О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан по вопросам промышленной собственности
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 января 2026 года № 98. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2026 года № 37915
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 3-1 Закона Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений", подпунктом 2) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан "Патентный закон Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 2 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаниях и наименованиях мест происхождения товаров", подпунктом 2) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О правовой охране топологий интегральных микросхем", подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Комитету по правам интеллектуальной собственности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года № 98
Перечень некоторых приказов Министра юстиции Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 августа 2018 года № 1316 "Об утверждении Правил проведения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, регистрации в реестре патентных поверенных и внесения в него изменений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17322) внести следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил проведения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, регистрации в реестрах патентных поверенных и внесения в них изменений";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

Өнеркәсіптік меншік мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2026 жылғы 29 қаңтардағы № 98 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 қаңтарда № 37915 болып тіркелді
"Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-1 бабының 2-тармағының 2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Патент Заңы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 2-тармағының 2) тармақшасына, "Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 2-тармағының 2) тармақшасына, "Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабының 2) тармақшасына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Әділет министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
Е. Сарсембаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 29 қаңтардағы
№ 98 Бұйрықпен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу, патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімінде тіркеу және оған өзерістер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 тамыздағы № 1316 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17322 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу, патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімдерінде тіркеу және оларға өзгерістер енгізу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Утвердить прилагаемые Правила проведения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, регистрации в реестрах патентных поверенных и внесения в них изменений.";
в Правилах проведения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, регистрации в реестре патентных поверенных и внесения в него изменений, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила проведения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, регистрации в реестрах патентных поверенных и внесения в них изменений";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Правила проведения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, регистрации в реестрах патентных поверенных и внесения в них изменений (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений", Законом Республики Казахстан "Патентный закон Республики Казахстан", Законом Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаниях и наименованиях мест происхождения товаров", Законом Республики Казахстан "О правовой охране топологий интегральных микросхем", Законом Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" и определяют порядок проведения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, регистрации в реестрах патентных поверенных и внесения в них изменений.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и термины:
1) кандидат – лицо, претендующее на право занятия деятельностью патентного поверенного;
2) Комиссия – Комиссия по вопросам деятельности патентных поверенных;
3) услугополучатель – физическое лицо, кандидат в патентные поверенные;
4) патентный поверенный – гражданин Республики Казахстан, которому в соответствии с законодательством Республики Казахстан предоставлено право на представительство физических и юридических лиц перед уполномоченным органом и экспертной организацией;
5) Реестры – Реестр патентных поверенных Республики Казахстан в области товарных знаков, географических указаний, наименований места происхождения товара и Реестр патентных поверенных Республики Казахстан в области изобретений, полезных моделей, промышленных образцов, селекционных достижений.
Государственные услуги "Аттестация лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного" и "Выдача свидетельства патентного поверенного" оказываются Комитетом по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – услугодатель);
При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила уполномоченный орган направляет оператору информационно-коммуникационной инфраструктуру "электронного правительства", в Единый контакт-центр, услугодателю информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение 10 (десяти) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.

"1. Қоса беріліп отырған Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу, патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімдерінде тіркеу және оларға өзгерістер енгізу қағидалары бекітілсін.";
Осы бұйрықпен бекітілген Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу, патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімінде тіркеу және оған өзерістер енгізу қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу, патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімдерінде тіркеу және оларға өзгерістер енгізу қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу, патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімдерінде тіркеу және оларға өзгерістер енгізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасының Патент Заңы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу, патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімдерінде тіркеу және оларға өзгерістер енгізу тәртiбiн белгiлейдi.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен терминдер қолданылады:
1) кандидат – патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміттену құқығы бар тұлға;
2) Комиссия – Патенттік сенім білдірілген өкілдердің қызметі мәселелері жөніндегі комиссия;
3) көрсетiлетiн қызметтi алушы – жеке тұлға, патенттік сенім білдірілген өкілге кандидат;
4) патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiл – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкiлеттi орган мен сараптама ұйымы алдында жеке және заңды тұлғалардың өкiлi болу құқығы берiлген Қазақстан Республикасының азаматы;
5) Тізілімдер – Тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары саласындағы Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімі және Өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер саласындағы Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімі.
"Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" және "Патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру" мемлекеттік қызметтері Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитетімен көрсетіледі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
Осы Қағидаларға өзгерістер немесе (және) толықтырулар енгізу кезінде, уәкілетті орган "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникацялық инфрақұрылымының операторына, Бірыңғай байланыс орталығына, көрсетілген қызметті берушіге тиісті нормативтік құқықтық акт әділет органдарына мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.

В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах", услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок проведения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, регистрации в реестрах патентных поверенных и внесения в них изменений";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. К аттестации допускаются лица, имеющие опыт работы в сфере охраны и защиты прав интеллектуальной собственности не менее четырех лет либо прошедшие стажировку в палате патентных поверенных не менее одного года.
Аттестация лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, проводится в форме тестирования на знание законодательства Республики Казахстан и международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, в сфере интеллектуальной собственности.
Патентный поверенный по результатам прохождения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, и выдачи свидетельства патентного поверенного осуществляет деятельность в соответствии со специализацией в области:
1) товарных знаков, географических указаний, наименований места происхождения товара;
2) изобретений, полезных моделей, промышленных образцов, селекционных достижений.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Для прохождения аттестации услугополучатель направляет через веб-портал "электронного правительства" следующие документы:
1) заявление о допуске к аттестации лица, претендующего на занятие деятельностью патентного поверенного, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) на государственном или русском языках, по форме согласно приложениям 1, 1-1 к настоящим Правилам;
2) электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность со стажем работы не менее четырех лет в сфере охраны и защиты прав интеллектуальной собственности либо стажировку в палате патентных поверенных не менее одного года;

"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрі міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен бекітілген "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" қағидаларда белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету кезеңі туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсетудің мониторингі ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген).";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакияда жазылсын:
"2-тарау. Патенттік сенім білдірілген өкілдің қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу, патенттік сенім білдірілген өкілдердің тізілімдеріне тіркеу және оларға өзгерістер енгізу тәртібі";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Зияткерлік меншік құқықтарын сақтау және қорғау саласында кемінде төрт жыл жұмыс тәжірибесі бар немесе патенттік сенім білдірілген өкілдер палатасында кемінде бір жыл тағылымдамадан өткен адамдар аттестаттауға жіберіледі.
Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттау Қазақстан Республикасының заңнамасын және зияткерлік меншік саласындағы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарды білуге арналған тестілеу нысанында өткізіледі.
Патенттік сенім білдірілген өкіл патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдардың аттестаттаудан өткізу және оларға патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру нәтижелері бойынша қызметін келесі саладағы мамандануына сәйкес жүзеге асырады:
1) тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары;
2) өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Аттестаттаудан өту үшін көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы мынадай құжаттарды жібереді:
1) осы Қағидалардың 1, 1-1 қосымшаларына сәйкес нысан бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттауға жіберу туралы өтініш;
2) зияткерлік меншік құқықтарын сақтау және қорғау саласында кемінде төрт жыл жұмыс өтілі бар немесе патенттік сенім білдірілген өкілдер палатасында кемінде бір жыл тағылымдамадан өткен еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;

3) сведения для прохождения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
Сведения, указанные в приложении 2 настоящих Правил, сверяются с оригиналами документов, представляемыми услугополучателем при явке на аттестационный экзамен.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Не допускаются к аттестации лица:
1) которым в соответствии с законами Республики Казахстан запрещается заниматься предпринимательской деятельностью;
2) имеющие непогашенную или неснятую в установленном законом порядке судимость за совершение преступления;
3) исключенные из реестров патентных поверенных в соответствии с Законом;
4) являющиеся сотрудниками уполномоченного органа и его подведомственных организаций, а также их близкими родственниками, супругом (супругой).";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Перечень вопросов, подлежащих включению в тесты, утверждается услугодателем. Вопросы для оценки знаний кандидатов соответствуют тематике правовых дисциплин (Законы Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений", "Патентный закон Республики Казахстан", "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаниях и наименованиях мест происхождения товаров", "О правовой охране топологий интегральных микросхем", а также международные договоры, ратифицированные Республикой Казахстан в сфере интеллектуальной собственности), знание которых необходимо для осуществления деятельности патентного поверенного, и содержать не менее четырех вариантов ответа с одним правильным.
Тестирование проводится с использованием компьютерной техники. Время, отведенное для тестирования, составляет девяносто минут.
Тесты являются конфиденциальной информацией и не подлежат свободному распространению.
Перед прохождением аттестации услугодатель информирует кандидата о порядке проведения, продолжительности и содержании процедуры отбора кандидатов.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Услугодателем ведется протокол, в котором отражаются: дата, время и место проведения аттестации, фамилия, имя, отчество (при его наличии) аттестуемого, результат тестирования.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Подсчет правильных ответов тестирования производится при помощи используемой компьютерной программы автоматически. Результаты тестирования распечатываются на принтере в двух экземплярах и предоставляются кандидату сразу для ознакомления путем проставления личной подписи после окончания.
Один экземпляр листа с результатами тестирования вручается кандидату, второй передается услугодателю.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

3) осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізуге арналған мәліметтер.";
Осы Қағидалардың 2-қосымшадағы көрсетiлген мәлiметтер аттестаттау емтиханына келген кезде көрсетілетін қызметті алушымен ұсынатын құжаттардың түпнұсқаларымен салыстырылады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Аттестаттауға:
1) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кәсiпкерлiк қызметпен айналысуға тыйым салынған адамдар;
2) қылмыс жасағаны үшiн заң тәртiбiнде белгiленген өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар;
3) осы Заңға сәйкес патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдердiң тiзiлiмдерінен шығарылған адамдар;
4) уәкiлеттi органның және оның ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының қызметкерлерi, сондай-ақ олардың жақын туыстары, жұбайы (зайыбы) болып табылатын адамдар жiберiлмейдi.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Тестiлеуге енгiзiлуi тиiстi сұрақтар тiзбесiн аттестаттау комиссиясымен бекiтедi. Кандидаттардың бiлiмiн бағалауға арналған сұрақтар патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдерге қызметтi жүзеге асыру үшiн бiлудi қажет ететiн құқық пәндерiнiң тақырыптарына ("Селекциялық жетiстiктердi қорғау туралы", "Қазақстан Республикасының Патент заңы", "Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы", "Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары), сондай-ақ зияткерлік меншік саласындағы ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкес келуi және бiреуi дұрыс болатын жауаптардың кемiнде төрт нұсқасын қамтиды.
Тестiлеу компьютерлiк техниканы пайдалана отырып өткiзiледi. Тестiлеуге бөлiнген уақыт тоқсан минутты құрайды.
Тест құпия ақпарат болып табылады және еркiн жариялауға жатпайды.
Аттестаттауды өткiзер алдында көрсетілетін қызметті беруші кандидатты аттестаттауды өткiзу тәртiбi, ұзақтығы және iрiктеу рәсiмiнiң мазмұны туралы хабардар етедi.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Көрсетілетін қызметті беруші аттестаттау күнi, уақыты мен орны, аттестаттаудан өтушiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда), тестiлеу нәтижесi көрсетiлетiн хаттама жүргiзiледi.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Тестiлеудiң дұрыс жауаптарын есептеу қолданылатын компьютерлiк бағдарламаның көмегiмен автоматты түрде жүргiзiледi. Тестiлеу нәтижелерi принтерде екi данада басылып шығарылады және аяқтала салысымен бiрден үмiткерге жеке қол қойдыру арқылы танысу үшiн ұсынылады.
Тестiлеу нәтижелерi бар парақтың бiр данасы үмiткерге тапсырылады, екiншiсi көрсетілетін қызметті берушіге берiледi.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"16. Кандидат считается прошедшим тестирование, если количество правильных ответов составляет 70 % и выше от общего числа заданных вопросов.
По результатам тестирования ответственный исполнитель готовит протокол и в течение двух рабочих дней направляет его на подпись руководителю структурного подразделения и уполномоченному лицу услугодателя.
Протокол подписывается руководителем услугодателя либо лицом, исполняющим его обязанности.
Протокол направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Аттестация проводится в течение 10 рабочих дней по месту нахождения услугополучателя со дня поступления заявления о допуске к аттестации.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. По выбору услугополучателя государственная услуга оказывается по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Выдача свидетельства патентного поверенного" на основании заявления о допуске к аттестации лица, претендующего на занятие деятельностью патентного поверенного и выдаче свидетельства патентного поверенного по форме, согласно приложениям 5, 5-1 к настоящим Правилам.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Для получения свидетельства патентного поверенного кандидат направляет через веб-портал "электронного правительства" заявление о выдаче свидетельства патентного поверенного в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП кандидата на государственном или русском языках, по форме согласно приложениям 6, 6-1 к настоящим Правилам.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, услугодатель получает из соответствующей государственной информационной системы через шлюз "электронного правительства".
При подаче услугополучателем заявления в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для предоставления государственной услуги.
Свидетельство патентного поверенного выдается в течение трех рабочих дней.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Уполномоченный орган в день поступления заявления осуществляет его прием и регистрацию.
При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявления и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Если представленное услугополучателем заявление не соответствует форме согласно приложениям 6, 6-1 к настоящим Правилам, услугодатель направляет услугополучателю уведомление с указанием каким требованиям не соответствует заявление.
Срок приведения в соответствие заявления составляет один рабочий день.
Если в течение одного рабочего дня со дня получения уведомления услугополучатель не привел его в соответствие с требованиями, то услугодатель направляет отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.

"16. Егер дұрыс жауаптардың саны ұсынылған сұрақтардың жалпы санының 70 % және одан жоғары құраса, кандидат тестiлеуден өттi деп саналады.
Жауапты орындаушы тестiлеу нәтижесi бойынша хаттама дайындайды және екі жұмыс күні ішінде оны құрылымдық бөлiмшенiң басшысы мен көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң уәкiлеттi тұлғасына қол қоюға жолдайды.
Хаттамаға көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға тарапынан қол қойылады.
Хаттама көрсетiлетiн қызметтi алушының "жеке кабинетiне" электрондық құжат нысанында көрсетiлетiн қызметтi берушiнiң уәкiлеттi тұлғасының ЭЦҚ жолданады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Аттестаттау аттестацияға жіберу туралы өтініш түскен күннен бастап атқарылатын қызмет көрсетушінің орналасқан жері бойынша 10 жұмыс күні ішінде өткізіледі.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Көрсетiлетiн қызметтi алушының қалауы бойынша мемлекеттік қызмет патенттік сенім білдірілген өкілдерді аттестаттауға рұқсат беру және патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін алу туралы өтініш негізінде осы Қағидалардың 5, 5-1 қосымшаларына сәйкес нысан бойынша "бір өтініш" қағидаты бойынша "Патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру" мемлекеттік қызметінің жиынтығымен көрсетіледі.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Патенттік сенім білдірілген өкілдің куәлігін алу үшін кандидат "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы осы Қағидалардың 6 және 6-1-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдерінде кандидаттың ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында патенттік сенім білдірілген өкілдің куәлігін беру туралы өтініш жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетiлетiн қызметтi алушы өтінішті "жеке кабинетiнде" берген кезде мемлекеттiк қызмет көрсету үшiн сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдiң куәлiгi үш жұмыс күнi iшiнде беріледі.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Уәкілетті орган құжаттардың түскен күні оны қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш беруші жүгінген жағдайда, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтініштің осы Қағидалардың 6, 6-1-тармақтарындағы насандағы сәйкес келмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға өтініш қандай талаптарға сәйкес келмейтінін көрсете отырып, хабарлама жібереді.
Өтінішті сәйкестендіру мерзімі бір жұмыс күнін құрайды.
Көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде оны талаптарға сәйкес келтірмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті одан әрі қараудан бас тарту жолдайды.

Услугодатель по результатам рассмотрения заявления оформляет свидетельство патентного поверенного по форме согласно приложениям 8, 8-1 к настоящим Правилам и направляет на согласование руководителю структурного подразделения в течение одного рабочего дня.";
заголовок Параграфа 4 главы 2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Регистрация в реестрах патентных поверенных и внесение в них изменений";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. В Реестры вносятся сведения о патентных поверенных, получивших свидетельства, и последующие изменения сведений о них. Реестры ведутся уполномоченным органом и размещаются на интернет-ресурсе уполномоченного органа.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. В Реестрах содержатся следующие сведения:
1) порядковый номер регистрации, являющийся номером свидетельства;
2) дата регистрации патентного поверенного;
3) фамилия, имя, отчество (при наличии) патентного поверенного;
4) постоянное место жительство;
5) адрес для переписки, а также номер телефона, адрес электронной почты, телетайпа, телефакса, если таковые имеются, язык(и) переписки;
6) место работы, должность;
7) сведения о выдаче или отправке свидетельства;
8) сведения о приостановлении;
9) сведения об исключении из Реестров.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню;
дополнить приложением 1-1 в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню;
приложение 3 исключить;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню;
приложение 5 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему перечню;
дополнить приложением 5-1 в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему перечню;
приложение 6 изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему перечню;
дополнить приложением 6-1 в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему перечню;
приложение 7 изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему перечню;
приложение 8 изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему перечню;
дополнить приложением 8-1 в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему перечню.
2. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 августа 2018 года № 1317 "Об утверждении Правил рассмотрения апелляционным советом возражений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17324) внести следующие изменения:
в Правилах рассмотрения апелляционным советом возражений, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2 подпункты 2), 5), 7), 8), 9) изложить в следующей редакции:

Көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қарау нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 8 және 8-1-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша патенттік сенім білдірілген өкілдің куәлігін ресімдейді және оны бір жұмыс күні ішінде құрылымдық бөлімшенің басшысына келісуге жібереді.";
2-тараудың 4-параграф тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдердiң тiзiлiмдеріне және оларға өзгерiстер енгiзудi тiркеу";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Тiзiлiмдерге куәлiк алған патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдердiң және олардың алдағы уақыттағы өзгерiстерi туралы мәлiметтерi енгiзiледi. Тiзiлiмдер уәкiлеттi органмен жүргiзiледi және уәкiлеттi органның интернет-ресурсында орналастырылады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Тiзiлiмдерге келесi мәлiметтер көрiнiс табады:
1) куәлiк нөмiрi болып табылатын реттiк тiркеу нөмiрi;
2) патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдi тiркеу күнi;
3) патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдiң тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болған жағдайда);
4) тұрақты тұрғылықты жерi;
5) хат алмасу үшiн мекенжайы, сондай-ақ телефон, электрондық почта мекенжайы;
6) жұмыс орны, лауазымы;
7) куәлiктi беру немесе жiберу туралы мәлiметтер;
8) тоқтата тұру туралы мәлiметтер;
9) Тiзiлiмдерден алып тастау жөнiндегi мәлiметтер";
1-қосымша осы тізбенің 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
1-1 қосымша осы тізбенің 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда толықтырылсын;
3-қосымша алынып тасталсын;
4-қосымша осы тізбенің 3-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы тізбенің 4-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-1 қосымша осы тізбенің 5-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда толықтырылсын;
6-қосымша осы тізбенің 6-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
6-1 қосымша осы тізбенің 7-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда толықтырылсын;
7-қосымша осы тізбенің 8-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
8-қосымша осы тізбенің 9-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
8-1 қосымша осы тізбенің 10-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда толықтырылсын.
2. "Апелляциялық кеңестің қарсылықтарды қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 тамыздағы № 1317 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17324 болып тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
Осы бұйрықпен бекітілген Апелляциялық кеңестің қарсылықтарды қарау қағидаларында:
2-тармақтың 2), 5), 7), 8), 9) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

"2) охранные документы – документы (патенты на изобретения, промышленные образцы, полезные модели, патенты на селекционные достижения, свидетельства на товарные знаки, знаки обслуживания, свидетельства на право пользования географическими указаниями, наименованиями мест происхождения товаров), выдаваемые в соответствии с законами Республики Казахстан в сфере интеллектуальной собственности;
5) объекты промышленной собственности – изобретения, полезные модели, промышленные образцы, товарные знаки и знаки обслуживания, географические указания, наименования мест происхождения товаров, селекционные достижения;
7) патентный поверенный – гражданин Республики Казахстан, которому в соответствии с законодательством Республики Казахстан предоставлено право на представительство физических и юридических лиц перед уполномоченным органом и экспертной организацией;
8) экспертная организация – Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан;
9) стороны – физические и (или) юридические лица, в том числе патентные поверенные, юридические консультанты, адвокаты или иные представители по доверенности, участвующие в рассмотрении возражений в Апелляционном совете;";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Возражение и прилагаемые к нему материалы подаются в Апелляционный совет в произвольной письменной форме на казахском или русском языке в бумажном или электронном формате через канцелярию уполномоченного органа. Возражение подается по каждому объекту промышленной собственности в отдельности.";
в пункте 9 подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) доверенность, в случае подачи возражения через патентного поверенного, юридического консультанта, адвоката или иного представителя, выданная в установленном законодательством порядке. В доверенности указываются полномочия на подачу возражения, дополнений, ходатайств и заявлений, в том числе о продлении срока рассмотрения возражения, переносе даты проведения заседания Апелляционного совета и отзыве возражения, на участие в заседании Апелляционного совета. Доверенность подается на казахском или русском языке, если доверенность подается на иностранном языке, то представляется ее перевод на казахском или русском языке, заверенный нотариусом. В случае представления копии доверенности, заявитель представляет оригинал доверенности при явке в Апелляционный совет (после подтверждения подлинности оригинал доверенности подлежит возврату);";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"2) қорғау құжаттары – Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік саласындағы заңдарына сәйкес берілетін құжаттар (өнертабыстарға, өнеркәсіптік үлгілерге, пайдалы модельдерге патенттер, селекциялық жетістіктерге патенттер, тауар белгілеріне, қызмет көрсету белгілеріне куәліктер, географиялық нұсқамаларды, тауарлар шығарылған жерлердің атауларын пайдалану құқығына куәліктер);
5) өнеркәсіптік меншік объектілері – өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, тауар белгілері мен қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар, тауарлар шығарылған жерлердің атаулары, селекциялық жетістіктер;
7) патенттік сенім білдірілген өкіл – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкiлеттi орган мен сараптама ұйымы алдында жеке және заңды тұлғалардың өкiлi болу құқығы берiлген Қазақстан Республикасының азаматы;
8) сараптама ұйымы – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқықтары комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
9) тараптар – Апелляциялық кеңесте қарсылықтарды қарауға қатысатын жеке және (немесе) заңды тұлғалар, оның ішінде патенттік сенім білдірілген өкілдер, заң консультанттары, адвокаттар немесе сенімхат бойынша өзге де өкілдер;";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қарсылық және оған қоса берілетін материалдар Апелляциялық кеңеске уәкілетті органның кеңсесі арқылы қазақ немесе орыс тілдерінде қағаз немесе электрондық форматта еркін жазбаша нысанда ұсынылады. Қарсылық әрбір өнеркәсіптік меншік объектісі бойынша жеке беріледі.";
9-тармақта 2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қарсылық патенттік сенім білдірілген өкіл, заң консультанты, адвокат немесе өзге де өкіл арқылы берілген жағдайда, заңнамада белгіленген тәртіппен берілген сенімхат. Сенімхатта қарсылықты, толықтыруларды, оның ішінде қарсылықты қарау мерзімін ұзарту, Апелляциялық кеңестің отырыс өткізу күнін ауыстыру және қарсылықты кері қайтарып алу туралы өтінішхаттар мен өтініштерді беру, сондай-ақ Апелляциялық кеңестің отырысына қатысу өкілеттіктері көрсетіледі. Сенімхат қазақ немесе орыс тілінде ұсынылады, ал сенімхат шет ел тілінде берілген жағдайда, оның қазақ немесе орыс тіліндегі нотариаттық куәландырылған аудармасы ұсынылады. Сенімхаттың көшірмесі ұсынылған жағдайда, өтініш беруші Апелляциялық кеңеске келген кезде сенімхаттың түпнұсқасын ұсынады (түпнұсқалық расталғаннан кейін сенімхаттың түпнұсқасы қайтарылуға жатады);";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Возражение подписывается лицом, подающим возражение, с указанием даты подписания. От имени юридического лица возражение подписывается руководителем организации или уполномоченным лицом с указанием должности. К возражению также прилагаются копий документов, подтверждающих должность и полномочия такого лица.
При подаче возражения через патентного поверенного, юридического консультанта, адвоката или иного представителя по доверенности возражение подписывается соответственно патентным поверенным, юридическим консультантом, адвокатом или иным представителем по доверенности.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Апелляционный совет переносит дату проведения заседания в случаях:
1) неявки сторон, за исключением случая подачи ими ходатайств о рассмотрении возражения без их участия;
2) ходатайства сторон о необходимости представления сторонами дополнительных доказательств;
3) необходимости дополнительного изучения доводов сторон и (или) обстоятельств, связанных с возражением.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Принятое решение может быть обжаловано в суд.".
3. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 августа 2018 года № 1318 "Об утверждении Положения о комиссии по признанию товарного знака общеизвестным в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17323) внести следующие изменения:
в Положении о комиссии по признанию товарного знака общеизвестным в Республике Казахстан, утвержденным указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Комиссия по признанию товарного знака общеизвестным в Республике Казахстан является коллегиальным органом при Министерстве юстиции Республики Казахстан.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В своей деятельности Комиссия по признанию товарного знака общеизвестным в Республике Казахстан руководствуется Конституцией Республики Казахстан, международными договорами и законами Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В Положении используются следующие понятия:
1) заявитель – физическое или юридическое лицо, подавшее в Комиссию заявление о признании товарного знака или используемого как товарный знак обозначения в качестве общеизвестного в Республике Казахстан товарного знака;
2) патентный поверенный – гражданин Республики Казахстан, которому в соответствии с законодательством Республики Казахстан предоставлено право на представительство физических и юридических лиц перед уполномоченным органом и экспертной организацией;

"10. Қарсылыққа қарсылық білдірген тұлға қол қояды және қол қойылған күні көрсетіледі. Заңды тұлға атынан қарсылыққа лауазымын көрсете отырып ұйымның басшысы немесе уәкілетті тұлға қол қояды. Қарсылыққа мұндай тұлғаның лауазымы мен өкілеттіктерін растайтын құжаттардың көшірмелері де қоса беріледі.
Қарсылық патенттік сенім білдірілген өкіл, заң консультанты, адвокат немесе сенімхат бойынша өзге де өкіл арқылы берілсе қарсылыққа тиісінше патенттік сенім білдірілген өкіл, заң консультанты, адвокат немесе сенімхат бойынша өзге де өкіл қол қояды.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Апелляциялық кеңес отырыс өткізілетін күнді:
1) қарсылықты өздерінің қатысуынсыз қарау туралы өтінішхаттарды берген жағдайды қоспағанда тараптар келмеген;
2) тараптардың қосымша дәлелдемелерді ұсынуы қажет екені туралы өтінішхат берген;
3) тараптардың дәлелдерін және (немесе) қарсылыққа байланысты мән-жайларды қосымша зерделеу қажет болған жағдайларда ауыстырады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Қабылданған шешімге сотқа шағым жасалуы мүмкін.".
3. "Тауар белгісін Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі деп тану жөніндегі комиссия туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 тамыздағы № 1318 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17323 болып тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
Осы бұйрықпен бекітілген Тауар белгісін Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі деп тану жөніндегі комиссия туралы ережесінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тауар белгісін Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі деп тану жөніндегі комиссия Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің жанындағы алқалы орган болып табылады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тауар белгісін Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі деп тану жөніндегі комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдары мен халықаралық шарттарын, өзге де нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ережеде келесі ұғымдар қолданылады:
1) өтініш беруші – тауар белгісін немесе тауар белгісі ретінде пайдаланылатын белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі тауар белгісі ретінде тану туралы Комиссияға өтініш берген жеке немесе заңды тұлға;
2) патенттік сенім білдірілген өкіл – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкiлеттi орган мен сараптама ұйымы алдында жеке және заңды тұлғалардың өкiлi болу құқығы берiлген Қазақстан Республикасының азаматы;

3) экспертная организация – Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан;
4) комиссия по признанию товарного знака общеизвестным в Республике Казахстан (далее – Комиссия) – коллегиальный орган при уполномоченном органе по рассмотрению заявлений о признании товарного знака или используемого как товарный знак обозначения в качестве общеизвестного в Республике Казахстан товарного знака;
5) уполномоченный орган – Министерство юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Комиссия:
1) рассматривает заявления физических или юридических лиц о признании товарного знака или используемого как товарный знак обозначения в качестве общеизвестного в Республике Казахстан товарного знака, поступающих в Министерство;
2) привлекает для рассмотрения споров специалистов соответствующего профиля из государственных органов и сотрудников экспертной организации, а также организовывает при необходимости рабочие встречи;
3) заслушивает на заседаниях Комиссии заявителя и (или) его представителей, а также задает им вопросы;
4) принимает решение о признании товарного знака или используемого как товарный знак обозначения общеизвестным либо решение об отказе в таком признании, которое направляется заявителю в течение десяти рабочих дней с момента принятия такого решения.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Состав Комиссии утверждается приказом Министра юстиции Республики Казахстан (либо лицом его замещающим) и состоит из не менее пяти сотрудников Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства и экспертной организации.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Функции рабочего органа Комиссии возлагаются на Управление по досудебному рассмотрению споров в сфере промышленной собственности Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Решение Комиссии может быть обжаловано в суд.";
4. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 августа 2018 года № 1320 "Об утверждении Положения об апелляционном совете" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17328) внести следующие изменения:
в Положении об апелляционном совете, утвержденным указанным приказом:
в пункте 4 подпункты 4), 5) изложить в следующей редакции:
"4) экспертная организация – Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан;

3) сараптама ұйымы – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқықтары комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
4) тауар белгісін Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі деп тану жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) – тауар белгісін немесе тауар белгісі ретінде пайдаланылатын белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі тауар белгісі ретінде тану туралы өтініштерді қарау жөніндегі уәкілетті орган жанындағы алқалы орган;
5) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі (бұдан әрі – Министрлік).";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Комиссия:
1) жеке немесе заңды тұлғалардың тауар белгісін немесе тауар белгісі ретінде пайдаланылатын белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі тауар белгісі ретінде тану туралы Министрлікке түсетін өтініштерін қарайды;
2) дауларды қарау үшін мемлекеттік органдардың тиісті бейіндегі мамандарын және сараптама ұйымның қызметкерлерін тартады, сондай-ақ қажет болған жағдайда жұмыс кездесулерін ұйымдастырады;
3) Комиссия отырыстарында өтініш беруші және (немесе) оның өкілдерін тыңдайды, сондай-ақ оларға сұрақтар қояды;
4) тауар белгісін немесе тауар белгісі ретінде пайдаланылатын белгілемені жалпыға бірдей белгілі деп тану туралы шешім немесе мұндай танудан бас тарту туралы шешім қабылдайды, ол өтініш берушіге мұндай шешім қабылданған кезден бастап он жұмыс күні ішінде жіберіледі.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Комиссияның құрамы Қазақстан Республикасы Әділет министрінің (не оның орнын алмастыратын тұлғаның) бұйрығымен бекітіледі және Министрліктің Зияткерлік меншік құқығы комитетінің және сараптама ұйымының кемінде бес қызметкерлерінен тұрады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Комиссияның жұмыс органының функциялары Министрліктің Зияткерлік меншік құқығы комитетінің Өнеркәсіптік меншік саласындағы дауларды сотқа дейін қарастыру басқармасына жүктеледі.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Комиссияның шешіміне сотқа шағым жасалуы мүмкін.".
4. "Апелляциялық кеңес туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 тамыздағы № 1320 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17328 болып тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
Осы бұйрықпен бекітілген Апелляциялық кеңес туралы ережесінде:
4-тармақта 4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) сараптама ұйымы – Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқықтары комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;

5) стороны – физические и (или) юридические лица, в том числе патентные поверенные, юридические консультанты, адвокаты или иные представители по доверенности, участвующие в рассмотрении возражений в Апелляционном совете.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Состав Апелляционного совета утверждается приказом Министра юстиции Республики Казахстан (либо лицом его замещающим).
В состав апелляционного совета входит нечетное число (не менее пяти) членов, включая представителей уполномоченных органов по предпринимательству, в области развития агропромышленного комплекса, в сфере охраны селекционных достижений, в сфере охраны изобретений, полезных моделей и промышленных образцов, в области науки, государственной поддержки инновационной деятельности, информации и общественного развития, здравоохранения и в области охраны товарных знаков, географических указаний и наименований мест происхождения товаров.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Функции рабочего органа Апелляционного совета возлагаются на Управление по досудебному рассмотрению споров в сфере промышленной собственности Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Принятое решение может быть обжаловано в суд.".
5. В приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 августа 2018 года № 1349 "Об утверждении Правил проведения экспертизы заявок на селекционные достижения, объекты промышленной собственности, товарные знаки и наименования мест происхождения товаров, регистрацию топологий интегральных микросхем" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17459) внести следующие изменения и дополнения:
в Правилах проведения предварительной экспертизы заявок на селекционные достижения, утвержденных указанным приказом:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Заявка регистрируется экспертной организацией с простановкой даты их поступления и присвоением регистрационного номера. В случае подачи заявки на бумажном носителе, заявитель о принятии заявки уведомляется в течение пяти рабочих дней путем направления заявителю по почте одного экземпляра заявления с реквизитами (регистрационный номер и дата поступления), проставленными экспертной организацией.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. В течение одного месяца с даты подачи заявки и при наличии результатов проверки правильности наименования селекционного достижения экспертная организация проводит по ней предварительную экспертизу. В ходе проведения предварительной экспертизы устанавливается дата приоритета заявки, проверяется наличие необходимых документов и их соответствие установленным к ним требованиям.
При проведении предварительной экспертизы проверяется:
наличие документов, которые должны содержаться в заявке или прилагаться к ней, а также их содержание;

5) тараптар – Апелляциялық кеңесте қарсылықтарды қарауға қатысатын жеке және (немесе) заңды тұлғалар, оның ішінде патенттік сенім білдірілген өкілдер, заң консультанттары, адвокаттар немесе сенімхат бойынша өзге де өкілдер.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Апелляциялық кеңестің құрамы Қазақстан Республикасы Әділет министрінің (не оның орнын алмастыратын тұлғаның) бұйрығымен бекітіледі.
Апелляциялық кеңестің құрамына кәсіпкерлік жөніндегі, агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы, селекциялық жетістіктерді қорғау саласындағы, өнертабыстарды, пайдалы модельдерді және өнеркәсіптік үлгілерді қорғау саласындағы, ғылым, инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау, ақпарат және қоғамдық даму, денсаулық сақтау саласындағы және тауар белгілерін, географилық нұсқамаларды және тауарлар шығарылған жерлердің атауларын қорғау саласындағы уәкілетті органдардың өкілдерін қоса алғанда, тақ санды (кемінде бес) мүше кіреді.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Апелляциялық кеңестің жұмыс органының функциялары Министрліктің Зияткерлік меншік құқығы комитетінің Өнеркәсіптік меншік саласындағы дауларды сотқа дейін қарастыру басқармасына жүктеледі.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Қабылданған шешімге сотқа шағым жасалуы мүмкін".
5. "Селекциялық жетiстiктердің, өнеркәсiптiк меншiк объектiлерiнің, тауар таңбалары және тауар шығарылған жерлердiң атауларының, интегралдық микросхемалар топологияларын тіркеу өтінімдеріне сараптама жасау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 29 тамыздағы № 1349 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17459 болып тіркелген) келесі өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Осы бұйрықпен бекітілген Селекциялық жетістіктердің өтінімдеріне алдын ала сараптама жүргізу қағидаларында:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Өтінімді сараптама ұйымы олардың келіп түскен күнін қойып және тіркеу нөмірін бере отырып тіркейді. Өтінім қағаз жеткізгіште берілген жағдайда өтінім беруші өтінімді қабылдау туралы сараптама ұйымы қойған деректемелері (тіркеу нөмірі және түскен күні) бар өтінімнің бір данасын почта арқылы өтінім берушіге жіберу арқылы бес жұмыс күні ішінде хабардар етіледі.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Өтінім берілген күннен бастап бір ай ішінде және селекциялық жетістік атауының дұрыстығын тексеру нәтижелері болған кезде сараптама ұйымы ол бойынша алдын ала сараптама жүргізеді. Алдын ала сараптама жүргізу барысында өтінімнің басымдық күні белгіленеді, қажетті құжаттардың болуы және олардың белгіленген талаптарға сәйкестігі тексеріледі.
Алдын ала тексеру кезінде өтініште болуы немесе оған тіркелуі тиіс құжаттардың болуы және мазмұны тексеріледі;

соблюдение порядка подачи заявки в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 5 Закона, включая наличие и правильность оформления доверенности, удостоверяющей полномочия представителя;
соблюдение правомерности и порядка испрашивания в заявке более раннего приоритета, чем дата ее подачи.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Если в процессе предварительной экспертизы заявки установлено, что наименование селекционного достижения не соответствует установленным требованиям Закона и (или) заявка оформлена с нарушением требований к ее документам, заявителю направляется запрос с указанием обнаруженных недостатков и предложением представить новое наименование селекционного достижения и (или) отсутствующие или исправленные документы в течение трех месяцев с даты его направления.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. В случае непредставления ответа на запрос предварительной экспертизы в трехмесячный срок, экспертная организация принимает решение об отказе в дальнейшем рассмотрении заявки, о чем заявитель уведомляется в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Если в результате предварительной экспертизы установлено, что заявка соответствует установленным требованиям, экспертная организация принимает решение о дальнейшем рассмотрении заявки и уведомляет заявителя в течение пяти рабочих дней с даты принятия решения о положительном результате предварительной экспертизы.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. При положительном заключении Госкомиссии, экспертная организация в соответствии с пунктом 4 статьи 10 Закона в течение пяти рабочих дней принимает решение о выдаче патента и в течении пяти рабочих дней уведомляет заявителя о принятом решении.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. При отрицательном заключении Госкомиссии, экспертная организация в соответствии с пунктом 5 статьи 10 Закона, в течение пяти рабочих дней, принимает решение об отказе в выдаче патента, о чем заявитель уведомляется в течение пяти рабочих дней.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Публикация сведений о заявке, по которой в результате предварительной экспертизы вынесено решение о дальнейшем рассмотрении, производится в бюллетене в течение пяти рабочих дней с даты принятия решения в соответствии с пунктом 6 статьи 8 Закона.";
пункт 26 дополнить абзацами шестым, седьмым, восьмым, девятым следующего содержания:
"В случае электронной подачи заявки переписка по заявке ведется через "Личный кабинет" на сайте экспертной организации www.kazpatent.kz.
Ответы, ходатайства, дополнительные и иные материалы, размещенные заявителем или представителем заявителя в "Личный кабинет" в форме электронного документа.
Сроки, исчисляемые с даты направления запроса, уведомления или решения экспертной организации, исчисляются с даты их размещения в "Личном кабинете".
Решения, запросы, уведомления и иные документы экспертной организации могут направляться заявителю в форме электронного документа, подписанные электронной цифровой подписью.";

Заңның 5-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда, оның өкілінің өкілеттігін куәландыратын сенімхаттың болуы және дұрыстығын қоса алғанда, өтініш беру тәртібін сақтау;
өтінімнің заңдылығы мен тәртібін оның берілген күніне қарағанда бұрынғы басымдықты қолдану кезінде сақтау.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Егер өтiнiмдi алдын ала сараптау барысында селекциялық жетiстiктiң атауы Заңның белгiленген талаптарына сәйкес келмейтiн және (немесе) оның құжаттарына қойылатын талаптарды бұза отырып ресiмделсе, өтініш беруші анықталған кемшіліктерді анықтап, селекциялық жетістіктің жаңа атауын және (немесе) түзетілген құжаттарды жіберуді ұсынған күннен бастап үш ай ішінде өтініш жібереді.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Алдын ала сараптама ұсыныстарына үш ай ішінде жауап бермеген жағдайда, сараптама жасау ұйымы өтініш беруші шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ішінде хабардар етілетін өтінішті одан әрі қараудан бас тартуға шешім қабылдайды.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Егер алдын ала сараптама нәтижесінде өтінімнің белгіленген талаптарға сәйкес келетіні анықталса, сараптама ұйымы өтінімді одан әрі қарау туралы шешім қабылдайды және өтінім берушіні шешім қабылданған кезден бастап бес жұмыс күні ішінде алдын ала сараптаманың оң нәтижесі туралы хабардар етеді.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Егер мемлекеттік комиссия оң қорытындыға ие болса, сараптама ұйымы Заңның 10-бабының 4-тармағына сәйкес бес жұмыс күні ішінде патент беру туралы шешім қабылдайды және он жұмыс күні ішінде өтініш берушіні қабылданған шешімді хабардар етеді.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Мемлекеттiк комиссияның терiс қорытындысы болған жағдайда, сараптама ұйымы Заңның 10-бабының 5-тармағына сәйкес бес жұмыс күнi iшiнде патент беруден бас тарту туралы шешiм қабылдайды, ол өтiнiш берушiге бес жұмыс күнi iшiнде хабарланады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Алдын ала қарау нәтижесінде қосымша қарау туралы шешім қабылданған өтініш туралы ақпаратты жариялау бюллетеньде Заңның 8-бабының 6-тармағына сәйкес шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жасалады.";
26-тармақ мынадай мазмұнда алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы абзацтармен толықтырылсын:
"Электрондық өтінім берілген жағдайда өтінім бойынша хат-хабар алмасу сараптама ұйымның www.kazpatent.kz сайтындағы "Жеке кабинет" арқылы жүргізіледі.
Өтінім беруші немесе оның өкілі "Жеке кабинет" арқылы электрондық құжат түрінде жауаптар, өтініштер, қосымша және басқа материалдарды орналастыра алады.
Сараптама ұйымның сұраулары, ескертулері немесе шешімдері жолдаған күннен бастап есептелетін мерзімдер "Жеке кабинетке" орналастырылған күннен бастап есептеледі.
Сараптама ұйымның шешімдері, сұраулары, ескертулері және басқа құжаттары электрондық құжат түрінде, электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған түрде өтінім берушіге жолдануы мүмкін.";

приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 11 к настоящему перечню;
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 12 к настоящему перечню.
в Правилах проведения экспертизы заявок на объекты промышленной собственности, утвержденных указанным приказом:
подпункт 3) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"3) при описании каждого из аналогов непосредственно в тексте указываются библиографические данные источника информации, в котором он раскрыт, признаки, характеризующие аналог, с выделением тех, которые совпадают с существенными признаками заявляемого изобретения, а также известные заявителю причины, препятствующие получению требуемого технического результата;";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Перечень последовательностей нуклеотидов и (или) аминокислот, представляемый в печатной форме, оформляется в соответствии со стандартом ВОИС ST.26.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Заявка на полезную модель должна содержать документы, предусмотренные пунктом 2 статьи 18 Закона.
Чертежи и иные материалы представляются, если они необходимы для понимания сущности полезной модели. Поясняющие материалы оформляются в виде графических изображений (схем, рисунков, графиков, эпюр, осциллограмм) фотографий и таблиц. Рисунки представляются в том случае, когда невозможно проиллюстрировать полезную модель чертежами или схемами.
Чертежи, схемы и рисунки представляются на отдельных (отдельном) листах (листе), в правом верхнем углу которых (которого) приводится название полезной модели. Представляемые чертежи и иные материалы следует согласовать с текстом описания. На все обозначения, содержащиеся на чертежах, должна быть ссылка в описании.";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Требования к составлению описания раздела "Сущность полезной модели", а также сведений, подтверждающих возможность осуществления полезной модели, идентичны к требованиям по заявке на изобретение, указанным в пунктах 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 (за исключением терапевтических и хирургических способов лечения людей или животных), 18 настоящих Правил.";
абзац пятый пункта 57 изложить в следующей редакции:
"Документ о депонировании в официальной уполномоченной на это коллекции-депозитарии прилагается к заявке на изобретение и полезную модель, которое относится к новому штамму микроорганизма, культуре клеток растений или животных.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. При проведении формальной экспертизы заявки проверяются:
наличие документов, которые содержатся в заявке и прилагаются к ней;
наличие документа об оплате за подачу заявки;
соблюдение установленных Законом и требований к оформлению документов заявки, включая соблюдение требования единства изобретения без анализа существа изобретения;
соблюдение установленного порядка представления дополнительных материалов;
отнесение заявленного предложения к числу решений, не признаваемых в качестве изобретения согласно пункту 3 статьи 6 Закона;
правильность классификации изобретения по Международной патентной классификации, учрежденной Страсбургским соглашением о международной патентной классификации от 24 марта 1971 года (далее – МПК).";

1-қосымша осы тізбенің 11-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы тізбенің 12-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Осы бұйрықпен бекітілген, Өнеркәсіптік меншік объектілеріне арналған өтінімдерге сараптама жүргізу қағидалары:
9-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) әрбір аналогты сипаттауда тікелей мәтінде оның ақпарат көзі көрсетіледі (библиографиялық деректер), аналогты сипаттайтын белгілер көрсетіледі, соның ішінде өтінім берілген өнертабыстың маңызды белгілерімен сәйкес келетіндер ерекшеленеді, сондай-ақ өтінім берушіге белгілі, қажет техникалық нәтижеге жетуге кедергі болатын себептер көрсетіледі;";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Баспа нысанында берілетін нуклеотидтер және (немесе) амин қышқылдары тізбегінің тізбесі ДЗМҰ ST.26 стандартына сәйкес ресімделеді.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Пайдалы модельге арналған өтінімде Заңның 18-бабының 2-тармағында көзделген құжаттар қамтылуға тиіс.
Сызбалар және басқа материалдар пайдалы модельдің мәнін түсіну үшін қажет болған жағдайда ұсынылады. Түсіндірмелік материалдар графикалық бейнелер (схемалар, суреттер, графиктер, эпюрлер, осциллограммалар), фотосуреттер және кестелер түрінде рәсімделеді. Суреттер пайдалы модельді сызбалар немесе схемалар арқылы көрсету мүмкін болмаған жағдайда ұсынылады.
Сызбалар, схемалар және суреттер жеке (жеке бір) парақтарда ұсынылады, олардың оң жақ жоғарғы бұрышында пайдалы модельдің атауы көрсетіледі.Ұсынылатын сызбалар және басқа материалдар сипаттама мәтінімен үйлестірілуі тиіс. Сызбалардағы барлық белгілер сипаттамада сілтеме арқылы көрсетілуі қажет.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. "Пайдалы модельдің мәні" бөлімінің сипаттамасын жасауға қойылатын талаптар, сондай-ақ пайдалы модельді жүзеге асыру мүмкіндігін растайтын мәліметтер осы Қағидалардың 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 (адамдарды және жануарларды емдеудің терапиялық және хирургиялық тәсілдерінен басқа), 18-тармақтарында көрсетілген өнертабысқа арналған өтінім бойынша талаптармен бірдей.";
57-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ресми уәкілеттік берілген осы коллекция-депозитарийге сақтау беру туралы құжат микроорганизмдердің жаңа штаммына, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының өсіндісіне жататын өнертабысқа және пайдалы модельге арналған өтінімге қоса беріледі.";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Өтінімге ресми сараптама жүргізу кезінде мыналар:
өтінімде қамтылатын және қоса берілетін құжаттардың болуы;
өтінім берген үшін ақы төленгені туралы құжаттың болуы;
өнертабыстың мәнін талдаусыз, өнертабыстың бірлік талаптарының сақталуын қоса алғанда, Заңмен белгіленген өтінімді ресімдеуге қойылатын, талаптардың сақталуы;
қосымша материалдарды ұсынудың белгіленген тәртібінің сақталуы;
өнертабысты ӨХС бойынша сыныптаудың дұрыстығы.
Мәлімделген ұсынысты Заңның 6-бабының 3-тармағына сәйкес өнертабыс ретінде танылмайтын шешімдер қатарына жатқызу, 1971 жылғы 24 наурыздағы Страсбург Халықаралық патенттік сыныптау туралы келісіммен (бұдан әрі – ХПС) белгіленген өнертабысты Халықаралық патенттік сыныптама бойынша жіктеудің дұрыстығы тексеріледі";

пункт 64 дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) отнесения заявленного предложения к числу решений, не признаваемых в качестве изобретения согласно пункту 3 статьи 6 Закона.";
пункт 67 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Если в ходе проведения формальной экспертизы будет установлено, что заявленное предложение относится к числу решений, не признаваемых в качестве изобретения согласно пункту 3 статьи 6 Закона, принимается решение об отказе в выдаче патента, о чем заявитель уведомляется в течение пяти рабочих дней. Возражение на решение экспертной организации об отказе в выдаче патента может быть подано в апелляционный совет.";
пункт 81 дополнить абзацем двадцать пятым следующего содержания:
"Не могут быть признаны соответствующими изобретательскому уровню также изобретения, основанные на изменении количественного признака (признаков), представлении таких признаков во взаимосвязи либо изменении ее вида, если известен факт влияния каждого из них на технический результат и новые значения этих признаков или их взаимосвязь могли быть получены исходя из известных зависимостей, закономерностей.";
абзац восьмой пункта 83 изложить в следующей редакции:
"В случае установления патентоспособности рассмотренного (рассмотренных) изобретения (изобретений), заявителю направляется запрос о необходимости корректировки формулы путем исключения из нее характеристики изобретения (изобретений), в отношении которого (которых) не проводилась оценка патентоспособности, или путем выделения этого изобретения (каждого из таких изобретений) в независимый пункт с соответствующей оплатой. В случае непредставления им в установленный срок запрошенных материалов или ходатайства о продлении указанного срока с соответствующей оплатой заявка в соответствии с пунктом 8 статьи 22 Закона будет считаться отозванной.";
пункт 85 дополнить абзацами двадцать седьмым, двадцать восьмым, двадцать девятым следующего содержания:
"При решении вопроса о том, относятся ли изменения документов заявки к внесенным по инициативе заявителя, следует учитывать следующее:
изменения, внесенные заявителем в материалы заявки по письменному сообщению экспертизы и направленные на устранение нарушения требования к документу заявки, допущенного при его подготовке, не считаются внесҰнными по инициативе заявителя;
все иные изменения документов заявки, представленные заявителем как после получения им какого-либо письменного сообщения экспертизы, в том числе запроса, так и без получения такого сообщения, являются изменениями документов по инициативе заявителя.";
пункт 86 изложить в следующей редакции:

64-тармақ мынадай мазмұнда 16) тармақшамен толықтырылсын:
"16) мәлімделген ұсынысты Заңның 6-бабының 3-тармағына сәйкес өнертабыс ретінде танылмайтын шешімдер қатарына жатқызу;";
67-тармақ мынадай екінші абзацпен толықтырылсын:
"67. Егер формальды сараптама жүргізу барысында ұсынылған шешімнің 6-баптың 3-тармағына сәйкес өнертабыстар қатарына жатпайтыны анықталса, патент беруден бас тарту туралы шешім қабылданады және өтініш берушіге бес жұмыс күні ішінде хабарланады. Патент беруден бас тарту туралы сараптама ұйымның шешіміне қарсы апелляциялық кеңеске шағымдануға болады.";
81-тармақ мынадай мазмұнда жиырма бесінші абзацпен толықтырылсын:
"Егер олардың әрқайсысының техникалық нәтижеге және осы белгілердің жаңа мәндеріне әсер ету фактісі белгілі болса немесе олардың өзара байланысы белгілі тәуелділіктер, заңдылықтар негізінде алынуы мүмкін болса, сандық белгінің (белгілердің) өзгеруіне, осындай белгілердің өзара байланыста ұсынылуына не оның түрінің өзгеруіне негізделген өнертабыстар да өнертабыс деңгейіне сәйкес деп таныла алмайды;";
83-баптың сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаралған адамның патентке қабілеттілігі анықталған жағдайда (қаралған) өнертабыстар (өнертабыстар), өтінім берушіге формуланы одан өнертабыстың сипаттамасын алып тастау жолымен түзету қажеттігі туралы сұрау салу жіберіледі. Патент қабілеттілігін бағалау жүргізілмеген немесе осы өнертабысты (осындай өнертабыстардың әрқайсысын) тиісті төлемі бар тәуелсіз тармаққа бөлу жолымен. Оларға белгіленген мерзімде сұратылған материалдар немесе көрсетілген мерзімді тиісті төлеммен ұзарту туралы өтінішхат ұсынылмаған жағдайда, Заңның 22-бабының 8-тармағына сәйкес өтінім кері қайтарып алынған болып есептеледі.";
85-тармақты мынадай мазмұнда жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы абзацтармен толықтырылсын:
"Өтінім құжаттарының өзгерістері өтініш берушінің бастамасы бойынша енгізілгенге қатысты деген мәселені шешкен кезде мыналарды ескеру қажет:
өтінім берушінің сараптаманың жазбаша хабарламасы бойынша өтінім материалдарына енгізген және оны дайындау кезінде жіберілген өтінім құжатына қойылатын талаптардың бұзылуын жоюға бағытталған өзгерістер өтініш берушінің бастамасы бойынша енгізілген болып есептелмейді;
өтініш беруші ұсынған өтінім құжаттарына енгізілген барлық басқа өзгерістер, сараптамадан кез келген жазбаша хабарламаны, соның ішінде сұранысты алғаннан кейін немесе мұндай хабарламаны алмай енгізілген өзгерістер өтініш беруші бастамашы болған құжаттарға енгізілген өзгерістер болып табылады.";
86-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"86. Заявка на изобретение в соответствии с пунктом 1 статьи 28 Закона преобразовывается в заявку на выдачу патента на полезную модель до вынесения решения на выдачу патента на изобретение.
При поступлении ходатайства после вынесения решения о выдаче патента заявителю направляется уведомление о том, что преобразование заявки не может состояться в течение пяти рабочих дней со дня поступления ходатайства.
Преобразование в заявку на выдачу патента на полезную модель не проводится в отношении заявок, в которых объектами патентования являются терапевтические и хирургические способы лечения людей или животных.
В случае, когда в заявке заявлена группа изобретений, которая кроме терапевтических и хирургических способов лечения людей или животных, содержит и объекты, признаваемые в качестве полезных моделей, то преобразование осуществляется в отношении последних.
При поступлении ходатайства о таком преобразовании проверяется наличие всех необходимых сведений для осуществления преобразования, а также устанавливается, представлено ли оно до вынесения решения о выдаче патента на изобретение и приложен ли к ходатайству документ о соответствующей оплате в установленном размере.
В том случае, когда ходатайство оформлено не в соответствии с установленными требованиями, заявителю письменно сообщается об этом.
Одновременно с ходатайством о преобразовании и документом об оплате в установленном размере представляется заявление о выдаче патента на полезную модель, описание, формула, чертежи и реферат.
При непредставлении требуемых документов вместе с подачей ходатайства или в течение одного месяца с даты поступления ходатайства, последнее считается неподанным, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня истечения установленного срока направляется соответствующее уведомление.
Заявка, преобразование которой не состоялось, остается заявкой на изобретение.
Ходатайство о преобразовании оформляется в соответствии с установленными требованиями и представляется с соблюдением срока установленного пунктом 1 статьи 28 Закона, а также вместе с ним представляется документ об оплате в установленном размере. Заявитель уведомляется о состоявшемся преобразовании в месячный срок с даты преобразования, и что дальнейшее рассмотрение заявки будет проводиться в соответствии требованиями к заявке на полезную модель.
В случае, когда на дату подачи ходатайства о преобразовании заявки заявителем представлены дополнительные материалы, исправляющие или уточняющие заявку на изобретение, либо измененная формула изобретения, до рассмотрения ходатайства о преобразовании проводится проверка этих материалов.
Преобразование не проводится в отношении заявок на изобретения, отозванных или считающихся отозванными.

"86. Өнертабысқа өтінім пайдалы модельге патент беруге өтінімге өнертабысқа патент бергенге дейін ауыстырылады. Патент беру туралы шешім шыққаннан кейін өтінішхат түскен кезде, өтінім берушіге өтінімді қайта өзгерту мүмкін еместігі туралы хабарлама өтінішхат түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жіберіледі.
Адамдарды немесе жануарларды емдеудің терапевтік және хирургиялық тәсілдері патенттеу объектілері болып табылатын өтінімдерге қатысты пайдалы модельге патент беруге арналған өтінімге түрлендіру жүргізілмейді.
Өтінімде адамдарды немесе жануарларды емдеудің терапевтік және хирургиялық әдістерінен басқа пайдалы модельдер ретінде танылған объектілерді қамтитын өнертабыстар тобы мәлімделген жағдайда, онда түрлендіру соңғысына қатысты жүзеге асырылады.
Осындай өзгерту туралы өтінішхат түскенде өзгертуді жүзеге асыру үшін қажетті барлық мәліметтердің болуы тексеріледі, сондай-ақ ол өнертабысқа патент беру туралы шешім қабылданғанға дейін берілгені және өтінішхатқа белгіленген көлемде тиісті төлем туралы құжат қоса берілгені анықталады.
Өтінішхат белгіленген талаптарға сәйкес ресімделмеген жағдайда, өтінім берушіге ол туралы хабарланады. Өзгерту туралы өтінішхатпен және белгіленген көлемде тиісті төлем туралы құжатпен бірге біз мезгілде пайдалы модельге патент беру туралы өтініш, сипаттама, формула, сызбалар, реферат ұсынылады.
Талап етілетін құжаттар өтінішхатпен бірге немесе өтінішхат түскен күннен бастап бір ай ішінде ұсынылмаған жағдайда, өтінішхат берілмеген болып саналады, ол туралы өтінім берушіге белгіленген мерзім өткен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.
Өзгерілуі болмаған өтінім өнертабысқа өтінім болып қалады.
Өзгертуге өтінішхат белгіленген талаптарға сәйкес ресімделеді және Заңның 28-бабының 1-тармағымен белгіленген мерзімді сақтай отырып ұсынылады, сондай-ақ онымен бірге белгіленген көлемде тиісті төлем туралы құжат ұсынылады. Өтінім берушіге жасалған өзгерту туралы және өтінімді әрі қарай қарау пайдалы модельге қойылатын талаптарға сәйкес жүргізілетіні туралы хабарлама өзгерген күннен бастап бір ай мерзімде жіберіледі.
Өтінімді өзгерту туралы өтінішхат келіп түскен күні өтінім беруші өнертабысқа өтінімді түзететін, нақтылайтын қосымша материалдарды не өнертабыстың өзгерген формуласын ұсынған жағдайда, өзгерту туралы өтінішхатты қарағанға дейін осы материалдарды тексеру жүргізіледі.
Өнертабыстарға қайтарылған немесе қайтарылған болып есептелетін өтінімдерге өзгерту жүргізілмейді.

Если ходатайство о преобразовании поступило по заявке, считающейся отозванной в соответствии с пунктами 3 и 8 статьи 22 Закона, и вместе с ходатайством представлена просьба о восстановлении пропущенного срока, последняя рассматривается в соответствии с пунктом 13 статьи 22 Закона.
При поступлении от заявителя ходатайства об обратном преобразовании заявки на полезную модель в заявку на изобретение после направления ему уведомления о состоявшемся ранее преобразовании заявителю в течение пяти рабочих дней со дня поступления такого ходатайства направляется уведомление о невозможности осуществления преобразования.
Просьба заявителя считать его ходатайство о преобразовании заявки неподанным, поступившая после направления ему уведомления о состоявшемся преобразовании заявки на изобретение в заявку на полезную модель, не является основанием для обратного преобразования заявки.";
пункт 88 изложить в следующей редакции:
"88. По ходатайству заявителя экспертиза заявки на выдачу патента на изобретение проводится в ускоренном виде, если заявляемое изобретение относится к объектам, для которых предусмотрены благоприятные условия патентования.
К объектам, для которых предусмотрены благоприятные условия патентования, относятся изобретения в области возобновляемых источников энергии (энергия солнечного излучения, энергия ветра, гидродинамическая энергия воды, геотермальная энергия: тепло грунта, подземных вод, рек, водоемов, а также антропогенные источники первичных энергоресурсов: биомасса, биогаз и иное топливо из органических отходов), направленные на снижение выбросов загрязняющих веществ в окружающую среду и используемые для производства электрической и (или) тепловой энергии, изобретения в области информационно-коммуникационных технологий, изобретения в области диагностики, профилактики и лечения инфекционных заболеваний, при угрозе возникновения и распространения которых вводятся ограничительные меры, в том числе карантин, а также онкологических заболеваний.
Ходатайство о проведении ускоренной экспертизы заявки на выдачу патента на изобретение вправе подать на любом этапе экспертизы, не позднее двух месяцев с даты подачи заявки.
Одновременно с ходатайством представляется документ, подтверждающий экспертизы. При непредставлении документа, подтверждающего оплату ускоренной формальной экспертизы, экспертизы по существу, ходатайство считается не поданным, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня признания ходатайства неподанным направляется соответствующее уведомление.
Ускоренное проведение экспертизы на выдачу патента на изобретение включает в себя ускоренное проведение формальной экспертизы, в случае, если ходатайство об ускорении было подано до еҰ завершения и ускоренное проведение экспертизы по существу.
Ускоренное проведение формальной экспертизы проводится в течение десяти рабочих дней с даты поступления ходатайства, ускоренное проведение информационного поиска в течение двух месяцев с даты поступления ходатайства, ускоренное проведение экспертизы по существу в течение двух месяцев после поступления отчета о поиске.
Ускоренное проведение информационного поиска для определения уровня техники проводится в течение двух месяцев после положительного завершения формальной экспертизы при условии оплаты за ускоренное проведение экспертизы.
Ускоренное проведение экспертизы заявки по существу осуществляется после поступления отчета о поиске и в течение двух месяцев с даты начала экспертизы по существу экспертная организация направляет заявителю:
решение о выдаче патента, если заявленное изобретение (группа изобретений) удовлетворяет условиям патентоспособности, описание и формула изобретения соответствуют установленным требованиям, а реферат и описание изобретения могут быть опубликованы в том виде, в котором они представлены;
запрос о необходимости дополнения, уточнения или исправления документов заявки, оплаты в предусмотренных случаях;
решение об отказе в выдаче патента:
если заявленное изобретение не соответствует в испрашиваемом заявителем объеме правовой охраны условиям патентоспособности;
если заявка относится к объектам, не охраняемым в качестве изобретений; если заявитель не изменяет формулы изобретения после уведомления о том, что предложенная формула содержит признаки, отсутствующие в первоначальных материалах заявки, или, помимо объекта, охраняемого в качестве изобретения, характеризует также предложение, которое не относится к объектам, охраняемым в качестве изобретения, или в отношении которого рассмотрение не проводилось в связи с нарушением требования единства изобретения.
Исчисление срока проведения ускоренной экспертизы начинается с даты, на которую заявителем представлено ходатайство о проведении ускоренной экспертизы, а также документ, подтверждающий установленную оплату за проведение ускоренной экспертизы. В случае не представления документа, подтверждающего установленную оплату, ходатайство о проведении ускоренной экспертизы не принимается во внимание, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня признания ходатайства неподанным направляется соответствующее уведомление.
Срок исчисления ускоренной экспертизы заявки приостанавливается до получения необходимых документов от заявителя, включая ответы на уведомления и запросы экспертизы, документы, подтверждающие соответствующую оплату.
Ходатайство о проведении ускоренной экспертизы не принимается во внимание в отношении заявок на изобретения, не входящих в перечень объектов, для которых предусмотрены благоприятные условия патентования.";
пункт 99 изложить в следующей редакции:

Егер, өзгерту туралы өтінішхат қайтарылған болып саналатын өтінімге қатысты Заңның 22-бабының 3 және 8-тармақтарына сәйкес келіп түссе және өтінішхатпен бірге өткізілген мерзімді қалпына келтіру туралы өтініш ұсынылса, соңғысы Заңның 22-бабының 13-тармағына сәйкес қаралады.
Өтінім берушіден оған бұрын орын алған өзгерту туралы хабарлама жібергеннен кейін пайдалы модельге өтінімді өнертабысқа өтінімге қайта өзгерту туралы өтінішхат түскен кезде, өтінім берушіге осындай өтінішхат түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өзгертуді жүзеге асыру мүмкін емес деген хабарлама жіберіледі.
Өтінім берушінің оған өнертабысқа өтінімін пайдалы модельге өзгерту жүзеге асырылғаны туралы хабарлама жіберілгеннен кейін түскен өнертабысқа өтінімді пайдалы модельге өзгерту туралы берген өтінімді жарамсыз деп есептеу туралы өтініші өтінімді қайта өзгерту үшін негіз болып табылмайды.";
88-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"88. Өтінім берушінің өтінішхаты бойынша өнертабысқа патент беруге өтінімге сараптама, егер мәлімделген өнертабыс патенттеудің қолайлы жағдайлары көзделген объектілерге жататын болса, тездетіліп жүргізіледі.
Патенттеудің қолайлы шарттары көзделген объектілері ретінде қоршаған ортаны ластайтын зиянды заттарды азайтуға бағытталған электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру үшін жаңартылатын энергия көздерін күн сәулесінің энергиясы, жел энергиясы, гидродинамикалық су энергиясы; геотермальдық энергия: топырақтың, жерасты суларының, өзендердің, су айдындарының жылуы, қолданып, ойлап табылған сондай-ақ бастапқы энергия ресурстарының антропогендік көздері: биомасса, биогаз және органикалық қалдықтардан алынатын өзге де отынды қамтитын өнертабыстар, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы технологияларды қамтитын өнертабыстар, пайда болу және таралу қаупі төнген кезде шектеу шаралары, оның ішінде карантин енгізілетін инфекциялық ауруларды, сондай-ақ онкологиялық ауруларды диагностикалау, алдын алу және емдеу саласындағы өнертабыстар танылады.
Өнертабысқа патент беруге арналған өтінімге жеделдетілген сараптама жүргізу туралы өтінішхат өтінім берілген күннен бастап екі айдан кешіктірілмей сараптаманың кез келген кезеңінде беруге құқылы.
Өтінішхатпен бір мезгілде формальды және мәні бойынша тездетілген сараптамаға төлемді растайтын құжат тапсырылады.
Формальды және мәні бойынша тездетілген сараптамаға төлемді растайтын құжат тапсырылмаған жағдайда өтінішхат берілмеген болып табылады, ол туралы өтінім берушіге өтінішхат берілмеген деп танылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.
Өнертабысқа патент беруге арналған сараптаманы жеделдетіп жүргізу, егер жеделдету туралы өтініш аяқталғанға дейін берілген жағдайда, ресми сараптаманы жеделдетіп жүргізуді және мәні бойынша сараптаманы жеделдетіп жүргізуді қамтиды.
Ресми сараптаманы жеделдетіп жүргізу өтінішхат келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде, ақпараттық іздестіруді жеделдетіп жүргізу өтінішхат келіп түскен күннен бастап екі ай ішінде, іздестіру туралы есеп келіп түскеннен кейін екі ай ішінде мәні бойынша сараптаманы жеделдетіп жүргізу жүргізіледі.
Техника деңгейін айқындау үшін ақпараттық іздестіруді жеделдетіп жүргізу ресми сараптама оң аяқталғаннан кейін екі ай ішінде жеделдетіп сараптама жүргізгені үшін ақы төленген жағдайда жүргізіледі.
Өтінімге мәні бойынша сараптаманы жеделдетіп жүргізу іздеу туралы есеп келіп түскеннен кейін жүзеге асырылады және мәні бойынша сараптама басталған күннен бастап екі ай ішінде сараптама ұйымы өтініш берушіге жолдайды:
патент беру туралы шешімді, егер мәлімделген өнертабыс (өнертабыстар тобы) патентке қабілеттілік талаптарына сәйкес келсе, өнертабыс сипаттамасы мен формуласы қойылған талаптарға сәйкес келсе, ал реферат пен сипаттама сол берілген түрінде жариялануы мүмкін болса;
өтінім құжаттарына толықтырулар, нақтылаулар немесе түзетулер, қажеттігі, көзделген жағдайдарда белгіленген төлемдер туралы сұрау салуды;
патент беруден бас тарту туралы шешім:
өтiнiм берiлген өнертабыс өтiнiш берушi сұраған құқықтық қорғау көлемiнде өнертабыстың патент қабiлеттiлiгi талаптарына сәйкес келмейтiнi анықталған кезде;
егер өтiнiм өнертабыс ретiнде қорғалмайтын объектiлерге қатысты болса;
егер өтiнiм берушi ұсынылған формулада өтiнiмнiң бастапқы материалдарында жоқ белгiлердiң болуы туралы немесе өнертабыс ретiнде қорғалатын объектiден басқа, өнертабыс ретiнде қорғалатын объектiлерге жатпайтын ұсынысты да сипаттайтын болса немесе оған қатысты өнертабыс бiрлiгi талаптары бұзылуына байланысты қарау өткiзiлмегенi туралы хабарланғаннан кейiн өнертабыс формуласын өзгертпесе берiледi.
Тездетілген сараптама жүргізу мерзімін өтінім беруші тездетілген сараптама жүргізу туралы өтінішхатты, сондай-ақ тездетілген сараптама жүргізу үшін белгіленген төлемді растайтын құжатты ұсынған кезде ұсынған күннен бастап есептеу басталады. Белгіленген төлемді растайтын құжат ұсынылмаған жағдайда тездетілген сараптама жүргізу туралы өтінішхат назарға алынбайды, ол туралы өтінім берушіге өтініш берілмеген деп саналған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.
Өтінімге тездетілген сараптама жүргізуді есептеу мерзімі өтінім берушіден, сараптаманың хабарламалары мен сұратуларына жауаптарды, тиісті төлемді растайтын құжатты қоса алғанда, қажетті құжаттарды алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Тездетілген сараптама жүргізу туралы өтінішхат патенттеудің қолайлы жағдайлары көзделген объектілер тізіміне кірмейтін өнертабыстарға өтінімдерге қатысты назарға алынбайды.";
99-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"99. При проведении экспертизы заявки проверяется:
соответствие заявленного предложения к техническим решениям, охраняемым в качестве полезной модели в соответствии с пунктом 1 статьи 7 Закона, обеспечения достижения результата, имеющего технический характер, заявленным предложением;
соответствие заявленного предложения к числу решений, не признаваемых в качестве полезной модели согласно пункта 3 статьи 6 Закона;
соответствие заявленного предложения к числу решений, на которые патенты не выдаются согласно пункта 3-1 статьи 6 Закона;
наличие документов, которые должны содержаться в заявке или прилагаться к ней;
соблюдение требования единства полезной модели;
правильность классификации полезной модели, осуществленного заявителем в соответствии с МПК (такая классификация производится, если она отсутствует); обоснованность испрашивания в заявке более раннего приоритета, чем дата ее подачи в экспертную организацию; соблюдение установленного порядка представления дополнительных материалов.";
дополнить пунктом 151-1 следующего содержания:
"151-1. Ведение переписки с экспертной организацией при подаче заявки в электронном формате.
В случае электронной подачи заявки переписка по заявке ведется через "Личный кабинет" на сайте экспертной организации www.kazpatent.kz. Ответы, ходатайства, дополнительные и иные материалы, размещаются заявителем или представителем заявителя в "Личном кабинете" в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью.
Сроки, исчисляемые с даты направления запроса, уведомления или решения экспертной организации, исчисляются с даты их размещения в "Личном кабинете". Решения, запросы, уведомления и иные документы экспертной организации могут направляться заявителю в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 13 к настоящему перечню;
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 14 к настоящему перечню.
в Правилах проведения экспертизы заявок на товарные знаки, знаки обслуживания, географические указания и наименования мест происхождения товаров, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Заявка подается через канцелярию экспертной организации, официальный сайт экспертной организации www.kazpatent.kz (далее – сайт экспертной организации) или веб-портал электронного правительства www.egov.kz. (далее – Портал).
Заявка должна содержать:
заявление о проведении экспертизы обозначения с указанием заявителя, а также его местонахождения или местожительства. В случае подачи заявки иностранными заявителями транслитерация адреса и наименования заявителя заполняется на казахском или русском языке.
просьбу о проведении экспертизы обозначения с указанием заявителя, а также его местонахождения или местожительства;
заявляемое обозначение;
перечень товаров и (или) услуг в соответствии с МКТУ.
К заявке прилагается:
копия документа, подтверждающего оплату услуги за проведение экспертизы;
копия доверенности в случае ведения делопроизводства через представителя;
устав коллективного товарного знака (в случае подачи заявки на коллективный товарный знак), включающий наименование организации, уполномоченной зарегистрировать коллективный товарный знак на свое имя, цель регистрации этого знака, перечень субъектов, имеющих право на пользование этим знаком, перечень и единые качества или иные характеристики товаров и услуг, которые будут обозначаться коллективным товарным знаком, условия его использования, порядок контроля за его использованием, ответственность за нарушение положений устава коллективного товарного знака;
ходатайство о проведении ускоренной экспертизы (при испрашивании).
Заявка о регистрации товарного знака представляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Заявка на бумажном носителе подается в двух экземплярах.
Заявитель на любом этапе экспертизы, не позднее пяти месяцев с даты подачи заявки, вправе направить ходатайство о проведении ускоренной экспертизы.
Одновременно с ходатайством представляется документ, подтверждающий установленную оплату за рассмотрение заявки в ускоренном виде. При отсутствии установленной оплаты, ходатайство считается не поданным, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня подачи заявки направляется соответствующее уведомление.
При подаче ходатайства о проведении ускоренной экспертизы одновременно с заявкой, предварительная экспертиза проводится в течение десяти рабочих дней, полная экспертиза, в течение трех месяцев с даты подачи заявки,
При поступлении ходатайства после подачи заявки, предварительная экспертиза проводится в течение семи рабочих дней, полная экспертиза - в течение одного месяца с даты подачи ходатайства и оплаты за проведение ускоренной экспертизы, а также истечении срока подачи возражения против регистрации обозначения в качестве товарного знака
Срок исчисления ускоренной экспертизы заявки приостанавливается до получения необходимых сведений от заявителя по запросу экспертизы.

"99. Өтінімге сараптама жүргізу кезінде:
мәлімделген ұсыныстың Заңның 7-бабының 1-тармағына сәйкес пайдалы модель ретінде қорғалатын техникалық шешімдерге сәйкестігі, мәлімделген ұсыныспен техникалық сипаттағы нәтижеге қол жеткізуді қамтамасыз ету;
мәлімделген ұсыныстың Заңның 6-бабының 3-тармағына сәйкес пайдалы модель ретінде танылмайтын шешімдер санына сәйкестігі;
мәлімделген ұсыныстың Заңның 6-бабының 3-1-тармағына сәйкес патенттер берілмейтін шешімдер қатарына сәйкестігі;
өтінімде қамтылуға немесе оған қоса берілуге тиіс құжаттардың болуы;
пайдалы модельдің бірлігі талаптарын сақтауы;
өтініш беруші ХПК сәйкес жүзеге асырған пайдалы модельді жіктеудің дұрыстығы (мұндай жіктеу, егер ол жоқ болса, жүргізіледі);
өтінімде сараптама ұйымына берілген күннен ерте басымдықты сұратудың негізділігі;
қосымша материалдарды ұсынудың белгіленген тәртібін сақтау тексеріледі.";
мынадай мазмұндағы 151-1-тармақпен толықтырылсын:
"151-1. Өтінімді электрондық форматта беру кезінде сараптама ұйымымен хат алмасуды жүргізу.
Өтінім электрондық түрде берілген жағдайда, өтінім бойынша хат алмасу сараптама ұйымының www.kazpatent.kz сайтындағы "Жеке кабинет" арқылы жүзеге асырылады. Жауаптар, өтінішхаттар, қосымша және өзге де материалдар өтінім беруші немесе оның өкілі тарапынан "Жеке кабинетте" электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған электрондық құжат нысанында орналастырылады.
Сараптама ұйымының сұрау салуын, хабарламасын немесе шешімін жіберу күнінен бастап есептелетін мерзімдер олардың "Жеке кабинетте" орналастырылған күнінен бастап есептеледі. Сараптама ұйымының шешімдері, сұрау салулары, хабарламалары және өзге де құжаттары өтінім берушіге электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған электрондық құжат нысанында жіберілуі мүмкін.";
1-қосымша осы тізбенің 13-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы тізбенің 14-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Тауар белгілеріне, қызмет көрсету белгілеріне, географиялық нұсқамаларға және тауар шығарылған жерлердің атауларына өтінімдерге сараптама жүргізу қағидаларында;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Өтінім сараптама ұйымының кеңсесі, сараптама ұйымының ресми сайты www.kazpatent.kz (бұдан әрі – сараптама ұйымының сайты) немесе "электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы беріледі.
Өтінім:
өтініш берушіні, сондай-ақ оның орналасқан немесе тұратын мекен-жайын көрсете отырып, белгіге сараптама жүргізу туралы өтініш. Өтінім шетелдік өтінім берушілер тарапынан берілген жағдайда, өтінім берушінің атауы мен мекенжайының транслитерациясы қазақ немесе орыс тілінде толтырылады;
белгіге сараптама жүргізу туралы өтініш, онда өтінім беруші, сондай-ақ оның орналасқан жері немесе тұрғылықты жері көрсетіледі;
мәлімделетін белгі;
ТКҚХС-ға сәйкес тауарлардың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің тізбесі.
Өтінімге:
сараптама жасау бойынша қызметі үшін төлемді растайтын құжат көшірмесі;
іс жүргізу өкіл арқылы жүргізілген жағдайда сенімхаттың көшірмесі;
ұжымдық тауар таңбасын өз атына тiркеуге уәкiлеттi ұйымның атауын, бұл таңбаны тiркеу мақсатын, осы таңбаны пайдалануға құқылы субъектiлер тiзбесiн, ұжымдық тауар таңбасымен белгiленетiн тауарлар мен көрсетiлетiн қызметтердiң тiзбесi мен бiрыңғай сапасын немесе өзге де сипаттамаларын, оны пайдалану шарттарын, оны пайдалануды бақылау тәртiбiн, ұжымдық тауар таңбасы жарғысының ережелерiн бұзғаны үшiн жауаптылықты қамтитын ұжымдық тауар таңбасы жарғысы (ұжымдық тауар таңбасына өтiнiм берiлген жағдайда) қоса берілу тиiс;
жеделдетілген сараптама жүргізу туралы өтінішхат (сұраған кезде).
Өтінім осы Қағидаларға 1-қосымшаға тиісті түрде берілуі тиіс. Қағаз жүзіндегі өтінім екі данада беріледі.
Өтінім беруші сараптаманың кез келген кезеңінде өтінім берілген күннен бастап бес айдан кешіктірмей жеделдетілген сараптама жүргізу туралы өтінішхат жіберуге құқылы.
Өтінішпен бір мезгілде өтінімді жеделдетілген түрде қарау үшін белгіленген төлемді растайтын құжат ұсынылады. Белгіленген төлем болмаған кезде өтінішхат берілмеген болып есептеледі, ол туралы өтінім берілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тиісті хабарлама жіберіледі.
Өтініммен бір мезгілде жеделдетілген сараптама жүргізу туралы өтінішхат берген кезде алдын ала сараптама он жұмыс күні ішінде, толық сараптама өтінім берілген күннен бастап үш ай ішінде жүргізіледі.
Өтінім бергеннен кейін өтініш келіп түскен кезде алдын ала сараптама жеті жұмыс күні ішінде, толық сараптама – өтінішхат берілген және жеделдетілген сараптама жүргізгені үшін ақы төленген күннен бастап бір ай ішінде, сондай-ақ белгіні тауар белгісі ретінде тіркеуге қарсылық беру мерзімі өткен кезде жүргізіледі.
Өтінімнің жеделдетілген сараптамасын есептеу мерзімі сараптаманың сұрау салуы бойынша өтініш берушіден қажетті мәліметтерді алғанға дейін тоқтатыла тұрады.

В случае использования заявителем прав, предусмотренных подпунктами 4), 5), 7) статьи 13 Закона, сроки проведения ускоренной предварительной и полной экспертизы приостанавливаются.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. В течение пяти рабочих дней с даты завершения предварительной экспертизы сведения о заявке, принятой к рассмотрению, публикуются еженедельно в бюллетене.
Сведения в бюллетене по заявке на товарный знак публикуются в объеме, определенном в пункте 11 настоящих Правил.
Любое заинтересованное лицо вправе в течение двух месяцев со дня публикации подать в экспертную организацию возражение против регистрации заявленного обозначения в качестве товарного знака по основаниям, предусмотренным статьями 6 и 7 Закона, в соответствии с пунктом 1 статьи 11-2 Закона.
После вынесения окончательного решения экспертная организация в течение 5 рабочих дней направляет заявителю, подавшему возражение уведомление о принятом решении, в порядке, предусмотренном пунктом 1 статьи 11-2 Закона.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Полная экспертиза проводится в течение семи месяцев с даты подачи заявки.
Экспертная организация на любой стадии полной экспертизы запрашивает дополнительные или уточняющие сведения, без которых проведение полной экспертизы невозможно.
При направлении запроса заявителю срок проведения полной экспертизы продлевается не более чем на три месяца с даты направления запроса.
Срок исчисления экспертизы заявки приостанавливается до получения ответа на запрос экспертизы. В случае непредставления заявителем в установленный срок дополнительных материалов либо ходатайства о продлении указанного срока делопроизводство прекращается и заявка считается отозванной.
При отсутствии ответа на запрос полной экспертизы или ходатайства о продлении срока представления ответа на запрос предварительной экспертизы по истечении установленных сроков, делопроизводство по заявке прекращается, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня истечения установленного срока направляется соответствующее уведомление.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Не обладают различительной способностью обозначения, состоящие только из элементов:
вошедших во всеобщее употребление для обозначения товаров (услуг) определенного вида;
Обозначением, вошедшим во всеобщее употребление, является обозначение, которое в результате его длительного использования различными производителями для одного и того же товара (услуги) или товара (услуги) того же вида стало указанием определенного вида товара (услуги), то есть видовым понятием.
являющихся общепринятыми символами и терминами;
Обозначением, являющимся общепринятым символом, признается обозначение, символизирующее страну, отрасль хозяйства или область деятельности, к которым относятся заявленные на регистрацию товары.
К общепринятым терминам в том числе относятся различные лексические единицы, характерные для определенных областей науки и техники. Смысловое значение общепринятого термина является не обязательно известным широкому кругу потребителей. Термин является устоявшимся среди определенного круга специалистов конкретных областей науки и техники, связанных с производством товаров или оказанием услуг, в отношении которых испрашивается охрана товарного знака.
Основными источниками для определения термина являются терминологические словари, специализированная литература.
указывающих на вид, качество, количество, свойство, назначение, ценность товаров, место и время их производства или сбыта, а также место оказания услуг;
К таким обозначениям относятся, в частности, обозначения следующих категорий:
качество товаров;
указание на свойство товаров;
указание на материал или состав сырья;
указание на вес, объем, цену товаров;
дата производства товаров;
данные по истории создания производства;
обозначения, состоящие частично или полностью из географических названий, которые могут быть восприняты как указания на место нахождения изготовителя товара.
Вид товара (услуги) – совокупность товаров, отличающихся индивидуальным назначением и признаками.
Качество товара – совокупность потребительских свойств товара, обуславливающих его пригодность удовлетворять текущие и перспективные потребности в соответствии с его назначением.
Свойство товара – проявляющиеся в процессе приобретения и использования потребителем товара по своему прямому назначению свойства, физические и нефизические характеристики товара, оказывающие воздействие на покупателя.
Ценность товара – это характеристика товара, указывающая на его значимость и полезность для потребителя.
Количество – это категория, характеризующая товары со стороны величины, веса, объема, числа.
Время производства и сбыта товара - указание в обозначении дня, месяца, года или даты в целом, которые указывают на время производства товара, переход товара от производителя к потребителю.
воспроизводящих МНН лекарственных средств или их основы;
место оказания услуги – это географическое наименование, указывающее на территорию, на которой оказывается услуга.
При экспертизе обозначений, поданных на регистрацию в качестве товарного знака в отношении фармацевтических препаратов (лекарственных средств), учитывается перечень МНН, который формируется и ведется ВОЗ.
имеющих прямую описательную связь с товарами или услугами, для обозначения которых они используются.
К описательным обозначениям относятся обозначения, описывающие товар или услугу в целом или какие-либо его характеристики и (или) особенности.
Может быть признан описательным элемент, который, хотя и отличается от описательного элемента орфографией, но может быть воспринят потребителем как описательный.
Для установления различительной способности обозначения используется информация, включая энциклопедии, справочники, толковые и другие словари, сведения, полученные из сети Интернет.";
абзац шестой пункта 16 изложить в следующей редакции:
"Обозначение или элемент (ы) обозначения считаются "едиными", если являются интегрированными, настолько объединҰнными вместе, что не рассматриваются раздельно. При этом объединение словесных элементов исключительно из неохраноспособных словесных элементов не влечет охраноспособность слова в целом.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

Өтініш беруші Заңның 13-бабының 4), 5), 7) тармақшаларында көзделген құқықтарды пайдаланған жағдайда жеделдетілген алдын ала және толық сараптама жүргізу мерзімдері тоқтатыла тұрады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қарастыруға қабылданған өтінім бойынша мәлімет алдын ала сараптама аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бюллетенде жарияланады.
Бюллетенде өтінім бойынша мәліметтер осы Қағидалардың 11-тармағымен белгіленген көлемде жарияланады.
Кез-келген мүдделі тұлға жарияланған күннен бастап екі ай ішінде Заңның 11-2 бабының 1-тармағына сәйкес Заңның 6 және 7-баптарында көзделген негіздер бойынша мәлімделген белгіні тауар белгісі ретінде тіркеуге қарсылық білдіруге сараптама ұйымына беруге құқылы.
Түпкілікті шешім шығарылғаннан кейін сараптама ұйымы 5 жұмыс күні ішінде Заңның 11-2 бабының 1-тармағында көзделген тәртіппен қабылданған шешім туралы қарсылық берген өтініш берушіге хабарлама жібереді.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Толық сараптама өтінім берілген күннен бастап жеті ай ішінде жүргізіледі.
Сараптама ұйымы толық сараптаманың кез келген сатысында толық сараптама жүргізу мүмкін болмайтын қосымша немесе нақтылаушы мәліметтерді сұратады.
Сұрау салу өтініш берушіге жіберілген кезде толық сараптама жүргізу мерзімі сұрау салу жіберілген күннен бастап үш айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
Өтінімнің сараптамасын есептеу мерзімі сараптаманың сұрау салуына жауап алынғанға дейін тоқтатыла тұрады. Өтініш беруші белгіленген мерзімде қосымша материалдарды не көрсетілген мерзімді ұзарту туралы өтінішті ұсынбаған жағдайда іс жүргізу тоқтатылады және өтінім кері қайтарып алынды деп есептеледі.
Толық сараптаманың сұрау салуына жауап немесе алдын ала сараптаманың сұрау салуына жауап беру мерзімін ұзарту туралы өтініш болмаған кезде белгіленген мерзімдер өткеннен кейін өтінім бойынша іс жүргізу тоқтатылады, бұл туралы өтініш берушіге белгіленген мерзім өткен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Тек келесі элементтерден тұратын белгілердің ажыратылатын реңкi жоқ:
Тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) белгiлi бiр түрiн белгiлеу үшiн жалпыға ортақ қолданысқа енген;
жалпыға бірдей пайдалануға енгізілген белгі бұл әртүрлі өндірушілердің сол тауар (қызмет) немесе сол түрдегі тауар (қызмет) үшін ұзақ уақыт пайдалануы нәтижесінде белгілі бір тауар (қызмет) түрін, яғни түр түсінігін көрсететін белгі.
жалпыға ортақ қабылданған рәмiздер мен терминдер болып табылатын;
жалпыға ортақ қабылданған рәмiздер мемлекетті, әрекет ету немесе шаруашылық саласын символмен көрсететін белгілер болып табылады.
Жалпыға ортақ қабылданған терминдерге сонымен қатар белгілі ғылым мен техника саласына сәйкес түрлі лексикалық белгілер жатады.
Жалпыға ортақ қабылданған терминнің мағынасы тұтынушылардың кең ауқымына мәлім болуы міндетті емес. Термин тауар таңбасы тіркеуге берілген тауарлар өндіру мен қызметтерді ұсынуға байланысты нақты ғылым және техника саласындағы мамандардың белгілі ауқымына орнатылған болып табылады.
Терминді анықтаудың негізгі көздері болып терминологиялық сөздіктер, мамандандырылған әдебиет болып табылады.
Тауарлардың түрін, сапасын, санын, қасиетін, мақсатын, құндылығын, оларды өндіру немесе өткізу орны мен уақытын, сондай-ақ қызмет көрсету орнын көрсететін белгілер жатады.
Ондай белгілерге атап айтқанда келесі категориядағы белгілер жатады:
тауар сапасы;
тауар қасиетін көрсететін;
материал немесе шикізат құрамын көрсететін;
тауар салмағын, көлемін, бағасын көрсететін;
тауар дайындау мерзімін көрсету;
өндірісті басту тарихы туралы мәліметтер;
тауар өндірушінің орналасқан жері болып қабылдана алатын толық немесе ішінара географиялық атаулардан тұратын белгілер.
Тауар (қызмет) түрі – жеке тағайындау және белгілермен ерекшеленетін тауарлар жиынтығы.
Тауар сапасы – тағайындауына сәйкес нақты және алдағы сұранысты қанағаттандыруға қолжетімділігін шарттайтын тауардың тұтынушылық белгілерінің жиынтығы.
Тауар ерекшелігі – иелену және қолдану барысында өзінің нақты тағайындауына байланысты көрініс табатын, сатып алушыға әсер ететін физикалық және физикалық емес ерекшеліктер.
Тауар құндылығы – тауардың тұтынушыға қатысты маңыздылығы мен пайдалығын көрсететін сипаттама.
Саны – мөлшері, салмағы, көлемі, саны жағынан сипаттау категориясы.
Тауарды өндіру мен сату уақыты – белгіде тауарды өндіруді, өндірушіден тұтынушыға берілу уақытын жалпы көрсететін жылды, айды, күнді қолдану.
ПХА-ны болатын дәрілік заттар немесе олардың негіздері;
Қызмет көрсету орны – қызмет көрсетілетін аумақты көрсететін географиялық атау.
Тауар таңбасы ретінде дәрілік заттарға берілген белігіге сараптама жүргізу барысында Дүниежүзілік халықаралық денсаулық сақтау ұйымымен қалыптастырылатын ПХА ескеріледі.
тауарларды немесе көрсетiлген қызметтердi белгiлеу үшiн пайдаланылатын олармен тiкелей сипаттық байланысы бар белгілер;
Сипаттық белгілерге тауарды немесе қызметті жалпы немесе олардың қандайд да бір ерекшеліктерін сипаттайтын белгілер жатады.
Белгілеудің айырым қабілетін белгілеу үшін энциклопедияларды, анықтамалықтарды, түсіндірме және басқа да сөздіктерді, Интернет желісінен алынған мәліметтерді қоса алғанда, ақпарат пайдаланылады.
Сипаттық белгі ретінде тану үшін энциклопедиялардағы, анықтамалардағы, сөздіктердегі, сонымен қатар Интернет желісіндегі мәліметтер қолданылады.";
16-тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Белгілеу белгісі немесе элементі (элементтері), егер біріктірілген, немесе соншалықты біріктірілген болса, оларды бөлек қарау мүмкін болмаса, "бірыңғай" болып саналады. Бұл жағдайда сөздік элементтерді тек сақталмайтын сөздік элементтерден біріктіру сөздің тұтастай қорғалуына әкеп соқпайды.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"17. Не регистрируются в качестве товарных знаков обозначения, воспроизводящие:
- государственные гербы, флаги, эмблемы и их элементы;
- сокращенные или полные наименования международных организаций и их гербы, флаги, эмблемы и их элементы;
- официальные контрольные, гарантийные и пробирные клейма, печати, олимпийскую символику, награды и другие знаки отличия, а также их элементы;
- сертификационные знаки и их элементы;
- обозначения, сходные до степени смешения с вышеперечисленными.
При экспертизе обозначений, воспроизводящих государственные гербы, флаги и эмблемы проводится поиск в международной базе охраняемых знаков в силу статьи 6 Парижской конвенции.";
абзац шестой пункта 18 изложить в следующей редакции:
"К обозначениям, являющимся ложными или способными ввести в заблуждение относительно места производства товара и оказания услуг, относятся обозначения, включающие географические наименования, способные ввести в заблуждение потребителя относительно места нахождения заявителя.";
подпункт 3) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"3) среди ранее зарегистрированных и заявленных на регистрацию в качестве географических указаний и наименований мест происхождения товаров, имеющих более ранний приоритет;";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Сходство словесных обозначений определяется путем сравнения:
со словесными обозначениями, выполненными как стандартным шрифтом, так и в особом графическом исполнении;
с комбинированными обозначениями, в состав которых входят словесные элементы.
Сходство словесных обозначений определяется на основании таких критериев как: фонетика (звуковое сходство), графика (визуальное сходство) и семантика (сходство по смыслу).
Перечисленные критерии учитываются в сочетаниях.
Если словесные элементы состоят из двух и более слов, экспертизой учитывается каждое слово в отдельности, и его влияние на обозначение в целом.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"При определении сходства буквенных и цифровых элементов признаки звукового сходства словесных обозначений не применяются.
Сходство буквенных и цифровых элементов определяется в плане графического (визуальное) исполнения на основании следующих признаков:
общее зрительное впечатление;
вид шрифта;
графическое написание с учетом характера букв (например, печатные или письменные, заглавные или строчные);
расположение букв по отношению друг к другу;
алфавит;
цвет или цветовое сочетание.";
абзац первый пункта 44 изложить в следующей редакции:
"44. Регистрация обозначения, сходного до степени смешения с товарным знаком, указанным в подпунктах 1), 2), 3) пункта 1 статьи 7 Закона, допускается с письменного согласия владельца. Письменное согласие владельца тождественного товарного знака не принимается.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:

"17. Тауар таңбасы ретінде келесіні бейнелейтін белгілер тіркелмейді:
- мемлекеттік елтаңбалар, тулар, эмблемалар және олардың элементтері;
- халықаралық ұйымдардың қысқартылған немесе толық атаулары, олардың елтаңбалары, тулар, эмблемалар және олардың элементтері;
- ресми бақылау, кепілдік және сынамалық таңбалар, мөрлер, олимпиадалық символика, наградалар және басқа да айырым белгілері, сондай-ақ олардың элементтері;
- сертификаттау белгілері және олардың элементтері;
- жоғарыда аталған белгілермен шатастыру дәрежесіне дейін ұқсас белгілер.
Мемлекеттік елтаңбаларын, туларын және эмблемаларын бейнелейтін белгілеріне сарапатама жасалғанда Париж конвенциясының 6-бабына сәйкес қорғалатын белгілердің халықаралық базасында іздеу жүргізіледі.";
18-тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тауардың өндірілген орны мен қызметтердің көрсетілу орнына қатысты жалған немесе жаңылыстыруы мүмкін белгілерге тұтынушыны өтініш берушінің орналасқан жері туралы жаңылыстыруы мүмкін географиялық атауларды қамтитын белгілер жатады.";
23-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бұрын географиялық нұсқамалар және тауарлардың шыққан жерлерінің атаулары ретінде тіркелген және тіркеуге өтініш берілген, бұрынғы басымдығы бар тауарлардың арасында;";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Сөздік белгілердің ұқсастығы салыстыру арқылы анықталады:
стандартты шрифтпен де, арнайы графикалық нұсқада да жасалған сөздік белгілермен;
сөздік элементтерді қамтитын аралас белгілермен;
сөздік белгілердің ұқсастығы мынадай критерийлер негізінде айқындалады: фонетика (дыбыстық ұқсастық), графика (визуалды ұқсастық) және семантика (мағынасы бойынша ұқсастық);
Аталған критерийлер комбинацияларда ескерілуі мүмкін.
Егер ауызша элементтер екі немесе одан да көп сөзден тұрса, сараптама әрбір сөзді жеке-жеке және оның жалпы белгілеуге әсерін ескереді.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Әріптік және цифрлық элементтердің ұқсастығын анықтағанда, сөздік белгілердің дыбыстық ұқсастығы қолданылмайды.
Әріптердің және цифрлық элементтердің ұқсастығы келесі сипаттамаларға негізделген графикалық (көрнекі) көрсеткіштер бойынша анықталады:
жалпы көркемдік әсер;
шрифт түрі;
әріптердің сипатын ескере отырып графикалық жазу (мысалы, басылған немесе жазылған, бас әріппен немесе кіші әріппен);
бір-біріне қатысты әріптердің орналасуы;
алфавит;
түс немесе түстер үйлестері.";
44-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Заңның 7-бабы 1-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген тауар белгісімен араласу дәрежесіне дейін ұқсас белгіні тіркеуге иесінің жазбаша келісімімен жол беріледі, ұқсас тауар белгісі иесінің жазбаша келісімі қабылданбайды.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"47. Если заявленное обозначение противоречит требованиям, установленным статьями 6, 7 Закона, полностью или в части заявленных товаров и (или) услуг, экспертной организацией выносится экспертное заключение о предварительном отказе или о частичной регистрации.
Если товарный знак содержит обозначения, указанные в пунктах 1 и 2 статьи 6 Закона, и они не занимают в нем доминирующего положения согласно пункту 16 настоящих Правил, - выносится экспертное заключение о предварительной частичной регистрации с указанием элементов, которым не предоставляется самостоятельная правовая охрана (дискламация).
Экспертное заключение о предварительном отказе или о частичной регистрации содержит следующие сведения:
заявленное обозначение;
вид заявленного обозначения;
адрес для переписки;
наименование или имя, фамилия и отчество (при его наличии) заявителя;
код страны по стандарту ST.3 ВОИС;
номер заявки;
дату подачи;
дату конвенционного приоритета, а также номер, дату и код страны подачи заявки, на основании которой установлен, если испрашивается конвенционный приоритет;
дату выставочного приоритета, если испрашивается выставочный приоритет;
перечень товаров и услуг, сгруппированных по классам МКТУ;
неохраняемые элементы;
указание на то, что заявленное обозначение подано на регистрацию в качестве коллективного товарного знака;
указание цвета или цветового сочетания, если товарный знак регистрируется в цвете;
мотив полного или частичного отказа с обоснованием и указанием норм Закона.
После вынесения заключения о предварительной частичной регистрации заявителю или его представителю направляются экспертное заключение о предварительной частичной регистрации.
В случае согласия заявителя с вынесенным предварительным заключением экспертизы о частичной регистрации в течение пяти рабочих дней после вынесения решения о регистрации заявителю или его представителю направляется уведомление о регистрации, к которому прилагается решение о частичной регистрации, счет на оплату за регистрацию товарного знака.
В случае непредставления заявителем письма о согласии с вынесенным предварительным заключением экспертизы о частичной регистрации по истечении пяти месяцев с даты направления заключения экспертной организацией выносится окончательное заключение и принимается решение о частичной регистрации товарного знака, которые в течение пяти рабочих дней направляются заявителю или его представителю вместе с уведомлением о регистрации и счетом на оплату за регистрацию товарного знака.
В случае несогласия заявителя с вынесенным предварительным заключением экспертизы заявитель вправе в трҰхмесячный срок со дня направления ему предварительного экспертного заключения об отказе в регистрации или о частичной регистрации представить мотивированное возражение и документ, подтверждающий оплату за рассмотрение возражения. По результатам рассмотрения возражения экспертная организация выносит окончательное заключение в течение трех месяцев со дня его поступления, а в случае ускоренного рассмотрения — в течение одного месяца со дня поступления возражения.
При отсутствии документа, подтверждающего оплату в течение одного месяца, возражение считается неподанным, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня истечения установленного срока направляется соответствующее уведомление.";
пункт 59 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"В случае внесения заявителем изменений, дополнений, уточнений или исправлений в материалы заявки после вынесения предварительного заключения о частичной регистрации либо об отказе в регистрации, и если указанные изменения устраняют основания для отказа, заявитель обязан представить возражение в письменной форме.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:

"47. Егер өтінімде көрсетілген белгі Заңның 6 және 7-баптарында белгіленген талаптарға толық немесе ішінара сәйкес келмесе, өтінімдегі тауарлар мен (немесе) қызметтерге қатысты, сараптама ұйымы алдын ала кері қайтару немесе ішінара тіркеу туралы сараптама қорытындысын шығарады.
Егер тауар белгісінде Заңның 6-бабының 1 2-тармақтарында көрсетілген белгілер болса, және олар осы Қағиданың 16-тармағына сәйкес доминантты орын алмайтын болса, алдын ала ішінара тіркеу туралы сараптама қорытындысы шығарылады, оған тәуелсіз құқықтық қорғау берілмейтін элементтер (дискламация) көрсетіледі.
Алдын ала кері қайтару немесе ішінара тіркеу туралы сараптама қорытындысында келесі мәліметтер қамтылады:
өтінімде көрсетілген белгі;
өтінімдегі белгі түрі;
хат-хабар алмасу мекен-жайы;
өтінім берушінің атауы немесе аты-жөні (бар болса, әкесінің аты);
ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша ел коды;
өтінім нөмірі;
өтінім берілген күн;
конвенциялық преференция күні, сонымен қатар өтінімнің негізінде белгіленген өтінім нөмірі, күні және ел коды, егер конвенциялық преференция сұралса;
көрме преференция күні, егер көрме преференция сұралса;
ТКҚХС бойынша сыныптарға бөлінген тауарлар мен қызметтер тізімі;
құқықтық қорғауға жатпайтын элементтер;
өтінімде көрсетілген белгі коллективті тауар белгісі ретінде тіркелетінін көрсету;
тауар белгісі түсті тіркеуге жатса, түс немесе түстер комбинациясын көрсету;
толық немесе ішінара кері қайтару себебі, оның негіздемесі және Заң нормаларына сілтемелер.
Алдын ала ішінара тіркеу туралы қорытынды шығарылғаннан кейін, өтінім берушіге немесе оның өкіліне алдын ала ішінара тіркеу туралы сараптама қорытындысы жіберіледі.
Егер өтінім беруші ішінара тіркеу туралы алдын ала сараптама қорытындысына келісетін болса, тіркеу туралы шешім шығарылғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде өтінім берушіге немесе оның өкіліне тіркеу туралы хабарлама жіберіледі, оған ішінара тіркеу шешімі және тауар белгісін тіркеуге арналған төлем шоты қосылады.
Егер өтінім беруші ішінара тіркеу туралы алдын ала сараптама қорытындысына келісетінін жазбаша түрде ұсынбаса, сараптама қорытындысы жолданған күннен бастап бес ай өткеннен кейін сараптама ұйымы соңғы қорытынды шығарады және тауар белгісінің ішінара тіркеу туралы шешім қабылданады. Бұл қорытынды және шешім бес жұмыс күні ішінде өтінім берушіге немесе оның өкіліне тіркеу туралы хабарлама және тауар белгісін тіркеуге арналған төлем шоты қосылып жіберіледі.
Егер өтінім беруші алдын ала сараптама қорытындысына келіспесе, тіркеуден бас тарту немесе ішінара тіркеу туралы алдын ала сараптама қорытындысы жолданған күннен бастап үш ай ішінде өтінім беруші негізделген қарсылық және қарсылықты қарау үшін төлемді растайтын құжат ұсынуға құқылы.
Қарсылық қаралғаннан кейін сараптама ұйымы оның түскен күнінен бастап үш ай ішінде соңғы қорытынды шығарады, ал жедел қарау жағдайында қарсылық түскен күннен бастап бір ай ішінде болады.
Егер бір ай ішінде төлемді растайтын құжат ұсынылмаса, қарсылық ұсынылмаған болып есептеледі, бұл туралы өтінім берушіге белгіленген мерзім аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.";
59-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Өтінім беруші алдын ала ішінара тіркеу туралы немесе тіркеуден бас тарту туралы қорытынды берілгеннен кейін өтінім материалына өзгерістер, толықтырулар, нақтылаулар немесе түзетулер енгізсе, және аталған өзгерістер бас тарту негіздерін жойса, өтінім беруші жазбаша түрде қарсылық білдіре алады.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"62. К ходатайству о внесении изменений, дополнений, уточнений и исправлений в материалы заявки, поданному по инициативе заявителя, прилагается документ об оплате за внесение изменений в материалы заявки на регистрацию товарного знака.
В случае отсутствия документа об оплате на момент подачи ходатайства, экспертной организацией направляется заявителю уведомление с приложением счҰта на оплату.
Срок для оплаты составляет один месяц с даты направления уведомления.
При отсутствии документа, подтверждающего оплату, ходатайство о внесении изменений к рассмотрению не принимается, о чем заявитель уведомляется в течение пяти рабочих дней.";
Заголовок Параграфа 1 Главы 5 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Порядок подачи заявки на географическое указание, наименование места происхождения товара";
дополнить пунктом 73-1 следующего содержания:
"73-1. Требования к документам, содержащимся в заявке на географическое указание, наименование места происхождения товара.
Заявка на географическое указание должна относиться к одному географическому указанию и содержать сведения, указанные в пункте 2 статьи 29 Закона.
Заявка на наименование места происхождения товара должна относиться к одному наименованию места происхождения товара и содержать сведения, указанные в пунктах 2 и 4 статьи 29 Закона.
Заявление о государственной регистрации должно содержать:
полное наименование заявителя (заявителей), с указанием кода страны по стандарту ВОИС st.3;
сведения о государственной регистрации юридического лица или индивидуального предпринимателя (для заявителей Республики Казахстан);
полный адрес места нахождения или места жительства заявителя (заявителей);
полные сведения о представителе (в случае ведения делопроизводства через представителя)
полный адрес для переписки.
Заявляемое обозначение в качестве наименования места происхождения товаров должно быть словесным.
В качестве географического указания допускается подача комбинированного обозначения.
Вид товара, в отношении которого испрашивается правовая охрана, должен быть указан в виде одного конкретного товара, без использования обобщҰнных или групповых понятий.
Описание определенного качества, репутации или иных характеристик товара должно содержать подробные сведения об исходном сырье, используемом в его производстве, а также о физических (форма, внешний вид, масса, объем), химических (содержание органических и неорганических веществ, элементный состав), микробиологических (использование ферментов, присутствие микроорганизмов), органолептических (запах, консистенция, цвет, тактильные характеристики, аромат, вкус) или иных свойствах товара. В описании необходимо раскрыть, какие из этих свойств в значительной степени обусловлены географическим происхождением товара, включая влияние природных условий, особенностей местной среды, традиционных методов производства или иных факторов, присущих соответствующей территории.
В графе "Указание места происхождения (производства) товара (границ географического объекта)" должно содержаться четкое указание границ, где осуществляется непосредственное производство товара. Границы географического объекта могут быть описаны с помощью координат, естественных границ местности - рек, гор, озер; административных границ или иным способом.
Документы, прилагаемые к заявке.
Сведения, касающиеся связи характеристик товара с местом его происхождения (производства) должны включать подробное описание того, каким образом географические условия, природные факторы и (или) человеческие факторы, присущие соответствующей территории, формируют или обеспечивают определҰнные качества, репутацию либо иные характеристики товара. Указанные сведения должны подтверждать, что данные свойства товара напрямую обусловлены его географическим происхождением и не могут быть достигнуты вне обозначенной территории.
Описание способа производства товара, условиях его хранения и транспортировки, (если это оказывает существенное влияние на формирование и сохранение характеристик товара) должно включать подробное изложение всех стадий технологического процесса, используемых методов и операций, применяемого оборудования, а также требований к исходному сырью и материалам. В описании необходимо указать условия и режимы хранения и транспортировки товара (температурные, влажностные, временные и иные параметры), если они оказывают существенное влияние на формирование, сохранение или обеспечение стабильности его определҰнных качеств, репутации или иных характеристик. Представленные сведения должны позволять установить, каким образом производственные процессы и условия обращения товара связаны с его географическим происхождением и обеспечивают сохранение заявленных свойств.
К сведениям, подтверждающие право осуществлять деятельность по производству товара, относятся: Лицензии, разрешения или иные разрешительные документы, если производство товара подлежит лицензированию или специальному допуску в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Заключение местного исполнительного органа.
Если географический объект, наименование которого заявляется в качестве географического указания, находится на территории Республики Казахстан, к заявке прилагается заключение местного исполнительного органа о том, что в границах данного географического объекта заявитель осуществляет хотя бы одну из стадий производства товара, оказывающую существенное влияние на формирование особых свойств товара.
Если географический объект, наименование которого заявляется в качестве наименования места происхождения товара, находится на территории Республики Казахстан, к заявке прилагается заключение местного исполнительного органа о том, что заявитель производит заявленный товар в границах данного географического объекта.
Заявка на географическое указание, заявка на наименование места происхождения товара и прилагаемые к ним документы представляются на казахском или русском языке. Если документы представлены на другом языке, то заявитель в месячный срок с даты подачи заявки должен представить их перевод на казахский или русский язык.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:

"62. Өтінім берушінің бастамасымен берілген өтінімге сәйкес өтінім материалына өзгерістер, толықтырулар, нақтылаулар және түзетулер енгізу үшін тауар белгісін тіркеу өтінім материалына өзгерістер енгізуге арналған төлем құжаты қоса беріледі.
Егер өтінім берілген сәтте төлем құжаты болмаған жағдайда, сараптама ұйымы өтінім берушіге шот қоса берілген ескерту хат жібереді.
Төлем жасау мерзімі ескерту хат жіберілген күннен бастап бір айды құрайды.
Төлемді растайтын құжат ұсынылмаған жағдайда, өзгерістерді енгізу туралы өтінім қарауға қабылданбайды, бұл туралы өтінім берушіге бес жұмыс күні ішінде хабарланады.";
5-тараудың 1-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Географиялық нұсқамаға және тауар шығарылған жер атауына өтінім беру тәртібі";
мынадай мазмұндағы 73-1-тармақпен толықтырылсын:
"73-1. Географиялық нұсқамаға, тауардың шыққан жерінің атауына өтінімде қамтылатын құжаттарға қойылатын талаптар.
Географиялық нұсқамаға өтінім бір ғана географиялық нұсқамаға қатысты болуы тиіс және Заңның 29-бабының 2-тармағында көрсетілген мәліметтерді қамтуы қажет.
Тауардың шыққан жерінің атауына өтінім бір ғана тауар шыққан жерінің атауына қатысты болуы тиіс және Заңның 29-бабының 2 және 4-тармақтарында көрсетілген мәліметтерді қамтуы қажет.
Мемлекеттік тіркеуге өтініште келесі мәліметтер болуы тиіс:
өтінім берушінің (өтінім берушілердің) толық атауы, ел кодын ДЗМҰ стандарты st.3 бойынша көрсету;
заңды тұлғаның немесе жеке кәсіпкердің мемлекеттік тіркелгендігі туралы мәліметтер (Қазақстан Республикасының өтінім берушілері үшін);
өтінім берушінің (өтінім берушілердің) нақты орналасқан жері немесе тұрғылықты мекенжайы;
өкіл арқылы іс жүргізу жүргізілген жағдайда өкіл туралы толық мәліметтер;
хат-хабар алмасу үшін толық мекен-жай.
Өтінімде ұсынылған белгі тауардың шыққан жерінің атауы ретінде сөздік болуы тиіс.
Географиялық нұсқама ретінде аралас белгіні беруге жол беріледі.
Құқықтық қорғау сұралған тауар түрі бір нақты тауар ретінде көрсетілуі тиіс, жалпы немесе топтық ұғымдарды қолдануға жол берілмейді.
Тауардың белгілі бір сапасы, беделі немесе басқа сипаттамаларын сипаттау кезінде оның өндірісінде қолданылған бастапқы шикізат, сондай-ақ физикалық (форма, сыртқы көрініс, салмақ, көлем), химиялық (органикалық және бейорганикалық заттардың құрамы, элементтік құрам), микробиологиялық (ферменттердің қолданылуы, микроорганизмдердің болуы), органолептикалық (иіс, консистенция, түс, тактильдік сипаттамалар, хош иіс, дәм) немесе басқа қасиеттері туралы толық мәліметтер берілулері тиіс. Сипаттамада осы қасиеттердің қайсысы тауардың географиялық шығу тегіне, соның ішінде табиғи жағдайлардың, жергілікті орта ерекшеліктерінің, дәстүрлі өндіріс әдістерінің немесе сәйкес аймаққа тән басқа факторлардың әсерінен айтарлықтай қалыптасатыны ашық көрсетілуі қажет.
"Тауардың шығарылған (өндірілген) орнын (географиялық объектінің шекараларын) көрсету" бағанында тауарды тікелей өндіру жүзеге асырылатын шекараларды нақты көрсету қамтылуға тиіс. Географиялық объектінің шекаралары координаттар, жергілікті жердің табиғи шекаралары – өзендер, таулар, көлдер; әкімшілік шекаралар немесе басқа тәсілдермен сипатталуы мүмкін.
Өтінімге қоса берілетін құжаттар.
Тауар сипаттамаларының шығарылған (өндірілген) жерімен байланысына қатысты мәліметтер географиялық жағдайлардың, табиғи факторлардың және (немесе) тиісті аумаққа тән адами факторлардың тауардың белгілі бір қасиеттерін, беделін не өзге де сипаттамаларын қалай қалыптастыратынын немесе қамтамасыз ететінін егжей-тегжейлі сипаттауды қамтуға тиіс. Көрсетілген мәліметтер тауардың осы қасиеттері оның географиялық шығу тегіне тікелей байланысты екенін және белгіленген аумақтан тыс жерде қол жеткізуге болмайтынын растауға тиіс.
Тауарды өндіру тәсілін, оны сақтау және тасымалдау шарттарын сипаттау (егер бұл тауардың сипаттамаларын қалыптастыруға және сақтауға айтарлықтай әсер етсе) технологиялық процестің барлық кезеңдерін, қолданылатын әдістер мен операцияларды, қолданылатын жабдықты, сондай-ақ бастапқы шикізат пен материалдарға қойылатын талаптарды егжей-тегжейлі баяндауды қамтуы тиіс. Сипаттамада, егер олар оның белгілі бір қасиеттерінің, беделінің немесе өзге де сипаттамаларының қалыптасуына, сақталуына немесе тұрақтылығын қамтамасыз етуге елеулі әсер етсе, тауарды сақтау және тасымалдау шарттары мен режимдерін (температуралық, ылғалдылық, уақытша және өзге де параметрлер) көрсету қажет. Ұсынылған мәліметтер тауар айналымының өндірістік процестері мен шарттары оның географиялық шығу тегімен қалай байланысты екенін және мәлімделген қасиеттердің сақталуын қамтамасыз ететінін анықтауға мүмкіндік беруі тиіс.
Тауарды өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығын растайтын мәліметтерге: Егер тауарды өндіру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензиялануға немесе арнайы рұқсат етілуге жататын болса, лицензиялар, рұқсаттар немесе өзге де рұқсат беру құжаттары жатады.
Жергілікті атқарушы органның қорытындысы.
Егер атауы географиялық нұсқама ретінде мәлімделетін географиялық объект Қазақстан Республикасының аумағында болса, өтінімге жергілікті атқарушы органның осы географиялық объектінің шекарасында өтінім беруші тауардың ерекше қасиеттерін қалыптастыруға елеулі әсер ететін тауар өндірісінің ең болмағанда бір сатысын жүзеге асыратыны туралы қорытындысы қоса беріледі.
Егер атауы тауар шығарылған жердің атауы ретінде мәлімделетін географиялық объект Қазақстан Республикасының аумағында болса, өтінімге өтінім беруші мәлімделген тауарды осы географиялық объектінің шекарасында өндіретіні туралы жергілікті атқарушы органның қорытындысы қоса беріледі.
Географиялық нұсқамаға өтінім, тауардың шыққан жерінің атауына өтінім және оларға қоса берілген құжаттар қазақ немесе орыс тілінде ұсынылуы тиіс. Егер құжаттар басқа тілде берілсе, өтінім беруші өтінім берілген күннен бастап бір ай ішінде оларды қазақ немесе орыс тіліне аударып тапсыруы қажет.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"74. Экспертиза на географическое указание, наименование места происхождения товара проводится в течение трех месяцев с даты подачи заявки.
Экспертная организация на любой стадии экспертизы запрашивает дополнительные или уточняющие сведения, без которых проведение экспертизы невозможно.
При направлении запроса заявителю срок проведения экспертизы продлевается не более чем на три месяца с даты направления запроса.
По ходатайству заявителя срок представления ответа на запрос может быть продлҰн не более чем на шесть месяцев, при условии, что ходатайство поступило до истечения установленного срока представления ответа.
При отсутствии ответа на запрос экспертизы или ходатайства о продлении срока представления ответа на запрос экспертизы по истечении установленных сроков, делопроизводство по заявке прекращается, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня истечения установленного срока направляется соответствующее уведомление.";
дополнить пунктом 74-1 следующего содержания:
"74-1. В ходе проведения экспертизы проверяются соответствие заявляемого обозначения требованиям, установленным статьями 26, 27, 29 Закона.";
дополнить пунктом 74-2 следующего содержания:
"74-2. Не регистрируются в качестве географических указаний и наименований мест происхождения товаров обозначения:
представляющие собой наименования географических объектов, способные ввести в заблуждение относительно места производства товара;
Обозначением, вводящим в заблуждение относительно места производства товара, является обозначение, указывающее на географический объект, не связанный с фактическим местом производства товара.
формально указывающие на истинное место производства товара, но дающие ошибочное представление о том, что товар происходит с другой территории;
Обозначением, дающим ошибочное представление о месте происхождения товара, является обозначение, которое формально содержит название действительного географического объекта, но создает у потребителя впечатление, что товар произведен в другом месте.
содержащие наименования географических объектов, не связанные с местом производства товаров;
Обозначением, не связанным с местом производства товара, является обозначение, которое включает название географического объекта, но этот объект не имеет отношения к фактическому месту изготовления или происхождения товаров, в отношении которых запрашивается регистрация.
ранее зарегистрированные в качестве географического указания и наименования места происхождения товара в отношении товара того же вида;
Обозначением, ранее зарегистрированным в отношении товаров того же вида, является обозначение, уже получившее правовую охрану в качестве географического указания или наименования места происхождения товара для данного вида товаров, вследствие чего его повторная регистрация не допускается.
тождественные или сходные с ранее зарегистрированным на имя другого лица обозначением, если использование такого географического указания и такого наименования места происхождения товара способно ввести потребителя в заблуждение относительно товара, его изготовителя;
Обозначением, способным ввести потребителя в заблуждение, является обозначение, тождественное или сходное с ранее зарегистрированным на имя другого лица, которое создает у потребителя ошибочное представление о происхождении товара или его изготовителе.";

"74. Географиялық нұсқама, тауардың шыққан жерінің атауына сараптама өтінім берілген күннен бастап үш ай ішінде жүргізіледі.
Сараптама ұйымы сараптама жүргізудің кез келген сатысында сараптама жүргізу үшін қажетті қосымша немесе нақтылаушы мәліметтерді сұратуға құқылы.
Өтінім берушіге сұрау салу жолданған жағдайда, сараптама жүргізу мерзімі сұрау салу жіберілген күннен бастап үш айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін.
Өтінім берушінің өтініші бойынша, егер өтініш жауап беру үшін белгіленген мерзім аяқталғанға дейін келіп түскен жағдайда, сұрау салуға жауап беру мерзімі алты айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін.
Сараптама сұрауына жауап немесе сұрау салуға жауап беру мерзімін ұзарту туралы өтініш белгіленген мерзімдер аяқталғаннан кейін келіп түспеген жағдайда, өтінім бойынша іс жүргізу тоқтатылады, бұл туралы өтінім берушіге белгіленген мерзім аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.";
мынадай мазмұндағы 74-1-тармақпен толықтырылсын:
"74-1. Сараптама жүргізу барысында өтінімде көрсетілген белгі Қазақстан Республикасының осы Заңының 26, 27, 29-баптарында белгіленген талаптарға сәйкестігі тексеріледі.";
мынадай мазмұндағы 74-2-тармақпен толықтырылсын:
"74-2. Географиялық нұсқамалар және тауарлардың шыққан жерінің атаулары ретінде мынадай белгілер тіркелмейді:
тауардың өндірілген орнына қатысты жаңылыстыруы мүмкін географиялық объектілердің атауларын білдіретін белгілер.
Тауардың өндірілген орнына қатысты жаңылыстырушы белгі деп тауардың нақты өндірілген орнына байланысты емес географиялық объектіні көрсететін белгі танылады.
Тауардың нақты өндірілген орнын формальды түрде көрсеткенімен, тауар басқа аумақтан шыққан деген қате түсінік қалыптастыратын белгілер.
Тауардың шыққан жері туралы қате түсінік беретін белгі деп формальды түрде нақты географиялық объектінің атауын қамтығанымен, тұтынушыда тауардың басқа жерде өндірілгені туралы әсер қалдыратын белгі танылады.
Тауарлардың өндірілген орнына байланысты емес географиялық объектілердің атауларын қамтитын белгілер.
Тауардың өндірілген орнына байланысты емес белгі деп географиялық объектінің атауын қамтығанымен, тіркеу сұралып отырған тауарлардың нақты өндірілген немесе шыққан орнына қатысы жоқ объектіні білдіретін белгі танылады.
осы тектес тауарларға қатысты бұрын географиялық нұсқама немесе тауардың шыққан жерінің атауы ретінде тіркелген белгілер.
Осы тектес тауарларға қатысты бұрын тіркелген белгі деп аталған тауар түрі үшін географиялық көрсеткіш немесе тауардың шыққан жерінің атауы ретінде құқықтық қорғауға ие болған белгі танылады, осыған байланысты оны қайта тіркеуге жол берілмейді.
егер мұндай географиялық нұсқаманы немесе тауардың шыққан жерінің атауын пайдалану тұтынушыны тауарға немесе оның өндірушісіне қатысты жаңылыстыруы мүмкін болса, басқа тұлғаның атына бұрын тіркелген белгімен бірдей немесе ұқсас белгілер.
Тұтынушыны жаңылыстыруы мүмкін белгі деп басқа тұлғаның атына бұрын тіркелген белгімен бірдей немесе ұқсас болып, тұтынушыда тауардың шығу тегі немесе оның өндірушісі туралы қате түсінік қалыптастыратын белгі танылады.";

приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 15 к настоящему перечню.
в Правилах проведения экспертизы заявок о регистрации топологий интегральных микросхем, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Заявка подается в экспертную организацию через канцелярию, либо направляется по почте, либо через официальный сайт экспертной организации www.qazpatent.kz или вебпортал электронного правительства www. egov.kz.";
абзац второй подпункта 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"К заявке прилагается документ, подтверждающий оплату за прием и проведение экспертизы по заявке на регистрацию топологий интегральных микросхем.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Заявка и прилагаемый к ней документ представляются на казахском и русском языках. Если прочие документы заявки представлены на другом языке, к заявке прилагается их перевод.
Перевод должен быть представлен одновременно с заявкой или в течение двух месяцев с даты поступления заявки.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Производство дел ведется на казахском или русском языке. Материалы, невозможные к прочтению, не рассматриваются. Лицу, подавшему такие материалы, направляется соответствующее уведомление.";
абзац первый пункта 18 изложить в следующей редакции:
"18. До регистрации топологии в Государственном реестре топологий интегральных микросхем, заявитель вправе дополнять, уточнять и исправлять материалы заявки.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Экспертной организацией в течение пяти рабочих дней при рассмотрении заявки проверяется:
наличие документов, которые содержатся в заявке или прилагаются к ней;
соблюдение установленных настоящими Правилами требований к документам заявки.
Рассмотрение заявки осуществляется без проверки оригинальности топологии, права заявителя на защиту или достоверности сведений, указанных в заявлении.
Срок исчисления экспертизы заявки приостанавливается до получения ответа на запрос экспертизы.
Если в результате экспертизы будет установлено, что документы соответствуют установленным требованиям, экспертная организация принимает решение о регистрации топологии интегральных микросхем.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. При отсутствии в заявке документов, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил, или выявлении недостатков в оформлении документов, препятствующих их непосредственному воспроизведению (нарушение требований к формату листов, размерам полей, качество печати), заявителю направляется запрос с предложением в месячный срок с даты его направления представить исправленные или отсутствующие документы. Если заявитель в установленный срок не представит запрашиваемые материалы, заявка считается отозванной и делопроизводство прекращается, о чем заявитель уведомляется в течение трех рабочих дней.".
Приложение 1 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года № 98
Приложение 1
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестрах
патентных поверенных и
внесения в них изменений
Председателю Комитета
по правам интеллектуальной
собственности Министерства
юстиции Республики Казахстан
от _________________________
(фамилия имя отчество
(при его наличии) гражданина,
индивидуальный
идентификационный номер)
Адрес местожительства:
___________________________
___________________________
(почтовый индекс, область,
город, район, населенный пункт,
наименование улицы,
номер дома/здания)
Заявление о допуске к аттестации лица, претендующего на занятие деятельностью патентного поверенного Республики Казахстан по специализации в области товарных знаков, географических указаний, наименований места происхождения товара
Прошу допустить меня к аттестации на занятие деятельностью патентного
поверенного Республики Казахстан по специализации в области товарных знаков,
географических указаний, наименований места происхождения товара.
За предоставление достоверных сведений несу персональную ответственность,
а также согласен (а), на использование сведений, составляющих охраняемую
Законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании данной
государственной услуги.
Номер телефона:
E-mail:
Факс:
Комплект требуемых документов:
- сведения для прохождения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью
патентного поверенного;
- электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность со стажем
работы не менее четырех лет в сфере охраны и защиты прав интеллектуальной
собственности либо стажировку в палате патентных поверенных не менее одного года.
Прилагается _____ листов.
Гражданин _____________________________________ дата: _________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Приложение 2 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года № 98

2-қосымша осы тізбенің 15-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Интегралдық микросхемалар топологияларын тіркеу туралы өтінімдерге сараптама жүргізу қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өтінім сараптама ұйымына кеңсе арқылы, почта арқылы немесе сараптама ұйымының ресми www.qazpatent.kz сайты немесе электрондық үкіметтің www.egov.kz веб-порталы арқылы беріледі.";
5-тармақтың 3) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтінімге интегралдық микросхемалар топологияларын тіркеуге арналған өтінімді қабылдау және оған сараптама жүргізу үшін төлемнің жасалғанын растайтын құжат қоса беріледі.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Өтінім және оған қоса берілетін құжат қазақ және орыс тілдерінде ұсынылады. Егер өтінімнің өзге құжаттары басқа тілде ұсынылса, өтінімге олардың аудармасы қоса беріледі.
Аударма өтініммен бір мезгілде немесе өтінім түскен күннен бастап екі ай ішінде ұсынылуға тиіс.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Iс жүргiзу мемлекеттiк немесе орыс тiлiнде жүргiзiледi. Оқуға келмейтін материалдар қаралмайды. Мұндай материалдарды ұсынған тұлғаға тиісті хабарлама жіберіледі.";
18-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Интегралдық микросхемалар топологияларының мемлекеттік тізілімінде топология тіркелгенге дейін өтінім беруші өтінім материалдарын толықтыруға, нақтылауға және түзетуге құқылы.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Сараптама ұйымымен бес жұмыс күні ішінде өтінімді қарастыру барысында: өтiнiште мазмұндалуға немесе оған қоса тiркелуге тиiс құжаттардың болуы;
өтiнiш құжаттарына қойылатын осы Қағиданың белгiленген талаптарының сақталуы тексерiледi.
Өтiнiштi қарау топологияның түпнұсқалылығы, өтiнiш берушiнiң өтiнiште көрсетiлген мәлiметтердi немесе олардың дұрыстығын қорғауға құқығы тексерiлмей жүзеге асырылады. Сараптама сұрауына жауап алынғанға дейін өтінімге сараптама жүргізу мерзімінің есептелуі тоқтатыла тұрады. Сараптама нәтижесінде құжаттардың белгіленген талаптарға сәйкес келетіні анықталған жағдайда, сараптамалық ұйым интегралдық микросхемалар топологиясын тіркеу туралы шешім қабылдайды.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген құжаттар өтінімде болмаған жағдайда немесе құжаттарды тікелей қайта жаңғыртуға кедергі келтіретін ресімдеу кемшіліктері (парақтардың форматына, жиек өлшемдеріне қойылатын талаптардың бұзылуы, басып шығару сапасы) анықталған кезде, өтінім берушіге оларды түзету немесе жоқ құжаттарды ұсыну туралы ұсыныспен, жіберілген күнінен бастап бір ай мерзімде жауап беру үшін сұрау жіберіледі. Өтінім беруші белгіленген мерзімде сұратылған материалдарды ұсынбаған жағдайда, өтінім қайтарып алынған болып есептеледі және іс жүргізу тоқтатылады, бұл туралы өтінім беруші үш жұмыс күні ішінде хабардар етіледі.".
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 29 қаңтардағы
№ 98 Тізбеге
1-қосымша
Патенттік сенім білдірілген
өкіл қызметімен айналысуға
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
Зияткерлік меншік құқығы
комитетінің төрағасына
____________________________
(азаматтың тегi, аты, әкесiнiң
аты (бар болған кезде), жеке
сәйкестендiру нөмiрi)
мекенжайы__________________
(почталық индексi, облысы,
қаласы, ауданы, елдi мекенi,
көше атауы, үй/ғимараттың
нөмiрi)
Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілінің қызметімен айналысуға үміткер адамды тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары саласындағы мамандандыру бойынша аттестаттауға жіберу туралы өтініш
Мені тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары салаласындағы мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкіліне аттесттауға өтуге рұқсат беруді сұраймын.
Шынайы мәліметтер ұсынғаным үшін дербес жауап беремін, сондай-ақ аталған мемлекеттік қызметті көрсету кезінде ақпараттық жүйелердегі Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Телефон нөмірі:
E-mail:
Факс:
Талап етілетін құжат топтамасы:
- патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдардың аттестаттаудан өтуі үшін мәліметтер;
- зияткерлік меншік құқықтарын сақтау және қорғау саласында кемінде төрт жыл жұмыс өтілі бар немесе патенттік сенім білдірілген өкілдер палатасында кемінде бір жыл тағылымдамадан өткен еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Қосымша _____ парақта.
Азамат _______________________________________ күні:__________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 29 қаңтардағы
№ 98 Тізбеге
2-қосымша
Патенттік сенім білдірілген
өкіл қызметімен айналысуға
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларына

Приложение 1-1
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестрах
патентных поверенных
и внесения в них изменений
Председателю Комитета
по правам интеллектуальной
собственности Министерства
юстиции Республики Казахстан
от _________________________
(фамилия имя отчество
(при его наличии) гражданина,
индивидуальный
идентификационный номер)
Адрес местожительства:
__________________________
(почтовый индекс, область,
город, район, населенный пункт,
наименование улицы,
номер дома/здания)
Заявление о допуске к аттестации лица, претендующего на занятие деятельностью патентного поверенного Республики Казахстан по специализации в области изобретений, полезных моделей, промышленных образцов, селекционных достижений
Прошу допустить меня к аттестации на занятие деятельностью патентного
поверенного Республики Казахстан по специализации в области изобретений,
полезных моделей, промышленных образцов, селекционных достижений.
За предоставление достоверных сведений несу персональную ответственность,
а также согласен(а), на использование сведений, составляющих охраняемую Законом
тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании данной
государственной услуги.
Номер телефона:
E-mail:
Факс:
Комплект требуемых документов:
- сведения для прохождения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью
патентного поверенного;
- электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность со стажем
работы не менее четырех лет в сфере охраны и защиты прав интеллектуальной
собственности либо стажировку в палате патентных поверенных не менее одного года.
Прилагается _____ листов.
Гражданин _____________________________________ дата: _________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Приложение 3 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года № 98
Приложение 4
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестрах
патентных поверенных
и внесения в них изменений
форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Аттестация лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного"
1.
Наименование услугодателя
Комитет по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан
2.
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал)
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение 7 (семи) рабочих дней с момента регистрации заявления
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ оказываемая по принципу "одного заявления"
5.
Результат оказания государственной услуги
Положительное или отрицательное решение по итогам сдачи аттестационного экзамена либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего приложения.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная/оказываемая по принципу "одного заявления".
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7.
График работы

1-1 қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
Зияткерлік меншік құқығы
комитетінің төрағасына
____________________________
(азаматтың тегi, аты, әкесiнiң
аты (бар болған кезде), жеке
сәйкестендiру нөмiрi)
мекен-жайы
____________________________
____________________________
(пошталық индексi, облысы,
қаласы, ауданы, елдi мекенi,
көше атауы, үй/ғимараттың
нөмiрi)
Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілінің қызметімен айналысуға үміткер адамды өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер саласындағы мамандандыру бойынша аттестаттауға жіберу туралы өтініш
Мені өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер салалары бойынша Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкіліне аттесттауға өтуге рұқсат беруді сұраймын.
Мені өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер салалары бойынша Қазақстан Республикасы патенттік сенім білдірілген өкілге аттесттауға өтуге рұқсат беруді сұраймын.
Шынайы мәліметтер ұсынғаным үшін дербес жауап беремін, сондай-ақ аталған мемлекеттік қызметті көрсету кезінде ақпараттық жүйелердегі Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Телефон нөмірі:
E-mail:
Факс:
Талап етілетін құжат топтамасы:
- патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдардың аттестаттаудан өтуі үшін мәліметтер;
- зияткерлік меншік құқықтарын сақтау және қорғау саласында кемінде төрт жыл жұмыс өтілі бар немесе патенттік сенім білдірілген өкілдер палатасында кемінде бір жыл тағылымдамадан өткен еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Қосымша ___ парақта.
Азамат ______________________________________ күні:__________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 29 қаңтардағы
№ 98 Тізбеге
3-қосымша
Патенттік сенім білдірілген өкіл
қызметімен айналысуға үміткер
адамдарды аттестаттаудан
өткізу, патенттік сенім
білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларын
4-қосымша
Нысан
"Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Электрондық үкімет" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Өтініш қабылданған бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жүргізіледі
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Аттестаттау емтиханын тапсыру қорытындысы бойынша оң немесе теріс шешім немесе осы қосымшаның 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің ұсыну нысаны: электронды/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі

Услугодателя – с понедельника по пятницу, с 8.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 12.00 до 13.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон).
Портал − круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем согласно трудовому законодательству Республики Казахстан).
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление о допуске к аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного, удостоверенного электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) на государственном или русском языках, по форме согласно приложениям 1, 1-1 к настоящим Правилам;
2) сведения для прохождения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью патентного поверенного по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность со стажем работы не менее четырех лет в сфере охраны и защиты прав интеллектуальной собственности либо стажировку в палате патентных поверенных не менее одного года.
Сведения, указанные в приложении 2 настоящих Правил, сверяются с оригиналами документов, представляемыми услугополучателем при явке на аттестационный экзамен.
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, а также о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугополучатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленными законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;

Көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 12.00-ден 13.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін жұмыс істейді.
Портал жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы жұмыс істейді (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) осы Қағидалардың 1, 1-1 қосымшасына сәйкес нысан бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттауға жіберу туралы өтініш;
2) осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізуге арналған мәліметтер;
3) зияткерлік меншік құқықтарын сақтау және қорғау саласында кемінде төрт жыл жұмыс өтілі бар немесе патенттік сенім білдірілген өкілдер палатасында кемінде бір жыл тағылымдамадан өткен еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Осы Қағидалардың 2-қосымшасында көрсетілген мәліметтер аттестаттау емтиханына келген кезде көрсетілетін қызметті алушы ұсынатын құжаттардың түпнұсқаларымен салыстырылады.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді, сондай-ақ заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы мәліметтерді қызмет алушы "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9
Қазақстан Республикасының заңында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;

4) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
По принципу "одного заявления" услугополучатель получает государственную услугу
"Аттестация лиц, претендующих на занятие деятельностью
патентного поверенного".
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах уполномоченного органа www.gov.kz/memleket/entities/adilet-kis, а также www.gov.kz/memleket/entities/adilet.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 74-09-93, 74-76-85. Единый контакт-центр: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 4 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года № 98
Приложение 5
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестрах
патентных поверенных и
внесения в них изменений
форма
Председателю Комитета
по правам интеллектуальной
собственности
Министерства юстиции
Республики Казахстан
от ________________________
(фамилия имя отчество
(при его наличии)
гражданина, индивидуальный
идентификационный номер)
Адрес местожительства:
___________________________
(почтовый индекс, область,
город, район, населенный пункт,
наименование улицы,
номер дома/здания)
Заявление о допуске к аттестации лица, претендующего на занятие деятельностью патентного поверенного Республики Казахстан и выдаче свидетельства патентного поверенного Республики Казахстан по специализации в области товарных знаков, географических указаний, наименований места происхождения товара
Прошу допустить меня к аттестации на занятие деятельностью патентного
поверенного Республики Казахстан по специализации в области товарных знаков,
географических указаний, наименований места происхождения товара.
За предоставление достоверных сведений несу персональную ответственность,
а также согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом
тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании данной
государственной услуги.
После положительного решения по итогам сдачи аттестационного экзамена прошу
выдать мне свидетельство патентного поверенного Республики Казахстан.
Номер телефона:
E-mail:
Факс:
Комплект требуемых документов:
- сведения для прохождения аттестации лиц, претендующих на занятие деятельностью
патентного поверенного;
- электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность со стажем
работы не менее четырех лет в сфере охраны и защиты прав интеллектуальной
собственности либо стажировку в палате патентных поверенных не менее одного года.
Прилагается __ листов.
Гражданин ______________________________________ дата: ______
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Приложение 5 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года № 98

4) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмаған жағдайда жол берілмейді.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
"Бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін қызметті алушы "Патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттік қызметін алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары уәкілетті органның www.gov.kz/memleket/entities/adilet-kis, а также
www.gov.kz/memleket/entities/adilet.
интернет-ресурсының "Мемлекеттік қызметтер" бөлігінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметтті алушы ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметтті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты "жеке кабинет" порталда қашықтықтан қолжетімділік режим арқылы, сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Көрсетiлетiн қызметтi алушының қалауы бойынша мемлекеттік қызмет осы Қағидалардың 5, 5-1 қоысмшаларына сәйкес нысан бойынша бір өтініш негізінде "бір терезе" қағидаты бойынша "Патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру" мемлекеттік қызметінің жиынтығымен көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметінің байланыс телефондары: 8 (7172) 74-09-93, 74-76-85. Единый контакт-центр: 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 29 қаңтардағы
№ 98 Тізбеге
4-қосымша
Патенттік сенім білдірілген
өкіл қызметімен айналысуға
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі Зияткерлік
меншік құқығы комитетінің
төрағасына__________________
(азаматтың тегi, аты, әкесiнiң
аты (бар болған кезде), жеке
сәйкестендiру нөмiрi)
мекенжайы
_____________________
(почталық индексi, облысы,
қаласы, ауданы, елдi мекенi,
көше атауы, үй/ғимараттың
нөмiрi)
Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілінің қызметімен айналысуға үміткер адамды тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары саласындағы мамандандыру бойынша аттестаттауға рұқсат беру және патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру туралы өтініш
Мені тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары саласындағы мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілге аттесттауға өтуге рұқсат беруді сұраймын.
Шынайы мәліметтер ұсынғаным үшін дербес жауап беремін, сондай-ақ аталған мемлекеттік қызметті көрсету кезінде ақпараттық жүйелердегі Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Аттестаттау емтиханын тапсыру қорытындысы бойынша оң шешімнен кейін Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беруіңізді сұраймын.
Телефон нөмірі:
E-mail:
Факс:
Талап етілетін құжат топтамасы:
- патенттік сенім білдірілген өкіл қызметімен айналысуға үміткер адамдардың аттестаттаудан өтуі үшін мәліметтер;
- зияткерлік меншік құқықтарын сақтау және қорғау саласында кемінде төрт жыл жұмыс өтілі бар немесе патенттік сенім білдірілген өкілдер палатасында кемінде бір жыл тағылымдамадан өткен еңбек қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
Қосымша _____ парақта.
Азамат__________________________________________күні:________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 29 қаңтардағы
№ 98 Тізбеге
5-қосымша
Патенттік сенім білдірілген
өкіл қызметімен айналысуға
үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларына

Приложение 6-1
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестрах
патентных поверенных и
внесения в них изменений
форма
Председателю Комитета
по правам интеллектуальной
собственности
Министерства юстиции
Республики Казахстан
от ____________________
(фамилия имя отчество
(при его наличии)
гражданина, индивидуальный
идентификационный номер)
Адрес местожительства:
___________________________
(почтовый индекс, область,
город, район, населенный пункт,
наименование улицы,
номер дома/здания)
Заявление о выдаче свидетельства патентного поверенного Республики Казахстан по специализации в области изобретений, полезных моделей, промышленных образцов, селекционных достижений
Прошу выдать мне свидетельство патентного поверенного Республики Казахстан
по специализации в области изобретений, полезных моделей, промышленных
образцов, селекционных достижений.
За предоставление достоверных сведений несу персональную ответственность,
а также согласен(а), на использование сведений, составляющих охраняемую Законом
тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании данной
государственной услуги.
Прилагается ___ листов.
Гражданин __________________________________________ дата: _______
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Согласен (-а) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Приложение 8 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года № 98
Приложение 7
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие деятельностью
патентного поверенного,
регистрации в реестрах
патентных поверенных
и внесения в них изменений
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача свидетельства патентного поверенного"
1.
Наименование услугодателя
Комитет по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан
2.
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал)
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение 3 рабочих дней с момента регистрации заявления
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/ оказываемая по принципу "одного заявления"
5.
Результат оказания государственной услуги
Выдача свидетельства патентного поверенного по форме согласно приложениям 8, 8-1 к настоящим Правилам направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя. Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная /оказываемая по принципу "одного заявления".
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7.
График работы

6-1 қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі Зияткерлік
меншік құқығы комитетінің төрағасына
кiмнен ______________________
(азаматтың тегi, аты,
әкесiнiң аты (бар болған кезде),
жеке сәйкестендiру нөмiрi)
мекен-жайы
____________________________
(пошталық индексi, облысы,
қаласы, ауданы, елдi мекенi,
көше атауы, үй/ғимараттың
нөмiрi)
Өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер салсындағы мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру туралы өтініш
Маған өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер саласындағы мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беруіңізді сұраймын.
Шынайы мәліметтер ұсынғаным үшін дербес жауап беремін, сондай-ақ аталған мемлекеттік қызметті көрсету кезінде ақпараттық жүйелердегі Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қосымша: ____ парақта.
Азамат ___________________________________________ күні: ______
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 29 қаңтардағы
№ 98 Тізбеге
8-қосымша
Патенттік сенім білдірілген өкіл
қызметімен айналысуға үміткер
адамдарды аттестаттаудан
өткізу, патенттік сенім
білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларын
7-қосымша
Нысан
"Патенттік сенім білдірілген
өкіл куәлігін беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптардың тізбесі
"Патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"Электрондық үкімет" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі – портал)
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Өтініш тіркелген күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігі осы Қағидалардың 8-қосымшасына және 8-1 қосымшасына сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолымен (бұдан әрi – ЭЦҚ) жолданады.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің ұсыну нысаны: электронды/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7.
Жұмыс кестесі

Услугодателя – с понедельника по пятницу, с 8.00 до 17.30 часов с перерывом на обед с 12.00 до 13.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон).
Портал − круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем согласно трудовому законодательству Республики Казахстан).
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Заявление о выдаче свидетельства патентного поверенного в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП кандидата на государственном или русском языках по форме согласно приложениям 6, 6-1 настоящих Правил.
Сведения о документе, удостоверяющем личность физического лица, а также о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугополучатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленными законами Республики Казахстан
1) если представленное услугополучателем заявление не соответствует пункту 8 настоящего Приложения, услугодатель направляет услугополучателю уведомление с указанием каким требованиям не соответствует заявление.
Срок приведения в соответствие заявления составляет один рабочий день.
Если в течение одного рабочего дня со дня получения уведомления услугополучатель не привел его в соответствие с требованиями, то услугодатель направляет отказ в дальнейшем рассмотрении заявления;
2) при отсутствии согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
По принципу "одного заявления" услугополучатель получает государственную услугу
"Выдача свидетельства патентного поверенного".
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах уполномоченного органа www.gov.kz/memleket/entities/adilet-kis, а также www.gov.kz/memleket/entities/adilet.
Для получения государственной услуги через портал необходимо наличие ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги: 8 (7172) 74-09-93, 74-76-85.
Единый контакт-центр - 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 9 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года № 98
Приложение 8
к Правилам проведения
аттестации кандидатов
в патентные поверенные,
регистрации в реестрах
патентных поверенных
и внесение в них изменений
форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІНІҢ ЗИЯТКЕРЛІК МЕНШІК ҚҰҚЫҒЫ КОМИТЕТІ
КОМИТЕТ ПО ПРАВАМ ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНОЙ СОБСТВЕННОСТИ МИНИСТЕРСТВА ЮСТИЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
СВИДЕТЕЛЬСТВО ПАТЕНТНОГО ПОВЕРЕННОГО РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Выдано [Фамилия] [Имя] [Отчество], зарегистрированному (ой) в качестве
патентного поверенного Республики Казахстан по специализации в области
товарных знаков, географических указаний, наименований места происхождения
товара.
Запись о регистрации внесена в Реестр патентных поверенных Республики Казахстан
в области товарных знаков, географических указаний, наименований места
происхождения товара "___" ______ года за № ___
[Должность подписывающего] [фамилия, имя и отчество (при наличии) подписывающего]
Приложение 10 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года № 98

Көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 12.00-ден 13.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін жұмыс істейді.
Портал жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы жұмыс істейді (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру туралы өтініш осы Қағидалардың 6, 6-1 қосымшаларына сәйкес нысан бойынша кандидаттың ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанында қазақ немесе орыс тілдерінде ұсынылады.
Осы Қағидалардың 2-қосымшасында көрсетілген мәліметтер аттестаттау емтиханына келген кезде көрсетілетін қызметті алушы ұсынатын құжаттардың түпнұсқаларымен салыстырылады.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді, сондай-ақ заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы мәліметтерді қызмет алушы "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) Көрсетілетін қызметті алушы өтініштің осы Қосымшаның 8-тармағына сәйкес келмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға өтініш қандай талаптарға сәйкес келмейтінін көрсете отырып, хабарлама жібереді.
Өтінішті сәйкестендіру мерзімі бір жұмыс күнін құрайды.
Көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде оны талаптарға сәйкес келтірмеген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші өтінішті одан әрі қараудан бас тарту жолдайды.
2) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ұсынылатын көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісім бермеген жағдайда.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
"Бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін қызметті алушы "Патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру" мемлекеттік қызметін алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары уәкілетті органның www.gov.kz/memleket/entities/adilet-kis, а также
www.gov.kz/memleket/entities/adilet.
интернет-ресурсының "Мемлекеттік қызметтер" бөлігінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметтті алушы ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметтті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты "жеке кабинет" порталда қашықтықтан қолжетімділік режим арқылы, сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Көрсетiлетiн қызметтi алушының қалауы бойынша мемлекеттік қызмет осы Қағидалардың 5, 5-1 қосымшаларына сәйкес нысан бойынша бір өтініш негізінде "бір терезе" қағидаты бойынша "Патенттік сенім білдірілген өкіл куәлігін беру" мемлекеттік қызметінің жиынтығымен көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтама қызметінің байланыс телефондары: 8 (7172) 74-09-93, 74-76-85. Единый контакт-центр: 1414, 8 800 080 7777.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 29 қаңтардағы
№ 98 Тізбеге
9-қосымша
Патенттік сенім білдірілген
өкілдерге кандидаттарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларына
8-қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІНІҢ ЗИЯТКЕРЛІК МЕНШІК ҚҰҚЫҒЫ КОМИТЕТІ
КОМИТЕТ ПО ПРАВАМ ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНОЙ СОБСТВЕННОСТИ МИНИСТЕРСТВА ЮСТИЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПАТЕНТТIК СЕНIМ БIЛДIРIЛГЕН ӨКIЛДIҢ КУӘЛIГI
Тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары саласындағы мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасының Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлi ретiнде тiркелген [Тегi] [Аты] [Әкесiнiң аты (болған жағдайда)] берiлдi.
Тiркеу туралы жазба ___ жылғы "___" _______ №____ Қазақстан Республикасының тауар белгілері, географиялық нұсқамалар, тауар шығарылған жердің атаулары саласындағы патенттік сенім білдірілген өкілдерінің тізіліміне енгiзiлген.
[Қол қоюшының лауазымы] [Қол қоюшының тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)]
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 29 қаңтардағы
№ 98 Тізбеге
10-қосымша
Патенттік сенім білдірілген
өкілдерге кандидаттарды
аттестаттаудан өткізу, патенттік
сенім білдірілген өкілдердің
тізілімдеріне тіркеу және оларға
өзгерістер енгізу қағидаларына

Приложение 8-1
к Правилам проведения
аттестации кандидатов
в патентные поверенные,
регистрации в реестрах
патентных поверенных
и внесение в них изменений
форма
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІНІҢ ЗИЯТКЕРЛІК МЕНШІК ҚҰҚЫҒЫ КОМИТЕТІ
КОМИТЕТ ПО ПРАВАМ ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНОЙ СОБСТВЕННОСТИ МИНИСТЕРСТВА ЮСТИЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
СВИДЕТЕЛЬСТВО ПАТЕНТНОГО ПОВЕРЕННОГО РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Выдано [Фамилия] [Имя] [Отчество], зарегистрированному (ой) в качестве патентного
поверенного Республики Казахстан по специализации в области изобретений,
полезных моделей, промышленных образцов, селекционных достижений.
Запись о регистрации внесена в Реестр патентных поверенных Республики Казахстан
в области изобретений, полезных моделей, промышленных образцов, селекционных
достижений "___" ______ года за № ____
[Должность подписывающего] [фамилия, имя и отчество (при наличии) подписывающего]
Приложение 11 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года № 98
Приложение 1
к Правилам проведения
экспертизы заявок
на селекционные достижения
Форма
Дата поступления
(21) № регистрации
(22) Дата подачи
Приоритет
ЗАЯВЛЕНИЕо выдаче патента Республики Казахстан на селекционное достижение
(животноводство)
Предоставляя указанные ниже документы, прошу (просим) выдать патент Республики Казахстан на селекционное достижение на имя заявителя (заявителей)
(71) Заявитель(-и):
(указывается полное имя или наименование и местожительство или местонахождение.
Данные о местожительстве авторов-заявителей приводятся в графе рядом с графой с кодом (72)
Код страны по стандарту 3 Всемирной организации интеллектуальной собственности (далее -ВОИС)
(если он установлен)
Сведения о государственной регистрации юридического лица, номер БИН (бизнес-идентификационный номер) или индивидуального предпринимателя, номер ИИН (индивидуальный идентификационный номер) (для заявителей Республики Казахстан)
Сведения из документа, удостоверяющего личность, номер ИИН (индивидуальный идентификационный номер) – для физического лица (для заявителей Республики Казахстан)
Род, вид _____________________________________________________
(название на государственном или русском языках)
_____________________________________________________________
(латинское название)
Предлагаемое наименование
Селекционный номер
Селекционное достижение выведено в стране (-ах)___________________________________
Предлагался ли сорт (порода) к продаже или продавался:
В стране подачи заявки:
☐ - нет
☐ - да
Впервые______________________________________ (дата)
В других странах:
☐ - нет
☐ - да
Впервые ______________________________________ (страна, дата)
под названием __________________________________
Адрес для переписки (полный почтовый адрес и имя адресата)
Телефон: Мобильный тел. Электронная почта:
(74) Патентный поверенный (регистрационный номер) или представитель заявителя (-ей) (фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование)
Перечень прилагаемых документов
Кол-во листов в 1 экз.
Кол-во листов
Основание для возникновения права на подачу заявки и получение патента (без представления документа):

8-1 қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ӘДІЛЕТ МИНИСТРЛІГІНІҢ ЗИЯТКЕРЛІК МЕНШІК ҚҰҚЫҒЫ КОМИТЕТІ
КОМИТЕТ ПО ПРАВАМ ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНОЙ СОБСТВЕННОСТИ МИНИСТЕРСТВА ЮСТИЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПАТЕНТТIК СЕНIМ БIЛДIРIЛГЕН ӨКIЛДIҢ КУӘЛIГI
Өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер саласындағы мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасның Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлi ретiнде тiркелген [Тегi] [Аты] [Әкесiнiң аты (болған жағдайда)] берiлдi.
Тiркеу туралы жазба ___ жылғы "___" _______ №____ Қазақстан Республикасының өнертабыстар, пайдалы модельдер, өнеркәсіптік үлгілер, селекциялық жетістіктер саласындағы патенттік сенім білдірілген өкілдерінің тізіліміне енгiзiлген.
[Қол қоюшының лауазымы] [Қол қоюшының тегi, аты, әкесiнiң аты (болған жағдайда)]
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 29 қаңтардағы
№ 98 Тізбеге
11-қосымша
Селекциялық жетістіктердің
өтінімдеріне алдын ала
сараптама жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Келіп түскен күні
(21) тіркеу №
(22) Берген күні
Басымдық
Селекциялық жетістікке Қазақстан Республикасының патентін беру туралы ӨТІНІШ
(мал шаруашылығы)
Төменде көрсетілген құжаттарды ұсына отырып, өтінім берушінің (өтінім берушілердің) атына селекциялық жетістікке Қазақстан Республикасының патентін беруді өтінемін (өтінеміз)
(71) Өтінім беруші (-лер):
(толық аты немесе атауы және тұратын жері немесе орналасқан орны көрсетіледі. Авторлар-өтінім берушілердің тұратын жері туралы деректер (72)-кодты бағанның қасында көрсетіледі).
Дүниежүзілік Зияткерлік Меншік Ұйымының (бұдан әрі - ДЗМҰ) 3 стандарты бойынша ел коды (егер белгіленген болса)
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер, БСН нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) немесе жеке кәсіпкер, ЖСН нөмірі (жеке сәйкестендіру нөмірі) (Қазақстан Республикасының өтініш берушілері үшін)
Жеке басын куәландыратын құжаттан мәліметтер, ЖСН нөмірі (жеке сәйкестендіру нөмірі) – жеке тұлға үшін (Қазақстан Республикасының өтініш берушілері үшін)
Тегі, түрі _______________________________ _______________________ (қазақ немесе орыс тіліндегі атауы) _______________________________________________________ (латынша атауы)
Ұсынылатын атау
Селекциялық нөмір
Селекциялық жетістік мына елде (-дерде) шығарылды ____________________________
Сорт (тұқым) сатуға ұсынылды ма немесе сатылды ма:
Өтінім берілген елде:
☐ - жоқ
☐ - иә
Алғашқы рет _________________________________ (күні)
Басқа елдерде:
☐ - жоқ
☐ - иә
Алғашқы рет _____________________________ (ел, күні)
____________________________атауымен
Хат-хабар алмасу үшін мекен-жай (толық пошталық мекен-жай және хат алушының атауы)
Телефон: Ұялы тел. Электрондық пошта адресі: _____________________________________________________________
(74) Патенттік сенім білдірілген өкіл (тіркелген нөмірі) немесе өтінім берушінің (өтінім берушілердің) өкілі (толық аты немесе атауы)
Қоса тіркелетін құжаттардың тізбесі
1 данадағы
парақ саны
Дана саны
Өтінімді беру және патентті алу (құжатты ұсынбай) құқығының пайда болуына негіз:

☐ заявитель является работодателем и соблюдены условия пункта 1 статьи 5 Закона
☐ переуступка права работодателем или его правопреемником
☐ переуступка права автором или его правопреемником
☐ право наследования
☐ приложение к заявлению
☐ анкета селекционного достижения
☐ фотографии
☐ негативы или цветные слайды
☐ информация о ранее произведенной продаже
☐ документ об оплате подачи заявки
☐ документ, подтверждающий наличие оснований для уменьшения размера оплаты
☐ копия первой заявки (при испрашивании конвенционного приоритета)
☐ перевод заявки на государственный или русский язык
☐ доверенность, удостоверяющая полномочия патентного поверенного или представителя
☐ другой документ (указать)
(72)Автор(-ы)
(указываются фамилия, имя, отчество, (при его наличии)
(97) Полный почтовый адрес местожительства, включая наименование страны и ее код по стандарту 3 ВОИС, если он установлен
Подпись(-и) автора(-ов)-заявителя(-ей) и/или автора(-ов), переуступившего(-их) право на получение патента, дата
Я(мы) ______________________________________________________________ (Ф.И.О.)
прошу (просим) не упоминать меня (нас) как автора(-ов) при публикации материалов заявки
Подпись(и) автора(-ов):
Я (мы) заявляю(ем), что по имеющимся у меня (нас) сведениям информация, необходимая для рассмотрения заявки и внесенная в настоящее заявление и в приложения, является окончательной и правильной.
Я (мы) подтверждаю(-ем), что образцы получены должным образом и представляют репрезентативную выборку селекционного достижения.
Согласен (согласны) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащуюся в информационных системах
Подпись
Подпись(-и) заявителя(-ей) или патентного поверенного, дата подписания (при подписании от имени юридического лица подпись руководителя скрепляется печатью (при его наличии).
Приложение 12 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года № 98
Приложение 2
к Правилам проведения
экспертизы заявок
на селекционные достижения
Форма
Дата поступления
(21) № регистрации
(22) Дата подачи
Приоритет
ЗАЯВЛЕНИЕ о выдаче патента Республики Казахстан на селекционное достижение (растениеводство)
Предоставляя указанные ниже документы, прошу (просим) выдать патент Республики Казахстан на селекционное достижение на имя заявителя (заявителей)
(71) Заявитель(-и):
(указывается полное имя или наименование и местожительство или местонахождение.
Данные о местожительстве авторов-заявителей приводятся в графе рядом с графой с кодом (72)
Код страны
по стандарту 3
Всемирной организации интеллектуальной собственности (далее –ВОИС)
(если он установлен)
Сведения о государственной регистрации юридического лица, номер БИН (бизнес-идентификационный номер) или индивидуального предпринимателя, номер ИИН (индивидуальный идентификационный номер) (для заявителей Республики Казахстан)
Сведения из документа, удостоверяющего личность, номер ИИН (индивидуальный идентификационный номер) – для физического лица (для заявителей Республики Казахстан)
Заполняется только при испрашивании приоритета по дате, более ранней, чем дата поступления заявки в Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан
Прошу (просим) установить приоритет селекционного достижения по дате:

☐ Өтінім беруші жұмыс беруші болып табылады және Заңның 5-бабының 1-тармағының шарттары сақталады
☐ жұмыс берушінің немесе оның құқықтық мирасқорының құқықтарды басқаға беруі
☐ автордың немесе оның құқықтық мирасқорының құқықтарды басқаға беруі
☐ мұрагерлік құқығы
☐ өтінішке қосымша
☐ селекциялық жетістік сауалнамасы
☐ фотосурет
☐ немесе түсті слайдтар
☐ жасалған сату туралы ақпарат
☐ бергені үшін ақы төлегені туралы
☐ азайту үшін негіздеме бар екенін растайтын құжат
☐ бірінші өтінімнің көшірмесі (конвенциялық басымдық сұратқан кезде)
☐ өтінімді қазақ немесе орыс тіліне аудару
☐ патенттік сенім білдірілген басқаға беруі өкілдің немесе өкілдің өкілетігін растайтын сенімхат
☐ басқа құжат (көрсету керек)
(72) Автор (-лар)
(толық Т.А.Ә. көрсетіледі)
Ел атауын және белгілі болса, оның ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша кодымен қоса тұратын жерінің толық пошталық мекен-жайы
Өтінім беруші автордың (-лардың) және/немесе патент алу құқығын басқаға берген автордың(-лардың) қолы(-дары), күні
Мен (біз) _______________________________________________________________________________ (Т.А.Ә.)
Өтінім материалдарын және патентті жариялау кезінде мені (бізді) автор(-лар) ретінде атамауды өтінемін (өтінеміз)
Автордың (-лардың) қолы (-дары)
Мен (біз) менде (бізде) бар мәліметтер бойынша өтінімді қарау үшін қажетті және осы өтініш пен қосымшаларға енгізілген ақпарат түпкілікті және дұрыс болып табылатынын мәлімдеймін (-міз).
Мен (біз) үлгілер тиісті жолмен алынғандығын және селекциялық жетістіктің көрнекі іріктелуі болып табылатынын растаймын (-мыз).
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қолы
өтінім берушінің(-лердің) немесе патенттік сенім білдірілген өкілдің қолы(-дары), қол қойылған күн (заңды тұлға атынан қол қою кезінде басшының қолы мөрмен бекітіледі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 29 қаңтардағы
№ 98 Тізбеге
12-қосымша
Селекциялық жетістіктердің
өтінімдеріне алдын ала
сараптама жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Келіп түскен күні
(21) тіркеу №
(22) Берген күні
Басымдық
Селекциялық жетістікке Қазақстан Республикасының патентін беру туралы ӨТІНІШ
(өсімдік шаруашылығы)
Төменде көрсетілген құжаттарды ұсына отырып, өтінім берушінің (өтінім берушілердің) атына селекциялық жетістікке Қазақстан Республикасының патентін беруді өтінемін (өтінеміз)
(71) Өтінім беруші (-лер):
(толық аты немесе атауы және тұратын жері немесе орналасқан орны көрсетіледі. Авторлар-өтінім берушілердің тұратын жері туралы деректер (72)-кодты бағанның қасында көрсетіледі).
Дүниежүзілік Зияткерлік Меншік Ұйымының (бұдан әрі - ДЗМҰ) 3 стандарты бойынша ел коды (егер белгіленген болса)
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер, БСН нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) немесе жеке кәсіпкер, ЖСН нөмірі (жеке сәйкестендіру нөмірі) (Қазақстан Республикасының өтініш берушілері үшін)
Жеке басын куәландыратын құжаттан мәліметтер, ЖСН нөмірі (жеке сәйкестендіру нөмірі) – жеке тұлға үшін (Қазақстан Республикасының өтініш берушілері үшін)
Өтінімді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" Республикалық мемлекеттік кәсіпорынына берген күннен ертерек күн бойынша басымдық сұралған кезде ғана толтырылады
☐ Селекциялық жетістіктің басымдылығы күні бойынша белгілеуіңізді сұраймын (сұраймыз):

подачи первой заявки в стране-участнице Международной конвенции (пункт 2 статьи 7 Закона "Об охране селекционных достижений")
поступления заявки на допуск к использованию в госкомиссию (пункт 2 статьи 4 Закона)
№ первой заявки или заявки на допуск к использованию
Дата испрашиваемого
приоритета
Код страны подачи
(ST.3 ВОИС)
Стадия рассмотрения заявки
Под каким названием зарегистрировано селекционное достижение
Я (мы) заявляю (-ем), что материал, переданный с первой заявкой, представляет данный сорт (породу) и соответствует настоящей заявке
Род, вид ________________________________________________________________________ (название на государственном или русском языках) ________________________________________________________________________________ (латинское название)
Предлагаемое наименование
Селекционный номер
Селекционное достижение выведено в стране (-ах)_____________________________________
Предлагался ли сорт (порода) к продаже или продавался:
В стране подачи заявки:
☐ - нет
☐ - да
Впервые _______ под названием ________________ (дата)
В других странах:
☐ - нет
☐ - да
Впервые _________________ под названием_____________________________ (страна, дата)
Адрес для переписки (полный почтовый адрес и имя адресата)
Телефон: Мобильный тел. Факс:
(74) Патентный поверенный (регистрационный номер) или представитель заявителя (-ей) (фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование)
Перечень прилагаемых документов
Кол-во листов в 1 экз.
Кол-во экз.
Основание для возникновения права на подачу заявки и получение патента (без представления документа):
☐ заявитель является работодателем и соблюдены условия пункта 1 статьи 5 Закона
☐ переуступка права работодателем или его правопреемником
☐ переуступка права автором или его правопреемником
☐ право наследования
☐ приложение к заявлению
☐ анкета селекционного достижения
☐ фотографии
☐ негативы или цветные слайды
☐ информация о ранее произведенной продаже
☐ документ об оплате подачи заявки
☐ документ, подтверждающий наличие оснований для уменьшения размера оплаты
☐ копия первой заявки (при испрашивании конвенционного приоритета)
☐ перевод заявки на государственный или русский язык
☐ доверенность, удостоверяющая полномочия патентного поверенного или представителя
☐ другой документ (указать)
(72)Автор(-ы)
(указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Полный почтовый адрес местожительства, включая наименование страны и ее код по стандарту 3 ВОИС, если он установлен
Я (мы) ___________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
прошу (просим) не упоминать меня (нас) как автора(-ов) при публикации материалов заявки
Подпись(-и) автора(-ов):
Я (мы) заявляю(-ем), что по имеющимся у меня (нас) сведениям информация, необходимая для рассмотрения заявки и внесенная в настоящее заявление и в приложения, является окончательной и правильной.
Я (мы) подтверждаю(-ем), что образцы получены должным образом и представляют репрезентативную выборку селекционного достижения.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащуюся в информационных системах.
Подпись
подпись(-и) заявителя(-ей) или патентного поверенного, дата подписания (при подписании от имени юридического лица подпись руководителя скрепляется печатью (при его наличии)
Приложение 13 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года № 98
Приложение 1
к Правилам проведения
экспертизы заявок на объекты
промышленной собственности
Форма
Дата поступления
(85) Дата перевода международной заявки на национальную фазу
(21) Регистрационный №
(22) Дата подачи
☐ (86) регистрационный номер международной заявки и дата международной подачи, установленные получающим
ведомством
☐ (87) номер и дата международной публикации международной заявки
☐ (96) номер евразийской заявки и дата подачи заявки, установленные получающим ведомством
☐ (97) номер и дата публикации евразийской заявки
ЗАЯВЛЕНИЕ о выдаче патента Республики Казахстан на изобретение
Предоставляя указанные ниже документы, прошу (просим) выдать патент Республики Казахстан на изобретение на имя заявителя (-ей)
(71) Заявитель (-и):
(указывается полное имя или наименование и местожительство или местонахождение. Данные о местожительстве авторов-заявителей приводятся в графе, рядом с графой с кодом (72)
Код страны по стандарту ВОИС ST.3 (если он установлен)
Сведения о государственной регистрации юридического лица, номер БИН (бизнес-идентификационный номер) или индивидуального предпринимателя, номер ИИН (индивидуальный идентификационный номер) (для заявителей Республики Казахстан)
Сведения из документа, удостоверяющего личность, номер ИИН (индивидуальный идентификационный номер) – для физического лица (для заявителей Республики Казахстан)
Заполняется только при испрашивании приоритета по дате, более ранней, чем дата подачи заявки в Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – РГП "НИИС")
Прошу (просим) установить приоритет изобретения по дате:
☐ подачи первой (ых) заявки (ок) в государстве-участнике Парижской конвенции (пункт 2 статьи 20 Патентного Закона
Республики Казахстан (далее – Закон)
☐ подачи более ранней заявки в РГП "НИИС" в соответствии с пунктом 4 статьи 20 Закона
☐ подачи первоначальной заявки в РГП "НИИС" в соответствии с пунктом 5 статьи 20 Закона
☐ приоритета первоначальной заявки (пункт 5 статьи 20 Закона)
(номер заявки _________________, дата подачи _____________)
☐ поступления дополнительных материалов к более ранней заявке (пункт 3 статьи 20 Закона)
(31) № первой, более ранней, первоначальной заявки
(32) Дата испрашиваемого приоритета
(33) Код страны подачи по ST.3 (при испрашивании конвенционного приоритета)
(54) Название изобретения
Адрес для переписки (полный почтовый адрес и имя адресата)
Телефон:
Мобильный телефон:
Факс:
Адрес электронной почты:
(74) Патентный поверенный (полное имя, регистрационный номер) или представитель заявителя (ей) (полное имя или наименование)
Перечень прилагаемых документов
Количество листов в 1 экземпляре
Количество экземпляров
(место для штампа РГП "НИИС")
☐ приложение к заявлению
☐ описание изобретения
☐ Формула изобретения
☐ Чертеж (и) и иные материалы
☐ реферат
☐ документ об оплате подачи заявки
☐ документ, подтверждающий наличие оснований для уменьшения размера оплаты
☐ копия (и) первой (ых) заявки (ок) (при испрашивании конвенционного приоритета)
☐ документы заявки на иностранном языке
☐ доверенность, удостоверяющая полномочия патентного поверенного или представителя
☐ другой документ (указать)
№ фигуры чертежей, предлагаемой для публикации с формулой (рефератом)
(72) Автор (ы) (указывается полное имя)
Полный почтовый адрес местожительства, включая наименование страны и ее код по стандарту ВОИС ST.3, если он установлен
Я (мы) _________________________________________________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
прошу (просим) не упоминать меня (нас) как автора(ов) при публикации сведений о выдаче патента на изобретение
Подпись (и) автора (ов):
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащуюся в информационных системах
Подпись
Подпись (и) заявителя (ей), (при подписании от имени юридического лица подпись руководителя скрепляется печатью)
Приложение 14 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года № 98
Приложение 2
к Правилам проведения
экспертизы заявок на объекты
промышленной собственности
Форма
Дата поступления
(85) Дата перевода международной заявки на национальную фазу
(21) Регистрационный №
(22) Дата подачи
☐ (86) регистрационный номер международной заявки и дата международной подачи, установленные получающим ведомством
☐ (87) номер и дата международной публикации международной заявки
☐ (96) номер евразийской заявки и дата подачи заявки, установленные получающим ведомством
☐ (97) номер и дата публикации евразийской заявки
ЗАЯВЛЕНИЕо выдаче патента Республики Казахстан на полезную модель
Предоставляя указанные ниже документы, прошу (просим) выдать патент Республики Казахстан на полезную модель на имя заявителя (-ей)
Код страны
по стандарту
ВОИС ST.3
(если он установлен)
(71) Заявитель (-и):
(указывается полное имя или наименование и местожительство или местонахождение)
Данные о местожительстве авторов-заявителей приводятся в графе рядом с графой с кодом (72)
Сведения о государственной регистрации юридического лица, номер БИН (бизнес-идентификационный номер) или индивидуального предпринимателя, номер ИИН (индивидуальный идентификационный номер) (для заявителей Республики Казахстан)
Сведения из документа, удостоверяющего личность, номер ИИН (индивидуальный идентификационный номер) – для физического лица (для заявителей Республики Казахстан)
Заполняется только при испрашивании приоритета по дате, более ранней, чем дата подачи заявки в Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной собственности (далее – РГП "НИИС")
Прошу (просим) установить приоритет полезной модели по дате:
☐ подачи первой (ых) заявки (ок) в государстве-участнике Парижской конвенции (пункт 2 статьи 20 Патентного Закона Республики Казахстан (далее – Закон)
☐ подачи более ранней заявки в РГП "НИИС" в соответствии с пунктом 4 статьи 20 Закона
☐ подачи первоначальной заявки в РГП "НИИС" в соответствии с пунктом 5 статьи 20 Закона
☐ приоритета первоначальной заявки (пункт 5 статьи 20 закона)
номерзаявки _________________, датаподачи _________________
☐ поступления дополнительных материалов к более ранней заявке (пункт 3 статья 20 Закона)
(31) № первой, более ранней, первоначальной заявки
(32) Дата испрашиваемого приоритета
(33) Код страны подачи по ST.3 (при испрашивании конвенционного приоритета)
(54) Название полезной модели
Адрес для переписки (полный почтовый адрес и имя адресата)
Телефон: Мобильный телефон: Факс: Адрес электронной почты:
(74) Патентный поверенный (полное имя, регистрационный номер, адрес) или представитель заявителя (-ей) (полное имя или наименование, адрес)
Перечень прилагаемых документов
Количество листов в 1 экземпляре
Количество экземпляров
☐ приложение к заявлению
☐ описание полезной модели
☐ формула полезной модели
☐ чертеж (и) и иные материалы
☐ реферат
☐ документ об оплате подачи заявки
☐ документ, подтверждающий наличие оснований для уменьшения размера оплаты
☐ копия(-и) первой(-ых) заявки(-ок) (при испрашивании конвенционного приоритета)
☐ документы заявки на иностранном языке
☐ доверенность, удостоверяющая полномочия патентного поверенного или представителя
☐ другой документ (указать)
№ фигуры чертежей, предлагаемой для публикации с формулой (рефератом)
(72)Автор(-ы)(указывается полное имя)
Полный почтовый адрес местожительства, включая наименование страны и ее код по стандарту ВОИС ST.3, (если он установлен)
Я(мы_________________________________________________________________________ (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
прошу (просим) не упоминать меня (нас) как автора (-ов) при публикации сведений о выдаче патента на полезную модель
Подпись (-и) автора (-ов):
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащуюся в информационных системах
Подпись:
Подпись (-и) заявителя(-ей), (при подписании от имени юридического лица подпись руководителя скрепляется печатью)
Приложение 15 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 29 января 2026 года № 98
Приложение 2
к Правилам проведения экспертизы
заявок на товарные знаки, знаки
обслуживания, географические
указания и наименования
мест происхождения товаров
форма
Сходные буквы и их сочетание
Казахская транслитерация
Русская транслитерация
Латинская транслитерация
h-Ғ- Х
Ш=Ж
SH=SCH=J=G
Т-Д
Т=Д
T=D=GHT=TH
С-З-Ц
С=З=Ц
S=C=Z=SS
К-Г-Қ-Ғ
К=Г=Х
K= Q= G=H
В-Ф
В=Ф
V=F=PH=FF=W
П-Б
П=Б
P=B
Ш-Ч
Ч-Ш
CH=TCH=SH
У-Ү-Ұ
У=Ю
U=OO=YOU=OU
И-І
Е=И
E=Y=EE=EA=I
А- О-Ә
А==О=Я
А=О
О- А-Ө
О=А=У
М-Н-Ң
М=Н

☐ Халықаралық конвенцияға қатысушы елде бірінші өтінім берілген күн бойынша (Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы заңның 7-бабының 2-тармағы)
қолдануға рұқсат өтінімнің мемкомиссияға келіп түскен күні бойынша (Заңның 4 бабының 2 тармағы)
Бірінші өтінімнің немесе қолдануға рұқсат беруге өтінімнің №
Сұратылатын басымдық күні
Берген елдің коды |(ДЗМҰ ST.3)
Өтінімді қарау сатысы
Селекциялық жетістік қандай атаумен тіркелді
Мен (біз) бірінші өтініммен берілген материал осы сортты (тұқымды) білдіретінін және осы өтінімге сәйкес келетінін мәлімдеймін (-міз)
Тегі, түрі ______________________________________ (қазақ немесе орыс тіліндегі атауы) ______________________________________________ (латынша атауы)
Ұсынылатын атау
Селекциялық нөмір
Селекциялық жетістік мына елде (-дерде) шығарылды ______________________
Сорт (тұқым) сатуға ұсынылды ма немесе сатылды ма:
Өтінім берілген елде:
☐ - жоқ
☐ - иә
Алғашқы рет _______ мынадай атаумен _______ (күні)
Басқа елдерде:
☐ - жоқ
☐ - иә
Алғашқы рет ________ мынадай атаумен _____ (ел, күні)
Хат-хабар алмасу үшін мекен-жай (толық пошталық мекен-жай және хат алушының атауы)
Телефон: ұялы тел. Факс: _______________________________________
(74) Патенттік сенім білдірілген өкіл (тіркелген нөмірі) немесе өтінім берушінің (өтінім берушілердің) өкілі (толық аты немесе атауы)
Қоса тіркелетін құжаттардың тізбесі
1 данадағы
парақ саны
Дана саны
Өтінімді беру және патентті алу (құжатты ұсынбай) құқығының пайда болуына негіз:
☐ Өтінім беруші жұмыс беруші болып табылады және Заңның 5-бабының 1-тармағының шарттары сақталады
☐ жұмыс берушінің немесе оның құқықтық мирасқорының құқықтарды басқаға беруі
☐ немесе оның құқықтық мирасқорының құқықтарды басқаға беруі
☐ мұрагерлік құқығы
☐ өтінішке қосымша
☐ селекциялық жетістік сауалнамасы
☐ фотосурет
☐ негативтер немесе түсті слайдтар
☐ бұрын жасалған сату туралы ақпарат
☐ өтінім бергені үшін ақы төлегені туралы
☐ ақыны азайту үшін негіздеме бар екенін растайтын құжат
☐ бірінші өтінімнің көшірмесі (конвенциялық басымдық сұратқан кезде)
☐ өтінімді қазақ немесе орыс тіліне аудару
☐ патенттік сенім білдірілген басқаға беруі өкілдің немесе өкілдің өкілетігін растайтын сенімхат
☐ басқа құжат (көрсету керек)
(72) Автор (-лар)
(толық Т.А.Ә. көрсетіледі)
Ел атауын және белгілі болса, оның ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша кодымен қоса тұратын жерінің толық пошталық мекен-жайы
Мен (біз) _______________________________________________ (Т.А.Ә.)
Өтінім материалдарын және патентті жариялау кезінде мені (бізді) автор(-лар) ретінде атамауды өтінемін (өтінеміз)
Автордың (-лардың) қолы (-дары)
Мен (біз) менде (бізде) бар мәліметтер бойынша өтінімді қарау үшін қажетті және осы өтініш пен қосымшаларға енгізілген ақпарат түпкілікті және дұрыс болып табылатынын мәлімдеймін (-міз).
Мен (біз) үлгілер тиісті жолмен алынғандығын және селекциялық жетістіктің көрнекі іріктелуі болып табылатынын растаймын (-мыз).
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қолы
өтінім берушінің(-лердің) немесе патенттік сенім білдірілген өкілдің қолы(дары), қол қойылған күн (заңды тұлға атынан қол қою кезінде басшының қолы мөрмен бекітіледі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 29 қаңтардағы
№ 98 Тізбеге
13-қосымша
Өнеркәсіптік меншік
объектілеріне арналған
өтінімдерге сараптама
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Келіп түскен күні
(85) Халықаралық өтінімді ұлттық фазаға ауыстыру күні
(21) Тіркеу №
(22) Берілген күні
☐ (86) алушы ведомство белгілеген халықаралық өтінімді тіркеу нөмірі және халықаралық өтінімді берген күні
☐ (87) халықаралық өтінімнің нөмірі және халықаралық жарияланған күні
☐ (96) алушы ведомство белгілеген еуразиялық өтінімнің нөмірі және өтінімді берген күні
☐ (97) еуразиялық өтінімнің нөмірі және жарияланған күні
Өнертабысқа Қазақстан Республикасының патентін беру туралы ӨТІНІШ
Төменде көрсетілген құжаттарды ұсына отырып, өтінім иесінің (иелерінің) атына өнертабысқа Қазақстан Республикасының патентін беруді сұраймын (сұраймыз)
(71) Өтінім иесі (иелері):
(Толық аты немесе атауы және тұратын немесе болатын жері көрсетіледі.
Өтінім иелері-авторлардың тұрғылықты жері (72) коды бар бағанның тұсындағы бағанда келтіріледі)
Стандарт бойынша елдің коды
ДЗМҰ ST.3
(егер қондырылған болса)
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер, БСН нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) немесе жеке кәсіпкер, ЖСН нөмірі (жеке сәйкестендіру нөмірі) (Қазақстан Республикасының өтініш берушілері үшін)
Жеке басын куәландыратын құжаттан мәліметтер, ЖСН нөмірі (жеке сәйкестендіру нөмірі) – жеке тұлға үшін (Қазақстан Республикасының өтініш берушілері үшін)
Өтінімді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" Республикалық мемлекеттік кәсіпорынына (бұдан әрі – "ҰЗМИ" РМК) берген күннен ертерек күн бойынша басымдық сұралған кезде ғана толтырылады
Өнертабыстың басымдылығын күні бойынша белгілеуіңізді сұраймын (сұраймыз):
☐ Бірінші өтінімді (өтінімдерді) Париж конвенциясына қатысушы мемлекетке беру (Заңның 20-бабы 2-т.)
☐ Заңның 20-б. 4-т. сәйкес бұрынғы өтінімді "ҰЗМИ" РМК-на беру күні
☐ Заңның 20-б. 5-т. сәйкес бастапқы өтінімді "ҰЗМИ" РМК-на беру күні
☐ бастапқы өтінімнің басымдылығы(Заңның 20-б. 5-т.)
(өтінімнің нөмірі __________, өтінімді берген күні _____________)
☐ бұрынғы өтінімге қосымша материалдардың түсуі (Заңның 20-б. 3-т.)
(31) Бірінші, бұрынғы, бастапқы өтінімнің №
(32) Басымдық сұралған күн
(33) ST.3 бойынша берген елдің коды (конвенциялық басымдылық сұралған жағдайда)
(54) Өнертабыстың атауы
Хат алмасу үшін мекен-жай ( толық пошталық мекен- жай және адресаттың аты)
Телефон:
Мобильдік телефон:
Факс:
Электрондық пошта адресі:
(74) Патенттік сенім білдірілген өкіл (толық аты, тіркеу нөмірі) немесе өтінім иесінің (иелерінің) өкілі (толық аты немесе атауы, мекен- жайы)
Қоса берілетін құжаттардың тізбесі
1 данадағы парақ саны
Дана саны
("ҰЗМИ" РМК мөртаңбасы орны)
☐ өтінімге қосымша
☐ өнертабыстың сипаттамасы
☐ өнертабыстың формуласы
☐ сызулар және өзге материалдар
☐ реферат
☐ өтінім беруге төлем туралы құжат
☐ төлем мөлшерін азайтуға негіз барын растайтын құжат
☐ бірінші өтінімнің
(өтінімдердің) көшірмелері
(конвенциялық басымдылық
сұралған жағдайда)
☐ өтінімнің шет тіліндегі құжаттары
☐ патенттік сенім білдірілген өкілдің немесе өкілдің өкілеттігін куәландыратын сенімхат
☐ басқа құжат (көрсетілсін)
Формуламен жариялау үшін ұсынылатын сызбалар фигурасының № (рефератпен)
(72)Автор(-лар)
(толық аты көрсетіледі)
Елдің атауы және белгіленген болса, ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша оның кодын қоса алғанда тұратын жерінің толық пошталық мекен- жайы
Мен (біз) _________________________________________________________________________ (аты- жөні, тегі)
Патентті беру туралы мәліметтерді жариялау кезінде мені (бізді) автор (-лар) ретінде көрсетпеуді сұраймын (сұраймыз)
Автордың (авторлардың) қолы (қолдары):
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қолы
Өтінім иесінің (иелерінің) қолы (қолдары) (заңды тұлға атынан қол қойған жағдайда басшының қолы мөрмен бекітіледі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 29 қаңтардағы
№ 98 Тізбеге
14-қосымша
Өнеркәсіптік меншік
объектілеріне арналған
өтінімдерге сараптама
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Келіп түскен күні
(85) Халықаралық өтінімді ұлттық
фазаға ауыстыру күні
(21) Тіркеу №
(22) Берілген күні
☐ (86) алушы ведомство белгілеген халықаралық өтінімді тіркеу нөмірі және халықаралық өтінімді берген күні
☐ (87) халықаралық өтінімнің нөмірі және халықаралық жарияланған күні
☐ (96) алушы ведомство белгілеген еуразиялық өтінімнің нөмірі және өтінімді берген күні
☐ (97) еуразиялық өтінімнің нөмірі және жарияланған күні
ӨТІНІШ Пайдалы модельге Қазақстан Республикасының патентін беру туралы
Төменде көрсетілген құжаттарды ұсына отырып, өтінім иесінің (иелерінің) атына пайдалы модельге Қазақстан Республикасының патентін беруді сұраймын (сұраймыз)
(71) Өтінім иесі (иелері):
(Толық аты немесе атауы және тұратын немесе болатын жері көрсетіледі.
Өтінім иелері-авторлардың тұрғылықты жері (72) коды бар бағанның тұсындағы бағанда келтіріледі)
Стандарт бойынша елдің коды
ДЗМҰ ST.3
(егер қондырылған болса)
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер, БСН нөмірі (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) немесе жеке кәсіпкер, ЖСН нөмірі (жеке сәйкестендіру нөмірі) (Қазақстан Республикасының өтініш берушілері үшін)
Жеке басын куәландыратын құжаттан мәліметтер, ЖСН нөмірі (жеке сәйкестендіру нөмірі) – жеке тұлға үшін (Қазақстан Республикасының өтініш берушілері үшін)
Өтінімді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" Республикалық мемлекеттік кәсіпорынына (бұдан әрі – "ҰЗМИ" РМК) берген күннен ертерек күн бойынша басымдық сұралған кезде ғана толтырылады
Пайдалы модельдің басымдылығын күні бойынша белгілеуіңізді сұраймын (сұраймыз):
☐ Бірінші өтінімді (өтінімдерді) Париж конвенциясына қатысушы мемлекетке беру (Қазақстан Республикасы Патент заңының 20 бабы 2 тармағы) (әрі қарай - Заң)
☐ Заңның 20 бабы 4 тармағы сәйкес бұрынғы өтінімді ҰЗМИ-ға беру күні
Заңның 20 бабы 5 тармағы сәйкес бастапқы өтінімді ҰЗМИ-ға беру күні
☐ бастапқы өтінімнің басымдылығы (Заңның 20 бабы 5 тармағы)
☐ бұрынғы өтінімге қосымша материалдардың түсуі (Заңның 20 бабы 3 тармағы)
(31) Бірінші, бұрынғы, астапқы өтінімнің №
(32) Басымдық сұралған күн
(33) ST.3 бойынша берген елдің коды (конвенциялық басымдылық сұралған жағдайда)
(54) Пайдалы модельдің атауы
Хат алмасу үшін мекен- жай ( толық пошталық мекен- жай және адресаттың аты)
Телефон:
Мобильдік телефон:
Факс:
Электрондық пошта адресі:
(74) Сенімді патент өкілі (толық аты, тіркеу нөмірі, мекен-жайы) немесе өтінім иесінің (иелерінің) өкілі (толық аты немесе атауы, мекен-жайы)
Қосымша берілетін құжаттардың тізбесі
1 данадағы парақ саны
Дана саны
("ҰЗМИ" РМК мөртаңбасы орны)
☐ өтінімге қосымша
☐ пайдалы модель сипаттамасы
☐ пайдалы модель формуласы
☐ сызулар және өзге материалдар
☐ реферат
☐ өтінім беруге төлем туралы құжат
☐ төлем мөлшерін азайтуға негіз барын растайтын құжат
☐ бірінші өтінімнің
(өтінімдердің) көшірмелері
(конвенциялық басымдылық
сұралған жағдайда)
☐ өтінімнің шет тіліндегі құжаттары
☐ патенттік сенім білдірілген өкілдің немесе өкілдің өкілеттігін куәландыратын сенімхат
☐ басқа құжат (көрсетілсін)
Формуламен жариялау үшін ұсынылатын сызбалар фигурасының № (рефератпен)
(72)Автор(-лар) (толық аты көрсетіледі)
Елдің атауы және белгіленген болса, ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша оның кодын қоса алғанда тұратын жерінің толық пошталық мекен- жайы
Мен (біз) ________________________________________________________________ (аты- жөні, тегі)
пайдалы модельге патент беру туралы мәліметтерді жариялау кезінде мені (бізді) автор (-лар) ретінде көрсетпеуді сұраймын (сұраймыз)
Автордың (авторлардың) қолы (қолдары):
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қолы
Өтінім иесінің (иелерінің) қолы (қолдары) (заңды тұлға атынан қол қойған жағдайда басшының қолы мөрмен бекітіледі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2026 жылғы 29 қаңтардағы
№ 98 Тізбеге
15-қосымша
Тауар белгілеріне, қызмет
көрсету белгілеріне,
географиялық нұсқамаларға
және тауар шығарылған
жерлердің атауларына арналған
өтінімдерге сараптама жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ұқсас әріптер және олардың сәйкестігі
Қазақ транслитерациясы
Орыс транслитерациясы
Латын транслитерациясы
h-Ғ- Х
Ш=Ж
SH=SCH=J=G
Т-Д
Т=Д
T=D=GHT=TH
С-З-Ц
С=З=Ц
S=C=Z=SS
К-Г-Қ-Ғ
К=Г=Х
K= Q= G=H
В-Ф
В=Ф
V=F=PH=FF=W
П-Б
П=Б
P=B
Ш-Ч
Ч-Ш
CH=TCH=SH
У-Ү-Ұ
У=Ю
U=OO=YOU=OU
И-І
Е=И
E=Y=EE=EA=I
А- О-Ә
А==О=Я
А=О
О- А-Ө
О=А=У
М-Н-Ң
М=Н