О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 сентября 2020 года № 927 "Об утверждении Правил маркировки и прослеживаемости табачных изделий средствами идентификации"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 ноября 2025 года № 700. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 ноября 2025 года № 37399
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 3.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 сентября 2020 года № 927 "Об утверждении Правил маркировки и прослеживаемости табачных изделий средствами идентификации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21302) следующие изменения:
в Правилах маркировки и прослеживаемости табачных изделий средствами идентификации, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила маркировки и прослеживаемости табачных изделий средствами идентификации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5-3) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий" и подпунктом 2) статьи 7-2 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" и определяют порядок маркировки табачных изделий средствами идентификации и их дальнейшей прослеживаемости на территории Республики Казахстан.";
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) аппаратно-программный комплекс (далее – АПК) – совокупность программного обеспечения и технических средств, совместно применяемых для решения задач определенного типа;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) импортер – участник оборота табачных изделий, осуществляющий ввоз табачных изделий на таможенную территорию ЕАЭС, в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан, а также ввоз табачных изделий на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена ЕАЭС;";
подпункт 11) исключить;
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) Единый оператор маркировки и прослеживаемости товаров (далее – Оператор) – государственное предприятие, акционерное общество, товарищество с ограниченной ответственностью, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которого прямо или косвенно принадлежат государству, осуществляющее разработку, администрирование, сопровождение и эксплуатационную поддержку информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров, включая разработку, ведение и актуализацию Национального каталога товаров, и иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;";
в пункте 5:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) наличие подключенного по каналам связи к ИС МПТ АПК, обеспечивающего автоматизированную передачу данных Оператору в части получения кодов маркировки, отправки сведений об использовании кодов маркировки, а также о нанесении средств идентификации на потребительские и групповые упаковки табачных изделий с последующей отправкой в ИС МПТ информации о нанесении, отбраковке (при наличии) и агрегации средств идентификации, а также сведений об обороте маркированных табачных изделий в ИС МПТ, подписанных ЭЦП.
При этом до даты введения маркировки Оператор обеспечивает организацию тестирования информационного взаимодействия АПК участников оборота и ИС МПТ в срок не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня получения от участников оборота электронного сообщения о готовности к информационному взаимодействию с ИС МПТ.";
подпункт 5) исключить;

"Темекі өнімдерін сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және қадағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 28 қыркүйектегі № 927 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 қарашадағы № 700 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 12 қарашада № 37399 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Темекі өнімдерін сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және қадағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 28 қыркүйектегі № 927 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21302 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Темекі өнімдерін сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және қадағалау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Темекі өнімдерін сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және қадағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-3) тармақшасына және "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-2-бабы 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында темекі өнімдерін сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және оларды Қазақстан Республикасының аумағында одан әрі қадағалау тәртібін айқындайды.";
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) аппараттық-бағдарламалық кешен (бұдан әрі-АБК) – белгілі бір үлгідегі міндеттерді шешу үшін бірлесіп қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз ету мен техникалық құралдардың жиынтығы;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) импорттаушы – ЕАЭО кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес, ЕАЭО кедендік аумағына темекі өнімдерін әкелуді, сондай-ақ ЕАЭО мүше басқа мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына темекі өнімдерін әкелуді жүзеге асыратын, темекі өнімдерінің айналымына қатысушы;";
11) тармақша алып тасталсын;
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) Тауарларды таңбалау мен қадағалаудың бірыңғай операторы (бұдан әрі – Оператор) – "Тауарларды таңбалау мен олардың қадағалауының бірыңғай операторын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 3 наурыздағы № 95 қаулысына сәйкес айқындалған, Тауарлардың ұлттық каталогын әзірлеуді, жүргізуді және өзектендіруді қоса алғанда, тауарларды таңбалау мен қадағалаудың ақпараттық жүйесін әзірлеуді, әкімшілендіруді, сүйемелдеуді және пайдалануда қолдауды және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын заңды тұлға;";
5-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда баяндалсын:
"3) таңбалау кодтарын алу, таңбалау кодтарын пайдалану туралы мәліметтерді беру бөлігінде, сондай-ақ сәйкестендіру құралдарын енгізу, жарамсыз ету (болған жағдайда) және агрегациялау туралы ақпаратты, сондай-ақ ЭЦҚ қойылған ТТҚ АЖ таңбаланған темекі өнімдерінің айналымы туралы мәліметтерді кейін ТТҚ АЖ-ға жібере отырып, темекі өнімдерінің тұтыну және топтық қаптамаларына сәйкестендіру құралдарын енгізу туралы мәліметтерді Операторға автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін АБК байланыс арналары бойынша ТТҚ АЖ-ға қосулы болуы;
Бұл ретте таңбалауды енгізген мерзімге дейін Оператор айналымға қатысушылардан ТТҚ АЖ-мен ақпараттық өзара іс-қимылға дайындығы туралы электрондық хабарлама алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кеш емес мерзімде айналымға қатысушылардың АБК-мен ТТҚ АЖ ақпараттық өзара іс-қимылын тестілеуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.";
5) тармақша алып тасталсын;

подпункты 3) и 4) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"3) наличие подключенного по каналам связи к ИС МПТ АПК (при наличии возможности), обеспечивающего автоматизированную передачу данных Оператору в части получения кодов маркировки, отправки сведений об использовании кодов маркировки, а также о нанесении средств идентификации на потребительские и групповые упаковки табачных изделий с последующей отправкой в ИС МПТ информации о нанесении, отбраковке (при наличии) и агрегации средств идентификации, а также сведений об обороте маркированных табачных изделий в ИС МПТ, подписанных ЭЦП;
4) наличие АПК, обладающего возможностью формирования и передачи сведений о вводе в оборот, обороте и (или) выводе из оборота маркированных табачных изделий в ИС МПТ, заверенных ЭЦП.";
подпункт 2) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"2) наличие АПК, обладающего возможностью формирования и передачи сведений об обороте и (или) выводе из оборота маркированных табачных изделий в ИС МПТ, подписанных ЭЦП.";
пункт 8-1 изложить в следующей редакции:
"8-1. При отсутствии подключенного по каналам связи к ИС МПТ АПК и (или) отсутствия интеграции с ИС МПТ участник оборота представляет сведения посредством личного кабинета ИС МПТ.";
подпункты 2), 3) и 4) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"2) направляют Оператору в течение 21 (двадцати одного) календарного дня со дня регистрации в ИС МПТ электронное сообщение на получение доступа к СУЗ (для производителей) или предоставление удаленного доступа к СУЗ, размещенным в инфраструктуре Оператора (для импортеров).
При этом Оператор в течение 2 (двух) календарных дней со дня поступления указанного сообщения предоставляет доступ к СУЗ;
3) обеспечивают в течение 21 (двадцати одного) календарного дня со дня регистрации в ИС МПТ готовность АПК к информационному взаимодействию с ИС МПТ в части получения кодов маркировки и отправки сведений об использовании кодов маркировки, и направляют Оператору электронное сообщение на прохождение тестирования такого информационного взаимодействия в соответствии с описанием интерфейсов электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора;
4) проходят тестирование информационного взаимодействия АПК с ИС МПТ в течение 2 (двух) календарных месяцев со дня готовности АПК к такому информационному взаимодействию в соответствии с требованиями к интерфейсу электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора;";
в пункте 10:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"10. Участники оборота, осуществляющие оптовую реализацию табачных изделий, со дня осуществления деятельности по обороту маркированных табачных изделий:";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:

6-тармақтың 3) және 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) таңбалау кодтарын алу, таңбалау кодтарын пайдалану туралы мәліметтерді беру бөлігінде, сондай-ақ сәйкестендіру құралдарын енгізу, жарамсыз ету (болған жағдайда) және агрегациялау туралы ақпаратты, сондай-ақ ЭЦҚ қойылған ТТҚ АЖ таңбаланған темекі өнімдерінің айналымы туралы мәліметтерді кейін ТТҚ АЖ-ға жібере отырып, темекі өнімдерінің тұтыну және топтық қаптамаларына сәйкестендіру құралдарын енгізу туралы мәліметтерді Операторға автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін байланыс арналары бойынша ТТҚ АЖ-ға, АБК-ге қосылуды (мүмкіндік болған жағдайда) қамтамасыз етеді;
4) ЭЦҚ куәландырылған, ТТҚ АЖ-да таңбаланған темекі өнімдерін айналымға енгізу, айналымы және (немесе) айналымнан шығару туралы мәліметтерді қалыптастыру және беруге мүмкіндігі бар АБК-нің болуын қамтамасыз етеді.";
7-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ЭЦҚ қойылған ТТҚ АЖ-да таңбаланған темекі өнімдерінің айналымы және (немесе) оларды айналымнан шығару туралы мәліметтерді қалыптастыру және беру мүмкіндігі бар АБК-нің болуы.";
8-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1. АБК ТТҚ АЖ-ға байланыс арналары бойынша қосулы болмаған және (немесе) ТТҚ АЖ-мен интеграция болмаған кезде, айналымға қатысушы мәліметтерді ТТҚ АЖ жеке кабинеті арқылы ұсынады.";
9-тармақтың 2), 3) және 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Операторға ТТҚ АЖ-да тіркелген күннен бастап күнтізбелік 21 (жиырма бір) күн ішінде, ТБС-ға қол жеткізуді алуға (өндірушілер үшін) немесе Оператордың инфрақұрылымында орнатылған ТБС-ға қашықтықтан қол жеткізуді (импорттаушылар үшін) беруге арналған электронды хабарламаны жолдайды.
Бұл ретте Оператор көрсетілген хабарлама келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде ТБС-ға қол жеткізуді ұсынады;
3) ТТҚ АЖ-да тіркелген күннен бастап күнтізбелік 21 (жиырма бір) күн ішінде, таңбалау кодтарын алу және таңбалау кодтарын пайдалану туралы мәліметтерді жіберу бөлігінде ТТҚ АЖ-мен ақпараттық өзара іс-қимылға АБК-нің дайын болуын қамтамасыз етеді және Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейстерінің сипаттамасына сәйкес Операторға осындай ақпараттық өзара іс-қимылды тестілеуден өтуге электрондық хабарлама жібереді;
4) Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейсіне қойылатын талаптарға сәйкес осындай ақпараттық өзара іс-қимылға АБК дайын болған күннен бастап күнтізбелік 2 (екі) ай ішінде ТТҚ АЖ-мен АБК ақпараттық өзара іс-қимыл тестілеуінен өтеді;";
10-тармақтың бірінші абзацында орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, мемлекеттік тілдегі нұсқасына өзгеріс енгізілмейді;
10-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"2) обеспечивают в течение 21 (двадцати одного) календарного дня со дня регистрации в ИС МПТ готовность АПК к информационному взаимодействию с ИС МПТ в соответствие с требованиями к интерфейсу электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора;";
в пункте 11:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"11. Участники оборота, осуществляющие розничную реализацию табачных изделий, со дня осуществления такой деятельности:";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) обеспечивают в течение 21 (двадцати одного) календарного дня со дня регистрации в ИС МПТ готовность АПК (при наличии) к информационному взаимодействию с ИС МПТ в соответствие с требованиями к интерфейсу электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора;";
подпункты 2) и 3) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"2) наименование индивидуального предпринимателя или юридического лица;
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии) индивидуального предпринимателя или первого руководителя юридического лица;";
подпункт 1) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"1) тип участника оборота (производитель, импортер, участник оборота, осуществляющий оптовую и(или) розничную реализацию);";
в пункте 17:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"17. Для регистрации табачных изделий в ИС МПТ производитель или импортер указывает в ИС МПТ как минимум следующие сведения:";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) ИИН или БИН производителя или импортера, регистрирующего табачные изделия;";
часть первую пункта 39 изложить в следующей редакции:
"39. В рамках 1 (одного) отчетного периода (месяц) средняя эффективность агрегирования потребительских и групповых упаковок по всем произведенным табачным изделиям с использованием метода прямой печати обеспечивается участником оборота не ниже 99 процентов.";
заголовок главы 10 изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Порядок представления сведений в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров при вводе табачных изделий в оборот на территории Республики Казахстан";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Участники оборота, осуществляющие ввоз табачных изделий в Республику Казахстан с территорий государств-членов ЕАЭС, формируют уведомление о ввозе табачных изделий в Республику Казахстан с территорий государств-членов Евразийского экономического союза по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, подписывают его ЭЦП и направляют в ИС МПТ для получения регистрационного номера.
По факту принятия на учет ввезенного товара участник оборота направляет в ИС МПТ сведения о подтверждении кодов идентификации, заявленных им ранее в уведомлении о ввозе товаров в Республику Казахстан с территорий государств-членов Евразийского экономического союза.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:

"2) ТТҚ АЖ-да тіркелген күннен бастап күнтізбелік 21 (жиырма бір) күн ішінде Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейсіне қойылатын талаптарға сәйкес ТТҚ АЖ-мен ақпараттық өзара іс-қимылға АБК-нің дайын болуын қамтамасыз етеді;";
11-тармақта:
бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Осындай қызмет жүзеге асырылған күннен бастап темекі өнімдерін бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын айналымға қатысушылар:";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ТТҚ АЖ-да тіркелген күннен бастап күнтізбелік 21 (жиырма бір) күн ішінде Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейсіне қойылатын талаптарға сәйкес ТТҚ АЖ-мен ақпараттық өзара іс-қимылға АБК-нің (болған кезде) дайын болуын қамтамасыз етеді;";
12-тармақтың 2) және 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның атауы;
3) дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның бірінші басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);";
15-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) айналымға қатысушының типі (өндіруші, импорттаушы, көтерме және (немесе) бөлшек сауданы жүзеге асыратын айналымға қатысушы);";
17-тармақта:
бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"17. ТТҚ АЖ-да темекі өнімдерін тіркеу үшін өндіруші немесе импорттаушы ТТҚ АЖ-да кем дегенде мынадай мәліметтерді:";
1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) темекі өнімдерін тіркейтін өндіруші немесе импорттаушының ЖСН немесе БСН;";
39-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Айналымға қатысушы 1 (бір) есепті кезең (ай) шеңберінде тікелей басып шығару әдісін пайдалана отырып, өндірілген барлық темекі өнімдері бойынша тұтыну және топтық қаптамаларды агрегаттаудың орташа тиімділігін 99 пайыздан төмен емес қамтамасыз етеді.";
10-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-тарау. Қазақстан Республикасының аумағында темекі өнімдерін айналымға енгізу кезінде тауарларды таңбалау мен қадағалаудың ақпараттық жүйесіне мәліметтерді ұсыну тәртібі.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасына темекі өнімдерін әкелуді жүзеге асыратын айналымға қатысушылар осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасына темекі өнімдерін әкелу туралы хабарламаны қалыптастырады, оған ЭЦҚ-мен қол қояды және тіркеу нөмірін алу үшін ТТҚ АЖ-ға жібереді.
Әкелінген тауарды есепке алу фактісі бойынша айналымға қатысушы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасына тауарларды әкелу туралы хабарламада бұрын өзі мәлімдеген сәйкестендіру кодтарын растау туралы мәліметтерді ТТҚ АЖ-ға жібереді.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"44. Уведомления о ввозе табачных изделий, предусмотренные приложениями 5 и 6 к настоящим Правилам, оформляются в электронной форме, за исключением случая, определенного частью второй настоящего пункта.
Уведомления о ввозе табачных изделий, предусмотренные приложениями 5 и 6 к настоящим Правилам, оформляются на бумажных носителях в случаях, когда оформление уведомлений в электронной форме невозможно по причине технических ошибок в ИС МПТ, подтвержденных информацией на интернет-ресурсе Оператора.
После устранения технических ошибок уведомления о ввозе табачных изделий в Республику Казахстан, оформленные ранее на бумажных носителях, подлежат введению импортером в ИС МПТ в течение 1 (одного) рабочего дня с даты устранения технических ошибок в ИС МПТ, но не позднее дня передачи товара третьим лицам.";
заголовок главы 11 изложить в следующей редакции:
"Глава 11. Порядок представления сведений в информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров при обороте табачных изделий на территории Республики Казахстан";
пункты 45, 46, 47 и 48 изложить в следующей редакции:
"45. Оборот табачных изделий, произведенных и (или) ввезенных на территорию Республики Казахстан после даты введения маркировки табачных изделий средствами идентификации, установленной приказом исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 27 сентября 2024 года № 343-НҚ "Об определении перечня товаров, подлежащих маркировке" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35129), допускается только при условии регистрации сведений об их обороте в ИС МПТ.
46. При возмездной или безвозмездной передаче табачных изделий новому собственнику на территории Республики Казахстан участник оборота выписывает счет-фактуру в электронной форме (далее – ЭСФ) в информационной системе электронных счетов-фактур (далее - ИС ЭСФ), согласно требованиям Правил выписки счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур, утвержденных приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 370 (далее – Правила выписки ЭСФ) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18583), с указанием кодов маркировки.
47. ИС МПТ по результатам выписки ЭСФ в ИС ЭСФ получает в режиме реального времени сведения по выписанному ЭСФ, содержащему в том числе сведения о кодах маркировки, их количестве и стоимости передаваемых табачных изделий.
В случае подтверждения ЭСФ, ИС ЭСФ передает ИС МПТ в режиме реального времени сведения по данному ЭСФ для регистрации поступивших сведений об обороте табачных изделий, указанных в ЭСФ.
На основании сведений о выписке ЭСФ отправителем, полученных из ИС ЭСФ, в ИС МПТ автоматически блокируется возможность регистрации сведений о смене собственника кодов маркировки, указанных в ЭСФ.
На основании сведений об отзыве, отклонении, исправлении, аннулировании ЭСФ отправителем, полученных из ИС ЭСФ в ИС МПТ автоматически аннулируется блокировка регистрации сведений о смене собственника кодов маркировки, указанных в ЭСФ.

"44. Осы Қағидаларға 5 және 6-қосымшаларда көзделген темекі өнімдерін әкелу туралы хабарламалар осы тармақтың екінші бөлігінде айқындалған жағдайды қоспағанда, электрондық нысанда ресімделеді.
Осы Қағидаларға 5 және 6-қосымшаларда көзделген темекі өнімдерін әкелу туралы хабарламалар Оператордың интернет-ресурсында ақпаратпен расталған ТТҚ АЖ-да техникалық қателіктер себебінен электрондық нысанда хабарламаларды ресімдеу мүмкін болмаған жағдайда қағаз жеткізгіште ресімделеді.
Техникалық қателер жойылғаннан кейін бұрын қағаз жеткізгіште ресімделген Қазақстан Республикасына темекі өнімдерін әкелу туралы хабарламаларды импорттаушы ТТҚ АЖ-да техникалық қателер жойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде, бірақ тауар үшінші тұлғаға берілген күннен кешіктірмей ТТҚ АЖ-ға енгізуге тиіс.";
11-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-тарау. Қазақстан Республикасының аумағында темекі өнімдерінің айналымы кезінде тауарларды таңбалау мен қадағалаудың ақпараттық жүйесіне мәліметтерді ұсыну тәртібі.";
45, 46, 47, 48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. "Таңбалауға жататын тауарлардың тізбесін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 27 қыркүйектегі № 343-НҚ бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35129 болып тіркелген) белгіленген сәйкестендіру құралдарымен темекі өнімдерін таңбалау енгізілген күннен кейін өндірілген және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген темекі өнімдерінің айналымына, олардың айналымы туралы мәліметтер ТТҚ АЖ-ға тіркелген жағдайда ғана жол беріледі.
46. Темекі өнімдерін Қазақстан Республикасының аумағында жаңа меншік иесіне өтеулі немесе өтеусіз беру кезінде айналымға қатысушы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № 370 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18583 болып тіркелген) бекітілген Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде шот-фактураны электронды нысанда жазып беру қағидаларының (бұдан әрі – ЭШФ жазып беру қағидалары) талаптарына сәйкес электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ЭШФ АЖ) электрондық нысанда шот-фактураны (бұдан әрі - ЭШФ) таңбалау кодтарын көрсете отырып, жазып береді.
47. ТТҚ АЖ ЭШФ АЖ-да ЭШФ жазып беру нәтижелері бойынша нақты уақыт режимінде таңбалау кодтары, олардың саны және берілетін темекі өнімдерінің құны туралы мәліметтерді қамтитын, жазып берілген ЭШФ бойынша мәліметтерді алады.
ЭШФ расталған жағдайда ЭШФ АЖ ЭШФ көрсетілген темекі өнімдерінің айналымы туралы келіп түскен мәліметтерді тіркеу үшін нақты уақыт режимінде осы ЭШФ бойынша мәліметтерді ТТҚ АЖ-ға береді.
ЭШФ АЖ-дан алынған жөнелтушінің ЭШФ жазып беру туралы мәліметтерінің негізінде ТТҚ АЖ-да ЭШФ-да көрсетілген таңбалау кодтарының меншік иесінің ауысуы туралы мәліметтерді тіркеу мүмкіндігі автоматты түрде бұғатталады.
ЭШФ АЖ-дан алынған жөнелтушінің ЭШФ-ны қайтарып алуы, қабылдамауы, түзетуі, жоюы туралы мәліметтерінің негізінде ЭШФ-да көрсетілген таңбалау кодтарының меншік иесінің ауысуы туралы мәліметтерді тіркеуді бұғаттау автоматты түрде жойылады.

48. Приемка табачных изделий осуществляется участником оборота по ЭСФ согласно Правилам выписки ЭСФ.";
пункты 49, 50, 51, 52, 53 и 54 исключить;
пункты 55 и 56 изложить в следующей редакции:
"55. Участник оборота, осуществляющий розничную реализацию табачных изделий, осуществляет вывод их из оборота только при условии регистрации информации об их приемке в ИС МПТ на основании сведений о подтверждении ЭСФ из ИС ЭСФ и только способом сканирования и распознавания средства идентификации, нанесенного на упаковку реализуемой продукции, техническими средствами, сопряженными с контрольно-кассовой машиной участника оборота.
56. Оператор фискальных данных осуществляет передачу сведений в режиме реального времени в ИС МПТ по каждой реализованной товарной единице, включающей следующие сведения:
1) ИИН или БИН продавца;
2) регистрационный номер контрольно-кассовой машины;
3) реквизиты фискального документа (номер и дата чека);
4) дата и цена реализации;
5) код идентификации товара, содержащийся в средстве идентификации, нанесенном на товар.";
в пункте 57:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"57. Вывод из оборота табачных изделий в ИС МПТ при розничной реализации осуществляется при наличии одного из следующих оснований:";
подпункт 3) исключить;
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. Для повторного ввода в оборот табачных изделий, ранее выведенных из оборота при розничной реализации, участник оборота осуществляет ввод по каждой восстанавливаемой единице.
При этом Оператор фискальных данных на основании сведений от участника оборота осуществляет передачу в режиме реального времени информацию о повторном вводе в оборот табачных изделий в ИС МПТ.";
пункт 63 изложить в следующей редакции:
"63. В случае изменения сведений, предусмотренных главами 4, 5 и 10 настоящих Правил, участник оборота в течение 3 (трех) рабочих дней со дня изменения направляет посредством ИС МПТ информацию об изменении этих сведений.";
заголовок главы 15 изложить в следующей редакции:
"Глава 15. Порядок представления участниками оборота информации в информационную систему маркировки и прослеживаемости товаров";
пункты 66 и 67 изложить в следующей редакции:
"66. Представление участниками оборота информации в ИС МПТ осуществляется с использованием стандартных протоколов передачи данных и разработанных интерфейсов электронного взаимодействия ИС МПТ и ИС ЭСФ либо посредством личного кабинета ИС МПТ.
67. Сведения, направляемые участниками оборота в ИС МПТ, подписываются ЭЦП участника оборота либо лица, уполномоченного от имени участника оборота, за исключением случаев передачи следующих сведений:
о розничной реализации табачных изделий, передаваемых участниками оборота в электронной форме в составе фискальных документов в соответствии с приказом;
передаваемых участником оборота в электронной форме с использованием СУЗ, установленных в местах производства табачных изделий.";

48. ЭШФ бойынша айналымға қатысушы ЭШФ жазып беру қағидаларына сәйкес темекі өнімдерін қабылдауды жүзеге асырады.";
49, 50, 51,52, 53 және 54-тармақтар алып тасталсын;
55 және 56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Темекі өнімдерін бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын айналымға қатысушы оларды ЭШФ АЖ-дан ЭШФ-ны растау туралы мәліметтер негізінде және өткізілетін өнімнің қаптамасына салынған сәйкестендіру құралын айналымға қатысушының бақылау-касса машинасымен ұштасқан техникалық құралдармен сканерлеу және тану тәсілімен ғана оларды ТТҚ АЖ-ға қабылдау туралы ақпарат тіркелген жағдайда ғана айналымнан шығаруды жүзеге асырады.
56. Фискалдық деректер операторы мынадай мәліметтерді қамтитын әрбір өткізілген тауар бірлігі бойынша ТТҚ АЖ-ға нақты уақыт режимінде мәліметтерді беруді жүзеге асырады:
1) сатушының ЖСН немесе БСН;
2) бақылау-касса машинасының тіркеу нөмірі;
3) фискалдық құжаттың деректемелері (чектің нөмірі мен күні);
4) өткізу күні мен бағасы;
5) тауарға түсірілген сәйкестендіру құралындағы тауарды сәйкестендіру коды.";
57-тармақта:
бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Бөлшек саудада өткізу кезінде ТТҚ АЖ-да темекі өнімдерін айналымынан шығару мынадай негіздердің бірі болған кезде:";
3) тармақшасы алып тасталсын;
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Бөлшек саудада өткізу кезінде бұрын айналымнан шығарылған темекі өнімдерін айналымға қайта енгізу үшін айналымға қатысушы әрбір қалпына келтірілетін бірлік бойынша енгізуді жүзеге асырады.
Бұл ретте фискалдық деректер операторы айналымға қатысушының мәліметтері негізінде ТТҚ АЖ-ға темекі өнімдерін айналымға қайта енгізу туралы ақпаратты нақты уақыт режимінде беруді жүзеге асырады.";
63-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Осы Қағидалардың 4, 5, 10-тарауларында көзделген мәліметтер өзгерген жағдайда, айналымға қатысушы өзгерген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күн ішінде ТТҚ АЖ арқылы осы мәліметтердің өзгергені туралы ақпарат жібереді.";
15-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"15-тарау. Айналымға қатысушылардың тауарларды таңбалау мен қадағалаудың ақпараттық жүйесіне ақпаратты беру тәртібі";
66 және 67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"66. Айналымға қатысушылардың ТТҚ АЖ-ға ақпаратты ұсынуы деректерді берудің стандартты хаттамаларын және әзірленген ТТҚ АЖ және ЭШФ АЖ электрондық өзара іс қимыл интерфейстерін пайдалана отырып не ТТҚ АЖ жеке кабинеті арқылы жүзеге асырылады.
67. Айналымға қатысушылар ТТҚ АЖ-ға жіберетін мәліметтерге айналымға қатысушының не айналымға қатысушының атынан уәкілетті тұлғаның мынадай:
бұйрыққа сәйкес фискалдық құжаттардың құрамында электрондық нысанда айналымға қатысушылар беретін темекі өнімдерін бөлшек саудада өткізу туралы;
айналымға қатысушының темекі өнімдерін өндіру орындарында орнатылған ТБС пайдалана отырып, электрондық нысанда беретін мәліметтерін беру жағдайларын қоспағанда, ЭЦҚ-мен қол қойылады.";

пункты 71 и 72 изложить в следующей редакции:
"71. Участник оборота уведомляется о получении представленных сведений и их внесении в ИС МПТ либо об отказе в принятии сведений путем отображения в личном кабинете ИС МПТ информации о дате приемки указанных сведений и внесении сведений в ИС МПТ или о причинах отказа в их внесении.
72. Датой представления сведений в ИС МПТ признается дата, зафиксированная в личном кабинете ИС МПТ о приеме сведений.
Факт исполнения участником оборота обязанности по представлению сведений в ИС МПТ подтверждается информацией, отображаемой в личном кабинете ИС МПТ о внесении сведений.";
пункт 77 изложить в следующей редакции:
"77. Информация, сформированная в процессе маркировки и прослеживаемости товаров, содержащаяся в ИС МПТ, является информацией с ограниченным доступом и предоставляется только следующим лицам:
1) участнику оборота товаров в части информации о сделках с товаром, совершенных данным участником оборота товаров;
2) уполномоченным на такой запрос государственным органам для целей выполнения задач и осуществления функций, возложенных на данные государственные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) потребителям в части информации о характеристике товаров, их производителе или продавце, содержащейся в ИС МПТ.".
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев десятого, шестьдесят пятого, шестьдесят шестого, шестьдесят седьмого, шестьдесят восьмого, шестьдесят девятого, семидесятого, семьдесят первого, семьдесят третьего, восемьдесят третьего, восемьдесят седьмого, восемьдесят восьмого, девяносто второго пункта 1 настоящего приказа которые вводятся в действие с 1 января 2027 года.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев

71 және 72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Айналымға қатысушы көрсетілген мәліметтерді қабылдау күні және ТТҚ АЖ-да мәліметтерді енгізу немесе оларды енгізуден бас тарту себептері туралы ақпаратты ТТҚ АЖ-да жеке кабинетінде көрсету арқылы ұсынылған мәліметтерді алғаны және олардың ТТҚ АЖ-ға енгізілгені не мәліметтерді қабылдаудан бас тарту туралы туралы хабардар етіледі.
72. Мәліметтерді қабылдау туралы ТТҚ АЖ жеке кабинетінде тіркелген күн ТТҚ АЖ-ға мәліметтерді ұсыну күні болып танылады.
Айналымға қатысушының ТТҚ АЖ-да мәліметтерді ұсыну жөніндегі міндетті орындау фактісі мәліметтерді енгізу туралы ТТҚ АЖ-да жеке кабинетінде көрсетілетін ақпаратпен расталады.";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"77. ТТҚ АЖ-да қамтылған тауарларды таңбалау және қадағалау процесінде қалыптастырылған ақпарат қолжетімділігі шектеулі ақпарат болып табылады және тек мынадай тұлғаларға:
1) тауар айналымына қатысушы жасаған тауармен жасалатын мәмілелер туралы ақпарат бөлігінде тауар айналымына қатысушыға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы мемлекеттік органдарға жүктелген міндеттерді орындау және функцияларды жүзеге асыру мақсаттары үшін сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органдарға;
3) ТТҚ АЖ-да қамтылған тауарлардың сипаттамасы, оларды өндіруші немесе сатушы туралы ақпарат бөлігінде тұтынушыларға беріледі.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан күннен кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың оныншы, алпыс үшінші, алпыс төртінші, алпыс бесінші, алпыс алтыншы, алпыс жетінші, алпыс сегізінші, алпыс тоғызыншы, жетпіс бірінші, сексен бірінші, сексен бесінші,сексен алтыншы, тоқсаныншы абзацтарды қоспағанда, алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев