Об утверждении Правил представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2025 года № 102. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2025 года № 37699.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
В соответствии с подпунктом 48) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – Правила).
2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан и отдельного структурного элемента постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту статистики финансового рынка Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Приостановить до 1 января 2026 года действие:
1) пункта 11 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"11. В целях формирования отчетности активы и обязательства в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378).";

Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 102 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 26 желтоқсанда № 37699 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз.
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 48) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулысының жекелеген құрылымдық элементінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығының статистикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2026 жылғы 1 қаңтарға дейін:
1) Қағидалардың 11-тармағының қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақ мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"11. Есептілікті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер мен міндеттемелер "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп, көрсетіледі.";

2) части второй пункта 21 приложения к форме, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними" приложения 9 к Правилам, установив, что в период приостановления данная часть действует в следующей редакции:
"Сумма сделки по договору в иностранной валюте указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378).".
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Утверждены
постановлением Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2025 года № 102
Правила представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций
Глава 1. Общие положения
1. Правила представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 48) части третьей пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), включая формы, предназначенные для сбора административных данных, периодичность и сроки ее представления.
1-1. Действие Правил не распространяется на акционерное общество "Национальная платежная корпорация Национального Банка Республики Казахстан", акционерное общество "Центральный депозитарий ценных бумаг", организатора торгов и клиринговую организацию.
Сноска. Глава 1 дополнена пунктом 1-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2) Қағидаларға 9-қосымшаның "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына қосымшаның 21-тармағы екінші бөлігінің қолданысы тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы бөлік мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Шетел валютасындағы шарт бойынша мәміле сомасы "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп, көрсетіледі.".
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 102 қаулысымен
бекітілді
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағы үшінші бөлігінің 48) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысандарды қоса, есептілікті ұсыну тәртібі, кезеңділігі мен мерзімі айқындалады.
1-1. Қағидалардың қолданысы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ұлттық төлем корпорациясы" акционерлік қоғамына, "Бағалы қағаздар орталық депозитарийі" акционерлік қоғамына, сауда-саттықты ұйымдастырушыға және клирингтік ұйымға қолданылмайды.
Ескерту. 1-тарау 1-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Глава 2. Порядок представления отчетности
2. Отчетность представляется в электронном виде посредством информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан", представляющей собой единое окно доступа к сервисам представления отчетности в Национальный Банк.
3. При загрузке информации в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" осуществляется внутриформенный контроль. В случае обнаружения ошибок при осуществлении внутриформенного контроля информация информационной системой не принимается.
4. Датой завершения представления отчетности за соответствующий отчетный период является фактическая дата последней загрузки в информационную систему "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" информации за указанный отчетный период, прошедшей внутриформенный контроль.
5. Удостоверение отчетности электронной цифровой подписью руководителя или лица, на которое возложена функция по подписанию отчета, осуществляется не позднее следующего рабочего дня со дня завершения представления отчетности.
6. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.
7. Отчетность, удостоверенная посредством электронной цифровой подписи руководителем или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем, хранится в электронном формате.
8. Альтернативный идентификационный номер служит в качестве одного из идентификаторов нерезидентов Республики Казахстан-контрагентов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, является уникальным для организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, представляющей отчетность, и неизменным в течение периода взаимоотношений организации, осуществляющей отдельные виды банковских организаций, с данным лицом.
9. Резидентство клиента и (или) контрагента респондента определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
10. В формах, предусматривающих детализацию информации до сделок, указывается референс (код) сделки (транзакции), который служит уникальным идентификатором сделки в информационной системе отчитывающейся организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций. Поле значения референса имеет текстовый формат данных и содержит текстовые и (или) числовые элементы.
В формах, не предусматривающих детализацию информации до сделок, в качестве референса указывается уникальный номер представляемого набора данных, который формируется в следующем порядке:
первые восемь символов - отчетная дата в формате "ГГГГММДД", где "ГГГГ" – год, "ММ" – месяц, "ДД" – день;
один символ – фиксированный разделитель "_";

2-тарау. Есептілікті ұсыну тәртібі
2. Есептілік Ұлттық Банкке есептілікті ұсыну сервистеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесін білдіретін "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде ұсынылады.
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесіне ақпаратты жүктеу кезінде нысанішілік бақылау жүзеге асырылады. Нысанішілік бақылауды жүзеге асыру кезінде қателер анықталған жағдайда, ақпараттық жүйе ақпаратты қабылдамайды.
4. Көрсетілген есепті кезеңнің нысанішілік бақылаудан өткен ақпаратын "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесіне соңғы жүктеудің нақты күні тиісті есепті кезең үшін есептілікті ұсынуды аяқтау күні болып табылады.
5. Басшының немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен есептілікті куәландыру есептілікті ұсыну аяқталған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
6. Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дәйектілігін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қамтамасыз етеді.
7. Басшының немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адамның және орындаушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған есептілік электрондық форматта сақталады.
8. Балама сәйкестендіру нөмірі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның Қазақстан Республикасының бейрезидент-контрагенттерінің сәйкестендіргіштерінің бірі ретінде болады, есептілікті ұсынатын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым үшін бірегей және банк ұйымдарының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның осы тұлғамен өзара қарым-қатынасы кезеңі ішінде өзгермейтін болып табылады.
9. Клиенттің және (немесе) респондент контрагенттің резиденттілігі "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалады.
10. Мәмілелерге дейін ақпаратты нақтылауды көздейтін нысандарда есеп беретін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпараттық жүйесінде мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болатын мәміленің (транзакцияның) референсі (коды) көрсетіледі. Референс мәнінің жолында мәтіндік деректер форматы болады және мәтіндік және (немесе) сандық элементтерді қамтиды.
Мәмілелерге дейін ақпаратты нақтылауды көздемейтін нысандарда референс ретінде ұсынылатын деректер жиынтығының бірегей нөмірі көрсетіледі, ол мынадай тәртіпте қалыптастырылады:
алғашқы сегіз символ - "ЖЖЖЖААКК" форматындағы есепті күн, мұнда "ЖЖЖЖ" – жыл, "АА" – ай, "КК" – күн;
бір символ – белгіленген бөлгіш "_";

последние шесть символов – порядковый номер (от 000001 до 999999).
При отсутствии в информационной системе отчитывающейся организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, референса (кода) сделки (транзакции) организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, используется алгоритм, предусмотренный частью второй настоящего пункта.
11. В целях формирования отчетности активы и обязательства в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983).
12. При отсутствии данных по любой из таблиц форм отчетов, предусмотренных Правилами, сведения по ней не представляются, о чем организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, информируют Национальный Банк соответствующим письмом на бумажном носителе или в электронном виде, составленным в произвольной форме и подписанным руководителем подотчетной организации, в срок не позднее установленного срока представления сведений по данной таблице.
13. Ипотечные организации представляют в Национальный Банк:
1) отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах по форме согласно приложению 1 к Правилам – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется ипотечными организациями (при наличии в отчетном месяце оборотов) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
2) отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня, по форме согласно приложению 2 к Правилам – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) представляются ипотечными организациями (при наличии в отчетном месяце оборотов) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
3) отчет о структуре портфеля ценных бумаг по форме согласно приложению 3 к Правилам – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) представляются ипотечными организациями (при наличии в отчетном месяце оборотов) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;

соңғы алты символ – реттік нөмір (000001 бастап 999999 дейін).
Ақпараттық жүйеде есеп беретін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым, мәміленің (транзакцияның) референсі (коды) болмаған кезде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген алгоритмді пайдаланады.
11. Есептілікті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер мен міндеттемелер "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 бірлескен қаулысында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) көзделген тәртіпте айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп, көрсетіледі.
12. Қағидаларда көзделген есептер нысандары кестелерінің кез келгені бойынша деректер болмаған кезде ол бойынша мәліметтер ұсынылмайды, бұл туралы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар Ұлттық Банкке еркін нысанда жасалған және есеп беретін ұйымның басшысы қол қойған қағаз тасымалдағыштағы немесе электрондық түрдегі тиісті хатпен осы кесте бойынша мәліметтерді ұсынудың белгіленген мерзімінен кешіктірмейтін мерзімде хабарлайды.
13. Ипотекалық ұйымдар Ұлттық Банкке:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
ипотекалық ұйымдар желтоқсан айының қосымша есебін (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) (есепті айда айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады;
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
ипотекалық ұйымдар желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдарды ескере отырып) (есепті айда айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады;
3) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
ипотекалық ұйымдар (есепті айда айналымдар болған кезде) желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады;

4) отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц по форме согласно приложению 4 к Правилам – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) представляются ипотечными организациями (при наличии в отчетном месяце оборотов) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
5) отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах по форме согласно приложению 5 к Правилам,
в части сведений о прочих классифицируемых активах - ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
в части сведений о крупных дебиторах - ежеквартально, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) представляются ипотечными организациями (при наличии в отчетном месяце оборотов) в части сведений о прочих классифицируемых активах не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.
6) отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним по форме согласно приложению 6 к Правилам – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) представляются ипотечными организациями (при наличии в отчетном месяце оборотов) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
7) отчет об основных источниках привлеченных денег по форме согласно приложению 8 к Правилам – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
8) отчет о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними по форме согласно приложению 9 к Правилам – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
14. Организации, осуществляющие кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу, представляют в Национальный Банк:
1) отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня, по форме согласно приложению 2 к Правилам – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) отчет о структуре портфеля ценных бумаг по форме согласно приложению 3 к Правилам – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;

4) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
ипотекалық ұйымдар (есепті айда айналымдар болған кезде) желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады;
5) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша басқа да жіктелетін активтер және ірі дебиторлар туралы есепті,
басқа да жіктелетін активтер туралы мәліметтер бөлігінде – есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
ірі дебиторлар бөлігінде – есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінші күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
ипотекалық ұйымдар басқа да жіктелетін активтер туралы мәліметтер бөлігінде желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдарды ескере отырып) (есепті айда айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады;
6) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
ипотекалық ұйымдар желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдарды ескере отырып) (есепті айда айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады;
7) Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
8) Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын ұсынады.
14. Дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар Ұлттық Банкке:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
2) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;

3) отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц по форме согласно приложению 4 к Правилам – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
4) отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах по форме согласно приложению 5 к Правилам,
в части сведений о прочих классифицируемых активах - ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
в части сведений о крупных дебиторах - ежеквартально, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
5) отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним по форме согласно приложению 6 к Правилам – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
6) отчет об основных источниках привлеченных денег по форме согласно приложению 8 к Правилам – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
7) отчет о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними по форме согласно приложению 9 к Правилам – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
15. Национальный оператор почты представляет в Национальный Банк:
1) отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня, по форме согласно приложению 2 к Правилам – ежемесячно, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) (в том числе при отсутствии в отчетном месяце заключительных оборотов) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
2) отчет о структуре портфеля ценных бумаг по форме согласно приложению 3 к Правилам – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
дополнительный отчет за четвертый квартал (с учетом заключительных оборотов), (при наличии в отчетном месяце оборотов) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
3) отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц по форме согласно приложению 4 к Правилам – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
дополнительные отчеты за четвертый квартал (с учетом заключительных оборотов), (при наличии в отчетном месяце оборотов) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
4) отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах по форме согласно приложению 5 к Правилам – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;

3) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
4) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша басқа да жіктелетін активтер және ірі дебиторлар туралы есепті,
басқа да жіктелетін активтер туралы мәліметтер бөлігінде – есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
ірі дебиторлар туралы мәліметтер бөлігінде – есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
5) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
6) Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
7) Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын ұсынады.
15. Ұлттық пошта операторы Ұлттық Банкке:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей, ай сайын;
желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдарды ескере отырып) (оның ішінде есепті айда қорытынды айналымдар болмаған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады;
2) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есепті – есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
төртінші тоқсанның қосымша есебін (қорытынды айналымдарды ескере отырып) (есепті айда айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады;
3) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есепті – есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
төртінші тоқсанның қосымша есебін (қорытынды айналымдарды ескере отырып) (есепті айда айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады;
4) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша басқа да жіктелетін активтер және ірі дебиторлар туралы есепті – есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын;

5) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5-1) отчет об остатках на балансовых счетах по форме согласно приложению 7-1 к Правилам:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением остатков на балансовых счетах 1010, 1020 и 1040, которые представляются еженедельно за каждый рабочий день недели не позднее пятого рабочего дня, следующего за отчетной неделей;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
6) отчет об основных источниках привлеченных денег по форме согласно приложению 8 к Правилам – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
7) отчета о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними по форме согласно приложению 9 к Правилам – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
8) отчет об операциях с наличными деньгами по форме согласно приложению 12 к Правилам – ежемесячно, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (порядок введения в действие см. п.4).
16. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16-1. Организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, указанные в абзаце четвертом части первой статьи 32 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", представляют в Национальный Банк отчет об остатках на балансовых счетах по форме согласно приложению 7-1 к Правилам:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением остатков на балансовых счетах 1010, 1020 и 1040, которые представляются еженедельно за каждый рабочий день недели не позднее пятого рабочего дня, следующего за отчетной неделей;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.
Сноска. Глава 2 дополнено пунктом 16-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие с 01.07.2026).

5) алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5-1) 5-1) Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есеп:
есепті аптадан кейінгі бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей аптаның әрбір жұмыс күні үшін апта сайын ұсынылатын 1010, 1020 және 1040-баланстық шоттардағы қалдықтарды қоспағанда, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
желтоқсан айындағы қосымша есеп (қорытынды айналымдарды ескере отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей;
6) Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есепті – есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
7) Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есепті – есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
8) Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қолма-қол ақшамен операциялар туралы есепті – есепті айдан кейінгі айдың отызынан кешіктірмей, ай сайын ұсынады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) қаулысымен.
16. Алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16-1. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабы бірінші бөлігінің төртінші абзацында көрсетілген банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар Ұлттық Банкке Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есепті:
есепті аптадан кейінгі бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей аптаның әрбір жұмыс күні үшін апта сайын ұсынылатын 1010, 1020 және 1040-баланстық шоттардағы қалдықтарды қоспағанда, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
желтоқсан айындағы қосымша есеп (қорытынды айналымдарды ескере отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей ұсынады.
Ескерту. 2-тарау 16-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

17. Юридические лица, осуществляющие деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, представляют в территориальный филиал Национального Банка, отчет о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, по форме согласно приложению 10 к Правилам – ежеквартально в электронном формате отчетность, не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
18. Юридические лица, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, представляют в Национальный Банк, отчет юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, по форме согласно приложению 11 к Правилам – ежеквартально, не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
Приложение 1
к Правилам представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 700-N(D)
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: ипотечные организации
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется ипотечными организациями (при наличии в отчетном месяце оборотов) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Бизнес идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Номер счета
2
Признак резидентства
3
Код группы секторов экономики
4
Признак валюты номинации
5
Сумма
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ____________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об остатках
на балансовых
и внебалансовых счетах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
(индекс – 700-N(D), периодичность –ежемесячная)

17. Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалар Ұлттық Банктің аумақтық филиалына Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірісі мен шығысы туралы есепті – есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей, электрондық форматтағы есептілікті тоқсан сайын ұсынады.
18. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар Ұлттық Банкке Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың есебін – есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей, тоқсан сайын ұсынады.
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 700-N(D).
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: ипотекалық ұйымдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
ипотекалық ұйымдар желтоқсан айының қосымша есебін (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) (есепті айда айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады;
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Шот нөмірі
2
Резиденттік белгісі
3
Экономика секторлары топтарның коды
4
Номинация валютасының белгісі
5
Сомасы
Атауы ______________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Баланстық және баланстан
тыс шоттардағы қалдықтар
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп" (индексі – 700-N(D), кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец последнего рабочего дня месяца.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
5. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793), (далее – Типовой план счетов).
6. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются сведения об остатках на балансовых (активы, обязательства, собственный капитал, доходы, расходы) и внебалансовых (условные и возможные требования и обязательства, счета меморандума к балансу) счетах.
8. В Форме принята следующая классификация активов и обязательств по срокам:
краткосрочные – до одного года включительно;
долгосрочные – свыше одного года.
9. В строках 1, 2, 3 и 4 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. В строке 1 указывается четырехзначный номер счета, соответствующий Типовому плану счетов.
11. В строках 2, 3 и 4 коды признака резидентства, код группы секторов экономики и признак валюты номинации указываются по счетам, к которым такая детализация применима, с учетом исключений в соответствии с пунктами 16, 17 и 19 настоящего пояснения.
12. В строке 2 указывается признак резидентства в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – резидент Республики Казахстан;
код "2" – нерезидент Республики Казахстан.
Понятия резидент Республики Казахстан и нерезидент Республики Казахстан используются в значениях, определенных Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан айдың соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша жасалады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
5. Нысанда және осы түсіндірмеде шоттар нөмірі "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
6. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда баланстық (активтер, міндеттемелер, меншікті капитал, кіріс, шығыс) және баланстан тыс (шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер, балансқа меморандум шоттары) шоттардағы қалдық туралы мәліметтер көрсетіледі.
8. Нысанда активтер мен міндеттемелерді мерзім бойынша мынадай жіктеу қабылданды:
қысқа мерзімді – бір жылға дейін қоса алғанда;
ұзақ мерзімді – бір жылдан астам.
9. 1, 2, 3 және 4-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. 1-жолда Үлгі шот жоспарына сәйкес келетін шоттың төрт таңбалы нөмірі көрсетіледі.
11. 2, 3 және 4-жолдарда резиденттік белгісі, экономика секторлары тобының коды және номинация валютасының белгісі осы түсіндірменің 16, 17 және 19-тармақтарына сәйкес ерекшеліктерді ескере отырып, осындай нақтылау қолданылатын шоттар бойынша көрсетіледі.
12. 2-жолда мына кодификацияға сәйкес резиденттік белгісі көрсетіледі:
"1" коды – Қазақстан Республикасының резиденті;
"2" коды – Қазақстан Республикасының бейрезиденті.
Қазақстан Республикасының резиденті және Қазақстан Республикасының бейрезиденті ұғымдары "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған мәндерде пайдаланылады.

13. В строке 3 указывается код группы секторов экономики согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), которое согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).
14. В строке 4 указывается признак валюты номинации актива или обязательства следующим образом:
код "1" – для активов или обязательств, номинированных национальной валюте Республики Казахстан;
код "2" – для активов или обязательств, номинированных в иностранной свободно конвертируемой валюте или драгоценных металлах;
код "3" – для активов или обязательств, номинированных в другой иностранной валюте, не отнесенной к свободно конвертируемым валютам.
К свободно конвертируемым валютам относятся:
Австралийский доллар (AUD);
Канадский доллар (CAD);
Швейцарский франк (CHF);
Китайский юань (CNY);
Датская крона (DKK);
Евро (EUR);
Фунт стерлингов Соединенного Королевства (GBP);
Гонконгский доллар (HKD);
Венгерский форинт (HUF);
Новый израильский шекель (ILS);
Японская йена (JPY);
Вона Республики Корея (KRW);
Мексиканский песо (MXN);
Норвежская крона (NOK);
Новозеландский доллар (NZD);
Шведская крона (SEK);
Сингапурский доллар (SGD);
Доллар США (USD);
Южноафриканский рэнд (ZAR).
15. В строках 2 и 3:
по активам указывается признак резидентства и код группы секторов экономики дебитора (эмитента), по обязательствам – признак резидентства и код группы секторов экономики кредитора;
для счетов 1405, 1406, 1425, 1752 и 1864 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики векселедателя;
для счетов 1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 и 1757 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики эмитента;
для счетов 2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 и 2406 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики держателя ценной бумаги, при отсутствии возможности определить держателя ценной бумаги – признак резидентства и код группы секторов экономики номинального держателя (доверительного собственника) ценной бумаги.
16. В строке 3 по счетам активов или обязательств по отношению к Национальному оператору почты указывается код группы секторов экономики "5".

13. 3-жолда "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес экономика секторлары тобының коды көрсетіледі, ол Экономика секторларының ұлттық жіктеуішімен (ЭСЖ) келісімді болады.
14. 4-жолда актив немесе міндеттеменің номинация валютасының белгісі мынадай көрсетіледі:
"1" коды – Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында нноминирленген активтер мен міндеттемелер үшін,
"2" коды – шетелдік еркін конвертацияланатын валютада немесе бағалы қағаздарда номинирленген активтер немесе міндеттемелер үшін;
"3" коды – еркін конвертацияланатын валюталарға жатқызылмаған басқа шетел валютасында номинирленген активтер немесе міндеттемелер үшін;
Еркін конвертацияланатын валюталарға мыналар жатады:
Аустралия доллары (AUD);
Канада доллары (CAD);
Швейцария франкі (CHF);
Қытай юані (CNY);
Дат кронасы (DKK);
Еуро (EUR);
Біріккен Корольдіктің фунт стерлингі (GBP);
Гонконг доллары (HKD);
Мажарстан форинті (HUF);
Жаңа Израиль шекелі (ILS);
Жапон йенасы (JPY);
Корей Республикасының вонасы (KRW);
Мексика песосы (MXN);
Норвегия кронасы (NOK);
Жаңа Зеландия доллары (NZD);
Швед кронасы (SEK);
Сингапур доллары (SGD);
АҚШ доллары (USD);
Оңтүстік Африка рэнді (ZAR).
15. 2 және 3-жолдарда:
активтер бойынша резиденттік белгісі мен дебитордың (эмитенттің) экономика секторлары тобының коды, міндеттемелер бойынша – резиденттік белгісі мен кредитордың экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;
1405, 1406, 1425, 1752 және 1864-шоттар үшін вексель берушінің резиденттік белгісі мен кредитордың экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;
1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 және 1757-шоттар үшін эмитенттің резиденттік белгісімен экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;
2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 2406-
шоттар үшін бағалы қағазды ұстаушының резиденттік белгісі мен экономика секторлары тобының коды, бағалы қағазды ұстаушыны анықтау мүмкіндігі болмаған кезде – бағалы қағазды номиналды ұстаушының (сенімгерлік меншік иесінің) резиденттік белгісі мен экономика секторлары тобының коды көрсетіледі.
16. 3-жолда Ұлттық пошта операторына қатысты активтер мен міндеттемелер шоттары бойынша экономика секторлары тобының "5" деген коды көрсетіледі.

17. По счетам 1007, 1009, 1603 и 1604:
в строке 2 указывается код "1" для монет, изготовленных из драгоценных металлов, и коллекционных монет в национальной валюте, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан; код "2" – для монет, изготовленных из драгоценных металлов, и коллекционных монет эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан;
в строках 3 и 4 показатели не заполняются.
18. В строке 3 показатель не представляется по счетам 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1871, 1880, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2817, 2818, 2819, 2820, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563 и 3564.
19. В строке 4 показатель не представляется по счетам 1013, 1727, 2016, 2126, 2212, 2216, 2708 и 2717.
20. В строках 2, 3 и 4 показатели не представляются по счетам 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1854, 1857, 1858, 1859, 1873, 1874, 2854, 2857, 2858, 2859, 2861, 2872, 2873, 3001, 3003, 3025, 3027, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589, 3599 и счетам 4 (четвертого), 5 (пятого), 6 (шестого) и 7 (седьмого) классов Типового плана счетов.
21. В строке 5 указывается сумма в тенге в формате числа с двумя знаками после запятой.
Приложение 2
к Правилам представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-RV
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 __ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
Национальным оператором почты – ежемесячно, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) ипотечными организациями и Национальным оператором почты – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Бизнес идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде
Наименование банка второго уровня, в котором размещен вклад и (или) открыт корреспондентский и (или) текущий счет
Страна
Сумма
Резервы (провизии)
1
2
3
4
5
1
Корреспондентские счета
1.1.
2
Текущие счета
2.1.
3
Вклады до востребования
3.1.
4
Срочные вклады
4.1.
5
Условные вклады
5.1.
Всего
Наименование _____________________________________________
Адрес_____________________________________________________
Телефон __________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________
Исполнитель____________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о расшифровке вкладов,
корреспондентских и текущих
счетов, размещенных в банках
второго уровня"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня
(индекс– 1-RV, периодичность – ежемесячная)

17. 1007, 1009, 1603 және 1604-шоттар бойынша:
2-жолда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған бағалы металдардан жасалған монеталар және ұлттық валютадағы коллекциялық монеталар үшін "1" коды көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-эмитенттерінің бағалы металдардан жасалған монеталары және коллекциялық монеталары үшін "2" коды көрсетіледі;
3 және 4-жолдарда көрсеткіштер толтырылмайды.
18. 3-жолда 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1871, 1880, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2817, 2818, 2819, 2820, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563 және 3564-шоттар бойынша көрсеткіш ұсынылмайды.
19. 4-жолда 1013, 1727, 2016, 2126, 2212, 2216, 2708 және 2717-шоттар бойынша көрсеткіш ұсынылмайды.
20. 2, 3 және 4-жолдарда 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1854, 1857, 1858, 1859, 1873, 1874, 2854, 2857, 2858, 2859, 2861, 2872, 2873, 3001, 3003, 3025, 3027, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589, 3599-шаттар және Үлгі шот жоспарының 4 (төртінші), 5 (бесінші), 6 (алтыншы) және 7 (жетінші) сыныптарының шоттары бойынша көрсеткіш ұсынылмайды.
21. 5-жолда үтірден кейін екі таңбалы сан форматында теңгедегі сома көрсетіледі.
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есеп.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-RV.
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар – есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
Ұлттық пошта операторы – есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей, ай сайын;
ипотекалық ұйымдар және Ұлттық пошта операторы желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдарды ескере отырып) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Салым орналастырылған және (немесе) корреспонденттік және (немесе) ағымдағы шот ашылған екінші деңгейдегі банктің атауы
Елі
Сомасы
Резервтер (провизиялар)
1
2
3
4
5
1
Корреспонденттік шоттар
1.1.
2
Ағымдағы шоттар
2.1.
3
Талап етілгенге дейінгі салымдар
3.1.
4
Мерзiмдi салымдар
4.1.
5
Шартты салымдар
5.1.
Барлығы
Атауы ______________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Екінші деңгейдегі банктерде
орналастырылған салымдардың,
корреспонденттік және
ағымдағы шоттардың талдамасы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есеп" (индексі – 1-RV, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о расшифровке вкладов, корреспондентских и текущих счетов, размещенных в банках второго уровня" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является тенге. Стоимостные показатели указываются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. В графе 3 указывается страна в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".
5. В графе 4 указывается сумма основного долга с учетом начисленного вознаграждения и дисконта (премии).
6. Сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
7. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 3
к Правилам представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о структуре портфеля ценных бумаг
Индекс формы, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-PORTF
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 __ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) представляется ипотечными организациями (при наличии в отчетном месяце оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
Национальным оператором почты:
ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
дополнительный отчет за четвертый квартал (с учетом заключительных оборотов) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Бизнес идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Международный идентификационный код ценной бумаги
2
Вид портфеля, в котором учитываются ценные бумаги
3
Количество ценных бумаг в портфеле
4
Стоимостные показатели ценной бумаги в портфеле:
4.1
вид стоимостного показателя
4.2
номер счета
4.3
сумма
5
Ценные бумаги с обременением и ценные бумаги, являющиеся предметом операции репо:
5.1
количество ценных бумаг
5.2
балансовая стоимость
6
Ценные бумаги, являющиеся предметом операции репо:
6.1
количество ценных бумаг
6.2
балансовая стоимость
7
Рейтинг эмитента на отчетную дату
8
Рейтинг ценной бумаги на отчетную дату
9
Стадия кредитного риска
10
Отчетная дата
Наименование ________________________________________________
Адрес________________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель _______________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о структуре портфеля ценных бумаг".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о структуре портфеля
ценных бумаг"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о структуре портфеля ценных бумаг
(индекс – 2-PORTF, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Екінші деңгейдегі банктерде орналастырылған салымдардың, корреспонденттік және ағымдағы шоттардың талдамасы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады.
Нысанның құндық көрсеткіштері үшін өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер мың теңгемен көрсетіледі.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. 3-жолда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар" ISO 3166-1 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес ел көрсетіледі.
5. 4-бағанда есептелген сыйақы және дисконт (сыйлықақы) ескеріле отырып негізгі борыштың сомасы көрсетіледі.
6. Резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолюттік мәнде және плюс таңбасымен көрсетіледі.
7. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-PORTF.
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын.
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар:
есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
ипотекалық ұйымдар желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдарды ескере отырып) (есепті айда айналымдар болған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей;
Ұлттық пошта операторы:
есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
төртінші тоқсанның қосымша есебін (қорытынды айналымдарды ескере отырып) (есепті айда айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру коды
2
Бағалы қағаздар есепке алынатын портфельдің түрі
3
Портфельдегі бағалы қағаздар саны
4
Портфельдегі бағалы қағаздың құндық көрсеткіштері:
4.1
құндық көрсеткіш түрі
4.2
шот нөмірі
4.3
сомасы
5
Ауыртпалық салынған бағалы қағаздар және репо операциясының мәні болып табылатын бағалы қағаздар:
5.1
бағалы қағаздар саны
5.2
баланстық құны
6
Репо операциясының мәні болып табылатын бағалы қағаздар:
6.1
бағалы қағаздар саны
6.2
баланстық құны
7
Есепті күнге эмитенттің рейтингі
8
Есепті күнге бағалы қағаздың рейтингі
9
Кредиттік тәуекел кезеңі
10
Есепті күн
Атауы ______________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бағалы қағаздар портфелінің
құрылымы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына
қосымша
"Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" (индексі – 2-PORTF, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о структуре портфеля ценных бумаг" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода. Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
4. Номера счетов в Форме выбираются из справочника "Номера счетов".
5. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
6. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются сведения о вложениях организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в долговые и долевые ценные бумаги, за исключением вложений в акции (доли участия в уставных капиталах) дочерних и ассоциированных организаций и прочего участия в уставных капиталах юридических лиц, сведения по которым указываются в форме отчета об инвестициях в капитал других юридических лиц.
8. В строках 1, 2, 4.1, 4.2, 7, 8 и 9 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
9. Форма заполняется отдельно по каждой ценной бумаге, имеющейся в портфеле организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, на конец отчетного месяца.
10. В строке 1 указывается международный идентификационный код ценной бумаги (код ISIN) – буквенно-цифровой код, присваиваемый центральным депозитарием ценным бумагам и другим финансовым инструментам в целях их идентификации и систематизации учета. Справочники ценных бумаг и эмитентов ведутся Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) на основе сведений, представляемых организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
11. В строках 7 и 8 указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318).
При наличии рейтингов от нескольких рейтинговых агентств указывается наиболее актуальный по дате присвоения рейтинг. Если даты присвоения рейтингов совпадают, указывается минимальный рейтинг. Одной ценной бумаге, одному эмитенту соответствует не более одного актуального значения рейтинга.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысанның құндық көрсеткіштері үшін өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
3. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
4. Нысанда шот нөмірлері "Шот нөмірлері" анықтамалығынан таңдалады.
5. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
6. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда мәліметтері басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есеп нысанында көрсетілетін еншілес және қауымдасқан ұйымдардың акцияларына (жарғылық капиталдарға қатысу үлестеріне) салынатын салымдарды және заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына басқа да қатысуды қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның борыштық және үлестік бағалы қағаздарға салымдары туралы мәліметтер көрсетіледі.
8. 1, 2, 4.1, 4.2, 7, 8 және 9-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
9. Нысан есепті айдың соңында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның портфеліндегі әрбір бағалы қағаз бойынша жеке-жеке толтырылады.
10. 1-жолда бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру коды (ISIN коды) – орталық депозитарий бағалы қағаздарға және басқа қаржы құралдарына оларды сәйкестендіру және есепке алуды жүйелеу мақсатында беретін әріптік-цифрлық код көрсетіледі. Бағалы қағаздар мен эмитенттердің анықтамалықтарын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар ұсынатын мәліметтер негізінде жүргізеді.
11. 7 және 8-жолдарда "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген) сәйкес рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтинг көрсетіледі.
Бірнеше рейтингтік агенттіктің рейтингтері болған кезде берілген күні бойынша ең өзекті рейтинг көрсетіледі. Егер рейтингтер берілген күндер сәйкес келсе, ең төменгі рейтинг көрсетіледі. Бір бағалы қағазға, бір эмитентке рейтингтің бір өзекті мәнінен артық емес мәні сәйкес келеді.

Значения рейтингов в строках 7 и 8 не указываются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан, выпущенным Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком и местными исполнительными органами.
12. В строке 2 указывается вид портфеля, в котором учитываются ценные бумаги по состоянию на отчетную дату.
13. В строках 4.2 и 4.3 значения выбираются из справочника "Номера счетов", на которых учитываются суммы по данной ценной бумаге, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
По ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, также указываются резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки, отраженные на счетах 3 класса в соответствии со справочником "Номера счетов".
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 4.1, 4.2 и 4.3 не представляются.
14. В строках 5.2 и 6.2 указывается балансовая стоимость ценных бумаг на отчетную дату, включая стоимость приобретения, дисконт (премию), начисленное вознаграждение, положительную (отрицательную) корректировку (по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости), резервы (провизии), сформированные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости). При этом оценочный резерв под убытки по финансовым активам, которые оцениваются по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, не должен уменьшать балансовую стоимость финансового актива.
Показатели в строках 5.1 и 5.2 включают, в том числе, значения показателей, указанных в строках 6.1 и 6.2.
15. В строке 9 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены ценные бумаги по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты". Показатель в строке 9 не заполняется по ценным бумагам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней методикой расчета провизий (резервов) организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
16. По строке 10 указывается отчетная дата, по состоянию на которую представляются соответствующие данные.
Приложение 4
к Правилам представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:3-INVEST
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) представляется ипотечными организациями (при наличии в отчетном месяце оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
Национальным оператором почты:
ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
дополнительный отчет за четвертый квартал (с учетом заключительных оборотов) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Бизнес идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс сделки
2
Сведения о юридическом лице:
2.1
наименование
2.2
вид идентификатора
2.3
идентификатор
2.4
вид участия
2.5
признак резидентства
2.6
страна регистрации
2.7
тип юридического лица
3
Инвестиции на дату приобретения:
3.1
дата приобретения
3.2
покупная стоимость
3.3
удельный вес в капитале юридического лица, %
4
Инвестиции на отчетную дату:
4.1
вид стоимостного показателя
4.2
номер счета
4.3
сумма
4.4
количество акций (штук)
4.5
удельный вес в капитале юридического лица, %
5
Стадия кредитного риска
Наименование ________________________________________________
Адрес________________________________________________________
Телефон _____________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________
Исполнитель __________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об инвестициях капитал
других юридических лиц"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц"
(индекс – 3-INVEST, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)

7 және 8-жолдардағы рейтингтердің мәндері Қазақстан Республикасының Үкіметі, Ұлттық Банк және жергілікті атқарушы органдар шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша көрсетілмейді.
12. 2-жолда есепті күндегі жағдай бойынша бағалы қағаздар есепке алынатын портфельдің түрі көрсетіледі.
13. 4.2 және 4.3-жолдарда мәндер осы бағалы қағаз бойынша сома есепке алынатын "Шот нөмірлері" анықтамалығынан және есепті күнге оларға сәйкес келетін құндық мәндер таңдалады.
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар бойынша "Шот нөмірлері" анықтамалығына сәйкес 3-сыныптың шоттарында көрсетілген күтілетін кредиттік шығын үшін резервтер (провизиялар) көрсетіледі.
Егер құндық мәні нөлге тең болса, 4.1, 4.2 және 4.3-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
14. 5.2 және 6.2-жолдарда сатып алу құнын, дисконтты (сыйлықақыны), есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетуді (әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар бойынша), халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) (амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша) қоса алғанда, есепті күндегі бағалы қағаздардың баланстық құны көрсетіледі. Бұл ретте басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша бағаланатын қаржылай активтер бойынша шығынға арналған бағалау резерві қаржылай активтің баланстық құнын азайтпауға тиіс.
5.1 және 5.2-жолдардағы көрсеткіштерде 6.1 және 6.2-жолдарда көрсетілген көрсеткіштердің мәндері де қамтылады.
15. 9-жолда 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күндегі жағдай бойынша бағалы қағаздар жатқызылған кредиттік тәуекел сатысы көрсетіледі. 9-жолдағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын бағалы қағаздар бойынша толтырылмайды.
16. 10-жол бойынша тиісті деректер ұсынылатын есептік күн көрсетіледі.
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 3-INVEST
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар:
есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
ипотекалық ұйымдар желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдар ескерілген) (есепті айда айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады;
Ұлттық пошта операторы:
есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
төртінші тоқсанның қосымша есебін (қорытынды айналымдар ескерілген) (есепті айда айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Мәміле референсі
2
Заңды тұлға туралы мәлімет:
2.1
атауы
2.2
сәйкестендіргіш түрі
2.3
сәйкестендіргіш
2.4
қатысу түрі
2.5
резиденттік белгісі
2.6
тіркелген елі
2.7
заңды тұлғаның түрі
3
Сатып алу күніндегі инвестициялар:
3.1
сатып алу күні
3.2
сатып алу құны
3.3
заңды тұлғаның капиталындағы үлес салмағы, %
4
Есепті күнгі инвестициялар:
4.1
құн көрсеткішінің түрі
4.2
шот нөмірі
4.3
сомасы сумма
4.4
акциялар саны (дана)
4.5
заңды тұлғаның капиталындағы үлес салмағы, %
5
Кредиттік тәуекел сатысы
Атауы____________________________________________________________
Мекенжайы_______________________________________________________
Телефоны ________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы_____________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні: 20__ жылғы "______" _____________________
Ескертпе: нысан "Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Басқа заңды тұлғалардың
капиталына инвестициялар
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған
нысанына қосымша
"Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есеп" (индексі – 3-INVEST, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об инвестициях в капитал других юридических лиц" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода. Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
4. Номера счетов в Форме указываются в соответствии со справочником "Номера счетов".
5. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
6. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме отражаются сведения о размере инвестиций организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в капитал дочерних и ассоциированных организаций, а также других юридических лиц.
8. В строках 2.2, 2.4, 2.5, 2.7, 4.1, 4.2 и 5 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
9. В строке 1 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе отчитывающейся организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
10. В строке 2.1 указывается наименование юридического лица, в капитале которого участвует организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, в соответствии со справочником контрагентов, который ведется отчитывающейся организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
Для идентификации юридических лиц в строках 2.2 и 2.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
по резидентам Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при его отсутствии – бизнес-идентификационный номер, при отсутствии банковского идентификационного кода и бизнес-идентификационный номера – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающейся организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысанның құндық көрсеткіштері үшін өлшем бірлігі - теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
3. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
4. Нысандағы шот нөмірлері "Шот нөмірлері" анықтамалығына сәйкес көрсетіледі.
5. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
6. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның еншілес және қауымдасқан ұйымдардың, сондай-ақ басқа да заңды тұлғалардың капиталына инвестицияларының мөлшері туралы мәліметтер көрсетіледі.
8. 2.2, 2.4, 2.5, 2.7, 4.1, 4.2 және 5-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
9. 1-жолда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын есеп беретін ұйымның ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болып табылатын мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
10. 2.1-жолда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын есеп беретін ұйым жүргізетін контрагенттердің анықтамалығына сәйкес банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым капиталына қатысатын заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Заңды тұлғаларды сәйкестендіру үшін 2.2 және 2.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері мен олардың мәндері көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша – Халықаралық стандарттау ұйымының 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарлар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, ол болмаған кезде – бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктік сәйкестендіру коды және бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын есеп беретін ұйым қалыптастырған баламалы сәйкестендіру нөмірі.

В строке 2.5 по юридическому лицу, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по юридическому лицу, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
В строке 2.6 указывается страна регистрации в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".
11. В строке 3 указываются сведения по состоянию на дату приобретения инвестиции.
В строке 3.1 указывается дата регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами в системе реестров держателей ценных бумаг. По иным сделкам указывается дата (момент) возникновения права собственности в соответствии законодательством Республики Казахстан.
В строке 3.2 указывается покупная стоимость на дату приобретения, в тенге.
12. В строках 3.3 и 4.5 указывается соотношение в процентах количества акций, принадлежащих организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций эмитента или доля в процентах участия в уставном капитале юридического лица на дату приобретения и на отчетную дату соответственно.
13. В строках 4.2 и 4.3 значения выбираются из справочника "Номера счетов", на которых учитываются суммы инвестиций организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в капитал дочерних и ассоциированных организаций и других юридических лиц, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 4.1, 4.2 и 4.3 не представляются.
14. В строке 4.4 количество акций указывается в единицах (штуках). В строке 4.4 допускается указание дробного числа (для инструментов участия в уставных капиталах), которое представляется в десятичном виде, с двумя знаками после запятой.
15. В строке 5 указывается стадия кредитного риска, к которой инвестиции отнесены отчитывающейся организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 5 не заполняется по инвестициям, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней Методикой расчета провизий (резервов) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
Приложение 5
к Правилам представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 4-DEBTORS
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "____" ____________ 20 __ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
в части сведений о прочих классифицируемых активах:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
Национальным оператором почты – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) ипотечными организациями и Национальным оператором почты (при наличии в отчетном месяце оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
в части сведений о крупных дебиторах:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу – ежеквартально, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
Национальным оператором почты – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Сведения о прочих классифицируемых активах
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Стоимость (сумма по группе активов) на конец отчетного периода:
2.1
вид стоимостного показателя
2.2
номер счета
2.3
сумма
3
Стадия кредитного риска
Таблица 2. Сведения о крупных дебиторах
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Сведения о дебиторе:
2.1
наименование
2.2
вид идентификатора
2.3
идентификатор
2.4
признак резидентства
2.5
страна регистрации контрагента
3
Вид дебиторской задолженности
4
Валютный признак
5
Срок исполнения по договору
6
Показатели на отчетную дату:
6.1
вид стоимостного показателя
6.2
номер счета
6.3
сумма остатка на конец отчетного периода
7
Стадия кредитного риска
Наименование _________________________________________________
Адрес________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель _______________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о прочих
классифицируемых активах
и крупных дебиторах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах
(индекс–4-DEBTORS, периодичность – ежемесячная)

2.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын заңды тұлға бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын заңды тұлға бойынша "2" мәні көрсетіледі.
2.6-жолда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін көрсетуге арналған кодтар" ISO 3166-1 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес тіркелген ел көрсетіледі.
11. 3-жолда инвестицияларды сатып алу күніндегі жағдай бойынша мәліметтер көрсетіледі.
3.1-жолда бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдер жүйесінде эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілені тіркеген күні көрсетіледі. Өзге мәмілелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес меншік құқығының пайда болған күні (сәті) көрсетіледі.
3.2-жолда сатып алу күніндегі сатып алу құны теңгемен көрсетіледі.
12. 3.3 және 4.5-жолдарда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға тиесілі акциялар санының эмитенттің орналастырылған (артықшылықты және сатып алынғандарды шегергенде) акцияларының жалпы санына пайызбен арақатынасы немесе тиісінше сатып алу күніне және есепті күнге заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу пайызындағы үлесі көрсетіледі.
13. 4.2 және 4.3-жолдардағы мәндер "Шот нөмірлері" анықтамалығынан таңдалады, оларда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың еншілес және қауымдасқан ұйымдардың және басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестицияларының сомасы және есепті күнгі оларға сәйкес келетін құндық мәндер ескеріледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 4.1, 4.2 және 4.3-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
14. 4.4-жолда акциялардың саны бірлікпен (данамен) көрсетіледі. 4.4-жолда ондық түрде, үтірден кейін екі белгімен ұсынылатын бөлшек санды (жарғылық капиталдарға қатысу құралдары үшін) көрсетуге рұқсат етіледі.
15. 5-жолда 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күндегі жағдай бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын есеп беретін ұйымның инвестициялары жатқызылған кредиттік тәуекел сатысы көрсетіледі.
5-жолдағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның провизиялар (резервтер) есебінің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын инвестициялар бойынша толтырылмайды.
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Басқа да жіктелетін активтер және ірі дебиторлар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 4-DEBTORS
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
басқа да жіктелетін активтер туралы мәліметтер бөлігінде:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар –есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
Ұлттық пошта операторы – есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
ипотекалық ұйымдар және Ұлттық пошта операторы желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдар ескерілген) (есепті айда айналымдар болған кезде) – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей;
ірі дебиторлар туралы мәліметтер бөлігінде:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар –есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
Ұлттық пошта операторы –есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Басқа да жіктелетін активтер туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Есепті кезеңнің соңындағы құны (активтер тобы бойынша сомасы):
2.1
құн көрсеткішінің түрі
2.2
шот нөмірі
2.3
сомасы
3
Кредиттік тәуекел сатысы
2-кесте. Ірі дебиторлар туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Дебитор туралы мәлімет:
2.1
атауы
2.2
сәйкестендіргіш түрі
2.3
сәйкестендіргіш
2.4
резиденттік белгісі
2.5
контрагент тіркелген ел
3
Дебиторлық берешек түрі
4
Валюталық белгісі
5
Шарт бойынша орындау мерзімі
6
Есепті күнге көрсеткіштер:
6.1
құн көрсеткішінің түрі
6.2
шот нөмірі
6.3
есепті кезеңнің соңындағы қалдық сомасы
7
Кредиттік тәуекел сатысы
Атауы____________________________________________________________
Мекенжайы_______________________________________________________
Телефоны ________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы_____________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні: 20__ жылғы "______" _____________________
Ескертпе: нысан "Басқа да жіктелетін активтер және ірі дебиторлар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Басқа да жіктелетін активтер
және ірі дебиторлар туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
"Басқа да жіктелетін активтер және ірі дебиторлар туралы есеп" (индексі – 4-DEBTORS, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
4. Номера счетов в Форме указываются в соответствии со справочником "Номера счетов".
5. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
6. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются сведения о крупных дебиторах и сведения о прочих активах, подлежащих классификации по стадиям обесценения согласно Международным стандартам финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" в соответствии с внутренней методикой расчета провизий (резервов) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, не включенных в другие формы отчетов, предусмотренные настоящим постановлением.
8. В строках 2.1, 2.2 и 3 Таблицы 1 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
9. В строках 2.2 и 2.3 Таблицы 1 значения выбираются из справочника "Номера счетов", на которых учитываются суммы прочих классифицируемых активов, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату. Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 2.1, 2.2 и 2.3 Таблицы 1 не представляются.
10. В строке 3 Таблицы 1 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены прочие классифицируемые активы по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней методикой расчета провизий (резервов) организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
11. В строках 2.2, 2.4, 3, 6.1, 6.2 и 7 Таблицы 2 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Басқа да жіктелетін активтер және ірі дебиторлар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады.
Нысанның құндық көрсеткіштері үшін өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
3. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
4. Нысандағы шот нөмірлері "Шот нөмірлері" анықтамалығына сәйкес көрсетіледі.
5. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш толтыру үшін міндетті болып табылады.
6. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда ірі дебиторлар туралы және осы қаулыда көзделген есептердің басқа нысандарына енгізілмеген банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ішкі провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне сәйкес 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес құнсыздану кезеңдері бойынша жіктелетін басқа да активтер туралы мәліметтер көрсетіледі.
8. 1-кестенің 2.1, 2.2 және 3-жолдарында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
9. 1-кестенің 2.2 және 2.3-жолдарында мәндер "Шот нөмірлері" анықтамалығынан таңдалады, оларда басқа жіктелетін активтердің сомасы және оларға сәйкес келетін есепті күнгі құндық мәндер ескеріледі. Егер құндық мән нөлге тең болса, 1-кестенің 2.1, 2.2 және 2.3-жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
10. 1-кестенің 3-жолында 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ішкі провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне сәйкес есепті күнгі жағдай бойынша басқа да жіктелетін активтер жатқызылған кредиттік тәуекел сатысы көрсетіледі.
11. 2-кестенің 2.2, 2.4, 3, 6.1, 6.2 және 7-жолдарындағы мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.

12. В Таблице 2 указываются сведения о крупных дебиторах организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, соответствующих следующим условиям:
на отчетную дату определен контрагент по дебиторской задолженности;
контрагент не является лицом, связанным с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями;
требования к контрагенту возникли вследствие заключения одной или нескольких из следующих операций:
продажи, покупки, переуступки прав требования по займам;
реклассификации займа в дебиторскую задолженность;
продажи взысканного залогового имущества;
прочих операций с заемщиком организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, за исключением заемных операций, предоставленных клиентам (в том числе начисленных доходов и просроченного вознаграждения);
исполнения организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций обязательств по выпущенным и подтвержденным гарантиям и аккредитивам.
Сведения о дебиторской задолженности (независимо от характера операции), возникшей в результате мошеннических действий третьих лиц, личность которых на отчетную дату не установлена, указываются в Форме при соответствии требованиям, изложенным в пункте 13 настоящего пояснения. В качестве дебитора в данном случае указывается организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, либо его структурное подразделение, в качестве вида дебиторской задолженности по строке 3 Таблицы 2 указывается значение "Прочее".
13. При заполнении Таблицы 2 организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, раскрывают 25 (двадцать пять) крупнейших дебиторов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, к которым у организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, имеется наибольшая сумма требований.
14. Справочники в строке 2 Таблицы 2 ведутся организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, соответствующая информация в справочниках обновляется организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, самостоятельно по мере необходимости.
15. В строке 2.1 Таблицы 2 указывается наименование дебитора в соответствии со справочником, который ведется организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
Для идентификации контрагентов в строках 2.2 и 2.3 Таблицы 2 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии - альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающейся организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии – альтернативный идентификационный номер.

12. 2-кестеде мынадай талаптарға сәйкес келетін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ірі дебиторлары туралы мәліметтер көрсетіледі:
есепті күнге дебиторлық берешек бойынша контрагент айқындалған;
контрагент банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлға болып табылмайды;
контрагентке қойылатын талаптар мынадай бір немесе бірнеше операцияларды жасау салдарынан туындаған:
қарыздар бойынша талап ету құқықтарын сату, сатып алу, басқаға ұсыну;
қарызды дебиторлық берешекке қайта сыныптау;
өндіріп алынған кепіл мүлкін сату;
клиенттерге берілген қарыз операцияларын (оның ішінде есептелген кіріс пен мен мерзімі өткен сыйақыны) қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның қарыз алушысымен басқа да операциялар;
банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның шығарылған және расталған кепілдіктер мен аккредитивтер бойынша міндеттемелерді орындауы.
Есепті күнге жеке басы анықталмаған үшінші тұлғалардың алаяқтық әрекеттері нәтижесінде туындаған дебиторлық берешек туралы мәліметтер (операцияның сипатына қарамастан) осы түсіндірменің 13-тармағында жазылған талаптарға сәйкес болған кезде Нысанда көрсетіледі. Бұл жағдайда дебитор ретінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым не оның құрылымдық бөлімшесі көрсетіледі, 2-кестенің 3-жолы бойынша дебиторлық берешек түрі ретінде "Басқа да" мәні көрсетіледі.
13. 2-кестені толтыру кезінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда талаптардың ең көп сомасы бар банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның 25 (жиырма бес) ірі дебиторларын жария етеді.
14. 2-кестенің 2-жолындағы анықтамалықтарды банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар жүргізеді, анықтамалықтардағы тиісті ақпаратты банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар қажеттілігіне қарай дербес жаңартады.
15. 2-кестенің 2.1-жолында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым жүргізетін анықтамалыққа сәйкес дебитордың атауы көрсетіледі.
Контрагенттерді сәйкестендіру үшін 2-кестенің 2.2 және 2.3-жолдарында сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
заңды тұлға үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе Халықаралық стандарттау ұйымының 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарлар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, олар болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын есеп беретін ұйым қалыптастырған баламалы сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – балама сәйкестендіру нөмірі).
жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған кезде – балама сәйкестендіру нөмірі.

16. В строке 2.4 Таблицы 2 по дебитору, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по дебитору, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
17. В строке 2.5 Таблицы 2 указывается страна регистрации контрагента в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".
18. В строке 4 Таблицы 2 по дебиторской задолженности, выраженной в иностранной валюте, указывается значение "1", в иных случаях указывается "0".
19. В строках 6.2 и 6.3 Таблицы 2 значения выбираются из справочника "Номера счетов", на которых учитываются суммы дебиторской задолженности и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 6.1, 6.2 и 6.3 Таблицы 2 не представляются.
20. В строке 7 Таблицы 2 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесена дебиторская задолженность по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 7 Таблицы 2 не заполняется по дебиторской задолженности, к которой не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней методикой расчета провизий (резервов) банка.
Приложение 6
к Правилам представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 5-LOANS
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) представляется ипотечными организациями (при наличии в отчетном месяце оборотов) – не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.
Бизнес идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Регион
3
Тип субъекта кредитования
4
Категория субъекта предпринимательства
5
Признак резидентства
6
Признак однородности
7
Валютный признак
8
Признак долгосрочного займа
9
Цель кредитования
10
Признак наличия обеспечения
11
Признак неработающего займа
12
Показатели за отчетный период:

16. 2-кестенің 2.4-жолында Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын дебитор бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын дебитор бойынша "2" мәні көрсетіледі.
17. 2-кестенің 2.5-жолында "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін көрсетуге арналған кодтар" ISO 3166-1 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес контрагентті тіркеген ел көрсетіледі.
18. 2-кестенің 4-жолында шетел валютасымен көрсетілген дебиторлық берешек бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайларда "0" көрсетіледі.
19. 2-кестенің 6.2 және 6.3-жолдарындағы мәндер дебиторлық берешектің сомасы және оларға сәйкес келетін есепті күнгі құндық мәндер ескерілетін "Шот нөмірлері" анықтамалығынан таңдалады.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 2-кестенің 6.1, 6.2 және 6.3-жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
20. 2-кестенің 7-жолында 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күндегі жағдай бойынша дебиторлық берешек жатқызылған кредиттік тәуекел сатысы көрсетіледі.
2-кестенің 7-жолындағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және осы түсіндірменің 7-тармағында көрсетілген банктің ішкі провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын дебиторлық берешек бойынша толтырылмайды.
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 5-LOANS
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар:
есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
ипотекалық ұйымдар желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдарды ескере отырып) (есепті айда айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Өңір
3
Кредит беру субъектісінің түрі
4
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
5
Резиденттік белгісі
6
Біртектілік белгісі
7
Валюта белгісі
8
Ұзақ мерзімді қарыз белгісі
9
Кредит беру мақсаты
10
Қамтамасыз етудің болу белгісі
11
Жұмыс істемейтін қарыз белгісі
12
Есепті кезеңдегі көрсеткіштер:

12.1
выдано за отчетный период
12.2
средневзвешенная ставка вознаграждения, %
13
Показатели на конец отчетного периода:
13.1
вид стоимостного показателя
13.2
номер счета
13.3
сумма остатка на конец отчетного периода
14
Стадия кредитного риска
Наименование _________________________________________________
Адрес_________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель ____________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о выданных займах
и ставках вознагарждения по ним"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о выданных займах и ставках вознагарждения по ним
(индекс –5-LOANS, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
4. Номера счетов в Форме выбираются из справочника "Номера счетов".
5. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
6. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются сведения о выданных организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, займах по состоянию на конец отчетного периода, об объемах выдачи таких займов в отчетном периоде и ставках вознаграждения по выданным в течение отчетного периода займам.
Сведения, представляемые по Форме, не включают займы, выданные банкам или иным финансовым организациям, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов, операции "обратное репо", контрагентом по которым выступают такие банки или организации.

12.1
есепті кезеңде берілді
12.2
Орташа өлшемді сыйақы мөлшерлемесі, %
13
есепті кезеңнің соңындағы көрсеткіштер:
13.1
құн көрсеткішінің түрі
13.2
шот нөмірі
13.3
есепті кезеңнің соңындағы ақша қалдығының сомасы
14
Кредиттік тәуекел кезеңі
Атауы ______________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Берілген қарыздар және олар
бойынша сыйақы
мөлшерлемелері туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
"Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп" (индексі – 5-LOANS, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы санмен көрсетіледі.
3. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
4. Нысандағы шот нөмірлері "Шот нөмірлері" анықтамалығынан таңдалады.
5. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
6. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым берген қарыздар туралы, есепті кезеңде осындай қарыздарды беру және өтеу көлемдері мен есепті кезең ішінде берілген қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Нысан бойынша ұсынылатын мәліметтерге банктерге немесе банк шоттарын ашу мен жүргізуді жүзеге асыратын өзге қаржы ұйымдарына берілген қарыздар, осындай банктер немесе ұйымдар олар бойынша контрагент болатын "кері репо" операциялары кірмейді.

8. В строках 2, 3, 4, 5, 9, 10, 13.1, 13.2 и 14 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
В строке 2 указывается регион на уровне области или города республиканского значения согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 11-2025 "Классификатору административно-территориальных объектов" (КАТО).
9. В строке 5 по субъекту кредитования, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по субъекту кредитования, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
10. В строке 6 по однородным займам указывается значение "1", в ином случае указывается "0".
11. В строке 7 по займам, выданным в иностранной валюте, указывается значение "1", в ином случае указывается "0".
12. В строке 8 по займам, представленным на срок свыше 1 (одного) года, указывается значение "1", для займов, представленных на срок до 1 (одного) года (включительно) указывается "0".
13. В строке 10 при наличии залога выбирается значение из справочника, соответствующее типу залога, на который приходится наибольшая доля задолженности.
14. В строке 11 указывается значение "1" по займам, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, в ином случае указывается "0".
15. В строке 12.1 указывается сумма займов, выданных в течение отчетного месяца.
16. В строке 12.2 указывается средневзвешенная ставка вознаграждения по фактически представленным в отчетном периоде займам, информация о которых представляется по строке 12.1. Для расчета используется номинальная ставка вознаграждения, указанная в соответствующих договорах займа.
Расчет средневзвешенной ставки вознаграждения осуществляется по формуле:
где:
Rср - средневзвешенная ставка вознаграждения;
Rn - ставка вознаграждения по n-ному займу;
Qn- объем n-го займа, выданного в отчетном периоде
17. В строках 13.2 и 13.3 значения выбираются из справочника "Номера счетов", на которых учитываются суммы займов, выданным (осуществленным) организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 13.1, 13.2, 13.3 и 14 не представляются.
18. В строке 14 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены выданные займы по состоянию на конец отчетного периода в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 269 "Об утверждении Правил создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16502), (далее – Правила).
Показатель в строке 14 не заполняется по выданным займам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Правилами.
Приложение 7
к Правилам представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе

8. 2, 3, 4, 5, 9, 10, 13.1, 13.2 және 14-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
2-жолда өңір облыс немесе республикалық маңызы бар қала деңгейінде "Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші" (ӘАОЖ) 11-2025 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
9. 5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын кредиттеу субъектісі бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын кредиттеу субъектісі бойынша "2" мәні көрсетіледі.
10. 6-жолда біртекті қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
11. 7-жолда шетел валютасымен берілген қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
12. 8-жолда 1 (бір) жылдан астам мерзімге берілген қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, 1 (бір) жылға дейінгі (қоса алғанда) мерзімге берілген қарыздар үшін "0" көрсетіледі.
13. 10-жолда кепіл болған кезде анықтамалықтан берешектің ең көп үлесі тиесілі кепіл түріне сәйкес келетін мән таңдалады.
14. 11-жолда негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
15. 12.1-жолда есепті ай ішінде берілген қарыздар сомасы көрсетіледі.
16. 12.2-жолда есепті кезеңде нақты ұсынылған қарыздар бойынша орташа өлшемді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі, олар туралы ақпарат 12.1-жолда беріледі. Есептеу үшін тиісті қарыз шарттарында көрсетілген номиналды сыйақы мөлшерлемесі пайдаланылады.
Орташа өлшемді сыйақы мөлшерлемесін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
Rср - орташа өлшемді сыйақы мөлшерлемесі;
Rn - n қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесі;
Qn - есепті кезеңде берілген n-қарыздың көлемі.
17. 13.2 және 13.3-жолдарда мәндер "Шоттардың нөмірлері" анықтамалығынан таңдалады, онда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым берген (жүзеге асырған) қарыздар сомасы және оларға сәйкес келетін есепті күнгі құндық мәндері ескеріледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 13.1, 13.2, 13.3 және 14-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
18. 14-жолда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16502 болып тіркелген "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 269 қаулысына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша берілген қарыздар жатқызылған кредиттік тәуекел кезеңі көрсетіледі.
14-жолдағы көрсеткіш Қағидаларға сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын берілген қарыздар бойынша толтырылмайды.
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну қағидаларына
7-қосымша

Сноска. Приложение 7 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 7-1
к Правилам представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об остатках на балансовых счетах

Ескерту. 7-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну қағидаларына
7-1-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есеп

Сноска. Правила дополнено приложением 7-1 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие с 01.07.2026).
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 6 - BSA
Периодичность: ежемесячная, еженедельная
Отчетный период: за "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе:
Национальный оператор почты и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, указанные в абзаце четвертом части первой статьи 32 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан".
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:

Ескерту. Қағидалар 7-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 6 – BSA
Кезеңділігі: ай сайын, апта сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ үшін
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы:
Ұлттық пошта операторы және "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32-бабы бірінші бөлігінің төртінші абзацында көрсетілген банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:

ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением остатков на балансовых счетах 1010, 1020 и 1040, которые представляются еженедельно за каждый рабочий день недели не позднее пятого рабочего дня, следующего за отчетной неделей;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) представляется не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.
Бизнес идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Номер счета
2
Признак резидентства
3
Код группы секторов экономики
4
Признак валюты номинации
5
Сумма
6
Отчетная дата
Наименование ___________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель _____________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об остатках на балансовых счетах".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об остатках
на балансовых счетах"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об остатках на балансовых счетах
(индекс – 6 - BSA, периодичность – ежемесячная, еженедельная) Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об остатках на балансовых счетах" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно по состоянию на конец последнего рабочего дня отчетного периода, за исключением остатков на балансовых счетах 1010, 1020 и 1040, которые составляются ежедневно по состоянию на конец рабочего дня.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348), (далее – Типовой план счетов).

есепті аптадан кейінгі бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей аптаның әрбір жұмыс күні үшін апта сайын ұсынылатын 1010, 1020 және 1040-баланстық шоттардағы қалдықтарды қоспағанда, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
желтоқсан айының қосымша есебін (қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады;
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Шот нөмірі
2
Резиденттік белгісі
3
Экономика секторлары тобының коды
4
Номинация валютасының белгісі
5
Сомасы
6
Есепті кезең
Атауы
_______________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы
__________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ __________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Баланстық шоттардағы
қалдықтар туралы есеп"
әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанға
қосымша
Баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есеп
(индексі – 6 - BSA, кезеңділігі – ай сайын, апта сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын
толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Баланстық шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша күн сайын жасалатын 1010, 1020 және 1040-баланстық шоттардағы қалдықтарды қоспағанда, есепті кезеңнің соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасалады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанда және осы түсіндірмеде шоттардың нөмірі "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі №79 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының қаржы нарығының жекелеген субъектілері үшін бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.

5. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме указываются сведения об остатках на балансовых счетах параграфов 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 главы 2 Типового плана счетов (активы, обязательства, собственный капитал, доходы, расходы).
7. В строке 1 указывается четырехзначный / шестизначный номер счета Типового плана счетов.
8. В строках 2, 3 и 4 коды признака резидентства, код группы секторов экономики и признак валюты номинации указываются по счетам, к которым такая детализация применима, с учетом исключений в соответствии с пунктами 14 и 15 настоящего пояснения.
9. В строке 2 указывается признак резидентства в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – резидент Республики Казахстан;
код "2" – нерезидент Республики Казахстан.
10. В строке 3 указывается код группы секторов экономики согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), которое согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).
11. В строке 4 указывается признак валюты номинации следующим образом:
код "1" – национальная валюта Республики Казахстан;
код "2" – иностранная валюта, аффинированные драгоценные металлы;
12. В строках 2 и 3:
по активам указывается признак резидентства и код группы секторов экономики дебитора (эмитента), по обязательствам – признак резидентства и код группы секторов экономики кредитора;
для счета 1280 08 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики векселедателя;
для счетов 1010, 1020, 1030, 1060, 1071, 1072, 1120, 1130, 1140, 1160, 1270 01, 1270 04, 1510, 1520, 2020, 2030, 2170 01 и 2170 03 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики эмитента;
для счетов 3380 01, 4030 07, 4030 08, 4030 09, 4030 10, 4160 01, 5010, 5020, 5030, 5310 и 5320 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики держателя ценной бумаги (вклада, пая), при отсутствии возможности достоверно определить держателя ценной бумаги (вклада, пая) – указывается признак резидентства и код группы секторов экономики номинального держателя (доверительного собственника) ценной бумаги (вклада, пая);

5. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда Үлгі шот жоспарының 2-тарауының 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-параграфтарының баланстық (активтер, міндеттемелер, меншікті капитал, кіріс, шығыс) шоттардағы қалдықтары туралы мәліметтер көрсетіледі.
7. 1-жолда Үлгі шот жоспары шотының төрт таңбалы / алты таңбалы нөмірі көрсетіледі.
8. 2, 3 және 4-жолдарда резиденттік белгісі, экономика секторлары тобының коды және номинация валютасының белгісі осы түсіндірменің 14 және 15-тармақтарына сәйкес ерекшеліктерді ескере отырып, осындай нақтылау қолданылатын шоттар бойынша көрсетіледі.
9. 2-жолда мына кодификацияға сәйкес резиденттік белгісі көрсетіледі:
"1" коды – Қазақстан Республикасының резиденті;
"2" коды – Қазақстан Республикасының бейрезиденті.
10. 3-жолда "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес экономика секторлары тобының коды көрсетіледі, ол Экономика секторларының ұлттық жіктеуішімен (ЭСЖ) келісіледі.
11. 4-жолда номинация валютасының белгісі мынадай түрде көрсетіледі:
"1" коды – Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы;
"2" коды – шетел валютасы, аффинирленген бағалы металдар.
12. 2 және 3-жолдарда:
активтер бойынша резиденттік белгісі мен дебитордың (эмитенттің) экономика секторлары тобының коды, міндеттемелер бойынша – резиденттік белгісі мен кредитордың экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;
1280 08-шоты үшін вексель берушінің резиденттік белгісі мен экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;
1010, 1020, 1030, 1060, 1071, 1072, 1120, 1130, 1140, 1160, 1270 01, 1270 04, 1510, 1520, 2020, 2030, 2170 01 және 2170 03-шоттар үшін эмитенттің резиденттік белгісі мен экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;
3380 01, 4030 07, 4030 08, 4030 09, 4030 10, 4160 01, 5010, 5020, 5030, 5310 және 5320-шоттар үшін бағалы қағазды (салымды, пайды) ұстаушының резиденттік белгісі мен экономика секторы тобының коды көрсетіледі, бағалы қағаздың (салымның, пайдың) ұстаушысын нақты анықтау мүмкіндігі болмаған кезде – бағалы қағаздың (салымның, пайдың) номиналды ұстаушысының (сенімгерлік меншік иесінің) резиденттік белгісі және экономика секторлары тобының коды көрсетіледі;

для счетов 1150 01, 1270 02, 3050 03, 3050 07, 3380 02 и 3380 03 указывается признак резидентства и код группы секторов экономики контрагента, при отсутствии возможности определить контрагента указывается признак резидентства и код группы секторов экономики организации, на площадке которой совершена операция.
13. В строках 2 и 3 показатель не представляется по счетам 1270 30, 1270 31, 1270 32, 1270 33, 1270 34, 1270 35, 1270 36, 1270 37, 1270 81, 1270 82, 1270 83, 1270 84, 1280 10, 1370, 1380, 1410 01, 1420, 1430, 1600,2800, 2910, 2920, 2940 3100, 3200, 3350, 3380 28, 3380 29, 3380 30, 3380 31, 3380 32, 3380 33, 3380 34, 3380 81, 3380 82, 3380 83, 3380 84, 3390 28, 3510, 3520, 3530, 3540, 4310, 4410, 4420, 4430 и 4440.
14. В строках 2, 3 и 4 показатель не представляется по счетам 1290, 1310, 1320, 1330, 1340, 1350, 1360, 2300, 2400, 2500, 2600, 2700, 2930, 3400, 4200, 5210, 5400, 5520 и 5610, а также по счетам параграфов 6 и 7 Типового плана счетов.
15. В строке 5 указывается сумма в тенге в формате числа с двумя знаками после запятой.
16. В строке 6 указывается дата рабочего дня, по состоянию на конец которого представлены данные в отчете.
Для дополнительного отчета за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов) в строке 6 указывается дата "1 января" года, следующего за отчетным периодом.
Приложение 8
к Правилам представления
отчетности организациями,
осуществляющими
отдельные виды
банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об основных источниках привлеченных денег
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 7-FUND
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
Национальным оператором почты – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Сведения о контрагенте:
2.1
наименование, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
2.2
вид идентификатора
2.3
идентификатор
2.4
категория контрагента
2.5
признак резидентства
2.6
страна регистрации
2.7
принадлежность к группе компаний
3
Вид фондирования
4
Валютный признак
5
Балансовая стоимость обязательства на отчетную дату
5.1
дисконт, включенный в балансовую стоимость
Наименование _________________________________________________
Адрес_________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель ______________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об основных источниках привлеченных денег".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об основных источниках
привлеченных денег"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об основных источниках привлеченных денег
(индекс –7-FUND, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)

1150 01, 1270 02, 3050 03, 3050 07, 3380 02 және 3380 03-шоттар үшін контрагенттің резиденттік белгісі мен экономика секторы тобының коды көрсетіледі, контрагентті анықтау мүмкіндігі болмаған кезде алаңында операция жасалған ұйымның резиденттік белгісі мен экономика секторлары тобының коды көрсетіледі.
13. 2 және 3-жолдарда 1270 30, 1270 31, 1270 32, 1270 33, 1270 34, 1270 35, 1270 36, 1270 37, 1270 81, 1270 82, 1270 83, 1270 84, 1280 10, 1370, 1380, 1410 01, 1420, 1430, 1600, 2800, 2910, 2920, 2940 3100, 3200, 3350, 3380 28, 3380 29, 3380 30, 3380 31, 3380 32, 3380 33, 3380 34, 3380 81, 3380 82, 3380 83, 3380 84, 3390 28, 3510, 3520, 3530, 3540, 4310, 4410, 4420, 4430 және 4440-шоттар бойынша көрсеткіш ұсынылмайды.
14. 2, 3 және 4-жолдарда 1290, 1310, 1320, 1330, 1340, 1350, 1360, 2300, 2400, 2500, 2600, 2700, 2930, 3400, 4200, 5210, 5400, 5520 және 5610-шоттары бойынша, сондай-ақ Үлгі шот жоспарының 6 және 7-параграфтарының шоттары бойынша көрсеткіш ұсынылмайды.
15. 5-жолда үтірден кейін екі таңбалы сан форматында теңгедегі сома көрсетіледі.
16. 6-жолда соңында есептегі деректер ұсынылған жағдай бойынша жұмыс күнінің датасы көрсетіледі.
Желтоқсан айындағы қосымша есеп (қорытынды айналымдарды ескере отырып) үшін 6-жолда есепті кезеңнен кейінгі жылдың "1 қаңтар" күні көрсетіледі.
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну қағидаларына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 7-FUND.
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын.
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар – есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
Ұлттық пошта операторы – есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінші күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Контрагент туралы мәліметтер:
2.1
атауы, тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
2.2
сәйкестендіргіш түрі
2.3
сәйкестендіргіш
2.4
контрагент санаты
2.5
резиденттік белгісі
2.6
тіркелген елі
2.7
компаниялар тобына тиесілігі
3
Қорландыру түрі
4
Валюта белгісі
5
Есепті күндегі міндеттеменің баланстық құны
5.1
баланстық құнға енгізілген дисконт
Атауы ______________________________________
Мекенжайы __________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Тартылған ақшаның негізгі
көздері туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп" (индексі – 7-FUND, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об основных источниках привлеченных денег" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
4. Номера счетов в Форме выбираются из справочника "Номера счетов".
5. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
6. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются сведения о крупнейших кредиторах организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, – физических и юридических лицах, входящих в число 10 (десяти) наибольших значений перечня кредиторов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, сформированного по убыванию суммы обязательств.
Если кредиторами организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, является группа связанных лиц, включающая юридическое лицо, его крупных участников и (или) дочерние организации, то в целях определения статуса крупнейшего кредитора организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, рассматривается совокупная сумма обязательств организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, перед указанными лицами.
Если кредиторами организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, являются несколько филиалов одного юридического лица, то в Форме указывается сумма обязательств в совокупности по данному юридическому лицу.
8. В Форме указывается балансовая стоимость привлеченных организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, денег, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий по счетам и вкладам до востребования, срочным, сберегательным и условным вкладам, займам полученным, выпущенным в обращение ценным бумагам, бессрочным финансовым инструментам, субординированным долгам.
9. В строках 2.2, 2.4, 2.5 и 3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы санмен көрсетіледі
3. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
4. Нысандағы шот нөмірлері "Шот нөмірлері" анықтамалығынан таңдалады.
5. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
6. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ірі кредиторлары - міндеттемелер сомасының азаюы бойынша қалыптастырылған банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның кредиторлар тізбесінің ең жоғарғы 10 (он) санына кіретін жеке және заңды тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның кредиторлары заңды тұлғаны, оның ірі қатысушыларын және (немесе) еншілес ұйымдарын қамтитын байланысты тұлғалар тобы болып табылса, онда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ірі кредиторының мәртебесін айқындау мақсатында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның көрсетілген тұлғалар алдындағы міндеттемелерінің жиынтық сомасы қаралады.
Егер бір заңды тұлғаның бірнеше филиалдары банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның кредиторлары болып табылса, онда Нысанда осы заңды тұлға бойынша жиынтығындағы міндеттемелер сомасы көрсетіледі.
8. Нысанда есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, шоттар мен талап етілгенге дейінгі салымдар, мерзімді, жинақ және шартты салымдар, алынған қарыздар, айналысқа шығарылған бағалы қағаздар, мерзімсіз қаржы құралдары, реттелген борыштар бойынша дисконттар мен сыйлықақыларды ескере отырып, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым тартқан ақшаның баланстық құны көрсетіледі.
9. 2.2, 2.4, 2.5 және 3-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.

10. Если в число крупнейших кредиторов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, отнесена группа связанных лиц, включающая юридическое лицо, его крупных участников и (или) дочерние организации, то сведения в Форме указываются отдельно по каждому из указанных лиц.
11. Статусы крупных участников юридического лица (доля участия которых составляет 10 (десять) и более процентов) и (или) его дочерних организаций в целях пунктов 7 и 10 настоящего пояснения обновляются организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по состоянию на начало каждого календарного месяца.
12. В строке 2.1 указывается наименование контрагента кредитора в соответствии со справочником, который ведется отчитывающейся организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций. По физическим лицам показатель в строке 2.1 при необходимости заменяется условным обозначением клиентов-физических лиц, к примеру, физическое лицо 1, физическое лицо 2.
Для идентификации крупнейших кредиторов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в строках 2.2 и 2.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии – альтернативный идентификационный номер.
13. В строке 2.4 указывается код "1", если кредитором является юридическое лицо, код "2", если кредитором является физическое лицо (включая индивидуальных предпринимателей).
14. В строке 2.5 по контрагенту, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по контрагенту, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
15. В строке 2.6 указывается страна регистрации в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".

10. Егер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ірі кредиторларының қатарына заңды тұлғаны, оның ірі қатысушыларын және (немесе) еншілес ұйымдарын қамтитын байланысты тұлғалар тобы жатқызылса, онда нысандағы мәліметтер көрсетілген тұлғалардың әрқайсысы бойынша жеке көрсетіледі.
11. Заңды тұлғаның (қатысу үлесі 10 (он) және одан да көп пайызды құрайтын) және (немесе) оның еншілес ұйымдарының ірі қатысушыларының мәртебесін осы түсіндірменің 7 және 10-тармақтары мақсатында әрбір күнтізбелік айдың басындағы жағдай бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым жаңартады.
12. 2.1-жолда есеп беретін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым жүргізетін анықтамалыққа сәйкес кредитордың контрагентінің атауы көрсетіледі. Жеке тұлғалар бойынша 2.1-жолдағы көрсеткіш қажет болған жағдайда клиент-жеке тұлғалардың шартты белгілерімен ауыстырылады, мәселен, жеке тұлға 1, жеке тұлға 2 және т.с.с.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ірі кредиторларын сәйкестендіру үшін 2.2 және 2.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
заңды тұлға үшін - бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе Халықаралық стандарттау ұйымының 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарлар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, олар болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған балама сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – балама сәйкестендіру нөмірі);
жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған кезде – балама сәйкестендіру нөмірі.
13. 2.4-жолда егер кредитор заңды тұлға болса "1" коды, егер кредитор жеке тұлға болса (дара кәсіпкерлерді қоса алғанда) "2" коды көрсетіледі.
14. 2.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын контрагент бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын контрагент бойынша "2" мәні көрсетіледі.
15. 2.6-жолда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелерінің бірліктерін көрсетуге арналған кодтар" ISO 3166-1 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес тіркеу елі көрсетіледі.

16. Если компания верхнего уровня группы или физическое лицо, представляющее верхний уровень группы, является клиентом организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, то в строке 2.7 указывается наименование компании или фамилия, имя и отчество (при его наличии) либо условное обозначение (по аналогии с примером, приведенным в пункте 12 настоящего пояснения) физического лица соответственно.
Если компания верхнего уровня группы или физическое лицо, представляющее верхний уровень группы, не является клиентом организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в строке 2.7 повторяется наименование кредитора организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций – юридического лица. По компаниям квазигосударственного сектора компания верхнего уровня в строке 2.7 указывается даже в случае, если она не является клиентом организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
Если у кредитора организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций – юридического лица имеются два и более крупных участников и отсутствует компания верхнего уровня группы, то в строке 2.7 указывается юридическое лицо, перед которой у организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, имеются обязательства (при отсутствии обязательств перед другими крупными участниками юридического лица).
Если у организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, имеются обязательства перед несколькими крупными участниками юридического лица, в строке 2.7 указывается крупный участник с наибольшей долей участия в капитале юридического лица, а при равных долях – крупный участник, сумма обязательств организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, перед которым больше по состоянию на отчетную дату.
17. В строке 4 по обязательствам в иностранной валюте указывается значение "1", в иных случаях указывается "0".
18. В строке 5 указывается балансовая стоимость привлеченных организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, денег, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий.
19. Значение в строке 5 включает значение в строке 5.1.
20. Показатель в строке 5.1 не представляется при отсутствии дисконта, включенного в балансовую стоимость.
Приложение 9
к Правилам представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе

16. Егер топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы немесе топтың жоғарғы деңгейін білдіретін жеке тұлға банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның клиенті болып табылса, онда 2.7-жолда тиісінше компанияның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) не шартты белгісі (осы түсіндірменің 12-тармағында келтірілген мысалға ұқсас) көрсетіледі.
Егер топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы немесе топтың жоғарғы деңгейін білдіретін жеке тұлға банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның клиенті болып табылмаса, 2.7-жолда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның – заңды тұлғаның кредиторының атауы қайталанады. Квазимемлекеттік сектор компаниялары бойынша жоғарғы деңгейдегі компания банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның клиенті болып табылмаса да, ол 2.7-жолда көрсетіледі.
Егер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым-заңды тұлға кредиторының екі және одан да көп ірі қатысушылары болса және топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы болмаса, онда 2.7-жолда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның алдында міндеттемелері бар (заңды тұлғаның басқа ірі қатысушылары алдында міндеттемелері болмаған кезде) заңды тұлға көрсетіледі.
Егер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның заңды тұлғаның бірнеше ірі қатысушылары алдында міндеттемелері болса, 2.7-жолда заңды тұлғаның капиталына ең көп қатысу үлесі бар ірі қатысушы, ал үлестері тең болған кезде – банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның есепті күнгі жағдай бойынша алдындағы міндеттемелерінің сомасы көп болатын ірі қатысушы көрсетіледі.
17. 4-жолда міндеттемелер бойынша шетел валютасында "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайларда "0" көрсетіледі.
18. 5-жолда есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, дисконттар мен сыйақыларды ескере отырып, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым тартқан ақшаның баланстық құны көрсетіледі.
19. 5-жолдағы мәнге 5.1-жолдағы мән кіреді.
20. 5.1-жолдағы көрсеткіш баланстық құнға енгізілген дисконт болмаған кезде ұсынылмайды.
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну қағидаларына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп

Сноска. Приложение 9 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 8-AFFIL
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
ипотечными организациями и организациями, осуществляющими кредитование субъектов агропромышленного комплекса, сто процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат национальному управляющему холдингу – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
Национальным оператором почты – ежеквартально, не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
Бизнес идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Реестр лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями
Наименование показателей
значение
1
2
3
1
Идентификатор лица
1.1
Вид идентификатора
1.2
Идентификационный номер
2
Дополнительный идентификатор лица:
2.1
вид идентификатора
2.2
идентификационный номер
3
Наименование (для юридического лица), фамилия, имя и отчество (при его наличии) (для физического лица)
4
Признак физического лица
5
Страна регистрации
6
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций особыми отношениями
7
Дата, с которой лицо включено в реестр лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций особыми отношениями
8
Дата, с которой лицо исключено из реестра лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций особыми отношениями
Таблица 2. Сведения о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификатор лица
1.1
Вид идентификатора
1.2
Идентификационный номер
2
Сведения о сделке по условиям договора:
2.1
референс (код) сделки
2.2
номер договора
2.3
дата заключения договора (начала выполнения условий сделки)
2.4
дата окончания действия договора (выполнения условий сделки)
2.5
вид операции
2.6
цель сделки
2.7
код валюты
2.8
сумма сделки
2.9
ставка вознаграждения
3
Реквизиты решения уполномоченного органа (лица):
3.1
Номер
3.2
Дата
4
Признак заключения сделки в соответствии с типовыми условиями
5
Показатели стоимости сделки на отчетную дату:
5.1
вид стоимостного показателя
5.2
номер счета
5.3
Сумма
6
Примечание
Таблица 3. Дополнительные сведения о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Вид показателя
2
Сумма
Наименование _________________________________________________
Адрес_________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель _______________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о лицах,
связанных с организацией,
осуществляющей отдельные
виды банковских операций,
особыми отношениями,
и сделках с ними"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды
банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними
(индекс – 8-AFFIL, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)

Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 8-AFFIL
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___" _________________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
ипотекалық ұйымдар және дауыс беретін акцияларының жүз пайызы тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингке тиесілі агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін кредиттеуді жүзеге асыратын ұйымдар –есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
Ұлттық пошта операторы – есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың тізілімі
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Тұлғаның сәйкестендіргіші
1.1
Сәйкестендіргіш түрі
1.2
Сәйкестендіру нөмірі
2
Тұлғаның қосымша сәйкестендіргіші:
2.1
сәйкестендіргіш түрі
2.2
сәйкестендіру нөмірі
3
Атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) (жеке тұлға үшін)
4
Жеке тұлғаның белгісі
5
Тіркелген елі
6
Тұлғаны банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға жатқызу белгісі
7
Тұлғаны банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың тізіліміне енгізу күні
8
Тұлғаны банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізілімінен шығару күні
2-кесте. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Тұлғаның сәйкестендіргіші
1.1
Сәйкестендіргіш түрі
1.2
Сәйкестендіру нөмірі
2
Шарт талаптары бойынша мәміле туралы мәліметтер:
2.1
мәміленің референсі (коды)
2.2
шарт нөмірі
2.3
шарт жасалған күн (мәміле талаптарын орындауды бастау)
2.4
шарттың қолданылу мерзімі аяқталған күн (мәміле талаптарын орындау)
2.5
операция түрі
2.6
мәміленің мақсаты
2.7
валюта коды
2.8
мәміле сомасы
2.9
сыйақы мөлшерлемесі
3
Уәкілетті орган (тұлға) шешімінің деректемелері:
3.1
Нөмірі
3.2
Күні
4
Үлгілік шарттарға сәйкес мәміле жасау белгісі
5
Есепті күнге мәміле құнының көрсеткіштері:
5.1
құн көрсеткішінің түрі
5.2
шот нөмірі
5.3
Сомасы
6
Ескертпе
3-кесте. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы қосымша мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Көрсеткіштің түрі
2
Сомасы
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы__________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ __________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын
ұйыммен ерекше қатынастар
арқылы байланысты тұлғалар
және олармен жасалған мәмілелер
туралы есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
"Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп" (индексі – 8-AFFIL, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними" (далее – Форма).
2. Форма составляется организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 3 предусматривается в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие с 12.07.2026)
Примечание ИЗПИ!
Данная редакция пункта 3 действует до 12.07.2026 постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30
3. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Система).
4. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. в Форме указываются:
в Таблице 1 – значения по показателям реестра лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями;
в Таблице 2 – значения по показателям отчета о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, включая сведения обо всех сделках организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций с такими лицами, заключенных в течение отчетного периода, и (или) действующих на отчетную дату;
в Таблице 3 – дополнительные сведения к отчету о лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, и сделках с ними.
7. В строках 1.1 и 6 Таблицы 1, строках 1.1, 2.5, 2.6, 2.7, 5.1 и 5.2 Таблицы 2, строке 1 Таблицы 3 значения выбираются из справочников, размещенных в Системе.
8. Признак связанности лица с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями определяется статьей 49 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
9. В Таблице 1 указываются сведения обо всех лицах, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями по состоянию на отчетную дату и являвшихся связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями в течение отчетного периода.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы санмен көрсетіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақтың осы редакциясы 12.07.2026 дейін қолданыста болады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 қаулысымен.
3. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – Жүйе) орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
4. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіш міндетті түрде толтырылады.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда:
1-кестеде – банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізілімінің көрсеткіштері бойынша мәндер;
2-кестеде – банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы есеп көрсеткіштері бойынша мәндер, оның ішінде есепті кезең ішінде жасалған және (немесе) есепті күні қолданыста болған банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның осындай тұлғалармен жасаған барлық мәмілелері туралы мәліметтер;
3-кестеде – банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есепке қосымша мәліметтер көрсетіледі.
7. 1-кестенің 1.1 және 6-жолдарында, 2-кестенің 1.1, 2.5, 2.6, 2.7, 5.1 және 5.2-жолдарында, 3-кестенің 1-жолында мәндер Жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
8. Тұлғаның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысының белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабында айқындалады.
9. 1-кестеде есепті күндегі жағдай бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты барлық тұлғалар және есепті кезең ішінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты болған барлық тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі.

Для идентификации лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, в строках 1.1 и 1.2 Таблиц 1 и 2 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающейся организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по алгоритму, установленному для Системы (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии – альтернативный идентификационный номер.
При наличии у лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями нескольких идентификаторов, дополнительный идентификатор указывается в строке 2 Таблицы 1.
В строке 3 Таблицы 1 указывается наименование (для юридического лица), фамилия, имя и отчество (при его наличии) (для физического лица) в соответствии со справочником лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, который ведется организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
10. В строке 4 Таблицы 1 по лицу, связанному с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, являющимся физическим лицом (в том числе индивидуальным предпринимателем), указывается значение "1", в иных случаях указывается "0".
11. В строке 5 Таблицы 1 указывается страна регистрации в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений".
12. В строке 6 Таблицы 1 допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений. Если лицо имеет несколько признаков связанности особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в строке 6 Таблицы 1 указываются все признаки.
13. В строке 7 Таблицы 1 указывается дата, с которой организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, стало известно о наличии признака (признаков) связанности лица с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями.

Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларды сәйкестендіру үшін 1 және 2-кестелердің 1.1 және 1.2-жолдарында сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері:
заңды тұлға үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе Халықаралық стандарттау ұйымының 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарлар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, олар болмаған жағдайда – Жүйе үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым қалыптастырған балама сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – балама сәйкестендіру нөмірі);
жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған жағдайда – балама сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың бірнеше сәйкестендіргіші болған кезде қосымша сәйкестендіргіш 1-кестенің 2-жолында көрсетіледі.
1-кестенің 3-жолында атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) (жеке тұлға үшін) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым жүргізетін, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың анықтамалығына сәйкес көрсетіледі.
10. 1-кестенің 4-жолында жеке тұлға (оның ішінде дара кәсіпкер) болып табылатын банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайларда "0" көрсетіледі.
11. 1-кестенің 5-жолында "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар" ISO 3166-1 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес тіркелген ел көрсетіледі.
12. 1-кестенің 6-жолында бірнеше маңызды мәндерді бір мезгілде көрсетуге жол беріледі. Егер тұлғаның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысының бірнеше белгілері болса, 1-кестенің 6-жолында барлық белгілер көрсетіледі.
13. 1-кестенің 7-жолында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға тұлғаның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысы белгісінің (белгілерінің) болуы туралы белгілі болған күн көрсетіледі.

В последующие отчетные периоды строки 7 и 8 Таблицы 1 заполняются по факту включения или исключения лиц из реестра лиц, связанных с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями.
14. В Таблице 2 указываются сведения обо всех сделках организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицами, связанными особыми отношениями с ней, суммы которых по каждому виду операций организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицом, связанным особыми отношениями с ней, превышают 0,01 (ноль целых одну сотую) процента в совокупности от размера собственного капитала организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, рассчитываемого в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 307 "Об установлении пруденциальных нормативов для Национального оператора почты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14786), и постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 декабря 2016 года № 308 "Об установлении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению ипотечными организациями и дочерними организациями национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса норм и лимитов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14788).
Если собственный капитал организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, имеет отрицательное значение, в Таблице 2 указываются сведения обо всех сделках организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицами, связанными особыми отношениями с ней, суммы которых по каждому виду операций организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицом, связанным особыми отношениями с ней, превышают 0,001 (ноль целых одну тысячную) процента в совокупности от размера активов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 15 предусматривается в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30 (вводится в действие с 12.07.2026)
Примечание ИЗПИ!
Данная редакция пункта 15 действует до 12.07.2026 постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2026 № 30
15. В строке 2.1 Таблицы 2 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
16. При выборе вида операции в строке 2.5 Таблицы 2 "выплаченные дивиденды лицам, связанным с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями" и "выплаченные дивиденды организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями" в строке 2.3 Таблицы 2 указывается дата выплаты и дата получения дивидендов соответственно.

Келесі есепті кезеңдерде 1-кестенің 7 және 8-жолдары тұлғаларды банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізіліміне қосу немесе шығару фактісі бойынша толтырылады.
14. 2-кестеде "Ұлттық пошта операторы үшін пруденциялық нормативтерді белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 307 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14786 болып тіркелген) және "Пруденциялық нормативтерді және ипотекалық ұйымдар және агроөнеркәсіп кешені саласындағы ұлттық басқарушы холдингтің еншілес ұйымдары сақтауға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 308 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14788 болып тіркелген) сәйкес есептелетін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған, сомасы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен жасаған операцияларының әрбір түрі бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның меншікті капиталы мөлшерінің жиынтығында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайызынан асатын барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның меншікті капиталының теріс мәні болса, 2-кестеде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған, сомасы банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен жасаған операцияларының әрбір түрі бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның активтері мөлшерінің жиынтығында 0,001 (нөл бүтін мыңнан бір) пайызынан асатын барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
15-тармақтың осы редакциясы 12.07.2026 дейін қолданыста болады - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2026 № 30 қаулысымен.
15. 2-кестенің 2.1-жолында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші ретінде қызмет ететін мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
16. Операция түрін таңдау кезінде 2-кестенің "банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға төленген дивидендтер" 2.5-жолында және 2-кестенің "банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар төлеген дивидендтері" 2.3-жолында сәйкесінше дивидендтерді төлеу күні мен алу күні көрсетіледі.

В строке 2.8 Таблицы 2 указывается сумма выплаченных дивидендов, а в строке 5.3 Таблицы 2 по виду стоимостного показателя "Начисленные доходы, расходы" – сумма начисленных дивидендов.
17. При пролонгации действия договора, в строке 2.4 Таблицы 2 указывается соответствующая дата, до которой пролонгировано действие договора, в строке 5.3 Таблицы 2 по виду стоимостного показателя "Основной долг" - сумма балансового остатка на отчетную дату в период действия пролонгированного договора сделки.
18. В строке 2.6 Таблицы 2 указывается цель сделки в соответствии со справочником, который ведется организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
19. В строке 2.7 Таблицы 2 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
20. В строке 2.8 Таблицы 1 отражается сумма сделки, указанная в договоре.
Сумма сделки по договору в иностранной валюте указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983).
21. В строке 2.9 Таблицы 2 указывается ставка вознаграждения по сделке в соответствии с условиями договора в процентах годовых.
22. В строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 отражаются реквизиты первого решения уполномоченного органа (лица) о совершении (заключении) организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, сделки с лицом, связанным с ней особыми отношениями.
Показатели в строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 не заполняются, если по показателю в строке 4 Таблицы 2 указано значение "1".
Если на момент заключения сделки лицо не имело признака связанности с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, значения в строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 не представляются.
23. В строке 4 Таблицы 2 при заключении сделки с лицом, связанным с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, в соответствии с типовыми условиями таких сделок, утвержденными Советом директоров организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, и применяемыми к аналогичным сделкам с третьими лицами, не являющимися лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями, указывается "1", в ином случае указывается "0".

2-кестенің 2.8-жолында төленген дивидендтердің сомасы көрсетіледі, ал 2-кестенің 5.3-жолында "Есептелген кіріс, шығыс" құндық көрсеткішінің түрі бойынша – есептелген дивидендтер сомасы көрсетіледі.
17. Шарттың қолданысын ұзарту кезінде 2-кестенің 2.4-жолында шарттың қолданысы ұзартылған тиісті күн көрсетіледі, 2-кестенің 5.3-жолында "Негізгі борыш" құндық көрсеткішінің түрі бойынша – ұзартылған мәміле шартының қолданысы кезеңіндегі есепті күнге арналған баланстық қалдық сомасы көрсетіледі.
18. 2-кестенің 2.6-жолында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым жүргізетін анықтамалыққа сәйкес мәміленің мақсаты көрсетіледі.
19. 2-кестенің 2.7-жолында валюта кодтары "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" 07 ISO 4217 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
20. 1-кестенің 2.8-жолында шартта көрсетілген мәміле сомасы көрсетіледі.
Шарт бойынша мәміленің шетел валютасындағы сомасы "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 бірлескен қаулысында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі.
21. 2-кестенің 2.9-жолында шарттың талаптарына сәйкес мәміле бойынша сыйақы мөлшерлемесі жылдық пайызбен көрсетіледі.
22. 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарында уәкілетті органның (тұлғаның) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның өзімен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен мәмілелер жасауы (жасасуы) туралы бірінші шешімінің деректемелері көрсетіледі.
Егер 2-кестенің 4-жолындағы көрсеткіш бойынша "1" мәні көрсетілсе, онда 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарындағы көрсеткіштер толтырылмайды.
Егер мәміле жасалған кезде тұлғаның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланыс белгілері болмаса, 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдары толтырылмайды.
23. 2-кестенің 4-жолында банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен мәміле жасасу кезінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның Директорлар кеңесі бекіткен және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар болып табылмайтын үшінші тұлғалармен ұқсас мәмілелерге қолданылатын осындай мәмілелердің үлгі шарттарына сәйкес "1" көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.

24. В строках 5.2 и 5.3 Таблицы 2 значения выбираются из справочника "Номера счетов", на которых учитываются суммы сделок организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицами, связанными с ней особыми отношениями, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 5.1, 5.2 и 5.3 Таблицы 2 не представляются.
25. При выборе вида стоимостного показателя в строке 5.1 Таблицы 2 "доходы, расходы", в строке 5.3 указываются суммы процентных доходов, расходов по сделке на отчетную дату, отраженные на соответствующих балансовых счетах и классах справочника "Номера счетов".
26. В Таблице 3 указываются сведения о сделках с лицами, связанными с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, особыми отношениями в общей сумме, без раскрытия в разрезе субъектов и сделок.
В строке 2 Таблицы 3 заполняется:
общая сумма сделок организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицами, связанными с ней особыми отношениями, суммы которых по каждому виду операций организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, с лицом, связанным с ней особыми отношениями, не превышают 0,01 (ноль целых одну сотую) процента в совокупности от размера собственного капитала организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, рассчитываемого в соответствии с Нормативными значениями, по состоянию на отчетную дату;
общая сумма займов клиентов организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, застрахованных у страховой организации, являющейся лицом, связанным особыми отношениями с организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, по состоянию на отчетную дату.
Приложение 10
к Правилам представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 9-UO
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "_____" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: юридические лица, осуществляющие деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой
Сроки представления формы административных данных: ежеквартально, не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Структура активов, обязательств и капитала
(в тысячах тенге)
код строки
Активы
на начало отчетного периода
на конец отчетного периода
1
2
3
4
Активы
1
Деньги, в том числе
1.1
наличные деньги в кассе
1.2
деньги на текущих счетах в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2
Вклады размещенные (за вычетом резервов на обесценение), в том числе
2.1
вклады до востребования
2.2
условные вклады, в том числе:

24. 2-кестенің 5.2 және 5.3-жолдарында мәндер "Шоттардың нөмірлері" анықтамалығынан таңдап алынады, онда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның өзімен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелерінің сомасы және есепті күнге олардың тиісті құны бойынша мәндері есепке алынады.
Егер құны бойынша мәні нөлге тең болса, 2-кестенің 5.1, 5.2 және 5.3-жолдары бойынша көрсеткіштер берілмейді.
25. 2-кестенің "кіріс, шығыс" 5.1-жолында құндық көрсеткіштің түрін таңдау кезінде 5.3-жолда "Шоттардың нөмірлері" анықтамалығының тиісті баланстық шоттары мен сыныптарында көрсетілген есепті күнгі мәміле бойынша пайыздық кірістің, шығыстың сомасы көрсетіледі.
26. 3-кестеде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы мәліметтер субъектілер мен мәмілелер бөлінісінде ашылмай, жалпы сомасы көрсетіледі.
3-кестенің 2-жолында мыналар толтырылады:
есепті күндегі жағдай бойынша Нормативтік мәндерге сәйкес есептелетін банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелерінің жалпы сомасы, бұл сома банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен жасаған операцияларының әрбір түрі бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның меншікті капиталы мөлшерінің жиынтығында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайызынан аспайды;
есепті күндегі жағдай бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйыммен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға болып табылатын сақтандыру ұйымында сақтандырылған банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым клиенттерінің қарыздарының жалпы сомасы.
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну қағидаларына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан: www.nationalbank.kz ресми интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірісі мен шығысы туралы есеп.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 9-UO.
Кезеңділігі: тоқсан сайын.
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___" _________________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей, тоқсан сайын.
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Активтердің, міндеттемелердің және капиталдың құрылымы
(мың теңгемен)
жол коды
Активтер
есепті кезеңнің басында
есепті кезеңнің соңында
1
2
3
4
Активтер
1
Ақша, оның ішінде
1.1
кассадағы қолма-қол ақша
1.2
банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы ағымдағы шоттардағы ақша
2
Орналастырылған салымдар (құнсыздануға арналған резервтерді шегергенде), оның ішінде
2.1
талап етілгенге дейінгі салымдар
2.2
шартты салымдар, оның ішінде:

13.1
комиссионные расходы за услуги по кассовым операциям
13.2
комиссионные расходы за услуги по сейфовым операциям
13.3
комиссионные расходы за услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей
14
Операционные расходы, в том числе:
14.1
расходы на оплату труда и командировочные
14.2
амортизационные отчисления
14.3
расходы по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, за исключением корпоративного подоходного налога
14.4
административные расходы
15
Прочие расходы
16
Итого расходов
17
Чистая прибыль (убыток) до уплаты корпоративного подоходного налога
18
Корпоративный подоходный налог
19
Фиксированный налог
20
Чистая прибыль (убыток) после уплаты корпоративного подоходного налога
21
Прибыль (убыток) от прекращенной деятельности
22
Итого чистая прибыль (убыток) за период
Таблица 3. Данные по корпоративному подоходному налогу
(в тысячах тенге)
Код строки
Наименование показателей
за отчетный период (квартал)
за период с начала текущего года (с нарастающим итогом)
1
Сумма корпоративного подоходного налога, внесенная в бюджет за предыдущий налоговый период
2
Сумма корпоративного подоходного налога, внесенная в бюджет за отчетный налоговый период
3
Предполагаемая расчетная сумма корпоративного подоходного налога, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период
Численность работников (по состоянию на конец отчетного периода)
______________________________________________________ человек
Категория субъекта частного предпринимательства
______________________________________________________________
Наименование
Наименование _________________________________________________
Адрес_________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель ________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о структуре активов,
обязательств и капитале,
доходах и расходах
юридического лица,
осуществляющего деятельность
исключительно через
обменные пункты на основании
лицензии Национального Банка
Республики Казахстан
на обменные операции
с наличной иностранной валютой"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой
(индекс – 9-UO, периодичность – ежеквартальная)

13.1
кассалық операциялар бойынша көрсеткен қызметі үшін комиссиялық шығыс
13.2
сейфтік операциялар бойынша көрсеткен қызметі үшін комиссиялық шығыс
13.3
банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша көрсеткен қызметі үшін комиссиялық шығыс
14
Операциялық шығыс, оның ішінде:
14.1
еңбекке ақы төлеу және іссапар шығысы
14.2
амортизациялық аударымдар
14.3
корпоративтік табыс салығын қоспағанда, салықтарды және бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдерді төлеу бойынша шығыс
14.4
әкімшілік шығыс
15
Басқа да шығыс
16
Шығыс жиыны
17
Корпоративтік табыс салығын төлегенге дейінгі таза пайда (шығын)
18
Корпоративтік табыс салығы
19
Тіркелген салық
20
Корпоративтік табыс салығын төлегеннен кейінгі таза пайда (шығын)
21
Тоқтатылған қызметтен пайда (шығын)
22
Кезең ішіндегі таза пайда (шығын) жиыны
3-кесте. Корпоративтік табыс салығы бойынша деректер
(мың теңгемен)
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
есепті кезең үшін (тоқсан)
ағымдағы жылдың басынан басталған кезең үшін (өспелі жиын)
1
Алдыңғы салық кезеңі үшін бюджетке енгізілген корпоративтік табыс салығының сомасы
2
Есепті салық кезеңі үшін бюджетке енгізілген корпоративтік табыс салығының сомасы
3
Есепті салық кезеңі үшін бюджетке төленуге тиіс корпоративтік табыс салығының болжамды есептеу сомасы
Қызметкерлер саны (есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша)
____________________________________________________________ адам
Жеке кәсіпкерлік субъектісінің санаты
_________________________________________________________________
Атауы _________________________________________________________________
Мекенжайы_______________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________
Орындаушы ______________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірісі мен шығысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қызметін Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкінің
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларына
арналған лицензиясы
негізінде тек қана айырбастау
пункттері арқылы жүзеге
асыратын заңды тұлғаның
активтерінің, міндеттемелерінің
құрылымы және капиталы, кірісі
мен шығысы туралы есеп"
әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына қосымша
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірісі мен шығысы туралы есеп" (индексі – 9-UO, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о структуре активов, обязательств и капитале, доходах и расходах юридического лица, осуществляющего деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение одного месяца после срока, установленного для представления Формы.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Таблице 1:
1) в строке с кодом 1.1 "наличные деньги в кассе" указываются остатки по счету 1010 Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348), (далее – План счетов);
в строке с кодом 1.2 "деньги на текущих счетах в банках и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" указываются остатки по счету 1030 Плана счетов;
2) в строке с кодом 2.1 "вклады до востребования" осуществляется группировка остатков по счетам 1150 03, 1270 22, 1150 12, 1150 11 и 1290 24 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 1150 11 и 1290 24 Плана счетов;
в строке с кодом 2.2.1 "краткосрочные условные вклады" осуществляется группировка остатков по счетам 1150 05, 1270 24 и 1150 12 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 1150 11 и 1290 24 Плана счетов;
в строке с кодом 2.2.2 "долгосрочные условные вклады" осуществляется группировка остатков по счетам 2040 02, 2170 24 и 2040 09 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 2040 08 и 1290 24 Плана счетов;
в строке с кодом 2.3.1 "краткосрочные вклады (до 1 года включительно)" осуществляется группировка остатков по счетам 1150 02, 1150 04, 1270 23 и 1150 12 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 1150 11 и 1290 24 Плана счетов;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаның активтерінің, міндеттемелерінің құрылымы және капиталы, кірісі мен шығысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) есепті ұсынуға берілген мерзім өткеннен кейін бір ай ішінде енгізіледі.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-кестеде:
1) коды 1.1 "кассадағы қолма-қол ақша" жолында "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарының (бұдан әрі – Шоттар жоспары) 1010 шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 1.2 "банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы ағымдағы шоттардағы ақша" жолында Шоттар жоспарының 1030 шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
2) коды 2.1 "талап етілгенге дейінгі салымдар" жолында Шоттар жоспарының 1150 11 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1150 03, 1270 22, 1150 12, 1150 11 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 2.2.1 "қысқа мерзімді шартты салымдар" жолында Шоттар жоспарының 1150 11 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1150 05, 1270 24 және 1150 12 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 2.2.2 "ұзақ мерзімді шартты салымдар" жолында Шоттар жоспарының 2040 08 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 2040 02, 2170 24 және 2040 09 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 2.3.1 "қысқа мерзімді салымдар (қоса алғанда 1 жылға дейін)" жолында Шоттар жоспарының 1150 11 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1150 02, 1150 04, 1270 23 және 1150 12 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;

в строке с кодом 2.3.2 "долгосрочные вклады (свыше 1 года)" осуществляется группировка остатков по счетам 2040 01, 2170 23 и 2040 09 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 2040 08 и 1290 24 Плана счетов;
в строке с кодом 2.4.1 "краткосрочные сберегательные вклады (до 1 года включительно)" осуществляется группировка остатков по счетам 1150 06, 1270 38 и 1150 12 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 1150 11 и 1290 24 Плана счетов;
в строке с кодом 2.4.2 "долгосрочные сберегательные вклады (свыше 1 года включительно)" осуществляется группировка остатков по счетам 2040 03, 2170 22 и 2040 09 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 2040 08 и 1290 24 Плана счетов;
3) в строке с кодом 3.1 "дебиторская задолженность работников" осуществляется группировка остатков по счетам 1250, 1610 01, 1610 03, 2150 и 2910 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 1290 01 Плана счетов;
в строке с кодом 3.2 "дебиторская задолженность по хозяйственной деятельности" осуществляется группировка остатков по счетам 1210, 1240, 1260, 1620 02, 2110, 2140 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 1290 01 Плана счетов;
в строке с кодом 3.4 "прочая дебиторская задолженность" осуществляется группировка остатков по счетам 1280 10 и 2180 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 1290 01 Плана счетов;
4) в строке с кодом 4.1 "аффинированное золото в слитках" осуществляется группировка остатков по счетам 1370 и 1380 Плана счетов;
в строке с кодом 4.2 "прочие запасы" указываются остатки по счету 1350 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 1360 Плана счетов;
5) в строке с кодом 5 "нематериальные активы (за вычетом амортизации и убытков от обесценения)" осуществляется группировка остатков по счету 2730 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам 2740 и 2750 Плана счетов;
6) в строке с кодом 6 "основные средства (за вычетом амортизации и убытков от обесценения)" осуществляется группировка остатков по счетам 2410 и 2440 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счетам Плана счетов 2420, 2430 и 2450;
7) в строке с кодом 7.1 "текущее налоговое требование" осуществляется группировка счетов группы 1400 Плана счетов;
в строке с кодом 7.2 "отложенное налоговое требование" указываются остатки по счету 2810 Плана счетов;

коды 2.3.2 "ұзақ мерзімді салымдар (1 жылдан астам)" жолында Шоттар жоспарының 2040 08 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 2040 01, 2170 23 және 2040 09 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 2.4.1 "қысқа мерзімді жинақ салымдары (қоса алғанда 1 жылға дейін)" жолында Шоттар жоспарының 1150 11 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1150 06, 1270 38 және 1150 12 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 2.4.2 "ұзақ мерзімді жинақ салымдары (қоса алғанда 1 жылға дейін)" жолында Шоттар жоспарының 2040 08 және 1290 24 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 2040 03, 2170 22 және 2040 09 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
3) коды 3.1 "қызметкерлердің дебиторлық берешегі" жолында Шоттар жоспарының 1290 01 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1250, 1610 01, 1610 03, 2150 және 2910 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 3.2 "шаруашылық қызмет бойынша дебиторлық берешек" жолында Шоттар жоспарының 1290 01 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1210, 1240, 1260, 1620 02, 2110, 2140 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 3.4 "басқа дебиторлық берешек" жолында Шоттар жоспарының 1290 01 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1280 10 және 2180 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
4) коды 4.1 "аффинирленген құйма алтын" жолында Шоттар жоспарының 1370 және 1380 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 4.2 "басқа да қорлар" жолында Шоттар жоспарының 1360 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 1350 шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
5) коды 5 "материалдық емес активтер (амортизацияны және құнсызданудан шығынды шегергенде)" жолында Шоттар жоспарының 2740 және 2750 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 2730 шоты бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
6) коды 6 "Негізгі құралдар (амортизацияны және құнсызданудан шығынды шегергенде)" жолында Шоттар жоспарының 2420, 2430 және 2450 шоттары бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 2410 және 2440 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
7) коды 7.1 "ағымдағы салық талабы" жолында Шоттар жоспарының 1400 тобының шоттарын топтастыру жүзеге асырылады;
коды 7.2 "кейінге қалдырылған салық талабы" жолында Шоттар жоспарының 2810 шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;

8) в строке с кодом 8 "прочие активы" осуществляется группировка остатков по счетам 1630 и 2940 Плана счетов;
в строке с кодом 8 "прочие активы" учитываются активы, которые не учтены в строках с кодами 3 и 7;
9) в строке с кодом 10.1 "краткосрочные займы (до 1 года включительно)" осуществляется группировка остатков по счетам 3010, 3020, 3050 05 и 3380 25 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 3050 06 Плана счетов;
в строке с кодом 10.2 "долгосрочные займы (свыше 1 года)" осуществляется группировка остатков по счетам 4010, 4020, 4030 11 и 4160 23 Плана счетов за вычетом сумм остатков по счету 4030 12 Плана счетов;
10) в строке с кодом 11.1 "кредиторская задолженность по оплате труда" указываются остатки по счету 3350 Плана счетов;
в строке с кодом 11.2 "кредиторская задолженность по хозяйственной деятельности" осуществляется группировка остатков по счетам 3310, 3340, 3360, 3370, 3510, 4110, 4140, 4150 и 4410 Плана счетов;
в строке с кодом 11.3 "кредиторская задолженность по дивидендам и доходам участников" указываются остатки по счету 3030 Плана счетов;
11) в строке с кодом 12.1 "текущее налоговое обязательство" осуществляется группировка счетов группы 3100 Плана счетов;
в строке с кодом 12.2 "отложенное налоговое обязательство" указываются остатки по счету 4310 Плана счетов;
12) в строке с кодом 13 "прочие обязательства" осуществляется группировка остатков по счетам 3540 и 4430 Плана счетов;
в строке с кодом 13 в прочих обязательствах учитывается задолженность, которая не учтена в строках с кодами с 10 по 12;
13) в строке с кодом 15 "уставный капитал" осуществляется группировка остатков по счетам 5030 и 5320 Плана счетов;
14) в строке с кодом 16.1 "резервный капитал" осуществляется группировка остатков по счетам 5410, 5420, 5430 и 5450 Плана счетов;
в строке с кодом 16.2 "прочие резервы" указываются остатки по счету 5460 Плана счетов;
15) в строке с кодом 17.1 "нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) предыдущих лет" указываются остатки по счету 5520 Плана счетов;
в строке с кодом 17.2 "нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного периода" указываются остатки по счету 5610 Плана счетов;
16) при заполнении Таблицы 1 обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 1 = сумме строк с кодами 1.1 и 1.2;
строка с кодом 2 = сумме строк с кодами 2.1, 2.2, 2.3 и 2.4;

8) коды 8 "басқа да активтер" жолында Шоттар жоспарының 1630 және 2940 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 8 "басқа да активтер" жолында 3 және 7 кодтары бар жолдарда ескерілмеген активтер ескеріледі;
9) коды 10.1 "қысқа мерзімді қарыздар (қоса алғанда 1 жылға дейін)" жолында Шоттар жоспарының 3050 06 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 3010, 3020, 3050 05 және 3380 25 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 10.2 "ұзақ мерзімді қарыздар (1 жылдан астам)" жолында Шоттар жоспарының 4030 12 шоты бойынша қалдықтар сомасы шегеріле отырып, Шоттар жоспарының 4010, 4020, 4030 11 және 4160 23 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
10) коды 11.1 "еңбекақы төлеу бойынша кредиторлық берешек" жолында Шоттар жоспарының 3350 шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 11.2 "шаруашылық қызмет бойынша кредиторлық берешек" жолында Шоттар жоспарының 3310, 3340, 3360, 3370, 3510, 4110, 4140, 4150 және 4410 шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 11.3 "қатысушылардың дивидендтері мен кірісі бойынша кредиторлық берешек" жолында Шоттар жоспарының 3030-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
11) коды 12.1 "ағымдағы салық міндеттемелері" жолында Шоттар жоспарының 3100-тобының шоттарын топтастыру жүзеге асырылады;
коды 12.2 "кейінге қалдырылған салық міндеттемелері" жолында Шоттар жоспарының 4310-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
12) коды 13 "басқа да міндеттемелер" жолында Шоттар жоспарының 3540 және 4430-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 13 жолда өзге міндеттемелерде кодтары 10-нан 12-ге дейінгі жолдарда ескерілмеген берешек ескеріледі;
13) коды 15 "жарғылық капитал" жолында Шоттар жоспарының 5030 және 5320-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
14) коды 16.1 "резервтік капитал" жолында Шоттар жоспарының 5410, 5420, 5430 және 5450-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 16.2 "басқа да резервтер" жолында Шоттар жоспарының 5460-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
15) коды 17.1 "өткен жылдардың бөлінбеген пайдасы (өтелмеген шығын)" жолында Шоттар жоспарының 5520-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 17.2 "есепті кезеңнің бөлінбеген пайдасы (өтелмеген шығын)" жолында Шоттар жоспарының 5610-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
16) 1-кестені толтыру кезінде мынадай талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 1 жол = кодтары 1.1 және 1.2 жолдардың қосындысына;
коды 2 жол = кодтары 2.1, 2.2, 2.3 және 2.4 жолдардың қосындысына;

строка с кодом 2.2 = сумме строк с кодами 2.2.1 и 2.2.2;
строка с кодом 2.3 = сумме строк с кодами 2.3.1 и 2.3.2;
строка с кодом 2.4 = сумме строк с кодами 2.4.1 и 2.4.2;
строка с кодом 3 = сумме строк с кодами 3.1, 3.2, 3.3 и 3.4;
строка с кодом 4 = сумме строк с кодами 4.1 и 4.2;
строка с кодом 6 = сумме строк с кодами 6.1, 6.2 и 6,3;
строка с кодом 7 = сумме строк с кодами 7.1 и 7.2;
строка с кодом 10 = сумме строк с кодами 10.1 и 10.2;
строка с кодом 11 = сумме строк с кодами 11.1, 11.2 и 11.3;
строка с кодом 12 = сумме строк с кодами 12.1 и 12.2;
строка с кодом 16 = сумме строк с кодами 16.1 и 16.2;
строка с кодом 17 = сумме строк с кодами 17.1 и 17.2;
строка с кодом 18 = сумме строк с кодами 15, 16 и 17;
строка с кодом 9 = строке с кодом 19.
6. В Таблице 2:
1) в строке с кодом 1 "доходы по покупке-продаже иностранной валюты" указываются остатки по счету 6280 02 Плана счетов;
2) в строке с кодом 2 "доходы по покупке-продаже аффинированных драгоценных металлов" указываются остатки по счету 6280 01 Плана счетов;
3) в строке с кодом 3.1 "по текущим счетам" указываются остатки по 6110 28 счету Плана счетов;
в строке с кодом 3.2 "по размещенным вкладам" указываются суммы остатков по счетам 6110 29, 6110 31, 6110 30 и 6110 35 Плана счетов;
в строке с кодом 3.3 "прочие доходы, связанные с получением вознаграждения" указываются остатки по счету 6110 34 Плана счетов;
4) в строке с кодом 4 "доходы от переоценки иностранной валюты" указываются остатки по счету 6250 02 Плана счетов;
5) в строке с кодом 5 "доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов" указываются остатки по счету 6280 05 Плана счетов;
6) в строке с кодом 6 "прочие доходы" осуществляется группировка остатков по счетам 6280 06 и 6220 Плана счетов;
7) в строке с кодом 8 "расходы по покупке-продаже иностранной валюты" указываются остатки по счету 7470 02 Плана счетов;
8) в строке с кодом 9 "расходы по покупке-продаже аффинированных драгоценных металлов" указываются остатки по счету 7470 01 Плана счетов;
9) в строке с кодом 10.1 "по полученным займам" указываются остатки по 7310 24 счету Плана счетов;
в строке с кодом 10.2 "по обязательствам по аренде" указываются остатки по счету 7350 Плана счетов;
в строке с кодом 10.3 "прочие расходы, связанные с выплатой вознаграждения" указываются остатки по счету 7310 25 Плана счетов;
10) в строке с кодом 11 "расходы от переоценки иностранной валюты" указываются остатки по счету 7430 02 Плана счетов;

коды 2.2 жол = кодтары 2.2.1 және 2.2.2 жолдардың қосындысына;
коды 2.3 жол = кодтары 2.3.1 және 2.3.2 жолдардың қосындысына;
коды 2.4 жол = кодтары 2.4.1 және 2.4.2 жолдардың қосындысына;
коды 3 жол = кодтары 3.1, 3.2, 3.3 және 3.4 жолдардың қосындысына;
коды 4 жол = кодтары 4.1 және 4.2 жолдардың қосындысына;
коды 6 жол = кодтары 6.1, 6.2 және 6,3 жолдардың қосындысына;
коды 7 жол = кодтары 7.1 және 7.2 жолдардың қосындысына;
коды 10 жол = кодтары 10.1 және 10.2 жолдардың қосындысына;
коды 11 жол = кодтары 11.1, 11.2 және 11.3 жолдардың қосындысына;
коды 12 жол = кодтары 12.1 және 12.2 жолдардың қосындысына;
коды 16 жол = кодтары 16.1 және 16.2 жолдардың қосындысына;
коды 17 жол = кодтары 17.1 және 17.2 жолдардың қосындысына;
коды 18 жол = кодтары 15, 16 және 17 жолдардың қосындысына;
коды 9 жол = коды 19 жол.
6. 2-кестеде:
1) коды 1 "шетел валютасын сатып алу-сату бойынша кіріс" жолында Шоттар жоспарының 6280 02-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
2) коды 2 "аффинирленген бағалы металдарды сатып алу-сату бойынша кіріс" жолында Шоттар жоспарының 6280 01-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
3) коды 3.1 "ағымдағы шоттар бойынша" жолында Шоттар жоспарының 6110 28-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 3.2 "орналастырылған салымдар бойынша" жолында Шоттар жоспарының 6110 29, 6110 31, 6110 30 және 6110 35-шоттары бойынша қалдықтардың сомасы көрсетіледі;
коды 3.3 "сыйақы алуға байланысты басқа да кіріс" жолында Шоттар жоспарының 6110 34-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
4) коды 4 "шетел валютасын қайта бағалаудан кіріс" жолында Шоттар жоспарының 6250 02-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
5) коды 5 "аффинирленген бағалы металдарды қайта бағалаудан кіріс" жолында Шоттар жоспарының 6280 05-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
6) коды 6 "басқа да кіріс" жолында Шоттар жоспарының 6280 06 және 6220-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
7) коды 8 "шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7470 02-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
8) коды 9 "аффинирленген бағалы металдарды сатып алу-сату бойынша шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7470 01-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
9) коды 10.1 "алынған қарыздар бойынша" жолында Шоттар жоспарының 7310 24-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 10.2 "жалдау жөніндегі міндеттемелер бойынша" жолында Шоттар жоспарының 7350-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 10.3 "сыйақы төлеуге байланысты басқа да шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7310 25-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
10) коды 11 "шетел валютасын қайта бағалаудан шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7430 02-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;

11) в строке с кодом 12 "расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов" указываются остатки по счету 7470 07 Плана счетов;
12) в строке с кодом 13.1 "комиссионные расходы за услуги по кассовым операциям" указываются остатки по счету 7470 23 Плана счетов;
в строке с кодом 13.2 "комиссионные расходы за услуги по сейфовым операциям" указываются остатки по счету 7470 24 Плана счетов;
в строке с кодом 13.3 "комиссионные расходы за услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей" указываются остатки по счету 7470 25 Плана счетов;
13) в строке с кодом 14.2 "амортизационные отчисления" осуществляется группировка остатков по счетам 7490 01 и 7490 05 Плана счетов;
в строке с кодом 14.3 "расходы по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, за исключением корпоративного подоходного налога" осуществляется группировка счетов группы 7220 Плана счетов;
в строке с кодом 14.4 "административные расходы" осуществляется группировка остатков по счетам 7210 и 7450 Плана счетов;
14) в строке с кодом 15 "прочие расходы" осуществляется группировка остатков по счетам 7420 и 7410 Плана счетов;
в строке с кодом 15 к прочим расходам относятся расходы по сопровождению программного обеспечения, используемого для ведения учета проводимых обменных операций в электронном виде, или компьютерной системы, обслуживанию технических средств пожарной, охранной, тревожной сигнализаций и прочие;
15) в строке с кодом 18 "корпоративный подоходный налог" указывается сумма корпоративного подоходного налога, внесенная в бюджет за отчетный период;
16) в строке с кодом 21 "прибыль (убыток) от прекращенной деятельности" осуществляется группировка счетов 6310 и 7510 Плана счетов;
17) при заполнении Таблицы 2 обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 3 = сумме строк с кодами 3.1, 3.2 и 3.3;
строка с кодом 10 = сумме строк с кодами 10.1, 10.2 и 10.3;
строка с кодом 13 = сумме строк с кодами 13.1, 13.2 и 13.3;
строка с кодом 14 = сумме строк с кодами 14.1, 14.2, 14.3 и 14.4.
7. В Таблице 3:
1) в строке с кодом 1 указывается сумма корпоративного подоходного налога, внесенная в бюджет за предыдущий налоговый период;
2) в строке с кодом 2 указывается сумма корпоративного подоходного налога, внесенная в бюджет за отчетный налоговый период;
3) в строке с кодом 3 указывается предполагаемая расчетная сумма корпоративного подоходного налога, подлежащая уплате в бюджет за отчетный налоговый период.
8. Не допускается дублирование счетов при группировке их в статьи отчетности.

11) коды 12 "аффинирленген бағалы металдарды қайта бағалаудан шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7470 07-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
12) коды 13.1 "кассалық операциялар бойынша қызметтер үшін комиссиялық шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7470 23-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 13.2 "сейф операциялары бойынша қызметтер үшін комиссиялық шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7470 24-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
коды 13.3 "банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша қызметтер үшін комиссиялық шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7470 25-шоты бойынша қалдықтар көрсетіледі;
13) коды 14.2 "амортизациялық аударымдар" жолында Шоттар жоспарының 7490 01 және 7490 05-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 14.3 "корпоративтік табыс салығын қоспағанда, салықтар және бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдерді төлеу бойынша шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7220-тобының шоттарын топтастыру жүзеге асырылады;
коды 14.4 "әкімшілік шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7210 және 7450-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
14) коды 15 "басқа да шығыс" жолында Шоттар жоспарының 7420 және 7410-шоттары бойынша қалдықтарды топтастыру жүзеге асырылады;
коды 15 жолда өзге шығысқа электрондық түрде жүргізілетін айырбастау операцияларының есебін жүргізу үшін пайдаланылатын бағдарламалық қамтылымға немесе компьютерлік жүйеге ілеспе қызмет көрсету, өрт, күзет, дабыл сигнализацияларының техникалық құралдарына қызмет көрсету бойынша шығыс және басқа да жатады;
15) коды 18 "корпоративтік табыс салығы" жолында есепті кезеңде бюджетке енгізілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
16) коды 21 "тоқтатылған қызметтен пайда (шығын)" жолында Шоттар жоспарының 6310 және 7510-шоттарын топтастыру жүзеге асырылады;
17) 2-кестені толтыру кезінде мынадай талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 3 жол = кодтары 3.1, 3.2 және 3.3 жолдардың қосындысына;
коды 10 жол = кодтары 10.1, 10.2 және 10.3 жолдардың қосындысына;
коды 13 жол = кодтары 13.1, 13.2 және 13.3 жолдардың қосындысына;
коды 14 жол = кодтары 14.1, 14.2, 14.3 және 14.4 жолдардың қосындысына.
7. 3-кестеде:
1) коды 1 жолда алдыңғы салық кезеңінде бюджетке енгізілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
2) коды 2 жолда есепті салық кезеңінде бюджетке енгізілген корпоративтік табыс салығының сомасы көрсетіледі;
3) коды 3 жолда есепті салық кезеңінде бюджетке төленетін корпоративтік табыс салығының болжамды есептеу сомасы көрсетіледі.
8. Шоттарды есептілік баптарына топтастыру кезінде олардың қайталануына жол берілмейді.

9. Группировка определяется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7121), Планом счетов и внутренними документами уполномоченной организации.
Приложение 11
к Правилам представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 10-CASH-IN-TRANSIT
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "_____" ____________ 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: юридические лица, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде
Код строки
Показатель
Значение или сумма
1
Наличие в течение отчетного периода изменений в помещениях (да, нет)
2
Количество специализированных транспортных средств, предназначенных для перевозки банкнот, монет и ценностей, в том числе:
2.1
на праве собственности
3
Уставной капитал (в миллионах тенге)
3.1.
Уставной капитал для осуществления исключительно инкассацию банкнот, монет и ценностей (в миллионах тенге)
3.2
Уставной капитал для осуществления дополнительной деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков (в миллионах тенге)
4
Сведения об учредителе (участника) юридического лица (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
4.1.
Сведения о резидентстве (да, нет)
4.2.
Сведения об отсутствии в списке лиц, причастных к террористической деятельности, а также перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма (да, нет)
5.
Сведения о руководителе исполнительного органа (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
5.1.
Сведения о резидентстве (да, нет)
5.2.
Наличие высшего образования (да, нет)
5.3.
Наличие стажа работы не менее трех лет в сфере предоставления финансовых услуг (да, нет)
5.4.
Сведения о наличии (отсутствии) неснятой или непогашенной судимости (имеется, не имеется)
5.5.
Сведения об отсутствии учета в психоневрологических и наркологических организациях здравоохранения (имеется, не имеется)
5.6.
Сведения об отсутствии в списке лиц, причастных к террористической деятельности, а также перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма (имеется, не имеется)
6.
Сведения о работнике юридического лица с функциями по инкассации банкнот, монет и ценностей
6.1.
Сведения о резидентстве (да, нет)
6.2.
Сведения об отсутствии учета в психоневрологических и наркологических организациях здравоохранения (имеется, не имеется)
6.3.
Сведения о наличии (отсутствии) неснятой или непогашенной судимости (имеется, не имеется)
6.4.
Сведения об отсутствии в списке лиц, причастных к террористической деятельности, а также перечень организаций и лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, и (или) в перечень организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма (имеется, не имеется)
7
Сведения о разрешениях на приобретение, хранение, хранение и ношение служебного оружия и патронов к нему (номер, дата выдачи и срок действия)
8
Количество действующих договоров инкассации банкнот монет и ценностей (с расшифровкой количества объектов)
9
Объем наличных денег, инкассированных за отчетный период (в тысячах тенге)
9.1.
в том числе, средняя сумма перевозимых объемов наличных денег на 1 (одного) инкассатора (в тысячах тенге)
10
Осуществление дополнительной деятельности по пересчету, сортировке, упаковке и хранению (да, нет)
11
Списочная численность работников, в том числе:

9. Топтау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7121 болып тіркелген) бекітілген "Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа", Шоттар жоспарына және уәкілетті ұйымның ішкі құжаттарына сәйкес айқындалады.
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну қағидаларына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар есебі.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 10-CASH-IN-TRANSIT.
Кезеңділігі: тоқсан сайын.
Есепті кезеңі: 20__жылғы "___" ________ жағдай бойынша.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей.
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: электрондық түрде.
Жол коды
Көрсеткіш
Мәні немесе сомасы
1
Есепті кезең ішінде үй-жайларда өзгерістердің болуы (иә, жоқ)
2
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдауға арналған мамандандырылған көлік құралдарының саны, оның ішінде:
2.1
меншік құқығында
3
Жарғылық капитал (миллион теңгемен)
3.1.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға ғана арналған жарғылық капитал (миллион теңгемен)
3.2
Банкноттарды, монеталар және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, буып-түю, сақтау, сондай-ақ оларды банктердің тапсырмасы бойынша банктерге және олардың клиенттеріне беру бойынша қосымша қызметті жүзеге асыруға арналған жарғылық капитал (миллион теңгемен)
4
Заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы) туралы мәліметтер (тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
4.1.
Резиденттік туралы мәліметтер (иә, жоқ)
4.2.
Террористік қызметке қатысы бар адамдардың тізімінде, сондай-ақ жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде және (немесе) терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде болмауы туралы мәліметтер (бар, жоқ)
5.
Атқарушы органның басшысы туралы мәліметтер (тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
5.1.
Резиденттік туралы мәліметтер (иә, жоқ)
5.2.
Жоғары білімнің болуы (бар, жоқ)
5.3.
Қаржылық қызмет көрсету саласында кемінде үш жыл жұмыс өтілінің болуы (бар, жоқ)
5.4.
Алынбаған немесе өтелмеген соттылығының бар болуы (болмауы) туралы мәліметтер (бар, жоқ)
5.5.
Денсаулық сақтаудың психоневрологиялық және наркологиялық ұйымдарында есепте тұрмағандығы туралы мәліметтер (бар, жоқ)
5.6.
Террористік қызметке қатысы бар адамдардың тізімінде, сондай-ақ жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде және (немесе) терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде болмауы туралы мәліметтер (бар, жоқ)
6.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша функциялары бар заңды тұлғаның қызметкері туралы мәліметтер
6.1.
Резиденттік туралы мәліметтер (иә, жоқ)
6.2.
Денсаулық сақтаудың психоневрологиялық және наркологиялық ұйымдарында есепте тұрмағандығы туралы мәліметтер (бар, жоқ)
6.3.
Алынбаған немесе өтелмеген соттылығының бар болуы (болмауы) туралы мәліметтер (бар, жоқ)
6.4.
Террористік қызметке қатысы бар адамдардың тізімінде, сондай-ақ жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде және (немесе) терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен адамдардың тізбесінде болмауы туралы мәліметтер (бар, жоқ)
7
Қызметтік қару мен оның патрондарын сатып алуға, сақтауға және алып жүруге рұқсаттары туралы мәліметтер (нөмірі, берілген күні және қолданылу мерзімі)
8
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялаудың қолданыстағы шарттарының саны (объектілер санын ашып көрсете отырып)
9
Есепті кезеңде инкассацияланған қолма-қол ақшаның көлемі (мың теңгемен)
9.1.
оның ішінде 1 (бір) инкассатор тасымалдайтын қолма-қол ақша көлемінің орташа сомасы (мың теңгемен)
10
Қайта есептеу, сұрыптау, буып-түю және сақтау бойынша қосымша қызметті жүзеге асыру (иә, жоқ)
11
Жұмыскерлердің тізімдік саны, оның ішінде:

11.1.
управленческий персонал
11.2.
технический персонал
11.3.
инкассаторы
11.4
иные работники
12
Доходы от осуществления деятельности по инкассации банкнот, монет и ценностей (в тысячах тенге)
13
Деньги на счетах в банках второго уровня и Национальном операторе почты (в тысячах тенге)
Наименование _________________________________________________
Адрес_________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель _______________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________ ___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет юридических лиц,
исключительной деятельностью
которых является инкассация
банкнот, монет и ценностей"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей
(индекс – 10-CASH-IN-TRANSIT, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей" (далее – Форма).
2. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
3. В строке 1 указываются сведения о наличии (отсутствии) в течение отчетного периода изменений (изменение местонахождения, площади, изменения в конструкциях помещений) в помещениях юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей (далее – инкассаторские организации).
4. В строке 2 отражается общее количество специализированных транспортных средств, предназначенных для перевозки банкнот, монет и ценностей.
В строке 2.1 указывается количество специализированных транспортных средств, предназначенных для перевозки банкнот, монет и ценностей, принадлежащих инкассаторской организации на праве собственности.

11.1.
басқарушы персонал
11.2.
техникалық персонал
11.3.
инкассаторлар
11.4
өзге де қызметкерлер
12
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау бойынша қызметті жүзеге асырудан кіріс (мың теңгемен)
13
Екінші деңгейдегі банктердегі және Ұлттық пошта операторындағы шоттардағы ақша (мың теңгемен)
Атауы ________________________________________________________
Мекенжайы____________________________________________________
Телефоны ___________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ________________________
Орындаушы _______________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалар есебі" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау айрықша қызметі
болып табылатын заңды
тұлғалардың есебі" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың есебі" (индексі – 10-CASH-IN-TRANSIT, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың есебі" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. 1-жолда есепті кезең ішінде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғалардың (бұдан әрі – инкассациялық ұйымдар) үй-жайларында өзгерістердің (орналасқан жерінің, ауданының өзгеруі, үй-жайлардың құрылысындағы өзгерістер) болуы (болмауы) туралы мәліметтер көрсетіледі.
4. 2-жолда банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдауға арналған мамандандырылған көлік құралдарының жалпы саны көрсетіледі.
2.1-жолда инкассаторлық ұйымға меншік құқығында тиесілі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдауға арналған мамандандырылған көлік құралдарының саны көрсетіледі.

5. В строке 3 указывается уставной капитал, сформированный в денежной форме в полном объеме.
Строки 3, 3.1, 3.2 заполняются при изменении сведений об уставном капитале, представленных в соответствии с Правилами выдачи лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 ноября 2019 года № 176 "Об утверждении Правил выдачи лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19612), (далее – Правила выдачи лицензии).
6. В строке 4 указываются фамилия, имя и отчество (при его наличии) учредителей (участников) инкассаторской организации.
Строки 4, 4.1 и 4.2 заполняются при изменении сведений об учредителях (участниках), представленных в соответствии с Правилами выдачи лицензии.
7. В строке 5 указываются фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя инкассаторской организации.
Строки 5, 5.1, 5.2, 5.3, 5.4, 5.5 и 5.6 заполняются при изменении сведений о руководителе, представленных в соответствии с Правилами выдачи лицензии.
8. В строке 6 указывается количество работников инкассаторской организации с функциями по инкассации банкнот, монет и ценностей.
Строки 6, 6.1, 6.2, 6.3 и 6.4 заполняются при изменении сведений о работников инкассаторской организации с функциями по инкассации банкнот, монет и ценностей, представленных в соответствии с Правилами выдачи лицензии.
9. В строке 8 указывается общее количество договоров инкассации банкнот, монет и ценностей, действующих и исполняемых инкассаторской организацией на отчетную дату, с указанием общего количества обслуживаемых объектов инкассации.
10. В строке 9 указывается общая сумма наличных денег, фактически инкассированных инкассаторской организацией за отчетный период.
В строке 9.1. указывается средняя сумма перевозимых объемов наличных денег на 1 (одного) инкассатора.
11. В строке 11 указываются списочная численность работников.
Строки 11.1, 11.2, 11.3, 11.4 являются составляющими списочной численности работников.
12. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 12
к Правилам представления
отчетности организациями,
осуществляющими отдельные
виды банковских операций
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет об операциях с наличными деньгами
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 11-CASH
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20__ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: Национальный оператор почты
Сроки представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем
Бизнес идентификационный номер:
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Сведения по операциям клиентов
Наименование показателей
Значение (сумма)
1
2
3
1
Референс
2
Регион
3
Расчетно-кассовое отделение
4
Категория операции
5
Тип клиента
6
Категория субъекта предпринимательства
7
Вид экономической деятельности клиента
8
Вид операции
9
Сумма
Таблица 2. Сведения по кассовым операциям
Наименование показателей
Значение (сумма)
1
2
3
1
Референс
2
Регион
3
Категория операции
4
Вид операции
5
Сумма
Наименование _________________________________________________
Адрес_________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель _________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об операциях с наличными деньгами".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об операциях
с наличными деньгами"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об операциях с наличными деньгами
(индекс – 11-CASH, периодичность – ежемесячная)

5. 3-жолда ақшалай нысанда толық көлемде қалыптастырылған жарғылық капитал көрсетіледі.
3, 3.1, 3.2-жолдар "Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 8 қарашадағы № 176 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19612 болып тіркелген) бекітілген Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру қағидаларына (бұдан әрі – Лицензия беру қағидалары) сәйкес ұсынылған жарғылық капитал туралы мәліметтер өзгерген кезде толтырылады.
6. 4-жолда инкассаторлық ұйым құрылтайшыларының (қатысушыларының) тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
4, 4.1 және 4.2-жолдар Лицензия беру қағидаларына сәйкес ұсынылған құрылтайшылар (қатысушылар) туралы мәліметтер өзгерген кезде толтырылады.
7. 5-жолда инкассаторлық ұйым басшысының тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
5, 5.1, 5.2, 5.3, 5.4, 5.5 және 5.6-жолдар Лицензия беру қағидаларына сәйкес ұсынылған басшы туралы мәліметтер өзгерген кезде толтырылады.
8. 6-жолда банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі функциялары бар инкассаторлық ұйым қызметкерлерінің саны көрсетіледі.
6, 6.1, 6.2, 6.3 және 6.4-жолдар Лицензия беру қағидаларына сәйкес ұсынылған банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі функциялары бар инкассаторлық ұйымның қызметкерлері туралы мәліметтер өзгерген кезде толтырылады.
9. 8-жолда қызмет көрсетілетін инкассация объектілерінің жалпы санын көрсете отырып, есепті күні қолданыста болған және инкассаторлық ұйым орындайтын банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау шарттарының жалпы саны көрсетіледі.
10. 9-жолда есепті кезеңде инкассаторлық ұйым нақты инкассациялаған қолма-қол ақшаның жалпы сомасы көрсетіледі.
9.1-жолда 1 (бір) инкассатор тасымалдайтын қолма-қол ақша көлемінің орташа сомасы көрсетіледі.
11. 11-жолда қызметкерлердің тізімдік саны көрсетіледі.
11.1, 11.2, 11.3, 11.4-жолдарда қызметкерлердің тізімдік санының құрамдас бөлігі болып табылады.
12. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік қалдықпен ұсынылады.
Банк операцияларының
жекелеген түрлерін жүзеге
асыратын ұйымдардың
есептілікті ұсыну қағидаларына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 11-CASH
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Ұлттық пошта операторы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың отызыншы күнінен кешіктірмей, ай сайын
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. Клиенттердің операциялары бойынша мәліметтер
Көрсеткіштің атауы
Мәні (сомасы)
1
2
3
1
Референс
2
Өңір
3
Есеп айырысу-кассалық бөлімше
4
Операция санаты
5
Клиент түрі
6
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
7
Клиенттің экономикалық қызмет түрі
8
Операция түрі
9
Сомасы
2-кесте. Кассалық операциялар бойынша мәліметтер
Көрсеткіштің атауы
Мәні (сомасы)
1
2
3
1
Референс
2
Өңір
3
Операция санаты
4
Операция түрі
5
Сомасы
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қолма-қол ақшамен
операциялар туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
"Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп" (индексі – 11-CASH, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об операциях с наличными деньгами" (далее – Форма).
2. Форма составляется по состоянию на конец отчетного месяца. Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Для целей Формы используются следующие понятия:
1) электронные устройства – банкоматы, электронные терминалы и иные устройства, предназначенные для кассовых операций по приему и (или) выдаче наличных денег либо для осуществления иных видов операций, а также формирования соответствующих подтверждающих документов, за исключением POS-терминалов;
2) POS-терминал – электронно-механическое устройство, посредством которого с использованием платежных карточек и соединения с информационной системой Национального оператора почты, осуществляется выдача наличных денег.
5. Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в настоящем пояснении к соответствующему показателю.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме отчета передаются сведения об операциях (приход, расход), осуществленных с использованием наличных денег через кассы, электронные устройства и POS-терминалы Национального оператора почты юридическими (всех форм собственности), физическими лицами и индивидуальными предпринимателями.
7. Строка 1 Таблиц 1 и 2 предназначена для отражения референса, который служит идентификатором строки отчета в информационной системе, предназначенной для сбора отчетности. Референс является уникальным для Национального оператора почты, представляющего сведения об операции с наличными деньгами.
8. В строках 2, 3, 4, 5, 6 и 8 Таблицы 1 и строках 2, 3 и 4 Таблицы 2 значения указываются из справочников, размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
В строке 2 таблицы 1 и в строке 2 таблицы 2 регионы заполняются на уровне области или города республиканского значения согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 11-2025 "Классификатор административно-территориальных объектов" (КАТО).
9. В строке 3 Таблицы 1 указывается расчетно-кассовое отделение Национального оператора почты, где была осуществлена приходно-расходная операция с наличными деньгами, в соответствии со справочником, который ведется Национальным оператором почты.
Показатель является обязательным для заполнения по всем операциям, за исключением приходных и расходных операций с наличными деньгами, совершенных через электронные устройства и POS-терминалы.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі – теңге. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы санмен көрсетіледі.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Нысанның мақсаттары үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) электрондық құрылғылар – POS-терминалдарды қоспағанда, қолма-қол ақшаны қабылдау және (немесе) беру жөніндегі кассалық операцияларға не операциялардың өзге де түрлерін жүзеге асыруға, сондай-ақ тиісті растайтын құжаттарды қалыптастыруға арналған банкоматтар, электрондық терминалдар және өзге де құрылғылар;
2) POS-терминал – төлем карточкаларын пайдалана отырып және Ұлттық пошта операторының ақпараттық жүйесімен қосыла отырып, қолма-қол ақша беру жүзеге асырылатын электрондық-механикалық құрылғы.
5. Егер тиісті көрсеткіштің осы Түсіндірмесінде өзгеше көзделмесе, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Есеп нысанында заңды (барлық меншік нысанындағы), жеке тұлғалар мен дара кәсіпкерлер кассалар, электрондық құрылғылар және Ұлттық пошта операторының POS-терминалдары арқылы қолма-қол ақшаны пайдалана отырып жүзеге асырған операциялар (кіріс, шығыс) туралы мәліметтер беріледі.
7. 1 және 2-кестелердің 1-жолы есептілікті жинауға арналған ақпараттық жүйеде есеп жолының сәйкестендірушісі болып табылатын референсті көрсетуге арналған. Референс Ұлттық пошта операторы үшін қолма-қол ақшамен операция туралы мәліметтерді ұсынатын бірегей болып табылады.
8. 1-кестенің 2, 3, 4, 5, 6 және 8-жолдарында және 2-кестенің 2, 3 және 4-жолдарында мәндер Нысан берілетін ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан көрсетіледі.
1-кестенің 2-жолында және 2-кестенің 2-жолында өңірлер облыс немесе республикалық маңызы бар қала деңгейінде "Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші" (ӘАОЖ) 11-2025 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес толтырылады.
9. 1-кестенің 3-жолында Ұлттық пошта операторы жүргізетін анықтамалыққа сәйкес қолма-қол ақшамен кіріс-шығыс операциясы жүзеге асырылған Ұлттық пошта операторының есеп айырысу-кассалық бөлімшесі көрсетіледі.
Көрсеткіш электрондық құрылғылар және POS-терминалдар арқылы жасалған қолма-қол ақшамен кіріс және шығыс операцияларын қоспағанда, барлық операциялар бойынша толтыру үшін міндетті болып табылады.

10. В строке 6 Таблицы 1 указывается категория субъекта предпринимательства (по клиентам, являющимся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями).
11. В строке 7 Таблицы 1 указывается вид экономической деятельности клиентов, являющихся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 03-2019 "Общий классификатор видов экономической деятельности".
12. Строка 8 Таблицы 1 классифицируется на следующие приходные и расходные статьи:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления от реализации товаров, услуг и выполненных работ" отражаются поступления наличных денег:
от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей всех форм собственности;
от продажи товаров как торговыми, так и неторговыми предприятиями;
от видов услуг и работ, составляющих основную деятельность юридических лиц и индивидуальных предпринимателей: бытовых, медицинских, юридических, ремонтно-строительных, ритуальных услуг и услуг в сфере образования;
поступление наличных денег от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей в уплату комиссионного вознаграждения за оказание банковских услуг (сборы за бланки для приема платежей в бюджет и прочее);
от вышеназванных видов услуг и работ, не относящихся к основному виду деятельности юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, при этом не противоречащих требованиям действующего законодательства Республики Казахстан, а также поступления наличных денег от оказания других видов услуг;
в статье "Поступления на счета" отражаются поступления наличных денег в кассы Национального оператора почты от юридических, физических лиц и индивидуальных предпринимателей для пополнения вкладов, текущих и карточных счетов;
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в Национальном операторе почты);
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода за рубеж посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в Национальном операторе почты);
в статье "Погашение займов" отражаются поступления наличных денег на текущие счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей в счет погашения займов и начисленного вознаграждения по ним, а также прием платежей без открытия счета для погашения займов, оформленных в других финансовых организациях;
в статье "Поступления наличных денег через электронные устройства" отражаются поступления наличных денег на счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Поступления наличных денег, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег" отражаются все прочие поступления, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег";

10. 1-кестенің 6-жолында кәсіпкерлік субъектісінің санаты (заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттер бойынша) көрсетіледі.
11. 1-кестенің 7-жолында "Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші" 03-2019 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттердің экономикалық қызметінің түрі көрсетіледі.
12. 1-кестенің 8-жолы мынадай кіріс пен шығыс баптарына жіктеледі:
1) қолма-қол ақша кірісінің баптары:
"Тауарларды, қызметтерді және орындалған жұмыстарды өткізуден түсетін түсімдер" бабында:
барлық меншік нысанындағы заңды тұлғалардан, дара кәсіпкерлерден;
сауда, сол сияқты саудамен айналыспайтын кәсіпорындардың тауарларды сатуынан;
заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің негізгі қызметін құрайтын қызметтер мен жұмыстар: тұрмыстық, медициналық, заңгерлік, жөндеу-құрылыс, салт-дәстүрлік қызметтер мен білім беру саласындағы қызметтер түрлерінен;
заңды тұлғалардан, дара кәсіпкерлерден банк қызметтерін көрсеткені үшін комиссиялық сыйақы төлеуге қолма-қол ақшаның (бюджетке төлемдерді қабылдау үшін бланкілер үшін алымдар және басқалары) түсуі;
заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер қызметінің негізгі түріне жатпайтын, бірақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына қайшы келмейтін қызметтер мен жұмыстардың жоғарыда аталған түрлерінен, сондай-ақ басқа да қызметтер түрлерін көрсетуден қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Шоттарға түсімдер" бабында салымдарды, ағымдағы және карточкалық шоттарды толықтыру үшін Ұлттық пошта операторының кассаларына заңды, жеке тұлғалардан және дара кәсіпкерлерден қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Ақша аударымдары жүйесі арқылы (шот ашпастан) Қазақстан Республикасы бойынша бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында ақша аударымдары жүйесі арқылы (Ұлттық пошта операторында шот ашпастан) Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардың пайдасына аударымдарды жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпастан) шетелге бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында ақша аударымдары жүйесі арқылы (Ұлттық пошта операторында шот ашпастан) Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардың пайдасына аударымдарды жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қарыздарды өтеу" бабында қарыздарды өтеу және олар бойынша есептелген сыйақы есебіне жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарына қолма-қол ақша түсімдері, сондай-ақ басқа қаржы ұйымдарында ресімделген қарыздарды өтеу үшін шот ашпастан төлемдерді қабылдау көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша түсімдері" бабында жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарына электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қолма-қол ақша кірісінің" жоғарыда келтірілген баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақша түсімдері" бабында жоғарыда келтірілген "Қолма-қол ақша кірісі" баптары бойынша ескерілмеген барлық өзге де түсімдер көрсетіледі;

2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Выдача на оплату товаров, услуг и выполненных работ" отражается выдача наличных денег юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям всех форм собственности для расчетов за товары, услуги и выполненные работы, на хозяйственные и представительские расходы, в том числе юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, имеющим право производить скупку вещей, драгоценных камней и металлов, предметов искусства, антиквариата и ремесленно-кустарных изделий, на заготовку утильсырья, металлолома, на скупку стеклянной тары у населения;
в статье "Выдача со счетов" отражается выдача наличных денег Национальным оператором почты с текущих, карточных счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, возврат вкладов и вознаграждения по ним;
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в Национальном операторе почты);
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу из-за рубежа посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в Национальном операторе почты);
в статье "Выдача займов" отражается выдача займов наличными деньгами с текущего счета физическим, юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям на цели, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег через электронные устройства" отражается выдача наличных денег со счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Выдача наличных денег через POS-терминалы" отражается выдача наличных денег через POS-терминалы;
в статье "Выдача наличных денег для расчетов с работниками" отражается выдача наличных денег с текущих счетов юридических лиц и индивидуальных предпринимателей для расчетов по всем видам оплаты труда, включая заработную плату, выплату по больничному листу при временной нетрудоспособности, возмещение или оплату расходов по командировке, отпускные выплаты, премии, доплаты и надбавки, компенсации, пособия и другое;
в статье "Выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег" отражается прочая выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег".

2) қолма-қол ақша шығысының баптары:
"Тауарларға, көрсетілетін қызметтерге және орындалған жұмыстарға ақы төлеуге беру" бабында заңды тұлғалар мен барлық меншік нысанындағы дара кәсіпкерлерге тауарларға, көрсетілетін қызметтер мен орындалған жұмыстарға есеп айырысу үшін, шаруашылық және өкілдік шығысқа, оның ішінде заттарды, асыл тастар мен бағалы металдарды, өнер заттарын, антиквариат пен қолөнер бұйымдарын сатып алуды жүргізуге, кәдеге жарату шикізатын, металл сынықтарын дайындауға, халықтан шыны ыдыстарды сатып алуға құқығы бар заңды тұлғаларға және дара кәсіпкерлерге қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Шоттардан беру" бабында Ұлттық пошта операторының жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы, карточкалық шоттарынан қолма-қол ақша беруі, салымдар мен олар бойынша сыйақыны қайтаруы көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бойынша жеке тұлғаларға ақша аударымдары жүйесі арқылы (шот ашпастан) бір жолғы аударым бойынша қолма-қол ақша беру" бабында Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардан ақша аударымдары бойынша түсімдер есебінен (Ұлттық пошта операторында шот ашпастан) жеке тұлғаларға қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Жеке тұлғаларға ақша аударымдары жүйесі арқылы (шот ашпастан) шетелден бір жолғы аударым бойынша қолма-қол ақша беру" бабында ақша аударымдары жүйесі арқылы Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардан ақша аударымдары бойынша түсімдер есебінен (Ұлттық пошта операторында шот ашпастан) жеке тұлғаларға қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қарыздар беру" бабында жеке, заңды тұлғаларға және дара кәсіпкерлерге Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген мақсаттарға ағымдағы шоттан қолма-қол ақшамен қарыздар беру көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарынан электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қызметкерлермен есеп айырысу үшін қолма-қол ақша беру" бабында еңбекақыны, еңбекке уақытша жарамсыздық кезінде аурухана парағы бойынша төлеуді, іссапар бойынша шығысты өтеуді немесе төлеуді, демалыс төлемдерін, сыйлықақыларды, қосымша ақылар мен үстемеақыларды, өтемақыларды, жәрдемақыларды және басқасын қоса алғанда, еңбекке ақы төлеудің барлық түрлері бойынша есеп айырысу үшін заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарынан қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Жоғарыда келтірілген "Қолма-қол ақша шығысының" баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақша беру" бабында жоғарыда келтірілген "Қолма-қол ақша шығысының" баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақшаның өзге де берілуі көрсетіледі.

13. Строка 4 Таблицы 2 классифицируется на следующие приходные и расходные статьи:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления изъятых наличных денег из электронных устройств" отражаются поступления наличных денег, изъятых из электронных устройств;
в статье "Поступления от продажи иностранной валюты обменными пунктами Национального оператора почты" отражаются поступления наличных денег за проданную иностранную валюту от собственных обменных пунктов, Национального оператора почты;
в статье "Поступления от продажи иностранной валюты юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражаются поступления наличных денег за проданную иностранную валюту от юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу Национального оператора почты из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражаются поступления наличных денег из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан для подкрепления операционных касс Национального оператора почты;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу Национального оператора почты из его кассовых подразделений и из операционных касс банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражаются поступления наличных денег:
в операционную кассу Национального оператора почты от его самостоятельных операционных касс, расположенных вне кассового узла Национального оператора почты (перемещение наличных денег по сети Национального оператора почты: касса головного офиса, касса филиала, касса, расположенная вне кассового узла Национального оператора почты);
в операционную кассу Национального оператора почты из операционных касс банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Остаток наличных денег в операционной кассе на конец отчетного периода" отражаются остатки наличных денег в операционной кассе Национального оператора почты на конец отчетного периода;
в статье "Выдача наличных денег для загрузки электронных устройств" отражается выдача наличных денег для подкрепления электронных устройств;
в статье "Выдача наличных денег на покупку иностранной валюты Национальным оператором почты собственным обменным пунктам" отражается выдача наличных денег собственным обменным пунктам на покупку иностранной валюты;
в статье "Выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражается выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Сдача наличных денег Национальным оператором почты в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражается сумма наличных денег, переданных Национальным оператором почты в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег из операционной кассы Национального оператора почты в его кассовые подразделения, операционные кассы банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражается выдача наличных денег:
из операционной кассы Национального оператора почты его самостоятельным операционным кассам, расположенным вне кассового узла Национального оператора почты (перемещение наличных денег по сети Национального оператора почты: касса головного офиса, касса филиала, касса, расположенная вне кассового узла Национального оператора почты);
из операционной кассы Национального оператора почты в операционные кассы банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.

13. 2-кестенің 4-жолы мынадай кіріс және шығыс баптарына жіктеледі:
1) қолма-қол ақша кірісінің баптары:
"Электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының айырбастау пункттерінің шетел валютасын сатудан түсетін түсімдер" бабында Ұлттық пошта операторының меншікті айырбастау пункттерінен сатылған шетел валютасы үшін қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде қызметті тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғалардың шетел валютасын сатудан түсетін түсімдері" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардан сатылған шетел валютасы үшін қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан Ұлттық пошта операторының операциялық кассасына қолма-қол ақша түсімдері" бабында Ұлттық пошта операторының операциялық кассаларын нығайту үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының операциялық кассасына оның кассалық бөлімшелерінен және екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан қолма-қол ақша түсімдері" бабында:
Ұлттық пошта операторының операциялық кассасына оның Ұлттық пошта операторының касса торабынан тыс орналасқан дербес операциялық кассаларынан (қолма-қол ақшаның Ұлттық пошта операторының желісі бойынша қозғалысы: бас офистің кассасы, филиалдың кассасы, Ұлттық пошта операторының касса торабынан тыс орналасқан кассасы);
Ұлттық пошта операторының операциялық кассасына екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
2) қолма-қол ақша шығысының баптары:
"Есепті кезеңнің соңындағы операциялық кассадағы қолма-қол ақша қалдығы" бабында есепті кезеңнің соңындағы Ұлттық пошта операторының операциялық кассасындағы қолма-қол ақша қалдықтары көрсетіледі;
"Электрондық құрылғыларды тиеу үшін қолма-қол ақша беру" бабында электрондық құрылғыларды нығайту үшін қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының өз айырбастау пункттеріне шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беруі" бабында өз айырбастау пункттеріне шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беруі көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде қызметті тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына қолма-қол ақшаны тапсыруы" бабында Ұлттық пошта операторының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына берген қолма-қол ақша сомасы көрсетіледі;
"Ұлттық пошта операторының операциялық кассасынан оның кассалық бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына қолма-қол ақша беру" бабында:
Ұлттық пошта операторының операциялық кассасынан оның Ұлттық пошта операторының касса торабынан тыс орналасқан дербес операциялық кассаларына (қолма-қол ақшаның Ұлттық пошта операторының желісі бойынша қозғалысы: бас офистің кассасы, филиалдың кассасы, Ұлттық пошта операторының касса торабынан тыс орналасқан кассасы);
Ұлттық пошта операторының операциялық кассасынан екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына қолма-қол ақша беру көрсетіледі.

14. Совокупная сумма по всем клиентским приходным операциям, указанным в строке 9 Таблицы 1 (за исключением поступлений наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым приходным операциям, указанным в строке 5 Таблицы 2 равняется совокупной сумме по всем клиентским расходным операциям, указанным в строке 9 Таблицы 1 (за исключением выдачи наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым расходным операциям, указанным в строке 5 Таблицы 2.
Приложение
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 декабря 2025 года № 102
Перечень утративших силу некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан и отдельного структурного элемента постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10117).
2. Пункт 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 августа 2015 года № 155 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12084).
3. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июня 2018 года № 138 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178 "Об утверждении перечня, форм, сроков отчетности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций и Правил их представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17369).
4. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 декабря 2021 года № 111 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178 "Об утверждении перечня, форм, сроков отчетности организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций и Правил их представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26011).
5. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 декабря 2023 года № 98 "О внесении изменений и дополнения в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33869).

14. 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік кіріс операциялары бойынша (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша түсімдерін қоспағанда) және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық кіріс операциялары бойынша жиынтық сома 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік шығыс операциялары бойынша (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақшаны беруді қоспағанда) және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық шығыс операциялары бойынша жиынтық сомаға тең.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 102 қаулысына
қосымша
Күші жойылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасы қаулысының жекелеген құрылымдық элементінің тізбесі
1. "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10117 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 21 қыркүйектегі № 155 қаулысының 1-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12084 болып тіркелген).
3. "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оларды табыс ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 желтоқсандағы № 138 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17369 болып тіркелген).
4. "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оларды табыс ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 20 желтоқсандағы № 111 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26011 болып тіркелген).
5. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 98 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33869 болып тіркелген).

6. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2024 года № 82 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 178 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35554).

6. "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 178 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы 24 желтоқсандағы № 82 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35554 болып тіркелген).