О внесении изменений и дополнения в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 мая 2021 года № 55 "О некоторых вопросах передачи государственных функций в конкурентную среду"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 9 апреля 2026 года № 24. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 апреля 2026 года № 38407
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 мая 2021 года № 55 "О некоторых вопросах передачи государственных функций в конкурентную среду" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22891) следующие изменения и дополнение:
в Правилах передачи функций центральных и (или) местных исполнительных органов в конкурентную среду, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) предоставления трансфертов юридическим лицам;";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. К передаче в конкурентную среду рассматриваются функции центральных и (или) местных исполнительных органов, за исключением функций направленных на защиту конституционного строя, охрану общественного порядка, прав и свобод человека, здоровья и нравственности населения, по осуществлению вывоза капитала, высшего надзора, досудебного производства по уголовному делу, оперативно-розыскной деятельности, правосудия, за исключением случаев, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана", а также в сферах национальной, информационной безопасности, защиты государственных секретов, обороны, миграции, государственной статистики и иных функций, передача которых может нанести ущерб интересам государства.";
в Правилах осуществления аутсорсинга функций центральных и (или) местных исполнительных органов, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Аутсорсингу не подлежат функции центральных и (или) местных исполнительных органов, направленные на защиту конституционного строя, охрану общественного порядка, прав и свобод человека, здоровья и нравственности населения, по осуществлению вывоза капитала, высшего надзора, досудебного производства по уголовному делу, оперативно-розыскной деятельности, правосудия, за исключением случаев, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана", а также в сферах национальной, информационной безопасности, защиты государственных секретов, обороны, миграции, государственной статистики и иные функции, передача которых может нанести ущерб интересам государства.";
в Методике отбора функций центральных и (или) местных исполнительных органов для передачи в конкурентную среду, утвержденной указанным приказом:

"Мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға берудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 31 мамырдағы № 55 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 9 сәуірдегі № 24 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 13 сәуірде № 38407 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік функцияларды бәсекелес ортаға берудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 31 мамырдағы № 55 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22891 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру қағидаларында:
4-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) заңды тұлғаларға трансферттер беру;";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Бәсекелес ортаға беруге орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, конституциялық құрылысты қорғауға, қоғамдық тәртіпті, адамның құқықтары мен бостандықтарын, халықтың денсаулығы мен имандылығын қорғауға бағытталған, капиталды сыртқа шығаруды, жоғары қадағалауды, қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі іс жүргізуді, жедел-іздестіру қызметін, сот төрелігін жүзеге асыру жөніндегі, сондай-ақ ұлттық, ақпараттық қауіпсіздік, мемлекеттік құпияларды қорғау, қорғаныс, көші-қон, мемлекеттік статистика салаларындағы функцияларын және берілуі мемлекет мүдделеріне залал келтіруі мүмкін өзге де функцияларын қоспағандағы функциялары қаралады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдар функцияларының аутсорсингін жүзеге асыру қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Аутсорсингке орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, конституциялық құрылысты қорғауға, қоғамдық тәртіпті, адамның құқықтары мен бостандықтарын, халықтың денсаулығы мен имандылығын қорғауға бағытталған, капиталды сыртқа шығаруды, жоғары қадағалауды, қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі іс жүргізуді, жедел-іздестіру қызметін, сот төрелігін жүзеге асыру жөніндегі, сондай-ақ ұлттық, ақпараттық қауіпсіздік, мемлекеттік құпияларды қорғау, қорғаныс, көші-қон, мемлекеттік статистика салаларындағы функциялары және берілуі мемлекет мүдделеріне залал келтіруі мүмкін өзге де функциялары жатпайды.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың функцияларын бәсекелес ортаға беру үшін іріктеу әдістемесінде:

подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) неотъемлемые государственные функции – функции центрального и (или) местного исполнительного органа (функции, направленные на защиту конституционного строя, охрану общественного порядка, прав и свобод человека, здоровья и нравственности населения, по осуществлению вывоза капитала, высшего надзора, досудебного производства по уголовному делу, оперативно-розыскной деятельности, правосудия, за исключением случаев, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана", а также в сферах национальной, информационной безопасности, защиты государственных секретов, обороны, миграции, государственной статистики и иные функции, передача которых может нанести ущерб интересам государства) или стратегические функции или функции связанные с реализацией права на государственное принуждение или относящиеся к праву распоряжения государственным имуществом или реализуемые в рамках международных обязательств и обязательств по международным договорам ратифицированных Республикой Казахстан;";
в Правилах проведения мониторинга осуществления функций центральных и (или) местных исполнительных органов, переданных в конкурентную среду, утвержденных указанным приказом:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Результативность реализации в конкурентной среде функции выявляется путем систематического сбора измеряемых данных (сведений), наблюдения за процессами, отслеживания данных цифровых систем (регистры, реестры, базы), сравнения измеряемых количественных и качественных показателей за соответствующие периоды отчетности.".
2. Департаменту развития системы государственного управления Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 12 июля 2026 года.
5. Установить, что с 12 июля 2026 года:
абзац шестой пункта 1 настоящего приказа действует в следующей редакции:

2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ажырамас мемлекеттік функциялар – орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциялары ("Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, конституциялық құрылысты қорғауға, қоғамдық тәртіпті, адамның құқықтары мен бостандықтарын, халықтың денсаулығы мен имандылығын қорғауға бағытталған, капиталды сыртқа шығаруды, жоғары қадағалауды, қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі іс жүргізуді, жедел-іздестіру қызметін, сот төрелігін жүзеге асыру жөніндегі, сондай-ақ ұлттық, ақпараттық қауіпсіздік, мемлекеттік құпияларды қорғау, қорғаныс, көші-қон, мемлекеттік статистика салаларындағы функциялар және берілуі мемлекет мүдделеріне залал келтіруі мүмкін өзге де функциялар) немесе стратегиялық функциялар немесе мемлекеттік мәжбүрлеу құқығын іске асыруға байланысты немесе мемлекеттік меншікке билік ету құқығына қатысты немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар бойынша халықаралық міндеттемелер мен міндеттемелер шеңберінде іске асырылатын функциялар;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың бәсекелес ортаға берілген функцияларының жүзеге асырылуына мониторинг жүргізу қағидаларында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Функцияның бәсекелес ортада іске асырылуының нәтижесі есептіліктің тиісті кезеңіндегі өлшенетін ақпараттарды (мәліметтерді) жүйелі түрде жинақтау, процестерді бақылау, цифрлық жүйелер деректерін қадағалау (тіркеу, тізілімдер, базалар), өлшенетін сандық және сапалық көрсеткіштерді салыстыру арқылы айқындалады.".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Мемлекеттік басқару жүйесін дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оны алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін оның 1-тармағының он үшінші, он төртінші, он бесінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
5. 2026 жылғы 12 шілдеден бастап:
осы бұйрықтың 1-тармағының алтыншы абзацы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:

"11. К передаче в конкурентную среду рассматриваются функции центральных и (или) местных исполнительных органов, за исключением функций направленных на защиту конституционного строя, охрану общественного порядка, прав и свобод человека, здоровья и нравственности населения, по осуществлению вывоза капитала, высшего надзора, досудебного производства по уголовному делу, оперативно-розыскной деятельности, правосудия, за исключением случаев, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана", а также в сферах национальной безопасности, кибербезопасности, защиты государственных секретов, обороны, миграции, государственной статистики и иных функций, передача которых может нанести ущерб интересам государства.";
абзац девятый пункта 1 настоящего приказа действует в следующей редакции:
"4. Аутсорсингу не подлежат функции центральных и (или) местных исполнительных органов, направленные на защиту конституционного строя, охрану общественного порядка, прав и свобод человека, здоровья и нравственности населения, по осуществлению вывоза капитала, высшего надзора, досудебного производства по уголовному делу, оперативно-розыскной деятельности, правосудия, за исключением случаев, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана", а также в сферах национальной безопасности, кибербезопасности, защиты государственных секретов, обороны, миграции, государственной статистики и иные функции, передача которых может нанести ущерб интересам государства.";
абзац двенадцатый пункта 1 настоящего приказа действует в следующей редакции:
"1) неотъемлемые государственные функции – функции центрального и (или) местного исполнительного органа (функции, направленные на защиту конституционного строя, охрану общественного порядка, прав и свобод человека, здоровья и нравственности населения, по осуществлению вывоза капитала, высшего надзора, досудебного производства по уголовному делу, оперативно-розыскной деятельности, правосудия, за исключением случаев, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О Международном финансовом центре "Астана", а также в сферах национальной безопасности, кибербезопасности, защиты государственных секретов, обороны, миграции, государственной статистики и иные функции, передача которых может нанести ущерб интересам государства) или стратегические функции или функции связанные с реализацией права на государственное принуждение или относящиеся к праву распоряжения государственным имуществом или реализуемые в рамках международных обязательств и обязательств по международным договорам ратифицированных Республикой Казахстан;".
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан

"11. Бәсекелес ортаға беруге орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, конституциялық құрылысты қорғауға, қоғамдық тәртіпті, адамның құқықтары мен бостандықтарын, халықтың денсаулығы мен имандылығын қорғауға бағытталған, капиталды сыртқа шығаруды, жоғары қадағалауды, қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі іс жүргізуді, жедел-іздестіру қызметін, сот төрелігін жүзеге асыру жөніндегі, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздік, киберқауіпсіздік, мемлекеттік құпияларды қорғау, қорғаныс, көші-қон, мемлекеттік статистика салаларындағы функцияларын және берілуі мемлекет мүдделеріне залал келтіруі мүмкін өзге де функцияларын қоспағандағы функциялары қаралады.";
осы бұйрықтың 1-тармағының тоғызыншы абзацы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"4. Аутсорсингке орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органдардың "Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, конституциялық құрылысты қорғауға, қоғамдық тәртіпті, адамның құқықтары мен бостандықтарын, халықтың денсаулығы мен имандылығын қорғауға бағытталған, капиталды сыртқа шығаруды, жоғары қадағалауды, қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі іс жүргізуді, жедел-іздестіру қызметін, сот төрелігін жүзеге асыру жөніндегі, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздік, киберқауіпсіздік, мемлекеттік құпияларды қорғау, қорғаныс, көші-қон, мемлекеттік статистика салаларындағы функциялар және берілуі мемлекет мүдделеріне залал келтіруі мүмкін өзге де функциялары жатпайды.";
осы бұйрықтың 1-тармағының он екінші абзацы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"1) ажырамас мемлекеттік функциялар – орталық және (немесе) жергілікті атқарушы органның функциялары ("Астана" халықаралық қаржы орталығы туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, конституциялық құрылысты қорғауға, қоғамдық тәртіпті, адамның құқықтары мен бостандықтарын, халықтың денсаулығы мен имандылығын қорғауға бағытталған, капиталды сыртқа шығаруды, жоғары қадағалауды, қылмыстық іс бойынша сотқа дейінгі іс жүргізуді, жедел-іздестіру қызметін, сот төрелігін жүзеге асыру жөніндегі, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздік, киберқауіпсіздік, мемлекеттік құпияларды қорғау, қорғаныс, көші-қон, мемлекеттік статистика салаларындағы функциялар және берілуі мемлекет мүдделеріне залал келтіруі мүмкін өзге де функциялар) немесе стратегиялық функциялар немесе мемлекеттік мәжбүрлеу құқығын іске асыруға байланысты немесе мемлекеттік меншікке билік ету құқығына қатысты немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттар бойынша халықаралық міндеттемелер мен міндеттемелер шеңберінде жүзеге асырылатын функциялар;".
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект
және цифрлық даму министрлігі