О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178 "Об утверждении Правил резервирования земель"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2026 года № 100. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2026 года № 38255
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п.4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178 "Об утверждении Правил резервирования земель" (зарегистрирован в Реестре государственной реегистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 11337) следующие изменения:
в Правилах резервирования земель, утвержденных указанным приказом:
подпункт 3) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3) цифровая система единого государственного кадастра недвижимости – цифровая система, содержащая сведения земельного и правового кадастров, порядок ведения которых определяется Кодексом и Законом Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество";";
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) государственный земельный кадастр – система сведений о природном и хозяйственном положении земель Республики Казахстан, местоположении, целевом использовании, размерах и границах земельных участков, их качественной характеристике, санитарно-защитных зонах, об учете землепользования и кадастровой стоимости земельных участков, иных необходимых сведений.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней представляет в уполномоченный орган по земельным отношениям сведения по зарезервируемым земельным участкам, а также их ситуационную схему местоположения из цифровой системы единого государственного кадастра недвижимости.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Копия решения местного исполнительного органа о резервировании земель в течение 7 (семи) рабочих дней со дня его принятия направляется в государственные органы и в Государственную корпорацию для внесения его в течение 3 (трех) рабочих дней в цифровую систему единого государственного кадастра недвижимости.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Копия решения о прекращении действий по резервированию земель в течение 7 (семи) рабочих дней со дня его принятия направляется в Государственную корпорацию для исключения в течение 3 (трех) рабочих дней сведений о зарезервированных землях из цифровой системы единого государственного кадастра недвижимости.".

"Жерлерді резервте қалдыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2026 жылғы 30 наурыздағы № 100 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 31 наурызда № 38255 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жерлерді резервте қалдыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11337 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жерлерді резервте қалдыру қағидаларында:
3-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының цифрлық жүйесі – жүргізу тәртібі Кодексте және "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын жер және құқықтық кадастрлардың мәліметтерін қамтитын цифрлық жүйе;";
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мемлекеттік жер кадастры – Қазақстан Республикасы жерiнiң табиғи және шаруашылық жағдайы, жер учаскелерiнiң орналасқан жерi, нысаналы пайдаланылуы, мөлшерi мен шекарасы, олардың сапалық сипаттамасы, санитариялық қорғау аймақтары, жер пайдаланудың есепке алынуы және жер учаскелерiнiң кадастрлық құны туралы мәлiметтердiң, өзге де қажеттi мәлiметтердiң жүйесi.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органға резервте қалдырылатын жер учаскелері бойынша мәліметтерді, сондай-ақ жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының цифрлық жүйесінен олардың орналасқан жерінің ахуалдық схемасын ұсынады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Жергілікті атқарушы органның жерді резервке қою туралы шешімінің көшірмесі ол қабылданған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде мемлекеттік органдарға және Мемлекеттік корпорацияға оны 3 (үш) жұмыс күні ішінде жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының цифрлық жүйесіне енгізу үшін жіберіледі.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Жерлерді резервке қою жөніндегі іс-қимылды тоқтату туралы шешімнің көшірмесі ол қабылданған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының цифрлық жүйесінен резервке қойылған жерлер туралы мәліметтерді 3 (үш) жұмыс күні ішінде алып тастау үшін Мемлекеттік корпорацияға жіберіледі.".

2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 11 июля 2026 года, за исключением абзаца шестого, который вводится в действие с 1 июля 2026 года.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров

2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 шілдеден бастап соң қолданысқа енгізілетін алтыншы абзацты қоспағанда, 2026 жылғы 11 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров