О внесении изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2025 года № 99. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 декабря 2025 года № 37681
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026.
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту платежного баланса Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2026 года.
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к постановлению
Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 24 декабря 2025 года № 99
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 294 "Об утверждении Правил мониторинга источников спроса и предложения на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18214) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 44) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах мониторинга источников спроса и предложения на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 99 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 25 желтоқсанда № 37681 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төлем балансы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы ресми жариялануға тиіс және 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2025 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 99 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының өзгерістер енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздерін мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 294 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18214 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 44) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздерін мониторингтеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила мониторинга источников спроса и предложения на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 44) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок мониторинга источников спроса и предложения на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан и целей использования приобретенной иностранной валюты, а также формы и сроки представления отчетов для его осуществления.";
часть вторую пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Отчет профессионального участника отражает объемы покупки и продажи иностранной валюты профессиональным участником и его клиентами.";
приложения 1, 2, 3, 4, 5 и 6 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 и 6 к настоящему Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения (далее – Перечень)";
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 40 "Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18512) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 43) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах осуществления валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Правила осуществления валютных операций в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 43) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Положение о Национальном Банке) и определяют порядок осуществления резидентами и нерезидентами валютных операций в Республике Казахстан.";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздерін мониторингтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 44) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасының ішкі валюта нарығында сұраныс пен ұсыныс көздерін және сатып алынған шетел валютасын пайдалану мақсаттарын мониторингтеу тәртібі, сондай-ақ оны жүзеге асыру үшін есептерді ұсыну нысандары мен мерзімдері айқындалады.";
7-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кәсіби қатысушының есебі кәсіби қатысушының және оның клиенттерінің шетел валютасын сатып алу және сату көлемін көрсетеді.".
1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшалар осы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының өзгерістер енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1, 2, 3, 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 40 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18512 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 43) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларында:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы ереже) 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 43) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда резиденттер мен бейрезиденттердің Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру тәртібі айқындалады.";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Понятия, используемые в Правилах, применяются в значениях, указанных в Законе Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании и валютном контроле)";
часть третью пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Если в валютный договор, на основании и (или) во исполнение которого проводятся операции движения капитала (далее – валютный договор по движению капитала) или осуществляются платежи и (или) переводы денег с использованием счета в иностранном банке, которому присвоен учетный номер либо выдано регистрационное свидетельство или свидетельство об уведомлении, внесены изменения и (или) дополнения, требующие в соответствии с пунктами 15 и 22 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64 "Об утверждении Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18544) (далее – Правила мониторинга валютных операций) получения нового учетного номера, допускается проведение платежа и (или) перевода денег с использованием действующего учетного номера (номера регистрационного свидетельства или свидетельства об уведомлении). При этом уполномоченный банк (его филиал) извещает резидента в произвольной форме о необходимости получения нового учетного номера.";
часть вторую пункта 16-3 изложить в следующей редакции:
"Клиент уполномоченного банка, являющийся резидентом или нерезидентом, осуществляющий валютные операции, по требованию уполномоченного банка представляет документы и информацию, необходимые уполномоченному банку для проведения мониторинга и изучения операции в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Закон о ПОДФТ).";
пункт 20-1 изложить в следующей редакции:
"20-1. При покупке юридическим лицом-резидентом (за исключением уполномоченного банка) безналичной иностранной валюты на цели выплаты чистого дохода или его части, распределяемого данным юридическим лицом-резидентом между его акционерами, учредителями, участниками, представление уполномоченному банку указания, предусмотренного пунктом 20 Правил, не требуется.
При покупке юридическим лицом-резидентом (за исключением уполномоченного банка) в соответствии с пунктом 20 Правил безналичной иностранной валюты у уполномоченного банка (кроме профессионального участника рынка ценных бумаг, не имеющего лицензии уполномоченного органа на открытие и ведение банковских счетов) на цели погашения обязательств в иностранной валюте перед нерезидентом Республики Казахстан по полученным внешним займам, сумма валютного договора по которым превышает сто миллионов долларов США в эквиваленте, и облигациям, выпущенным в иностранной валюте, номинальная сумма, согласно проспекту выпуска по которым превышает сто миллионов долларов США в эквиваленте, и по которым исполнение обязательств наступает в течение девяноста календарных дней со дня покупки безналичной иностранной валюты, юридическим лицом-резидентом, к заявке (заявкам) на покупку безналичной иностранной валюты прилагаются следующие документы:

"2. Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңында (бұдан әрі – Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заң) көрсетілген мағынасында қолданылады.";
5-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер капитал қозғалысының операцияларын жүргізуге негіз болатын және (немесе) орындалатын шетелдік банктегі шотты пайдалана отырып төлемдер және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын, есептік нөмір берілген не тіркеу куәлігі немесе хабарлама туралы куәлік берілген валюталық шартқа (бұдан әрі – капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарт) "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының (бұдан әрі – Валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары) 15 және 22-тармақтарына сәйкес жаңа есептік нөмірді алу талап етілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілсе, төлемді және (немесе) ақша аударымын қолданыстағы есептік нөмірді (тіркеу куәлігінің немесе хабарлама туралы куәліктің нөмірін) пайдалана отырып жүргізуге жол беріледі. Бұл ретте уәкілетті банк (оның филиалы) резидентке жаңа есептік нөмірді алу қажеттілігі туралы еркін нысанда хабарлайды.";
16-3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Валюталық операцияларды жүзеге асыратын резидент немесе бейрезидент болып табылатын уәкілетті банктің клиенті уәкілетті банктің талабы бойынша уәкілетті банкке "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – КЖТҚҚ туралы заң) талаптарына сәйкес операцияға мониторинг жүргізу және оны зерделеу үшін қажет құжаттар мен ақпаратты ұсынады.";
20-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20-1. Резидент-заңды тұлға (уәкілетті банкті қоспағанда) осы резидент-заңды тұлға өзінің акционерлері, құрылтайшылары, қатысушылары арасында бөлетін таза кірісті немесе оның бір бөлігін төлеу мақсатына қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алған кезде уәкілетті банкке Қағидалардың 20-тармағында көзделген нұсқауды ұсыну талап етілмейді.
Резидент-заңды тұлға (уәкілетті банкті қоспағанда) Қағидалардың 20-тармағына сәйкес уәкілетті банктен (банк шоттарын ашуға және жүргізуге уәкілетті органның лицензиясы жоқ бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысынан басқа) валюталық шарт сомасы бір жүз миллион АҚШ доллары баламасынан асатын алынған сыртқы қарыздар және шығарылым проспектісіне сәйкес номиналдық сомасы бір жүз миллион АҚШ доллары баламасынан асатын және міндеттемелерді орындау қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу күнінен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде басталатын шетел валютасында шығарылған облигациялар бойынша Қазақстан Республикасының бейрезиденті алдындағы шетел валютасындағы міндеттемелерін өтеу мақсатына қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алған кезде резидент-заңды тұлға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу өтініміне (өтінімдеріне) мынадай құжаттарды:

1) заявление на открытие отдельного банковского счета в соответствующей иностранной валюте;
2) указание зачислить купленную безналичную иностранную валюту на отдельный банковский счет в иностранной валюте;
3) указание продать данную валюту за национальную валюту в течение последующих трех рабочих дней, в случае ее неиспользования в течение девяноста календарных дней со дня покупки на заявленные цели;
4) документы, подтверждающие сумму и сроки исполнения обязательств (кредитный договор и график платежей, иные документы, которые являются обязательными в соответствии с условиями валютного договора).
Уполномоченный банк (кроме профессионального участника рынка ценных бумаг, не имеющего лицензии уполномоченного органа на открытие и ведение банковских счетов) зачисляет купленную юридическим лицом-резидентом безналичную иностранную валюту на отдельный банковский счет и обеспечивает ее использование юридическим лицом-резидентом исключительно на заявленные цели.
При покупке юридическим лицом-резидентом (за исключением уполномоченного банка) в соответствии с пунктом 20 Правил безналичной иностранной валюты у профессионального участника рынка ценных бумаг, являющегося уполномоченным банком и не имеющего лицензию уполномоченного органа на открытие и ведение банковских счетов, на цели погашения обязательств в иностранной валюте перед нерезидентом Республики Казахстан по полученным внешним займам, сумма валютного договора по которым превышает сто миллионов долларов США в эквиваленте, и облигациям, выпущенным в иностранной валюте, номинальная сумма, согласно проспекту выпуска по которым превышает сто миллионов долларов США в эквиваленте, и по которым исполнение обязательств наступает в течение девяноста календарных дней со дня покупки безналичной иностранной валюты, юридическим лицом-резидентом, к заявке (заявкам) на покупку безналичной иностранной валюты прилагаются следующие документы:
1) заявление на открытие отдельного лицевого счета (субсчета) в соответствующей иностранной валюте;
2) указание зачислить купленную безналичную иностранную валюту на отдельный лицевой счет (субсчет) в иностранной валюте;
3) указание продать данную валюту за национальную валюту в течение последующих трех рабочих дней, в случае еҰ неиспользования в течение девяноста календарных дней со дня покупки на заявленные цели;
4) документы, подтверждающие сумму и сроки исполнения обязательств (кредитный договор и график платежей, иные документы, которые являются обязательными в соответствии с условиями валютного договора).
Профессиональный участник рынка ценных бумаг, являющийся уполномоченным банком и не имеющий лицензии уполномоченного органа на открытие и ведение банковских счетов, зачисляет купленную юридическим лицом-резидентом безналичную иностранную валюту на отдельный лицевой счет (субсчет) и обеспечивает ее использование юридическим лицом-резидентом исключительно на заявленные цели.";

1) тиісті шетел валютасында жеке банктік шот ашу өтінішін;
2) сатып алынған қолма-қол ақшасыз шетел валютасын шетел валютасындағы жеке банктік шотқа есепке жатқызу нұсқауын;
3) сатып алынған күннен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде оны мәлімделген мақсатқа пайдаланбаған жағдайда осы валютаны кейінгі үш жұмыс күні ішінде ұлттық валютаға сату нұсқауын;
4) міндеттемелерді орындау сомасы мен мерзімін растайтын құжаттарды (кредиттік шартты және төлем кестесін, валюталық шарттың талаптарына сәйкес міндетті болып табылатын өзге құжаттарды) қоса береді.
Уәкілетті банк (банк шоттарын ашуға және жүргізуге уәкілетті органның лицензиясы жоқ бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысынан басқа) резидент-заңды тұлға сатып алған қолма-қол ақшасыз шетел валютасын жеке банктік шотқа есепке жазады және оны резидент-заңды тұлғаның мәлімделген мақсатқа ғана пайдалануын қамтамасыз етеді.
Резидент-заңды тұлға (уәкілетті банкті қоспағанда) Қағидалардың 20-тармағына сәйкес уәкілетті банк болып табылатын және банк шоттарын ашуға және жүргізуге уәкілетті органның лицензиясы жоқ бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысынан валюталық шарт сомасы бір жүз миллион АҚШ доллары баламасынан асатын алынған сыртқы қарыздар және шығарылым проспектісіне сәйкес номиналдық сомасы бір жүз миллион АҚШ доллары баламасынан асатын және міндеттемелерді орындау қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу күнінен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде басталатын шетел валютасында шығарылған облигациялар бойынша Қазақстан Республикасының бейрезиденті алдындағы шетел валютасындағы міндеттемелерін өтеу мақсатына қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алған кезде резидент-заңды тұлға қолма-қол ақшасыз шетел валютасын сатып алу өтініміне (өтінімдеріне) мынадай құжаттарды:
1) тиісті шетел валютасында бөлек жеке шот (қосалқы шот) ашу өтінішін;
2) сатып алынған қолма-қол ақшасыз шетел валютасын шетел валютасындағы бөлек жеке шотқа (қосалқы шотқа) есепке жатқызу нұсқауын;
3) сатып алынған күннен бастап күнтізбелік тоқсан күн ішінде оны мәлімделген мақсатқа пайдаланбаған жағдайда осы валютаны кейінгі үш жұмыс күні ішінде ұлттық валютаға сату нұсқауын;
4) міндеттемелерді орындау сомасы мен мерзімін растайтын құжаттарды (кредиттік шартты және төлем кестесін, валюталық шарттың талаптарына сәйкес міндетті болып табылатын өзге құжаттарды) қоса береді.
Уәкілетті банк болып табылатын және банк шоттарын ашуға және жүргізуге уәкілетті органның лицензиясы жоқ бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы резидент-заңды тұлға сатып алған қолма-қол ақшасыз шетел валютасын бөлек жеке шотқа (қосалқы шотқа) есепке жазады және оны резидент-заңды тұлғаның мәлімделген мақсатқа ғана пайдалануын қамтамасыз етеді.";

приложения 1 и 2 изложить в редакции согласно приложениям 7 и 8 к Перечню.
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 41 "Об утверждении Правил представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан" (зарегистрировано Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 12 апреля 2019 года под № 18509) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 45) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 45) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Положение о Национальном Банке), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан более одного года, (далее – филиалы (представительства) информации, включая формы и сроки представления отчетов, а также виды деятельности, при осуществлении которой филиалами (представительствами) требуется представление отчетов.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В Правилах используются понятия и термины, применяемые в значениях, указанных в Законе Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Филиал (представительство), включенный в список филиалов (представительств), представляет в территориальный филиал Национального Банка по месту своего нахождения следующие отчеты:

1 және 2-қосымшалар Тізбеге 7 және 8-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. "Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 41 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 18509 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 45) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы ереже) 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 45) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйымдар филиалдарының (өкілдіктерінің) (бұдан әрі – филиалдар (өкілдіктер) есептерді ұсыну нысандары мен мерзімдерін, сондай-ақ филиалдар (өкілдіктер) жүзеге асыру кезінде есептерді ұсыну талап етілетін қызмет түрлерін қоса алғанда, ақпаратты ұсыну тәртібі айқындалады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қағидаларда "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көрсетілген мағынасында қолданылатын ұғымдар мен терминдер пайдаланылады.
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Филиалдардың (өкілдіктердің) тізіміне енгізілген филиал (өкілдік) өзінің орналасқан орны бойынша Ұлттық Банктің аумақтық филиалына мына есептерді:

1) отчет о проектах, осуществляемых в Республике Казахстан, по форме согласно приложению 2 к Правилам – ежегодно до 5 (пятого) апреля (включительно) текущего года;
2) отчет о реализации проектов в Республике Казахстан по форме согласно приложению 3 к Правилам – ежеквартально до 20 (двадцатого) числа (включительно) первого месяца, следующего за отчетным кварталом;
3) отчет о движении денег на банковских счетах в иностранных банках по форме согласно приложению 4 к Правилам – ежеквартально до 20 (двадцатого) числа (включительно) первого месяца, следующего за отчетным кварталом;
4) отчет о возмещении затрат и распределении прибыли по соглашению о разделе продукции по форме согласно приложению 5 к Правилам – ежеквартально до 25 (двадцать пятого) числа (включительно) первого месяца, следующего за отчетным кварталом.";
приложения 1, 2, 3, 4 и 5 изложить в редакции согласно приложениям 9, 10, 11, 12 и 13 к Перечню.
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64 "Об утверждении Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 18544) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 41) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Правила мониторинга валютных операций в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" (далее – Положение о Национальном Банке), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок осуществления мониторинга валютных операций в Республике Казахстан.";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:

1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында жүзеге асырылатын жобалар туралы есепті – жыл сайын, ағымдағы жылғы 5 (бесінші) сәуірге дейін (қоса алғанда);
2) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасында жобаларды іске асыру туралы есепті – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі бірінші айдың 20 (жиырмасына) дейін (қоса алғанда);
3) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шетел банктеріндегі банктік шоттардағы ақша қозғалысы туралы есепті – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі бірінші айдың 20 (жиырмасына) дейін (қоса алғанда);
4) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өнімді бөлу туралы келісім бойынша шығынды өтеу және пайданы бөлу туралы есепті тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі бірінші айдың 25 (жиырма бесіне) дейін (қоса алғанда) ұсынады.";
1, 2, 3, 4 және 5-қосымшалар Тізбеге 9, 10, 11, 12 және 13-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
4. "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 41) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы ереже) 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 41) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеуді жүзеге асыру тәртібі айқындалады.";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Понятия и термины, используемые в Правилах, применяются в значениях, указанных в Законе Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" и в Законе Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании и валютном контроле).";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Учетной регистрации подлежит валютный договор по движению капитала, в рамках которого предусмотрено:
1) поступление имущества (денег) в Республику Казахстан и (или) возникновение обязательств у резидента по возврату имущества (денег) нерезиденту на сумму, превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США) в эквиваленте (без начисления вознаграждения, комиссионных, штрафов и других платежей);
2) передача имущества (перевод денег) из Республики Казахстан и (или) возникновение у резидента требований по возврату имущества (денег) нерезидентом на сумму, превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) долларов США в эквиваленте (без начисления вознаграждения, комиссионных, штрафов и других платежей).";
подпункт 3) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"3) при отсутствии исполнения обязательств сторонами по валютному договору по истечении трех лет после дня присвоения учетного номера и (или) при отсутствии исполнения обязательств сторонами по валютному договору с истекшим сроком действия и (или) истекшим сроком исполнения обязательств;";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Представление отчетов по валютному договору по движению капитала или счету в иностранном банке с учетным номером не требуется при наличии у резидента:
решения суда о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства;
решения территориального подразделения органа государственных доходов о приостановлении представления респондентом налоговой отчетности.
Копии указанных решений представляются в Национальный Банк.
Представление отчетов возобновляется в случае вынесения судом определения о приостановлении или прекращении производства по делу о банкротстве, решения об отказе в признании должника банкротом либо отмены решения суда о признании должника банкротом, после истечения срока, указанного в решении о приостановлении представления респондентом налоговой отчетности, в случае возобновления респондентом деятельности до истечения срока указанного в решении о приостановлении представления респондентом налоговой отчетности, а также в случае отмены территориальным подразделением органа государственных доходов решения о приостановлении представления респондентом налоговой отчетности.";

"2. Қағидаларда пайдаланылатын ұғымдар мен терминдер "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы заң) көрсетілген мағынасында қолданылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Мыналар көзделген капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарт есептік тіркелуге тиіс:
1) мүліктің (ақшаның) Қазақстан Республикасына түсуі және (немесе) резиденттің баламасы 500 000 (бес жүз мың) Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) долларынан асатын сомаға бейрезидентке мүлікті (ақшаны) қайтару міндеттемелерінің туындауы (сыйақы, комиссия, айыппұл және басқа төлемдер есептемей);
2) Қазақстан Республикасынан мүлікті (ақша аударымын) беру және (немесе) резиденттің баламасы 500 000 (бес жүз мың) АҚШ долларынан асатын сомаға бейрезиденттің мүлікті (ақшаны) қайтаруы жөніндегі талаптарының туындауы (сыйақы, комиссия, айыппұл және басқа төлемдер есептемей).";
16-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) есептік нөмір берілген күннен кейін үш жыл өткен соң валюталық шарт бойынша тараптардың міндеттемелерді орындауы болмаған кезде және (немесе) қолданылу мерзімі өткен және (немесе) міндеттемелерді орындау мерзімі өткен валюталық шарт бойынша тараптардың міндеттемелерді орындауы болмаған кезде;";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Капитал қозғалысы жөніндегі валюталық шарт немесе шетелдік банктегі есептік нөмір берілген шот бойынша есептер ұсыну резидентте:
борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып оны тарату туралы сот шешімі;
мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесінің респонденттің салық есептілігін ұсынуын тоқтата тұру туралы шешімі болған кезде талап етілмейді.
Көрсетілген шешімдердің көшірмелері Ұлттық Банкке ұсынылады.
Сот банкроттық туралы іс бойынша өндірісті тоқтата тұру немесе тоқтату туралы ұйғарым, борышкерді банкрот деп танудан бас тарту туралы шешім шығарған не соттың борышкерді банкрот деп тану бас тарту туралы шешімнің күші жойылған жағдайда, респонденттің салық есептілігін ұсынуын тоқтата тұру туралы шешімде көрсетілген мерзім өткеннен кейін респондент қызметін респонденттің салық есептілігін ұсынуын тоқтата тұру туралы шешімде көрсетілген мерзім өткенге дейін қайта бастаған жағдайда, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органының аумақтық бөлімшесі респонденттің салық есептілігін ұсынуын тоқтата тұру туралы шешімнің күшін жойған жағдайда есептерді ұсыну қайта басталады.";

приложения 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 изложить в редакции согласно приложениям 14, 15, 16, 17, 18, 19 и 20 к Перечню.
Приложение 1
к Перечню некоторых постановлений
Правления Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 1
к Правилам мониторинга
источников спроса и
предложения на внутреннем
валютном рынке
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: сводный отчет о движении денег в иностранной валюте по банковским счетам клиентов и переводам без открытия и (или) использования банковского счета
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1-INV
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" __________20____года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", акционерное общество "Казпочта"
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
в тенге
Наименование показателя
Код строки
Всего
резидентов
нерезидентов
в том числе по операциям: с
в том числе по операциям: с
резидентами
нерезидентами
резидентами
нерезидентами
А
Б
В
1
2
3
4
5

3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-қосымшалар Тізбеге 14, 15, 16, 17, 18, 19 және 20-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі валюта нарығында сұраныс
пен ұсыныс көздерін
мониторингтеу қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: клиенттердің банктік шоттары және банктік шотты ашпай және (немесе) пайдаланбай жүргізілген аударымдар бойынша шетел валютасындағы ақша қозғалысы туралы жиынтық есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 1-INV
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы "___" ______________жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, "Қазпошта" акционерлік қоғамы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейінгі мерзімде, ай сайын.
БСН:________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
теңгемен
Көрсеткіштің атауы
Жолдың коды
Барлығы
резиденттер
бейрезиденттер
оның ішінде резиденттермен/ бейрезиденттермен операциялар бойынша
оның ішінде резиденттермен/ бейрезиденттермен операциялар бойынша
резиденттермен
бейрезиденттермен
резиденттермен
бейрезиденттермен
А
Б
В
1
2
3
4
5

24200
47
снятие наличной иностранной валюты со своих банковских счетов
25000
48
из них:
49
физическими лицами
25100
50
юридическими лицами
25200
Наименование _______________________ Адрес _______________________
Телефон ________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ______________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_________________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_________________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Дата "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сводный отчет о движении денег в иностранной валюте по банковским счетам клиентов и переводам без открытия и (или) использования банковского счета".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Сводный отчет о движении
денег в иностранной валюте по
банковским счетам клиентов и
переводам без открытия и (или)
использования банковского счета"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Сводный отчет о движении денег в иностранной валюте по банковским счетам клиентов и переводам без открытия и (или) использования банковского счета (индекс – 1-INV, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Сводный отчет о движении денег в иностранной валюте по банковским счетам клиентов и переводам без открытия и (или) использования банковского счета" (далее – Форма 1).
2. Форма 1 заполняется банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", акционерным обществом "Казпочта" (далее – банки) в разрезе источников поступления и направлений использования иностранной валюты.
3. Форма 1 состоит из двух разделов:
раздел 1 – Поступление иностранной валюты в пользу клиентов;
раздел 2 – Снятие и (или) перевод иностранной валюты клиентами.
4. Данные в Форме 1 указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге.
5. В целях формирования отчета активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983), на дату валютирования.

24200
47
өз банктік шоттарынан қолма-қол шетел валютасын алу
25000
48
оның ішінде:
49
жеке тұлғалардың алуы
25100
50
заңды тұлғалардың алуы
25200
Атауы __________________ Мекенжайы ____________________________
Телефоны _________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы______________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
_____________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні: 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Клиенттердің банктік шоттары және банктік шотты ашпай және (немесе) пайдаланбай жүргізілген аударымдар бойынша шетел валютасындағы ақша қозғалысы туралы жиынтық есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Клиенттердің банктік шоттары
және банктік шотты ашпай және
(немесе) пайдаланбай
жүргізілген аударымдар бойынша шетел валютасындағы
ақша қозғалысы туралы
жиынтық есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Клиенттердің банктік шоттары және банктік шотты ашпай және (немесе) пайдаланбай жүргізілген аударымдар бойынша шетел валютасындағы ақша қозғалысы туралы жиынтық есеп (индексі – 1-INV, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Клиенттердің банктік шоттары және банктік шотты ашпай және (немесе) пайдаланбай жүргізілген аударымдар бойынша шетел валютасындағы ақша қозғалысы туралы жиынтық есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – 1-нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. 1-нысанды екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, "Қазпошта" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – банктер) шетел валютасының түсу көздері мен пайдалану бағыттары бойынша бөле отырып толтырады.
3. 1-нысан мынадай екі бөлімнен тұрады:
1-бөлім – Шетел валютасының клиенттер пайдасына түсуі;
2-бөлім – Клиенттердің шетел валютасын алуы және (немесе) аударуы.
4. 1-нысандағы деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен көрсетіледі.
5. Есепті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысымен және бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша валюталау күніне қайта есептеліп көрсетіледі.

6. Форму 1 подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы 1
7. При заполнении Формы 1 обеспечивается выполнение следующих условий:
графа 1 по всем строкам равна сумме граф 2, 3, 4, 5;
строка с кодом 10000 = строка с кодом 11000 + строка с кодом 12000 + строка с кодом 13000 + строка с кодом 14000 + строка с кодом 15000;
строка с кодом 11000 = строка с кодом 11100 + строка с кодом 11200;
строка с кодом 11200 = строка с кодом 11210 + строка с кодом 11220 + строка с кодом 11230 + строка с кодом 11240 + строка с кодом 11250 + строка с кодом 11260;
в строке с кодом 11240 займы включают также займы, привлеченные клиентами от банка, предоставляющего отчет;
в строке с кодом 11260 прочие переводы денег включают также переводы с использованием платежных карточек;
строка с кодом 13000 = строка с кодом 13001 + строка с кодом 13002;
в строке с кодом 13001 переводы клиентами денег со своих банковских счетов, открытых в банках-резидентах, включают также переводы клиентами денег с банковского счета, открытого в банке, предоставляющем отчет (внутрибанковские переводы);
строка с кодом 14000 = строка с кодом 14100 + строка с кодом 14200;
строка с кодом 15000 = строка с кодом 15100 + строка с кодом 15200;
строка с кодом 20000 = строка с кодом 21000 + строка с кодом 22000 + строка с кодом 23000 + строка с кодом 24000 + строка с кодом 25000;
строка с кодом 21000 = строка с кодом 21100 + строка с кодом 21200;
строка с кодом 21200 = строка с кодом 21210 + строка с кодом 21220 + строка с кодом 21230 + строка с кодом 21240 + строка с кодом 21250 + строка с кодом 21260;
в строке с кодом 21240 операции по выполнению обязательств по займам включают также операции по выполнению обязательств по займам, привлеченным клиентами от банка, предоставляющего отчет;
в строке с кодом 21260 прочие переводы денег включают также переводы с использованием платежных карточек;
строка с кодом 23000 = строка с кодом 23001 + строка с кодом 23002;
в строке с кодом 23001 переводы клиентами денег на свои банковские счета, открытые в банках-резидентах, включают также переводы клиентами денег на свои банковские счета, открытые в банке, предоставляющем отчет (внутрибанковские переводы);
строка с кодом 24000 = строка с кодом 24100 + строка с кодом 24200;
строка с кодом 25000 = строка с кодом 25100 + строка с кодом 25200.
8. Корректировки (изменения, дополнения) данных в Форму 1 вносятся до 20 (двадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем.

6. 1-нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 1-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. 1-нысанды толтыру кезінде мынадай талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
1-баған барлық жолдар бойынша 2, 3, 4, 5-бағандардағы сомаға тең;
коды 10000 жол = коды 11000 жол + коды 12000 жол + коды 13000 жол + коды 14000 жол + коды 15000 жол;
коды 11000 жол = коды 11100 жол + коды 11200 жол;
коды 11200 жол = коды 11210 жол + коды 11220 жол + коды 11230 жол + коды 11240 жол + коды 11250 жол + коды 11260 жол;
коды 11240 жолда қарыздарға клиенттер есеп беретін банктен тартқан қарыздар да кіреді;
коды 11260 жолда басқа да ақша аударымдарына төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген аударымдар да кіреді;
коды 13000 жол = коды 13001 жол + коды 13002 жол;
коды 13001 жолда клиенттердің резидент банктерде ашылған өздерінің банктік шоттарынан ақша аударымдарына клиенттердің есеп беретін банкте ашылған банктік шотынан ақша аударымдары (банкішілік аударымдар) да кіреді;
коды 14000 жол = коды 14100 жол + коды 14200 жол;
коды 15000 жол = коды 15100 жол + коды 15200 жол;
коды 20000 жол = коды 21000 жол + коды 22000 жол + коды 23000 жол + коды 24000 жол + коды 25000 жол;
коды 21000 жол = коды 21100 жол + коды 21200 жол;
коды 21200 жол = коды 21210 жол + коды 21220 жол + коды 21230 жол + коды 21240 жол + коды 21250 жол + коды 21260 жол;
коды 21240 жолда қарыздар бойынша міндеттемелерді орындау операцияларына клиенттердің есеп беретін банктен тартқан қарыздары бойынша міндеттемелерді орындау операциялары да кіреді;
коды 21260 жолда басқа да ақша аударымдарына төлем карточкаларын пайдалана отырып жүргізілген аударымдар да кіреді;
коды 23000 жол = коды 23001 жол + коды 23002 жол;
коды 23001 жолда клиенттердің резидент банктерде ашылған өздерінің банктік шоттарына ақша аударымдарына клиенттердің есеп беретін банкте ашылған өздерінің банктік шоттарына ақша аударымдары (банкішілік аударымдар) да кіреді;
коды 24000 жол = коды 24100 жол + коды 24200 жол;
коды 25000 жол = коды 25100 жол + коды 25200 жол.
8. 1-нысанға деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне дейін (қоса алғанда) енгізіледі.

9. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма 1 представляется с нулевыми значениями.
Приложение 2
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам мониторинга
источников спроса и
предложения на внутреннем
валютном рынке
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о покупке (продаже) иностранной валюты банком и его клиентами
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 2-INV
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" __________20____года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", акционерное общество "Казпочта" (далее – банки)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде

9. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда 1-нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі валюта нарығында сұраныс
пен ұсыныс көздерін
мониторингтеу қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: банктің және оның клиенттерінің шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 2-INV
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы "___" ______________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, "Қазпошта" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – банктер)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейінгі мерзімде, ай сайын.
БСН: ________________
Жинау әдісі: электрондық түрде

221000
23
из них зачислено на собственные банковские счета клиентов в национальной валюте
221400
Х
Х
24
юридическими лицами
222000
25
из них зачислено на собственные банковские счета клиентов в национальной валюте
222400
Х
Х
Наименование ______________________ Адрес ______________________
Телефон ________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель __________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Дата "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты банком и его клиентами".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о покупке (продаже)
иностранной валюты банком и
его клиентами"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты банком и его клиентами (индекс – 2-INV, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты банком и его клиентами" (далее – Форма 2).
2. В Форме 2 банки второго уровня, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", акционерное общество "Казпочта" (далее – банки) отражают объемы покупки и продажи иностранной валюты (Раздел 1. "Операции банка") и клиентов банка (Раздел 2. "Операции клиентов банка").
3. В Форме 2 отражаются объемы покупки и продажи иностранной валюты, как за тенге, так и за другую валюту, с фактической поставкой базового актива на дату валютирования.
Данные в Форме 2 указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге.
В целях формирования отчета активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983), на дату валютирования.

221000
23
оның ішінде клиенттердің ұлттық валютадағы өз банктік шоттарының есебіне жатқызылды
221400
Х
Х
24
заңды тұлғалардың сатуы
222000
25
оның ішінде клиенттердің ұлттық валютадағы өз банктік шоттарының есебіне жатқызылды
222400
Х
Х
Атауы _________________ Мекенжайы ________________________
Телефоны __________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
____________________________________ ___________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
_____________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Банктің және оның клиенттерінің шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банктің және оның
клиенттерінің шетел валютасын
сатып алуы (сатуы) туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Банктің және оның клиенттерінің шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп (индексі – 2-INV, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банктің және оның клиенттерінің шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – 2-нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, "Қазпошта" акционерлік қоғамы" (бұдан әрі – банктер) 2-нысанда шетел валютасын (1-бөлім. "Банк операциялары") және банк клиенттерінің оларды сатып алу және сату көлемін (2-бөлім. "Банк клиенттерінің операциялары") көрсетеді.
3. 2-нысанда базалық активті валюталау күніне нақты жеткізе отырып, шетел валютасын теңгеге, сол сияқты басқа валютаға сату және сатып алу көлемдері көрсетіледі.
2-нысандағы деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен көрсетіледі.
Есепті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысы мен бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша валюталау күніне қайта есептеліп көрсетіледі.

4. Форму 2 подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы 2
5. По графе 1 Раздела 1 и Раздела 2 отражаются общие объемы покупаемой или продаваемой иностранной валюты в тенге. По графам 2, 3, 4, 5 Раздела 1 отражаются, соответственно, объемы покупаемых и продаваемых за тенге и за другую иностранную валюту долларов США (USD), евро (EUR), российских рублей (RUB) и китайских юаней (CNY) в единицах соответствующей валюты. По графе 6 Раздела 1 отражаются объемы покупаемой или продаваемой иностранной валюты за тенге. По графам 7, 8, 9, 10 Раздела 1 отражаются, соответственно, объемы покупаемых и продаваемых за тенге долларов США (USD), евро (EUR), российских рублей (RUB) и китайских юаней (CNY) в единицах соответствующей валюты.
Для заполнения Формы 2 используются данные журнала регистрации сделок с наличной и безналичной иностранной валютой (блоттер) банка.
6. Строки с кодами 110000 и 120000 Раздела 1 включают сведения по обменным операциям с клиентами банка (за исключением операций с физическими лицами через обменные пункты банка) и операциям, совершенным на Казахстанской фондовой бирже и межбанковском рынке.
7. В Разделе 2 данные отражаются в разрезе операций покупки (продажи) иностранной валюты за тенге и за другую иностранную валюту, а также операций, осуществляемых клиентами-резидентами и клиентами-нерезидентами.
В Раздел 2 не включаются операции физических лиц по покупке (продаже) иностранной валюты через обменные пункты банка.
8. При заполнении Формы 2 обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 110000> = строк с кодом 110001 + строка с кодом 110002 + строка с кодом 110003;
строка с кодом 120000> = строк с кодом 120001 + строка с кодом 120002 + строка с кодом 120003;
в Разделе 2 графа 1 по всем строкам равна сумме граф 2, 3, 4, 5;
строка с кодом 210000 = строка с кодом 211000 + строка с кодом 212000;
строка с кодом 211000> = строка с кодом 211400;
строка с кодом 212000> = строка с кодом 212400;
строка с кодом 212400 = строка с кодом 212410 + строка с кодом 212420 + строка с кодом 212430 + строка с кодом 212440;
строка с кодом 212420 = строка с кодом 212421 + строка с кодом 212422 + строка с кодом 212423 + строка с кодом 212424 + строка с кодом 212425 + строка с кодом 212426 + строка с кодом 212427;
строка с кодом 220000 = строка с кодом 221000 + строка с кодом 222000;
строка с кодом 221000> = строка с кодом 221400;

4. 2-нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 2-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бөлімнің және 2-бөлімнің 1-бағаны бойынша сатып алынатын немесе сатылатын шетел валютасының жалпы көлемдері теңгемен көрсетіледі. 1-бөлімнің 2, 3, 4, 5-бағандары бойынша. тиісінше, теңгеге және басқа шетел валютасына сатып алынатын және сатылатын АҚШ долларының (USD), еуроның (EUR), Ресей рублінің (RUB) және Қытай юанінің (CNY) көлемі тиісті валюта бірліктерінде көрсетіледі. 1-бөлімнің 6-бағаны бойынша теңгеге сатып алынатын немесе сатылатын шетел валютасының көлемі көрсетіледі. 1-бөлімнің 7, 8, 9, 10-бағандары бойынша. тиісінше, теңгеге сатып алынатын және сатылатын АҚШ долларының (USD), еуроның (EUR), Ресей рублінің (RUB) және қытай юанінің (CNY) көлемі тиісті валюта бірліктерінде көрсетіледі.
2-нысанды толтыру үшін банктің қолма-қол және қолма-қол емес шетел валютасымен (блоттер) мәмілелерді тіркеу журналы пайдаланылады.
6. 1-бөлімнің кодтары 110000 және 120000 жолдарына банк клиенттерімен айырбастау операциялары (банктің айырбастау пункттері арқылы жеке тұлғалармен операцияларды қоспағанда) және Қазақстан қор биржасы мен банкаралық нарықта жасалған операциялар бойынша мәліметтер кіреді.
7. 2-бөлімде деректер шетел валютасын теңгеге және басқа шетел валютасына сатып алу (сату) операциялары, сондай-ақ резидент клиенттер және бейрезидент клиенттер жүзеге асыратын операциялар бойынша көрсетіледі.
2-бөлімге жеке тұлғалардың шетел валютасын банктің айырбастау пункттері арқылы сатып алуы (сатуы) бойынша операциялары кірмейді.
8. 2-нысанды толтырған кезде мына талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 110000 жол >= коды 110001 жол + коды 110002 жол + коды 110003 жол;
коды 120000 жол >= коды 120001 жол + коды 120002 жол + коды 120003 жол;
2-бөлімде барлық жолдар бойынша 1-баған 2, 3, 4, 5-бағандардың сомасына тең;
коды 210000 жол = коды 211000 жол + коды 212000 жол;
коды 211000 жол >= коды 211400 жол;
коды 212000 жол >= коды 212400 жол;
коды 212400 жол = коды 212410 жол + коды 212420 жол + коды 212430 жол + коды 212440 жол;
коды 212420 жол = коды 212421 жол + коды 212422 жол + коды 212423 жол + коды 212424 жол + коды 212425 жол + коды 212426 жол + коды 212427 жол;
коды 220000 жол = коды 221000 жол + коды 222000 жол;
коды 221000 жол >= коды 221400 жол;

строка с кодом 222000> = строка с кодом 222400.
При заполнении Формы 2 обеспечивается следующее согласование данных Формы 2 и Формы 1:
строка с кодом 211400 графа 2 Формы 2 = строка с кодом 14100 (графа 2 + графа 3) Формы 1;
строка с кодом 211400 графа 3 Формы 2 = строка с кодом 14100 (графа 4 + графа 5) Формы 1;
строка с кодом 212400 графа 2 Формы 2 = строка с кодом 14200 (графа 2 + графа 3) Формы 1;
строка с кодом 212400 графа 3 Формы 2 = строка с кодом 14200 (графа 4 + графа 5) Формы 1;
строка с кодом 221400 графа 2 Формы 2 = строка с кодом 24100 (графа 2 + графа 3) Формы 1;
строка с кодом 221400 графа 3 Формы 2 = строка с кодом 24100 (графа 4 + графа 5) Формы 1;
строка с кодом 222400 графа 2 Формы 2 = строка с кодом 24200 (графа 2 + графа 3) Формы 1;
строка с кодом 222400 графа 3 Формы 2 = строка с кодом 24200 (графа 4 + графа 5) Формы 1.
9. Строка с кодом 130000 Раздела 1 включает нетто-позицию по покупке (продаже) у клиентов (клиентам) банка иностранной валюты за тенге, сопутствующей операциям клиентов с использованием платежных карт и через системы денежных переводов, при которой купленная валюта не зачисляется на банковский счет клиента. Данные отражаются на нетто-основе с положительным значением для нетто-покупки и отрицательным знаком для нетто-продажи.
10. Корректировки (изменения, дополнения) данных в Форму 2 вносятся до 20 (двадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем.
11. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма 2 представляется с нулевыми значениями.
Приложение 3
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 3
к Правилам мониторинга
источников спроса и
предложения на внутреннем
валютном рынке
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о движении денег на банковских счетах клиентов в иностранной валюте
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 3-INV
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" __________20____года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня, акционерное общество "Банк Развития Казахстана", акционерное общество "Казпочта"
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
в единицах валюты
Всего
Наименование клиента
Код строки
Всего (тенге)
из них по видам валют (в единицах валюты)
Бизнес-идентификационный номер (БИН) клиента
Наименование показателя \Валюта банковского счета
USD
EUR
RUB
CNY
А
Б
В
1
2
3
4
5
1
Остаток на начало периода

коды 222000 жол >= коды 222400 жол.
2-нысанды толтырған кезде 2-нысанның және 1-нысанның деректерін төмендегідей келісу қамтамасыз етіледі:
2-нысанның 2-бағанының коды 211400 жолы = 1-нысанның коды 14100 жолы (2-баған + 3-баған);
2-нысанның 3-бағанының коды 211400 жолы = 1-нысанның коды 14100 жолы (4-баған + 5-баған);
2-нысанның 2-бағанының коды 212400 жолы = 1-нысанның коды 14200 жолы (2-баған + 3-баған);
2-нысанның 3-бағанының коды 212400 жолы = 1-нысанның коды 14200 жолы (4-баған + 5-баған);
2-нысанның 2-бағанының коды 221400 жолы = 1-нысанның коды 24100 жолы (2-баған + 3-баған);
2-нысанның 3-бағанының коды 221400 жолы = 1-нысанның коды 24100 жолы (4-баған + 5-баған);
2-нысанның 2-бағанының коды 222400 жолы = 1-нысанның коды 24200 жолы (2-баған + 3-баған);
2-нысанның 3-бағанының коды 222400 жолы = 1-нысанның коды 24200 жолы (4-баған + 5-баған).
9. 1-бөлімнің коды 130000 жолында банк клиенттерінен (клиенттерге) шетел валютасын теңгеге сатып алу (сату) бойынша, төлем карталарын пайдалана отырып және ақша аударымдары жүйелері арқылы клиенттердің операцияларына ілеспе нетто-позиция қамтылады, бұл ретте сатып алынған валюта клиенттің банктік шотына есептелмейді. Деректер нетто-сатып алу үшін оң мәнмен және нетто-сату үшін теріс мәнмен нетто-негізде көрсетіледі.
10. 2-нысанға деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне дейін (қоса алғанда) енгізіледі.
11. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, 2-нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі валюта нарығында сұраныс
пен ұсыныс көздерін
мониторингтеу қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz
интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: клиенттердің шетел валютасындағы банктік
шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 3-INV
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы "___" ______________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар
тобы: екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамы,
"Қазпошта" акционерлік қоғамы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті
кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейінгі мерзімде, ай сайын.
БСН:_________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
валюта бірлігінде
Жол коды
Барлығы
Клиенттің атауы
Барлығы (теңге)
оның ішінде валюта түрлері бойынша (валюта бірлігінде)
Клиенттің бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН)
Көрсеткіштің атауы \ Банктік шот валютасы
USD
EUR
RUB
CNY
А
Б
В
1
2
3
4
5
1
Кезең басындағы қалдық

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о движении денег на банковских счетах клиентов в иностранной валюте" (далее – Форма 3).
2. Форма 3 составляется банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", акционерным обществом "Казпочта" (далее – банки) по операциям клиентов банка, перечень которых формируется и актуализируется Национальным Банком Республики Казахстан (далее - Национальный Банк), исходя из объема совершаемых ими валютных операций (далее – Перечень клиентов).
Перечень клиентов включает в себя юридических лиц Республики Казахстан, а также филиалы и представительства юридических лиц-нерезидентов, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан, операции которых обеспечивают основные объемы предложения иностранной валюты или спроса на иностранную валюту на внутреннем валютном рынке.
Перечень клиентов обновляется Национальным Банком и по мере его актуализации доводится до сведения банка в письменном виде.
3. В целях формирования отчета активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983), на дату валютирования.
4. Форму 3 подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы 3
5. Форма 3 заполняется для каждого клиента банка, входящего в Перечень клиентов. Форма 3 отражает общее состояние банковских счетов клиентов банка в иностранной валюте: остатки на начало и конец периода с выделением изменений за отчетный период, произошедших в результате операций по банковским счетам клиентов банка, в том числе открытых в следующих валютах: доллары США, евро, российские рубли и китайские юани. Данные по итоговой графе заполняются в тенге, Графы по видам валют заполняются в единицах валюты банковского счета.
6. При заполнении Формы 3 в случае проведения банком платежа (перевода) клиента в валюте, отличной от валюты банковского счета, платеж (перевод) отражается с истинным назначением, а не как конвертация валюты.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Клиенттердің шетел валютасындағы банктік шоттарындағы ақша қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – 3-нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Еекінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, "Қазпошта" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – банктер) 3-нысанды тізбесін банк клиенттері жасайтын валюталық операциялардың (бұдан әрі – Клиенттердің тізбесі) көлеміне қарай, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) қалыптастыратын және жаңартатын банк клиенттерінің операциялары бойынша жасайды.
Клиенттердің тізбесіне Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары, сондай-ақ қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын, операциялары ішкі валюта нарығында шетел валютасына ұсыныстың немесе шетел валютасына сұраныстың негізгі көлемдерін қамтамасыз ететін бейрезидент заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері кіреді.
Клиенттердің тізбесін Ұлттық Банк жаңартып отырады және жаңартылуына қарай банкке жазбаша түрде жіберіледі.
3. Есепті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысы мен бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша валюталау күніне қайта есептеліп көрсетіледі.
4. 3-нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 3-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 3-нысан банктің Клиенттер тізбесіне кіретін әрбір клиенті үшін толтырылады. 3-нысан банк клиенттерінің шетел валютасындағы банктік шоттарының жалпы жай-күйін көрсетеді: банк клиенттерінің банктік шоттары, оның ішінде АҚШ доллары, еуро, Ресей рублі және Қытай юані валюталарында ашылған банктік шоттары бойынша операциялар нәтижесінде болған, есепті кезеңдегі өзгерістерді белгілей отырып, кезеңнің басындағы және соңындағы қалдықтарды көрсетеді. Қорытынды баған бойынша деректер теңгемен толтырылады, валюта түрлері бойынша бағандар банктік шоттың валюта бірліктерімен толтырылады.
6. 3-нысанды толтырған кезде банк клиенттің төлемін (аударымын) банктік шот валютасынан басқа валютамен жүргізген жағдайда, төлем (аударым) валюта конвертациясы ретінде емес, дәл мәнімен көрсетіледі.

7. При заполнении Формы 3 обеспечивается выполнение следующих условий:
по всем строкам таблицы графы 1, 2, 3, 4, 5 равны суммам значений по всем клиентам;
строка с кодом 100000 = строки с кодом 300000 за предыдущий отчетный период;
строка с кодом 300000 = строка с кодом 100000 + (строка с кодом 210000 - строка с кодом 210400) + строка с кодом 410400 - (строка с кодом 220000 - строка с кодом 220400) - строка с кодом 420400 (Допускается неравенство в строке с кодом 300000 в случаях курсовой разницы по графам "Всего (тенге)";
строка с кодом 210000 = строка с кодом 211000 + строка с кодом 212000 + строка с кодом 210300 + строка с кодом 210400 + строка с кодом 210500;
строка с кодом 211000 = строка с кодом 211110 + строка с кодом 211120 + строка с кодом 211130 + строка с кодом 211140 + строка с кодом 211150 + строка с кодом 211160;
в строке с кодом 211140 операции по привлечению займов от банков-резидентов включают также займы, привлеченные от банка, представляющего отчет;
строка с кодом 212000 = строка с кодом 212110 + строка с кодом 212120 + строка с кодом 212130 + строка с кодом 212140 + строка с кодом 212150 + строка с кодом 212160;
строка с кодом 210300 = строка с кодом 210301 + строка с кодом 210302;
в строке с кодом 210301 переводы клиентами денег со своих банковских счетов, открытых в банках-резидентах, включают также переводы клиентами денег с банковского счета, открытого в банке, предоставляющем отчет (внутрибанковские переводы);
строка с кодом 220000 = строка с кодом 221000 + строка с кодом 222000 + строка с кодом 220300 + строка с кодом 220400 + строка с кодом 220500;
строка с кодом 221000 = строка с кодом 221110 + строка с кодом 221120 + строка с кодом 221130 + строка с кодом 221140 + строка с кодом 221150 + строка с кодом 221160;
в строке с кодом 221140 операция по выполнению обязательств по займам, привлеченным от банков-резидентов, включают также операции по выполнению обязательств по займам, привлеченным от банка, представляющего отчет;
строка с кодом 222000 = строка с кодом 222110 + строка с кодом 222120 + строка с кодом 222130 + строка с кодом 222140 + строка с кодом 222150 + строка с кодом 222160;
строка с кодом 220300 = строка с кодом 220301 + строка с кодом 220302;
в строке с кодом 220301 переводы клиентами денег на свои банковские счета, открытые в банках-резидентах, включают также переводы клиентами денег на свой банковский счет, открытый в банке, предоставляющем отчет (внутрибанковские переводы).
8. Корректировки (изменения, дополнения) данных в Форму 3 вносятся до 20 (двадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем.

7. 3-нысанды толтырған кезде мына талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
кестенің барлық жолдары бойынша 1, 2, 3, 4, 5-бағандар барлық клиенттер бойынша банктік шоттың тиісті валютасы бойынша мәндердің сомаларына тең;
коды 100000 жол = өткен есепті кезең үшін коды 300000 жолы;
коды 300000 жол = коды 100000 жол + (коды 210000 жол - коды 210400 жол) + коды 410400 жол - (коды 220000 жол - коды 220400 жол) - коды 420400 жол ("Барлығы (теңге)" бағандары бойынша бағамдық айырма жағдайларында коды 300000-жолда теңсіздікке жол беріледі);
коды 210000 жол = коды 211000 жол + коды 212000 жол + коды 210300 жол + коды 210400 жол + коды 210500 жол;
коды 211000 жол = коды 211110 жол + коды 211120 жол + коды 211130 жол + коды 211140 жол + коды 211150 жол + коды 211160 жол;
коды 211140 жолда резидент банктерден қарыздар тарту бойынша операцияларға есеп беретін банктен тартылған қарыздар да кіреді;
коды 212000 жол = коды 212110 жол + коды 212120 жол + коды 212130 жол + коды 212140 жол + коды 212150 жол + коды 212160 жол;
коды 210300 жол = коды 210301 жол + коды 210302 жол;
коды 210301 жолда клиенттердің резидент банктерде ашылған өз банктік шоттарынан ақша аударымдарына клиенттердің есеп беретін банкте ашылған банктік шоттан ақша аударымдары (банкішілік аударымдар) да кіреді;
коды 220000 жол = коды 221000 жол + коды 222000 жол + коды 220300 жол + коды 220400 жол + коды 220500 жол;
коды 221000 жол = коды 221110 жол + коды 221120 жол + коды 221130 жол + коды 221140 жол + коды 221150 жол + коды 221160 жол;
коды 221140 жолда резидент банктерден тартылған қарыздар бойынша міндеттемелерді орындау операцияларына есеп беретін банктен тартылған қарыздар бойынша міндеттемелерді орындау операциялары да кіреді;
коды 222000 жол = коды 222110 жол + коды 222120 жол + коды 222130 жол + коды 222140 жол + коды 222150 жол + коды 222160 жол;
коды 220300 жол = коды 220301 жол + коды 220302 жол;
коды 220301 жолда клиенттердің резидент банктерде ашылған өздерінің банктік шоттарына ақша аударымдарына клиенттердің есеп беретін банкте ашылған өздерінің банктік шотына ақша аударымдары (банкішілік аударымдар) да кіреді.
8. 3-нысанға деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне дейін (қоса алғанда) енгізіледі.

Раздел 1. Покупка и продажа иностранной валюты (все виды валют)
Раздел 2. Цели покупки иностранной валюты за национальную валюту
Наименование ________________________ Адрес ________________________
Телефон ________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель ___________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_______________________________________________ ____________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_______________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись
Дата "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об операциях клиентов банка с крупными объемами покупки иностранной валюты".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об операциях клиентов
банка с крупными объемами
покупки иностранной валюты"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной основе
Отчет об операциях клиентов банка с крупными объемами покупки иностранной валюты (индекс – 4-INV, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об операциях клиентов банка с крупными объемами покупки иностранной валюты" (далее – Форма 4).
2. Форма 4 составляется ежемесячно банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", акционерным обществом "Казпочта" (далее – банки) по операциям юридических лиц-резидентов и нерезидентов, совершивших покупку иностранной валюты за отчетный период на общую сумму свыше одного миллиарда тенге в эквиваленте.
3. Форма 4 заполняется для каждого клиента банка и отражает объемы покупки и продажи иностранной валюты клиентом за национальную валюту и другую иностранную валюту (Раздел 1) и объемы покупки иностранной валюты за национальную валюту в разрезе целей приобретения (Раздел 2).
4. В Форме 4 объемы покупки и продажи иностранной валюты отражаются по фактической поставке иностранной валюты на дату валютирования.
В целях формирования отчета активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983), на дату валютирования.

1-бөлім. Шетел валютасын сатып алу және сату (валютаның барлық түрі)
2-бөлім. Шетел валютасын ұлттық валютаға сатып алу мақсаттары
Атауы __________________ Мекенжайы ____________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы______________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________ _________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Банк клиенттерінің шетел валютасының ірі көлемдерін сатып алу операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банк клиенттерінің шетел
валютасының ірі көлемдерін
сатып алу операциялары туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Банк клиенттерінің шетел валютасының ірі көлемдерін сатып алу операциялары туралы есеп (индексі – 4-INV, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банк клиенттерінің шетел валютасының ірі көлемдерін сатып алу операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – 4-нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, "Қазпошта" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – банктер) 4-нысанды есепті кезеңде жалпы сомасы бір миллиард теңгеден астам баламасында шетел валютасын сатып алуды жүргізген резидент және бейрезидент заңды тұлғалардың операциялары бойынша ай сайын жасайды.
3. 4-нысан банктің әрбір клиенті үшін толтырылады және клиенттің ұлттық валютаға және басқа шетел валютасына шетел валютасын сатып алу және сату көлемдерін (1-бөлім) және сатып алу мақсаттары бөлігінде ұлттық валютаға шетел валютасын сатып алу көлемдерін (2-бөлім) көрсетеді.
4. 4-нысанда шетел валютасын сатып алу және сату көлемдері валюталау күніне шетел валютасын нақты жеткізу бойынша көрсетіледі.
Есепті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысы мен бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша валюталау күніне қайта есептеліп көрсетіледі.

5. Форму 4 подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы 4
6. По графе 1 Раздела 1 и Раздела 2 отражаются общие объемы покупаемой или продаваемой иностранной валюты в тенге. По графам 2, 3, 4, 5 Раздела 1 и Раздела 2 отражаются, соответственно, объемы покупаемых и продаваемых долларов США (USD), евро (EUR), российских рублей (RUB) и китайских юаней (CNY) в единицах соответствующей валюты.
В Разделе 2 цели покупки иностранной валюты за тенге указываются на основании оформленных клиентом заявок на приобретение иностранной валюты на национальную валюту.
При заполнении Формы 4 обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 212100 = строка с кодом 212101 + строка с кодом 212102 + строка с кодом 212103 + строка с кодом 212104 + строка с кодом 212105 + строка с кодом 212106 + строка с кодом 212107;
строка с кодом 222100 = строка с кодом 222120 + строка с кодом 222110;
строка с кодом 222110> = строка с кодом 222111;
строка с кодом 212100> = строка с кодом 121100;
строка с кодом 121100 = строка с кодом 121101 + строка с кодом 121102 + строка с кодом 121103 + строка с кодом 121104+ строка с кодом 121105 + строка с кодом 121106 + строка с кодом 121107 + строка с кодом 121108 + строка с кодом 121109 + строка с кодом 121110 + строка с кодом 121111.
В строке с кодом 212104 включаются также переводы на банковские счета других лиц в банке, представляющем отчет.
7. Корректировки (изменения, дополнения) данных в Форму 4 вносятся до 20 (двадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем.
8. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма 4 представляется с нулевыми значениями.
Приложение 5
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 5
к Правилам мониторинга
источников спроса и
предложения на внутреннем
валютном рынке
Республики Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о покупке (продаже) иностранной валюты профессиональным участником рынка ценных бумаг, имеющим лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющимся банком
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 5-INV
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "____" __________20____года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: профессиональные участники рынка ценных бумаг, имеющие лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющиеся банками (далее – профессиональный участник), за исключением акционерного общества "Клиринговый центр KASE"
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде

5. 4-нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 4-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-бөлімнің және 2-бөлімінің 1-бағаны бойынша сатып алынатын және сатылатын шетел валютасының жалпы көлемі теңгемен көрсетіледі. 1-бөлімнің және 2-бөлімінің 2, 3, 4, 5-бағандары бойынша, тиісінше, сатып алынатын және сатылатын АҚШ долларының (USD), еуроның (EUR), Ресей рублінің (RUB) және Қытай юанінің (CNY) көлемі тиісті валютаның бірлігімен көрсетіледі.
2-бөлімде шетел валютасын теңгеге сатып алу мақсаттары клиенттердің ұлттық валютаға шетел валютасын сатып алуға ресімдеген өтінімдерінің негізінде көрсетіледі.
4-нысанды толтыру кезінде мынадай талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 212101 жол + коды 212102 жол + коды 212103 жол + коды 212104 жол + коды 212105 жол + коды 212106 жол + коды 212107 жол = коды 212100 жолға:
коды 222120 жол + коды 222110 жол = коды 222100 жол;
коды 222110 жол >= коды 222111 жол;
коды 212100 жол >= коды 121100 жол;
коды 121101 жол + коды 121102 жол + коды 121103 жол+ коды 121104 жол + коды 121105 жол + коды 121106 жол + коды 121107 жол + коды 121108 жол+ коды 121109 жол + коды 121110 жол+ коды 121111 жол = коды 121100 жол.
Коды 212104 жолға есеп ұсынатын банктегі басқа тұлғалардың банктік шоттарына аударымдар да кіреді.
7. 4-нысанға деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне дейін (қоса алғанда) енгізіледі.
8. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, 4-нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
5-қосымша
Қазақстан Республикасының
ішкі валюта нарығында сұраныс
пен ұсыныс көздерін
мониторингтеу қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz
интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: шетел валютасымен айырбастау операцияларына
лицензиясы бар, банк болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығына кәсіби
қатысушының шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 5-INV
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы "___" ______________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар
тобы: "KASE клирингтік орталығы" акционерлік қоғамын қоспағанда, шетел
валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар, банк болып табылмайтын
бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары (бұдан әрі – кәсіби қатысушы)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті
кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейінгі мерзімде, ай сайын.
БСН:_________________
Жинау әдісі: электрондық түрде

212440
18
Продажа иностранной валюты клиентами или профессиональным участником по поручениям клиентов
220000
19
в том числе:
20
физическими лицами
221000
21
юридическими лицами
222000
Наименование _______________________ Адрес ________________________
Телефон ________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель ___________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_______________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_______________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Дата "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты профессиональным участником рынка ценных бумаг, имеющим лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющимся банком".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о покупке (продаже)
иностранной валюты
профессиональным участником
рынка ценных бумаг, имеющим
лицензию на обменные
операции с иностранной
валютой, не являющимся банком"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной основе
Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты профессиональным участником рынка ценных бумаг, имеющим лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющимся банком (индекс – 5-INV, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о покупке (продаже) иностранной валюты профессиональным участником рынка ценных бумаг, имеющим лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющимся банком" (далее – Форма 5).
2. В Форме 5 профессиональный участник, имеющий лицензию на обменные операции с иностранной валютой, не являющийся банком (далее –профессиональный участник), за исключением акционерного общества "Клиринговый центр KASE" отражает объемы покупки и продажи иностранной валюты (Раздел 1. "Операции профессионального участника") и клиентов профессионального участника, за исключением акционерного общества "Клиринговый центр KASE" (Раздел 2. "Операции клиентов профессионального участника").

212440
18
Клиенттердің немесе кәсіби қатысушының клиенттердің тапсырмалары бойынша шетел валютасын сатуы
220000
19
оның ішінде:
20
жеке тұлғалар
221000
21
заңды тұлғалар
222000
Атауы __________________ Мекенжайы ____________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы______________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________ _________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар, банк болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Шетел валютасымен
айырбастау операцияларына
лицензиясы бар, банк болып
табылмайтын бағалы қағаздар
нарығына кәсіби қатысушының
шетел валютасын сатып алуы
(сатуы) туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар, банк болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп
(индексі – 5-INV, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар, банк болып табылмайтын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушының шетел валютасын сатып алуы (сатуы) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – 5-нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. 5-нысанда "KASE клирингтік орталығы" акционерлік қоғамын қоспағанда, банк болып табылмайтын шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензиясы бар кәсіби қатысушы (бұдан әрі – кәсіби қатысушы) шетел валютасын сатып алу және сату көлемін (1-бөлім. "Кәсіби қатысушының операциялары") және "KASE клирингтік орталығы" акционерлік қоғамын қоспағанда, кәсіби қатысушының клиенттерін (2-бөлім. "Кәсіби қатысушы клиенттерінің операциялары") көрсетеді.

3. В Форме 5 отражаются объемы покупки и продажи иностранной валюты, как за тенге, так и за другую валюту, с фактической поставкой базового актива на дату валютирования.
Данные в Форме 5 указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге.
В целях формирования отчета активы в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983), на дату валютирования.
4. Форму 5 подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы 5
5. По графе 1 Раздела 1 и Раздела 2 отражаются общие объемы покупаемой или продаваемой иностранной валюты в тенге. По графам 2, 3, 4 и 5 Раздела 1. отражаются, соответственно, объемы покупаемых и продаваемых за тенге и за другую иностранную валюту долларов США (USD), евро (EUR), российских рублей (RUB) и китайских юаней (CNY) в единицах соответствующей валюты.
6. По графе 6 Раздела 1 отражаются объемы покупаемой или продаваемой иностранной валюты за тенге. Данные по графе 6 указываются в тенге. По графам 7, 8, 9, 10 Раздела 1 отражаются, соответственно, объемы покупаемых и продаваемых за тенге долларов США (USD), евро (EUR), российских рублей (RUB) и китайских юаней (CNY) в единицах соответствующей валюты.
7. Строки с кодами 110000 и 120000 Раздела 1 включают сведения по обменным операциям с клиентами профессионального участника (в том числе по поручениям клиентов) и операциям, совершенным на Казахстанской фондовой бирже и межбанковском рынке.
8. В Разделе 1 и 2 операции по покупке иностранной валюты за другую иностранную валюту отражаются как покупка одной иностранной валюты и продажа другой иностранной валюты.
9. В Разделе 2 данные отражаются в разрезе операций покупки (продажи) иностранной валюты за тенге и за другую иностранную валюту, а также операций, осуществляемых клиентами-резидентами и клиентами-нерезидентами (в том числе по поручениям клиентов-резидентов и клиентов-нерезидентов).
В Раздел 2 не включаются операции физических лиц по покупке (продаже) иностранной валюты через обменные пункты.

3. 5-нысанда негізгі активті валюталау күніне нақты қоя отырып, шетел валютасын теңгеге, сол сияқты басқа валютаға сатып алу және сату көлемі көрсетіледі.
5-нысандағы деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен көрсетіледі.
Есепті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысымен және бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша валюталау күніне қайта есептеліп көрсетіледі.
4. 5-нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 5-нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-бөлімнің және 2-бөлімнің 1-бағаны бойынша сатып алынатын немесе сатылатын шетел валютасының жалпы көлемі теңгемен көрсетіледі. 1-бөлімнің 2, 3, 4 және 5-бағандары бойынша тиісінше теңгеге және басқа шетел валютасына сатып алынатын және сатылатын АҚШ долларының (USD), еуроның (EUR), Ресей рублінің (RUB) және Қытай юанінің (CNY) көлемі тиісті валюта бірліктерінде көрсетіледі.
6. 1-бөлімнің 6-бағаны бойынша теңгеге сатып алынатын немесе сатылатын шетел валютасының көлемі көрсетіледі. 6-баған бойынша деректер теңгемен көрсетіледі. 1-бөлімнің 7, 8, 9, 10-бағандары бойынша тиісінше теңгеге сатып алынатын және сатылатын АҚШ долларының (USD), еуроның (EUR), Ресей рублінің (RUB) және Қытай юанінің (CNY) көлемі тиісті валюта бірліктерінде көрсетіледі.
7. 1-бөлімнің кодтары 110000 және 120000 жолдары кәсіби қатысушының клиенттерімен айырбастау операциялары (оның ішінде клиенттердің тапсырмалары бойынша) мен Қазақстан қор биржасында және банкаралық нарықта жасалған операциялар бойынша мәліметтерді қамтиды.
8. 1 және 2-бөлімде шетел валютасын басқа шетел валютасына сатып алу бойынша операциялар бір шетел валютасын сатып алу және басқа шетел валютасын сату ретінде көрсетіледі.
9. 2-бөлімде деректер шетел валютасын теңгеге және басқа шетел валютасына сатып алу (сату) операциялары, сондай-ақ резидент-клиенттер мен бейрезидент-клиенттер жүзеге асыратын операциялар (оның ішінде резидент-клиенттер мен бейрезидент-клиенттердің тапсырмалары бойынша) бойынша көрсетіледі.
2-бөлімге жеке тұлғалардың шетел валютасын айырбастау пункттері арқылы сатып алуы (сатуы) бойынша операциялары кірмейді.

500
30
выдано физическим лицам при погашении (приеме) дорожных чеков
511
31
прочие расходования
520
32
Остаток наличной инвалюты на конец периода
600
Наименование _______________________ Адрес ________________________
Телефон _______________________________
Адрес электронной почты ____________________________________________
Исполнитель ___________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_______________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_______________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись
Дата "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о движении наличной иностранной валюты".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о движении наличной
иностранной валюты"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной основе
Отчет о движении наличной иностранной валюты
(индекс – 16-PB, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о движении наличной иностранной валюты" (далее – Форма 16-PB).
2. В Форме 16-PB показатели отражаются банками второго уровня, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", акционерным обществом "Казпочта" (далее – банки) в разрезе тех видов иностранных валют, в которых в отчетном периоде совершались операции или имеются остатки наличной иностранной валюты на начало или конец отчетного периода.
3. Данные указываются в единицах валюты с точностью до единицы.
4. Форму 16-PB подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы 16-PB
5. По строкам с кодами 220 и 420 "Операции с банками-резидентами и Национальным Банком" отражаются операции по покупке и продаже, а также снятие с банковских счетов и зачисление на банковские счета наличной иностранной валюты.
6. По строкам с кодами 225 и 425 "Операции с банками-нерезидентами" отражаются операции по покупке и продаже, а также снятие с банковских счетов и зачисление на банковские счета наличной иностранной валюты, за исключением операций, которые включены в строки с кодами 210 или 410.

500
30
жол чектерін өтеу (қабылдау) кезінде жеке тұлғаларға берілді
511
31
басқа да шығыстар
520
32
Қолма-қол шетел валютасының кезең соңындағы қалдығы
600
Атауы __________________ Мекенжайы ____________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы______________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________ _________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қолма-қол шетел валютасының қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қолма-қол шетел валютасының
қозғалысы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Қолма-қол шетел валютасының қозғалысы туралы есеп (индексі – 16-PB, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қолма-қол шетел валютасының қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – 16-PB-нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. 16-PB-нысанында көрсеткіштерді екінші деңгейдегі банктер, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы, "Қазпошта" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – банктер) есепті кезеңде операциялар жасалған немесе есепті кезеңнің басындағы немесе соңындағы қолма-қол шетел валютасының қалдығы бар шетел валюталарының түрлері бойынша көрсетеді.
3. Деректер валюта бірліктерінде бір бірлікке дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.
4. 16-PB-нысанға бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам, бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 16-PB-нысанын толтыру бойынша түсіндірме
5. Кодтары 220 және 420 "Резидент банктер мен Ұлттық Банкпен операциялар" жолдарында қолма-қол шетел валютасын сатып алу және сату, сондай-ақ қолма-қол шетел валютасын банктік шоттан алу және банктік шотына есепке жатқызу операциялары көрсетіледі.
6. Кодтары 225 және 425 "Бейрезидент банктермен операциялар" жолдарында кодтары 210 және 410 жолдарға енген операцияларды есептемегендегі қолма-қол шетел валютасын сатып алу және сату, сондай-ақ қолма-қол шетел валютасын банктік шоттан алу және банктік шотына есепке жатқызу операциялары көрсетіледі.

7. При заполнении Формы 16-PB обеспечивается выполнение следующих условий:
по каждой графе Формы 16-PB:
строка с кодом 200 = строка с кодом 210 + строка с кодом 220 + строка с кодом 225 + строка с кодом 230 + строка с кодом 240 + строка с кодом 245 + строка с кодом 250 + строка с кодом 260 + строка с кодом 270 + строка с кодом 280 + строка с кодом 300 + строка с кодом 311 + строка с кодом 320;
строка с кодом 400 = строка с кодом 410 + строка с кодом 420 + строка с кодом 425 + строка с кодом 430 + строка с кодом 440 + строка с кодом 445 + строка с кодом 450 + строка с кодом 460 + строка с кодом 470 + строка с кодом 480 + строка с кодом 500 + строка с кодом 511 + строка с кодом 520;
строка с кодом 600 = строка с кодом 100 + строка с кодом 200 - строка с кодом 400.
8. Корректировки (изменения, дополнения) данных в Форму 16-PB вносятся до 20 (двадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем.
9. В случае отсутствия в отчетном периоде операции и (или) остатков наличной иностранной валюты на начало или конец периода, Форма 16-PB не предоставляется.
10. Все операции должны быть разнесены по соответствующим показателям. Операции по выдаче со счетов в национальной валюте с единовременной конвертацией в иностранную валюту отражаются по строке с кодом 450 "Продано физическим лицам через обменные пункты банка".
Операции по поступлению иностранной валюты, в том числе через банкомат, после единовременной конвертации и зачисления на счета в национальной валюте отражаются по строке с кодами 250 "Куплено у физических лиц через обменные пункты банка".
По строкам 320 "Прочие поступления" и 520 "Прочие расходования" отражаются прочие операции (излишки, недостача, перемещение ветхих банкнот, банкноты в пути и др.) с представлением сопроводительного документа.
11. Если разница при контроле с балансом (700-Н) составляет более 500 (пятисот) долларов (в эквиваленте), необходимо приложить расчет разницы.
Приложение 7
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 1
к Правилам осуществления
валютных операций в
Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Карточка по нарушению № __
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: KN1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за ________ месяц ________ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: уполномоченный банк
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, в срок до последнего числа месяца, следующего за отчетным
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Код строки
Вид информации
Информация по нарушению
10
Информация по клиенту банка:
11
наименование (для юридических лиц или филиалов (представительств) юридических лиц), организационно-правовую форму (при наличии), фамилия, имя, отчество (при наличии) (для физических лиц)
12
БИН (для юридических лиц или филиалов (представительств) юридических лиц)
13
ИИН (для физических лиц)
14
признак клиента:

7. 16-PB-нысанын толтыру кезінде мынадай шарттардың орындалуы қамтамасыз етілуі қажет:
16-PB-нысанының барлық бағандары бойынша:
коды 200 жол = коды 210 жол + коды 220 жол + коды 225 жол + коды 230 жол + коды 240 жол + коды 245 жол + коды 250 жол + коды 260 жол + коды 270 жол + коды 280 жол + коды 300 жол + коды 311 жол + коды 320 жол;
коды 400 жол = коды 410 жол + коды 420 жол + коды 425 жол + коды 430 жол + коды 440 жол + коды 445 жол + коды 450 жол + коды 460 жол + коды 470 жол + коды 480 жол + коды 500 жол + коды 511 жол + коды 520 жол;
коды 600 жол = коды 100 жол + коды 200 жол - коды 400 жол.
8. 16-PB-нысанына деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне дейін (қоса алғанда) енгізіледі.
9. Есепті кезеңде операция және (немесе) кезеңнің басына немесе соңына қолма-қол шетел валютасының қалдығы болмаған жағдайда, 16-PB-нысаны берілмейді.
10. Барлық операциялар тиісті көрсеткіштерге сәйкес орналастырылуы керек. Шетел валютасына біржолғы конвертациялаумен ұлттық валютадағы шоттардан беру операциялары коды 450 "Банктің айырбастау пункттері арқылы жеке тұлғаларға сатылды" жолы бойынша көрсетіледі.
Шетел валютасының, оның ішінде банкомат арқылы шетел валютасының түсу операциялары ұлттық валютадағы шоттарға біржолғы конвертацияланғаннан кейін және есепке алынған соң коды 250 "Банктің айырбастау пункттері арқылы жеке тұлғалардан сатып алынды" жолы бойынша көрсетіледі.
320 "Басқа да түсімдер" және 520 "Басқа да шығыстар" жолдары бойынша ілеспе құжатты ұсына отырып, басқа да операциялар (тозған банкноттардың артық қалуы, кем шығуы, орын ауыстыруы, жолдағы банкноттар және т.б.) көрсетіледі.
11. Егер балансты бақылау кезіндегі айырмашылық (700-Н) 500 (бес жүз) доллардан (баламада) артық болса, айырмашылықты есептеуді қоса беру қажет.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
7-қосымша
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz
интернет ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: № _______ бұзушылық бойынша карточка
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: KN1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: ________ жылғы ________ ай
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар
тобы: уәкілетті банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті
айдан кейінгі айдың соңғы күніне дейінгі мерзімде, ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Жол коды
Ақпарат түрі
Бұзушылық бойынша ақпарат
10
Банк клиентi бойынша ақпарат:
11
атауы (заңды тұлғалар немесе заңды тұлғалардың филиалдары (өкілдіктері) үшiн), тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (жеке тұлғалар үшін)
12
БСН (заңды тұлғалар немесе заңды тұлғалардың филиалдары (өкілдіктері) үшiн)
13
ЖСН (жеке тұлғалар үшiн)
14
клиент белгісі:

1 – юридическое лицо, 2 – физическое лицо,
3 – филиал (представительство) юридического лица
15
место постоянного проживания (нахождения)
16
код области
20
Информация по валютной операции:
21
дата
22
сумма
23
валюта
30
Информация по нарушению:
31
вид
32
описание нарушения
33
номер валютного договора (указывается без пробелов)
34
дата валютного договора (в формате ДД/ММ/ГГГГ)
35
учетный номер (при наличии)
36
иная информация по валютному договору (при наличии)
37
дополнительные сведения по нарушению
Наименование ________________________ Адрес ________________________
Телефон ______________________________________
Адрес электронной почты_____________________________________________
Исполнитель ___________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Карточка по нарушению".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Карточка по нарушению"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной основе
Карточка по нарушению
(индекс – KN1, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Карточка по нарушению" (далее – Форма).
Глава 2. Заполнение Формы
2. Информация представляется в случаях, указанных в пункте 8 Правил.
3. В строке с кодом 11 указывается фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица; наименование юридического лица или филиала (представительства) юридического лица; организационно-правовую форму (при наличии).
4. В строке с кодом 16 указываются первые 2 цифры кода области согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 11 "Классификатор административно-территориальных объектов".
5. Строки с кодами 21, 22 и 23 не заполняются для случаев нарушения сроков представления документов или информации.
6. В строке с кодом 21 указывается дата проведения валютной операции с нарушением валютного законодательства.
7. В строке с кодом 22 указывается сумма валютной операции, проведенной с нарушением валютного законодательства, в тысячах единиц валюты операции.

1 – заңды тұлға, 2 – жеке тұлға,
3 – заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі)
15
тұрақты тұратын (орналасқан) жері
16
облыс коды
20
Валюталық операция бойынша ақпарат:
21
күні
22
сомасы
23
валютасы
30
Бұзушылық жөнiндегi ақпарат:
31
түрі
32
бұзушылықтың сипаты
33
валюталық шарттың нөмірі (бос орынсыз көрсетіледі)
34
валюталық шарттың күні (ЖЖЖЖ/АА/КК форматында)
35
есептік нөмірі (бар болса)
36
валюталық шарт бойынша өзге ақпарат (бар болса)
37
бұзушылық бойынша қосымша мәліметтер
Атауы __________________ Мекенжайы ____________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы______________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________ _________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Бұзушылық бойынша карточка" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Бұзушылық бойынша
карточка" өтеусіз негізде
әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанына қосымша
Бұзушылық бойынша карточка (индексі – KN1, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Бұзушылық бойынша карточка" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2-тарау. Нысанды толтыру
2. Ақпарат Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген жағдайларда ұсынылады.
3. Коды 11-жолда жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда); заңды тұлғаның немесе заңды тұлға филиалының (өкілдігінің) атауы; ұйымдық-құқықтық нысаны (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
4. Коды 16-жолда "Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші" ҚР ҰЖ 11 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес облыс кодының алғашқы 2 цифры көрсетіледі.
5. Коды 21, 22 және 23-жолдар құжаттарды немесе ақпаратты беру мерзімі бұзылған жағдайларда толтырылмайды.
6. Коды 21-жолда валюталық заңнаманы бұза отырып жүргізілген валюталық операция күн көрсетіледі.
7. Коды 22-жолда валюталық заңнаманы бұза отырып жүргiзiлген валюталық операцияның сомасы операция валютасының мың бiрлiгiмен көрсетiледi.

8. В строке с кодом 23 указывается буквенное обозначение кода валюты по валютной операции, проведенной с нарушением валютного законодательства, в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
9. В строке с кодом 31 указывается вид нарушения в текстовом и (или) числовом формате.
10. В строке с кодом 32 приводится краткое описание нарушения в текстовом формате.
11. Строки с кодами 34, 35 и 36 заполняются при наличии валютного договора по валютной операции, проведенной с нарушением валютного законодательства.
Приложение 8
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам осуществления
валютных операций в
Республике Казахстан
Форма
Сведения о валютной операции
Код уполномоченного банка ______________
Номер платежного документа _____________
Дата __________________
Код строки
Вид информации
Информация
01
Код валютной операции
02

8. Коды 23-жолда валюталық заңнаманы бұза отырып жүргiзiлген валюталық операция бойынша валюта кодының "Валюталарды және қорларды ұсынуға арналған кодтар" 07 ISO 4217 ҚР ҰЖ Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес әріппен берілген белгісі көрсетiледi.
9. Коды 31-жолда мәтіндік және (немесе) сандық форматтағы бұзушылықтың түрi көрсетiледi.
10. Коды 32-жолда бұзушылықтың қысқаша сипаты мәтiндiк форматта келтiрiледi.
11. Коды 34, 35 және 36-жолдар валюталық заңнаманы бұза отырып жүргiзiлген валюталық операция бойынша валюталық шарт болған кезде толтырылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
8-қосымша
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Валюталық операция туралы мәліметтер
Уәкілетті банктің коды _____________
Төлем құжатының нөмірі _____________
Күні __________________
Жолдың коды
Ақпарат түрі
Ақпарат
01
Валюталық операцияның коды
02

Признак платежа (перевода денег) ("1" – внутрикорпоративный перевод денег; "0" – иной платеж (перевод денег)
10
Информация об отправителе и бенефициаре платежа и (или) перевода денег, указанных в платежном документе
11
Код страны резидентства отправителя
12
Код страны резидентства бенефициара
20
Информация о валютном договоре:
21
Номер (наименование, при наличии) договора
22
Дата договора
23
Учетный номер договора (при наличии)
24
Иная информация по валютному договору (при наличии)
30
Информация об отправителе денег по валютному договору (заполняется в случае несовпадения с отправителем денег, указанным в платежном документе)
31
Признак резидентства
32
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица Наименование юридического лица, его филиала (представительства)
33
ИИН или БИН (при наличии)
34
Код сектора экономики
35
Код страны резидентства
40
Информация о получателе денег по валютному договору (заполняется в случае несовпадения с бенефициаром, указанным в платежном документе)
41
Признак резидентства
42
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица. Наименование юридического лица, его филиала (представительства)
43
ИИН или БИН (при наличии)
44
Код сектора экономики
45
Код страны резидентства
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы "Сведения о валютной операции".
Приложение
к форме "Сведения о валютной операции"
Пояснение
по заполнению формы "Сведения о валютной операции"

Төлем (ақша аударымы) белгісі ("1" - ішкі корпоративтік ақша аударымы; "0" - өзге төлем (ақша аударымы)
10
Төлем құжатында көрсетілген төлем және (немесе) ақша аударымының жөнелтушісі және бенефициары туралы ақпарат
11
Жөнелтушінің резиденттік елінің коды
12
Бенефициардың резиденттік елінің коды
20
Валюталық шарт туралы ақпарат:
21
Шарттың нөмірі (атауы, ол болған жағдайда)
22
Шарттың күні
23
Шарттың есептік нөмірі (ол болған жағдайда)
24
Валюталық шарт бойынша өзге ақпарат (ол болған жағдайда)
30
Валюталық шарт бойынша ақша жөнелтуші туралы ақпарат (төлем құжатында көрсетілген ақша жөнелтушімен сәйкес келмеген жағдайда толтырылады)
31
Резиденттік белгісі
32
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Заңды тұлғаның, оның филиалының (өкілдігінің) атауы
33
ЖСН немесе БСН (ол болған жағдайда)
34
Экономика секторының коды
35
Резиденттік елінің коды
40
Валюталық шарт бойынша ақша алушы туралы ақпарат (төлем құжатында көрсетілген бенефициармен сәйкес келмеген жағдайда толтырылады)
41
Резиденттік белгісі
42
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Заңды тұлғаның, оның филиалының (өкілдігінің) атауы
43
ЖСН немесе БСН (ол болған жағдайда)
44
Экономика секторының коды
45
Резиденттік елінің коды
Ескертпе: нысан "Валюталық операция туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Валюталық операция туралы
мәліметтер" нысанына
қосымша
"Валюталық операция туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет требования по заполнению формы "Сведения о валютной операции" (далее – Форма).
2. Форма заполняется как приложение к соответствующему платежному документу.
Глава 2. Заполнение Формы
3. Строки 01, 02, 11 и 12 заполняются клиентами-резидентами и нерезидентами. Строки 21, 22, 23, 24, 31, 32, 33, 34, 35, 41, 42, 43, 44 и 45 заполняются только резидентами.
4. Строка 01 заполняется в соответствии с таблицей кодов валютных операций, являющейся приложением к Пояснению.
5. В строках 11, 12, 35 и 45 указывается двузначный код страны резидентства в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
Страна резидентства – страна регистрации юридического лица, структурного подразделения юридического лица или страна постоянного проживания физического лица (на основе гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде (бұдан әрі – Түсіндірме) "Валюталық операция туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысан тиісті төлем құжатына қосымша ретінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
3. Резидент-клиенттер мен бейрезиденттер 01, 02, 11 және 12-жолдарды толтырады. 21, 22, 23, 24, 31, 32, 33, 34, 35, 41, 42, 43, 44 және 45-жолдарды тек резиденттер толтырады.
4. 01-жол Түсіндірмеге қосымша болып табылатын валюталық операциялар кодының кестесіне сәйкес толтырылады.
5. 11, 12, 35 және 45-жолдарда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰЖ ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес резиденттік елінің екі таңбалы коды көрсетіледі.
Заңды тұлғаның, заңы тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің тіркелу елі - резиденттік елі немесе жеке тұлғаның тұрақты тұратын елі (азаматтығы немесе Қазақтан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес ұсынылған құқық негізінде).

6. Строки 31, 34, 41 и 44 заполняются в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), которое согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).
Приложение
к пояснению по заполнению формы
"Сведения о валютной операции"
Таблица
Коды валютных операций
Коды валютных операций
Название операций

6. 31, 34, 41 және 44-жолдар "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес толтырылады, ол Экономика секторларының ұлттық жіктеуішімен (ЭСЖ) келісімді болады.
"Валюталық операция туралы
мәліметтер" нысанын толтыру
бойынша түсіндірмеге
қосымша
Кесте
Валюталық операциялардың кодтары
Валюталық операциялардың кодтары
Операциялардың атауы

1. Операции с использованием банковских счетов
11. Внешнеторговые операции (товары, работы, услуги), в том числе по договорам комиссии и приобретению/погашению электронных денег
11.1 платежи за товары:
1111
платежи за товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан
1112
платежи за товары, вывозимые с территории Республики Казахстан
1113
платежи за товары, приобретенные или проданные на территории Республики Казахстан и без их вывоза за пределы Республики Казахстан
1114
платежи за товары, приобретенные или проданные за пределами Республики Казахстан и без их ввоза на территорию Республики Казахстан
11.2 платежи за работы и услуги:
1121
платежи за работы или услуги, выполненные или оказанные нерезидентом резиденту
1122
платежи за работы или услуги, выполненные или оказанные резидентом нерезиденту
1123
платежи за работы или услуги, оказываемые резидентом резиденту.
1124
платежи за работы или услуги, выполняемые или оказываемые нерезидентом нерезиденту
11.3 операции с электронными деньгами
1131
операции с электронными деньгами, эмитентом которых является резидент
1132
операции с электронными деньгами, эмитентом которых является нерезидент
11.4 иные платежи:
1141
сопутствующие платежи по договорам на поставку товаров, выполнение работ, оказание услуг
1142
возврат ошибочно перечисленных сумм, а также оплаты за непредставленные товары, не оказанные услуги, невыполненные работы
1143
иные платежи по договорам на поставку товаров, выполнение работ, оказание услуг
12. Операции с недвижимым имуществом, иным оборудованием и транспортными средствами (кроме покупки или продажи), непроизведенными нефинансовыми активами, объектами интеллектуальной собственности, нематериальными активами
12.1. приобретение права собственности, включая долевое участие в жилищном строительстве, полностью исключительного права на объекты интеллектуальной собственности
1211
приобретение права собственности на недвижимость, за исключением имущества, приравненного к недвижимости, непроизведенные нефинансовые активы (земля, ее недра)
1212
приобретение права собственности на имущество, приравненное к недвижимости
1213
приобретение полностью исключительного права на объекты интеллектуальной собственности
1214
приобретение права собственности на иные нематериальные активы
12.2. текущая аренда (включая право недропользования), частичное приобретение исключительного права
1221
аренда недвижимости, за исключением имущества, приравненного к недвижимости, непроизведенных нефинансовых активов (земли, ее недр)

1. Банктік шоттарын қолдана отырып жүргізілетін операциялар
11. Сыртқы сауда-саттық операциялары (тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер), оның ішінде комиссия және электрондық ақшаны сатып алу/өтеу шарттары бойынша
11.1 тауарлар үшін төлемдер:
1111
Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін тауарлар үшін төлемдер
1112
Қазақстан Республикасының аумағынан әкетілетін тауарлар үшін төлемдер
1113
Қазақстан Республикасының аумағында және оларды Қазақстан Республикасынан тыс әкетпей сатып алынған немесе сатылған тауарлар үшін төлемдер
1114
Қазақстан Республикасынан тыс және оларды Қазақстан Республикасының аумағына әкелмей сатып алынған немесе сатылған тауарлар үшін төлемдер
11.2 жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер үшін төлемдер:
1121
бейрезиденттің резидентке орындаған жұмыстары немесе көрсеткен қызметтері үшін төлемдер;
1122
резиденттің бейрезидентке орындаған жұмыстары немесе көрсеткен қызметтері үшін төлемдер
1123
резиденттің резидентке орындаған жұмыстары немесе көрсеткен қызметтері үшін төлемдер
1124
бейрезиденттің бейрезидентке орындаған жұмыстары немесе көрсеткен қызметтері үшін төлемдер
11.3 электрондық ақшамен операциялар
1131
резидент эмитенті болып табылатын электрондық ақшамен операциялар
1132
бейрезидент эмитенті болып табылатын электрондық ақшамен операциялар
11.4 өзге төлемдер:
1141
тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шарттары бойынша ілеспе төлемдер
1142
қате аударылған соманы, сондай-ақ ұсынылмаған тауарлар, көрсетілмеген қызметтер, орындалмаған жұмыстар үшін төлемдерді қайтару
1143
тауарларды жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге шарттар бойынша өзге төлемдер
12. Жылжымайтын мүлікпен, өзге жабдықпен және көлік құралдарымен (сатып алу және сатудан басқа), өндірілмеген қаржылық емес активтермен, зияткерлік меншік нысандарымен, материалдық емес активтермен операциялар
12.1. тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды, зияткерлік меншік нысандарына толығымен айырықша құқықты қоса алғанда, меншік құқығын иелену
1211
жылжымайтын мүлікке теңестірілген мүлікті, өндірілмеген қаржылық емес активтерді (жер, оның қойнауы) қоспағанда, жылжымайтын мүлікке меншік құқығын иелену
1212
жылжымайтын мүлікке теңестірілген мүлікке меншік құқығын иелену
1213
зияткерлік меншік нысандарына толығымен айырықша құқықты иелену
1214
өзге материалдық емес активтерге меншік құқығын иелену
12.2. ағымдағы жалдау (жер қойнауын пайдалану құқығын қоса алғанда), айырықша құқықты ішінара иелену
1221
жылжымайтын мүлікке теңестірілген мүлікті, өндірілмеген қаржылық емес активтерді (жер, оның қойнауы) қоспағанда, жылжымайтын мүлікті жалдау

1222
аренда имущества, приравненного к недвижимости
1223
аренда оборудования и транспортных средств
1224
приобретение частично исключительного права на объекты интеллектуальной собственности
1225
лицензионные и иные платежи за использование иных нематериальных активов
12.3. финансовый лизинг или аренда с последующим выкупом
1231
аренда недвижимости, за исключением имущества, приравненного к недвижимости, с последующим выкупом
1232
финансовый лизинг имущества, приравненного к недвижимости
1233
финансовый лизинг оборудования и транспортных средств
12.4. иные платежи
1241
иные платежи: сопутствующие платежи (штрафы, пени, неустойки, комиссии), возврат ошибочно перечисленных сумм и прочие платежи по операциям с недвижимым имуществом, иным оборудованием и транспортными средствами (кроме покупки или продажи), непроизведенными нефинансовыми активами, объектами интеллектуальной собственности, нематериальными активами
13. Операции с финансовыми инструментами
13.1. займы, инструменты участия в капитале, ценные бумаги, производные финансовые инструменты
1311
платежи по займам (выдача и привлечение, погашение и доходы по ним)
1312
платежи по производным финансовым инструментам и выплата доходов по ним
1313
участие в капитале (формирование уставного капитала, покупка, продажа)
1314
дивиденды (распределение прибыли)
1315
долговые ценные бумаги (выпуск, покупка, продажа, погашение, доходы по ним)
13.2. в рамках договоров на брокерское обслуживание, инвестиционное управление портфелем (если нет возможности определения финансового инструмента)
1321
операции по договорам, заключенным с брокером, управляющей компанией - резидентом
1322
операции по договорам, заключенным с брокером, управляющей компанией, инвестиционным банком - нерезидентом
13.3. доверительное управление имуществом, трасты
1331
операции по договорам, заключенным с доверительным управляющим - резидентом
1332
операции по договорам, заключенным с доверительным управляющим - нерезидентом
13.4. исполнение обязательств участника совместной деятельности (за исключением операций, включенных в разделы 1, 2)
1341
операции по договорам, предусматривающим осуществление совместной деятельности на территории Республики Казахстан
1342
операции по договорам, предусматривающим осуществление совместной деятельности за пределами Республики Казахстан
13.5. иные платежи
1351
иные платежи: сопутствующие платежи (штрафы, пени, неустойки, комиссии), возврат ошибочно перечисленных сумм и прочие платежи по операциям с финансовыми инструментами, электронными деньгами, по договорам брокерского обслуживания, инвестиционного управления портфелем, доверительного управления, траста, совместной деятельности

1222
жылжымайтын мүлікке теңестірілген мүлікті жалдау
1223
жабдықты және көлік құралдарын жалдау
1224
зияткерлік меншік нысандарына ішінара айырықша құқықты иелену
1225
өзге материалдық емесе активтерді пайдаланғаны үшін лицензиялық және өзге төлемдер
12.3. қаржы лизингі немесе кейіннен сатып алумен жалдау
1231
жылжымайтын мүлікке теңестірілген мүлікті қоспағанда, кейіннен сатып алумен жылжымайтын мүлікті жалдау
1232
жылжымайтын мүлікке теңестірілген мүліктің қаржылық лизингі
1233
жабдықтың және көлік құралдарының қаржылық лизингі
12.4. өзге төлемдер
1241
өзге төлемдер: ілеспе төлемдер (айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыздық айыбы, комиссиялар), қате аударылған сомаларды қайтару және жылжымайтын мүлікпен, басқа жабдықпен және көлік құралдарымен (сатып алу және сатудан басқа), өндірілмеген қаржылық емес активтермен, зияткерлік меншік нысандарымен, материалдық емес активтермен операциялар бойынша басқа да төлемдер
13. Қаржы құралдарымен операциялар
13.1. қарыздар, капиталға қатысу құралдары, бағалы қағаздар, туынды қаржы құралдары
1311
қарыздар бойынша төлемдер (беру және тарту, өтеу және олар бойынша кіріс)
1312
туынды қаржы құралдары бойынша төлемдер және олар бойынша кіріс төлеу
1313
капиталға қатысу (жарғылық капиталды қалыптастыру, сатып алу, сату)
1314
дивидендтер (пайданы бөлу)
1315
борыштық бағалы қағаздар (шығару, сатып алу, сату, өтеу, олар бойынша кіріс)
13.2. брокерлік қызмет көрсету, портфельді инвестициялық басқару (егер қаржы құралын анықтау мүмкіндігі болмаса) шарттарының шеңберінде
1321
брокермен, резидент басқарушы компаниямен жасалған шарттар бойынша операциялар
1322
брокермен, басқарушы компаниямен, бейрезидент инвестициялық банкпен жасалған шарттар бойынша операциялар
13.3. мүлікті сенімгерлік басқару, трасттар
1331
резидент сенімгерлік басқарушымен жасалған шарттар бойынша операциялар
1332
бейрезидент сенімгерлік басқарушымен жасалған шарттар бойынша операциялар
13.4. бірлескен қызмет қатысушысының міндеттемелерін орындау (1, 2-бөлімдерге енгізілген операцияларды қоспағанда)
1341
Қазақстан Республикасының аумағында бірлескен қызметті жүзеге асыруды көздейтін шарттар бойынша операциялар
1342
Қазақстан Республикасынан тыс бірлескен қызметті жүзеге асыруды көздейтін шарттар бойынша операциялар
13.5. өзге төлемдер
1351
өзге төлемдер: ілеспе төлемдер (айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыздық айыбы, комиссиялар), қате аударылған сомаларды қайтару және қаржы құралдарымен, электрондық ақшамен операциялар бойынша, брокерлік қызмет көрсету, портфельді инвестициялық басқару, сенімгерлік басқару, траст, бірлескен қызмет шарттары бойынша басқа да төлемдер

14. Платежи и (или) переводы денег по собственным счетам и неторговые операции
14.1. по собственным счетам
1411
перевод денег на собственный счет (с собственного счета) в другом банке-резиденте
1412
перевод денег с (на) собственного (собственный) счета (счет) в иностранном банке
1413
снятие наличной иностранной валюты со счета в банке-резиденте
1414
внесение наличной иностранной валюты для пополнения счета в банке-резиденте
1415
покупка уполномоченным банком иностранной валюты от клиента, продажа брокером по поручению клиента иностранной валюты за национальную валюту, за исключением операции, предусмотренной кодом 1419
1416
продажа уполномоченным банком иностранной валюты клиенту, покупка брокером по поручению клиента иностранной валюты за национальную валюту
1417
покупка (продажа) уполномоченным банком иностранной валюты от клиента (клиенту), покупка (продажа) брокером по поручению клиента иностранной валюты за другую иностранную валюту
1418
покупка/продажа иных валютных ценностей
1419
продажа клиентом ранее купленной и неиспользованной в установленные сроки иностранной валюты
14.2. платежи и (или) переводы денег в пользу третьих лиц (государственных органов, других организаций или физических лиц)
1421
безвозмездные переводы денег, безвозмездная финансовая помощь, членские взносы и прочие платежи и (или) переводы денег в пользу третьих лиц
1422
внесение наличной иностранной валюты для пополнения счета третьего лица в банке-резиденте
1423
платежи с использованием платежной карты (если операция иначе не классифицируется)
1424
оплата пошлин, налогов, штрафов, судебных решений и тому подобное
1425
выплата пенсий, заработной платы, командировочных расходов
1426
вознаграждение и комиссии по банковским счетам
14.3. сопутствующие платежи
1431
иные платежи: сопутствующие платежи (штрафы, пени, неустойки, комиссии), возврат ошибочно перечисленных сумм и прочие операции, не включенные в разделы 14.1, 14.2
15. операции с цифровыми активами
1501
операции по покупке цифровых активов
1502
операции по продаже цифровых активов
2. Операции без использования банковских счетов
21. Покупка валютных ценностей от клиентов (за исключением наличной иностранной валюты)
2101
покупка чеков, векселей, других платежных документов

14. Меншік шоттары бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары және сауда-саттық емес операциялар
14.1. меншік шоттар бойынша
1411
басқа резидент-банктегі меншік шотқа (меншік шоттан) ақша аудару
1412
шетелдік банктегі меншік шоттан (меншік шотқа) ақша аудару
1413
резидент-банктегі шоттан қолма-қол шетел валютасын алу
1414
резидент-банктегі шотты толтыру үшін қолма-қол шетел валютасын салу
1415
1419-кодта көзделген операцияны қоспағанда, уәкілетті банктің клиенттен шетел валютасын сатып алуы, брокердің клиенттің тапсырмасы бойынша шетел валютасын ұлттық валютаға сатуы
1416
уәкілетті банктің клиентке шетел валютасын сатуы, брокердің клиенттің тапсырмасы бойынша шетел валютасын ұлттық валютаға сатып алуы
1417
уәкілетті банктің клиенттен (клиентке) шетел валютасын сатып алуы (сатуы), брокердің клиенттің тапсырмасы бойынша шетел валютасын басқа шетел валютасына сатып алуы (сатуы)
1418
өзге валюталық құндылықтарды сатып алу/сату
1419
клиенттің бұрын сатып алған және белгіленген мерзімде пайдаланбаған шетел валютасын сатуы
14.2. үшінші тұлғалардың (мемлекеттік органдардың, басқа ұйымдар мен жеке тұлғалардың) пайдасына төлемдер және (немесе) ақша аударымдары
1421
өтеусіз аударымдар, өтеусіз қаржылай көмек, мүшелік жарналар және үшінші тұлғалардың пайдасына басқа да төлемдер және (немесе) ақша аударымдары
1422
үшінші тұлғаның резидент-банктегі шотын толтыру үшін қолма-қол шетел валютасын салу
1423
төлем картасын пайдалана отырып жүргізілген төлемдер (егер операция басқаша сыныпталмаса)
1424
баждар, салықтар, айыппұлдар, сот шешімдерін және басқаларды төлеу
1425
зейнетақы, жалақы, іссапар шығындарын төлеу
1426
банктік шоттар бойынша сыйақы және комиссиялар
14.3. ілеспе төлемдер
1431
өзге төлемдер: ілеспе төлемдер (айыппұлдар, өсімпұлдар, тұрақсыздық айыбы, комиссиялар), қате аударылған соманы қайтару және 14.1, 14.2-бөлімдерге енгізілмеген басқа да операциялар
15. цифрлық активтермен операциялар
1501
цифрлық активтерді сатып алу операциялары
1502
цифрлық активтерді сату операциялары
2. Банктік шоттарды пайдаланбай жүргізілген операциялар
21. Клиенттерден валюталық құндылықтарды сатып алу (қолма-қол шетел валютасын қоспағанда)
2101
чектерді, вексельдерді және басқа төлем құжаттарын сатып алу

2102
покупка мерных слитков из аффинированного золота и прочих валютных ценностей
22. Продажа валютных ценностей клиентам (за исключением наличной иностранной валюты)
2201
продажа чеков, векселей, других платежных документов
2202
продажа мерных слитков из аффинированного золота и прочих валютных ценностей
23. Платежи и (или) переводы денег без открытия счета
2301
платеж и (или) перевод денег на территории Республики Казахстан

2102
аффинирленген алтыннан жасалған өлшеуіш құймаларды және басқа да валюталық құндылықтарды сатып алу
22. Клиенттерге валюталық құндылықтарды сату (қолма-қол шетел валютасын қоспағанда)
2201
чектерді, вексельдерді және басқа төлем құжаттарын сату
2202
аффинирленген алтыннан жасалған өлшеуіш құймаларды және басқа да валюталық құндылықтарды сату
23. Шот ашпай жүргізілетін төлемдер және (немесе) ақша аударымдары
2301
Қазақстан Республикасының аумағындағы төлем және (немесе) ақша аударымы

2302
платеж и (или) перевод денег, отправленный за пределы Республики Казахстан или полученный из-за рубежа
24. Платежи и (или) переводы денег по собственным счетам уполномоченного банка, являющимся профессиональным участником рынка ценных бумаг
24.1. по собственным счетам
2415
покупка уполномоченным банком, являющимся профессиональным участником рынка ценных бумаг, иностранной валюты по собственным целям за национальную валюту

2302
Қазақстан Республикасынан тыс жіберілген немесе шетелден алынған төлем және (немесе) ақша аударымы
24. Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы болып табылатын уәкілетті банктің меншікті шоттары бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары
24.1. меншік шоттар бойынша
2415
бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы болып табылатын уәкілетті банктің ұлттық валютаға өз мақсаттары бойынша шетел валютасын сатып алуы

2416
продажа уполномоченным банком, являющимся профессиональным участником рынка ценных бумаг, иностранной валюты по собственным целям за национальную валюту
2417
покупка (продажа) уполномоченным банком, являющимся профессиональным участником рынка ценных бумаг, иностранной валюты за другую иностранную валюту
Приложение 9
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 1
к Правилам представления
информации филиалами
(представительствами)
иностранных нефинансовых
организаций, осуществляющими
деятельность в
Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту нахождения филиала (представительства) иностранной нефинансовой организации, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан более одного года
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о филиале (представительстве) иностранной нефинансовой организации
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: VM_BI_1
Периодичность: единовременная, по запросу территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан
Отчетный период: за _________ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиал (представительство) иностранной нефинансовой организации, осуществляющий деятельность в Республике Казахстан более одного года
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня получения запроса территориального филиала Национального Банка Республики Казахстан
БИН: _______________________
Метод сбора: на бумажном носителе
______________________________________________________________________
наименование филиала (представительства) иностранной нефинансовой организации,
осуществляющего деятельность в Республике Казахстан более одного года
(далее – филиал (представительство)
Часть А. "Общая информация"
1. Руководитель _________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
2. Фактический адрес ____________________________________________
телефон ____________ факс _______________ e-mail__________________
3. Информация об иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) на территории Республики Казахстан:
Наименование __________________________________________________
Страна регистрации______________________________________________
Идентификационный номер страны регистрации (при наличии) ________
БИН (при наличии) ______________________________________________

2416
бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы болып табылатын уәкілетті банктің өз мақсаттары бойынша шетел валютасын ұлттық валютаға сатуы
2417
бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы болып табылатын уәкілетті банктің басқа шетел валютасына шетел валютасын сатып алуы (сатуы)
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
9-қосымша
Шетелдік қаржылық емес
ұйымдардың Қазақстан
Республикасында қызметін
жүзеге асыратын
филиалдарының (өкілдіктерінің)
ақпарат ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі) орналасқан орны бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі) туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанының индексі: VM_BI_1
Кезеңділігі: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалының сұратуы бойынша, біржолғы
Есепті кезеңі: _________ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалының сұрау салуын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей
БСН: _______________________
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште
_______________________________________________________________
Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйым филиалының (өкілдігінің) атауы (бұдан әрі – филиал (өкілдік)
А-бөлігі. "Жалпы ақпарат"
1. Басшы _________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
2. Нақты мекенжайы ____________________________________________
телефоны ____________ факсы _______________ e-mail ________________
3. Қазақстан Республикасының аумағында филиал (өкілдік) құрған шетелдік қаржылық емес ұйым туралы ақпарат:
Атауы __________________________________________________
Тіркелген елі ______________________________________________
Тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (бар болса) ________
БСН (бар болса) ______________________________________________

4. Информация об учредителях и (или) акционерах иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) на территории Республики Казахстан, владеющие не менее десятью процентами голосующих акций или голосов участников, или их эквивалента
Наименование
Страна регистрации
Идентификационный номер страны регистрации
(для нерезидента, при наличии), БИН или индивидуальный идентификационный номер (для резидента)
Доля (в процентах) участия в уставном капитале
1
2
3
4
5. Дата учетной регистрации филиала (представительства)_____________
6. Виды деятельности ____________________________________________
_______________________________________________________________
указываются в соответствии с положением о филиале (представительстве)
7. Количество работников _________ из них нерезидентов _____________
Часть Б. Отдельные показатели производственно-финансовой деятельности за __________ год
в миллионах тенге
Код строки
Наименование показателя
Сумма
А
Б
1
1
Часть 1. Товары
х
2
Объем произведенных товаров
3
Объем реализованных товаров
4
Объем приобретенных товаров
5
Часть 2. Услуги
х
6
Объем произведенных услуг
7
Объем реализованных услуг
8
Объем приобретенных услуг
9
Часть 3. Активы (требования)
10
в том числе требования к нерезидентам (за исключением требований к филиалам (представительствам) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан) ((11)+(12)+(13)+(14))
11
требования к иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) на территории Республики Казахстан, ее структурным подразделениям за рубежом
12
дебиторская задолженность других нерезидентов, связанная с поставками товаров (работ, услуг)
13
иностранная валюта в наличной форме и на счетах в иностранных банках
14
иные требования
15
Часть 4. Обязательства
16

4. Қазақстан Республикасының аумағында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымның дауыс беруші акцияларының немесе қатысушылар дауысының кемінде он пайызын немесе оның баламасын иеленетін құрылтайшылары және (немесе) акционерлері туралы ақпарат
Атауы
Тіркелген елі
Тіркеу елінің сәйкестендіру нөмірі
(бейрезидент үшін , болған жағдайда), БСН немесе жеке сәйкестендіру нөмірі (резидент үшін)
Жарғылық капиталға қатысу үлесі (пайызбен)
1
2
3
4
5. Филиалдың (өкілдіктің) есептік тіркелген күні ______________________
6. Қызмет түрлері _______________________________________________
_______________________________________________________________
(филиал (өкілдік) туралы ережеге сәйкес көрсетіледі)
7 Қызметкерлердің саны ______ оның ішінде бейрезиденттер _________
Б-бөлігі. __________ жылғы өндірістік-қаржылық қызметтің жекелеген көрсеткіштері
миллион теңгемен
Жол коды
Көрсеткіштің атауы
Сомасы
А
Б
1
1
1-бөлік. Тауарлар
х
2
Өндірілген тауарлар көлемі
3
Өткізілген тауарлар көлемі
4
Сатып алынған тауарлар көлемі
5
2-бөлік. Көрсетілетін қызметтер
х
6
Өндірілген қызметтер көлемі
7
Өткізілген қызметтер көлемі
8
Сатып алынған қызметтер көлемі
9
3-бөлік. Активтер (талаптар)
10
оның ішінде бейрезиденттерге қойылатын талаптар (Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржылық және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарына (өкілдіктеріне)
қойылатын талаптарды қоспағанда) ((11)+(12)+(13)+(14))
11
Қазақстан Республикасының аумағында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымға, оның шетелдегі құрылымдық бөлімшелеріне талаптар
12
басқа бейрезиденттердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) жеткізумен байланысты дебиторлық берешегі
13
қолма-қол нысандағы және шетел банктеріндегі шоттардағы шетел валютасы
14
басқа да талаптар
15
4-бөлік. Міндеттемелер
16

в том числе обязательства перед нерезидентами (за исключением обязательств перед филиалами (представительствами) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность на территории Республики Казахстан) ((17)+(18)+(19)+(20))
17
обязательства перед иностранной нефинансовой организацией, создавшей филиал (представительство) на территории Республики Казахстан, ее структурными подразделениями за рубежом
18
финансовые займы от других нерезидентов
19
кредиторская задолженность перед другими нерезидентами, связанная с поставками товаров (работ, услуг)
20
иные обязательства
21
Часть 5. Чистая прибыль (убыток) после уплаты налогов
Наименование ________________________ Адрес ________________________
Телефон ____________________________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________________________
Исполнитель____________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о филиале (представительстве) иностранной нефинансовой организации".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о филиале
(представительстве)
иностранной нефинансовой
организации"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной основе
Отчет о филиале (представительстве) иностранной нефинансовой организации
(индекс – VM_BI_1, периодичность – единовременная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о филиале (представительстве) иностранной нефинансовой организации" (далее – Форма).
2. Форму подписывает первый руководитель (в период его отсутствия – лицо, его замещающее).
3. Форма представляется на бумажном носителе.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Для заполнения Формы используются следующие понятия:
1) страна регистрации – страна регистрации юридического лица, филиала (представительства) юридического лица или страна постоянного проживания физического лица, в том числе на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства;

оның ішінде бейрезиденттер алдындағы міндеттемелер (Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржылық және қаржылық емес ұйымдардың филиалдары (өкілдіктері) алдындағы міндеттемелерді қоспағанда) ((17)+(18)+(19)+(20))
17
Қазақстан Республикасының аумағында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымның, оның шетелдегі құрылымдық бөлімшелері алдындағы міндеттемелер
18
басқа бейрезиденттерден қаржылай қарыздар
19
басқа бейрезиденттер алдындағы тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) жеткізумен байланысты кредиторлық берешек
20
басқа да міндеттемелер
21
5-бөлік. Салықтарды төлегеннен кейінгі таза пайда (шығын)
Атауы __________________ Мекенжайы ____________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы___________________________________
Орындаушы_______________________________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________ _________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Шетелдік қаржылық емес
ұйымның филиалы (өкілдігі)
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі) туралы есеп (индексі – VM_BI_1, кезеңділігі – біржолғы) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам) қол қояды.
3. Нысан қағаз жеткізгіште ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанды толтыру үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тіркелген елі – заңды тұлғаны, заңды тұлғаның филиалын (өкілдігін) тіркеген ел немесе жеке тұлғаның тұрақты тұратын елі, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген азаматтығы немесе құқығы негізінде тұрақты тұратын елі;

2) идентификационный номер страны регистрации – уникальный идентификационный номер иностранного государства, формируемый для физического лица или юридического лица в соответствии с законодательством страны регистрации.
5. В части А Формы по "Стране регистрации" указывается двухбуквенный код страны согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
6. В части Б Формы отражаются результаты операций филиала (представительства) в миллионах тенге.
7. Показатели разделов 1, 2 и 5 отражаются по итогам года:
в строке с кодом 4 указывается объем приобретенных товаров, который включает затраты на сырье и материалы, комплектующие изделия, полуфабрикаты, вспомогательные материалы, топливо и энергию;
в строке с кодом 8 указывается объем приобретенных услуг, который включает услуги производственного и непроизводственного характера, выполненные сторонними организациями.
8. Показатели разделов 3 и 4 отражаются по состоянию на конец года:
в строке с кодом 9 указывается общая сумма активов (требований) из раздела "Активы" бухгалтерского баланса филиала (представительства);
в строке с кодом 10 указывается сумма требований к нерезидентам (за исключением требований к филиалам (представительствам) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан);
в строке с кодом 15 указывается общая сумма обязательств из раздела "Обязательства" бухгалтерского баланса филиала (представительства);
в строке с кодом 16 указывается сумма обязательств перед нерезидентами (за исключением обязательств перед филиалами (представительствами) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность на территории Республики Казахстан).
9. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 10
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам представления
информации филиалами
(представительствами)
иностранных нефинансовых
организаций, осуществляющими
деятельность в
Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту нахождения филиала (представительства) иностранной нефинансовой организации, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан более одного года
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о проектах, осуществляемых в Республике Казахстан
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: VM_P_2
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: за __________ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиал (представительство) иностранной нефинансовой организации, включенный в список филиалов (представительств), формируемый в соответствии с пунктом 5 Правил представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан, который является оператором по соглашению о разделе продукции
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 5 (пятого) апреля (включительно) текущего года
БИН: _______________________
Метод сбора: на бумажном носителе либо в электронном виде
_________________________________________________________________________
наименование филиала (представительства) иностранной нефинансовой
организации, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан
более одного года (далее – филиал (представительство)
Часть 1. Строительство объектов
Наименование объекта
Место нахождения объекта
Заказчик
Сроки действия проекта
Наименование
БИН (Индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) (при наличии)
дата начала
дата окончания
А
1
2
3
4
5
6
Часть 2. Выполнение работ (оказание услуг)
Наименование выполненных работ (оказанных услуг)
Место реализации проекта
Заказчик
Сроки действия проекта
Наименование
БИН (ИИН) (при наличии)
дата начала
дата окончания
А
1
2
3
4
5
6
Часть 3. Подрядчики и субподрядчики
Наименование подрядчика (субподрядчика)
БИН (ИИН) (при наличии)
Страна регистрации
Идентификационный номер страны регистрации (при наличии)
Наименование выполненных работ (оказанных услуг)
А
1
2
3
4
5
Наименование ________________________ Адрес ________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель____________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о проектах, осуществляемых в Республике Казахстан".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о проектах,
осуществляемых в Республике
Казахстан"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной основе
Отчет о проектах, осуществляемых в Республике Казахстан
(индекс - VM_P_2, периодичность - ежегодная)

2) тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі – жеке тұлға немесе заңды тұлға үшін тіркеген елінің заңнамасына сәйкес қалыптасатын шет мемлекеттің бірегей сәйкестендіру нөмірі.
5. Нысанның А бөлігінде "Тіркелген елі" бойынша "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес елдің екі әріптік коды көрсетіледі.
6. Нысанның Б бөлігінде филиал (өкілдік) операцияларының нәтижелері миллион теңгемен көрсетіледі.
7. 1, 2 және 5-бөлімдердің көрсеткіштері жылдың қорытындылары бойынша көрсетіледі:
4-коды бар жолда шикізат пен материалдарға, жинақталатын бұйымдарға, жартылай фабрикаттарға, қосалқы материалдарға, отын мен энергияға жұмсалған шығын қамтылатын сатып алынған тауарлардың көлемі көрсетіледі;
8-коды бар жолда бөгде ұйымдар орындаған өндірістік және өндірістік емес сипаттағы қызметтер қамтылатын сатып алынған қызметтердің көлемі көрсетіледі.
8. 3 және 4-бөлімдердің көрсеткіштері жыл соңындағы жағдай бойынша көрсетіледі:
9-коды бар жолда филиалдың (өкілдіктің) бухгалтерлік балансының "Активтер" бөлімінен активтердің (талаптардың) жалпы сомасы көрсетіледі;
10-коды бар жолда бейрезиденттерге қойылатын талаптар сомасы көрсетіледі (Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржылық және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарына (өкілдіктеріне) қойылатын талаптарды қоспағанда);
15-коды бар жолда филиалдың (өкілдіктің) бухгалтерлік балансының "Міндеттемелер" бөлімінен міндеттемелердің жалпы сомасы көрсетіледі;
16-коды бар жолда бейрезиденттер алдындағы міндеттемелер сомасы көрсетіледі (Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржылық және қаржылық емес ұйымдардың филиалдары (өкілдіктері) алдындағы міндеттемелерді қоспағанда).
9. Есепті кезең үшін ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәнмен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
10-қосымша
Шетелдік қаржылық емес
ұйымдардың Қазақстан
Республикасында қызметін
жүзеге асыратын
филиалдарының (өкілдіктерінің)
ақпарат ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйым филиалының (өкілдігінің) орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Қазақстан Республикасында жүзеге асырылатын жобалар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: VM_P_2
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезеңі: __________ жыл үшін
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: өнімді бөлу туралы келісім бойынша оператор болып табылатын, Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидаларының 5-тармағына сәйкес қалыптастырылатын филиалдардың (өкілдіктердің) тізіміне енгізілген шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: ағымдағы жылғы 5 (бесінші) сәуір (қоса алғанда)
БСН: _______________________
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште не электрондық түрде
________________________________________________________________
Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйым филиалының (өкілдігінің) (бұдан әрі – филиал (өкілдік) атауы
1-бөлік. Объектілердің құрылысы
Объектінің атауы
Объектінің орналасқан жері
Тапсырыс беруші
Жобаның қолданылу мерзімі
Атауы
БСН (Жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) (ол болған жағдайда)
басталу күні
аяқталукүні
А
1
2
3
4
5
6
2-бөлік. Жұмысты орындау (қызмет көрсету)
Орындалған жұмыстың (көрсетілген қызметтің) атауы
Жобаны іске асыру орны
Тапсырыс беруші
Жобаның қолданылу мерзімі
Атауы
БСН (ЖСН) ( ол болған жағдайда )
басталу күні
аяқталу күні
А
1
2
3
4
5
6
3-бөлік. Мердігерлер және қосалқы мердігерлер
Мердігердің (қосалқы мердігердің) атауы
БСН (ЖСН) (ол болған жағдайда)
Тіркелген елі
Тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (ол болған жағдайда)
Орындалған жұмыстың (көрсетілген қызметтің) атауы
А
1
2
3
4
5
Атауы ________________________ Мекенжайы______________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндеттерін атқаратын адам
__________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қазақстан Республикасында жүзеге асырылатын жобалар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қазақстан Республикасында
жүзеге асырылатын жобалар
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Қазақстан Республикасында жүзеге асырылатын жобалар туралы есеп (индексі – VM_P_2, кезеңділігі – жыл сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о проектах, осуществляемых в Республике Казахстан" (далее – Форма).
2. Форму подписывают первый руководитель (в период его отсутствия - лицо, его замещающее) и исполнитель.
3. Форма представляется на бумажном носителе либо в электронном виде.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Для заполнения Формы используются следующие понятия:
1) проект – совокупность выполняемых работ (оказываемых услуг) по договору, заключенному между заказчиком и исполнителем (подрядчиком и субподрядчиком);
2) страна регистрации – страна регистрации юридического лица, филиала (представительства) юридического лица или страна постоянного проживания физического лица, в том числе на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства;
3) идентификационный номер страны регистрации – уникальный идентификационный номер иностранного государства, формируемый для физического лица или юридического лица в соответствии с законодательством страны регистрации.
5. В Форме отражается информация о проектах, осуществляемых в отчетном периоде в Республике Казахстан, с участием филиала (представительства).
6. В части 1 отражается информация о строительных услугах, оказываемых в отчетном периоде на территории Республики Казахстан.
7. В части 2 отражается информация о выполняемых работах (оказываемых услугах), осуществляемых в отчетном периоде в Республике Казахстан, которые не отражены в части 1.
8. В части 3 отражается информация о подрядчиках или субподрядчиках, привлекаемых в отчетном периоде для выполнения работ, указанных в части 2, и для оказания услуг, указанных в частях 1 и 2.
В графе 3 "Страна регистрации" указывается двухбуквенный код страны согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
9. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
10. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после установленного пунктом 7 Правил представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан, срока представления.
Приложение 11
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 3
к Правилам представления
информации филиалами
(представительствами)
иностранных нефинансовых
организаций, осуществляющими
деятельность в
Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту нахождения филиала (представительства) иностранной нефинансовой организации, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан более одного года
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о реализации проектов в Республике Казахстан
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: VM_PR_3
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: за _____ квартал 20____ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиал (представительство) иностранной нефинансовой организации, включенный в список филиалов (представительств), формируемый в соответствии с пунктом 5 Правил представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 20 (двадцатого) числа (включительно) первого месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: на бумажном носителе либо в электронном виде
_____________________________________________________________________
наименование филиала (представительства) иностранной нефинансовой
организации, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан более
одного года (далее – филиал (представительство)
Часть 1. Приобретение и реализация товаров
в тысячах долларов Соединенных
Штатов Америки (далее – США)
Код строки
Наименование показателя
Стоимость
А
Б
1
10
Оборудование, полученное от иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, от ее структурных подразделений за рубежом
11
Другие товары, полученные от иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, от ее структурных подразделений за рубежом
12
Оборудование и другие товары, полученные от ее структурных подразделений в Казахстане
13
Приобретение оборудования и других товаров у нерезидентов из группы инвесторов (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан)
14
Приобретение оборудования и других товаров у иных нерезидентов (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан)
15
Оборудование, отправленное иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, ее структурным подразделениям за рубежом
16
Другие товары, отправленные иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, ее структурным подразделениям за рубежом
17
Оборудование и другие товары, отправленные ее структурным подразделениям в Казахстане
18
Реализация оборудования и других товаров нерезидентам из группы инвесторов (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан)
19
Реализация оборудования и других товаров иным нерезидентам (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан)
Часть 2. Оказание услуг нерезидентам (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан)
в тысячах долларов США
Описание операции
Код вида услуг
Заказчик
Сумма
наименование
страна регистрации
БИН
(при наличии)
идентификационный номер страны регистрации (при наличии)
А
1
2
3
4
5
6
7
Итого:
Часть 3. Приобретение услуг у нерезидентов (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан)
в тысячах долларов США
Описание операции
Код вида услуг
Исполнитель
Сумма
наименование
страна регистрации
БИН (при наличии)
идентификационный номер страны регистрации (при наличии)
А
1
2
3
4
5
6
7
Итого:
Часть 4. Оплата труда
в тысячах долларов США
Код строки
Наименование показателя
Сумма
А
Б
1
1
Заработная плата, выплаченная работникам-нерезидентам
в том числе по странам регистрации:
Часть 5. Отдельные финансовые показатели
в тысячах долларов США
Код строки
Наименование показателя
Всего
В том числе по странам регистрации
А
Б
1
2

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасында жүзеге асырылатын жобалар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам) және орындаушы қол қояды.
3. Нысан қағаз жеткізгіште не электрондық түрде ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанды толтыру үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жоба – тапсырыс беруші мен орындаушы (мердігер және қосалқы мердігер) арасында жасалған шарт бойынша орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) жиынтығы;
2) тіркелген елі – заңды тұлғаны, заңды тұлғаның филиалын (өкілдігін) тіркеген елі немесе жеке тұлғаның тұрақты тұратын елі, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген азаматтығы немесе құқығы негізінде тұрақты тұратын елі;
3) тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі – жеке тұлға немесе заңды тұлға үшін тіркеген елінің заңнамасына сәйкес қалыптасатын шет мемлекеттің бірегей сәйкестендіру нөмірі.
5. Нысанда Қазақстан Республикасында филиалдың (өкілдіктің) қатысуымен есепті кезеңде жүзеге асырылатын жобалар туралы ақпарат көрсетіледі.
6. 1-бөлікте Қазақстан Республикасының аумағында есепті кезеңде көрсетілетін құрылыс қызметтері туралы ақпарат көрсетіледі.
7. 2-бөлікте Қазақстан Республикасында есепті кезеңде жүзеге асырылатын, 1-бөлікте көрсетілмеген орындалатын жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) туралы ақпарат көрсетіледі.
8. 3-бөлікте 2-бөлікте көрсетілген жұмыстарды орындау үшін және 1 және 2-бөліктерде көрсетілген қызметтерді көрсету үшін есепті кезеңде тартылатын мердігерлер немесе қосалқы мердігерлер туралы ақпарат көрсетіледі.
"Тіркелген елі" деген 3-бағанда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес елдің екі әріптік коды көрсетіледі.
9. Есепті кезең үшін ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәнмен ұсынылады.
10. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидаларының 7-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
11-қосымша
Шетелдік қаржылық емес
ұйымдардың Қазақстан
Республикасында қызметін
жүзеге асыратын
филиалдарының (өкілдіктерінің)
ақпарат ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйым филиалының (өкілдігінің) орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Қазақстан Республикасында жобаларды іске асыру туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: VM_PR_3
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы ________ тоқсан үшін
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидаларының 5-тармағына сәйкес қалыптастырылатын филиалдардың (өкілдіктердің) тізіміне енгізілген шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі бірінші айдың 20 (жиырмасына) (қоса алғанда) дейін
БСН: _______________________
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште не электрондық түрде
__________________________________________________________________
Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйым филиалының (өкілдігінің) (бұдан әрі – филиал (өкілдік) атауы
1-бөлік. Тауарларды сатып алу және өткізу
мың Америка Құрама Штаттарының
(бұдан әрі – АҚШ) долларымен
Жол коды
Көрсеткіштің атауы
Құны
А
Б
1
10
Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымнан, оның шетелдегі құрылымдық бөлімшелерінен алынған жабдық
11
Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымнан, оның шетелдегі құрылымдық бөлімшелерінен алынған басқа тауарлар
12
Оның Қазақстан Республикасындағы құрылымдық бөлімшелерінен алынған жабдық және басқа тауарлар
13
Инвесторлар тобындағы бейрезиденттерден (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) жабдық және басқа тауарлар сатып алу
14
Өзге бейрезиденттерден (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) жабдық және басқа тауарлар сатып алу
15
Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымға, оның шетелдегі құрылымдық бөлімшелеріне жіберілген жабдық
16
Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымға, оның шетелдегі құрылымдық бөлімшелеріне жіберілген басқа тауарлар
17
Оның Қазақстандағы құрылымдық бөлімшелеріне жіберілген жабдық және басқа тауарлар
18
Инвесторлар тобындағы бейрезиденттерге (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) жабдықты және басқа тауарларды өткізу
19
Өзге бейрезиденттерге (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) жабдықты және басқа тауарларды өткізу
2-бөлік. Бейрезиденттерге (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) қызмет көрсету
мың АҚШ долларымен
Операцияның сипаты
Қызмет түрінің коды
Тапсырыс беруші
Сомасы
атауы
тіркелген елі
БСН
(ол болған жағдайда)
тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (ол болған жағдайда)
А
1
2
3
4
5
6
7
Жиынтығы:
3-бөлік. Бейрезиденттерден (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) қызметін сатып алу
мың АҚШ долларымен
Операцияның сипаты
Қызмет түрінің коды
Орындаушы
Сомасы
атауы
тіркелген елі
БСН
(ол болған жағдайда)
тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (ол болған жағдайда)
А
1
2
3
4
5
6
7
Жиынтығы:
4-бөлік. Еңбекақы төлеу
мың АҚШ долларымен
Жол коды
Көрсеткіштің атауы
Сомасы
А
Б
1
1
Бейрезидент-қызметкерлерге төленген жалақы
оның ішінде тіркелген елдер бойынша:
5-бөлік. Жекелеген қаржы көрсеткіштері
мың АҚШ долларымен
Жол коды
Көрсеткіштің атауы
Барлығы
Оның ішінде тіркелген елдер бойынша
А
Б
1
2

Часть 5.1. Активы (требования) филиала (представительства) на конец отчетного периода
10
Всего активов
Х
Х
из них:
Х
Х
Х
11
Требования к иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, к ее структурным подразделениям за рубежом
12
Требования к нерезидентам из группы инвесторов (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан)
13
Требования к иным нерезидентам (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан)
Часть 5.2. Обязательства филиала (представительства) на конец отчетного периода
20
Всего обязательств
Х
Х
из них:
Х
Х
Х
21
Обязательства перед иностранной нефинансовой организацией, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, ее структурными подразделениями за рубежом
22
Обязательства перед нерезидентами из группы инвесторов (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан)
23
Обязательства перед иными нерезидентами (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан)
Часть 5.3. Доход филиала (представительства) за отчетный период
30
Чистый доход (убыток), полученный от деятельности филиала (представительства)
Х
Х
31
из них чистый доход (убыток), полученный от изменения курса валют
Х
Х
32
Налоги, уплаченные в бюджет Республики Казахстан
Х
Х
33
Доход от деятельности филиала (представительства), выплаченный иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан
Х
Х
34
из них перечисленный на счета иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан ((35)+(36)+(37))
Х
Х
35
филиалом (представительством)
Х
Х
36
заказчиками-резидентами
Х
Х
37
заказчиками-нерезидентами
Часть 6. Финансирование филиала (представительства)
в тысячах долларов США
Код строки
Наименование показателя
Сумма
10
Финансирование, предоставленное иностранной нефинансовой организацией, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, за отчетный период
20
Возврат финансирования, предоставленного иностранной нефинансовой организацией, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан
Наименование _____________________ Адрес _______________________
Телефон________________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Исполнитель ________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о реализации проектов в Республике Казахстан".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о реализации проектов в
Республике Казахстан"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о реализации проектов в Республике Казахстан
(индекс - VM_PR_3, периодичность - ежеквартальная)

5.1-бөлік. Филиалдың (өкілдіктің) есепті кезеңнің соңындағы активтері (талаптары)
10
Барлық активтер
Х
Х
оның ішінде:
Х
Х
Х
11
Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымға, оның шетелдегі құрылымдық бөлімшелеріне қойылатын талаптар
12
Инвесторлар тобындағы бейрезиденттерге (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) қойылатын талаптар
13
Өзге бейрезиденттерге (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) қойылатын талаптар
5.2-бөлік. Филиалдың (өкілдіктің) есепті кезеңнің соңындағы міндеттемелері
20
Барлық міндеттемелер
Х
Х
оның:
Х
Х
Х
21
Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйым, оның шетелдегі құрылымдық бөлімшелері алдындағы міндеттемелер
22
Инвесторлар тобындағы бейрезиденттер (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) алдындағы міндеттемелер
23
Өзге бейрезиденттер (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) алдындағы міндеттемелер
5.3-бөлік. Филиалдың (өкілдіктің) есепті кезеңдегі кірісі
30
Филиал (өкілдік) қызметінен алынған таза кіріс (шығын)
Х
Х
31
оның ішінде валюта бағамының өзгеруінен алынған таза кіріс (шығын)
32
Қазақстан Республикасының бюджетіне төленген салықтар
Х
Х
33
Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымға төленген филиал (өкілдік) қызметінен кіріс
Х
Х
34
оның ішінде Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымның шотына аударылғаны ((35)+(36)+(37))
Х
Х
35
филиал (өкілдік)
Х
Х
36
резидент-тапсырыс берушілер
Х
Х
37
бейрезидент-тапсырыс берушілер
6-бөлік. Филиалды (өкілдікті) қаржыландыру
мың АҚШ долларымен
Жол коды
Көрсеткіш атауы
Сомасы
10
Есепті кезеңде Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйым берген қаржыландыру
20
Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйым ұсынған қаржыландыруды қайтару
Атауы ________________________ Мекенжайы______________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бас бухгалтер немесе оның міндеттерін атқаратын адам
__________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қазақстан Республикасында жобаларды іске асыру туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қазақстан Республикасында
жобаларды іске асыру туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Қазақстан Республикасында жобаларды іске асыру туралы есеп (индексі – VM_PR_3, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о реализации проектов в Республике Казахстан" (далее – Форма).
2. Форму подписывают главный бухгалтер (в период его отсутствия – лицо, его замещающее), исполнитель.
3. Форма представляется на бумажном носителе либо в электронном виде.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Для заполнения Формы используются следующие понятия:
1) косвенный инвестор – непосредственный инвестор непосредственного инвестора;
2) проект – совокупность выполняемых работ (оказываемых услуг) по договору, заключенному между заказчиком и исполнителем (подрядчиком и субподрядчиком);
3) группа инвесторов – непосредственные инвесторы, косвенные инвесторы, сестринские организации иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан;
4) непосредственный инвестор – учредитель и (или) акционер иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, владеющий не менее десятью процентами голосующих акций или голосов участников, или их эквивалента;
5) страна регистрации – страна регистрации юридического лица, филиала (представительства) юридического лица или страна постоянного проживания физического лица, в том числе на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства;
6) идентификационный номер страны регистрации – уникальный идентификационный номер иностранного государства, формируемый для физического лица или юридического лица в соответствии с законодательством страны регистрации.
5. В Форме отражаются отчетные данные о ходе реализации в отчетном периоде проектов на территории Республики Казахстан с участием филиала (представительства).
Филиал (представительство), который является оператором по соглашению о разделе продукции, заполняет часть 1 Формы.
6. Все показатели Формы отражаются в тысячах долларов США, в целых числах. Если валюта операции и показателя отличается от доллара США, эквивалент суммы рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день проведения операции.
7. Операции по товарам (работам, услугам) отражаются по сроку их осуществления фактической поставки товаров (фактического выполнения работ, оказания услуг), а не по времени фактической оплаты. Датой фактического выполнения работ (оказания услуг) считается дата подписания акта приемки выполненных работ (оказанных услуг). Если договором не предусмотрено составление актов приемки выполненных работ (оказанных услуг), датой выполнения работ (оказания услуг) считается дата выставления счета-фактуры (инвойса).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасында жобаларды іске асыру туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанға бас бухгалтер (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), орындаушы қол қояды.
3. Нысан қағаз жеткізгіште не электрондық түрде ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанды толтыру үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жанама инвестор – тікелей инвестордың тікелей инвесторы;
2) жоба – тапсырыс беруші мен орындаушы (мердігер және қосалқы мердігер) арасында жасалған шарт бойынша орындалатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) жиынтығы;
3) инвесторлар тобы – Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымның тікелей инвесторлары, жанама инвесторлары, тел ұйымдары;
4) тікелей инвестор – Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымның дауыс беретін акциялардың немесе қатысушылар дауыстарының немесе олардың баламасының кемінде он пайызын иеленетін құрылтайшысы және (немесе) акционері;
5) тіркелген елі – заңды тұлғаны, заңды тұлғаның филиалын (өкілдігін) тіркеген ел немесе жеке тұлғаның тұрақты тұратын елі, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген азаматтығы немесе құқығы негізінде тұрақты тұратын елі;
6) тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі – жеке тұлға немесе заңды тұлға үшін тіркеген елінің заңнамасына сәйкес қалыптасатын шет мемлекеттің бірегей сәйкестендіру нөмірі.
5. Нысанда есепті кезеңдегі Қазақстан Республикасының аумағында филиалдың (өкілдіктің) қатысуымен есепті кезеңде жобалардың іске асырылуы туралы есептік деректер көрсетіледі.
Өнімді бөлу туралы келісім бойынша оператор болып табылатын филиал (өкілдік) Нысанның 1-бөлігін толтырады.
6. Нысанның барлық көрсеткіштері мың АҚШ долларымен, бүтін санмен көрсетіледі. Егер операция мен көрсеткіш валютасы АҚШ долларынан өзгеше болса, соманың баламасы валюталарды айырбастаудың операция жүргізілген күнгі нарықтық бағамы пайдаланыла отырып есептеледі.
7. Тауарлар (жұмыстар, қызметтер) бойынша операциялар нақты ақы төлеу уақыты бойынша емес, тауарларды нақты жеткізу (жұмыстарды нақты орындау, қызметтерді нақты көрсету) мерзімі бойынша көрсетіледі. Орындалған жұмыстарды (көрсетілген қызметтерді) қабылдау актісіне қол қойылған күн жұмыстарды нақты орындау (қызметтер көрсету) күні болып саналады. Егер шартта орындалған жұмыстарды (көрсетілген қызметтерді) қабылдау актісін жасау көзделмесе, шот-фактура (инвойс) ұсынылған күн жұмыстарды орындау (қызмет көрсету) күні болып саналады.

8. В части 1 отражается информация о приобретении и реализации товаров в рамках реализации проектов.
9. В части 2 отражается информация о выполнении работ (оказании услуг) нерезидентам (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан) в рамках реализации проектов.
10. В части 3 отражается информация о выполненных работах (оказанных услугах) нерезидентами (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан) для реализации проектов.
11. В частях 2 и 3:
в графе 1 отражается описание совершенной операции по оказанным услугам согласно актам приемки оказанных услуг или назначению платежа в счетах-фактурах;
в графе 2 проставляется код вида оказанных услуг в соответствии с таблицей 1;
в графе 3 указывается наименование заказчика (исполнителя);
в графе 4 указывается страна заказчика (исполнителя);
в графе 5 указывается БИН (при наличии) заказчика (исполнителя);
в графе 6 указывается идентификационный номер страны регистрации (при наличии) заказчика (исполнителя);
в графе 7 указывается сумма операции в тысячах долларов США.
12. В части 4 отражается начисленная за отчетный период заработная плата работников-нерезидентов в денежной и натуральной форме. В графе 3 указывается сумма в тысячах долларов США согласно наименованию показателя (строки 50 и 60). К работникам-нерезидентам относятся иностранные работники, нанятые на работу на срок менее года, и иностранные работники, привлеченные на работу вахтовым методом. Заработная плата в натуральной форме состоит из выплат в форме товаров и услуг, таких как питание, жилье, транспортные средства, бесплатный проезд, перевозка на работу и с работы, услуги спортивных центров и домов отдыха, опционы на акции.
13. В части 5 отражается показатели из финансовой отчетности филиала (представительства).

8. 1-бөлікте жобаларды іске асыру шеңберінде тауарларды сатып алу және өткізу туралы ақпарат көрсетіледі.
9. 2-бөлікте жобаларды іске асыру шеңберінде (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) бейрезиденттерге жұмыстарды орындау (қызметтер көрсету) туралы ақпарат көрсетіледі.
10. 3-бөлікте жобаларды іске асыру шеңберінде бейрезиденттер (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) орындаған жұмыстар (көрсеткен қызметтер) туралы ақпарат көрсетіледі.
11. 2 және 3-бөліктерде:
1-бағанда көрсетілген қызметтерді қабылдау актілеріне сәйкес көрсетілетін қызметтер немесе шот-фактуралардағы төлем мақсаты бойынша жасалған операцияның сипаты көрсетіледі;
2-бағанда көрсетілген қызметтер түрінің коды 1-кестеге сәйкес қойылады;
3-бағанда тапсырыс берушінің (орындаушының) атауы көрсетіледі;
4-бағанда тапсырыс берушінің (орындаушының) елі көрсетіледі;
5-бағанда тапсырыс берушінің (орындаушының) БСН (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
6-бағанда тапсырыс берушінің (орындаушының) тіркелген елінің сәйкестендіру нөмірі (ол болған жағдайда) көрсетіледі;
7-бағанда операция сомасы мың АҚШ долларымен көрсетіледі.
12. 4-бөлікте бейрезидент-қызметкерлердің есепті кезеңде ақшалай және заттай нысанда есептелген жалақысы көрсетіледі. 3-бағанда сомасы көрсеткіштің атауына сәйкес мың АҚШ долларымен көрсетіледі (50 және 60-жолдар). Бейрезидент-қызметкерлерге жұмысқа бір жылдан аз мерзімге жалданған шетелдік қызметкерлер және вахталық әдіспен жұмысқа тартылған шетелдік қызметкерлер жатады. Заттай нысандағы жалақы тағам, баспана, көлік құралдары, тегін жол жүру, жұмысқа және жұмыстан кері тасымалдау, спорт орталықтары мен демалыс үйлерінің қызметтері, акцияларға опциондар сияқты тауарлар мен көрсетілетін қызметтер нысанындағы төлемдерден тұрады.
13. 5-бөлікте филиалдың (өкілдіктің) қаржылық есептілігіндегі көрсеткіштер көрсетіледі.

14. В части 5.1 отражается информация из раздела "Активы", в части 5.2 – информация из раздела "Обязательства" бухгалтерского баланса филиала (представительства): общая (строки с кодами 10 и 20) и по отношению к различным типам партнеров:
к иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, и к ее структурным подразделениям за рубежом,
к нерезидентам из группы инвесторов (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан),
к иным нерезидентам (за исключением филиалов (представительств) иностранных финансовых и нефинансовых организаций, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан).
Требования, обязательства включают в себя требования, обязательства по финансовым займам, по экспорту (импорту) товаров (работ, услуг), иным операциям.

14. 5.1-бөлікте филиалдың (өкілдіктің) бухгалтерлік балансының "Активтер" бөлімінен ақпарат, 5.2-бөлікте "Міндеттемелер" бөлімінен ақпарат жалпы (10 мен 20-кодтары бар жолдар) және әріптестердің әр алуан түрлеріне:
Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымға және оның шетелдегі құрылымдық бөлімшелеріне,
инвесторлар тобындағы бейрезиденттерге (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда),
өзге бейрезиденттерге (Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шетелдік қаржы және қаржылық емес ұйымдардың филиалдарын (өкілдіктерін) қоспағанда) қатынасы бойынша көрсетіледі.
Талаптарға, міндеттемелерге қаржылық қарыздар бойынша, тауарлар (жұмыстар, қызметтер) экспорты (импорты) бойынша және өзге операциялар бойынша талаптар, міндеттемелер кіреді.

15. В строках с кодами 30 и 31 отражается информация из отчета о доходах (расходах) филиала (представительства).
В строках с кодами 35 и 36 отражается доход филиала (представительства) по реализуемым проектам, перечисленный заказчиками проекта на счета иностранной нефинансовой организации, минуя счета филиала (представительства) в иностранных и (или) в уполномоченных банках.
16. В целях заполнения части 5 для конвертации используются курсы обмена валют, применяемые при формировании финансовой отчетности. При этом для конвертации доходов используются средневзвешенные курсы за отчетный период, для остатков на конец отчетного периода - курсы на соответствующую дату.

15. 30 және 31-кодтары бар жолда филиалдың (өкілдіктің) кірісі (шығысы) туралы есептен ақпарат көрсетіледі.
35 және 36-кодтары бар жолдарда іске асырылатын жобалар бойынша, жобаның тапсырыс берушілері филиалдың (өкілдіктің) шетелдік және (немесе) уәкілетті банктердегі шотын ескермей, шетелдік қаржылық емес ұйымның шотына аударған филиалдың (өкілдіктің) кірісі көрсетіледі.
16. 5-бөлікті толтыру мақсатында конвертациялау үшін қаржылық есептілікті қалыптастыру кезінде қолданылатын валюталарды айырбастау бағамы пайдаланылады. Бұл ретте кірісті конвертациялау үшін есепті кезеңдегі орташа өлшемді бағам, есепті кезеңнің соңындағы қалдық үшін тиісті күнгі бағам қолданылады.

17. Отчетные данные отражаются в разбивке по странам регистрации партнеров по внешнеэкономическим операциям. Допускается объединять отчетные данные по нескольким странам и относить их к стране "Другие страны", если объемы операций и позиций (остатков) по каждой отдельной стране не превышают одной тысячи долларов США.
18. В частях 2, 3, 4 и 5 Формы по "Стране регистрации" указывается двухбуквенный код страны согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".

17. Есепті деректер сыртқы экономикалық операциялар бойынша әріптестер тіркелген елдер бойынша бөле отырып көрсетіледі. Егер әрбір жекелеген ел бойынша операциялар мен позициялардың көлемі (қалдықтар) бір мың АҚШ долларынан аспаса, есепті деректерді бірнеше ел бойынша біріктіруге және оларды "Басқа елдер" деген елге жатқызуға жол беріледі.
18. Нысанның 2, 3, 4 және 5-бөліктерінде "Тіркелген елі" бойынша "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес елдің екі әріптік коды көрсетіледі.

19. В части 6 отражаются фактические объемы полученного от иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, и возвращенного ей финансирования за отчетный период.
20. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
21. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после установленного пунктом 7 Правил представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан, срока представления.
Таблица 1
Виды услуг
Виды услуг
Код вида услуг
1.
Строительные услуги охватывают все товары и услуги, которые являются неотделимой частью строительных контрактов, включающих подготовку строительного участка, строительство объектов, монтаж сборных конструкций и оборудования. Включают бурение и постройку водных скважин, и другие строительные услуги, такие как аренда строительного или демонтажного оборудования с оператором, строительный ремонт.

19. 6-бөлікте Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымнан алынған және есепті кезеңде оған қайтарылған қаржыландырудың нақты көлемі көрсетіледі.
20. Есепті кезең үшін ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәнмен ұсынылады.
21. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидаларының 7-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
1-кесте
Қызмет түрі
Қызмет түрі
Қызмет түрінің коды
1.
Құрылыс қызметтерінде құрылыс учаскесін дайындау, объектілер салу, құрастырмалы құрылғылар мен жабдықты құрастыру кіретін құрылыс келісімшарттарының ажырамас бөлігі болып табылатын барлық тауарлар мен көрсетілетін қызметтер қамтылады. Су ұңғымаларын бұрғылау мен салу және салынатын немесе бұзылатын жабдықты операторымен бірге жалдау, құрылыс жөндеу жұмыстары сияқты басқа құрылыс қызметтері кіреді.

200
2.
Финансовые услуги включают комиссионное вознаграждение посредников по финансовым сделкам и, как правило, предоставляются банками и иными финансовыми организациями (за исключением услуг страховых компаний и пенсионных фондов). Включают также другие вспомогательные финансовые услуги (финансовые консультации, управление финансовыми активами, услуги кредитного рейтинга). Вознаграждение по депозитам, кредитам и займам в финансовые услуги не включаются.
201
3.
Страховые услуги охватывают обеспечение различными видами страховых услуг страховыми компаниями, а также дополнительные услуги по страхованию, такие как комиссионные страховых агентов, консультации по страхованию и пенсионному обеспечению.
202
4.
Компьютерные услуги включают: продажу (приобретение) заказного и незаказного (массового производства) программного обеспечения и связанных с этим лицензий; установку технических средств и программного обеспечения; консалтинг в области компьютерной техники и программного обеспечения; ремонт и техническое обслуживание компьютеров и периферийных устройств, обработку данных и их размещение на сервере; покупку и продажу оригиналов и прав собственности на системное и прикладное программное обеспечение. В компьютерные услуги не включаются: плата за лицензии на воспроизводство и (или) распространение программного обеспечения (использование интеллектуальной собственности), неразработанные для конкретного пользователя учебные компьютерные курсы (иные услуги частным лицам).
203
5.
Информационные услуги включают предоставление новостей, фотографий и статей средствам массовой информации; создание, хранение и распространение баз данных; прямую индивидуальную подписку на периодические издания с доставкой по почте и иными способами; услуги библиотек и архивов.
204
6.
Плата за использование интеллектуальной собственности включает плату за пользование правами собственности (такими как патенты, авторские права, торговые марки, технологические процессы, дизайн), а также плату за лицензии на воспроизводство и (или) распространение произведенных оригиналов и прототипов (таких как книги и рукописи, компьютерное программное обеспечение, кинематографические работы, звукозаписи).
205
7.
Операционный лизинг охватывает аренду оборудования без персонала, аренду транспортных средств без экипажа, аренду недвижимости. Исключаются финансовый лизинг, аренда телекоммуникационных линий или мощностей (телекоммуникационные услуги), аренда транспортных средств с экипажем (грузовые или пассажирские перевозки).

200
2.
Қаржылық қызметтерге делдалдардың қаржылық мәмілелер бойынша комиссиялық сыйақылары кіреді және әдетте, оларды банктер және өзге қаржы ұйымдары (сақтандыру компанияларының және зейнетақы қорларының қызметтерін қоспағанда) көрсетеді. Басқа қосалқы қаржылық қызметтер де (қаржылық консультациялар, қаржы активтерін басқару, кредиттік рейтинг қызметтері) кіреді. Депозиттер, кредиттер, және қарыздар бойынша сыйақы қаржылық қызметтерге кірмейді.
201
3.
Сақтандыру қызметтері сақтандыру компанияларының түрлі сақтандыру қызметтерінің түрлерімен қамтамасыз етуін, сондай-ақ сақтандыру агенттерінің комиссиялары, сақтандыру және зейнетақымен қамсыздандыру жөніндегі консультациялар сияқты сақтандыру бойынша қосымша қызметтерді қамтиды.
202
4.
Компьютерлік қызметтерге: тапсырыс берілген және тапсырыс берілмеген (жаппай өндірілетін) бағдарламалық қамтамасыз ету және онымен байланысты лицензияларды сату (сатып алу); техникалық құралдар мен бағдарламалық қамтылымды орнату; компьютерлік техника және бағдарламалық қамтылым саласындағы консалтинг; компьютерлер мен перифериялық құрылғыларды жөндеу және оларға техникалық қызмет көрсету, деректерді өңдеу және оларды серверде орналастыру; жүйелік және қолданбалы бағдарламалық қамтылымға түпнұсқаларды және меншік құқықтарын сатып алу және сату кіреді. Компьютерлік қызметтерге бағдарламалық қамтылымды қалпына келтіруге және (немесе) таратуға лицензияларға ақы төлеу (зияткерлік меншікті пайдалану), нақты пайдаланушы үшін әзірленбеген компьютерлік оқу курстары (жеке тұлғаларға өзге көрсетілетін қызметтер) кірмейді.
203
5.
Ақпараттық қызметтерге бұқаралық ақпарат құралдарына жаңалықтар, фотосуреттер және мақалалар беру; дерекқорларды құру, сақтау және тарату; пошта бойынша және өзге тәсілдермен жеткізілетін мерзімді басылымдарға тікелей жеке жазылу; кітапханалар мен архив қызметтері кіреді.
204
6.
Зияткерлік меншікті пайдаланғаны үшін төленетін ақыға меншік құқықтарын (патенттер, авторлық құқықтар, сауда маркалары, технологиялық процестер, дизайн сияқты) пайдаланғаны үшін ақы, сондай-ақ шығарылған түпнұсқалар мен прототиптерді (кітаптар мен қолжазбалар, компьютерлік бағдарламалық қамтылым, кинематографиялық жұмыстар, дыбыс жазбалары сияқты) шығаруға және (немесе) таратуға арналған лицензия үшін ақы кіреді.
205
7.
Операциялық лизинг жабдықты қызметкерлерсіз жалдауды, көлік құралдарын экипажсыз жалдауды, жылжымайтын мүлікті жалдауды қамтиды. Қаржы лизингі, телекоммуникациялық желілерді немесе қуат көздерін (телекоммуникациялық қызметтер), көлік құралдарын экипажымен жалдау (жүк немесе жолаушылар тасымалдау) кірмейді.

206
8.
Услуги по переработке товаров включают обработку, сборку материальных ресурсов. К данным услугам относятся: переработка сырой нефти, природного газа, металлических руд и концентратов; пошив одежды, сборка электроники и другие виды сборки, за исключением сборки готовых строительных конструкций (строительные услуги).
207
9.
Услуги по ремонту и техническому обслуживанию включают капитальный и текущий ремонт, техническое обслуживание морских и воздушных судов, других транспортных средств, а также других товаров, за исключением строительного ремонта, ремонта компьютеров, ремонта нефтяных и газовых скважин. Исключается чистка и уборка транспортных средств (иные транспортные услуги).
208
10.
Юридические услуги – юридические советы и консультации; предоставление услуг в юридических, судебных и законодательных процессах; оказание оперативной помощи фирмам; подготовка юридической документации; услуги арбитража.
209
11.
Бухгалтерские, аудиторские услуги – консультационные услуги по бухгалтерскому учету, счетоводству, аудиту и налогообложению, составление финансовой отчетности.
210
12.
Услуги по консультации бизнеса и управления охватывают общие управленческие консультации, финансовый менеджмент, кадровый менеджмент, производственный менеджмент и другие управленческие консультации; консультации, руководство и оперативная помощь в вопросах бизнес политики и стратегии; услуги по связям с общественностью. Исключается руководство строительным проектом (строительные услуги).
211
13.
Услуги в области рекламы и изучения конъюнктуры рынка – включают проектирование, создание и маркетинг рекламы посредством рекламных агентств; размещение рекламы в средствах массовой информации, включая покупку и продажу рекламного времени; организация выставок и торговых ярмарок; рекламирование товаров за рубежом; маркетинговые исследования; проведение опросов общественного мнения по различным проблемам.
212
14.
Научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы (НИОКР) охватывают фундаментальные и прикладные исследования в области естественных и гуманитарных наук, опытные разработки новых продуктов и технологий, разработку операционных систем, представляющих собой технические нововведения, а также покупку и продажу результатов НИОКР (таких как патенты, авторские права, технологические процессы).
213
15.
Архитектурные, инженерные и иные технические услуги включают разработку архитектурных и строительных проектов; геологическую разведку и изыскания, картографию; метеорологические услуги; проверку и сертификацию качества продукции, технические испытания и анализы, технический контроль; инженерные консультации и консультации по окружающей среде. Горнодобывающая инженерия отражается в услугах, связанных с добычей полезных ископаемых.

206
8.
Тауарларды қайта өңдеу бойынша қызметтерге материалдық ресурстарды өңдеу, жинау кіреді. Бұл қызметтерге шикі мұнайды, табиғи газды, металл кендерін және концентраттарды қайта өңдеу; киім тігу, дайын құрылыс құрылғыларын жинауды (құрылыс қызметтері) қоспағанда, электроника жинау және жинаудың басқа түрлері жатады.
207
9.
Жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша қызметтерге теңіз және әуе кемелерін, басқа көлік құралдарын, сондай-ақ құрылыс жөндеуді, компьютерлер жөндеуді, мұнай мен газ ұңғымаларын жөндеуді қоспағанда, басқа тауарларды күрделі және ағымдағы жөндеу, техникалық қызмет көрсету кіреді. Көлік құралдарын тазарту мен жинау (басқа да көлік қызметтері) кірмейді.
208
10.
Заң қызметтері – заң кеңестері мен консультациялары; заң, сот және заңнамалық процестерде қызметтер көрсету; фирмаларға жедел көмек көрсету; заң құжаттамасын дайындау; төрелік қызметтері.
209
11.
Бухгалтерлік, аудиторлық қызметтер – бухгалтерлік есеп, есеп жүргізу, аудит және салық салу бойынша консультациялық қызметтер, қаржылық есептілікті жасау.
210
12.
Бизнес және басқару консультациясы бойынша қызметтерге жалпы басқару консультациялары, қаржы менеджменті, кадр менеджменті, өндіріс менеджменті және басқа басқару консультациялары; бизнес саясат және стратегия мәселелеріндегі консультациялар, басшылық және жедел көмек; жұртшылықпен байланыс жөніндегі қызметтер кіреді. Құрылыс жобасын басқару (құрылыс қызметтері) кірмейді.
211
13.
Жарнама және нарық конъюнктурасын зерделеу саласындағы қызметтер – жарнама агенттіктері арқылы жарнама жобалау, жарнама жасау және маркетингі; жарнама уақытын сатып алу мен сатуды қоса алғанда бұқаралық ақпарат құралдарына жарнама орналастыру; көрме және сауда жәрмеңкелерін ұйымдастыру; тауарды шетелде жарнамалау; маркетингтік зерттеулер; әртүрлі мәселелер бойынша қоғамдық пікір сауалнамаларын жүргізу.
212
14.
Ғылыми-зерттеу жұмыстары және тәжірибе-конструкторлық әзірлемелер (ҒЗЖТКӘ) жаратылыстану және гуманитарлық ғылымдар саласындағы іргелі және қолданбалы зерттеулерді, жаңа өнімдер мен технологияларды тәжірибелік әзірлемелерді, техникалық жаңалықтарды білдіретін операциялық жүйелерді әзірлеуді, сондай-ақ ҒЗЖТКӘ нәтижелерін (патенттер, авторлық құқықтар, технологиялық процестер және т.с.с.) сатып алу мен сатуды қамтиды.
213
15.
Сәулет, инженерлік және басқа да техникалық қызметтерге сәулет және құрылыс жобаларын әзірлеу; геологиялық барлау және зерттеу, картография; метеорологиялық қызметтер; өнімнің сапасын тексеру және сертификаттау, техникалық сынау және талдау, техникалық бақылау; инженерлік консультациялар және қоршаған орта бойынша консультациялар кіреді. Кен өндіру инженериясы пайдалы қазбаларды өндіруге байланысты қызметтерде көрсетіледі.

214
16.
Переработка отходов и очистка – переработка радиоактивных и других отходов; очистка загрязненной почвы и сточных вод; очистка загрязнений, включая нефтяные пятна; восстановление горнодобывающих мест; очистительные и санитарные услуги. Также включает все услуги, связанные с очисткой и реставрацией окружающей среды.
215
17.
Услуги, связанные с добычей полезных ископаемых – услуги, связанные с добычей нефти, газа и других полезных ископаемых, включая бурение, постройку буровых вышек, ремонт и демонтаж, цементирование нефтяных и газовых скважин; горнодобывающая инженерия.
216
18.
Обучение и подготовка кадров – профессиональное обучение и повышение квалификации работников. Исключаются оплата за обучение иностранным языкам, обучение в школах, вузах и других (услуги частным лицам).
217
19.
Медицинские услуги – медицинское обслуживание работников, связанное с осуществлением их профессиональной деятельности. Исключается оплата за лечение и санаторное обслуживание (услуги частным лицам).
218
20.
Услуги, связанные с торговлей, включают комиссионное вознаграждение по операциям с товарами и услугами, подлежащее выплате трейдерам, брокерам биржевых товаров, дилерам, аукционистам. Исключаются брокерские услуги по финансовым инструментам (финансовые услуги) и комиссионное вознаграждение агентов, связанное с грузовыми и пассажирскими перевозками (иные транспортные услуги).
219
21.
Иные услуги включают услуги по распределению электроэнергии, воды, газа; подбор кадров, охрану, устный и письменный перевод, фотографические услуги, уборку помещений, организацию питания, риэлторские услуги, издательские услуги, ветеринарные услуги и другие деловые услуги, которые не включены в вышеперечисленные услуги.
220
22.
Грузовые перевозки – услуги транспортных организаций по перевозке грузов.
221
23.
Пассажирские перевозки – услуги транспортных организаций по перевозке пассажиров чартерными рейсами (без приобретения билетов).
222
24.
Вспомогательные транспортные услуги – включают погрузочно-разгрузочные работы, хранение и складирование, упаковку, вспомогательное обслуживание транспортных средств, а также комиссионное вознаграждение агентов, связанное с грузовыми и пассажирскими перевозками. Вспомогательные транспортные услуги не включают стоимость транспортировки (грузовые или пассажирские перевозки).

214
16.
Қалдықтарды қайта өңдеу және тазалау – радиоактивті және басқа қалдықтарды қайта өңдеу; ластанған топырақты және ағынды суды тазалау; мұнай қалдықтарын қоса алғанда ластануды тазалау; кен өндіру орындарын қалпына келтіру; тазалау және санитарлық қызметтер. Сондай-ақ қоршаған ортаны тазалауға және қайта жаңғыртуға байланысты барлық қызметтер кіреді.
215
17.
Пайдалы қазбаларды өндіруге байланысты қызметтер - бұрғылауды, бұрғылау мұнараларын салуды, жөндеуді және бұзуды, мұнай және газ ұңғыларын цементтеуді қоса алғанда мұнай, газ және басқа пайдалы қазбаларды өндіруге байланысты қызметтер; кен өндіру инженериясы.
216
18.
Кадрларды оқыту және даярлау – қызметкерлерді кәсіби оқыту және біліктілігін арттыру. Шет тілдерін оқыту, мектептерде, ЖОО-да және басқа оқыту үшін ақы төлеу (жеке тұлғаларға қызметтер) кірмейді.
217
19.
Медициналық қызметтер – қызметкерлердің кәсіби қызметін жүзеге асыруға байланысты оларға медициналық қызмет көрсету. Емделу және санаторий қызметі үшін ақы төлеу (жеке тұлғаларға қызмет көрсету) кірмейді.
218
20.
Саудамен байланысты қызметтерге трейдерлерге, биржалық тауарлардың брокерлеріне, дилерлерге, аукционшыларға төленуге жататын тауарлармен және көрсетілетін қызметтермен операциялар бойынша комиссиялық сыйақы кіреді. Қаржы құралдары бойынша брокерлік қызметтер (қаржылық қызметтер) және агенттердің жүк және жолаушылар тасымалдарымен байланысты комиссиялық сыйақысы (өзге көлік қызметтері) кірмейді.
219
21.
Өзге қызметтер электр энергиясын, суды, газды бөлу жөніндегі қызметтерді; кадрлар іріктеуді, күзетті, ауызша және жазбаша аударманы, фотографиялық қызметтерді, үй-жайларды жинауды, тамақтануды ұйымдастыруды, риэлторлық қызметтерді, баспа қызметтерін, мал дәрігерлік қызметтерді және жоғарыда аталған қызметтерге кірмеген басқа іскерлік қызметтерді қамтиды.
220
22.
Жүк тасымалдау – көлік кәсіпорындарының жүктер тасымалдау жөніндегі қызметтері.
221
23.
Жолаушы тасымалдау – көлік кәсіпорындарының жолаушыларды чартерлік рейстермен (билет сатып алмай) тасымалдау жөніндегі қызметтері.
222
24.
Қосалқы көлік қызметтеріне тиеу-түсіру жұмыстары, сақтау және қоймаға салу, орау, көлік құралдарына қосалқы қызмет көрсету, сондай-ақ агенттердің жүк және жолаушы тасымалдауға байланысты комиссиялық сыйақысы кіреді. Қосалқы көлік қызметтеріне тасымалдау (жүк немесе жолаушы тасымалдау) құны кірмейді.

223
25.
Услуги связи включают почтовые услуги, курьерские услуги и телекоммуникационные услуги. Телекоммуникационные услуги охватывают передачу звука, изображения или другой информации с помощью телефона, телетайпа, телеграфа, радиовещания, спутниковой связи, электронной почты, факса, а также включают деловые сетевые услуги, телеконференции, сопутствующие услуги, интернет и доступ к нему. Телекоммуникационные услуги не включают стоимость передаваемой информации, услуги по установке телефонной сети (строительные услуги), компьютерные услуги, а также доступ и использование информации базы данных.

223
25.
Байланыс қызметтеріне пошта қызметтері, курьерлік қызметтер және телекоммуникациялық қызметтер кіреді. Телекоммуникациялық қызметтер дыбысты, бейнені немесе басқа ақпаратты телефон, телетайп, телеграф, радиотарату, серіктік байланыс, электрондық пошта, факс көмегімен өткізуді, сондай-ақ іскерлік желілік қызметтерді, телеконференцияларды, ілеспе қызметтерді, интернетті және оған кіру рұқсатын қамтиды. Телекоммуникациялық қызметтерге берілетін ақпараттың құны, телефон желісін орнату қызметтері (құрылыс қызметтері), компьютерлік қызметтер, сондай-ақ дерекқор ақпаратын алу және пайдалану қызметтері кірмейді.

224
26.
Услуги частным лицам и услуги в сфере культуры и отдыха охватывают услуги, связанные с производством фильмов, радио- и телепрограмм и записью музыкальных произведений; оплату труда актеров, режиссеров в связи с гастролями, созданием театральных постановок, музыкальных, спортивных и цирковых программ; плату за аренду видео- и звукозаписей, за право пользования (демонстрации) видео- и звукозаписями, за доступ к телеканалам; платежи и поступления от проката; покупку и продажу оригиналов и массового производства рукописей, видео- и звукозаписей; услуги, связанные с работой музеев, библиотек, архивов; услуги по организации спортивных мероприятий; услуги преподавателей и медицинских работников за пределами своей страны, включая услуги, предоставляемые дистанционно.

224
26.
Жеке тұлғаларға қызметтерге және мәдениет пен демалыс саласындағы қызметтерге фильмдерді, радио- және телебағдарламалар шығаруға және музыкалық туындыларды жазуға байланысты қызметтер; гастрольдермен, театр қойылымдарын, музыкалық, спорт және цирк бағдарламаларын жасауға байланысты актерлер мен режиссерлердің еңбекақысы; бейне және дыбыс жазбаларын жалдауға, бейне және дыбыс жазбаларын пайдалану (көрсету) құқығына, телеарналарға кіруге ақы төлеу; пайдалануға алудан төлемдер мен түсімдер; қолжазбаларды, бейне және дыбыс жазбаларының түпнұсқаларын сатып алу мен сату және жаппай шығару; мұражайлардың, кітапханалардың, архивтердің жұмысына байланысты қызметтер; спорттық іс-шараларды ұйымдастыру жөніндегі қызметтер; қашықтан көрсетілетін қызметтерді қоса алғанда, оқытушылар мен медициналық қызметкерлердің өз елінен тыс қызметтері кіреді.

225
27.
Аренда природных ресурсов включает плату за предоставление во временное пользование природных ресурсов, таких как земля, леса, заповедники, водоемы; за предоставление права на добычу полезных ископаемых и ловлю рыбы; за право пролета над территорией.
226
Приложение 12
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 4
к Правилам представления
информации филиалами
(представительствами)
иностранных нефинансовых
организаций, осуществляющими
деятельность в
Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту нахождения филиала (представительства) иностранной нефинансовой организации, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан более одного года
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о движении денег на банковских счетах в иностранных банках
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: VM_MF_4
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: за _____ квартал 20____ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиал (представительство) иностранной нефинансовой организации, включенный в список филиалов (представительств), формируемый в соответствии с пунктом 5 Правил представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 20 (двадцатого) числа (включительно) первого месяца, следующего за отчетным кварталом
БИН: _______________________
Метод сбора: на бумажном носителе либо в электронном виде
________________________________________________________________________
наименование филиала (представительства) иностранной нефинансовой организации,
осуществляющего деятельность в Республике Казахстан более одного года (далее –
филиал (представительство)
в тысячах единиц валюты счета
Код строки
Наименование показателя
Наименование иностранного банка, страна регистрации
доллар Соединенных Штатов Америки (далее – США)
евро
российский рубль
иное
А
Б
1
2
3
4
10
Остаток на начало периода
20
Поступило денег за период

225
27.
Табиғи ресурстарды жалдау жер, ормандар, қорықтар, су қоймалары сияқты табиғи ресурстарды уақытша пайдаланғаны үшін; пайдалы қазбаларды өндіруге және балық аулауға құқық бергені үшін; аумақтың үстінен ұшып өту құқығына төлемдерді қамтиды.
226
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
12-қосымша
Шетелдік қаржылық емес
ұйымдардың Қазақстан
Республикасында қызметін
жүзеге асыратын
филиалдарының (өкілдіктерінің)
ақпарат ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйым филиалының (өкілдігінің) орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Шетел банктеріндегі банктік шоттардағы ақша қозғалысы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: VM_MF_4
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы ____ тоқсан үшін
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидаларының 5-тармағына сәйкес қалыптастырылатын филиалдардың (өкілдіктердің) тізіміне енгізілген шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі бірінші айдың 20 (жиырмасына) (қоса алғанда) дейін
БСН: _______________________
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште не электрондық түрде
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйым филиалының (өкілдігінің) (бұдан әрі – филиал (өкілдік) атауы
шот валютасының мың бірлігімен
Жол коды
Көрсеткіштің атауы
Шетелдік банктің атауы, тіркелген елі
Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) доллары
еуро
Ресей рублі
өзге
А
Б
1
2
3
4
10
Кезең басындағы қалдық
20
Кезең ішінде түскен қаражат

в порядке перевода на другие собственные банковские счета, включая конвертацию валют ((73)+(74))
73
на счета в уполномоченных банках
74
на счета в иностранных банках
80
Курсовые изменения (+)/(-)
Х
Х
Х
81
Остаток на конец периода ((10)+(20)-(50)+(80))
82
Вознаграждение, начисленное в отчетном периоде иностранным банком по данному счету
83
Задолженность по овердрафту на конец периода (при наличии)
Наименование _____________________ Адрес _______________________
Телефон________________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Исполнитель ___________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о движении денег на банковских счетах в иностранных банках".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о движении денег на
банковских счетах в
иностранных банках"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о движении денег на банковских счетах в иностранных банках
(индекс – VM_MF_4, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о движении денег на банковских счетах в иностранных банках" (далее – Форма).
2. Форму подписывают главный бухгалтер (в период его отсутствия – лицо, его замещающее), исполнитель.
3. Форма представляется на бумажном носителе либо в электронном виде.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Для заполнения Формы используются следующие понятия:
1) косвенный инвестор – непосредственный инвестор непосредственного инвестора;
2) группа инвесторов – непосредственные инвесторы, косвенные инвесторы, сестринские организации иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан;
3) непосредственный инвестор – учредитель и (или) акционер иностранной нефинансовой организации, создавшей филиал (представительство) в Республике Казахстан, владеющий не менее десятью процентами голосующих акций или голосов участников, или их эквивалента;

валюталарды конвертациялауды қоса алғанда, басқа меншікті банктік шоттарға аудару тәртібімен ((73)+(74))
73
уәкілетті банктердегі шоттарға
74
шетелдік банктердегі шоттарға
80
Бағамдық өзгерістер (+)/(-)
Х
Х
Х
81
Кезең соңындағы қалдық ((10)+(20)-(50)+(80))
82
Есепті кезеңде аталған шот бойынша шетелдік банк есептеген сыйақы
83
Кезең соңындағы овердрафт бойынша берешек (ол болған жағдайда)
Атауы ________________________ Мекенжайы______________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бас бухгалтер немесе оның міндеттерін атқаратын адам
__________________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Шетел банктеріндегі банктік шоттардағы ақша қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Шетел банктеріндегі банктік
шоттардағы ақша қозғалысы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізінде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Шетел банктеріндегі банктік шоттардағы ақша қозғалысы туралы есеп (индексі – VM_MF_4, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Шетел банктеріндегі банктік шоттардағы ақша қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысанға бас бухгалтер (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), орындаушы қол қояды.
3. Нысан қағаз жеткізгіште не электрондық түрде ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанды толтыру үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жанама инвестор – тікелей инвестордың тікелей инвесторы;
2) инвесторлар тобы – Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымның тікелей инвесторлары, жанама инвесторлары, тел ұйымдары;
3) тікелей инвестор – Қазақстан Республикасында филиалын (өкілдігін) құрған шетелдік қаржылық емес ұйымның дауыс беретін акциялардың немесе қатысушылар дауыстарының немесе олардың баламасының кемінде он пайызын иеленетін құрылтайшысы және (немесе) акционері;

4) страна регистрации – страна регистрации юридического лица, филиала (представительства) юридического лица или страна постоянного проживания физического лица, в том числе на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства.
5. По "Стране регистрации" указывается двухбуквенный код страны согласно национальному классификатору Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
6. Форма заполняется по банковским счетам в иностранных банках в разрезе иностранных банков (с указанием наименования и страны регистрации) и трех валют, в которых открыты банковские счета – доллар США, евро, российский рубль. По остальным валютам, в которых открыты банковские счета, информация представляется в суммарном виде.
Если в одном иностранном банке одной страны регистрации открыто несколько банковских счетов в одной валюте, то информация о таких счетах представляется в суммарном виде.
Если в рамках текущего счета открывается вклад (вклады), то информация о таком вкладе (вкладах) представляется в суммарном виде с текущим счетом в соответствующей валюте.
7. Банковские счета включают текущие, сберегательные и эскроу-счета филиала (представительства), открытые в иностранных банках, а также совместные счета, открытые подрядными компаниями для финансирования проектов, осуществляемых филиалами (представительствами).
Финансовые займы включают запросы о предоставлении денег ("Cash Call Loan"), то есть займы под запросы о выделении денег на случай, если потребность филиала (представительства) превышает их поступление. Иностранная нефинансовая организация, создавшая филиал (представительство) на территории Республики Казахстан, резервирует сумму в установленном (определенном) размере для оплаты таких запросов, которые используются для финансирования проекта и текущей деятельности филиала (представительства).
Овердрафт включает кредитование иностранным банком банковского счета филиала (представительства) для оплаты им платежных документов при недостаточности (отсутствии) на банковском счете филиала (представительства) денег в соответствии с условиями открытия банковского счета в иностранном банке.
8. По банковским счетам, открытым в долларах США, евро, российских рублях, отчет заполняется в тысячах единиц валюты счета.
По банковским счетам, открытым в иных валютах, а также по мультивалютным счетам отчет заполняется в тысячах долларов США. Показатели в долларах США рассчитываются с использованием рыночного курса обмена валют на конец предыдущего периода (строка с кодом 10), на конец отчетного периода (строка с кодом 81) и на день проведения операции для остальных строк. Возникающая курсовая разница отражается в строке с кодом 80.

4) тіркелген елі – заңды тұлғаны, заңды тұлғаның филиалын (өкілдігін) тіркеген ел немесе жеке тұлғаның тұрақты тұратын елі, оның ішінде Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген азаматтығы немесе құқығы негізінде тұрақты тұратын елі.
5. "Тіркелген елі" бойынша "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1 бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰЖ ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес елдің екі әріптік коды көрсетіледі.
6. Нысан шетелдік банктер (атауы мен тіркелген елін көрсете отырып) бойынша шетелдік банктердегі банктік шоттар және банктік шоттар ашылған үш валюта – АҚШ доллары, еуро, Ресей рублі бойынша толтырылады. Банк шоттары ашылған қалған валюталар бойынша ақпарат жиынтық түрде ұсынылады.
Егер бір тіркелген елдің бір шетел банкінде бірнеше банктік шот бір валютада ашылса, онда мұндай шоттар туралы ақпарат жиынтық түрде ұсынылады.
Егер ағымдағы шот шеңберінде салым (салымдар) ашылса, онда осындай салым (салымдар) туралы ақпарат тиісті валютадағы ағымдағы шотпен жиынтық түрде ұсынылады.
7. Банктік шоттар шетел банктерінде ашылған филиалдың (өкілдіктің) ағымдағы, жинақ және экскроу-шоттарын, сондай-ақ филиалдар (өкілдіктер) жүзеге асыратын жобаларды қаржыландыру үшін мердігерлік компаниялар ашқан бірлескен шоттарды қамтиды.
Қаржылай қарыздар ақша беру туралы сұратуларды ("Cash Call Loan"), егер филиалдың (өкілдіктің) қажеттілігі олардың түсімінен асып кеткен жағдайға ақша бөлу туралы сұратуларға берілетін қарыздарды қамтиды. Қазақстан Республикасының аумағында филиал (өкілдік) құрған шетелдік қаржылық емес ұйым жобаны қаржыландыру үшін пайдаланылатын осындай сұратуларды және филиалдың (өкілдіктің) ағымдағы қызметіне ақы төлеу үшін белгіленген (айқындалған) мөлшердегі соманы резервтейді.
Овердрафт шетел банкінде банктік шотын ашу талаптарына сәйкес филиалдың (өкілдіктің) банктік шотында ақша жеткіліксіз болған (болмаған) кезде шетел банкінің төлем құжаттарына ақы төлеу үшін филиалдың (өкілдіктің) банктік шотын кредиттеуді қамтиды.
8. АҚШ долларында, еурода, Ресей рублінде ашылған банктік шоттар бойынша есеп шот валютасының мың бірлігімен толтырылады.
Өзге валюталарда ашылған шоттар бойынша, сондай-ақ мультивалюталық шоттар бойынша есеп мың АҚШ долларымен толтырылады. АҚШ долларындағы көрсеткіштер өткен кезеңнің соңындағы (10 коды бар жол), есепті кезеңнің соңындағы (81 коды бар жол) және қалған жолдар үшін операция жүргізген күні валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып есептеледі. Пайда болған бағамдық айырма 80 коды бар жолда көрінеді.

9. Остаток на начало отчетного периода (строка с кодом 10) равен остатку на конец предыдущего периода (строка с кодом 81);
10. По строке с кодом 82 отражается вознаграждение, начисленное иностранным банком в отчетном периоде, без учета налогов на это вознаграждение.
11. По строке с кодом 83 отражается задолженность по овердрафту, предоставленному иностранным банком (при наличии).
12. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
13. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после установленного пунктом 7 Правил представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан, срока представления.
Приложение 13
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 5
к Правилам представления
информации филиалами
(представительствами)
иностранных нефинансовых
организаций, осуществляющими
деятельность в
Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту нахождения филиала (представительства) иностранной нефинансовой организации, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан более одного года
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: Отчет о возмещении затрат и распределении прибыли по соглашению о разделе продукции
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: VM_SRP_5
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: за _____ квартал 20____ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: филиал (представительство) иностранной нефинансовой организации, включенный в список филиалов (представительств), формируемый в соответствии с пунктом 5 Правил представления информации филиалами (представительствами) иностранных нефинансовых организаций, осуществляющими деятельность в Республике Казахстан, который является оператором по соглашению о разделе продукции.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 25 (двадцать пятого) числа (включительно) первого месяца, следующего за отчетным кварталом.
БИН: _______________________
Метод сбора: на бумажном носителе либо в электронном виде
________________________________________________________________
наименование проекта в рамках соглашения о разделе продукции
________________________________________________________________
наименование филиала (представительства) иностранной
нефинансовой организации, осуществляющего деятельность в Республике
Казахстан более одного года
в тысячах долларов Соединенных Штатов Америки
Код строки
Наименование показателя
Всего
Доля Республики Казахстан
в том числе подрядные компании
резиденты
нерезиденты
Наименование подрядной компании

9. Есепті кезеңнің басындағы (10 коды бар жол) қалдық өткен кезеңнің соңындағы (81 коды бар жол) қалдыққа тең.
10. 82 коды бар жол бойынша шетел банкі есептеген сыйақыға салықтарды есептемегенде, есепті кезеңдегі сол сыйақы көрсетіледі.
11. 83 коды бар жол бойынша шетел банкі ұсынған овердрафт бойынша берешек (бар болса) көрсетіледі.
12. Есепті кезең үшін ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
13. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидаларының 7-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының өзгерістер енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне
13-қосымша
Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі) орналасқан орны бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Өнімді бөлу туралы келісім бойынша шығынды өтеу және пайданы бөлу туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанының индексі: VM_SRP_5
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20____ жылғы _____ тоқсан үшін
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: өнімді бөлу туралы келісім бойынша оператор болып табылатын, Шетелдік қаржылық емес ұйымдардың Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын филиалдарының (өкілдіктерінің) ақпарат ұсыну қағидаларының 5-тармағына сәйкес қалыптастырылатын филиалдардың (өкілдіктердің) тізіміне енгізілген шетелдік қаржылық емес ұйымның филиалы (өкілдігі).
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі бірінші айдың 25 (жиырмасы бесіне) (қоса алғанда) дейін.
БСН: _______________________
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште не электрондық түрде
______________________________________________________
өнімді бөлу туралы келісім шеңберіндегі жобаның атауы
______________________________________________________
Қазақстан Республикасында қызметін бір жылдан астам жүзеге асыратын шетелдік қаржылық емес ұйым филиалының (өкілдігінің) атауы
Америка Құрама Штаттарының мың долларымен
Жолдар коды
Көрсеткіш атауы
Барлығы
Қазақстан Республикасының үлесі
оның ішінде мердігерлік компаниялар
резиденттер
бейрезиденттер
Мердігерлік компанияның атауы

100
Доля подрядной компании в соглашении о разделе продукции (далее – СРП), %
200
Операции за отчетный период
х
х
х
х
х
х
х
300
Затраты по СРП
х
х
х
х
х
х
х
310
невозмещаемые
320
возмещаемые
330
прочие
400
Доходы по СРП
х
х
х
х
х
х
х
410
начисленный аплифт
420
выплаченный аплифт
430
прочие
500
Раздел продукции – доля подрядной компании
х
х
х
х
х
х
х
510
кост-ойл
520
профит-ойл
600
Корректировки по СРП
х
х
х
х
х
х
х
610
невозмещаемым затратам
620
возмещаемым затратам
630
аплифту
640
прочим
700
Балансовые позиции (накопленные запасы)
х
х
х
х
х
х
х
710
На начало периода
х
х
х
х
х
х
х

100
Мердігерлік компанияның өнімді бөлу туралы келісімдегі (бұдан әрі - ӨБК) үлесі, %
200
Есепті кезеңдегі операциялар
х
х
х
х
х
х
300
ӨБК бойынша шығын
х
х
х
х
х
х
310
өтелмейтін
320
өтелетін
330
басқалар
400
ӨБК бойынша кіріс
х
х
х
х
х
х
410
есептелген аплифт
420
төленген аплифт
430
басқалар
500
Өнімді бөлу - мердігерлік компанияның үлесі
х
х
х
х
х
х
510
кост-ойл
520
профит-ойл
600
ӨБК бойынша түзетулер
610
өтелмейтін шығынға
х
х
х
х
х
х
х
620
өтелетін шығынға
630
аплифтке
640
басқаларға
700
Баланстық позициялар (жинақталған қорлар)
х
х
х
х
х
х
710
Кезең басындағы
х
х
х
х
х
х

711
невозмещаемые затраты
712
возмещаемые затраты
713
начисленный, но невыплаченный аплифт
714
прочие
720
На конец периода
х
х
х
х
х
х
х
721
невозмещаемые затраты
722
возмещаемые затраты
723
начисленный, но невыплаченный аплифт
724
прочие
Наименование _______________________ Адрес _______________________
Телефон________________________________________________________
Адрес электронной почты_________________________________________
Исполнитель ________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Главный бухгалтер или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о возмещении затрат и распределении прибыли по соглашению о разделе продукции".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о возмещении затрат и
распределении прибыли по
соглашению о разделе продукции"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной основе
Отчет о возмещении затрат и распределении прибыли по соглашению о разделе продукции
(индекс – VM_SRP_5, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о возмещении затрат и распределении прибыли по соглашению о разделе продукции" (далее – Форма).
2. Форму подписывают главный бухгалтер (в период его отсутствия – лицо, его замещающее), исполнитель.
3. Форма представляется на бумажном носителе либо в электронном виде.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Для заполнения Формы используются следующие понятия:
1) аплифт – процент, начисленный (выплаченный) на невозмещенную часть затрат;
2) кост-ойл – компенсационное нефтегазовое сырье;
3) подрядная компания – входящий в состав подрядчика участник соглашения о разделе продукции (далее – СРП);
4) профит-ойл – прибыльное нефтегазовое сырье.
5. Форма представляется операторами по проектам в рамках СРП на территории Республики Казахстан в разрезе наименований подрядных компаний и их резидентства.
6. В строке 100 указывается доля подрядной компании в СРП в процентах. Все остальные показатели отражаются в тысячах долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США).

711
өтелмейтін шығын
712
өтелетін шығын
713
есептелген, бірақ төленбеген аплифт
714
басқалар
720
Кезең соңындағы
х
х
х
х
х
х
721
өтелмейтін шығын
722
өтелетін шығын
723
есептелген, бірақ төленбеген аплифт
724
басқалар
Атауы __________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________
Телефоны_____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы__________________________________
Орындаушы___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Бас бухгалтер немесе оның міндетін атқаратын адам
______________________________________ _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Өнімді бөлу туралы келісім бойынша шығынды өтеу және пайданы бөлу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Өнімді бөлу туралы келісім
бойынша шығынды өтеу және
пайданы бөлу туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Өнімді бөлу туралы келісім бойынша шығынды өтеу және пайданы бөлу туралы есеп (индексі – VM_SRP_5, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Өнімді бөлу туралы келісім бойынша шығынды өтеу және пайданы бөлу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысанға бас бухгалтер (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), орындаушы қол қояды.
3. Нысан қағаз жеткізгіште не электрондық түрде ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанды толтыру үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аплифт – шығынның өтелмеген бөлігіне есептелген (төленген) пайыз;
2) кост-ойл – орны толтырылатын мұнай-газ шикізаты;
3) мердігерлік компания – мердігердің құрамына кіретін өнімді бөлу туралы келісімнің (бұдан әрі – ӨБК) қатысушысы;
4) профит-ойл – табысты мұнай-газ шикізаты.
5. Нысанды жобалар жөніндегі операторлар Қазақстан Республикасының аумағындағы ӨБК шеңберіндегі жобалар бойынша мердігерлік компаниялардың атаулары мен олардың резиденттігі бөлігінде ұсынады.
6. 100-жолда мердігерлік компанияның ӨБК-тегі үлесі пайызбен көрсетіледі. Барлық қалған көрсеткіштер Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) мың долларымен көрсетіледі.

7. Для операций за отчетный период (строки с кодами 310, 320, 330, 410, 420, 430, 510 и 520) если валюта показателя отличается от доллара США, эквивалент суммы рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на день проведения операции.
8. Для показателей остатков на начало периода (строки с кодами 711, 712, 713 и 714) эквивалент суммы в долларах США рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на конец предыдущего периода. При этом остатки на начало периода должны совпадать с остатками на конец предыдущего периода.
9. Для показателей остатков на конец периода (строки с кодами 721, 722, 723 и 724) эквивалент суммы в долларах США рассчитывается с использованием рыночного курса обмена валют на конец периода.
10. В случае представления нулевых значений в строках 510 и 520, в примечании указываются объемы кост-ойл и профит-ойл в натуральном выражении с указанием средней цены реализации продукции за отчетный период.
11. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
12. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся по мере внесения изменений в бухгалтерские документы и (или) отчеты по СРП.
Приложение 14
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 3
к Правилам мониторинга
валютных операций в
Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту присвоения учетного номера.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Наименование административной формы: Отчет об освоении и обслуживании финансового займа.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ПР-К/Э-3.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: __________ квартал ____ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: резидент.
Срок представления: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом.
БИН/ИИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде/ на бумажном носителе
Учетный номер Национального Банка Республики Казахстан ____________
Валюта договора _________________________________________________
тысяч единиц валюты валютного договора
Код строки
Наименование показателей
Всего
в том числе в виде денег
1
2
10
Ставка, по которой начисляется вознаграждение по кредиту в отчетном периоде (% годовых)
Х

7. Егер көрсеткіш валютасы АҚШ долларынан ерекшеленетін болса, есепті кезеңдегі (310, 320, 330, 410, 420, 430, 510 және 520 кодтары бар жолдар) операциялар үшін соманың баламасы операция жүргізген күнгі валюталардың нарықтық айырбастау бағамы пайдаланыла отырып есептеледі.
8. Кезең басындағы (711, 712, 713 және 714 кодтары бар жолдар) қалдықтардың көрсеткіштері үшін АҚШ долларындағы соманың баламасы алдыңғы кезеңнің соңындағы валюталардың нарықтық айырбастау бағамы пайдаланыла отырып есептеледі. Бұл ретте кезең басындағы қалдықтар алдыңғы кезеңнің соңындағы қалдықтармен сәйкес келуі тиіс.
9. Кезең соңындағы (721, 722, 723 және 724 кодтары бар жолдар) қалдықтардың көрсеткіштері үшін АҚШ долларындағы соманың баламасы кезеңнің соңындағы валюталардың нарықтық айырбастау бағамы пайдаланыла отырып есептеледі.
10. 510 және 520-жолдарда нөлдік мәндер ұсынылған жағдайда, ескертпеде есепті кезеңде өнімді өткізудің орташа бағасы көрсетіле отырып, заттай көріністегі кост-ойл және профит-ойл көлемдері көрсетіледі.
11. Есепті кезең үшін ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
12. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) бухгалтерлік құжаттарға және (немесе) ӨБК жөніндегі есептерге өзгерістер енгізілуіне қарай енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының өзгерістер енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне
14-қосымша
Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: есептік нөмір беру орны бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына ұсынылады
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысаны www.nationalbank.kz интернет ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: ПР-К/Э-3
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: _____ жылғы _____ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: резидент
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне (қоса алғанда) дейін
БСН/ЖСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде/қағаз жеткізгіште
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есептік нөмірі _______________
Шарттың валютасы ________________________
валюталық шарт валютасының мың бірлігі
Жолдар коды
Көрсеткіштердің атауы
Барлығы
оның ішінде ақша түрінде
1
2
10
Есепті кезеңде кредит бойынша сыйақы есептелетін мөлшерлеме (жылдық %)
Х

Задолженность по вознаграждению на конец отчетного периода (=(46) + (48) + (49) + (50) - (51) - (52) - (54) - (55) - (56) - (57) - (58) + (59) - (60) + (61)), в том числе:
Х
63
просроченная задолженность
Х
64
задолженность по налогам
Х
Раздел 3. Сведения по сопутствующим платежам к оплате заемщиком
69
Неоплаченные комиссионные, штрафы и другие платежи к оплате заемщиком, на начало отчетного периода
Х
70
Оплачено заемщиком в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к оплате заемщиком
71
Прощено заемщику в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к оплате заемщиком
Х
72
Списано в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к оплате заемщиком
Х
73
Оплачено заемщиком в отчетном периоде штрафов и других платежей, налагаемых на заемщика судами и другими государственными учреждениями
74
Прочие платежи заемщика (расшифровать)
75
Прочие операции заемщика, прочие изменения (расшифровать)
76
Неоплаченные комиссионные, штрафы и другие платежи к оплате заемщиком, на конец отчетного периода
Х

Есепті кезеңнің соңындағы сыйақы бойынша берешек (=(46) + (48) + (49) + (50) - (51) - (52) - (54) - (55) - (56) - (57) - (58) + (59) - (60) + (61), оның ішінде:
Х
63
мерзімі өткен берешек
Х
64
салықтар бойынша берешек
3-бөлім. Қарыз алушы төлейтін ілеспе төлемдер бойынша мәліметтер
69
Есепті кезеңнің басындағы төленбеген комиссиялық төлемдер, айыппұлдар және қарыз алушы төлейтін басқа да төлемдер
Х
70
Қарыз алушы есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар және шарттың талаптарында қарыз алушының төлеуі көзделген басқа да төлемдер төледі
71
Қарыз алушыға есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар және шарттың талаптарында қарыз алушының төлеуі көзделген басқа да төлемдер кешірілді
Х
72
Есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар және шарттың талаптарында қарыз алушының төлеуі көзделген басқа да төлемдер есептен шығарылды
Х
73
Қарыз алушы есепті кезеңде айыппұлдарды және қарыз алушыға соттар мен басқа да мемлекеттік мекемелер салған басқа да төлемдерді төледі
74
Қарыз алушының басқа да төлемдері (толық жазу)
75
Қарыз алушының басқа да операциялары, басқа да өзгерістер (толық жазу)
76
Есепті кезеңнің соңындағы төленбеген комиссиялар, айыппұлдар, қарыз алушы төлейтін басқа да төлемдер
Х

Раздел 4. Сведения по сопутствующим платежам к оплате заемщику
79
Неоплаченные комиссионные, штрафы и другие платежи к получению заемщиком, на начало отчетного периода
Х
80
Оплачено заемщику в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к получению заемщиком
81
Прощено заемщиком в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к получению заемщиком
Х
82
Списано в отчетном периоде комиссионных, штрафов и других платежей, предусмотренных условиями договора к получению заемщиком
Х
83
Оплачено заемщику в отчетном периоде штрафов и других платежей, налагаемых на кредитора судами и другими государственными учреждениями
84
Прочие платежи заемщику (расшифровать)
85
Прочие операции в пользу заемщика, прочие изменения (расшифровать)
86
Неоплаченные комиссионные, штрафы и другие платежи к получению заемщиком, на конец отчетного периода
Х
Примечание __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Резидент _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
наименование юридического лица)
Адрес _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Телефон _____________________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________
Исполнитель _________________________________________________________
_________________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_______________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об освоении и обслуживании финансового займа".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об освоении и
обслуживании финансового займа"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной основе
Отчет об освоении и обслуживании финансового займа
(индекс – ПР-К/Э-3, периодичность – ежеквартальная)

4-бөлім. Қарыз алушыға төленетін ілеспе төлемдер бойынша мәліметтер
79
Есепті кезеңнің басындағы төленбеген комиссиялық төлемдер, айыппұлдар және қарыз алушыға төленетін басқа да төлемдер
Х
80
Есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар, шарттың талаптарында қарыз алушыға төленуі көзделген басқа да төлемдер қарыз алушыға төленді
81
Қарыз алушы есепті кезеңде комиссияларды, айыппұлдарды, шарттың талаптарында қарыз алушыға төленуі көзделген басқа да төлемдерді кешірді
Х
82
Есепті кезеңде комиссиялар, айыппұлдар, шарттың талаптарында қарыз алушыға төленуі көзделген басқа да төлемдер есептен шығарылды
Х
83
Қарыз алушыға есепті кезеңде айыппұлдар және қарыз берушіге соттар мен басқа да мемлекеттік мекемелер салған басқа да төлемдер төленді
84
Қарыз алушыға басқа төлемдер (толық жазу)
85
Қарыз алушының пайдасына басқа да операциялар, басқа да өзгерістер (толық жазу)
86
Есепті кезеңнің соңында төленбеген комиссиялар, айыппұлдар, қарыз алушы алуға арналған басқа да төлемдер
Х
Ескертпе: ______________________________________________________
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________
Резидент _______________________________________________________
________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), заңды тұлғаның атауы)
Мекенжайы ____________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
_______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
__________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қаржылай қарызды игеру және
қызмет көрсету туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету туралы есеп (индексі – ПР-К/Э-3, кезеңділігі - тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об освоении и обслуживании финансового займа" (далее – Форма).
2. Форма представляется ежеквартально резидентами Республики Казахстан по валютным договорам финансового займа с присвоенным учетным номером.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета (для юридических лиц), и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
4. В графе 1 отражается освоение и обслуживание финансового займа в виде платежей и (или) переводов денег, поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг), передачи активов, иного исполнения обязательств, в графе 2 – только в виде платежей и (или) переводов денег.
5. В строке с кодом 10 отражается чистая (без учета налогов) средневзвешенная в отчетном периоде ставка вознаграждения по кредиту (% годовых). Ставка вознаграждения отражается в числовом виде, с округлением до сотых долей. Если ставка вознаграждения по кредиту плавающая, следует использовать базовое значение ставки в отчетном периоде. Если ставка вознаграждения нулевая, проставляется нулевое значение.
Если Форма представляется с нулевыми значениями, то строка с кодом 10 не заполняется.
6. В разделах 1, 2, 3 и 4 суммы отражаются в тысячах единиц валюты валютного договора. Если заем мультивалютный, суммы отражаются в тысячах долларов Соединенных Штатов Америки. Возникающая курсовая разница отражается в прочих изменениях (строки с кодами 14, 31, 44, 61, 75 и 85).
В разделе 1 отражается информация по освоению и погашению основного долга, в разделе 2 – информация по начислению и оплате вознаграждения (если вознаграждение предусмотрено в валютном договоре), в разделах 3, 4 – информация по иным операциям, не отраженным в разделах 1, 2 (при наличии): в разделе 3 – по операциям самого заемщика, в разделе 4 – по операциям в пользу заемщика.
Информация по налогу на вознаграждение отражается в разделе 2, по иным налогам (при наличии) – в разделах 3, 4.
Разделы 1, 2 включают требования заемщика к кредитору (при наличии) (часть 1) и обязательства заемщика перед кредитором (часть 2).
При наличии авансов (предоплаты), выданных заемщиком кредитору по основному долгу (вознаграждению) (часть 1), информация об обязательствах заемщика перед кредитором (часть 2) заполняется после полного погашения авансов.
7. Задолженность на начало отчетного периода (строки с кодами 11, 16, 17, 41, 46, 47, 69 и 79) равна задолженности на конец предыдущего отчетного периода (строкам с кодами 15, 33, 34, 45, 62, 63, 76 и 86, соответственно). Задолженность отражается, включая задолженность по налогам.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының резиденттері есептік нөмір берілген қаржылай қарыздың валюталық шарттары бойынша тоқсан сайын ұсынады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам (заңды тұлғалар үшін) және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. 1-бағанда төлемдер және (немесе) ақша аударымдары, тауарлар жеткізу (жұмысты орындау, қызмет көрсету), активтерді беру, міндеттемелерді өзгеше орындау түрінде қаржылай қарызды игеру және қызмет көрсету, 2-бағанда – төлемдер және (немесе) ақша аударымдары түрінде ғана көрсетіледі.
5. Коды 10-жолда есепті кезеңде орташа алынған таза (салықтарды есептемегендегі) кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі (жылдық %) көрсетіледі. Сыйақы мөлшерлемесі жүз үлеске дейін дөңгелектей отырып, сан түрінде көрсетіледі. Егер кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі өзгермелі болса, онда мөлшерлеменің есепті кезеңдегі базалық мәнін пайдалану керек. Егер кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі нөлдік болса, онда нөлдік мәндері қойылады.
Егер Нысан нөлдік мәнмен ұсынылса коды 10-жол толтырылмайды.
6. 1, 2, 3 және 4-бөлімдерде сомалар валюталық шарт валютасының мың бірлігімен көрсетіледі. Егер қарыз мультивалюталық болса сомалар мың Америка Құрама Штаттарының долларымен көрсетіледі. Пайда болған бағамдық айырма басқа да өзгерістерде көрсетіледі (кодтары 14, 31, 44, 61, 75 және 85-жолдар).
1-бөлімде негізгі борышты игеру мен өтеу бойынша ақпарат, 2-бөлімде – сыйақы (егер сыйақы валюталық шартта көзделсе) есептеу мен төлеу бойынша ақпарат, 3, 4-бөлімдерде – 1, 2-бөлімдерде көрсетілмеген өзге операциялар бойынша (бар болса): 3-бөлімде – қарыз алушының өзінің операциялары бойынша, 4-бөлімде – қарыз алушының пайдасына операциялар бойынша ақпарат көрсетіледі.
Сыйақыға салық бойынша ақпарат 2-бөлімде, басқа салықтар бойынша 3,4-бөлімдерде көрсетіледі.
1, 2-бөлімдер қарыз алушының кредиторға талаптарын (бар болса) (1-бөлік) және қарыз алушының кредитордың алдындағы міндеттемесін (2-бөлік) қамтиды.
Қарыз алушының кредиторға негізгі борыш (сыйақы) бойынша берілген аванстары (алдын ала ақылар) бар болса (1-бөлік), қарыз алушының кредитор алдындағы міндеттемелер туралы ақпарат (2-бөлік) аванстар толық өтелгеннен кейін толтырылады.
7. Есепті кезеңнің басындағы берешек (кодтары 11, 16, 17, 41, 46, 47, 69 және 79-жолдар) өткен есепті кезеңнің соңындағы берешекке (кодтары 15, 33, 34, 45, 62, 63, 76 және 86-жолдар, тиісінше) тең. Берешек салықтар бойынша берешекті қоса отырып көрсетіледі.

8. Погашение долга (строка с кодом 22) включает в себя погашение в виде денег, товаров, работ (услуг).
Под прощением средств (долга, вознаграждения, комиссионных, штрафов и других платежей – строки с кодами 24, 54, 71 и 81) понимается частичное или полное добровольное уменьшение непогашенного заемщиком долгового обязательства на основании договоренности кредитора и заемщика.
Под списанием средств (долга, вознаграждения, комиссионных, штрафов и других платежей – строки с кодами 30, 60, 72 и 82) понимается:
1) списание средств (за баланс) резидентом в одностороннем порядке в случае ликвидации (смерти) нерезидента;
2) признание средств погашенными при банкротстве юридического лица-резидента (не удовлетворено из-за недостаточности имущества ликвидируемого резидента по незаявленному кредитору до утверждения ликвидационного баланса, не признанным ликвидационной комиссией требованиям кредитора).
При изменении резидентства заемщика (кредитора) обязательства между заемщиком и кредитором отражаются в отчете как списанные (строки с кодами 30, 60, 72 и 82).
Под аннулированием неосвоенной части кредита (строка с кодом 32) понимается уменьшение неполученной (неосвоенной) заемщиком части суммы кредитных средств, предусмотренных валютным договором.
9. Строки с кодами 18, 19, 27, 28, 48, 49, 57 и 58 заполняются при изменении участников договора, в том числе при присвоении нового учетного номера взамен ранее присвоенного согласно подпункту 2) пункта 15 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64 "Об утверждении Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан", (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18544), (далее – Правила мониторинга валютных операций в Республике Казахстан):
строки с кодами 18, 27, 48 и 57 – если в результате уступок требований (переводов долга) или иных соглашений первоначальный кредитор и новый кредитор (первоначальный должник и новый должник) являются одновременно резидентами или являются одновременно нерезидентами;
строки с кодами 19, 28, 49 и 58 – если в результате уступок требований (переводов долга) или иных соглашений первоначальный кредитор и новый кредитор (первоначальный должник и новый должник) являются резидентом (нерезидентом) и нерезидентом (резидентом).
Строки с кодами 29, 59 заполняются при присвоении нового учетного номера взамен ранее присвоенного, по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 3), 4), 5) и 6) пункта 15 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан.

8. Борышты өтеу (коды 22-жол) ақша, тауарлар, жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) түрінде өтеуді қамтиды.
Қаражатты (борыш, сыйақы, комиссиялар, айыппұлдар және басқа төлемдер – кодтары 24, 54, 71 және 81-жолдар) кешіру ретінде қарыз алушы өтемеген борыштық міндеттеменің кредитор мен қарыз алушының уағдаластығы негізінде ішінара немесе толық ерікті түрде азаюы танылады.
Қаражатты (борыш, сыйақы, комиссиялар, айыппұлдар және басқа төлемдер – кодтары 30, 60, 72 және 82-жолдар) есептен шығару дегеніміз мыналарды білдіреді:
1) резиденттің бейрезидент жойылған (қайтыс болған) жағдайда қаражатты (баланстан тыс) біржақты тәртіппен есептен шығаруы;
2) резидент заңды тұлғаның банкроттығы кезінде қаражатты өтелген деп тану (таратылған резиденттің мүлігінің жетіспеушілігінен қанағаттандырылмаған, тарату балансы бекітілгенге дейін мәлімделмеген кредитор бойынша, тарату комиссиясы танымаған кредитордың талаптары);
Қарыз алушының (кредитордың) резиденттігі өзгерген кезде қарыз алушы мен кредитор арасындағы міндеттемелер есепте есептен шығарылғандар ретінде (кодтары 30, 60, 72 және 82-жолдар) көрсетіледі.
Кредиттің игерілмеген бөлігін жою (коды 32-жол) дегеніміз қарыз алушының алмаған (игерілмеген) валюталық шартта көзделген кредиттік қаражатының бір бөлігінің азаюын білдіреді.
9. Кодтары 18, 19, 27, 28, 48, 49, 57 және 58-жолдар шартқа қатысушылар өзгерген кезде, оның ішінде бұрын "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген) Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының (бұдан әрі – Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары) 15-тармағының 2) тармақшасына сәйкес берілгеннің орнына жаңа есептік нөмір берілген кезінде толтырылады:
кодтары 18, 27, 48 және 57-жолдар – талап ету құқығын басқаға беру (борышты аудару) немесе өзге де келісімдер нәтижесінде бастапқы кредитор және жаңа кредитор (бастапқы борышкер және жаңа борышкер) бірмезгілде резиденттер болып табылса немесе бірмезгілде бейрезиденттер болып табылса;
кодтары 19, 28, 49 және 58-жолдар – талап ету құқығын басқаға беру (борышты аудару) немесе өзге де келісімдер нәтижесінде бастапқы кредитор және жаңа кредитор (бастапқы борышкер және жаңа борышкер) резидент (бейрезидент) және бейрезидент (резидент) болып табылса.
Кодтары 29, 59-жолдар бұрын Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары 15-тармағының 1), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көзделген негіздемелер бойынша берілген есептік нөмірдің орнына жаңа есептік нөмір берілгенде толтырылады.

10. По строке с кодом 50 отражается вознаграждение, начисленное в отчетном периоде, включая налог с этого вознаграждения. Налог, фактически выплаченный в отчетном периоде, отражается по строке с кодом 52 вместе с вознаграждением, фактически выплаченным в отчетном периоде. При этом налог, выплаченный в отчетном периоде, может относиться к вознаграждению, начисленному ранее отчетного периода.
В графе 2 отражается фактическая выплата вознаграждения и налога в виде денег.
При оплате в отчетном периоде только налога без выплаты вознаграждения, оплата налога должна быть отражена в графе 1 и в графе 2.
11. Возврат денег (возврат платежа без исполнения) отражается в прочих изменениях (в строках с кодами 31, 61, 74 и 84).
12. Заполнение строк с кодами 25, 26, 31, 55, 56, 61, 74, 75, 84 и 85 требуют расшифровки в примечании к Форме, в том числе описания актива и (или) долгового обязательства заемщика.
13. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
14. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после срока представления, установленного пунктом 24 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан.
Приложение 15
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 4
к Правилам мониторинга
валютных операций в
Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту присвоения учетного номера.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Наименование административной формы: Отчет об участии в капитале объекта инвестирования.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ПР-И/Г-4.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: __________ квартал ____ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: резидент.
Срок представления: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом.
БИН/ИИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде/ на бумажном носителе
Учетный номер Национального Банка Республики Казахстан ____________
тысяч долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США)
Код строки
Наименование показателя
Наименование, фамилия, имя, отчество (при наличии) инвестора
А
Б
1
2
Часть 1. Участие инвесторов в капитале объекта инвестирования
10
Накопленная стоимость на начало отчетного периода
20

10. Коды 50-жол бойынша осы сыйақыдан салықты қоса алғанда, есепті кезеңде есептелген сыйақы көрсетіледі. Есепті кезеңде нақты төленген салық есепті кезеңде нақты төленген сыйақымен бірге коды 52-жол бойынша көрсетіледі. Бұл ретте есепті кезеңде төленген салық есепті кезеңнен бұрын есептелген сыйақыға жатқызылуы мүмкін.
2-бағанда ақша түріндегі сыйақы мен салықтың нақты төлемі көрсетіледі.
Есепті кезеңде тек сыйақыны төлемей салықты төлеу кезінде салықты төлеу 1-бағанда және 2-бағанда көрсетілуге тиіс.
11. Ақшаны қайтару (төлемді орындамай қайтару) басқа да өзгерістерде (кодтары 31, 61, 74 және 84-жолдарда) көрсетіледі.
12. Кодтары 25, 26, 31, 55, 56, 61, 74, 75, 84 және 85-жолдар Нысанға ескертпеде, оның ішінде активтің және (немесе) қарыз алушының борыштық міндеттемелерінің сипаттамасына талдаманы қажет етеді.
13. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен беріледі.
14. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының 24-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
15-қосымша
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: есептік нөмір беру орны бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына ұсынылады
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысаны www.nationalbank.kz интернет ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Инвестициялау объектісінің капиталына қатысу туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанының индексі: ПР-И/Г-4
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: ______ жылғы _____ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: резидент
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне (қоса алғанда) дейін
БСН/ЖСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде/қағаз жеткізгіште
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есептік нөмірі _______________
мың Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) доллары
Жолдар коды
Көрсеткіштердің атауы
Инвестордың атауы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
А
Б
1
2
1-бөлік. Инвесторлардың инвестициялау объектісінің капиталына қатысуы
10
Есептi кезеңнiң басындағы жинақталған құн
20

Изменения (+увеличение/-уменьшение) за отчетный период ((21) + (22) + (23) + (24) + (25) + (26) + (27) + (28) + (29) + (30) + (31) + (32) + (33) + (34) + (35))
в том числе за счет:
21
поступления (+)/изъятия (-) денег
22
поступления (+)/изъятия (-) оборудования, товаров и иного имущества
23
поступления (+)/изъятия (-) нематериальных активов
24
увеличения (+)/уменьшения (-) уставного капитала за счет задолженности по коммерческим кредитам и финансовым займам
25
зачисления дивидендов в уставный капитал (выплата дивидендов акциями) (+)
26
увеличения (+)/уменьшения (-) уставного капитала за счет нераспределенного дохода прошлых лет, резервного капитала или других статей капитала
27
внесения (+)/изъятия (-) недвижимости
28
внесения (+)/изъятия (-) ценных бумаг эмитентов-нерезидентов (включая векселя)
29
внесения (+)/изъятия (-) ценных бумаг эмитентов-резидентов
30
покупки (+)/продажи (-)/дарения (+/-) долей участия резидентом резиденту (нерезидентом нерезиденту)
31
присвоение нового учетного номера (+)/(-)
32
курсовой разницы (+)/(-)
33
ценовых изменений (+)/(-)
34
списания при ликвидации (-), реорганизации объекта инвестирования (+/-)
36
дарения (+)/(-) долей участия резидентом нерезиденту (нерезидентом резиденту)
37
покупки (+)/продажи (-) долей участия резидентом нерезиденту (нерезидентом резиденту)
38
прочее (расшифровать)
39
Накопленная стоимость на конец отчетного периода ((10) + (20))
40
Доля инвестора в уставном капитале на конец отчетного периода, %
41
Дивиденды, объявленные в отчетном периоде
50
Дивиденды, выплаченные (полученные) за отчетный период, включая выплаченный (подлежащий к выплате) налог:
((51)+(52)+(53)), в том числе
51
в виде денег
52
в виде акций (долей участия)
53
иное (расшифровать)
54
Задолженность на конец отчетного периода по оплате подоходного налога с дохода инвестора, удерживаемого у источника выплаты
Информация о расчетах по покупке (продаже) акций, долей участия объекта инвестирования
Часть 2. Требования резидента к нерезиденту
60
Задолженность нерезидента перед резидентом на начало отчетного периода
61
Увеличение задолженности в отчетном периоде, в том числе:
61.1
предварительная оплата резидентом
61.2
передача права собственности на объект инвестирования нерезиденту с отсрочкой платежа
62
Погашение задолженности в отчетном периоде, в том числе:
62.1
переход права собственности резиденту на объект инвестирования
62.2
оплата нерезидентом
63
Прочие изменения по задолженности в отчетном периоде (расшифровать)
64
Задолженность нерезидента перед резидентом на конец отчетного периода (= (60) + (61) - (62) + (63))
Часть 3. Обязательства резидента перед нерезидентом
70
Задолженность резидента перед нерезидентом на начало отчетного периода
71
Увеличение задолженности в отчетном периоде, в том числе:

Есепті кезеңде өзгеруі (+ұлғаю/-азаю) (21) + (22) + (23) + (24) + (25) + (26) + (27) + (28) + (29) + (30) + (31) + (32) + (33) + (34) + (35)
оның ішінде мыналардың есебінен:
21
ақша түсiмi (+)/ алу (-)
22
жабдықтың, тауардың және өзге мүлiктiң түсуi (+)/алынуы (-)
23
материалдық емес активтердiң түсуi (+)/алынуы (-)
24
коммерциялық кредиттер және қаржы қарыздары бойынша берешек есебінен жарғылық капиталдың ұлғаюы (+)/азаюы(-)
25
жарғылық капиталға дивидендтер есептеу (дивидендтердi акциялармен төлеу) (+)
26
өткен жылдардың бөлінбеген кірісі есебінен жарғылық капиталдың, резервтік капиталдың немесе капиталдың басқа баптарының +ұлғаюы/-азаюы
27
жылжымайтын мүлікті енгізу(+)/алуы (-)
28
бейрезидент-эмитенттердің бағалы қағаздарын (вексельді қоса) енгізу (+)/ алу (-)
29
резидент эмитенттердің бағалы қағаздарын енгізу (+)/алу (-)
30
резиденттің резидентке (бейрезиденттің бейрезидентке) қатысу үлесін сатып алу (+)/сату (-)/сыйға тарту (+/-)
31
жаңа есептік нөмір алу (+)/(-)
32
бағамдық айырма (+)/(-)
33
баға өзгерістері (+)/(-)
34
инвестициялау объектісін жою (-), қайта ұйымдастыру (+/-) кезінде есептен шығару
36
резиденттің бейрезидентке (бейрезиденттің резидентке) қатысу үлесін сыйға тарту (+/-)
37
резиденттің бейрезидентке (бейрезиденттің резидентке) қатысу үлесін сатып алу (+)/сату (-)
38
басқалар (толық жазу)
39
Есепті кезеңнің соңындағы жинақталған құн (10) + (20)
40
Инвестордың есепті кезеңнің соңындағы жарғылық капиталға үлесі, %
41
Есепті кезеңде жарияланған дивидендтер
50
Есепті кезең үшін төленген (алынған) дивидендтер, төленген (төлеуге жататын) салықты қоса:
(51)+(52)+(53), оның ішінде
51
ақша түрінде
52
акциялар түрінде (қатысу үлесімен)
53
өзге (толық жазу)
54
Төлем көзінен ұсталатын инвестордың табысынан табыс салығын төлеу бойынша есепті кезеңнің аяғындағы берешек
Инвестициялау объектісінің акцияларды, қатысу үлестерін сатып алу (сату) бойынша есеп айырысулары туралы ақпарат
2-бөлік. Резиденттің бейрезидентке қоятын талаптары
60
Есепті кезеңнің басындағы бейрезиденттің резидент алдындағы берешегі
61
Есепті кезеңде берешектің ұлғаюы, оның ішінде:
61.1
резиденттің алдын ала ақы төлеуі
61.2
төлем мерзімін кейінге қалдыра отырып инвестициялау объектісіне меншік құқығын бейрезидентке беру
62
Есепті кезеңде берешекті өтеу, оның ішінде:
62.1
инвестициялау объектісіне меншік құқығының резидентке өтуі
62.2
бейрезиденттің ақы төлеуі
63
Есепті кезеңдегі берешек бойынша басқа да өзгерістер (толық жазу)
64
Есепті кезеңнің аяғындағы бейрезиденттің резидент алдындағы берешегі (= (60) + (61) - (62) + (63)
3-бөлік. Резиденттің бейрезидент алдындағы міндеттемелері
70
Есепті кезеңнің басындағы резиденттің бейрезидент алдындағы берешегі
71
Есепті кезеңде берешектің ұлғаюы, оның ішінде:

71.1
предварительная оплата нерезидентом
71.2
передача права собственности на объект инвестирования резиденту с отсрочкой платежа
72
Погашение задолженности в отчетном периоде, в том числе:
72.1
переход права собственности нерезиденту на объект инвестирования
72.2
оплата резидентом
73
Прочие изменения по задолженности в отчетном периоде (расшифровать)
74
Задолженность резидента перед нерезидентом на конец отчетного периода (= (70) + (71) - (72) + (73))
Примечание __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Резидент _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
наименование юридического лица)
Адрес _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Телефон _____________________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________
Исполнитель _________________________________________________________
________________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
________________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об участии в капитале объекта инвестирования".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об участии в капитале
объекта инвестирования"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной основе
Отчет об участии в капитале объекта инвестирования
(индекс – ПР-И/Г-4, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об участии в капитале объекта инвестирования" (далее – Форма).
2. Форма представляется ежеквартально резидентами Республики Казахстан по валютным договорам участия в капитале объекта инвестирования с присвоенным учетным номером.

71.1
бейрезиденттің алдын ала ақы төлеуі
71.2
төлем мерзімін кейінге қалдыра отырып инвестициялау объектісіне меншік құқығын резидентке беру
72
Есепті кезеңде берешекті өтеу, оның ішінде:
72.1
инвестициялау объектісіне меншік құқығының бейрезидентке өтуі
72.2
резиденттің ақы төлеуі
73
Есепті кезеңдегі берешек бойынша басқа да өзгерістер (толық жазу)
74
Есепті кезеңнің аяғындағы резиденттің бейрезидент алдындағы берешегі (= (70) + (71) - (72) + (73)
Ескертпе: ____________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Резидент _____________________________________________________
__________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), заңды тұлғаның атауы)
Мекенжайы ___________________________________________________
___________________________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ___________________________________________________
___________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
___________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Инвестициялау объектісінің капиталына қатысу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Инвестициялау объектісінің
капиталына қатысу туралы
есеп" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Инвестициялау объектісінің капиталына қатысу туралы есеп (индексі – ПР-И/Г-4, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Инвестициялау объектісінің капиталына қатысу туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының резиденттері есепті нөмірі берілген инвестициялау объектісінің капиталына қатысудың валюталық шарттары бойынша тоқсан сайын ұсынады.

3. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета (для юридических лиц), и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Для целей заполнения Формы используются следующие понятия:
1) объект инвестирования – юридическое лицо, паевой инвестиционный фонд, акции, доли участия, паи которых приобретаются (приобретены), а также юридическое лицо, простое товарищество, консорциум, в имущество которого вносятся (внесены) имущественные взносы. В случае проведения операций с депозитарными расписками объектом инвестирования является эмитент ценной бумаги, являющейся их базовым активом;
2) инвестор – физическое или юридическое лицо, которому переходит (перешло) право собственности на объект инвестирования.
5. Форма представляется по операциям участия в уставном капитале (с акциями, долями участия, паями), в капитале ином, чем уставный капитал.
Допускается заполнение резидентом Части 1 по нескольким учетным номерам, полученным им по операциям участия в капитале одного объекта инвестирования. В этом случае указываются номера всех учетных номеров, по которым представляется Форма.
6. Если присвоенные учетные номера получены резидентом-юридическим лицом по операциям участия в его капитале, то в графах 1, 2 и далее Части 1 указываются отдельно фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица каждого нерезидента и информация по его участию в капитале резидента.
Если присвоенные учетные номера получены резидентом совместно с другими резидентами по операциям их участия в капитале нерезидента, то в графах 1, 2 и далее Части 1 указываются отдельно фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица каждого резидента и информация по его участию в капитале нерезидента.
По операциям между покупателем и продавцом объекта инвестирования заполняются Части 1 и 2 – при возникновении требования резидента к нерезиденту, Части 1 и 3 – при возникновении обязательства резидента перед нерезидентом. Если присвоенные учетные номера получены резидентом по операциям приобретения у нерезидента (продажи нерезиденту) акций, долей участия в капитале третьего лица-резидента, то Часть 1 не заполняется.
7. Суммы отражаются в тысячах долларов США.
Операции за отчетный период отражаются по их фактической стоимости. Суммы, выраженные в иных валютах, переводятся в доллары США с использованием рыночного курса обмена валют на дату проведения операции или на конец отчетного периода, соответственно. Возникающая курсовая разница отражается по строкам с кодами 32, 63 и 73.

3. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам (заңды тұлғалар үшін) және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанды толтыру мақсаты үшін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) инвестициялау объектісі – акциялары, қатысу үлестері, пайлары сатып алынатын (сатып алынған) заңды тұлға, инвестициялық пай қоры, сондай-ақ мүлігіне мүліктік жарна енгізілетін (енгізілген) заңды тұлға, жай серіктестік, консорциум. Депозитарлық қолхаттармен операциялар жүргізілген жағдайда инвестициялау объектісі олардың базалық активі болып табылатын бағалы қағаз эмитенті болып табылады;
2) инвестор – инвестициялау объектісіне меншік құқығы өтетін (өткен) жеке немесе заңды тұлға.
5. Нысан жарғылық капиталға (акцияларымен, қатысу үлестерімен, пайлармен), жарғылық капиталға қарағанда өзге капиталға қатысу операциялары бойынша ұсынылады.
Резиденттің инвестициялаудың бір объектісінің капиталына қатысу операциялары бойынша алған бірнеше есептік нөмірлер бойынша 1-бөлікті толтыруына рұқсат етіледі. Бұл жағдайда Нысан ұсынылатын барлық есептік нөмірлердің нөмірлері көрсетіледі.
6. Егер резидент заңды тұлға оның капиталына қатысу операциялары бойынша берілген есептік нөмірлерді алса, онда 1, 2-бағандарда және одан әрі 1-бөлікте жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), әрбір бейрезидент заңды тұлғаның атауы және оның резиденттің капиталына қатысуы туралы ақпарат жеке көрсетіледі.
Егер резидент берілген есептік нөмірлерді бейрезиденттің капиталына қатысу операциялары бойынша басқа резиденттермен бірлесе отырып алса, онда 1, 2-бағандарда және одан әрі 1-бөлікте жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), әрбір резидент заңды тұлғаның атауы және оның бейрезиденттің капиталына қатысуы туралы ақпарат жеке көрсетіледі.
Инвестициялық объектіні сатып алушы мен сатушы арасындағы операциялар бойынша резиденттің бейрезидентке талабы болған жағдайда 1 және 2-бөліктер, резиденттің бейрезидентке міндеттемесі болған жағдайда 1 және 3-бөліктер толтырылады. Егер резидент берілген есептік нөмірлерді бейрезиденттен резидент үшінші тұлғаның акцияларын, капиталындағы қатысу үлестерін сатып алу (бейрезидентке сату) операциялары бойынша алған болса, онда 1-бөлік толтырылмайды.
7. Сома мың АҚШ долларымен көрсетіледі.
Есепті кезеңдегі операциялар олардың нақты құны бойынша көрсетіледі. Өзге валютамен көрсетілген сома операция жүргізілген күндегі немесе есепті кезеңнің соңындағы валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып АҚШ долларына аударылады. Туындаған бағамдық айырма кодтары 32, 63 және 73-жолдар бойынша көрсетіледі.

Остаток на начало отчетного периода (строки с кодами 10, 60 и 70) равен остатку на конец периода, предыдущего отчетному (строки с кодами 39, 64 и 74 соответственно), по каждой графе.
8. Увеличение стоимости капитала объекта инвестирования за отчетный период отражается со знаком (+), уменьшение стоимости капитала со знаком (-).
Строка с кодом 31 заполняется при присвоении Национальным Банком Республики Казахстан учетного номера взамен ранее присвоенного учетного номера согласно пункту 15 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64 "Об утверждении Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан", (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18544), (далее – Правила мониторинга валютных операций в Республике Казахстан).
По строкам с кодами 36 и 37 отражается фактическая передача инвестору (инвестором) права собственности на объект инвестирования в случае дарения, покупки у третьих лиц (продажи третьим лицам) объекта инвестирования, в том числе в рассрочку.
Возврат денег (возврат платежа без исполнения) отражается в строке с кодом 38.
9. По строке с кодом 41 отражаются дивиденды, объявленные в отчетном периоде, включая налог, удерживаемый у источника выплаты с этих дивидендов.
По строкам с кодами 51, 52 и 53 отражаются дивиденды, фактически выплаченные инвесторам в отчетном периоде, с суммой налога, удержанного у источника выплаты и фактически выплаченного в отчетном периоде. При этом налог, выплаченный в отчетном периоде, может относиться к дивидендам, объявленным ранее отчетного периода.
При оплате в отчетном периоде только налога без выплаты дивидендов, оплата налога должна быть отражена по соответствующим строкам с кодами 51, 52 и 53.
Задолженность по налогам отражается по строке с кодом 54.
10. Строки с кодами 60, 61, 61.1, 61.2, 62, 62.1, 62.2, 63, 64, 70, 71, 71.1, 71.2, 72, 72.1, 72.2, 73 и 74 заполняются при покупке у третьего лица (продаже третьему лицу) инвестором акций, долей участия объекта инвестирования по предварительной оплате или с отсрочкой платежа. При возникновении у резидента требований к нерезиденту заполняется Часть 2. При возникновении у резидента обязательств перед нерезидентом заполняется Часть 3.
Оплата в виде поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг), иного неденежного исполнения требует расшифровки в примечании к Форме.
11. Заполнение строк с кодами 38, 63 и 73 требует расшифровки в примечании к Форме.

Есепті кезеңнің басындағы қалдық (кодтары 10, 60 және 70-жолдар) әрбір баған бойынша есепті кезеңнің алдындағы кезеңнің соңындағы қалдыққа (тиісінше кодтары 39, 64 және 74-жолдар) тең.
8. Есепті кезеңдегі инвестициялау объектісінің капиталы құнының ұлғаюы (+) белгісімен, капитал құнының азаюы (-) белгісімен көрсетіледі.
Коды 31-жол "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының (бұдан әрі – Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары) 15-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бұрын берілген есептік нөмірдің орнына есептік нөмір берген кезде толтырылады.
Кодтары 36 және 37-жолдар бойынша үшінші тұлғалардан (үшінші тұлғаларға) инвестициялау объектісін, оның ішінде бөліп төлеп сатып алған (сатқан), сыйға тартқан жағдайда инвесторға (инвестордың) инвестициялау объектісіне меншік құқығын нақты бергені көрсетіледі.
Ақшаны қайтару (төлемді орындаусыз қайтару) коды 38-жолда көрсетіледі.
9. Коды 41-жол бойынша төлем көзінен осы дивидендтерден ұсталатын салықты қоса алғанда, есепті кезеңде жарияланған дивидендтер көрсетіледі.
Кодтары 51, 52 және 53-жолдар бойынша есепті кезеңде инвесторларға нақты төленген дивидендтер төлем көзінен ұсталатын және есепті кезеңде төленген салық сомасымен бірге көрсетіледі. Бұл ретте есепті кезеңде төленген салық есепті кезеңнен бұрын жарияланған дивидендтердің салығы болуы мүмкін.
Есепті кезеңде дивидендтер төлемей тек салық төлеген кезде салық төлемі тиісінше кодтары 51, 52 және 53-жолдарда көрсетілуі керек.
Салық бойынша берешек коды 54-жол бойынша көрсетіледі.
10. Кодтары 60, 61, 61.1, 61.2, 62, 62.1, 62.2, 63, 64, 70, 71, 71.1, 71.2, 72, 72.1, 72.2, 73 және 74-жолдар инвестор алдын ала төлем немесе төлемді кейінге қалдырумен үшінші тұлғадан акцияларды, инвестициялау объектісінің қатысу үлестерін сатып алған (үшінші тұлғаға сатқан) кезде толтырылады. Резиденттің бейрезидентке талаптары туындаған кезде 2-бөлік толтырылады. Резиденттің бейрезидент алдында міндеттемелері туындаған кезде 3-бөлік толтырылады.
Тауарларды жеткізу (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету), өзге де ақшалай емес орындау түріндегі төлем Нысанға ескертпеде толық ашып жазуды талап етеді.
11. Кодтары 38, 63 және 73-жолдарды толтыру Нысанға ескертпеде толық ашып жазуды талап етеді.

12.1
акций, паев инвестиционных фондов, фондов денежного рынка
13
недвижимости
14
прочее (расшифровать)
20
Доход резидента в отчетном периоде
21
Доход нерезидента в отчетном периоде
Примечание __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Резидент _____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица,
наименование юридического лица)
Адрес _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Телефон _____________________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________
Исполнитель _________________________________________________________
________________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_______________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)       подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об исполнении обязательств".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об исполнении обязательств"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной основе
Отчет об исполнении обязательств (индекс – ПР-Д-5, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об исполнении обязательств" (далее – Форма).
2. Форма представляется ежеквартально резидентами Республики Казахстан по валютным договорам с учетным номером на операции с ценными бумагами, производными финансовыми инструментами, правами собственности на недвижимость, правами на объекты интеллектуальной собственности, на совместную деятельность, доверительное управление, траст, передачу денег и финансовых инструментов профессиональным участникам рынка ценных бумаг, безвозмездную передачу денег и иных валютных ценностей, счета филиалов (представительств) резидента с местом нахождения за пределами Республики Казахстан.

12.1
акциялар, инвестициялық қорлардың пайлары, ақша нарығының қорлары
13
жылжымайтын мүлік
14
басқасы (толық жазылсын)
20
Резиденттің есепті кезеңдегі кірісі
21
Бейрезиденттің есепті кезеңдегі кірісі
Ескертпе ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Резидент ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), заңды тұлғаның атауы)
Мекенжайы ______________________________________________________
______________________________________________________________________
Телефоны ________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________________
Орындаушы ______________________________________________________
_________________________________________________ _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
_________________________________________________ _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Міндеттемелердің орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Міндеттемелердің орындалуы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Міндеттемелердің орындалуы туралы есеп (индексі – ПР-Д-5, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Міндеттемелердің орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының резиденттері бағалы қағаздармен, туынды қаржы құралдарымен, жылжымайтын мүліктің меншік құқығымен, зияткерлік меншік объектілері, бірлескен қызмет құқығымен операцияларға есептік нөмірі берілген валюталық шарттар, сенімгерлік басқару, траст, бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына ақша мен қаржы құралдарын беру, ақшаны және өзге де валюталық құндылықтарды өтеусіз беру, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан резидент филиалдарының (өкілдігінің) шоттары бойынша тоқсан сайын ұсынады.

3. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета (для юридических лиц), и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Для целей заполнения Формы используются следующие понятия:
1) программа опционов на ценные бумаги эмитентов-нерезидентов для работников – программа, по которой работник юридического лица-резидента приобретает оговоренное количество ценных бумаг эмитентов-нерезидентов, являющихся инвесторами данного юридического лица и (или) инвесторами инвесторов данного юридического лица;
2) ценные бумаги эмитентов-нерезидентов – финансовые инструменты, признаваемые ценными бумагами в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) страны эмитента, включая депозитарные расписки, базовым активом которых являются ценные бумаги эмитентов-нерезидентов.
5. В Разделе 1 отражаются сведения об исполнении обязательств по валютному договору в отчетном периоде.
В графе 2 отражается вид исполнения обязательств по валютному договору:
1) в виде платежей и (или) переводов денег;
2) в виде поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг);
3) в виде передачи актива (ценные бумаги, доли участия, паи инвестиционных фондов, недвижимость, право на объект интеллектуальной собственности, иные виды актива, требующие расшифровки);
4) иное (требующее расшифровки).
Если исполнение обязательства осуществляется в виде денег, то в графе 3 указывается код назначения платежа, графа 4 не заполняется, а в графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 указываются отправитель денег, бенефициар денег, дата платежа, валюта платежа, сумма платежа в тысячах единиц валюты платежа на основе платежного документа на перевод (получение) денег.
Платежи и (или) переводы денег отражаются в Форме, включая налоги. В Форме отражается возврат денег (возврат платежа без исполнения).
Если исполнение обязательства осуществляется в виде передачи актива, то в графе 4 указывается наименование актива, графа 3 не заполняется, а в графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 указываются лицо, передающее актив, лицо, принимающее актив, дата передачи актива, валюта стоимости актива, сумма стоимости актива в тысячах единиц валюты договора.
Если исполнение обязательства осуществляется в виде выполнения работ, оказания услуг или иным способом, то графы 3, 4 не заполняются, а в графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 указываются лицо, исполняющее обязательство, лицо, принимающее исполнение обязательства, дата исполнения обязательства, валюта и сумма стоимости исполненного обязательства в тысячах единиц валюты договора.

3. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам (заңды тұлғалар үшін) және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанды толтыру мақсатында мына ұғымдар пайдаланылады:
1) бейрезидент эмитенттердің қызметкерлерге арналған бағалы қағаздарға опциондар бағдарламасы – резидент заңды тұлғаның қызметкерлері осы заңды тұлғаның инвесторы және (немесе) осы заңды тұлғаның инвесторларының инвесторы болып табылатын бейрезидент эмитенттерден бағалы қағаздардың келісілген санын сатып алатын бағдарлама;
2) бейрезидент эмитенттердің бағалы қағаздары – Қазақстан Республикасының және (немесе) эмитент елінің заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар деп танылатын қаржы құралдары, оның ішінде бейрезидент эмитенттердің бағалы қағаздары базалық активтері болып табылатын депозиторлық қолхаттар.
5. 1-бөлімде есепті кезеңде валюталық шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы туралы мәліметтер көрсетіледі.
2-бағанда валюталық шарт бойынша міндеттемелерді орындау түрі көрсетіледі:
1) төлемдер және (немесе) ақша аударымдары түрінде;
2) тауар жеткізу (жұмысты орындау, қызмет көрсету) түрінде;
3) активті (бағалы қағаздар, қатысу үлестері, инвестициялық қорлардың пайлары, жылжымайтын мүлік, зияткерлік меншік объектісіне арналған құқық, толық жазуды қажет ететін активтің өзге түрлері) беру түрінде;
4) өзге (толық жазылсын).
Егер міндеттемені орындау ақша түрінде жүзеге асырылатын болса, онда 3-бағанда төлем белгілеу коды көрсетіледі, 4-баған толтырылмайды, ал 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11-бағандарда ақша аударуға (алуға) арналған төлем құжаты негізінде ақша жөнелтуші, ақша бенефициары, төлем күні, төлем валютасы, төлем сомасы төлем валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
Нысанда төлемдер және (немесе) ақша аударымдары салықпен бірге көрсетіледі. Нысанда ақшаны қайтару (төлемді орындамай қайтару) көрсетіледі.
Егер міндеттемелерді орындау активті беру түрінде жүзеге асырылатын болса, онда 4-бағанда активтің атауы көрсетіледі, 3-баған толтырылмайды, ал 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11-бағандарда активті беруші тұлға, активті қабылдаушы тұлға, активті беру күні, актив құнының валютасы, актив құнының сомасы шарт валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
Егер міндеттемелерді орындау жұмысты орындау, қызмет көрсету немесе өзге тәсілмен жүзеге асырылатын болса, онда 3, 4-бағандар толтырылмайды, ал 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11-бағандарда міндеттемені орындайтын тұлға, міндеттемелердің орындалуын қабылдайтын тұлға, міндеттемелерді орындау күні, орындалған міндеттемелердің валютасы мен сомасы шарт валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.

Графы 3, 5, 7 заполняются в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365). Графа 10 заполняется в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
При представлении Формы по счету в иностранном банке филиала (представительства) юридического лица с местом нахождения за пределами Республики Казахстан, в Форме отражаются внутрикорпоративные переводы денег: отправленные юридическим лицом данному филиалу (представительству) на этот счет, полученные юридическим лицом от данного филиала (представительства) с этого счета.
6. В Разделе 2 отражаются сведения о накопленной стоимости на конец отчетного периода и доходах за отчетный период.
Раздел 2 заполняется в следующих случаях:
1) при представлении Формы по счету в иностранном банке, открытому филиалу (представительству) юридического лица с местом нахождения за пределами Республики Казахстан, отражается остаток суммы денег на конец отчетного периода на этом счете, вознаграждение, начисленное резиденту в отчетном периоде иностранным банком по данному счету, включая вклад(ы);
2) при представлении Формы по операциям, связанным с приобретением права собственности на недвижимость за границей: отражается стоимость недвижимости на конец отчетного периода, доход резидента от недвижимости в отчетном периоде;
3) при передаче денег и иного имущества в доверительное управление, траст, отражается стоимость переданного имущества на конец отчетного периода, доходы резидента (нерезидента) в отчетном периоде, в том числе за управление имуществом;
4) по программе опционов на ценные бумаги эмитентов-нерезидентов, заключаемой юридическим лицом-резидентом для своих работников, отражается суммарная стоимость ценных бумаг эмитентов-нерезидентов у работников;
5) по операциям, связанным с передачей денег и финансовых инструментов профессиональным участникам рынка ценных бумаг, осуществляющим валютные операции по поручению клиентов, на счета для учета и хранения денег, принадлежащих клиентам, отражается стоимость переданного имущества на конец отчетного периода, доходы резидента (нерезидента) в отчетном периоде.
7. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.

3, 5, 7-бағандар "Экономика секторларының кодтарын қолдану мен төлемдер тағайындау және соларға сәйкес төлемдер бойынша мәліметтер ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының кодтарын қолдану мен төлемдер тағайындау және соларға сәйкес төлемдер бойынша мәліметтер ұсыну қағидаларына сәйкес толтырылады. 10-баған "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасынан тыс жерде орналасқан заңды тұлға филиалының (өкілдігінің) шетелдік банктегі шот бойынша Нысанды берген кезде: Нысанда заңды тұлға осы филиалға (өкілдікке) осы шотқа жіберген, заңды тұлға осы филиалдан (өкілдіктен) осы шоттан жіберген ақшаны ішкі корпоративтік аудару көрсетіледі.
6. 2-бөлімде есепті кезеңнің соңындағы жинақталған құн және есепті кезеңдегі кіріс туралы мәліметтер көрсетіледі.
2-бөлім мына жағдайларда толтырылады:
1)  Қазақстан Республикасынан тыс жерде орналасқан заңды тұлғаның филиалына (өкілдігіне) ашылған шетелдік банктегі шот бойынша Нысанды ұсынған кезде: есепті кезеңнің соңында осы шотта ақша сомасының қалдығы, шетелдік банктегі резидентке есепті кезеңде осы шот бойынша есептеген сыйақы, оның ішінде салым (салымдар) қоса көрсетіледі;
2) шетелде жылжымайтын мүлікке меншік құқығын сатып алумен байланысты операциялар бойынша Нысанды ұсынған кезде: жылжымайтын мүліктің есепті кезеңнің соңындағы құны, резиденттің есепті кезеңдегі жылжымайтын мүліктен кірісі көрсетіледі;
3) ақша мен өзге мүлікті сенімгерлік басқаруға, трастқа берген кезде берілген мүліктің есепті кезеңнің соңындағы құны, резиденттің (бейрезиденттің) есепті кезеңдегі кірісі, оның ішінде мүлікті басқарғаны үшін кірісі көрсетіледі;
4) резидент заңды тұлға өзінің қызметкерлері үшін жасайтын бейрезидент эмитенттердің бағалы қағаздарына опциондар бағдарламасы бойынша қызметкерлердегі бейрезидент эмитенттердің бағалы қағаздарының жиынтық құны көрсетіледі;
5) клиенттердің тапсырмалары бойынша валюталық операцияларды жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушыларға клиенттерге тиесілі ақшаны есепке алу және сақтау шоттарына ақша мен қаржы құралдарын берумен байланысты операциялар бойынша есепті кезеңнің соңында берілген мүліктің құны, резиденттің (бейрезиденттің) есепті кезеңдегі кірісі көрсетіледі.
7. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.

8. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после срока представления, установленного пунктом 24 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64 "Об утверждении Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан", (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18544).
Приложение 17
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 6
Правилам мониторинга
валютных операций в
Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту присвоения учетного номера.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Наименование административной формы: Отчет о движении денег на счете в иностранном банке.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ПР-Ф-6.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: __________ квартал ____ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: юридическое лицо-резидент.
Срок представления: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом.
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде/ на бумажном носителе
Учетный номер Национального Банка Республики Казахстан _________________
Наименование иностранного банка, страна _________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Валюта счета __________________________________________________________
тысяч единиц валюты счета
Код строки
Наименование показателей
Текущий счет
Вклад, вклад, открытый в рамках данного текущего счета
А
Б
1
2
10
Ставка, по которой начисляется вознаграждение по счету в отчетном периоде (% годовых)
11
Остатки на начало отчетного периода
20

8. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының 24-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
17-қосымша
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: есептік нөмір беру орны бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Шетелдік банктегі шоттағы ақша қозғалысы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: ПР-Ф-6
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы _________ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: резидент заңды тұлға
Ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейін (қоса алғанда)
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде /қағаз жеткізгіште
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің есептік нөмірі ____________
Шетелдік банктің атауы, елі ____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Шот валютасы __________________________________________________
шот валютасының мың бірлігі
Жол коды
Көрсеткіштердің атауы
Ағымдағы шот
Салым, осы ағымдағы шот шеңберінде ашылған салым
А
Б
1
2
10
Есепті кезеңде шот бойынша сыйақы есептелетін мөлшерлеме (жылдық %)
11
Есепті кезеңнің басындағы қалдық
20

Остатки на конец отчетного периода ((81) + (83) + (88) - (89) - (90) + (91) + (92))
94
в том числе остатки по вознаграждению по овердрафту ((82) + (88) - (90) + (92))
Примечание _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Резидент ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование юридического лица)
Адрес ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Телефон _________________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________________
Исполнитель _____________________________________________________
________________________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_________________________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)             подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о движении денег на счете в иностранном банке".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о движении денег на
счете в иностранном банке"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной основе
Отчет о движении денег на счете в иностранном банке
(индекс – ПР-Ф-6, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о движении денег на счете в иностранном банке" (далее – Форма).
2. Форма представляется ежеквартально юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан по учетному номеру счета в иностранном банке.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
4. В графе 1 отражается информация о текущем счете, вкладе, неаллокированном металлическом счете, открытом в иностранном банке.
В случаях, если в рамках текущего счета открывается вклад, то информация о таком вкладе отражается в графе 2. В случаях, если в рамках текущего счета открывается несколько вкладов, то информация о таких вкладах отражается по каждому вкладу отдельно.

Есепті кезеңнің соңындағы қалдық ((81) + (83) + (88) - (89) - (90) + (91) + (92))
94
оның ішінде овердрафт сыйақысы бойынша қалдық ((82) + (88) - (90) + (92))
Ескертпе _______________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Резидент _______________________________________________________
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
Мекенжайы _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
__________________________________________ _____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
__________________________________________ _____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Шетелдік банктегі шоттағы ақша қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Шетелдік банктегі шоттағы
ақша қозғалысы туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Шетелдік банктегі шоттағы ақша қозғалысы туралы есеп (индексі – ПР-Ф-6, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Шетелдік банктегі шоттағы ақша қозғалысы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғасы шетелдік банктегі шоттың есептік нөмірі бойынша тоқсан сайын ұсынады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. 1-бағанда шетелдік банкте ашылған ағымдағы шот, салым, аллокирленбеген металл шот туралы ақпарат көрсетіледі.
Егер ағымдағы шот шеңберінде салым ашылатын болса, онда мұндай салым туралы ақпарат 2-бағанда көрсетіледі. Егер ағымдағы шот шеңберінде бірнеше салым ашылатын болса, онда мұндай салымдар туралы ақпарат әрбір салым бойынша жеке көрсетіледі.

5. В строке с кодом 10 отражается чистая (без учета налогов) средняя в отчетном периоде ставка вознаграждения по текущему счету, вкладу (% годовых), в строке с кодом 80 – по овердрафту. Ставка вознаграждения отражается в числовом виде, с округлением до сотых долей. Если ставка вознаграждения плавающая, то используется базовое значение ставки в отчетном периоде. Если ставка вознаграждения нулевая, то проставляется нулевое значение.
Если Форма представляется с нулевыми значениями, то строки с кодами 10, 80 не заполняются.
6. Суммы отражаются в тысячах единиц валюты счета (вклада).
По мультивалютным счетам (вкладам), а также неаллокированным металлическим счетам суммы отражаются в тысячах тенге. Суммы, выраженные в иных валютах, переводятся в тенге с использованием рыночного курса обмена валют на дату проведения операции или на конец отчетного периода, соответственно. Возникающая курсовая разница отражается по строке с кодом 56.
7. В случае заполнения строк с кодами 34, 35, 55, 55а в примечании следует указать учетный номер счета в иностранном банке, с которого (на который) переводятся деньги.
8. Информация об овердрафте заполняется при предоставлении иностранным банком юридическому лицу-резиденту овердрафта по данному счету в соответствии с условиями открытия счета в случае отсутствия присвоенного учетного номера по такому овердрафту.
Под овердрафтом понимается кредитование иностранным банком счета клиента для оплаты им расчетных документов в случае недостаточности или отсутствия на счету клиента денег. При овердрафте банк списывает все имеющиеся на счете клиента деньги и одновременно предоставляет клиенту финансовый заем на часть оплаты, непокрытую деньгами на счете клиента.
Возникающая курсовая разница отражается в иных изменениях (строки с кодами 91 и 92).
9. Остаток на начало отчетного периода (строки с кодом 11, 81 и 82) равен остатку на конец предыдущего отчетного периода (строки с кодом 60, 93 и 94 соответственно).
10. По строкам с кодом 29а, 70 отражается вознаграждение, начисленное в отчетном периоде, без учета налогов на это вознаграждение.
11. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
12. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после срока представления, установленного пунктом 24 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64 "Об утверждении Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан", (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18544).
Приложение 18
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 7
к Правилам мониторинга
валютных операций в
Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Наименование административной формы: Отчет об условиях привлечения в отчетном периоде банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, финансовых займов от нерезидентов.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ПР-7.
Периодичность: ежемесячная.
Отчетный период: __________ месяц ____ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк, филиал банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющий деятельность на территории Республики Казахстан.
Срок представления: до 8 (восьмого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом.
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
№ п/п
Наименование показателя
Информация о финансовом займе 1
Информация о финансовом займе 2
Информация о финансовом займе …
А
Б
1
2
1
Валютный договор (наименование, номер, дата, цель и назначение)
2
Документ (документы) в дополнение к валютному договору (при наличии) (наименование номер, дата, примечание)
3
Нерезидент-участник (нерезиденты - участники) валютного договора (наименование, страна, статус в валютной операции)
4
Порядковый номер (номер свидетельства об уведомлении (при наличии)) данного валютного договора
5
Сумма валютного договора (в валюте валютного договора)
6
Валюта договора
7
Рамочное соглашение (при наличии) (наименование, номер, дата)
8
Отношение нерезидента к банку (не заполняется филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан)
9
Ставка вознаграждения (интереса) за пользование кредитом (в случае фиксированной процентной ставки указывается % годовых, в случае плавающей процентной ставки указывается база ее исчисления и размер маржи)
10
Ставка за просроченные платежи по основному долгу (за каждый день просрочки, другое (расшифровать))
11
Сопутствующие платежи (комиссия за организацию, за управление, за обязательства, другое (расшифровать), в процентах от суммы кредита, основного долга, другое (расшифровать))
12
Краткая характеристика операции (инструкция по оплате, схема движения средств, другое (расшифровать))
13
Сведения об агенте (операторе, организаторе) кредита (при наличии) (наименование, бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) резидента, страна нерезидента)
14
Наличие особых условий (право заемщика на пролонгацию, на досрочное погашение, право кредитора требовать досрочного погашения задолженности, другое (расшифровать))
15
Сведения о контрактах, финансируемых в рамках данного валютного договора (при наличии):

5. Коды 10-жолда таза (салықтарды есепке алмағанда) есепті кезеңдегі ағымдағы шот, салым бойынша сыйақының орташа мөлшерлемесі (жылдық %), коды 80-жолда овердрафт бойынша сыйақының орташа мөлшерлемесі көрсетіледі. Сыйақы мөлшерлемесі жүздік үлеске дейін дөңгелектеніп сан түрінде көрсетіледі. Егер сыйақы мөлшерлемесі өзгермелі болса, онда есепті кезеңдегі мөлшерлеменің базалық мәні пайдаланылады. Егер сыйақы мөлшерлемесі нөл болса, онда нөлдік мән қойылады.
Егер Нысан нөлдік мәндермен берілсе, онда кодтары 10, 80-жолдар толтырылмайды.
6. Сома шот (салым) валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
Мультивалюталық шоттар (салымдар), сондай-ақ аллокирленбеген металл шоттар бойынша сома мың теңгемен көрсетіледі. Өзге валюталармен көрсетілген сома тиісінше операция жүргізілген күнгі немесе есепті кезеңнің соңындағы валюта айырбастаудың нарықтық бағамын пайдалана отырып, теңгеге аударылады. Туындайтын бағамдық айырма коды 56-жолда көрсетіледі.
7. Кодтары 34, 35, 55, 55а-жолдар толтырылған жағдайда ескертпеде одан (оған) ақша аударылатын шетел банкіндегі шоттың есептік нөмірі көрсетілуі тиіс.
8. Овердрафт туралы ақпарат шетелдік банк осындай овердрафт бойынша берілген есептік нөмірі болмаған жағдайда шотты ашу талаптарына сәйкес осы шот бойынша резидент заңды тұлғаға овердрафт ұсынған кезде толтырылады.
Шетелдік банк клиенттің шотында ақша жеткіліксіз болған немесе болмаған жағдайда оның есеп айырысу құжаттарын төлеуі үшін клиенттің шотын кредиттеуі овердрафтты білдіреді. Овердрафт кезінде банк клиенттің шотындағы барлық ақшаны есептен шығарады және бір мезгілде клиентке клиенттің шотындағы ақшамен өтелмеген ақының бір бөлігіне қаржылай қарыз береді.
Пайда болған бағамдық айырма өзге де өзгерістерде көрсетіледі (кодтары 91, 92-жолдар).
9. Есепті кезеңнің басындағы қалдық (кодтары 11, 81, және 82-жолдар) алдыңғы есепті кезеңнің соңындағы қалдыққа (тиісінше кодтары 60, 93 және 94-жолдар) тең келеді.
10. Коды 29а,70-жолдары бойынша осы сыйақыға салықтарды қоспағанда, есепті кезеңде есептелген сыйақы көрсетіледі.
11. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
12. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының 24-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
18-қосымша
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының есепті кезеңде бейрезиденттерден қаржылай қарыздар тарту талаптары туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: ПР-7.
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: ____ жылғы __________ айы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы
Ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 8 (сегізінші) күніне дейін (қоса алғанда)
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Р/с №
Көрсеткіштің атауы
1-ші қаржылай қарыз туралы ақпарат
2-ші қаржылай қарыз туралы ақпарат
... қаржылай қарыз туралы ақпарат
А
Б
1
2
1
Валюталық шарт (атауы, нөмірі, күні, мақсаты мен тағайындалуы)
2
Валюталық шартқа толықтыру ретінде құжат (құжаттар) (бар болса) (атауы, нөмірі, күні, ескертпе)
3
Валюталық шартқа қатысушы бейрезидент (бейрезиденттер) (атауы, елі, валюта операциясындағы мәртебесі)
4
Осы валюталық шарттың реттік нөмірі (хабарлама туралы куәліктің (бар болса) нөмірі)
5
Валюталық шарттың сомасы (валюталық шарттың валютасында)
6
Шарттың валютасы
7
Негіздемелік келісім (бар болса) (атауы, нөмірі, күні)
8
Бейрезиденттің банкке қатынасы (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы толтырмайды)
9
Кредитті пайдаланғаны үшін сыйақы (мүдде) мөлшерлемесі (белгіленген пайыздық мөлшерлеме жағдайында жылдық % көрсетіледі, өзгермелі пайыздық мөлшерлеме жағдайында оны есептеу базасы мен маржа мөлшері көрсетіледі)
10
Негізгі борыш бойынша мерзімі өткен төлемдер үшін мөлшерлеме (әрбір кешіктірілген күн үшін, басқасы (толық жазылсын)
11
Ілеспе төлемдер (ұйымдастыру үшін, басқару үшін, міндеттеме үшін комиссия, басқасы (толық жазылсын), кредит, негізгі борыш сомасынан пайыздармен, басқасы (толық жазылсын)
12
Операцияның қысқаша сипаттамасы (төлем жасау бойынша нұсқаулық, қаражат қозғалысының схемасы, басқасы (толық жазылсын)
13
Кредиттің агенті (операторы, ұйымдастырушысы) (бар болса) жөніндегі мәлімет (атауы, резиденттің бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН), бейрезиденттің елі)
14
Ерекше жағдайлардың болуы (қарыз алушының мерзімін ұзарту, мерзімінен бұрын өтеу құқығы, кредитордың берешекті мерзімінен бұрын өтеуді талап ету құқығы, басқасы (толық жазылсын)
15
Аталған валюталық шарт шеңберінде қаржыландырылатын келісімшарттар туралы мәлімет (бар болса):

15.1
сведения об аппликанте, запрашивающем финансирование (наименование, БИН резидента, страна нерезидента)
15.2
сведения о финансируемом контракте (финансируемых контрактах) (наименование, номер, дата, сумма в валюте валютного договора, валюта, учетный номер контракта, номер паспорта сделки (при наличии))
15.3
сведения о бенефициаре-участнике контракта (наименование, БИН резидента, страна нерезидента)
15.4
форма финансирования банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющего деятельность на территории Республики Казахстан, кредитором (поступление средств на счет банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющего деятельность на территории Республики Казахстан, оплата кредитором бенефициару, другое (расшифровать))
16
График поступления средств и погашения задолженности (тысяч единиц валюты договора)
17
Примечание
Наименование банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющего деятельность на территории Республики Казахстан
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Адрес _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Телефон _____________________________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________________________
Исполнитель
_____________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_____________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об условиях привлечения в отчетном периоде банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, финансовых займов от нерезидентов".
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных на
безвозмездной основе "Об
условиях привлечения в
отчетном периоде банком,
филиалом банка -нерезидента
Республики Казахстан,
осуществляющим деятельность
на территории Республики
Казахстан, финансовых
займов от нерезидентов"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об условиях привлечения в отчетном периоде банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, финансовых займов от нерезидентов (индекс - ПР-7, периодичность - ежемесячная)

15.1
қаржыландыруды сұратқан аппликант туралы мәлімет (атауы, резиденттің БСН, бейрезиденттің елі)
15.2
қаржыландырылатын келісімшарт (келісімшарттар) туралы мәлімет (атауы, нөмірі, күні, валюталық шарттың валютасындағы сома, валюта, келісімшарттың есептік нөмірі, мәміле паспортының нөмірі (бар болса)
15.3
келісімшартқа қатысушы бенефициар туралы мәлімет (атауы, резиденттің БСН, бейрезиденттің елі)
15.4
кредитордың банкті, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалын қаржыландыру нысаны (қаражаттың банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының шотына келіп түсуі, кредитордың бенефициарға жасаған төлемі, басқасы (толық жазылсын)
16
Қаражаттың келіп түсу және берешекті өтеу кестесі (шарт валютасының мың бірлігі)
17
Ескертпе
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан
Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының атауы
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
____________________________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы
____________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
____________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының есепті кезеңде бейрезиденттерден қаржылай қарыздар тарту талаптары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Банктің, Қазақстан
Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының есепті кезеңде бейрезиденттерден қаржылай
қарыздар тарту талаптары
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының есепті кезеңде бейрезиденттерден қаржылай қарыздар тарту талаптары туралы есеп (индексі – ПР-7, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об условиях привлечения в отчетном периоде банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, финансовых займов от нерезидентов" (далее – Форма).
2. Форма представляется ежемесячно банками, филиалами банков - нерезидентов Республики Казахстан, осуществляющими деятельность на территории Республики Казахстан, по финансовым займам, привлеченным ими в отчетном периоде от нерезидентов, и по финансовым займам, привлеченным ими от нерезидентов ранее, по которым изменились сведения, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 6) пункта 15 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64 "Об утверждении Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан", (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18544), (далее – Правила мониторинга валютных операций в Республике Казахстан).
3. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Форма составляется банком по каждому финансовому займу в целом по системе банка, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, по каждому финансовому займу в целом по филиалу иностранного банка в Казахстане.
5. В Форме отражается информация о финансовых займах, привлеченных банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, от нерезидентов на срок более 180 (ста восьмидесяти) дней, если сумма задолженности банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющего деятельность на территории Республики Казахстан, в рамках валютного договора превышает или будет превышать 500 000 (пятьсот тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки в эквиваленте:
1) об условиях привлечения таких финансовых займов в отчетном периоде;
2) об изменениях в отчетном периоде сведений, указанных в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 6) пункта 15 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, по таким финансовым займам, привлеченным ранее.
Строка с кодом 6 заполняется в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының есепті кезеңде бейрезиденттерден қаржылай қарыздар тарту талаптары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалдары есепті кезеңде бейрезиденттерден тартқан қаржылай қарыздар бойынша және олар бейрезиденттерден бұрын тартқан қаржылай қарыздар бойынша "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының (бұдан әрі – Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары) 15-тармағының 1), 2), 3), 4) және 6) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер өзгерген қаржылай қарыздар бойынша ай сайын ұсынады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанды банк тұтастай алғанда банк жүйесі бойынша әрбір қаржылай қарыз бойынша жасайды, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы тұтастай алғанда Қазақстандағы шетелдік банктің филиалы бойынша әрбір қаржылай қарыз бойынша жасайды.
5. Нысанда егер валюталық шарт шеңберінде банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының берешегінің сомасы баламасында 500 000 (бес жүз мың) Америка Құрама Штаттарының долларынан асса немесе асатын болса, банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының бейрезиденттерден 180 (бір жүз сексен) күннен астам мерзімге тартқан қаржылай қарыздары туралы:
1) есепті кезеңде осындай қаржылай қарыздарды тарту талаптары туралы;
2) есепті кезеңде бұрын тартылған осындай қаржылай қарыздар бойынша Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу Қағидаларының 15-тармағының 1), 2), 3), 4) және 6) тармақшаларында көрсетілген мәліметтердің өзгерістері туралы ақпарат көрсетіледі.
Коды 6-жол "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес толтырылады.

В строке с кодом 7 отражается рамочное соглашение (генеральное соглашение, кредитная линия и другое), определяющее рамочные условия кредитования отдельных сделок, в том числе валютного договора, указанного в строке с кодом 1.
6. В строке с кодом 8 отражается отношение кредитора-нерезидента к банку (филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, не заполняется):
1) прямое владение нерезидентом 10 (десятью) процентами и более голосующих акций банка;
2) косвенное владение нерезидентом 10 (десятью) процентами и более голосующих акций банка;
3) прямое владение резидентом 10 (десятью) процентами и более голосующих акций банка;
4) косвенное владение резидентом 10 (десятью) процентами и более голосующих акций банка;
5) банк и нерезидент не имеют никакого контроля или влияния друг на друга, но находятся под контролем или влиянием одного и того же инвестора, прямо или косвенно владеющего не менее 10 (десятью) процентами голосующих акций банка;
6) случаи, не указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 5) настоящего пункта Формы.
7. В строке с кодом 16 отражается информация о поступлении средств банку, филиалу банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющему деятельность на территории Республики Казахстан, и погашении банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, задолженности по валютному договору: фактическая или предполагаемая (в будущем) дата поступления средств (в виде денег, товаров (работ, услуг), иного) или дата погашения основного долга и оплата вознаграждения, сумма поступлений (платежей), в тысячах единиц валюты договора. Если сумма договора валютным договором не предусмотрена, отражается информация только о фактическом поступлении средств. В случае плавающей процентной ставки предполагаемая сумма оплаты вознаграждения рассчитывается исходя из значения базовой ставки на конец отчетного периода, если иное не установлено валютным договором.
8. Если в валютном договоре сумма состоит из нескольких сумм в разных валютах, то по каждой сумме и валюте договора заполняются отдельные графы Формы.
9. Порядковый номер присваивается Национальным Банком Республики Казахстан для отражения информации по фактическому исполнению обязательств по каждому финансовому займу в Форме об освоении и обслуживании финансовых займов, привлеченных банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, от нерезидентов по которым имеются непогашенные обязательства на начало и (или) конец отчетного периода по форме согласно приложению 8 к Правилам мониторинга валютных операций в Республике Казахстан.
Порядковый номер не присваивается рамочному соглашению, устанавливающему принципы сотрудничества, но не определяющему отдельные существенные условия финансирования банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющего деятельность на территории Республики Казахстан, нерезидентом.

Коды 7-жолда жекелеген мәмiлелердi, оның iшiнде коды 1-жолда көрсетілген валюталық шартты кредиттеудiң негіздемелік талаптарын айқындайтын негіздемелік келiсiм (бас келiсiм, кредиттiк желi және басқасы) көрсетiледi.
6. Коды 8-жолда бейрезидент кредитордың банкке (Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы толтырмайды) қатынасы көрсетіледі:
1) банктің 10 (он) пайызы және одан көп дауыс беруші акцияларын бейрезиденттің тікелей иеленуі;;
2) банктің 10 (он) пайызы және одан көп дауыс беруші акцияларын бейрезиденттің жанама иеленуі;
3) банктің 10 (он) пайызы және одан көп дауыс беруші акцияларын резиденттің тікелей иеленуі;
4) банктің 10 (он) пайызы және одан көп дауыс беруші акцияларын резиденттің жанама иеленуі;
5) банк пен бейрезидент бір-біріне ешқандай бақылау жасай алмайды және әсер ете алмайды, бірақ банктің 10 (он) пайыздан кем емес дауыс беруші акцияларын тікелей немесе жанама иеленетін бір инвестордың бақылауында және ықпалында болады;
6) Нысанның осы тармағының 1), 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілмеген жағдайлар.
7. Коды 16-жолда банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалына қаражаттың келіп түскені және банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының валюталық шарт бойынша берешекті өтеуі туралы ақпарат: қаражаттың (ақша, тауарлар (жұмыстар, қызметтер) түріндегі, өзгесі) нақты немесе болжалды (болашақта) түсу күні немесе негізгі борышты өтеу және сыйақыны төлеу күні, шарт валютасының мың бірліктеріндегі түсімдер (төлемдер) сомасы көрсетіледі. Егер шарттың сомасы валюталық шартта көзделмесе, онда тек қаражаттың нақты түскені туралы ақпарат көрсетіледі. Өзгермелі пайыздық мөлшерлеме жағдайында сыйақыны төлеудің болжалды сомасы валюталық шартта өзгеше белгіленбесе, есепті кезеңнің соңындағы базалық мөлшерлеменің мәнін ескере отырып есептеледі.
8. Егер валюталық шарттағы сома әртүрлі валюталардағы бірнеше сомадан құралса, онда әрбір сома мен шарт валютасы бойынша Нысанның жекелеген бағандары толтырылады.
9. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы бейрезиденттерден тартқан, есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында өтелмеген міндеттемелері бар қаржылай қарыздарды игеру және оларға қызмет көрсету туралы нысанда әрбір қаржылай қарыз бойынша міндеттемелердің нақты орындалуы жөніндегі ақпаратты көрсету үшін реттік нөмір береді.
Ынтымақтастық қағидаттарын белгілейтін, бірақ банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының бейрезидентті қаржыландыруының жекелеген маңызды талаптарын айқындамайтын негіздемелік келісімге реттік нөмір берілмейді.

10. В случае отсутствия информации за отчетный период, Форма не представляется.
11. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после срока представления, установленного пунктом 32 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан.
Приложение 19
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 8
к Правилам мониторинга
валютных операций в
Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Наименование административной формы: Отчет об освоении и обслуживании финансовых займов, привлеченных банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, от нерезидентов, по которым имеются непогашенные обязательства на начало и (или) конец отчетного периода.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 11-ОБ.
Периодичность: ежеквартальная.
Отчетный период: __________ квартал ____ года.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банк, филиал банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющий деятельность на территории Республики Казахстан.
Срок представления: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом.
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде
Таблица 1. Освоение и обслуживание финансовых займов, о которых Национальному Банку Республики Казахстан представлен отчет согласно пункту 32 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64 "Об утверждении Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18544)
Порядковый номер
Наименование кредитора
Наименование валюты кредита
А
Б
В
продолжение таблицы
Основной долг
Остаток на начало отчетного периода, тысяч единиц валюты договора
Операции в отчетном периоде, тысяч единиц валюты договора
Остаток на конец отчетного периода
Увеличение
Уменьшение
Всего
из них за счет
Всего
из них за счет реорганизации
Сумма, тысяч единиц валюты договора
Номер балансового счета
реорганизации
капитализированного вознаграждения
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Вознаграждение
Состояние кредита
Примечание
Остаток на начало отчетного периода, тысяч единиц валюты договора
Операции в отчетном периоде, тысяч единиц валюты договора
Остаток на конец отчетного периода
Начислено
Оплачено
Сумма, тысяч единиц валюты договора
Номер балансового счета
9
10
11
12
13
14
15
Таблица 2. Освоение и обслуживание иных финансовых займов
Порядковый номер
Порядковый номер из отчета за предыдущий период
Наименование кредитора
Наименование валюты кредита
Сумма кредита
А
Б
В
Г
Д
продолжение таблицы
Номер кредитного соглашения (контракта)
Период действия
Наименование страны кредитора
Дата начала освоения
Дата конечного срока погашения
Ж
З
И
К
продолжение таблицы
Основной долг
Остаток на начало отчетного периода, тысяч единиц валюты договора
Операции в отчетном периоде, тысяч единиц валюты договора
Остаток на конец отчетного периода
Увеличение
Уменьшение
Сумма, тысяч единиц валюты договора
Номер балансового счета
Всего
Из них за счет
Всего
из них за счет реорганизации
реорганизации
капитализированного вознаграждения
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Вознаграждение
Состояние кредита
Примечание
Остаток на начало отчетного периода, тысяч единиц валюты договора
Операции в отчетном периоде, тысяч единиц валюты договора
Остаток на конец отчетного периода
Начислено
Оплачено
Сумма, тысяч единиц валюты договора
Номер балансового счета
9
10
11
12
13
14
15
Наименование банка, филиала банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющего деятельность на территории Республики Казахстан
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Адрес _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель
_____________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_____________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата подписания отчета "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об освоении и обслуживании финансовых займов, привлеченных банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, от нерезидентов, по которым имеются непогашенные обязательства на начало и (или) конец отчетного периода".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет об освоении и
обслуживании финансовых
займов, привлеченных банком,
филиалом банка – нерезидента
Республики Казахстан,
осуществляющим деятельность
на территории Республики
Казахстан, от нерезидентов, по
которым имеются
непогашенные обязательства на
начало и (или) конец отчетного
периода"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об освоении и обслуживании финансовых займов, привлеченных банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, от нерезидентов, по которым имеются непогашенные обязательства на начало и (или) конец отчетного периода (индекс - 11-ОБ, периодичность - ежеквартальная)

10. Есепті кезең үшін ақпарат болмаған жағдайда Нысан ұсынылмайды.
11. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының 32-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
19-қосымша
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы бейрезиденттерден тартқан, есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында өтелмеген міндеттемелері бар қаржылай қарыздарды игеру және оларға қызмет көрсету туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 11-ОБ
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: ____ жылғы __________ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы
Ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне (қоса алғанда) дейін
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
1-кесте. "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының 32-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне есеп ұсынылған қаржылай қарыздарды игеру және оларға қызмет көрсету
Реттік нөмірі
Кредитордың атауы
Кредит валютасының атауы
А
Б
В
кестенің жалғасы
Негізгі борыш
Есепті кезең басындағы қалдық, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезеңдегі операция,
шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезең соңындағы қалдық
Ұлғаюы
Азаюы
Барлығы
олардың ішінде мыналар есебінен
Барлығы
олардың ішінде қайта ұйымдастыру есебінен
Сомасы, шарт валютасының мың бірлігі
Баланстық шоттың нөмірі
қайта ұйымдастыру
капиталдандырылған сыйақы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Сыйақы
Кредиттің жай-күйі
Ескертпе
Есепті кезең басындағы қалдық, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезеңдегі операция, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезең соңындағы қалдық
Есептелді
Төленді
Сомасы, шарт валютасының мың бірлігі
Баланстық шоттың нөмірі
9
10
11
12
13
14
15
2-кесте. Өзге қаржылай қарыздарды игеру және оған қызмет көрсету
Реттік нөмірі
Алдыңғы кезеңдегі есептен алынған реттік нөмірі
Кредитордың атауы
Кредит валютасының атауы
Кредит сомасы
А
Б
В
Г
Д
кестенің жалғасы
Кредиттік келісімнің (келісімшарттың) нөмірі
Іс-қимыл кезеңі
Кредитор елінің атауы
Игерудің басталған күні
Өтеудің соңғы мерзімінің күні
Ж
З
И
К
кестенің жалғасы
Негізгі борыш
Есепті кезең басындағы қалдық, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезеңдегі операция, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезең соңындағы қалдық
Ұлғаюы
Азаюы
Сомасы, шарт валютасының мың бірлігі
Баланстық шоттың нөмірі
Барлығы
олардың ішінде мыналар есебінен
Барлығы
олардың ішінде қайта ұйымдастыру есебінен
қайта ұйымдастыру
капиталдандырылған сыйақы
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Сыйақы
Кредиттің жай-күйі
Ескертпе
Есепті кезең басындағы қалдық, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезеңдегі операция, шарт валютасының мың бірлігі
Есепті кезең соңындағы қалдық
Есептелді
Төленді
Сомасы, шарт валютасының мың бірлігі
Баланстық шоттың нөмірі
9
10
11
12
13
14
15
Банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан
Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының атауы
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
_______________________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы
_______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы бейрезиденттерден тартқан, есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында өтелмеген міндеттемелері бар қаржылай қарыздарды игеру және оларға қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Банк, Қазақстан
Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы бейрезиденттерден тартқан, есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында өтелмеген міндеттемелері бар қаржылай қарыздарды игеру және оларға қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанына
қосымша
Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы бейрезиденттерден тартқан, есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында өтелмеген міндеттемелері бар қаржылай қарыздарды игеру және оларға қызмет көрсету туралы есеп (индексі – 11-ОБ, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет об освоении и обслуживании финансовых займов, привлеченных банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, от нерезидентов, по которым имеются непогашенные обязательства на начало и (или) конец отчетного периода" (далее – Форма).
2. Форма представляется ежеквартально банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, по финансовым займам, привлеченным ими от нерезидентов.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
4. В Форме отражается информация отдельно по каждому финансовому займу, по которому имеются непогашенные на начало и (или) конец отчетного периода обязательства перед нерезидентами в целом по системе банка, в целом по филиалу банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющему деятельность на территории Республики Казахстан.
5. В Таблице 1 отражаются сведения по освоению, погашению и обслуживанию финансовых займов, о которых банк, филиал банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющий деятельность на территории Республики Казахстан, представил отчет об условиях привлечения в отчетном периоде банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, финансовых займов от нерезидентов по форме, установленной приложением 7 к Правилам мониторинга валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 апреля 2019 года № 64 "Об утверждении Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18544), (далее – Правила мониторинга валютных операций в Республике Казахстан).
6. В Таблице 2 отражаются сведения по освоению, погашению и обслуживанию иных финансовых займов.
7. Суммы отражаются в тысячах единиц валюты договора.
8. В Таблице 1:
в графе А отражается порядковый номер, присваиваемый Национальным Банком Республики Казахстан финансовому займу в отчете об условиях привлечения в отчетном периоде банком, филиалом банка - нерезидента Республики Казахстан, осуществляющим деятельность на территории Республики Казахстан, финансовых займов от нерезидентов по форме согласно приложению 7 к Правилам мониторинга валютных операций в Республике Казахстан или номер свидетельства об уведомлении, выданного банку до введения в действие Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан на финансовый заем от нерезидента;
в графе 14 отражается состояние кредитного соглашения на конец отчетного периода из списка: "действующее", "полное исполнение обязательств сторонами". Кредитное соглашение считается действующим до полного исполнения обязательств сторонами, в том числе обязательств по вознаграждению или по просроченным платежам.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы бейрезиденттерден тартқан, есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында өтелмеген міндеттемелері бар қаржылай қарыздарды игеру және оларға қызмет көрсету туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы бейрезиденттерден олар тартқан қаржылай қарыздар бойынша тоқсан сайын ұсынады.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанда есепті кезеңнің басында және (немесе) соңында жалпы банк жүйесі бойынша, жалпы Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы бойынша бейрезиденттердің алдында өтелмеген міндеттемелері бар әрбір қаржылай қарыз бойынша ақпарат бөлек көрсетіледі.
5. 1-кестеде "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 10 сәуірдегі № 64 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18544 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларына (бұдан әрі – Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары) 7-қосымшада белгіленген нысан бойынша банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының бейрезиденттерден есепті кезеңдегі қаржылай қарыздар тарту талаптары туралы есепті банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалы ұсынған қаржылай қарыздарды игеру, өтеу және оларға қызмет көрсету бойынша мәліметтер көрсетіледі.
6. 2-кестеде өзге қаржылай қарыздарды игеру, өтеу және оларға қызмет көрсету жөнінде мәліметтер көрсетіледі.
7. Сомалар шарт валютасының мың бірлігімен көрсетіледі.
8. 1-кестеде:
А бағанында банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын филиалының Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бейрезиденттен есепті кезеңде қаржылай қарыздарды тарту талаптары туралы есепте Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қаржылай қарызға беретін реттік нөмірі немесе Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидалары қолданысқа енгізілгенге дейін банкке бейрезиденттерден қаржылай қарызға берілген хабарлама туралы куәліктің нөмірі көрсетіледі.
14-бағанда "қолданыстағы", "Тараптардың міндеттемелерді толық орындауы" тізімінен есепті кезеңнің соңындағы кредиттік келісімнің жай-күйі көрсетіледі. Кредиттік келісім тараптар міндеттемелерін, оның ішінде сыйақы бойынша немесе мерзімі өткен төлемдер бойынша міндеттемелерін толық орындағанға дейін қолданылады деп есептеледі.

9. В Таблице 2 в графе Б указывается порядковый номер финансового займа из Формы, представленной за предыдущий период.
10. В Таблицах 1 и 2:
в графе 1 отражается непогашенный на начало отчетного периода основной долг, в том числе просроченный;
в графе 2 отражается увеличение за отчетный период основного долга за счет получения кредитных средств, реорганизации долга и капитализации вознаграждения;
в графе 3 отражается увеличение долга за счет реорганизации при уступке требования (переводе долга);
в графе 4 отражается капитализация вознаграждения (отнесение вознаграждения к основному долгу);
в графе 5 отражается уменьшение за отчетный период основного долга, в том числе просроченного, за счет погашения и реорганизации;
в графе 6 отражается уменьшение долга за счет реорганизации. Основными видами реорганизации являются досрочное погашение, прощение, уступка требования (перевод долга), обмен долга на инструменты участия в капитале (заемщика и (или) третьих лиц), недвижимость и иной актив заемщика, долговые ценные бумаги заемщика, поставки товара и иные долговые обязательства заемщика;
в графах 7 и 8 отражается непогашенный на конец отчетного периода основной долг, в том числе просроченный, и номер балансового счета, на котором учитывается остаток долга;
в графе 9 отражается задолженность по вознаграждению, в том числе просроченная, на начало отчетного периода;
в графе 10 отражаются начисленные в отчетном периоде вознаграждения;
в графе 11 отражается уменьшение в отчетном периоде вознаграждения, в том числе просроченного, за счет оплаты, реорганизации и капитализации вознаграждения;
в графах 12 и 13 отражается задолженность на конец отчетного периода по вознаграждению, в том числе просроченному, и номер балансового счета, на котором учитывается эта задолженность.
11. В графе 15 Таблицы 1 и Таблицы 2 отражаются (при наличии) вид обеспечения и сумма обеспечения в тысячах единиц валюты с указанием валюты. При наличии нескольких видов обеспечения указываются все виды обеспечения и общая рыночная стоимость обеспечения в тысячах тенге.
Графа В Таблицы 1 и графа Г Таблицы 2 заполняются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
Графа К Таблицы 2 заполняется в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран".
12. Арифметико-логический контроль в Таблицах 1 и 2:

9. 2-кестеде Б бағанында өткен кезең үшін ұсынылған Нысаннан қаржылай қарыздың реттік нөмірі көрсетіледі.
10. 1 және 2-кестелерде:
1-бағанда есепті кезеңнің басында өтелмеген, оның ішінде мерзімі өткен негізгі борыш көрсетіледі;
2-бағанда есепті кезеңде кредит қаражатын алу, борышты қайта ұйымдастыру және сыйақыны капиталдандыру есебінен негізгі борыштың ұлғайғаны көрсетіледі;
3-бағанда талапты басқаға беру (борышты аудару) кезінде қайта ұйымдастыру есебінен борыштың ұлғаюы көрсетіледі;
4-бағанда сыйақыны капиталдандыру (сыйақыны негізгі борышқа жатқызу) көрсетіледі;
5-бағанда есепті кезеңде өтеу және қайта ұйымдастыру есебінен негізгі борыштың, оның ішінде мерзімі өткен борыштың азаюы көрсетіледі;
6-бағанда қайта ұйымдастыру есебінен борыштың азаюы көрсетіледі. Мерзімінен бұрын өтеу, кешіру, талапты басқаға беру (борышты аудару), борышты капиталға қатысу құралдарына (қарыз алушыға және (немесе) үшінші тұлғаларға) айырбастау, қарыз алушының жылжымайтын мүлкі және өзге активі, қарыз алушының борыштық бағалы қағаздары, тауарды жеткізу және қарыз алушының өзге борыштық міндеттемелері қайта ұйымдастырудың негізгі түрлері болып табылады;
7 және 8-бағандарда есепті кезеңнің соңында өтелмеген, оның ішінде мерзімі өткен негізгі борыш және борыштың қалдығы ескерілетін баланстық шоттың нөмірі көрсетіледі;
9-бағанда есепті кезеңнің басындағы сыйақы бойынша, оның ішінде мерзімі өткен берешек көрсетіледі;
10-бағанда есепті кезеңде есептелген сыйақы көрсетіледі;
11-бағанда есепті кезеңде сыйақының, оның ішінде мерзімі өткен сыйақының ақы төлеу, қайта ұйымдастыру және капиталдандыру есебінен азаюы көрсетіледі;
12 және 13-бағандарда есепті кезең соңындағы сыйақы, оның ішінде мерзімі өткен сыйақы бойынша берешек және осы берешек ескерілетін баланстық шоттың нөмірі көрсетіледі.
11. 1-кестенің және 2-кестенің 15-бағанында қамтамасыз ету түрі және қамтамасыз ету сомасы валютасы көрсетіле отырып, валютаның мың бірлігімен (бар болса) көрсетіледі. Қамтамасыз етудің бірнеше түрі болған кезде қамтамасыз етудің барлық түрі және қамтамасыз етудің жалпы нарықтық құны мың теңгемен көрсетіледі.
1-кестенің В бағаны және 2-кестенің Г бағаны "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес толтырылады.
2-кестенің К бағаны "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес толтырылады.
12. 1 және 2-кестелерде арифметикалық-логикалық бақылау:

графа 1 = графа 7 Формы, представленной за предыдущий квартал;
графа 2 >= графа 3 + графа 4;
графа 5 >= графа 6;
графа 7 = графа 1 + графа 2 - графа 5;
графа 9 = графа 12 Формы, представленной за предыдущий квартал;
графа 12 = графа 9 + графа 10 - графа 11.
13. В случае отсутствия информации за отчетный период, Форма не представляется.
14. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся в течение 6 (шести) месяцев после срока представления, установленного пунктом 33 Правил мониторинга валютных операций в Республике Казахстан.
Приложение 20
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Приложение 9
к Правилам мониторинга
валютных операций в
Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе, размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о проведенных валютных операциях
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ПР-9
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: _______ месяц ____ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: уполномоченный банк
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
БИН: _______________________
Метод сбора: в электронном виде

1-баған = өткен тоқсан үшін ұсынылған Нысанның 7-бағаны;
2-баған >= 3-баған + 4-баған;
5-баған >= 6-баған;
7-баған = 1-баған + 2-баған - 5-баған;
9-баған = өткен тоқсан үшін ұсынылған Нысанның 12-бағаны;
12-баған = 9-баған + 10-баған - 11-баған.
13. Есепті кезеңде ақпарат болмаған жағдайда, Нысан ұсынылмайды.
14. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды мониторингтеу қағидаларының 33-тармағында белгіленген ұсыну мерзімінен кейін 6 (алты) ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкі Басқармасының өзгерістер
енгізілетін кейбір
қаулыларының тізбесіне
20-қосымша
Қазақстан Республикасында
валюталық операцияларды
мониторингтеу қағидаларына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: жүргізілген валюталық операциялар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: ПР-9
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: ____ жылғы _______ ай
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: уәкілетті банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімдері: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (онына) (қоса алғанда) дейін, ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде

7. Получатель денег по валютному договору
Наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии)
БИН, ИИН
Код страны
Признак резидентства
Код сектора экономики
7.1
7.2
7.3
7.4
7.5
продолжение таблицы
8. Примечание
Наименование _________________ Адрес__________________________
Телефон _______________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель ____________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_______________________________________ _______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20___ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о проведенных валютных операциях".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о проведенных
валютных операциях"
Пояснение
по заполнению формы, предназначенной для сбора
административных данных на безвозмездной основе
Отчет о проведенных валютных операциях
(индекс – ПР-9, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе, "Отчет о проведенных валютных операциях" (далее – Форма).
2. Форма представляется уполномоченным банком ежемесячно и включает информацию о проведенных им валютных операциях, в том числе по поручениям клиентов.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Заполнение Формы
4. В Форму включается информация по валютным операциям за отчетный период на сумму, равную или превышающую пороговое значение, определяемое Правилами осуществления валютных операций в Республике Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № 40 "Об утверждении Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18512), (далее – Правила осуществления валютных операций в Республике Казахстан).
5. Валютные операции отражаются в Форме:
по платежам и (или) переводам денег по поручениям клиентов (в том числе осуществленным с использованием платежных карточек) – на дату зачисления денег на банковский счет клиента в уполномоченном банке (списания денег с банковского счета клиента в уполномоченном банке);
по собственным платежам и (или) переводам денег уполномоченного банка – на дату зачисления денег на корреспондентский счет уполномоченного банка (списания денег с корреспондентского счета уполномоченного банка);
по другим валютным операциям – на дату совершения операции.
Информация по платежам и (или) переводам денег по валютным операциям, осуществленным с использованием платежных карточек, исправляется уполномоченным банком по мере получения информации о таких платежах и (или) переводах денег от резидента или нерезидента.

7. Валюталық шарт бойынша ақша алушы
Атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
БСН, ЖСН
Ел коды
Резиденттік белгісі
Экономика секторының коды
7.1
7.2
7.3
7.4
7.5
кестенің жалғасы
8. Ескертпе
Атауы ___________________ Мекенжайы __________________________
Телефоны _______________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ____________________________ ______________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)  қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
_______________________________________ _______________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)  қолы, телефоны
Күні 20___ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Жүргізілген валюталық операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Жүргізілген валюталық
операциялар туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
Жүргізілген валюталық операциялар туралы есеп (индексі – ПР-9, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Жүргізілген валюталық операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды уәкілетті банк ай сайын ұсынады және ол жүргізген валюталық операциялар туралы, оның ішінде клиенттердің тапсырмалары бойынша ақпаратты қамтиды.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанға есепті кезеңдегі "Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 30 наурыздағы № 40 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18512 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларында (бұдан әрі – Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидалары) айқындалатын шекті мәнге тең немесе одан асатын сомаға валюталық операциялар бойынша ақпарат енгізіледі.
5. Валюталық операциялар Нысанда:
клиенттердің тапсырмалары бойынша (оның ішінде төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған) төлемдер және (немесе) ақша аударымдары бойынша – клиенттің уәкілетті банктегі банктік шотына ақша есептеу (клиенттің уәкілетті банктегі банктік шотынан ақшаны есептен шығару) күні;
уәкілетті банктің өз төлемдері және (немесе) ақша аударымдары бойынша – уәкілетті банктің корреспонденттік шотына ақша есептеу (уәкілетті банктің корреспонденттік шотынан ақшаны есептен шығару) күні;
басқа валюталық операциялар бойынша – операциялар жасау күні көрсетіледі.
Төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған валюталық операциялар бойынша төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі ақпаратты уәкілетті банк резиденттен немесе бейрезиденттен осындай төлемдер және (немесе) ақша аударымдары туралы ақпаратты алуына қарай түзетеді.

6. Части 1, 6 и 7 Формы заполняются в случае проведения валютных операций на основании валютного договора.
7. В части 1 Формы указываются реквизиты валютного договора. Графа 1.3 заполняется, если валютному договору присвоен учетный номер.
8. В частях 2 и 3 Формы указывается информация об отправителе денег и бенефициаре в соответствии с платежным документом.
В графах 2.3 и 3.3 указывается двухбуквенный код страны регистрации (для юридического лица, филиала (представительства) юридического лица) или страны постоянного проживания (для физического лица на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства) отправителя денег, бенефициара в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран". При отсутствии у уполномоченного банка достоверных сведений о стране регистрации или стране постоянного проживания отправителя денег или бенефициара, указанные графы заполняются исходя из данных платежного документа.
Графы 2.4, 2.5, 3.4 и 3.5 заполняются в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365), (далее – Правила применения кодов секторов экономики и назначения платежей), которое согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).
При внесении (снятии) наличных денег с банковского счета в частях 2 и 3 Формы заполняется информация о владельце счета, за исключением случаев внесения (снятия) наличных денег третьим лицом на банковский счет физического лица. При внесении наличных денег третьим лицом на банковский счет физического лица в части 2 Формы заполняется информация о лице, которое вносит деньги, в части 3 Формы– о владельце счета.
При снятии наличных денег третьим лицом с банковского счета физического лица в части 2 Формы заполняется информация о владельце счета, в части 3 Формы заполняется информация о лице, которое снимает деньги.
При продаже уполномоченным банком иностранной валюты, чеков, векселей, других платежных документов или иных валютных ценностей в части 2 Формы отражается информация об уполномоченном банке, в части 3 Формы – о клиенте-покупателе.
При покупке уполномоченным банком иностранной валюты, чеков, векселей, других платежных документов или иных валютных ценностей в части 2 Формы отражается информация о клиенте-продавце, в части 3 Формы – об уполномоченном банке.

6. Нысанның 1, 6 және 7-бөліктері валюталық шарт негізінде валюталық операциялар жүргізілген жағдайда толтырылады.
7. Нысанның 1-бөлігінде валюталық шарттың деректемелері көрсетіледі. 1.3-баған валюталық шартқа есептік нөмір берілсе толтырылады.
8. Нысанның 2 және 3-бөліктерінде төлем құжатына сәйкес ақша жөнелтуші мен бенефициар туралы ақпарат көрсетіледі.
2.3 және 3.3-бағандарда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес ақша жөнелтушінің, бенефициардың тіркелген елінің (заңды тұлға, заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) үшін) немесе тұрақты тұратын елінің (Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген азаматтығы немесе құқығы негізінде жеке тұлға үшін) екі әріптік коды көрсетіледі. Уәкілетті банкте ақша жөнелтушінің немесе бенефициардың тіркелген елі немесе тұрақты тұратын елі туралы анық мәліметтер болмаған кезде көрсетілген бағандар төлем құжатының деректері негізге алына отырып толтырылады.
2.4, 2.5, 3.4 және 3.5-бағандар "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген) бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына (бұдан әрі – Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидалары) сәйкес толтырылады, ол Экономика секторларының ұлттық жіктеуішімен (ЭСЖ) келісімді болады.
Үшінші тұлға жеке тұлғаның банктік шотына қолма-қол ақша салған (алған) жағдайларды қоспағанда, банктік шотына қолма-қол ақша салған (алған) кезде Нысанның 2 және 3-бөліктерінде шоттың иесі туралы ақпарат толтырылады. Үшінші тұлға жеке тұлғаның банктік шотына қолма-қол ақша салған кезде Нысанның 2-бөлігінде ақша салатын тұлға туралы, Нысанның 3-бөлігінде шоттың иесі туралы ақпарат толтырылады.
Үшінші тұлға жеке тұлғаның банктік шотынан қолма-қол ақшаны алған кезде Нысанның 2-бөлігінде шоттың иесі туралы ақпарат толтырылады, Нысанның 3-бөлігінде ақша алатын тұлға туралы ақпарат толтырылады.
Уәкілетті банк шетел валютасын, чектерді, вексельдерді, басқа төлем құжаттарын немесе өзге валюталық құндылықтарды сатқан кезде Нысанның 2-бөлігінде уәкілетті банк туралы, Нысанның 3-бөлігінде сатып алушы клиент туралы ақпарат көрсетіледі.
Уәкілетті банк шетел валютасын, чектерді, вексельдерді, басқа төлем құжаттарын немесе өзге валюталық құндылықтарды сатып алған кезде Нысанның 2-бөлігінде сатушы клиент туралы ақпарат, Нысанның 3-бөлігінде уәкілетті банк туралы ақпарат көрсетіледі.

9. В части 4 Формы указывается информация о валютной операции.
В графе 4.1. дата валютной операции должна соответствовать отчетному периоду.
В графе 4.2 указывается референс валютной операции, состоящий из четырех частей:
1) в первой части указывается трехзначный код уполномоченного банка, присваиваемый Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с Инструкцией о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 128 "Об утверждении Инструкции о присвоении, использовании и аннулировании Национальным Банком Республики Казахстан банковских идентификационных кодов, а также присвоении и аннулировании кодов банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, и кодов филиалов банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, их структуре, формировании и ведении Справочника банков, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21593), (далее – Инструкция № 128);
2) во второй части указывается код филиала уполномоченного банка согласно Инструкции № 128, состоящий из трех цифр;
3) в третьей части указывается порядковый номер валютной операции в отчете;
4) в четвертой части указывается отчетная дата в формате "ДДММГГГГ".
Для профессиональных участников рынка ценных бумаг коды для первой и второй частей референса проставляются в соответствии с кодами, присвоенными АО "Казахстанская фондовая биржа" профессиональным участникам рынка ценных бумаг, как членам АО "Казахстанская фондовая биржа".
Референс каждой валютной операции должен быть уникальным.
Графа 4.3 заполняется в соответствии с приложением 2 к Правилам осуществления валютных операций в Республике Казахстан.
Графа 4.4 заполняется в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей.

9. Нысанның 4-бөлігінде валюталық операция туралы ақпарат көрсетіледі.
4.1-бағанда валюталық операцияның күні есепті кезеңге сәйкес келуі тиіс.
4.2-бағанда валюталық операцияның мынадай төрт бөліктен тұратын референсі көрсетіледі:
1) бірінші бөлікте "Қазақстан Ұлттық Банкінің банктік идентификациялау кодтарын беру, пайдалану және жою, сондай-ақ банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және жою, олардың құрылымы, Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 128 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21593 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 128 нұсқаулық) бекітілген Қазақстан Ұлттық Банкінің банктік идентификациялау кодтарын беру, пайдалану және жою, сондай-ақ банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кодтарын және банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар филиалдарының кодтарын беру және жою, олардың құрылымы, Банктердің, Қазақстан Республикасы бейрезидент банктері филиалдарының және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың анықтамалығын қалыптастыру және жүргізу туралы нұсқаулыққа сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі беретін уәкілетті банктің үш таңбалы коды көрсетіледі;
2) екінші бөлікте № 128 нұсқаулыққа сәйкес үш цифрдан тұратын уәкілетті банк филиалының коды көрсетіледі;
3) үшінші бөлікте есепте валюталық операцияның реттік нөмірі көрсетіледі;
4) төртінші бөлікте "ККААЖЖЖЖ" форматында есепті күн көрсетіледі.
Бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары үшін референстің бірінші және екінші бөліктерінің кодтары "Қазақстан қор биржасы" АҚ мүшелері ретінде бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларына "Қазақстан қор биржасы" АҚ берген кодтарға сәйкес қойылады.
Әрбiр валюталық операцияның референсі бiрегей болуы тиiс.
4.3-баған Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес толтырылады.
4.4-баған Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес толтырылады.

В графе 4.5 сумма указывается в единицах валюты и округляется до целого значения путем математического округления.
В графе 4.6 указывается трехзначный буквенный код валюты в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
В графе 4.7 указывается "01" – для отправленных платежей или перевода денег, операции по снятию наличной иностранной валюты или продаже уполномоченным банком иностранной валюты, чеков, векселей, других платежных документов или иных валютных ценностей, "02" – для входящих платежей или перевода денег, операции по зачислению наличной иностранной валюты или покупке уполномоченным банком иностранной валюты, чеков, векселей, других платежных документов или иных валютных ценностей.
В графе 4.8 указывается "1", если платеж и (или) перевод денег осуществляется между юридическим лицом и его структурными подразделениями или между структурными подразделениями одного юридического лица, в остальных случаях указывается "0".
Графа 4.9 заполняется в соответствии с пунктами 16-1 и 16-2 Правил осуществления валютных операций в Республике Казахстан следующим образом:
"1.1" – финансовый заем, предусматривающий предоставление нерезидентом денег резиденту (за исключением уполномоченного банка), если условиями соответствующего валютного договора (изначально либо после внесения изменений и (или) дополнений в валютный договор) не предусмотрено осуществление перевода денег, подлежащих получению от нерезидента, на банковские счета резидента в уполномоченных банках;
"1.2" – финансовый заем, предусматривающий возникновение у резидента (за исключением уполномоченного банка) требований к нерезиденту по возврату денег, если условиями соответствующего валютного договора (изначально либо после внесения изменений и (или) дополнений в валютный договор) не предусмотрено осуществление перевода денег, подлежащих получению от нерезидента, на банковские счета резидента в уполномоченных банках;
"1.3" – финансовый заем, предусматривающий предоставление резидентом денег нерезиденту, не являющемуся аффилированным лицом, если условиями соответствующего валютного договора (изначально либо после внесения изменений и (или) дополнений в валютный договор) не предусмотрена выплата вознаграждения за пользование предметом финансового займа;
"1.4" – операции по экспорту, если условиями соответствующего валютного договора (изначально либо после внесения изменений и (или) дополнений в валютный договор) предусмотрено, что срок исполнения обязательств нерезидентом по оплате экспорта превышает семьсот двадцать дней с даты исполнения обязательств резидентом;

4.5-бағанда сома валюта бірлігімен көрсетіледі және математикалық дөңгелектеу арқылы бүтін мәнге дейін дөңгелектенеді.
4.6-бағанда "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес валютаның үш таңбалы әріптік коды көрсетіледі.
4.7-бағанда "01" – жөнелтілген төлемдер немесе ақша аударымдары, уәкілетті банктің қолма-қол шетел валютасын алуы немесе шетел валютасын сатуы бойынша операциялары, чектер, вексельдер, басқа да төлем құжаттары немесе өзге валюталық құндылықтар үшін, "02" – кіріс төлемдер немесе ақша аударымдары, уәкілетті банктің қолма-қол шетел валютасын есептеуі немесе шетел валютасын сатып алуы бойынша операциялары, чектер, вексельдер, басқа төлем құжаттары немесе өзге валюталық құндылықтар үшін көрсетіледі.
4.8-бағанда төлем және (немесе) ақша аударымы заңды тұлға мен оның құрылымдық бөлімшелері немесе бір заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері арасында жүзеге асырылса "1" белгісі, қалған жағдайларда "0" белгісі көрсетіледі.
4.9-баған Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүзеге асыру қағидаларының 16-1 және 16-2-тармақтарына сәйкес мынадай түрде толтырылады:
"1.1" – тиісті валюталық шарттың талаптарында (бастапқыда не валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін) бейрезиденттен алынуы тиіс ақшаны резиденттің уәкілетті банктердегі банктік шоттарына аудару көзделмесе, бейрезиденттің резидентке (уәкілетті банкті қоспағанда) ақша ұсынуы көзделетін қаржылай қарыз;
"1.2" – егер тиісті валюталық шарттың талаптарында (бастапқыда не валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін) бейрезиденттен алынуы тиіс ақшаны резиденттің уәкілетті банктердегі банктік шоттарына аудару көзделмесе, резидентте (уәкілетті банкті қоспағанда) бейрезидентке ақшаны қайтару бойынша талаптардың туындауы көзделетін қаржылай қарыз;
"1.3" – егер тиісті валюталық шарттың талаптарында (бастапқыда не валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін) қаржылай қарыз нысанын пайдаланғаны үшін сыйақы төлеу көзделмесе, резиденттің үлестес тұлға болып табылмайтын бейрезидентке ақша ұсынуы көзделетін қаржылай қарыз;
"1.4" – егер тиісті валюталық шарттың талаптарында (бастапқыда не валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін) бейрезиденттің экспортқа ақы төлеу бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі резидент міндеттемелерді орындаған күннен бастап жеті жүз жиырма күннен асатыны көзделген болса, экспорт бойынша операциялар;

"1.5" – операции по импорту, если условиями соответствующего валютного договора (изначально либо после внесения изменений и (или) дополнений в валютный договор) предусмотрено, что срок исполнения обязательств нерезидентом по поставке товаров (выполнению работ, оказанию услуг) или по возврату денег, включая авансовый платеж или сумму предоплаты в полном объеме (в случае неисполнения нерезидентом своих обязательств по импорту), превышает семьсот двадцать дней с даты исполнения обязательств резидентом;
"1.6" – перевод денег резидентом нерезиденту-профессиональному участнику рынка ценных бумаг, осуществляющему валютные операции по поручениям клиентов, на сумму, превышающую пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте;
"1.7" – перевод резидентом денег на собственный счет за рубежом на сумму, превышающую пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте;
"1.8" – безвозмездный перевод денег, осуществляемый резидентом в пользу нерезидента на сумму, превышающую пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте;
"2.1" – платежи и (или) переводы денег одного лица за календарный месяц по двум или более валютным договорам, заключенным с одним и тем же нерезидентом, на общую сумму, превышающую пороговое значение, свыше которого такие валютные договоры подлежат присвоению учетного номера;
"2.2" – операции нерезидента по покупке в одном уполномоченном банке в один рабочий день безналичной иностранной валюты за национальную валюту на сумму, превышающую пятьдесят тысяч долларов США в эквиваленте, если источник происхождения денег в национальной валюте не связан с получением нерезидентом денег от продажи товаров (выполнения работ, оказания услуг) резиденту, продажи иных финансовых активов за национальную валюту, получения дивидендов в национальной валюте от деятельности на территории Республики Казахстан, возврата органами государственных доходов ранее уплаченных нерезидентом налогов и других обязательных платежей в бюджет и иных экономически обоснованных источников происхождения национальной валюты;
"0" – в остальных случаях.
10. В части 5 Формы указывается информация об организации (банке) контрагента по валютной операции - организации (банке) отправителя денег для полученных платежей и (или) переводов денег, организации (банке) бенефициара для отправленных платежей и (или) переводов денег. По внутрибанковским валютным операциям указывается информация об отчитывающемся уполномоченном банке. При отсутствии в документах, на основании которых проводится платеж и (или) перевод денег, информации об организации (банке) отправителя денег часть 5 Формы не заполняется.

"1.5" – егер тиісті валюталық шарттың талаптарында (бастапқыда не валюталық шартқа өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін) аванстық төлемді немесе толық көлемде алдын ала төлем сомасын қоса алғанда (бейрезидент импорт бойынша өз міндеттемелерін орындамаған жағдайда), бейрезиденттің тауарларды жеткізу (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету) бойынша немесе ақшаны қайтару бойынша міндеттемелерді орындау мерзімі резидент міндеттемелерді орындаған күннен бастап жеті жүз жиырма күннен асатыны көзделсе, импорт бойынша операциялар;
"1.6" – резиденттің клиенттердің тапсырмалары бойынша валюталық операцияларды жүзеге асыратын бағалы қағаздар нарығына бейрезидент-кәсіби қатысушыға баламасы елу мың АҚШ долларынан асатын сомаға ақша аударымы;
"1.7" – резиденттің шетелдегі өз шотына баламасы елу мың АҚШ долларынан асатын сомаға ақша аударымы;
"1.8" – резиденттің бейрезидент пайдасына баламасы елу мың АҚШ долларынан асатын сомаға жүзеге асыратын өтеусіз ақша аударымы;
"2.1" – бір бейрезидентпен жасалған екі немесе одан да көп валюталық шарт бойынша осындай валюталық шарттарға есептік нөмір берілуі тиіс шекті мәннен асатын жалпы сомаға бір тұлғаның күнтізбелік бір ай ішіндегі төлемдері және (немесе) ақша аударымдары;
"2.2" – егер ұлттық валютадағы ақшаның шығу көзі бейрезиденттің резидентке тауарларды сатудан (жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден), өзге де қаржы активтерін ұлттық валютаға сатудан, Қазақстан Республикасының аумағындағы қызметтен ұлттық валютада дивидендтер алудан, мемлекеттік кірістер органдарының бұрын бейрезидент төлеген салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді және ұлттық валютаның өзге де экономикалық негізделген шығу көздерін қайтарудан түскен ақшаны алуына байланысты болмаса, бейрезиденттің баламасында елу мың АҚШ долларынан асатын сомаға ұлттық валюта үшін қолма-қол ақшасыз шетел валютасын бір уәкілетті банктен бір жұмыс күні ішінде сатып алу операциялары;
"0" – қалған жағдайларда.
10. Нысанның 5-бөлігінде валюталық операциялар бойынша контрагенттің ұйымы (банкі) – алынған төлемдер және (немесе) ақша аударымдары үшін ақша жөнелтуші ұйым (банкі), жөнелтілген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары үшін бенефициар ұйымы (банкі) туралы ақпарат көрсетіледі. Банкішілік валюталық операциялар бойынша есеп беретін уәкілетті банк туралы ақпарат көрсетіледі. Негізінде төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жүргізілетін құжаттарда ақша жөнелтуші ұйым (банк) туралы ақпарат болмаған кезде Нысанның 5-бөлігі толтырылмайды.

В графе 5.3 указывается двухбуквенный код страны организации (банка) отправителя денег или бенефициара в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран". Для внутрибанковских валютных операций указывается код "KZ".
В графе 5.4 указывается "1" при следующих условиях:
1) если страна, откуда инициирован платеж и (или) перевод денег (страна, где открыт банковский счет первичного отправителя денег, с которого отправлен платеж и (или) перевод денег, отлична от Республики Казахстан;
2) если страна, куда направлен платеж и (или) перевод денег (страна, где открыт банковский счет конечного бенефициара, на который зачислены деньги, отлична от Республики Казахстан.
В иных случаях указывается "2".
11. В частях 6 и 7 Формы указываются сведения об отправителе денег или получателе денег по валютному договору. Если отправитель (получатель) денег по валютному договору совпадает с отправителем денег (бенефициаром) по платежному документу, то в части 6 (7) Формы заполняется информация аналогично части 2 (3) Формы.
В графах 6.3 и 7.3 указывается двухбуквенный код страны регистрации (для юридического лица, филиала (представительства) юридического лица) или страны постоянного проживания (для физического лица на основании гражданства или права, предоставленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан или иностранного государства) отправителя или получателя денег по валютному договору в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран". При отсутствии у уполномоченного банка достоверных сведений о стране регистрации или стране постоянного проживания отправителя денег или бенефициара, указанные графы заполняются исходя из данных платежного документа.
Графы 6.4, 6.5, 7.4 и 7.5 заполняются в соответствии с Правилами применения кодов секторов экономики и назначения платежей, которое согласуется с национальным Классификатором секторов экономики (КСЭ).
12. В части 8 Формы указывается дополнительная информация, не включенная в части 1, 2, 3, 4, 5, 6 и 7 Формы: информация об объекте инвестирования, эмитенте ценных бумаг, стране объекта недвижимости, особые условия платежа, дата зачисления денег на счет хранения указаний отправителя по валютному законодательству.
13. Отсутствие уточняющей информации в части 8 Формы не является нарушением. Включение в Форму валютных операций на сумму менее установленного порогового значения не является нарушением.

5.3-бағанда ақша жөнелтуші ұйымы (банкі) немесе бенефициары елінің "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес екі әріптік коды толтырылады. Банкішілік валюталық операциялар үшін "KZ" коды көрсетіледі.
5.4-бағанда мынадай жағдайларда "1":
1) егер төлемге және (немесе) ақша аударымына бастамашылық жасалған ел (төлем және (немесе) ақша аударымы жіберілген бастапқы ақша жөнелтушінің банктік шоты ашылған ел) Қазақстан Республикасынан өзгеше болса;
2) егер төлем және (немесе) ақша аударымы жіберілген ел (ақша есептелген түпкілікті бенефициардың банктік шоты ашылған ел) Қазақстан Республикасынан өзгеше болса көрсетіледі.
Өзге жағдайларда "2" көрсетіледі.
11. Нысанның 6 және 7-бөліктерінде валюталық шарт бойынша ақша жөнелтуші немесе ақша алушы туралы мәліметтер көрсетіледі. Егер валюталық шарт бойынша ақша жөнелтуші (алушы) төлем құжаты бойынша ақша жөнелтушімен (бенефициармен) сәйкес келетін болса, онда Нысанның 6 (7)-бөлігінде Нысанның 2 (3)-бөлігіне ұқсас ақпарат толтырылады.
6.3 және 7.3-бағандарда "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдердің кодтары" ҚР ҰЖ ISO 3166-1 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес валюталық шарт бойынша ақша жөнелтушінің немесе алушының тіркелген елінің (заңды тұлға, заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) үшін) немесе тұрақты тұратын елінің (Қазақстан Республикасының немесе шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес берілген азаматтығы немесе құқығы негізінде жеке тұлға үшін) екі әріптік коды көрсетіледі. Уәкілетті банкте ақша жөнелтушінің немесе бенефициардың тіркелген елі немесе тұрақты тұратын елі туралы анық мәліметтер болмаған кезде көрсетілген бағандар төлем құжатының деректері негізге алына отырып толтырылады.
6.4, 6.5, 7.4 және 7.5-бағандар Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес толтырылады, ол Экономика секторларының ұлттық жіктеуішімен (ЭСЖ) келісімді болады.
12. Нысанның 8-бөлігінде Нысанның 1, 2, 3, 4, 5, 6 және 7-бөліктеріне енгізілмеген қосымша ақпарат: инвестициялау объектісі, бағалы қағаздар эмитенті, жылжымайтын мүлік объектісінің елі, төлемнің ерекше талаптары туралы ақпарат, валюталық заңнама бойынша жөнелтушінің нұсқауларын сақтау шотына ақша есептеу күні көрсетіледі.
13. Нысанның 8-бөлігінде нақтылайтын ақпараттың болмауы бұзушылық болып табылмайды. Нысанға белгіленген шекті мәннен аз сомадағы валюталық операцияларды енгізу бұзушылық болып табылмайды.

14. В случае отсутствия информации за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
15. Корректировки (изменения, дополнения) в Форму вносятся до 20 (двадцатого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем.
16. В форму не включаются следующие валютные операции по поручению клиентов:
1) валютные операции участников Международного финансового центра "Астана";
2) покупка (продажа) наличной иностранной валюты через обменные пункты;
3) переводы клиента по своим счетам внутри одного уполномоченного банка (включая внутрикорпоративные переводы);
4) снятие (зачисление) нерезидентом наличных тенге с собственного счета (на собственный счет) в уполномоченном банке;
5) операции, связанные с получением кредита у отчитывающегося уполномоченного банка (выдача, погашение, выплата процентов и комиссий);
6) выплата заработной платы юридическим лицом по зарплатному проекту (для клиентов резидентов и нерезидентов);
7) операции по счетам "Лоро" по поручению клиентов других банков;
8) операции физических лиц с использованием платежных карт на сумму менее пятидесяти тысяч долларов США в эквиваленте;
9) операции без открытия и использования банковского счета;
10) депозиты клиентов отчитывающегося уполномоченного банка (открытие, закрытие, выплата вознаграждения на счет в отчитывающемся уполномоченном банке);
11) безналичная покупка и (или) продажа иностранной валюты клиентами уполномоченных банков, являющимися профессиональными участниками рынка ценных бумаг, являющихся уполномоченными банками.
17. В форму не включаются следующие собственные валютные операции уполномоченного банка:
1) платежи и переводы по собственным счетам уполномоченного банка, включая внутрикорпоративные переводы;
2) операции, связанные с выдачей/получением кредитов отчитывающимся уполномоченным банком (выдача, погашение, получение процентов и комиссий);
3) внебиржевые сделки с иностранной валютой (кроме сделок, осуществляемых профессиональными участниками рынка ценных бумаг, являющимися уполномоченными банками);
4) операции, связанные с межбанковскими кредитами и депозитами, включая овернайты, отчитывающегося уполномоченного банка;
5) операции с производными финансовыми инструментами и долговыми ценными бумагами (кроме операций эмитентов долговых ценных бумаг);
6) неттинг по расчетам в рамках платежных систем, систем денежных переводов;
7) операции в рамках кастодиального обслуживания;
8) операции по транзитным счетам;
9) операции с наличной иностранной валютой (ввоз, вывоз, зачисление или снятие со счетов);

14. Есепті кезең үшін ақпарат болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
15. Нысанға түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күніне (қоса алғанда) дейін енгізіледі.
16. Нысанға клиенттердің тапсырмасы бойынша мынадай валюталық операциялар:
1) "Астана" халықаралық қаржы орталығына қатысушылардың валюталық операциялары;
2) айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сатып алу (сату);
3) клиенттің өз шоттары бойынша бір уәкілетті банктің ішіндегі аударымдары (ішкі корпоративтік аударымдарды қоса алғанда);
4) бейрезиденттің уәкілетті банктегі өз шотынан (өз шотына) қолма-қол теңгені алуы (есепке жатқызуы);
5) есеп беретін уәкілетті банктен кредит алуға байланысты операциялар (пайыздар мен комиссияларды беру, өтеу, төлеу);
6) заңды тұлғаның жалақы жобасы бойынша жалақы төлеуі (резиденттер мен бейрезиденттердің клиенттері үшін);
7) басқа банктер клиенттерінің тапсырмасы бойынша "Лоро" шоттары бойынша операциялар;
8) жеке тұлғалардың баламасы елу мың АҚШ долларынан аз сомаға төлем карталарын пайдаланған операциялары;
9) банктік шот ашпай және пайдаланбай жасалатын операциялар;
10) есеп беретін уәкілетті банк клиенттерінің депозиттері (есеп беретін уәкілетті банктегі шотқа сыйақы ашу, жабу, төлеу);
11) уәкілетті банктер болып табылатын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары болып табылатын уәкілетті банктер клиенттерінің шетел валютасын қолма-қол ақшасыз сатып алуы және (немесе) сатуы енгізілмейді.
17. Нысанға уәкілетті банктің мынадай меншікті валюталық операциялары:
1) ішкі корпоративтік аударымдарды қоса алғанда, уәкілетті банктің меншікті шоттары бойынша төлемдер мен аударымдар;
2) есеп беретін уәкілетті банктің кредиттер беруіне/алуына байланысты операциялар (пайыздар мен комиссияларды беру, өтеу, алу);
3) шетел валютасымен биржадан тыс мәмілелер (уәкілетті банктер болып табылатын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары жүзеге асыратын мәмілелерден басқа);
4) есеп беретін уәкілетті банктің овернайттарын қоса алғанда, банкаралық кредиттермен және депозиттермен байланысты операциялар;
5) туынды қаржы құралдарымен және борыштық бағалы қағаздармен операциялар (борыштық бағалы қағаздар эмитенттерінің операцияларынан басқа);
6) төлем жүйелері, ақша аударымдары жүйелері шеңберіндегі есеп айырысулар бойынша неттинг;
7) кастодиандық қызмет көрсету шеңберіндегі операциялар;
8) транзиттік шоттар бойынша операциялар;
9) қолма-қол шетел валютасымен операциялар (әкелу, әкету, есепке жатқызу немесе шоттардан алу);

10) платежи и (или) переводы денег профессиональных участников рынка ценных бумаг, являющихся уполномоченными банками, в том числе во исполнение заказов клиентов.

10) уәкілетті банктер болып табылатын бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының, оның ішінде клиенттердің тапсырыстарын орындау үшін төлемдері және (немесе) ақша аударымдары.