетілген ең жоғарғы жүктемеден электр қабылдағыштарға жатады:
I санат___кВт (кВА),
II санат ___кВт (кВА),
III санат___кВт (кВА)
Электр қазандарын, электрокалориферлерді, электр тақталарын, электр пештерін, электр су қыздырғыштарды орнату болжанады (қажеттісінің астын сызыңыз)
саны ___ дана, бірліктік қуаты
_____ кВт (кВА)
Қолданыстағы ең жоғарғы жүктеме
-
Трансформаторлардың шарт бойынша рұқсат етілген қуаты
№ _________ТЖ-да №______ кВА
№ _________ТЖ-да №______ кВА
Сумен жабдықтау
Судың жалпы қажеттілігі
____
м3/тәулік
____
м3/сағ.
ауыз суы
____
л/сек. ең жоғарғы
оның ішінде
Шаруашылық-ауызсу қажеттіліктеріне
____
м3/тәулік
____
м3/сағ.
____
л/сек. ең жоғарғы
Өндірістік қажеттіліктерге
м3/тәулік
м3/сағ.
____
л/сек. ең жоғарғы
Өрт сөндіруге қажетті шығыстар
____
л/сек.
Кәріз
Ағын сулардың жалпы мөлшері
____
м3/тәулік
____
м3/сағ. ең жоғарғы
оның ішінде
Нәжіспен ластанған
м3/тәулік
____
м3/сағ. ең жоғарғы
Өндірістік ластанған
м3/тәулік
м3/сағ. ең жоғарғы
Қалалық кәрізге шығарылатын шартты таза сулар
____
м3/тәулік
____
м3/сағ. ең жоғарғы
Өнеркәсіптік ағын сулардың сапалық құрамы мен сипаттамалары (рН, қалқымалы заттардың, қышқылдардың, сілтілердің, жарылғыш, тұтанатын радиактивтік заттардың және басқалары концентрациясының БГ)
Жылумен жабықтау
Жалпы жылу жүктемесі
____Гкал/сағ.
оның ішінде:
Жылыту
____ Гкал/сағ.
Желдету
____ Гкал/сағ.
Ыстық сумен жабдықтау
____ Гкал/сағ.
Технологиялық қажеттіліктер (бу)
____ т/сағ.
Жүктемені тұрғын үйлер және жапсарлас салынған үй-жайлар бойынша бөлу
-
Энергия үнемдеу іс-шарасы
-
Нөсерлік кәріз
Тапсырыс берушінің қалауы
-
Телефон орнату
Жеке тұлғалар мен заңды тұлғалар бөлінісіндегі ЖТА және көрсетілетін қызметтер саны
-
Телефон сыйымдылығы
-
Жоспарланатын телефон арнасы
-
Тапсырыс берушінің қалауы (жабдықтың түрі, кабель түрі және т.б.)
-
Газбен жабдықтау
Жалпы қажеттілік
____м3/сағ.
оның ішінде:
Тамақ әзірлеуге
____м3/сағ.
Жылытуға
____м3/сағ.
Желдетуге
____м3/сағ.
Ауа баптауға
____м3/сағ.
Көп қабатты үйлерге газ орнату кезінде ыстық сумен жабдықтау
____м3/сағ.
Ескертпе *
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
* Қосалқы тұтынушы сауалнама парағын берген жағдайда, ескертпеде қосалқы тұтынушыны оның желілеріне қосуға тұтынушының келісімі көрсетіледі. Бұл ретте тұтынушының келісімінде оның деректері көрсетіледі (жеке тұлғалар – қолдарын қояды, заңды тұлғалар – қолдары мен мөрлерін қояды (ол болған жағдайда)).
Тапсырыс беруші: ______________________
20___ жылғы "___" _____________________
Құрылыс салуды ұйымдастыру
және құрылыс саласындағы
рұқсат беру рәсімдерінен өту
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
__________________________
__________________________
__________________________
Жаңа құрылысқа бастапқы материалдарды/сәулет-жоспарлау тапсырмасын және
техникалық шарттарды/тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік
жүйелер мен жабдықтарды өзгертумен байланысты құрылыс объектілерін (жекелеген
бөліктерін) және құрылысжайларды реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта
жабдықтау, қайта бейіндеу) үшін бастапқы материалдарды беру туралы өтініш
Өтініш берушінің аты: ____________________________________________
_____________________________________________________________________
(Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе заңды тұлғаның атауы)
Мекенжайы: __________________________________________________________
Телефоны: ____________________________________________________________
Тапсырыс беруші: _____________________________________________________
Жобаланатын құрылыс объектісінің атауы: ________________________________
_____________________________________________________________________
Жобаланатын құрылыс объектісінің мекенжайы: ___________________________
_____________________________________________________________________
Сізден мыналарды беруді сұраймын
1-топтама. Жаңа құрылысқа бастапқы материалдар (сәулет-жоспарлау тапсырмасы (бұдан әрі – СЖТ), тік жоспарлау белгілері, егжей-тегжейлі жоспарлау жобасынан алынған үзінді көшірме, жолдар мен көшелердің көлденең қималары, техникалық шарттар (бұдан әрі – ТШ), сыртқы инженерлік желілер трассасының схемалары);
2-топтама. СЖТ және ТШ;
3-топтама. Құрылыс объектілерін (жекелеген бөліктерін) және құрылысжайларды реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) үшін бастапқы материалдар (тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік жүйелер мен жабдықтарды өзгертумен байланысты құрылыс объектілерін (жекелеген бөліктерін) және құрылысжайларды реконструкциялауға (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) ЖАО шешімі, СЖТ, ТШ, сыртқы инженерлік желілер трассаларының схемалары).
Цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Жер учаскелері туралы мәліметтер:
Кадастрлық нөмір/ қаулының тіркеу нөмірі:
________________________________________________________________
Құрылыс объектісі туралы мәліметтер:
ОБН: ___________________
Цифрлық жүйелерде қамтылатын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Күні: 20__ жылғы "__" _______________
Қолы
Құрылыс салуды ұйымдастыру
және құрылыс саласындағы
рұқсат беру рәсімдерінен өту
қағидаларына
3-қосымша
"Құрылыс және реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау және қайта бейіндеу) жобаларын әзірлеу кезінде бастапқы материалдарды беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – Тізбе)
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы (бар болса)
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

1. Предоставление исходных материалов на новое строительство;
2. Предоставление архитектурно-планировочного задания и технических условий на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения;
3. Предоставление исходных материалов для реконструкции (перепланировки, переоборудования, перепрофилирования) строительных объектов (отдельных частей) и сооружений, связанных с изменением несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования.
3.
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через портал или АЦС ГГК.
4.
Срок оказания государственной услуги ее подвидов (при наличии)
1) для получения исходных материалов на новое строительство:
по проектам строительства технически не относящихся к сложным объектам – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
по проектам строительства технически сложных объектов – 17 (семнадцать) рабочих дней;
2) для получения архитектурно-планировочного задания (далее – АПЗ) и технических условий на подключение к источникам инженерного обеспечения и коммунальных услуг (далее – технические условия):
по проектам строительства технически не относящихся к сложным объектам – 9 (девять) рабочих дней;
по проектам строительства технически сложных объектов – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
3) для получения исходных материалов для реконструкции (перепланировки, переоборудования, перепрофилирования) строительных объектов (отдельных частей) и сооружений, связанных с изменением несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования – 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня подачи заявления.
Мотивированный отказ – 5 (пять) рабочих дней.
5.
Форма оказания государственной услуги ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная).
6.
Результат оказания государственной услуги ее подвидов (при наличии)
1) по получению исходных материалов на новое строительство (далее – пакет 1):
электронные копии АПЗ, вертикальные планировочные отметки, выкопировка из проекта детальной планировки, поперечные профили дорог и улиц, технические условия, схемы трасс наружных инженерных сетей;
2) по получению АПЗ и технических условий (далее – пакет 2):
электронные копии АПЗ и технических условий;
3) по получению исходных материалов для реконструкции (перепланировки, переоборудования, перепрофилирования) строительных объектов (отдельных частей) и сооружений, связанных с изменением несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования (далее - пакет 3) электронные копии решения МИО на реконструкцию (перепланировку, переоборудование, перепрофилирование) строительных объектов (отдельных частей), связанных с изменением несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования, АПЗ, технических условий (при подаче заявителем опросного листа), схем трасс наружных инженерных сетей (при подаче заявителем опросного листа);
мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня.
7.
Размер платы, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Не оплачивается.
8.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1. Жаңа құрылысқа бастапқы ЖАО-сы;
2. Сәулет-жоспарлау тапсырмасын және инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосуға арналған техникалық шарттарды ұсыну;
3. Тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік жүйелер мен жабдықтарын өзгертумен байланысты құрылыс объектілерін (жекелеген бөліктерін) және құрылысжайларды реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) үшін бастапқы материалдарды ұсыну.
3.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) ұсыну жолдары
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру портал немесе МҚҚК АЦЖ арқылы жүзеге асырылады.
4.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімдері
1) жаңа құрылысқа бастапқы материалдарды алу үшін:
техникалық жағынан күрделі емес объектілерді салу жобалары бойынша - 15 (он бес) жұмыс күні;
техникалық жағынан күрделі объектілерді салу жобалары бойынша - 17 (он жеті) жұмыс күні;
2) сәулет-жоспарлау тапсырмасын (бұдан әрі – СЖТ) және инженерлік қамтамасыз ету және коммуналдық қызметтер көздеріне қосылуға арналған техникалық шарттарды (бұдан әрі – техникалық шарттар) алу үшін:
техникалық жағынан күрделі емес объектілерді салу жобалары бойынша - 9 (тоғыз) жұмыс күні;
техникалық жағынан күрделі объектілерді салу жобалары бойынша - 15 (он бес) жұмыс күні;
3) тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік жүйелер мен жабдықтарын өзгертумен байланысты құрылыс объектілерін (жекелеген бөліктерін) және құрылысжайларды реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) үшін бастапқы материалдарды алу үшін - өтініш берілген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні.
Дәлелді бас тарту – 5 (бес) жұмыс күні.
5.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
1) жаңа құрылысқа бастапқы материалдарды (бұдан әрі - 1-топтама) алу бойынша:
СЖТ электрондық көшірмелері, тік жоспарлау белгілері, егжей-тегжейлі жоспарлау жобасынан алынған үзінді көшірме, жолдар мен көшелердің көлденең қималары, техникалық шарттар, сыртқы инженерлік желілер трассасының схемалары;
2) СЖТ және техникалық шарттарды (бұдан әрі - 2-топтама) алу бойынша:
СЖТ және техникалық шарттардың электрондық көшірмелері;
3) тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік жүйелер мен жабдықтарын өзгертумен байланысты құрылыс объектілерін (жекелеген бөліктерін) және құрылысжайларды реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) үшін бастапқы материалдарды (бұдан әрі - 3-топтама) алу бойынша: тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік жүйелер мен жабдықтарды өзгертуге байланысты құрылыс объектілерін (жекелеген бөліктерін) және құрылысжайларды реконструкциялауға (қайта жоспарлауға, қайта жабдықтауға, қайта бейіндеуге) ЖАО шешімінің, СЖТ, техникалық шарттардың (өтініш беруші сауалнама парағын ұсынған жағдайда), сыртқы инженерлік желілер трассаларының схемаларының (өтініш беруші сауалнама парағын ұсынған жағдайда) электрондық көшірмелері;
осы Тізбенің 9-тармағында көзделген жағдайлар және негіздер бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсынудан бас тарту туралы дәлелді жауап.
7.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Төленбейді.
8.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы, за исключением выходных и праздничных дней, согласно ТК РК с перерывом на обед;
2) портала, АЦС ГГК – круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно ТК РК, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги ее подвидов (при наличии)
1) по пакетам 1 и 2:
заявление по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
электронная копия правоустанавливающего документа на земельный участок (в случае отсутствия регистрации в государственной системе "Единый государственный кадастр недвижимости");
электронная копия опросного листа по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (при необходимости получения технических условий и/или увеличения нагрузок);
письменное согласие собственников (сособственников) объекта на намечаемое изменение и его параметры (в случае реконструкции индивидуальных жилых домов не выше двух этажей, не требующей отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории), не превышающей двух этажей после реконструкции);
нотариально засвидетельствованное письменное согласие собственник ов других помещений (частей дома), смежных с изменяемыми помещениями (частями дома), в случае, если планируемая реконструкция затрагивают их интересы (в случае реконструкции индивидуальных жилых домов не выше двух этажей, не требующей отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории), не превышающей двух этажей после реконструкции) (не требуется для лиц, имеющих нарушения опорно-двигательного аппарата, передвигающихся на кресло-колясках, в случае если изменения связаны с обеспечением доступа к жилищу);
2) по пакету 3:
заявление по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
электронная копия письменного согласия не менее двух третей от общего числа собственников квартир, нежилых помещений жилого дома или протокол собственников квартир, нежилых помещений жилого дома в случаях, если изменения затрагивают общее имущество объекта кондоминиума в соответствии с пунктом 3 статьи 40 и пунктом 1 статьи 42-1 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях";
электронная копия технического паспорта изменяемого помещения (при его наличии);
электронная копия опросного листа по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (при необходимости в дополнительном подключении к источникам инженерного обеспечения и коммунальных услуг и/или увеличении нагрузок);
электронная копия правоустанавливающего документа на земельный участок (если реконструкция предусматривает дополнительный отвод (прирезку) земельного участка) (в случае отсутствия регистрации в государственной системе "Единый государственный кадастр недвижимости");
электронная копия технического проекта;
в случаях если в техническом проекте проектировщиком указано, что планируемые реконструкция (перепланировка, переоборудование, перепрофилирование) строительных объектов (частей жилого дома) или перенос границ помещений затрагивают интересы собственников смежных помещений (частей дома) дополнительно прилагается электронная копия нотариально засвидетельствованного письменного согласия собственников помещений (частей дома), смежных с изменяемыми помещениями (частями дома), в случае, если планируемые реконструкции (перепланировки, переоборудование, перепрофилирование) помещений (частей жилого дома) или перенос границ помещений затрагивают их интересы (не требуется для лиц, имеющих нарушения опорно-двигательного аппарата, передвигающихся на кресло-колясках, в случае если изменения связаны с обеспечением доступа к жилищу).
Интересы собственников других помещений (частей дома), смежных с изменяемыми помещениями (частями дома), учитываются в случае, если планируемые реконструкции (перепланировка, переоборудование, перепрофилирования) строительных объектов (частей жилого дома) или перенос границ помещений затрагивают совместную границу с изменяемым помещением (частью жилого дома), а также в случаях ухудшения санитарных, экологических, противопожарных условий проживания. Отказ собственников других помещений (частей дома), смежных с изменяемыми помещениями (частями дома) в иных случаях не допускается.
10.
Основания для отказа в оказании государственной услуги ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті беруші – ҚР ЕК сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, түскі асқа үзіліспен, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда;
2) портал, МҚҚК АЦЖ – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы (ҚР ЕК сәйкес көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш білдірген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9.
Мемлекеттік қызметті, оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) 1 және 2-топтармалар бойынша:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттың электрондық көшірмесі ("Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" мемлекеттік жүйесінде тіркелмеген жағдайда);
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама парағының электрондық көшірмесі (техникалық шарттарды алу және/немесе жүктемені арттыру қажет болған жағдайда);
объектінің меншік иелерінің (тең меншік иелерінің) көзделіп отырған өзгеріске және оның параметрлеріне жазбаша келісімі (реконструкциядан кейін екі қабаттан аспайтын, қосымша жер учаскесін бөлуді (аумақтан телім беруді) талап етпейтін, екі қабаттан аспайтын жеке тұрғын үйлерді реконструкциялау жағдайында);
жоспарланып отырған реконструкция олардың мүдделерін қозғаған жағдайда өзгертілетін үй-жайлармен (үй бөліктерімен) іргелес басқа үй-жайлардың (үй бөліктерінің) меншік иелерінің нотариалды куәландырылған жазбаша келісімі (реконструкциядан кейін екі қабаттан аспайтын, қосымша жер учаскесін бөлуді (аумақтан телім беруді) талап етпейтін, екі қабаттан аспайтын жеке тұрғын үйлерді реконструкциялау жағдайында) (өзгерістер тұрғынжайға қолжетімділігін қамтамасыз етуге байланысты болған жағдайда кресло-арбамен қозғалатын, тірек-қимыл аппараты бұзылған адамдар үшін талап етілмейді);
2) 3-топтама бойынша:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабының 3-тармағына және 42-1-бабының 3-тармағына сәйкес өзгерістер кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін қозғаған жағдайда, тұрғын үйдің пәтерлері, тұрғын емес үй-жайлары меншік иелерінің жалпы санының кемінде үштен екі бөлігінің жазбаша келісімінің электрондық көшірмесі немесе тұрғын үйдің пәтерлері, тұрғын емес үй-жайлары меншік иелерінің хаттамасы;
өзгертілетін үй-жайдың техникалық паспортының электрондық көшірмесі (бар болған жағдайда);
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама парағының электрондық көшірмесі (инженерлік қамтамасыз ету және коммуналдық қызметтер көздеріне қосымша қосу және/немесе жүктемелерді ұлғайту қажет болған жағдайда);
жер учаскесіне құқық белгілейтін құжаттың электрондық көшірмесі (егер реконструкциялау жер учаскесін қосымша бөлуді (кесіп беруді) көздейтін болса) ("Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастры" мемлекеттік жүйесінде тіркелмеген жағдайда);
техникалық жобаның электрондық көшірмесі;
жобалаушы техникалық жобада құрылыс объектілерін (тұрғын үй бөліктерін) жоспарланған реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) немесе үй-жайлардың шекарасын ауыстыру іргелес үй-жайлар (үй бөліктері) меншік иелерінің мүдделерін қозғайтынын көрсеткен жағдайда, егер үй-жайларды (тұрғын үй бөліктерін) жоспарланған реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) немесе үй-жайлардың шекарасын ауыстыру олардың мүдделерін қозғайтын болса, өзгертілетін үй-жайлармен (тұрғын үй бөліктерімен) іргелес үй-жайлар (тұрғын үй бөліктері) меншік иелерінің нотариалды куәландырылған жазбаша келісімнің электрондық көшірмесі қосымша қоса беріледі (өзгерістер тұрғынжайға қолжетімділігін қамтамасыз етуге байланысты болған жағдайда кресло-арбамен қозғалатын, тірек-қимыл аппараты бұзылған адамдар үшін талап етілмейді).
Өзгертілетін үй-жайлармен (үй бөліктерімен) іргелес басқа үй-жайлардың (үй бөліктерінің) меншік иелерінің мүдделері, егер үй-жайларды (тұрғын үй бөліктерін) жоспарланған реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) немесе үй-жайлардың шекарасын ауыстыру өзгертілетін үй-жайлардың (үй бөліктерінің) бірлескен шекарасын қозғаған жағдайда, сондай-ақ, тұру кезінде санитариялық, экологиялық, өртке қарсы шарттар нашарлаған жағдайларда ескеріледі. Өзге жағдайларда өзгертілетін үй-жайлармен (үй бөліктерімен) іргелес басқа үй-жайлардың (үй бөліктерінің) меншік иелерінің бас тартуына жол берілмейді.
10.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті, оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Кодексом и настоящими Правилами;
3) отказ поставщиком услуг по инженерному и коммунальному обеспечению в выдаче технических условий;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
11.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Заявитель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 4
к Правилам организации
застройки и прохождения
разрешительных процедур
в сфере строительства
форма
"Бекітемін"
"Утверждаю"
(қаланың, ауданның)
бас сәулетшісі
Главный архитектор
(города, района)
________________________
Тегі, аты, әкесініңаты
(оның болған жағдайында)
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Жобалауға арналған сәулет-жоспарлау тапсырмасы (СЖТ)
Архитектурно – планировочное задание на проектирование (АПЗ)
№ __ от "__" ______ 20__ года
№ __ 20__ жылғы "__" _______
Құрылыс объектісінің бірегей нөмірі:
_______________________________________________________
Уникальный номер строительного объекта:
Құрылыс объектісінің атауы: ______________________________
Наименование строительного объекта:
Құрылыс объектісінің мекенжайы __________________________
Адрес строительного объекта
Қала (елді мекен), жыл ___________________________________
Населенный пункт, год
№ п/п
Сәулет-жоспарлау тапсырмасын (СЖТ) әзірлеу үшін негіздеме
Қала (аудан) әкімдігінің қаулысы немесе құқық белгілейтін құжат №_______ _________ (күні, айы, жылы)
Постановление акимата города (района) или правоустанавливающий документ №_______ от_________ (число, месяц, год)
Основание для разработки архитектурно-планировочного задания (АПЗ)
Учаскенің сипаттамасы
Характеристика участка
1.
Местонахождение участка
Қала, аудан, шағын аудан, ауыл, орам
Учаскенің орналасқан жері
Город, район, микрорайон, аул, квартал
2.
Салынған құрылыстың болуы (учаскеде бар құрылыстар мен үй салу, оның ішінде коммуникациялар, инженерлік құрылғылар, абаттандыру элементтері және басқалары)
Қысқаша сипаттамасы
Краткое описание
Наличие застройки (строения и сооружения, существующие на участке, в том числе коммуникации, инженерные сооружения, элементы благоустройства и другие)
3.
Геодезиялық зерделенуі (түсірілімдердің болуы, олардың масштабтары)
Қысқаша сипаттамасы
Краткое описание
Геодезическая изученность (наличие съемок, их масштабы)
4.
Инженерлік-геологиялық зерделенуі (инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық, топырақ-ботаникалық және басқа іздестірулердің қолда бар материалдары)
Қысқаша сипаттамасы
Краткое описание
Инженерно-геологическая изученность (имеющиеся материалы инженерно-геологических, гидрогеологических, почвенно-ботанических и других изысканий)
Жобаланатын объектінің сипаттамасы
Характеристика проектируемого строительного объекта
1.
Объектінің функционалдық мәні
Қысқаша сипаттамасы
Краткое описание
Функциональное значение строительного объекта
2.
Қабаттылығы
Қысқаша сипаттамасы
Этажность
Краткое описание
3.
Жоспарлау жүйесі
Объектінің функционалдық мәнін ескере отырып, жоба бойынша
Планировочная система
По проекту с учетом функционального назначения строительного объекта
4.
Конструктивті схема
Жоба бойынша
Конструктивная схема
По проекту
5.
Инженерлік қамтамасыз ету
Қысқаша сипаттамасы
Инженерное обеспечение
Краткое описание
6.
Энергия тиімділік сыныбы
Қысқаша сипаттамасы
Класс энергоэффективности
Краткое описание
Қала құрылысы талаптары
Градостроительные требования
1.
Көлемдік-кеңістіктік шешім
Учаске бойынша іргелес объектілермен байланыстыру
Увязать со смежными по участку объектами
Объемно-пространственное решение
2.
Бас жоспар жобасы:
Жанасатын көшелердің тік жоспарлау белгілерінің, егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына, Қазақстан Республикасы құрылыстық нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес
Проект генерального плана:
В соответствии с проектом детальной планировки, вертикальными планировочными отметками прилегающих улиц, требованиями строительных нормативных документов Республики Казахстан
тік жоспарлау
Іргелес аумақтардың жоғары белгілерімен байланыстыру
вертикальная планировка
Увязать с высотными отметками прилегающей территории
абаттандыру және көгалдандыру
Қысқаша сипаттамасы
Краткое описание
благоустройство и озеленение
автомобильдер тұрағы
Қысқаша сипаттамасы
Краткое описание
парковка автомобилей
топырақтың құнарлы қабатын пайдалану
Қысқаша сипаттамасы
Краткое описание
использование плодородного слоя почвы
шағын сәулет нысандары
Қысқаша сипаттамасы
малые архитектурные формы
Краткое описание
жарықтандыру
Қысқаша сипаттамасы
освещение
Краткое описание
Сәулет талаптары
Архитектурные требования
1.
Сәулеттік келбетінің стилистикасы
Объектінің функционалдық ерекшеліктеріне сәйкес сәулеттік келбетін қалыптастыру
Стилистика архитектурного образа
Сформировать архитектурный образ в соответствии с функциональными особенностями строительного объекта
2.
Қоршап тұрған құрылыс салумен өзара үйлесімдік сипаты
Объектінің орналасқан жеріне және қала құрылысы мәніне сәйкес
Характер сочетания с окружающей застройкой
В соответствии с местоположением строительного объекта и градостроительным значением
3.
Түсіне қатысты шешім
Келісілген эскиздік жобаға сәйкес
Цветовое решение
Согласно согласованному эскизному проекту
4.
Жарнамалық-ақпараттық шешім, оның ішінде:
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 21-бабына сәйкес жарнамалық-ақпараттық қондырғыларды көздеу
Рекламно-информационное решение, в том числе:
Предусмотреть рекламно-информационные установки согласно статье 21 Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан"
түнгі жарықпен безендіру
Қысқаша сипаттамасы
ночное световое оформление
Краткое описание
5.
Кіреберіс тораптар
Кіреберіс тораптарға назар аударуды ұсыну
Входные узлы
Предложить акцентирование входных узлов
6.
Халықтың мүмкіндігі шектеулі топтарының өмір сүруі үшін жағдай жасау
Іс-шараларды Қазақстан Республикасы құрылыстық нормативтік құжаттарының нұсқаулары мен талаптарына сәйкес көздеу; мүгедектігі бар адамдардың ғимаратқа қолжетімділігін көздеу, пандустар, арнайы кірме жолдар мен мүгедектер арбаларының өту жолдарын көздеу
Создание условий для жизнедеятельности маломобильных групп населения
Предусмотреть мероприятия в соответствии с указаниями и требованиями строительных нормативных документов Республики Казахстан; предусмотреть доступ лиц с инвалидностью к зданию, предусмотреть пандусы, специальные подъездные пути и устройства для проезда инвалидных колясок
7.
Дыбыс-шу көрсеткіштері бойынша шарттарды сақтау
Қазақстан Республикасы құрылыстық нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес
Соблюдение условий по звукошумовым показателям
Согласно требованиям строительных нормативных документов Республики Казахстан
Сыртқы әрлеуге қойылатын талаптар
Требования к наружной отделке
1.
Цоколь
Қысқаша сипаттамасы
Цоколь
Краткое описание
2.
Қасбет
Қысқаша сипаттамасы
Қоршау конструкциялары
Краткое описание
Фасад
Ограждающие конструкции
Инженерлік желілерге қойылатын талаптар
Требования к инженерным сетям
1.
Жылумен жабдықтау
Техникалық шарттарға сәйкес
(ТШ №__ және берілген күні)
Теплоснабжение
Согласно техническим условиям
(№ __и дата выдачи технических условий (далее - ТУ)
2.
Сумен жабдықтау
Техникалық шарттарға сәйкес
(ТШ №__ және берілген күні)
Водоснабжение
Согласно техническим условиям
(№__ и дата выдачи ТУ)
3.
Кәріз
Техникалық шарттарға сәйкес
(ТШ №__ және берілген күні)
Канализация
Согласно техническим условиям
(№__ и дата выдачи ТУ)
4.
Электрмен жабдықтау
Техникалық шарттарға сәйкес
(ТШ №__ және берілген күні)
Электроснабжение
Согласно техническим условиям
(№__ и дата выдачи ТУ)
5.
Газбен жабдықтау
Техникалық шарттарға сәйкес
(ТШ №__ және берілген күні)
Газоснабжение
Согласно техническим условиям
(№__ и дата выдачи ТУ)
6.
Телекоммуникациялар және телерадиохабар
Техникалық шарттарға (ТШ №__ және берілген күні)
және нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес
Телекоммуникации и телерадиовещания
Согласно техническим условиям (№__ и дата выдачи ТУ) и требованиям государственных нормативных документов
7.
Дренаж (қажет болған жағдайда) және нөсерлік кәріз
Техникалық шарттарға сәйкес
(ТШ №__ және берілген күні)
Дренаж (при необходимости) и ливневая канализация
Согласно техническим условиям
(№__ и дата выдачи ТУ)
8.
Стационарлы суғару жүйелері
Техникалық шарттарға сәйкес
(ТШ №__ және берілген күні)
Стационарные поливочные системы
Согласно техническим условиям
(№ __ и дата выдачи ТУ)
Құрылыс салушыға жүктелетін міндеттемелер
Обязательства, возлагаемые на застройщика
1.
Инженерлік іздестірулер бойынша
Инженерлік-геологиялық қазбалар мен инженерлік-геологиялық іздестірулерді байланыстыра отырып, жер учаскесінің шекараларын натураға (жерге) көшіруге байланысты инженерлік-геодезиялық жұмыстар жүргізілгеннен кейін жер учаскесін игеруге кірісуге рұқсат етіледі
По инженерным изысканиям
Приступать к освоению земельного участка разрешается после проведения инженерно-геодезических работ, связанных с переносом в натуру (на местность) границ земельного участка, с привязкой инженерно-геологических выработок и инженерно-геологических изысканий
2.
Қолданыстағы құрылыстар мен имараттарды бұзу (көшіру) бойынша
По сносу (переносу) существующих строений и сооружений
Қажет болғанда қысқаша сипаттамасы
При необходимости краткое описание
3.
Жер асты және жер үсті коммуникацияларын ауыстыру бойынша
Ауыстыру (орналастыру) туралы техникалық шарттарға сәйкес не желілер мен құрылыстарды қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізу
По переносу существующих подземных и надземных инженерных коммуникаций
Согласно техническим условиям на перенос (вынос) либо на проведения мероприятия по защите сетей и сооружений
4.
Жасыл көшеттерді сақтау және/немесе отырғызу бойынша
По сохранению и/или пересадке зеленых насаждений
Қысқаша сипаттамасы
Краткое описание
5.
Учаскенің уақытша қоршау құрылысы бойынша
По строительству временного ограждения участка
Қысқаша сипаттамасы
Краткое описание
Қосымша талаптар
Дополнительные требования

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің
Кодексте және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету жөніндегі қызмет көрсетілушілердің техникалық шарттарды беруден бас тартуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісуінің болмауы.
11.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Өтініш берушінің мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Құрылыс салуды ұйымдастыру
және құрылыс саласындағы
рұқсат беру рәсімдерінен өту
қағидаларына
4-қосымша
нысан
"Бекітемін"
"Утверждаю"
(қаланың, ауданның)
бас сәулетшісі
Главный архитектор
(города, района)
________________________
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Жобалауға арналған сәулет-жоспарлау тапсырмасы (СЖТ)
Архитектурно-планировочное задание на проектирование (АПЗ)
20___ жылғы "___"______ №_____
№ ___ от "___"________20____ года
Құрылыс объектісінің бірегей нөмірі:
_______________________________________________________________
Уникальный номер строительного объекта:
Құрылыс объектісінің атауы:
_______________________________________________________________
Наименование строительного объекта:
Құрылыс объектісінің мекенжайы
_______________________________________________________________
Адрес строительного объекта
Елді мекен, жыл
_______________________________________________________________
Населенный пункт, год
р/с №
Сәулет-жоспарлау тапсырмасын (СЖТ) әзірлеу үшін негіздеме
Қала (аудан) әкімдігінің қаулысы немесе құқық белгілейтін құжат №_______ _________ (күні, айы, жылы)
Постановление акимата города (района) или правоустанавливающий документ №_______ от_________ (число, месяц, год)
Основание для разработки архитектурно-планировочного задания (АПЗ)
Учаскенің сипаттамасы
Характеристика участка
1.
Местонахождение участка
Қала, аудан, шағын аудан, ауыл, орам
Учаскенің орналасқан жері
Город, район, микрорайон, аул, квартал
2.
Салынған құрылыстың болуы (учаскеде бар құрылыстар мен құрылысжайлар, оның ішінде коммуникациялар, инженерлік құрылысжайлар, абаттандыру элементтері және басқалары)
Қысқаша сипаттамасы
Краткое описание
Наличие застройки (строения и сооружения, существующие на участке, в том числе коммуникации, инженерные сооружения, элементы благоустройства и другие)
3.
Геодезиялық зерделенуі (түсірілімдердің болуы, олардың масштабтары)
Қысқаша сипаттамасы
Краткое описание
Геодезическая изученность (наличие съемок, их масштабы)
4.
Инженерлік-геологиялық зерделенуі (инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық, топырақ-ботаникалық және басқа іздестірулердің қолда бар материалдары)
Қысқаша сипаттамасы
Краткое описание
Инженерно-геологическая изученность (имеющиеся материалы инженерно-геологических, гидрогеологических, почвенно-ботанических и других изысканий)
Жобаланатын құрылыс объектісінің сипаттамасы
Характеристика проектируемого строительного объекта
1.
Құрылыс объектісінің функционалдық мәні
Қысқаша сипаттамасы
Краткое описание
Функциональное значение строительного объекта
2.
Қабат саны
Қысқаша сипаттамасы
Этажность
Краткое описание
3.
Жоспарлау жүйесі
Құрылыс объектісінің функционалдық мәнін ескере отырып, жоба бойынша
Планировочная система
По проекту с учетом функционального назначения строительного объекта
4.
Конструктивті схема
Жоба бойынша
Конструктивная схема
По проекту
5.
Инженерлік қамтамасыз ету
Қысқаша сипаттамасы
Инженерное обеспечение
Краткое описание
6.
Энергия тиімділік сыныбы
Қысқаша сипаттамасы
Класс энергоэффективности
Краткое описание
Қала құрылысы талаптары
Градостроительные требования
1.
Көлемдік-кеңістіктік шешім
Учаске бойынша іргелес объектілермен байланыстыру
Увязать со смежными по участку объектами
Объемно-пространственное решение
2.
Бас жоспар жобасы:
Егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына, іргелес көшелердің тік жоспарлау белгілеріне, Қазақстан Республикасы құрылыс нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес
Проект генерального плана:
В соответствии с проектом детальной планировки, вертикальными планировочными отметками прилегающих улиц, требованиями строительных нормативных документов Республики Казахстан
тік жоспарлау
Іргелес аумақтардың биіктік белгілерімен байланыстыру
вертикальная планировка
Увязать с высотными отметками прилегающей территории
абаттандыру және көгалдандыру
Қысқаша сипаттамасы
Краткое описание
благоустройство и озеленение
автомобильдер тұрағы
Қысқаша сипаттамасы
Краткое описание
парковка автомобилей
топырақтың құнарлы қабатын пайдалану
Қысқаша сипаттамасы
Краткое описание
использование плодородного слоя почвы
шағын сәулет нысандары
Қысқаша сипаттамасы
малые архитектурные формы
Краткое описание
жарықтандыру
Қысқаша сипаттамасы
освещение
Краткое описание
Сәулет талаптары
Архитектурные требования
1.
Сәулеттік келбетінің стилистикасы
Объектінің функционалдық ерекшеліктеріне сәйкес сәулеттік келбетін қалыптастыру
Стилистика архитектурного образа
Сформировать архитектурный образ в соответствии с функциональными особенностями объекта
2.
Қоршап тұрған құрылыс салумен өзара үйлесімдік сипаты
Құрылыс объектісінің орналасқан жеріне және қала құрылысы мәніне сәйкес
Характер сочетания с окружающей застройкой
В соответствии с местоположением строительного объекта и градостроительным значением
3.
Түсіне қатысты шешім
Келісілген эскиздік жобаға сәйкес
Цветовое решение
Согласно согласованному эскизному проекту
4.
Жарнамалық-ақпараттық шешім, оның ішінде:
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 21-бабына сәйкес жарнамалық-ақпараттық қондырғыларды көздеу
Рекламно-информационное решение, в том числе:
Предусмотреть рекламно-информационные установки согласно статье 21 Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан"
түнгі жарықпен безендіру
Қысқаша сипаттамасы
ночное световое оформление
Краткое описание
5.
Кіреберіс тораптар
Кіреберіс тораптарға назар аударуды ұсыну
Входные узлы
Предложить акцентирование входных узлов
6.
Халықтың мүмкіндігі шектеулі топтарының өмір сүруі үшін жағдай жасау
Қазақстан Республикасы құрылыс нормативтік құжаттарының нұсқаулары мен талаптарына сәйкес іс-шараларды көздеу;
мүгедектігі бар адамдардың ғимаратқа қолжетімділігін көздеу, пандустар, арнайы кірме жолдар мен мүгедектер арбаларының өту жолдарын көздеу
Создание условий для жизнедеятельности маломобильных групп населения
Предусмотреть мероприятия в соответствии с указаниями и требованиями строительных нормативных документов Республики Казахстан;
предусмотреть доступ лиц с инвалидностью к зданию, предусмотреть пандусы, специальные подъездные пути и устройства для проезда инвалидных колясок
7.
Дыбыс-шу көрсеткіштері бойынша шарттарды сақтау
Қазақстан Республикасы құрылыс нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес
Соблюдение условий по звукошумовым показателям
Согласно требованиям строительных нормативных документов Республики Казахстан
Сыртқы әрлеуге қойылатын талаптар
Требования к наружной отделке
1.
Цоколь
Қысқаша сипаттамасы
Цоколь
Краткое описание
2.
Қасбет
Қысқаша сипаттамасы
Қоршау конструкциялары
Краткое описание
Фасад
Ограждающие конструкции
Инженерлік желілерге қойылатын талаптар
Требования к инженерным сетям
1.
Жылумен жабдықтау
Техникалық шарттарға сәйкес (ТШ №__ және берілген күні)(бұдан әрі – ТШ)
Теплоснабжение
Согласно техническим условиям (№ __и дата выдачи технических условий (далее - ТУ)
2.
Сумен жабдықтау
Техникалық шарттарға сәйкес (ТШ №__ және берілген күні)
Водоснабжение
Согласно техническим условиям (№__ и дата выдачи ТУ)
3.
Кәріз
Техникалық шарттарға сәйкес (ТШ №__ және берілген күні)
Канализация
Согласно техническим условиям (№__ и дата выдачи ТУ)
4.
Электрмен жабдықтау
Техникалық шарттарға сәйкес (ТШ №__ және берілген күні)
Электроснабжение
Согласно техническим условиям (№__ и дата выдачи ТУ)
5.
Газбен жабдықтау
Техникалық шарттарға сәйкес (ТШ №__ және берілген күні)
Газоснабжение
Согласно техническим условиям (№__ и дата выдачи ТУ)
6.
Телекоммуникациялар және телерадиохабар тарату
Техникалық шарттарға (ТШ №__ және берілген күні) және мемлекеттік нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес
Телекоммуникации и телерадиовещания
Согласно техническим условиям (№__ и дата выдачи ТУ) и требованиям государственных нормативных документов
7.
Дренаж (қажет болған жағдайда) және нөсерлік кәріз
Техникалық шарттарға сәйкес (ТШ №__ және берілген күні)
Дренаж (при необходимости) и ливневая канализация
Согласно техническим условиям (№__ и дата выдачи ТУ)
8.
Стационарлы суару жүйелері
Техникалық шарттарға сәйкес (ТШ №__ және берілген күні)
Стационарные поливочные системы
Согласно техническим условиям (№ __ и дата выдачи ТУ)
Құрылыс салушыға жүктелетін міндеттемелер
Обязательства, возлагаемые на застройщика
1.
Инженерлік іздестірулер бойынша
Инженерлік-геологиялық қазбалар мен инженерлік-геологиялық іздестірулерді байланыстыра отырып, жер учаскесінің шекараларын натураға (жерге) көшіруге байланысты инженерлік-геодезиялық жұмыстар жүргізілгеннен кейін жер учаскесін игеруге кірісуге рұқсат етіледі
По инженерным изысканиям
Приступать к освоению земельного участка разрешается после проведения инженерно-геодезических работ, связанных с переносом в натуру (на местность) границ земельного участка, с привязкой инженерно-геологических выработок и инженерно-геологических изысканий
2.
Қолданыстағы құрылыстар мен құрылысжайларды бұзу (көшіру) бойынша
По сносу (переносу) существующих строений и сооружений
Қажет болғанда қысқаша сипаттамасы
При необходимости краткое описание
3.
Қолданыстағы жерасты және жерүсті коммуникацияларын ауыстыру бойынша
Ауыстыруға (шығаруға) немесе желілер мен құрылысжайларды қорғау жөніндегі іс-шараларды жүргізуге арналған техникалық шарттарға сәйкес
По переносу существующих подземных и надземных инженерных коммуникаций
Согласно техническим условиям на перенос (вынос) либо на проведения мероприятия по защите сетей и сооружений
4.
Жасыл көшеттерді сақтау және/немесе отырғызу бойынша
По сохранению и/или пересадке зеленых насаждений
Қысқаша сипаттамасы
Краткое описание
5.
Учаскенің уақытша қоршау құрылысы бойынша
По строительству временного ограждения участка
Қысқаша сипаттамасы
Краткое описание
Қосымша талаптар
Дополнительные требования

2. СЖТ-да жазылған талаптар мен шарттар меншік нысанына және қаржыландыру көздеріне қарамастан инвестициялық процестің барлық қатысушылармен орындалады.
Требования и условия, изложенные в АПЗ, выполняются всеми участниками инвестиционного процесса независимо от форм собственности и источников финансирования.
3. Тапсырыс берушінің СЖТ-да қамтылған талаптармен келіспеуі сот тәртібімен шағымдалуы мүмкін.
Несогласие заказчика с требованиями, содержащимися в АПЗ, обжалуется в судебном порядке.
Приложение 5
к Правилам организации
застройки и прохождения
разрешительных процедур
в сфере строительства
Состав и содержание эскиза (эскизного проекта) и технического проекта
Состав и содержание эскиза (эскизного проекта), разрабатываемого на предпроектной стадии для строительных объектов нового строительства, разработанного проектной организацией, имеющей соответствующую лицензию:
1. Ситуационный план в масштабе 1:1000; 1:2000; 1:5000 (один из перечисленных);
2. Генеральный план объекта в масштабе 1:500; 1:1000; 1:2000 (один из перечисленных);
3. Фасады в масштабе 1:50; 1:100; 1:200; 1:400 (один из перечисленных) с ведомостью наружной отделки;
4. Планы этажей с экспликацией помещений, разрезы в масштабе 1:100; 1:200; 1:400 (один из перечисленных);
5. План кровли в масштабе 1:50; 1:100; 1:200; 1:400 (один из перечисленных);
6. Планы инженерных сетей в масштабе 1:200; 1:500; 1:1000; 1:2000 (один из перечисленных);
7. Общие данные с изложением основных конструктивных и архитектурно-планировочных решений здания, выбора материалов отделки и цветового решения фасадов, а также элементов благоустройства и озеленения участка с приведением основных объемно-планировочных показателей (вместимость, пропускная способность, мощность, строительный объем, общая и полезная площадь здания, площади застройки, озелененных и благоустроенных территории участка, материалы отделки и цветовой отделки фасада).
Состав и содержание технического проекта, разрабатываемого для строительных объектов реконструкции (перепланировки, переоборудования, перепрофилирования) строительных объектов (отдельных частей) и сооружений и эскизного проекта для реконструкции индивидуальных жилых домов не выше двух этажей, не требующей отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории), не превышающей двух этажей после реконструкции, разработанных проектными организациями, имеющими соответствующие лицензии:
1. Ситуационный план в масштабе 1:1000; 1:2000; 1:5000 (один из перечисленных) при изменении этажности, при изменении фасада в связи с устройством входной группы, реконструкции путем строительства пристройки;

2. СЖТ-да жазылған талаптар мен шарттарды меншік нысанына және қаржыландыру көздеріне қарамастан инвестициялық процестің барлық қатысушылары орындайды.
Требования и условия, изложенные в АПЗ, выполняются всеми участниками инвестиционного процесса независимо от форм собственности и источников финансирования.
3. Тапсырыс берушінің СЖТ-да қамтылған талаптармен келіспеуі сот тәртібімен шағымдалады.
Несогласие заказчика с требованиями, содержащимися в АПЗ, обжалуется в судебном порядке.
Құрылыс салуды ұйымдастыру
және құрылыс саласындағы
рұқсат беру рәсімдерінен өту
қағидаларына
5-қосымша
Эскиздің (эскиздік жобаның) және техникалық жобаның құрамы мен мазмұны
Тиісті лицензиясы бар жобалау ұйымы әзірлеген жаңа құрылыс объектілері үшін жобалау алдындағы сатыда әзірленетін эскиздің (эскиздік жобаның) құрамы мен мазмұны:
1. 1:1000; 1:2000; 1:5000 (аталғанның бірі) масштабындағы ахуалдық жоспар;
2. 1:500; 1:1000; 1:2000 (аталғанның бірі) масштабындағы объектінің бас жоспары;
3. Сыртқы әрлеу ведомосімен қоса, 1:50; 1:100; 1:200; 1:400 (аталғанның бірі) масштабындағы қасбеттер;
4. 1:100; 1:200; 1:400 (аталғанның бірі) масштабындағы үй-жайлардың экспликациясы бар қабаттардың жоспарлары, бөліністер;
5. 1:50; 1:100; 1:200; 1:400 (аталғанның бірі) масштабындағы шатыр жоспары;
6. 1:200; 1:500; 1:1000; 1:2000 (аталғанның бірі) масштабындағы инженерлік желілердің жоспарлары;
7. Ғимараттың негізгі конструктивтік және сәулет-жоспарлау шешімдері, әрлеу материалдары мен қасбеттің түсіне қатысты шешімін таңдау, сондай-ақ негізгі көлемдік-жоспарлау көрсеткіштері (сыйымдылығы, өткізу қабілеті, қуаты, құрылыс көлемі, ғимараттың, құрылыс алаңының, көгалдандырылған және абаттандырылған учаске аумағының жалпы және пайдалы алаңы, әрлеу материалдары мен қасбеттің түсі) келтірілген учаскенің абаттандыру мен көгалдандыру элементтері сипатталған жалпы деректер.
Тиісті лицензиясы бар жобалау ұйымы әзірлеген құрылыс объектілерін (жекелеген бөліктерін) және құрылысжайларды реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау, қайта бейіндеу) объектілері үшін әзірленетін техникалық жобаның және реконструкциядан кейін екі қабаттан аспайтын, қосымша жер учаскесін бөлуді (аумақтан телім беруді) талап етпейтін, екі қабаттан аспайтын жеке тұрғын үйлерді реконструкциялау үшін эскиздік жобаның құрамы мен мазмұны:
1. Қабат саны өзгерген кезде, кіреберіс алаңның құрылысына байланысты қасбеті өзгерген кезде, жапсарлас құрылыс салу жолымен реконструкциялау кезінде 1:1000; 1:2000; 1:5000 (аталғанның бірі) масштабтағы ахуалдық жоспар;

2. Генеральный план строительного объекта в масштабе 1:500; 1:1000; 1:2000 (один из перечисленных) при изменении этажности, при изменении фасада в связи с устройством входной группы, реконструкции путем строительства пристройки;
3. Фасады в масштабе 1:50; 1:100; 1:200; 1:400 (один из перечисленных) с ведомостью наружной отделки при изменении этажности, при изменении фасада в связи с устройством входной группы, реконструкции путем строительства пристройки;
4. Планы помещений до реконструкции (перепланировки, переоборудования, перепрофилирования) в масштабе 1:50; 1:100; 1:200 (один из перечисленных);
5. Планы помещений после реконструкции (перепланировки, переоборудования, перепрофилирования) в масштабе 1:50; 1:100; 1:200 (один из перечисленных);
6. План кровли в масштабе 1:50; 1:100; 1:200; 1:400 (один из перечисленных) при изменении этажности и реконструкции путем строительства пристройки;
7. Разрезы в масштабе 1:50; 1:100; 1:200 (один из перечисленных) при изменении этажности;
8. Общие данные с изложением основных конструктивных и архитектурно-планировочных решений здания, выбора материалов отделки и цветового решения фасадов, с описанием состояния демонтируемых конструкций, с выводами о виде реконструкции (перепланировки, переоборудовании, перепрофилирования) - связана (не связана) с изменением несущих и ограждающих (наружных) конструкций, инженерных систем и оборудования.
Состав и содержание эскиза (эскизного проекта), разрабатываемого для строительного объекта наружной (визуальной) рекламы, размещаемого на открытом пространстве за пределами помещений в населенных пунктах, разработанных проектными организациями, имеющими соответствующие лицензии:
1. Ситуационный план в масштабе 1:1000; 1:2000; 1:5000 (один из перечисленных);
2. Дневное и ночное изображение строительного объекта наружной (визуальной) рекламы;
3. Конструктивные решения;
4. Решение по инженерному обеспечению;
5. Общие данные с изложением основных конструктивных и архитектурно-планировочных решений, выбора материалов и цветового решения.
Состав и содержание эскиза (эскизного проекта) инженерных сетей, разработанных проектными организациями, имеющими соответствующие лицензии:
1. Ситуационный план в масштабе 1:1000; 1:2000; 1:5000 (один из перечисленных);
2. Генеральный план, на который наносятся проектируемые и существующие (сохраняемые и подлежащие сносу) здания, сооружения, строения, инженерные и транспортные коммуникации, элементы благоустройства и многолетние зеленые насаждения, геодезические пункты;

2. Қабат саны өзгерген кезде, кіреберіс алаңның құрылысына байланысты қасбеті өзгерген кезде, жапсарлас құрылыс салу жолымен реконструкциялау кезінде 1:500; 1:1000; 1:2000 (аталғанның бірі) масштабтағы құрылыс объектісінің бас жоспары;
3. Қабат саны өзгерген кезде, кіреберіс алаңның құрылысына байланысты қасбеті өзгерген кезде, жапсарлас құрылыс салу жолымен реконструкциялау кезінде сыртқы әрлеу ведомосімен қоса 1:50; 1:100; 1:200; 1:400 (аталғанның бірі) масштабтағы қасбеттер;
4. Реконструкциялауға (қайта жоспарлауға, қайта жабдықтауға, қайта бейіндеуге) дейінгі үй-жайлардың 1:50; 1:100; 1:200 (аталғанның бірі) масштабтағы жоспарлары;
5. Реконструкциялаудан (қайта жоспарлаудан, қайта жабдықтаудан, қайта бейіндеуден) кейінгі үй-жайлардың 1:50; 1:100; 1:200 (аталғанның бірі) масштабтағы жоспарлары;
6. Қабат саны өзгерген және жапсарлас құрылыс салу жолымен реконструкциялау кезінде 1:50; 1:100; 1:200; 1:400 (аталғанның бірі) масштабтағы шатыр жоспары;
7. Қабат саны өзгерген кезде 1:50; 1:100; 1:200 (аталғанның бірі) масштабтағы бөліністер;
8. Ғимараттың негізгі конструктивтік және сәулет-жоспарлау шешімдері, қасбеттердің әрлеу материалдары мен түсіне қатысты шешімді таңдау, бөлшектенетін конструкциялардың жай-күйі сипатталған, реконструкциялаудың (қайта жоспарлаудың, қайта жабдықтаудың, қайта бейіндеудің) түрі - тіреу және қоршау (сыртқы) конструкцияларын, инженерлік жүйелері мен жабдықтарын өзгертуге байланысты (байланысты емес) екені туралы тұжырымдармен жалпы деректер.
Тиісті лицензиясы бар жобалау ұйымы әзірлеген елді мекендердегі үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте орналастырылған сыртқы (көрнекі) жарнама құрылыс объектілері үшін әзірленетін эскиздің (эскиздік жобаның) құрамы мен мазмұны:
1. 1:1000; 1:2000; 1:5000 (аталғанның бірі) масштабындағы ахуалдық жоспар;
2. Сыртқы (көрнекі) жарнама объектісінің күндізгі және түнгі бейнесі;
3. Конструктивтік шешімдер;
4. Инженерлік қамтамасыз ету бойынша шешім;
5. Негізгі конструктивтік және сәулет-жоспарлау шешімдері, материалдары мен түсіне қатысты шешімін таңдау сипатталған жалпы деректер.
Тиісті лицензиясы бар жобалау ұйымдары әзірлеген инженерлік желілер эскизінің (эскиздік жобасының) құрамы мен мазмұны:
1. 1:1000; 1:2000; 1:5000 (аталғанның бірі) масштабындағы ахуалдық жоспар;
2. Жобаланатын және қолданыстағы (сақталатын және бұзылуға жататын) ғимараттар, құрылысжайлар, құрылыстар, инженерлік және көлік коммуникациялары, абаттандыру элементтері және көпжылдық жасыл екпелер, геодезиялық пункттер белгіленетін бас жоспар;

3. Планы инженерных сетей в масштабе 1:200; 1:500; 1:1000; 1:2000 (один из перечисленных);
4. Профили инженерных сетей – масштаб изображений: вертикальный - 1:100 и горизонтальный - 1:500; 1:1000; 1:2000 (один из перечисленных);
5. Конструктивные и строительные решения;
6. Спецификации;
7. Общие данные с изложением основных конструктивных и архитектурно-планировочных решений по расположению (прокладке) инженерных сетей и коммуникаций, выбора материалов, инженерно-технические мероприятия по обеспечению безопасности эксплуатации, мероприятия по защите окружающей среды, а также по благоустройству и озеленению участка с приведением основных объемно-планировочных показателей (пропускная способность, мощность, объем, протяженность, площади застройки, озелененных и благоустроенных участков, материалы).
Приложение 6
к Правилам организации
застройки и прохождения
разрешительных процедур
в сфере строительства
Форма
____________________________
____________________________
____________________________
Заявление
Наименование заявителя:
____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), физического лица или наименование
юридического лица)
Адрес: _________________________________________________________
Телефон: _______________________________________________________
Заказчик: _______________________________________________________
Наименование проектируемого строительного объекта:
_______________________________________________________________
Адрес проектируемого строительного объекта: _______________________
Сведения о земельных участках:
Кадастровый номер/
Регистрационный номер постановления: ____________________________
Сведения о строительном объекте строительства:
УНОС: ___________________
Прошу Вас согласовать эскиз (эскизный проект)
Согласен на использование сведений, содержащихся в цифровых системах.
Дата: "_____" ____________ 20__ год
Подпись ________
Приложение 7
к Правилам организации
застройки и прохождения
разрешительных процедур
в сфере строительства
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Согласование эскиза (эскизного проекта)" (далее – Перечень)
1.
Наименование услугодателя
МИО столицы, областей, городов республиканского значения, районов и городов областного значения.
2.
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
Отсутствует
3.
Способы предоставления государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через портал или АЦС ГГК.
4.
Срок оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
10 (десять) рабочих дней.
5.
Форма оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Электронная (частично цифровизированная).
6.
Результат оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Письмо – согласование эскиза (эскизного проекта) либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего Перечня.
7.
Размер платы, взимаемой с заявителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Не оплачивается.
8.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и строительных объектов информации

3. 1:200; 1:500; 1:1000; 1:2000 (аталғанның бірі) масштабындағы инженерлік желілердің жоспарлары;
4. Инженерлік желілердің профильдері – кескіндер масштабы: тік 1:100 және көлденең 1:500; 1:1000; 1:2000 (аталғанның бірі);
5. Конструктивтік және құрылыс шешімдері;
6. Ерекшеліктер;
7. Инженерлік желілер мен коммуникацияларды орналастыру (төсеу) жөніндегі негізгі конструктивтік және сәулет-жоспарлау шешімдері, материалдарды таңдау, пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі инженерлік-техникалық іс-шаралар, қоршаған ортаны қорғау жөніндегі, сондай-ақ негізгі көлемдік-жоспарлау көрсеткіштерін (өткізу қабілеті, қуаты, көлемі, ұзындығы, құрылыс алаңы, көгалдандырылған және абаттандырылған учаскелер, материалдар) келтіре отырып, учаскені абаттандыру және көгалдандыру жөніндегі іс-шаралар баяндалған жалпы деректер.
Құрылыс салуды ұйымдастыру
және құрылыс саласындағы
рұқсат беру рәсімдерінен өту
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
____________________________
____________________________
____________________________
Өтініш
Өтініш берушінің атауы:___________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) немесе заңды тұлғаның атауы)
Мекенжайы: _____________________________________________________
Телефоны: ______________________________________________________
Тапсырысберуші: ________________________________________________
Жобаланатын құрылыс объектісінің атауы: ___________________________
Жобаланатын құрылыс объектісінің мекенжайы: ______________________
Жер учаскелері туралы мәліметтер:
Кадастрлық нөмірі/
Қаулының тіркеу нөмірі: _____________________________
Құрылыс объектісі туралы мәліметтер:
ОБН: ___________________
Сізден эскизді (эскиздік жобаны) келісуіңізді сұраймын.
Цифрлық жүйелерде қамтылатын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Күні: 20__ жылғы "___" ____________
Қолы ____________________________
Құрылыс салуды ұйымдастыру
және құрылыс саласындағы
рұқсат беру рәсімдерінен өту
қағидаларына
7-қосымша
"Эскизді (эскиздік жобаны) келісу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі (бұдан әрі – Тізбе)
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары.
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауы
Жоқ
3.
Мемлекеттік көрсетілетін және оның кіші түрлерін (бар болса) қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру портал немесе МҚҚК АЦЖ арқылы жүзеге асырылады.
4.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні.
5.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған).
6.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету нәтижесі
Эскизді (эскиздік жобаны) келісу хаты не осы Тізбенің 9-тармағында көзделген жағдайлар мен негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді бас тарту.
7.
Мемлекеттік қызмет және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Төленбейді.
8.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және құрылыс ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы, за исключением выходных и праздничных дней, согласно ТК РК с перерывом на обед;
2) портала – круглосуточно за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно ТК РК, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
9.
Перечень документов и сведений, истребуемых у заявителя для оказания государственной услуги и ее подвидов (при наличии)
Заявление по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
электронная копия эскиза (эскизного проекта).
10.
Основания для отказа в оказании государственной услуги и ее подвидов (при наличии), установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Кодексом и настоящими Правилами;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
111.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Заявитель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи.
Заявитель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 2 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 29 мая 2026 года № 265
Перечень утративших силу некоторых приказов

1) көрсетілетін қызметті беруші – ҚР ЕКсәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, түскі асқа үзіліспен, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда;
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда тәулік бойы (ҚР ЕК сәйкес өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш білдірген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
9.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш берушіден талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
эскиздің (эскиздік жобаның) электрондық көшірмесі.
10.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің
Кодексте және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісуінің болмауы.
11.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетінқызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Өтініш берушінің мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ 1414, 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2026 жылғы 29 мамырдағы
№ 265 бұйрықа
2-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі

1. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 750 "Об утверждении Правил организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12684);
2. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 мая 2016 года № 224 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 750 "Об утверждении Правил организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13897);
3. Пункт 4 Перечня некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденного приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 февраля 2018 года № 135 "О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16499);
4. Пункт 1 приказа Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 октября 2018 года № 701 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 750 "Об утверждении Правил организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства" и приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 13 декабря 2017 года № 867 "Об утверждении Правил приемки построенного объекта в эксплуатацию собственником самостоятельно, а также формы акта приемки"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17577);
5. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 3 июля 2019 года № 475 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 750 "Об утверждении Правил организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18977);
6. Приказ исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 марта 2020 года № 174 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 750 "Об утверждении Правил организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20244);

1. "Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 750 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12684 болып тіркелген).
2. "Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 750 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 27 мамырдағы № 224 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13897 болып тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 26 ақпандағы № 135 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16499 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 4-тармағы.
4. "Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 750 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 9 қазандағы № 701 бұйрығының 1-тармағы және "Меншік иесінің салынған объектіні пайдалануға дербес қабылдау қағидаларын, сондай-ақ қабылдау актісінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 13 желтоқсандағы № 867 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17577 болып тіркелген).
5. "Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 750 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 3 шілдедегі № 475 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18977 болып тіркелген).
6. "Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 750 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 31 наурыздағы № 174 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20244 болып тіркелген).

7. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № 149 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 750 "Об утверждении Правил организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 27222);
8. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 21 июня 2022 года № 352 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 750 "Об утверждении Правил организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28555);
9. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 20 октября 2022 года № 585 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 750 "Об утверждении Правил организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30274);
10. Пункт 3 Перечня некоторых приказов Министерства национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 мая 2023 года № 392 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства национальной экономики Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32623);
11. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 5 июля 2023 года № 493 "О внесении изменений и дополнения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 750 "Об утверждении Правил организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33050);
12. Приказ исполняющего обязанности Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 7 декабря 2023 года № 116 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 750 "Об утверждении Правил организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33765);

7. "Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 750 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № 149 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27222 болып тіркелген).
8. "Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 750 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 21 маусымдағы № 352 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28555 болып тіркелген).
9. "Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 750 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 20 қазандағы № 585 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30274 болып тіркелген).
10. "Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 29 мамырдағы № 392 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32623 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтары тізбесінің 3-тармағы.
11. "Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 750 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2023 жылғы 5 шілдедегі № 493 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33050 болып тіркелген).
12. "Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 750 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 7 желтоқсандағы № 116 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33765 болып тіркелген).

13. Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 25 июня 2024 года № 228 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 750 "Об утверждении Правил организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 34600);
14. Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 30 декабря 2024 года № 457 "О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 750 "Об утверждении Правил организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 35596);
15. Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 29 декабря 2025 года № 555 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 750 "Об утверждении Правил организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 37744).

13. "Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 750 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2024 жылғы 25 маусымдағы № 228 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34600 болып тіркелген).
14. "Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 750 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 457 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35596 болып тіркелген).
15. "Құрылыс саласындағы құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 750 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 29 желтоқсандағы № 555 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37744 болып тіркелген).