О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан по вопросам авторского права и смежных прав
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 8 мая 2026 года № 420. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 мая 2026 года № 38697.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4..
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения (далее - Перечень), согласно приложению к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 09.07.2026 № 668 (вводится в действие c 12.07.2026).
2. Комитету по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие c 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию, за исключением пункта 1 Перечня, который вводится в действие с 1 января 2027 года.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа и.о. Министра юстиции РК от 09.07.2026 № 668 (вводится в действие c 12.07.2026).
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 8 мая 2026 года № 420
Перечень некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 августа 2018 года № 1315 "Об утверждении Правил внесения сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, и формы свидетельства, подтверждающего внесение в него сведений, и их изменений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17325) следующие изменения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах внесения сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, утвержденных указанных приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына авторлық құқық және сабақтас құқықтар мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 8 мамырдағы № 420 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 12 мамырда № 38697 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 09.07.2026 № 668 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енетін Тізбенің 1-тармағын қоспағанда, 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің м.а. 09.07.2026 № 668 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
Е. Сарсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 8 мамырдағы
№ 420 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 тамыздағы № 1315 "Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу қағидаларын және оған мәліметтер мен олардың өзгерістерін енгізуді растайтын куәліктің нысанын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17325 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила внесения сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок внесения сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом.";
подпункты 2) и 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом (далее – Реестр) – цифровая система, содержащая сведения о правах на объекты, охраняемые авторским правом, внесенных на основании заявлений авторов или правообладателей;
3) личный кабинет (автора или правообладателя) – профиль пользователя (субъекта финансового мониторинга) на выделенных каналах связи уполномоченного органа в Интернете, обеспечивающий цифровое взаимодействие его пользователей (субъектов финансового мониторинга) с уполномоченным органом;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственная услуга "Внесение сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом" (далее – государственная услуга) оказывается Республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – услугодатель).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Основные требования к оказанию государственной услуги, включающие форму и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Внесение сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом" согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Оплата осуществляется безналичным способом через платежный шлюз банка второго уровня, интегрированного с цифровой системой услугодателя newcab.qazpatent.kz.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила уполномоченный орган направляет оператору "цифрового правительства", в Единый контакт-центр, услугодателю информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение трех рабочих дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции соответствующего нормативного правового акта.

"1. Осы Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу тәртібін айқындайды.";
2-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тiзiлiмі (бұдан әрі – Тізілім) – авторлардың немесе құқық иеленушілердің өтініштері негізінде енгізілген авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтар туралы мәліметтерді қамтитын цифрлық жүйе;
3) (автордың немесе құқық иесінің) жеке кабинеті – пайдаланушының (қаржы мониторингі субъектісінің) уәкілетті органның Интернетте бөлінген байланыс арналарындағы, оның пайдаланушыларының (қаржы мониторингі субъектілерінің) уәкілетті органмен цифрлық өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін профилі;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және оларға өзгерістерді енгізу" мемлекеттік қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын, көрсету нысаны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын негізгі талаптар осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде келтірілген.";
7-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Төлем көрсетілетін қызметті берушінің newcab.qazpatent.kz цифрлық жүйесімен интеграцияланған екінші деңгейлі банктің төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз тәсілмен жүзеге асырылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде уәкілетті орган тиісті нормативтік құқықтық акт Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде "цифрлық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, Бірыңғай байланыс орталығына және көрсетілетін қызметті берушіге осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жолдайды.

Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).";
часть четвертую пункта 17 изложить в следующей редакции:
"Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.";
приложение 1 к Правилам внесения сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
приложение 2 к Правилам внесения сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
в приложении 3 к Правилам внесения сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом, изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему Перечню.
2. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 19 марта 2020 года № 105 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20153), внести следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами", утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами" (далее – Правила), разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами.";
в пункте 2:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) единый контакт-центр – юридическое лицо, определенное Правительством Республики Казахстан, выполняющее функции информационно-справочной службы по предоставлению услугополучателям информации по вопросам оказания государственных и иных услуг, а также государственным органам – информации по вопросам оказания цифровых услуг;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) – цифровая система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме.";

Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушысының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы Мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.";
17-тармағының төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Көрсетілетін қызметті алушының көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен шағымы Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.";
Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу қағидаларының 1-қосымша Тізбенің 1-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу қағидаларының 2-қосымша Тізбенің 2-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді және олардың өзгерістерін енгізу қағидаларының 3-қосымша Тізбенің 3-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2020 жылғы 19 наурыздағы № 105 "Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20153 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Заңына сәйкес әзірленді және "Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) бiрыңғай байланыс орталығы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған, көрсетiлетiн қызметтi алушыларға мемлекеттiк және өзге де қызметтер көрсету мәселелерi бойынша – ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік органдарға цифрлық қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпарат беру жөнiндегi ақпараттық-анықтамалық қызмет функцияларын орындайтын заңды тұлға;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын цифрлық жүйе.";

дополнить пунктами 8-1, 8-2, 8-3 и 8-4 следующего содержания:
"8-1. Приостановление срока оказания государственной услуги начинается со дня направления уведомления услугополучателю о решении услугодателя по приостановлению процесса оказания государственной услуги. Течение срока оказания государственной услуги возобновляется со дня вынесения решения услугодателем о возобновлении процесса оказания государственной услуги.
8-2. Услугодатель приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случаях:
1) реорганизации, ликвидации юридического лица, если права услугополучателей на получение соответствующих материальных или нематериальных благ допускает правопреемство;
2) невозможности оказания государственной услуги до разрешения вопросов, рассматриваемых государственными органами либо в судебном порядке.
8-3. Процесс оказания государственной услуги приостанавливается в случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 8-2 настоящих Правил, – до определения позиции государственным органом или до вступления в законную силу судебного акта.
8-4. Услугодатель по ходатайству услугополучателя или по своей инициативе приостанавливает процесс оказания государственной услуги в случае действия непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказанию услуги. Под действиями непреодолимой силы, временно препятствующей дальнейшему процессу оказания государственной услуги, понимается введение чрезвычайного положения, угроза или возникновение чрезвычайной ситуации природного и техногенного характера.
часть третью пункта 9 изложить в следующей редакции:
"При оказании государственной услуги посредством государственной цифровой системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг.";
пункт 15-1 изложить в следующей редакции:
"15-1. При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила услугодатель направляет оператору "цифрового правительства", в Единый "контакт-центр" информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение трех рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.
Услугодатель обеспечивает внесение данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в цифровую систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).";

мынадай мазмұндағы 8-1, 8-2, 8-3, және 8-4 тармақтармен толықтырылсын:
"8-1. Мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету мерзімін тоқтата тұру көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызмет көрсету процесін тоқтата тұру жөніндегі шешімі туралы хабарлама жіберілген күннен басталады. Мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету мерзімінің өтуі көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету процесін қайта бастау туралы шешім шығарған күннен бастап қайта басталады.
8-2. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету процесін мынадай:
1) егер көрсетілетін қызметті алушылардың тиісті материалдық, материалдық емес игіліктерді алу құқықтарында құқықтық мирасқорлыққа жол берілсе, заңды тұлға қайта ұйымдастырылған, таратылған;
2) мемлекеттік органдар қарайтын не сот тәртібімен қаралатын мәселелер шешілгенге дейін мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету мүмкін болмаған жағдайларда тоқтата тұруға міндетті.
8-3. Осы Қағидалардың 8-2-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда мемлекеттік қызмет көрсету процесі мемлекеттік орган шешім қабылданғанға дейін немесе сот актісі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
8-4. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының өтінішхаты бойынша немесе өз бастамасы бойынша мемлекеттік немесе әлеуметтік жауапкершілігі бар қызмет көрсету процесін қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күш әсер еткен жағдайда тоқтата тұруға құқылы. Мемлекеттік қызмет көрсетудің одан арғы процесіне уақытша кедергі келтіретін еңсерілмейтін күштің әсер етуі деп төтенше жағдайды енгізу, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай қатері немесе оның туындауы түсініледі.".
9-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің цифрлық жүйесіне автоматты режимде келіп түседі.";
15-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15-1. Осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде уәкілетті орган "цифрлық үкіметтің" ақпараттық - коммуникациялық инфрақұрылым операторына, Бірыңғай байланыс орталығына тиісті нормативтік құқықтық актіні әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өткізгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жолдайды.";

приложение 1 к Правилам оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами", изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему Перечню;
приложение 2 к Правилам оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами" изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему Перечню.
3. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 января 2026 года № 100 "Об утверждении Правил управления единой цифровой платформой в сфере коллективного управления правами и предоставления единой точки доступа к ее использованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37918) внести следующие изменения:
в Правилах управления единой цифровой платформой в сфере коллективного управления правами и предоставления единой точки доступа к ее использованию, утвержденных указанным приказом:
пункт 59 изложить в следующей редакции:
"59. При предоставлении либо актуализации ОКУП сведений, указанных в подпункте 2) пункта 58 настоящих Правил, до истечения трех лет с даты поступления вознаграждения на текущий счет ОКУП для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения, ОКУП выплачивает соответствующее вознаграждение правообладателю в течение десяти рабочих дней со дня подачи правообладателем запроса посредством единой цифровой платформы.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. Нераспределенное вознаграждение хранится на текущем счете ОКУП для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения в течение трех лет с даты его поступления на текущий счет ОКУП для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. Суммы собранного вознаграждения, распределенные и начисленные конкретным правообладателям, хранятся на текущем счете ОКУП для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения и выплачиваются соответствующему правообладателю по мере нахождения или обращения таких лиц вне зависимости от срока хранения таких сумм на текущем счете ОКУП для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения.";
пункт 77 изложить в следующей редакции:
"77. По итогам отчетного периода ОКУП формирует на единой цифровой платформе отчет об остатке денежных средств на текущем счете ОКУП для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения, в котором содержатся сведения согласно приложению 15 к настоящим Правилам.";
пункт 79 изложить в следующей редакции:
"79. Субъект единой цифровой платформы авторизуется на единой цифровой платформе по ИИН, посредством ЭЦП на стартовой странице, а также посредством системы авторизации веб-портала "цифрового правительства".";
в приложении 1 к Правилам управления единой цифровой платформой в сфере коллективного управления правами и предоставления единой точки доступа к ее использованию:

"Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына 1-қосымша осы Тізбенің 4-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
"Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына 2-қосымша осы Тізбенің 5-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
3. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 29 қаңтардағы № 100 "Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі бірыңғай цифрлық платформаны басқару және оны пайдалануға бірыңғай қолжетімділік нүктесін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37918 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі бірыңғай цифрлық платформаны басқару және оны пайдалануға бірыңғай қолжетімділік нүктесін ұсыну қағидаларында:
59-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"59. Осы Қағидалардың 58-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген мәліметтерді ҚҰБҰ сыйақыны жинау, бөлу, төлеу және сақтау ағымдағы шотына түскен күннен бастап үш жыл өтпей тұрып ұсынған немесе өзектендірген жағдайда, ҚҰБҰ құқық иеленуші бірыңғай цифрлық платформа арқылы сұрау жолдаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде тиісті сыйақыны құқық иеленушіге төлейді.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Бөлінбеген сыйақы сыйақыны жинау, бөлу, төлеу және сақтау үшін ҚҰБҰ ағымдағы шотына түскен күннен бастап үш жыл бойы ҚҰБҰ шотында сақталады.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. "Нақты құқық иеленушілерге бөлінген және есептелген жиналған сыйақы сомалары сыйақыны жинау, бөлу, төлеу және сақтау үшін ҚҰБҰ ағымдағы шотында сақталады және сыйақыны жинау, бөлу, төлеу және сақтау үшін ҚҰБҰ ағымдағы шотында осындай сомалардың сақталу мерзіміне қарамастан, осындай адамдар болған немесе өтініш білдірген жағдайда тиісті құқық иеленушіге төленеді.";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"77. Есепті кезеңнің қорытындысы бойынша ҚҰБҰ осы Қағидалардың 15-қосымшасына сәйкес мәліметтерді қамтитын, ҚҰБҰ-ның сыйақыны жинау, бөлу, төлеу және сақтау ағымдағы шотындағы ақша қаражаттарының қалдығы туралы есепті бірыңғай цифрлық платформада қалыптастырады.";
79-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"79. Бірыңғай цифрлық платформа субъектісі бастапқы бетте ЖСН бойынша электрондық цифрлық қолтаңба арқылы, сондай-ақ "цифрлық үкімет" веб-порталының авторизация жүйесі арқылы бірыңғай цифрлық платформада авторизациядан өтеді".";
Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі бірыңғай цифрлық платформаны басқару және оны пайдалануға бірыңғай қолжетімділік нүктесін ұсыну қағидаларына 1-қосымшада:

подпункт 9) пункта 3.3 изложить в следующей редакции:
"9) сохранять на текущем счете ОКУП для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения собранное и распределенное вознаграждение правообладателя до выплаты соответствующему правообладателю по мере нахождения или обращения таких лиц вне зависимости от срока хранения таких сумм;";
в приложении 14 к Правилам управления единой цифровой платформой в сфере коллективного управления правами и предоставления единой точки доступа к ее использованию:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Остаток денежных средств на текущем счете ОКУП для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения ОКУП
№ п/п
Сумма собранного вознаграждения
Сумма начисленного вознаграждения
Сумма, подлежащая выплате
Сумма фактической выплаты
1
2
3
4
5
6
7
8
";
в приложении 15 к Правилам управления единой цифровой платформой в сфере коллективного управления правами и предоставления единой точки доступа к ее использованию:
заголовок изложить в следующей редакции:
"ОТЧЕТ об остатке денежных средств на текущем счете ОКУП для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения".

3.3-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) жиналған және бөлінген сыйақыны ҚҰБҰ-ның ағымдағы шотында тиісті құқық иеленуші табылғанға немесе оның өтініші түскенге дейін, мұндай сомалардың ағымдағы шотта сақталу мерзіміне қарамастан, сақтауға;".
Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі бірыңғай цифрлық платформаны басқару және оны пайдалануға бірыңғай қолжетімділік нүктесін ұсыну қағидаларына 14-қосымшада:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. ҚҰБҰ жинау, бөлу, төлеу және сақтау үшін ағымдағы ағымдағы шоттағы ақша қаражатының қалдығы.";
Р/с
Есептелген сыйақы сомасы
Төленуге тиісті сома
Нақты төлем сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
";
Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі бірыңғай цифрлық платформаны басқару және оны пайдалануға бірыңғай қолжетімділік нүктесін ұсыну қағидаларына 15-қосымшада:
Тақырыбы манадай редакцияда жазылсын:
"ҚҰБҰ сыйақысын жинауға, бөлуге, төлеуге және сақтауға арналған ағымдағы шоттағы ақша қалдығы туралы ЕСЕП"

4. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 января 2026 года № 99 "О некоторых вопросах сбора, распределения и выплаты вознаграждения за воспроизведение произведения в личных целях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37917) внести следующие изменения:
в Правилах сбора, распределения и выплаты вознаграждения за воспроизведение произведения в личных целях, утвержденных указанным приказом:
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Суммы собранного вознаграждения, распределенные экспертной организацией конкретным правообладателям, но признанные невостребованными в соответствии с положениями Правил управления единой цифровой платформой в сфере коллективного управления правами и предоставления единой точки доступа к ее использованию хранятся на текущем счете ОКУП для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения и выплачиваются соответствующему правообладателю по мере нахождения или обращения таких лиц вне зависимости от срока хранения таких сумм на текущем счете ОКУП для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Выплата вознаграждения правообладателям осуществляется ОКУП в течение десяти рабочих дней со дня поступления денежных средств на текущий счет для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения такой ОКУП.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. По итогам отчетного периода на единой цифровой платформе формируется отчет об остатке денежных средств на текущих счетах ОКУП для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения и экспертной организации, в котором содержатся сведения согласно приложению 7 к настоящим Правилам.";
в приложении 2 к Правилам сбора, распределения и выплаты вознаграждения за воспроизведение произведения в личных целях:
пункт 2.5 изложить в следующей редакции:
"2.5. Выплата вознаграждения правообладателям осуществляется ОКУП в течение десяти рабочих дней со дня поступления денежных средств на текущий счет ОКУП для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения.";
в приложении 7 к Правилам сбора, распределения и выплаты вознаграждения за воспроизведение произведения в личных целях:
заголовок изложить в следующей редакции:
"ОТЧЕТ об остатке денежных средств на текущих счетах ОКУП для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения и экспертной организации";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Сведения об остатке денежных средств на текущем счете ОКУП для сбора, распределения, выплаты и хранения вознаграждения
№ п/п
Наименование
За отчетный период
За предыдущие периоды
Всего за весь период
1.
Поступления, всего:
авторские права
смежные права
1.1.
сумма вознаграждения, выплаченная экспертной организацией ОКУП
авторские права
смежные права
2.
Выбытие, всего:
авторские права
смежные права
2.1.
сумма фактических расходов ОКУП
авторские права
смежные права
2.2.
сумма удержаний (ИПН/КПН)
авторские права
смежные права
2.3.
сумма фактической выплаты
авторские права
смежные права
3.
Остаток денежных средств
3.1.
сумма невостребованного вознаграждения
авторские права
смежные права
3.2.
сумма невыплаченного вознаграждения
авторские права
смежные права
Приложение 1
к Перечню приказа
о внесении изменений
в некоторые приказы
Приложение 1
к Правилам внесения сведений
и их изменений
в Государственный реестр
прав на объекты, охраняемые
авторским правом
Форма
Республиканское
государственное предприятие
на праве хозяйственного ведения
"Национальный институт
интеллектуальной собственности"
Комитета по правам
интеллектуальной собственности
Министерства юстиции
Республики Казахстан
от _________________________
проживающего по адресу:
___________________________
телефон: ___________________
Заявление
о внесении сведений в Государственный реестр прав на объекты,
охраняемые авторским правом
Я (Мы) __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность))
автора (-ов)) индивидуальный идентификационный номер настоящим подтверждаю
(-ем), что являюсь (-емся) единственным(-и) автором(-ами) необнародованного
_________________________________________________________________________
(вид объекта авторского права) созданного мною (нами)
_________________________________________________________________________
(число, месяц, год создания объекта) под названием
_________________________________________________________________________
и прошу (-сим) внести сведения в Государственный реестр прав на объекты,
охраняемые авторским правом.
Юридическое значение факта внесения сведений в Государственный реестр прав
на объекты, охраняемые авторским правом Республиканским государственным
предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт
интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной
собственности Министерства юстиции Республики Казахстан, мне (нам) разъяснены.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую Законом
Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" тайну, содержащихся
в цифровых системах, при оказании государственных услуг.
"___" _________20___года
_______________________
(подпись автора (-ов))
Приложение 2
к Перечню приказа
о внесении изменений
в некоторые приказы
Приложение 2 к Правилам
внесения сведений и их изменений
в Государственный реестр
прав на объекты, охраняемые
авторским правом
Форма
Республиканское
государственное предприятие
на праве хозяйственного ведения
"Национальный институт
интеллектуальной собственности"
Комитета по правам
интеллектуальной собственности
Министерства юстиции
Республики Казахстан
от _________________________
проживающего по адресу:
___________________________
телефон: ___________________
Заявление
на регистрацию прав на произведения, охраняемые авторским правом
от правообладателя
_______________________________________________________________
БИН (ИИН)_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
личность)) правообладателя)
подтверждаю (-ет), что являюсь (является) обладателем исключительных
имущественных прав на __________________________________________
(вид объекта авторского права) созданного мною (-нами), автором (-ами)
________________________________________________________________
(Ф.И.О. автора (авторов),
ИИН__________
под названием ____________________________________________________
и прошу (-сим) внести сведения в Государственный реестр прав на объекты,
охраняемые авторским правом.
Юридическое значение факта внесения сведений в Государственный реестр прав
на объекты, охраняемые авторским правом Республиканским государственным
предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный институт
интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной
собственности Министерства юстиции Республики Казахстан, мне (нам) разъяснены.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую Законом
Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" тайну, содержащихся
в цифровых системах, при оказании государственных услуг.
"___" _________20___года
___________________________
(подпись правообладателя (лей)
Приложение 3
к Перечню приказа
о внесении изменений
в некоторые приказы
Приложение 3 к Правилам
внесения сведений и их изменений
в Государственный реестр прав
на объекты, охраняемые
авторским правом
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Внесение сведений и их изменений в Государственный реестр прав
на объекты, охраняемые авторским правом"
1
Наименование государственной услуги
"Внесение сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом"
2.
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги;
отсутствует
3.
Наименование услугодателя
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан
4.
Способы предоставления государственной услуги
веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz, www.qazpatent.kz/.
5.
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания государственной услуги – в течение 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем получения заявления услугополучателем.
6.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная)
7.
Результат оказания государственной услуги
Выдача свидетельства о внесении сведений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом (далее – Реестр) (согласно приложению 2 к настоящему приказу), а также внесение сведений в Реестр, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги
8.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе физическим лицам и юридическим лицам (далее – услугополучатель), в случае подачи юридическим лицом заявления на внесение в реестр в качестве правообладателя в соответствии с Ценами на услуги в части внесения сведений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом (далее – Цены) и размещаемыми на официальных сайтах уполномоченного органа www.adilet.gov.kz и услугодателя www.qazpatent.kz.
За внесение сведений в Реестр услугодателем взимается оплата, производимая заявителем через личный кабинет веб-портала.
В случае необходимости, заявителем представляется копия документа, подтверждающего основания для уменьшения размера оплаты.
Оплата осуществляется безналичным способом через платежный шлюз банка второго уровня, интегрированного с цифровой системой услугодателя newcab.qazpatent.kz.

4. Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 29 қаңтардағы № 99 "Туындыны жеке мақсата көшірмелеу үшін сыйақыны жинау, бөлу және төлеудің кейбір мәселелері туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37917 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Туындыны жеке мақсатта көшірмелеу үшін сыйақыны жинау, бөлу және төлеу қағидалары:
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Сараптамалық ұйым нақты құқық иеленушілерге бөлген, алайда құқықтарды ұжымдық басқару саласындағы бірыңғай цифрлық платформаны басқару және оны пайдалануға бірыңғай қолжетімділік беру қағидаларының ережелеріне сәйкес талап етілмеген деп танылған жиналған сыйақы сомалары ҚҰБҰ-ның сыйақыны жинау, бөлу, төлеу және сақтау үшін арналған ағымдағы шотында сақталады және осындай тұлғалар анықталған немесе жүгінген кезде, аталған сомалардың ҚҰБҰ шотында сақталу мерзіміне қарамастан, тиісті құқық иеленушіге төленеді.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Құқық иеленушілерге сыйақыны төлеу ҚҰБҰ тарапынан осындай ҚҰБҰ-ның сыйақыны жинау, бөлу, төлеу және сақтау үшін арналған ағымдағы шотына ақша қаражаты түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43.Есептік кезеңнің қорытындысы бойынша бірыңғай цифрлық платформада сараптамалық ұйым мен ҚҰБҰ-ның сыйақыны жинау, бөлу, төлеу және сақтау үшін арналған ағымдағы шоттарындағы ақша қаражаттарының қалдығы туралы есеп қалыптастырылады, онда осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес мәліметтер қамтылады.":
Туындыны жеке мақсатта көшірмелеу үшін сыйақыны жинау, бөлу және төлеу қағидаларға 2-қосымшасында:
2.5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2.5. Құқық иеленушілерге сыйақыны төлеу ҚҰБҰ тарапынан осындай ҚҰБҰ-ның сыйақыны жинау, бөлу, төлеу және сақтау үшін арналған ағымдағы шотына ақша қаражаты түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.";
Туындыны жеке мақсатта көшірмелеу үшін сыйақыны жинау, бөлу және төлеу қағидаларға 7-қосымшасында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. ҚҰБҰ жинау, бөлу, төлеу және сақтау үшін ағымдағы шоттағы ақша қаражатының қалдығы туралы мәліметтер
Р/с
Атауы
Есепті кезең үшін
Алдыңғы кезеңдер үшін
Бүкіл кезең үшін
1.
Түсімдер, барлығы:
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
1.1.
жиналған сыйақы сомасы
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
1.2.
қайта бөлуге жататын алдыңғы есепті кезең(дер) үшін бөлінбеген сыйақы сомасы
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
2.
Шығу, барлығы:
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
2.1.
сараптама ұйымының нақты шығыстарының сомасы
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
2.2.
ҚҰБҰ нақты шығыстар сомасы
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
2.3.
нақты төлем сомасы
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
3.
Ақша қаражаттарының қалдығы
3.1.
бөлінбеген сыйақы сомасы
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
3.2.
талап етілмеген сыйақы сомасы
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
3.3.
төленбеген сыйақы сомасы
авторлық құқық
сабақтас құқықтар
Кейбір бұйрықтарға өзгерістер
мен толықтырулар енгізу туралы
бұйрықтар тізбесіне
1-қосымша
Авторлық құқықпен қорғалатын
объектілерге құқықтардың
мемлекеттік тізіліміне
мәліметтерді
және олардың өзгерістерін енгізу
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігінің Зияткерлік
меншік құқығы комитетінің
"Ұлттық зияткерлік меншік институты"
шаруашылық жүргізу құқығындағы
республикалық мемлекеттік
кәсіпорнына
_______________________________
мекенжайы: ____________________
телефон: _______________________
Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың
мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді енгізу туралы өтініш
Мен (Біз) ________________________________________________________________
(автор (лар) дың тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе)) жеке сәйкестендіру нөмірі
________________________________________________________________________________
жасаған _________________________________________________________________________
(объектінің жасалған күні, айы, жылы)
________________________________________________________________________________
деп аталатын жарияланбаған
________________________________________________________________________________
(авторлық құқық объектісінің түрі)
жалғыз авторы (авторлары) болып табылатынымды (табылатынымызды) растаймын
(растаймыз) және мәліметтерді Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың
мемлекеттік тізіліміне енгізуді өтінемін (өтінеміз).
Мәліметтердің Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың
мемлекеттік тізіліміне енгізу фактісінің заңды мағынасы Қазақстан Республикасы Әділет
министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты"
шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорында маған (бізге)
түсіндірілді.
20____жылы "____"__________ ______________________
(автор(лар)дың қолы)
Мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде цифрлық жүйелердегі "Дербес деректер және
оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы заңымен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20___жылғы "___" _________
_______________________
(автордың (авторлардың) қолы)
Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
бұйрықтар тізбесіне
2-қосымша
Авторлық құқықпен қорғалатын
объектілерге құқықтардың мемлекеттік
тізіліміне мәліметтерді және олардың
өзгерістерін енгізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Әділет
министрлігі Зияткерлік меншік
құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік
меншік институты"
шаруашылық
жүргізу құқығындағы республикалық
мемлекеттік кәсіпорнына
__________________________
мекенжайы:
___________________________
телефон: ____________________
Құқық иеленушіден Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге
құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді енгізу туралы
өтініш
___________________________________ БСН (ЖСН) ____________________________
(автор (лар) дың тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе)
________________________________________________________________________________
(авторлық құқық объектісінің түрі) өзім (-із) құрқан ерекше мүліктік
құқықтардың иесі(-лердің) екенімді (екенін)
_____________________________________________________________________деп аталатын
автор екенімді растаймын (-айды)
________________________________________________________________________________
және авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне
мәліметтер енгізуді сұраймын (-мыз).
Автордың (-лардың) (тегі, аты, әкесінің аты , ЖСН ____________________________________
Аталатын авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың Мемлекеттік тізіліміне
мәліметтерді енгізуді сұраймын (-мыз).
жалғыз авторы (авторлары) болып табылатынымды (табылатынымызды) растаймын
(растаймыз) және мәліметтерді Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың
мемлекеттік тізіліміне енгізуді өтінемін (өтінеміз).
Мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде цифрлық жүйелердегі "Дербес деректер және
оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы заңымен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы бұйрықтар
тізбесіне 3-қосымша
Авторлық құқықпен қорғалатын
объектілерге құқықтардың
мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді
және олардың өзгерістерін
енгізу қағидаларына
3-қосымша
"Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтер енгізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Мемлекеттік қызметтің атауы
"Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтер енгізу"
2.
Мемлекеттік қызметтің қосалқы түрінің атауы (бар болған жағдайда)
жоқ
3.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
4.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"цифрлық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz , www.qazpatent.kz/.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі-Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті алған күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде.
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
7.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне (бұдан әрі – Тізілім) мәліметтер енгізу туралы куәлік беру (осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес), сондай-ақ мәліметтерді Тізілімге енгізу не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға және заңды тұлғаларға заңды тұлғаның (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтерді енгізу бөлігінде көрсетілетін қызметтердің бағаларына (бұдан әрі – бағалар) сәйкес құқық иесі ретінде тізілімге енгізуге өтініш берген уәкілетті органның ww.adilet.gov.kz және көрсетілетін қызметті берушінің www.qazpatent.kz және ресми сайттарда орналастырылатын жағдайда ақылы негізде көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті беруші Тізілімге мәліметтерді енгізгені үшін өтініш беруші веб-порталдың жеке кабинеті арқылы жүргізетін ақы алынады.
Қажет болған жағдайда өтініш беруші төлем мөлшерін азайту үшін негіздемені растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады.
Төлем көрсетілетін қызметті берушінің цифрлық жүйесімен интеграцияланған екінші деңгейдегі банктің төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз тәсілмен жүзеге асырылады newcab.qazpatent.kz.

Льготы по уменьшению размера оплаты представляются следующим лицам, указанным в пункте 2 статьи 9-2 Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах".
9.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
Услугодатель − с понедельника по пятницу в соответствии с установленным графиком работы с 8.00 до 17.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее - Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон) с перерывом на обед с 12.00 часов до 13.30 часов. Веб-портал − круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем согласно Кодексу и Закону).
10.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
При внесении сведений в Реестр:
1) заявление по форме согласно приложениям 1 или 2 к Правилам внесения сведений и их изменений в Государственный реестр прав на объекты, охраняемые авторским правом (далее – Правила);
2) экземпляр произведения.
При внесении сведений о правах на произведения живописи, скульптуры, графики и другие произведения и изобразительного искусства вместо экземпляра произведения к заявлению могут прилагаться эскизы, чертежи, рисунки или фотографии, а в отношении компьютерной программы (программного обеспечения) или баз данных – реферат, включающий название программы или базы данных, фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) автора, дату создания, область применения, назначение, функциональные возможности, основные технические характеристики, язык программирования, тип реализующей ЭВМ, а также исходный код (исходный текст);
3) в отношении составного или производного произведения дополнительно представляется копия авторского договора (при этом в случае истечения срока охраны произведения, на основе которого создано производное произведение или в составном произведении использованы произведения других авторов, срок охраны которых истек на дату подачи заявления услугополучателем, представление авторского договора не требуется);
4) в отношении произведений религиозного содержания дополнительно представляется электронная копия положительного заключения религиоведческой экспертизы.
При внесении сведений о служебных произведениях, созданных в порядке выполнения служебных обязанностей или служебного задания работодателя, помимо документов, представляемых для внесения сведений в Реестр, необходимо представить копию договора, заключенного между автором и работодателем, о принадлежности имущественных прав на использование служебного произведения.
В случае если автором осуществлена передача исключительных имущественных прав на объект интеллектуальной собственности какому-либо физическому или юридическому лицу, то дополнительно к документам, представляемым для внесения сведений, необходимо представить копию договора, заключенного между автором и физическим или юридическим лицом о передаче исключительных имущественных прав на использование произведения;

Төлем мөлшерін азайту бойынша жеңілдіктер "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-2-бабының 2-тармағына сәйкес келесі тұлғаларға беріледі.
9.
Жұмыс кестесі
Көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 12.00-ден 13.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін.
Веб-портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Кодекске және Заңға сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қызмет алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Мәліметтерді Тізілімге енгізу кезінде:
1) Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміне мәліметтер мен олардың өзгерістерін енгізу қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) 1 немесе 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) туындының данасы.
Кескіндеме, мүсін, графика және басқа да туындылар мен бейнелеу өнері туындыларына құқықтар туралы мәліметтерді енгізу кезінде туындының данасының орнына өтінішке эскиздер, сызбалар, суреттер немесе фотосуреттер, ал компьютерлік бағдарламаға (бағдарламалық қамтамасыз етуге) немесе деректер базасына қатысты қоса берілуі мүмкін – бағдарламаның немесе дерекқордың атауын, автордың тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), жасалған күнін, қолдану саласын, мақсатын, функционалдық мүмкіндіктерін, негізгі техникалық сипаттамаларын, бағдарламалау тілін, іске асыратын ЭЕМ түрін, сондай-ақ бастапқы кодты (бастапқы мәтінді)қамтитын реферат;
3) құрама немесе туынды шығармаға қатысты түпнұсқа туындының авторымен (авторларымен) немесе құқық иеленушісімен жасалған авторлық шарттың көшірмесі қосымша ұсынылады. Егер құрама туындыда қорғау мерзімі Көрсетілетін қызметті алушының өтініш берген күні өткен басқа авторлардың туындылары пайдаланылса, авторлық шарт талап етілмейді. Негізінде туынды шығарма жасалған туындыны қорғау мерзімі өткен кезде негізгі туындының авторының авторлық шартты ұсынуы талап етілмейді;
4) діни мазмұндағы туындыларға қатысты дінтану сараптамасының оң қорытындысының электрондық көшірмесі қосымша ұсынылады.
Жұмыс берушінің қызметтік міндеттерін немесе қызметтік тапсырмасын орындау тәртібімен құрылған қызметтік туындылар туралы мәліметтерді енгізу кезінде Тізілімге мәліметтерді енгізу үшін ұсынылатын құжаттардан басқа, автор мен жұмыс беруші арасында жасалған қызметтік туындыны пайдалануға мүліктік құқықтардың тиесілігі туралы шарттың көшірмесін ұсыну қажет.
Егер автор зияткерлік меншік объектісіне айрықша мүліктік құқықтарды қандай да бір жеке немесе заңды тұлғаға беруді жүзеге асырған жағдайда, онда мәліметтерді енгізу үшін ұсынылатын құжаттарға қосымша туындыны пайдалануға айрықша мүліктік құқықтарды беру туралы автор мен жеке немесе заңды тұлға арасында жасалған шарттың көшірмесін ұсыну қажет.

5) электронная копия нотариально заверенного авторского договора, авторского договора заказа;
6) электронная копия документа, подтверждающего право на наследование объекта, охраняемого авторским правом.
При внесении изменений в сведения в Реестр – заявление о внесении изменений в сведения в Государственном реестре прав на объекты, охраняемые авторским правом, по форме согласно приложению 5 к Правилам.
Аннулирование сведений из Реестра производится по заявлению автора (авторов) или правообладателя, а также на основании вступившего в законную силу решения суда.
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица или о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства".
11.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные Законами Республики Казахстан
Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
12.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Для получения государственной услуги через веб-портал необходимо наличие электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" веб-портала, а также Единого контакт-центра.

5) нотариалды куәландырылған авторлық шарттың, тапсырыстың авторлық шартының электрондық көшірмесі;
6) авторлық құқықпен қорғалатын объектінің мұрагерлікке құқығын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
Тізілімге мәліметтерге өзгерістер енгізу кезінде-Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Авторлық құқықпен қорғалатын объектілерге құқықтардың мемлекеттік тізіліміндегі мәліметтерге өзгерістер енгізу туралы өтініш.
Тізілімнен алынған мәліметтердің күшін жою автордың (авторлардың) немесе құқық иеленушінің өтініші бойынша, сондай-ақ соттың заңды күшіне енген шешімі негізінде жүргізіледі.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы не заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы мәліметтерді қызмет көрсетуші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
11.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден мынадай негіздер бойынша бас тартады:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
12.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті веб-портал арқылы алу үшін электрондық цифрлық қолтаңбаның болуы қажет.
Көрсетілетін қызметтті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты "жеке кабинет" веб-порталда қашықтықтан қолжетімділік режим арқылы, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.

Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 62 15 15, 8 (7172) 62 15 16. Единый контакт-центр - 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 4
к Перечню приказа
о внесении изменений
в некоторые приказы
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Аккредитация организаций
по коллективному управлению
правами"
Форма
Министерство юстиции
Республики Казахстан
__________________________
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии
(далее-Ф.И.О) руководителя)
от:_________________________
(должность, наименование
организации
Ф.И.О. руководителя)
Реквизиты: _________________
юридический адрес,
контактный телефон
Заявление, представляемое организацией
по коллективному управлению правами для прохождения аккредитации
От имени членов объединения прошу аккредитовать в порядке статьи 46-1
Закона Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах"
_____________________________________________________________________
(полное наименование организации по коллективному управлению правами
находящееся по адресу:
_____________________________________________________________________
(место нахождения организации)
регистрационный номер ________________________________________________
(регистрационный номер юридического лица)
БИН: ________________________________________________________________
(бизнес-идентификационный номер) (при его наличии)
в следующей сфере коллективного управления:
_____________________________________________________________________
(согласно пункту 3 статьи 43 Закона Республики Казахстан "Об авторском праве
и смежных правах")
К заявлению прилагаются следующие документы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую Законом тайну,
содержащихся в цифровых системах при оказании государственных услуг.
Приложение 5
к Перечню приказа
о внесении изменений
в некоторые приказы
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Аккредитация организаций
по коллективному управлению
правами"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами"
1.
Наименование государственной услуги
"Аккредитация организаций по коллективному управлению правами"
2.
Наименование подвида (при наличии) государственной услуги
отсутствует
3.
Наименование услугодателя
Комитет по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан
4.
Способы предоставления государственной услуги
Прием документов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "цифрового правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz.
5.
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания в течение 15 рабочих дней
6.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично цифровизированная)
7.
Результат оказания государственной услуги
Свидетельство об аккредитации согласно приложению 4 к настоящим Правилам оказания государственной услуги "Аккредитация организаций по коллективному управлению правами", либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
8.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно юридическим лицам
9.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары: 8 (7172) 62 15 15, 8 (7172) 62 15 16. Бірыңғай байланыс орталығы - 1414, 8 800 080 7777.
Кейбір бұйрықтарға өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
бұйрықтар тізбесіне
4-қосымша
"Құқықтарды ұжымдық басқару
жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
(басшының тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда),
бұдан әрі – басшының Т.А.Ә.)
кімнен: _________________________
(лауазымы, ұйымның атауы,
басшының Т.А.Ә.)
Деректемелері: __________________
заңды мекенжайы, байланыс телефоны
Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды
аккредиттеуден өту үшін ұсынылатын өтініш
Бірлестік мүшелерінің атынан "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының 46-1-бабының тәртібінде аккредиттеуді сұраймын:
___________________________________________________________________________
(құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымының толық атауы) мекенжайы:
_____________________________________________________________________
(ұйымның орналасқан жері) тіркеу нөмірі:
______________________________________________________________________
(заңды тұлғаның тіркеу нөмірі) БСН:
________________________________________________________________________
(бизнес сәйкестендіру нөмірі) (бар болған жағдайда)
ұжымдық басқарудың мынадай саласы бойынша: ________________________
("Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының
43-бабының 3-тармағына сәйкес)
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде цифрлық жүйелерде қамтылған,
Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Кейбір бұйрықтарға өзгерістер
мен толықтырулар енгізу
туралы бұйрықтар тізбесіне
5-қосымша
"Құқықтарды ұжымдық басқару
жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына 2-қосымша
"Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Мемлекеттік қызметтің атауы
"Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу"
2.
Мемлекеттік қызметтің қосалқы түрінің атауы (бар болған жағдайда)
Жоқ
3.
Қызмет көрсетушінің атауы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру www.egov.kz, www.elicense.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі – 15 жұмыс күні.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара цифрландырылған)
7.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы "Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларының 4-қосымшаға сәйкес аккредиттеу туралы куәлік немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы негізделген жауап.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде алынатын төлем мөлшері және оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі.
9.
Жұмыс кестесі

Услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 08.00 до 17.30 часов, с перерывом на обед с 12.00 до 13.30 часов,кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале www.elicense.kz.
Портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу и Закону, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
10.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя на портал:
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) электронная копия решения общего собрания о прохождении аккредитации;
3) электронная копия заключенных организацией двусторонних и многосторонних соглашений с иностранными организациями по коллективному управлению правами;
4) электронная копия решения общего собрания относительно размера вознаграждения;
5) электронная копия решения общего собрания относительно условия заключения лицензионного договора с пользователями;
6) электронная копия решения общего собрания относительно способа распределения и выплаты собранного вознаграждения;
7) электронная копия отзывов правообладателей объектов авторского права и смежных прав в отношении услугополучателя;
8) форма сведений согласно приложению 3 к настоящим правилам;
9) подтверждающие документы о распределении и выплате вознаграждения не менее 20 раз;
10) наличие подтверждающих документов о перечислении соответствующих сумм вознаграждения иностранным организациям по коллективному управлению правами на основании действующих договоров о взаимном представительстве интересов за последние пять лет;
11) список членов организации по коллективному управлению правами.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных цифровых систем через шлюз "цифрового правительства"
11.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные Законами Республики Казахстан
Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по следующим основаниям:

Көрсетілетін қызметті беруші- дүйсенбіден жұмаға дейін қоса алғанда 08.00-ден 17.30-ға дейін,түскі үзіліс – 12.00-ден 13.30-ға дейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары www.egov.kz, www.elicense.kz порталдарында орналастырылған.
Веб-портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Кодекске және Заңға сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы порталға жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) аккредиттеуден өту туралы жалпы жиналыс шешімінің электрондық көшірмесі;
3) ұйымның Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарды басқаратын шетелдiк ұйымдармен жасасқан екiжақты және көпжақты келiсiмдерiнің электрондық көшірмесі;
4) жалпы жиналыстың сыйақы мөлшеріне қатысты шешімінің электрондық көшірмесі;
5) жалпы жиналыстың пайдаланушылармен лицензиялық шарт жасасу талаптарына қатысты шешімінің электрондық көшірмесі;
6) жалпы жиналыстың жиналған сыйақыны бөлу және төлеу тәсіліне қатысты шешімінің электрондық көшірмесі;
7) авторлық құқық және сабақтас құқықтар объектілері құқық иеленушілерінің көрсетілетін қызметті алушыға қатысты пікірлерінің электрондық көшірмесі;
8) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны.
9) сыйақыны кемінде 20 рет бөлу және төлеуді растайтын құжаттар;
10) соңғы бес жыл ішінде шетелдік құқықтарды ұжымдық басқару негізде ұйымдарына сыйақы аударуды растайтын құжаттар;
11) құқықтарды ұжымдық басқару ұйымы мүшелерінің тізімі.
Заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы мәліметтерді қызмет көрсетуші "цифрлық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден алады.
11.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетуден мынадай негіздер бойынша бас тартады:

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
12.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах уполномоченного органа www.adilet.gov.kz.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в цифровой форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 74-07-54, 74-06-19. Единый контакт-центр: 1414, 8 800 080 7777.

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
12.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары уәкілетті органның www.adilet.gov.kz интернет-ресурстарында орналастырылған.Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары:
8 (7172) 74-07-54, 74-06-19. Бірыңғай байланыс-орталығы: 1414, 8 800 080 7777.