Об утверждении Правил мониторинга и анализа качества военной подготовки в организациях образования
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 13 ноября 2025 года № 1595. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 ноября 2025 года № 37412
В соответствии с подпунктом 9-1) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила мониторинга и анализа качества военной подготовки в организациях образования.
2. Департаменту военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Д. Косанов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство науки и
высшего образования
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр обороны
Республики Казахстан
от 13 ноября 2025 года
№ 1595
Правила мониторинга и анализа качества военной подготовки в организациях образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила мониторинга и анализа качества военной подготовки в организациях образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9-1) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" и определяют порядок мониторинга и анализа качества военной подготовки (далее – ВП) в организациях образования.
2. Мониторинг и анализ качества ВП в организациях образования осуществляются Министерством обороны Республики Казахстан в целях соблюдения в организациях образования требований законодательства Республики Казахстан в части подготовки граждан к воинской службе и выработки предложений по повышению качества военной подготовки в организациях образования.

Білім беру ұйымдарында әскери даярлықтың сапасын мониторингтеу және талдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 13 қарашадағы № 1595 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 14 қарашада № 37412 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 9-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Білім беру ұйымдарында әскери даярлықтың сапасын мониторингтеу және талдау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери білім және ғылым департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Д. Косанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 13 қарашадағы
№ 1595
бұйрығымен бекітілді
Білім беру ұйымдарында әскери даярлықтың сапасын мониторингтеу және талдау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Білім беру ұйымдарында әскери даярлықтың сапасын мониторингтеу және талдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 9-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және білім беру ұйымдарында әскери даярлықтың (бұдан әрі – ӘД) сапасын мониторингтеу және талдау тәртібін айқындайды.
2. Білім беру ұйымдарында ӘД сапасын мониторингтеу мен талдауды білім беру ұйымдарында азаматтарды әскери қызметке даярлау бөлігінде Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтау және білім беру ұйымдарында әскери даярлық сапасын арттыру жөнінде ұсыныстар дайындау мақсатында Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі жүзеге асырады.

3. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) мониторинг качества ВП – систематическое наблюдение, сбор, анализ и оценка состояния и динамики изменений результатов и условий осуществления процессов военной подготовки в организациях образования;
2) качество ВП – совокупность показателей, характеризующих систему военной подготовки в организациях образования и отражающих степень соответствия фактически достигнутых результатов ВП, условий функционирования системы ВП требованиям законодательства;
3) анализ качества ВП – обработка и оценка количественных и качественных показателей ВП в организациях образования.
4. Военная подготовка в организациях образования содержит:
1) допризывную подготовку по образовательным программам дополнительного образования;
2) углубленную допризывную подготовку по специализированным общеобразовательным учебным программам;
3) начальную военную подготовку;
4) военную подготовку по программам офицеров запаса и сержантов запаса.
5. Правила распространяются на следующие организации образования:
1) организации основного среднего и общего среднего, технического и профессионального образования, внешкольные организации дополнительного образования детей, реализующие программы допризывной подготовки по образовательным программам дополнительного образования;
2) специализированные организации образования с углубленной допризывной подготовкой, реализующие углубленную допризывную подготовку по специализированным общеобразовательным учебным программам;
3) организации среднего, технического и профессионального образования, в которых предусмотрена начальная военная подготовка;
4) организации высшего и (или) послевузовского образования, реализующие военную подготовку по программам офицеров запаса и сержантов запаса на военных кафедрах (военных факультетах).
6. Мониторинг и анализ качества ВП в организациях образования осуществляется путем информационного взаимодействия между Министерством обороны, Министерством просвещения, Министерством науки и высшего образования Республики Казахстан, местными исполнительными органами и организациями образования, осуществляющими ВП.
Глава 2. Порядок проведения мониторинга качества военной подготовки в организациях образования
7. Мониторинг качества ВП проводится структурным подразделением Министерства обороны Республики Казахстан, курирующим вопросы военного образования (далее – структурное подразделение), с использованием информационной системы "Реестр организаций, осуществляющих допризывную подготовку граждан" (далее – ИС РДП).

3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) ӘД сапасын мониторингтеу – білім беру ұйымдарында әскери даярлық процесін жүзеге асыру нәтижесі мен шарттарындағы өзгерістердің жай-күйі мен динамикасын жүйелі бақылау, жинау, талдау және бағалау;
2) ӘД сапасы – білім беру ұйымдарындағы әскери даярлық жүйесін сипаттайтын және ӘД-да нақты қол жеткізілген нәтиженің, ӘД жүйесінің жұмыс істеу шарттарының заңнама талаптарына сәйкестігі дәрежесін көрсететін көрсеткіштер жиынтығы;
3) ӘД сапасын талдау – білім беру ұйымдарындағы ӘД-ның сандық және сапалық көрсеткіштерін өңдеу және бағалау.
4. Білім беру ұйымдарындағы әскери даярлық:
1) қосымша білімнің білім беру бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі даярлықты;
2) мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты;
3) бастапқы әскери даярлықты;
4) запастағы офицерлер мен запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша әскери даярлықты қамтиды.
5. Қағидалар мынадай білім беру ұйымдарына қолданылады:
1) негізгі орта және жалпы орта, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарына, қосымша білімнің білім беру бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі даярлық бағдарламаларын іске асыратын балаларға қосымша білім берудің мектептен тыс ұйымдарына;
2) мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықты іске асыратын әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлығы бар мамандандырылған білім беру ұйымдарына;
3) бастапқы әскери даярлық көзделген орта, техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарына;
4) әскери кафедраларда (әскери факультеттерде) запастағы офицерлер мен запастағы сержанттар бағдарламалары бойынша әскери даярлықты іске асыратын жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына.
6. Білім беру ұйымдарындағы ӘД сапасын мониторингтеу және талдау Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі, Оқу-ағарту министрлігі, Ғылым және жоғары білім министрлігі, жергілікті атқарушы органдар мен ӘД-ны жүзеге асыратын білім беру ұйымдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Білім беру ұйымдарында әскери даярлық сапасын мониторингтеу тәртібі
7. ӘД сапасын мониторингтеуді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – құрылымдық бөлімше) "Азаматтарды әскерге шақыруға дейінгі даярлауды жүзеге асыратын ұйымдардың тізілімі" ақпараттық жүйесін (бұдан әрі – ӘШДТ АЖ) пайдаланып жүргізеді.

8. Основным направлением мониторинга качества ВП в организациях образования является определение результатов освоения учебной программы начальной военной подготовки, образовательных программ дополнительного образования допризывной подготовки, утвержденных Министром обороны, специализированной общеобразовательной учебной программы углубленной допризывной подготовки, программ военной подготовки офицеров запаса и сержантов запаса, утвержденных Министерством обороны (далее – программы ВП).
9. Разработку тестовых заданий для определения результатов освоения программ ВП в соответствии с видами ВП осуществляет структурное подразделение.
Тестирование обучающихся по программам ВП проводится ежегодно в онлайн формате во втором квартале, в том числе с применением трехмерного симулятора виртуального полигона с набором интерактивных занятий.
10. Организации образования, указанные в пункте 5 настоящих Правил, ежегодно не позднее 1 июля и 15 января вносят в ИС РДП информацию по следующим показателям:
1) кадровый потенциал;
2) обеспеченность учебно-методическими материалами;
3) обеспеченность учебно-материальной базы;
4) текущая и итоговая успеваемость обучающихся по ВП;
5) количество проведҰнных мероприятий военно-патриотического воспитания;
6) показатели физической подготовленности обучающихся.
11. ИС РДП обеспечивает системный учет, а также хранение, обновление, накопление и защиту информации, обработку сведений, расчет индикаторов, построение динамических отчетов и диаграмм.
12. Руководители организаций образования, указанных в пункте 5 настоящих Правил, обеспечивают достоверность предоставляемой информации и соблюдение установленных сроков.
В случае несвоевременного внесения организациями образования информации в ИС РДП, либо внесения информации, не соответствующей действительности, структурное подразделение запрашивает верификацию информации организаций образования, допустивших указанные факты. Организации образования вносят необходимые корректировки в течение десяти рабочих дней.
13. При систематических фактах несвоевременного внесения информации организациями образования, указанными в пункте 5 настоящих Правил, или внесения информации, не соответствующей действительности, структурное подразделение информирует об этом уполномоченный орган в области образования или науки и высшего образования и вносит соответствующую информацию в координационные советы по военно-патриотическому воспитанию при местных исполнительных органах областей, городов республиканского значения, столицы.

8. Білім беру ұйымдарында ӘД сапасын мониторингтеудің негізгі бағыты бастапқы әскери даярлықтың оқу бағдарламасын, Қорғаныс министрі бекіткен әскерге шақыруға дейінгі даярлық бойынша қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын, әскерге шақыруға дейінгі тереңдетілген даярлықтың мамандандырылған жалпы білім беретін оқу бағдарламасын, Қорғаныс министрлігі бекіткен запастағы офицерлер мен запастағы сержанттарды әскери даярлау бағдарламаларын (бұдан әрі – ӘД бағдарламалары) меңгеру нәтижесін айқындау болып табылады.
9. ӘД түрлеріне сәйкес ӘД бағдарламаларын меңгеру нәтижесін айқындау үшін тестілік тапсырмаларды әзірлеуді құрылымдық бөлімше жүзеге асырады.
ӘД бағдарламалары бойынша білім алушыларды тестілеу жыл сайын онлайн форматында екінші тоқсанда, оның ішінде интерактивті сабақ жинағы бар виртуалды полигонның үш өлшемді симуляторын қолдану арқылы өткізіледі.
10. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген білім беру ұйымдары жыл сайын 1 шілдеден және 15 қаңтардан кешіктірмей ӘШДТ АЖ-ға мынадай көрсеткіштер бойынша ақпаратты енгізеді:
1) кадр әлеуеті;
2) оқу-әдістемелік материалдармен қамтамасыз етілуі;
3) оқу-материалдық базамен қамтамасыз етілуі;
4) ӘД бойынша білім алушылардың ағымдағы және қорытынды үлгерімі;
5) өткізілген әскери-патриоттық тәрбие іс-шараларының саны;
6) білім алушылардың дене шынықтыру дайындығының көрсеткіштері.
11. ӘШДТ АЖ ақпаратты жүйелі есепке алуды, сондай-ақ сақтауды, жаңартуды, жинақтауды және қорғауды, мәліметтерді өңдеуді, индикаторларды есептеуді, динамикалық есептер мен диаграммаларды жасауды қамтамасыз етеді.
12. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген білім беру ұйымдарының басшылары ұсынылатын ақпараттың дұрыстығын және белгіленген мерзімнің сақталуын қамтамасыз етеді.
Білім беру ұйымдары ақпаратты ӘШДТ АЖ-ға уақтылы енгізбеген не шындыққа сәйкес келмейтін ақпаратты енгізген жағдайда құрылымдық бөлімше көрсетілген фактілерге жол берген білім беру ұйымдарынан ақпаратты верификациялауды сұратады. Білім беру ұйымдары он жұмыс күні ішінде қажетті түзетулерді енгізеді.
13. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген білім беру ұйымдарының жүйелі түрде ақпаратты уақтылы енгізбеу немесе шындыққа сәйкес келмейтін ақпаратты енгізу фактілері болған кезде құрылымдық бөлімше бұл туралы білім беру немесе ғылым және жоғары білім саласындағы уәкілетті органды хабардар етеді және тиісті ақпаратты облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары жанындағы әскери-патриоттық тәрбие жөніндегі үйлестіру кеңестеріне енгізеді.

Глава 3. Порядок проведения анализа качества военной подготовки в организациях образования
14. На основе анализа результатов тестирования и информации, внесенной организациями образования в ИС РДП, ежегодно в июле формируется аналитический отчет по мониторингу и анализу качества ВП в организациях образования (далее – аналитический отчет), отражающий оценку текущего состояния и предложения по повышению качества ВП в организациях образования.
15. Разделы аналитического отчета направляются в организации образования, указанные в пункте 5 настоящих Правил, в части их касающейся, для доведения до сведения и не имеют правовых последствий.
16. Аналитический отчет представляется Министру обороны Республики Казахстан и презентуется на заседаниях координационного совета по военно-патриотическому воспитанию при Министерстве обороны Республики Казахстан, координационных советов по военно-патриотическому воспитанию при местных исполнительных органах областей, городов республиканского значения, столицы.

3-тарау. Білім беру ұйымдарында әскери даярлық сапасын талдау тәртібі
14. Тестілеу нәтижесін талдау және білім беру ұйымдары ӘШДТ АЖ-ға енгізген ақпарат негізінде жыл сайын шілдеде білім беру ұйымдарында ӘД-ның ағымдағы жай-күйін бағалау және оның сапасын арттыру жөніндегі ұсыныстар көрсетілген білім беру ұйымдарында ӘД сапасын мониторингтеу және талдау бойынша талдамалы есеп (бұдан әрі – талдамалы есеп) қалыптастырылады.
15. Талдамалы есептің бөлімдері осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген білім беру ұйымдарына, оларға қатысты бөлігінде назарына жеткізу үшін жіберіледі және құқықтық салдары жоқ.
16. Талдамалы есеп Қазақстан Республикасының Қорғаныс министріне ұсынылады және Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі жанындағы әскери-патриоттық тәрбие жөніндегі үйлестіру кеңесінің, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары жанындағы әскери-патриоттық тәрбие жөніндегі үйлестіру кеңестерінің отырыстарында таныстырылады.