О внесении изменений в совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 15 мая 2018 года № 182, Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 376 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 мая 2018 года № 374 "Об утверждении Национального плана обеспечения готовности и действий к ликвидации разливов нефти на море , внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан"
Совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 19 ноября 2025 года № 439-н/қ, Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 19 ноября 2025 года № 489 и Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 20 ноября 2025 года № 495. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 ноября 2025 года № 37455
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 15 мая 2018 года № 182, Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 376 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 мая 2018 года № 374 "Об утверждении Национального плана обеспечения готовности и действий к ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17128) следующие изменения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Национального плана обеспечения готовности и действий к ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан";
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 12) статьи 62 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЕМ:";
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемый Национальный план обеспечения готовности и действий к ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан.";
в Национальном плане обеспечения готовности и действий к ликвидации разливов нефти на море, внутренних водоемах и в предохранительной зоне Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Национальный план обеспечения готовности и действий к ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан";
пункты 1 и 2 изложить в новой редакции:

"Теңізде, Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнай төгілуі салдарын жоюға арналған дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз етудің ұлттық жоспарын бекіту туралы" 2018 жылғы 15 мамырдағы № 182 Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің, 2018 жылғы 24 мамырдағы № 376 Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің және 2018 жылғы 19 мамырдағы № 374 Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 19 қарашадағы № 439-н/қ, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 19 қарашадағы № 489 және Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 20 қарашадағы № 495 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 22 қарашада № 37455 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Теңізде, Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнай төгілуі салдарын жоюға арналған дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз етудің ұлттық жоспарын бекіту туралы" 2018 жылғы 15 мамырдағы № 182 Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің, 2018 жылғы 24 мамырдағы № 376 Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің және 2018 жылғы 19 мамырдағы № 374 Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17128 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Теңізде және Қазақстан Республикасының сақтық аймағында мұнайдың төгілуі салдарын жоюға арналған дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз етудің ұлттық жоспарын бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 62-бабының 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Теңізде және Қазақстан Республикасының және сақтық аймағында мұнайдың төгілуі салдарын жоюға арналған дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз етудің ұлттық жоспары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Теңізде, Қазақстан Республикасының ішкі су айдындарында және сақтық аймағында мұнай төгілуі салдарын жоюға арналған дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз етудің ұлттық жоспарында:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Теңізде және Қазақстан Республикасының сақтық аймағында мұнайдың төгілуі салдарын жоюға арналған дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз етудің ұлттық жоспары";
1, 2 және 3-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящий Национальный план обеспечения готовности и действий к ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан (далее – Национальный план) разработан в соответствии с подпунктом 12) статьи 62 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс).
2. Настоящий Национальный план действует на всей территории Республики Казахстан, включая поверхность толщи воды, а также в пределах казахстанской части дна Каспийского и Аральского морей и в предохранительной зоне.";
в пункт 3 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункте 5:
подпункт 1) изложить в новой редакции:
"1) территориальные планы – территориальные планы обеспечения готовности и действий по ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне областей, разрабатываемые на основании Национального плана территориальными подразделениями уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и утверждаемые местными исполнительными органами соответствующих областей (далее – территориальные планы);";
в подпункт 7) вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
подпункты 8), 9) и 10) изложить в новой редакции:
"8) объектовые планы – планы по обеспечению готовности и действий по ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне, разрабатываемые собственниками объектов, несущих риск разлива нефти, за исключением собственников судов, на основании Национального и территориальных планов соответствующих областей, а также на основе оценки риска разливов нефти и анализа суммарной экологической пользы, которые согласовываются с соответствующим территориальным подразделением уполномоченного органа в сфере гражданской защиты;
9) предохранительная зона – зона суши, простирающаяся от береговой линии моря на пять километров в сторону суши, которая может быть загрязнена вследствие разлива нефти в море или быть источником загрязнения моря;
10) национальная система обеспечения готовности и действий по ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне (далее – национальная система) – система взаимодействия центральных и местных государственных органов, аварийно-спасательных служб, собственников объектов, несущих риск разлива нефти, специализированных организаций по ликвидации разливов нефти и других заинтересованных сторон при ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне;";
заголовок Главы 2 изложить в новой редакции:
"Глава 2. Цели и задачи Национального плана обеспечения готовности и действий к ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан";
пункт 6 изложить в новой редакции:

"1. Осы Теңізде және Қазақстан Республикасының сақтық аймағында мұнайдың төгілуі салдарын жоюға арналған дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз етудің ұлттық жоспары (бұдан әрі – Ұлттық жоспар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 62-бабы 12) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Ұлттық жоспар су қабатының бетін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының барлық аумақтарында, сондай-ақ Каспий мен Арал теңіздерінің Қазақстан бөлігі шегіндегі түбінде, ішкі су айдындарында және сақтық аймағында қолданылады.
3. Осы Ұлттық жоспардың талаптары мұнайдың төгілу қаупі бар объектілерінің меншік иелеріне, Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарына және мұнайдың төгілуі салдарын жою жөніндегі мамандандырылған ұйымдарға, 1973 жылғы Кемелерден ластанудың алдын алу жөніндегі 1978 жылғы хаттамамен өзгертілген түзетулері бар халықаралық конвенцияның күші қолданылатын объектілері бар тұлғаларды қоспағанда, теңізге мұнайдың төгілу қауіпімен байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға қатысты қолданылады.";
5-тармақта:
1) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"1) аумақтық жоспарлар – Ұлттық жоспар негізінде азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері әзірлейтін және тиісті облыстардың жергілікті атқарушы органдары бекітетін теңізде және облыстардың сақтандыру аймағында мұнайдың төгілуі салдарын жоюға арналған дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз етудің аумақтық жоспарлары (бұдан әрі – аумақтық жоспарлар);";
7), 8), 9) және 10) тармақшалар жаңа редакцияда жазылсын:
"7) мұнайдың төгілуіне қарсы күрес бойынша кеме жиынтығы – суға құйылған мұнайды оқшалауға және жинауға арналған жабдықтардың және материалдардың жиынтығы;
8) объектілік жоспарлар – тиісті облыстардың Ұлттық және аумақтық жоспарлары негізінде, сондай-ақ мұнайдың төгілу қаупін бағалау және экологиялық жиынтық пайданы талдау негізінде кеме иелерін қоспағанда, мұнайдың төгілу қаупі бар объектілердің меншік иелері әзірлейтін, теңізге және сақтық аймағында мұнайдың төгілуі салдарын жоюға арналған дайындықты және іс-қимылды қамтамасыз ету жөніндегі жоспарлар, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның тиісті аумақтық бөлімшесімен келісіледі;
9) сақтық аймағы – теңіздің жағалау сызығынан құрлыққа қарай бес километрге созылып жатқан, теңізге мұнайдың төгілуі салдарынан ластануы немесе теңіздің ластану көзі болуы мүмкін құрлық аймағы;
10) теңізде және сақтық аймағында мұнайдың төгілуі салдарын жоюға арналған дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз етудің ұлттық жүйесі (бұдан әрі – Ұлттық жүйе) – теңізде, сақтық аймағында мұнайдың төгілуі салдарын жою кезінде орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың, авариялық-құтқару қызметтерінің, мұнайдың төгілу қаупі бар объектілері меншік иелерінің, теңізде мұнайдың төгілуі салдарын жою жөніндегі мамандандырылған ұйымдардың және басқа да мүдделі тараптардың өзара іс-қимыл жүйесі;";
2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Теңізде және Қазақстан Республикасының сақтық аймағында мұнайдың төгілуі салдарын жоюға арналған дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз етудің ұлттық жоспарының мақсаттары мен міндеттері";
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
________ Ч. Аринов
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
__________ Е. Нагаспаев
Министр энергетики
Республики Казахстан
__________ Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение
к совместному приказу
Министра по чрезвычайным
ситуациям
Республики Казахстан
от 19 ноября 2025 года № 489,
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 20 ноября 2025 года № 495
и Министр энергетики
Республики Казахстан
от 19 ноября 2025 года № 439-н/қ
Приложение 1
к Национальному плану
обеспечения готовности
и действий к ликвидации разливов
нефти на море и
в предохранительной зоне
Республики Казахстан
Форма
Обеспечение готовности и действий по ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан
Уровень разлива нефти
План
Руководитель действий по ликвидации разливов нефти
1
2
3
1
Объектовые планы
Лицо, назначаемое собственником объекта, несущего риск разлива нефти, или привлекаемая им специализированная организация по ликвидации разливов нефти
Судовые планы
Капитан судна
2
Территориальные планы
До введения в действие территориального плана
Лицо, назначаемое собственником объекта, несущего риск разлива нефти, за исключением судов
Лицо, назначаемое руководителем специализированной организации по ликвидации разливов нефти с судов и неизвестного происхождения
После введения в действие территориального плана
Должностное лицо, назначенное акимом области
3
Национальный план
Должностное лицо уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, назначенное Премьер-Министром Республики Казахстан
Приложение 2
к Национальному плану
обеспечения готовности
и действий к ликвидации разливов
нефти на море и
в предохранительной зоне
Республики Казахстан
Форма
Территориальные планы обеспечения готовности и действий по ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне

3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
__________Ч. Аринов
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
__________Е. Нагаспаев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
__________Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстар және ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 19 қарашадағы № 489,
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2025 жылғы 20 қарашадағы
№ 495 мен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 19 қарашадағы № 439-н/қ
бірлескен бұйрығына
қосымша
Теңізде және Қазақстан
Республикасының сақтық
аймағында мұнайдың төгілуі
салдарын жоюға арналған
дайындықты және іс-қимылдарды
қамтамасыз етудің
ұлттық жоспарына
1-қосымша
Нысан
Теңізде және Қазақстан Республикасының сақтық аймағында мұнайдың төгілуі салдарын жою бойынша дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз ету
Мұнай төгілуінің деңгейі
Жоспар
Мұнайдың төгілуі салдарын жою бойынша іс-қимылдар басшысы
1
2
3
1
Объектілік жоспарлар
Мұнай төгілу қаупі бар объектінің меншік иесі тағайындаған адам немесе ол тартып отырған мұнай төгілуін жою жөніндегі мамандандырылған ұйым
Кеме жоспарлары
Кеме капитаны
2
Аумақтық жоспарлар
Аумақтық жоспар қолданысқа енгізілгенге дейін
Кемелерді қоспағанда, мұнай төгілу қаупі бар объектінің меншік иесі тағайындаған адам
Кемеден шыққан және шығарылған жері белгісіз мұнай төгілуін жою жөніндегі мамандандырылған ұйымның басшысы тағайындаған адам
Аумақтық жоспар қолданысқа енгізілгеннен кейін
Облыс әкімі тағайындаған лауазымды адам
3
Ұлттық жоспар
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі тағайындаған азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамы
Теңізде және Қазақстан
Республикасының сақтық
аймағында мұнайдың төгілуі
салдарын жоюға арналған
дайындықты және іс-қимылдарды
қамтамасыз етудің ұлттық жоспарына
2-қосымша
Нысан
Теңізде және сақтық аймағында мұнайдың төгілуі салдарын жоюға арналған дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз етудің аумақтық жоспарлары

1. Введение
1. Общие положения.
2. Географические границы действия.
3. Оценка возможной обстановки при возникновении аварийных разливов нефти.
2. Территориальный (областной) уровень управления по обеспечению готовности и действий по ликвидации разливов нефти
4. Руководство мероприятиями по ликвидации разливов нефти.
5. Распределение функции и обязанностей на территориальном (областном) уровне управления по обеспечению готовности и действий по ликвидации разливов нефти.
6. Порядок передачи информации о разливах нефти.
3. Оперативное управление
7. Мероприятия, проводимые при возникновении разливов нефти.
8. Организация проведения аварийно-спасательных и неотложных работ.
9. Организация работы Оперативного штаба.
10. Календарный план основных мероприятий при ликвидации разливов нефти.
11. Прекращение мероприятий по ликвидации разлива нефти и отчетность.
12. Расследование разливов нефти.
4. Обеспечение готовности 13. Порядок взаимодействия с привлекаемыми организациями (независимо от форм собственности) для обеспечения готовности, своевременного реагирования и эффективной ликвидации разливов нефти.
14. Расчет сил и средств, привлекаемых для ликвидации разливов нефти.
15. Учения и тренировки.
16. Информационные данные.
Приложение 3
к Национальному плану
обеспечения готовности
и действий к ликвидации разливов
нефти на море и
в предохранительной зоне
Республики Казахстан
Форма
Объектовые планы обеспечения готовности и действий по ликвидации разливов нефти на море и в предохранительной зоне
1. Введение
1. Общие приоритеты и задачи ликвидации.
2. Область действия плана (включая краткое описание операций и рисков).
3. Географические границы действия плана.
4. Взаимодействие с другими планами.
5. Управление документацией (определение ответственного за хранение плана, ведение записи о распространении, рассмотрении и обновлении).
2. Первоначальные меры предупреждения и планирования
6. Первоначальные действия и руководство по принятию стратегических решений на начальном этапе.
7. Первоначальные требования безопасности на объекте и оценка разливов на месте.
8. Первоначальные приоритеты и цели реагирования.
9. Перечень действий на начальном этапе для ключевых сотрудников.
10. Немедленное информирование и отчетность.
11. Приведение в действие команды управления по ликвидации разливов нефти.
12. Выявление экологических районов и социально-экономических объектов чувствительных к разливам нефти.
13. Ресурсы первого уровня и контакты.

1. Кіріспе
1. Жалпы ережелер.
2. Географиялық қолдану шекаралары.
3. Авариялық мұнай төгілуі туындаған кезде ықтимал ортаны бағалау.
2. Мұнайдың төгілуі салдарын жою бойынша дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз ету бойынша аумақтық (облыстық) басқару деңгейі 4. Мұнайдың төгілуі салдарын жою жөніндегі іс-шараларға басшылық жасау.
5. Мұнайдың төгілуі салдарын жою бойынша дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз ету бойынша аумақтық (облыстық) басқару деңгейінде функциялар мен міндеттерді бөлу.
6. Мұнайдың төгілуі туралы ақпаратты беру тәртібі.
3. Жедел басқару 7. Мұнайдың төгілу жағдайы туындаған кезде жүргізілетін іс-шаралар.
8. Авариялық-құтқару және жедел жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру.
9. Жедел штаб жұмыстарын ұйымдастыру.
10. Мұнай төгілуі салдарын жою кезіндегі негізгі іс-шаралардың күнтізбелік жоспары.
11. Мұнайдың төгілуі салдарын жою жөніндегі іс-шараларды тоқтату және есептілік.
12. Мұнайдың төгілуін тергеп-тексеру.
4. Дайындықты қамтамасыз ету
13. Мұнай төгілуіне дайындықты, уақытылы ден қоюды және тиімді жоюды қамтамасыз ету үшін тартылатын ұйымдармен (меншік нысанына қарамастан) өзара іс-қимыл тәртібі.
14. Мұнайдың төгілуі салдарын жою үшін тартылатын күштер мен құралдардың есебі.
15. Жаттығулар мен оқулар.
16. Ақпараттық деректер.
Теңізде және Қазақстан
Республикасының сақтық
аймағында мұнайдың төгілуі
салдарын жоюға арналған
дайындықты және іс-қимылдарды
қамтамасыз етудің ұлттық жоспарына
3-қосымша
Нысан
Теңізде және сақтық аймағында мұнайдың төгiлуi салдарын жою бойынша дайындықты және іс-қимылдарды қамтамасыз етудің объектілік жоспары
1. Кіріспе
1. Жоюдың жалпы басымдықтары мен міндеттері.
2. Жоспардың қолданылу саласы (операциялар мен тәуекелдердің қысқаша сипаттамасын қоса алғанда).
3. Жоспардың географиялық қолдану шекаралары.
4. Басқа жоспарлармен өзара іс-қимыл.
5. Құжаттаманы басқару (жоспарды сақтауға жауапты адамды анықтау, таралуы, қаралуы және жаңартылуы туралы жазба жүргізу).
2. Алдын алу мен жоспарлаудың бастапқы шаралары
6. Бастапқы кезеңдегі стратегиялық шешімдерді қабылдау бойынша бастапқы іс-қимылдар және оған басшылық ету.
7. Объектідегі бастапқы қауіпсіздік талаптары және мұнайдың төгілу оқиғасы болған жерді бағалау.
8. Ден қоюдың бастапқы басымдықтары мен мақсаттары.
9. Негізгі қызметкерлерге арналған бастапқы кезеңдегі іс-қимылдар тізбесі.
10. Шұғыл хабарлау және есептілік.
11. Мұнайдың төгілуі салдарын жою бойынша басқару командасын іске қосу.
12. Мұнайдың төгілуіне сезімтал экологиялық аудандар мен әлеуметтік-экономикалық объектілерді анықтау.
13. Бірінші деңгейдегі ресурстар және байланыстар.

14. Приведение в действие и развертывание ресурсов первого уровня.
15. Порядок действий по ликвидации разливов, в случае его распространения.
16. Основная информация об объекте.
3. Уведомление и отчетность
17. Требования и порядок по внутреннему уведомлению.
18. Требования и порядок по внешнему уведомлению.
19. Дополнительное уведомление, если требуется.
20. Контактные данные и формы (может быть указан в плане или вынесен отдельным документом в приложении для упрощения внесения частых обновлений).
4. Оценка
21.Оценка здоровья и безопасности на объекте.
22. Способы наблюдения за разливом нефти (воздушное наблюдение, буи слежения и другие).
23. Руководство по наблюдению за разливами нефти и их оценке.
24. Метеорологический и гидродинамический прогнозы.
25. Траектория и моделирование разливов.
26. Оценка уровня разлива и риска распространения разливов.
5. Ресурсы для ликвидации
27. Перечень ресурсов и список услуг, включая необходимое материально- техническое обеспечение, контактные данные и время развертывания (может быть указан в плане или вынесен отдельным документом в приложении для упрощения внесения частых обновлений).
28. Порядок выделения ресурсов.
29. Привлекаемые суда (требуемая спецификация судов, перечень судов на местности и другие).
30. Местные трудовые ресурсы.
31. Узкоспециализированные эксперты.
6. Управление по ликвидации разливов нефти
32. Организационная структура управления.
33. Функции и полномочия.
34. Процессы и процедуры управления.
35. Введение в действие управления по ликвидации разливов нефти на объекте и расположение.
7. Чувствительные территории.
36. Выявление зон чувствительных к нефтяному загрязнению побережья, морской биоты и объектов инфраструктуры и их картирование (рисковые карты).
37. Приоритет защиты.
38. Карта чувствительности к нефтяному загрязнению побережья, морской биоты и объектов инфраструктуры (в зависимости от объема, размера и типа карт, карты размещаются в тексте плана или в приложении).
39. Операционная карта чувствительности и (или) планы действий на местности и (или) географические планы ликвидации (в зависимости от объема, размера и типа карт и планов, карты и планы размещаются в тексте плана или в приложении).
8. Стратегия ликвидации
40. Руководство по принятию стратегических решений (диаграммы, матрица возможных сценариев, руководство по принятию решений на основе анализа суммарной экологической пользы и другие).

14. Бірінші деңгейдегі ресурстарды іске қосу және өрістету.
15. Мұнайдың төгілуі салдары бойынша, олардың таралуы жағдайындағы іс-қимыл тәртібі.
16. Объект туралы негізгі ақпарат.
3. Хабарлама және есептілік
17. Ішкі хабарлама бойынша талаптар мен тәртібі;
18. Сыртқы хабарлама бойынша талаптар мен тәртібі;
19. Егер талап етілсе, қосымша хабарлама;
20. Байланыс деректері және нысандары (жоспарда көрсетілуі немесе жиі жаңартуларды енгізуді жеңілдету үшін қосымшаға жеке құжатпен енгізілуі мүмкін).
4. Бағалау
21. Денсаулықты және объектідегі қауіпсіздікті бағалау;
22. Мұнайдың төгілуін қадағалау тәсілдері (әуеден қадағалау, қалқыма белгiлері және тағы басқалары);
23. Мұнайдың төгілуін қадағалау және оны бағалау бойынша басшылық ету;
24. Метеорологиялық және гидродинамикалық болжамдар;
25. Төгілулердің траекториясы және оларды үлгілеу;
26. Төгілу деңгейін және төгілудің таралу қатерін бағалау.
5. Жою үшін ресурстар
27. Ресурстар тізбесі және көрсетілетін қызметтер тізімі, қажетті материалдық-техникалық қамтамасыз етуді, байланыс деректерін және өрістету уақытын қоса алғанда (жоспарда көрсетілуі немесе жиі жаңартуларды енгізуді жеңілдету үшін қосымшаға жеке құжатпен енгізілуі мүмкін);
28. Ресурстарды бөлу тәртібі;
29. Тартылатын кемелер (кемелердің талап етілетін сипаттамасы, мұнай төгілген орындағы кемелер тізбесі және тағы басқалары);
30. Жергілікті еңбек ресурстары;
31. Арнайы бағытта мамандандырылған сарапшылар.
6. Мұнайдың төгілуін жою жөніндегі басқармасы
32. Басқарманың ұйымдық құрылымы;
33. Функциялары мен өкілеттіктері;
34. Басқару процестері мен рәсімдері;
35. Объектіде мұнайдың төгілуін жою жөніндегі басқарманы іске қосу және оның орналасуы.
7. Сезімтал аумақтар
36. Жағалаудың, теңіз биоталары мен инфрақұрылым объектілерінің мұнаймен ластануына сезімтал аймақтарын анықтау және оларды картаға түсіру (қауіп картасы).
37. Қорғау басымдығы.
38. Жағалаудың, теңіз биоталары мен инфрақұрылым объектілерінің мұнаймен ластануына сезімталдық картасы (карталардың көлемдеріне, өлшемдеріне және түрлеріне қарай карталар жоспар мәтінінде немесе қосымшада орналастырылады);
39. Операциялық сезімталдық картасы және (немесе) оқиға болған жердегі іс-қимылдар жоспары және (немесе) географиялық жою картасы (карталар мен жоспарлардың көлемдеріне, өлшемдеріне және түрлеріне қарай карталар мен жоспарлар жоспардың мәтінінде немесе қосымшада орналастырылады).
8. Жою стратегиясы
40. Стратегиялық шешімдерді қабылдау бойынша басшылық ету (диаграммалар, ықтимал сценарийлердің матрицасы, экологиялық жиынтық пайданы талдау негізінде шешімдер қабылдау бойынша басшылық ету және тағы басқалары).

41. Сводная информация о стратегиях ликвидации разливов нефти в зависимости от конкретных сценариев.
42. Необходимые ресурсы для ликвидации последствий разливов на море, прибрежной зоне моря, береговой линии и внутренних водных путях по необходимости.
43. Оптимальные методы ликвидации разливов нефти.
44. Общие тактические планы, по необходимости (размещаются в тексте плана или в приложении).
9. Управление отходами
45. Требования законодательства.
46. Порядок (включая раздельное хранение, уменьшение в объемах, вывоз и другие).
47. Руководство по разработке плана управления отходами к конкретному разливу.
48. Заблаговременно определенные места временного хранения.
49. Мероприятия по обработке и окончательному удалению отходов или другие варианты по обращению с отходами.
10. Очистка
50. Требования к охране здоровья и безопасности.
51. Порядок и разрешенные очищающие вещества.
52. Заблаговременно определенные места для проведения мероприятий по очистке.
53. Руководство по разработке плана по очистке конкретного разлива.
11. Демобилизация
54. Порядок завершающей проверки оборудования и судов, вывода персонала, возврата расходных материалов, возврата нанятого имущества и другие.
55. Руководство по разработке плана вывода техники и работников с объекта при конкретном разливе.
12. Завершение реагирования
56. Руководство по определению конечного уровня утилизации разливов и критерии завершения операций по ликвидации разливов нефти.
57. Определение ответственного, принимающего работы по очистке территории и подтверждающего завершение операции по ликвидации разливов нефти.
13. Отчет о проведенных мерах и операциях по ликвидации разливов нефти
58. Ответственные лица за подготовку отчета и руководства по проведению анализа после завершения ликвидации разливов нефти.
Приложение 4
к Национальному плану
обеспечения готовности
и действий к ликвидации разливов
нефти на море
и в предохранительной зоне
Республики Казахстан
Форма
Структура управления при ликвидации разливов нефти третьего уровня на море и в предохранительной зоне
Приложение 5
к Национальному плану
обеспечения готовности
и действий к ликвидации разливов
нефти на море
и в предохранительной зоне
Республики Казахстан
Форма
Состав оперативного штаба при разливах нефти третьего уровня
В состав оперативного штаба при разливах нефти третьего уровня
включаются представители следующих уполномоченных органов:
Наименование группы и уполномоченного органа
1
Группа обработки информации
1.1
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
1.2
Министерство энергетики Республики Казахстан
1.3
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
2
Группа подготовки решений, расчета сил и средств
2.1
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
2.2
Министерство энергетики Республики Казахстан
2.3
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
2.4
Комитет экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
2.5
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
3
Группа взаимодействия
3.1
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
3.2
Министерство энергетики Республики Казахстан
3.3
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
4
Группа информатизации и связи
4.1
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
4.2
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
4.3
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
5
Группа мониторинга и прогноза
5.1
Комитет экологического регулирования и контроля Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
5.2
Министерство энергетики Республики Казахстан
5.3
Комитет лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
6
Пресс- служба
6.1
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
6.2
Министерство энергетики Республики Казахстан
6.3
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
6.4
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Приложение 6
к Национальному плану
обеспечения готовности
и действий к ликвидации разливов
нефти на море и
в предохранительной зоне
Республики Казахстан
Форма
Информация о разливе нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан
Кому: Порядковый номер передачи информации (кратность)
Часть 1. Первоначальное уведомление*
1.
От
(фамилия, имя, отчество (при наличии) и организация)
2.
Дата
день/месяц/год, время (местное):
3.
Происшествие
4.
Контактные данные
Телефон:
5.
Участок/расположение
6.
Название объекта/судна
7.
Примерный объем
(указать единицы измерения)
8.
Утечка продолжается
Да / Нет
9.
Подпись
Часть 2. Подробное описание **
1.
Дата
день/месяц/год, время (местное):
2.
Положение (широта и долгота)
3.
Скорость ветра
(указать единицы измерения)
4.
Направление ветра
5.
Состояние моря и видимость
(указать единицы измерения)
6.
Течение или приливы и отливы
7.
Температура морской воды
(указать единицы измерения)
8.
Температура воздуха
(указать единицы измерения)
9.
Дрейф пятна
(указать скорость и направление)
10.
Источник разлива нефти

41. Нақты сценарийлерге қарай мұнайдың төгілуі салдарын жою стратегиялары туралы жиынтық ақпарат.
42. Қажетіне қарай теңізде, теңіздің жағалау аймағында, жаға бойында және ішкі су жолдарында мұнайдың төгілуінің зардаптарын жою үшін қажетті ресурстар.
43. Мұнайдың төгілуі салдарын жоюдың қолайлы әдістері.
44. Қажетіне қарай жалпы тактикалық жоспарлар (жоспар мәтінінде немесе қосымшада орналастырылады).
9. Қалдықтарды басқару
45. Заңнама талаптары.
46. Тәртібі (жеке сақтау, көлемін азайту, әкету және тағы басқаларды қосқанда).
47. Нақты төгілуге қалдықтарды басқару жоспарын әзірлеу бойынша басшылық ету.
48. Уақытша сақтауға алдын ала белгіленген орындар.
49. Қалдықтарды өңдеу және түпкілікті жою іс-шаралары немесе қалдықтармен жұмыс істеудің басқа да нұсқалары.
10. Тазарту
50. Денсаулық сақтау және қауіпсіздік талаптары.
51. Тәртібі және рұқсат етілген тазарту заттары.
52. Тазарту бойынша іс-шараларды жүргізу үшін алдын ала белгіленген орындар.
53. Нақты төгілуді тазарту жөніндегі жоспарды әзірлеу бойынша басшылық ету.
11. Жұмылдыру
54. Жабдықтар мен кемелерді қорытынды тексеру, персоналды әкету, шығыс материалдарды қайтару, жалға алынған мүлікті қайтару тәртібі және тағы басқалары;
55. Нақты төгілу кезінде объектіден техника мен қызметкерлерді әкету жоспарын әзірлеу бойынша басшылық ету.
12. Ден қою шараларын аяқтау
56. Төгілуді кәдеге жаратудың түпкілікті деңгейін анықтау бойынша басшылық ету және мұнайдың төгілуін жою жөніндегі операциялардың аяқталу өлшемшарттары.
57. Аймақты тазарту бойынша жұмыстарды қабылдайтын және мұнай төгілуі салдарын жою жөніндегі операциялардың аяқталуын растайтын жауаптыны анықтау.
13. Мұнайдың төгілуін жою жөнінде жүргізілген шаралар мен операциялар туралы есеп
58. Есеп әзірлеуге жауапты адамдар және мұнайдың төгілуі салдарын жою аяқталғаннан кейін талдау жүргізу жөніндегі басшылық ету.
Теңізде және Қазақстан
Республикасының сақтық
аймағында мұнайдың
төгілуі салдарын жоюға
арналған дайындықты және
іс-қимылдарды қамтамасыз
етудің ұлттық жоспарына
4-қосымша
Нысан
Теңізде және сақтық аймағында мұнайдың үшінші деңгейдегі төгілуі салдарын жою кезіндегі басқарманың құрылымы
Теңізде және Қазақстан
Республикасының сақтық
аймағында мұнайдың төгілуі
салдарын жоюға арналған
дайындықты және іс-қимылдарды
қамтамасыз етудің
ұлттық жоспарына
5-қосымша
Нысан
Мұнайдың үшінші деңгейдегі төгілуі кезіндегі Жедел штабының құрамы
Мұнайдың үшінші деңгейдегі төгілуі кезіндегі Жедел штабының құрамына мынадай уәкілетті органдардың өкілдері енгізіледі:
Топтың және уәкілетті органның атауы
1
Ақпарат өңдеу тобы
1.1
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
1.2
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
1.3
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
2
Шешімдерді дайындау және күштері мен құралдарды есептеу тобы
2.1
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
2.2
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
2.3
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
2.4
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті
2.5
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
3
Өзара іс-қимыл тобы
3.1
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
3.2
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
3.3
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
4
Ақпараттандыру және байланыс тобы
4.1
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
4.2
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
4.3
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
5
Мониторинг және болжау тобы
5.1
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті
5.2
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
5.3
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті
6
Баспасөз қызметі
6.1
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
6.2
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
6.3
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
6.4
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
Теңізде және Қазақстан
Республикасының сақтық
аймағында мұнайдың төгілуі
салдарын жоюға арналған
дайындықты және іс-қимылдарды
қамтамасыз етудің
ұлттық жоспарына
6-қосымша
Нысан
Теңізде және Қазақстан Республикасының сақтық аймағында мұнайдың төгілуі туралы ақпарат
Кімге: Ақпарат берудің реттік нөмірі (еселік)
1-бөлім. Бастапқы хабарлама*
1.
Кімнен
(аты-жөні (болған жағдайда) мен ұйым)
2.
Күні
күн/ай/жыл, уақыт (жергілікті):
3.
Оқиға
4.
Байланыс деректері
Телефон:
5.
Учаске/орналасуы
6.
Объектінің/кеменің атауы
7.
Болжамды көлем
(өлшем бірлігін көрсету)
8.
Төгілу жалғасады
Иә/Жоқ
9.
Қолы
2-бөлім. Толық сипаттама **
1.
Күні
күн/ай/жыл, уақыт (жергілікті):
2.
Орналасуы (ендік пен бойлық)
3.
Желдің жылдамдығы
(өлшем бірлігін көрсету)
4.
Желдің бағыты
5.
Теңіздің жай-күйі және көрінуі
(өлшем бірлігін көрсету)
6.
Ағыс немесе судың көтерілуі мен қайтуы
7.
Теңіз суының температурасы
(өлшем бірлігін көрсету)
8.
Ауаның температурасы
(өлшем бірлігін көрсету)
9.
Дақтың қалқуы
(жылдамдық пен бағытын көрсету)
10.
Мұнайдың төгілу көзі

10.1
Предварительная версия источника разлива нефти
11.
Тип происшествия
12.
Внешний вид пятна
13.
Отбор проб произведен
Да/Нет
14.
Фотографии сделаны
Да/Нет
15.
Прогнозирование последствий
(указать чувствительные участки)
16.
Принятые меры по реагированию
17.
Подпись
Примечание:
*Часть 1 заполняется непосредственно после обнаружения разлива нефти.
**Часть 2 заполняется по мере сбора информации.
Приложение 7
к Национальному плану
обеспечения готовности
и действий к ликвидации разливов
нефти на море и
в предохранительной зоне
Республики Казахстан
Форма
Последовательность передачи информации о разливе нефти на море и в предохранительной зоне Республики Казахстан

10.1
Мұнайдың төгілу көзінің алдын ала болжамы
11.
Оқиға түрі
12.
Дақтың сыртқы түрі
13.
Сынама алынды
Иә/Жоқ
14.
Фотосуреттер жасалды
Иә/Жоқ
15.
Зардапты болжау
(Сезімтал учаскелерді көрсету)
16.
Ден қою бойынша қабылданған шаралар
17.
Қолы
Ескертпе:
*1-бөлім мұнайдың төгілуі табылғаннан кейін толтырылады
**2-бөлім ақпарат жинағы бойынша толтырылады.
Теңізде және
Қазақстан Республикасының
сақтық аймағында мұнайдың төгілуі
салдарын жоюға арналған
дайындықты және іс-қимылдарды
қамтамасыз етудің ұлттық жоспарына
7-қосымша
Нысан
Теңізде және Қазақстан Республикасының сақтық аймағында мұнайдың төгілуі туралы ақпарат берудің реттілігі