Об утверждении образцов аншлагов границ рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, а также запретных для рыболовства сроков и мест, форму журнала учета лова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал)
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 января 2026 года № 35. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 января 2026 года № 37901
В соответствии с подпунктом 508-89) пункта 15 Положения о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) образцы аншлагов границ рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, а также запретных для рыболовства сроков и мест согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму журнала учета лова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал) согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Султанов
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 января 2026 года № 35
Форма
Образец аншлага, указывающий границы воспроизводственных участков
НАЗАР АУДАРЫНЫЗ!
УЫЛДЫРЫҚ ШАШУ ОРЫНЫ!
Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының уылдырық шашуы және көбеюі кезеңінде "__" ________ - "__" _______ аралығында
балық аулауға тыйым салынады.
Уылдырық шашу орындарының карта-схемасы
ВНИМАНИЕ!
НЕРЕСТИЛИЩЕ!
Рыболовство запрещается в период нереста и размножения рыбных
ресурсов и других водных животных с "__" ___ - "__" ___.
Карта-схема мест нерестилища
Примечание:
аншлаг, указывающий границы воспроизводственных участков (далее – аншлаг № 1), устанавливается на нерестилищах, в местах размножения рыбных ресурсов и других водных животных и информирует о продолжительности запрета на рыболовство в периоды нереста и размножения рыбных ресурсов и других водных животных, имеет карту-схему мест нерестилища.
Форма
Образец аншлага, указывающий границы зон покоя
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗ!
ТЫНЫШТЫҚ АЙМАҒЫ!
Балық аулауға тыйым салынады
Тыныштық аймағының карта – схемасы
ВНИМАНИЕ!
ЗОНА ПОКОЯ!
Рыболовство запрещается
Карта - схема зоны покоя
Примечание:
аншлаг, указывающий границы зон покоя (далее – аншлаг № 2), устанавливается в местах круглогодичного запрета для рыболовства и информирует о запрете рыболовства на водоеме и (или) участке, указанной на карте-схеме зоны покоя.
Форма
Образец аншлага, указывающий границы рыбохозяйственных водоемов и (или) участков
БАЛЫҚ ШАРУАШЫЛЫҒЫ СУБЪЕКТІСІНІҢ АТАУЫ
СУ АЙДЫНЫНЫҢ және (немесе) УЧАСКЕСІНІҢ АТАУЫ
НАЗАР АУДАРЫНЫЗДАР!
"ӘКІМШІЛІК ҚҰҚЫҚ БҰЗУШЫЛЫҚ ТУРАЛЫ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ КОДЕКСІНІҢ 383-БАБЫНА СӘЙКЕС РҰҚСАТСЫЗ НЕМЕСЕ ЖОЛДАМАСЫЗ БАЛЫҚ АУЛАНҒАНЫ ҮШІН ӘКІМШІЛІК АЙЫППҰЛ САЛЫНАДЫ!
Байланыс тел: 8 (код) нөмірі
Балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскелерінің карта – схемасы
НАИМЕНОВАНИЕ СУБЪЕКТА РЫБНОГО ХОЗЯЙСТВА
НАИМЕНОВАНИЕ ВОДОЕМА и (или) УЧАСТКА
ВНИМАНИЕ!
СОГЛАСНО СТАТЬЕ 383 КОДЕКСА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН "ОБ АДМИНИСТРАТИВНЫХ ПРАВОНАРУШЕНИЯХ" ЗА РЫБОЛОВСТВО БЕЗ РАЗРЕШЕНИЯ ИЛИ ПУТЕВКИ НАЛАГАЕТСЯ АДМИНИСТРАТИВНЫЙ ШТРАФ!
Контактный тел: 8 (код) номер
Карта - схема рыбохозяйственного водоема и (или) участка
Примечание:
аншлаг, указывающий границы рыбохозяйственных водоемов и (или) участков (далее – аншлаг № 3), устанавливается на подъездных путях к закрепленному рыбохозяйственному водоему и (или) участку, несет информацию о наименовании субъекта рыбного хозяйства, наименовании водоема и (или) участка, контактном телефоне и информирует об административной ответственности за рыболовство без разрешения или путевки, имеет карту - схему рыбохозяйственного водоема и (или) участка.
Форма
Образец аншлага, указывающий запретные для рыболовства сроки и места
БАЛЫҚ ШАРУАШЫЛЫҒЫ СУБЪЕКТІСІНІҢ АТАУЫ
СУ АЙДЫНЫНЫҢ және (немесе) УЧАСКЕСІНІҢ АТАУЫ
НАЗАР АУДАРЫНЫЗДАР!
"__" _____ - "__" ________ аралығында
карта - схемада көрсетілген орында балық аулауға тыйым салынады.
Балық аулауға тыйым салынған орындардың карта – схемасы
НАИМЕНОВАНИЕ СУБЪЕКТА РЫБНОГО ХОЗЯЙСТВА
НАИМЕНОВАНИЕ ВОДОЕМА и (или) УЧАСТКА
ВНИМАНИЕ!
Рыболовство запрещается в местах, указанных на карте – схеме водоема и (или) участка в период с "__" _____ - "__ ________".
Примечание:
аншлаг, указывающий запретные для рыболовства сроки и места (далее – аншлаг № 4), устанавливается на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, информирует о запретных для рыболовства сроках и местах, а также содержит информацию о наименовании субъекта рыбного хозяйства, наименовании водоема и (или) участка, имеет карту-схему водоема и (или) участка.
Общая характеристика для аншлагов
Соответствие аншлагов следующим характеристикам:

Балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің шекаралары аншлагтарының үлгілерін, сондай-ақ балық аулау үшін тыйым салынған мерзімдер мен орындарды, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналының (кәсіпшілік журналдың) нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2026 жылғы 27 қаңтардағы № 35 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 29 қаңтарда № 37901 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 508-89) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің шекаралары аншлагтарының үлгілері сондай-ақ балық аулау үшін тыйым салынған мерзімдер мен орындар ;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналының (кәсіпшілік журналдың) нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
А. Султанов
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 27 қаңтардағы
№ 35 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Өсімді молайту учаскелерінің шекараларын көрсететін аншлагтың үлгісі
НАЗАР АУДАРЫНЫЗ!
УЫЛДЫРЫҚ ШАШУ ОРЫНЫ!
Балық ресурстары мен басқа да су жануарларының уылдырық шашуы және көбеюі кезеңінде "__" ________ - "__" _______ аралығында
балық аулауға тыйым салынады.
Уылдырық шашу орындарының карта-схемасы
ВНИМАНИЕ!
НЕРЕСТИЛИЩЕ!
Рыболовство запрещается в период нереста и размножения рыбных
ресурсов и других водных животных с "__" ___ - "__" ___.
Карта-схема мест нерестилища
Ескерту:
өсімді молайту учаскелерінің шекараларын көрсететін аншлаг (бұдан әрі – №1 аншлаг) уылдырық шашу орындарында, балық ресурстары мен басқа да су жануарларының көбейетін жерлерінде орнатылады және балық ресурстары мен басқа да су жануарларының уылдырық шашу және көбею кезеңінде балық аулауға тыйым салу мерзімдері туралы ақпарат береді, уылдырық шашу орындарының карта-схемасы болады.
Нысан
Тынығу аймақтарының шекараларын көрсететін аншлагтың үлгісі
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗ!
ТЫНЫШТЫҚ АЙМАҒЫ!
Балық аулауға тыйым салынады.
Тыныштық аймағының карта-схемасы
ВНИМАНИЕ!
ЗОНА ПОКОЯ!
Рыболовство запрещается
Карта - схема зоны покоя
Ескерту:
тынығу аймақтарының шекараларын көрсететін аншлаг (бұдан әрі – №2 аншлаг) балық аулауға жыл бойы тыйым салынған орындарда орнатылады және тынығу аймағының карта-схемада көрсетілген су айдынында және (немесе) учаскеде балық аулауға тыйым салынғаны туралы ақпарат береді.
Нысан
Балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелерінің шекараларын көрсететін аншлагтың үлгісі
БАЛЫҚ ШАРУАШЫЛЫҒЫ СУБЪЕКТІСІНІҢ АТАУЫ
СУ АЙДЫНЫНЫҢ және (немесе) УЧАСКЕСІНІҢ АТАУЫ
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗДАР!
"ӘКІМШІЛІК ҚҰҚЫҚ БҰЗУШЫЛЫҚ ТУРАЛЫ" ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ КОДЕКСІНІҢ 383-БАБЫНА СӘЙКЕС РҰҚСАТСЫЗ НЕМЕСЕ ЖОЛДАМАСЫЗ БАЛЫҚ АУЛАНҒАНЫ ҮШІН ӘКІМШІЛІК АЙЫППҰЛ САЛЫНАДЫ!
Байланыс тел: 8 (код) нөмірі
Балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің карта-схемасы
НАИМЕНОВАНИЕ СУБЪЕКТА РЫБНОГО ХОЗЯЙСТВА
НАИМЕНОВАНИЕ ВОДОЕМА и (или) УЧАСТКА
ВНИМАНИЕ!
СОГЛАСНО СТАТЬЕ 383 КОДЕКСА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН "ОБ АДМИНИСТРАТИВНЫХ ПРАВОНАРУШЕНИЯХ" ЗА РЫБОЛОВСТВО БЕЗ РАЗРЕШЕНИЯ ИЛИ ПУТЕВКИ НАЛАГАЕТСЯ АДМИНИСТРАТИВНЫЙ ШТРАФ!
Контактный тел: 8 (код) номер
Карта - схема рыбохозяйственного водоема и (или) участка
Ескерту:
балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелерінің шекараларын көрсететін аншлаг (бұдан әрі – №3 аншлаг) бекітіліп берілген балық шаруашылығы су айдынына және (немесе) учаскесіне кіреберіс жолдарда орнатылады, онда балық шаруашылығы субъектісінің атауы, су айдынының және (немесе) учаскенің атауы, байланыс телефоны туралы ақпарат жазылады және рұқсатсыз немесе жолдамасыз балық ауланғаны үшін әкімшілік жауапкершілік туралы хабарлайды, балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің карта-схемасы болады.
Нысан
Балық аулауға тыйым салынған мерзімдер мен орындарды көрсететін аншлагтың үлгісі
БАЛЫҚ ШАРУАШЫЛЫҒЫ СУБЪЕКТІСІНІҢ АТАУЫ
СУ АЙДЫНЫНЫҢ және (немесе) УЧАСКЕНІҢ АТАУЫ
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗДАР!
"__" _____ - "__" ________ аралығында
карта-схемада көрсетілген орында балық аулауға тыйым
салынады.
Балық аулауға тыйым салынған орындардың карта-схемасы
Карта - схема мест запретные для рыболовства
НАИМЕНОВАНИЕ СУБЪЕКТА РЫБНОГО ХОЗЯЙСТВА
НАИМЕНОВАНИЕ ВОДОЕМА и (или) УЧАСТКА
ВНИМАНИЕ!
Рыболовство запрещается в местах, указанных на карте - схеме
водоема и (или) участка в период с "__" _____ - "__ ________".
Ескерту:
балық аулауға тыйым салынған мерзімдер мен орындарды көрсететін аншлаг (бұдан әрі – №4 аншлаг) балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде орнатылады, балық аулауға тыйым салынған мерзімдер мен орындар туралы ақпарат береді, сондай-ақ балық шаруашылығы субъектісінің атауын, су айдынының және (немесе) учаскенің атауын қамтиды және су айдынының және (немесе) учаскесінің карта-схемасы болады.
Аншлагтарға арналған жалпы сипаттамалар
Аншлагтардың келесі сипаттамаларға сәйкестігі:

1) состоять из опорной стойки и сигнального щита;
2) сигнальный щит должен быть прямоугольным и по типоразмеру не менее 1,2 метра в длину и 0,6 метра в ширину;
3) расстояние от нижней части сигнального щита до поверхности земли должно быть не менее 1,5 метра;
4) основной фон аншлагов:
5) светло-зеленый цвет – для аншлага № 1;
6) белый цвет – для аншлага № 2;
7) желтый цвет – для аншлага № 3;
8) синий цвет – для аншлага № 4;
9) красный цвет - для канта аншлагов.
На сигнальном щите надписи должны быть нанесены на государственном и русском языках черным цветом.
Карта - схема водоемов и (или) участков, указывающих границы воспроизводственных участков, зон покоя рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, а также запретные для рыболовства сроки и места, указываются в центре сигнального щита, размером не менее 1/4 и не более 1/3 от размера сигнального щита.
__________________________________________________________________________
(территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области
рыбного хозяйства)
__________________________________________________________________________
(наименование субъекта рыбного хозяйства, заключившего договор
с территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа в области
рыбного хозяйства)
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) бригадира, другого ответственного лица)
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 января 2026 года № 35
Форма
Журнал учета лова рыбных ресурсов и других водных животных
(промысловый журнал)
Дата улова
Наименование водоема и (или) участка
Виды и количество использованных орудий лова
Количество рыболовов, осуществивших улов
Ф.И.О (отчество при его наличии) рыболова, осуществившего улов
Объем улова (килограмм)
1
2
3
4
5
6
Продолжение таблицы
Видовой состав улова, виды рыб (килограмм)
Всего отпущено рыбы (килограмм)
Дата отгрузки, № накладной, № автомашины, судна
Ф.И.О. (отчество при его наличии) и подпись лица, принявшего улов
Подпись государственного инспектора по охране рыбных ресурсов и других водных животных
7
8
9
10
11

1) тіреу бағанасынан және сигналдық тақтайшадан тұруы;
2) сигналдық тақтайша тік төртбұрышты болуы және өлшемі ұзындығы кемінде 1,2 метр, ені кемінде 0,6 метр болуы;
3) сигналдық тақтайшаның төменгі бөлігі мен жер беті арасындағы қашықтық кемінде 1,5 метр болуы;
4) аншлагтардың негізгі фоны:
5) ашық жасыл түс – №1 аншлаг үшін;
6) ақ түс – №2 аншлаг үшін;
7) сары түс – №3 аншлаг үшін;
8) көк түс – №4 аншлаг үшін;
9) қызыл түс – аншлагтардың жиектемесі үшін.
Сигналдық тақтайшадағы жазулар мемлекеттік және орыс тілдерінде қара түспен жазылуы тиіс.
Өсімді молайту учаскелерінің, тынығу аймақтарының, балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің шекараларын, сондай-ақ балық аулауға тыйым салынған мерзімдер мен орындарды көрсететін карта-схемалар сигналдық тақтайшаның ортасына орналастырылуы тиіс және олардың өлшемі сигналдық тақтайшаның жалпы көлемінің 1/4-нен кем емес және 1/3-тен көп емес болуы қажет.
________________________________________________________________________________
(балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының
аумақтық бөлімшесі)
________________________________________________________________________________
(балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшемен
шарт жасасқан балық шаруашылығы субъектісінің атауы)
________________________________________________________________________________
(бригада жетекшісі немесе басқа жауапты адамның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
2026 жылғы 27 қаңтардағы
№ 35 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналы (кәсіпшілік журналы)
Аулау күні
Су айдынының және (немесе) участкенің атауы
Пайдаланылған балық аулау құралдарының түрлері мен саны
Балық аулауды жүзеге асырған балықшылар саны
Балық аулауды жүзеге асыраған балықшының Т.А.Ә. (әкесінің аты бар болса)
Ауланған балық көлемі (килограмм)
1
2
3
4
5
6
Кестенің жалғасы
Ауланған балықтың түрлік құрамы, балық түрлері (килограмм)
Барлық босатылған балық (килограмм)
Тиеп-жөнелтілген күні, жүкқұжаттың №, автомашинаның кеменің №
Ауланған балықты қабылдаған адамның Т.А.Ә. (әкесінің аты бар болса) және қолы
Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектордың қолы
7
8
9
10
11