О внесении дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 18-02/144 "Об утверждении Правил определения соответствия серий (партий) ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок и (или) ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, содержащих антибиотики, гормоны и биологические стимуляторы, требованиям ветеринарных нормативов"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 марта 2026 года № 111. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2026 года № 38297
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2012 года № 18-02/144 "Об утверждении Правил определения соответствия серий (партий) ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок и (или) ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, содержащих антибиотики, гормоны и биологические стимуляторы, требованиям ветеринарных нормативов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7605) следующие дополнения:
в Правилах определения соответствия серий (партий) ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок и (или) ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, содержащих антибиотики, гормоны и биологические стимуляторы, требованиям ветеринарных нормативов, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктами 19, 20, 21, 22, 23 и 24 следующего содержания:
"19. Определение соответствия серий (партий) ветеринарных препаратов на соответствие НТД, приобретаемых ветеринарных препаратов для проведения ветеринарных профилактических мероприятий против особо опасных болезней животных и птиц проводится по методам контроля на лабораторных и целевых животных, указанных в НТД к ветеринарному препарату.
20. Для определения соответствия серий (партий) ветеринарных препаратов на соответствие НТД, приобретаемых ветеринарных препаратов с целью проведения ветеринарных профилактических мероприятий против особо опасных болезней животных и птиц, отбирается 30 % серий (партий) ветеринарных препаратов от общего объема поступивших серий (партий) в следующем соотношении (объеме):
до 3 поступивших серий (партий) подлежит исследованию 1 серия;
до 6 поступивших серий (партий) подлежат исследованию 2 серии;

"Ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының және (немесе) антибиотиктерi, гормондары және биологиялық стимуляторлары бар ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының серияларының (топтарының) ветеринариялық нормативтердің талаптарына сәйкестігін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2012 жылғы 30 наурыздағы № 18-02/144 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 31 наурыздағы № 111 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 3 сәуірде № 38297 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының және (немесе) антибиотиктерi, гормондары және биологиялық стимуляторлары бар ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының серияларының (топтарының) ветеринариялық нормативтердің талаптарына сәйкестігін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2012 жылғы 30 наурыздағы № 18-02/144 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7605 тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының және (немесе) антибиотиктерi, гормондары және биологиялық стимуляторлары бар ветеринариялық препараттардың, жемшөп пен жемшөп қоспаларының серияларының (топтарының) ветеринариялық нормативтердің талаптарына сәйкестігін айқындау қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 19, 20, 21, 22, 23 және 24-тармақтармен толықтырылсын:
"19. Ветеринариялық препараттар серияларының (партияларының), жануарлар мен құстардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық профилактикалық іс-шараларды жүргізу үшін сатып алынатын ветеринариялық препараттардың НТҚ-ға сәйкестігін айқындау, НТҚ-да ветеринариялық препаратқа көрсетілген зертханалық және нысаналы жануарларды бақылау әдістері бойынша жүргізіледі.
20. Ветеринариялық препараттар серияларының (партияларының), жануарлар мен құстардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық профилактикалық іс-шаралар жүргізу мақсатында сатып алынатын ветеринариялық препараттардың НТҚ-ға сәйкестігін айқындау үшін келіп түскен сериялардың (партиялардың) жалпы көлемінен ветеринариялық препараттар серияларының (партияларының) 30%-ы мынадай арақатынаста (көлемде) іріктеледі:
келіп түскен 3 серияға (партияға) дейін 1 серия зерттеуге жатады;
келіп түскен 6 серияға (партияға) дейін 2 серия зерттеуге жатады;

до 10 поступивших серий (партий) подлежат исследованию 3 серии;
до 15 поступивших серий (партий) подлежат исследованию 5 серий;
до 20 поступивших серий (партий) подлежат исследованию 7 серий;
до 30 поступивших серий (партий) подлежат исследованию 9 серий;
до 40 поступивших серий (партий) подлежат исследованию 11 серий;
до 50 поступивших серий (партий) подлежат исследованию 13 серий.
21. Государственная ветеринарная организация проводит мероприятия по определению отобранных образцов ветеринарных препаратов в количестве определенном пунктом 20 настоящих Правил на соответствие требованиям указанных в НТД.
22. В случаях оспаривания субъектами предпринимательства результатов проведенных исследований, выявления несоответствия серий (партий) ветеринарных препаратов требованиям НТД, а также при необходимости подтверждения или уточнения результатов проведенных исследований, государственная ветеринарная организация направляет образцы ветеринарных препаратов из отобранного объема серий (партий) в международные референтные лаборатории для проведения исследований на соответствие требованиям НТД.
23. По итогам проведенных исследований организациями, указанными в пунктах 21 и 22 настоящих Правил государственная ветеринарная организация анализирует полученную информацию, оценивает состояние риска о выявленных побочных действиях, эффективности ветеринарного препарата, которые привели или могут привести к тяжелым последствиям для здоровья и жизни животных и направляет акт о проведенных исследованиях отобранных серий (партий) ветеринарных препаратов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам в ведомство уполномоченного органа в области ветеринарии.
24. В случае несоответствия серий (партий) ветеринарных препаратов требованиям НТД по результатам испытаний референтной лаборатории и международных референтных лабораторий, МИО и территориальные подразделения ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии обеспечивают сбор и доставку, оставшегося количества ветеринарных препаратов забракованных серий (партий) ветеринарных препаратов на основные склады государственной ветеринарной организации, созданной в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии", с целью возврата владельцу ветеринарных препаратов, для полной их замены.";
дополнить приложением 4 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

келіп түскен 10 серияға (партияға) дейін 3 серия зерттеуге жатады;
келіп түскен 15 серияға (партияға) дейін 5 серия зерттеуге жатады;
келіп түскен 20 серияға (партияға) дейін 7 серия зерттеуге жатады;
келіп түскен 30 серияға (партияға) дейін 9 серия зерттеуге жатады;
келіп түскен 40 серияға (партияға) дейін 11 серия зерттеуге жатады;
келіп түскен 50 серияға (партияға) дейін 13 серия зерттеуге жатады.
21. Мемлекеттік ветеринариялық ұйым осы Қағидалардың 20-тармағында айқындалған мөлшерде ветеринариялық препараттардың іріктелген үлгілерін НТҚ-да көрсетілген талаптарға сәйкестігін айқындау жөнінде іс-шаралар жүргізеді.
22. Кәсіпкерлік субъектілері жүргізілген зерттеулердің нәтижелеріне дау тудырған, ветеринариялық препараттар серияларының (партияларының) НТК талаптарына сәйкессіздігін анықтаған жағдайларда, сондай-ақ жүргізілген зерттеулердің нәтижелерін растау немесе нақтылау қажет болған жағдайда, мемлекеттік ветеринариялық ұйым сериялардың (партиялардың) іріктелген көлемінен ветеринариялық препараттардың үлгілерін халықаралық референттік зертханаларға НТК талаптарына зерттеулер жүргізу үшін жібереді.
23. Осы Қағидалардың 21 және 22-тармақтарында көрсетілген ұйымдар жүргізген зерттеулердің қорытындылары бойынша мемлекеттік ветеринариялық ұйым алынған ақпаратты талдайды, жануарлардың саулығы мен өмірі үшін ауыр зардаптарға әкеп соққан немесе әкелуі мүмкін анықталған жанама әсерлер, ветеринариялық препараттың тиімділігі туралы тәуекелдің жай-күйін бағалайды және осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ветеринариялық препараттардың іріктелген серияларына (партияларына) жүргізілген зерттеулер туралы актін ветеринария саласындағы уәкілетті органның ведомствосына жолдайды.
24. Ветеринариялық препараттар сериялары (партиялары) референттік зертхана мен халықаралық референттік зертханалардың сынау нәтижелері бойынша НТҚ талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, ЖАО және ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері ветеринариялық препараттарды толық ауыстыру үшін оларды иесіне қайтару мақсатында "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес құрылған мемлекеттік ветеринариялық ұйымның негізгі қоймаларына бүлінген ветеринариялық препараттар серияларының (партияларының) қалған ветеринариялық препараттардың жиналуын және жеткізілуін қамтамасыз етеді.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 4-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 31 марта 2026 года № 111
Приложение 4
к Правилам определения
соответствия серий (партий)
ветеринарных препаратов,
кормов и кормовых добавок и
(или) ветеринарных препаратов,
кормов и кормовых добавок,
содержащих антибиотики,
гормоны и биологические
стимуляторы, требованиям
ветеринарных нормативов
Форма
Акт экспертизы (протокол испытаний) № ______ от "____" ________ 20____ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица или наименование юридического лица и адрес
Наименование образца, тип, марка, серия
Дата поступления образца на испытание
Дата отбора образца
Изготовитель (страна, организация)
Размер (объем) партии, масса
Количество проб
Обозначение нормативного документа
Дата проведения испытаний
Вид испытаний
Оборотная страница
Результаты экспертизы (испытаний) № ___ от " " _______ 20__ года
№ п/п
Наименование исследований/испытаний
Нормативный документ на методы исследований/испытаний
Нормируемые значения показателей
Результаты исследований/ испытаний
Заключение по результатам испытаний:
Примененные контрольные материалы (диагностикумы): в соответствии с НТД
_________________________________________________________________
Условия проведения испытаний: согласно требованиям санитарных норм
_________________________________________________________________.
Примечание: настоящий акт экспертизы (протокол испытаний) не может быть
полностью или частично воспроизведен или тиражирован без разрешения ветеринарной
лаборатории, проводившей исследования/испытания.

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан  Республикасы ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2026 жылғы 31 наурыздағы
№ 111 Ветеринариялық
препараттардың, жемшөп пен
жемшөп қоспаларының және
(немесе) антибиотиктерi,
гормондары және биологиялық
стимуляторлары бар
ветеринариялық
препараттардың, жемшөп пен
жемшөп қоспаларының
серияларының (топтарының)
ветеринариялық нормативтердің
талаптарына сәйкестігін
айқындау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
20____ жылғы "____" ________ № __сараптама актісі (сынақ хаттамасы)
Жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі немесе заңды тұлғаның атауы және мекенжайы
Үлгінің атауы, типі, маркасы, сериясы
Үлгінің сынаққа келіп түскен күні
Үлгінің алынған күні
Дайындаушы (ел, кәсіпорын)
Партия өлшемі (көлемі), массасы
Сынама саны
Нормативтік құжаттың белгіленуі
Сынақтар жүргізілген күн
Сынақтар түрі
Сыртқы беті
Сараптамалар (сынақтар) нәтижелері/ 20____ жылғы "____" № __
Р/с №
Зерттеулер/сынақтар атауы
Зерттеулер/сынақтар әдістемелеріне нормативтік құжат
Көрсеткіштердің нормаланатын мәні
Зерттеулер/сынақтар нәтижелері/
Сынақтар нәтижесі бойынша қорытынды:
НТҚ сәйкес қолданылған бақылау материалдары (диагностикумдар)
__________________________________________________________________
Сынақтарды жүргізу шарттары:
___________________________________________________________________
санитариялық нормаларының талаптарына сәйкес
Ескертпе: осы сараптама актісін (сынақ хаттамасын) зерттеу/сынақ жүргізген ветеринариялық зертхананың рұқсатынсыз толықтай немесе ішінара қайта шығаруға немесе тираждауға болмайды