Об утверждении Правил деятельности международных и иностранных учебных заведений в Республике Казахстан и (или) их филиалов и формы их сотрудничества
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 16 апреля 2026 года № 191. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 апреля 2026 года № 38479
В соответствии с подпунктом 17-1) статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила деятельности международных и иностранных учебных заведений в Республике Казахстан и (или) их филиалов и формы их сотрудничества.
2. Департаменту международного сотрудничества Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки и высшего
образования Республики Казахстан
С. Нурбек
Утверждены приказом
Министр науки и
высшего образования
Республики Казахстан
от 16 апреля 2026 года № 191
Правила
деятельности международных и иностранных учебных заведений в Республике Казахстан и (или) их филиалов и формы их сотрудничества
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила деятельности международных и иностранных учебных заведений в Республике Казахстан и (или) их филиалов и формы их сотрудничества (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 17-1) статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон) и определяют порядок деятельности международных и иностранных учебных заведений в Республике Казахстан и (или) их филиалов и формы их сотрудничества.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) международное учебное заведение – организация высшего и (или) послевузовского образования, созданная по инициативе Правительств двух и более государств и осуществляющая образовательную деятельность в сфере высшего и (или) послевузовского образования на территории Республики Казахстан с выдачей документа об образовании собственного образца, признаваемого на территориях государств;
2) филиал международного учебного заведения – обособленное структурное подразделение международного учебного заведения, осуществляющее образовательную деятельность в сфере высшего и (или) послевузовского образования на территории Республики Казахстан с выдачей документа об образовании международного учебного заведения, признаваемого на территориях государств;

Қазақстан Республикасындағы халықаралық және шетелдік оқу орындары және (немесе) олардың филиалдары қызметінің қағидаларын және олардың ынтымақтастығының нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2026 жылғы 16 сәуірдегі № 191 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 20 сәуірде № 38479 болып тіркелді
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабының 17-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасындағы халықаралық және шетелдік оқу орындары және (немесе) олардың филиалдары қызметінің қағидаларын және олардың ынтымақтастығының нысандары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Халықаралық ынтымақтастық департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2026 жылғы 16 сәуірдегі
№ 191 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасындағы халықаралық және шетелдік оқу орындары және (немесе) олардың филиалдары қызметінің қағидалары және олардың ынтымақтастығының нысандары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасындағы халықаралық және шетелдік оқу орындары және (немесе) олардың филиалдары қызметінің қағидалары және олардың ынтымақтастығының нысандары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-3-бабының 17-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасындағы халықаралық және шетелдік оқу орындары және (немесе) олардың филиалдары қызметінің тәртібін және олардың ынтымақтастығының нысандарын айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) халықаралық оқу орны – екі және одан да көп мемлекеттердің Үкіметтерінің бастамасы бойынша құрылған және Қазақстан Республикасының аумағында жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласында білім беру қызметін жүзеге асыратын, мемлекеттердің аумақтарында танылатын өз үлгісіндегі білім туралы құжат беретін жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы;
2) халықаралық оқу орнының филиалы – Қазақстан Республикасының аумағында жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласында білім беру қызметін жүзеге асыратын, халықаралық оқу орнының білім туралы құжатын беретін, мемлекеттер аумағында танылатын халықаралық оқу орнының оқшауланған құрылымдық бөлімшесі;

3) иностранное учебное заведение – организация высшего и (или) послевузовского образования, созданная по инициативе иностранного учебного заведения и осуществляющая образовательную деятельность в сфере высшего и (или) послевузовского образования на территории Республики Казахстан с выдачей документа об образовании иностранного учебного заведения, признаваемого на территории Республики Казахстан и на территории иностранного государства;
4) филиал иностранного учебного заведения – обособленное структурное подразделение иностранного учебного заведения, осуществляющее образовательную деятельность в сфере высшего и (или) послевузовского образования на территории Республики Казахстан самостоятельно или совместно с казахстанской организацией высшего и (или) послевузовского образования (далее – Казахстанская ОВПО) с выдачей документа об образовании иностранного учебного заведения или двух документов об образовании (иностранного учебного заведения и Казахстанской ОВПО), признаваемых на территории Республики Казахстан и на территории иностранного государства.
Глава 2. Порядок деятельности международных и иностранных учебных заведений в Республике Казахстан и (или) их филиалов
3. Управление международными и иностранными учебными заведениями в Республике Казахстан и (или) их филиалами осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международными договорами, решениями уполномоченного органа.
4. Порядок организации образовательной деятельности, приема на обучение и управления качеством образования регулируется в соответствии с законодательством Республики Казахстан и внутренними документами международных и иностранных учебных заведений в Республике Казахстан и (или) их филиалов, обеспечивающими качество образования не ниже уровня качества образования в международных и иностранных учебных заведениях.
5. Финансирование международных и иностранных учебных заведений в Республике Казахстан и (или) их филиалов осуществляется за счет собственных средств, инвестиционных средств, средств, поступающих за обучение обучающихся, благотворительных пожертвований юридических и физических лиц, иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Размещение государственного образовательного заказа из республиканского бюджета осуществляется после принятия проекта закона о республиканском бюджете на соответствующий период Мажилисом Парламента Республики Казахстан и должно соответствовать нормам бюджетного законодательства.
6. Международные и иностранные учебные заведения в Республике Казахстан и (или) их филиалы разрабатывают свои стратегии развития и (или) программы развития и (или) планы развития и обеспечивают их эффективную реализацию.

3) шетелдік оқу орны – шетелдік оқу орнының бастамасымен құрылған және Қазақстан Республикасының аумағында жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласында білім беру қызметін жүзеге асыратын, шетелдік оқу орнының білім туралы құжатын беретін, Қазақстан Республикасының аумағында және шетел мемлекетінің аумағында танылатын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы;
4) шетелдік оқу орнының филиалы – Қазақстан Республикасының аумағында дербес немесе қазақстандық жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымымен (бұдан әрі – Қазақстандық ЖЖОКБҰ) бірлесіп білім беру қызметін жүзеге асыратын, шетелдік оқу орнының білім туралы құжатын немесе екі білім туралы құжатты (шетелдік оқу орнының және Қазақстандық ЖЖОКБҰ) беретін, Қазақстан Республикасының аумағында және шетел мемлекетінің аумағында танылатын шетелдік оқу орнының оқшауланған құрылымдық бөлімшесі.
2-тарау. Қазақстан Республикасындағы халықаралық және шетелдік оқу орындары және (немесе) олардың филиалдары қызметінің тәртібі
3. Қазақстан Республикасындағы халықаралық және шетелдік оқу орындарын және (немесе) олардың филиалдарын басқару егер халықаралық шарттарда, уәкілетті органның шешімдерінде өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Білім беру қызметін ұйымдастыру, оқуға қабылдау және білім сапасын басқару тәртібі Қазақстан Республикасының заңнамасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы халықаралық және шетелдік оқу орындарының және (немесе) олардың филиалдарының ішкі құжаттарына сәйкес реттеледі, бұл құжаттар білім сапасының халықаралық және шетелдік оқу орындарындағы деңгейінен төмен болмауын қамтамасыз етеді.
5. Қазақстан Республикасындағы халықаралық және шетелдік оқу орындарын және (немесе) олардың филиалдарын қаржыландыру өз қаражаттары есебінен, инвестициялық қаражаттардан, білім алушылардан түскен оқу ақысы есебінен, заңды және жеке тұлғалардың қайырымдылық жарналарынан, Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен жүзеге асырылады.
Республикалық бюджеттен мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі тиісті кезеңге арналған республикалық бюджет туралы заң жобасын қабылдағаннан кейін жүзеге асырылады және бюджет заңнамасының нормаларына сәйкес келуге тиіс.
6. Қазақстан Республикасындағы халықаралық және шетелдік оқу орындары және (немесе) олардың филиалдары өздерінің даму стратегияларын және (немесе) даму бағдарламаларын және (немесе) даму жоспарларын әзірлейді және олардың тиімді іске асырылуын қамтамасыз етеді.

7. Воспитательная деятельность международных и иностранных учебных заведений в Республике Казахстан и (или) их филиалов является составной частью образовательного процесса и направлена на формирование патриотизма, гражданственности, интернационализма, высокой морали и нравственности, правовой культуры, межконфессиональной толерантности, а также на развитие разносторонних интересов и способностей обучающихся.
8. Международные и иностранные учебные заведения в Республике Казахстан и (или) их филиалы в соответствии со спецификой своей работы имеют право устанавливать прямые связи с зарубежными организациями образования, науки и культуры, международными организациями и фондами, заключать двусторонние и многосторонние договоры о сотрудничестве.
9. Деятельность международных и иностранных учебных заведений в Республике Казахстан и (или) их филиалов прекращается по решению уполномоченного органа в случаях:
1) вступления в силу решения уполномоченного органа об отзыве и лишении лицензии и (или) приложения к лицензии на занятие образовательной деятельностью за нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере образования и о разрешениях и уведомлениях;
2) отсутствия действующего сертификата о международной аккредитации, в том числе и на образовательные программы;
3) нарушения условий, предусмотренных международными договорами или соглашениями, на основании которых было осуществлено их создание;
4) по инициативе их учредителя (учредителей).
Решение о прекращении деятельности международных или иностранных учебных заведений в Республике Казахстан и (или) их филиалов принимается уполномоченным органом с учетом обязательств международных или иностранных учебных заведений в Республике Казахстан и (или) их филиалов по обеспечению прав и интересов обучающихся, включая их перевод в другие организации образования.
Глава 3. Формы сотрудничества международных и иностранных учебных заведений в Республике Казахстан и (или) их филиалов
10. Международные и иностранные учебные заведения в Республике Казахстан и (или) их филиалы осуществляют свою деятельность на территории Республики Казахстан в формах совместной образовательной программы, программы двойного диплома и стратегического партнерства.
Реализация программ двойного диплома подразумевает соответствие образовательных программ организации высшего и (или) послевузовского образования-партнеров с выдачей двух документов об образовании.
Совместная образовательная программа разрабатывается Казахстанской ОВПО совместно с иностранным учебным заведением с выдачей одного документа об образовании.
Программы двойного диплома и совместные образовательные программы характеризуются принятием сторонами общих обязательств по определению целей и содержания программ, организации учебного процесса, присуждения степени или присвоения квалификации.
Стратегическое партнерство подразумевает повышение качества высшего образования посредством направления иностранным учебным заведением квалифицированного профессорско-преподавательского состава, внедрения методик обучения иностранного учебного заведения, обучения местных преподавателей посредством курсов повышения квалификации, стажировок, семинаров, проведения совместных исследований с учетом региональной потребности и обеспечения развития междисциплинарных, совместных и двудипломных образовательных программ.

7. Қазақстан Республикасындағы халықаралық және шетелдік оқу орындарының және (немесе) олардың филиалдарының тәрбиелік қызметі білім беру процесінің құрамдас бөлігі болып табылады және патриотизмді, азаматтылықты, интернационализмді, жоғары мораль мен адамгершілікті, құқықтық мәдениетті, конфессияаралық төзімділікті қалыптастыруға, сондай-ақ білім алушылардың жан-жақты қызығушылықтары мен қабілеттерін дамытуға бағытталады.
8. Қазақстан Республикасындағы халықаралық және шетелдік оқу орындары және (немесе) олардың филиалдары өз жұмысының ерекшеліктеріне сәйкес шетелдік білім беру, ғылым және мәдениет ұйымдарымен, халықаралық ұйымдармен және қорлармен тікелей байланыстар орнатуға, ынтымақтастық туралы екі жақтан және көп жақты шарттар жасасуға құқығы бар.
9. Қазақстан Республикасындағы халықаралық және шетелдік оқу орындары және (немесе) олардың филиалдарының қызметі:
1) Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы, сондай-ақ рұқсаттар мен хабарламалар туралы заңнамасын бұзған жағдайда білім беру қызметімен айналысуға арналған лицензиясын және (немесе) лицензияға қосымшасын қайтарып алу және айыру туралы уәкілетті органның шешімі күшіне енген;
2) қолданыстағы халықаралық аккредиттеу туралы, оның ішінде білім беру бағдарламаларына арналған сертификаты болмаған;
3) олардың құрылуына негіз болған халықаралық шарттарда немесе келісімдерде көзделген талаптарды бұзған;
4) құрылтайшы (құрылтайшылар) бастама көтерген жағдайларда уәкілетті органның шешімімен тоқтатылады.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасындағы халықаралық немесе шетелдік оқу орындары және (немесе) олардың филиалдарының қызметін тоқтату туралы шешімді Қазақстан Республикасындағы халықаралық немесе шетелдік оқу орындары және (немесе) олардың филиалдары білім алушыларының құқықтары мен мүдделерін, оның ішінде олардың басқа оқу орындарына ауысуын қамтамасыз ету міндеттемелерін ескере отырып қабылдайды.
3-тарау. Қазақстан Республикасындағы халықаралық және шетелдік оқу орындары және (немесе) олардың филиалдарының ынтымақтастығының нысандары
10. Қазақстан Республикасындағы халықаралық және шетелдік оқу орындары және (немесе) олардың филиалдары өз қызметін Қазақстан Республикасының аумағында бірлескен білім беру бағдарламалары, қос дипломды бағдарламалар және стратегиялық әріптестік нысандарында жүзеге асырады.
Қос дипломды бағдарламаларды іске асыру әріптес жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының білім беру бағдарламаларының сәйкестігін және екі білім туралы құжаттың берілуін көздейді.
Бірлескен білім беру бағдарламасы Қазақстандық жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымымен шетелдік оқу орнымен бірлесіп әзірленеді және бір білім туралы құжат беріледі.
Қос дипломды бағдарламалар мен бірлескен білім беру бағдарламалары тараптардың бағдарламалардың мақсаттары мен мазмұнын айқындау, оқу процесін ұйымдастыру, дәреже беру немесе біліктілік тағайындау бойынша ортақ міндеттемелер қабылдауымен сипатталады.
Стратегиялық әріптестік шетелдік оқу орнының білікті профессорлық-оқытушылық құрамын тарту, шетелдік оқу орнының оқыту әдістемелерін енгізу, жергілікті оқытушыларды біліктілікті арттыру курстары, тағылымдамалар, семинарлар арқылы оқыту, өңірлік қажеттіліктерді ескере отырып бірлескен зерттеулер жүргізу, сондай-ақ пәнаралық, бірлескен және қос дипломды білім беру бағдарламаларын дамытуды қамтамасыз ету жолымен жоғары білім сапасын арттыруды көздейді.