Об утверждении правил формирования перечня организаций дополнительного образования по медицинским специальностям
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 февраля 2026 года № 8. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 февраля 2026 года № 37965
В соответствии с подпунктом 323-80) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 "О некоторых вопросах министерств здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования перечня организаций дополнительного образования по медицинским специальностям.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
Утвержден приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 9 февраля 2026 года № 8
Правила формирования перечня организаций дополнительного образования по медицинским специальностям
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования перечня организаций дополнительного образования по медицинским специальностям (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 323-80) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 "О некоторых вопросах министерств здравоохранения и национальной экономики Республики Казахстан" и определяют порядок формирования перечня организаций дополнительного образования по медицинским специальностям (далее – Перечень).

Медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беру ұйымдарының тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2026 жылғы 9 ақпандағы № 8 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 10 ақпанда № 37965 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және Ұлттық экономика министрлiктерінің кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323-80) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беру ұйымдарының тізбесін қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы жөнінде мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2026 жылғы 9 ақпандағы
№ 8 бұйрығымен
бекітілген
Медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беру ұйымдарының тізбесін қалыптастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беру ұйымдарының тізбесін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және Ұлттық экономика министрлiктерінің кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 323-80) тармақшасына сәйкес әзірленді және медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беру ұйымдарының тізбесін (бұдан әрі – Тізбе) қалыптастыру тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) повышение квалификации – форма профессионального обучения, позволяющая поддерживать, расширять, углублять и совершенствовать ранее приобретенные профессиональные знания, умения и навыки;
2) образовательная программа – единый комплекс основных характеристик образования, включающий цели, результаты и содержание обучения, организацию образовательного процесса, способы и методы их реализации, критерии оценки результатов обучения;
3) дополнительное образование по медицинским специальностям (далее – дополнительное образование) – процесс обучения, осуществляемый с целью удовлетворения образовательных потребностей кадров здравоохранения для поддержания, расширения, углубления и совершенствования профессиональных знаний, умений и навыков, а также освоения новых (дополнительных) компетенций;
4) экспертная организация - организация, определенная уполномоченным органом в области медицинского и фармацевтического образования, для осуществления экспертизы программ повышения квалификации в области здравоохранения, реализуемых организациями образования и науки в области здравоохранения.
Глава 2. Порядок формирования перечня организаций дополнительного образования по медицинским специальностям
3. Перечень формируется уполномоченным органом в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) на казахском и русском языках по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, отдельно по организациям высшего и (или) послевузовского образования, национальным и научным центрам, научно-исследовательским институтам, высшим медицинским колледжам на базе аккредитованных медицинских организаций, осуществляющих дополнительное образование для врачей и для средних медицинских работников (далее – организации).
4. Перечень формируется на основании поданных в уполномоченный орган от организаций, претендующих на оказание услуг по проведению дополнительного образования по медицинским специальностям, заявок по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и представленных документов, подтверждающих соответствие организаций требованиям, указанным в пункте 5 настоящих Правил.
5. К организациям предъявляются следующие требования:
1) наличие лицензии на образовательную деятельность и (или) статус научной организации в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-316/2020 "Об утверждении правил присвоения и пересмотра статуса научной организации в области здравоохранения, а также правил проведения оценки результативности научной, научно-технической и инновационной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21894);

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғым пайдаланылады:
1) біліктілікті арттыру-бұрын алған кәсіптік білімін, машықтары мен дағдыларын қолдауға, кеңейтуге, тереңдету мен жетілдіруге мүмкіндік беретін кәсіптік оқыту нысаны;
2) білім беру бағдарламасы – оқытудың мақсатын, нәтижелері мен мазмұнын, білім беру процесін ұйымдастыруды және оларды іске асыру тәсілдері мен әдістерін, оқыту нәтижелерін бағалау өлшемшарттарын қамтитын білім берудің негізгі сипаттамаларының біртұтас кешені;
3) медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беру (бұдан әрі –қосымша білім беру) – кәсіптік білімді, машықтар мен дағдыларды қолдау, кеңейту, тереңдету және жетілдіру, сондай-ақ жаңа (қосымша) құзыреттерді игеру үшін денсаулық сақтау кадрларының білім беру қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында жүзеге асырылатын оқыту процесі;
4) сараптау ұйымы – білім беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдар іске асыратын денсаулық сақтау саласындағы біліктілікті арттыру бағдарламаларына сараптаманы жүзеге асыру үшін медициналық және фармацевтикалық білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған ұйым.
2-тарау. Медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беру ұйымдарының тізбесін қалыптастыру тәртібі
3. Тізбе қазақ және орыс тілдерінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысанда, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары, ұлттық және ғылыми орталықтары, ғылыми – зерттеу институттары, аккредиттелген медициналық ұйымдардың базасында жоғары медициналық колледждер, қосымша білім беруді жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – ұйымдар) бойынша Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен (бұдан әрі – уәкілетті орган) дәрігерлер мен орта медициналық қызметкерлер үшін жеке қалыптастырылады.
4. Тізбе медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беру бойынша қызметтер көрсетуге үміткер ұйымдардан уәкілетті органға ұсынылған осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген өтінімдер мен ұйымдардың Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігін дәлелдейтін құжаттар негізінде қалыптастырылады.
5. Ұйымдарға мынадай талаптар қойылады:
1) білім беру қызметіне лицензияның және (немесе) "Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымға мәртебе беру және оны қайта қарау қағидаларын, сондай-ақ ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметтің нәтижелілігіне бағалауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-316/2020 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21894 болып тіркелген) ғылыми ұйымның мәртебесі болуы;

2) наличие свидетельства об институциональной аккредитации, выданного аккредитационным органом, внесенного в реестр признанных аккредитационных органов;
3) наличие разработанных программ дополнительного образования с их приложением;
4) наличие доступа к профильным международным информационным сетям, электронным базам данных, библиотечным фондам, компьютерным технологиям, учебно-методической и научной литературе;
5) наличие инновационных, симуляционных технологий и интерактивных методов обучения;
6) наличие информации о преподавательском составе:
о лицах, имеющих ученую степень доктора или кандидата наук, академическую степень доктора философии или магистра в организациях высшего и (или) послевузовского образования, национальными и научными центрами, научно-исследовательскими институтами (далее – ВУЗ, НИИ, НЦ);
о лицах, имеющих педагогическую категорию, прикладной или академический бакалавриат в высших медицинских колледжах. Количество штатного профессорско-преподавательского состава, реализующего программы дополнительного образования, составляет не менее 40 % от общего штата преподавателей;
о преподавателях из числа специалистов практического здравоохранения без ученой степени, но не более 40 % от общего числа профессорско-преподавательского состава, которые проводят практические занятия;
о преподавателях ВУЗа, НИИ, НЦ дополнительного образования, имеющих опыт работы по профилю специальности не менее 10 лет и научно- педагогический стаж не менее 3 лет, повышение квалификации не менее 4 кредитов (120 академических часов) за последние 5 лет по преподаваемому профилю;
о преподавателях высших медицинских колледжей, имеющих опыт работы по профилю специальности не менее 5 лет и научно – педагогический стаж не менее 3 лет, повышение квалификации не менее 4 кредитов (120 академических часов) за последние 5 лет по преподаваемому профилю;
7) наличие сведений о материально-техническом обеспечении:
наличие на праве собственности и (или) по договорам об оперативном (доверительном) управлении, аренды (найма) аудиторного фонда, классов, лабораторий, соответствующих объему контингента слушателей, санитарно- техническим нормам и правилам;
наличие на праве собственности и (или) по договорам об оперативном (доверительном) управлении, аренды (найма) соответствующего объему контингента слушателей по программам дополнительного образования, санитарно-техническим нормам и правилам компьютерного оборудования для демонстрации печатных, аудио, видеоматериалов, с доступом к сети Интернет, библиотечного фонда, симуляционного оборудования (манекенов, муляжей, тренажеров);
копия договора о подключении к Единой транспортной среде государственных органов;

2) танылған аккредиттеу органдарының тізіліміне енгізілген аккредиттеу органы берген институционалдық аккредиттеу туралы куәліктің болуы;
3) әзірленген қосымша білім беру бағдарламалары олардың қосымшасымен бірге болуы;
4) бейінді халықаралық ақпараттық желілерге, электрондық деректер базаларына, кітапхана қорларына, компьютерлік технологияларға, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттерге қолжетімділіктің болуы;
5) оқытудың инновациялық, симуляциялық технологиялары мен интерактивті әдістерінің болуы;
6) оқытушылар құрамы туралы ақпараттың болуы:
жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында, ұлттық және ғылыми орталықтарда, ғылыми-зерттеу институттарында (бұдан әрі – ЖОО, ҒЗИ, ҰО) ғылым докторы немесе кандидаты ғылыми дәрежесі, философия докторы немесе магистр академиялық дәрежесі бар адамдар туралы;
жоғары медициналық колледждерде педагогикалық санаты, қолданбалы немесе академиялық бакалавриаты бар адамдар туралы. Қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын штаттық профессор-оқытушылар құрамының саны оқытушылардың жалпы штатынан кемінде 40 % - құрайды;
практикалық денсаулық сақтау мамандарының ғылыми дәрежесі жоқ, бірақ профессор-оқытушылар құрамының жалпы санының 40% - дан аспайтын, практикалық сабақтар жүргізетін оқытушылар туралы;
мамандық бейіні бойынша кемінде 10 жыл жұмыс тәжірибесі және кемінде 3 жыл ғылыми-педагогикалық өтілі, оқытылатын бейін бойынша соңғы 5 жылда кемінде 4 кредит (120 академиялық сағат) біліктілігін арттыруы бар ЖОО, ҒЗИ, ҒҰ қосымша білім беру оқытушылары туралы;
мамандық бейіні бойынша кемінде 5 жыл жұмыс тәжірибесі және кемінде 3 жыл ғылыми-педагогикалық өтілі, оқытылатын бейін бойынша соңғы 5 жылда кемінде 4 кредит (120 академиялық сағат) біліктілігін арттыруы бар жоғары медициналық колледждердің оқытушылары туралы;
7) материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер болуы:
тыңдаушылар контингентінің көлеміне, санитариялық - техникалық нормалар мен қағидаларға сәйкес келетін аудиториялық қордың, сыныптардың, зертханалардың меншік құқығында және (немесе) жедел (сенімгерлік) басқару, жалдау (жалдау) туралы шарттар болуы;
қосымша білім беру бағдарламалары бойынша тыңдаушылар контингентінің көлеміне, санитариялық-техникалық нормаларға, Интернет желісіне қол жеткізе отырып, баспа, аудио, бейнематериалдарды көрсетуге арналған компьютерлік жабдықтың қағидаларына, кітапхана қорына, симуляциялық жабдыққа (манекендерге, муляждарға, тренажерлерге) сәйкес келетін меншік құқығында және (немесе) жедел (сенімгерлік) басқару туралы шарттар, жалға алудың (жалдаудың) болуы;
мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасына қосылу туралы шарттың көшірмесі;

8) наличие документов о клинических базах и (или) договора с аккредитованными медицинскими организациями.
6. Сотрудник канцелярии уполномоченного органа в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и передает их на исполнение в соответствующее структурное подразделение уполномоченного органа, осуществляющее руководство и межотраслевую координацию медицинской науки, образования и кадровых ресурсов отрасли здравоохранения (далее – структурное подразделение).
При направлении документов после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявки осуществляется следующим рабочим днем.
7. С целью оценки условий реализации образовательных программ дополнительного образования сотрудник структурного подразделения в течение 30 (тридцати) рабочих дней с момента регистрации документов, проверяет полноту на соответствие требованиям, указанным в пункте 5 настоящих Правил, срок действия представленных документов, раcсматривает наличие правоустанавливающих документов, согласно которым реализация образовательных программ дополнительного образования специалистов здравоохранения является одним из видов деятельности и справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица с веб-портала "электронное правительство".
При полном пакете документов и соответствии организации требованиям, указанным в пункте 5 настоящих Правил, сотрудник структурного подразделения готовит проект решения на имя первого руководителя уполномоченного органа для включения данных организаций в Перечень организаций, осуществляющих дополнительное образование по медицинским специальностям, утверждаемый приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2024 года № 414 "Об утверждении перечня организаций дополнительного образования по медицинским специальностям" в течение 20 (двадцати) рабочих дней.
В случаях предоставления неполного пакета документов, недостоверной или неполной информации согласно пункту 5 настоящих Правил, в течение 20 (двадцати) рабочих дней готовится мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, который регистрируется в системе документооборота уполномоченного органа и направляется в организацию.
8. Организация вправе обжаловать результаты рассмотрения заявок в порядке, предусмотренном статьей 91 Административного процедурно-процессуального Кодекса Республики Казахстан.
9. Перечень актуализируется по мере рассмотрения заявок от организации и размещается на официальном сайте уполномоченного органа.
10. Специалисты структурного подразделения один раз в год осуществляют актуализацию данных организаций, включенных в Перечень путем проведения мониторинга.

8) клиникалық базалар туралы құжаттардың және (немесе) аккредиттелген медициналық ұйымдармен шарттың болуы.
6. Уәкілетті органның кеңсе қызметкері құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді жүзеге асырады және оны уәкілетті органның медициналық ғылым, білім беруді және денсаулық сақтау саласының кадрлық ресурстарын басқаруды және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын тиісті құрылымдық бөлімшесіне (бұдан әрі – құрылымдық бөлімше) орындауға береді.
Жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері құжаттарды жіберу кезінде өтінімді қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
7. Қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыру шарттарын бағалау мақсатында құрылымдық бөлімшенің қызметкері құжаттарды тіркеген сәттен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын, осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігін, қолданылу мерзімін тексереді, денсаулық сақтау мамандарына қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыру Қызмет түрлерінің бірі болуын құқықтық белгілейтін құжаттардың және "электрондық үкімет" веб-порталынан заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама болуын қарайды.
Құжаттардың толық жиынтығы және ұйымдардың Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келуі жағдайында құрылымдық бөлімшенің қызметкері уәкілетті органның бірінші басшысының атына ұйымның деректерін "Медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беру ұйымдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 28 маусымдағы № 414 бұйрығымен бекітілетін Медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беруді жүзеге асыратын ұйымдардың тізбесіне 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде енгізу үшін шешім жобасын дайындайды.
Осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес құжаттар топтамасы толық емес, анық емес немесе толық емес ақпарат ұсынылған жағдайларда 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту дайындалады, уәкілетті органның құжат айналымы жүйесінде тіркеледі және ұйымға жіберіледі.
8. Ұйым өтінімді қарау нәтижелеріне Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабында көзделген тәртіппен шағымдануға құқылы.
9. Тізбе ұйымнан өтінімдерді қарау шамасына қарай өзектендіріледі және уәкілетті органның ресми сайтында орналастырылады.
10. Құрылымдық бөлімшенің мамандары жылына бір рет мониторинг жүргізу арқылы Тізбеге енгізілген ұйымдарының деректерін өзектендіруді жүзеге асырады.

Глава 3. Порядок проведения мониторинга организаций дополнительного образования по медицинским специальностям для актуализации и формирования Перечня
11. Мониторинг проводится сотрудниками структурного подразделения уполномоченного органа в течение 20 (двадцати) рабочих дней.
12. Для проведения мониторинга сотрудник структурного подразделения направляет запрос в организацию о предоставлении всех документов в соответствии с требованиями, указанных в пункте 5 настоящих Правил в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней.
13. Сотрудник структурного подразделения рассматривает предоставленные документы организации. При предоставлении полного пакета документов в соответствии с требованиями, указанными в пункте 5 настоящих Правил, наличия правоустанавливающих документов, согласно которым реализация образовательных программ дополнительного образования специалистов здравоохранения является одним из видов деятельности и справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица с веб-портала "электронное правительство", мониторинг проводится без выезда на базу организации, в удаленном формате с использованием дистанционных технологий. При предоставлении полного пакета документов по требованиям выдается заключение о соответствии организации требованиям по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
14. При предоставлении неполного пакета документов, недостоверной или неполной информации к требованиям, указанных в пункте 5 настоящих Правил, отсутствия правоустанавливающих документов, согласно которым реализация образовательных программ дополнительного образования специалистов здравоохранения является одним из видов деятельности, справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица с веб-портала "электронное правительство" выдаются рекомендации в произвольной форме.
Срок устранения несоответствия информации требованиям составляет не более 20 (двадцати) рабочих дней со дня получения рекомендации. По ходатайству организации срок устранения несоответствия информации к требованиям продлевается, но не более чем на 10 (десять) рабочих дней.
15. В случаях неустранения выявленных нарушений, указанных в рекомендациях на несоответствия организации требованиям, указанных в пункте 5 настоящих Правил, мониторинг проводится с осуществлением выезда на базу организации.
Мониторинг с выездом на базу организации также проводится в случае получения информации о фактах нарушений образовательного процесса, такие как несоблюдение законодательства об образовании (отказ в выдаче документов об образовании, нарушение установленных стандартов, занятие педагогических должностей лицами не имеющими на это право, отсутствие необходимых учебно-методических документов), выявления отсутствия образовательных программ в каталоге образовательных программ дополнительного образования, отрицательного результата экспертизы образовательных программ дополнительного образования, проведенной экспертной организацией.
До выезда на базу организации структурное подразделение за 3 (три) рабочих дня письменно уведомляет организацию о предстоящем визите с указанием даты и времени выезда.

3-тарау. Мониторинг жүргізу тәртібі медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беру ұйымдарының тізбесін өзектендіру және қалыптастыру үшін мониторинг жүргізу тәртібі
11. Мониторингті уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесінің қызметкерлері 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
12. Мониторинг жүргізу үшін Құрылымдық бөлімшенің қызметкері осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес барлық құжаттарды 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ұсыну туралы ұйымға сұрау салады.
13. Бөлімшенің қызметкері ұйым ұсынған құжаттарды қарастырады. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынған, денсаулық сақтау мамандарына қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыру Қызмет түрлерінің бірі болуын құқықтық белгілейтін құжаттар және "электрондық үкімет" веб-порталынан заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама болған кезде мониторинг қашықтықтан технологияларды пайдалана отырып ұйымның базасына бармай жүргізіледі. Талаптар бойынша құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысанда ұйымның талаптарға сәйкестігі туралы қорытынды беріледі.
14. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген талаптарға құжаттардың толық емес топтамасын, дұрыс емес немесе толық емес ақпаратты ұсынған, денсаулық сақтау мамандарына қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыру Қызмет түрлерінің бірі болуын құқықтық белгілейтін құжаттар және "электрондық үкімет" веб-порталынан заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама болмаған кезде еркін нысанда ұсынымдар беріледі.
Ақпараттың талаптарға сәйкес келмеуін жою мерзімі ұсынымды алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайды. Ұйымның өтінішхаты бойынша ақпараттың талаптарға сәйкессіздігін жою мерзімі 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
15. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкессіздігі бойынша ұсынымдарда көрсетілген бұзушылықтарды жоймау анықталған жағдайларда мониторинг ұйымның базасына бару арқылы жүргізіледі.
Сондай-ақ, білім беру процесінің бұзылу фактілері, яғни білім туралы заңнаманы сақтамау (білім туралы құжаттарды беруден бас тарту, белгіленген стандарттарды бұзу, педагогикалық лауазымдарға құқығы жоқ адамдардың орналасуы, қажетті оқу-әдістемелік құжаттардың болмауы), қосымша білім беру бағдарламаларының каталогында білім беру бағдарламаларының жоқтығы, сараптау ұйымы жүргізген қосымша білім беру бағдарламалары сараптамасының теріс нәтижесі сияқты ақпарат алынған жағдайда мониторинг ұйымның базасына бару арқылы жүргізіледі.
Ұйым базасына барғанға дейін құрылымдық бөлімше 3 (үш) жұмыс күні ішінде шығу күні мен уақытын көрсете отырып, алдағы сапар туралы жазбаша хабарлайды.

16. В рамках мониторинга с выездом на базу организации при установлении соответствия организации требованиям, указанным в пункте 5, наличия правоустанавливающих документов, согласно которым реализация образовательных программ дополнительного образования специалистов здравоохранения является одним из видов деятельности, справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица с веб-портала "электронное правительство", и отсутствия нарушений, указанных в пункте 15 настоящих Правил, выдается заключение о соответствии организации требованиям по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В случаях неустранения всех несоответствий, указанных в рекомендациях, выявления несоответствия организации требованиям, указанным в пункте 5, отсутствия правоустанавливающих документов, согласно которым реализация образовательных программ дополнительного образования специалистов здравоохранения является одним из видов деятельности, справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица с веб-портала "электронное правительство" и наличия нарушений, указанных в пункте 15 настоящих Правил в рамках мониторинга с выездом на базу организации, выдается заключение о несоответствии организации требованиям по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, для исключения из перечня.
Глава 4. Основания включения и исключения организации дополнительного образования из Перечня
17. Основанием для включения в Перечень является соответствие организаций требованиям пункта 5 настоящих Правил.
18. Основаниями для исключения из Перечня являются:
1) заключение о несоответствии организации требованиям по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам по итогам мониторинга согласно пунктам 11-16 настоящих правил;
2) выявленные нарушения образовательного процесса, такие как несоблюдение законодательства об образовании (отказ в выдаче документов об образовании, нарушение установленных стандартов, занятие педагогических должностей лицами, не имеющими на это право, отсутствие необходимых учебно-методических документов);
3) выявление отсутствия образовательных программ в каталоге образовательных программ дополнительного образования;
4) отсутствие, отзыв лицензии на образовательную деятельность и (или) статуса научной организации;
5) отрицательные результаты экспертизы образовательных программ дополнительного образования, проведенной экспертной организацией;
6) заявление организации о выходе из Перечня в произвольной форме;
7) наличие вступившего в законную силу решения (приговора) суда о запрете на занятие образовательной деятельностью.

16. Ұйымның базасына бару арқылы мониторинг шеңберінде ұйым осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігі анықталған, денсаулық сақтау мамандарына қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыру Қызмет түрлерінің бірі болуын құқықтық белгілейтін құжаттар және "электрондық үкімет" веб-порталынан заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама болған және 15-тармақта көрсетілген бұзушылықтар жоқ болған жағдайда осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұйымның талаптарға сәйкестігі туралы қорытынды беріледі.
Ұйымның базасына бару арқылы мониторинг шеңберінде ұсынымдарда көрсетілген барлық сәйкессіздіктер жойылмаған, осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеген, денсаулық сақтау мамандарына қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыру Қызмет түрлерінің бірі болуын құқықтық белгілейтін құжаттар және "электрондық үкімет" веб-порталынан заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама болмаған және 15-тармақта көрсетілген бұзушылықтар болған жағдайда Тізбеден шығару үшін осы Қағидаларға 3-қосымша бойынша нысанға сәйкес ұйымның талаптарға сәйкес келмейтіні туралы қорытынды береді.
4-тарау. Қосымша білім беру ұйымын Тізбеге қосу және алып тастау негіздері
17. Ұйымдардың осы Қағидалардың 5-тармағының талаптарына сәйкестігі Тізбеге енгізу үшін негіз болып табылады.
18. Тізбеден шығару үшін негіздер:
1) осы Қағидалардың 11-16-тармақтарына сәйкес мониторинг қорытындысы бойынша осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес нысанда ұйымның талаптарға сәйкес келмейтіні туралы қорытынды;
2) білім туралы заңнаманы сақтамау сияқты білім беру процесінің анықталған бұзушылықтары (білім туралы құжаттарды беруден бас тарту, белгіленген стандарттарды бұзу, құқығы жоқ адамдардың педагогикалық лауазымда болуы, қажетті оқу-әдістемелік құжаттардың болмауы);
3) қосымша білім беру бағдарламаларының каталогында білім беру бағдарламаларының жоқтығын анықтау;
4) білім беру қызметіне лицензияның және (немесе) ғылыми ұйым мәртебесінің болмауы, кері қайтарып алуы;
5) сараптау ұйымы жүргізген қосымша білім берудің білім беру бағдарламалары сараптамасының теріс нәтижелері;
6) ұйымның тізбеден шығу туралы еркін нысандағы өтініші;
7) Білім беру қызметімен айналысуға тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы.

19. Исключение организаций из Перечня осуществляется уполномоченным органом путем внесения соответствующих изменений в Перечень и публикуется на официальном сайте уполномоченного органа в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня выявления оснований, указанных в пункте 18 настоящих Правил.
20. Организации вправе обжаловать результаты мониторинга и исключения из Перечня в порядке, предусмотренном Административным процедурно-процессуальным Кодексом Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам формирования
перечня организаций
дополнительного образования
по медицинским специальностям
Форма
Перечень организаций дополнительного образования по медицинским специальностям
Перечень организаций, осуществляющих дополнительное образование для врачей
Наименование организации
БИН
Номер и дата выдачи лицензии на образовательную деятельность
Номер и дата одобрения научного совета уполномоченного органа о присвоении статуса научной организации и документа о переименовании
Номер свидетельства об институциональной аккредитации, дата выдачи и срок действия
Адрес нахождения организации
Контактные данные (номер телефона, электронная почта)
Дата включения в Перечень
1
2
3
Перечень организаций, осуществляющих дополнительное образование для средних медицинских работников
Наименование организации
БИН
Номер и дата выдачи лицензии на образовательную деятельность
Номер и дата одобрения научного совета уполномоченного органа о присвоении статуса научной организации и документа о переименовании
Номер свидетельства об институциональной аккредитации, дата выдачи и срок действия
Адрес нахождения организации
Контактные данные (номер телефона, электронная почта)
Дата включения в Перечень
1
2
3
*филиал организации при наличии БИН включается отдельно
Приложение 2
к Правилам формирования
перечня организаций
дополнительного образования
по медицинским специальностям
В _________________________
(полное наименование
Уполномоченного органа)
от _________________________
(полное юридическое
наименование организации)
Заявление
Прошу включить ____________________________________________________
(полное юридическое наименование организации)
в Перечень организаций дополнительного образования по медицинским специальностям
___________________________________________________________________
(необходимо указать для врачей и (или) для средних медицинских работников)
Сведения об организации, претендующей на осуществление дополнительного
образования по медицинским специальностям:
1. Наименование, БИН и адрес организации
___________________________________________________________________

19. Ұйымдарды Тізбеден шығаруды уәкілетті орган Тізбеге тиісті өзгерістер енгізу жолымен жүзеге асырады және осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген негіздер анықталған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ресми сайтында жариялайды.
20. Ұйымдар Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабында көзделген тәртіппен мониторинг және Тізбеден шығару нәтижелеріне шағымдануға құқылы.
Медициналық мамандықтар
бойынша қосымша білім
беру ұйымдарының тізбесін
қалыптастыру қағидаларына
1-қосымша нысан
Медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беру ұйымдарының тізбесі
Дәрігерлерге қосымша білім беретін ұйымдарының тізбесі
№№
Ұйымның атауы
БСН
Білім беру қызметіне лицензияның нөмірі және берілген күні
Ғылыми ұйым мәртебесін беру туралы құзыретті органның ғылыми кеңесінің мақұлдау күні мен нөмірі және қайта атау құжаты
Институционалдық аккредиттеу куәлігінің нөмірі, берілген күні және жарамдылық мерзімі
Ұйымның мекенжайы
Байланыс мәліметтері (телефон нөмірі, электрондық пошта)
Тізбеге қосқан күн
1
2
3
Орта медицина қызметкерлеріне қосымша білім беретін ұйымдарының тізбесі
№№
Ұйымның атауы
БСН
Білім беру қызметіне лицензияның нөмірі және берілген күні
Ғылыми ұйым мәртебесін беру туралы құзыретті органның ғылыми кеңесінің мақұлдау күні мен нөмірі және қайта атау құжаты
Институционалдық аккредиттеукуәлігінің нөмірі, берілген күні және жарамдылық мерзімі
Ұйымның мекенжайы
Байланыс мәліметтері (телефон нөмірі, электрондық пошта)
Тізбеге қосқан күн
1
2
3
*ұйым филиалы БСН болған жағдай бөлек жазылады
Медициналық мамандықтар
бойынша қосымша білім
беру ұйымдарының тізбесін
қалыптастыру қағидаларына
2-қосымша
_____________
(Уәкілетті органның толық
атауы)
_________________________
(ұйымның толық заңды атауы)
Өтініш
_______________________________________________________________
(Дәрігерлерге және (немесе) орта медицина қызметкерлерге екенін көрсету қажет)
медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беруді жүзеге асыру тізбесіне
_________________________________________________
(ұйымның толық заңды атауы) қосуды сұраймын.
Медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беру ұйымдарының тізбесіне үміткер ұйым туралы мәліметтер:
1. Ұйымының атауы және БСН
_____________________________________________________________________

2. Лицензии на образовательную деятельность (для организаций технического
и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования)
или статус научной организации
____________________________________________________________________
(вид документа, когда и кем выдан, срок действия)
3. Свидетельства об институциональной аккредитации
____________________________________________________________________
(вид документа, когда и кем выдан, срок действия)
4. Контактные данные
____________________________________________________________________
(номер телефона, электронная почта)
Прилагаемые документы:
1)
2)
3).
" " ____ _____ года
ФИО и подпись первого руководителя __________
Приложение 3
к Правилам формирования
перечня организаций
дополнительного образования
по медицинским специальностям
Заключение о соответствии/несоответствии организации требованиям для оказания
услуг по проведению дополнительного образования по медицинским специальностям
(необходимо подчеркнуть нужное)
1. Организация __________________________________________________________
(полное юридическое наименование, БИН, адрес организации)
2. Данные о наличии/отсутствии лицензии на образовательную деятельность
(для организаций технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или)
послевузовского образования) или статус научной организации c указанием срока
выдачи и действия, органа выдачи
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
3. Данные о наличии/отсутствии свидетельства об институциональной аккредитации
c указанием срока выдачи и действия, органа выдачи
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
4. Данные о наличии/отсутствии разработанных программ дополнительного
образования с их приложением
________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
5. Данные о наличии/отсутствии доступа к профильным международным
информационным сетям, электронным базам данных, библиотечным фондам,
компьютерным технологиям, учебно-методической и научной литературе
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
6. Данные о наличии/отсутствии инновационных, симуляционных технологий
и интерактивных методов обучения
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________

2. Білім беру қызметіне лицензиялар (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі,
жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін) немесе
немесе ғылыми ұйымның мәртебесі
_____________________________________________________________________
(құжат түрі, қашан және кім берді, жарамдылық мерзімі)
3. Институционалдық аккредиттеу туралы куәліктер
_____________________________________________________________________
(құжат түрі, қашан және кім берді, жарамдылық мерзімі)
4. Байланыс деректері
_____________________________________________________________________
(телефон нөмірі, электрондық пошта)
5. Қоса беріліп отырған құжаттар:
1)
2)
3).
" " _________ _____ жыл
Бірінші басшының аты-жөні және қолы __________
Медициналық мамандықтар
бойынша қосымша білім беру
ұйымдарының тізбесін
қалыптастыру қағидаларына
3-қосымша
Медициналық мамандықтар бойынша қосымша білім беру қызметтерін көрсету үшін ұйымның талаптарға сәйкестігі/сәйкессіздігі туралы қорытынды (қажеттісін сызып қойыңыз)
1. Ұйым
_________________________________________________________________________
(толық заңдық атауы, БСН, ұйымның мекенжайы)
2. Білім беру қызметіне лицензияның (техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орны үшін) болуы/болмауы немесе ғылыми ұйымның мәртебесі туралы мәліметтер, берген орган мен оның қолданылу мерзімін көрсете отырып
____________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
3. Институционалды аккредиттеу туралы куәліктің, оның берілген және қолданылу мерзімі, берген орган көрсетілуімен болуы/болмауы туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
4. Қосымша білім беру бағдарламаларының, олардың қосымшаларымен бірге, болуы/болмауы туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
5. Профильдік халықаралық ақпараттық желілерге, электрондық дерекқорларға, кітапханалық қорларға, компьютерлік технологияларға, оқу-әдістемелік және ғылыми әдебиеттерге қол жеткізудің болуы/болмауы туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
6. Инновациялық, симуляциялық технологиялар мен интерактивтік оқыту әдістерінің болуы/ болмауы туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

7. Данные о преподавательском составе
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
8. Данные о материально-техническом обеспечении:
Наличие/отсутствие на праве собственности и (или) по договорам об оперативном
(доверительном) управлении, аренды (найма) аудиторного фонда, классов,
лабораторий, соответствующих объему контингента слушателей,
санитарно-техническим нормам и правилам;
Наличие/отсутствие на праве собственности и (или) по договорам об оперативном
(доверительном) управлении, аренды (найма) соответствующего объему контингента
слушателей по программам дополнительного образования, санитарно-техническим
нормам и правилам компьютерного оборудования для демонстрации печатных, аудио,
видеоматериалов, с доступом к сети Интернет, библиотечного фонда, симуляционного
оборудования (манекенов, муляжей, тренажеров);
Наличие/отсутствие договора о подключении к Единой транспортной среде
государственных органов.
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
9. Данные о наличии/об отсутствии документов о клинических базах и (или) договора
с аккредитованными медицинскими организациями
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
10. Данные о наличии/отсутствии правоустанавливающих документов, согласно
которым реализация образовательных программ дополнительного образования
специалистов здравоохранения является одним из видов деятельности и справки
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица с веб-портала
"электронное правительство"
_______________________________________________________________________
11. Данные о наличии/отсутствии фактов нарушений образовательного процесса
(несоблюдение законодательства об образовании, отказ в выдаче документов
об образовании, нарушение установленных стандартов, занятие педагогических
должностей, лицами не имеющими на это право, отсутствие необходимых
учебно-методических документов, выявления отсутствия образовательных программ
в каталоге образовательных программ дополнительного образования, отрицательного
результата экспертизы образовательных программ дополнительного образования,
проведенной экспертной организацией)
_______________________________________________________________________
Заключение: соответствует/не соответствует требованиям для оказания услуг
по проведению дополнительного образования по медицинским специальностям
(врачей/ средних медицинских работников).
"___" _________ ____ года
________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
ФИО, должность и подпись сотрудников структурного подразделения
уполномоченного органа
________________________________________________________________________

7. Оқытушылар құрамы туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
8. Материалдық-техникалық қамтамасыз ету туралы мәліметтер:
меншік құқығында не жедел (сенімгерлік) басқару, жалдау туралы шарттар бойынша аудиториялық қордың, тыңдаушылар контингентінің көлеміне, санитариялық-техникалық нормалар мен қағидаларына сәйкес келетін сыныптардың, зертханалардың болуы/болмауы;
меншік құқығында қосымша білім беру бағдарламаларын тыңдаушылар контингентінің көлеміне, интернет желісіне қол жеткізе отырып, баспа, аудио, бейне-материалдарды көрсетуге арналған компьютерлік жабдықтың, кітапхана қорының, симуляциялық жабдықтың (манекендердің, муляждардың, тренажерлердің) санитариялық - техникалық нормалары мен қағидаларына сәйкес болуы/болмауы;
Мемлекеттік органдардың Бірыңғай көлік ортасына қосылу шартының болуы/болмауы.
____________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
9. Клиниктік базалар туралы және (немесе) аккредиттелген медициналық ұйымдармен жасалған шарттар туралы құжаттардың болуы/болмауы туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
10. Денсаулық сақтау мамандарына қосымша білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыру қызметінің бір түрі болып табылатынын құқық белгілейтін құжаттардың болуы/болмауы туралы мәліметтер және мәліметтерді "электрондық үкімет" веб-порталынан заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы анықтамалар
____________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
11. Білім беру процесінің бұзылу фактілері (білім туралы заңнаманы сақтамау, білім туралы құжаттарды беруден бас тарту, белгіленген стандарттарды бұзу, педагогикалық лауазымдарға құқығы жоқ адамдардың орналасуы, қажетті оқу-әдістемелік құжаттардың болмауы), қосымша білім беру бағдарламаларының каталогында білім беру бағдарламаларының жоқтығы, сараптау ұйымы жүргізген қосымша білім беру бағдарламалары сараптамасының теріс нәтижесі) болуы/болмауы туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Қорытынды: медициналық мамандықтар (дәрігерлер/орта медициналық қызметкерлер) бойынша қосымша білім беру қызметтерін көрсету үшін талаптарға сәйкес келеді/келмейді.
" " ____ _____ жыл
____________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Құрылымдық бөлімше қызметкерінің аты-жөні, лауазымы және қолы
_________________________________________________________________________