О внесении изменений в приказы Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 15 декабря 2021 года № 387 "Об утверждении Правил субсидирования затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста" и от 29 декабря 2021 года № 407 "Об утверждении Правил возмещения части затрат субъектов предпринимательства по приобретению оборудования и техники для горнолыжных курортов"
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 30 декабря 2025 года № 259. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2025 года № 37767
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 18.01.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 15 декабря 2021 года № 387 "Об утверждении Правил субсидирования затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25912) следующее изменение:
Правила субсидирования затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 407 "Об утверждении Правил возмещения части затрат субъектов предпринимательства по приобретению оборудования и техники для горнолыжных курортов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26382) следующее изменение:
Правила возмещения части затрат субъектов предпринимательства по приобретению оборудования и техники для горнолыжных курортов, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету индустрии туризма Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 3 настоящего приказа, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан информации об исполнении.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің "Әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" 2021 жылғы 15 желтоқсандағы № 387 және "Кәсіпкерлік субъектілерінің тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техника сатып алу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын бекіту туралы" 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 407 бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 259 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 желтоқсанда № 37767 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 18.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің "Әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" 2021 жылғы 15 желтоқсандағы № 387 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25912 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау қағидалары осы бұйрыққа 1 қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің Кәсіпкерлік субъектілерінің тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техника сатып алу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын бекіту туралы" 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 407 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26382 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Кәсіпкерлік субъектілерінің тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техника сатып алу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу қағидалары осы бұйрыққа 2 қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында қолданысқа енгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде орналастыруды;
3) осы бұйрықта 3-тармағының 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие с 18 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
Е. Мырзабосынов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 30 декабря 2025 года № 259
Утверждены приказом
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 15 декабря 2021 года № 387
Правила субсидирования затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 20-14) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан" и определяют порядок субсидирования затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) места размещения туристов - гостиницы, мотели, кемпинги, туристские базы, гостевые дома, дома отдыха, пансионаты, другие здания и сооружения, используемые для проживания туристов и их обслуживания;
2) туристский оператор (далее - туроператор) - физическое или юридическое лицо, осуществляющее туристскую операторскую деятельность, туристскую операторскую деятельность в сфере внутреннего, въездного или выездного туризма;
3) туристская операторская деятельность (далее - туроператорская деятельность) - предпринимательская деятельность физических или юридических лиц, имеющих лицензию на данный вид деятельности, по формированию, продвижению и реализации туристского продукта в сфере выездного туризма через турагентов и туристского продукта в сфере въездного и внутреннего туризма туристам, в том числе через турагентов;
4) туристский продукт - комплекс всех необходимых туристских услуг, достаточных для удовлетворения потребностей туриста во время путешествия;
5) местный исполнительный орган (акимат) (далее – МИО) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории.
Глава 2. Порядок субсидирования затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста
3. Для получения субсидии туроператор в сфере въездного туризма в течение текущего года по месту нахождения места размещения туристов, в котором проживал иностранный турист направляет в МИО заявку на субсидирование затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста (далее - заявка) в бумажной или электронной форме посредством почты либо нарочно с первого рабочего дня и до 1 декабря соответствующего календарного года по форме согласно приложению к настоящим Правилам за оказанные услуги реализованного туристского продукта в текущем году до момента подачи заявки.
К заявке прилагаются следующие документы:

5. Осы бұйрық 2026 жылғы 18 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
Е. Мырзабосынов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт
министрі
2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 259
бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2021 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 387 бұйрығымен бекітілген
Әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 20-14) тармақшасына сәйкес әзірленді және әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) туристерді орналастыру орындары - мейманханалар, мотельдер, кемпингтер, туристік базалар, қонақжайлар, демалыс үйлері, пансионаттар және туристердің тұруы мен оларға қызмет көрсету үшін пайдаланылатын басқа да үй-жайлар мен ғимараттар;
2) туристік оператор (бұдан әрі - туроператор) - туристік операторлық қызметті, ішкі туризм, келу немесе шығу туризмі саласындағы туристік операторлық қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
3) туристік операторлық қызмет (бұдан әрі - туроператорлық қызмет) - қызметтiң осы түрiне лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғалардың шығу туризмі саласындағы туристiк өнiмдi қалыптастыру, турагенттер арқылы ұсыну және өткiзу және келу туризмі мен ішкі туризм саласындағы туристік өнімді қалыптастыру, туристерге, оның ішінде турагенттер арқылы ұсыну және өткiзу жөнiндегi кәсiпкерлiк қызметi;
4) туристік өнім - саяхат кезінде туристің қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін жеткілікті барлық қажетті туристік көрсетілетін қызметтер кешені;
5) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) (бұдан әрі – ЖАО) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган.
2-тарау. Әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау
3. Субсидияны алу үшін келу туризмі саласындағы туроператор ағымдағы жыл ішінде шетелдік турист тұратын туристерді орналастыру орнының орналасқан жері бойынша ЖАО-ға өтінім берілген кезге дейін ағымдағы жылында өткізілген туристік өнімнің көрсетілген қызметтері үшін осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз немесе электрондық нысанда пошта арқылы немесе қолма-қол тиісті күнтізбелік жылдың бірінші жұмыс күнінен бастап 1 желтоқсанына дейін әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындары бойынша субсидия алуға арналған өтінімді (бұдан әрі - өтінім) жібереді.
Өтінімге келесі көрсетілетін құжаттар қоса беріледі:

1) в случае подачи заявки юридическим лицом - копии учредительных документов юридического лица, в случае подачи заявления физическим лицом - копия документа, удостоверяющего личность, копия документа, подтверждающего начало деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, а при подаче заявки представителем туроператора дополнительно представляется нотариально засвидетельствованная доверенность на представление интересов субъекта предпринимательства;
2) сведения об отсутствии (наличии) задолженностей, учет по которым ведется в органах государственных доходов, полученные на первое число месяца, предшествующего месяцу, в котором планируется подача заявки;
3) копия партнерского договора на туристское обслуживание с туроператором-нерезидентом (далее - Договор) с приложением списка иностранных туристов, заверенного печатью туроператора отправляющей стороны;
4) копия лицензии на осуществление туроператорской деятельности в сфере въездного и внутреннего туризма;
5) банковский документ либо фискальный чек об оплате туристского продукта по Договору;
6) руминг-лист с печатью места размещения туристов, в котором проживал иностранный турист.
4. Для рассмотрения поступивших заявок от туроператора МИО создается постоянно действующая комиссия по рассмотрению заявок (далее - комиссия).
Комиссия состоит из нечетного количества членов, не менее 7 (семи) человек из числа которых назначаются председатель и заместитель председателя.
Председатель комиссии руководит ее деятельностью, проводит заседания комиссии. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель председателя.
Подготовку протоколов заседаний комиссии осуществляет секретарь, который не является членом комиссии.
Председатель, заместитель председателя, секретарь комиссии назначаются из числа работников МИО.
В состав комиссии также входят представители палат предпринимателей областей, городов республиканского значения и столицы, отраслевых ассоциаций, представители бизнеса и организаций.
Комиссия проводит заседания по мере поступления заявок.
5. Поступившие заявки и прилагаемые к ним документы (далее - пакет документов), установленные пунктом 3 настоящих Правил, регистрируются и рассматриваются МИО на полноту в течение двух рабочих дней со дня их поступления.
В случае поступления неполного пакета документов МИО возвращает их туроператору в сфере въездного туризма в сроки, указанные в части первой настоящего пункта, с указанием перечня недостающих документов.
При устранении неполноты пакета документов туроператор в сфере въездного туризма подает пакет документов повторно.

1) заңды тұлға өтінім берген жағдайда - заңды тұлғаның құрылтай құжаттарының көшірмелері, жеке тұлға өтініш берген жағдайда - жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғанын растайтын құжаттың көшірмесі, ал туроператордың өкілі өтінім берген кезде кәсіпкерлік субъектісінің мүдделерін білдіруге нотариалды куәландырылған сенімхатты қосымша ұсынады;
2) өтінім беру жоспарланып отырған айдың алдындағы айдың бірінші күніне алынған есебі мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер;
3) жөнелтуші тарап туроператорының мөрімен расталған шетелдік туристер тізімін қоса бере отырып, резидент емес туроператормен туристік қызмет көрсетуге арналған әріптестік шарттың (бұдан әрі - Шарт) көшірмесі;
4) келу және ішкі туризм саласындағы туроператорлық қызметті жүзеге асыруға арналған лицензияның көшірмесі;
5) Шарт бойынша банктік құжат немесе туристік өнімге ақы төлеу туралы фискалдық чек;
6) шетелдік турист тұратын туристерді орналастыру орнының мөрімен расталған руминг-парақ.
4. Туроператордан келіп түскен өтінімдерді қарау үшін ЖАО өтінімдерді қарау жөніндегі тұрақты жұмыс істейтін комиссия (бұдан әрі - комиссия) құрады.
Комиссия мүшелерінің саны тақ санынан тұрады, кемінде 7 (жеті) адамды құрайтын комиссия мүшелерінің арасынан төраға және төрағаның орынбасары тағайындалады.
Комиссия төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, комиссия отырыстарын өткізеді. Төраға болмаған жағдайда оның функцияларын төрағаның орынбасары орындайды.
Комиссия отырыстарының хаттамаларын дайындауды комиссия мүшесі болып табылмайтын хатшы жүзеге асырады.
Комиссия төрағасы, төрағаның орынбасары, комиссия хатшысы ЖАО қызметкерлері қатарынан тағайындалады.
Комиссия құрамына сондай-ақ облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана кәсіпкерлері палаталардың, салалық қауымдастықтардың өкілдері, бизнес және ұйымдардың өкілдері кіреді.
Комиссия отырыстарын өтінімдердің түсуіне қарай өткізеді.
5. Осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген келіп түскен өтінімдер мен оларға қоса берілетін құжаттардың (бұдан әрі – құжаттар топтамасы) ЖАО тіркейді және олар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде толықтығын қарайды.
Құжаттар топтамасы толық болмаған жағдайда, ЖАО оларды жетіспейтін құжаттардың тізбесін көрсете отырып, осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімдерде келу туризмі саласындағы туроператорға қайтарады.
Құжаттар топтамасының толық еместігі жойылған кезде, келу туризмі саласындағы туроператор құжаттар топтамасын қайта ұсынады.

6. Представленный пакет документов возвращается МИО без рассмотрения в случае несоблюдения сроков, установленных пунктом 3 настоящих Правил.
7. В случае полноты пакета документов, установленных пунктом 3 настоящих Правил, комиссия в течение десяти рабочих дней со дня их поступления рассматривает пакет документов и принимает одно из следующих решений:
1) о выплате субсидии туроператору в сфере въездного туризма в случаях не истечения сроков действия документов, соответствия их пункту 3 настоящих Правил, при подтверждении проживания иностранного туриста в местах размещения туристов не менее четырех дней и трех ночей, регистрации иностранного туриста через информационную систему "е-Hotel" ("е-Qonaq") в местах размещения туристов;
2) об отказе в выплате субсидии туроператору в сфере въездного туризма, в случае несоответствия подпункту 1) настоящего пункта.
8. При выявлении оснований для отказа в выплате субсидии туроператору в сфере въездного туризма МИО уведомляет туроператора в сфере въездного туризма о предварительном решении об отказе в выплате субсидии туроператору в сфере въездного туризма, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить позицию туроператором в сфере въездного туризма по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия решения комиссией согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения туроператором уведомления.
По результатам заслушивания на основании решения комиссии МИО выдает результат о выплате субсидии туроператору в сфере въездного туризма либо мотивированный ответ об отказе в выплате субсидии туроператору в сфере въездного туризма.
9. Решение комиссии оформляется протоколом и в течение 2 (двух) рабочих дней со дня его подписания, в сроки, установленные пунктом 7 настоящих Правил, размещается на интернет-ресурсе МИО, копия направляется в адрес туроператора в сфере въездного туризма письменным уведомлением.
10. На основании решения комиссии о выплате субсидии туроператору в сфере въездного туризма МИО в течение сорока рабочих дней осуществляет перечисление суммы субсидии в размере 15 000 (пятнадцать тысяч) тенге за каждого иностранного туриста, прибывшего в Республику Казахстан, по приобретенному туристскому продукту у туроператора, осуществляющего деятельность в сфере въездного туризма, на его расчетный счет, открытый в банке второго уровня, указанный в заявке.

6. Ұсынылған құжаттар топтамасын осы Қағидалардың 3-тармағымен белгіленген мерзімдерді сақтамау жағдайда ЖАО қараусыз қайтарады.
7. Осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген құжаттар топтамасы толық болған жағдайда, комиссия олар келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде құжаттар топтамасын қарайды және мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) ұсынылған құжаттардың қолданылу мерзімі өтпеген, олардың осы Қағидалардың 3-тармағына сәйкес келген жағдайларда, шетелдік турист туристерді орналастыру орындарында кемінде төрт күн және үш түн тұрған, шетелдік туристі туристерді орналастыру орындарында "е-Hotel" ("е-Qonaq") ақпараттық жүйесі арқылы тіркеген жағдайда келу туризмі саласындағы туроператорға субсидияны төлеу туралы;
2) осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес келмеген жағдайда, келу туризмі саласындағы туроператорға субсидияны төлеуден бас тарту туралы.
8. Келу туризмі саласындағы туроператорға субсидия төлеуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде ЖАО келу туризмі саласындағы туроператорға субсидия төлеуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша келу туризмі саласындағы туроператордың ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес комиссия шешім қабылдағанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау туроператор хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша комиссияның шешімі негізінде ЖАО мемлекеттік келу туризмі саласындағы туроператорға субсидия төлеу туралы нәтиже немесе келу туризмі саласындағы туроператорға субсидия төлеуден бас тарту туралы дәлелді жауап береді.
9. Комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді және осы Қағидалардың 7-тармағында белгіленген мерзімдерде оған қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ЖАО интернет-ресурсында орналастырылады, көшірмесі келу туризмі саласындағы туроператоратына жазбаша хабарламамен жіберіледі.
10. Комиссияның келу туризмі саласындағы туроператорға субсидияны төлеу туралы шешімінің негізінде ЖАО қырық жұмыс күні ішінде келу туризмі саласындағы қызметті жүзеге асыратын туроператордан сатып алынған туристік өнім бойынша Қазақстан Республикасына келген әрбір шетелдік турист үшін 15 000 (он бес мың) теңге мөлшеріндегі субсидия сомасын өтінімде көрсетілген екінші деңгейдегі банкте ашылған оның есеп шотына аударуды жүзеге асырады.

11. Контроль, мониторинг и реализация субсидии осуществляются в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам субсидирования
затрат туроператоров в сфере
въездного туризма за каждого
иностранного туриста
Форма
кому: _____________________
(наименование МИО,
принимающего заявку)
от________________________
(наименование юридического
или фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
физического лица)
Заявка на субсидирование затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого иностранного туриста
Прошу рассмотреть заявку на субсидирование затрат туроператоров в сфере
въездного туризма за каждого иностранного туриста (далее – субсидия).
1. Сведения о туроператоре.
Для юридического лица:
Наименование ____________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер (БИН) _____________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _________________
__________________________________________________________________
фактическое место нахождения юридического лица _____________________
__________________________________________________________________
номер телефона ____________________________________________________
Для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии)______________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ____________________
документ, удостоверяющий личность:
номер ____________________________________________________________
кем выдано _______________________________________________________
дата выдачи _______________________________________________________
адрес места жительства _____________________________________________
номер телефона ____________________________________________________
2. Сведения о туроператорской деятельности туроператора:
Лицензия № _______________________________________________________
подвид ____________________________________________________________
Дата получения лицензии ____________________________________________
3. Наименование банка второго уровня, расчетный счет, открытый в банке
второго уровня _____________________________________________________
4. Общие сведения об иностранном (ых) туристе (ах):
№п\п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) иностранного туриста
Период пребывания иностранного туриста в Республике Казахстан
1.
2.
3.
5. Предварительный расчет причитающихся субсидии ___________________
(________________________________________________________) тенге.
6. Перечень документов, прилагаемых к заявке, согласно пункту 3 Правил
субсидирования затрат туроператоров в сфере въездного туризма за каждого
иностранного туриста:

11. Субсидияны бақылау, мониторингілеу және іске асыру Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Әрбір шетелдік турист үшін келу
туризмі саласындағы туроператорлардың
шығындарын субсидиялау
қағидаларына қосымша
Нысан
кімге: ___________________
(өтінімді қабылдайтын ЖАО атауы)
кімнен ___________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның
тегі, аты, әкесінің аты) (ол болған жағдайда)
Әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындары бойынша субсидия алуға арналған өтінім
Әрбір шетелдік турист үшін шығындарды өтеуге субсидия алуға арналған өтінімді қарауды сұраймын (бұдан әрі – субсидия).
1. Туроператор туралы мәліметтер.
Заңды тұлға үшін:
атауы _____________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) ____________________________________
басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) _____________________
___________________________________________________________________
заңды тұлғаның нақты орналасқан жері _________________________________
___________________________________________________________________
телефон нөмірі ______________________________________________________
Жеке тұлға үшін:
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) _______________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) ______________________________________
жеке басты куәландыратын құжат:______________________________________
нөмірі ______________________________________________________________
кім берді ___________________________________________________________
берілген күні _______________________________________________________
тұрғылықты мекенжайы _____________________________________________
телефон нөмірі _____________________________________________________
2. Туроператордың туроператорлық қызметі туралы мәліметтер:
Лицензия № ____________________________кіші түрлері_________________
Лицензияны алған күні ______________________________________________
3. Екінші деңгейдегі банктің атауы, онда ашылған есеп айырысу шоты
___________________________________________________________________
4. Шетелдік турист (ер) туралы жалпы мәліметтер:
№п\п
Шетелдік туристің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шетелдік туристің Қазақстан Республикасында болу кезеңі
1.
2.
3.
5. Тиесілі субсидияны алдын ала есептеу _________________________
(____________________________________________________________) теңге.
6. Әрбір шетелдік турист үшін келу туризмі саласындағы туроператорлардың шығындарын субсидиялау қағидаларының 3-тармағына сәйкес өтінімге қоса берілетін құжаттардың тізбесі:

1) __________________________
2)___________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, в том числе, что
не являюсь банкротом, не подлежу процедуре банкротства или ликвидации
в соответствии с Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве"
и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом
тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных
данных.
______________________________
(подпись физического лица или
наименование юридического лица)
Место для печати (при ее наличии)
Дата подачи заявки "____" __________ 20____ года
Приложение 2 к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 30 декабря 2025 года № 259
Утверждены приказом
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 29 декабря 2021 года № 407
Правила возмещения части затрат субъектов предпринимательства по приобретению оборудования и техники для горнолыжных курортов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения части затрат субъектов предпринимательства по приобретению оборудования и техники для горнолыжных курортов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 20-16) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан" и определяют порядок возмещения части затрат субъектов предпринимательства по приобретению оборудования и техники для горнолыжных курортов (далее – возмещение части затрат).
2. В настоящих Правилах используется следующее основное понятие:
местный исполнительный орган (акимат) (далее – МИО) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории.
3. К оборудованию и технике для горнолыжных курортов относятся:
1) канатные дороги (травелаторы (ленточные подъемники), бугель (зацепной подъемник), канатно-кресельная дорога, гондольная дорога в виде кабинки, комби (комбинированная дорога (кабинка с креслом), бейби лифт (безопорный зацепной подъемник);
2) система искусственного оснежения трасс (мобильные снегогенераторы (перевозные), стационарные снегогенераторы, снеговые ружья и пушки);
3) снегоуплотнительная техника (ратраки).
Глава 2. Порядок возмещения части затрат субъектов предпринимательства по приобретению оборудования и техники для горнолыжных курортов
4. Для получения возмещения части затрат субъект предпринимательства направляет по месту нахождения заявленного горнолыжного курорта направляет в МИО заявку на возмещение части затрат (далее – заявка) по форме согласно приложению к настоящим Правилам в бумажной или электронной форме посредством почты либо нарочно до 1 июня соответствующего календарного года.

1) _______________________________
2) _______________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын, оның ішінде банкрот болмағанымды, "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банкроттық немесе тарату рәсіміне жатпайтынымды растаймын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, түсіруге және пайдалануға келісім беремін.
_________________________________
(Жеке тұлғаның қолы немесе
заңды тұлғаның атауы)
Мөр (болған кезде)
Өтінім берілген күні "____" __________ 20____ жыл
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 259
бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 407
бұйрығымен бекітілген
Кәсіпкерлік субъектілерінің тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техника сатып алу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы кәсіпкерлік субъектілерінің тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техниканы сатып алу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 20-16) тармақшасына сәйкес әзірленді және кәсіпкерлік субъектілерінің тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техниканы сатып алу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу (бұдан әрі – шығындардың бір бөлігін өтеу) тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғым пайдаланылады:
жергілікті атқарушы орган (әкімдік) (бұдан әрі – ЖАО) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган.
3. Тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техникаларға мыналар жатады:
1) арқанды жолдар (траволаторлар (таспалы көтергіштер), бугель (шынжырлы көтергіш), арқанды-креслолы жол, кабина түріндегі гондольды жол, комби (құрамдастырылған жол (креслолары бар кабина), бейби лифт (тіреусіз ілмекті көтергіш);
2) трассаларды жасанды қарсыздандыру жүйесі (ұтқыр қар генераторлары (тасымалданатын), стационарлық қар генераторлары, қар мылтықтары мен зеңбіректері);
3) қар тығындау техникасы (ратрактар).
2-тарау. Кәсіпкерлік субъектілерінің тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техника сатып алу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу тәртібі
4. Кәсіпкерлік субъектісі шығындардың бір бөлігін өтеуді алу үшін мәлімделген тау шаңғысы курорты орналасқан жері бойынша ЖАО-ға осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша шығындардың бір бөлігін өтеуге арналған өтінімді (бұдан әрі - өтінім) қағаз немесе электрондық нысанда пошта арқылы не қолма-қол тиісті күнтізбелік жылдың 1 маусымға дейін жібереді.

5. Субъект предпринимательства к заявке, направляемой в МИО, прилагает:
1) в случае подачи заявки юридическим лицом – копии учредительных документов юридического лица, в случае подачи заявления физическим лицом – копия документа, удостоверяющего личность, копия документа, подтверждающего начало деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, а при подаче заявки представителем субъекта предпринимательства дополнительно представляется нотариально засвидетельствованная доверенность на представление интересов субъекта предпринимательства;
2) копия документа, подтверждающего приобретение оборудования и техники для горнолыжных курортов (электронные счет-фактуры либо договор купли-продажи, в случае приобретения в кредит – кредитный договор).
При приобретении оборудования и техники для горнолыжных курортов у иностранного производителя или продавца, не использующего информационную систему электронных счетов-фактур, затраты по приобретению подтверждаются копией таможенной декларации на товары (из третьих стран, не являющихся членами Евразийского экономического союза) или копией заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов с отметкой налогового органа в соответствии с пунктом 2 статьи 530 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс);
3) копия акта приема-передачи оборудования и техники для горнолыжных курортов между субъектом предпринимательства, реализующим оборудование и технику для горнолыжных курортов, и приобретающим субъектом предпринимательства;
4) копии технических паспортов на оборудование и технику для горнолыжных курортов;
5) копия документа, подтверждающего право собственности или иного законного основания владения горнолыжным курортом;
6) материалы фото- и видеофиксации приобретенных оборудования и техники для горнолыжных курортов, произведенных техническими средствами после их доставки на горнолыжные курорты, а также монтажа и установки;
7) выписку, подтверждающую динамику роста налога на добавленную стоимость за последние 2 (два) года.
Положение подпункта 7) настоящего пункта, не распространяется на субъекты предпринимательства:
не являющиеся плательщиками налога на добавленную стоимость в соответствии со статьями 99-101 Налогового кодекса;
осуществляющие деятельность менее трех лет с момента их государственной регистрации.
6. Поступившие заявки и прилагаемые к ним документы (далее – пакет документов), указанные в пункте 5 настоящих Правил, регистрируются и рассматриваются МИО на полноту в течение двух рабочих дней со дня их поступления.

5. Кәсіпкерлік субъектісі ЖАО-ға жіберілетін өтінімге қоса береді:
1) заңды тұлға өтінім берген жағдайда - заңды тұлғаның құрылтай құжаттарының көшірмелері, жеке тұлға өтініш берген жағдайда - жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғанын растайтын құжаттың көшірмесі, ал кәсіпкерлік субъектісінің өкілі өтінім берген кезде кәсіпкерлік субъектісінің мүдделерін білдіруге арналған нотариалды куәландырған сенімхат қосымша ұсынылады;
2) тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техниканы сатып алуды растайтын құжаттың көшірмесі (электрондық шот-фактуралар не сатып алу-сату шарты, кредитке сатып алған жағдайда - кредиттік шарт).
Тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техниканы шетелдік өндірушіден немесе электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесін пайдаланбайтын сатушыдан сатып алған кезде, сатып алу бойынша шығындар тауарларға арналған кедендік декларацияның көшірмесімен (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын үшінші елдерден) немесе Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі - Салық кодексі) 530-бабының 2-тармағына сәйкес салық органының белгісі бар тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінім көшірмесімен расталады;
3) тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техниканы өткізетін кәсіпкерлік субъектісі және сатып алатын кәсіпкерлік субъектісі арасындағы тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техниканы қабылдау-беру актісінің көшірмесі;
4) тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техникаға арналған техникалық паспорттардың көшірмелері;
5) тау шаңғысы курортын иелену құқығын немесе оның өзге де заңды негізін растайтын құжаттың көшірмесі;
6) тау шаңғысы курорттарына арналған сатып алынған жабдықтар мен техниканы, оларды тау шаңғысы курорттарына жеткізгеннен, сондай-ақ монтаждағаннан және орнатқаннан кейін техникалық құралдармен жүргізілген фото- және бейнетіркеу материалдары;
7) соңғы 2 (екі) жылдағы қосылған құн салығы өсу динамикасын растайтын үзінді.
Осы тармақтың 7) тармақшасының ережесі:
Салық кодексінің 99-101-баптарына сәйкес қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын;
мемлекеттік тіркеуден өткен сәттен бастап үш жылдан аз уақыт ішінде қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне қолданылмайды.
6. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген келіп түскен өтінімдер мен оларға қоса берілетін құжаттарды (бұдан әрі - құжаттар топтамасы) ЖАО тіркейді және олар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде толықтығын қарайды.

7. Представленный пакет документов возвращается МИО без рассмотрения в случаях:
1) предоставления субъектом предпринимательства неполного пакета документов;
2) несоблюдения сроков, установленных пунктом 4 настоящих Правил.
МИО осуществляет возврат пакета документов субъекту предпринимательства письменным уведомлением в течение двух рабочих дней со дня их поступления с указанием причин возврата пакета документов.
В случае возврата пакета документов по причине его неполноты субъекту предпринимательства в уведомлении указывается перечень недостающих документов. При устранении неполноты пакета документов согласно перечню, указанному в уведомлении, субъект предпринимательства подает заявку повторно.
В случае возврата пакета документов по причине несоблюдения сроков подачи заявки субъект предпринимательства подает заявку повторно в сроки, установленные пунктом 4 настоящих Правил.
8. Для рассмотрения полного пакета документов, представленного субъектами предпринимательства, МИО создается постоянно действующая комиссия по рассмотрению заявок (далее – комиссия).
Комиссия состоит из нечетного количества членов, включающего не менее 7 (семь) человек, из числа которых назначаются председатель и заместитель председателя.
Председатель комиссии руководит ее деятельностью, проводит заседания комиссии. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель председателя.
Подготовку протоколов заседаний комиссии осуществляет секретарь, который не является членом комиссии.
Председатель, заместитель председателя, секретарь комиссии назначаются из числа работников МИО.
В состав комиссии также входят представители палат предпринимателей областей, городов республиканского значения и столицы, отраслевых ассоциаций и представители бизнеса.
9. Комиссия в течение десяти рабочих дней со дня поступления пакета документов рассматривает их на соответствие пункту 5 настоящих Правил.
По итогам рассмотрения пакета документов комиссия в сроки, указанные в части первой настоящего пункта, принимает одно из следующих решений:
1) о возмещении части затрат субъекту предпринимательства при соответствии поступившего пакета документов пункту 5 настоящих Правил;
2) об отказе в возмещении части затрат субъекту предпринимательства, при несоответствии поступившего пакета документов пункту 5 настоящих Правил.
10. При выявлении оснований для отказа в возмещении части затрат МИО уведомляет субъекта предпринимательства о предварительном решении об отказе в возмещении части затрат, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить позицию субъектом предпринимательства по предварительному решению.

7. Ұсынылған құжаттар топтамасын ЖАО мынадай жағдайларда қараусыз қайтарады:
1) кәсіпкерлік субъектісімен құжаттардың толық топтамасын ұсынбау;
2) осы Қағидалардың 4-тармағымен белгіленген мерзімдерді сақтамау.
ЖАО құжаттар топтамасын қайтару себептерін көрсете отырып, олар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде кәсіпкерлік субъектісіне жазбаша хабарламамен құжаттар топтамасын қайтаруды жүзеге асырады.
Кәсіпкерлік субъектісіне құжаттардың толық болмауы себебі бойынша құжаттар пакеті қайтарылған жағдайда, хабарламада жетіспейтін құжаттардың тізбесі көрсетіледі. Хабарламада көрсетілген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасының толық еместігі жойылған кезде кәсіпкерлік субъектісі өтінімді қайта береді.
Өтінім беру мерзімдерін сақтамау себебінен құжаттар топтамасы қайтарылған жағдайда, кәсіпкерлік субъектісі осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген мерзімдерде өтінімді қайта береді.
8. Кәсіпкерлік субъектілері ұсынған құжаттардың толық топтамасын қарау үшін ЖАО өтінімдерді қарау жөніндегі тұрақты жұмыс істейтін комиссия (бұдан әрі - комиссия) құрады.
Комиссия кемінде 7 (жеті) адамды қамтитын мүшелердің тақ санынан тұрады, олардың ішінен төраға және төрағаның орынбасары тағайындалады.
Комиссия төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, комиссия отырыстарын өткізеді. Төраға болмаған уақытта оның функцияларын төрағаның орынбасары орындайды.
Комиссия отырыстарының хаттамаларын дайындауды комиссия мүшесі болып табылмайтын хатшы жүзеге асырады.
Комиссияның төрағасы, төрағаның орынбасары, хатшысы ЖАО қызметкерлері қатарынан тағайындалады.
Комиссия құрамына сондай-ақ облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана кәсіпкерлері палаталардың, салалық қауымдастықтардың өкілдері, бизнес өкілдері кіреді.
9. Комиссия құжаттар топтамасы келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде олардың осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкестігін қарайды.
Құжаттар топтамасын қарау қорытындылары бойынша комиссия осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімдерде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) келіп түскен құжаттар топтамасы осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес келген кезде кәсіпкерлік субъектісіне шығындардың бір бөлігін өтеу туралы;
2) келіп түскен құжаттар топтамасы осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес келмеген кезде кәсіпкерлік субъектісіне шығындардың бір бөлігін өтеуден бас тарту туралы.
10. Шығындардың бір бөлігін өтеуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде ЖАО кәсіпкерлік субъектісіне шығындардың бір бөлігін өтеуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ кәсіпкерлік субъектісінің алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.

Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия решения комиссией согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения субъектом предпринимательства уведомления.
По результатам заслушивания на основании решения комиссии МИО выдает результат о возмещении части затрат субъекту предпринимательства либо мотивированный ответ об отказе в возмещении части затрат субъекту предпринимательства.
11. Решение комиссии оформляется протоколом и в течение двух рабочих дней со дня его подписания размещается на интернет-ресурсе МИО, копия направляется в адрес субъекта предпринимательства письменным уведомлением.
12. Возмещение части затрат субъектам предпринимательства осуществляется администратором местных бюджетных программ в пределах средств, предусмотренных в местном бюджете на соответствующий финансовый год в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
13. Размер возмещения составляет двадцать пять процентов от стоимости оборудования и техники для горнолыжных курортов, указанной в документации, представленной согласно подпункту 2) пункта 5 настоящих Правил.
14. Возмещение части затрат производится в национальной валюте Республики Казахстан. Затраты, понесенные в иностранных валютах, подлежат перерасчету по курсам валют Национального Банка Республики Казахстан на дату приобретения оборудования и техники для горнолыжных курортов.
15. Администратор местных бюджетных программ осуществляет перечисление сумм по возмещению части затрат на расчетный счет субъекта предпринимательства, открытый в банке второго уровня и указанный в заявке, в течение пятнадцати рабочих дней со дня поступления средств, в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан, в том числе в соответствии с Приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года №185 "Об утверждении Правил составления, представления, рассмотрения бюджетного запроса".
16. При получении возмещения части затрат субъект предпринимательства принимает встречные обязательства по следующим направлениям:
1) увеличение количества работников;
2) увеличение налога на добавленную стоимость.
Положение подпункта 2) настоящего пункта не распространяется на субъекты предпринимательства:
не являющиеся плательщиками налога на добавленную стоимость в соответствии со статьями 99-101 Налогового кодекса;
осуществляющие деятельность менее трех лет с момента их государственной регистрации.
Встречные обязательства предусматриваются в соглашении, заключаемом между МИО и субъектом предпринимательства.
Приложение
к Правилам возмещения
части затрат субъектов
предпринимательства
по приобретению оборудования
и техники для горнолыжных курортов
Форма
кому: _____________________
(наименование МИО)
от________________________
(наименование субъекта
предпринимательства)
Заявка на возмещение части затрат субъектов предпринимательства по приобретению оборудования и техники для горнолыжных курортов
Прошу рассмотреть заявку на получение возмещения части затрат по приобретению
оборудования и техники для горнолыжных курортов.

Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес комиссия шешім қабылдағанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау кәсіпкерлік субъектісі хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша комиссияның шешімі негізінде ЖАО кәсіпкерлік субъектісіне шығындардың бір бөлігін өтеу туралы нәтиже немесе кәсіпкерлік субъектісіне шығындардың бір бөлігін өтеуден бас тарту туралы дәлелді жауап береді.
11. Комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді және оған қол қойылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде ЖАО интернет-ресурсында орналастырылады, көшірмесі кәсіпкерлік субъектісінің атына жазбаша хабарламамен жіберіледі.
12. Кәсіпкерлік субъектілеріне шығындардың бір бөлігін өтеуді жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі Қазақстан Республикасының қолданыстағы бюджет заңнамасына сәйкес тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджетте көзделген қаражат шегінде жүзеге асырады.
13. Өтем мөлшері осы Ереженің 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес ұсынылған құжаттамада көрсетілген тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техника құнының жиырма бес пайызын құрайды.
14. Шығындардың бір бөлігін өтеу Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен жүргізіледі. Шетелдік валюталарында жұмсалған шығындар тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техниканы сатып алу күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің валюта бағамдары бойынша қайта есептеуге жатады.
15. Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі шығындардың бір бөлігін өтеу бойынша сомаларды екінші деңгейдегі банкте ашылған және өтінімде көрсетілген кәсіпкерлік субъектісінің есеп айырысу шотына тиісті қаражаттың түскен күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде, Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында, оның ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 185 "Бюджеттік сұранымды жасау, ұсыну, қарау қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес белгіленген тәртіппен аударады.
16. Шығындардың бір бөлігінің орнын толтыру кезінде кәсіпкерлік субъектісі келесі бағыттар бойынша қарсы міндеттемелерді қабылдайды:
1) жұмыскерлер санын ұлғайту;
2) қосылған құн салығын ұлғайту.
Осы тармақтың 2 тармақшасының ережесі:
Салық кодексінің 99-101-баптарына сәйкес қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын;
мемлекеттік тіркеуден өткен сәттен бастап үш жылдан аз уақыт ішінде қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне қолданылмайды.
Өзара міндеттемелер ЖАО мен кәсіпкерлік субъектісі арасында жасалатын келісімде көзделеді.
Кәсіпкерлік субъектілерінің
тау шаңғысы курорттарына
арналған жабдықтар мен
техника сатып алу бойынша
шығындарының бір бөлігін
өтеу қағидаларына
қосымша
Нысан
кімге:______________________
(ЖАО атауы)
кімнен ____________________
(кәсіпкерлік субъектісінің
атауы)
Кәсіпкерлік субъектілерінің тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техниканы сатып алу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеуге арналған өтінім
Тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техниканы сатып алу бойынша шығындардың бір бөлігін өтеуге өтінімді қарауды сұраймын.

1. Сведения о субъекте предпринимательства.
Для юридического лица:
бизнес-идентификационный номер (БИН) _______________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя ___________________
____________________________________________________________________
адрес фактического места нахождения __________________________________
номер телефона _____________________________________________________
Для физического лица:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________________________
индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ______________________
номер уведомления о начале деятельности в качестве субъекта
предпринимательства ________________________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер _____________________________________________________________
кем выдано ________________________________________________________
дата выдачи ________________________________________________________
адрес места жительства ______________________________________________
номер телефона _____________________________________________________
2. Сведения о технике и оборудовании для горнолыжных курортов:
Наименование техники и оборудования для горнолыжных курортов
Стоимость (тенге)
Количество (штук)
1
2
3
3. Реквизиты расчетного счета субъекта предпринимательства, открытого в банке
второго уровня: _______________________________________________________.
4. Перечень документов, прилагаемых к заявке, согласно пункту 5 Правил
возмещения части затрат субъектов предпринимательства по приобретению
оборудования и техники для горнолыжных курортов:
1) _______________________________
2) _______________________________
Подтверждаю достоверность представленной информации, в том числе, что
не являюсь банкротом, не подлежу процедуре банкротства или ликвидации
в соответствии с Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве"
и даю согласие на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование
персональных данных.
__________________________________
(подпись руководителя (представителя)
субъекта предпринимательства)
Место для печати (при ее наличии)
Дата подачи заявки: "____" __________ 20___ года

1. Кәсіпкерлік субъектісі туралы мәліметтер.
Заңды тұлға үшін:
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) _____________________________________
басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) _____________________
___________________________________________________________________
мекен-жайы және нақты орналасқан жері ________________________________
телефон нөмірі ______________________________________________________
Жеке тұлға үшін:
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ______________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)_______________________________________
кәсіпкерлік субъектісі ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламаның нөмірі ________________________
жеке басты куәландыратын құжат:
нөмірі ______________________________________________________________
кім берді ___________________________________________________________
берілген күні ________________________________________________________
тұрғылықты мекенжайы ______________________________________________
телефон нөмірі _____________________________________________________.
2. Тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техника туралы мәліметтер:
Тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техника атауы
Құны (теңге)
Саны (дана)
1
2
3
3. Кәсіпкерлік субъектісінің екінші деңгейдегі банкте ашылған есеп айырысу шотының деректемелері: _____________________________________.
4. Кәсіпкерлік субъектілерінің тау шаңғысы курорттарына арналған жабдықтар мен техника сатып алу бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларының 5-тармағына сәйкес өтінімге қоса берілетін құжаттардың тізбесі:
1)_______________________________
2)_______________________________
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын, оның ішінде банкрот болмағанымды, "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банкроттық немесе тарату рәсіміне жатпайтынымды растаймын және дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, түсіруге және пайдалануға келісім беремін.
___________________________________
(кәсіпкерлік субъектісі басшысының
(өкілінің) қолы)
Мөрдің орны (болған жағдайда)
Өтінім берілген күні: "____" __________ 20___ жыл