О внесении изменений и дополнений в приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1098 "Об утверждении Правил организации деятельности участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних органов внутренних дел" и от 30 января 2016 года № 89 "Об утверждении Правил взаимодействия подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан по осуществлению учета лиц, освобожденных из мест лишения свободы"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 февраля 2026 года № 146. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 марта 2026 года № 38081
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1098 "Об утверждении Правил организации деятельности участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12953) следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации деятельности участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних органов внутренних дел (далее – Правила), утвержденных указанным приказом:
подпункт 13) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"13) доставляют несовершеннолетних в организации образования с особым режимом содержания, а также в Центр адаптации несовершеннолетних (далее – ЦАН), в Центр поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах (далее – ЦПД), безнадзорных и беспризорных детей в возрасте от трех до восемнадцати лет, а также детей, оставшихся без попечения родителей, законных представителей, в случае невозможности их своевременного устройства, задержанных в ходе деятельности органов внутренних дел;";
пункт 10 дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) выносят защитное предписание в соответствии со статьей 60 Закона Республики Казахстан "О профилактике правонарушений" по форме, согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам;";
абзац пятый подпункта 3) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"по выявлению несовершеннолетних с противоправным поведением, родителей или законных представителей несовершеннолетних, не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а также отрицательно влияющих на их поведение, а также лиц, вовлекающих несовершеннолетних в совершение правонарушений, антиобщественных действий, и принятию мер по привлечению их к ответственности, предусмотренной законами Республики Казахстан;";

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің "Ішкі істер органдарының кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторларының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1098 және "Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды есепке алуды жүзеге асыру бойынша Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары бөлімшелерінің өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 30 қаңтардағы № 89 бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2026 жылғы 28 ақпандағы № 146 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 2 наурызда № 38081 тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ішкі істер органдарының кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторларының қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1098 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12953 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарының кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторларының қызметін ұйымдастыру қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
10-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) үш жастан он сегіз жасқа дейін қадағалаусыз және қараусыз қалған балаларды, сондай-ақ ішкі істер органдары қызметі барысында ұсталған ата-ананың немесе заңды өкілдерінің қамқорлығынсыз қалған балаларды уақытша орналастыру мүмкін болмаған жағдайда ерекше режимде ұсталатын білім беру ұйымдарына, Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтарына (бұдан әрі – КТБО) және Арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарына (бұдан әрі –БҚО) жеткізеді;";
10-тармақ мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"14-1) "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 60-бабына сәйкес осы Қадидалардың 2-1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қорғау нұсқамасын шығарады;";
23-тармақтың 3) тармақшасының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"құқыққа қайшы мінез-құлқы бар кәмелетке толмағандарды, кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) қарау бойынша өздерінің міндеттерін орындамайтын, сондай-ақ олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін кәмелетке толмағандардың ата-аналарын немесе заңды өкілдерін, сондай-ақ құқық бұзушылықтар мен қоғамға қарсы әрекеттер жасауға тартатын адамдарды анықтау және оларды Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауапкершілікке тарту шараларын қабылдау бойынша;";

подпункт 5) пункта 24 изложить в следующей редакции:
"5) при невозможности передать несовершеннолетнего его родителям или законным представителям выносят постановление о помещении несовершеннолетнего в ЦАН, ЦПД по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.";
часть вторую пункта 25 изложить в следующей редакции:
"Первый экземпляр акта регистрируется в книге учета информации ОВД, в соответствии с требованиями Приказа Генерального прокурора Республики Казахстан от 19 сентября 2014 № 89 "Об утверждении Правил приема и регистрации заявлений и сообщений об уголовных правонарушениях, а также ведения Единого реестра досудебных расследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9744), второй направляется в ЦАН, ЦПД либо иные организации образования или здравоохранения, и третий подшивается в номенклатурное дело.".
пункты 27 и 28 изложить в следующей редакции:
"27. Профилактический учет и контроль применяется к несовершеннолетним:
1) условно-досрочно освобожденным от отбывания наказания в виде лишения свободы;
2) совершившим деяния, содержащие признаки уголовного правонарушения, не подлежащие уголовной ответственности в связи с недостижением возраста, с которого наступает уголовная ответственность;
3) обвиняемым или подозреваемым в совершении уголовных правонарушений, в отношении которых избраны меры пресечения, не связанные с заключением под стражу;
4) в отношении которых принято решение об ограничении досуга и установлении особых требований к поведению;
5) освобожденным из учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы;
6) выпускникам специальных организаций образования и организаций образования с особым режимом содержания;
7) в отношении которых вынесено защитное предписание;
8) в отношении которых применены наказание, не связанное с изоляцией от общества, или иные меры уголовно-правового воздействия;
9) осужденным за совершение уголовного проступка или преступления небольшой или средней тяжести и освобожденным судом от наказания с применением принудительных мер воспитательного воздействия;
10) освобожденным от уголовной ответственности или наказания за совершение уголовных правонарушений на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, в том числе вследствие акта амнистии или помилования;
11) злоупотребляющим алкогольными напитками, наркотическими средствами, психотропными веществами, их аналогами и иными сильнодействующими веществами, оказывающими отрицательное влияние на психические и физические функции и поведение человека;

24-тармақтың 5-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) кәмелетке толмағанды ата-анасына немесе заңды өкілдеріне беру мүмкін болмаған жағдайда осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәмелетке толмағанды КТБО-ға, БҚО-ға орналастыру туралы қаулы шығарады.";
25-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Актінің бірінші данасы "Қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы арыздар мен хабарламаларды қабылдау және тіркеу, Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 89 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9744 болып тіркелген) талаптарына сәйкес ІІО ақпараттарды есепке алу кітабында тіркеледі, екіншісі КТБО-ға, БҚО-ға не өзге білім беру немесе денсаулық сақтау ұйымдарына жіберіледі және үшіншісі номенклатуралық іске тігіледі.";
27 және 28-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Профилактикалық есеп және бақылау:
1) бас бостандығынан айыру түріндегі жазасын өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған;
2) қылмыстық жауапкершілік басталатын жасқа жетпеуіне байланысты қылмыстық жауапкершілікке жатпайтын қылмыстық құқық бұзушылық белгілерін қамтитын теріс қылықтар жасаған;
3) оларға қатысты қамауға алумен байланысты емес бұлтартпау шаралары таңдалған, қылмыстық құқық бұзушылық жасауда айыпталушы немесе күдікті;
4) оларға қатысты бос уақытын шектеу және мінез-құлқына ерекше талаптар белгілеу туралы шешім қабылданған;
5) қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінен босатылған;
6) арнайы білім беру ұйымдарының және ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарының түлектеріне;
7) қорғау нұсқамасы шығарылған;
8) қоғамнан оқшаулауға байланысты емес жаза немесе қылмыстық-құқықтық әсер етудің өзге де шаралары қолданылған;
9) қылмыстық теріс қылық немесе онша ауыр емес немесе ауырлығы орташа қылмыс жасағаны үшін сотталған және тәрбиелік ықпал етудің мәжбүрлеу шараларын қолдана отырып, сотпен жазадан босатылған;
10) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабының бірінші бөлігі 3), 4), 9), 10) және 12)-тармақтары немесе 36-бабы негізінде, оның ішінде рақымшылық немесе кешірім жасау актісі нәтижесінде қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін қылмыстық жауаптылықтан немесе жазадан босатылған;
11) адамның психикалық және тәндік функциялары мен мінез-құлқына теріс әсер ететін алкогольдік ішімдіктерді, есірткі заттарын, психотроптық заттарды, сол тектестерді және өзге де күшті әсер ететін заттарды шамадан тыс пайдаланатын;

12) безнадзорным и беспризорным;
13) совершившим деяния, содержащие признаки уголовного правонарушения, не подлежащие уголовной ответственности, вследствие отставания в психическом развитии, не связанного с психическим расстройством.
Также профилактический учет и контроль применяется в отношении родителей или законных представителей несовершеннолетних, не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а также отрицательно влияющих на их поведение.
28. Ведение профилактического учета осуществляется в соответствии с категориями профилактируемых лиц по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Несовершеннолетнему, родителям или законным представителям несовершеннолетних, не исполняющим своих обязанностей по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а также отрицательно влияющим на их поведение, при постановке на профилактический учет разъясняются права и обязанности, а также ответственность, установленная законами Республики Казахстан.
Сведения, содержащиеся в профилактическом учете, могут быть использованы исключительно в пределах решения задач по профилактике правонарушений.
Профилактический учет несовершеннолетних, родителей, законных представителей, не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а также отрицательно влияющих на их поведение, продлевается решением начальника органа внутренних дел либо его заместителем, с учетом индивидуальных особенностей лица, характера и степени его антиобщественного поведения, опасности совершенного им деяния (действия или бездействия).
пункт 30, 31 и 32 изложить в следующей редакции:
"30. Профилактический контроль в отношении несовершеннолетних осуществляется в соответствии с планом индивидуальной профилактической работы (далее - План) по форме согласно приложению 11-1 к настоящим Правилам.
Профилактический контроль в отношении родителей или законных представителей несовершеннолетних, не исполняющих либо ненадлежащим образом исполняющих обязанности по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а также оказывающих отрицательное влияние на их поведение, осуществляется в соответствии с планом индивидуальной профилактической работы по форме согласно приложению 12-1 к настоящим Правилам.
Планы составляются в течение пяти календарных дней со дня постановки на профилактический учет и утверждаются начальником органа внутренних дел либо его заместителем.
Контроль за ходом проведения индивидуальной профилактической работы с лицами, состоящими на профилактическом учете, осуществляет заместитель начальника органа внутренних дел (по службе), который ежеквартально проверяет состояние и ведение профилактического контроля.

12) қадағалаусыз және панасыз қалған;
13) психикалық бұзылумен байланысты емес, психикалық дамуы артта қалуы салдарынан қылмыстық жауапкершілікке жатпайтын қылмыстық белгілерді қамтитын әрекеттер жасаған кәмелетке толмағандарға қатысты қолданылады.
Сондай-ақ профилактикалық есепке алу және бақылау кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) қарау бойынша өздерінің міндеттерін орындамайтын, сондай-ақ олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін кәмелетке толмағандардың ата-аналарына немесе заңды өкілдеріне қатысты қолданылады.
28. Профилактикалық есепке алуды жүргізу осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша профилактика жүргізілетін адамдар санатымен айқындалады.
Профилактикалық есепке қойған кезде кәмелетке толмағанға, кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) күтіп-бағу бойынша өз міндеттерін орындамайтын, сондай-ақ олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін кәмелетке толмағандардың ата-аналарына, заңды өкілдеріне оның құқықтары мен міндеттері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылығы түсіндіріледі.
Профилактикалық есепке алуда қамтылған мәліметтер құқық бұзушылық профилактикасы жөніндегі міндеттерді шешу шегінде ғана пайдаланылуы мүмкін.
Кәмелетке толмағандарды, кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) күтіп-бағу бойынша өз міндеттерін орындамайтын, сондай-ақ олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін ата-аналарды, заңды өкілдерді профилактикалық есепке алу тұлғаның жеке ерекшеліктері, оның қоғамға жат мінез-құлқының сипаты мен дәрежесі, ол жасаған іс-әрекеттің (әрекеттің немесе әрекетсіздіктің) қауіптілігі ескеріле отырып ішкі істер органы басшысының немесе оның орынбасарының шешімімен ұзартылады.
30, 31 және 32- тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Кәмелетке толмағандарға қатысты профилактикалық бақылау осы Қағидаларға 11-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке профилактикалық жұмыс жоспарына (бұдан әрі — Жоспар) сәйкес жүзеге асырылады.
Кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) қарау жөніндегі міндеттерін орындамайтын не тиісінше орындамайтын, сондай-ақ олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін ата-аналарға немесе заңды өкілдерге қатысты профилактикалық бақылау осы Қағидаларға 12-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке профилактикалық жұмыстың жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспарлар профилактикалық есепке қойылған күннен бастап бес күнтізбелік күн ішінде жасалады және ішкі істер органы бастығы немесе оның орынбасары бекітеді.
Профилактикалық есепте тұрған адамдармен жүргізілетін жеке профилактикалық жұмыстың барысын бақылауды ішкі істер органы бастығының орынбасары (қызметі бойынша) жүзеге асырады, ол профилактикалық бақылауды жүргізілуін тоқсан сайын тексереді.

31. На каждое лицо, указанное в пункте 27 настоящих Правил, за исключением подпункта 1) пункта 27 настоящих Правил УИП ПДН заводится профилактическое дело согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Сведения о лицах, в отношении которых применяются меры индивидуальной профилактики по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам вносятся в Интегрированный банк данных МВД (далее – ИБД МВД) в течение трех рабочих дней с момента поступления материалов, являющихся основанием для постановки их на профилактический учет ОВД.
32. В случаях, когда несовершеннолетний подлежит постановке на учет ОВД по нескольким категориям, то их учет УИП ПДН осуществляется по наиболее значимой категории. Значимость категорий определяется в соответствии с иерархией пункта 27 настоящих Правил.";
часть первую пункта 34 изложить в следующей редакции:
"34. В течение трех суток после постановки на учет ОВД лиц, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 8), 9), 10), 11) пункта 27 настоящих Правил, в подразделения криминальной полиции через канцелярию ОВД направляется копия рапорта о постановке на учет, обзорная справка по форме, согласно приложению 14 к настоящим Правилам для обеспечения оперативного наблюдения.";
дополнить приложением 2-1 к Правилам согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 6 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 7 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 10 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 11 к Правилам исключить;
дополнить приложением 11-1 к Правилам согласно приложению 5 к настоящему приказу;
дополнить приложением 12-1 к Правилам согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 13 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 января 2016 года №89 "Об утверждении Правил взаимодействия подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан по осуществлению учета лиц, освобожденных из мест лишения свободы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13373) следующие изменения:
в Правилах взаимодействия подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан по осуществлению учета лиц, освобожденных из мест лишения свободы, утвержденных указанным приказом:
пункт 12 изложить в следующей редакции:

31. Осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген әрбір адамға, 27-тармағының 1) тармақшаны қоспағанда, осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оларға қатысты жеке профилактика шаралары қолданылатын адамдарға жинақтау ісі басталады.
Осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес жеке профилактика шаралары қолданылатын адамдар туралы мәліметтер оларды ішкі істер органдарының профилактикалық есебіне қоюға негіз болып табылатын материалдар түскен сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интеграцияланған деректер банкіне (бұдан әрі — ІІМ ИДБ) енгізіледі.
32. Кәмелетке толмаған ІІО-ға бірнеше санат бойынша қойылуға жатқызылған жағдайларда, КТІ УПИ оларды есепке алуды анағұрлым маңызды санат бойынша жүзеге асырады. Санаттың маңыздылығы осы Қағидалардың 27-тармағының иерархияларына сәйкес айқындалады.";
34-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Осы Қағидалардың 27-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 8), 9), 10), 11)-тармақшаларында көрсетілген адамдарды ІІО есебіне қойғаннан кейін үш тәулік ішінде, ІІО кеңсесі арқылы криминалдық полиция бөліністеріне жедел бақылауды қамтамасыз ету үшін осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке қойылғаны туралы баянаттың көшірмесі, шолу анықтама жолданады.";
осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қағидаларға 2-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қағидаларға 6-қосымша жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қағидаларға 7-қосымша жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қағидаларға 10-қосымша жаңа редакцияда жазылсын;
қағидаларға 11-қосымша алып тасталсын;
осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қағидаларға 11-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Қағидаларға 12-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Қағидаларға 13-қосымша жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды есепке алуды жүзеге асыру бойынша Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары бөлімшелерінің өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 30 қаңтардағы № 89 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13373 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды есепке алуды жүзеге асыру бойынша Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары бөлімшелерінің өзара іс-қимыл жасау қағидаларында:
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"12. При загрузке информации в ИБД по приобретенным проездным билетам (железнодорожные, авиа-билеты) и подсистемой "Инициативные запросы" ИБД выявляются совпадения с учетом: "Подучетный элемент" ИБД на лиц, состоящих на учете по категориям: "234-лицо, в отношении которого установлен административный надзор, не прибывшее к избранному месту проживания после освобождения из МЛС", "235-лицо, условно-досрочно освобожденный, не прибывшее к избранному месту проживания после освобождения из МЛС.";
приложение 4 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу.
3. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
Приложение 1 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 февраля 2026 года № 146
Приложение 2-1
к Правилам организации
деятельности участковых
инспекторов полиции
по делам несовершеннолетних
органов внутренних дел
форма
Защитное предписание
____ч. ____ мин. "____"_________20___г.
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(область, город, район, сельский округ)
В целях обеспечения безопасности гр.
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) потерпевшего/ей)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
руководствуясь статьей 60 Закона Республики Казахстан "О профилактике
правонарушений", гражданину (ке)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) правонарушителя) год, число, месяц
рождения: ______________________________________________________________
адрес проживания: _______________________________________________________
запрещается в отношении гр. ______________________________________________
совершать (фамилия, имя, отчество (при его наличии) потерпевшего/ей) следующие
действия: совершать насилие, вопреки воле потерпевшего разыскивать, преследовать,
посещать, вести устные, телефонные переговоры и вступать с ним в контакты иными
способами, включая несовершеннолетних и (или) недееспособных членов его семьи.
Основанием для внесения защитного предписания является совершение
правонарушения гр.
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) правонарушителя) отношений, а именно:
________________________________________________________________________
(время, место, фабула совершения правонарушения)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Нарушение требований настоящего защитного предписания влечет ответственность,
предусмотренную Кодексом об административных правонарушениях Республики
Казахстан. Защитное предписание выносится сроком на 30 суток. Срок действия
защитного предписания исчисляется с момента его вручения гражданину (ке)
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) правонарушителя)
________________________________________________________________________
М.П.
__________________________________________
(должность, наименование ОВД)
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
(звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
лица вынесшего защитное предписание)
С защитным предписанием ознакомлен(а):
___________________________________________
"___" ___20__г.
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии) правонарушителя)
Расписка в получении: Копию защитного предписания получил (а), правами
и правовыми последствиями в случае нарушения защитного предписания,
ознакомлен (а): ___________________________________________________
_________________________________________________________________
"____"___20___г.
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии) правонарушителя)
______________________________________________________________
"____"__________20___г.
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии) потерпевшего/ей)
Приложение 2 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 февраля 2026 года № 146
Приложение 6
к Правилам организации
деятельности участковых
инспекторов полиции
по делам несовершеннолетних
органов внутренних дел
Утверждаю
___________________________
(должность, звание, фамилия,
___________________________
инициалы должностного лица)
"____" ____________ 20__ г.
Форма
Постановление о помещении несовершеннолетнего в Центр адаптации несовершеннолетних/
Центр поддержки детей, нуждающихся в специальных социальных услугах
"____" ____ 20 __ года "___" часов "___" минут город, район _______________
Я, _________________________________________________________________,
(должность, звание, фамилия, инициалы работника органов внутренних дел)
рассмотрев материалы на _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
___________________________________________________________________
число, месяц, год рождения, место рождения, учебы, работы, должность,
___________________________________________________________________
биографические данные родителей или законных представителей,
___________________________________________________________________
их место работы, должность)
Установил: _________________________________________________________
(указывается, когда, где, кем задержан (обнаружен) несовершеннолетний
___________________________________________________________________
какие основания имеются для его помещения в ЦАН/ЦПД, чем эти
___________________________________________________________________
основания подтверждаются)
Постановил:
Несовершеннолетнего _______________________________________________
(фамилия, инициалы)
поместить в ________________________________________________________
(наименование ЦАН/ЦПД)
___________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы должностного лица)
Приложение 3 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 февраля 2026 года № 146
Приложение 7
к Правилам организации
деятельности участковых
инспекторов полиции
по делам несовершеннолетних
органов внутренних дел
Форма
Акт о доставлении заблудившегося (подкинутого) ребенка
"____" ___________ 20__ года Город, район _____________________________
Я, _________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Составил настоящий Акт о том, что в ____ часов ____ минут в ______________
____________________________________________________________________
(наименование подразделения ОВД) гражданином, сотрудником органа
внутренних дел ______________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), место работы, должность, место
жительства, контактный телефон) доставлен ребенок, обнаруженный
____________________________________________________________________
(место, время и обстоятельства обнаружения ребенка)
Приметы ребенка ____________________________________________________
(примерный возраст, умеет ли говорить)
При ребенке имеется _________________________________________________
Удалось установить __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), возраст ребенка,
___________________________________________________________________
его родителей или законных представителей, место жительства, работы,
должность родителей,
___________________________________________________________________
другие данные, имеющие значение для дела)
___________________________________________________________________
(ребенок внешне здоров, болен, имеет телесные повреждения и так далее)
Подпись ___________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, инициалы лица, составившего акт)
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество(при его наличии) лица, доставившего ребенка)
Ребенок вручен "_____" _______ 20__ года в _______ часов ______ минут
___________________________________________________________________
(родителям или законным представителям)
___________________________________________________________________
(подпись)
Ребенок направлен __________________________________________________
(наименование медицинского учреждения, центр адаптации несовершеннолетних,
центр поддержки детей нуждающихся в специальных социальных услугах,
другие учреждения)
Ребенка принял ____________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Сдал _____________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
"___" _________ 20__ года _____ часов ____ минут
Приложение 4 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 февраля 2026 года № 146
Приложение 10
к Правилам организации
деятельности участковых
инспекторов полиции
по делам несовершеннолетних
органов внутренних дел
Форма
Категории профилактируемых лиц
№ п/п
Категории профилактируемых лиц
Основание постановки на учет
1
2
3
1.
Несовершеннолетние, условно-досрочно освобожденные от отбывания наказания
Рапорт, решение суда
2.
Несовершеннолетние, совершившие деяния, содержащие признаки уголовного правонарушения, не подлежащие уголовной ответственности в связи с недостижением возраста, с которого наступает уголовная ответственность
Рапорт, постановление следователя о прекращении уголовного дела
3.
Несовершеннолетние, обвиняемые или подозреваемые в совершении уголовных правонарушений, в отношении которых избраны меры пресечения, не связанные с заключением под стражу
Рапорт, сообщение следователя
4.
Несовершеннолетние, в отношении которых принято решение об ограничении досуга и установлении особых требований к поведению
Рапорт, решение суда
5.
Несовершеннолетние, освобожденные из учреждений уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы
Рапорт, справка об освобождении
6.
Выпускники специальных организаций образования и организаций образования с особым режимом содержания
Рапорт, решение суда, справка об окончании срока нахождения в специальных организациях образования и организациях образования с особым режимом содержания
7.
Несовершеннолетние, в отношении которых вынесено защитное предписание
Рапорт, защитное предписание
8.
Несовершеннолетние, в отношении которых применены наказание, не связанное с изоляцией от общества, или иные меры уголовно-правового воздействия;
Рапорт, решение суда
9.
Несовершеннолетние, осужденные за совершение преступления небольшой или средней тяжести и освобожденных судом от наказания с применением принудительных мер воспитательного воздействия
Рапорт, решение суда
10.

"12. БДБ-ға сатып алынған жол жүру билеттері (теміржол, авиа-билеттер) бойынша ақпаратты жүктеу кезінде және "Бастамашылық сұрау салулар" БДБ-ның кіші жүйесімен "Есептегі элемент" БДБ-ның: "234-ББАО-дан босатылғаннан кейін таңдаған тұрғылықты жеріне келмеген әкімшілік қадағалау орнатылған адам", "235- ББАО-дан босатылғаннан кейін таңдаған тұрғылықты жеріне келмеген шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адам" санаттары бойынша есепте тұрған адамдарға сәйкестіктер анықталады.";
осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Қағидаға 4-қосымша жаңа редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 28 ақпандағы
№ 146 Бұйрыққа 1-қосымша
Ішкі істер органдарының
кәмелетке толмағандардың
істері жөніндегі учаскелік
полиция инспекторларының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына 2-1-қосымша
нысан
Қорғау нұсқамасы
___ сағат ____ минут 20___ жылғы "____" _____________
_____________________________________________________________________
(облыс, қала, аудан, ауылдық округ)
"Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 60-
бабын басшылыққа ала отырып, азамат (ша)_________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(жәбірленушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)) қауіпсіздігін қамтамасыз
ету мақсатында азамат (ша)_________________________________________________
________________________________________________________________________
(құқық бұзушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)) Туған жылы, күні, айы
______________________________________________________________________
Мекенжайы
______________________________________________________________________
азамат(ша)____________________________________________ қатысты мынадай:
жәбірленушінің (жәбірленушінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)) зорлық-
зомбылық жасауға, отбасының кәмелетке толмаған және (немесе) әрекетке қабілетсіз
мүшелерін қоса алғанда, жәбірленушінің еркіне қарамастан оны іздестіруге, ізіне
түсуге, оған баруға, онымен ауызша, телефон арқылы сөйлесуге және онымен өзге де
тәсілдермен байланыс жасауға тыйым салынады.
Азамат_________________________________________________________
(құқық бұзушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)) құқық бұзушылық
жасауы қорғау нұсқамасын енгізу үшін негіз болып табылады, атап айтқанда: _____
_______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(құқық бұзушылықтың уақыты, орны, фабуласы)
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Осы қорғау нұсқамасының талаптарын бұзу Қазақстан Республикасы Әкімшілік
құқық бұзушылық туралы кодексінде көзделген жауапкершілікке әкеп соғады.
Қорғау нұсқамасы 30 тәулік мерзімге шығарылады. Қорғау нұсқамасының әрекет ету
мерзімі ол азамат ____________________
____________________________________________________________________
(құқық бұзушының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
__________________________________________ тапсырылған сәттен басталады.
М.О.______________________________ (лаузымы, ІІО атауы)
__________________________________
________________________________________
________________________________________
(атағы, қорғау нұсқамасын шығарған адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған
жағдайда))
Қорғау нұсқамасымен таныстым: __________________ 20__ жылғы "___" __
(құқық бұзушының қолы және тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Алғаны туралы қолхат:
Қорғау нұсқамасының көшірмесін алдым, қорғау нұсқамасын бұзған жағдайдағы
құқықтармен және құқықтық салдарымен таныстым:________________________
______________________________________________________________________
(құқық бұзушының қолы және тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
20___ жылғы "____" ____________________________________________________
(жәбірленушінің қолы және тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
20__ жылғы "____"
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 28 ақпандағы
№ 146 Бұйрыққа 2-қосымша
Ішкі істер органдарының
кәмелетке толмағандардың
істері жөніндегі учаскелік
полиция инспекторларының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына 6-қосымша
Бекітемін
___________________________
(лауазымды адамның лауазымы,
___________________________
атағы, тегі, аты-жөні)
20 __ ж. "___" _________
Нысан
Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығына/ Арнаулы әлеуметтік қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталықтарына кәмелетке толмағанды орналастыру туралы қаулы
20 __ жылғы "__" ____ "___" сағат "__" минут _______ қаласы, ауданы
Мен __________________________________________________________________,
(ішкі істер органдары қызметкерінің лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған күні, айы, жылы, туған жері, оқу,
_____________________________________________________________________
жұмыс орны, лауазымы, ата-анасының немесе
_____________________________________________________________________
заңды өкілдерінің өмірбаяндық деректері, олардың жұмыс орны, лауазымы)
_______________________________ материалдарды қарап, _______________
_____________________________________________________________________
(жасөспірімді қашан, кім ұстағаны (тауып алғаны),
оны КБО-ға / БҚО-ға орналастыруға
______________________________________________________________________
қандай негіздер бар екені көрсетіледі, бұл қандай негіздермен расталады)
___________________________________________________________анықтадым.
Қаулы еттім:
Кәмелетке толмаған ___________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
_____________________________________________________________________
(КБО-ның /БҚО-ның атауы)
___________________________________________________ орналастырылсын.
(лауазымды адамның лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні)
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 28 ақпандағы
№ 146 Бұйрыққа 3-қосымша
Ішкі істер органдарының
кәмелетке толмағандардың
істері жөніндегі учаскелік
полиция инспекторларының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына 7-қосымша
Нысан
Адасып қалған (тастанды) баланы жеткізу туралы акті
20 __ жылғы "___" _____________ ________________ қаласы, ауданы
Мен__________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) ____ сағ ____ мин
_________________________________________________________________
(ІІО бөлінісінің атауы) азамат, ішкі істер органының қызметкері
_____________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), жұмыс орны, лауазымы, тұрғылықты жері,
байланыс телефоны)
______________________________________________________________________
(баланы тапқан орны, уақыты және мән-жайлар)
____________________табылған баланың жеткізілгені туралы осы актіні жасадым.
Баланың белгілері
________________________________________________________________
(жас шамасы, сөйлей ала ма)
_____________________________________________________________________
Баланың үстіндегі киімдері _____________________________________________
Мыналарды анықтау мүмкін болды ______________________________________
(баланың, оның ата-анасының немесе заңды
_____________________________________________________________________
өкілдерінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), баланың жасы, ата-анасының
______________________________________________________________________
тұрғылықты жері, жұмыс орны, лауазымы, іс үшін маңызды басқа да деректер)
_______________________________________________________________________
(сырт қарағанда баланың дені сау, ауру, дене жарақаттары бар және тағы басқа)
_______________________________________________________________________
(актіні жасаған адамның лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні, баланы жеткізген
_______________________________________________________________________
адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Бала 20__ жылы "___" ________ сағат ___ минутта
___________________________________________________________ тапсырылды.
(ата-анасына немесе заңды өкілдеріне)
Бала __________________________________________________________________
(медицина мекемесінің, кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталығының, арнаулы
әлеуметтік ____________________________________________________ жіберіледі.
қызметтерге мұқтаж балаларды қолдау орталығының атауы, басқа мекемелердің
атауы)
Баланы қабылдадым ____________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
Тапсырдым ___________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
20___ жылғы "___" _________ сағат ____ минут ____
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 28 ақпандағы
№ 146 Бұйрыққа 4-қосымша
Ішкі істер органдарының
кәмелетке толмағандардың
істері жөніндегі учаскелік
полиция инспекторларының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына 10-қосымша
Нысан
Профилактикаланатын тұлғалардың санаттары
Р/с
Профилактикаланатын адамдар санаты
Есепке қоюдың негізі
1
2
4
1.
Жазасын өтеуден шартты түрде мерзiмiнен бұрын босатылған кәмелетке толмағандар
Баянат, сот шешімі
2.
Қылмыстық жауаптылық басталатын жасқа толмауына байланысты қылмыстық жауаптылыққа жатпайтын, қылмыстық құқық бұзушылық белгілері бар іс-әрекеттер жасаған кәмелетке толмағандар
Баянат, тергеушінің қылмыстық істі тоқтату туралы қаулысы
3.
Өздеріне қатысты қамаққа алумен байланысты емес бұлтартпау шаралары таңдалған қылмыстық құқық бұзушылықтар жасауда айыпты немесе күдікті кәмелетке толмағандар
Баянат, тергеушінің хабарламасы
4.
Өздеріне қатысты бос уақытын шектеу және мінез-құлыққа ерекше талаптар белгілеу туралы шешім қабылданған кәмелетке толмағандар
Баянат, сот шешімі
5.
Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесі мекемелерінен босатылған кәмелетке толмағандар
Баянат, босатылуы туралы анықтама
6.
Арнайы бiлiм беру ұйымдарының және ерекше режимде ұстайтын бiлiм беру ұйымдарының түлектері
Баянат, сот шешімі, арнайы бiлiм беру ұйымдары мен ерекше режимде ұстайтын бiлiм беру ұйымдарында болу мерзімінің аяқталуы туралы анықтама
7.
Оларға қатысты қорғау ұйғарымы шығарылған кәмелетке толмағандар
Баянат, қорғау ұйғарымы
8.
Шартты түрде сотталған, қоғамдық жұмыстарға тартуға сотталған, түзету жұмыстарына сотталған, бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазалардың өзге де түрлеріне сотталған, сондай-ақ жазасын өтеу кейінге қалдырылған немесе үкімді орындау кейінге қалдырылған кәмелетке толмағандар
Баянат, сот шешімі
9.
Онша ауыр емес немесе ауырлығы орташа қылмыс жасағаны үшін сотталған және тәрбиелік ықпал етудің мәжбүрлеу шараларын қолдана отырып, сот жазадан босатқан кәмелетке толмағандар
Баянат, сот шешімі
10.

Несовершеннолетний, освобожденный от уголовной ответственности или наказания за совершение уголовных правонарушений на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, в том числе вследствие акта амнистии или помилования
Рапорт, решение суда, постановление следственных подразделений
11.
Несовершеннолетний, злоупотребляющий алкогольными напитками, наркотическими средствами, их аналогами и иными сильнодействующими веществами, оказывающими отрицательное влияние на психические и физические функции и поведение человека
Рапорт, справка с организации здравоохранения
12.
Несовершеннолетний безнадзорный и беспризорный
Рапорт, решение комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав, характеризующие материалы (характеристика с места учебы, работы, по месту жительства)
13.
Несовершеннолетние, совершившие деяния, содержащие признаки уголовного правонарушения, не подлежащие уголовной ответственности, вследствие отставания в психическом развитии, не связанного с психическим расстройством
Рапорт, постановление следственных подразделений
14.
Родители, законные представители несовершеннолетних, не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а также отрицательно влияющих на их поведение
Рапорт
Примечание: Профилактический учет несовершеннолетних лиц указанных в подпунктах 2, 3, 5, 6, 10, 11, 12, 13 и родителей, законных представителей, не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а также отрицательно влияющих на их поведение, ведется с учетом индивидуальных особенностей лица, характера и степени его антиобщественного поведения, опасности совершенного им деяния (действия или бездействия).
Приложение 5 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 февраля 2026 года № 146
Приложение 11-1
к Правилам организации
деятельности участковых
инспекторов полиции
по делам несовершеннолетних
органов внутренних дел
форма
УТВЕРЖДАЮ
Начальник (заместитель)
ГОР(У)ОП
Звание ____________________
Фамилия, инициалы ________
Число, месяц, год "___" _____
План индивидуальной профилактической работы с несовершеннолетним
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
№ п/п
Запланированные мероприятия
Сроки
Форма завершения
Обязательные профилактические мероприятия
1
Проводит профилактическую беседу по месту жительства несовершеннолетнего и его родителей
Объяснительные
2
Собирает характеризующие материалы по месту жительства (опрос соседей)
Объяснительные (в случае отказа в даче письменного объяснения составляется рапорт)
3
Запрашивает характеризующие материалы с организации образования
Характеристика
4
Осуществляет совместно заинтересованными государственными органами обследование жилищно-бытовых условий
Акт жилищно-бытовых условий
5
Составляет схему положительных и отрицательных связей
Схема связей
6
Осуществляет проверку по Интегрированной базе данных МВД
Справка ИБД
Организационные мероприятия по трудоустройству, организации отдыха, досуга и занятости
7
Направляет в Комиссию по делам несовершеннолетних и защите их прав (далее - КДНиЗП) ходатайство об оказании содействия по трудоустройству
Ходатайство
8
Направляет ходатайство в заинтересованные государственные органы и неправительственные организации по вопросам организации отдыха, досуга и занятости несовершеннолетних
Ходатайство
Превентивные (крайние) меры индивидуальной профилактики
9
Направляет ходатайство в КДНиЗП, для рассмотрения поведения несовершеннолетнего
Решение КДНиЗП
10
Составляет и направляет в суд материалы о привлечении родителей либо законных представителей несовершеннолетнего к административной ответственности за невыполнение обязанностей по воспитанию детей
Решение суда
11
Ходатайствует перед КДНиЗП о направлении несовершеннолетнего в специальную организацию образования либо организацию образования с особым режимом содержания
Решение КДНиЗП
12
Направляет в суд материалы о помещении несовершеннолетнего в специальную организацию образования либо организацию образования с особым режимом содержания
Решение суда
Подведение итогов индивидуальной профилактической работы
13
Составляется справка об исполнении пунктов настоящего плана, с выводами об исправлении или необходимости дальнейшего проведения мер индивидуальной профилактики в отношении несовершеннолетнего
Справка
Примечание: Наряду с мероприятиями, предусмотренными в плане, допускается осуществление также иных мер, направленных на обеспечение защиты прав, свобод и законных интересов несовершеннолетних, на профилактику правонарушений, безнадзорности, беспризорности среди несовершеннолетних, выявление причин и условий, им способствующих, с учетом срока профилактического учета.
СОГЛАСОВАНО
Начальник подразделения общественной
безопасности ГОР(У)ОП
Звание ____________________________
Фамилия, инициалы _________________
Число, месяц, год "___" ____ ____
Участковый инспектор
по делам несовершеннолетних ГОР(У)ОП
Звание ______________________________
Фамилия, инициалы __________________
Число, месяц, год "___" _____
Приложение 6 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 февраля 2026 года № 146

Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабының бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) және 12) тармақтары немесе 36-бабының негізінде қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін оның ішінде рақымшылық немесе кешірім жасау актісі нәтижесінде қылмыстық жауапкершіліктен немесе жазадан босатылған кәмелетке толмағандар
Баянат, сот шешімі, тергеу бөліністерінің қаулысы
11.
Адамның психикалық және тәндік функциялары мен мінез-құлқына теріс әсер ететін алкогольдік ішімдіктерді, есірткі заттарын, психотроптық заттарды, сол тектестерді және өзге де күшті әсер ететін заттарды шамадан тыс пайдаланатын кәмелетке толмағандар
Баянат, денсаулық сақтау ұйымынан анықтама
12.
Қадағалаусыз және панасыз қалған кәмелетке толмағандар
Баянат, кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияның шешімі,
сипаттайтын материалдар (оқу, жұмыс орны, тұрғылықты жері бойынша мінездеме)
13.
Психикалық бұзылулармен байланысты емес психикалық дамуда артта қалу салдарынан қылмыстық жауапкершілікке жатпайтын қылмыстық құқық бұзушылық белгілерін қамтитын әрекеттер жасаған кәмелетке толмағандар
Баянат, тергеу бөліністерінің қаулысы
14.
Кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) қарау бойынша өздерінің міндеттерін орындамайтын, сондай-ақ олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін кәмелетке толмағандардың ата-анасы, заңды өкілдері
Баянат
Ескертпе: 2), 3), 5), 6), 10), 11), 12), 13) тармақшаларында көрсетілген кәмелетке толмаған тұлғаларды және кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) күтіп-бағу бойынша өз міндеттерін орындамайтын, сондай-ақ олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін ата-аналарды, заңды өкілдерді профилактикалық есепке алу тұлғаның жеке ерекшеліктері, оның қоғамға жат мінез-құлқының сипаты мен дәрежесі, ол жасаған іс-әрекеттің (әрекеттің немесе әрекетсіздіктің) қауіптілігі ескеріле отырып жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 28 ақпандағы
№ 146 Бұйрыққа 5-қосымша
Ішкі істер органдарының
кәмелетке толмағандардың
істері жөніндегі учаскелік
полиция инспекторларының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына 11-1-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
ҚАПб(Б) бастығы (орынбасары)
Атағы ____________________
Тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда) __________
Күні, айы, жылы "___" _____
Кәмелетке толмағандармен жеке профилактикалық жұмыстың жоспары (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған күні)
р/с№
Жоспарланған іс-шаралар
Мерзімі
Аяқтау нысаны
Міндетті профилактикалық іс-шаралар
1
Кәмелетке толмағанның және оның ата-аналарымен тұрғылықты жері бойынша профилактикалық әңгіме жүргізеді.
Түсініктеме
2
Тұрғылықты жері бойынша сипаттайтын материалдар жинайды (көршілерден сұрау)
Түсініктеме (жазбаша түсініктеме беруден бас тартқан жағдайда баянат жасалады)
3
Білім беру ұйымдарынан сипаттайтын материалдар сұратады
Мінездеме
4
Мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларды зерттеуді жүзеге асырады
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайлардың актісі
5
Жағымды және жағымсыз байланыстардың сызбасы жасалады
Байланыс сызбасы
6
ІІМ-нің біріктірілген деректер базасы бойынша тексеруді жүзеге асырады
БДБ анықтамасы
Жұмыспен қамту, демалысты, бос уақытты ұйымдастыру және жұмысқа орналастыру жөніндегі ұйымдастырушылық іс-шаралар
7
Кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау комиссиясына (бұдан әрі – КІжҚҚК) жұмысқа орналастыру бойынша көмек көрсету туралы өтініш жолдайды.
Өтініш
8
Мүдделі мемлекеттік органдарға және үкіметтік емес ұйымдарға кәмелетке толмағандардың демалысын, бос уақытын және еңбекпен қамтылуын ұйымдастыру мәселелері бойынша өтініш жолдайды
Өтініш
Жеке профилактиканың алдын алу (соңғы) шаралары
9
Кәмелетке толмағанның мінез-құлқын қарау үшін КІжҚҚК-ге өтініш жолдайды
КІжҚҚК-нің шешімі
10
Балаларды тәрбиелеу бойынша міндеттерін орындамағаны үшін әкімшілік жауапкершілікке кәмелетке толмағандардың ата-аналарын не заңды өкілдерін тарту туралы сотқа материалдарды жасайды және жолдайды.
Соттың шешімі
11
КІжҚҚК-нің алдында кәмелетке толмағанды арнайы білім беру ұйымына не ерекше ұстау режимімен білім беру ұйымына жіберу туралы өтініш жасайды.
КІжҚҚК-нің шешімі
12
Сотқа кәмелетке толмағанды арнайы білім беру ұйымына не ерекше ұстау режимімен білім беру ұйымына орналастыру туралы материалдарды жолдайды.
Соттың шешімі
Жеке профилактикалық жұмыстың қорытындысын шығару
13
Түзету немесе кәмелетке толмағанға қатысты жеке профилактика шараларын одан әрі жүргізу қажеттілігі туралы қорытындымен осы жоспардың тармақтарын орындау туралы анықтама жасалады.
Анықтама
Ескертпе: Профилактикалық мерзімін ескере отырып, жоспарда көзделген іс-шаралармен қатар кәмелетке толмағандардың құқықтарын, бостандықтары және заңды мүдделерін қорғауға, құқық бұзушылық, кәмелетке толмағандардың арасындағы қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алуға, оларға ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтауға бағытталған өзге де шараларды жүзеге асыруға жол беріледі.
КЕЛІСІЛДІ ҚАПб(Б) қоғамдық қауіпсіздік бөлінісінің бастығы Атағы ____________________ Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) ____________________________ күні, айы, жылы "___" ____ ____
ҚАПб(Б) кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторы Атағы ____________________ Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) _____________________ күні, айы, жылы "___" _____
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 28 ақпандағы
№ 146 Бұйрыққа 6-қосымша
Ішкі істер органдарының
кәмелетке толмағандардың
істері жөніндегі учаскелік
полиция инспекторларының
қызметін ұйымдастыру

Приложение 12-1
к Правилам организации
деятельности участковых
инспекторов полиции
по делам несовершеннолетних
органов внутренних дел
Форма
УТВЕРЖДАЮ
Начальник (заместитель)
ГОР(У)ОП
Звание ____________________
Фамилия, инициалы ________
Число, месяц, год "___" _____
План индивидуальной профилактической работы с родителями или другими
законными представителями несовершеннолетних, не исполняющих своих
обязанностей по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних,
а также отрицательно влияющих на их поведение
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
№ п/п
Запланированные мероприятия
Сроки
Форма завершения
Обязательные профилактические мероприятия
1
Проводит профилактическую беседу по месту жительства с родителями или другими законными представителями несовершеннолетних, не исполняющих своих обязанностей по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а также отрицательно влияющих на их поведение
Рапорт, объяснительные
2
Собирает характеризующие материалы по месту жительства (опрос соседей) и работы
Объяснительные (в случае отказа в даче письменного объяснения составляется рапорт)
3
Запрашивает характеризующие материалы с организации образования, где обучается несовершеннолетние дети
Характеристика
4
Осуществляет совместно заинтересованными государственными органами обследование жилищно-бытовых условий
Акт жилищно-бытовых условий
5
Составляет схему положительных и отрицательных связей
Схема связей
6
Осуществляет проверку по Интегрированной базе данных МВД
Справка ИБД
Организационные мероприятия по трудоустройству, организации отдыха, досуга и занятости
7
Направляет в Комиссию по делам несовершеннолетних и защите их прав (далее - КДНиЗП) ходатайство об оказании содействия по трудоустройству родителей либо законных представителей несовершеннолетнего
Ходатайство
8
Направляет ходатайство в заинтересованные государственные органы и неправительственные организации по вопросам организации отдыха, досуга и занятости несовершеннолетних детей
Ходатайство
Превентивные (крайние) меры индивидуальной профилактики
9
Направляет ходатайство в КДНиЗП для рассмотрения поведения родителей либо законных представителей несовершеннолетнего
Решение КДНиЗП
10
Составляет и направляет в суд материалы о привлечении родителей либо законных представителей несовершеннолетнего к административной ответственности за невыполнение обязанностей по воспитанию детей
Решение суда
11
Ходатайствует перед КДНиЗП о лишении (ограничении) родительских прав
Решение КДНиЗП
12
Собирает и направляет в суд материал по лишению (ограничению) родительских прав
Решение суда
Подведение итогов индивидуальной профилактической работы
13
Составляется справка об исполнении пунктов настоящего плана, с выводами об исправлении или необходимости дальнейшего проведения мер индивидуальной профилактики в отношении родителей либо законных представителей несовершеннолетнего
Справка
Примечание: Наряду с мероприятиями, предусмотренными в плане, допускается осуществление также иных мер, направленных на обеспечение защиты прав, свобод и законных интересов несовершеннолетних, на профилактику правонарушений, безнадзорности, беспризорности среди несовершеннолетних, выявление причин и условий, им способствующих, с учетом срока профилактического учета.
СОГЛАСОВАНО
Начальник подразделения общественной
безопасности ГОР(У)ОП
Звание ____________________________
Фамилия, инициалы ________________
Число, месяц, год "___" ____ ____
Участковый инспектор
по делам несовершеннолетних ГОР(У)ОП
Звание ______________________________
Фамилия, инициалы ___________________
Число, месяц, год "___" _____
Приложение 7 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 февраля 2026 года № 146
Приложение 13
к Правилам организации
деятельности участковых
инспекторов полиции
по делам несовершеннолетних
органов внутренних дел
форма
Профилактическое дело № _______
_______________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
_______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подучетного лица
_______________________________________________________________
адрес проживания
Категория учета: ________________________________________________
Контроль осуществляет: __________________________________________
звание, фамилия и инициалы должность сотрудника полиции
Дата заведения: "____" ______________ 20___год
Дата окончания ведения профилактического дела: "__" ________ 20__ год
Дело хранить в архиве до "____" ______________ 20___год
(печатается на внутренней стороне обложки профилактического дела)
Перечень документов, находящихся в профилактическом деле в отношении
родителей или законных представителей несовершеннолетних, не исполняющих
своих обязанностей по воспитанию, обучению и (или) содержанию
несовершеннолетних, а также отрицательно влияющих на их поведение и
несовершеннолетних указанных в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11),
12), 13) пункта 27 настоящих Правил.

қағидаларына 12-1-қосымша
нысан
БЕКІТЕМІН
ҚАПб(Б) бастығы (орынбасары)
Атағы ____________________
Тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда) _________________
Күні, айы, жылы "___" _____
Кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) қарау бойынша өз міндеттерін орындамайтын кәмелетке толмағандардың, сондай-ақ олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін ата-аналары немесе басқа да заңды өкілдерімен жеке профилактикалық жұмыстың жоспары (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған күні)
р/с №
Жоспарланған іс-шаралар
Мерзімі
Аяқтау нысаны
Міндетті профилактикалық іс-шаралар
1
Кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) асырау бойынша өз міндеттерін орындамайтын кәмелетке толмағандардың, сондай-ақ олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін ата-аналары немесе басқа да заңды өкілдерімен тұрғылықты жері бойынша профилактикалық әңгіме жүргізеді.
Баян,
түсініктеме
2
Тұрғылықты жері (көршілерден сұрау) және жұмыс орны бойынша сипаттайтын материалдар жинайды
Түсініктеме (жазбаша түсініктеме беруден бас тартқан жағдайда баянат жасалады)
3
Кәмелетке толмаған балалары оқитын білім беру ұйымдарынан сипаттайтын материалдарды сұратады
Мінездеме
4
Мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларды зерттеуді жүзеге асырады
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайлардың актісі
5
Жағымды және жағымсыз байланыстардың сызбасы жасалады
Байланыс сызбасы
6
ІІМ-нің біріктірілген деректер базасы бойынша тексеруді жүзеге асырады
БДБ анықтамасы
Жұмысқа орналастыру, демалысты, бос уақытты ұйымдастыру және жұмысқа орналастыру жөніндегі ұйымдастырушылық іс-шаралар
7
Кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау комиссиясына (бұдан әрі – КІжҚҚК) ата-аналарды жұмысқа орналастыру бойынша көмек көрсету туралы өтініш жолдайды.
Өтініш
8
Мүдделі мемлекеттік органдарға және үкіметтік емес ұйымдарға кәмелетке толмағандардың демалысын, бос уақытын және еңбекпен қамтылуын ұйымдастыру мәселелері бойынша өтініш жолдайды.
Өтініш
Жеке профилактиканың алдын алу (соңғы) шаралары
9
Кәмелетке толмағанның ата-анасының не заңды өкілдерінің мінез-құлқын қарау үшін КІжҚҚК-ге өтініш жолдайды
КІжҚҚК-нің шешімі
10
Балаларды тәрбиелеу бойынша міндеттерін орындамағаны үшін әкімшілік жауапкершілікке кәмелетке толмағандардың ата-аналарын не заңды өкілдерін тарту туралы сотқа материалдарды жасайды және жолдайды.
Соттың шешімі
11
КІжҚҚК алдында ата-аналар құқығынан айыру (шектеу) туралы өтініш жасайды.
КІжҚҚК-нің шешімі
12
Сотқа ата-аналардың құқықтарынан айыру (шектеу) бойынша материалдарды жолдайды.
Соттың шешімі
Жеке профилактикалық жұмыстың қорытындысын шығару
13
Түзету немесе кәмелетке толмағанның ата-анасына не заңды өкілдеріне қатысты жеке профилактика шараларын одан әрі жүргізу қажеттілігі туралы қорытындымен осы жоспардың тармақтарын орындау туралы анықтама жасалады.
Анықтама
Ескертпе: Профилактикалық мерзімін ескере отырып, жоспарда көзделген іс-шаралармен қатар кәмелетке толмағандардың құқықтарын, бостандықтары және заңды мүдделерін қорғауға, құқық бұзушылық, кәмелетке толмағандардың арасындағы қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алуға, оларға ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтауға бағытталған өзге де шараларды жүзеге асыруға жол беріледі.
КЕЛІСІЛДІ ҚАПб(Б) қоғамдық қауіпсіздік бөлінісінің бастығы Атағы ____________________ Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) ______________________________ күні, айы, жылы "___" ____ ____
ҚАПб(Б) кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі учаскелік полиция инспекторы Атағы ____________________ Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)__________________ күні, айы, жылы "___" _____
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 28 ақпандағы
№ 146 Бұйрыққа 7-қосымша
Ішкі істер органдарының
кәмелетке толмағандардың
істері жөніндегі учаскелік
полиция инспекторларының
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына 13-қосымша
Нысан
№ _______ профилактикалық іс
_______________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
______________________________________________________________
есепке алынған адамның тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда)
_____________________________________________ тұрғылықты мекенжайы
Есепке алу санаты: __________________________________________________
Бақылауды жүзеге асырады: __________________________________________
полиция қызметкерінің атағы, тегі және аты-жөні, лауазымы
Істі ашу күні: "____" ______________ 20___жыл
Профилактикалық істі жүргізудің аяқталу күні: "__" _______________20___жыл
Іс архивте "____" ______________ 20___ жылға дейін сақталсын.
(профилактикалық істің қаптамасының ішкі бетінде басып шығарылады)
Өз міндеттерін кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) асырау бойынша орындамайтын, сондай-ақ олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін ата-аналарға немесе заңды өкілдерге қатысты және осы Қағидалардың 27-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13) тармақшаларында көрсетілген кәмелетке толмағандарға қатысты профилактикалық істе болатын құжаттардың тізбесі.

1. Опись документов, находящихся в деле.
2. Лист проверяющего.
3. Рапорт о постановке на профилактический учет.
4. Материалы, подтверждающие основание постановки на учет (в том числе, копии
постановлений суда, защитное предписание, представление с учебного заведения и др.).
5. Копии документов удостоверяющих личность (при его наличии).
6. Характеризующие материалы (характеристики с места учебы, с места жительства).
7. Распечатка запроса по учетам Интегрированного банка данных и учетов "Системы
информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и
иных органов".
8. Копии уведомлений родителей или законных представителей
несовершеннолетнего, администрации по месту учебы и (или) работы
несовершеннолетнего о постановке и снятии с профилактического учета
8. План индивидуальной профилактической работы.
9. Материалы собранные в ходе осуществления контроля за подучетным (справки,
рапорта и другие).
10. В отношении несовершеннолетних, указанных в 2), 3), 4), 5), 6), 8), 9), 10), 11)
пункта 27 настоящих Правил, к указанному перечню документов дополнительно
прикладывается обзорная справка, схема связей, копии уведомлений о постановке
и снятии с профилактического учета.
Приложение 8 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 февраля 2026 года № 146
Приложение 4
к Правилам взаимодействия
подразделений органов
внутренних дел
Республики Казахстан
по осуществлению учета лиц,
освобожденных из мест
лишения свободы
форма
СВЕДЕНИЯ
о полученных уведомлениях по выявленным инициативным совпадениям ИС МВД РК
Регион (область)
Всего
На лиц, не прибывших к избранному месту проживания
На лиц, состоящих на учете в ОВД
Условно-досрочно освобожденные
Административный надзор
Условно-досрочно освобожденные
Административный надзор
Количество поступивших сообщений из ИС МВД по совпадениям "Инициативные запросы" ИБД в территориальные ДП
в т.ч.
"ЖД-билеты"
"Административные правонарушения"
"Паспорт"
"Зарегистрированный автотранспорт"
"Водительское удостоверение"
"Технический осмотр"
Выявлено нарушений административного надзора
по ним
Зарегистрировано материалов в ЕРДР по ст.431 УК РК
Выявлено нарушений установленных ограничений условно-досрочного освобождения
по ним
отменено
Приняты решения о внесении корректировок и постановке на учет
Снято с учета
в т.ч.
в связи с изменением места жительства
привлечением к уголовной ответственности
отменой условно-досрочного освобождения

1. Істе бар құжаттардың тізімдемесі.
2. Тексеруші парағы.
3. Профилактикалық есепке қою туралы баянат.
4. Есепке қоюға негізді растайтын материалдар (оның ішінде сот қаулыларының көшірмелері, қорғау нұсқамасы, оқу орнынан берілген ұсыныс және т.б.).
5. Жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері (болған жағдайда).
6. Сипаттайтын материалдар (оқу орнынан, тұрғылықты жерінен берілген мінездемелер).
7. Интеграцияланған деректер банкі және "Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік және өзге де органдардың ақпараттық алмасу жүйесі" есептері бойынша сұрау салудың басып шығарылған нұсқасы.
8. Кәмелетке толмағанды профилактикалық есепке қою және есептен шығару туралы оның ата-аналарын немесе заңды өкілдерін, кәмелетке толмағанның оқу және (немесе) жұмыс орны әкімшілігін хабардар ету көшірмелері.
9. Жеке профилактикалық жұмыс жоспары.
10. Есептегі адамға бақылауды жүзеге асыру барысында жиналған материалдар (анықтамалар, баянаттар және басқалар).
11. Осы Қағидалардың 27-тармағының 2), 3), 4), 5), 6), 8), 9), 10), 11) тармақшаларында көрсетілген кәмелетке толмағандарға қатысты аталған құжаттар тізбесіне қосымша түрде шолу анықтамасы, байланыстар схемасы, профилактикалық есепке қою және есептен шығару туралы хабарламалардың көшірмелері қоса тіркеледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2026 жылғы 28 ақпандағы
№ 146 Бұйрыққа 8-қосымша
Бас бостандығынан айыру
орындарынан босатылған
адамдарды есепке алуды
жүзеге асыру бойынша
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдары
бөліністерінің өзара іс-қимыл
жасасу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы ІІМ ААО-ның анықталған бастамашыл сәйкестіктері бойынша алынған хабарламалар туралы мәліметтер
Өңір (облыс)
Барлығы
Таңдаған тұрғылықты жеріне келмеген адамдарға
ІІО есебінде тұрған адамдарға
Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылғандар
Әкімшілік қадағалау
Шартты түрде мерзімінен бұрын босатылғандар
Әкімшілік қадағалау
ІІМ АБ-дан "Бастамашыл сұрау салулар" БДБ сәйкестіктері бойынша аумақтық ПД-ға келіп түскен хабарламалар саны
оның ішінде
"ТЖ-билеттер"
"Әкімшілік құқық бұзушылықтар"
"Паспорт"
"Тіркелген автокөлік"
"Жүргізуші куәлігі"
"Техникалық қарау"
Әкімшілік қадағалаудың бұзушылықтары анықталды
Олар бойынша
Қазақстан Республикасы ҚК-нің 431-бабы бойынша СДТБТ-ге материалдардың тіркелгені
ШТМББ шектеу белгіленген бұзушылықтардың анықталғаны
Олар бойынша
ШТМББ алып тасталды
Түзетулер енгізу және есепке қою туралы қабылданған шешім
Есептен шығарылды
оның ішінде
тұрғылықты жерінің өзгеруіне байланысты
қылмыстық жауапкершілікке тартылуына байланысты
ШТМББ қаулысының жойылуына байланысты