Об утверждении Правил выдачи разрешения банку, страховой (перестраховочной) организации на создание или приобретение дочерней организации, на значительное участие в капитале организации, на создание или приобретение банком дочерней организации по управлению стрессовыми активами, отзыва и (или) отмены разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 31 марта 2026 года № 31. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2026 года № 38321
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с пунктом 7 статьи 32 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", пунктом 6 статьи 9-6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", пунктом 7 статьи 29 и пунктом 1 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи разрешения банку, страховой (перестраховочной) организации на создание или приобретение дочерней организации, на значительное участие в капитале организации, на создание или приобретение банком дочерней организации по управлению стрессовыми активами, отзыва и (или) отмены разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций (далее – Правила).
2. Признать утратившими силу постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан, Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, а также структурные элементы некоторых постановлений Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка согласно прилагаемому перечню.
3. Департаменту страхового рынка и актуарных расчетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;

Банкке, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына еншiлес ұйымды құруға немесе иеленуге, ұйымның капиталына елеулі қатысуына, банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат беру, еншілес ұйымды құруға, иеленуге, ұйымның капиталына елеулі қатысуға берілген рұқсатты кері қайтарып алу және (немесе) күшін жою қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 31 наурыздағы № 31 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 сәуірде № 38321 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 32-бабының 7-тармағына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-6-бабының 6-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 29-бабының 7-тармағына және 30-бабының 1-тармағына, ""Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Банкке, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына еншiлес ұйымды құруға немесе иеленуге, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұйым капиталына елеулі қатысуына, банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат беру, еншілес ұйымды құруға, иеленуге, ұйымның капиталына елеулі қатысуға берілген рұқсатты кері қайтарып алу және (немесе) күшін жою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Қоса беріліп отырған тізбеге сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Приостановить до 12 июля 2026 года действие:
пункта 3 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"3. Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа, направляется оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и Единому контакт-центру в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения соответствующего нормативного правового акта.";
части первой пункта 4 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"4. Для получения разрешения на создание или приобретение дочерней организации услугополучатель предоставляет в электронном виде посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) заявление на получение разрешения на создание или приобретение дочерней организации по форме согласно приложению 1 к Правилам, с приложением документов, указанных в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги).";
строки порядковый номер 2 Приложения 2 к Правилам, установив, что в период приостановления данная строка действует в следующей редакции:
"
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал)
".
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 31 марта 2026 года № 31
Правила выдачи разрешения банку, страховой (перестраховочной) организации на создание или приобретение дочерней организации, на значительное участие в капитале организаций, на создание или приобретение банком дочерней организации по управлению стрессовыми активами, отзыва и (или) отмены разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций

3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мына:
Қағидалардың 3-тармағының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде мынадай редакцияда қолданылатынын:
"3. Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына және Бірыңғай байланыс орталығына тиісті нормативтік құқықтық актіні бекіткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жіберіледі.
Қағидалардың 4-тармағы бірінші бөлігінің қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде мынадай редакцияда қолданылатынын:
4. Еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат алу үшін көрсетілетін қызметті алушы www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат алуға өтінішті электрондық түрде ұсынады.";
Қағидаларға 2-қосымшаның реттік нөмірі 2-жолының қолданылуы тоқтатыла тұрған кезеңде мынадай редакцияда қолданылатынын:
"
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал)
"
белгілей отырып, олардың қолданылуы 2026 жылғы 12 шілдеге дейін тоқтатыла тұрсын.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын
реттеу және дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 31 қаулысымен
бекітілген
Банкке, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына еншiлес ұйымды құруға немесе иеленуге, ұйымның капиталына елеулі қатысуына, банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат беру, еншілес ұйымды құруға, иеленуге, ұйымның капиталына елеулі қатысуға берілген рұқсатты кері қайтарып алу және (немесе) күшін жою қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи разрешения банку, страховой (перестраховочной) организации на создание или приобретение дочерней организации, на значительное участие в капитале организации, на создание или приобретение банком дочерней организации по управлению стрессовыми активами, отзыва и (или) отмены разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 32 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховой деятельности), пунктом 6 статьи 9-6 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (далее – Закон о государственном регулировании), пунктом 7 статьи 29 и пунктом 1 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон о банках), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах), пунктом 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее - Закон о разрешениях и уведомлениях) и определяют порядок выдачи уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган, услугодатель) банку, страховой (перестраховочной) организации разрешения на создание или приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации, разрешения на создание или приобретение банком дочерней организации по управлению стрессовыми активами, а также отзыва и (или) отмены разрешения на создание, приобретение банком, страховой (перестраховочной) организацией дочерней организации, значительное участие в капитале организаций.
2. В Правилах используются следующие понятия и сокращения:
1) постановление Правления – постановление Правления уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на создание или приобретение дочерней организации банком, страховой (перестраховочной) организацией, на значительное участие банка, страховой (перестраховочной) организации в капитале организаций, выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на создание или приобретение банком дочерней организации по управлению стрессовыми активами;
2) услугополучатель – банк, страховая (перестраховочная) организация;
3) государственная услуга – государственная услуга "Выдача разрешения банку, страховой (перестраховочной) организации на создание или приобретение дочерней организации, на значительное участие в капитале организации, на создание или приобретение банком дочерней организации по управлению стрессовыми активами, отзыва и (или) отмены разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций";

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Банкке, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына еншiлес ұйымды құруға немесе иеленуге, ұйымның капиталына елеулі қатысуына, банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат беру, еншілес ұйымды құруға, иеленуге, ұйымның капиталына елеулі қатысуға берілген рұқсатты кері қайтарып алу және (немесе) күшін жою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Сақтандыру қызметі туралы заң) 32-бабының 7-тармағына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Мемлекеттік реттеу туралы заң) 9-6-бабының 6-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 29-бабының 7-тармағына және 30-бабының 1-тармағына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң), "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 2-тармағына (бұдан әрі – Рұқсаттар және хабарламалар туралы заң) сәйкес әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган, көрсетілетін қызметті беруші) банкке, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына еншiлес ұйымды құруға немесе иеленуге, ұйымның капиталына елеулі қатысуына, банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат беру, еншілес ұйымды құруға, иеленуге, ұйымның капиталына елеулі қатысуға берілген рұқсатты кері қайтарып алу және (немесе) күшін жою тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар мен қысқартулар қолданылады:
1) Басқарма қаулысы – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган Басқармасының банкке, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына еншiлес ұйымды құруға немесе иеленуге, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұйымдардың капиталына елеулі қатысуына, банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат беру рұқсат беру туралы (рұқсат беруден бас тарту туралы) қаулысы;
2) көрсетілетін қызметті алушы – банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы;
3) мемлекеттік көрсетілетін қызмет – "Банкке, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына еншiлес ұйымды құруға немесе иеленуге, ұйымның капиталына қомақты қатысуына, банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат беру, еншілес ұйымды құруға, иеленуге, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға берілген рұқсатты кері қайтарып алу және (немесе) күшін жою" мемлекеттік көрсетілетін қызметі;

4) отказ в рассмотрении заявления -– письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления;
5) ЭЦП – электронная цифровая подпись.
3. Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Правила размещается на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа, направляется оператору "цифрового правительства" и Единому контакт-центру в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения соответствующего нормативного правового акта.
Глава 2. Порядок выдачи банку, страховой (перестраховочной) организации разрешения на создание или приобретение дочерней организации, на значительное участие в капитале организации, на создание или приобретение банком дочерней организации по управлению стрессовыми активами
4. Для получения разрешения на создание или приобретение дочерней организации услугополучатель предоставляет в электронном виде посредством веб-портала "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал) заявление на получение разрешения на создание или приобретение дочерней организации по форме согласно приложению 1 к Правилам, с приложением документов, указанных в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к Правилам (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги).
Для получения разрешения на значительное участие в капитале организации услугополучатель представляет в электронном виде посредством портала заявление на получение разрешения на значительное участие в капитале организации по форме согласно приложению 3 к Правилам, с приложением документов и сведений в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги.
Для получения разрешения на создание или приобретение банком дочерней организации по управлению стрессовыми активами, банк представляет в электронном виде посредством портала заявление на получение разрешения на создание или приобретение дочерней организации по управлению стрессовыми активами, по форме согласно приложению 4 к Правилам, с приложением документов и сведений в соответствии с Перечнем основных требований к оказанию государственной услуги.
5. Работник услугодателя, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления документов от услугополучателя осуществляет их прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение уполномоченного органа, ответственное за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение). При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием документов осуществляется следующим рабочим днем.
При направлении услугополучателем заявления посредством портала в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
Работник ответственного подразделения в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня регистрации пакета документов проверяет полноту представленных документов и срока действия документов.
Уполномоченный орган получает из информационных систем, используемых для оказания государственных услуг или сервиса цифровых документов, сведения, указанные в документах:
удостоверяющих личность физического лица – резидента Республики Казахстан;
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица – резидента Республики Казахстан.
При установлении факта неполноты и (или) истечения срока действия представленных документов работник ответственного подразделения в указанный срок готовит и направляет услугополучателю в "личный кабинет" отказ в рассмотрении заявления.
Отказ в рассмотрении заявления, подписанный ЭЦП уполномоченного лица уполномоченного органа, направляется услугополучателю в форме электронного документа.
При установлении факта полноты представленных услугополучателем документов работник ответственного подразделения в течение срока оказания государственной услуги рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям, установленным Правилами.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченный орган уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления заявителю возможности выразить позицию по предварительному решению.

4) өтінішті қараудан бас тарту – өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тарту;
5) ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
3. Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында орналастырылады, "цифрлық үкіметтің" операторына және Бірыңғай байланыс орталығына тиісті нормативтік құқықтық актіні бекіткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жіберіледі.
2-тарау. Банкке, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына еншiлес ұйымды құруға немесе иеленуге, ұйымның капиталына қомақты қатысуына, банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат беру тәртібі
4. Еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат алу үшін көрсетілетін қызметті алушы www.egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат алуға өтінішті электрондық түрде ұсынады.
Ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат алу үшін көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне сәйкес құжаттар мен мәліметтерді қоса бере отырып, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат алуға өтінішті портал арқылы электрондық түрде ұсынады.
Банк стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат алу үшін банк Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне сәйкес құжаттар мен мәліметтерді қоса бере отырып, Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат алуға өтінішті портал арқылы электрондық түрде ұсынады.
5. Хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттар түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді және уәкілетті органның мемлекеттік қызметті көрсету үшін жауапты бөлімшесіне (бұдан әрі – жауапты бөлімше) орындау үшін жіберуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құжаттарды қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішті портал арқылы жіберген кезде "жеке кабинетте" нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіле отырып мемлекеттік қызмет көрсетуге сұратудың қабылданғаны туралы мәртебе автоматты түрде көрсетіледі.
Жауапты бөлімшенің қызметкері құжаттар пакеті тіркелген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын және құжаттардың жарамдылық мерзімін тексереді.
Уәкілетті орган мемлекеттік қызметтер көрсету немесе цифрлық құжаттар сервисі үшін пайдаланылатын ақпараттық жүйелерден:
Қазақстан Республикасы резидент – жеке тұлғасының жеке басын куәландыратын;
Қазақстан Республикасының резидент – заңды тұлғасын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтерді алады.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттар анықталған жағдайда жауапты бөлімшенің қызметкері көрсетілген мерзімде өтінішті қараудан бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
Уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен қол қойылған өтінішті қараудан бас тарту көрсетілетін қызметті алушыға электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі анықталған кезде жауапты бөлімшенің қызметкері мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі ішінде құжаттарды Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыны мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдауды өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам рассмотрения документов, представленных услугополучателем, и проведенного заслушивания ответственное подразделение готовит и выносит на рассмотрение Правления уполномоченного органа проект постановления Правления (далее – результат оказания государственной услуги).
Работник ответственного подразделения в течение 5 (пяти) рабочих дней после принятия постановления Правления направляет результат оказания государственной услуги либо мотивированный ответ об отказе в предоставлении государственной услуги услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченного органа.
При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги, срок рассмотрения заявления может быть продлен мотивированным решением руководителя услугодателя или его заместителя на разумный срок, но не более чем до 2 (двух) месяцев ввиду необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения заявления, о чем услугополучатель извещается в течение 3 (трех) рабочих дней со дня продления срока, в соответствии с частью третьей статьи 76 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
6. При наличии замечаний к представленным документам уполномоченный орган направляет услугополучателю через портал письмо с указанием данных замечаний и срока для их устранения.
Услугополучатель устраняет замечания и представляет доработанные (исправленные) документы через портал, соответствующие требованиям банковского законодательства Республики Казахстан, законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности в срок, установленный уполномоченным органом.
7. Банк, страховая (перестраховочная) организация, ранее получившие разрешение уполномоченного органа на создание или приобретение дочерней организации, и в последующем имеющие только признаки значительного участия в капитале организации, в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня возникновения указанного несоответствия ходатайствуют перед уполномоченным органом о прекращении действия ранее выданного уполномоченным органом разрешения на создание или приобретение дочерней организации и выдаче разрешения на значительное участие в капитале организации с представлением документов, подтверждающих указанное изменение.

Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды қарау және өткізілген тыңдау нәтижелері бойынша жауапты бөлімше Басқарма қаулысының жобасын (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі) дайындайды және уәкілетті орган Басқармасының қарауына шығарады.
Жауапты бөлімшенің қызметкері Басқарманың қаулысы қабылданғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін немесе көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында жібереді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде өтінішті қарау мерзімі көрсетілетін қызметті беруші басшысының немесе оның орынбасарының уәжді шешімімен ақылға қонымды мерзімге, бірақ өтінішті дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды белгілеу қажеттілігіне байланысты 2 (екі) айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, бұл туралы көрсетілетін қызметті алушыға Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексі 76-бабының үшінші бөлігіне сәйкес мерзім ұзартылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабарланады.
6. Ұсынылған құжаттарға ескертулер болған жағдайда, уәкілетті орган портал арқылы көрсетілген қызметті алушыға осы ескертулер мен оларды жою мерзімін көрсете отырып хат жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы ескертулерді жояды және уәкілетті орган белгілеген мерзімде Қазақстан Республикасы банк заңнамасының, Қазақстан Республикасы сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін портал арқылы пысықталған (түзетілген) құжаттарды ұсынады.
7. Уәкілетті органның бұрын еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсатын алған және кейіннен ұйымдардың капиталына қомақты қатысу белгілері ғана бар банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы көрсетілген сәйкессіздік туындаған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде уәкілетті орган еншілес ұйым құруға немесе иеленуге бұрын берген рұқсаттың қолданысын тоқтату және ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру туралы өтінішхатты көрсетілген өзгерісті растайтын құжаттарды ғана бере отырып ұсынады.

8. Если создаваемая либо приобретаемая дочерняя организация является банком, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем – резидентами Республики Казахстан, либо в случае приобретения значительного участия в капитале банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем –резидентов Республики Казахстан, заявление, предусмотренное пунктом 4 Правил, представляется одновременно с заявлением о приобретении статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга или страхового холдинга, представляемым банком, страховой (перестраховочной) организацией в порядке, предусмотренном пунктом 1 статьи 9-5 Закона о государственном регулировании.
Если создаваемая либо приобретаемая дочерняя организация является банком, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем – резидентами Республики Казахстан, разрешение на создание или приобретение дочерней организации выдается одновременно с выдачей документа, содержащего согласие уполномоченного органа на приобретение услугополучателем банковского холдинга, страхового холдинга или крупного участника управляющего инвестиционным портфелем.
В случае приобретения значительного участия в капитале банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем – резидентов Республики Казахстан разрешение на значительное участие в капитале организаций выдается уполномоченным органом одновременно с согласием на приобретение статуса крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем, банковского холдинга или страхового холдинга.
Глава 3. Требования к документам, необходимым для оказания государственной услуги
9. Перечень документов и сведений, предоставляемых услугополучателем для оказания государственной услуги, указан в Перечне основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к Правилам.
10. Бизнес-план дочерней организации должен содержать в том числе:
информацию о целях, задачах и основных направлениях деятельности дочерней организации (видах представляемых услуг);
анализ рынка, на котором осуществляется или планируется осуществление деятельности;
стратегию развития и масштабы деятельности дочерней организации на пять ближайших финансовых (операционных) лет;
детализированный годовой финансовый план на пять ближайших финансовых (операционных) лет (расчет основных финансовых показателей, бюджет, бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, источники и объемы финансирования бизнес-плана);
план управления рисками (описание значимых и потенциально значимых рисков, связанных с осуществлением деятельности дочерней организации, и способы управления ими на пять ближайших финансовых (операционных) лет;
информацию о текущем кадровом обеспечении деятельности дочерней организации (при приобретении дочерней организации) и план привлечения трудовых ресурсов на пять ближайших финансовых (операционных) лет;
анализ финансовых последствий создания, приобретения заявителем дочерней организации, включая предполагаемый расчетный баланс заявителя и дочерней организации после ее создания или приобретения, а также при наличии план и предложения заявителя по продаже активов дочерней организации или внесению значительных изменений в деятельность по управлению дочерней организацией;
расчет пруденциальных нормативов банковского конгломерата, страховой группы, в состав которых входит услугополучатель, в результате предполагаемого наличия дочерней организации банка и (или) банковского холдинга, страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга;
организационную структуру дочерней организации.
Бизнес-план заверяется подписью первого руководителя услугополучателя либо лица, исполняющего его обязанности.

8. Егер құрылатын не иеленілетін еншілес ұйым Қазақстан Республикасының резидент – банкі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, инвестициялық портфельді басқарушысы болып табылса не Қазақстан Республикасының резидент – банкінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушысының капиталына қомақты қатысуды иеленген жағдайда, Қағидалардың 4-тармағында көзделген өтініш Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-5-бабының 1-тармағында көзделген тәртіппен банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ұсынатын банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иелену туралы өтініш бір мезгілде ұсынылады.
Егер құрылатын не иеленілетін еншілес ұйым Қазақстан Республикасының резидент – банкі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, инвестициялық портфельді басқарушысы болып табылса, еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат көрсетілетін қызметті алушының банк холдингін, сақтандыру холдингін немесе инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысын иеленуге уәкілетті органның келісімі бар құжат бір мезгілде беріле отырып, беріледі.
Қазақстан Республикасының резидент – банкінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушысының капиталына қомақты қатысуды иеленген жағдайда, уәкілетті орган банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы, банк холдингі немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісіммен бір мезгілде ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсат береді.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттарға қойылатын талаптар
9. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынатын құжаттар мен мәліметтер тізбесі Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көрсетілген.
10. Еншілес ұйымның бизнес-жоспары мыналарды да қамтуға тиіс:
еншілес ұйым қызметінің мақсаттары, міндеттері және негізгі бағыттары (ұсынылатын қызмет түрлері)туралы ақпарат;
онда жүзеге асырылатын немесе қызметті жүзеге асыру жоспарланатын нарықты талдау
еншілес ұйымның таяудағы бес қаржылық (операциялық) жылға қызметін дамыту стратегиясы және ауқымы;
таяудағы бес қаржылық (операциялық) жылға егжей-тегжейлі жылдық қаржылық жоспары (негізгі қаржылық көрсеткіштердің есебі, бюджет, бухгалтерлік баланс, пайда мен зиян туралы есеп, бизнес-жоспарды қаржыландыру көздері және көлемі);
тәуекелдерді басқару жоспары (еншілес ұйымның қызметін жүзеге асырумен байланысты елеулі және ықтимал елеулі тәуекелдердің сипаттамасы және оларды таяудағы бес қаржылық (операциялық) жылға басқару тәсілдері;
еншілес ұйымның қызметін ағымдағы кадрлық қамтамасыз ету туралы ақпарат (еншілес ұйымды иелену кезінде) және таяудағы бес қаржылық (операциялық) жылға арналған еңбек ресурстарын тарту жоспары;
өтініш берушінің және еншілес ұйымның ол құрылғаннан немесе иеленгеннен кейінгі болжамды есептік балансын қоса алғанда, сондай-ақ өтініш берушінің еншілес ұйымның активтерін сату немесе еншілес ұйымды басқару қызметінде маңызды өзгерістер енгізу жоспары мен ұсынысы болған кезде өтініш берушінің еншілес ұйым құрудың, иеленудің қаржылық салдарын талдау;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің еншілес ұйымының болжамды болуы нәтижесінде көрсетілетін қызмет алушы құрамына кіретін банк конгломератының, сақтандыру тобының пруденциялық нормативін есептеу;
еншілес ұйымның ұйымдық құрылымы.
Бизнес-жоспар көрсетілетін қызметті алушының бірінші басшысының не оның міндеттерін атқарушының қолымен расталады.

11. Документы, выданные компетентными органами или должностными лицами иностранных государств, подлежат легализации либо апостилированию в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан (за исключением документов, удостоверяющих личность физического лица – нерезидента Республики Казахстан). Указанные документы, представляемые на иностранном языке, переводятся на казахский и, при необходимости, русский языки и подлежат нотариальному засвидетельствованию в соответствии с законодательством Республики Казахстан о нотариате.
Глава 4. Порядок отзыва и (или) отмены разрешения на создание или приобретение дочерней организации, на значительное участие в капитале организаций
12. Уполномоченный орган отзывает ранее выданное банку, страховой (перестраховочной) организации, разрешение на создание или приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций по основаниям, предусмотренным подпунктом 1) пункта 7 статьи 9-6 Закона о государственном регулировании, и принимает решение об отмене ранее выданного разрешения в течение двух месяцев с даты обнаружения факта, являющегося основанием для отзыва разрешения.
13. В случае отзыва разрешения на создание или приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации по основаниям, предусмотренным подпунктом 1) пункта 7 статьи 9-6 Закона о государственном регулировании, банк, страховая (перестраховочная) организация осуществляют мероприятия, предусмотренные пунктом 9 статьи 9-6 Закона о государственном регулировании.
14. Банк, страховая (перестраховочная) организация обращаются в уполномоченный орган с заявлением об отмене ранее выданного разрешения на создание или приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации, в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента возникновения случаев, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) пункта 7 статьи 9-6 Закона о государственном регулировании, с приложением подтверждающих документов.
Выданное разрешение уполномоченного органа на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организации, считается отмененным со дня, следующего за днем получения уполномоченным органом заявления банка, страховой (перестраховочной) организации с приложением подтверждающих документов об отмене ранее выданного разрешения по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3) и 4) пункта 7 статьи 9-6 Закона о государственном регулировании, либо за днем обнаружения уполномоченным органом фактов, являющихся основанием для отмены выданного разрешения.

11. Шет мемлекеттердің құзыретті органдары немесе лауазымды адамдары берген құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының немесе Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттардың талаптарына сәйкес заңдастырылуы немесе апостильденуі тиіс (Қазақстан Республикасының бейрезидент-жеке тұлғасының жеке басын куәландыратын құжаттарды қоспағанда). Шет тілінде ұсынылатын құжаттар қазақ, және қажет болған кезде орыс тілдеріне аударылады және Қазақстан Республикасының нотариат туралы заңнамасына сәйкес нотариалды куәландырылуға жатады.
4-тарау. Еншiлес ұйым құруға немесе иеленуге, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсатты қайтарып алу және (немесе) оның күшін жою тәртібі
12. Уәкілетті орган банкке, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына еншілес ұйым құруға немесе иеленуге, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға бұрын берілген рұқсатты Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-6-бабының 7-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген негіздер бойынша қайтарып алады және рұқсатты кері қайтарып алуға негіз болып табылатын факті анықталған күннен бастап екі ай ішінде бұрын берілген рұқсаттың күшін жою туралы шешім қабылдайды.
13. Еншілес ұйым құруға немесе иеленуге, ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-6-бабының 7-тармағының 1) тармақшасында көзделген негіздер бойынша қайтарып алынған жағдайда банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-6-бабының 9-тармағында көзделген іс-шараларды жүзеге асырады.
14. Банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органға растайтын құжаттарды қоса бере отырып, Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-6-бабы 7-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайлар туындаған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде еншілес ұйым құруға немесе иеленуге, ұйымның капиталына қомақты қатысуға бұрын берілген рұқсаттың күшін жою туралы өтінішпен жүгінеді.
Уәкілетті органның еншілес ұйым құруға немесе иеленуге, ұйымның капиталына қомақты қатысуға берілген рұқсатының күші уәкілетті орган банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының растайтын құжаттармен қоса Мемлекеттік реттеу туралы заңның 9-6-бабы 7-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша бұрын берілген рұқсаттың күшін жою туралы өтінішін алған күннен не уәкілетті орган берілген рұқсаттың күшін жою үшін негіз болып табылатын фактілерді анықтаған күннен кейінгі келесі күннен бастап жойылды деп есептеледі.

15. Банк, страховая (перестраховочная) организация ранее получившие разрешение уполномоченного органа на создание или приобретение дочерней организации, и в последующем имеющие только признаки значительного участия в капитале организации, в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня возникновения указанного изменения ходатайствует перед уполномоченным органом об отмене ранее выданного уполномоченным органом разрешения на создание или приобретение дочерней организации и выдаче разрешения на значительное участие банка, страховой (перестраховочной) организации в капитале организации с представлением документов, подтверждающих указанное изменение.
Банку, страховой (перестраховочной) организации не требуется получение разрешения уполномоченного органа на создание или приобретение дочерней организации в случае реорганизации данной дочерней организации в форме преобразования, в отношении которой банком, страховой (перестраховочной) организацией ранее получено соответствующее разрешение на создание или приобретение дочерней организации, при условии соблюдения банком, страховой (перестраховочной) организацией требований, установленных статьей 23 Закона о банках, статьей 48 Закона о страховой деятельности.
Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) уполномоченного органа и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги
16. Обжалование решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги производится в письменном виде.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственной услуги производится вышестоящим должностным лицом услугодателя, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Жалоба подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее в орган, рассматривающий жалобу.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено Законом о государственных услугах, обращение в суд допускается после обжалования решения, действия (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц в досудебном порядке.

15. Уәкілетті органның еншілес ұйым құруға немесе иеленуге рұқсатын бұрын алған және кейіннен ұйымның капиталына қомақты қатысу белгілері ғана бар банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы аталған өзгеріс туындаған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде уәкілетті органның алдында көрсетілген өзгерісті растайтын құжаттарды ұсына отырып, уәкілетті органның еншілес ұйым құруға немесе иеленуге және банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұйымның капиталына қомақты қатысуына бұрын берген рұқсаттың күшін жою туралы өтінішхат жасайды.
Банкке, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына оған қатысты банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы бұрын еншілес ұйым құруға немесе иеленуге тиісті рұқсат алған осы еншілес ұйым қайта ұйымдастырылған жағдайда, банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Банктер туралы Заңның 23-бабында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 48-бабында белгіленген талаптарды сақтаған жағдайда, еншілес ұйым құруға немесе иеленуге уәкілетті органның рұқсатын алу талап етілмейді.
5-тарау. Уәкілетті органның және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
16. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану жазбаша түрде жүргізіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды көрсетілетін қызметті берушінің жоғары тұрған лауазымды адамы, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" жолданым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің жолданымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындау туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылады.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны шағымды қарайтын органға жібереді.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Егер Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңда өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.

17. В жалобе услугополучателя, направляемой руководителю уполномоченного органа, указываются:
1) полное наименование, почтовый адрес, бизнес-идентификационный номер услугополучателя;
2) наименование услугодателя и (или) фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, решение, действие (бездействие) которого (которых) обжалуется (обжалуются);
3) обстоятельства, на которых лицо, подающее жалобу, основывает свои требования и доказательства;
4) исходящий номер и дата подачи жалобы;
5) перечень прилагаемых к жалобе документов.
Жалоба подписывается услугополучателем либо лицом, являющимся его представителем.
Подтверждением принятия жалобы руководителем уполномоченного органа является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии уполномоченного органа с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону Единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из "личного кабинета" доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения уполномоченным органом (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
Приложение 1 к Правилам
Форма
"___" __________ _______ года №
Заявление на получение разрешения на создание или приобретение дочерней организации
______________________________________________________________
(наименование услугополучателя)
в соответствии с решением уполномоченного органа банка, страховой
(перестраховочной) организации № ____ от "___" _________ года, просит выдать
разрешение на создание или приобретение
____________________________________________________________________
(наименование, место нахождения создаваемой (приобретаемой)
____________________________________________________________________
бизнес - идентификационный номер (при наличии) создаваемой или приобретаемой
дочерней организации
Информация о доле и сумме участия услугополучателя в уставном капитале
создаваемой дочерней организации, а также о количестве приобретаемых им акций
и размере предварительной оплаты акций (долей участия в уставном капитале):
____________________________________________________________________.
Информация о размере уставного капитала приобретаемой дочерней организации
(если такая информация не содержится в аудиторском отчете):
____________________________________________________________________.
Информация о текущей (при наличии) и планируемой доле участия услугополучателя
в уставном капитале или текущем (при наличии) и планируемом к приобретению
количеству акций приобретаемой дочерней организации:
________________________________________________________.
Информация об условиях и порядке приобретения дочерней организации:
____________________________________________________________________.
Услугополучатель подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению документов
и информации, а также своевременное представление уполномоченному органу
дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением
заявления.
Услугополучатель предоставляет свое согласие на использование услугодателем
сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся
в информационных системах.
Прилагаемые документы (с указанием информации о документах, размещенных
на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности):
____________________________________________________________________.
Руководитель исполнительного органа (лицо, единолично осуществляющее функции
исполнительного органа)
____________________________ (подпись)
Руководитель органа управления (при наличии) ____________________________
(подпись)
Приложение 2 к Правилам
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Наименование государственной услуги
Выдача разрешения банку, страховой (перестраховочной) организации на создание или приобретение дочерней организации, на значительное участие в капитале организации, на создание или приобретение банком дочерней организации по управлению стрессовыми активами
Наименование подвидов государственной услуги
- Выдача разрешения на создание или приобретение банком дочерней организации;
- Выдача разрешения на создание или приобретение банком дочерней организации по управлению стрессовыми активами;
- Выдача разрешения на значительное участие банка в капитале организации;
- Выдача разрешения на создание или приобретение страховой (перестраховочной) организацией дочерней организации;
- Выдача разрешения на значительное участие страховой (перестраховочной) организации в капитале организации.
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "цифрового правительства" www.egov.kz (далее – портал)

17. Уәкілетті органның басшысына жіберілетін көрсетілетін қызметті алушының шағымында:
1) көрсетілетін қызметті алушының толық атауы, пошталық мекенжайы бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
2) көрсетілетін қызметті берушінің атауы және (немесе) оның (олардың) іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымданатын лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда);
3) шағым берген адам өзінің талаптары мен дәлелдемелерін негіздейтін мән-жайлар;
4) шағымның шығыс нөмірі мен берілген күні;
5) шағымға қоса берілетін құжаттардың тізбесі көрсетіледі.
Шағымға көрсетілетін қызметті алушы не оның өкілі болып табылатын тұлға қол қояды.
Уәкілетті орган басшысының шағымды қабылдағанын растау шағымды қабылдаған адамның тегі мен аты-жөнін, берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орнын көрсете отырып, оны уәкілетті органның кеңсесінде тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі мен күні) болып табылады
Портал арқылы жүгінген кезде шағымдану тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының телефоны арқылы алуға болады: 8-800-080-7777 немесе 1414.
Шағымды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушыға "жеке кабинеттен" жолданым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол уәкілетті органның жолданымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындау туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылады.
Қағидаларға
1-қосымша
Нысан
_______ жылғы "___" __________ №
Еншiлес ұйым құруға немесе иеленуге рұқсат алуға өтініш
______________________________________________________________
(өтініш берушінің атауы)
банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының _______ жылғы "___" __________ № шешіміне сәйкес
____________________________________________________________________
(құрылатын (иеленетін) еншілес ұйымның орналасқан жері, атауы)
____________________________________________________________________
(құрылатын немесе иеленетін еншілес ұйымның бизнес - сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
құруға немесе иеленуге рұқсат беруді сұрайды.
Өтініш берушінің құрылатын еншілес ұйымның жарғылық капиталына көрсетілетін қызметті алушының қатысу үлесі және сомасы, сондай-ақ ол иеленетін акцияларының саны және акцияларға (жарғылық капиталға қатысу үлестерге) алдын ала ақы төлеу мөлшері туралы ақпарат:
____________________________________________________________________.
Иеленетін еншілес ұйымның жарғылық капиталының мөлшері туралы ақпарат (егер мұндай ақпарат аудиторлық есепте
болмаса):____________________________________________________________.
Көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталға ағымдағы (бар болса) және жоспарланатын қатысу үлесі немесе иеленетін еншілес ұйым акцияларының ағымдағы (бар болса) және иеленуге жоспарланатын саны туралы
ақпарат: ________________________________________________________.
Еншілес ұйымды иелену шарттары мен тәртібі туралы ақпарат:
____________________________________________________________________.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішке қоса берілген құжаттар мен ақпараттың дәйектілігін, сондай-ақ өтінішті қарауға байланысты сұратылатын қосымша ақпарат пен құжаттардың уәкілетті органға уақтылы берілгенін растайды.
Көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді көрсетілетін қызметті берушінің пайдалануына өз келісімін береді.
Қоса беріліп отырған құжаттар (қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында орналастырылған құжаттар туралы ақпаратты көрсете отырып):
____________________________________________________________________.
Атқарушы органның басшысы (атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын адам)
____________________________
(қолы)
Басқару органының (бар болса) басшысы
____________________________
(қолы)
Қағидаларға
2-қосымша
Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Банкке, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға, банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруына немесе иеленуіне рұқсат беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы
- Банктің еншілес ұйымды құруына немесе иеленуіне рұқсат беру;
- Банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруына немесе иеленуіне рұқсат беру;
- Банктің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсат беру;
- Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымды құруына немесе иеленуіне рұқсат беру;
- Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсат беру.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"Цифрлық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал)

Сноска. Действие данной редакции строки порядкового номера 2 приостановлено до 12.07.2026 в соответствии с пунктом 5 настоящего приказа.
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение 50 (пятидесяти) рабочих дней со дня обращения на портал.
В случае создания банком другого банка или приобретения банком значительного участия в капитале другого банка заявление на получение разрешения на создание дочерней организации или значительное участие в капитале организации, поданное в рамках получения разрешений на открытие банка или на добровольную реорганизацию микрофинансовой организации в форме конвертации в банк, рассматривается в течение 65 (шестидесяти пяти) рабочих дней со дня обращения на портал.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о выдаче разрешения банку, страховой (перестраховочной) организации на создание или приобретение дочерней организации, на значительное участие в капитале организации, на создание или приобретение банком дочерней организации по управлению стрессовыми активами, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, с приложением копии постановления Правления услугодателя.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Услуга оказывается бесплатно.
7.
График работы

Ескерту. Реттік нөмірі 2-жолының осы редакциясының қолданысы 12.07.2026 дейін тоқтатылады – осы бұйрықтың 5-тармағымен.
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Порталға өтініш берген күннен бастап 50 (елу) жұмыс күні ішінде.
Банк басқа банкті құрған немесе банк басқа банктің капиталына қомақты қатысуды иеленген жағдайда, банкті ашуға немесе банкке айналдыру нысанында микроқаржы ұйымын ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат алу шеңберінде берілген еншілес ұйымды құруға немесе ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат алуға өтініш порталға жүгінген күннен бастап 65 (алпыс бес) жұмыс күні ішінде қаралады.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Банкке, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға, банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат беруі немесе көрсетілетін қызметті беруші Басқармасы қаулысының көшірмесін қоса бере отырып, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәжді жауап.
6.
Көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Қызмет тегін көрсетіледі.
7.
Жұмыс кестесі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках);
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и Закону о праздниках, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Перечень документов для получения разрешения на создание или приобретение банком, страховой (перестраховочной) организацией дочерней организации:
1) электронная копия заявления на получение разрешения на создание или приобретение дочерней организации по форме согласно приложению 1 к Правилам, удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) первого руководителя услугополучателя либо лица, исполняющего его обязанности;
2) электронные копии решения о создании либо учредительный договор и проект устава – в случае создания дочерней организации (в случае отсутствия сведений на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности);
3) электронная копия решения о приобретении дочерней организации и устав – в случае приобретения дочерней организации (в случае отсутствия сведений на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности);
4) электронная копия бизнес-плана дочерней организации, соответствующего требованиям пункта 10 Правил;
5) электронная копия финансовой отчетности приобретаемой дочерней организации, подтвержденной аудиторским отчетом, за последний завершенный финансовый год, а также финансовой отчетности приобретаемой дочерней организации за последний завершенный квартал перед подачей заявления.
В случае отсутствия в период с 1 января по 1 июня текущего года аудиторского отчета, подтверждающего финансовую отчетность за последний завершенный финансовый год, представляются копии финансовой отчетности за последний завершенный финансовый год и последний завершенный квартал перед подачей заявления, а также годовая финансовая отчетность, подтвержденная аудиторским отчетом, за год, предшествующий последнему завершенному финансовому году.
В случае, если приобретаемая дочерняя организация осуществляет деятельность менее года, финансовая отчетность представляется за последний завершенный квартал перед подачей заявления.
Документы, предусмотренные настоящим подпунктом, не предоставляются в случае их наличия на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности;

1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа күндері сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі - жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты болатын техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңға сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін жіберу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжат мен мәліметтердің тізбесі
Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат алу үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті алушының бірінші басшысының не оның міндетін атқарушы тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған, Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат алуға арналған өтініштің электрондық көшірмесі;
2) еншілес ұйым құрылған жағдайда (қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында мәліметтер болмаған жағдайда) құру туралы шешімдердің электрондық көшірмелері не құрылтай шарты және жарғы жобасы;
3) еншілес ұйымды иеленген жағдайда - еншілес ұйымды иелену туралы шешімнің электрондық көшірмесі және жарғы (қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында мәліметтер болмаған жағдайда);
4) Қағидалардың 10-тармағының талаптарына сәйкес келетін еншілес ұйымның бизнес-жоспарының электрондық көшірмесі;
5) иеленетін еншілес ұйымның аудиторлық есеппен расталған аяқталған соңғы қаржы жылындағы қаржылық есептілігінің, сондай-ақ иеленетін еншілес ұйымның өтініш бергенге дейінгі аяқталған соңғы тоқсандағы қаржылық есептілігінің электрондық көшірмесі (қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында мәліметтер болмаған жағдайда).
Ағымдағы жылғы 1 қаңтардан 1 маусымға дейінгі кезеңде соңғы аяқталған қаржы жылы үшін қаржылық есептілікті растайтын аудиторлық есеп болмаған жағдайда, өтініш бергенге дейінгі аяқталған соңғы тоқсандағы және аяқталған соңғы жылдағы қаржылық есептілік көшірмелері, сондай-ақ аяқталған соңғы қаржы жылының алдындағы жыл үшін аудиторлық есеппен расталған жылдық қаржылық есептілік ұсынылады (қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында мәліметтер болмаған жағдайда).
Иеленетін еншілес ұйымның қызмет ету мерзімі бір жылдан аз болған жағдайда, қаржылық есептілік өтініш бергенге дейінгі аяқталған соңғы тоқсан үшін ұсынылады.
Осы тармақшада көзделген құжаттар олар қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында болған жағдайда ұсынылмайды;

6) электронные копии документов, подтверждающих полномочия лица на подачу заявления и прилагаемых к нему документов
7) электронные копии иных документов, на основании которых предполагается приобрести контроль или подтверждающих контроль над дочерней организацией с указанием основания возникновения контроля.
Перечень документов для получения разрешения на создание или приобретение банком дочерней организации по управлению стрессовыми активами:
1) электронная копия заявления на получение разрешения на создание или приобретение банком дочерней организации по управлению стрессовыми активами, по форме согласно приложению 4 к Правилам, удостоверенного ЭЦП первого руководителя услугополучателя либо лица, исполняющего его обязанности, с приложением документов, предусмотренных подпунктами 2), 3), 5), 6), и 7) части первой настоящего пункта;
2) электронные копии бизнес-плана дочерней организации в соответствии с пунктом 10 Правил и Плана мероприятий по управлению стрессовыми активами, требования к которым определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа, устанавливающим порядок деятельности дочерней организации по управлению стрессовыми активами, а также требования к приобретаемым (приобретенным) дочерней организацией активам.
Для получения разрешения банку, страховой (перестраховочной) организации на значительное участие в капитале организаций предоставляется электронная копия заявления на получение разрешения на значительное участие в капитале организации по форме согласно приложению 3 к Правилам, удостоверенного ЭЦП первого руководителя услугополучателя либо лица, исполняющего его обязанности, с приложением документов, предусмотренных подпунктами 3), 4), 5) и 6) части первой настоящего пункта.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
Основания для отказа в выдаче разрешения банку, страховой (перестраховочной) организации на создание или приобретение дочерней организации:
1) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный уполномоченным органом срок;
2) несоблюдение пруденциальных нормативов и лимитов банком, страховой (перестраховочной) организацией в результате предполагаемого наличия дочерней организации банка, страховой (перестраховочной) организации;
3) анализ финансовых последствий, предполагающий ухудшение финансового состояния банка, банковского конгломерата, страховой (перестраховочной) организации, страховой группы вследствие деятельности дочерней организации или планируемых банком, страховой (перестраховочной) организацией инвестиций;

6) тұлғаның өтініш беруге өкілеттігін растайтын құжаттардың және оған қоса берілетін құжаттардың электрондық көшірмелері;
7) бақылаудың туындау негізін көрсете отырып, олардың негізінде иеленетін еншілес ұйымды бақылауға ие болу көзделетін немесе бақылауды растайтын өзге де құжаттар.
Банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат алуы үшін қажетті құжаттар тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті алушының бірінші басшысының не оның міндетін атқарушы тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған, Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат алуға арналған өтініштің электрондық көшірмесі, осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 3), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген құжаттарды қоса берумен;
2) Қағидалардың 10-тармағына сәйкес еншілес ұйымның бизнес-жоспарының және Стрестік активтерді басқару жөніндегі іс-шаралар жоспарының электрондық көшірмелері, оларға қойылатын талаптар уәкілетті органның еншілес ұйымның стрестік активтерді басқару жөніндегі қызметінің тәртібін, сондай-ақ еншілес ұйым иеленетін (иеленген) активтерге қойылатын талаптарды белгілейтін нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
Банкке, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсат алу үшін көрсетілетін қызметті алушының бірінші басшысының не оның міндетін атқарушы тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылған, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұйым капиталына қомақты қатысуына рұқсат алуға арналған өтініштің электрондық көшірмесі, осы тармақтың бірінші бөлігінің 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген құжаттарды қоса берумен ұсынылады.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Банкке, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат беруден бас тарту негіздері:
1) уәкілетті орган белгілеген мерзімде ұсынылған құжаттар бойынша уәкілетті органның ескертулерін жоймау;
2) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншілес ұйымының болжамды болуы нәтижесінде банктің, (сақтандыру) ұйымының пруденциялық нормативтер мен лимиттерді сақтамауы;
3) еншілес ұйым қызметінің немесе банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жоспарлайтын инвестициялардың салдарынан банктің, банк конгломератының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру тобының қаржылық жағдайының нашарлауы болжанатын қаржылық салдарды талдау;

4) несоблюдение приобретаемой дочерней организацией установленных пруденциальных нормативов и лимитов в случаях, предусмотренных законодательством государства, резидентом которого является приобретаемая дочерняя организация, в течение последних трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления в уполномоченный орган на получение разрешения, и (или) в период рассмотрения заявления;
5) наличие у банка, страховой (перестраховочной) организации и (или) предполагаемой к приобретению дочерней организации действующих мер надзорного реагирования, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4), 5), 8) и 13) пункта 1 статьи 80, статьей 81 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках), подпунктами 2), 3), 4), 5) и 8) пункта 1 статьи 53-3 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховой деятельности) и (или) административных взысканий за административные правонарушения, предусмотренные частями шестой и восьмой статьи 213, статьями 227, 229, 230 и частью четвертой статьи 239 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, на дату подачи заявления и (или) в период рассмотрения документов;
6) в случаях создания или приобретения банком, страховой (перестраховочной) организацией дочерней организации – банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем – резидентов Республики Казахстан – несоблюдение требований, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", а также Законом о банках, Законом о страховой деятельности и Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" касательно выдачи согласия на приобретение статуса банковского холдинга, страхового холдинга, крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем – резидентов Республики Казахстан;
7) несоблюдение банком, страховой (перестраховочной) организацией требований, установленных статьями 23 и 50 Закона о банках, статьями 15-1 и 48 Закона о страховой деятельности, в отношении создания дочерних организаций банка, дочерних организаций страховых (перестраховочных) организаций, приобретения банками, страховой (перестраховочной) организацией акций, долей участия, паев либо других форм долевого участия в капитале организаций.
Для отказа в выдаче разрешения на создание или приобретение банком дочерней организации по управлению стрессовыми активами:

4) уәкілетті органға рұқсат алуға арналған өтініш берген күнге дейінгі соңғы үш ай ішінде және (немесе) өтінішті қарау кезеңінде резиденті иеленетін еншілес ұйым болатын мемлекеттің заңнамасында көзделген жағдайларда иеленетін еншілес ұйымның белгіленген пруденциялық нормативтер мен лимиттерді сақтамауы;
55) өтініш берілген күні және (немесе) құжаттарды қарау кезеңінде банкте, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында және (немесе) иелену болжанған еншілес ұйымда "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 80-бабы 1-тармағының 2), 3), 4), 5), 8) және 13) тармақшаларында, 81-бабында, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Сақтандыру қызметі туралы заң) 53-3-бабы 1-тармағының 2), 3), 4), 5) және 8) тармақшаларында көзделген қолданыстағы қадағалап ден қою шараларының және (немесе) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 213-бабының алтыншы және сегізінші бөліктерінде, 227, 229, 230-баптарында және 239-бабының төртінші бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жазалардың болуы;
66) Банк, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасының резиденттері – банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, инвестициялық портфельді басқарушы еншілес ұйымын құрған немесе иеленген жағдайларда, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы заңында, сондай-ақ Банктер туралы заңда, Сақтандыру қызметі туралы заңда және "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының заңында көзделген Қазақстан Республикасының резиденттері – банк холдингі, сақтандыру холдингі, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім беруге қатысты талаптарды сақтамауы;
77) банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының Банктер туралы заңның 23 және 50-баптарында, Сақтандыру қызметі туралы заңның 15-1 және 48-баптарында белгіленген банктің еншілес ұйымдарын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының еншілес ұйымдарын құруға, банктердің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының ұйымдар капиталындағы акцияларды, қатысу үлестерін, пайларын немесе үлестік қатысудың басқа да нысандарын иеленуге қатысты талаптарды сақтамауы.
Банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруына немесе иеленуіне рұқсат беруден бас тарту негіздері:

1) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный уполномоченным органом срок;
2) несоблюдение пруденциальных нормативов и лимитов банковским конгломератом, в состав которого входит банк, в результате предполагаемого наличия дочерней организации по управлению стрессовыми активами;
3) несоответствие активов, планируемых к передаче дочерней организации по управлению стрессовыми активами, требованиям, установленным пунктом 3 статьи 30 Закона о банках и (или) нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Отказ в выдаче разрешения банку, страховой (перестраховочной) организации на значительное участие в капитале организаций производится по основаниям, предусмотренным в части первой настоящего пункта.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адрес места оказания государственной услуги размещен на официальном интернет-ресурсе услугодателя.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя.
Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 3 к Правилам
Форма
Заявления на получение банком, страховой (перестраховочной)
организацией разрешения на значительное участие в капитале организации
______________________________________________________________
(наименование услугополучателя)
в соответствии с решением уполномоченного органа банка, страховой
(перестраховочной) организации № ____ от "___" _________ года, просит выдать
разрешение на значительное участие в капитале организации
______________________________________________________________
(наименование, место нахождения организации, бизнес - идентификационный номер
(при наличии) организации)
Информация о размере уставного капитала организации (если такая информация
не содержится в аудиторском отчете):
____________________________________________________________________.
Информация о количестве размещенных акций приобретаемой организации:
____________________________________________________________________.
Информация о текущей (при наличии) и планируемой доле участия услугополучателя
в уставном капитале организации или текущем (при наличии) и планируемом
к приобретению количеству акций организации:
____________________________________________________________________.
Информация о размере предварительной оплаты акций (долей участия в уставном
капитале):
____________________________________________________________________.
Информация об условиях и порядке значительного участия в организации:
____________________________________________________________________.
Услугополучатель подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению документов
и информации, а также своевременное представление уполномоченному органу
дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением
заявления.
Услугополучатель предоставляет свое согласие на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Прилагаемые документы (с указанием информации о документах, размещенных
на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности):
____________________________________________________________________.
Руководитель исполнительного органа (лицо, единолично осуществляющее функции
исполнительного органа)
____________________________
(подпись)
Руководитель органа управления (при наличии)
____________________________
(подпись)
Приложение 4 к Правилам
Форма
"___" _____________ __________ года № ______
Заявление на получение разрешения на создание или приобретение банком
дочерней организации по управлению стрессовыми активами
__________________________________________________________________
(наименование банка)
просит в соответствии с решением уполномоченного органа банка
№ ____ от "____" _________года,
____________________________________________________________________
выдать разрешение на создание или приобретение
___________________________________________________________________
(наименование, место нахождения создаваемой (приобретаемой)
___________________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (при наличии) дочерней организации
по управлению стрессовыми активами)
Информация о доле и сумме участия услугополучателя в уставном капитале
создаваемой дочерней организации по управлению стрессовыми активами, а также
о количестве приобретаемых им акций и размере предварительной оплаты акций
(долей участия в уставном капитале):
____________________________________________________________________.
Информация о размере уставного капитала приобретаемой дочерней организации
по управлению стрессовыми активами (если такая информация не содержится
в аудиторском отчете):
____________________________________________________________________.
Информация о доле участия услугополучателя в уставном капитале или количестве
акций приобретаемой дочерней организации по управлению стрессовыми активами:
____________________________________________________________________.
Информация об условиях и порядке приобретения дочерней организации
по управлению стрессовыми активами:
____________________________________________________________________.
Расчет пруденциальных нормативов банковского конгломерата, в состав которого
входит услугополучатель, в результате предполагаемого наличия дочерней
организации по управлению стрессовыми активами:
____________________________________________________________________.
Банк подтверждает достоверность прилагаемых к заявлению документов и
информации, а также своевременное представление уполномоченному органу
дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением
заявления.
Банк предоставляет свое согласие на использование сведений, составляющих
охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
Прилагаемые документы (с указанием информации о документах, размещенных
на интернет-ресурсе депозитария финансовой отчетности):
____________________________________________________________________.
Руководитель исполнительного органа (лицо, единолично осуществляющее функции
исполнительного органа)
____________________________
(подпись)
Руководитель органа управления (при наличии)
____________________________
(подпись)
Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от "___" ______ 2026 года №__
Перечень признаваемых утратившими силу постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, а также структурных элементов некоторых постановлений Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка

1) уәкілетті орган белгілеген мерзімде ұсынылған құжаттар бойынша уәкілетті органның ескертулерін жоймау;
2) стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды болжамды құру (иелену) және оның болжалды болуы нәтижесінде құрамына банк кіретін банк конгломератының пруденциялық нормативтер мен лимиттерді сақтамауы;
3) стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымға беруге жоспарланған активтердің Банктер туралы заңының 30-бабының 3-тармағында және (немесе) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Банкке, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ұйымдар капиталына қомақты қатысуға рұқсат беруден бас тарту осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталдағы "жеке кабинет" арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Қағидаларға
3-қосымша
Нысан
Банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
ұйым капиталына қомақты қатысуға рұқсат алуға арналған өтініш
_____________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уәкілетті органының
__________________________________________________________________
_________ жылғы "____" _________ № ____ шешіміне сәйкес
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса)
ұйымның капиталына қомақты қатысуға рұқсат беруді сұрайды.
Ұйымның жарғылық капиталының мөлшері (егер осындай ақпарат аудиторлық есепте болмаса) туралы ақпарат:
_______________________________________________________________.
Иеленетін ұйымның орналастырылған акцияларының саны туралы ақпарат:
____________________________________________________________________.
Көрсетілетін қызметті алушының ұйымның жарғылық капиталына ағымдағы (бар болса) және жоспарланатын қатысу үлесі немесе ұйымның ағымдағы (бар болса) және иеленуге жоспарланатын акциялар саны туралы ақпарат:
____________________________________________________________________.
Акцияларға (жарғылық капиталға қатысу үлестеріне) алдын ала ақы төлеу мөлшері туралы ақпарат:
_______________________________________________________________.
Ұйымға қомақты қатысу шарттары мен тәртібі туралы ақпарат:
____________________________________________________________________.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішке қоса берілген құжаттар мен ақпараттың дәйектілігін, сондай-ақ өтінішті қарауға байланысты сұратылатын қосымша ақпараттар мен құжаттарды уәкілетті органға уақтылы беретінін растайды.
Көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға өз келісімін береді.
Қоса берілетін құжаттар (қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында орналастырылған құжаттар туралы ақпаратты көрсете отырып):
____________________________________________________________________.
Атқарушы органның басшысы (атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын адам)
____________________________
(қолы)
Басқару органының (бар болса) басшысы
____________________________
(қолы)
Қағидаларға
4-қосымша
Нысан
__________ жылғы "___" _____________ № ______
Банктің стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды құруына немесе иеленуіне рұқсат алуға арналған өтініш
_____________________________________________________________
(банктің атауы)
банктің уәкілетті органының
__________________________________________________________________
_________ жылғы "____" _________ № ____ шешіміне сәйкес
____________________________________________________________________
(құрылатын (иеленетін) стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес
___________________________________________________________________
ұйымның атауы, орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бар болса))
құруға немесе иеленуге рұқсат беруді сұрайды.
Көрсетілетін қызметті алушының құрылатын стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымның жарғылық капиталына қатысу үлесі және сомасы, сондай-ақ ол иеленетін акциялар (жарғылық капиталға қатысу үлестері) саны және ақысы алдын ала төленген акциялар туралы ақпарат:
____________________________________________________________.
Иеленетін стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымның жарғылық капиталының мөлшері (егер осындай ақпарат аудиторлық есепте болмаса) туралы ақпарат:
____________________________________________________________________.
Көрсетілетін қызметті алушының иеленетін стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымның жарғылық капиталына қатысу үлесі немесе акцияларының саны туралы ақпарат:
___________________________________________________________________.
Стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымды иелену талаптары және тәртібі туралы ақпарат
____________________________________________________________________.
Стрестік активтерді басқару жөніндегі еншілес ұйымның болжалды болуы нәтижесінде құрамына көрсетілетін қызметті алушы кіретін банк конгломератының пруденциялық нормативтерін есептеу
___________________________________________________________________
Банк өтінішке қоса берілген құжаттар мен ақпараттың дәйектілігін, сондай-ақ өтінішті қарауға байланысты сұратылатын қосымша ақпараттар мен құжаттарды уәкілетті органға уақтылы берілгенін растайды.
Банк ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға өз келісімін береді.
Қоса берілетін құжаттар (қаржылық есептілік депозитарийінің интернет-ресурсында орналастырылған құжаттар туралы ақпаратты көрсете отырып):
____________________________________________________________________.
Атқарушы органның басшысы (атқарушы органның функцияларын жеке-дара жүзеге асыратын адам)
____________________________
(қолы)
Басқару органының (бар болса) басшысы
____________________________
(қолы)
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Басқармасының
2026 жылғы "___" ___________
№ ___ қаулысына
қосымша
Күші жойылды деп танылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің тізбесі

1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 129 "Об утверждении Правил выдачи страховой (перестраховочной) организации и (или) страховому холдингу разрешения на создание или приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций, отзыва разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций, а также требований к документам, необходимым для получения разрешения на создание или приобретение дочерней организации, Требований к содержанию заявления на получение страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом разрешения на значительное участие в капитале организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7619).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2017 года № 24 "Об утверждении Правил выдачи банку или банковскому холдингу разрешения на создание или приобретение дочерней организации, на значительное участие в капитале организаций, на создание или приобретение банком дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, а также отзыва и (или) отмены разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15050).
3. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 46 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 марта 2012 года № 129 "Об утверждении Правил выдачи страховой (перестраховочной) организации и (или) страховому холдингу разрешения на создание или приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций, а также отзыва разрешения на создание, приобретение дочерней организации, значительное участие в капитале организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20229).
4. Пункт 2 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг на страховом рынке и согласования руководящих работников на финансовом рынке, в которые вносятся изменения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 14 февраля 2022 года № 2 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг на страховом рынке и согласования руководящих работников на финансовом рынке" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26887).

1. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) сақтандыру холдингіне еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру, еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсатты кері қайтарып алу қағидаларын, сондай-ақ еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат алу үшін қажетті құжаттарға қойылатын талаптарды, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсат алуға өтініштің мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 26 наурыздағы № 129 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7619 болып тіркелген);
2. "Банкке немесе банк холдингіне еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға, бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымды банктің құруына немесе сатып алуына, сондай-ақ еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсатты қайтарып алу және (немесе) оның күшін жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 28 қаңтардағы № 24 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15050 болып тіркелген);
3. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) сақтандыру холдингіне еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсат беру, еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсатты кері қайтарып алу қағидаларын, сондай-ақ еншілес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат алу үшін қажетті құжаттарға қойылатын талаптарды, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсат алуға өтініштің мазмұнына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 26 наурыздағы № 129 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 46 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20229 болып тіркелген);
4. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сақтандыру нарығында мемлекеттік қызметтер көрсету және қаржы нарығындағы басшы қызметкерлерді келісу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 14 ақпандағы № 2 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26887 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының сақтандыру нарығында мемлекеттік қызмет көрсету және қаржы нарығындағы басшы қызметкерлерді келісу мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 2-тармағы;

5. Пункт 2 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг на страховом рынке, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 20 октября 2022 года № 72 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг на страховом рынке" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30313).
6. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 23 ноября 2022 года № 98 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2017 года № 24 "Об утверждении Правил выдачи банку и (или) банковскому холдингу разрешения на создание или приобретение дочерней организации, на создание или приобретение банком дочерней организации, приобретающей сомнительные и безнадежные активы родительского банка, на значительное участие банка и (или) банковского холдинга в капитале организаций, а также отзыва разрешения на создание, приобретение банком и (или) банковским холдингом дочерней организации, значительное участие банка и (или) банковского холдинга в капитале организаций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 30772).
7. Пункт 2 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности финансовых организаций в сфере оказания государственных услуг, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 28 августа 2025 года № 42 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования деятельности финансовых организаций в сфере оказания государственных услуг и признании утратившими силу некоторых нормативных правовых актов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36726).

5. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне сақтандыру нарығында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 20 қазандағы № 72 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30313 болып тіркелген) бекітілген Сақтандыру нарығында мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 2-тармағы;
6. "Банкке және (немесе) банк холдингіне еншілес ұйымды құруға немесе сатып алуға, бас банктің күмәнді және үмітсіз активтерін сатып алатын еншілес ұйымды банктің құруына немесе сатып алуына, банктің және (немесе) банк холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуға рұқсатты беру, сондай-ақ банктің және (немесе) банк холдингінің еншілес ұйымды құруға, сатып алуға, банктің және (немесе) банк холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысуына рұқсатты қайтарып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 28 қаңтардағы № 24 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 23 қарашадағы № 98 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30772 болып тіркелген);
7. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы қаржы ұйымдарының қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу және кейбір нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 28 тамыздағы № 42 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36726 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы қаржы ұйымдарының қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесінің 2-тармағы.