Об утверждении Правил проведения аукциона на разведку твердых полезных ископаемых на вновь свободный блок
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 14 апреля 2026 года № 170. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 апреля 2026 года № 38458
В соответствии с пунктом 2 статьи 189-1 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения аукциона на разведку твердых полезных ископаемых на вновь свободный блок.
2. Департаменту недропользования Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 14 апреля 2026 года № 170
Правила проведения аукциона на разведку твердых полезных ископаемых на вновь свободный блок
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения аукциона на разведку твердых полезных ископаемых на вновь свободный блок (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 189-1 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения аукциона среди заявителей, претендующих на один и тот же блок, вновь свободный для проведения операций по разведке твердых полезных ископаемых.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) аукцион – форма торгов, проводимых с использованием веб-портала реестра в электронной форме, при которой участники, определенные компетентным органом по результатам рассмотрения заявлений на лицензии, подтверждают свои предложения публично;
2) подписной бонус - разовый фиксированный платеж за приобретение права недропользования на контрактной территории (участке недр), а также при расширении контрактной территории (участка недр) в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;

Қайта босаған блокқа пайдалы қатты қазбаларды барлауға аукцион өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2026 жылғы 14 сәуірдегі № 170 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 17 сәуірде № 38458 тіркелді
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 189-1-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қайта босаған блокқа пайдалы қатты қазбаларды барлауға аукцион өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект
және цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және
құрылыс министрі
2026 жылғы 14 сәуірдегі
№ 170
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2026 жылғы "___" ____
№ _____ бұйрығымен
бекітілген
Қайта босаған блокқа пайдалы қатты қазбаларды барлауға аукцион өткізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қайта босаған блокқа пайдалы қатты қазбаларды барлауға аукцион өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 189-1-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операцияларды жүргізу үшін қайта босаған бір блокқа үміткер өтініш берушілер арасында аукцион өткізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аукцион – лицензияларға өтініштерді қарау нәтижелері бойынша құзыретті орган айқындаған қатысушылар өз ұсыныстарын жария түрде растайтын, тізілімнің веб-порталын пайдалана отырып электрондық нысанда өткізілетін сауда-саттық нысаны;
2) қол қою бонусы – келісімшарттық аумақта (жер қойнауы учаскесінде), сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен келісімшарттық аумақты (жер қойнауы учаскесін) кеңейту кезінде жер қойнауын пайдалану құқығын сатып алғаны үшін біржолғы тіркелген төлем;

3) шаг аукциона – величина, на которую увеличивается размер подписного бонуса;
4) аукционный зал – раздел веб-портала реестра, обеспечивающий возможность ввода, хранения и обработки информации, необходимой для проведения аукциона;
5) реестр итогов аукциона – сведения, автоматически формируемые веб-порталом реестра по итогам аукциона с указанием аукционных номеров участников аукциона и размеров подписных бонусов, по каждому аукциону с указанием блока (ов);
6) аукционный номер – номер, присваиваемый участнику для участия в аукционе при наличии электронной цифровой подписи;
7) объект аукциона (далее – объект) – право на включение блока (блоков) в лицензию в приоритетном порядке;
8) геоинформационный сервис (далее – геосервис) – информационный сервис, содержащий информацию о территориях, в пределах которых участки недр предоставляются для разведки твердых полезных ископаемых на основании аукциона, предназначенный для внесения, сбора, обработки, анализа данных об использовании таких участков, полученных путем внесения результатов систематических наблюдений, наземных съемок, обследований, инвентаризаций, материалов государственного контроля за использованием и охраной земель, архивных данных, данных дистанционного зондирования земель, сведений, полученных из государственных информационных систем и электронных информационных ресурсов, а также других сведений о состоянии земель и недр;
9) победитель – участник аукциона, подтвердивший наиболее высокий размер подписного бонуса за объект среди других зарегистрированных участников аукциона или единственный зарегистрированный участник аукциона;
10) единая платформа недропользования (далее – ЕПН) – государственная информационная система, которая обеспечивает оказание государственных услуг и информационное взаимодействие между государственными органами, недропользователями и иными заинтересованными лицами в сфере недропользования, в том числе посредством интеграции с другими объектами информатизации.;
11) аукцион на повышение – метод аукциона, при котором стартовый размер подписного бонуса повышается с заранее объявленным шагом аукциона;
12) участник – физическое или юридическое лицо, зарегистрированное в установленном порядке для участия в аукционе;
13) заявка на участие – заявка на участие в аукционе, поданная заявителем на выдачу лицензии на разведку твердых полезных ископаемых;
14) текущий размер подписного бонуса – размер подписного бонуса, складывающийся в ходе аукциона;
15) стартовый размер подписного бонуса - размер подписного бонуса, с которого начинается аукцион по объекту, установленный в соответствии со статьей 762 Налогового кодекса Республики Казахстан;

3) аукцион қадамы – қол қою бонусының мөлшері ұлғайтылатын шама;
4) аукцион залы – аукцион өткізу үшін қажетті ақпаратты енгізуді, сақтауды және өңдеуді қамтамасыз ететін тізілім веб-порталының бөлімі;
5) аукцион қорытындыларының тізілімі – әрбір аукцион бойынша блокты (блоктарды) көрсете отырып, аукционға қатысушылардың аукциондық нөмірлері мен қол қою бонустарының мөлшерлері көрсетілген, аукцион қорытындылары бойынша тізілім веб-порталымен автоматты түрде қалыптастырылатын мәліметтер;
6) аукциондық нөмір – электрондық цифрлық қолтаңбасы болған кезде аукционға қатысу үшін қатысушыға берілетін нөмір;
7) аукцион объектісі (бұдан әрі – объект) – блокты (блоктарды) лицензияға басым тәртіппен енгізу құқығы;
8) геоақпараттық сервис (бұдан әрі – геосервис) – аукцион негізінде пайдалы қатты қазбаларды барлау үшін жер қойнауы учаскелері берілетін аумақтар туралы ақпаратты қамтитын, жүйелі бақылаулар, жерүсті түсірілімдері, зерттеулер, түгендеулер нәтижелерін, жерлерді пайдалану мен қорғау саласындағы мемлекеттік бақылау материалдарын, архивтік деректерді, жерлерді қашықтан зондтау деректерін, мемлекеттік ақпараттық жүйелер мен электрондық ақпараттық ресурстардан алынған мәліметтерді, сондай-ақ жерлер мен жер қойнауының жай-күйі туралы өзге де мәліметтерді енгізу, жинау, өңдеу және талдау үшін арналған ақпараттық сервис;
9) жеңімпаз – аукционның басқа тіркелген қатысушылары арасында объект үшін ең жоғары қол қою бонусының мөлшерін растаған немесе аукционның жалғыз тіркелген қатысушысы болып табылатын аукцион қатысушысы;
10) жер қойнауын пайдаланудың бірыңғай платформасы (бұдан әрі – ЖҚПБП) – жер қойнауын пайдалану саласында мемлекеттік органдар, жер қойнауын пайдаланушылар және өзге де мүдделі тұлғалар арасындағы мемлекеттік қызметтер көрсетуді және ақпараттық өзара іс-қимылды, оның ішінде басқа да ақпараттандыру объектілерімен интеграциялау арқылы қамтамасыз ететін мемлекеттік ақпараттық жүйе;
11) көтеру аукционы – қол қою бонусының бастапқы мөлшері алдын ала жарияланған аукцион қадамымен ұлғайтылатын аукцион әдісі;
12) қатысушы – аукционға қатысу үшін белгіленген тәртіппен тіркелген жеке немесе заңды тұлға;
13) қатысуға өтінім – пайдалы қатты қазбаларды барлауға лицензия беру туралы өтініш беруші ұсынған аукционға қатысуға өтінім;
14) қол қою бонусының ағымдағы мөлшері – аукцион барысында қалыптасатын қол қою бонусының мөлшері;
15) қол қою бонусының бастапқы мөлшері – Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 762-бабына сәйкес белгіленетін объект бойынша аукцион басталатын қол қою бонусының мөлшері;

16) окончательный размер подписного бонуса – максимальный размер подписного бонуса, определенный в отношении блока (блоков) по итогам аукциона;
17) лицензия – лицензия на разведку твердых полезных ископаемых, выдаваемая компетентным органом в результате определения приоритета на блок (блоки) по итогам аукциона;
18) заявление на лицензию – заявление о выдаче лицензии на разведку твердых полезных ископаемых;
19) веб-портал реестра государственного имущества (далее – веб-портал реестра) – интернет-ресурс, размещенный в сети интернет по адресу: e-qazyna.kz, предоставляющий единую точку доступа к электронной базе данных об объектах продажи реестра государственного имущества (далее – реестр);
20) единый оператор в сфере учета государственного имущества (далее – единый оператор) – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, определенное по решению Правительства Республики Казахстан, на которое возложены задачи по реализации единой технической политики в сфере организации и учета государственного имущества;
21) электронный кошелек – лицевой счет участника в реестре для отражения денег, внесенных им на расчетный счет единого оператора в банке второго уровня;
22) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
23) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами ЭЦП и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Заявления о выдаче лицензии считаются имеющими одинаковую приоритетность, если данные заявления на выдачу лицензии на разведку твердых полезных ископаемых, включающие один и тот же блок, поданы в течение пятнадцати рабочих дней со дня размещения на ЕПН сведений о вновь свободном блоке.
В этом случае приоритет рассмотрения заявлений определяется по итогам аукциона.
4. Аукцион проводится среди заявителей, претендующих на один и тот же блок, вновь свободный для проведения операций по разведке твердых полезных ископаемых, по заявлениям, в результате рассмотрения которых компетентным органом не принято решение об отказе в выдаче лицензии.
5. Аукцион проводится в целях определения приоритета на блок (блоки) для включения в выдаваемую лицензию.
6. Заявители, не зарегистрировавшиеся для участия в аукционе, а равно не принявшие в нем участия, считаются отказавшимися от приоритета по соответствующему блоку.
7. Организация и проведение аукциона осуществляются компетентным органом в соответствии со статьей 189-1 Кодекса и настоящими Правилами на веб-портале реестра.

16) қол қою бонусының түпкілікті мөлшері – аукцион қорытындылары бойынша блок (блоктар) бойынша айқындалған қол қою бонусының ең жоғары мөлшері;
17) лицензия – аукцион қорытындылары бойынша блокқа (блоктарға) басымдық айқындалу нәтижесінде құзыретті орган беретін пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензия;
18) лицензияға өтініш – пайдалы қатты қазбаларды барлауға лицензия беру туралы өтініш;
19) мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталы (бұдан әрі – тізілім веб-порталы) – интернет желісінде e-qazyna.kz мекенжайы бойынша қайта босаған, мемлекеттік мүлік тізілімінің сату объектілері туралы электрондық дерекқорға (бұдан әрі – тізілім) қолжетімділіктің бірыңғай нүктесін ұсынатын интернет-ресурс;
20) мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор (бұдан әрі – бірыңғай оператор) – жарғылық капиталында мемлекеттің қатысуы бар, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен айқындалатын, мемлекеттік мүлікті ұйымдастыру және есепке алу саласында бірыңғай техникалық саясатты іске асыру жөніндегі міндеттер жүктелген заңды тұлға;
21) электрондық әмиян – қатысушының екінші деңгейдегі банкте бірыңғай оператордың есеп айырысу шотына енгізген ақшасын көрсету үшін тізілімдегі жеке шоты;
22) электрондық құжат – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
23) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – ЭЦҚ құралдарымен жасалған, электрондық құжаттың түпнұсқалығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермегендігін растайтын, электрондық цифрлық белгілер жиынтығы.
3. Лицензия беру туралы өтініштер, егер аталған сол бір блокқа енгізілетін пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған лицензияны беруге арналған өтініштер қайта босаған блок туралы мәліметтер ЖҚПБП-да орналасқан күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде берілген жағдайда, бірдей басымдыққа ие деп есептеледі.
Бұл жағдайда өтініштерді қарау басымдығы аукцион қорытындысы бойынша айқындалады.
4. Аукцион қарау нәтижелерінде құзыретті орган лицензия беруден бас тарту туралы шешім қабылдамаған өтініштер бойынша пайдалы қатты қазбаларды барлау бойынша операцияларды жүргізу үшін қайта босаған сол бір блокқа үміткер өтініш берушілер арасында өткізіледі.
5. Аукцион берілетін лицензияға блокты (блоктарды) енгізу үшін басымдықты айқындау мақсатында өткізіледі.
6. Аукционға қатысу үшін тіркелмеген, ал оған қатыспаған өтініш берушілер тиісті блок бойынша басымдықтан бас тартқан деп есептеледі.
7. Аукционды ұйымдастыру және өткізу Кодекстің 189-1-бабына және осы Қағидаларға сәйкес тізілім веб-порталында құзыретті органмен жүзеге асырылады.

8. Единый оператор обеспечивает функционирование ЕПН и веб-портала реестра.
9. Аукцион проводится на повышение среди заявителей, претендующих на один и тот же блок, вновь свободный для проведения операций по разведке твердых полезных ископаемых.
10. В геосервисе отображается графическая информация по вновь свободным блокам, с указанием номера и статуса блоков.
11. Уведомление заявителю о совпадающих блоках и приглашение на участие в аукционе формируется компетентным органом в ЕПН и автоматически размещается в личном кабинете участника на веб-портале реестра. Указанное уведомление также направляется компетентным органом на электронный адрес заявителя, указанный в заявлении на получение лицензии, не позднее десяти рабочих дней со дня окончания срока подачи заявлений на получение лицензии на разведку твердых полезных ископаемых по вновь свободным блокам.
Глава 2. Порядок проведения аукциона на разведку твердых полезных ископаемых на вновь свободный блок
12. Подготовка к проведению аукциона осуществляется в следующем порядке:
1) определяется объект для аукциона;
2) определяется стартовый размер подписного бонуса по каждому объекту;
3) устанавливаются сроки проведения аукциона;
4) публикуется объявление о проведении аукциона;
5) производится регистрация участников.
13. Объявление о проведении аукциона публикуется компетентным органом в ЕПН и на веб-портале реестра на государственном и русском языках не позднее десяти рабочих дней со дня окончания срока рассмотрения заявлений, поданных на один и тот же вновь свободный блок.
14. Аукцион проводится не позднее пятнадцати рабочих дней со дня окончания срока рассмотрения заявлений, поданных на один и тот же блок, вновь свободный для проведения операций по разведке твердых полезных ископаемых. Указанный срок рассмотрения заявлений исчисляется со дня окончания срока, предусмотренного пунктом 3 настоящих Правил.
15. Объявление о проведении аукциона содержит следующие сведения:
1) дата и время проведения аукциона;
2) сведения по блокам объектов:
идентификационный(е) номер(а) блока(ов);
стартовый размер подписного бонуса;
даты подачи заявлений на лицензию, включающего блок, по которому проводится аукцион и количество заявлений;
3) срок приема заявки на участие;
4) порядок проведения аукциона, в том числе условия определения победителя;
5) контактная информация по компетентному органу и единому оператору;
6) дополнительная информация об аукционе.
16. Для участия в аукционе необходимо предварительно зарегистрироваться на веб-портале реестра с указанием:

8. Бірыңғай оператор ЖҚПБП мен тізілім веб-порталының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
9. Аукцион пайдалы қатты қазбаларды барлау бойынша операцияларды жүргізу үшін қайта босаған сол бір блокқа үміткер өтініш берушілер арасында артықшылықпен өткізіледі.
10. Геосервисте қайтадан босаған блоктар бойынша графикалық ақпарат блоктардың нөмірі мен мәртебесі көрсетіле отырып бейнеленеді.
11. Сәйкес келетін блоктар туралы өтініш берушіні хабардар ету және аукционға қатысуға шақыру құзыретті органмен ЖҚПБП-да қалыптастырылады және тізілім веб-порталындағы қатысушының жеке кабинетінде автоматты түрде орналастырылады. Көрсетілген хабарлама да қайта босаған блоктар бойынша пайдалы қатты қазбаларды барлауға арналған өтініштер беру мерзімі аяқталған күннен бастап он күннен кешіктірмей лицензия алуға арналған өтініште көрсетілген өтініш берушінің электрондық мекенжайына құзыретті органмен жіберіледі.
2-тарау. Қайта босаған блокқа пайдалы қатты қазбаларды барлауға аукцион өткізу тәртібі
12. Аукционды өткізуге дайындық мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) аукцион объектісі анықталады;
2) әр объекті бойынша қол қойылған бонустың бастапқы мөлшері анықталады;
3) аукцион өткізу мерзімдері белгіленеді;
4) аукцион өткізу туралы хабарландыру жарияланады;
5) қатысушыларды тіркеу өткізіледі.
13. Аукцион өткізу туралы хабарландыру сол бір қайта босаған блокқа берілген өтініштерді қарау мерзімі өткен күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік және орыс тілдерінде ЖҚПБП және тізілім веб-порталында құзыретті оргнамен жарияланады.
14. Аукцион қатты пайдалы қазбаларды барлау жөніндегі операцияларды жүргізу үшін қайта босаған еркін бір блокқа берілген өтініштерді қарау мерзімі аяқталған күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірілмей өткізіледі. Өтініштерді қараудың көрсетілген мерзімі осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген мерзім аяқталған күннен бастап есептеледі.
15. Аукцион өткізу туралы хабарландыруда мынадай мәліметтер қамтылады:
1) аукцион өткізу күні мен уақыты;
2) объект блоктары бойынша мәліметтер:
блоктың(тардың) сәйкестендіру нөмірі(лері);
бастапқы жазылу бонусының мөлшері;
аукцион өтіп жатқан блокты қамтитын лицензияға өтінім беру мерзімдері және өтінімдер саны;
3) қатысу өтінімін қабылдау мерзімі;
4) аукцион өткізу тәртібі, оның ішінде жеңімпазды анықтау шарттары;
5) тиісті орган мен бірыңғай оператор бойынша байланыс деректері;
6) аукцион туралы қосымша ақпарат.
16. Аукционға қатысу үшін тізілімнің веб-порталында мыналарды көрсете отырып алдын ала тіркелу қажет:

1) для физических лиц: ИИН, фамилии, имени и отчества (при наличии);
2) для юридических лиц: БИН, полного наименования, фамилии, имени и отчества (при наличии) первого руководителя;
3) контактных данных (почтовый адрес, телефон, e-mail).
17. При изменении вышеуказанных данных участник до подачи заявки изменяет данные, внесенные в веб-портал реестра.
18. Формирование, прием и обработка заявок на участие от физических и юридических лиц состоит из следующих этапов:
1) формирование и подписание на веб-портале реестра физическим или юридическим лицом заявки на участие;
2) прием и обработка заявки на участие компетентным органом;
3) отображение текущего статуса обработки заявки на веб-портале реестра.
19. Регистрация участников аукциона производится после их регистрации на веб-портале реестра со дня публикации объявления и заканчивается за пять минут до начала аукциона, по истечении которых участники не могут отозвать поданную заявку на участие согласно приложению 1 к настоящим Правилам
20. Данные, указываемые в заявке на участие, подлежат подтверждению в результате информационного взаимодействия реестра с государственными базами данных "Юридические лица", "Физические лица", "Регистр недвижимости", информационной системой "Автоматизированная информационная система органов исполнительного производства", информационной системой "Централизованные унифицированные лицевые счета" и информационными системами налоговых органов.
21. В случае получения данных в автоматическом режиме из вышеуказанных государственных баз данных и информационных систем веб-порталом реестра производится проверка сведений.
Выявление несоответствий требованиям пунктов 16 и 19 настоящих Правил является основанием для отказа веб-порталом реестра в регистрации заявки на участие.
Уведомление участника о регистрации заявки на участие либо причинах отказа в регистрации такой заявки автоматически размещается в личном кабинете участника на веб-портале реестра.
22. Веб-портал реестра аннулирует аукционный номер участника, отозвавшего заявку на участие не менее чем за пять минут до начала проведения аукциона.
23. Компетентный орган и единый оператор не разглашают информацию, имеющую отношение к участникам в течение всего периода подготовки аукциона и его проведения.
24. Аукцион в аукционном зале проходит со вторника по пятницу, за исключением праздничных и выходных дней, предусмотренных Постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 августа 2011 года № 920 "Об утверждении Правил продажи объектов приватизации". Аукцион проводится в период с 10:00 до 17:00 часов по времени города Астана, при этом аукцион начинается не позднее 15:00 часов по времени города Астана.

1) жеке тұлғалар үшін: ЖСН, фамилиясы, аты және әкесінің аты (бар болса);
2) заңды тұлғалар үшін: БСН, толық атауы, бірінші басшының фамилиясы, аты және әкесінің аты (бар болса);
3) байланыс деректері (пошталық мекенжайы, телефон, e-mail).
17. Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде қатысушы өтінім бергенге дейін тізілім веб-порталына енгізілген деректерді өзгертеді.
18. Жеке және заңды тұлғалардың қатысуға өтінімдерін қалыптастыру, қабылдау және өңдеу мынадай кезеңдерден тұрады:
1) веб-порталда жеке немесе заңды тұлға қатысуға өтінімді қалыптастырадыы және қол қояды
2) құзыретті орган қатысуға өтінімді қабылдайды және өңдейді;
3) тізілім веб-порталында өтінімді өңдеудің ағымдағы мәртебесінің көрсетілуі.
19. Аукцион қатысушыларын тіркеу хабарландыру жарияланған күннен бастап тізілім веб-порталында оларды тіркегеннен кейін жүргізіледі және аукцион басталғанға бес минут қалғанда аяқталады, сол уақыт өткеннен кейін қатысушылар берген өтінімін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес кері қайтара алмайды.
20. Қатысу өтінімінде көрсетілген деректер тізілімнің "Заңды тұлғалар", "Жеке тұлғалар", "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" мемлекеттік дерекқорларында, "Атқарушы іс органдарының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі" ақпараттық жүйесінде, "Біртұтас орталықтандырылған есеп шоттар" ақпараттық жүйелері мен салық органдарының ақпараттық жүйелерімен ақпараттық өзара әрекеттесу нәтижесінде расталуға жатады.
21. Деректерді автоматты режимде жоғарыда көрсетілген мемлекеттік дерекқорлардан және тізілім веб-порталының ақпараттық жүйесінен алған жағдайда, мәліметтерді тексеру жүргізіледі.
Қағидаларының 16 және 19 тармақтарының талаптарына сәйкес келмеушіліктерді анықтау тізілімнің веб-порталында қатысуға өтінімді тіркеуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
Қатысуға өтінімді тіркеу туралы немесе мұндай өтінімді тіркеуден бас тарту себептері туралы хабарлама автоматты түрде тізілімнің веб-порталындағы қатысушының жеке кабинетінде орналастырылады.
22. Тізілім веб-порталы аукцион басталғанға дейін кемінде бес минут бұрын қатысу өтінімін кері қайтарған қатысушының аукцион нөмірін жояды.
23. Құзыреттті орган мен бірыңғай оператор аукционға дайындық және оның өту кезеңінде қатысушыларға қатысты ақпаратты жарияламайды.
24. Аукцион залында Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Жекешелендіру объектілерін сату ережесін бекіту туралы" 2011 жылғы 9 тамыздағы № 920 қаулысында көзделген мереке және демалыс күндерін қоспағанда, сейсенбіден жұмаға дейін өтеді. Аукцион Астана қаласының уақыты бойынша 10:00-ден бастап 17:00 аралығында өткізіледі, бұл ретте аукцион Астана қаласының уақыты бойынша 15:00-ден кешіктірілмей басталады.

25. Если на момент завершения аукциона в 17:00 часов победитель аукциона не определен, то победителем признается участник, последний подтвердивший свое желание приобрести объект, и аукцион по данному объекту признается состоявшимся.
26. Участнику, допущенному к аукциону, представляется доступ к аукционному залу по аукционному номеру, присваиваемому веб-порталом реестра.
Участники аукциона в течение одного часа до начала аукциона заходят в аукционный зал, используя ЭЦП и аукционный номер. Аукцион начинается в указанное в объявлении о проведении аукциона время города Астана, путем автоматического размещения в аукционном зале стартового размера подписного бонуса.
Стартовый размер определяется компетентным органом в размере 100-кратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете и действующего на дату размещения объявления о проведении аукциона.
27. Шаг аукциона устанавливается следующим образом:
1) при текущем размере подписного бонуса в размере до 20000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг аукциона устанавливается в размере 25 процентов;
2) при текущем размере подписного бонуса в размере от 20000-кратного до 50000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг аукциона устанавливается в размере 20 процентов;
3) при текущем размере подписного бонуса в размере от 50000-кратного до 100000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг аукциона устанавливается в размере 15 процентов;
4) при текущем размере подписного бонуса в размере от 100000-кратного до 250000-кратного размера месячного расчетного показателя шаг аукциона устанавливается в размере 10 процентов;
5) при текущем размере подписного бонуса в размере от 250000-кратного размера месячного расчетного показателя и выше шаг аукциона устанавливается в размере 5 процентов.
28. Торги по объекту ведутся до максимально подтвержденного размера подписного бонуса одним из участников. Аукцион, в котором зарегистрировался только один участник, признается состоявшимся, если участник подтвердил стартовый размер подписного бонуса.
Аукцион проводится следующим образом:
1) если в течение десяти минут с момента подтверждения стартового размера подписного бонуса в аукционном зале участник подтвердит свое желание приобрести объект путем увеличения стартового размера подписного бонуса на шаг аукциона, установленный согласно пункту 27 настоящих Правил, то стартовый размер подписного бонуса увеличивается на установленный шаг аукциона;

25. Егер аукцион сағат 17:00-де аяқталғанда жеңімпаз анықталмаса, онда соңғы болып объектіні алу ниетін растаған қатысушы жеңімпаз болып саналады және аталған объекті бойынша аукцион өткізілген болып есептеледі.
26. Аукционға рұқсат алған қатысушыға тізілім веб-порталы тағайындаған аукцион нөмірі бойынша аукцион залында қатысу мүмкіндігі беріледі.
Қатысушылар аукцион басталғанға бір сағат ішінде ЭЦҚ және аукцион нөмірін пайдалана отырып, залға кіреді. Аукцион аукцион өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген Астана қаласы уақытымен басталады, қол қою бонусының бастапқы мөлшері аукцион залында автоматты түрде орналастырылады. Бастапқы мөлшерді құзыретті орган республикалық бюджет туралы заңның тиісті қаржы жылына белгіленген және аукцион өткізу туралы хабарламаның орналасу күніне қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің 100 еселенген мөлшерінде анықтайды.
27. Аукцион қадамы мынадай түрде белгіленеді:
1) қол қою бонусының ағымдағы мөлшері айлық есептік көрсеткіштің 20000 еселенген мөлшеріне дейін болған кезде аукцион қадамы 25 пайыз мөлшерінде белгіленеді;
2) қол қою бонусының ағымдағы мөлшері айлық есептік көрсеткіштің 20000 еселенген мөлшерінен 50000 еселенген мөлшеріне дейін болған кезде аукцион қадамы 20 пайыз мөлшерінде белгіленеді;
3) қол қою бонусының ағымдағы мөлшері айлық есептік көрсеткіштің 50000 еселенген мөлшерінен 100000 еселенген мөлшеріне дейін болған кезде аукцион қадамы 15 пайыз мөлшерінде белгіленеді;
4) қол қою бонусының ағымдағы мөлшері айлық есептік көрсеткіштің 100000 еселенген мөлшерінен 250000 еселенген мөлшеріне дейін болған кезде аукцион қадамы 10 пайыз мөлшерінде белгіленеді;
5) қол қою бонусының ағымдағы мөлшері айлық есептік көрсеткіштің 250000 еселенген мөлшерінен және одан жоғары болған кезде аукцион қадамы 5 пайыз мөлшерінде белгіленеді.
28. Объект бойынша сауда-саттық қатысушылардың бірі растаған қол қою бонусының ең жоғары мөлшеріне дейін жүргізіледі. Егер аукционға тек бір қатысушы тіркелсе, ол қол қою бонусының бастапқы мөлшерін растаған жағдайда аукцион өткізілді деп танылады.
Аукцион мынадай тәртіппен өткізіледі:
1) егер аукцион залында қол қою бонусының бастапқы мөлшері расталған сәттен бастап он минут ішінде қатысушы осы Қағидалардың 27-тармағына сәйкес белгіленген аукцион қадамына қол қою бонусының бастапқы мөлшерін ұлғайту арқылы объектіні сатып алуға ниетін растаса, онда қол қою бонусының бастапқы мөлшері белгіленген аукцион қадамына ұлғайтылады;

2) если в течение десяти минут после подтверждения стартового размера подписного бонуса в аукционном зале ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести объект путем увеличения стартового размера подписного бонуса, то победителем признается участник, подтвердивший стартовый размер подписного бонуса, а аукцион по данному объекту признается состоявшимся;
3) если в течение десяти минут после увеличения текущего размера подписного бонуса ни один из участников не подтвердит свое желание приобрести объект путем увеличения текущего размера подписного бонуса, то победителем признается участник, последним подтвердивший свое желание приобрести объект, а аукцион по данному объекту признается состоявшимся.
Итоги аукциона по каждому проданному объекту оформляются протоколом об итогах аукциона, который подписывается на веб-портале реестра компетентным органом с ЭЦП в день проведения аукциона.
Протокол об итогах аукциона является документом, фиксирующим итоги аукциона и обязательства по оплате размера подписного бонуса, подтвержденного участником.
29. В протоколе об итогах аукциона содержатся следующие данные:
1) сведения об аукционе и его участниках;
2) сведения об объекте – код блока (коды блоков);
3) реестр итогов аукциона;
4) сведения о победителе аукциона.
Реестр итогов аукциона формируется веб-порталом реестра после завершения аукциона по форме, в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам.
30. По итогам аукциона приоритет на включение блока (блоков) в лицензию предоставляется победителю аукциона согласно поданному им заявлению на лицензию.
31. Победителем аукциона (торгов) признается участник, подтвердивший максимальный размер подписного бонуса.
32. Уплата по итогам аукциона подписного бонуса, помимо представления компетентному органу надлежащего обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых, является условием выдачи лицензии на разведку твердых полезных ископаемых.
Подписной бонус подлежит уплате на электронный кошелек победителем не позднее двадцати рабочих дней со дня подписания протокола об итогах аукциона.
Неуплата подписного бонуса по итогам аукциона и (или) непредоставление надлежащего обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых в установленный срок влекут отказ компетентного органа в выдаче лицензии на разведку твердых полезных ископаемых.
33. В случае неуплаты подписного бонуса в установленный Правилами срок, победителем будет считаться каждый последующий участник (далее - следующий участник) в порядке очередности согласно реестру итогов аукциона с учетом подтвержденного им размера подписного бонуса. К следующему участнику также переходит приоритет на включение блока (блоков) в лицензию согласно поданному им заявлению на лицензию. В этом случае подписной бонус подлежит уплате в течение десяти рабочих дней со дня истечения срока уплаты подписного бонуса для предыдущего участника аукциона, утратившего статус победителя.

2) егер аукцион залында қол қою бонусының бастапқы мөлшері расталған сәттен бастап он минут ішінде қатысушылардың ешқайсысы қол қою бонусының бастапқы мөлшерін ұлғайту арқылы объектіні сатып алуға ниетін растамаса, онда қол қою бонусының бастапқы мөлшерін растаған қатысушы жеңімпаз деп танылады, ал осы объекті бойынша аукцион өткізілді деп есептеледі;
3) егер қол қою бонусының ағымдағы мөлшері ұлғайтылғаннан кейін он минут ішінде қатысушылардың ешқайсысы қол қою бонусының ағымдағы мөлшерін ұлғайту арқылы объектіні сатып алуға ниетін растамаса, онда объектіні сатып алуға ниетін соңғы болып растаған қатысушы жеңімпаз деп танылады, ал осы объект бойынша аукцион өткізілді деп есептеледі.
Әрбір сатылған объект бойынша аукцион қорытындылары аукцион қорытындылары туралы хаттамамен ресімделеді, ол аукцион өткізілген күні құзыретті органмен тізілімнің веб-порталында ЭЦП қол қойылады.
Аукцион қорытындылары туралы хаттама аукцион қорытындыларын және қатысушы растаған қол қою бонусының мөлшерін төлеу жөніндегі міндеттемелерді тіркейтін құжат болып табылады.
29. Аукцион қорытындылары туралы хаттамада мынадай деректер көрсетіледі:
1) аукцион және оның қатысушылары туралы мәліметтер;
2) объект туралы мәліметтер – блок коды(коды);
3) аукцион қорытындысының тізілімі;
4) аукцион жеңімпазы туралы мәліметтер.
Аукцион қорытындысының тізілімі аукцион аяқталғаннан кейінтізілім веб-порталында осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
30. Аукцион қорытындысы бойынша блокты(тарды) лицензияға қосуға басымдық аукцион жеңімзпазына ол берген лицензияға арналған өтінішке сәйкес беріледі.
31. Қол қою бонусының максималды мөлшерін растаған қатысушы аукцион (сауда-саттық) жеңімпазы болып танылады.
32. Аукцион қорытындылары бойынша қол қою бонусын төлеу, құзыретті органға пайдалы қатты қазбаларды барлау операцияларының салдарларын жою жөніндегі міндеттемелерді орындаудың тиісті қамтамасыз етілуін ұсынумен қатар, қатты пайдалы қазбаларды барлауға лицензия беру шарты болып табылады. Қол қою бонусы жеңімпаздың электрондық әмиянына аукцион қорытындылары туралы хаттамаға қол қойылған күннен бастап жиырма жұмыс күнінен кешіктірілмей төленуге тиіс.
Аукцион қорытындылары бойынша қол қою бонусының төленбеуі және (немесе) пайдалы қатты қазбаларды барлау операцияларының салдарын жою жөніндегі міндеттемелерді орындаудың тиісті қамтамасыз етілуінің белгіленген мерзімде ұсынылмауы құзыретті органның пайдалы қатты қазбаларды барлауға лицензия беруден бас тартуына әкеп соғады.
33. Қол қою бонусы Қағидаларда белгіленген мерзімде төленбеген жағдайда, аукцион қорытындылары тізіліміне сәйкес өзі растаған қол қою бонусы мөлшерін ескере отырып, кезектілік тәртібімен әрбір келесі қатысушы (бұдан әрі – келесі қатысушы) жеңімпаз болып есептеледі. Келесі қатысушыға оның лицензияға берген өтінішіне сәйкес блокты (блоктарды) лицензияға енгізуге басымдық та ауысады. Бұл жағдайда қол қою бонусы жеңімпаз мәртебесінен айырылған аукционның алдыңғы қатысушысы үшін қол қою бонусын төлеу мерзімі өткен күннен бастап он жұмыс күні ішінде төленуге тиіс.

34. Приоритет на включение блока (блоков) по итогам аукциона устанавливается с учетом соблюдения условий формирования территории разведки, предусмотренных частями второй и третьей пункта 2 статьи 19 и пункта 3 статьи 186 Кодекса. В случае невозможности соблюдения указанных требований приоритет на включение блока (блоков) по итогам аукциона переходит к следующему участнику. К указанному участнику также переходит обязанность по уплате подписного бонуса в подтвержденном им размере.
35. Обязательство по уплате суммы подписного бонуса, определенной в отношении блока (блоков) по итогам аукциона или в соответствии пунктами 31, 32 и 33 настоящих Правил является условием для выдачи лицензии на разведку, а его неисполнение – основанием для отказа в выдаче лицензии. В этом случае победитель и лица, прямо или косвенно контролирующие победителя или находящиеся под его контролем, не подлежат допуску к последующим аукционам в течение 5 лет со дня проведения аукциона. Указанным лицам в течение данного срока запрещается выдача разрешения на переход права недропользования и (или) объектов, связанных с правом недропользования, при их приобретении.
36. Уплата окончательного размера подписного бонуса производится непосредственно участником посредством пополнения электронного кошелька и последующего подписания им в ЕПН заявления на перечисление окончательного размера подписного бонуса в бюджет.
37. Уведомление участника о переходе к нему приоритета и обязательств формируется компетентным органом в ЕПН и автоматически размещается в личном кабинете участника на веб-портале реестра.
38. Окончательная сумма подписного бонуса по лицензии формируется из суммы подписного бонуса (подписных бонусов), подлежащего (подлежащих) уплате по итогам аукциона (аукциона), и суммы подписного бонуса, предусмотренного налоговым законодательством Республики Казахстан, подлежащей уплате после выдачи лицензии.
39. В случае неуплаты подписного бонуса ни одним из участников компетентный орган с ЭЦП на веб-портале реестра подписывает акт об отмене результатов аукциона.
40. Подписной бонус не подлежит возврату, в том числе в случае несоблюдения заявителем срока представления компетентному органу надлежащего обеспечения исполнения обязательств по ликвидации последствий операций по разведке твердых полезных ископаемых в соответствии с требованиями Кодекса о недрах в течение сорока рабочих дней, исчисляемых со дня уплаты подписного бонуса.
41. При возникновении в ходе аукциона технического сбоя, препятствующего участию в аукционе, участник:

34. Аукцион қорытындылары бойынша блокты (блоктарды) енгізуге басымдық Кодекстің 19-бабы 2-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде және 186-бабының 3-тармағында көзделген барлау аумағын қалыптастыру шарттарының сақталуын ескере отырып белгіленеді. Көрсетілген талаптарды сақтау мүмкін болмаған жағдайда, аукцион қорытындылары бойынша блокты (блоктарды) енгізуге басымдық келесі қатысушыға ауысады. Көрсетілген қатысушыға өзі растаған мөлшерде қол қою бонусын төлеу жөніндегі міндет те ауысады.
35. Аукцион қорытындылары бойынша блокқа (блоктарға) қатысты айқындалған немесе осы Қағидалардың 31, 32 және 33-тармақтарына сәйкес айқындалған қол қою бонусы сомасын төлеу жөніндегі міндеттеме барлауға лицензия беру шарты болып табылады, ал оның орындалмауы – лицензия беруден бас тартуға негіз болып табылады. Бұл жағдайда жеңімпаз жеңімпазды тікелей немесе жана бақылайтын немесе оның бақылауындағы адамдар аукцион өткізу күнінен бастап 5 жыл ішінде кейінгі аукциондарға рұқсат алуға жатпайды. аталған адамдарға осы мерзім ішішнде жер қойнауын пайдалану құқығына көшуге рұқсатты және (немесе) оларды пайдалану кезінде жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілерді беруге тыйым салынады.
36. Қол қою бонусының түпкілікті мөлшерін төлеу қатысушының электрондық әмиянды толықтыруы және кейіннен оның ЖҚПБП-де қол қою бонусының түпкілікті мөлшерін бюджетке аудару туралы өтінішке қол қоюы арқылы тікелей жүргізіледі.
37. Қатысушыға басымдық пен міндеттемелердің оған ауысуы туралы хабарламаны құзыретті орган ЖҚПБП-да қалыптастырады және тізілімнің веб-порталындағы қатысушының жеке кабинетінде автоматты түрде орналастырады.
38. Лицензия бойынша қол қою бонусының түпкілікті сомасы аукцион (аукциондар) қорытындылары бойынша төленуге жататын қол қою бонусының (бонустарының) сомасынан және лицензия берілгеннен кейін төленуге жататын Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген қол қою бонусы сомасынан қалыптастырылады.
39. Қатысушылардың бірде-бірі қол қою бонусын төлемеген жағдайда, құзыретті орган ЭЦҚ пайдалана отырып тізілімнің веб-порталында аукцион нәтижелерін жою туралы актіге қол қояды.
40. Қол қою бонусы, оның ішінде өтініш беруші Жер қойнауы туралы кодекстің талаптарына сәйкес қатты пайдалы қазбаларды барлау операцияларының салдарларын жою жөніндегі міндеттемелерді орындаудың тиісті қамтамасыз етілуін құзыретті органға қол қою бонусы төленген күннен бастап есептелетін қырық жұмыс күні ішінде ұсыну мерзімін сақтамаған жағдайда да, қайтарылуға жатпайды.
41. Аукцион барысында аукционға қатысуға кедергі келтіретін техникалық іркіліс туындаған кезде қатысушы:

1) уведомляется в течение 30 секунд с момента отсутствия устойчивой связи с веб-порталом реестра, путем выведения на монитор участника аукциона электронного уведомления с контактными данными единого оператора;
2) незамедлительно посредством телефона или электронного сообщения ставит в известность об этом по контактным данным единого оператора.
42. Единый оператор фиксирует факт технического сбоя и при его наличии на стороне веб-портала реестра уведомляет всех участников аукциона посредством размещения информации на веб-портале реестра.
43. При техническом сбое компьютерного и (или) телекоммуникационного оборудования участника аукцион продолжается.
В случае наличия факта технического сбоя веб-портала реестра, указанного в пункте 41 настоящих Правил, препятствующего проведению аукциона или процедуре проведения аукциона, единый оператор письменно уведомляет об этом компетентный орган и переносит аукцион на следующий рабочий день после дня исправления технического сбоя с обязательным предварительным извещением принимавших участие в аукционе участников о дате и времени продолжения данного аукциона посредством размещения информации на веб-портале реестра и направления электронного сообщения на электронный адрес участника, указанный на веб-портале реестра.
44. Аукцион признается несостоявшимся, если в нем не участвовал ни один заявитель. В случае, если аукцион не состоялся либо после проведения аукциона не исполнены обязательства, предусмотренные пунктом 32 настоящих Правил, приоритет рассмотрения заявлений на выдачу лицензии на разведку твердых полезных ископаемых определяется в порядке очередности их поступлений в соответствии со статьей 189 Кодекса.
45. Признание аукциона несостоявшимся оформляется протоколом, формируемым на веб-портале реестра и подписываемым компетентным органом ЭЦП.
46. Признание аукциона недействительным по требованию участника или компетентного органа производится по решению суда.
47. В случае оспаривания действительности аукциона до выдачи лицензии, ее выдача приостанавливается до вынесения решения суда.
48. Признание аукциона недействительным влечет недействительность выданной лицензии.
49. Споры, возникающие в ходе организации и проведения аукциона, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және
құрылыс министрі
2026 жылғы 14 сәуірдегі № 170
Приложение 1
к Правилам проведения
аукциона на разведку
твердых полезных
ископаемых на вновь
свободный блок
Форма
Заявка на участие в аукционе

1) тізілімнің веб-порталымен тұрақты байланыстың болмауы сәтінен бастап 30 секунд ішінде аукцион қатысушысының мониторына бірыңғай оператордың байланыс деректері бар электрондық хабарламаны шығару арқылы хабардар етіледі;
2) бірыңғай оператордың байланыс деректері бойынша телефон немесе электрондық хабарлама арқылы бұл туралы дереу хабарлайды.
42. Бірыңғай оператор техникалық іркіліс фактісін тіркейді және ол тізілімнің веб-порталы тарапында болған жағдайда, тізілімнің веб-порталында ақпарат орналастыру арқылы аукционның барлық қатысушыларын хабардар етеді.
43. Қатысушының компьютерлік және (немесе) телекоммуникациялық жабдығында техникалық ақау болған кезде аукцион жалғасады.
Осы Қағидалардың 41-тармағында көрсетілген, аукцион өткізуге немесе аукцион өткізу рәсіміне кедергі келтіретін тізілімнің веб-порталында техникалық ақау фактісі болған жағдайда, бірыңғай оператор бұл туралы құзыретті органды жазбаша хабардар етеді және аукционға қатысқан қатысушыларды тізілімнің веб-порталында ақпарат орналастыру және қатысушының тізілімнің веб-порталында көрсетілген электрондық мекенжайына электрондық хабарлама жіберу арқылы осы аукционды жалғастыру күні мен уақыты туралы міндетті түрде алдын ала хабардар ете отырып, аукционды техникалық ақау жойылған күннен кейінгі келесі жұмыс күніне ауыстырады.
44. Егер аукционға бірде-бір өтініш беруші қатыспаған болса, аукцион өткізілмеді деп танылады. Аукцион өткізілмеген жағдайда не аукцион өткізілгеннен кейін осы Қағидалардың 32-тармағында көзделген міндеттемелер орындалмаған жағдайда, қатты пайдалы қазбаларды барлауға лицензия беру туралы өтініштерді қарау басымдығы Кодекстің 189-бабына сәйкес олардың келіп түсу кезектілігі тәртібімен айқындалады.
45. Аукционды өткізілмеген деп тану тізілімнің веб-порталында қалыптастырылатын және құзыретті орган ЭЦҚ-мен қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
46. Аукционды қатысушының немесе құзыретті органның талабы бойынша жарамсыз деп тану сот шешімі бойынша жүргізіледі.
47. Лицензия берілгенге дейін аукционның жарамдылығына дау айтылған жағдайда, сот шешімі шығарылғанға дейін оны беру тоқтатыла тұрады.
48. Аукционды жарамсыз деп тану берілген лицензияның жарамсыздығына әкеп соғады.
49. Аукционды ұйымдастыру және өткізу барысында туындайтын даулар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрі
2026 жылғы 14 сәуірдегі
№ 170
Қайта босаған блокқа
пайдалы қатты қазбаларды
барлауға аукцион өткізу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Аукционға қатысуға өтінім

1. Рассмотрев объявление о проведении аукциона среди заявителей, претендующих
на один и тот же блок, вновь свободный для проведения операций по разведке
твердых полезных ископаемых по объекту:
_____________________________________________________________________
(сведения по объекту аукциона, участку (блоку) твердых полезных ископаемых)
и ознакомившись с Правилами проведения аукциона, прошу принять заявление
на участие в аукционе от
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при наличии) или наименование юридического лица)
и зарегистрировать в качестве участника аукциона, который состоится
"__" _____ 20___ года на веб-портале реестра государственного имущества
по адресу e-qazyna.kz.
2. Сведения по объекту аукциона: _______________________________________
3. Согласен с тем, что в случае обнаружения моего несоответствия установленным
требованиям, предъявляемым к участнику и (или) недостоверности заявляемой
в настоящем заявлении информации я лишаюсь права участия в аукционе.
4. Подтверждаю достоверность представленной информации и осведомлен
об ответственности, предусмотренной Кодексом Республики Казахстан
"О недрах и недропользовании", за предоставление недостоверных сведений.
5. В случае признания меня победителем и неуплаты мной подписного бонуса
в установленный законодательством срок, подтверждаю свой отказ от заявления
о выдаче лицензии на разведку твердых полезных ископаемых по всем блокам,
указанным в данном заявлении.
6. Согласен на использование сведений о мне, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в информационных системах и базах данных.
7. Подтверждаю свое согласие на сбор и обработку персональных данных (включая
систематизацию, накопление, хранение (в том числе на случай предъявления
претензий)), их использование и распространение в соответствии с Правилами.
8. Представляю сведения о себе:
Для юридического лица:
Наименование _________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер _______________________________
Фамилия имя отчество (при его наличии) руководителя ______________
Адрес: _______________________________________________________
Номер телефона: ______________________________________________
Индивидуальный идентификационный код ________________________
Банковский идентификационный код _____________________________
Наименование банка ___________________________________________
Код бенефициара ______________________________________________
Для физического лица:
Фамилия имя отчество (при его наличии) __________________________
Индивидуальный идентификационный номер ______________________
Паспортные данные____________________________________________
Адрес: _______________________________________________________
Номер телефона: ______________________________________________
Индивидуальный идентификационный код ________________________
Банковский идентификационный код _____________________________
Наименование банка ___________________________________________
Код бенефициара ______________________________________________
Подписано и отправлено участником в __: __ часов "___" ____20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявления:
Принято компетентным органом в __: __ часов "____" ____20__года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Аукционный номер участника (присваивается после завершения аукциона)
Приложение 2
к Правилам
проведения аукциона
на разведку твердых
полезных ископаемых
на вновь свободный блок
Форма
Реестр итогов аукциона
Номер аукциона: _______________________________________________
Дата и время начала аукциона: ___________________________________
Сведения по объекту торгов: _____________________________________
Стартовый размер подписного бонуса, тенге: _______________________
№ шага аукциона
Дата и время подтверждения размера подписного бонуса
Аукционный номер участника
Подтвержденный размер подписного бонуса
1
2
3
4

1. Мына:
__________________________________________________________________
(аукцион объектісі, пайдалы қатты қазбалардың учаскесі (блок) туралы мәлімет) объекті бойынша пайдалы қатты қазбаларды барлау жөніндегі операцияларды жүргізу үшін қайта босаған сол бір блокқа үміткер өтініш берушілер арасында аукцион өткізу туралы хабарландыруды қарап және осы Аукционды өткізу қағидаларымен танысып,
__________________________________________________________________
(фамилиясы, аты және әкесінің аты (бар болса) немесе заңды тұлғаның атауы) атынан аукционға қатысу өтінімін қабылдауды және e-qazyna.kz мекенжайы бойынша мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында 20_ жылы " " ______ өтетін аукционға қатысушы ретінде тіркеуді сұраймын.
2. Аукцион объектісі бойынша мәліметтер: _______________________________
3. Қатысушыға қойылатын талаптарға сәйкес келмеуім (біздің сәйкессіздігіміз) немесе осы өтінімде көрсетілген мәліметтердің дұрыс еместігі анықталған жағдайда, мен аукционға қатысу құқығынан айырылатындығыммен келісемін.
4. Берілген ақпараттың шынайылығын растаймын және жалған мәліметтер бергені үшін "жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы кодексінде көзделген жауапкершілік туралы хабардармын.
5. Егер мені жеңімпаз деп таныса және белгіленген мерзімде жазылу бонусын төлемесем, осы өтінімде көрсетілген барлық блоктар бойынша қатты пайдалы қазбаларды барлау лицензиясын алу туралы өтінімнен бас тартатынымды растаймын.
6. Мен заңмен қорғалатын құпияға жататын, ақпараттық жүйелер мен дерекқорларда сақталған өзім (біздің) туралы мәліметтердің қолданылуына келісемін.
7. Дербес деректерді жинауға және өңдеуге (жүйелеуді, жинақтауды, сақтауды (оның ішінде талап қойылған жағдайда) қоса алғанда), оларды Қағидаларға сәйкес пайдалануға және таратуға өз келісімімді растаймын.
8.Өзім туралы мәліметтерді ұсынамын:
Заңды тұлға үшін:
Атауы: _______________________________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: ____________________________________
Басшының фамилиясы, аты, әкесінің аты (бар болса): ________________
Мекенжайы: ___________________________________________________
Телефон (факс) нөмірі: _________________________________________
Жеке сәйкестендіру коды: ______________________________________
Банктің сәйкестендіру коды: ____________________________________
Банктің атауы: ________________________________________________
Бенефициар коды: _____________________________________________
Жеке тұлға үшін:
Фамилиясы, аты, әкесінің аты (бар болса): _________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ______________________________________
Паспорт деректері: _____________________________________________
Мекенжайы: ___________________________________________________
Телефон нөмірі: _______________________________________________
жеке сәйкестендіру коды: ________________________________________
Банктің сәйкестендіру коды: ____________________________________
Банктің атауы: ________________________________________________
Бенефициар коды: ____________________________________________
Қатысушы тарапынан қол қойылып, 20 жылы "" _____ сағатт__:__ жолданды:
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ қол қою күні мен уақыты
Өтінім қабылданғаны туралы хабарлама:
Тиісті орган тарапынан 20__ жылы "____" ____ сағат __:__қабылданды
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ қол қою күні мен уақыты
Қатысушының аукцион нөмірі (аукцион аяқталғаннан кейін беріледі)
Қайта босаған блокқа
пайдалы қатты қазбаларды
барлауға аукцион өткізу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Аукцион қорытындысының тізілімі
Аукцион нөмірі: _______________________________________________
Аукцион басталу күні мен уақыты: _______________________________
Сауда-саттық объектісі бойынша мәліметтер: ________________________
Бастапқы жазылу бонусының мөлшері, теңге: ______________________
№ аукцион қадамы
Қол қою бонус мөлшерін растау күні мен уақыты
Қатысушының аукцион нөмірі
Қол қою бонусының расталған мөлшері
1
2
3
4