О внесении изменений в приказы Министра просвещения Республики Казахстан от 25 апреля 2024 года № 86 "Об утверждении Отраслевой системы поощрения Министерства просвещения Республики Казахстан" и от 29 августа 2025 года № 197 "Об утверждении Методики проведения рейтинга эффективности деятельности педагогов и руководителей организаций образования"
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 15 апреля 2026 года № 96-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 апреля 2026 года № 38477
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 25 апреля 2024 года № 86 "Об утверждении Отраслевой системы поощрения Министерства просвещения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34309) следующие изменения:
в Отраслевой системе поощрения Министерства просвещения Республики Казахстан, утвержденной указанным приказом:
пункты 12, 13, 14, 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"12. Кадровая служба Министерства уведомляет посредством модуля "Марапат" цифровой системы "Национальная образовательная база данных" (далее – ЦС НОБД) органы управления образованием и организации образования о сроках приема представлений, квоте на поощрения (далее – квота) не позднее чем за 70 календарных дней до соответствующего праздника, дня.
13. Организации сферы образования (независимо от форм собственности) для поощрения педагогов, работников сферы образования, а также лиц, внесших вклад в развитие сферы образования, направляют в органы управления образованием городов/районов посредством модуля "Марапат" (при наличии доступа к ЦС НОБД) не позднее чем за 50 календарных дней до соответствующего праздника, дня:
1) представление;
2) наградной лист установленного образца по форме согласно приложению 9 к настоящей Системе поощрения.
14. Органы управления образованием городов/районов формируют списки педагогов, набравших наибольший балл по уровням образования (независимо от форм собственности) в соответствии с показателями согласно приложению 10 к настоящей Системе поощрения, а также списки работников сферы образования, лиц, внесших вклад в развитие сферы образования, и направляют в органы управления образованием областей, городов республиканского значения и столицы посредством модуля "Марапат" (при наличии доступа к ЦС НОБД) согласно квоте не позднее чем за 40 календарных дней до соответствующего праздника, дня:

"Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің салалық көтермелеу жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 25 сәуірдегі № 86 және "Білім беру ұйымдарының педагогтері мен басшылары қызметінің тиімділігі рейтингін жүргізу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 29 тамыздағы № 197 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2026 жылғы 15 сәуірдегі № 96-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 17 сәуірде № 38477 тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің салалық көтермелеу жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2024 жылғы 25 сәуірдегі № 86 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34309 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің салалық көтермелеу жүйесінде:
12, 13, 14, 15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Министрліктің кадр қызметі "Ұлттық білім беру деректер қоры" цифрлық жүйесінің (бұдан әрі – ҰБДҚ ЦЖ) "Марапат" модулі арқылы білім беруді басқару органдары мен білім беру ұйымдарын тиісті мерекеге, күнге дейін күнтізбелік 70 күннен кешіктірмей ұсыныстарды қабылдау мерзімдері, көтермелеу квотасы (бұдан әрі – квота) туралы хабардар етеді.
13. Білім беру саласының ұйымдары (меншік нысанына қарамастан) педагогтерді, білім беру саласының қызметкерлерін, сондай-ақ білім беру саласын дамытуға үлес қосқан тұлғаларды көтермелеу үшін тиісті мерекеге, күнге дейін күнтізбелік 50 күннен кешіктірмей "Марапат" модулі арқылы (ҰБДҚ ЦЖ қолжетімді болған жағдайда) қалалардың/аудандардың білім беруді басқару органдарына:
1) ұсыныс;
2) осы Көтермелеу жүйесіне 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі награда парағын жолдайды.
14. Қалалардың/аудандардың білім беруді басқару органдары осы Көтермелеу жүйесіне 10-қосымшада көзделген көрсеткіштерге сәйкес білім беру деңгейлері бойынша (меншік нысанына қарамастан) ең жоғары балл жинаған педагогтердің тізімдерін, сондай-ақ білім беру саласы қызметкерлерінің, білім беру саласын дамытуға үлес қосқан тұлғалардың тізімдерін қалыптастырады және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім беруді басқару органдарына тиісті мерекеге, күнге дейін күнтізбелік 40 күннен кешіктірмей "Марапат" модулі арқылы (ҰБДҚ ЦЖ қолжетімді болған жағдайда) квотаға сәйкес:

1) представление;
2) наградной лист установленного образца по форме согласно приложению 9 к настоящей Системе поощрения.
15. Органы управления образованием областей, городов республиканского значения и столицы формируют списки педагогов, набравших наибольший балл по уровням образования (независимо от форм собственности) в соответствии с показателями согласно приложению 10 к настоящей Системе поощрения, а также списки работников сферы образования, лиц, внесших вклад в развитие сферы образования, посредством модуля "Марапат" (при наличии доступа к ЦС НОБД) согласно квоте не позднее чем за 30 календарных дней до соответствующего праздника, дня и вносят в Министерство:
1) представление;
2) наградной лист установленного образца по форме согласно приложению 9 к настоящей Системе поощрения.
16. Руководители структурных подразделений Министерства, организаций и учреждений, находящихся в ведении Министерства, государственных учреждений – территориальных органов, находящихся в ведении Комитета по обеспечению качества в сфере образования Министерства, формируют списки педагогов, работников сферы образования, лиц, внесших вклад в развитие сферы образования, по своему курируемому направлению работы, и не позднее чем за 30 календарных дней до соответствующего праздника, дня вносят в кадровую службу посредством модуля "Марапат" (при наличии доступа к ЦС НОБД):
1) представление;
2) наградной лист установленного образца по форме согласно приложению 9 к настоящей Системе поощрения.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
18. При техническом сбое ЦС НОБД или отсутствии доступа к ЦС НОБД органами и организациями сферы образования документы, указанные в пунктах 12, 13, 14, 15 и 16 настоящей Системы поощрения, направляются посредством электронного документооборота.".
2. Внести в приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 29 августа 2025 года № 197 "Об утверждении Методики проведения рейтинга эффективности деятельности педагогов и руководителей организаций образования (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36769) следующие изменения:
в Методике проведения рейтинга эффективности деятельности педагогов и руководителей организаций образования, утвержденной указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Рейтинг формируется по итогам завершенного учебного года через цифровой объект Национальная платформа непрерывного профессионального развития педагога "Ұстаз" (далее – Платформа) и (или) на бумажном носителе по форме согласно приложению к настоящей Методике.";
абзац первый пункта 9 изложить в следующей редакции:

1) ұсыныс;
2) осы Көтермелеу жүйесіне 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі награда парағын жолдайды.
15. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың білім беруді басқару органдары осы Көтермелеу жүйесіне 10-қосымшада көзделген көрсеткіштерге сәйкес білім беру деңгейлері бойынша (меншік нысанына қарамастан) ең жоғары балл жинаған педагогтердің тізімдерін, сондай-ақ білім беру саласы қызметкерлерінің, білім беру саласын дамытуға үлес қосқан тұлғалардың тізімдерін квотаға сәйкес "Марапат" модулі арқылы (ҰБДҚ ЦЖ қолжетімді болған жағдайда) тиісті мерекеге, күнге дейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей қалыптастырады және Министрлікке:
1) ұсыныс;
2) осы Көтермелеу жүйесіне 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі награда парағын енгізеді.
16. Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің, Министрліктің қарамағындағы ұйымдар мен мекемелердің, Министрліктің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитетінің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің -аумақтық органдардың басшылары өздерінің жетекшілік ететін жұмыс бағыты бойынша педагогтердің, білім беру саласы қызметкерлерінің, білім беру саласын дамытуға үлес қосқан тұлғалардың тізімдерін қалыптастырады және тиісті мерекеге, күнге дейін 30 күнтізбелік күннен кешіктірмей "Марапат" модулі (ҰБДҚ ЦЖ қолжетімді болған жағдайда) арқылы кадр қызметіне:
1) ұсыныс;
2) осы Көтермелеу жүйесіне 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі награда парағын енгізеді.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. ҰБДҚ ЦЖ-да техникалық ақау немесе ҰБДҚ ЦЖ қолжетімсіз болған жағдайда, білім беру саласындағы органдар мен ұйымдар осы Көтермелеу жүйесінің 12, 13, 14, 15 және 16-тармақтарында көрсетілген құжаттарды электрондық құжатайналым арқылы жолдайды.".
2. "Білім беру ұйымдарының педагогтері мен басшылары қызметінің тиімділігі рейтингін жүргізу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 29 тамыздағы № 197 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36769 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру ұйымдарының педагогтері мен басшылары қызметінің тиімділігі рейтингін жүргізу әдістемесінде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Рейтинг осы Әдістемеге қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Ұстаз" педагогтің үздіксіз кәсіби дамуының ұлттық платформасы цифрлық объектісі (бұдан әрі – Платформа) арқылы және (немесе) қағаз тасымалдағышта аяқталған оқу жылының қорытындысы бойынша қалыптастырылады.";
9-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Рейтинг проводится на основе данных, полученных из цифровой системы "Национальная образовательная база данных" и сформированных материалов педагогов на Платформе через сбор и обработку документов (сведений) из различных баз данных.".
3. Департаменту развития и управления персоналом Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства просвещения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Ж. Сулейменова

"9. Рейтинг педагогтердің "Ұлттық білім беру деректер қоры" цифрлық жүйесінен алынған деректері және Платформада әртүрлі дерекқорлардағы құжаттарды (мәліметтерді) жинау және өңдеу арқылы қалыптастырылған материалдары негізінде өткізіледі.".
3. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Персоналды дамыту және басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Ж. Сулейменова