"О внесении изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 9 апреля 2019 года № 95 "Об утверждении Правил ведения Единой автоматизированной информационной системы мониторинга фильмов"
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 11 марта 2026 года № 102-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 марта 2026 года № 38155
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 12.07.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан "Об утверждении Правил ведения Единой автоматизированной информационной системы мониторинга фильмов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18507) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил ведения Единой автоматизированной цифровой системы мониторинга фильмов";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О кинематографии" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила ведения Единой автоматизированной цифровой системы мониторинга фильмов.";
Правила ведения Единой автоматизированной цифровой системы мониторинга фильмов, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 12 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
К. Искаков
Согласован
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра культуры
и информации
Республики Казахстан
от 11 марта 2026 года
№ 102-НҚ
Утверждены
приказом Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 9 апреля 2019 года № 95
Правила ведения Единой автоматизированной цифровой системы мониторинга фильмов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения Единой автоматизированной цифровой системы мониторинга фильмов разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О кинематографии" (далее - Закон) и определяют порядок ведения Единой автоматизированной цифровой системы мониторинга фильмов (далее – цифровая система).

"Фильмдер мониторингінің бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық жүйесін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 9 сәуірдегі № 95 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2026 жылғы 11 наурыздағы № 102-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 17 наурызда № 38155 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 12.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Фильмдер мониторингінің бірыңғай автоматтандырылған ақпараттық жүйесін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18507 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Фильмдер мониторингінің бірыңғай автоматтандырылған цифрлық жүйесін жүргізу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Кинематография туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Фильмдер мониторингінің бірыңғай автоматтандырылған цифрлық жүйесін жүргізу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Фильмдер мониторингінің бірыңғай автоматтандырылған цифрлық жүйесін жүргізу қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Мәдениет комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 12 шілдеден бастап күшіне енеді және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
К. Искаков
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің міндетін атқарушы
2026 жылғы 11 наурыздағы
№ 102-НҚ
Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2019 жылғы 9 сәуірдегі
№ 95 бұйрығымен
бекітілген
Фильмдер мониторингінің бірыңғай автоматтандырылған цифрлық жүйесін жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Фильмдер мониторингінің бірыңғай автоматтандырылған цифрлық жүйесін жүргізу қағидалары "Кинематография туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 11-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және фильмдер мониторингінің бірыңғай автоматтандырылған цифрлық жүйесін (бұдан әрі - цифрлық жүйе) жүргізу тәртібін айқындайды.

Глава 2. Порядок ведения цифровой системы
2. Цифровая система ведется уполномоченным органом в сфере кинематографии в целях систематизации и учета фильмов на территории Республики Казахстан.
3. Систематизация фильмов осуществляются в электронном виде в автоматическом режиме, и включает в себя упорядочение и расположение сведений, поступающих в цифровую систему, в соответствии с датой показа фильмов в хронологическом порядке.
4. Организация, осуществляющая деятельность по показу фильма (далее - демонстратор фильма), ведет учет для предоставления информации по фильмам в цифровую систему.
5. В целях ведения учета фильмов демонстратор фильма осуществляет регистрацию в цифровой системе с указанием следующих реквизитов:
1) наименование демонстратора фильма;
2) организационно-правовая форма демонстратора фильма;
3) бизнес идентификационный номер демонстратора фильма;
4) адрес местонахождения демонстратора фильма;
5) контактные данные (телефон/факс, электронный адрес) демонстратора фильма.
6. Демонстратор фильма перед началом показа каждого фильма размещает в программное обеспечение, интегрированное с цифровой системой (далее - программное обеспечение), информацию о фильме, которая содержит наименование фильма, дату начала и окончания показа.
7. В последующем, информация относительно каждого сеанса передается в цифровую систему через программное обеспечение в режиме реального времени, путем передачи данных с контрольно-кассовых машин демонстратора фильма и продаж в онлайн режиме.
8. Информация по фильмам, передаваемая в цифровую систему, содержит следующие сведения:
1) наименование демонстратора фильма;
2) название фильма;
3) дата и время начала сеанса;
4) название или номер кинозала (при наличии более одного кинозала);
5) номер ряда и места в кинозале;
6) стоимость билета на фильм;
7) скидка на билет (при наличии);
8) номер прокатного удостоверения фильма.
9. Демонстратор фильма при невозможности предоставления информации в цифровую систему по независящим от него обстоятельствам письменно уведомляет уполномоченный орган с указанием причин непредоставления информации.
Непредоставленная ранее информация направляется в цифровую систему в течение ближайшего часа с момента устранения обстоятельств, препятствовавших ее передаче с указанием причины, по которой произошла задержка ее передачи.
10. Информация по фильмам, поступающая в цифровую систему от демонстраторов фильма, используется при определении объема отчисления от проката и показа национальных фильмов, осуществляемого в соответствии с пунктом 5 статьи 12 Закона.

2-тарау. Цифрлық жүйені жүргізу тәртібі
2. Цифрлық жүйе Қазақстан Республикасының аумағында фильмдерді жүйеге келтіру және есепке алу мақсатында кинематография саласындағы уәкілетті органмен жүргізіледі.
3. Фильмдерді жүйелеу электронды түрде автоматты режимде жүзеге асырылады және фильмдерді хронологиялық тәртіппен көрсету күніне сәйкес цифрлық жүйеге түсетін мәліметтерді реттеу мен орналастыруды қамтиды.
4. Фильмдерді көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі – фильмнің демонстраторы) фильмдерді есепке алуды жүргізеді және цифрлық жүйеге олар бойынша ақпарат береді.
5. Фильмдерді есепке алуды жүргізу мақсатында фильмнің демонстраторы мынадай деректемелерді көрсете отырып, цифрлық жүйеде тіркеуді жүзеге асырады:
1) фильм демонстраторының атауы;
2) фильм демонстраторының ұйымдық-құқықтық нысаны;
3) фильм демонстраторының бизнес сәйкестендіру нөмірі;
4) фильмнің демонстраторы орналасқан жерінің мекен-жайы;
5) фильм демонстраторының байланыс деректері (телефон/факс, электрондық мекен-жайы).
6. Фильмнің демонстраторы әрбір фильмді көрсетер алдында цифрлық жүйемен интеграцияланған бағдарламалық қамтамасыз етуге (бұдан әрі – бағдарламалық қамтамасыз ету) фильмнің атауын, көрсетілімнің басталу және аяқталу күнін қамтитын фильм туралы ақпаратты орналастырады.
7. Кейіннен әрбір сатылған билетке қатысты ақпарат нақты уақыт режимінде бағдарламалық қамтамасыз ету арқылы, фильм демонстраторының бақылау-кассалық машиналарынан деректерді беру және онлайн режимде сату жолымен цифрлық жүйеге беріледі.
8. Цифрлық жүйеге берілетін ақпарат мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) фильм демонстраторының атауы;
2) фильмнің атауы;
3) сеанстың басталу күні мен уақыты;
4) кинозал атауы немесе нөмірі (бір кинозалдан артық болған жағдайда);
5) кинозалдағы қатардың және орынның нөмірі;
6) фильм билетінің құны;
7) билетке жеңілдіктер (болған жағдайда);
8) фильмнің прокаттау куәлігінің нөмірі;
9. Фильмнің демонстраторы цифрлық жүйеге оған байланысты емес мән-жайлар бойынша ақпарат беру мүмкін болмаған кезде ақпаратты ұсынбау себептерін көрсете отырып, уәкілетті органды жазбаша хабардар етеді.
Бұрын ұсынылмаған ақпарат оны беруге кедергі келтірген мән-жайлар жойылған сәттен бастап таяудағы сағат ішінде оны беруге кідіртілген себептерді көрсете отырып, цифрлық жүйеге жіберіледі.
10. Фильм демонстраторынан цифрлық жүйеге түсетін фильмдер бойынша ақпарат Заңның 12-бабының 5-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын ұлттық фильмдерді прокаттау мен көрсетуден аударымдарды жасау көлемін анықтау кезінде пайдаланылады.