Об утверждении Правил организации учебного процесса на военной кафедре (военном факультете)
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 13 ноября 2025 года № 1596. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 ноября 2025 года № 37413
В соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 13 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации учебного процесса на военной кафедре (военном факультете).
2. Департаменту военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Д. Косанов
Утверждены приказом
Министр обороны
Республики Казахстан
от 13 ноября 2025 года
№ 1596
Правила организации учебного процесса на военной кафедре (военном факультете)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации учебного процесса на военной кафедре (военном факультете) (далее – Правила) определяют порядок организации учебного процесса на военных кафедрах (военных факультетах) при организациях высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан (далее – ОВПО).
2. В Правилах используются следующие термины с соответствующими определениями:
1) академический календарь – календарь проведения учебных и контрольных мероприятий, военно-учебной практики в течение учебного года с указанием дней отдыха (каникул и праздников);
2) академический период – период обучения, устанавливаемый ОВПО в одной из трех форм: семестр, триместр, квартал;
3) военная кафедра (военный факультет) - структурное подразделение ОВПО Республики Казахстан, осуществляющее военную подготовку по программам офицеров запаса и (или) сержантов запаса и военно-патриотическое воспитание студентов;

Әскери кафедрада (әскери факультетте) оқу процесін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 13 қарашадағы № 1596 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 14 қарашада № 37413 болып тіркелді
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әскери кафедрада (әскери факультетте) оқу процесін ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери білім және ғылым департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрі Д. Косанов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 13 қарашадағы
№ 1596 бұйрығымен
бекітілді
Әскери кафедрада (әскери факультетте) оқу процесін ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әскери кафедрада (әскери факультетте) оқу процесін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) жанындағы әскери кафедраларда (әскери факультеттерде) оқу процесін ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда тиісті анықтамалары бар мынадай терминдер пайдаланылады:
1) академиялық кезең – ЖЖОКБҰ үш нысанның бірін белгілейтін оқу кезеңі: семестр, триместр, тоқсан;
2) академиялық күнтізбе – оқу жылы ішінде демалыс (каникул мен мереке) күндері көрсетілген оқу және бақылау іс-шараларын, әскери-оқу практикасын өткізу күнтізбесі;
3) әскери кафедра (әскери факультет) – запастағы офицерлер және (немесе) запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша әскери даярлауды және студенттерді әскери-патриоттық тәрбиелеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы ЖЖОКБҰ құрылымдық бөлімшесі;

4) метод "военного дня" – форма организации учебного процесса на военной кафедре (военном факультете), при которой проведение всех видов занятий по военной подготовке осуществляется в соответствии с распорядком дня, установленным военной кафедрой (военным факультетом), в дни, специально выделяемые ОВПО для военной подготовки;
5) военно-учебная практика (далее – ВУП) – вид учебной деятельности, направленной на закрепление теоретических знаний, умений, приобретение и развитие практических навыков по соответствующей программе военной подготовки;
6) программа военной подготовки (далее – ПВП) – документ, определяющий цели, задачи и содержание учебных дисциплин;
7) экзамен – форма промежуточного контроля, направленная на оценку теоретических знаний и практических умений за академический период;
8) инженерно-технический персонал (далее – ИТП) – сотрудники военной кафедры (военного факультета), обеспечивающие техническую поддержку учебного процесса, обслуживание оборудования и учебно-материальной технической базы;
9) итоговый экзамен – форма завершающего контроля, проводимая по завершении всей программы военной подготовки, направленная на комплексную оценку уровня усвоения студентами теоретических знаний, практических навыков и умений;
10) учебно-методический сбор (далее – УМС) – форма методической работы профессорско-преподавательского состава, проводимая перед началом учебного года с целью координации и повышения качества преподавательского мастерства;
11) учебно-методическая комиссия (далее – УМК) – консультативно-совещательный орган по вопросам учебно-методической и научно-методической деятельности военной кафедры (военного факультета);
12) учебно-вспомогательный персонал (далее – УВП) – сотрудники военной кафедры (военного факультета), осуществляющие работу по делопроизводству и организационно-техническому сопровождению учебного процесса;
13) профессорско-преподавательский состав (далее – ППС) – категория сотрудников военной кафедры (военного факультета) непосредственно осуществляющая учебную, учебно-методическую, научно-методическую, воспитательную и военно-патриотическую работу;
14) заказчик – структурное подразделение Министерства обороны Республики Казахстан (далее – МО РК), Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, видов и родов Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований Республики Казахстан в интересах которого осуществляется подготовка военнообученного резерва;
15) типовая учебная программа (далее – ТУПр) – документ, регламентирующий содержание дисциплины, цель, задачи изучения дисциплины, назначение дисциплины, тематический план и виды занятий, список рекомендуемой литературы;

4) "әскери күн" әдісі – әскери даярлық бойынша барлық сабақ түрін өткізу әскери даярлық үшін ЖЖОКБҰ арнайы бөлетін күндері әскери кафедра (әскери факультет) белгілеген күн тәртібіне сәйкес жүзеге асырылатын әскери кафедрада (әскери факультетте) оқу процесін ұйымдастыру нысаны;
5) әскери-оқу практикасы (бұдан әрі – ӘОП) – әскери даярлықтың тиісті бағдарламасы бойынша теориялық білімді, машықтарды бекітуге, практикалық дағдыларды меңгеру мен дамытуға бағытталған оқу қызметінің түрі;
6) әскери даярлық бағдарламасы (бұдан әрі – ӘДБ) – оқу пәнінің мақсаттарын, міндеттерін және мазмұнын айқындайтын құжат;
7) емтихан – академиялық кезеңде теориялық білім мен практикалық машықты бағалауға бағытталған аралық бақылау нысаны;
8) инженерлік-техникалық персонал (бұдан әрі – ИТП) – оқу процесін техникалық қолдауды, жабдық пен оқу-материалдық техникалық базаға қызмет көрсетуді қамтамасыз ететін әскери кафедра (әскери факультет) қызметкерлері;
9) қорытынды емтихан – студенттердің теориялық білімді, практикалық дағдылар мен машықтарды меңгеру деңгейін кешенді бағалауға бағытталған барлық әскери даярлық бағдарламасы аяқталғаннан кейін жүргізілетін қорытынды бақылау нысаны;
10) оқу-әдістемелік жиын (бұдан әрі – ОӘЖ) – оқыту шеберлігін үйлестіру және сапасын арттыру мақсатында оқу жылы басталар алдында жүргізілетін профессор-оқытушы құрамы әдістемелік жұмысының нысаны;
11) оқу-әдістемелік комиссия (бұдан әрі – ОӘК) – әскери кафедраның (әскери факультеттің) оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметі мәселелері жөніндегі консультативтік-кеңесші орган;
12) оқу-көмекші персонал (бұдан әрі – ОКП) – іс жүргізу және оқу процесін ұйымдық-техникалық сүйемелдеу жұмысын жүзеге асыратын әскери кафедра (әскери факультет) қызметкерлері;
13) профессор-оқытушы құрамы (бұдан әрі – ПОҚ) – оқу, оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік, тәрбие және әскери-патриоттық жұмысты тікелей жүзеге асыратын әскери кафедра (әскери факультет) қызметкерлерінің санаты;
14) тапсырыс беруші – мүддесінде әскери оқытылған резервті даярлау жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ҚМ), Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің түрлері мен әскер тектерінің, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының құрылымдық бөлімшесі;
15) үлгілік оқу бағдарламасы (бұдан әрі – ҮОБ) – пәннің мазмұнын, пәнді оқу мақсатын, міндеттерін, пәннің арналуын, тақырыптық жоспар мен сабақ түрлерін, ұсынылатын әдебиет тізімін регламенттейтін құжат;

16) типовой учебный план (далее – ТУП) – документ, определяющий общее количество учебного времени на проведение военной подготовки, количество времени и перечень дисциплин общевоенного компонента, количество времени, выделяемого на компонент дисциплин по специальности, ВУП, а также мероприятия промежуточного и завершающего контроля;
17) текущий контроль успеваемости – систематическая проверка знаний студентов в соответствии с учебной программой, проводимая профессорско-преподавательским составом в течение академического периода, ВУП.
3. Военная подготовка является дополнительным видом обучения и слагается из теоретического и практического курсов обучения. Количество выделенных часов на военную подготовку осуществляется в соответствии с Правилами военной подготовки по программам офицеров запаса и сержантов запаса утвержденными приказом Министра обороны от 24 июля 2017 года № 375 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15589).
Глава 2. Порядок организации учебного процесса
4. Организация учебного процесса на военной кафедре (военном факультете) обеспечивает полное и эффективное проведение всех его элементов и качественное выполнение задач по подготовке военнообученного резерва, в том числе с использованием дистанционного обучения.
5. Организация и планирование учебного процесса военной кафедры (военного факультета) на учебный год осуществляется на основе академического календаря ОВПО и представляет собой комплекс мероприятий, регламентирующих учебный процесс военной кафедры (военного факультета).
6. Планирование учебного процесса на военной кафедре (военном факультете) заканчивается не позднее чем за 10 рабочих дней до начала учебного года.
7. Занятия на военной кафедре организуются методом "военного дня". Продолжительность учебных занятий на военной кафедре (военном факультете) составляет не менее 8 академических часов в день (в том числе самостоятельная работа студентов под руководством преподавателя). Продолжительность академического часа определяется ОВПО.
8. ТУП разрабатывается структурным подразделением МО РК, курирующим военное образование (далее – структурное подразделение МО РК), и утверждается Министерством обороны Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
9. ТУПр, включающий дисциплины общевоенного компонента, разрабатывается структурным подразделением МО РК и утверждается Министерством обороны Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
10. ТУП и ТУПр переутверждаются 1 раз в 3 года.

16) үлгілік оқу жоспары (бұдан әрі – ҮОЖ) – әскери даярлықты жүргізуге оқу уақытының жалпы мөлшерін, жалпыәскери компоненттің уақыт мөлшері мен пәндер тізбесін, мамандық бойынша пән компонентіне бөлінетін уақыт мөлшерін, ӘОП, сондай-ақ аралық және қорытынды бақылау іс-шараларын айқындайтын құжат;
17) үлгерімді ағымдағы бақылау – оқу бағдарламасына сәйкес академиялық кезең ішінде, ӘОП-да профессор-оқытушы құрамы жүргізетін студенттердің білімін жүйелі тексеру.
3. Әскери даярлық қосымша оқыту түрі болып табылады және теориялық және практикалық оқыту курсынан тұрады. Әскери даярлыққа бөлінген сағат саны Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 шілдедегі № 375 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15589 болып тіркелген) Запастағы офицерлер мен запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша әскери дайындық қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Оқу процесін ұйымдастыру тәртібі
4. Әскери кафедрада (әскери факультетте) оқу процесін ұйымдастыру барлық элементінің толық және тиімді жүргізілуін және әскери оқытылған резервті даярлау, оның ішінде қашықтан оқытуды пайдаланып даярлау жөніндегі міндеттердің сапалы орындалуын қамтамасыз етеді.
5. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) оқу жылына арналған оқу процесін ұйымдастыру және жоспарлау ЖЖОКБҰ-ның академиялық күнтізбесі негізінде жүзеге асырылады және әскери кафедраның (әскери факультеттің) оқу процесін регламенттейтін іс-шаралар кешенін білдіреді.
6. Әскери кафедрада (әскери факультетте) оқу процесін жоспарлау оқу жылы басталғанға дейін 10 жұмыс күні бұрын аяқталады.
7. Әскери кафедрада сабақ "әскери күн" әдісімен ұйымдастырылады. Әскери кафедрада (әскери факультетте) оқу сабағының ұзақтығы – күніне кемінде 8 академиялық сағат (оның ішінде оқытушының жетекшілігімен студенттердің өзіндік жұмысы). Академиялық сағат ұзақтығын ЖЖОКБҰ айқындайды.
8. ҮОЖ-ны әскери білім беруге жетекшілік ететін ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірлейді және ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесінің бастығы бекітеді.
9. Жалпыәскери компонент пәндері қамтылған ҮОБ-ны ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірлейді және ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесінің бастығы бекітеді.
10. ҮОЖ және ҮОБ 3 жылда 1 рет қайта бекітіледі.

11. ПВП разрабатываются структурным подразделением МО РК совместно с военными кафедрами (военными факультетами) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
ПВП согласовываются с заказчиками и утверждаются Министерством обороны Республики Казахстан, курирующим вопросы военного образования. ПВП пересматриваются и переутверждаются не менее 1 раза в 3 года.
12. Структурное подразделение МО РК направляет ПВП на военные кафедры (военные факультеты).
13. На военной кафедре (военном факультете) разрабатываются и ведутся следующие документы по организации учебного процесса:
1) распоряжение начальника военной кафедры (военного факультета) по организации военной подготовки на учебный год;
2) рабочие учебные планы;
3) план-график прохождения программы военной подготовки по программам офицеров запаса (сержантов запаса) (далее – план-график) на учебный год (академический период);
4) расписание занятий;
5) расписание экзаменов;
6) расчет учебной нагрузки военной кафедры (военного факультета) на учебный год;
7) план работы военной кафедры (военного факультета) на учебный год и на месяц;
8) план контроля качества учебных занятий;
9) журнал контроля качества учебных занятий;
10) протоколы заседаний военной кафедры (военного факультета) и УМК;
11) годовой план развития и совершенствования учебно-материальной базы военной кафедры (военного факультета);
12) журнал учета занятий;
13) индивидуальные планы работы ППС на учебный год;
14) экзаменационные ведомости;
15) правила балльно-рейтинговой оценки учебных достижений студентов на военной кафедре (военном факультете);
16) план взаимопосещения занятий ППС;
17) протоколы заседаний и экзаменационные ведомости итоговой экзаменационной комиссии;
18) отчет о работе военной кафедры (военного факультета) за учебный год.
14. В распоряжении начальника военной кафедры (военного факультета) по организации военной подготовки на учебный год указываются:
1) начало и окончание учебного года и академического периода;
2) сроки проведения учебно-методического сбора ППС военной кафедры (военного факультета);
3) ответственные за состояние учебной работы, воспитательной и военно-патриотической работы в учебных взводах, на циклах;
4) распределение ППС по циклам, ИТП и УВП по отделам (отделениям);
5) порядок организации внутренней службы;
6) порядок проверки, наличия и состояния учебного вооружения и военной техники, учебных боеприпасов, приборов, военно-технического имущества и имущества ОВПО;
7) форма одежды для сотрудников и студентов;
8) закрепление объектов инфраструктуры, внутренних помещений и территории военной кафедры (военного факультета);

11. ӘДБ-ны ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі әскери кафедралармен (әскери факультеттермен) бірлесіп, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірлейді.
ӘДБ тапсырыс берушілермен келісіледі және оны Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің әскери білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары бекітеді. ӘДБ 3 жылда кемінде 1 рет қайта қаралады және қайта бекітіледі.
12. ҚР ҚМ құрылымдық бөлімшесі ӘДБ-ны әскери кафедраға (әскери факультетке) жібереді.
13. Әскери кафедрада (әскери факультетте) мынадай оқу процесін ұйымдастыру жөніндегі құжаттар әзірленеді және жүргізіледі:
1) әскери кафедра (әскери факультет) бастығының оқу жылына арналған әскери даярлықты ұйымдастыру жөніндегі өкімі;
2) жұмыс оқу жоспарлары;
3) оқу жылына (академиялық кезеңге) арналған запастағы офицерлер (запастағы сержанттар) бағдарламалары бойынша әскери даярлық бағдарламасынан өту жоспар-графигі (бұдан әрі – жоспар-график);
4) сабақ кестесі;
5) емтихан кестесі;
6) оқу жылына арналған әскери кафедра (әскери факультет) оқу жүктемесінің есебі;
7) әскери кафедраның (әскери факультеттің) оқу жылына және бір айға арналған жұмыс жоспары;
8) оқу сабағының сапасын бақылау жоспары;
9) оқу сабағының сапасын бақылау журналы;
10) әскери кафедра (әскери факультет) және ОМК отырыстарының хаттамасы;
11) әскери кафедраның (әскери факультеттің) оқу-материалдық базасын дамыту мен жетілдірудің жылдық жоспары;
12) сабақты есепке алу журналы;
13) ПОҚ-ның оқу жылына арналған жеке жұмыс жоспары;
14) емтихан ведомосы;
15) әскери кафедрада (әскери факультетте) студенттердің оқудағы жетістіктерін балдық-рейтингілік бағалау қағидалары;
16) ПОҚ-ның сабаққа өзара қатысу жоспары;
17) отырыс хаттамалары және қорытынды емтихан комиссиясының емтихан ведомосы;
18) оқу жылындағы әскери кафедраның (әскери факультеттің) жұмысы туралы есеп.
14. Әскери кафедра (әскери факультет) бастығының оқу жылына арналған әскери даярлықты ұйымдастыру жөніндегі өкімінде мыналар көрсетіледі:
1) оқу жылының және академиялық кезеңнің басталуы мен аяқталуы;
2) әскери кафедра (әскери факультет) ПОҚ-ның оқу-әдістемелік жиынын өткізу мерзімі;
3) оқу взводындағы, циклдегі оқу, тәрбие және әскери-патриоттық жұмыстың жай-күйіне жауапты адамдар;
4) ПОҚ-ны цикл, ИТП мен ОКП-ны бөлімдер (бөлімшелер) бойынша бөлу;
5) ішкі қызметті ұйымдастыру тәртібі;
6) оқу-жаттығу қару-жарағы мен әскери техниканың, оқу-жаттығу оқ-дәрілерінің, аспабының, әскери-техникалық мүліктің және ЖЖОКБҰ мүлкінің болуын және жай-күйін тексеру тәртібі;
7) қызметкерлер мен студенттер үшін киім нысаны;
8) инфрақұрылым объектілерін, ішкі үй-жайлар мен әскери кафедра (әскери факультет) аумағын бекіту;

9) состав внутренних проверочных комиссий;
10) другие сведения, касательно организации и проведения учебного процесса, учебно-методической, научно-методической деятельности, воспитательной и военно-патриотической работы военной кафедры (военного факультета).
15. Рабочий учебный план (далее – РУП) разрабатывается на основе ТУП и ПВП на весь период обучения по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
16. РУП утверждается начальником военной кафедры (военного факультета).
17. План-график разрабатывается на основе РУП по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. План-график составляется на учебный год и утверждается начальником военной кафедры (военного факультета).
18. Расписание занятий разрабатывается на академический период в соответствии с планом-графиком и утверждается начальником военной кафедры (военного факультета) не позднее, чем за 10 дней до начала занятий.
19. В расписании занятий указываются: дата, время, место проведения занятий, учебные взвода (отделения), дисциплины, номер темы и занятия, вид занятия, самостоятельная работа под руководством преподавателя, фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее – ФИО) ППС.
20. Расписание экзаменов утверждается начальником военной кафедры (военного факультета) и доводится до ППС и студентов не позднее чем, за 10 дней до начала первого экзамена.
21. Нормы учебной нагрузки устанавливаются применительно к нормам учебной нагрузки, применяемым в ОВПО, и утверждаются руководителем ОВПО не позднее, чем за 10 рабочих дней до начала учебного года. Расчет учебной нагрузки производится исходя из норм учебной нагрузки, количества обучающихся и количества программ военной подготовки.
22. План работы военной кафедры (военного факультета) на учебный год разрабатывается начальником военной кафедры (военного факультета) с учетом планирующих документов ОВПО и утверждается руководителем ОВПО не позднее, чем за 10 рабочих дней до начала учебного года.
План работы военной кафедры (военного факультета) на учебный год состоит из следующих разделов:
1) планирование и организация военной подготовки;
2) учебно-методическая работа;
3) научно-методическая работа;
4) мероприятия по подготовке и проведению ВУП.
23. План работы военной кафедры (военного факультета) на месяц разрабатывается на основе плана работы военной кафедры (военного факультета) на учебный год и утверждается начальником военной кафедры (военного факультета).
24. План контроля качества учебных занятий составляется на академический период по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам и утверждается начальником военной кафедры (военного факультета).

9) ішкі тексеру комиссиясының құрамы;
10) әскери кафедраның (әскери факультеттің) оқу процесін, оқу-әдістемелік, ғылыми-әдістемелік ісін, тәрбие және әскери-патриоттық жұмысын ұйымдастыруға және жүргізуге қатысты басқа да мәліметтер.
15. Жұмыс оқу жоспары (бұдан әрі – ЖОЖ) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша барлық оқу кезеңіне ҮОЖ және ӘДБ негізінде әзірленеді.
16. ЖОЖ-ны әскери кафедра (әскери факультет) бастығы бекітеді.
17. Жоспар-график осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖОЖ негізінде әзірленеді. Жоспар-график оқу жылына жасалады және оны әскери кафедра (әскери факультет) бастығы бекітеді.
18. Сабақ кестесі академиялық кезеңге жоспар-графикке сәйкес әзірленеді және оны әскери кафедра (әскери факультет) бастығы сабақ басталғанға дейін 10 күннен кешіктірмей бекітеді.
19. Сабақ кестесінде: сабақ өткізілетін күн, уақыты, орны, оқу взводы (бөлімшесі), пәндер, тақырып және сабақ нөмірі, сабақ түрі, оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін өзіндік жұмыс, ПОҚ-ның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – ТАӘ) көрсетіледі.
20. Емтихан кестесін әскери кафедра (әскери факультет) бастығы бекітеді және бірінші емтихан басталғанға дейін 10 күн бұрын ПОҚ-ға және студенттерге жеткізіледі.
21. Оқу жүктемесінің нормасы ЖЖОКБҰ-да қолданылатын оқу жүктемесінің нормаларына қатысты белгіленеді және ЖЖОКБҰ басшысы оқу жылы басталғанға дейін 10 жұмыс күнінен кешіктірмей бекітеді. Оқу жүктемесінің есебі оқу жүктемесінің нормасын, білім алушылар санын және әскери даярлық бағдарламаларының санын негізге алып жүргізіледі.
22. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) оқу жылына арналған жұмыс жоспарын ЖЖОКБҰ-ның жоспарлау құжаттарын ескеріп, әскери кафедра (әскери факультет) бастығы әзірлейді және ЖЖОКБҰ басшысы оқу жылы басталғанға дейін 10 жұмыс күнінен кешіктірмей бекітеді.
Әскери кафедраның (әскери факультеттің) оқу жылына арналған жұмыс жоспары мынадай бөлімдерден тұрады:
1) әскери даярлықты жоспарлау мен ұйымдастыру;
2) оқу-әдістемелік жұмыс;
3) ғылыми-әдістемелік жұмыс;
4) ӘОП-ға дайындалу және өту іс-шаралары.
23. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) бір айға арналған жұмыс жоспары әскери кафедраның (әскери факультеттің) оқу жылына арналған жұмыс жоспары негізінде әзірленеді және оны әскери кафедра (әскери факультет) бастығы бекітеді.
24. Оқу сабағының сапасын бақылау жоспары осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша академиялық кезеңге жасалады және оны әскери кафедра (әскери факультет) бастығы бекітеді.

25. Журнал контроля качества учебных занятий ведется по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам. Результаты контроля качества учебного занятия доводятся до ППС в день проверки.
26. Заседания военной кафедры (военного факультета) проводятся под руководством начальника военной кафедры (военного факультета) по необходимости, но не реже одного раза в месяц и оформляются протоколом.
27. Журнал учета занятий ведется на каждый учебный взвод по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам. Разрешается ведение журнала учета занятий с использованием цифровых технологий, применяемых в ОВПО.
28. Индивидуальный план работы ППС на учебный год является основным документом по планированию и учету работы ППС военной кафедры (военного факультета).
Индивидуальные планы работы ППС разрабатываются ППС самостоятельно и утверждаются начальником военной кафедры (военного факультета). Индивидуальный план работы начальника военной кафедры (военного факультета) утверждается руководителем ОВПО.
29. Экзаменационная ведомость составляется учебной частью (отделом) военной кафедры (военного факультета) по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам. Экзаменационная ведомость составляется на каждый учебный взвод в одном экземпляре на период проведения экзамена.
30. Правила балльно-рейтинговой оценки учебных достижений студентов на военной кафедре (военном факультете) разрабатываются военной кафедрой (военным факультетом) применительно к системе балльно-рейтинговой оценки, используемой в ОВПО, и утверждаются руководителем ОВПО.
31. План взаимопосещения занятий ППС разрабатывается на академический период и утверждается начальником военной кафедры (военного факультета). Взаимные посещения занятий ППС осуществляются не менее двух раз в год.
32. Протоколы заседания итоговой экзаменационной комиссии разрабатываются по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам. Протоколы ведутся секретарем итоговой экзаменационной комиссии и хранятся в установленном порядке на военной кафедре (военном факультете). Секретарь итоговой экзаменационной комиссии назначается из числа УВП.
33. ВУП проводится в соответствии с ТУПр и ПВП. План-график проведения ВУП утверждается приказом первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан не позднее 1 апреля года ее прохождения.
34. На основании утвержденного План-графика проведения ВУП руководитель ОВПО издает приказ об организации и проведения ВУП.
В приказе определяются сроки, место проведения ВУП, состав администрации ВУП, порядок перевозки личного состава к месту проведения ВУП и обратно, порядок организации питания.

25. Оқу сабағының сапасын бақылау журналы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізіледі. Оқу сабағының сапасын бақылау нәтижесі ПОҚ-ға тексеретін күні жеткізіледі.
26. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) отырыстары әскери кафедра (әскери факультет) бастығының жетекшілігімен қажеттілігіне қарай, бірақ айына бір реттен сиретпей өткізіледі және хаттамамен ресімделеді.
27. Сабақты есепке алу журналы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әрбір оқу взводына жүргізіледі. Сабақты есепке алу журналын ЖЖОКБҰ-да қолданылатын цифрлық технологияны пайдаланып жүргізуге рұқсат етіледі.
28. ПОҚ-ның оқу жылына арналған жеке жұмыс жоспары әскери кафедра (әскери факультет) ПОҚ-ның жұмысын жоспарлау мен есепке алу жөніндегі негізгі құжат болып табылады.
ПОҚ-ның жеке жұмыс жоспарын ПОҚ дербес әзірлейді және оны әскери кафедра (әскери факультет) бастығы бекітеді. Әскери кафедра (әскери факультет) бастығының жеке жұмыс жоспарын оқу жұмысы мәселесіне жетекшілік ететін ЖЖОКБҰ-ның лауазымды адамы бекітеді.
29. Емтихан ведомосын әскери кафедраның (әскери факультеттің) оқу бөлімі (бөлімшесі) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасайды. Емтихан ведомосы емтихан кезеңіне әрбір оқу взводына бір данада жасалады.
30. Әскери кафедрада (әскери факультетте) студенттердің оқудағы жетістіктерін балдық-рейтингілік бағалау қағидаларын әскери кафедра (әскери факультет) ЖЖОКБҰ-да қолданылатын балдық-рейтингілік бағалау жүйесіне қатысты әзірлейді және оны ЖЖОКБҰ басшысы бекітеді.
31. ПОҚ-ның өзара сабаққа қатысу жоспары академиялық кезеңге әзірленеді және оны әскери кафедра (әскери факультет) бастығы бекітеді. ПОҚ-ның өзара сабаққа қатысуы жылына кемінде екі рет жүзеге асырылады.
32. Қорытынды емтихан комиссиясы отырысының хаттамасы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірленеді. Хаттаманы қорытынды емтихан комиссиясының хатшысы жүргізеді және ол әскери кафедрада (әскери факультетте) белгіленген тәртіппен сақталады. Қорытынды емтихан комиссиясының хатшысы ОКП қатарынан тағайындалады.
33. ӘОП ҮОБ-ға және ӘДБ-ға сәйкес өткізіледі. ӘОП-ны өткізу жоспар-графигі Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы бастығының бұйрығымен өтетін жылдың 1 сәуірінен кешіктірілмей бекітіледі.
34. ӘОП өткізудің бекітілген жоспар-графигі негізінде ЖЖОКБҰ басшысы ӘОП-ны ұйымдастыру және өткізу туралы бұйрық шығарады.
Бұйрықта ӘОП мерзімі, өткізу орны, әкімшілік құрамы, жеке құрамды ӘОП-дан өтетін жерге дейін және кері қарай жеткізу тәртібі, тамақтандыруды ұйымдастыру тәртібі айқындалады.

35. На период проведения ВУП разрабатываются и ведутся следующие документы:
1) распоряжение начальника военной кафедры (военного факультета) о формировании учебных взводов и рот на период ВУП;
2) план-календарь основных мероприятий, разработанный по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам;
3) журналы учета занятий;
4) расписание занятий;
5) экзаменационная ведомость.
36. При проведении ВУП в условиях, когда не может быть обеспечено ежедневное возвращение ППС, ИТП и УВП к месту постоянного проживания, нахождение их на ВУП оформляется как служебная командировка.
37. Студенты военных кафедр (военных факультетов), обучающиеся на безвозмездной основе, в период ВУП обеспечиваются питанием по соответствующим нормам за счет бюджетных средств. Студенты военных кафедр (военных факультетов), обучающиеся на возмездной основе, в период ВУП обеспечиваются питанием по соответствующим нормам за счет ОВПО, при которых функционируют соответствующие военные кафедры (военные факультеты).
38. Продолжительность учебной недели в период ВУП составляет 6 рабочих дней.
39. ВУП проводится на базе ОВПО, воинских частей (учреждений) Вооруженных Сил РК, других войск и воинских формирований и военных, специальных учебных заведений.
40. Студенты-юноши во время прохождения ВУП привлекаются к несению службы во внутреннем наряде. Студенты-девушки при прохождении ВУП привлекаются на учебные занятия.
41. Привлечение студентов во время прохождения ими ВУП на хозяйственные и другие работы, не связанные с учебным процессом, не допускается.
42. При отсутствии студента на ВУП более 24 академических часов занятий (3 дня) его прохождение ВУП переносится на следующий год.
43. ВУП завершается экзаменом в объеме пройденного учебного материала.
Глава 3. Учебно-методическая работа и научно-методическая работа
44. Учебно-методическая работа военной кафедры (военного факультета) направлена на совершенствование методики преподавания дисциплин, повышение эффективности и качества проведения всех видов учебных занятий, организации и методического обеспечения учебного процесса, повышение педагогической квалификации и мастерства преподавателей.
45. Учебно-методическая работа на военной кафедре (военного факультета) включает:
1) организацию и проведение учебно-методических сборов ППС, совещаний (заседаний) и методических занятий;
2) повышение педагогического мастерства ППС;
3) организацию и проведение контроля учебных занятий;
4) организацию и контроль проведения инструкторско-методических занятий, показных занятий, открытых занятий и пробных занятий;

35. ӘОП өткізу кезеңіне мынадай құжаттар әзірленеді және жүргізіледі:
1) әскери кафедра (әскери факультет) бастығының ӘОП кезеңіне оқу взводын және ротасын құру туралы өкімі;
2) осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірленген негізгі іс-шаралар жоспар-күнтізбесі;
3) сабақты есепке алу журналы;
4) сабақ кестесі;
5) емтихан ведомосы.
36. ПОҚ-ның, ИТП мен ОКП-ның тұрақты тұратын жеріне күнделікті қайтып оралуы қамтамасыз етілмейтін жағдайда ӘОП кезінде олардың ӘОП-да болуы қызметтік іссапар ретінде ресімделеді.
37. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) өтеусіз негізде білім алатын студенттері ӘОП кезеңінде бюджет қаражаты есебінен тиісті норма бойынша тамақтанумен қамтамасыз етіледі. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) өтеулі негізде білім алатын студенттері ӘОП кезеңінде тиісті әскери кафедра (әскери факультет) жұмыс істейтін ЖЖОКБҰ есебінен тиісті норма бойынша тамақтанумен қамтамасыз етіледі.
38. ӘОП кезеңінде оқу аптасының ұзақтығы – 6 жұмыс күні.
39. ӘОП ЖЖОКБҰ, ҚР Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери бөлімдері (мекемелері), әскери арнаулы оқу орындары базасында өткізіледі.
40. Студент ұлдар ӘОП-дан өту кезінде ішкі нарядта қызмет өткеруге тартылады. Студент қыздар ӘОП-дан өту кезінде оқу сабағына ғана тартылады.
41. Студенттер ӘОП-дан өткен кезде оларды оқу процесіне байланысты емес шаруашылық және басқа да жұмысқа тартуға жол берілмейді.
42. Студент ӘОП-да 24 сабақтың академиялық сағатынан (3 күн) астам болмаған кезде оның ӘОП-дан өтуі келесі жылға ауыстырылады.
43. ӘОП өткен оқу материалы көлемінде емтиханмен аяқталады.
3-тарау. Оқу-әдістемелік жұмыс және ғылыми-әдістемелік жұмыс
44. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) оқу-әдістемелік жұмысы пәнді оқыту әдістемесін жетілдіруге, барлық оқу сабақ түрін өткізудің тиімділігі мен сапасын арттыруға, оқу процесін ұйымдастыру мен әдістемелік қамтамасыз етуге, оқытушылардың педагогикалық біліктілігі мен шеберлігін арттыруға бағытталған.
45. Әскери кафедрадағы (әскери факультеттегі) оқу-әдістемелік жұмыс:
1) ПОҚ-ның оқу-әдістемелік жиынын, кеңесті (отырысты) және әдістемелік сабақты ұйымдастыру мен өткізуді;
2) ПОҚ-ның педагогикалық шеберлігін арттыруды;
3) оқу сабағын бақылауды ұйымдастыру мен жүргізуді;
4) нұсқау беру-әдістемелік, көрнекі, ашық және сынақ сабағын ұйымдастыру мен бақылауды;

5) разработку учебно-методических материалов, необходимых для проведения и методического обеспечения всех видов учебных занятий;
6) изучение, обобщение и распространение передового опыта педагогической работы.
46. Расписание учебно-методических сборов утверждается начальником военной кафедры (военного факультета).
47. Для рассмотрения вопросов учебно-методической и научно-методической деятельности на военной кафедре (военном факультете) создается УМК.
УМК формируется решением начальника военной кафедры (военного факультета) в составе не менее 7 членов из числа ППС. Секретарь УМК назначается из числа УВП.
48. Заседания УМК проводятся в соответствии с планом работы военной кафедры (военного факультета) и оформляются протоколом.
Заседание считается правомочным при участии не менее двух третей утвержденного состава. Решения принимаются открытым голосованием простым большинством голосов присутствующих. Протокол заседания подписывается председателем и секретарем комиссии в течение трех рабочих дней.
49. Инструкторско-методические занятия (далее – ИМЗ) проводятся по наиболее важным и сложным темам программ военной подготовки. ИМЗ проводятся в целях отработки методики организации и проведения занятий, освоения наиболее эффективных методических приемов, установления единства в понимании и методике отработки учебных вопросов. ИМЗ могут проводиться начальником военной кафедры (военного факультета), его заместителями, начальниками циклов, старшими преподавателями.
50. Показные занятия организуются в соответствии с расписанием учебных занятий, при этом категория ППС военной кафедры (военного факультета) привлекаемого к их проведению, утверждается председателем на заседании УМК.
51. Открытые занятия проводятся в соответствии с расписанием учебных занятий в целях обмена опытом, оказания помощи ППС в организации занятий и методике их проведения.
52. Пробные занятия проводятся вновь прибывшими преподавателями.
53. Научно-методическая работа военной кафедры (военного факультета) включает:
1) участие в научно-методических конференциях, совещаниях и круглых столах;
2) изучение и внедрение в учебный процесс передового опыта боевой подготовки войск (сил) и опыта локальных конфликтов в мире;
3) проведение анализа программ военной подготовки на военной кафедре (военном факультете);
4) разработку и подготовку к изданию учебно-методической литературы;
5) участие в разработке и рассмотрении проектов положений, правил, наставлений, инструкций и других нормативных документов.
Глава 4. Контроль успеваемости и оценка учебных достижений студентов

5) барлық оқу сабағының түрін өткізу және әдістемелік қамтамасыз ету үшін қажетті оқу-әдістемелік материалды әзірлеуді;
6) педагогикалық жұмыстың озық тәжірибесін зерделеуді, жинақтау мен таратуды қамтиды.
46. Оқу-әдістемелік жиын кестесін әскери кафедра (әскери факультет) бастығы бекітеді.
47. Оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызмет мәселелерін қарау үшін әскери кафедрада (әскери факультетте) ОӘК құрылады.
ОӘК ПОҚ қатарынан кемінде 7 мүшеден тұратын әскери кафедра (әскери факультет) бастығының шешімімен құрылады. ОӘК хатшысы ОҚП қатарынан тағайындалады.
48. ОӘК отырыстары әскери кафедраның (әскери факультеттің) жұмыс жоспарына сәйкес өткізіледі және хаттамамен ресімделеді.
Отырыс бекітілген құрамның кемінде үштен екісі қатысқан кезде заңды болып саналады. Шешім қатысушылардың қарапайым көпшілік дауысымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады. Отырыс хаттамасына комиссия төрағасы мен хатшысы үш жұмыс күні ішінде қол қояды.
49. Нұсқау беру-әдістемелік сабақ (бұдан әрі – НӘС) әскери даярлық бағдарламаларының анағұрлым маңызды және күрделі тақырыптары бойынша өткізіледі. НӘС сабақты ұйымдастыру мен өткізу әдістемесін пысықтау, анағұрлым тиімді әдістемелік тәсілдерді меңгеру, оқу мәселелерін түсінуде және пысықтау әдістемесінде бірегейлікті белгілеу мақсатында өткізіледі. НӘС-ны әскери кафедра (әскери факультет) бастығы, оның орынбасарлары, цикл бастығы, аға оқытушылар өткізуі мүмкін.
50. Көрнекі сабақ оқу сабағының кестесіне сәйкес ұйымдастырылады, бұл ретте оны өткізуге тартылатын әскери кафедраның (әскери факультеттің) ПОҚ санатын ОӘК отырысында төраға бекітеді.
51. Ашық сабақ оқу сабағының кестесіне сәйкес тәжірибе алмасу, ПОҚ-ның сабақты ұйымдастыруда және оларды өткізу әдістемесінде көмек көрсетуі мақсатында өткізіледі.
52. Сынақ сабағы жаңадан келген оқытушылармен өткізіледі.
53. Әскери кафедраның (әскери факультеттің) ғылыми-әдістемелік жұмысы:
1) ғылыми-әдістемелік конференцияға, кеңеске және дөңгелек үстелге қатысуды;
2) әскерді (күшті) даярлаудың озық тәжірибесін және әлемдегі жергілікті жанжал тәжірибесін зерделеуді және оларды оқу процесіне ендіруді;
3) әскери кафедрада (әскери факультетте) әскери даярлық бағдарламаларын талдауды;
4) оқу-әдістемелік әдебиеттерді әзірлеуді және баспаға дайындауды;
5) ережелер, қағидалар, тағылымдамалар, нұсқаулықтар және басқа да нормативтік құжаттар жобасын әзірлеуге және қарауға қатысуды қамтиды.
4-тарау. Студенттердің үлгерімін бақылау және оқудағы жетістігін бағалау

54. Текущий контроль успеваемости осуществляется по каждой теме учебной дисциплины с целью оценки уровня теоретической и практической подготовки студентов с применением различных форм контроля.
55. По окончании академического периода промежуточной формой контроля является экзамен.
56. Организация проведения промежуточного и завершающего контроля возлагается на заместителя начальника военной кафедры (военного факультета), курирующего учебный процесс.
57. Экзамены проводятся в письменной, устной, тестовой, практической или комбинированной форме. При тестовой форме допускается проведение до двух экзаменов в день.
58. К экзаменам, в том числе к итоговым экзаменам, не допускаются студенты, имеющие академическую неуспеваемость, а также в случае нарушения условий договора об оказании образовательных услуг, в том числе неоплата стоимости обучения.
59. Прием экзаменов осуществляется экзаменационной комиссией. Состав экзаменационных комиссий и форма проведения экзамена определяются распоряжением начальника военной кафедры (военного факультета). На экзамен по ВУП в состав экзаменационной комиссии включается один из заместителей начальника военной кафедры (военного факультета).
60. Для организации и проведения экзамена, в том числе итогового экзамена, разрабатывается экзаменационный материал по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам. Экзаменационный материал обсуждается на заседании УМК военной кафедры (военного факультета) и утверждается начальником военной кафедры (военного факультета).
61. Студент, не согласный с оценкой, полученной на экзамене (экзамене ВУП, итоговом экзамене), на следующий день после объявления результатов обращается с письменным заявлением (в произвольной форме) на имя председателя экзаменационной комиссии о проведении апелляции. Состав апелляционной комиссии утверждается решением начальника военной кафедры (военного факультета).
62. Заявление студента регистрируется в день обращения и рассматривается апелляционной комиссией. Рассмотрение апелляции осуществляется апелляционной комиссией в течение одного рабочего дня со дня регистрации заявления с участием студента (по его желанию).
63. По результатам рассмотрения составляется протокол, в котором указывается дата, состав апелляционной комиссии, суть апелляции, принятое решение и подписи членов апелляционной комиссии.
64. Решение апелляционной комиссии доводится до студента под роспись в тот же день.
65. Состав итоговой экзаменационной комиссии утверждается распоряжением начальника военной кафедры (военного факультета). Итоговая экзаменационная комиссия состоит из нечҰтного количества (не менее пяти) представителей ППС разных циклов (преподавателей других дисциплин), а также представителей ОВПО, определяемых распоряжением руководителя ОВПО.

54. Үлгерімді ағымдағы бақылау әртүрлі бақылау нысанын қолданып, студенттердің теориялық және практикалық даярлығы деңгейін бағалау мақсатында әрбір оқу пәнінің тақырыбы бойынша жүзеге асырылады.
55. Академиялық кезең аяқталғаннан кейін аралық бақылау нысаны емтихан болып табылады.
56. Аралық және қорытынды бақылауды ұйымдастыру әскери кафедра (әскери факультет) бастығының оқу процесіне жетекшілік ететін орынбасарына жүктеледі.
57. Емтихан жазбаша, ауызша, тестілік, практикалық немесе аралас нысанда өткізіледі. Тестілік нысан кезінде күніне екі емтиханға дейін өткізуге жол беріледі.
58. Емтихандарға, оның ішінде қорытынды емтихандарға ағымдағы үлгерімі бойынша академиялық берешегі және оқу үшін төлем бойынша берешегі жоқ студенттер жіберіледі.
59. Емтихан қабылдауды емтихан комиссиясы жүзеге асырады. Емтихан комиссиясының құрамы мен емтихан өткізу нысаны әскери кафедра (әскери факультет) бастығының өкімімен айқындалады. ӘОП бойынша емтиханға емтихан комиссиясының құрамына әскери кафедра (әскери факультет) бастығының орынбасарларының бірі қосылады.
60. Емтиханды, оның ішінде қорытынды емтиханды ұйымдастыру және өткізу үшін осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша емтихан материалы әзірленеді. Емтихан материалы әскери кафедраның (әскери факультеттің) ОӘК отырысында талқыланады және оны әскери кафедра (әскери факультет) бастығы бекітеді.
61. Емтиханда (ӘОП емтиханында, қорытынды емтиханда) алған бағамен келіспеген студент нәтижесі жарияланғаннан кейін келесі күні емтихан комиссиясы төрағасының атына жазбаша өтінішпен (еркін нысанда) апелляция өткізу туралы өтініш жасайды. Апелляциялық комиссияның құрамы әскери кафедра (әскери факультет) бастығының шешімімен бекітіледі.
62. Студенттің өтініші ол жүгінген күні тіркеледі және оны апелляциялық комиссия қарайды. Апелляциялық комиссия апелляцияны қарауды студенттің қатысуымен (оның қалауы бойынша) өтініш тіркелген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
63. Қарау нәтижесі бойынша хаттама жасалады, онда күні, апелляциялық комиссия құрамы, апелляция мәні, қабылданған шешім және апелляциялық комиссия мүшелерінің қолтаңбасы көрсетіледі.
64. Қорытынды емтихан комиссиясының құрамы әскери кафедра (әскери факультет) бастығының өкімімен бекітіледі. Қорытынды емтихан комиссиясы әртүрлі циклдің ПОҚ өкілдерінің (басқа пән оқытушыларының) тақ санынан (кемінде бес), сондай-ақ ЖООКБҰ басшысының өкімінде айқындалатын ЖООКБҰ өкілдерінен тұрады.
65. Студенттер қорытынды емтиханды жалпыәскери компонент пәндері және мамандығы бойынша пән компоненті бойынша тапсырады.

66. Студенты сдают итоговый экзамен по дисциплинам общевоенного компонента и компонента дисциплин по специальности.
67. На подготовку и проведение итогового экзамена выделяется 2 рабочих дня (6 академических часов на подготовку и 6 академических часов на проведение экзамена).
68. Итоговый экзамен проводится в письменной, устной или тестовой форме.
69. Во время экзамена студенты могут использовать разрешҰнные справочники – карты, таблицы, макеты, плакаты, модели техники или их условные изображения. Не допускается использовать информацию на бумажных, электронных носителях, покидать аудиторию сдачи итогового экзамена, а также заносить в него принимающие-передающие электронные устройства (в том числе мобильные телефоны).
70. Если в ходе проведения итогового экзамена студент обменивался материалами, покидал аудиторию сдачи итогового экзамена, использовал информацию на бумажных, электронных носителях, а также принимающие-передающие электронные устройства, прием итогового экзамена прекращается, студент получает неудовлетворительную оценку.
71. Оценки, полученные на итоговом экзамене, заносятся в протокол итоговой экзаменационной комиссии по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
72. Студенты, не сдавшие итоговый экзамен по военной подготовке, допускаются к повторной сдаче итогового экзамена не более двух раз. Повторная сдача итогового экзамена осуществляется в соответствии с графиком, утвержденным начальником военной кафедры (военного факультета).
73. По окончании военной подготовки ответственный за подразделение составляет на каждого студента служебную характеристику.
Приложение 1
к Правилам организации
учебного процесса на военной
кафедре (военном факультете)
Форма
Утверждаю
____________________________
___________________ 20___ год
Типовой учебный план военной подготовки по программам офицеров запаса
№ пп
Наименование разделов и дисциплин
Количество академических часов
1.
Общевоенный компонент
2.
Компонент дисциплин по специальности
3.
Военно-учебная практика в том числе:
общевоенный компонент
компонент дисциплин по специальности
4.
Экзамены
5.
Итоговый экзамен
Всего:
Типовой учебный план военной подготовки по программам сержантов запаса
№ пп
Наименование разделов и дисциплин
Количество академических часов
1.
Общевоенный компонент
2.
Компонент дисциплин по специальности
3.
Военно-учебная практика в том числе:
общевоенный компонент
компонент дисциплин по специальности
4.
Экзамены
5.
Итоговый экзамен
Всего:
Приложение 2
к Правилам организации
учебного процесса на военной
кафедре (военном факультете)
Форма
Утверждаю
____________________________
__________________ 20___ год
Типовая учебная программа по программе офицеров запаса (сержантов запаса)
Наименование дисциплины: _______________
Назначение дисциплины: _______________
Цель и задачи изучения дисциплины.
_________________________________________________________________
Тематический план дисциплины.
№ п/п
Номер и наименование темы
1.
Тема 1.
2.
Тема 2.
Содержание дисциплины.
Тема 1. ________________________________________________________________
Тема 2. ________________________________________________________________
Список рекомендуемой литературы ________________________________________
Приложение 3
к Правилам организации
учебного процесса на военной
кафедре (военном факультете)
Форма
Титульный лист
Министерство обороны Республики Казахстан
Согласовано
_______________________________
_______________________________
___________________ 20___ год
Утверждаю
_______________________________
_______________________________
___________________ 20___ год
Согласовано
_______________________________
_______________________________
___________________ 20___ год
Программа военной подготовки (по программам офицеров запаса или сержантов запаса)
"________________________________________________________________"
(наименование программы военной подготовки)

66. Қорытынды емтиханға ӘОП-дан өткен, академиялық берешегі және оқу үшін төлем бойынша берешегі жоқ студенттер жіберіледі.
67. Қорытынды емтиханға дайындалуға және өткізуге 2 жұмыс күні (дайындалуға 6 академиялық сағат, емтиханға 6 академиялық сағат) бөлінеді.
68. Қорытынды емтихан жазбаша, ауызша немесе тест нысанында өткізіледі.
69. Емтихан уақытында студенттер рұқсат етілген анықтамалық – карталарды, кестелерді, макеттерді, плакаттарды, техника моделін немесе олардың шартты суреттерін пайдалана алады. Қағаздағы, электрондық жеткізгіштегі ақпаратты пайдалануға, қорытынды емтиханды тапсыру аудиториясынан шығуға, сондай-ақ оның ішіне қабылдау-беру электрондық құрылғыны (оның ішінде мобильді телефондарды) кіргізуге жол берілмейді.
70. Егер қорытынды емтиханды өткізу барысында студент материалдармен алмасып, қорытынды емтиханды тапсыру аудиториясынан шықса, қағаздағы, электрондық жеткізгіштегі ақпаратты, сондай-ақ қабылдау-беру құрылғысын пайдаланса, қорытынды емтиханды қабылдау тоқтатылады, студент қанағаттанарлықсыз баға алады.
71. Қорытынды емтиханда алған баға осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды емтихан комиссиясының хаттамасына енгізіледі.
72. Әскери даярлық бойынша қорытынды емтиханды тапсырмаған студенттер қорытынды емтиханды екі рет қайта тапсыруға жіберіледі. Қорытынды емтиханды қайта тапсыру әскери кафедра (әскери факультет) бастығы бекіткен графикке сәйкес жүзеге асырылады.
73. Әскери даярлық аяқталғаннан кейін бөлімшеге жауапты адам әрбір студентке қызметтік мінездеме жасайды.
Әскери кафедрада (әскери
факультетте) оқу процесін
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бекітемін
_______________________________
20___ жылғы ___________________
Запастағы офицерлер бағдарламалары бойынша әскери даярлықтың үлгілік оқу жоспары
Р/с №
Бөлім мен пән атауы
Академиялық сағат саны
1.
Жалпыәскери компонент
2.
Мамандық бойынша пән компоненті
3.
Әскери-оқу практикасы, оның ішінде:
жалпыәскери компонент
мамандық бойынша пән компоненті
4.
Емтихандар
5.
Қорытынды емтихан
Барлығы:
Запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша әскери даярлықтың үлгілік оқу жоспары
Р/с №
Бөлім мен пән атауы
Академиялық сағат саны
1.
Жалпыәскери компонент
2.
Мамандық бойынша пән компоненті
3.
Әскери-оқу практикасы, оның ішінде:
жалпыәскери компонент
мамандық бойынша пән компоненті
4.
Емтихандар
5.
Қорытынды емтихан
Барлығы:
Әскери кафедрада (әскери
факультетте) оқу процесін
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Бекітемін
_______________________________
20___ жылғы ___________________
Запастағы офицерлер (запастағы сержанттар) бағдарламалары бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Пән атауы: _______________
Пән мақсаты:__________________
Пәнді оқу мақсаты мен міндеттері: ________________________________________
______________________________________________________________________
Пәннің тақырыптық жоспары
Р/с №
Тақырып нөмірі мен атауы
1.
1-тақырып
2.
2-тақырып
Пән мазмұны
1-тақырып ___________________________________________________________
2-тақырып ___________________________________________________________
Ұсынылатын әдебиет тізімі_________________________________________
Әскери кафедрада (әскери
факультетте) оқу процесін
ұйымдастыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Титул парағы
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
Келісілді
_______________________________
_______________________________
20___ жылғы______ _____________
Бекітемін
________________________________
________________________________
20___ жылғы ______ ______________
Келісілді
_______________________________
_______________________________
20___ жылғы______ _____________
Әскери даярлық бағдарламасы (запастағы офицерлер немесе запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша) "________________________________________________________________" (әскери даярлық бағдарламасының атауы)

1. Общие положения ______________________________________________
2. Краткая характеристика программы военной подготовки _____________
3. Общие организационно-методические указания _____________________
2. Общий расчет учебного времени компонента дисциплин по специальности
Наименование дисциплин
Количество часов
Всего
Теория
ВУП
Всего в ОВПО
Лекций
Семинары
Групповые занятия (упражнения)
Практические занятия
Всего на ВУП
Групповые занятия (упражнения)
Практические занятия
1.
2.
Экзамены
Подготовка и проведение итогового экзамена
Итого количество часов за дисциплины
3. Характеристика дисциплин и тематика занятий
3.1 Наименование дисциплины _____________________
Содержание _____________________________________
Цели и задачи дисциплины ________________________
Методические указания ___________________________
Распределение учебного времени по темам и видам учебных занятий
Наименование дисциплины и тематика занятий
Количество часов
Всего
Теория
ВУП
Всего в вузе
Лекций
Семинары
Групповые упражнения
Практические занятия
Всего ВУП
Практические занятия
Групповые упражнения
1.
2.
Тема 1. _____________
Занятие 1. ___________
Перечень нормативов, отрабатываемых со студентами на занятиях, при рассмотрении
тем дисциплины _________________________________________
Наименование документа содержащего нормативы
Номера нормативов
3.2 Наименование дисциплины _____________________
Содержание _____________________________________
Цели и задачи дисциплины ________________________
Методические указания ___________________________
Распределение учебного времени по темам и видам учебных занятий
Наименование дисциплины и тематика занятий
Количество часов
Всего
Теория
ВУП
Всего в вузе
Лекций
Семинары
Групповые упражнения
Практические занятия
Всего ВУП
Практические занятия
Групповые упражнения
1
2
Тема 1. _____________
Занятие 1. ___________
Перечень нормативов, отрабатываемых со студентами на занятиях, при рассмотрении
тем дисциплины _________________________________________
Наименование документа содержащего нормативы
Номера нормативов
4. Подготовка и проведение итогового экзамена
Подготовка к экзамену – __ часов;
Проведение экзамена – ___ часов;
Подготовка к итоговому экзамену – ___ часов;
Проведение итогового экзамена – ___ часов.
5. Список рекомендуемой литературы __________________________________
6. Учебно-материальная техническая база необходимая для организации и обеспечения учебного процесса по программе военной подготовки: "Наименование программы военной подготовки"
п/п
Наименование
Ед. изм.
На военную кафедру (военный факультет) чел.
До 250
До 500
До 750
Свыше 1000
1
2
Наименование и назначение аудиторий (классов)
п/п
Наименование аудитории
Назначение аудитории
Оснащенность, оборудование
Стенды, плакаты
1
2
Приложение 4
к Правилам организации
учебного процесса на военной
кафедре (военном факультете)
Форма
Утверждаю
____________________________
______ ____________ 20___ год
Рабочий учебный план
Программа военной подготовки:
______________________________________
Первичная штатно–должностная категория:
______________________________________
Срок обучения:
______________________________________

1. Жалпы ережелер ______________________________________________
2. Әскери даярлық бағдарламасының қысқаша сипаттамасы _____________
3. Жалпы ұйымдастырушылық-әдістемелік нұсқаулар _____________________
2. Мамандық бойынша пәндер компонентінің оқу уақытын жалпы есептеу
Пән атауы
Сағат саны
Барлығы
Теория
ӘОП
ЖООКБҰ-да барлығы
Дәріс
Семинар
Топтық сабақ
(жаттығу)
Практикалық сабақ
ӘОП-да барлығы
Топтық сабақ
(жаттығу)
Практикалық сабақ
1.
2.
Емтихандар
Қорытынды емтиханға дайындалу және өткізу
Пән үшін сағат санының жиыны
3. Пәннің сипаттамасы және сабақ тақырыбы
3.1 Пән атауы _____________________
Мазмұны _____________________________________
Пәннің мақсаттары мен міндеттері ________________________
Әдістемелік нұсқаулар ___________________________
Оқу сабағының тақырыптары мен түрлері бойынша оқу уақытын бөлу
Пән атауы және сабақ тақырыбы
Сағат саны
Барлығы
Теория
ӘОП
ЖОО-да барлығы
Дәріс
Семинар
Топтық жаттығу
Практикалық сабақ
ӘОП-да барлығы
Практикалық сабақ
Топтық жаттығу
1.
2.
1-тақырып _____________
1-сабақ ___________
Пән тақырыбын қарау кезінде сабақта студенттермен пысықталатын нормативтер
тізбесі ____________________________________________________________________
Норматив қамтылған құжат атауы
Норматив нөмірі
3.2 Пән атауы __________________________________________
Мазмұны _____________________________________________
Пәннің мақсаттары мен міндеттері ________________________
Әдістемелік нұсқаулар __________________________________
Оқу сабағының тақырыптары мен түрлері бойынша оқу уақытын бөлу
Пән атауы және сабақ тақырыбы
Сағат саны
Барлығы
Теория
ӘОП
ЖОО-да барлығы
Дәріс
Семинар
Топтық жаттығу
Практикалық сабақ
ӘОП-да барлығы
Практикалық сабақ
Топтық жаттығу
1.
2.
1-тақырып _____________
1-сабақ ___________
Пән тақырыбын қарау кезінде сабақта студенттермен пысықталатын нормативтер
тізбесі_____________________________________________________________________
Норматив қамтылған құжат атауы
Норматив нөмірі
4. Қорытынды емтиханға дайындалу және өткізу
Емтиханға дайындалу – __ сағат;
Емтихан өткізу – ___ сағат;
Қорытынды емтиханға дайындалу – ___ сағат;
Қорытынды емтихан өткізу – ___ сағат.
5. Ұсынылатын әдебиет тізімі __________________________________
6. Әскери даярлық бағдарламасы бойынша оқу процесін ұйымдастыру және қамтамасыз ету үшін қажетті оқу-материалдық техникалық база: "Әскери даярлық бағдарламасының атауы"
Р/с №
Атауы
Өлш. бірлігі
Әскери кафедраға (әскери факультетке) адам
250-ге дейін
500-ге дейін
750-ге дейін
1000-нан астам
1
2
Дәрісхана (сынып) атауы және арналуы
Р/с №
Дәрісхана атауы
Дәрісхананың арналуы
Жарақтандырылуы, жабдықталуы
Стенд, плакат
1
2
Әскери кафедрада (әскери
факультетте) оқу процесін
ұйымдастыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Бекітемін
___________________________
20___ жылғы ______ _________
Жұмыс оқу жоспары
Әскери даярлық бағдарламасы:
______________________________________
Бастапқы штаттық-лауазымдық санаты:
______________________________________
Оқу мерзімі:
______________________________________

3. Расчет бюджета учебного времени
Год военной подготовки и академические периоды
Количество календарных дней
Распределение учебных дней
Бюджет учебного времени (час)
Всего
из них
Учебные дни
Экзамены
Итоговый экзамен
Учебные занятия
При 6–часовой учебной неделе
Дополнительно за счет ВУП
Итого
Каникулы
Выходные дни
Праздничные дни
1
1
2
Итого
2
3
4
Итого
3
5
Итого
Всего
4. План учебного процесса
Наименование учебных дисциплин
Всего часов
Распределение учебного времени
По годам военной подготовки и академическим периодам
Экзамены и итоговый экзамен по годам военной подготовки и академическим периодам
ВУП
1 год
2 год
3 год
1 год
2 год
3 год
осенний
весенний
осенний
весенний
весенний
осенний
весенний
осенний
весенний
весенний
Общевоенный компонент
Компонент дисциплин по специальности
Экзамены
Итоговый экзамен
Итого
Заместитель начальника военной кафедры (военного факультета)
___________________________________________________
Приложение 5
к Правилам организации
учебного процесса на военной
кафедре (военном факультете)
Форма
Утверждаю
____________________________
___________________ 20___ год
План-график прохождения военной подготовки по программам офицеров запаса (сержантов запаса) на 20__– 20__ учебный год
Наименование дисциплин
Кол–во часов
Осенний семестр
недели
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Итого часов
Экзамен
Наименование дисциплин
Кол–во часов
Весенний семестр
недели
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Итого часов
Экзамен
Наименование дисциплин
Кол–во часов
Весенний семестр
недели
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Итого часов
Итоговый экзамен
Приложение 6
к Правилам организации
учебного процесса на военной
кафедре (военном факультете)
Форма
Утверждаю
_________________________
______ __________ 20___ год
План контроля качества учебного процесса на ______________________
(академический период)
____________________________ учебного года
№ п/п
Проверяемые учебные взвода
Проверяемые занятия
Руководитель занятия
Дата проверки
Проверяющее лицо
Отметка о выполнении
1.
2.
Заместитель начальника военной кафедры (военного факультета)
_____________________________________________________
Приложение 7
к Правилам организации
учебного процесса на военной
кафедре (военном факультете)
Форма
Журнал контроля качества учебных занятий
_____________________________________________
наименование военной кафедры (военного факультета)
Список профессорско-преподавательского состава
№ пп
Воинское звание
Фамилия и инициалы
Номера страниц
№ п/п
Дата занятия
Должность, в/звание,
Ф.И.О. проводившего контроль
Наименование дисциплины, номер темы.
Кто проводил занятие
Выводы о качестве проведения, основные недостатки, указания по улучшению, оценка занятия и подпись проверяющего
Подпись проводившего занятие и отметка о принятых мерах
1
2
Приложение 8
к Правилам организации
учебного процесса на военной
кафедре (военном факультете)
Форма
НАО "Наименование ОВПО"
Журнал учета занятий _______________
По программе военной подготовки: _________________________
на 20__ -20_ учебный год
Ответственный за взвод:
______________________________________________________
(должность, воинское звание ,ФИО)
Начато:
"_____"_______________20___г.
Окончено:
"_____"_______________20___г.
Правила ведения журнала

3. Оқу уақыты бюджетінің есебі
Әскери даярлық жылы және академиялық кезең
Күнтізбелік күн саны
Оқу күнін бөлу
Оқу уақытының бюджеті (сағат)
Барлығы
оның ішінде
Оқу күні
Емтихан
Қорытынды емтихан
Оқу сабағы
6 сағаттық оқу аптасында
Әскери-оқу практикасы есебінен қосымша
ЖИЫНЫ
Каникул
Демалыс күні
Мереке күні
1
1
2
Жиыны
2
3
4
Жиыны
3
5
Жиыны
Барлығы
4. Оқу процесінің жоспары
Оқу пәнінің атауы
Барлық сағат
Оқу уақытын бөлу
Әскери даярлық жылдары және академиялық кезең бойынша
Әскери даярлық жылдары және академиялық кезең бойынша емтихан және қорытынды емтихан
ӘОП
1-жыл
2-жыл
3-жыл
1-жыл
2-жыл
3-жыл
күз
көктем
күз
көктем
көктем
күз
көктем
күз
көктем
көктем
Жалпыәскери компонент
Мамандық бойынша пән компоненті
Емтихан
Қорытынды емтихан
Жиыны
Әскери кафедра (әскери факультет) бастығының орынбасары
___________________________________________________
Әскери кафедрада (әскери
факультетте) оқу процесін
ұйымдастыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Бекітемін
__________________________
20___ жыл ________________
20__ – 20__оқу жылына арналған запастағы офицерлер (запастағы сержанттар)
бағдарламалары бойынша әскери даярлықтан өту
жоспар-графигі
Пән атауы
Сағат саны
Күздегі семестр
апта
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Сағат жиыны
Емтихан
Пән атауы
Сағат саны
Көктемдегі семестр
апта
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Сағат жиыны
Емтихан
Пән атауы
Сағат саны
Көктемдегі семестр
апта
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Сағат жиыны
Қорытынды емтихан
Әскери кафедрада (әскери
факультетте) оқу процесін
ұйымдастыру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Бекітемін
__________________________
20___ жылғы ______ ________
___________________________ оқу жылының
________________________________________
(академиялық кезеңіне)
арналған оқу процесінің сапасын бақылау
жоспары
Р/с
Тексерілетін оқу взводы
Тексерілетін сабақ
Сабақ жетекшісі
Тексеру күні
Тексеруші адам
Орындалуы туралы белгі
1.
2.
Әскери кафедра (әскери факультет) бастығының орынбасары
_____________________________________________________
Әскери кафедрада (әскери
факультетте) оқу процесін
ұйымдастыру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Оқу сабағының сапасын бақылау
журналы ____________________________________________
әскери кафедра (әскери факультет) атауы
Профессор-оқытушы құрамының тізімі
Р/с
Әскери атағы
Тегі және инициалы
Бет нөмірі
Р/с
Сабақ болатын күн
Бақылау жүргізген адамның лауазымы, ә/атағы,
А.Ә.Т.
Пән атауы, тақырып нөмірі. Сабақты кім өткізді
Өткізу сапасы туралы қорытынды, негізгі кемшіліктер, жақсарту жөніндегі нұсқаулар, сабақты бағалау және тексерушінің қолы
Сабақ өткізген адамның қолы және қабылданған шаралар туралы белгі
1
2
Әскери кафедрада (әскери
факультетте) оқу процесін
ұйымдастыру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
"ЖЖОКБҰ атауы" КеАҚ
_______________ сабақты есепке алу журналы
20__ – 20_ оқу жылына арналған
әскери даярлық бағдарламасы бойынша: ___________________________________
(бағдарлама атауы)
Взводқа жауапты адам:
______________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, ТАӘ.)
Басталды: 20___ж. "_____"_______________
Аяқталды: 20___ж. "_____"_______________
Журналды жүргізу қағидалары

1. Журнал является основным документом учета успеваемости студентов, посещаемости занятий, а также выполнения учебного плана и учебной нагрузки профессорско- преподавательского состава (далее - ППС).
2. Журнал хранится как документ строгой отчетности в учебной части. Он выдается ответственному за взвод перед началом занятий и сдается в учебную часть после окончания занятий в день военной подготовки.
3. Все записи в журнале ведутся лично ППС, проводящим занятия.
4. В графе "Содержание занятий" указываются номер темы, номер занятия, его наименование и вид занятия.
5. Причины отсутствия студентов на занятиях отмечаются условными обозначениями:
"Б" – болезнь; "Н" – наряд; "К" – командировка; "О" – отпуск (академический отпуск); "П" – прочие уважительные причины; "НБ" – неуважительные причины.
6. Учебные достижения по всем видам контроля оцениваются по балльно-рейтинговой системе, разработанной на военной кафедре.
7. Итоговые оценки по дисциплинам, не выносимым на экзамены, выставляются на основе текущего контроля успеваемости.
8. По дисциплинам, выносимым за экзамены и итоговый экзамен, оценки выставляются в колонках, обозначенных красным цветом:
оценка текущего контроля — ОТК;
экзаменационная оценка — ЭО;
итоговая оценка за дисциплину — ИО.
На правом развороте журнала указывается состав экзаменационной комиссии и проставляются их подписи.
Также записывается:
"Программа обучения за осенний/весенний семестр выполнена полностью".
9. Оценка за выполнение норматива студенту выставляется в соответствии со Сборником нормативов по боевой подготовке Сухопутных войск.
10. Все исправления в журнале должны быть оговорены и завизированы ППС, внесшим исправление.
11. Правильность ведения журнала проверяется начальниками циклов и начальником учебной части не реже одного раза за академический период. Замечания по ведению журнала фиксируются в контрольных листах, размещенных в конце журнала.
Оглавление
п/п
Содержание
Номера страниц
1.
2.
Именной список учебного взвода
п/п
Фамилия, имя, отчество
Число, месяц, год рождения
ОВПО
(факультет)
1.
2.
№ п/п
Номер телефона
Домашний (временный) адрес
Служба в ВС РК
Дата принятия военной присяги
1.
2.
Наименование дисциплины: _______________________________________________
п/п
Фамилия и инициалы студента
Дата проведения занятия
1.
2.
Преподаватели: __________________________________________________________
________________________________________________________________________
(воинское звание, Ф.И.О.)
Дата
Содержание занятий
Кол-во часов
Задание на самостоятельную подготовку
Фамилия и подпись преподавателя
Учет посещаемости самоподготовки
п/п
Фамилия и инициалы студента
Дата проведения занятия
1.
2.
Преподаватель (ответственный за взвод) _____________________________________
(воинское звание, Ф.И.О.)
Дата
Содержание занятий
Кол-во часов
Задание на самостоятельную подготовку
Фамилия и подпись преподавателя
Учет отработки нормативов
п/п
Фамилия и инициалы студента
Дата проведения занятия
1.
2.
Дата
Отрабатываемые нормативы
Фамилия и подпись преподавателя
Контрольный лист состояния и ведения журнала
Дата проверки
Замечания проверяющего по состоянию и ведению журнала
Проверяющее лицо (должность, звание, подпись)
Подпись лица, ознакомившегося с замечаниями
Отметка об устранении
Приложение 9
к Правилам организации
учебного процесса на военной
кафедре (военном факультете)
Форма
Экзаменационная ведомость №____ (в том числе для ВУП) от ____ _____________20__г.
______________ академический период _____________ учебного года
Форма контроля – ________________________________________________
Программа военной подготовки – __________________________________
___________ учебный взвод
________________________________________________________________
(наименование учебной дисциплины)
п/п
Фамилия, имя, отчество
Факультет (ОВПО)
Оценка
(по балльно-рейтинговой системе)
Подписи экзаменаторов
Количество баллов
Оценка по буквенной системе
1.
Итого за взвод
Всего по списку: ____________________________________________
Количество студентов на экзамене ________________________
из них сдали с общим баллом:

1. Журнал студенттердің үлгерімін, сабаққа қатысуын, сондай-ақ профессор-оқытушы құрамының оқу жоспары мен оқу жүктемесін орындауды есепке алудың негізі құжаты болып табылады.
2. Журнал оқу бөлімінде қатаң есептіліктегі құжат ретінде сақталады. Ол сабақ басталар алдында взводқа жауапты адамға беріледі және әскери даярлық күні сабақ аяқталған кейін оқу бөліміне тапсырылады.
3. Сабақ өткізетін ПОҚ барлық жазбаны журналда дербес жүргізеді.
4. "Сабақ мазмұны" деген бағанда тақырып нөмірі, сабақ нөмірі мен атауы және түрі көрсетіледі.
5. Студенттердің сабақта болмау себептері мынадай шартты белгімен көрсетіледі:
"С" – сырқат; "Н" – наряд; "І" – іссапар; "Д" – демалыс (академиялық демалыс); "Б" – басқа дәлелді себеп; "ДС" – дәлелсіз себеп.
6. Барлық бақылау түрі бойынша оқу жетістігі әскери кафедрада әзірленген балдық-рейтингілік жүйе бойынша бағаланады.
7. Емтиханға шығарылмайтын пәндер бойынша қорытынды баға ағымдағы үлгерімін бақылау негізінде қойылады.
8. Емтиханға және қорытынды емтиханға шығарылатын пәндер бойынша баға қызыл түспен белгіленген бағанға қойылады:
ағымдағы бақылау бағасы — АББ;
емтихан бағасы — ЕБ;
пән үшін қорытынды баға — ҚБ.
Журналдың оң жақ бұрышында емтихан комиссиясының құрамы көрсетіледі және олардың қолтаңбасы қойылады.
Сонымен қатар, мынадай жазба жасалады:
"Күздегі/көктемдегі семестрдің оқу бағдарламасы толық меңгерілді".
9. Студентке нормативті орындағаны үшін баға Құрлық әскерлерін жауынгерлік даярлау жөніндегі нормативтер жинағына сәйкес қойылады.
10. Журналдағы барлық түзету жанына түзету енгізген ПОҚ ескертпе жасауы және қолтаңбасын қоюы тиіс.
11. Журнал жүргізудің дұрыстығын цикл бастығы мен оқу бөлімінің бастығы академиялық кезеңде бір реттен сиретпей тексереді. Журналды жүргізу бойынша ескерту журналдың соңында тұрған бақылау парағында тіркеледі.
Мазмұны
Р/с №
Мазмұны
Бет нөмірі
1.
2.
Оқу взводының атаулы тізімі
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған жылы, күні, айы
ЖЖОКБҰ (факультет)
1.
2.
Р/с №
Телефон нөмірі
Үй мекенжайы (уақытша)
ҚР ҚК-дегі қызметі
Әскери ант қабылдаған күні
1.
2.
Пән тауы: ____________________________________________________
Р/с №
Студенттің тегі мен инициалдары
Сабақ өткізілетін күн
1.
2.
Оқытушылар: ___________________________________________________
________________________________________________________________
(әскери атағы, Т.А.Ә.)
Күні
Сабақ мазмұны
Сағат саны
Өзіндік дайындыққа тапсырма
Оқытушының тегі мен қолтаңбасы
Өзіндік дайындыққа қатысуды есепке алу
Р/с №
Студенттің тегі мен инициалдары
Сабақ өткізілетін күн
1.
2.
Оқытушы (взводқа жауапты адам) ________________________________________
(әскери атағы, Т.А.Ә.)
Күні
Сабақ мазмұны
Сағат саны
Өзіндік дайындыққа тапсырма
Оқытушының тегі мен қолтаңбасы
Нормативті орындауды есепке алу
Р/с №
Студенттің тегі мен инициалдары
Сабақ өткізілетін күн
1.
2.
Күні
Орындалатын норматив
Оқытушының тегі мен қолтаңбасы
Журналдың жай-күйін және жүргізуді бақылау парағы
Тексеру күні
Тексерушінің журналдың жай-күйі және жүргізу бойынша ескертуі
Тексеруші адам (лауазымы, әскери атағы, қолы)
Ескертулермен танысқан адамның қолы
Жою туралы белгі
Әскери кафедрада (әскери
факультетте) оқу процесін
ұйымдастыру қағидаларына
9-қосымша
Нысан
№ ___ емтихан ведомосы
(оның ішінде ӘОП үшін)
20__ж. ____ _____________
____________ оқу жылының ____________ академиялық кезеңі
Бақылау нысаны – __________________
____________________________ әскери даярлық бағдарламасы
___________ оқу взводы
___________________________________________________________
(оқу пәнінің атауы)
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты
Факультет (ЖООКБҰ)
Бағалау (балдық-рейтингілік жүйе бойынша)
Емтихан алушының қолтаңбасы
Балл саны
Әріптік жүйе бойынша бағалау
1.
Взвод үшін жиыны
Жалпы тізім бойынша: ____________________________________________
Емтихандағы студенттер саны ________________________
олардың ішінде жалпы балмен тапсырды:

– от 90 до 100 баллов _____ чел.
– от 70 до 89 баллов ___чел.
– от 50 до 69 баллов ___ чел.
– от 25 до 49 баллов ___ чел.
– от 0 до 24 баллов ___ чел.
Количество студентов, не явившихся на экзамен ______________________
Количество студентов, не допущенных на экзамен ____________________
Экзаменатор: ___________ ________________________________________
(в/звание, подпись, фамилия и инициалы)
Начальник военной кафедры (военного факультета)
__________________________________________________
(в/звание, подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 10
к Правилам организации
учебного процесса на военной
кафедре (военном факультете)
Форма
Протокол
заседания итоговой экзаменационной комиссии от "____"_________ 20__ г.
Присутствовали:
Председатель итоговой экзаменационной комиссии: ________________________
Члены итоговой экзаменационной комиссии: ______________________________
_____________________________________________________________________
1. По военной подготовке экзаменовались студенты ________________________
(наименование ОВПО)
учебного взвода ______________________________________________________,
(номер учебного взвода)
обучающиеся по программе военной подготовки ______________________________
(наименование программы военной подготовки по специальности)
2. Студенты на итоговом экзамене показали следующие результаты:
п/п
Ф.И.О.
Полученные оценки (по балльно-рейтинговой системе)
1
Теоретический вопрос
2
Теоретический вопрос
3
Теоретический вопрос
4
Практический вопрос
5
Практический вопрос
6
Средний балл
3. Сдали с общими баллами:
от 90 до 100 баллов__ чел. (_%)
от 70 до 89 баллов __ чел. (_%)
от 50 до 69 баллов___ чел. (_%)
от 25 до 49 баллов ___ чел. (_%).
от 0 до 24 баллов ___ чел. (_%).
4. Общие недостатки в подготовке студентов по дисциплинам: _____________________
__________________________________________________________________________
5. Заключение. Студенты, получившие от 50 баллов и более, рекомендуются к
присвоению воинского звания офицера (сержанта) запаса по программе военной
подготовки:
__________________________________________________________________________
(наименование программы военной подготовки)
Председатель итоговой экзаменационной комиссии:_____________________________
(воинское звание, подпись)
Члены итоговой экзаменационной комиссии:_________________________________
(воинское звание, подпись)
Приложение 11
к Правилам организации
учебного процесса на военной
кафедре (военном факультете)
Форма
Согласовано
Командир войсковой части ________
________________________________
Утверждаю
Начальник военной кафедры
___________________________
План-календарь основных мероприятий, проводимых на ВУП со студентами военной кафедры (наименование ОВПО) по программам военной подготовки офицеров и сержантов запаса с _________________ 202_ г.
№ п/п
Наименование мероприятий
Ответственное подразделение
Дни прохождения ВУП
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
2
пн
вт
ср
чт
пн
сб
вс
пн
вт
ср
чт
пт
сб
вс
3
4
5
6
7
Итого:
Заместитель начальника военной кафедры (военного факультета)
__________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы)
Желтый
- программа подготовки "офицеров запаса"
Синий
- программа подготовки "сержантов запаса"
Красный
- праздничный день
Оранжевый
- полевой выход
Приложение 12
к Правилам организации
учебного процесса на военной
кафедре (военном факультете)
Форма
Утверждаю
____________________________
______ _____________ 20___ год
Экзаменационный материал (в том числе для ВУП)
по дисциплине: ______________________________________________________
наименование дисциплины
по программе военной
подготовки: __________________________________________________________
наименование программы военной подготовки
Обсуждено на заседании УМК:
протокол № ____ от ____ ___________ 20___ г.
Уточнено:
протокол № ____ от ____ ___________ 20__ г.

- 90-нан 100 балға дейін _______ адам.
- 70-тен 89 балға дейін _____ адам.
- 50-ден 69 балға дейін _____ адам.
- 25-тен 49 балға дейін _____ адам.
- 0-ден 24 балға дейін ______ адам.
Емтиханға келмеген студенттер саны ________________________________
Емтиханға жіберілмеген студенттер саны _____________________________
Емтихан алушы: __________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі мен инициалы)
Әскери кафедра (әскери факультет) бастығы
___________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі мен инициалы)
Әскери кафедрада (әскери
факультетте) оқу процесін
ұйымдастыру қағидаларына
10-қосымша
Нысан
20__ ж. "____"_________ қорытынды емтихан комиссиясы отырысының
хаттамасы
Қатысқандар:
Қорытынды емтихан комиссиясының төрағасы: ____________________
Қорытынды емтихан комиссиясының мүшелері: ____________________________
______________________________________________________________________
1. __________________________________________ әскери даярлық бағдарламасы
(мамандық бойынша әскери даярлық бағдарламасының атауы)_
бойынша білім алатын _______________________________ оқу взводы
(оқу взводының нөмірі)
____________________________ студенттері әскери даярлық бойынша
(ЖООКБҰ атауы)
емтихан тапсырды.
2. Қорытынды емтиханда студенттер мынадай нәтиже көрсетті:
Р/с
Т.А.Ә,
Алынған баға (балдық-рейтингілік жүйе бойынша)
1
Теориялық сұрақ
2
Теориялық сұрақ
3
Теориялық сұрақ
4
Практикалық сұрақ
5
Практикалық сұрақ
6
Орташа балл
3. Жалпы балмен тапсырды:
90-нан 100 балға дейін ___ адам ( %)
70-тен 89 балға дейін ___ адам ( %)
50-ден 69 балға дейін ___ адам ( %)
25-тен 49 балға дейін ___ адам ( %).
0-ден 24 балға дейін ___ адам ( %).
4. Студенттерді пән бойынша даярлаудағы жалпы кемшіліктер: ____________________
___________________________________________________________________________
5. Қорытынды. 50 және одан жоғары балл алған студенттер мамандық бойынша әскери
даярлық бағдарламасы бойынша запастағы офицер (сержант) әскери атағын беруге
ұсынылады:
__________________________________________________________________________
(мамандық бойынша әскери даярлық бағдарламасының атауы)
Қорытынды емтихан комиссиясының төрағасы: _________________________________
(әскери атағы, қолы)
Қорытынды емтихан комиссиясының мүшелері:
__________________________________
(әскери атағы, қолы)
Әскери кафедрада (әскери
факультетте) оқу процесін
ұйымдастыру қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Келісілді
әскери бөлімінің командирі
________________________________
Бекітемін
Әскери кафедра бастығы
_____________________________
202_ ж. "__"__________ бастап запастағы офицерлер мен сержанттарды әскери даярлық бағдарламалары бойынша (ЖЖОКБҰ атауы) әскери кафедра студенттерімен ӘОП-да өткізілетін негізгі іс-шаралардың
жоспар-күнтізбесі
Р/с №
Іс-шара атауы
Жауапты бөлімше
ӘОП-дан өту күндері
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
2
дс
сс
ср
бс
жм
сб
жс
дс
сс
ср
бс
жм
сб
жс
3
4
5
6
7
Жиыны:
Әскери кафедра (әскери факультет) бастығының орынбасары
__________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы)
Сары
- "запастағы офицерлер" даярлық бағдарламасы
Көк
- "запастағы сержанттар" даярлық бағдарламасы
Қызыл
- мереке күні
Қызғылт сары
- далалық шығу
Әскери кафедрада (әскери
факультетте) оқу процесін
ұйымдастыру қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Бекітемін
____________________________
20___ жылғы ______ __________
Емтихан материалы
(оның ішінде ӘОП үшін)
___________________________________________________ пәні бойынша
пән атауы
Әскери даярлық
бағдарламасы бойынша: ________________________________________________
әскери даярлық бағдарламасының атауы
ОӘК отырысында талқыланды:
20___ ж. "______" _________, №_____ хаттама
Нақтыланды:
20___ ж. "______" _________№_____ хаттама

1. Организационно-методические указания по организации и проведению
экзамена: ___________________________________________________________
2. Перечень вопросов, выносимых на экзамен
1)
2)
3)
2.1 Перечень вопросов, выносимых на итоговый экзамен
1)
2)
3)
3. Билеты и/или тестовое задание
Вариант 1
(Тест)
1) Вопрос
A) Варианты ответов
B)
C)
D)
E)
(Экзамен)
Билет № 1
1)
2)
3) (практический)
(Итоговый экзамен)
Билет № 1
1)
2)
3)
4) (практический)
5) (практический)
3. Правильные ответы (форма проведения – тестирование)
4. Критерий оценки экзамена
4.1 Критерий оценки итогового экзамена
Старший преподаватель
полковник запаса ____________________________________________
Начальник цикла
полковник запаса ____________________________________________

1. Емтиханды ұйымдастыру және өткізу жөніндегі ұйымдық-әдістемелік нұсқаулар: _____________________________________________________________________
2. Емтиханға шығарылатын сұрақтар тізбесі
1)
2)
3)
2.1 Қорытынды емтиханға шығарылатын сұрақтар тізбесі
1)
2)
3)
2. Билет және/немесе тестілік тапсырма
1-нұсқа
(Тест)
1) сұрақ
A) жауаптар нұсқасы
B)
C)
D)
E)
(Емтихан)
№ 1 билет
1)
2)
3) (практикалық)
(Қорытынды емтихан)
№ 1 билет
1)
2)
3)
4) (практикалық)
5) (практикалық)
3. Дұрыс жауап (өткізу нысаны – тестілеу)
4. Емтиханды бағалау өлшемшарты
4.1 Қорытынды емтиханды бағалау өлшемшарты
Аға оқытушы
запастағы полковник ____________________________________________
Цикл бастығы
запастағы полковник ____________________________________________