О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 мая 2026 года № 213. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2026 года № 38820
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения (далее – Перечень).
2. Департаменту юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего, четвертого, шестого, седьмого пункта 2, пункта 3 Перечня, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Ертаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 28 мая 2026 года № 213
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 466 "Об утверждении форм, предназначенных для осуществления социальной помощи в виде ежемесячных выплат гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13887) следующие изменения:
приложение 1 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню;
в приложение 2 к указанному приказу вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в приложение 3 к указанному приказу вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
приложение 4 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню;
в приложение 5 к указанному приказу вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в приложение 6 к указанному приказу вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в приложение 7 к указанному приказу вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
приложение 8 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню;
в приложение 9 к указанному приказу вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в приложение 10 к указанному приказу вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в приложение 11 к указанному приказу вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
приложение 12 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему перечню;
приложение 13 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему перечню.

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2026 жылғы 28 мамырдағы № 213 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 мамырда № 38820 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 2-тармағының үшінші, төртінші, жетінші, сегізінші абзацтарын, 3-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
А. Ертаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2026 жылғы 28 мамырдағы
№ 213 бұйрығымен
бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Қызметкерлердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті жүзеге асыруға арналған нысандарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 466 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13887 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымша осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымша осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 3-қосымша осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 4-қосымша осы тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 5-қосымша осы тізбеге 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 6-қосымша осы тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 7-қосымша осы тізбеге 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 8-қосымша осы тізбеге 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 9-қосымша осы тізбеге 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 10-қосымша осы тізбеге 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 11-қосымша осы тізбеге 11-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 12-қосымша осы тізбеге 12-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 13-қосымша осы тізбеге 13-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 августа 2023 года № 335 "Об утверждении Правил ведения персонифицированного учета обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и (или) пени" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33282) следующие изменения:
в Правилах ведения персонифицированного учета обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и (или) пени, утвержденных указанным приказом:
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) государственная база данных "Физические лица" (далее – ГБД ФЛ) – цифровая система, предназначенная для автоматизированного сбора, хранения и обработки информации, создания Национального реестра индивидуальных идентификационных номеров с целью внедрения единой идентификации физических лиц в Республике Казахстан и предоставления о них актуальных и достоверных сведений органам государственного управления и прочим субъектам в рамках их полномочий и соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
в подпункт 2) пункта 3 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
подпункт 1) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) обеспечивает своевременное внесение сведений и изменений базу данных в соответствии с Правилами формирования базы данных вкладчиков (получателей) по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и Правилами обмена информацией между цифровыми системами центрального исполнительного органа и единого накопительного пенсионного фонда о движениях по индивидуальным пенсионным счетам, а также о получателях и размерах пенсионных выплат, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктами 125) и 126) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81;
в пункт 6 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется.

2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 9 тамыздағы № 335 "Міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың дербестендірілген есебін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33282 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Міндетті зейнетақы жарналарының, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың дербестендірілген есебін жүргізу қағидаларында:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқоры (бұдан әрі – ЖТ МҚ) – ақпаратты автоматты түрде жинауға, сақтауға және ақпараттарды өңдеуге, Қазақстан Республикасында жеке тұлғалардың бірыңғай сәйкестендіргішін енгізу мақсатында жеке сәйкестендіргіш нөмірінің Ұлттық реестрін құру және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес және құзыреті аясында мемлекеттік басқару органдарына және басқа да субъектілерге олар туралы өзекті және нақты ақпарат ұсынуға арналған цифрлық жүйе;";
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) салымшының (алушының) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні, туған жері, жынысы, тұрғылықты жерінің мекенжайы, азаматтығы;";
4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 125) және 126) тармақшаларына сәйкес уәкілетті орган бекіткен Салымшылардың (алушылардың) міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша дерекқорын қалыптастыру қағидаларына және Орталық атқарушы орган мен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының цифрлық жүйелері арасында жеке зейнетақы шоттары бойынша қозғалыстар туралы, сондай-ақ зейнетақы төлемдерін алушылар мен олардың мөлшері туралы ақпарат алмасу қағидаларына сәйкес мәліметтер мен өзгерістерді дерекқорға уақтылы енгізуді қамтамасыз етеді;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары салымшыларының деректемелерінде тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), туған күні, ЖСН және жынысы бойынша сәйкессіздіктер анықталған кезде Мемлекеттік корпорация міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары салымшысының деректемелерін бір күн ішінде ЖТ МДҚ деректеріне сәйкес келтіреді.".

3. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 26 декабря 2025 года № 419 "Об утверждении Правил работы, сопровождения и доступа к информационным системам и базам данных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 37713) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил работы, сопровождения и доступа к цифровым системам и базам данных";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) статьи 7-2, подпунктом 2 пункта 1 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О кибербезопасности", а также подпунктом 79) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81, ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила работы, сопровождения и доступа к цифровым системам и базам данных.";
Правила работы, сопровождения и доступа к информационным системам и базам данных, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему перечню.
Приложение 1 к Перечню
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 31 мая 2016 года № 466
Форма
Код района __________________________
Республика Казахстан
Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере
социальной защиты населения по _____________________ области (городу)
Заявление на назначение социальной помощи в виде ежемесячных выплат
От гражданина (ки) ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" ________ ______ года
Индивидуальный идентификационный номер: ______________________
Вид документа, удостоверяющего личность: _______________________
Серия документа: ____ номер документа: ____ кем выдан: ___________
Дата выдачи: "____" _____________ ______ года
Адрес постоянного местожительства: _____________________________
Область ______________________________________________________
город (район) _________________ село: ___________________________
улица (микрорайон) _________________ дом ______ квартира ________
Банковские реквизиты:
Наименование банка ____________________________________________
Банковский счет № _____________________________________________
Тип счета: текущий ________________ карточный счет ______________
(нужное подчеркнуть)
Прошу назначить (возобновить) мне социальную помощь в виде ежемесячных
выплат в связи с завершением периода, на который ранее была капитализирована
и выплачена единовременная сумма в возмещение вреда.
Обо всех изменениях, влекущих изменение размера выплачиваемой социальной
помощи в виде ежемесячных выплат, а также изменении местожительства (в том
числе выезд за пределы Республики Казахстан) анкетных данных, банковских
реквизитов обязуюсь сообщить в отделение Государственной корпорации
"Правительство для граждан" в течение 10 календарных дней.
Несу правовую ответственность за подлинность представленных в отделение
Государственной корпорации "Правительство для граждан" документов.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых
для назначения выплаты.
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (отказе
в назначении) социальной помощи в виде ежемесячных выплат в связи с завершением
периода, на который ранее была капитализирована и выплачена единовременная
сумма в возмещение вреда путем отправления на мобильный телефон sms-оповещения.
В случае получения государственной услуги через Государственную корпорацию
"Правительство для граждан" даю согласие на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в цифровых системах.
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _______ мобильный ________ Е-маil ____________
дата подачи заявления: "____" __________ 20__ года
Подпись заявителя ______________________
_____________________________________________________________
(линия отреза)
Заявление гражданина (ки) _____________________________________
зарегистрировано за № _____.
Дата принятия документов "__" ___ 20___ года
__________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись принявшего документы
Приложение 2 к Перечню
Приложение 4 к приказу
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 31 мая 2016 года № 466
Форма
Код ______________________
Область (город) ____________
Решение о назначении (отказе в назначении) социальной помощи в виде
ежемесячных выплат № _____ от ________ 20____ года
Департамент Комитета регулирования и контроля в сфере социальной защиты
населения по _____________ области (городу)
№ дела _________________
Гражданин (ка) _______________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер ______________________
Дата рождения ________________________________________________
Дата обращения ________________ № ____________________________
Сумма капитализированных платежей ____________________________
Период капитализации _________________________________________
Дата назначения ______________________________________________
Степень утраты профессиональной трудоспособности (в %) _________
Утрата профессиональной трудоспособности установлена на срок
_____________________________________________________________

3. "Ақпараттық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс, оларды сүйемелдеу және оларға қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2025 жылғы 26 желтоқсандағы № 419 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37713 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Цифрлық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс, оларды сүйемелдеу және оларға қол жеткізу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-2-бабының 1) тармақшасына, 16-бабының 1-тармағының 2) тармақшасына, сондай-ақ, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 79) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Цифрлық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс, оларды сүйемелдеу және оларға қол жеткізу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ақпараттық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс, оларды сүйемелдеу және оларға қол жеткізу қағидалары осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Тізбеге 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 31 мамырдағы
№ 466 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______________
Қазақстан Республикасы
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің __________________ облысы (қаласы) бойынша департаменті
Ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті тағайындауға
Өтініш
Азамат (ша) ___________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні: ______жылғы " ___ " ___________
Жеке сәйкестендiру нөмiрі: ____________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: _______________________
Құжаттың сериясы: ______ құжаттың нөмірі: ____ кім берген: ____
Берілген күні: _____ жылғы "___" ______________________________
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы: ____________________________
Облыс _________________________________________________________
қала (аудан) __________________ауыл ___________________________
көше (шағынаудан) _______________________ үй, ___________ пәтер
Банк деректемелері:
Банктің атауы _________________________________________________
Банк шотының № _____________________________________________
Шот түрі: ағымдағы__________ карта шоты _______________________
(қажеттісінің асты сызылсын)
Маған бұрын капиталдандырылған және зиянды өтеу үшін біржолғы сома төленген кезеңнің аяқталуына байланысты ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті тағайындауды (қалпына келтіруді) сұраймын.
Төленетін ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмек мөлшерінің өзгеруіне әкеп соғуы мүмкін барлық өзгерістер, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің өзгеруі (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), сауалнама деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне күнтізбелік 10 күн ішінде хабарлауға міндеттенемін.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының бөлімшесіне ұсынылған құжаттардың түпнұсқалылығы үшін құқықтық жауапкершілікті мойныма аламын.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
3
Төлем тағайындауға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Бұрын капиталдандырылған және зиянды өтеу үшін біржолғы сома төленген кезеңнің аяқталуына байланысты ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау жөнінде ұялы телефонға sms-хабар жіберу арқылы хабарлауға келісім беремін.
Мемлекеттік қызметті "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы алған жағдайда цифрлық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім беремін.
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны _______ ұялы телефоны ______________ Е-маil _______
өтініш берген күні: 20 ____ жылғы "____" ______________________
Өтініш берушінің қолы _________________________________________
____________________________________________________________________
(қию сызығы) Азамат (ша) ___________________________________________________
өтiнiшi № ____ болып тіркелді.
Құжаттар қабылданған күн 20 ____ жылғы "____"_____
______________________________________________________________
құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және қолы
Тізбеге 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 31 мамырдағы
№ 466 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
20__ жылғы "___" _______________ № ______
Азамат (ша) ___________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні _____ жылғы "___" __________________________________
Қамқоршы ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жүгінген күні 20__ жылғы "___" ____________
_______________________________________________________________
(себебi көрсетiлсiн)
тағайындауға өтініш қабылдаудан бас тартылды
_______________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) және лауазымы)
Тізбеге 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 31 мамырдағы
№ 466 бұйрығына
3-қосымша
Нысан
Тағайындау туралы азаматтардың өтініштерін тіркеудің электрондық журналы
Өтініштің №
Тіркеу күні
Жүгіну күні
Бөлімше коды
Істің №
Өтініш берушінің жеке сәйкестендіру нөмірі
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
1
2
3
4
5
6
7
Жүктеу
(кестенің жалғасы)
Туған күні
Төлемнің түрі
Маман
Шешімнің /тағайындаудан бас тарту күні
Төлемнің мөлшері
Тағайындау күні
Тағайындау түрі
8
9
10
11
12
13
14
Тізбеге 4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2016 жылғы 31 мамырдағы
№ 466 бұйрығына
4-қосымша
Нысан
Код __________
Облыс (қала) ____________
Ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы 20____ жылғы " ____ " __________ № _____ шешім
Халықты әлеуметтік қорғау саласындағы реттеу және бақылау комитетінің ___________________________ облысы (қаласы) бойынша департаменті
Істің № _________
Азамат (ша) ___________________________________________________
Жеке сәйкестендiру нөмiрі _____________________________________
Туған күні ____________________________________________________
Жүгінген күні ____________________ № __________________________
Капиталдандырылған төлемдер сомасы ____________________________
Капиталдандыру кезеңі _________________________________________
Тағайындау күні _______________________________________________
Кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі _______ (%-бен)
Кәсіптік еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі _______________ мерзімге дейін белгіленді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила работы, сопровождения и доступа к цифровым системам и базам данных (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 7-2, подпунктом 2) пункта 1 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О кибербезопасности" (далее – Закон), подпунктом 79) пункта 15 Положения о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Министерство), утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 "Некоторые вопросы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" и определяют порядок работы, сопровождения и доступа к цифровым системам и базам данных (далее – ЦС).
2. Действие настоящих Правил распространяется на пользователей, работающих, сопровождающих и имеющих доступ к ЦС.
3. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) информация – сведения о лицах, предметах, фактах, событиях, явлениях и процессах, зафиксированных в любой форме, составленные или полученные обладателями информации и имеющиеся в их распоряжении;
2) доступ к информации – гарантированное государством, закрепленное в Конституции и законах Республики Казахстан право каждого свободно получать и распространять информацию любым не запрещенным законом способом;
3) база данных – совокупность данных, организованных согласно концептуальной структуре, описывающей характеристики этих данных, а также взаимосвязей между их объектами;
4) кибербезопасность – состояние защищенности цифровых объектов от нарушения их конфиденциальности, целостности или доступности;
5) администратор кибербезопасности (далее – администратор КБ) – лицо, осуществляющее контроль над выполнением требований по защите цифровых ресурсов, обеспечивающее доступ к ЦС;
6) СКУД – система контроля и управления доступом к цифровым системам;
7) заявка доступа – заявка на регистрацию (создание учетной записи) пользователя и предоставление ему (или изменение его) прав доступа к цифровым системам;
8) нормативно-техническая документация – совокупность документов, определяющих общие задачи, принципы и требования к созданию и использованию (эксплуатации) цифровых объектов, а также контролю их соответствия установленным требованиям в сфере цифровизации;
9) заявитель – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в сфере оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) пользователь – субъект цифровой среды, использующий цифровые объекты для выполнения конкретной функции и (или) задачи;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы цифрлық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс, оларды сүйемелдеу және оларға қол жеткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 7-2-бабының 1) тармақшасына, 16-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) туралы ереженің 15-тармағының 79) тармақшасына сәйкес әзірленген және цифрлық жүйелермен және дерекқорлармен (бұдан әрі – ЦЖ) жұмыс істеу, оларды сүйемелдеу және оларға қол жеткізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың қолданысы ЦЖ-ға қол жеткізуі бар және жұмыс істеуші, сүйемелдеуші пайдаланушыларға таралады.
3. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпарат – ақпарат иеленушілер жасаған немесе алған және олардың иелігіндегі, кез келген нысанда тіркелген тұлғалар, заттар, фактілер, оқиғалар, құбылыстар және процестер туралы мәліметтер;
2) ақпаратқа қол жеткізу - әркімнің заң жүзінде тыйым салынбаған кез келген тәсілмен еркін ақпарат алуға және таратуға Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарында бекітілген, мемлекеттің кепілдік берген құқығы;
3) дерекқор – осы деректердің сипаттамаларын, сондай-ақ олардың объектілері арасындағы өзара байланыстарды сипаттайтын тұжырымдамалық құрылымға сәйкес ұйымдастырылған деректер жиынтығы;
4) киберқауіпсіздік – цифрлық объектілердің құпиялылығын, тұтастығын немесе қолжетімділігін бұзудан қорғалу жай-күйі;
5) киберқауіпсіздік әкімшісі (бұдан әрі – КҚ әкімшісі) – ЦЖ-ға қол жеткізуді қамтамасыз ететін цифрлық ресурстарды қорғау жөніндегі талаптардың орындалуын бақылауды жүзеге асыратын адам;
6) ҚББЖ – цифрлық жүйелерге қол жеткізуді бақылау және басқару жүйесі;
7) қол жеткізу өтінімі – пайдаланушыны тіркеуге (есептік жазба жасауға) және оған цифрлық жүйелерге қол жеткізу құқығын беруге (немесе оны өзгертуге) арналған өтінім;
8) нормативтік-техникалық құжаттама – цифрлық объектілерді құруға және қолдануға (пайдалануға), сондай-ақ олардың цифрлық салада белгіленген талаптарға сәйкестігін бақылауға қойылатын жалпы міндеттерді, қағидалар мен талаптарды айқындайтын құжаттар жиынтығы;
9) өтініш беруші – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
10) пайдаланушы – нақты функцияны және (немесе) міндетті орындау үшін цифрлық объектілерді пайдаланатын цифрлық субъект;

11) техническая документация – комплект документации на цифровой объект, на основании которого осуществляется создание и развитие объекта цифровизации, а также его опытная и промышленная эксплуатация;
12) администратор ЦС – лицо, осуществляющее системно-техническое обслуживание программно-аппаратных средств и сопровождение ЦС;
13) цифровая система - функционально связанный комплекс цифровых ресурсов, использующий объекты цифровой инфраструктуры с целью обеспечения создания, сбора, обработки, хранения и распространения цифровых данных, а также автоматизирующий взаимодействие субъектов цифровой среды и (или) обеспечивающий оказание услуг в цифровой среде;
14) собственник цифровых систем – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
15) цифровой объект – обособленный элемент цифровой среды, созданный, используемый или передаваемый посредством цифровых технологий, обладающий уникальными цифровыми характеристиками и позволяющий субъектам цифровой среды осуществлять правомочия владения, пользования либо распоряжения в объеме, установленном законодательством Республики Казахстан;
16) владелец цифрового объекта – субъект, которому собственник цифрового объекта предоставил права владения и пользования цифровым объектом в определенных законом или соглашением пределах и порядке;
17) сопровождение цифрового объекта – обеспечение использования, введенного в промышленную эксплуатацию цифрового объекта в соответствии с его назначением, включающее мероприятия по проведению корректировки, модификации и устранению дефектов программного обеспечения, без проведения модернизации и реализации дополнительных функциональных требований и при условии сохранения его целостности;
18) цифровой ресурс – совокупность упорядоченных цифровых данных, цифровых записей и программного обеспечения для их создания, хранения, обработки, отображения и распространения.
Глава 2. Порядок работы с цифровыми системами и базами данных
4. Работа с ЦС представляет собой совокупность действий пользователей, которые необходимо соблюдать при работе с ЦС.
Действия пользователей ЦС осуществляются на основе команд, введенных разработчиками ЦС. Данные команды позволяют систематизировать работу пользователей ЦС и регулировать их правовую ответственность при работе с ЦС.
5. Пользователи ЦС:
1) используют ЦС в соответствии с их применением;
2) соблюдают правила кибербезопасности при работе с ЦС;
3) обеспечивают сохранность логинов и паролей, не допускают их передачи третьим лицам;

11) техникалық құжаттама – цифрлық объектіні құру мен дамыту, сондай-ақ оны тәжірибелік және өнеркәсіптік пайдалану өзінің негізінде жүзеге асырылатын цифрлық объектіге арналған құжаттамалар жиынтығы;
12) ЦЖ әкімшісі – бағдарламалық-аппараттық құралдарға жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді және ЦЖ-ні сүйемелдеуді жүзеге асыратын тұлға;
13) цифрлық жүйе – цифрлық деректерді құруды, жинауды, өңдеуді, сақтауды және таратуды қамтамасыз ету мақсатында цифрлық инфрақұрылым объектілерін пайдаланатын, сондай-ақ цифрлық орта субъектілерінің өзара іс-қимылын автоматтандыратын және (немесе) цифрлық ортада қызметтер көрсетуді қамтамасыз ететін функционалдық байланысты цифрлық ресурстар кешені;
14) цифрлық жүйелердің меншік иесі – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
15) цифрлық объект – цифрлық технологиялар арқылы құрылған, пайдаланылатын немесе берілетін, бірегей цифрлық сипаттамаларға ие және цифрлық орта субъектілеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген көлемде иелену, пайдалану не билік ету құқықтарын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін цифрлық ортаның ерекшеленген элементі;
16) цифрлық объектілердің иеленушісі – цифрлық объектілердің меншік иесі заңда немесе келісімде айқындалған шектерде және тәртіппен цифрлық объектілерді иелену және пайдалану құқықтарын берген субъект;
17) цифрлық объектіні сүйемелдеу – өнеркәсіптік пайдалануға енгізілген цифрлық объектісін оған жаңғырту жүргізбестен және қосымша функционалдық талаптарды іске асырмастан және оның тұтастығы сақталған жағдайда, бағдарламалық қамтылымға түзету, түрлендіру жүргізу және оның ақауларын жою жөніндегі іс-шараларды қамтитын, мақсатына сәйкес пайдалануды қамтамасыз ету;
18) цифрлық ресурс – реттелген цифрлық деректер, цифрлық жазбалар мен оларды жасауға, сақтауға, өңдеуге, көрсетуге және таратуға арналған бағдарламалық қамтылым жиынтығы.
2-тарау. Цифрлық жүйелермен және дерекқорлармен жұмыс істеу тәртібі
4. ЦЖ-мен жұмыс істеу пайдаланушылардың ЦЖ-мен жұмыс барысында сақтауы тиіс іс-әрекеттерінің жиынтығы болып табылады.
ЦЖ-ны пайдаланушылардың іс-әрекеттері ЦЖ-ға құрастырушыларымен енгізілген пәрмендер негізінде жүзеге асырылады. Аталған пәрмендер пайдаланушылардың ЦЖ-мен жұмысының жүйелі болуына және ЦЖ-мен жұмыс жасау барысындағы олардың құқықтық жауапкершілігін реттеуге мүмкіндік береді.
5. ЦЖ пайдаланушылары:
1) ЦЖ олардың қолдану мақсатына сәйкес пайдаланады;
2) ЦЖ-мен жұмыс істеу кезінде киберқауіпсіздіктің қағидаларын сақтайды;
3) логиндер мен құпиясөздердің сақталуын қамтамасыз етуге, оларды үшінші тұлғаларға беруге жол бермейді;

4) своевременно обновляют пароли;
5) информируют администраторов ЦС или администраторов КБ о фактах нарушения целостности данных, сбоях в функционировании ЦС, инцидентах кибербезопасности.
6. При работе с ЦС пользователям не допускается:
1) использовать чужие учетные записи;
2) самостоятельно изменять параметры функционирования ЦС без разрешения администраторов ЦС;
3) копировать, модифицировать, удалять или распространять данные, содержащиеся в ЦС;
4) использовать ЦС в целях, не связанных с исполнением служебных обязанностей;
5) загружать в ЦС программное обеспечение, не согласованное с администраторами ЦС;
6) предпринимать действия, способные привести к нарушению работоспособности ЦС или компрометации информации.
7. Действия пользователей в ЦС подлежат регистрации в СКУД.
8. Все работы по техническому обслуживанию, обновлению, изменению функционала ЦС осуществляются администраторами ЦС.
Глава 3. Порядок сопровождения цифровых систем и баз данных
9. Обеспечение сопровождения ЦС осуществляется в соответствии с Законом и политикой кибербезопасности Министерства, утвержденной согласно пункту 30 Единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2016 года № 832 "Об утверждении единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности".
10. Владелец цифрового объекта через администраторов ЦС обеспечивает работоспособность, осуществляет оперативное реагирование на заявки пользователей по вопросам функционирования ЦС.
11. ЦС функционируют на государственном и русском языках в круглосуточном режиме.
12. Источниками информации о возникновении технического сбоя в функционировании ЦС являются:
1) сообщение пользователя, поданное посредством формы обратной связи в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил;
2) сообщение администраторов, выполняющих мониторинг функционирования ЦС;
3) программно-аппаратные средства по мониторингу и выявлению неисправностей ЦС, используемые для определения работоспособности и доступности функционала, обнаружившие технический сбой;
4) системные журналы ЦС, в которых регистрируются записи, свидетельствующие о возникновении или возможности возникновения технического сбоя.
13. Пользователь подает заявку о возникновении технического сбоя по электронной почте или по телефону, который указан в ЦС, содержащей следующие сведения:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, персональный уникальный идентификатор (логин) пользователя;

4) құпиясөздерді уақтылы жаңартады;
5) ЦЖ әкімшілерін немесе КҚ әкімшілерін деректердің тұтастығын бұзу фактілері, ЦЖ жұмыс істеуіндегі ақаулар, ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғалары туралы хабардар етеді.
6. ЦЖ-мен жұмыс істеу кезінде пайдаланушыларға:
1) бөгде адамдардың есептік жазбаларын пайдалануға;
2) ЦЖ жұмыс істеу параметрлерін ЦЖ әкімшілерінің рұқсатынсыз дербес өзгертуге;
3) ЦЖ-дағы деректерді көшіруге, түрлендіруге, жоюға немесе таратуға;
4) қызметтік міндеттерін атқарумен байланысты емес мақсаттарда ЦЖ пайдалануға;
5) ЦЖ-ға ЦЖ әкімшілерімен келісілмеген бағдарламалық қамтамасыз етуді жүктеуге;
6) ЦЖ жұмыс қабілеттілігінің немесе ақпаратқа қол жеткізудің бұзылуына әкеп соқтыратын іс-әрекеттер жасауға жол берілмейді.
7. ЦЖ-дағы пайдаланушылардың іс-әрекеттері ҚББЖ-де тіркелуге жатады.
8. ЦЖ жұмыс жүйесіне техникалық қызмет көрсету, жаңарту, өзгерту бойынша барлық жұмыстарды ЦЖ әкімшілері жүзеге асырады.
3-тарау. Цифрлық жүйелерді және дерекқорларды сүйемелдеу тәртібі
9. ЦЖ сүйемелдеуді қамтамасыз ету Заңға және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 20 желтоқсандағы № 832 қаулысымен бекітілген "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптарды бекіту туралы" Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың 30-тармағына сәйкес бекітілген Министрліктің киберқауіпсіздік саясатына сәйкес жүзеге асырылады.
10. Цифрлық объектілерінің иеленушісі ЦЖ әкімшілері арқылы жұмыс қабілеттілігін қамтамасыз етеді, ЦЖ жұмыс істеу мәселелері бойынша пайдаланушылардың өтінімдеріне жедел әрекет етуді жүзеге асырады.
11. ЦЖ тәулік бойы мемлекеттік және орыс тілдерінде жұмыс істейді.
12. ЦЖ жұмыс істеуінде техникалық іркілістің туындауы туралы ақпарат көздері мыналар болып табылады:
1) осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес кері байланыс нысаны арқылы берілген пайдаланушының хабарламасы;
2) ЦЖ жұмыс істеу мониторингін орындайтын әкімшілерінің хабарламасы;
3) техникалық іркілісті анықтаған, функционалдың жұмыс қабілеттілігі мен қол жеткізуді айқындау үшін пайдаланылатын ЦЖ ақаулықтарын мониторингілеу және анықтау жөніндегі бағдарламалық-аппараттық құралдар;
4) техникалық іркілістің туындауын немесе туындау мүмкіндігін куәландыратын жазбалар тіркелетін ЦЖ жүйелік журналдары.
13. Пайдаланушы техникалық іркілістің туындауы туралы мынадай мәліметтер қамтылған өтінімді ЦЖ-да көрсетілген электрондық пошта немесе телефон арқылы береді:
1) пайдаланушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы, дербес бірегей сәйкестендіргіші (логині);

2) причина обращения;
3) контактные данные пользователя (номер телефона, адрес электронной почты).
14. Пользователи в случае технических вопросов по услугам, предоставляемым через ЦС, обращаются к администраторам ЦС посредством формы обратной связи, размещенной на интернет-ресурсе. В обращении пользователей содержатся следующие сведения:
1) контактные данные;
2) вложение (файл);
3) тема обращения;
4) текст обращения;
5) адрес электронной почты.
15. Срок выполнения заявки не более трех рабочих дней со дня подачи заявки пользователя, если причина обращения пользователя связана с функционированием ЦС.
16. Администраторы ЦС размещают на ЦС следующую информацию о функционировании:
1) инструкции в текстовом и видео форматах, часто задаваемые вопросы и ответы на них;
2) о новых возможностях интернет-ресурса для информирования пользователей.
17. В целях обеспечения работоспособности ЦС, собственник цифровых систем через администратора ЦС обеспечивает:
1) бесперебойную работу ЦС в круглосуточном режиме, включая праздничные и выходные дни;
2) сохранность, защиту, восстановление в случае сбоя или повреждения информации, резервное копирование и контроль над своевременной актуализацией информации в ЦС, автоматизированный учет, сохранность и периодическое архивирование информации всех обращений ЦС;
3) внесение корректировок, модификации в программный код ЦС в рамках разрешения обращений, и устранение дефектов ЦС, без проведения модернизации и реализации дополнительных функциональных требований и при условии сохранения ее целостности;
4) взаимодействие с цифровыми системами государственных органов и иными цифровыми объектами;
5) размещение дополнительных видов информации;
6) проведение аудита состояния ЦС;
7) подключение к Оперативному центру кибербезопасности в соответствии со статьей 7-2 Закона.
Глава 4. Порядок доступа к цифровым системам и базам данных
18. Для предоставления доступа к ЦС необходимо зарегистрировать пользователя в ЦС.
19. Процедура регистрации (создание учетной записи) пользователя и предоставление ему (или изменение его) прав доступа к ЦС инициируется заявкой доступа.
Заявка доступа к ЦС подается через СКУД.
20. Учетная запись пользователя содержит персональный уникальный идентификатор (логин) и временный пароль для первого входа в ЦС, под которыми он регистрируется и работает в ЦС.
21. Организационное обеспечение процессов регистрации пользователя и предоставления ему или изменения его прав доступа к ЦС осуществляется администратором КБ на основании поданных заявок.

2) жүгіну себебі;
3) пайдаланушының байланыс деректері (телефон нөмірі, электрондық пошта мекенжайы).
14. Пайдаланушылар ЦЖ арқылы көрсетілетін қызметтер бойынша техникалық мәселелер болған жағдайда, ЦЖ әкімшілеріне интернет-ресурста орналастырылған кері байланыс нысаны арқылы жүгінеді. Пайдаланушылардың өтінішінде мынадай мәліметтер бар:
1) байланыс деректері;
2) тіркеме (файл);
3) өтініш тақырыбы;
4) өтініштің мәтіні;
5) электрондық пошта мекенжайы.
15. Егер пайдаланушының жүгіну себебі ЦЖ-ның жұмыс істеуіне байланысты болса, өтінімді орындау мерзімі пайдаланушының өтінімін берген күннен бастап үш жұмыс күнінен аспайды.
16. ЦЖ әкімшілері ЦЖ жұмыс істеуі туралы мынадай:
1) мәтіндік және бейне форматтағы нұсқаулықтар, жиі қойылатын сұрақтар және оларға жауаптар;
2) пайдаланушыларды хабардар ету үшін интернет-ресурстың жаңа мүмкіндіктері туралы ақпаратты орналастырады.
17. ЦЖ-ның жұмыс қабілеттілігін қамтамасыз ету мақсатында цифрлық жүйелердің меншік иесі ЦЖ әкімшісі арқылы мыналарды:
1) мереке және демалыс күндерін қоса алғанда, ЦЖ-ның тәулік бойы режимде үздіксіз жұмыс істеуін;
2) ақпараттың сақталуы, қорғалуы, істен шыққан немесе бүлінген жағдайда қалпына келтірілуі, ЦЖ-да ақпараттың резервтік көшірмесі және уақтылы өзектендірілуін бақылау, автоматтандырылған есепке алу, ЦЖ бойынша барлық өтініштер ақпаратының мерзімді мұрағатталуы және сақталуы;
3) өтініштерді шешу шеңберінде ЦЖ бағдарламалық кодына түзетулер, модификациялар енгізу, және оның тұтастығын сақтау шартымен әрі жаңғыртуды жүргізбей және қосымша функционалдық талаптарды іске асырмай ЦЖ ақауларын жою;
4) мемлекеттік органдардың цифрлық жүйелерімен және өзге де цифрлық объектілермен өзара іс-қимыл жасауды;
5) ақпараттың қосымша түрлерін орналастыру;
6) ЦЖ жағдайына аудит жүргізу;
7) Заңның 7-2-бабына сәйкес киберқауіпсіздіктің Жедел орталығына қосылуды қамтамасыз етеді.
4-тарау. Цифрлық жүйелерге және дерекқорларға қол жеткізу тәртібі
18. ЦЖ-ға қол жеткізу үшін пайдаланушыларды ЦЖ-да тіркеу қажет.
19. Пайдаланушыны тіркеу (есептік жазба жасау) және оған ЦЖ-ға қол жеткізу құқығын беру (немесе оны өзгерту) рәсімі қол жеткізу өтінімімен басталады.
ЦЖ-ға қол жеткізу туралы өтінім ҚББЖ арқылы беріледі.
20. Пайдаланушының есептік жазбасы дербес бірегей сәйкестендіргішті (логинді) және ЦЖ-ға бірінші кіруге арналған уақытша парольді қамтиды, олар бойынша ЦЖ-да тіркеледі және жұмыс істейді.
21. Пайдаланушыны тіркеу және оған ЦЖ-ға қол жеткізу құқығын беру немесе өзгерту процестерін ұйымдық қамтамасыз етуді берілген өтінімдер негізінде КҚ әкімшісі жүзеге асырады.

22. Согласно поступившим заявкам доступа к ЦС, администратор КБ в течение трех рабочих дней с момента получения заявки направляет ответ на корпоративную электронную почту, указанную в заявке.
В ответе указывается персональный уникальный идентификатор (логин) и временный пароль для первого входа, либо информация об отказе в удовлетворении заявки доступа к ЦС в случае отсутствия основания для предоставления доступа к ЦС.
23. Основанием для подачи заявки доступа к ЦС служит приказ о приеме на работу, перемещении на другую должность, увольнении сотрудника, утвержденный в течение одного года до даты подачи заявки. Копия документа, послужившего основанием, направляется приложением к заявке доступа к ЦС.
24. Временный пароль для первого входа в ЦС заменяется пользователем при первом входе в ЦС. Процесс регистрации пользователей считается завершенным после смены пользователем пароля для первого входа в ЦС.
25. Выдача персонального уникального идентификатора (логина) и временного пароля для первого входа в ЦС пользователю регистрируется администратором КБ в журнале регистрации пользователей и выдачи персональных уникальных идентификаторов (логинов) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, за исключением случаев использования СКУД автоматически.
26. При работе в ЦС не допускается:
1) использование несколькими пользователями одного и того же персонального уникального идентификатора (логина);
2) передача пользователем своих персонального уникального идентификатора (логина) и пароля другим лицам.
27. В случае увольнения, перевода на другую работу должность внутри организации заявителя, расширения (уменьшения) функциональных обязанностей пользователя, связанных с работой в ЦС, производится изменение прав пользователя на основании вновь поданной заявки.
28. Учетная запись пользователя, с использованием которой не осуществлялся вход в ЦС более 30 (тридцати) календарных дней и (или) выявлены нарушения кибербезопасности, блокируется.
29. Для активации заблокированных учетных записей, а также при утере пароля и (или) персонального уникального идентификатора (логина), не обеспечении требований по сохранности персонального уникального идентификатора (логина) и пароля заявителем подается повторная заявка по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
30. Доступ к ЦС предоставляется исключительно действующим сотрудникам государственных органов и государственных учреждений в пределах их должностных полномочий.
Доступ к ЦС иным лицам не предоставляется, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.

22. Келіп түскен ЦЖ-ға қол жеткізу өтінімдеріне сәйкес КҚ әкімшісі өтінімді алған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде өтінімде көрсетілген корпоративтік электрондық поштаға жауап жібереді.
Жауапта бірінші кіру үшін дербес бірегей сәйкестендіргіш (логин) және уақытша пароль, немесе ЦЖ-ға қол жеткізуді беру үшін негіз болмаған жағдайда, ЦЖ-ға қол жеткізу өтінімін қанағаттандырудан бас тарту туралы ақпарат көрсетіледі.
23. Жұмысқа қабылдау, басқа лауазымға ауысу, қызметкерді жұмыстан шығару туралы өтінім берілген күнге дейін бір жыл ішінде бекітілген бұйрық ЦЖ-ға қол жеткізу өтінімін беру үшін негіз болып табылады. Негіз болған құжаттың көшірмесі қол жеткізу өтініміне қосымшамен жіберіледі.
24. ЦЖ-ға бірінші кіру үшін уақытша парольді пайдаланушы ЦЖ-ға бірінші рет кірген кезде ауыстырады. Пайдаланушыларды тіркеу процесі пайдаланушы ЦЖ-ға бірінші кіру үшін құпиясөзді ауыстырғаннан кейін аяқталған болып саналады.
25. ҚББЖ автоматты түрде пайдалану жағдайларын қоспағанда, ЦЖ-ға бірінші кіру үшін пайдаланушыға дербес бірегей сәйкестендіргішті (логинді) және уақытша парольді беруді КҚ әкімшісі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пайдаланушыларды тіркеу және дербес бірегей сәйкестендіргіштерді (логиндерді) беру журналында тіркейді.
26. ЦЖ жұмыс істеу кезінде:
1) бірнеше пайдаланушының бір дербес бірегей сәйкестендіргішті (логинді) пайдалануы;
2) пайдаланушының өзінің дербес бірегей сәйкестендіргіші (логині) мен парольін басқа тұлғаларға беруі рұқсат етілмейді.
27. Өтініш беруші ұйым ішінде жұмыстан босатылған, басқа жұмысқа ауыстырылған, ЦЖ-да жұмыс істеуге байланысты пайдаланушының функционалдық міндеттерін кеңейткен (азайтқан) жағдайда, жаңадан берілген өтінім негізінде пайдаланушының құқықтарын өзгерту жүргізіледі.
28. Күнтізбелік 30 (отыз) күннен астам ЦЖ-ға кіру жүзеге асырылмаған және (немесе) киберқауіпсіздікті бұзушылықтар анықталған пайдаланушының есептік жазбасы бұғатталады.
29. Бұғатталған есепке алу жазбаларын іске қосу үшін, сондай-ақ пароль және (немесе) дербес бірегей сәйкестендіргіш (логин) жоғалған, дербес бірегей сәйкестендіргіш (логин) пен парольдің сақталуы жөніндегі талаптар қамтамасыз етілмеген кезде өтініш беруші осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайтадан өтінім береді.
30. ЦЖ-ға қол жеткізу мемлекеттік органдар мен мемлекеттік мекемелердің жұмыс жасайтын қызметкерлеріне ғана қызметтік өкілеттіктері шеңберінде беріледі.
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, өзге тұлғаларға ЦЖ-ға қол жеткізуге жол берілмейді.

31. Пользователи при эксплуатации ЦС руководствуются Законом и нормативно-технической документацией, государственными стандартами в области цифровых технологий и кибербезопасности, политикой кибербезопасности собственника цифровых систем.
Приложение 1
к Правилам работы,
сопровождения и доступа
к цифровым системам
и базам данных
Форма
Журнал регистрации пользователей и выдачи персональных уникальных идентификаторов (логинов)
Регион/исходящий номер, дата письма заявителя и входящий номер, дата письма владельца ЦС
Название цифровых систем и баз данных, к которым предоставляется доступ
Дата регистрации пользователей и выдачи персональных уникальных идентификаторов (логинов)
Основание
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) администратора
Примечание
Приложение 2
к Правилам работы,
сопровождения и доступа
к цифровым системам
и базам данных
Форма
Заявка на регистрацию (создание) учетной записи пользователя и предоставления
ему (или изменения его) прав доступа к цифровым системам
Прошу __________________________________________________________
________________________________________________________________
(предоставить доступ, заблокировать, изменить права пользователя к цифровым
системам, с указанием основания, по которому подается заявка)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), ИИН, логин, рабочий телефон, сотовый телефон, ip-адрес компьютера пользователя
Наименование должности пользователя, структурного подразделения заявителя
Наименование цифровых систем и баз данных, к которым предоставляется доступ
Наименование функций (действий), осуществляемых в цифровых системах
Данные просим выслать на электронный адрес __________________.
____________20__ года
______________________________________/____________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись руководителя)

31. Пайдаланушылар ЦЖ-ны пайдалану кезінде Заңды және нормативтік-техникалық құжаттаманы, цифрлық технологиялар мен киберқауіпсіздік саласындағы мемлекеттік стандарттарды, цифрлық жүйелері иесінің киберқауіпсіздік саясатын басшылыққа алады.
Цифрлық жүйелермен
және дерекқорлармен жұмыс,
оларды сүйемелдеу және
оларға қол жеткізу
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Пайдаланушыларды тіркеу және дербес бірегей сәйкестендіргіштерді (логиндерді) беру журналы
Өңір / өтініш берушінің хатының шығыс нөмірі, күні және ЦЖ иесінің хатының кіріс нөмірі, күні
Қол жеткізетін цифрлық жүйелер мен дерекқорлардың атауы
Пайдаланушыларды тіркеу және дербес бірегей сәйкестендіргіштерді (логиндерді) беру күні
Негіз
Әкімшісінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Ескертпе
Цифрлық жүйелермен
және дерекқорлармен жұмыс,
оларды сүйемелдеу және оларға
қол жеткізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Пайдаланушының есептік жазбасын тіркеуге (құруға) және оған цифрлық жүйелерге қол жеткізу құқықтарын беруге (немесе оны өзгертуге) өтінім
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(өтінім берілетін негізді көрсете отырып, пайдаланушының цифрлық жүйеге кіру, бұғаттау, құқықтарды өзгертуді)
Пайдаланушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), ЖСН, логині, жұмыс телефоны, ұялы телефоны, компьютердің ip-мекенжайы
Пайдаланушы лауазымының, өтініш берушінің құрылымдық бөлімшесінің атауы
Қол жеткізетін цифрлық жүйелер мен дерекқорлардың атауы
Цифрлық жүйелерде жүзеге асырылатын функциялардың (іс-қимылдардың) атауы
Деректерді _____электрондық мекенжайға жіберулеріңізді сұраймыз.________ 20_жыл
_____________________________/__________________
(Басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)