О внесении изменений и дополнений в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 января 2023 года № 45 "Об утверждении Правил приема на обучение в Академию правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, реализующую образовательные программы послевузовского образования"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 6 мая 2026 года № 76. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 мая 2026 года № 38692
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 27 января 2023 года № 45 "Об утверждении Правил приема на обучение в Академию правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, реализующую образовательные программы послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31809) следующие изменения и дополнения:
в Правилах приема на обучение в Академию правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, реализующую образовательные программы послевузовского образования, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В настоящих Правилах используется следующее понятие:
1) цифровая автоматизированная база данных (далее – цифровая система) – программно-аппаратный комплекс, обеспечивающий сбор, хранение, передачу и обработку информации, предназначенной для автоматизации деятельности, связанной с планированием, отбором (приемом документов) и управлением персоналом по вопросам поступления на правоохранительную службу.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Прием документов, поступающих в магистратуру и докторантуру, осуществляется через цифровую систему в следующие сроки:
1) с 1 апреля по 25 июля календарного года;
2) с 25 октября по 20 ноября календарного года (при наличии вакантных приемных мест).";
дополнить пунктами 5-1, 5-2, 5-3 и 5-4 следующего содержания:
"5-1. Для подачи документов и сдачи вступительных экзаменов в магистратуру и докторантуру кандидат проходит регистрацию в цифровой системе с использованием индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН).
После процедуры регистрации кандидата в цифровой системе личный кабинет создается автоматически.
Вход зарегистрированных кандидатов в личный кабинет осуществляется посредством электронной цифровой подписи и иных способов авторизации.
5-2. При регистрации в цифровой системе кандидат ознакомляется с политикой конфиденциальности, пользовательским соглашением, подтверждает свое согласие на сбор и обработку персональных данных и принимает следующие обязательства:

"Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 27 қаңтардағы № 45 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2026 жылғы 6 мамырдағы № 76 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 8 мамырда № 38692 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 27 қаңтардағы № 45 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31809 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясына оқуға қабылдау қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы Қағидаларда мынадай ұғым пайдаланылады:
1) цифрлық автоматтандырылған деректер базасы (бұдан әрі - цифрлық жүйе) – құқық қорғау қызметіне түсу мәселелері бойынша персоналды жоспарлауға, іріктеуге (қабылдауға) және басқаруға байланысты қызметті автоматтандыруға арналған ақпаратты жинауды, сақтауды, беруді және өңдеуді қамтамасыз ететін бағдарламалық-аппараттық кешен.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Магистратураға және докторантураға түсетіндердің құжаттарын қабылдау цифрлық жүйе арқылы мынадай мерзімдерде:
1) күнтізбелік жылдың 1 сәуірі - 25 шілдесі аралығында;
2) күнтізбелік жылдың 25 қазаны - 20 қарашасы аралығында (ваканттық қабылдау орындары болған кезде) жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 5-1, 5-2, 5-3 және 5-4-тармақтармен толықтырылсын:
"5-1. Магистратура мен докторантураға құжаттарды беру және түсу емтихандарын тапсыру үшін үміткер цифрлық жүйеде жеке сәйкестендіру нөмірінің (бұдан әрі – ЖСН) көмегімен тіркеуден өтеді.
Үміткерді тіркеу рәсімінен кейін жеке кабинет цифрлық жүйеде автоматты түрде құрылады.
Тіркелген үміткерлердің жеке кабинетке кіруі электрондық цифрлық қолтаңба және авторландырудың өзге де тәсілдері арқылы жүзеге асырылады.
5-2. Цифрлық жүйеде тіркелу кезінде үміткер құпиялылық саясатымен, пайдаланушы келісімімен танысады, дербес деректерді жинауға және өңдеуге өзінің келісімін растайды және мынадай:

1) о наличии доступа к персональному компьютеру с подключением к сети интернет со скоростью не менее 10 мб/сек, а также исправно работающих веб-камеры и микрофона, в случае отсутствия указанной компьютерной техники кандидат дает согласие на прохождение этапов отбора в специально оборудованных помещениях территориальных правоохранительных органов;
2) о согласии на исключение на любом этапе приема документов и сдачи вступительных экзаменов в случаях несоблюдения кандидатом требований настоящих Правил, предоставления недостоверной информации и документов.
5-3. После регистрации кандидату в случайном порядке присваивается индивидуальный номер, который используется для обезличивания данных кандидата на всех этапах приема.
5-4. Вход зарегистрированных кандидатов в личный кабинет осуществляется с использованием двухфакторной аутентификации.";
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. Кандидаты для поступления в магистратуру Академии предоставляют в приемную комиссию через цифровую систему следующие документы:
1) рапорт на имя ректора Академии, подписанный посредством электронной цифровой подписи по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) документ о высшем образовании либо электронный документ из сервиса цифровых документов (вместе с приложением к документу), а для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями, документы, подтверждающие прохождение процедуры нострификации или признание в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании";
3) международные сертификаты, подтверждающие владение иностранным языком в соответствии с пунктом 24 настоящих Правил (при их наличии);
4) справку о стаже работы в правоохранительных органах;
5) список научных и научно-методических работ (при их наличии);
6) сертификаты о присуждении научных стипендий и грантов (при их наличии);
7) грамоты или дипломы за участие в научных конференциях и конкурсах (при их наличии);
8) справки, подтверждающие участие в научно-образовательной деятельности Академии (при их наличии);
9) медицинскую справку по форме 075-У в электронном формате, утвержденную приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 21579);
10) фото 3х4, объемом не более 10 мб;

1) интернет желісіне кемінде 10 мб/сек жылдамдықпен қосылған дербес компьютерге, сондай-ақ дұрыс жұмыс істейтін веб-камера мен микрофонға қолжетімділіктің болуы туралы, көрсетілген компьютерлік техника болмаған жағдайда үміткер аумақтық құқық қорғау органдарының арнайы жабдықталған үй-жайларында іріктеу кезеңдерінен өтуге келісім береді;
2) үміткер осы Қағидалардың талаптарын сақтамаған, дәйексіз ақпарат пен құжаттар ұсынылған жағдайларда құжаттарды қабылдаудың және түсу емтиханын тапсырудың кез келген кезеңінде алып тастауға келісім туралы міндеттемелерді қабылдайды.
5-3. Тіркелгеннен кейін үміткерге кездейсоқ тәртіпте жеке нөмір беріледі, ол қабылдаудың барлық кезеңдерінде үміткердің деректерін иесіздендіру үшін қолданылады.
5-4. Тіркелген үміткерлердің жеке кабинетке кіруі екі факторлы аутентификацияны пайдалану арқылы жүзеге асырылады.";
15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Академияның магистратурасына оқуға түсу үшін үміткерлер қабылдау комиссиясына цифрлық жүйе арқылы мынадай құжаттарды:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылған Академия ректорының атына баянат;
2) жоғары білім туралы құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (құжаттың қосымшасымен бірге), ал шетелдік білім беру мекемелерімен берілген дипломдар үшін нострификация процедурасын өткенін растау немесе "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес деп тану құжаттарын;
3) осы Қағидалардың 24-тармағына сәйкес шет тілін меңгергенін растайтын халықаралық сертификаттың көшірмесін (ол бар болған жағдайда);
4) құқық қорғау органдарындағы еңбек өтілі туралы анықтама;
5) ғылыми және ғылыми-әдістемелік жұмыстарының тізімін (олар бар болған жағдайда);
6) ғылыми стипендиялар мен гранттар беру туралы сертификаттарды (олар бар болған жағдайда);
7) ғылыми конференциялар мен конкурстарға қатысқаны дипломдар көшірмесін (олар бар болған жағдайда);
8) Академияның ғылыми-білім беру қызметіне қатысқанын растайтын анықтаманы (олар бар болған жағдайда);
9) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР-ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген 075-У нысанындағы электрондық форматтағы медициналық анықтаманың (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) көшірмесін;
10) 10 мбайттан аспайтын 3х4 сантиметр көлеміндегі фотосурет;

11) копию квитанции об оплате за участие в тестировании по иностранному языку, за исключением иностранных граждан.
Документы, указанные в настоящем пункте Правил, загружаются кандидатом собственноручно.
16. Кандидаты для поступления в докторантуру Академии подают через цифровую систему в приемную комиссию:
1) документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 15 настоящих Правил;
2) документ о послевузовском образовании либо электронный документ из сервиса цифровых документов (вместе с приложением к документу), а для дипломов, выданных зарубежными образовательными учреждениями, документы, подтверждающие прохождение процедуры нострификации или признание в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании";
3) свидетельство к основному диплому об освоении образовательных программ педагогического профиля (для кандидатов, окончивших магистратуру профильного направления).
Документы, указанные в пункте 15 и в настоящем пункте Правил, загружаются кандидатом собственноручно.".
пункты 16-1 и 17 исключить;
пункты 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"18. Секретарь приемной комиссии через цифровую систему проверяет документы кандидатов и при соответствии требованиям пунктов 15 и 16 настоящих Правил подтверждает прием документов рапорта, а также допускает к сдаче вступительных экзаменов.
19. При представлении кандидатом неполного перечня документов, указанных в пунктах 15 и 16 настоящих Правил секретарь приемной комиссии через цифровую систему отказывает в приеме документов с соответствующим обоснованием.
Кандидат на обучение может повторно направить документы в сроки, установленные пунктом 5 настоящих Правил.";
пункты 21 и 22 исключить;
пункты 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"23. Кандидаты, поступающие в магистратуру, докторантуру Академии, сдают вступительные экзамены:
1) по иностранному языку (английский, немецкий, французский по выбору);
2) по специальности.
К экзамену по специальности допускаются кандидаты, набравшие не менее 25 баллов по иностранному языку.
Лица, указанные в подпункте 2) пункта 3-1 настоящих Правил, принимаются на обучение по итогам собеседования, проводимого приемной комиссией Академии.
24. Кандидаты, имеющие один из международных сертификатов, подтверждающих владение иностранным языком в соответствии с общеевропейскими компетенциями (стандартами) владения иностранным языком, освобождаются от вступительного экзамена по иностранному языку:
1) в магистратуру:
английский язык: IELTS Academic (International English Language Tests System), пороговый балл – не менее 6;
TOEFL IBT (Test of English as a Foreign Language Internet-based test), пороговый балл – не менее 60;

11) шетел азаматтарын қоспағанда, шет тілі бойынша тестілеуге қатысу үшін төлем туралы түбіртектің көшірмесі ұсынады.
Қағидалардың осы тармағында көрсетілген құжаттарды үміткер өз қолымен жүктейді.
16. Академияның докторантурасына оқуға түсу үшін үміткерлер цифрлық жүйе арқылы қабылдау комиссиясына:
1) осы Қағидалардың 15-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды;
2) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі туралы құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (құжаттың қосымшасымен бірге), шетелдік білім беру мекемелері берген дипломдар үшін нострификация процедурасын өткенін растау немесе "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес деп танылғанын растайтын құжаттарды;
3) негізгі дипломға педагогикалық бейіндегі білім беру бағдарламаларды игергені туралы куәліктің көшірмесін (бейінді бағыттағы магистратураны бітірген үміткерлер үшін) ұсынады.
Қағидалардың 15-тармағында және осы тармағында көрсетілген құжаттарды үміткер өз қолымен жүктейді.";
16-1 және 17-тармақтар алынып тасталсын;
18 және 19-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Қабылдау комиссияның хатшысы цифрлық жүйе арқылы үміткерлердің құжаттарын тексереді және осы Қағидалардың 15 және 16-тармақтарына сәйкес болған кезде баянат келіп құжаттардың қабылданғанын растайды, сондай-ақ түсу емтихандарын тапсыруға рұқсат береді.
19. Үміткер осы Қағидалардың 15 және 16-тармақтарында көрсетілген құжаттардың толық емес тізбесін ұсынған кезде қабылдау комиссиясының хатшысы цифрлық жүйе арқылы тиісті негіздемемен құжаттарды қабылдаудан бас тартады.
Оқуға үміткер құжаттарды осы Қағидалардың 5-тармағында белгіленген мерзімде қайта жібере алады.";
21 және 22-тармақтар алынып тасталсын;
23 және 24 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Академияның магистратурасына, докторантурасына түсетін үміткерлер:
1) шет тілі бойынша (таңдауы бойынша ағылшын, неміс, француз);
2) мамандық бойынша түсу емтихандарын тапсырады.
Мамандығы бойынша емтиханға шет тілі бойынша кемінде 25 балл жинаған үміткерлер жіберіледі.
Осы Қағидалардың 3-1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген адамдар Академияның қабылдау комиссиясы өткізетін әңгімелесу қорытындылары бойынша оқуға қабылданады.
24. Шет тілін меңгерудің жалпыеуропалық құзыреттеріне (стандарттарына) сәйкес шет тілін меңгергенін растайтын халықаралық сертификаттардың біреуіне ие үміткерлер шет тілі бойынша түсу емтиханынан босатылады:
1) магистратураға:
ағылшын тілі: IELTS Academic (International English Language Testing System Academic), шекті балл – кемінде 6;
TOEFL IBT (Test of English as a Foreign Language Internet-based test), шекті балл – кемінде 60;

немецкий язык: Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (DSH, Niveau B2/уровень B2), TestDaF-Prufung (Niveau B2/уровень B2);
французский язык: TFI (Test de Franзais International™), DELF (Diplome d’Etudes en Langue franзaise), DALF (Diplome Approfondi de Langue franзaise), TCF (Test de connaissance du franзais) – не менее уровня B2.
2) в докторантуру:
английский язык: IELTS Academic (International English Language Testing System Academic) пороговый балл – не менее 5.0;
TOEFL IBT (Test of English as a Foreign Language Internet-based test), пороговый балл – не менее 35;
TOEFL ITP (Test of English as a Foreign Language Institutional Testing Programm), пороговый балл – не менее 417;
TOEIC (Test of English for International Communication), пороговый балл – не менее 550;
Duolingo English Test, пороговый балл – не менее 80;
немецкий язык: Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (DSH, Niveau В1/ не ниже уровня В1), TestDaF-Prufung (Niveau В1/ не ниже уровня В1);
французский язык: TFI (Test de Franзais International™) – не ниже уровня В1 по секциям чтения и аудирования), DELF (Diplome d’Etudes en Langue franзaise) – не ниже уровня B1, DALF (Diplome Approfondi de Langue franзaise) – не ниже уровня В1, TCF (Test de connaissance du franзais) – не ниже уровня В1.";
пункты 26 и 27 изложить в следующей редакции:
"26. Вступительный экзамен для поступающих в магистратуру, докторантуру проводится в объеме образовательных программ предыдущего уровня образования.
Регламент проведения вступительного экзамена утверждается приказом ректора Академии и размещается на интернет-ресурсе Академии и в цифровой системе.
Вступительный экзамен по специальности проводится через цифровую систему в форме комплексного тестирования (КТ) и решения кейсовой задачи.
Вступительный экзамен по специальности проводится по дисциплинам, отраженным в приложении 2-1 к настоящим Правилам.
Информация о проведении вступительного экзамена по специальности (дата, время и место проведения вступительного экзамена) в магистратуру, докторантуру Академии размещается на интернет-ресурсе Академии и в цифровой системе до начала вступительного экзамена.
Программа, тестовые вопросы и кейсовые задачи вступительного экзамена по специальности в магистратуру, докторантуру формируются Академией самостоятельно.
Программа вступительного экзамена по специальности утверждается решением Ученого совета Академии и размещается на интернет-ресурсе Академии и в цифровой системе.
27. Результаты вступительных экзаменов объявляются в день их проведения в цифровой системе и на интернет-ресурсе Академии.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:

неміс тілі: Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (DSH, Niveau B2/ деңгейі B2), TestDaF-Prufung (Niveau B2/ деңгейі B2);
француз тілі: TFI (Test de Franзais International™), DELF (Diplome d’Etudes en Langue franзaise), DALF (Diplome Approfondi de Langue franзaise), TCF (Test de connaissance du franзais) – кемінде деңгейі B2.
2) докторантураға:
ағылшын тілі: ІELTS Academіc (Іnternatіonal Englіsh Language Testіng System Academіc), шекті балл кемінде – 5,0;
TOEFL ІBT (Test of Englіsh as a Foreіgn Language Іnternet-based test), шекті балл кемінде – 35;
TOEFL ІTP (Test of Englіsh as a Foreіgn Language Іnstіtutіonal Testіng Programm), шекті балл – кемінде 417;
TOEIC (Test of English for International Communication (Тест ов Инглиш фо Интернейшнал комуникэйшн)), шекті балл – кемінде 550;
Duolingo English Test (Дуолинго Инглиш тест), шекті балл – кемінде 80;
неміс тілі: Deutsche Sprachpruеfung fuеr den Hochschulzugang (DSH, NіveauВ1/В1 деңгейінен төмен емес), TestDaF-Prufung (Nіveau В1/В1 деңгейінен төмен емес);
француз тілі: TFІ (Test de Franзaіs Іnternatіonal™) – оқу және тыңдау секциялары бойынша В1 деңгейінен төмен емес), DELF (Dіplome d’Etudes en Langue franзaіse) – В1 деңгейінен төмен емес, DALF (Dіplome Approfondі de Langue franзaіse) – В1 деңгейінен төмен емес, TCF (Test de connaіssance du franзaіs) – В1 деңгейінен төмен емес.".
26 және 27-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Магистратураға, докторантураға түсушілер үшін түсу емтиханы білім берудің алдыңғы деңгейлеріндегі білім беру бағдарламалары көлемінде өткізіледі.
Түсу емтиханын өткізу регламенті Академия ректорының бұйрығымен бекітіледі және Академияның интернет-ресурсында және цифрлық жүйеде орналастырылады.
Мамандық бойынша түсу емтихандары кешенді тестілеу (КТ) және кейістік тапсырмаларды шешу түрінде цифрлық жүйе арқылы өткізіледі.
Мамандық бойынша түсу емтиханы осы Қағидаларға 2-1-қосымшада көрсетілген пәндер бойынша өткізіледі.
Академияның магистратурасына, докторантурасына мамандығы бойынша түсу емтиханын өткізу (түсу емтиханын өткізу күні, уақыты және орны) туралы ақпарат түсу емтиханы басталғанға дейін Академияның интернет-ресурсында және цифрлық жүйеде орналастырылады.
Магистратураға, докторантураға түсу емтиханының бағдарламасын, тестілік сұрақтарын және кейістік тапсырмаларын Академия өздігінше қалыптастырады.
Мамандық бойынша түсу емтиханының бағдарламасы Академияның Ғылыми кеңесінің шешімімен бекітіледі және Академияның интернет-ресурсында және цифрлық жүйеде орналастырылады.
27. Түсу емтихандарының нәтижелері олар өткізілген күні Академияның цифрлық жүйесінде және интернет-ресурсында жарияланады.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"29. В целях обеспечения соблюдения единых требований и разрешения спорных вопросов в период проведения вступительных экзаменов по специальности в магистратуру и докторантуру создается апелляционная комиссия в составе председателя и не менее двух членов комиссии.
Состав апелляционной комиссии утверждается приказом ректора Академии.
Апелляционная комиссия принимает и рассматривает заявления от кандидатов, поступающих в магистратуру или докторантуру, не согласных с результатами вступительных экзаменов по специальности, содержанием экзаменационных материалов, в том числе по техническим причинам.";
пункты 30 и 31 изложить в следующей редакции:
"30. Заявление на апелляцию подается на имя председателя апелляционной комиссии через цифровую систему кандидатом, поступающим в магистратуру или докторантуру, до 13:00 часов следующего дня после объявления результатов вступительного экзамена и рассматривается апелляционной комиссией в течение одного рабочего дня со дня подачи заявления.
31. Апелляционная комиссия работает с каждым кандидатом в индивидуальном порядке в онлайн-формате. В случае неподключения кандидата на заседание апелляционной комиссии, его заявление на апелляцию не рассматривается.";
пункты 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"33. Протоколы апелляционной комиссии передаются в приемную комиссию Академии в течение одного рабочего дня с момента проведения заседаний.
34. На обучение в магистратуру, докторантуру по соответствующим образовательным программам зачисляются на конкурсной основе кандидаты, набравшие пороговый балл по результатам вступительных экзаменов по специальности в магистратуру не менее 75 баллов, в докторантуру не менее 80 баллов из возможных 100 баллов в соответствии со шкалой 100-балльной системы оценок, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 34-1 следующего содержания:
"34-1. Приемная комиссия составляет протокол о зачислении в число магистрантов и докторантов по соответствующим образовательным программам.
При наличии вакантных приемных мест по образовательным программам приемная комиссия объявляет конкурс среди кандидатов, набравших по итогам вступительных экзаменов по специальности в магистратуру не менее 75 баллов, в докторантуру не менее 80 баллов и не прошедших по конкурсу на интернет-ресурсе Академии и в цифровой системе.
Список участников конкурса на занятие вакантных приемных мест формируется на основании рапортов кандидатов автоматически в цифровой системе.
Решением приемной комиссии кандидаты перераспределяются с одной образовательной программы на другую образовательную программу магистратуры или докторантуры при соответствии требованиям пункта 35 настоящих Правил.";

"29. Мамандық бойынша магистратура мен докторантураға түсу емтихандарын өткізу кезеңінде бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз ету және даулы мәселелерді шешу мақсатында төрағадан және кем дегенде комиссияның екі мүшесінен тұратын апелляциялық комиссия құрылады.
Апелляциялық комиссияның құрамы Академия ректорының бұйрығымен бекітіледі.
Апелляциялық комиссия магистратураға немесе докторантураға түсетін үміткерлерден емтихан материалдарының мазмұнымен, оның ішінде техникалық себептерге байланысты мамандық бойынша түсу емтихандарының нәтижелерімен келіспейтін өтініштерді қабылдайды және қарайды.";
30 және 31-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Магистратураға немесе докторантураға оқуға түсетін үміткер цифрлық жүйе арқылы апелляциялық комиссия төрағасының атына түсу емтиханының нәтижелері жарияланғаннан кейінгі келесі күнгі сағат 13:00-ге дейін апелляцияға өтiнiш береді және апелляциялық комиссия өтiнiшті берген күннен бастап бір жұмыс күні iшiнде қарайды.
31. Апелляциялық комиссия әрбір үміткермен жеке тәртіпте онлайн-форматта жұмыс істейді. Үміткер апелляциялық комиссияның отырысына қосылмаған жағдайда, оның апелляцияға берген өтініші қаралмайды.";
33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Апелляция комиссияларының хаттамалары отырыс өткізілген кезден бір жұмыс күні ішінде Академияның қабылдау комиссиясына беріледі.
34. Тиісті білім беру бағдарламалары бойынша магистратураға, докторантураға оқуға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 100 балдық бағалау жүйесі шкаласына сәйкес мамандық бойынша түсу емтихандарының нәтижесінде мүмкін болатын 100 балдан магистратураға шекті балл кемінде 75 балл, докторантураға кемінде 80 балл жинаған үміткерлер конкурстық негізде қабылданады.";
мынадай мазмұндағы 34-1-тармақпен толықтырылсын:
"34-1. Қабылдау комиссиясы тиісті білім беру бағдарламалары бойынша магистранттар мен докторанттар қатарына қабылдау туралы хаттама жасайды.
Білім беру бағдарламалары бойынша бос қабылдау орындары болған жағдайда қабылдау комиссиясы магистратураға арналған мамандық бойынша кіру емтихандарының қорытындысы бойынша кемінде 75 балл, докторантураға кемінде 80 балл жинаған және Академияның интернет-ресурсында және цифрлық жүйесінде конкурстан өтпеген үміткерлер арасында конкурс жариялайды.
Бос қабылдау орындарын иеленуге арналған конкурсқа қатысушылардың тізімі үміткерлердің баянаттары негізінде цифрлық жүйеде автоматты түрде қалыптастырылады.
Қабылдау комиссиясының шешімімен үміткерлер осы Қағидалардың 35-тармағының талаптарына сәйкес бір білім беру бағдарламасынан магистратура немесе докторантураның басқа білім беру бағдарламасына қайта бөлінеді.";

пункты 35 и 36 изложить в следующей редакции:
"35. В случае равенства конкурсных баллов, преимущество при зачислении получают кандидаты, имеющие наибольший стаж (календарных дней) правоохранительной службы, затем имеющие высокие средние баллы диплома.
Далее учитываются научно-педагогические достижения:
1) научные публикации, в том числе в рейтинговых научных изданиях;
2) свидетельства о научных разработках;
3) сертификаты о присуждении научных стипендий и грантов;
4) грамоты или дипломы за участие в научных конференциях и конкурсах;
5) справки, подтверждающие участие в научно-образовательной деятельности Академии.
36. На основании протокола приемной комиссии ректор Академии издает приказ о зачислении кандидатов в число обучающихся в магистратуру и докторантуру, который размещается на интернет-ресурсе Академии и в цифровой системе.
Кандидаты, зачисленные в магистратуру и докторантуру, предоставляют в Академию:
1) личный листок по учету кадров;
2) копию аттестационного листа за последний период службы;
3) справку о стаже правоохранительной службы, выданную кадровой службой;
4) выписку из приказов о присвоении последнего специального звания или классного чина;
5) план-задание от правоохранительного органа в рамках предполагаемой темы исследования (при наличии темы);
6) сведения о сотруднике правоохранительного органа, который будет осуществлять наставничество за кандидатом при выполнении диссертационного исследования (проект).";
приложение 2 к указанным Правилам исключить;
приложения 2-1, 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 к настоящему приказу.
2. Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан (далее – Академия) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан после его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ректора Академии.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением абзацев пятого, седьмого, одиннадцатого, двенадцатого, четырнадцатого, двадцатого, тридцать третьего, сорокового, сорок первого, шестьдесят шестого, шестьдесят седьмого, шестьдесят девятого, семьдесят первого, семьдесят второго, семьдесят восьмого, восемьдесят пятого, восемьдесят шестого, девяносто шестого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.

35 және 36 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Конкурстық баллдар тең болған жағдайда құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі көбірек (күнтізбелік күндері), одан кейін дипломның орташа баллдары жоғары үміткерлер басымдыққа ие болады.
Әрі қарай ғылыми-педагогикалық жетістіктері ескеріледі:
1) ғылыми, оның ішінде рейтингісі жоғары ғылыми басылымдардағы жарияланымдары;
2) ғылыми әзірлемелері туралы куәліктер;
3) ғылыми стипендиялар мен гранттар берілгендігі туралы сертификаттар;
4) ғылыми конференцияларға және конкурстарға қатысқаны үшін берілген грамоталар немесе дипломдар;
5) Академияның ғылыми-білім беру қызметіне қатысқанын растайтын анықтамалар".
36. Қабылдау комиссиясының хаттамасы негізінде Академия ректоры үміткерлерді магистратура және докторантура білім алушыларының санына қабылдау туралы бұйрық шығарады, ол Академияның интернет-ресурсында және цифрлық жүйеде орналастырылады.
Магистратураға мен докторантураға қабылданған үміткерлер Академияға:
1) кадрларды тіркеу бойынша жеке парақты;
2) соңғы қызмет кезеңі бойынша аттестаттау парағының көшірмесін;
3) кадр қызметі берген құқық қорғау қызметіндегі өтілі туралы анықтаманы;
4) соңғы арнаулы атақ немесе сыныптық шен беру туралы бұйрықтардан үзіндіні;
5) болжанатын зерттеу тақырыбы шеңберінде құқық қорғау органынан жоспар-тапсырманы;
6) диссертациялық зерттеуді (жобаны) орындау кезінде үміткерге тәлімгерлікті жүзеге асыратын құқық қорғау органының қызметкері туралы мәліметтерді ұсынады.".
осы Қағидаларға 2-қосымша алып тасталсын;
осы Қағидаларға 2-1, 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы (бұдан әрі – Академия):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Академияның ректорына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармақтың бесінші, жетінші, он бірінші, он екінші, он төртінші, жиырмасыншы, отыз үшінші, қырқыншы, қырық бірінші, алпыс алтыншы, алпыс жетінші, алпыс тоғызыншы, жетпіс бірінші, жетпіс екінші, жетпіс сегізінші, сексен бесінші, сексен алтыншы, тоқсан алтыншы абзацтарын қоспағанда, оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.

Установить, что абзацы пятый, седьмой, одиннадцатый, двенадцатый, четырнадцатый, двадцатый, тридцать третий, сороковой, сорок первый, шестьдесят шестой, шестьдесят седьмой, шестьдесят девятый, семьдесят первый, семьдесят второй, семьдесят восьмой, восемьдесят пятый, восемьдесят шестой, девяносто шестой пункта 1 настоящего приказа до 12 июля 2026 года действуют в следующей редакции:
"1) информационная автоматизированная база данных (далее – информационная система) – программно-аппаратный комплекс, обеспечивающий сбор, хранение, передачу и обработку информации, предназначенной для автоматизации деятельности, связанной с планированием, отбором (приемом документов) и управлением персоналом по вопросам поступления на правоохранительную службу.";
"5. Прием документов, поступающих в магистратуру и докторантуру, осуществляется через информационную систему в следующие сроки:";
"5-1. Для подачи документов и сдачи вступительных экзаменов в магистратуру и докторантуру кандидат проходит регистрацию в информационной системе с использованием индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН).
После процедуры регистрации кандидата в информационной системе личный кабинет создается автоматически.";
"5-2. При регистрации в информационной системе кандидат обязан ознакомиться с политикой конфиденциальности, пользовательским соглашением, подтвердить свое согласие на сбор и обработку персональных данных и принять следующие обязательства:";
"15. Кандидаты для поступления в магистратуру Академии предоставляют в приемную комиссию через информационную систему следующие документы:";
"16. Кандидаты для поступления в докторантуру Академии подают через информационную систему в приемную комиссию:";
"18. Секретарь приемной комиссии через информационную систему проверяет документы кандидатов и при соответствии требованиям пунктов 15 и 16 настоящих Правил подтверждает прием документов в день поступления рапорта, а также допускает к сдаче вступительных экзаменов.
19. При предоставлении кандидатом неполного перечня документов, указанных в пунктах 15 и 16 настоящих Правил секретарь приемной комиссии через информационную систему отказывает в приеме документов с соответствующим обоснованием.";
"Регламент проведения вступительного экзамена утверждается приказом ректора Академии и размещается на интернет-ресурсе Академии и в информационной системе.";
"Вступительный экзамен по специальности проводится через информационную систему в форме комплексного тестирования (КТ) и решения кейсовой задачи.";
"Информация о проведении вступительного экзамена по специальности (дата, время и место проведения вступительного экзамена) в магистратуру, докторантуру Академии размещается на интернет-ресурсе Академии и в информационной системе до начала вступительного экзамена.";
"Программа вступительного экзамена по специальности утверждается решением Ученого совета Академии и размещается на интернет-ресурсе Академии и в информационной системе.";

Осы бұйрықтың 1-тармағының бесінші, жетінші, он бірінші, он екінші, он төртінші, жиырмасыншы, отыз үшінші, қырқыншы, қырық бірінші, алпыс алтыншы, алпыс жетінші, алпыс тоғызыншы, жетпіс бірінші, жетпіс екінші, жетпіс сегізінші, сексен бесінші, сексен алтыншы, тоқсан алтыншы абзацтары 2026 жылғы 12 шілдеге дейін мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"1) ақпараттық автоматтандырылған деректер базасы (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) – құқық қорғау қызметіне түсу мәселелері персоналды жоспарлауға, іріктеуге (қабылдауға) және басқаруға байланысты қызметті автоматтандыруға арналған ақпаратты жинауды, сақтауды, беруді және өңдеуді қамтамасыз ететін бағдарламалық-аппараттық кешен.";
"5. Магистратураға және докторантураға түсетіндердің құжаттарын қабылдау ақпараттық жүйе арқылы мынадай мерзімдерде:";
"5-1. Магистратура мен докторантураға құжаттарды беру және түсу емтихандарын тапсыру үшін үміткер ақпараттық жүйеде жеке сәйкестендіру нөмірінің (бұдан әрі – ЖСН) көмегімен тіркеуден өтеді.
Үміткерді тіркеу рәсімінен кейін жеке кабинет ақпараттық жүйеде автоматты түрде құрылады.";
"5-2. Ақпараттық жүйеде тіркелу кезінде үміткер құпиялылық саясатымен, пайдаланушы келісімімен танысуға, дербес деректерді жинауға және өңдеуге өзінің келісімін растауға және мынадай міндеттемелерді қабылдауға міндетті:";
"15. Академияның магистратурасына оқуға түсу үшін үміткерлер қабылдау комиссиясына ақпараттық жүйе арқылы мынадай құжаттарды:";
"16. Академияның докторантурасына оқуға түсу үшін үміткерлер цифрлық жүйе арқылы қабылдау комиссиясына:";
"18. Қабылдау комиссияның хатшысы ақпараттық жүйе арқылы үміткерлердің құжаттарын тексереді және осы Қағидалардың 15 және 16-тармақтарына сәйкес болған кезде баянат келіп түскен күні құжаттардың қабылданғанын растайды, сондай-ақ түсу емтихандарын тапсыруға рұқсат береді.
19. Үміткер осы Қағидалардың 15 және 16-тармақтарында көрсетілген құжаттардың толық емес тізбесін ұсынған кезде қабылдау комиссиясының хатшысы ақпараттық жүйе арқылы тиісті негіздемемен құжаттарды қабылдаудан бас тартады.";
"Түсу емтиханын өткізу регламенті Академия ректорының бұйрығымен бекітіледі және Академияның интернет-ресурсында және ақпараттық жүйеде орналастырылады.";
"Мамандық бойынша түсу емтихандары кешенді тестілеу (КТ) және кейістік тапсырмаларды шешу түрінде ақпараттық жүйе арқылы өткізіледі.";
"Академияның магистратурасына, докторантурасына мамандығы бойынша түсу емтиханын өткізу (түсу емтиханын өткізу күні, уақыты және орны) туралы ақпарат түсу емтиханы басталғанға дейін Академияның интернет-ресурсында және ақпараттық жүйеде орналастырылады.";
"Мамандық бойынша түсу емтиханының бағдарламасы Академия Ғылыми кеңесінің шешімімен бекітіледі және Академияның интернет-ресурсында, сондай-ақ ақпараттық жүйеде орналастырылады.";

"27. Результаты вступительных экзаменов объявляются в день их проведения в информационной системе и на интернет-ресурсе Академии.";
"30. Заявление на апелляцию подается на имя председателя апелляционной комиссии через информационную систему кандидатом, поступающим в магистратуру или докторантуру, до 13:00 часов следующего дня после объявления результатов вступительного экзамена и рассматривается апелляционной комиссией в течение одного рабочего дня со дня подачи заявления.";
"При наличии вакантных приемных мест по образовательным программам приемная комиссия объявляет конкурс в информационной системе среди кандидатов, набравших по итогам вступительных экзаменов по специальности в магистратуру не менее 75 баллов, в докторантуру не менее 80 баллов и не прошедших по конкурсу на интернет-ресурсе Академии и в информационной системе.";
"Список участников конкурса на занятие вакантных приемных мест формируется на основании рапортов кандидатов автоматически в информационной системе.".
"36. На основании протокола приемной комиссии ректор Академии издает приказ о зачислении кандидатов в число обучающихся в магистратуру и докторантуру, который размещается на интернет-ресурсе Академии и в информационной системе.".
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Б. Асылов
Приложение 1 к приказу
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 6 мая 2026 года № 76
Приложение 2-1
к Правилам приема
на обучение в Академию
правоохранительных органов
при Генеральной прокуратуре
Республики Казахстан,
реализующую образовательные
программы послевузовского
образования
Перечень дисциплин для сдачи вступительного экзамена в магистратуру и докторантуру Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан
Наименование образовательной программы
Наименование дисциплин
1.
7М04203-Юриспруденция
(научно-педагогическое направление)
Теория государства и права;
Уголовное право Республики Казахстан;
Гражданское право Республики Казахстан
2.
7M12301-Правоохранительная деятельность
(профильное направление, в т.ч. дистанционное обучение)
Теория государства и права;
Уголовно-процессуальное право Республики Казахстан;
Административное право Республики Казахстан
3.
7M12303-Правоохранительная деятельность
(научно-педагогическое направление)
Теория государства и права;
Уголовно-процессуальное право Республики Казахстан;
Административное право Республики Казахстан
4.
8D04201-Юриспруденция
(научно-педагогическое направление)
Современные проблемы общей теории права
5.
8D12301-Правоохранительная деятельность
(научно-педагогическое направление)
Теория и практика применения законодательства Республики Казахстан в правоохранительной деятельности
6.

"27. Түсу емтихандарының нәтижелері олар өткізілген күні Академияның ақпараттық жүйесінде және интернет-ресурсында жарияланады.";
"30. Магистратураға немесе докторантураға оқуға түсетін үміткер ақпараттық жүйе арқылы апелляциялық комиссия төрағасының атына түсу емтиханының нәтижелерi жарияланғаннан кейiнгі келесi күнгi сағат 13:00-ге дейiн апелляцияға өтiнiш береді және апелляциялық комиссия өтiнiшті берген күннен бастап бiр жұмыс күні iшiнде қарайды.";
"Білім беру бағдарламалары бойынша бос қабылдау орындары болған жағдайда қабылдау комиссиясы магистратураға арналған мамандық бойынша кіру емтихандарының қорытындысы бойынша кемінде 75 балл, докторантураға кемінде 80 балл жинаған және Академияның интернет-ресурсында және ақпараттық жүйесінде конкурстан өтпеген үміткерлер арасында конкурс жариялайды.";
"Бос қабылдау орындарын иеленуге арналған конкурсқа қатысушылардың тізімі үміткерлердің баянаттары негізінде цифрлық жүйеде автоматты түрде қалыптастырылады.";
"36. Қабылдау комиссиясының хаттамасы негізінде Академия ректоры үміткерлерді магистратура және докторантура білім алушыларының санына қабылдау туралы бұйрық шығарады, ол Академияның интернет-ресурсында және ақпараттық жүйеде орналастырылады.".
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
Б. Асылов
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2026 жылғы 6 мамырдағы
№ 76 бұйрығына
1-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білім берудің білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
жанындағы Құқық қорғау
органдары академиясына оқуға
қабылдау қағидаларына
2-1-қосымша
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының магистратурасы мен докторантурасына түсу емтиханын тапсыруға арналған пәндер тізбесі
Білім беру бағдарламасының атауы
Пәндер атауы
1.
7М04203 - Құқықтану
(ғылыми-педагогикалық бағыт)
Мемлекет және құқық теориясы;
Қазақстан Республикасының Қылмыстық құқығы;
Қазақстан Республикасының Азаматтық құқығы.
2.
7M12301 - Құқық қорғау қызметі (бейіндік бағыт, оның ішінде қашықтан оқыту)
Мемлекет және құқық теориясы;
Қазақстан Республикасының Қылмыстық- процестік құқығы;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқығы.
3.
7M12303 - Құқық қорғау қызметі (ғылыми-педагогикалық бағыт)
Мемлекет және құқық теориясы;
Қазақстан Республикасының Қылмыстық- процестік құқығы;
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқығы.
4.
8D04201 - Құқықтану
(ғылыми-педагогикалық бағыт)
Құқықтың жалпы теориясының заманауи проблемалары
5.
8D12301 - Құқық қорғау қызметі (ғылыми-педагогикалық бағыт)
Қазақстан Республикасының заңнамасын құқық қорғау қызметінде қолданудың теориясы мен практикасы
6.

100
Примечание: Шкала 100-балльной системы оценок для поступления в магистратуру и докторантуру Академии правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре Республики Казахстан

100
Ескерту: Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының жанындағы Құқық қорғау органдары академиясының магистратурасы мен докторантурасына оқуға түсу үшін 100-балдық бағалау жүйесінің шкаласы