О внесении изменений в совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 222 и Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 244 "Об утверждении Правил финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ недропользователями в период добычи углеводородов и урана"
Совместный приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 11 ноября 2025 года № 431-н/қ и Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 14 ноября 2025 года № 524. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 ноября 2025 года № 37426
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 222 и Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 244 "Об утверждении Правил финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ недропользователями в период добычи углеводородов и урана" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17096) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ недропользователями в период добычи углеводородов";
преамбулу приказа изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 129 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЕМ:";
пункт 1 приказа изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ недропользователями в период добычи углеводородов.";
в Правилах финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ недропользователями в период добычи углеводородов и урана, утвержденных указанным совместным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Правила финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ недропользователями в период добычи углеводородов";
пункт 1 изложить в новой редакции:

"Жер қойнауын пайдаланушылардың көмірсутектерді және уранды өндіру кезеңінде ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 31 мамырдағы № 222 және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 мамырдағы № 244 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2025 жылғы 11 қарашадағы № 431-н/қ және Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2025 жылғы 14 қарашадағы № 524 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 17 қарашадағы № 37426 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Жер қойнауын пайдаланушылардың көмірсутектерді және уранды өндіру кезеңінде ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 31 мамырдағы № 222 және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 мамырдағы № 244 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №17096 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
бұйрық тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауын пайдаланушылардың көмірсутектерді өндіру кезеңінде ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру қағидаларын бекіту туралы";
бұйрықтың кіріспесі жаңа редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 129-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
бұйрықтың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Жер қойнауын пайдаланушылардың көмірсутектерді өндіру кезеңінде ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Жер қойнауын пайдаланушылардың көмірсутектерді және уранды өндіру кезеңінде ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру қағидаларында:
Тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауын пайдаланушылардың көмірсутектерді өндіру кезеңінде ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру қағидалары";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ недропользователями в период добычи углеводородов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 129 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее - Кодекс), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ недропользователями в период добычи углеводородов.";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в новой редакции:
"1) результат научной и (или) научно-технической деятельности – новые знания или решения, полученные надлежащими научными методами и средствами в ходе осуществления научной и (или) научно-технической деятельности и зафиксированные на любом информационном носителе, а также внедренные в производство научные разработки и технологии, модели, макеты, образцы новых изделий, материалов и веществ;";
подпункты 6) и 7) изложить в новой редакции:
"6) научно-техническая деятельность – деятельность, направленная на получение и применение новых знаний в областях науки, техники и производства для решения технологических, конструкторских, экономических, социально-политических и иных задач, обеспечение функционирования науки, технологии и производства как единой системы, включая коммерциализацию результатов и разработку нормативно-технической документации, необходимой для проведения этих исследований;
7) опытно-конструкторские работы – комплекс работ, выполняемых при создании или модернизации продукции, разработке конструкторской и технологической документации на опытные образцы, изготовлении и испытании опытных образцов и полезных моделей;";
пункты 6 и 7 изложить в новой редакции:
"6. Определение затрат на добычу, понесенных недропользователем по итогам предыдущего года, с целью расчета обязательств по финансированию научных исследований, осуществляется на основании данных отчета об исполнении лицензионно-контрактных условий для недропользователя в области углеводородов, предоставляемых недропользователями в уполномоченный орган в области углеводородов (далее – уполномоченный орган) в утверждаемом им порядке согласно статье 132 Кодекса.
7. Разработка, экспертиза проектных документов, а также разработка изменений и дополнений в проектные документы для проведения операций по недропользованию, осуществляемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании (проект разведочных работ и проект пробной эксплуатации в сфере недропользования по углеводородам, проект разработки месторождения углеводородов, технические проектные документы в сфере недропользования по углеводородам), а также работы и услуги по ведению авторского надзора, анализа разработки – не относятся к научным исследованиям в рамках обязательств, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании и контрактом на недропользование углеводородов.";
заголовок главы 2 изложить в новой редакции:
"Глава 2. Порядок финансирования научных исследований недропользователями в период добычи углеводородов";
пункт 12 изложить в новой редакции:

"1. Осы Жер қойнауын пайдаланушылардың көмірсутектерді өндіру кезеңінде ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 129-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және жер қойнауын пайдаланушылардың көмірсутектерді өндіру кезеңінде ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
1) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"1) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижесі – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыру барысында тиісті ғылыми әдістермен және құралдармен алынған және кез келген ақпарат жеткізгіште тіркеліп-белгіленген жаңа білім немесе шешімдер, сондай-ақ өндіріске ендірілген ғылыми әзірлемелер мен технологиялар, жаңа бұйымдардың, материалдар мен заттардың модельдері, макеттері, үлгілері;";
6) және 7) тармақшалар жаңа редакцияда жазылсын:
"6) ғылыми-техникалық қызмет – технологиялық, конструкторлық, экономикалық және әлеуметтік-саяси және өзге де міндеттерді шешу үшін ғылым, техника және өндіріс салаларында жаңа білім алуға және оны қолдануға, осы зерттеулерді жүргізу үшін қажетті коммерцияландыру нәтижелерін және нормативтік-техникалық құжаттама әзірлеуді қоса алғанда, ғылымның, технология мен өндірістің біртұтас жүйе ретінде жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған қызмет;
7) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар – өнімді жасау немесе жаңғырту, тәжірибелік үлгілерге арналған конструкторлық және технологиялық құжаттаманы әзірлеу, тәжірибелік үлгілер мен пайдалы модельдерді дайындау және сынау кезінде орындалатын жұмыстар кешені;";
6 және 7-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Ғылыми зерттеулерді қаржыландыру жөніндегі міндеттемелерді есептеу мақсатында алдыңғы жылдың қорытындысы бойынша жер қойнауын пайдаланушы өндіруге жұмсаған шығындарды айқындау жер қойнауын пайдаланушылар Кодекстің 132-бабына сәйкес көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) ол бекітетін тәртіппен ұсынатын көмірсутектер саласындағы жер қойнауын пайдаланушы үшін лицензиялық-келісімшарттық талаптардың орындалуы туралы есептің деректері негізінде жүзеге асырылады.
7. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін жобалау құжаттарын әзірлеу, сараптау, сондай-ақ жобалау құжаттарына өзгерістер мен толықтыруларды әзірлеу (көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану саласындағы барлау жұмыстарының жобасы және сынамалы пайдалану жобасы, көмірсутек кен орнын игеру жобасы, көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдалану саласындағы техникалық жобалау құжаттары), сондай-ақ авторлық қадағалауды жүргізу, әзірлемені талдау жөніндегі жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасында және көмірсутектерге жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта көзделген міндеттемелердің шеңберіндегі ғылыми зерттеулерге жатпайды.";
2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Жер қойнауын пайдаланушылардың көмірсутектер өндіру кезеңінде ғылыми зерттеуді қаржыландыруының тәртібі";
12-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"12. Документом, подтверждающим исполнение обязательств по финансированию недропользователями научных исследований, предусмотренных подпунктом 1) пункта 11 настоящих Правил, является счет-фактура в соответствии с пунктом 1 статьи 207 Налогового кодекса Республики Казахстан.
Документом, подтверждающим исполнение обязательств по финансированию недропользователями научных исследований, предусмотренных пунктом 8 и подпунктом 2) пункта 11 настоящих Правил, является платежное поручение в соответствии с подпунктом 59) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".";
пункт 16 изложить в новой редакции:
"16. Определение субъектов, осуществляющих научные исследования по заданию недропользователя, производится недропользователем посредством закупа услуг в порядке, предусмотренном приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 мая 2018 года № 196 "Об утверждении Правил приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17122), из числа субъектов научной и (или) научно-технической деятельности, аккредитованных уполномоченным органом в области науки.";
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца 25 пункта 1 настоящего совместного приказа, который вводится в действие с 1 января 2026 года.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
__________ С. Нурбек
исполняющий обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
__________ К. Туткышбаев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по атомной энергии
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 14 ноября 2025 года № 524
и исполняющий обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан

"12. Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 207-бабы 1-тармағына сәйкес шот-фактура жер қойнауын пайдаланушылардың осы Қағидалардың 11-тармағының  1) тармақшасында көзделген ғылыми зерттеулерді қаржыландыру жөніндегі міндеттемелерінің орындалғанын растайтын құжат болып табылады.
"Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 59) тармақшасына сәйкес төлем тапсырмасы жер қойнауын пайдаланушылардың осы Қағидалардың 8-тармағында және 11-тармағының 2) тармақшасында көзделген ғылыми зерттеулерді қаржыландыру жөніндегі міндеттемелерінің орындалғанын растайтын құжат болып табылады.";
16-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"16. Жер қойнауын пайдаланушының тапсырмасы бойынша ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын субъектілерді айқындауды жер қойнауын пайдаланушы "Жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 18 мамырдағы № 196 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17122 болып тіркелген) көзделген тәртіппен ғылым саласындағы уәкілетті орган аккредиттеген ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері қатарынан көрсетілетін қызметтерді сатып алу арқылы жүзеге асырады.";
қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бірлескен бұйрықтың 1-тармағының 25-абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
________С. Нурбек
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің міндетін атқарушы
________К. Туткышбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Атом энергиясы жөніндегі агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2025 жылғы 14 қарашадағы
№ 524 мен
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы

от 11 ноября 2025 года
№ 431-н/қ
Приложение
к Правилам финансирования
недропользователями
научно-исследовательских,
научно-технических и (или)
опытно-конструкторских работ
недропользователями
в период добычи углеводородов
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: уполномоченный орган в области углеводородов
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: http://spon.energo.gov.kz
Наименование административной формы: Программа научных исследований недропользователя/Некоммерческой организации при Фонде на ______год
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: PNI-1
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: за 20___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: недропользователи по углеводородам/Некоммерческая организация при Фонде
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее 25 (двадцать пятого) октября, предшествующего отчетному периоду
Бизнес-идентификационный номер:
Метод сбора: на бумажном носителе, в электронном виде
№ п/п
Название проекта научного исследования
Сроки выполнения
Цель
Аннотация
Актуальность
Ожидаемые результаты
Примерная стоимость и план реализации
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование _____________________________________
Адрес ____________________________________________
Телефон __________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________
Исполнитель ______________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Программа научных исследований недропользователя/
Некоммерческой организации при Фонде на ______год"
(PNI-1, ежегодно)
1. в графе 1 указывается порядковый номер работы;
2. в графе 2 указывается название проекта научного исследования, краткая суть проекта научного исследования;
3. в графе 3 указывается дата начала - дата окончания проекта научного исследования;
4. в графе 4 указывается цель проекта научного исследования. Излагается лаконично и конкретно, в соответствии с темой программы, достижимая и отражает характер решения, которое ожидается получить в результате реализации проекта;
5. в графе 5 указывается общее видение проекта научного исследования, среднесрочные и долгосрочные результаты. Аннотация отвечает на вопросы: какие проблемы вы решаете, в чем новизна предлагаемого решения, кому будут полезны полученные результаты;

2025 жылғы 11 қарашадағы
№ 431-н/қ бұйрығына қосымша
Жер қойнауын
пайдаланушылардың
көмірсутектерді өндіру
кезеңінде ғылыми-зерттеу,
ғылыми-техникалық және
(немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды
қаржыландыру қағидаларына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан өтеусіз негізде интернет – ресурста
орналастырылған: http://spon.energo.gov.kz
Әкімшілік нысанның атауы: Жер қойнауын пайдаланушының/Қор жанындағы
коммерциялық емес ұйымның ______ жылға арналған ғылыми зерттеулерінің
бағдарламасы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі:
PNI-1
Жиілігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20___ жыл бойынша
Өтеусіз негізде әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар
тобы: көмірсутектер бойынша жер қойнауын пайдаланушылар/Қор жанындағы
коммерциялық емес ұйым
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті
кезеңнің алдындағы 25 (жиырма бесінші) қазаннан кешіктірмей
Бизнес сәйкестендіру нөмірі:
Жинау әдісі: қағаз нұсқада, электрондық түрде
№ р/с
Ғылыми зерттеу жобасының атауы
Орындау мерзімдері
Мақсаты
Аннотация
Өзектілігі
Күтілетін нәтижелер
Болжалды құны және іске асыру жоспары
1
2
3
4
5
6
7
8
Атауы ____________________________________________
Мекенжайы _______________________________________
Телефоны _________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________
Орындаушы __________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндеттерін орындайтын тұлға
______________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы
"Жер қойнауын пайдаланушының/Қор жанындағы коммерциялық емес ұйымның ______ жылға арналған ғылыми зерттеулерінің бағдарламасын" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме (PNI-1, жылдық)
1. 1-бағанда жұмыстың реттік нөмірі көрсетіледі;
2. 2-бағанда ғылыми зерттеу жобасының атауы, ғылыми зерттеу жобасының қысқаша мәні көрсетіледі;
3. 3-бағанда ғылыми зерттеу жобасының басталған күні – аяқталған күні көрсетіледі;
4. 4-бағанда ғылыми зерттеу жобасының мақсаты көрсетіледі. Бағдарламаның тақырыбына сәйкес қол жеткізуге болатын және жобаны іске асыру нәтижесінде күтілетін шешімнің сипатын көрсететін қысқаша және нақты баяндалады;
5. 5-бағанда ғылыми зерттеу жобасының жалпы пайымы, орта мерзімді және ұзақ мерзімді нәтижелері көрсетіледі. Аннотация мына сұрақтарға жауап береді: сіз қандай мәселелерді шешесіз, ұсынылған шешімнің жаңалығы қандай, алынған нәтижелер кімге пайдалы болады;

6. в графе 6 указывается актуальность проекта научного исследования, недостатки/преимущества проекта научного исследования, существующая проблема, на решение которой направлен проект научного исследования;
7. в графе 7 указывается основные прямые (какие работы будут проведены) и косвенные (к чему приведет реализация проекта научного исследования) результаты реализации проекта научного исследования. Какие показатели будут использованы для замера эффекта, каков масштаб влияния данного проекта научного исследования (прямой или косвенный) в краткосрочной, среднесрочной и долгосрочной перспективе, к чему приведет реализация проекта научного исследования;
8. в графе 8 указывается примерная стоимость каждого мероприятия, а также предлагаемый план финансирования.

6. 6-бағанда ғылыми зерттеу жобасының өзектілігі, ғылыми зерттеу жобасының кемшіліктері/артықшылықтары, ғылыми зерттеу жобасы шешуге бағытталған қазіргі проблема көрсетіледі;
7. 7-бағанда ғылыми зерттеу жобасын іске асырудың негізгі тікелей (қандай жұмыстар жүргізілетін болады) және жанама (ғылыми зерттеу жобасын іске асыру неге әкеледі) нәтижелері көрсетіледі. Әсерді өлшеу үшін қандай көрсеткіштер пайдаланылады, қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді болашақта осы ғылыми зерттеу жобасының (тікелей немесе жанама) әсер ету ауқымы қандай, ғылыми зерттеу жобасын іске асыру неге әкеледі;
8. 8-бағанда әрбір іс-шараның болжалды құны, сондай-ақ ұсынылған қаржыландыру жоспары көрсетіледі.