О внесении изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам наличного денежного обращения и инкассации банкнот, монет и ценностей
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 10 ноября 2025 года № 71. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 ноября 2025 года № 37429
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения по вопросам наличного денежного обращения и инкассации банкнот, монет и ценностей, (далее – Перечень), согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту наличного денежного обращения Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго пункта 3 Перечня и приложения 1 к Перечню, которые вводятся в действие с 1января 2026 года.
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение к постановлению
Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от "__" _____ 2025 года № ___
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение по вопросам наличного денежного обращения и инкассации банкнот, монет и ценностей

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына қолма-қол ақша айналысы және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 10 қарашадағы № 71 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 18 қарашада № 37429 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қолма-қол ақша айналысы және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қолма-қол ақша айналысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 3-тармағының сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші абзацтарын және Тізбеге 1-қосымшаны қоспағанда, осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және цифрлық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 10 қарашадағы
№ 71 қаулысына қосымша
Қолма-қол ақша айналысы және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау мәселелері бойынша өзгерістер және толықтыру енгізілетін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының тізбесі

1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 253 "Об утверждении Правил обмена банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, изымаемых и изъятых из обращения, а также ветхих и поврежденных банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7926) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
Правила обмена банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, изымаемых и изъятых из обращения, а также ветхих и поврежденных банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, утвержденные указанным постановлением изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню.
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 228 "Об утверждении Правил замены находящихся в обращении денежных знаков национальной валюты Республики Казахстан при изменении их дизайна (формы)" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12946) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 7) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах замены находящихся в обращении денежных знаков национальной валюты Республики Казахстан при изменении их дизайна (формы), утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила замены находящихся в обращении денежных знаков национальной валюты Республики Казахстан при изменении их дизайна (формы) (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" и определяют порядок замены находящихся в обращении денежных знаков национальной валюты Республики Казахстан (далее – денежные знаки) при изменении их дизайна (формы).";

1. "Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының айналыстан алынатын және алынған банкноттары мен монеталарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының тозған және бүлінген банкноттары мен монеталарын айырбастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 253 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7926 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы ереженің 19-бабының екінші бөлігі екінші абзацының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының айналыстан алынатын және алынған банкноттары мен монеталарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының тозған және бүлінген банкноттары мен монеталарын айырбастау қағидалары осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. "Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының айналыстағы ақша белгілерінің дизайны (нысаны) өзгерген кезде оларды ауыстыру қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 228 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12946 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-бабы екінші бөлігі екінші абзацының 7) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының айналыстағы ақша белгілерінің дизайны (нысаны) өзгерген кезде оларды ауыстыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының айналыстағы ақша белгiлерiнiң дизайны (нысаны) өзгерген кезде оларды ауыстыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағы екінші бөлігі екінші абзацының 7) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының айналыстағы ақша белгілерін (бұдан әрі – ақша белгілері) олардың дизайны (нысаны) өзгерген кезде ауыстыру тәртібін айқындалады.";

подпункт 2) пункта 3 исключить;
подпункты 1) и 2) части второй пункта 5 изложить в следующей редакции:
"1) дату выпуска в обращение денежного знака нового образца, его номинал и краткое описание дизайна (формы);
2) период параллельного обращения денежных знаков нового и старого образцов, начиная с даты выпуска в обращение денежного знака нового образца, а также порядок замены денежных знаков старого образца на денежные знаки нового образца;";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Национальный Банк со дня введения в действие постановления Правления Национального Банка о замене денежных знаков старого образца, находящихся в обращении, на денежные знаки нового образца доводит до сведения представительств и филиалов Национального Банка, банков второго уровня, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее - банки), Национального оператора почты, центральных (национальных) банков зарубежных стран и Международной организации уголовной полиции (Интерпол) информацию о сроках замены находящихся в обращении денежных знаков.
7. Период параллельного обращения денежных знаков старого и нового образцов составляет 12 (двенадцать) месяцев с даты выпуска в обращение денежного знака нового образца.".
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 ноября 2019 года № 176 "Об утверждении Правил выдачи лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19612) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 13) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах выдачи лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила выдачи лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок выдачи юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, (далее – юридическое лицо, юридические лица) лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей.
В Правилах используются понятия, применяемые в значениях, указанных в Законах Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах), "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях и уведомлениях), "Об информатизации" и "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".";

3-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
5-тармақтың екінші бөлігінің 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жаңа үлгідегі ақша белгісін айналысқа шығару күні, оның номиналы және дизайнының (нысанының) қысқаша сипаттамасы;
2) жаңа үлгідегі ақша белгісін айналысқа шығарған күннен бастап жаңа және ескі үлгідегі ақша белгілерінің айналыста қатар жүру кезеңі, сондай-ақ ескі үлгідегі ақша белгілерін жаңа үлгідегі ақша белгілеріне ауыстыру тәртібі;";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ұлттық Банк Басқармасының айналыстағы ескі үлгідегі ақша белгілерін жаңа үлгідегі ақша белгілеріне ауыстыру туралы қаулысы қолданысқа енгізілген күннен бастап Ұлттық Банк Ұлттық Банктің өкілдіктеріне және филиалдарына, екінші деңгейдегі банктерге, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарына (бұдан әрі – банктер), Ұлттық пошта операторына, шет елдердің орталық (ұлттық) банктеріне және Халықаралық қылмыстық полиция ұйымына (Интерпол) айналыстағы ақша белгілерін ауыстыру мерзімдері туралы ақпаратты жібереді.
7. Ескі және жаңа үлгідегі ақша белгілерінің айналыста қатар жүру кезеңі жаңа үлгідегі ақша белгісі айналысқа шығарылған күннен бастап 12 (он екі) айды құрайды.".
3. "Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 8 қарашадағы № 176 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19612 болып тіркелген) мынадай өзгерістер және толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-бабы екінші бөлігі екінші абзацының 13) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-бабы екінші бөлігі екінші абзацының 13) тармақшасына сәйкес әзірленді және онда банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға (бұдан әрі – заңды тұлға, заңды тұлғалар) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия беру тәртібі айқындалады.
Қағидаларда "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" (бұдан әрі –  Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң), "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" (бұдан әрі – Рұқсаттар және хабарламалар туралы заң), "Ақпараттандыру туралы" және "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында көрсетілген мәндерінде қолданылатын ұғымдар пайдаланылады.";

пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Для получения лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей юридическое лицо представляет в электронном виде посредством веб-портала "электронного правительства" следующие документы:
1) электронное заявление о выдаче лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей по форме согласно приложению 1 к Правилам (далее – заявление о выдаче лицензии);
2) электронную копию устава;
3) электронную копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
4) электронные копии правоустанавливающих документов и технических паспортов (электронные технические паспорта) на помещения, необходимые для осуществления инкассации банкнот, монет и ценностей;
5) электронные копии сведений о учредителях (участниках) по форме согласно приложению 2 к Правилам, сведений о руководителе исполнительного органа по форме согласно приложению 3 к Правилам и сведений о работнике по форме согласно приложению 4 к Правилам;
6) электронные копии документов, подтверждающих соответствие размера уставного капитала предъявляемым требованиям.
4. Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" сведения:
указанные в документах, удостоверяющих личность;
подтверждающие отсутствие у лиц, являющихся руководителем исполнительного органа и работниками юридического лица, непогашенной или неснятой судимости;
подтверждающие отсутствие сведений о нахождении на диспансерном учете в наркологической и психоневрологической организациях здравоохранения;
подтверждающие уплату лицензионного сбора на право занятия отдельными видами деятельности;
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о регистрационных действиях юридического лица;
о регистрации транспортных средств, указанных в подпункте 10) пункта 2 Правил.";
дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. Вклады в качестве движимого и недвижимого имущества, имущественных прав, в том числе прав на землепользование и прав на результаты интеллектуальной деятельности оцениваются в денежной форме с приложением актов независимой оценки.";
часть первую пункта 15 изложить в следующей редакции:
"15. Приостановление действия лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей, лишение лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей осуществляется по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 4), 7), 11), 12), 13) и 13-1) пункта 1 статьи 48 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", а также пунктом 1-1 статьи 45 Закона о разрешениях и уведомлениях.";
часть первую пункта 19 изложить в следующей редакции;

3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Заңды тұлға банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия алу үшін "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы электрондық түрде мына құжаттарды:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия беру туралы электрондық өтінішті (бұдан әрі – лицензия беру туралы өтініш);
2) жарғының электрондық көшірмесін;
3) "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы ақы төленген жағдайларды қоспағанда, жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесін;
4) банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыруға қажетті үй-жайларға құқық белгілейтін құжаттардың және техникалық паспорттардың (электрондық техникалық паспорттардың) электрондық көшірмелерін;
5) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрылтайшылар (қатысушылар) туралы мәліметтердің, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атқарушы органның басшысы туралы мәліметтердің және Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметкер туралы мәліметтердің электрондық көшірмелерін;
6) жарғылық капитал мөлшерінің қойылатын талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін ұсынады.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден:
жеке басын куәландыратын құжаттарда көрсетілген;
атқарушы органның басшысы және заңды тұлғаның қызметкерлері болып табылатын адамдарда өтелмеген немесе алынбаған соттылығының жоқ екенін растайтын;
наркологиялық және психоневрологиялық денсаулық сақтау ұйымдарында диспансерлік есепте тұрғаны туралы мәліметтердің жоқтығын растайтын;
жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның төленгенін растайтын;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, заңды тұлғаның тіркелу іс-әрекеттері туралы;
Қағидалардың 2-тармағының 10) тармақшасында көрсетілген көлік құралдарын тіркеу туралы мәліметтерді алады.";
мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
"12-1. Жылжымалы және жылжымайтын мүлік, мүліктік құқықтар, оның ішінде жер пайдалану құқықтары және зияткерлік қызмет нәтижелеріне құқықтар ретіндегі салымдар тәуелсіз бағалау актілері қоса беріле отырып, ақшалай нысанда бағаланады.";
15-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензияның қолданысын тоқтата тұру, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензиядан айыру "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы заңының 48-бабы 1-тармағының 1), 4), 7), 11), 12), 13) және 13-1) тармақшаларында, сондай-ақ Рұқсаттар және хабарламалар туралы заңның 45-бабының 1-1-тармағында көзделген негіздер бойынша жүзеге асырылады.";
19-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"19. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги изложены в приложении 11 к Правилам.";
приложение 11 изложить в редакции согласно приложению 2 к Перечню.
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 231 "Об утверждении Правил осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19680) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 11) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 11) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", и определяют порядок осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей, включая организацию автомобильных инкассаторских перевозок в Республике Казахстан в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты (далее – банк) и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей (далее – инкассаторские организации).";

"19. Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Қағидаларға 11-қосымшада жазылған.";
11-қосымша Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
4. "Екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент- банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 231 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19680 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы ереженің 19-бабы екінші бөлігі екінші абзацының 11) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы ереженің 19-тармағы екінші бөлігінің екінші абзацы 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында (бұдан әрі – банк) және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда (бұдан әрі – инкассаторлық ұйымдар) Қазақстан Республикасында автомобильмен инкассаторлық тасымалдауды ұйымдастыруды қоса алғанда, кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.";

подпункт 12) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"12) ценности – платежные документы, бланки документов, ценные бумаги, драгоценные металлы, драгоценные камни, изделия из драгоценных металлов и драгоценных камней, ключи (дубликаты ключей) от кладовых (сейфовых комнат), сейфовых депозитариев, устройств, функционирующих в автоматическом режиме и кассет к ним, электронные (цифровые) носители, на которых хранится банковская защищаемая информация;";
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) прием наличных денег от клиента, выдачу наличных денег клиенту – для совершения банковских и иных операций, предусмотренных статьей 30 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Хранение личных вещей, наличных денег и ценностей работников банка осуществляется вне кассового узла в порядке, установленном внутренними документами банка.
Допускается внос работниками банка в кассовый узел лекарственных средств, медицинских изделий и средств связи, не имеющих функции фото и видео фиксации.";
подпункты 2) и 3) пункта 19 изложить в следующей редакции:
"2) принимает банкноты с полистным пересчетом, монеты с пересчетом по кружкам с проверкой на подлинность и платежность наличных денег в соответствии с пунктами 57 и 58 Правил;
3) проверяет наличие подписи клиента и при участии операционного работника наличие его подписи, сверяет их с имеющимися образцами подписей;";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Выдача наличных денег осуществляется на основании следующих расходных кассовых документов:
1) чек;
2) расходный кассовый ордер.
Выдача наличных денег клиенту - юридическому лицу и клиенту - физическому лицу, осуществляющему предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, (далее – индивидуальные предприниматели) осуществляется по заявке на получение наличных денег, представленной клиентом - юридическим лицом и индивидуальными предпринимателями не позднее одного рабочего дня до выдачи наличных денег, в порядке, установленном внутренними документами банка. В случае наличия в кассе необходимой суммы для выдачи наличных денег клиенту-юридическому лицу и индивидуальному предпринимателю, то выдача денег осуществляется в день обращения клиента-юридического лица и индивидуального предпринимателя без предоставления заявки на получение наличных денег.";
подпункт 2) пункта 31 изложить в следующей редакции:
"2) проверяет наличие подписи клиента и при участии операционного работника наличие его подписи, сверяет их с имеющимися образцами подписей;";
пункт 51 изложить в следующей редакции:

2-тармақтың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) құндылықтар – төлем құжаттары, құжаттардың бланкілері, бағалы қағаздар, бағалы металдар, асыл тастар, бағалы металдардан және асыл тастардан жасалған бұйымдар, қоймалардың (сейф бөлмелерінің), сейф депозитарийлерінің, автоматты режимде жұмыс істейтін құрылғылардың және оларға кассеталардың кілттері (кілттердің телнұсқалары), қорғалатын банктік ақпарат сақталатын электрондық (цифрлық) тасымалдағыштар;";
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Банк мынадай кассалық операцияларды жүзеге асырады:
1) клиенттен қолма-қол ақша қабылдау, клиентке қолма-қол ақша беру - "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы заңының 30-бабында көзделген банктік және өзге операцияларды жүргізу үшін;";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Банк қызметкерінің жеке заттары, қолма-қол ақшасы және құндылықтары кассалық тораптан тыс, банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен сақталады.
Банк қызметкерлерінің кассалық торапқа дәрілік заттарды, медициналық бұйымдар мен фото және бейне тіркеу функциясы жоқ байланыс құралдарын алып кіруіне болады.";
19-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) парақтап қайта саналған банкноттарды, бір-бірлеп қайта саналған монеталарды Қағидалардың 57 және 58-тармақтарына сәйкес қолма-қол ақшаның түпнұсқалығын және төлемділігін тексере отырып қабылдайды;";
3) клиенттің қойған қолының бар болуын және операциялық қызметкердің қатысуымен қойған қолының бар болуын тексереді, оларды қол қою үлгілерімен салыстырып тексереді;";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Қолма-қол ақша беру мынадай кассалық шығыс құжаттары:
1) чек;
2) кассалық шығыс ордері негізінде жүзеге асырылады.
Қолма-қол ақшаны заңды тұлға-клиентке және заңды тұлға құрмастан кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға-клиентке (бұдан әрі – дара кәсіпкерлер) беру қолма-қол ақша берілгенге дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей заңды тұлға-клиент және дара кәсіпкерлер ұсынған қолма-қол ақшаны алуға арналған өтінім бойынша банктің ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады. Кассада заңды тұлға-клиентке және дара кәсіпкерге қолма-қол ақша беру үшін қажетті сома болған жағдайда, ақша беру заңды тұлға-клиент және дара кәсіпкер қолма-қол ақша алуға өтінім берместен, өтініш жасаған күні жүзеге асырылады.";
31-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) клиенттің қойған қолының бар болуын және операциялық қызметкердің қатысуымен қойған қолының бар болуын тексереді, оларды қол қою үлгілерімен салыстырып тексереді;";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"51. Пересчитанные и отсортированные по номиналам монеты кассовый работник упаковывает в мешки, пакеты, тюбики.
Количество монет, упаковываемых в пакеты или тюбики, устанавливается банками самостоятельно. Пакеты и тюбики подлежат упаковке в мешки без наружных швов и повреждений.
Сумма монет, упаковываемых в один мешок, устанавливается по номиналу в количестве:
1 тенге – 4000 (четыре тысячи) штук;
2 тенге – 4000 (четыре тысячи) штук;
5 тенге – 3000 (три тысячи) штук;
10 тенге – 2500 (две тысячи пятьсот) штук;
20 тенге – 2500 (две тысячи пятьсот) штук;
50 тенге – 1500 (одна тысяча пятьсот) штук;
100 тенге – 1000 (одна тысяча) штук;
200 тенге – 750 (семьсот пятьдесят) штук.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. Для загрузки наличных денег в устройства, функционирующие в автоматическом режиме, наличные деньги упаковываются в кассеты полистно, кассеты закрываются на ключ и пломбируются способом, обеспечивающим сохранность наличных денег и исключающим возможность несанкционированного вскрытия кассет. Выбор видов пломб (бумажные пломбы, пластиковые номерные пломбы, пломбы наклейки, пломбы с красящими веществами и т.д.) для опечатывания кассет осуществляется банками самостоятельно.";
пункт 86 изложить в следующей редакции:
"86. Инкассация банкнот, монет и ценностей осуществляется на основании договора, заключенного между:
1) клиентом и банком или инкассаторской организацией;
2) клиентом, банком, и банком, осуществляющим инкассацию, банкнот, монет и ценностей, или инкассаторской организацией.
Банк, осуществляющий инкассацию банкнот, монет и ценностей, инкассаторская организация обеспечивают хранение договора на инкассацию банкнот, монет и ценностей в течение 5 (пяти) лет после истечения его срока действия.";
пункты 91, 92, 93 и 94 изложить в следующей редакции:
"91. Банк, осуществляющий инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторская организация ведут список клиентов по форме согласно приложению 1 к Правилам (далее – Список), который утверждается ежемесячно руководителем подразделения инкассации банка, инкассаторской организации. Списки подшиваются в отдельную папку и хранятся не менее 3 (трех) лет после окончания их срока действия.
92. Банк, осуществляющий инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторская организация ежемесячно составляют явочную карточку по форме согласно приложению 2 к Правилам с присвоением ей номера, под которым клиент зарегистрирован в Списке. В явочной карточке допускается отражать дополнительную информацию.
Банк, осуществляющий инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторская организация после окончания срока действия явочных карточек обеспечивают их хранение в течение 3 (трех) лет со дня их составления.

"51. Касса қызметкері номиналдары бойынша қайта саналған және сұрыпталған монеталарды қаптарға, пакеттерге, тюбиктерге орайды.
Пакеттерге немесе тюбиктерге оралған монеталар санын банктер дербес белгілейді. Пакеттер және тюбиктер сыртқы тігісі жоқ және бүлінбеген қаптарға оралуға тиіс.
Бір қапқа оралатын монеталар сомасы номиналы бойынша мынадай санда белгіленеді:
1 теңге – 4000 (төрт мың) дана;
2 теңге – 4000 (төрт мың) дана;
5 теңге – 3000 (үш мың) дана;
10 теңге – 2500 (екі мың бес жүз) дана;
20 теңге – 2500 (екі мың бес жүз) дана;
50 теңге – 1500 (бір мың бес жүз) дана;
100 теңге – 1000 (бір мың) дана;
200 теңге – 750 (жеті жүз елу) дана.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Қолма-қол ақшаны автоматты режимде жұмыс істейтін құрылғыларға жүктеу үшін қолма-қол ақша парақтап кассетаға салынады, кассеталар кілтке жабылады және қолма-қол ақшаның сақталуын қамтамасыз ететін және кассеталарды рұқсатсыз ашу мүмкіндігін болдырмайтын тәсілмен пломбаланады. Кассеталарды мөрлеу үшін пломбалардың түрлерін (қағаз пломбалар, пластик нөмірлеу пломбалары, жапсырма пломбалар, бояғыш заттары бар пломбалар және т.б.) банктер дербес таңдайды.";
86-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"86. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау:
1) клиенттің және банктің немесе инкассаторлық ұйымның;
2) клиенттің, банктің және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банктің немесе инкассаторлық ұйымның арасында жасалған шарт негізінде жүзеге асырылады.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банк, инкассаторлық ұйым банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған шарттың қолданылу мерзімі өткеннен кейін 5 (бес) жыл бойы сақталуын қамтамасыз етеді.";
91, 92, 93 және 94-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"91. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банк, инкассаторлық ұйым ай сайын банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысы бекітетін Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша клиенттердің тізімін (бұдан әрі – Тізім) жүргізеді. Тізімдер жеке папкаға тігіледі және олардың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін кемінде 3 (үш) жыл сақталады.
92. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банк, инкассаторлық ұйым клиенттің Тізімде тіркелген нөмірін бере отырып, Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келу карточкасын ай сайын жасайды. Келу карточкасында қосымша ақпаратты көрсетуге болады.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банк, инкассаторлық ұйым келу карточкаларының қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін оларды жасаған күннен бастап 3 (үш) жыл бойы сақталуын қамтамасыз етеді.

93. Банк, осуществляющий инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторская организация для осуществления операций по инкассации банкнот, монет и ценностей используют сумки, обеспечивающие сохранность банкнот, монет и ценностей и не позволяющие осуществить их вскрытие без видимых следов нарушения целостности, которые номеруются дробным номером, где:
числитель – номер клиента, под которым он зарегистрирован в Списке;
знаменатель – порядковый номер сумки.
Порядковые номера сумок, предназначенных для одного клиента, не повторяются.
Порядок использования иных приспособлений, предназначенных для инкассации банкнот, монет и ценностей (сейф-пакеты, кассет, кейсы и контейнеры, в том числе оснащенные специальной краской) определяется внутренними документами банка, осуществляющего инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторской организации.
94. Клиент представляет в банк, осуществляющий инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторскую организацию два образца пломбы. В случае хранения банкнот, монет и ценностей в подразделении инкассации банка, инкассаторской организации представляет дополнительный один экземпляр образца пломбы. Образцы пломб закрепляются на листе картона с отчетливым двухсторонним оттиском пломбиратора, содержащего сокращенное наименование или фамилию, имя, отчество (при его наличии) клиента для опломбирования сумки с банкнотами, монетами и ценностями.
Руководитель подразделения инкассации банка, инкассаторской организации проверяет образцы пломб, полученные от клиента, и заверяет их путем наложения пломбы банка, инкассаторской организации на шпагат ниже образца пломбы клиента и указывает его номер, зарегистрированный в Списке и номера закрепленных за ним сумок.
Один экземпляр заверенного образца пломбы передается клиенту для предъявления работнику банка, инкассаторской организации при получении им сумок. Второй экземпляр передается кассовому работнику банка для проверки тождественности пломб при приеме сумок клиента. Дополнительный экземпляр образца пломбы находится в подразделении инкассации банка, инкассаторской организации для проверки тождественности пломб при хранении сумок клиента.
Допускается использование иных приспособлений, предназначенных для закрытия (опечатывания) сумок, которые обеспечивают сохранность банкнот, монет и ценностей и не позволяют осуществить их вскрытие без видимых следов нарушения целостности. Порядок использования иных приспособлений, предназначенных для закрытия (опечатывания) сумок определяется внутренними документами банка, осуществляющего инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторской организации.";
пункт 95 исключить;
пункт 102 изложить в следующей редакции:

93. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банк, инкассаторлық ұйым банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру үшін банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ететін және бөлшек нөмірмен нөмірленетін тұтастықтың бұзылуының көрінетін белгілерінсіз ашылуына жол бермейтін сөмкелер қолданады, мұнда:
алым – Тізімде тіркелген клиенттің нөмірі;
бөлім – сөмкенің реттік нөмірі.
Бір клиентке арналған сөмкелердің реттік нөмірлері қайталанбайды.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға арналған өзге де құрылғыларды (сейф-пакеттер, кассеталар, кейстер мен контейнерлер, оның ішінде арнайы бояумен жарақтандырылған кейстер мен контейнерлер) пайдалану тәртібі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банктің, инкассаторлық ұйымның ішкі құжаттарымен айқындалады.
94. Клиент банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банкке, инкассаторлық ұйымға пломбаның екі үлгісін ұсынады. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды банктің инкассация бөлімшесінде, инкассаторлық ұйымда сақтаған жағдайда пломба үлгісінің қосымша бір данасын ұсынады. Пломбалардың үлгілері картон парағына банкноттар, монеталар және құндылықтар салынған сөмкелерді пломбалау үшін клиенттің қысқартылған атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетілген нақты екі жақты пломбиратордың бедерімен бекітіледі.
Банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысы клиенттен алынған пломбалардың үлгілерін тексереді және банктің, инкассаторлық ұйымының пломбасын клиенттің пломбасы үлгісінің астындағы шпагатқа салу арқылы оларды куәландырады және Тізімде тіркелген оның нөмірі мен оған бекітіліп берілген сөмкелер нөмірін көрсетеді.
Пломбаның куәландырылған үлгісінің бір данасы клиентке сөмкелерді алған кезде банктің, инкассациялау ұйымының қызметкеріне ұсыну үшін беріледі. Екінші данасы клиенттің сөмкесін алған кезде пломбаның сәйкестігін тексеру үшін банктің касса қызметкеріне беріледі. Пломба үлгісінің қосымша данасы клиенттің сөмкелерін сақтау кезінде пломбалардың сәйкестігін тексеру үшін банктің инкассация бөлімшесінде, инкассаторлық ұйымда болады.
Банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ететін және тұтастықтың бұзылуының көрінетін белгілерінсіз ашылуына жол бермейтін сөмкелерді жабуға (сүргі салуға) арналған өзге де құрылғыларды пайдалануға болады. Сөмкелерді жабуға (сүргі салуға) арналған өзге де құрылғыларды пайдалану тәртібі банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банктің, инкассаторлық ұйымның ішкі құжаттарымен айқындалады.";
95-тармақ алып тасталсын;
102-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"102. Руководитель или дежурный инкассатор подразделения инкассации банка, инкассаторской организации ведут журнал для учета выданных и полученных документов и средств при осуществлении инкассации банкнот, монет и ценностей по форме согласно приложению 3 к Правилам (далее – Журнал для учета выданных и полученных документов). Записи в Журнале для учета выданных и полученных документов производятся до полного его использования и хранится в течение 3 (трех) лет после завершения его использования.";
пункт 106 изложить в следующей редакции:
"106. Форма препроводительного документа устанавливается банком, осуществляющим инкассацию, банкнот, монет и ценностей, инкассаторской организацией, которая содержит следующие сведения:
1) номер препроводительного документа;
2) дата формирования сумки;
3) наименование или фамилия, имя, отчество (при его наличии) клиента;
4) наименование банка, принимающего сумку;
5) общая сумма банкнот, монет и ценностей в сумке;
6) опись банкнот, монет и ценностей по номиналам, количеству и сумме каждого номинала;
7) номер пломбы, которым опломбирована сумка;
8) фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись клиента.
Препроводительный документ составляется в трех экземплярах для клиента, банка и инкассатора-сборщика. После осуществления доставки и сдачи сумки препроводительный документ инкассатор-сборщик сдает препроводительный документ руководителю или дежурному инкассатору подразделения инкассации банка, инкассаторской организации, который подшивается в отдельную папку и хранится не менее 1 (одного) года.";
пункт 114 изложить в следующей редакции:
"114. Для перевозки банкнот, монет и ценностей клиент-отправитель составляет опись перевозимых банкнот, монет и ценностей в трех экземплярах:
1) первый экземпляр опечатывается в конверт и отправляется через старшего бригады работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации клиенту-получателю;
2) второй экземпляр передается бригаде работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации для приема и сдачи банкнот, монет и ценностей;
3) третий экземпляр остается у клиента-отправителя.
После осуществления приема и сдачи банкнот, монет и ценностей старший бригады инкассаторов сдает опись перевозимых банкнот, монет и ценностей руководителю или дежурному инкассатору подразделения инкассации банка, инкассаторской организации, которая подшивается в отдельную папку и хранятся не менее 1 (одного) года.";
пункт 123 изложить в следующей редакции:

"102. Банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысы немесе кезекші инкассаторы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыру кезінде берілген және алынған құжаттар мен қаражатты есепке алуға арналған журналды (бұдан әрі – Берілген және алынған құжаттарды есепке алуға арналған журнал) жүргізеді. Берілген және алынған құжаттарды есепке алуға арналған журналдағы жазбалар ол толығымен пайдаланылғанға дейін жасалады және оны пайдалану аяқталғаннан кейін 3 (үш) жыл бойы сақталады.";
106-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"106. Жолдама құжаттың нысанын банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын банк, инкассаторлық ұйым белгілейді, ол мынадай мәліметтерден тұрады:
1) жолдама құжаттың нөмірі;
2) сөмкені қалыптастыру күні;
3) клиенттің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда);
4) сөмкені қабылдайтын банктің атауы;
5) сөмкедегі банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың жалпы сомасы;
6) банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың номиналы, саны және әрбір номиналдың сомасы бойынша тізімдемесі;
7) сөмкеге соғылған пломбаның нөмірі;
8) клиенттің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы және қолы.
Жолдама құжат клиент, банк пен жинаушы инкассатор үшін үш данада жасалады. Сөмке жеткізіліп, тапсырылғаннан кейін жинаушы инкассатор жолдама құжатты банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысына немесе кезекші инкассаторына тапсырады, ол жеке папкаға тігіледі және кемінде 1 (бір) жыл сақталады.";
114-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"114. Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды тасымалдау үшін жөнелтуші клиент тасымалданатын банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың тізімдемесін үш данада жасайды:
1) бірінші данасы конвертке салынып, сүргі соғылады және банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлері бригадасының жетекшісі арқылы алушы клиентке жөнелтіледі;
2) екінші данасы банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қабылдау және өткізу үшін банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлері бригадасына беріледі;
3) үшінші данасы жөнелтуші клиентте қалады.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қабылдау мен өткізу жүзеге асырылғаннан кейін инкассаторлар бригадасының жетекшісі тасымалданатын банкноттардың, монеталардың және құндылықтардың тізімдемесін банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның басшысына немесе кезекші инкассаторына тапсырады, ол жеке папкаға тігіледі және кемінде 1 (бір) жыл сақталады.";
123-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"123. Вместе с инкассированными банкнотами, монетами и ценностями работники подразделения инкассации банка, инкассаторской организации размещают и закрывают в одном из сейфов (металлических шкафов) в кладовой или сейфовой комнате явочные карточки, доверенность, служебные удостоверения.
В случае наличия нескольких маршрутов в течение рабочего дня, размещение и закрытие в одном из сейфов (металлических шкафов) в кладовой или сейфовой комнате доверенности и служебного удостоверения работников подразделения инкассации банка, инкассаторской организации осуществляется после завершения последнего маршрута за рабочий день.";
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 3 к Перечню.
Приложение 1
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
наличного денежного
обращения и инкассации
банкнот, монет и ценностей
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 24 августа 2012 года № 253
Правила обмена банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, изымаемых и изъятых из обращения, а также ветхих и поврежденных банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан
1. Настоящие Правила обмена банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, изымаемых и изъятых из обращения, а также ветхих и поврежденных банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан".
2. Правила определяют порядок обмена банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, изымаемых и изъятых из обращения, а также ветхих и поврежденных банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан.
3. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) банкноты и монеты, изымаемые из обращения, – банкноты и монеты национальной валюты Республики Казахстан старого образца, являющиеся законным платежным средством и находящиеся в параллельном обращении с банкнотами и монетами нового образца;
2) банкноты и монеты, изъятые из обращения, – банкноты и монеты национальной валюты Республики Казахстан старого образца, переставшие быть законным платежным средством;
3) ветхие и поврежденные банкноты и монеты – ветхие банкноты и дефектные (поврежденные) монеты национальной валюты Республики Казахстан, имеющие повреждения, определенные Правилами определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 230 "Об утверждении Правил определения платежности банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16120);

"123. Инкассацияланған банкноттар, монеталар және құндылықтармен бірге банктің инкассация бөлімшесінің, инкассаторлық ұйымның қызметкерлері қоймадағы немесе сейф бөлмесіндегі сейфтердің (металл шкафтардың) бірінде келу карточкасын, сенімхатты, қызметтік куәліктерді орналастырады және құлыпқа жабады.
Жұмыс күні ішінде бірнеше бағыт болған жағдайда, жұмыс күніндегі соңғы бағыт аяқталғаннан кейін банктің инкассация бөлімшесі, инкассаторлық ұйым қызметкерлерінің сенімхатын және қызметтік куәлігін қоймадағы немесе сейф бөлмесіндегі сейфтердің (металл шкафтардың) бірінде орналастырады және жабады.";
4-қосымша Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
Қолма-қол ақша айналысы
және банкноттарды,
монеталарды және
құндылықтарды инкассациялау
мәселелері бойынша өзгерістер
және толықтыру енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
кейбір қаулыларының тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 24 тамыздағы
№ 253 қаулысымен
бекітілді
Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының айналыстан алынатын және алынған банкноттары мен монеталарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының тозған және бүлінген банкноттары мен монеталарын айырбастау қағидалары
1. Осы Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының айналыстан алынатын және алынған банкноттары мен монеталарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының тозған және бүлінген банкноттары мен монеталарын айырбастау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағы екінші бөлігінің екінші абзацының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының айналыстан алынатын және алынған банкноттары мен монеталарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының тозған және бүлінген банкноттары мен монеталарын айырбастау тәртібін айқындайды.
3. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) айналыстан алынатын банкноттар мен монеталар – Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының ескі үлгідегі, заңды төлем құралы болып табылатын және жаңа үлгідегі банкноттармен және монеталармен қатар айналыста болатын банкноттары мен монеталары;
2) айналыстан алынған банкноттар мен монеталар – Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының ескі үлгідегі, заңды төлем құралы болуы тоқтатылған банкноттары мен монеталары;
3) тозған және бүлінген банкноттар мен монеталар – "Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 29 қарашадағы № 230 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16120 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарының төлемділігін айқындау қағидаларында айқындалған, бүлінулері бар Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының тозған банкноттары мен ақаулы (бүлінген) монеталары;

4) филиалы Национального Банка – территориальные филиалы Национального Банка Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) и Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал) Национального Банка.
Глава 2. Обмен банкнот и монет, изымаемых и изъятых из обращения
4. Банкноты и монеты, изымаемые из обращения, в период параллельного обращения с банкнотами и монетами нового образца, установленный постановлением Правления Национального Банка, являются законным платежным средством, без ограничений принимаются на всей территории Республики Казахстан по всем видам платежей, зачисляются на банковские счета, обмениваются во всех банках, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальным оператором почты и филиалах Национального Банка.
5. Банкноты и монеты, изъятые из обращения, обмениваются банками, филиалами банками-нерезидентами Республики Казахстан, Национальным оператором почты и филиалами Национального Банка на банкноты и монеты, являющиеся законным платежным средством, в течение периода времени и в порядке, установленном Правилами замены находящихся в обращении денежных знаков национальной валюты Республики Казахстан при изменении их дизайна (формы), утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 228 "Об утверждении Правил замены находящихся в обращении денежных знаков национальной валюты Республики Казахстан при изменении их дизайна (формы)" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12946).
Глава 3. Обмен ветхих и поврежденных банкнот и монет
6. Ветхие и поврежденные банкноты и монеты являются законным платежным средством.
7. Ветхие и поврежденные банкноты и монеты обмениваются во всех банках, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальным оператором почты и в филиалах Национального Банка по нарицательной стоимости без каких-либо ограничений.
8. Поступившие в банки, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан и Национальному оператору почты ветхие и поврежденные банкноты и монеты отсортировываются, в обращение не выпускаются и передаются в филиалы Национального Банка в порядке, установленном Правилами осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 231 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19680).

4) Ұлттық Банктің филиалдары – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – Ұлттық Банк) аумақтық филиалдары және Ұлттық Банктің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиал).
2-тарау. Айналыстан алынатын және алынған банкноттар мен монеталарды айырбастау
4. Айналыстан алынатын банкноттар мен монеталар жаңа үлгідегі банкноттармен және монеталармен қатар айналыста болатын Ұлттық Банк Басқармасының қаулысымен белгіленген кезеңде заңды төлем құралы болып табылады, шектеулерсіз Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында төлемдердің барлық түрлері бойынша қабылданады, банк шоттарына есепке алынады, барлық банктерде, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және Ұлттық Банктің филиалдарында шектеусіз айырбасталады.
5. Айналыстан алынған банкноттар мен монеталарды банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары, Ұлттық пошта операторы және Ұлттық Банктің филиалдары заңды төлем құралы болып табылатын банкноттарға және монеталарға "Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының айналыстағы ақша белгiлерiнiң дизайны (нысаны) өзгерген кезде, оларды ауыстыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 228 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12946 болып тіркелген)бекітілген Қазақстан Республикасының ұлттық валютасының айналыстағы ақша белгiлерiнiң дизайны (нысаны) өзгерген кезде, оларды ауыстыру қағидаларында белгіленген уақыт кезеңі ішінде және тәртіппен айырбастайды.
3-тарау. Тозған және бүлінген банкноттар мен монеталарды айырбастау
6. Тозған және бүлінген банкноттар мен монеталар заңды төлем құралы болып табылады.
7. Тозған және бүлінген банкноттар мен монеталар барлық банктерде, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және Ұлттық Банктің филиалдарында белгіленген құны бойынша, қандай да болмасын шектеулерсіз айырбасталады.
8. Банктерге, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарына және Ұлттық пошта операторына келіп түскен тозған және бүлінген банкноттар мен монеталар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 231 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19680 болып тіркелген) бекітілген Екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидаларында белгіленген тәртіппен сұрыпталады, айналысқа жіберілмейді және Ұлттық Банктің филиалдарына өткізіледі.

9. В случае наличия сомнений в подлинности ветхих и поврежденных банкнот и монет, они сдаются в банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан и Национальному оператору почты для определения подлинности. Банк, филиал банка-нерезидента Республики Казахстан и Национальный оператор почты направляют их на экспертизу в филиал Национального Банка для установления подлинности.
Филиал Национального Банка проводит экспертизу и обмен ветхих и поврежденных банкнот и монет в соответствии с Правилами ведения кассовых операций с физическими и юридическими лицами в Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 сентября 2020 года № 120 "Об утверждении Правил ведения кассовых операций с физическими и юридическими лицами в Национальном Банке Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21299).
Приложение 2
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
наличного денежного
обращения и инкассации
банкнот, монет и ценностей
Приложение 11
к Правилам выдачи лицензии
юридическим лицам,
исключительной деятельностью
которых является инкассация
банкнот, монет и ценностей
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью
которых является инкассация банкнот, монет и ценностей"
Наименование государственной услуги
Выдача лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей
Наименование подвидов государственной услуги
1) получение лицензии;
2) переоформление лицензии.
1.
Наименование услугодателя
Национальный Банк Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2.
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам:
через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
С даты регистрации обращения на портале:
при выдаче лицензии – в течение 20 (двадцати) рабочих дней;
при переоформлении лицензии – в течение 3 (трех) рабочих дней;
при переоформлении лицензии в случае реорганизации услугополучателя в форме выделения или разделения – не позднее 20 (двадцати) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам:
электронная (полностью автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
По подвидам:

9. Тозған және бүлінген банкноттар мен монеталардың түпнұсқалығына күмән болған жағдайда, олар түпнұсқалығын анықтау үшін банкке, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына және Ұлттық пошта операторына өткізіледі. Банк, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы және Ұлттық пошта операторы оларды Ұлттық Банктің филиалына түпнұсқалығын анықтау үшін сараптамаға жібереді.
Ұлттық Банктің филиалы тозған және бүлінген банкноттар мен монеталарды "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде жеке және заңды тұлғалармен кассалық операциялар жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 28 қыркүйектегі № 120 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21299 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде жеке және заңды тұлғалармен кассалық операциялар жүргізу қағидаларына сәйкес сараптамадан өткізеді және айырбастайды.
Қолма-қол ақша айналысы
және банкноттарды,
монеталарды және
құндылықтарды инкассациялау
мәселелері бойынша өзгерістер
және толықтыру енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
кейбір қаулыларының тізбесіне
2-қосымша
Банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау айрықша қызметі
болып табылатын заңды
тұлғаларға лицензия беру
қағидаларына 11-қосымша
"Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы
1) лицензия алу;
2) лицензияны қайта ресімдеу.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша:
"электрондық үкіметтің" www.​egov.​kz, www.​eli​cens​e.​kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Жолданым порталда тіркелген күннен бастап: лицензия берген кезде – 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде;
лицензияны қайта ресімдеген кезде – 3 (үш) жұмыс күні ішінде;
көрсетілетін қызметті алушы бөлініп шығу және бөлу нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда лицензияны қайта ресімдеген кезде – 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Барлық кіші түрі бойынша:
электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Кіші түрлері бойынша:

1) для получения лицензии – уведомление о выдаче лицензии либо мотивированный ответ об отказе в выдаче лицензии;
2) для переоформления лицензии – уведомление о переоформлении лицензии либо мотивированный ответ об отказе в переоформлении лицензии.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
1) лицензионный сбор за выдачу лицензии составляет 400 (четыреста) месячных расчетных показателей;
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 (десять) процентов от ставки при выдаче лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется через банки второго уровня, филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Закону Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется на следующий рабочий день).
2) услугодатель – ежедневно с 9:00 до 18:30 часов по времени города Астаны, с перерывом на обед с 13:00 до 14:30 часов по времени города Астаны, кроме субботы, воскресенья, выходных и праздничных дней в соответствии с Кодексом и Законом о праздниках.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей юридическое лицо представляет в электронном виде посредством портала следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам выдачи лицензии юридическим лицам, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 ноября 2019 года № 176 (далее – Правила) при необходимости с отметкой об осуществлении деятельности по пересчету, сортировке, упаковке, хранению банкнот, монет и ценностей, а также их выдаче банкам и их клиентам по поручению банков;

1) лицензия алу үшін – лицензия беру туралы хабарлама не лицензия беруден бас тарту туралы дәлелді жауап;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін –лицензияны қайта ресімдеу туралы хабарлама не лицензияны қайта ресімдеуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақының мөлшері және оны алу тәсілдері
1) лицензия беру үшін лицензиялық алым 400 (төрт жүз) айлық есептік көрсеткішті құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 (он) пайызын құрайды.
Лицензиялық алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы, "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол ақшасыз нысанда жүзеге асырылады.
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) портал – жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) сәйкес өтініш берген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
2) көрсетілетін қызметті беруші – Кодекске және Мерекелер туралы заңға сәйкес сенбі, жексенбі, демалыс және мереке күндерінен басқа, Астана қаласының уақыты бойынша сағат 13:00-ден 14:30-ға дейін түскі үзіліспен Астана қаласының уақыты бойынша күн сайын сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға лицензия алу үшін заңды тұлға портал арқылы электрондық түрде мынадай құжаттарды ұсынады:
1) қажет болған кезде банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды қайта санау, сұрыптау, орау, сақтау, сондай-ақ оларды банктерге және банктердің тапсырмасы бойынша олардың клиенттеріне беру жөніндегі қызметті жүзеге асырғаны туралы белгі соғылып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 8 қарашадағы № 176 қаулысымен бекітілген Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларға лицензия беру қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;

2) электронную копию устава;
3) копии документов, подтверждающих формирование уставного капитала в необходимой сумме (наличие денежных средств на счетах юридического лица);
4) электронные копии правоустанавливающих документов на помещения, необходимые для осуществления инкассации банкнот, монет и ценностей указанные в подпункте 9) пункта 2 Правил;
5) электронную копию сведений о учредителях (участниках) по форме согласно приложению 2 к Правилам, сведений о руководителе исполнительного органа по форме согласно приложению 3 к Правилам и сведений о работнике по форме согласно приложению 4 к Правилам.
Для переоформления лицензии на инкассацию банкнот, монет и ценностей юридическое лицо представляет в электронном виде посредством портала следующие документы:
1) заявление о переоформлении лицензии по форме согласно приложению 7 к Правилам в виде электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью заявителя;
2) электронный документ, подтверждающий уплату лицензионного сбора за переоформление лицензии, за исключением случаев уплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) электронные копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах (в виде электронных копий документов в формате PDF).
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) занятие видом деятельности, запрещенным законами Республики Казахстан для данной категории юридических лиц;
2) не внесен лицензионный сбор;
3) услугополучатель не соответствует квалификационным требованиям, установленным пунктом 2 Правил;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности, подлежащих лицензированию;
5) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать услугополучателю-должнику лицензию;
6) установлена недостоверность документов, представленных заявителем для получения лицензии, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
Национальный Банк отказывает в переоформлении лицензии в случае ненадлежащего оформления документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале и на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги".
Услугополучателю открыт доступ для получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.

2) жарғының электрондық көшірмесі;
3) жарғылық капиталдың қажетті сомада қалыптасқанын растайтын құжаттардың көшірмелері (заңды тұлғаның шоттарында ақшалай қаражаттың болуы);
4) Қағидалардың 2-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген, банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыру үшін қажетті үй-жайларға құқық белгілейтін құжаттардың электрондық көшірмелері;
5) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құрылтайшылар (қатысушылар) туралы мәліметтердің, Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша атқарушы органның басшысы туралы мәліметтердің және Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметкер туралы мәліметтердің электрондық көшірмесі.
Заңды тұлға банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауға берілген лицензияны қайта ресімдеу үшін портал арқылы электрондық түрде мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат түрінде лицензияны қайта ресімдеу туралы өтініш;
2) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы ақы төлеу жағдайларын қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алымның төленгенін растайтын электрондық құжат;
3) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде бар құжаттарды қоспағанда, лицензияны қайта ресімдеуге негіз болған өзгерістер туралы ақпаратты құрайтын құжаттардың электрондық көшірмелері (PDF форматындағы құжаттардың электрондық көшірмелері түрінде).
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
1) заңды тұлғалардың осы санаты үшін Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынған қызмет түрімен айналысу;
2) лицензиялық алым енгізілмеген;
3) көрсетілетін қызметті алушы Қағидалардың 2-тармағында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келмейді;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты лицензиялануға тиіс қызметті тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімі (үкімі) бар;
5) сот көрсетілетін қызметті алушы борышкерге сот орындаушысының ұсынысы негізінде лицензия беруге уақытша тыйым салған;
6) өтініш беруші лицензия алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) ондағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталды.
Ұлттық Банк Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттар тиісінше ресімделмеген жағдайда лицензияны қайта ресімдеуден бас тартады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары порталда және көрсетілетін қызметті берушінің www.​nat​iona​lban​k.​kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.

Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе услугодателя: www.nationalbank.kz, раздел "Государственные услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 3
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
наличного денежного
обращения и инкассации
банкнот, монет и ценностей
Приложение 4
к Правилам осуществления
кассовых операций,
операций по инкассации
банкнот, монет и ценностей
в банках второго уровня,
филиалах банков-нерезидентов
Республики Казахстан
Национальном операторе почты
и юридических лицах,
исключительной деятельностью
которых является инкассация
банкнот, монет и ценностей
Форма
Доверенность
Настоящая доверенность выдана _______________________________________
(банк, осуществляющий инкассацию,
____________________________________________________________________
банкнот, монет и ценностей, инкассаторская организация)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)
на получение от клиентов опломбированных сумок с банкнотами, монетами
и ценностями на территории ___________________________________________
(район, город, область)
с обязательным предъявлением в каждом отдельном случае удостоверения
личности либо данных, подтверждающих (идентифицирующих) личность
инкассатора-сборщика, полученных посредством сервиса цифровых документов,
явочной карточки.
Подпись ______________________________________ удостоверяется.
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Доверенность выдана сроком до "___" ____________ 20___ года*.
Руководитель банка, осуществляющего инкассацию, банкнот, монет и ценностей,
инкассаторской организации ________ ___________________________________.
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
* хранятся не менее 3 (трех) лет после истечения срока действия.

Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары көрсетілетін қызметті берушінің www.​nat​iona​lban​k.​kz ресми интернет-ресурсында "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімінде орналастырылған. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Қолма-қол ақша айналысы
және банкноттарды,
монеталарды және
құндылықтарды инкассациялау
мәселелері бойынша өзгерістер
және толықтыру енгізілетін
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
кейбір қаулыларының тізбесіне
3-қосымша
Екінші деңгейдегі банктерде,
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банктерінің
филиалдарында, Ұлттық пошта
операторында және
банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау айрықша қызметі
болып табылатын заңды
тұлғаларда кассалық
операцияларды және
банкноттарды, монеталарды
және құндылықтарды
инкассациялау жөніндегі
операцияларды жүзеге асыру
қағидаларына 4-қосымша
Нысан
Сенімхат
Осы сенімхат ___________________________________
(банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды
_________________________________________________________________
инкассациялауды жүзеге асыратын банк, инкассаторлық ұйым)
_________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), лауазымы)
клиенттерден _____________________________________________________
(аудан, қала, облыс)
аумағында әрбір жекелеген жағдайда жеке куәлігін не цифрлық құжаттар сервисі
арқылы алынған, жинақтаушы-инкассатордың жеке басын растайтын
(сәйкестендіретін) деректерді, келу карточкасын міндетті түрде көрсете отырып,
банкноттар, монеталар және құндылықтар салынған пломбаланған сөмкелерді алуға
берілді.
Қолы ________________________________ куәландырылады.
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы)
Сенімхат 20___ жылғы "___" ____________ дейінгі мерзімге берілді*.
Банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын
банктің, инкассаторлық ұйымның басшысы ________ _______________________.
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
* қолданылу мерзімі өткеннен кейін кемінде 3 (үш) жыл сақталады.