О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 марта 2026 года № 35. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2026 года № 38219
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра здравоохранения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 марта 2026 года № 35
Перечень некоторых приказов Министра здравоохранения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 октября 2020 года № ҚР ДСМ-153/2020 "Об утверждении правил предоставления в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения информации (экстренного извещения) о случаях инфекционных заболеваний, отравлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21532) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2026 жылғы 27 наурыздағы № 35 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 27 наурызда № 38219 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2026 жылғы 27 наурыздағы
№ 35 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға инфекциялық аурулар, улану оқиғалары туралы ақпарат (шұғыл хабархат) беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 26 қазандағы № ҚР ДСМ-153/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21532 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

"В соответствии с подпунктом 14) статьи 9 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах предоставления в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения информации (экстренного извещения) о случаях инфекционных заболеваний, отравлений, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила предоставления в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения информации (экстренного извещения) о случаях инфекционных заболеваний, отравлений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 14) статьи 9 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок предоставления в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения информации (экстренного извещения) о случаях инфекционных заболеваний, отравлений.";
часть первую подпункта 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) на каждого больного, которому установлен диагноз туберкулез, заполняется экстренное извещение о больном c диагнозом туберкулез согласно приложению 2 к настоящим правилам, которое в течение 3 календарных дней направляется в районную (городскую) фтизиопульмонологическую организацию (отделение, кабинет) и территориальное подразделение. В случае установления посмертно диагноза "Активный туберкулез", явившегося причиной смерти, предоставляется подтверждение диагноза врачом-фтизиатром и подается экстренное извещение в территориальное подразделение.";
приложение 2 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню.
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 марта 2022 года № ҚР ДСМ-29 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний (туберкулез)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27348) следующие изменения:
в Санитарных правилах "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению инфекционных заболеваний (туберкулез)", утвержденных указанным приказом:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Санитарно-эпидемиологические мероприятия по предупреждению туберкулеза включает в себя выявление больных, осуществляемым медицинскими работниками всех специальностей медицинских организаций, вне зависимости от форм собственности, ведомственной принадлежности и уровня оказания медицинской помощи:

"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 9-бабының 14) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға инфекциялық аурулар, улану оқиғалары туралы ақпарат (шұғыл хабархат) беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға инфекциялық аурулар, улану оқиғалары туралы ақпарат (шұғыл хабархат) беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 9-бабының 14) тармақшасына сәйкес әзірленген және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға инфекциялық аурулар, улану жағдайлары туралы ақпарат (шұғыл хабархат) беру тәртібін айқындайды.";
6-тармақтың 2) тармақшасының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2) туберкулез ауруы диагнозы қойылған әрбір науқасқа осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес туберкулез диагнозы қойылған науқас туралы шұғыл хабарлама толтырылады, ол күнтізбелік 3 күн ішінде аудандық (қалалық) фтизиопульмонологиялық ұйымға (бөлімшеге, кабинетке) және аумақтық бөлімшеге жіберіледі. Өліміне себепші болған "Белсенді туберкулез" диагнозы қайтыс болғаннан кейін анықталған жағдайда диагнозды дәрігер-фтизиатрдың растауы ұсынылады және аумақтық бөлімшеге шұғыл хабархат беріледі.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Инфекциялық аурулардың (туберкулез) алдын алу жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 28 наурыздағы № ҚР ДСМ-29 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27348 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Инфекциялық аурулардың (туберкулез) алдын алу жөніндегі санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларында:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Туберкулездің алдын алу бойынша санитариялық-эпидемиологиялық іс-шаралар меншік нысанына, ведомстволық тиесілігіне және медициналық көмек көрсету деңгейіне қарамастан медициналық ұйымдардың барлық мамандықтағы медицина қызметкерлері жүзеге асыратын:

1) при обращении пациента за медицинской помощью;
2) при оказании стационарной и специализированной медицинской помощи;
3) при проведении медицинских осмотров;
4) при проведении диагностических проб и иммунизации против туберкулеза.
4. При обращении в медицинскую организацию пациентов с симптомами, указывающими на заболевание туберкулезом, специалисты медицинских организаций вне зависимости от форм собственности, ведомственной принадлежности и уровня оказания медицинской помощи, проводят полное клиническое и инструментальное обследование с рентгенологическим и бактериологическим исследованием (исследование молекулярно-генетическим методом и микроскопия мазка мокроты и патологического материала) в соответствии с приложением 3 к Правилам проведения мероприятий по профилактике туберкулеза, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-214/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21695) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-214/2020).";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Формирование плана флюорографического обследования среди целевой группы населения: с высоким риском заболевания и подлежащих обязательному флюорографическому обследованию проводится в разрезе терапевтических участков по территориально-производственному принципу и по регистру прикрепленного населения помесячно и с нарастанием. План флюорографического обследования по поликлинике в течение месяца утверждается руководителем данной организации и согласовывается в течение 5 рабочих дней с руководителями ЦФ, местного органа государственного управления здравоохранением и территориального подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. В целях раннего выявления туберкулеза у детей применяют внутрикожную аллергическую пробу с туберкулином (проба Манту) и пробу с аллергеном туберкулезным рекомбинантным. Туберкулинодиагностику и постановку пробы с аллергеном туберкулезным рекомбинантным проводят в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-214/2020.";
пункты 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"19. Медицинские работники организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь вне зависимости от форм собственности, ведомственной принадлежности и уровня оказания медицинской помощи, осуществляют:
1) раннее выявление туберкулеза используя молекулярно-генетический метод и микроскопию мазка мокроты среди лиц с клиническими признаками заболевания и метод флюорографии среди целевой группы населения: с высоким риском заболевания и подлежащих обязательному флюорографическому обследованию;

1) пациенттің медициналық көмекке жүгінуі кезінде;
2) стационарлық және мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде;
3) медициналық қарап-тексеруді жүргізу кезінде;
4) диагностикалық сынамалар және туберкулезге қарсы иммундау жүргізу кезінде науқастарды анықтауды қамтиды.
4. Медициналық ұйымға туберкулезбен сырқаттануын көрсететін симптомдары бар пациенттер жүгінген кезде меншік нысанына, ведомстволық тиесілігіне және медициналық көмек көрсету деңгейіне қарамастан медициналық ұйымдардың мамандары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21695 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ДСМ-214/2020 бұйрық) бекітілген Туберкулез профилактикасы жөніндегі іс-шараларды жүргізу қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес рентгенологиялық және бактериологиялық зерттей отырып (қақырық жағындысын және патологиялық материалды молекулалық-генетикалық әдіспен зерттеу және микроскопия), толық клиникалық және құрал-саймандық зерттеп-қарау жүргізеді.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Халықтың ауру тәуекелі жоғары және міндетті флюорографиялық зерттеп-қарауға жататын нысаналы топтары арасында флюорографиялық зерттеп-қарау жоспарын жасау терапиялық учаскелер бөлінісінде аумақтық-өндірістік қағидат бойынша және тіркелген халықтың тіркелімі бойынша ай сайын және өсімі бойынша жүргізіледі. Емхана бойынша флюорографиялық зерттеп-қарау жоспарын бір ай ішінде осы ұйымның басшысы бекітеді және ФО-ның басшысымен, денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесінің басшыларымен 5 жұмыс күні ішінде келісіледі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Балалардағы туберкулезді ерте анықтау мақсатында туберкулинмен теріішілік аллергиялық сынама (Манту сынамасы) және рекомбинантты туберкулез аллергені бар сынама қолданылады. Туберкулин диагностикасы және рекомбинантты туберкулез аллергені бар сынама қою № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрығына сәйкес жүргізіледі.";
19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Меншік нысанына, ведомстволық тиесілігіне және медициналық көмек көрсету деңгейіне қарамастан амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдардың медицина қызметкерлері:
1) аурудың клиникалық белгілері бар адамдар арасында молекулалық-генетикалық әдісті және қақырық жағындысының микроскопиясын және халықтың ауру тәуекелі жоғары және міндетті флюорографиялық зерттеп-қарауға жататын нысаналы топтары арасында флюорография әдісін пайдалана отырып, туберкулезді ерте анықтауды;

2) выявление латентной туберкулезной инфекции;
3) проведение контролируемого лечения;
4) проведение разъяснительной работы среди населения о первых признаках туберкулеза и методах его профилактики.
20. Медицинский работник организаций, оказывающих амбулаторно - поликлиническую помощь вне зависимости от форм собственности, ведомственной принадлежности и уровня оказания медицинской помощи, осуществляет сбор мокроты и ее своевременную доставку в лабораторию для исследования. Сбор мокроты производит медицинский работник, обученный в ЦФ и проходящий переподготовку по сбору мокроты ежегодно.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. В организациях, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь и в стационарных условиях, вне зависимости от форм собственности, ведомственной принадлежности и уровня оказания медицинской помощи, анализ флюороснимка и рентгенснимка проводится в два этапа (двойная читка) в течение трех рабочих дней, согласно приказа руководителя медицинской организации с внесением результатов в информационную систему. Допуск к работе в личных медицинских книжках ставится на основании результатов повторной (второй) читки.";
часть вторую пункта 24 изложить в следующей редакции:
"В комнате сбора мокроты часть помещения, используемой для непосредственного сбора мокроты, отделяется на всю высоту перегородкой, выполненной из материала, устойчивого к моющим и дезинфицирующим средствам. Комната сбора мокроты оснащается бактерицидными экранированными облучателями, ингалятором, раковиной для мытья рук с дозатором с антисептическим мылом и раствором антисептика и бумажными или электрополотенцами, емкостями с дезинфицирующим раствором, емкостями для чистых контейнеров и контейнеров с мокротой, оборудуется локальной системой вентиляции с кратностью воздухообмена помещений не менее двенадцатикратным воздухообменом в час, холодильником для хранения образцов патологического материала.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. План профилактических прививок против туберкулеза и обеспечения медицинских организаций медицинскими иммунобиологическими препаратами утверждаются руководителями медицинских организаций, согласовываются в течение 5 рабочих дней c местными органами государственного управления здравоохранением и территориальными подразделениями государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. План профилактических прививок составляют медицинские работники организаций родовспоможения и медицинских организаций по месту жительства, организаций образования и социальных учреждений (дома ребенка, интернатные организации), ответственные за проведение прививочной работы.";
пункт 30 изложить в следующей редакции:

2) латентті туберкулез инфекциясын анықтауды;
3) бақыланатын емдеуді жүргізуді;
4) халық арасында туберкулездің алғашқы белгілері және оның алдын алу әдістері туралы түсіндіру жұмыстарын жүргізуді жүзеге асырады.
20. Меншік нысанына, ведомстволық тиесілігіне және медициналық көмек көрсету деңгейіне қарамастан амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдардың медицина қызметкері қақырықты жинауды және оны зерттеу үшін зертханаға уақтылы жеткізуді жүзеге асырады. Қақырық жинауды ФО-да оқыған және жыл сайын қақырық жинау бойынша қайта даярлаудан өтетін медицина қызметкері жүргізеді.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Меншік нысанына, ведомстволық тиесілігіне және медициналық көмек көрсету деңгейіне қарамастан амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдарда және стационарлық жағдайларда флюорографиялық түсірімді және рентген түсірімді талдау ақпараттық жүйеге нәтижелерін енгізе отырып, медициналық ұйым басшысының бұйрығына сәйкес үш жұмыс күні ішінде екі кезеңде (екі рет оқу) жүргізіледі. Жеке медициналық кітапшалардағы жұмысқа рұқсат қайта (екінші) оқу нәтижесі негізінде қойылады.";
24-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қақырықты жинау бөлмесінде тікелей қақырық жинау үшін пайдаланылатын үй-жайдың бір бөлігі бүкіл биіктігі бойынша жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді материалдан жасалған қалқамен бөлінеді. Қақырықты жинау бөлмесі бактерицидті экрандалған сәулелегіштермен, ингалятормен, антисептикалық сабыны және антисептик ерітіндісі бар дозаторы бар қол жууға арналған раковинамен және қағаз немесе электр сүлгілермен, дезинфекциялық ерітіндісі бар сыйымдылықтармен, таза контейнерлерге және қақырығы бар контейнерлерге арналған сыйымдылықтармен жарақталады, үй-жайлардың ауа алмасу жиілігі сағатына кемінде он екі рет жергілікті желдету жүйесімен, патологиялық материалдың үлгілерін сақтауға арналған тоңазытқышпен жабдықталады.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Туберкулезге қарсы профилактикалық егулердің жоспарын және медициналық ұйымдарды медициналық иммундық-биологиялық препараттармен қамтамасыз етуді медициналық ұйымдардың басшылары бекітеді, денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарымен және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерімен 5 жұмыс күні ішінде келісіледі.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Профилактикалық егулер жоспарын егу жұмыстарын жүргізуге жауапты босандыру ұйымдарының және тұрғылықты жері бойынша медициналық ұйымдардың, білім беру ұйымдары мен әлеуметтік мекемелердің (балалар үйі, интернаттық ұйымдар) медицина қызметкерлері жасайды.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"30. При планировании профилактических прививок учет детей, посещающих организации образования, дома ребенка, организации образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, интернатные организации, независимо от ведомственной принадлежности и форм собственности, проводят один раз в год.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. На каждого больного с установленным диагнозом туберкулез всех форм локализации, заполняют экстренное извещение согласно приложению 2 к Правилам предоставления в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения информации (экстренного извещения) о случаях инфекционных заболеваний, отравлений, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 октября 2020 года № ҚР ДСМ-153/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21532) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-153/2020), которое направляется в трехдневный календарный срок в ЦФ (отделение, кабинет) и территориальное подразделение санитарно-эпидемиологического контроля. В случае установления посмертно диагноза "Активный туберкулез", явившегося причиной смерти, а также во всех случаях выявления активного туберкулеза предоставляется подтверждение диагноза врачом-фтизиатром и направляется экстренное извещение в территориальное подразделение санитарно-эпидемиологического контроля в порядке, предусмотренном Приказом № ҚР ДСМ-153/2020.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Санитарно-противоэпидемические мероприятия в очаге туберкулезной инфекции включают:
1) лечение больного туберкулезом противотуберкулезными препаратами и изоляцию больного туберкулезом с бактериовыделением в стационарных условиях;
2) первичное обследование (клинико-рентгенологическое, постановка пробы Манту, тест с аллергеном туберкулезным рекомбинантным, исследование молекулярно-генетическим методом) контактных лиц в трехнедельный срок со дня выявления больного;
3) проведение профилактического лечения латентной туберкулезной инфекции контактным лицам по показаниям согласно Приказа № ҚР ДСМ 214/2020;
4) организацию и проведение дезинфекции;
5) санитарное обучение медицинскими работниками (в том числе врачами фтизиатрами) больных и членов их семей по соблюдению санитарно-противоэпидемического и санитарно-гигиенического режимов, мерам защиты, направленным на предупреждение инфицирования, проведение текущей дезинфекции.";
пункты 47 и 48 изложить в следующей редакции:
"47. Сверку численности больных туберкулезом с фактическим числом больных туберкулезом, состоящих на учете в ИС НРБТ фтизиатры ЦФ и специалисты территориальных подразделений санитарно-эпидемиологического контроля проводят ежемесячно. Фтизиатры ПМСП и ЦФ ежемесячно направляют в территориальные подразделения санитарно-эпидемиологического контроля данные о больных туберкулезом и проводят сверку отчетности по туберкулезу.

"30. Профилактикалық егулерді жоспарлау кезінде білім беру ұйымдарына, балалар үйлеріне, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарына, интернаттық ұйымдарға баратын балаларды есепке алу ведомстволық тиесілігіне және меншік нысанына қарамастан жылына бір рет жүргізіледі.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Оқшаулаудың барлық нысанындағы туберкулез диагнозы қойылған әрбір науқасқа Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 26 қазандағы № ҚР ДСМ-153/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21532 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-153/2020 бұйрық) Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға инфекциялық аурулар, улану оқиғалары туралы ақпарат (шұғыл хабархат) беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес шұғыл хабархат толтырылады, ол күнтізбелік үш күнде ФО-ға (бөлімше, кабинет) және аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшесіне жіберіледі. Өлімге себепші болған "Белсенді туберкулез" диагнозы қайтыс болғаннан кейін қойылған жағдайда, сондай-ақ белсенді туберкулез анықталған барлық жағдайларда диагнозды фтизиатр-дәрігердің растауы ұсынылады және шұғыл хабархат № ҚР ДСМ-153/2020 бұйрықпен көзделген тәртіппен аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшесіне жіберіледі.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Туберкулез инфекциясы ошағындағы санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шаралар мыналарды қамтиды:
1) туберкулезбен ауыратын науқасты туберкулезге қарсы препараттармен емдеу және бактерия бөлетін туберкулезбен ауыратын науқасты стационарлық жағдайда оқшаулау;
2) науқас анықталған күннен бастап үш апта мерзімде байланыста болған адамдарды бастапқы зерттеп-қарау (клиникалық-рентгенологиялық, Манту сынамасын қою, туберкулез рекомбинантты аллергені бар тест, молекулалық-генетикалық әдіспен зерттеу);
3) көрсетілімдер бойынша байланыста болған адамдарға № ҚР ДСМ 214/2020 бұйрыққа сәйкес латентті туберкулез инфекциясына профилактикалық емдеу жүргізу;
4) дезинфекциялауды ұйымдастыру және жүргізу;
5) медицина қызметкерлерінің (оның ішінде фтизиатр дәрігерлері) науқастар мен олардың отбасы мүшелерін санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-гигиеналық режимдерді сақтау, инфекция жұқтырудың алдын алуға бағытталған қорғау шаралары, ағымдағы дезинфекция жүргізу бойынша санитариялық оқыту.";
47 және 48-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Туберкулезбен ауыратындардың санын ТАНҰТ АЖ-да есепте туберкулезбен ауыратындардың нақты санымен салыстыруды ФО фтизиатрлары және аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшелерінің мамандары ай сайын жүргізеді. МСАК және ФО фтизиатрлары ай сайын аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшелеріне туберкулезбен ауыратын науқастар туралы деректерді жібереді және туберкулез бойынша есептілікке салыстырып тексеру жүргізеді.

48. Результаты каждого посещения очагов туберкулеза отражают в карте эпидемиологического обследования по форме № 278/у, утвержденных в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 августа 2021 года № ҚР ДСМ-84 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24082) (далее – приказ № ҚР ДСМ-84).";
пункты 50, 51, 52 и 53 изложить в следующей редакции:
"50. Первичные мероприятия включают в себя изоляцию и лечение больного туберкулезом с бактериовыделением под непосредственным контролем подготовленного медицинского работника, проведение и контроль заключительной дезинфекции, определение и обследование контактных лиц с больным туберкулезом, с постановкой их на учет в ИС НРБТ.
51. В течение первых трех рабочих дней после взятия больного на учет, как бактериовыделителя, профильный специалист территориального подразделения санитарно-эпидемиологического контроля, совместно с фтизиатрами ПМСП проводят первичное эпидемиологическое обследование очага с заполнением "Карты эпидемиологического обследования очага бациллярной формы туберкулеза" по форме № 278/у, утвержденной в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-84.
52. При первичном обследовании очага выясняют сведения о больном и членах его семьи (родственника, знакомых, друзья, соседя), включая место и характер работы больного, список контактных для постановки их на учет. Список контактных уточняется с учетом лиц, находившихся в контакте с больным в течение последних трех месяцев.
53. В каждом случае регистрации больных туберкулезом (за исключением внелегочного туберкулеза) профильный специалист территориального подразделения санитарно-эпидемиологического контроля совместно с врачом-фтизиатром ПМСП, ЦФ и медицинским работником данной организации и его руководителем проводит эпидемиологическое расследование по месту работы (учебы) больного с составлением акта эпидемиологического расследования в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 августа 2024 года № 69 "Об утверждении Правил проведения расследований в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34998).";
пункт 66 изложить в следующей редакции:
"66. Не позднее пятнадцати календарных дней после получения сообщения о больном туберкулезом (за исключением внелегочного туберкулеза) врач-фтизиатр ПМСП, ЦФ и профильный специалист территориального подразделения санитарно-эпидемиологического контроля проводят эпидемиологическое расследование места работы (учебы). Круг контактных лиц и границы очага определяет профильный специалист территориального подразделения санитарно-эпидемиологического контроля совместно с врачами-фтизиатрами и работниками ПМСП.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:

48. Туберкулез ошақтарына әрбір бару нәтижелері "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 20 тамыздағы № ҚР ДСМ-84 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24082 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ДСМ-84 бұйрық) бекітілген № 278/е нысаны бойынша эпидемиологиялық зерттеп-қарау картасында көрсетіледі.";
50, 51, 52 және 53-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Бастапқы іс-шаралар бактерия бөлетін туберкулезбен ауыратын науқасты дайындалған медицина қызметкерінің тікелей бақылауымен оқшаулауды және емдеуді, қорытынды дезинфекциялау жүргізуді және бақылауды, туберкулезбен ауыратын науқаспен байланыста болған адамдарды анықтауды және оларды ТАНҰТ АЖ -ға есепке қоя отырып, зерттеп-қарауды қамтиды.
51. Науқасты бактерия бөлетін науқас ретінде есепке алғаннан кейін алғашқы үш жұмыс күні ішінде аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшесінің бейінді маманы МСАК-тың фтизиатрларымен бірлесіп № ҚР ДСМ-84 бұйрыққа сәйкес № 278/е нысан бойынша "Туберкулездің бациллярлық нысанының ошағын эпидемиологиялық тексеру картасын" толтыра отырып, ошаққа бастапқы эпидемиологиялық зерттеп-қарау жүргізеді.
52. Ошақты алғашқы зерттеп-қарау кезінде науқас және оның отбасы мүшелері (туыстары, таныстары, достары, көршілері) туралы мәліметтерді, оның ішінде науқастың жұмыс орны мен сипатын, оларды есепке қою үшін байланыста болған адамдардың тізімін анықтайды. Байланыста болған адамдардың тізімі соңғы үш ай ішінде науқаспен байланыста болған адамдарды ескере отырып нақтыланады.
53. Туберкулезбен ауыратын науқастар тіркелген әр жағдайда (өкпеден тыс туберкулезді қоспағанда) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшесінің бейінді маманы МСАК, ФО фтизиатр-дәрігерімен және осы ұйымның медицина қызметкерімен және оның басшысымен бірлесіп "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тергеп-тексерулер жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 29 тамыздағы № 69 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34998 болып тіркелген) сәйкес эпидемиологиялық тергеп-тексеру актісін жасай отырып, науқастың жұмыс (оқу) орны бойынша эпидемиологиялық тергеп-тексеру жүргізеді.";
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"66. Туберкулезбен ауыратын науқас туралы хабарламаны алғаннан кейін (өкпеден тыс туберкулезді қоспағанда) күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей МСАК, ФО фтизиатр-дәрігері және аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшесінің бейінді маманы санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік органдар мен ұйымдардың мамандарын тарта отырып, жұмыс (оқу) орнына эпидемиологиялық тергеп-тексеру жүргізеді. Фтизиатр-дәрігерлермен және МСАК қызметкерлерімен бірлесіп байланыста болған адамдар тобын және ошақтың шекарасын аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшесінің бейінді маманы айқындайды.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"70. Профильный специалист территориального подразделения санитарно-эпидемиологического контроля передает сведения о всех контактных лицах в организацию оказывающую амбулаторно-поликлиническую помощи, вне зависимости от форм собственности, ведомственной принадлежности и уровня оказания медицинской помощи, по месту жительства для обследования.";
пункт 73 исключить;
пункты 89 и 90 изложить в следующей редакции:
"89. Заключительная дезинфекция в очагах проводится организациями, осуществляющими дезинфекцию, в течение суток с момента госпитализации, изоляции, выздоровления или смерти больного со времени получения заявки от специалиста государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, с последующим направлением письменной заявки.
Заключительная дезинфекция проводится в очаге при регистрации случаев туберкулеза с бактериовыделением.
90. Заключительную дезинфекцию осуществляют во всех случаях выбытия больного из очага и смерти на дому, при перемене места жительства, после переезда (обработка квартир или комнаты с вещами).
Постельные принадлежности (матрацы, подушки, одеяла) подвергаются обеззараживанию методом камерной дезинфекции.";
подпункт 12) пункта 91 исключить.
3. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 августа 2024 года № 69 "Об утверждении Правил проведения расследований в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34998) следующее изменение:
в Правилах проведения расследования в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, утвержденных указанным приказом:
приложение 1 к указанным правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню.
Приложение 1
к перечню некоторых приказов
Министра здравоохранения
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам предоставления
в государственный орган
в сфере санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
информации (экстренного
извещения) о случаях
инфекционных заболеваний
Туберкулез ауруы диагнозы бар науқас туралы
ШҰҒЫЛ ХАБАРХАТ
ЭКСТРЕННОЕ ИЗВЕЩЕНИЕ
о больном c диагнозом туберкулез
1. Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
(Фамилия, имя, отчество (при наличии)
__________________________________________________________________
2. Жұмыс орны
(Место работы) ____________________________________________________
лауазымы
(должность) _______________________________________________________
3. Жынысы (Пол) ___________________________________________________

"70. Аумақтық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау бөлімшесінің бейінді маманы барлық байланыста болған адамдар туралы мәліметтерді зерттеп-қарау үшін меншік нысанына, ведомстволық тиесілігіне және медициналық көмек көрсету деңгейіне қарамастан тұрғылықты жері бойынша амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымға және МСАК-тың фтизиатрына береді.";
73-тармақ алып тасталсын;
89 және 90-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"89. Ошақтарда қорытынды дезинфекциялауды халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның мамандарынан өтінім алған уақыттан бастап ауруханаға жатқызылған, оқшауланған, сауыққан немесе қайтыс болған кезден бастап бір тәулік ішінде дезинфекциялауды жүзеге асыратын ұйымдар жүргізеді.
Қорытынды дезинфекция бактерия бөлетін туберкулез жағдайлары тіркелген кезде ошақта жүргізіледі.
90. Қорытынды дезинфекциялауды науқас ошақтан шыққан және үйде қайтыс болған, тұрғылықты жері өзгерген кезде, көшкеннен кейін (пәтерлерді немесе бөлмені заттарымен өңдеу) барлық жағдайларда жүзеге асырады.
Төсек жабдықтары (матрацтар, жастықтар, көрпелер) камералық дезинфекция әдісімен зарарсыздандырылады.";
91-тармақтың 12) тармақшасы алып тасталсын.
3. "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тергеп-тексерулер жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 29 тамыздағы № 69 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34998 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілген халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы тергеп-тексерулер жүргізу қағидаларында:
көрсетілген қағидалардың 1-қосымшасы осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық
саламаттылығы саласындағы
мемлекеттік органға
инфекциялық аурулар, улану
оқиғалары туралы ақпарат
(шұғыл хабархат) беру
қағидаларына 2-қосымша
Туберкулез ауруы диагнозы бар науқас туралы ШҰҒЫЛ ХАБАРХАТ
ЭКСТРЕННОЕ ИЗВЕЩЕНИЕ о больном c диагнозом туберкулез
1. Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
(Фамилия, имя, отчество (при наличии)
_____________________________________________________________________
2. Жұмыс орны (Место работы) _________________________________________
лауазымы (должность) _________________________________________________
3. Жынысы (Пол) _____________________________________________________

3. Тыныс алу ағзалары туберкулезінің басқа түрлері
(Другие формы туберкулеза органов дыхания)
_______________________________________________________________
4. Ми қабықтары мен орталық жүйке жүйелерінің туберкулезі
(Туберкулез мозговых оболочек и центральной нервной системы)
_______________________________________________________________
5. Ішек, ішперде, шажырқай бездері туберкулезі
(Туберкулез кишечника, брюшины и брызжеечных желез)
_______________________________________________________________
6. Сүйек және буын туберкулезі
(Туберкулез костей и суставов) ____________________________________
_______________________________________________________________
7. Несеп-жыныс ағзалары туберкулезі (Туберкулез мочеполовых органов)
_______________________________________________________________
8. Басқа ағзалар туберкулезі
(Туберкулез других органов) ______________________________________
9. Милиард туберкулезі
(Милиарный туберкулез) __________________________________________
Приложение 2 к перечню
некоторых приказов
Министра здравоохранения
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 1
к Правилам проведения
расследования в сфере
санитарно-эпидемиологического
благополучия населения
Перечень случаев, по которым проводятся расследования в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
1. Расследования проводятся по обращениям физических и (или) юридических лиц, а также государственных органов по конкретным фактам причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства в случаях, когда такой факт коснулся широкого круга лиц и требуется установить конкретный субъект (объект) контроля и надзора, допустивший нарушения, в следующих случаях:
1) несоответствии систем водоснабжения и водоотведения требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) несоблюдения требований по радиационной безопасности;
3) несоблюдении правил обращения с медицинскими отходами в медицинских организациях и на объектах, оказывающих услуги по их сбору, транспортировке, хранению, обезвреживанию, использованию и утилизации;
4) несоблюдение требований к организации питания, условиям проживания в организованных коллективах;
5) несоблюдение требований к организациям и транспортным средствам (автомобильные, железнодорожные, водные, воздушные), осуществляющим перевозку пассажиров и грузов;
6) несоблюдении требований к использованию, применению и хранению моющих, дезинфицирующих, дезинсекционных, дератизационных средств, организации и проведению стерилизации, дезинфекции, дезинсекции и дератизации;

3. Тыныс алу ағзалары туберкулезінің басқа түрлері
(Другие формы туберкулеза органов дыхания) _______________________________
4. Ми қабықтары мен орталық жүйке жүйелерінің туберкулезі
(Туберкулез мозговых оболочек и центральной нервной системы) ______________
5. Ішек, ішперде, шажырқай бездері туберкулезі
(Туберкулез кишечника, брюшины и брызжеечных желез) _____________________
6. Сүйек және буын туберкулезі (Туберкулез костей и суставов) _______________
_____________________________________________________________________
7. Несеп-жыныс ағзалары туберкулезі (Туберкулез мочеполовых органов)
______________________________________________________________________
8. Басқа ағзалар туберкулезі (Туберкулез других органов) ____________________
9. Милиар туберкулезі (Милиарный туберкулез) _____________________________
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
өзгерістер енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық
саламаттылығы саласында
тергеп-тексеру жүргізу
қағидаларына 1-қосымша
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласында тергеп-тексерулер жүргізілетін жағдайлардың тізбесі
1. Тергеп-тексеру адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған ортаға және жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтірудің нақты фактілері бойынша, мұндай факт тұлғалардың кең тобына қатысты болған және бұзушылықтарға жол берген нақты бақылау мен қадағалау субъектісін (объектісін) анықтау талап етілетін жағдайларда, жеке және (немесе) заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттік органдардың жолданымдары негізінде келесі жағдайларда жүргізіледі:
1) сумен жабдықтау және суды бұру жүйелерінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмеуі;
2) радиациялық қауіпсіздік жөніндегі талаптардың сақтамалмауы;
3) медициналық ұйымдарда және объектілерде медициналық қалдықтарды жинау, тасымалдау, сақтау, залалсыздандыру, пайдалану және кәдеге жарату қағидаларының сақталмауы;
4) ұйымдасқан ұжымдарда тамақтандыруды ұйымдастыруға және, тұру жағдайларына қойылатын талаптардың сақталмауы;
5) жолаушылар мен жүктерді тасымалдауды жүзеге асыратын көлік құралдары (автомобиль, теміржол, су, әуе) мен ұйымдарына қойылатын талаптардың сақталмауы;
6) жуу, дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау құралдарын пайдалануға, қолдануға және сақтауға, зарарсыздандыруды, стерилизациялау, дезинфекциялау, дезинсекциялауды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын талаптардың сақталмауы;

7) несоответствие требованиям гигиенических нормативов параметров неионизирующего излучения и физических факторов на объектах, подлежащих санитарно-эпидемиологическому контролю и надзору;
8) неблагоприятных проявлений после иммунизации, в том числе смерти от них;
9) инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений, в том числе смерти от них согласно таблице 1.
2. Расследования проводятся по информации и (или) экстренному извещению, подаваемой государственными органами или объектами здравоохранения, в случаях:
1) неблагоприятных проявлений после иммунизации, в том числе смерти от них:
серьезные НППИ - проявления, опасные для жизни или приведшие к смерти, госпитализации, значительной утрате трудоспособности или врожденной аномалии;
групповые НППИ – 2 и более случаев идентичных НППИ, связанных по введенной вакцине и (или) по времени и (или) месту введения вакцины;
случаи регистрации НППИ выше ожидаемой частоты или необычайно тяжелых случаев;
прочие НППИ по предложению экспертной организации в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий или решению центрального органа контроля и надзора (предполагаемая ошибка иммунизации, случаи, которые вызывают значительную обеспокоенность родителей или общественности);
2) инфекционных, паразитарных заболеваний и (или) отравлений, в том числе смерти от них согласно таблице 1;
3) отравлений при применении и использовании потенциально опасных химических и биологических веществ (в том числе токсичных, радиоактивных, биологических и химических веществ, ядов и ядовитых веществ, биологических и микробиологических организмов и их токсинов, биологических средств и материалов);
4) острой лучевой болезни, не связанный с профессиональной деятельностью, в том числе смерти от них;
5) установления (подозрения) острых или хронических профессиональных заболеваний и (или) отравлений, в том числе смерти от них.

7) санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалауға жататын объектілерде иондамайтын сәулелену параметрлерінің және физикалық факторлардың гигиеналық нормативтер талаптарына сәйкес келмеуі;
8) иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністер, оның ішінде қайтыс болу;
9) инфекциялық, паразиттік ауруларды және (немесе) уланулар, оның ішінде 1-кестеге сәйкес олардан қайтыс болу;
2. Тергеп-тексеру мемлекеттік органдар немесе денсаулық сақтау объектілері беретін ақпарат және шұғыл хабарлама бойынша мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) иммундаудан кейінгі қолайсыз көріністер, оның ішінде олардан қайтыс болу:
ауыр ИКҚК – өмірге қауіпті немесе өлімге, емдеуге жатқызуға, айтарлықтай еңбек ету қабiлетiнен айырылуға немесе туа біткен аномалияға әкелген көріністер;
топтық ИКҚК – егілген вакцина бойынша және (немесе) уақыты бойынша және (немесе) вакцинаны егу орыны бойынша байланысы бар ИКҚК-ға ұқсас 2 және одан көп жағдайлар;
күтілетін жиіліктен жоғары немесе ерекше ауыр ИКҚК жағдайының тіркелуі;
дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы сараптама ұйымының ұсынысы бойынша немесе орталық бақылау және қадағалау органының шешімі бойынша басқа ИКҚК (иммундаудың болжамды қатесі, ата-аналарға немесе жұртшылыққа айтарлықтай алаңдаушылық тудыратын жағдайлар);
2) инфекциялық, паразиттік ауруларды және (немесе) уланулар, оның ішінде 1-кестеге сәйкес олардан қайтыс болу;
3) ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық заттарды (оның ішінде уытты, радиоактивті, биологиялық және химиялық заттар, улар мен улы заттар, биологиялық және микробиологиялық организмдер мен олардың токсиндері, биологиялық құралдар мен материалдар) қолдану және пайдалану кезіндегі уланулар;
4) кәсіптік қызметпен байланысты емес жіті сәулелік ауру, оның ішінде олардан қайтыс болу;
5) жітінемесе созылмалы кәсіптік ауруларжәне (немесе) уланулар тіркелуі (күдігі), оның ішінде олардан қайтыс болу.

3. Расследования проводятся по результатам исследования продукции по итогам контрольного закупа в случае:
1) выявления продукции с неустановленным сроком годности продукции (товаров) или датой изготовления, в соответствии с документами нормирования, документами по стандартизации и (или) технической документацией изготовителя;
2) отсутствия маркировки продукции на государственном и русском языках в части наименования, назначения, состава, условий хранения и применения данной продукции;

3. Тергеп-тексерулер өнімді бақылау мақсатында сатып алу кезінде өнімді зерттеу нәтижелері бойынша келесі жағдайларда жүргізіледі:
1) нормалау құжаттарына, стандарттау жөніндегі құжаттарға және (немесе) дайындаушының техникалық құжаттамасына сәйкес өнімнің (тауарлардың) жарамдылық мерзімі немесе өндірілген күні белгісіз өнімдердің анықталуы;
2) осы өнімнің атауы, қолданылу мақсаты, құрамы, сақтау және қолдану шарттары бөлігінде мемлекеттік және орыс тілдерінде өнімді таңбалаудың болмауы;

3) несоответствие результатов лабораторных исследований продукции (товаров) по показателям безопасности, предусмотренным в документах нормирования в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
4) ее несоответствия информации, указанной производителем на маркировке;
5) выявления пищевой продукции в упаковке, не предназначенной для контакта с готовой пищевой продукцией.
Таблица 1
1. Инфекционные заболевания:
1.
холера (А00)
при регистрации каждого случая заболевания
2.

3) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормалау құжаттарында көзделген қауіпсіздік көрсеткіштері бойынша өнімді (тауарларды) зертханалық зерттеу нәтижелерінің сәйкес келмеуі;
4) таңбалауда өндіруші көрсеткен ақпаратқа сәйкес келмеуі;
5) дайын тамақ өнімдерімен жанасуға арналмаған қаптамада тамақ өнімдерінің анықталуы.
1-кесте
1. Инфекциялық аурулар:
1.
тырысқақ (A00)
аурудың әрбір жағдайы тіркелген кезде
2.

брюшной тиф (А01.0)
3.
паратифы А, В, С, неуточненные (А01.1-А01.4)
4.
другие сальмонеллезные инфекции (А02)
1) при заболевании острыми кишечными инфекциями, сальмонеллезом работников объектов общественного питания и продовольственной торговли, водоснабжения, дошкольных организаций, а также лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью, связанной с производством, хранением, транспортировкой и реализацией пищевых продуктов;
2) при заболевании детей, посещающих дошкольные организации, организации среднего образования, организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, интернатные организации, дома-ребенка и медико-социальные учреждения;

іш сүзегі (A01. 0)
3.
А, В, С, нақтыланбаған қылау (А01.1-А01.4)
4.
басқа да сальмонеллез инфекциялары (А02)
1) қоғамдық тамақтану және тамақ саудасы, сумен жабдықтау, мектепке дейінгі ұйымдар қызметкерлерінің, сондай-ақ тамақ өнімдерін өндірумен, сақтаумен, тасымалдаумен және өткізумен байланысты кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын тұлғалардың жіті ішек инфекциялары, сальмонеллезі кезінде;
2) мектепке дейінгі ұйымдарға, орта білім беру ұйымдарына, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдарға, интернаттық ұйымдарға, балалар үйлеріне және медициналық-әлеуметтік мекемелерге баратын балалар ауырған жағдайда;