Об утверждении форм предоставления органу государственных доходов банковскими организациями сведений о наличии и номерах банковских счетов физических и юридических лиц, об остатках и движении денег на таких счетах, предоставленных кредитах физическому лицу, у которого возникла обязанность по представлению деклараций об активах и обязательствах, о доходах и имуществе, Правил и сроков представления сведений по налогоплательщикам, осуществляющим электронную торговлю товарами, а также Перечня и Правил представления сведений по итоговой сумме денег, поступивших на банковский счет физического лица, имеющей признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности и критериев отнесения к таким операциям
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 ноября 2025 года № 698. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 ноября 2025 года № 37396
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026 г.
В соответствии с абзацами вторым, третьим, четвертым, пятым, седьмым, девятым, десятым, одиннадцатым, двенадцатым, тринадцатым и четырнадцатым подпункта 17), 18), 21) и 24) пункта 2 статьи 55 Налогового кодекса Республики Казахстан, с пунктами 6-1 и 6-2 статьи 50 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму сведений о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках денег на этих счетах согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму сведений о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на банковских счетах согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму сведений о предоставленных кредитах физическому лицу, у которого возникла обязанность по представлению деклараций об активах и обязательствах, о доходах и имуществе, с указанием сумм погашения, включая вознаграждение согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила и сроки представления в орган государственных доходов сведений о наличии у налогоплательщиков, осуществляющих электронную торговлю товарами, банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на этих счетах согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) критерии отнесения операций, проводимых на банковских счетах физического лица, к операциям, имеющим признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности согласно приложению 5 к настоящему приказу;

Банк ұйымдарының мемлекеттік кірістер органына жеке және заңды тұлғалардың банктік шоттарының бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осындай шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы, активтер мен міндеттемелер туралы, кірістер мен мүлік туралы декларацияларды ұсыну міндеті туындаған жеке тұлғаға берілген кредиттер туралы мәліметтерді ұсыну нысандарын, сондай-ақ Тауарлардың электрондық саудасын жүзеге асыратын салық төлеушілер бойынша мәліметтерді ұсыну қағидалары мен мерзімдерін, сондай-ақ Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар жеке тұлғаның банктік шотына түскен ақшаның жиынтық сомасы бойынша мәліметтерді ұсыну қағидалары мен тізбесін және осындай операцияларға жатқызу өлшемшарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 қарашадағы № 698 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 12 қарашада № 37396 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 55-бабының 2-тармағы 17) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші, жетінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші абзацтарына, 18), 21) және 24) тармақшаларына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабының 6-1, 6-2-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес банктік шоттардың бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдығы туралы мәліметтер нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес банктік шоттардың бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, банктік шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтер нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес сыйақыны қоса алғанда, өтеу сомаларын көрсете отырып, активтер мен міндеттемелер туралы, кірістер мен мүлік туралы декларацияларды ұсыну міндеті туындаған жеке тұлғаға берілген кредиттер туралы мәліметтер нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органына тауарлардың электрондық саудасын жүзеге асыратын салық төлеушілерде банктік шоттардың бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары мен мерзімдері;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жеке тұлғаның банктік шоттарында жүргізілетін операцияларды кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларға жатқызу өлшемшарттары;

6) форму сведений по итоговой сумме денег, поступивших на банковский счет физического лица от иных физических лиц, в котором выявлено проведение операций, имеющих признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Перечень и Правила представления банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сведений по итоговой сумме денег, поступивших на банковский счет физического лица от иных физических лиц, в котором выявлено проведение операций, имеющих признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности согласно приложению 7 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан согласно приложению 8 к настоящему приказу.
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 12 ноября 2025 года
№ 698
Форма, предназначенная
для сбора административных
данных
Сведения о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках денег на этих счетах
за период с "___" ________ 20____ года по "____" ________ 20___ года
Представляется: в органы государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: kgd.gov.kz.
Наименование административной формы: Сведения о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках денег на этих счетах.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): СНБСНОиД – 1.
Периодичность: ежегодно.
Отчетный период: за отчетный период, установленный Налоговым кодексом и настоящим приказом;
за_____год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения запроса органа государственных доходов.
БИН
(указывается БИН банковской организации)
Метод сбора: в электронном виде и (или) на бумажном носителе.
Налогоплательщик
Реквизиты банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, его структурных подразделений, в котором открыты банковские счета
Валюта банковского счета
Номер банковского счета
Остаток денег на банковском счете на начало периода
Остаток денег на банковском счете на конец периода
ИИН/ БИН
ФИО/ наименование
БИН
БИК
Наименование
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефоны ________________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________________
Исполнитель _____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) подпись
Место для печати _________________________________________________
Расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИК – банковский идентификационный код;
ФИО – фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность).
Пояснение по заполнению формы "Сведения о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках денег на этих счетах" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме
"Сведения о наличии
банковских счетов и их номерах,
об остатках денег на этих
счетах"
Пояснение по заполнению формы "Сведения о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках денег на этих счетах" (СНБСНОиД – 1, ежемесячно, ежегодно) (далее – форма)

6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларды жүргізу анықталған кезеңде банктік шотына өзге жеке тұлғалардан түскен ақшаның жиынтық сомасы жөніндегі мәліметтер нысаны;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларды жүргізу анықталған банктік шотына өзге жеке тұлғалардан түскен ақшаның жиынтық сомасы жөніндегі мәліметтерді ұсыну қағидалары және тізбесі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банк
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 698 бұйрыққа
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Банктік шоттардың бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдығы туралы мәліметтер
20____ жылғы "___" ____бастап 20____ жылғы "___" _____ дейінгі кезең үшін
Ұсынылады: мемлекеттік кірістер органдарына.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан kgd.gov.kz. интернет–ресурста орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Банктік шоттардың бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдығы туралы мәліметтер.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): БШБЖНАҚ – 1.
Кезеңділігі: жыл сайын.
Есепті кезең: Салық кодексінде және осы бұйрықта белгіленген есепті кезең үшін;
_____ жыл үшін.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк ұйымдары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды тапсыру мерзімі: мемлекеттік кірістер органының сұрау салуын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде.
БСН
(банк ұйымдары БСН көрсетіледі)
Жинау әдісі: электрондық түрде және (немесе) қағаз жеткізгіште.
Салық төлеуші
Банк шоттары ашылған банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, оның құрылымдық бөлімшелерінің деректемелері
Банк шотының валютасы
Банк шотының нөмірі
Кезеңнің басындағы банк шотындағы ақша қалдығы
Кезеңнің соңындағы банк шотындағы ақша қалдығы
ЖСН/БСН
Т.А.Ә./ атауы
БСН
БСК
Атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Атауы ______________________
____________________________
Мекенжайы_______________________
_________________________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы _______________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе), қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе) қолы
Мөр орны ________________________________________________________
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
Т.А.Ә. – тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе).
"Банктік шоттардың бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдығы туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Банктік шоттардың бар-жоғы
және олардың нөмірлері туралы,
осы шоттардағы ақша қалдығы
туралы мәліметтер" нысанына
қосымша
"Банктік шоттардың бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдығы туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (БШБЖНАҚ – 1, ай сайын, жыл сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей) (бұдан әрі – нысан)

Глава 1. Общее положение
1. Форма предназначена для сбора сведений о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках денег на этих счетах и разработана в соответствии с абзацем шестнадцатым подпункта 17) пункта 2 статьи 55 Налогового кодекса Республики Казахстан и с пунктом 6-2 статьи 50 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
2. В графе 1 формы указывается порядковый номер.
3. В графе 2 "ИИН/ БИН" формы указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер (далее – ИИН/БИН) налогоплательщика.
4. В графе 3 формы указывается фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)/наименование налогоплательщика.
5. В графе 4 формы указывается бизнес-идентификационный номер банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, их структурных подразделений, в котором открыты банковские счета.
6. В графе 5 формы указывается банковский идентификационный код (далее – БИК) банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, их структурных подразделений, в котором открыты банковские счета.
7. В графе 6 формы указывается наименование банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, их структурных подразделений, в котором открыты банковские счета.
8. В графе 7 формы указывается вид валюты банковского счета, в соотвествии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
9. В графе 8 формы указывается номер банковского счета налогоплательщика.
10. В графе 9 формы указывается остаток денег на банковском счете на начало периода.
11. В графе 10 формы указывается остаток денег на банковском счете на конец периода.
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 12 ноября 2025 года
№ 698
Форма, предназначенная
для сбора административных
данных
Сведения о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на банковских счетах
за период с "___" ________ 20____ года по "____" ________ 20___ года
Представляется: в органы государственных доходов.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: kgd.gov.kz.
Наименование административной формы: Сведения о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на банковских счетах.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): СНБСОДБС – 2.
Периодичность: ежемесячно, ежеквартально, ежегодно.
Отчетный период: за отчетный период, установленный Налоговым кодексом и настоящим приказом;
за_____месяц____год;
за____квартал____год;
за______год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банковские организации.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения запроса органа государственных доходов.
БИН
(указывается БИН банковской организации)
Метод сбора: в электронном виде и (или) на бумажном носителе.
Налогоплательщик
Реквизиты банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, его структурных подразделений, в котором открыты банковские счета
Валюта банковского счета
Номер банковского счета
Остаток денег на банковском счете на начало периода
Остаток денег на банковском счете на конец периода
Общая сумма оборотов по поступлениям на банковский счет
Общая сумма оборотов по расходам с банковгосчета
ИИН/ БИН
ФИО/ наименование
БИН
БИК
Наименование
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
Движение денег на банковских счетах налогоплательщика
поступление денег на банковский счет
дата
сумма платежа
отправитель денег
реквизиты банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег
назначение платежа
ИИН/ БИН/ код, идентифицирующий платеж
ФИО/ наименование/ индивидуальный идентификатор платежной карты
БИН
БИК
наименование
13
14
15
16
17
18
19
20
продолжение таблицы
Движение денег на банковских счетах налогоплательщика
перечисление денег с банковского счета
дата
сумма платежа
бенефициар
реквизиты банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан бенефициара
назначение платежа
ИИН/БИН/ код, идентифицирующий платеж
ФИО/ наименование/ индивидуальный идентификатор платежной карты/идентификатор платежной системы
БИН
БИК
наименование
21
22
23
24
25
26
27
28
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефоны ______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) подпись
Место для печати ___________________________________________
Расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИК – банковский идентификационный код;
ФИО – фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность).
Пояснение по заполнению формы "Сведения о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на банковских счетах" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме
"Сведения о наличии
банковских счетов и их номерах,
об остатках и движении денег на
банковских счетах"
Пояснение по заполнению формы "Сведения о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на банковских счетах" (СНБСОДБС – 2, ежемесячно, ежеквартально, ежегодно) (далее – форма)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Нысан банктік шоттардың бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдығы туралы мәліметтерді жинауға арналған және Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 55-бабының 2-тармағы 17) тармақшасының он алтыншы абзацына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабы 6-2-тармағына сәйкес әзірленді..
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
2. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
3. Нысанның "ЖСН/БСН" деген 2-бағанында салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН/БСН) көрсетіледі.
4. Нысанның 3-бағанында салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)/атауы көрсетіледі.
5. Нысанның 4-бағанында банк шоттары ашылған банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, олардың құрылымдық бөлімшелерінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
6. Нысанның 5-бағанында банк шоттары ашылған банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, олардың құрылымдық бөлімшелерінің банктік сәйкестендіру коды (бұдан әрі - БСК) көрсетіледі.
7. Нысанның 6-бағанында банк шоттары ашылған банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, олардың құрылымдық бөлімшелерінің атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 7-бағанында "Валюталар мен ақшалай қаражаттарды ұсыну кодтары" ҚР НҚ 07 ISO 4217 ұлттық жіктеуішіне сәйкес банк шоты валютасының түрі көрсетіледі.
9. Нысанның 8-бағанында салық төлеушінің банк шотының нөмірі көрсетіледі.
10. Нысанның 9-бағанында кезеңнің басындағы банк шотындағы ақша қалдығы көрсетіледі.
11. Нысанның 10-бағанында кезеңнің соңындағы банк шотындағы ақша қалдығы көрсетіледі.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 698 бұйрыққа
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Банктік шоттардың бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, банктік шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтер
20____ жылғы "___" ____бастап 20____ жылғы "___" _____ дейінгі кезең үшін
Ұсынылады: мемлекеттік кірістер органдарына.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан kgd.gov.kz. интернет–ресурста орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Банктік шоттардың бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, банктік шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтер.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): БШБАҚ – 2.
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын, жыл сайын.
Есепті кезең: Салық кодексінде және осы бұйрықта белгіленген есепті кезең үшін;
_____ай____жылға;
_____тоқсан____жыл үшін;
_____ жыл үшін.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк ұйымдары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды тапсыру мерзімі: мемлекеттік кірістер органының сұрау салуын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде.
БСН
(банк ұйымдарының БСН көрсетіледі)
Жинау әдісі: электрондық түрде және (немесе) қағаз жеткізгіште.
Салық төлеуші
Банктік шоттар ашылған банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, оның құрылымдық бөлімшелерінің деректемелері
Банктік шоттың валютасы
Банктік шоттың нөмірі
Кезеңнің басында банктік шоттағы ақша қалдығы
Кезеңнің соңында банктік шоттағы ақша қалдығы
Банктік шотқа түскен түсімдердің жалпы сомасы
Банктік шоттан шығыстар бойынша айналымның жалпы сомасы
ЖСН/БСН
Т.А.Ә./ атауы
БСН
БСК
Атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
Салық төлеушінің банк шоттарындағы ақшаның қозғалысы
банк шотына ақшаның түсуі
күні
төлем сомасы
ақшаны жөнелтушi
Ақшаны жіберетің банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, оның құрылымдық бөлімшелерінің деректемелері
төлемнің мақсаты
ЖСН/ БСН/ төлемді сәйкестендіргіш код
Атауы / төлем картасының жеке сәйкестендіргіші
БСН
БСК
Атауы
13
14
15
16
17
18
19
20
кестенің жалғасы
Салық төлеушінің банк шоттарындағы ақша қозғалысы
банк шотынан ақша аудару
күні
төлем сомасы
бенефициар
бенефициар банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының деректемелері
төлемнің мақсаты
ЖСН/БСН, төлемді сәйкестендіргіш код
Т.А.Ә./атауы/ төлем картасының жеке сәйкестендіргіші /төлем жүйесінің сәйкестендіргіші
БСН
БСК
атауы
21
22
23
24
25
26
27
28
Атауы ______________________
___________________________________
Мекенжайы_____________________
____________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________________
Орындаушы ___________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе), қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе) қолы
Мөр орны ___________________________________________
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
Т.А.Ә. – тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе).
"Банктік шоттардың бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, банктік шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Банктік шоттардың бар-жоғы
және олардың нөмірлері туралы,
банктік шоттардағы ақша
қалдықтары мен қозғалысы
туралы мәліметтер" нысанына
қосымша
"Банктік шоттардың бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, банктік шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (БШБАҚ – 2, ай сайын, тоқсан сайын, жыл сайын) (бұдан әрі – нысан)

Глава 1. Общее положение
1. Форма разработана в соответствии с абзацами вторым, третьим, четвертым, пятым, седьмым, девятым, десятым, одиннадцатым, двенадцатым, тринадцатым и четырнадцатым подпункта 17), подпунктом 21) пункта 2 статьи 55 Налогового кодекса Республики Казахстан, с пунктом 6-1, подпунктом 1-1) пункта 6-2 статьи 50 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и предназначена для сбора сведений о движении денег на банковских счетах:
1) проверяемого юридического лица и (или) его структурного подразделения по вопросам, связанным с налогообложением;
2) физического лица, у которого возникла обязанность по представлению декларации о доходах и имуществе в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 417 Налогового кодекса Республики Казахстан;
3) проверяемого физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, по вопросам, связанным с налогообложением;
4) индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, юридического лица, находящихся на стадии ликвидации (прекращения деятельности);
5) индивидуального предпринимателя, прекратившего деятельность в упрощенном порядке, за период времени, не превышающий срок исковой давности;
6) индивидуального предпринимателя и юридического лица, включенных в реестр бездействующих налогоплательщиков;
7) лица, зарегистрированного в порядке, определенном законом Республики Казахстан, в качестве кандидата в Президенты Республики Казахстан, депутаты Парламента Республики Казахстан и маслихата, а также в члены органов местного самоуправления, и его супруги (супруга);
8) лица, являющегося кандидатом на государственную должность либо на должность, связанную с выполнением государственных или приравненных к ним функций, и его супруги (супруга);
9) лица, занимающего государственную должность, в период выполнения им своих полномочий, и его супруги (супруга) в этот же период;
10) лица, освобожденного условно-досрочно от отбывания наказания;
11) юридического лица, деятельностью которого являются организация и проведение азартных игр и (или) пари;
12) лицам, у которых возникла обязанность по представлению декларации об активах и обязательствах, декларации о доходах и имуществе, за исключением лиц, указанных в подпунктах 8), 9) пункта 1 статьи 417 Налогового Кодекса Республики Казхастан;
13) по налогоплательщикам, осуществляющих электронную торговлю товарами.
2. Форма заполняется банковскими организациями, на основании запроса органа государсвенных доходов, в случае налоговой проверки в отношении проверяемого лица и физического лица, у которого возникла обязанность по представлению декларации о доходах и имуществе в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 417 Налогового кодекса Республики Казахстан. В остальных случаях сведения о движении денег предоставляются банковскими организациями общей суммой (оборотами).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Нысан Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 55-бабының 2-тармағы 17) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші, жетінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші абзацтарына, 21) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 50-бабы 6-1-тармағына, 6-2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және:
1) салық салуға байланысты мәселелер бойынша тексерілетін заңды тұлғаның және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесінің;
2) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 417-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсыну міндеті туындаған жеке тұлғаның;
3) салық салуға байланысты мәселелер бойынша тексерілетін жеке тұлғаның, оның ішінде дара кәсіпкердің немесе жеке практикамен айналысатын адамның;
4) тарату (қызметін тоқтату) сатысындағы дара кәсіпкердің, жеке практикамен айналысатын адамның, заңды тұлғаның;
5) талап қоюдың ескіру мерзімінен аспайтын уақыт кезеңі үшін қызметін оңайлатылған тәртіппен тоқтатқан дара кәсіпкердің;
6) әрекет етпейтін салық төлеушілер тізіліміне енгізілген дара кәсіпкердің және заңды тұлғаның;
7) Қазақстан Республикасының заңында айқындалған тәртіппен Қазақстан Республикасының Президенттігіне, Қазақстан Республикасы Парламентінің және мәслихатының депутаттығына, сондай-ақ жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелігіне кандидат ретінде тіркелген адамның және оның жұбайының (зайыбының);
8) мемлекеттік лауазымға не мемлекеттік немесе оған теңестірілген функцияларды орындауға байланысты лауазымға кандидат болып табылатын адамның және оның жұбайының (зайыбының);
9) өз өкілеттіктерін орындау кезеңінде мемлекеттік қызметті атқаратын адамның және осы кезеңдегі оның жұбайының (зайыбының);
10) жазаны өтеуден шартты түрде мерзімінен бұрын босатылған адамның;
11) қызметі құмар ойындарды және (немесе) бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу болып табылатын заңды тұлғаның;
12) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 417-бабы 1-тармағының 8), 9) тармақшасында көрсетілген тұлғаларды қоспағанда, активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны, кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсыну міндеті туындаған адамдардың;
13) тауарлардың электрондық саудасын жүзеге асыратын салық төлеушілердің банктік шоттарындағы ақша қозғалысы туралы мәліметтерді жинауға арналған.
2. Нысанды банк ұйымдары тексерілетін тұлғаға қатысты салықтық тексеру және Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 417-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес кірістер мен мүлік туралы декларацияны ұсыну міндеті туындаған жеке тұлғаның жағдайында мемлекеттік кірістер органының сұрау салуы негізінде толтырады. Қалған жағдайларда банк ұйымдары ақша қозғалысы туралы мәліметтерді жиынтық сомаларда (айналымдарда) ұсынады.

В случаях предоставления банковскими организациями сведений о движении денег общей суммой (оборотами) заполнение граф 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 и 28 формы Приложения 2 не требуется.
Глава 2. Пояснение по заполнению формы
3. В графе 1 формы указывается порядковый номер.
4. В графе 2 "ИИН/ БИН" формы указывается индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер (далее – ИИН/БИН) налогоплательщика.
5. В графе 3 формы указывается фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)/наименование налогоплательщика.
6. В графе 4 формы указывается бизнес-идентификационный номер банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, их структурных подразделений, в котором открыты банковские счета.
7. В графе 5 формы указывается банковский идентификационный код (далее – БИК) банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, их структурных подразделений, в котором открыты банковские счета.
8. В графе 6 формы указывается наименование банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, их структурных подразделений, в котором открыты банковские счета.
9. В графе 7 формы указывается вид валюты банковского счета, в соотвествии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
10. В графе 8 формы указывается номер банковского счета налогоплательщика.
11. В графе 9 формы указывается остаток денег на банковском счете на начало периода.
12. В графе 10 формы указывается остаток денег на банковском счете на
конец периода.
13. В графе 11 формы указывается общая сумма оборотов по поступлениям на банковский счет за период.
14. В графе 12 формы указывается общая сумма оборотов по расходам с банковского счета за период.
При предоставлении банковскими организациями сведений о движении денег общей суммой (оборотами) заполнение граф 13-28 формы Приложения 2 не требуется.
15. В графе 13 формы указывается дата поступления денег на банковский счет.
16. В графе 14 формы указывается сумма платежа, поступившего на банковский счет либо общая сумма (оборот за отчетный период).
17. В графе 15 формы указывается ИИН/БИН отправителя денег. В случае осуществления платежей с использованием карты указывается только код авторизации или другой код, идентифицирующий платеж в системе платежных карточек.
18. В графе 16 формы указывается фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)/наименование отправителя денег. В случае осуществления платежей с использованием карты указывается неполный номер платежной карточки в соответствии с требованиями систем платежных карточек.

Егер банк ұйымдары ақша қозғалысы туралы мәліметті жалпы сомаларда (айналымдарда) ұсынса, 2-қосымшаның 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 және 28-бағандарын толтыру талап етілмейді.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
3. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
4. Нысанның "ЖСН/БСН" деген 2-бағанында салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН/БСН) көрсетіледі.
5. Нысанның 3-бағанында салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)/атауы көрсетіледі.
6. Нысанның 4-бағанында банктік шоттар ашылған банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, олардың құрылымдық бөлімшелерінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
7. Нысанның 5-бағанында банктік шоттар ашылған банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, олардың құрылымдық бөлімшелерінің банктік сәйкестендіру коды (бұдан әрі - БСК) көрсетіледі.
8. Нысанның 6-бағанында банктік шоттар ашылған банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының, олардың құрылымдық бөлімшелерінің атауы көрсетіледі.
9. Нысанның 7-бағанында "Валюталар мен ақшалай қаражаттарды ұсыну кодтары" ҚР НҚ 07 ISO 4217 ұлттық жіктеуішіне сәйкес банктік шот валютасының түрі көрсетіледі.
10. Нысанның 8-бағанында салық төлеушінің банктік шотының нөмірі көрсетіледі.
11. Нысанның 9-бағанында кезеңнің басында банктік шоттағы ақша қалдығы көрсетіледі.
12. Нысанның 10-бағанында кезеңнің соңында банктік шоттағы ақша қалдығы көрсетіледі.
13. Нысанның 11-бағанында кезең ішінде банктік шотқа түскен түсімдер бойынша айналымның жалпы сомасы көрсетіледі.
14. Нысанның 12-бағанында кезең ішінде банктік шоттан шығыстар бойынша айналымның жалпы сомасы көрсетіледі.
Банк ұйымдары ақша қозғалысы туралы мәліметті жалпы сомаларда (айналымдарда) ұсынса, 2-қосымшаның 13-28-бағандарын толтыру талап етілмейді.
15. Нысанның 13-бағанында банктік шотқа ақша түскен күн көрсетіледі.
16. Нысанның 14-бағанында банктік шотқа түскен төлем сомасы немесе жалпы сома (есепті кезеңдегі айналым) көрсетіледі.
17. Нысанның 15-бағанында ақша жөнелтушінің ЖСН/БСН көрсетіледі. Картаны пайдалана отырып, төлемдерді жүзеге асырған жағдайда тек авторландыру коды немесе төлем карточкалары жүйесіндегі төлемді сәйкестендіретін басқа код көрсетіледі.
18. Нысанның 16-бағанында ақша жөнелтушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)/атауы көрсетіледі. Картаны пайдалана отырып, төлемдерді жүзеге асырған жағдайда төлем карточкалары жүйелерінің талаптарына сәйкес төлем карточкасының толық емес нөмірі көрсетіледі.

19. В графе 17 формы указывается БИН банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег.
20. В графе 18 формы указывается БИК банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег.
21. В графе 19 формы указывается наименование банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан отправителя денег.
22. В графе 20 формы указывается назначение платежа, поступившего на банковский счет.
23. В графе 21 формы указывается дата перечисления денег с банковского счета налогоплательщика-отправителя денег.
24. В графе 22 формы указывается сумма платежа, перечисленная с банковского счета налогоплательщика-отправителя денег либо общая сумма (оборот за отчетный период).
25. В графе 23 формы указывается ИИН/БИН бенефициара. В случае осуществления платежей с использованием карты указывается только код авторизации или другой код, идентифицирующий платеж в системе платежных карточек.
26. В графе 24 формы указывается фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)/наименование бенефициара. В случае осуществления платежей с использованием карты указывается неполный номер платежной карточки в соответствии с требованиями систем платежных карточек.
27. В графе 25 формы указывается БИН банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, бенефициара.
28. В графе 26 формы указывается БИК банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, бенефициара.
29. В графе 27 формы указывается наименование банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, бенефициара.
30. В графе 28 формы указывается назначение платежа, перечисленного с банковского счета отправителя денег.
Приложение 3 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 12 ноября 2025 года
№ 698
Форма, предназначенная
для сбора административных
данных
Сведения о предоставленных кредитах физическому лицу, у которого возникла обязанность по представлению деклараций об активах и обязательствах, о доходах и имуществе с указанием сумм погашения, включая вознаграждение
за период с "___" ________ 20____ года по "____" ________ 20___ года
Представляется: в органы государственных доходов.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: kgd.gov.kz.
Наименование административной формы: Сведения о предоставленных кредитах физическому лицу, у которого возникла обязанность по представлению деклараций об активах и обязательствах, о доходах и имуществе с указанием сумм погашения, включая вознаграждение.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): СПКФЛ – 2.
Периодичность: ежемесячно, ежекартально, ежегодно.
Отчетный период: за отчетный период, установленный Налоговым кодексом и настоящим приказом;
за_____месяц_____год;
за_____квартал____год;
за_____год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банковские организации.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения запроса органа государственных доходов.
БИН
(указывается БИН банковской организации)
Метод сбора: в электронном виде и (или) на бумажном носителе.
Сведения по физическому лицу
Реквизиты банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, их структурных подразделений, в котором выдан кредит
Дата предоставления кредита
ИИН
фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
БИН
БИК
наименование
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Номер и дата договора о предоставлении кредита
Номер банковского счета
Валюта банковского счета
Сумма предоставленного кредита
Сумма установленного лимита по договору
Остаток суммы кредита на начало периода
8
9
10
11
12
13
продолжение таблицы
Сумма уплаченного основного долга
Сумма уплаченного вознаграждения
Сумма уплаченной пени
Остаток суммы кредита
Вид кредита
основной долг
вознаграждение
пеня
14
15
16
17
18
19
20
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефоны ________________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________________
Исполнитель _____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) подпись
Место для печати ___________________________________________
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
БИК – банковский идентификационный код.
Пояснение по заполнению формы "Сведения о предоставленных кредитах физическому лицу, у которого возникла обязанность по представлению деклараций об активах и обязательствах, о доходах и имуществе с указанием сумм погашения, включая вознаграждение" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме "Сведения
о предоставленных кредитах
физическому лицу, у которого
возникла обязанность по
представлению деклараций об
активах и обязательствах, о
доходах и имуществе с
указанием сумм погашения,
включая вознаграждение"
Пояснение по заполнению формы "Сведения о предоставленных кредитах физическому лицу, у которого возникла обязанность по представлению деклараций об активах и обязательствах, о доходах и имуществе с указанием сумм погашения, включая вознаграждение" (СПКФЛ – 2, ежемесячно, ежекартально, ежегодно)

19. Нысанның 17-бағанында ақша жөнелтуші банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының БСН көрсетіледі.
20. Нысанның 18-бағанында ақша жөнелтуші банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының БСК көрсетіледі.
21. Нысанның 19-бағанында ақша жөнелтуші банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының атауы көрсетіледі.
22. Нысанның 20-бағанында банктік шотқа түскен төлемнің мақсаты көрсетіледі.
23. Нысанның 21-бағанында ақша жөнелтуші-салық төлеушінің банктік шотынан ақша аударылған күн көрсетіледі.
24. Нысанның 22-бағанында ақша жөнелтуші-салық төлеушінің банктік шотынан аударылған төлем сомасы немесе жалпы сома (есепті кезеңдегі айналым) көрсетіледі.
25. Нысанның 23-бағанында бенефициардың ЖСН/БСН көрсетіледі. Картаны пайдалана отырып, төлемдерді жүзеге асырған жағдайда тек авторландыру коды немесе төлем карточкалары жүйесіндегі төлемді сәйкестендіретін басқа код көрсетіледі.
26. Нысанның 24-бағанында бенефициардың тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)/атауы көрсетіледі. Картаны пайдалана отырып, төлемдерді жүзеге асырған жағдайда төлем карточкалары жүйелерінің талаптарына сәйкес төлем карточкасының толық емес нөмірі көрсетіледі.
27. Нысанның 25-бағанында банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, бенефициардың БСН көрсетіледі.
28. Нысанның 26-бағанында банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, бенефициардың БСК көрсетіледі.
29. Нысанның 27-бағанында банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, бенефициардың атауы көрсетіледі.
30. Нысанның 28-бағанында ақша жөнелтушінің банктік шотынан аударылған төлемнің мақсаты көрсетіледі.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 698 бұйрыққа
3-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Сыйақыны қоса алғанда, өтеу сомаларын көрсете отырып, активтер мен міндеттемелер туралы, кірістер мен мүлік туралы декларацияларды ұсыну міндеті туындаған жеке тұлғаға берілген кредиттер туралы мәліметтер
20____ жылғы "___" ________ бастап 20____ жылғы "___" ________ дейінгі кезең үшін
Ұсынылады: мемлекеттік кірістер органдарына.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан kgd.gov.kz. интернет–ресурста орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Сыйақыны қоса алғанда, өтеу сомаларын көрсете отырып, активтер мен міндеттемелер туралы, кірістер мен мүлік туралы декларацияларды ұсыну міндеті туындаған жеке тұлғаға берілген кредиттер туралы мәліметтер.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ЖТБКМ – 2.
Кезеңділігі: ай сайын, жыл сайын.
Есепті кезең: Салық кодексінде және осы бұйрықта белгіленген есепті кезең үшін;
____ай____жылға;
_____ жыл үшін..
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк ұйымдары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды тапсыру мерзімі: мемлекеттік кірістер органының сұрау салуын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде.
БИН
(банк ұйымдары толтырады)
Жинау әдісі: электрондық түрде және (немесе) қағаз жеткізгіште.
Жеке тұлға бойынша мәліметтер
Кредит берілген банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, олардың құрылымдық бөлімшелерінің деректемелері
Кредитті беру күні
ЖСН
тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
БСН
БИК
атауы
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Кредит беру туралы шарттың нөмірі мен күні
Банк шотының нөмірі
Банк шотының валютасы
Берілген кредит сомасы
Шарт бойынша белгіленген лимит сомасы
Кезеңнің басындағы кредит сомасының қалдығы
8
9
10
11
12
13
кестенің жалғасы
Төленген негізгі борыштың сомасы
Төленген сыйақы сомасы
Төленген өсімпұл сомасы
Кредит сомасының қалдығы
Кредит түрі
негізгі қарыз
сыйақы
өсімақы
14
15
16
17
18
19
20
Атауы ______________________
___________________________________
Мекенжайы_______________________
____________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе), қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе) қолы
Мөр орны ___________________________________________
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
БСК – банктік сәйкестендіру коды.
"Сыйақыны қоса алғанда, өтеу сомаларын көрсете отырып, активтер мен міндеттемелер туралы, кірістер мен мүлік туралы декларацияларды ұсыну міндеті туындаған жеке тұлғаға берілген кредиттер туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Сыйақыны қоса алғанда, өтеу
сомаларын көрсете отырып,
активтер мен міндеттемелер
туралы, кірістер мен мүлік
туралы декларацияларды ұсыну
міндеті туындаған жеке тұлғаға
берілген кредиттер туралы
мәліметтер" нысанына қосымша
"Сыйақыны қоса алғанда, өтеу сомаларын көрсете отырып, активтер мен міндеттемелер туралы, кірістер мен мүлік туралы декларацияларды ұсыну міндеті туындаған жеке тұлғаға берілген кредиттер туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (ЖТБКМ – 2, ай сайын, жыл сайын)

1. В графе 1 формы указывается порядковый номер.
2. В графе 2 формы указывается индивидуальный идентификационный номер физического лица.
3. В графе 3 формы указываются фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица.
4. В графе 4 формы указывается бизнес-идентификационный номер банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, их структурных подразделений, в котором выдан кредит.
5. В графе 5 формы указывается банковский идентификационный код банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, их структурных подразделений, в котором выдан кредит.
6. В графе 6 формы указывается наименование банка, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, их структурных подразделений, в котором выдан кредит.
7. В графе 7 формы указывается дата предоставления кредита.
8. В графе 8 формы указывается номер и дата договора о предоставлении кредита. Сведения представляются отдельно в разрезе договоров.
9. В графе 9 формы указывается номер банковского счета физического лица.
10. В графе 10 формы указывается вид валюты банковского счета физического лица, в соотвествии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
11. В графе 11 формы указывается сумма предоставленного кредита физическому лицу.
12. В графе 12 формы указывается сумма установленного лимита по договору.
13. В графе 13 формы указывается остаток суммы кредита на начало периода.
14. В графе 14 формы указывается сумма уплаченного основного долга на конец запрашиваемого периода.
15. В графе 15 формы указывается сумма уплаченного вознаграждения на конец запрашиваемого периода.
16. В графе 16 формы указывается сумма уплаченной пени на конец запрашиваемого периода.
17. В графе 17 формы указывается остаток суммы основного долга кредит.
18. В графе 18 формы указывается остаток суммы вознаграждения кредита.
19. В графе 19 формы указывается остаток суммы пени кредита.
20. В графе 20 формы указывается вид кредита.
Приложение 4 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 12 ноября 2025 года
№ 698
Правила и сроки представления в орган государственных доходов сведений о наличии у налогоплательщиков, осуществляющих электронную торговлю товарами, банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на этих счетах
Глава 1. Общее положение
1. Настоящие Правила и сроки предоставления органу государственных доходов сведений о наличии у налогоплательщиков, осуществляющих электронную торговлю товарами, банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на этих счетах (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 21) пункта 2 статьи 55 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок и сроки представления в орган государственных доходов банковскими организациями сведений о наличии у налогоплательщиков, осуществляющих электронную торговлю товарами, банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на этих счетах (далее – Сведения) по форме согласно приложению 2 к настоящему приказу.

1. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
2. Нысанның 2-бағанында жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
3. Нысанның 3-бағанында жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) көрсетіледі.
4. Нысанның 4-бағанында кредит берілген банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, олардың құрылымдық бөлімшелерінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
5. Нысанның 5-бағанында кредит берілген банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, олардың құрылымдық бөлімшелерінің банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі.
6. Нысанның 6-бағанында кредит берілген банктің, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, олардың құрылымдық бөлімшелерінің атауы көрсетіледі.
7. Нысанның 7-бағанында кредитті беру күні көрсетіледі.
8. Нысанның 8-бағанында кредит беру туралы шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі. Мәліметтер шарттар бөлінісінде жеке ұсынылады.
9. Нысанның 9-бағанында жеке тұлғаның банк шотының нөмірі көрсетіледі.
10. Нысанның 10-бағанында "Валюталар мен ақшалай қаражаттарды ұсыну кодтары" ҚР НҚ 07 ISO 4217 ұлттық жіктеуішіне сәйкес жеке тұлғаның банк шоты валютасының түрі көрсетіледі.
11. Нысанның 11-бағанында жеке тұлғаға берілген кредит сомасы көрсетіледі.
12. Нысанның 12-бағанында шарт бойынша белгіленген лимит сомасы көрсетіледі.
13. Нысанның 13-бағанында кезең басындағы кредит сомасының қалдығы көрсетіледі.
14. Нысанның 14-бағанында сұрау салынатын кезеңнің соңында төленген негізгі борыш сомасы көрсетіледі.
15. Нысанның 15-бағанында сұратылған кезеңнің соңында төленген сыйақы сомасы көрсетіледі.
16. Нысанның 16-бағанында сұрау салынатын кезеңнің соңына төленген өсімпұл сомасы көрсетіледі.
17. Нысанның 17-бағанында кредиттің негізгі борышы сомасының қалдығы көрсетіледі.
18. Нысанның 18-бағанында кредиттің сыйақы сомасының қалдығы көрсетіледі.
19. Нысанның 19-бағанында кредиттің өсімпұл сомасының қалдығы көрсетіледі.
20. Нысанның 20-бағанында кредиттің түрі көрсетіледі.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 698 бұйрыққа
4-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Мемлекеттік кірістер органына тауарлардың электрондық саудасын жүзеге асыратын салық төлеушілерде банктік шоттардың бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары мен мерзімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органына тауарлардың электрондық саудасын жүзеге асыратын салық төлеушілерде банктік шоттардың бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі - Салық кодексі) 55-бабы 2-тармағының 21) тармақшасына сәйкес әзірленген және осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банк ұйымдарының мемлекеттік кірістер органына тауарлардың электрондық саудасын жүзеге асыратын салық төлеушілерде банктік шоттардың бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтерді (бұдан әрі - Мәліметтер) ұсыну тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используется следующее понятие:
1) Банковские организации – созданные в Республике Казахстан банк второго уровня, Банк Развития Казахстана и организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций.
Глава 2. Порядок и сроки предоставления в орган государственных доходов Сведений.
3. Орган государственных доходов в срок до 25 января следующего за отчетным годом размещает на своем интернет-ресурсе (www.kgd.gov.kz) в разделе "Деятельность", "Электронная торговля", "Список налогоплательщиков" список налогоплательщиков, осуществивших постановку на регистрационный учет в качестве налогоплательщика, осуществляющего электронную торговлю товарами (далее – Список), с указанием бизнес-идентификационного номера, индивидуально-идентификационного номера, наименование, организационно-правовой формы путем включения субъектов электронной торговли, зарегистрированных в качестве налогоплательщиков, осуществляющих электронную торговлю, а также информацию о налогоплательщиках, снятых с регистрационного учета в качестве налогоплательщиков, осуществляющих электронную торговлю.
4. Банковские организации представляют в органы государственных доходов Сведения в отношении лиц, указанных в Списке, в срок не позднее 31 марта года, следующего за отчетным годом, если иное не предусмотрено пунктом 5 настоящих Правил.
Отчетным периодом представления в органы государственных доходов Сведений является календарный год.
При отсутствии данных, подлежащих отражению, Сведения представляются с нулевыми значениями.
5. Сведения представляются в органы государственных доходов посредством информационной системы "Smart Data Finance" Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – ИС "SDF").
При наличии технических сбоев (ошибок) в ИС "SDF" Сведения представляются в органы государственных доходов на СD диске с сопроводительным письмом.
При наличии технических сбоев (ошибок) срок представления Сведений продлевается на 5 (пять) рабочих дня.
Информация о наличии технических сбоев (ошибок) в ИС "SDF" подтверждается путем публикации пресс-релиза на сайте Комитета о наличии технических сбоев (ошибок) в день возникновения технического сбоя (ошибки).
6. Сведения представляются на казахском и (или) русском языках и подписываются руководителем банковской организации либо лицом его замещающим.
Приложение 5 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 12 ноября 2025 года
№ 698
Критерии отнесения операций, проводимых на банковских счетах физического лица, к операциям, имеющим признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Банк ұйымдары – Қазақстан Республикасында құрылған екінші деңгейлі банк, Қазақстанның Даму Банкі және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым.
2-тарау. Мемлекеттік кіріс органына Қағидалар ұсыну тәртібі мен мерзімдері
3. Мемлекеттік кірістер органы есепті жылдан кейінгі 25 қаңтарға дейінгі мерзімде өзінің интернет-ресурсында (www.kgd.gov.kz) "Қызмет", "Электрондық сауда", "Салық төлеушілердің тізімі" бөлімінде электрондық сауданы жүзеге асыратын салық төлеушілер ретінде тіркелген электрондық сауда субъектілерін қосу арқылы, бизнес сәйкестендіру нөмірін, жеке сәйкестендіру нөмірін, атауын ұйымдастыру-құқықтық нысанын көрсете отырып, тауарлардың электрондық саудасын жүзеге асыратын салық төлеуші ретінде тіркеу есебіне қоюды жүзеге асырған салық төлеушілер тізімін (бұдан әрі – Тізім), сондай-ақ электрондық сауданы жүзеге асыратын салық төлеушілер ретінде тіркеу есебінен шығарылған салық төлеушілер туралы ақпаратты орналастырады.
4. Банк ұйымдары мемлекеттік кірістер органдарына Тізімде көрсетілген тұлғаларға қатысты Мәліметтерді егер осы Қағидалардың 5-тармағында өзгеше көзделмесе, есепті жылдан кейінгі жылдың 31 наурызынан кешіктірмей ұсынады.
Мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына табыс етудің есепті кезеңі күнтізбелік жыл болып табылады.
Көрсетуге жататын деректер болмаған жағдайда Мәліметтер нөлдік мәндермен ұсынылады.
5. Мәліметтер мемлекеттік кірістер органдарына Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің "Smart Data Finance" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "SDF" АЖ) техникалық ақаулар (қателер) болған жағдайларды қоспағанда, "SDF" АЖ арқылы ұсынылады.
"SDF" АЖ-да техникалық ақаулар (қателер) болған жағдайда, Мәліметтер мемлекеттік кірістер органдарына ілеспе хатпен CD дискіде ұсынылады.
Техникалық ақаулар (қателер) болған жағдайда Мәліметтерді ұсыну мерзімі 5 (бес) жүмыс күніне ұзартылады.
"SDF" АЖ-да техникалық іркілістердің (қателердің) болуы туралы ақпарат техникалық іркілістер (қателер) туындаған күні техникалық іркілістердің (қателердің) болуы туралы Комитеттің сайтында баспасөз релизін жариялау жолымен расталады.
6. Мәліметтер қазақ және (немесе) орыс тілдерінде ұсынылады және оларға банк ұйымының басшысы не оны алмастыратын адам қол қояды.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 698 бұйрыққа
5-қосымша
Жеке тұлғаның банктік шоттарында жүргізілетін операцияларды кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларға жатқызу өлшемшарттары

1. Настоящие Критерии отнесения операций, проводимых на банковских счетах физического лица, к операциям, имеющим признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности (далее – Критерии) разработаны в соответствии с подпунктом 24) пункта 2 статьи 55 Налогового кодекса Республики Казахстан.
2. К Критериям относятся получение 1 (одним) физическим лицом в течение каждого из 3 (трех) последовательных календарных месяцев от 100 (ста) и более разных лиц денег на банковский (-ие) счет (-а) физического лица, не предназначенный для осуществления предпринимательской деятельности, итоговая сумма которых за итоговый период превышает 12-кратный размер минимальный заработный платы, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года, не предназначенные для осуществления предпринимательской деятельности.
Приложение 6 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 12 ноября 2025 года
№ 698
Форма, предназначенная
для сбора административных
данных
Сведения по итоговой сумме денег, поступивших на банковский счет физического лица от иных физических лиц, за период в котором выявлено проведение операций, имеющих признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности
за период с "___" ________ 20____ года по "____" ________ 20___ года
Представляется: в органы государственных доходов.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет – ресурсе: kgd.gov.kz.
Наименование административной формы: Сведения по итоговой сумме денег, поступивших на банковский счет физического лица от иных физических лиц, за период в котором выявлено проведение операций, имеющих признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы): СИСПБСФЛ – 6.
Периодичность: не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Отчетный период:
за____квартал___год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: банковские организации.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: не позднее 15 числа месяца, следующего за отҰчным периодом.
БИН
(указывается БИН банковской организации)
Метод сбора: в электронном виде, на бумажном носителе.
ИИН получателя
Поступившая итоговая сумма за период (тенге)
1
2
3
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес_______________________
____________________________
Телефоны ______________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель____________________________________________________
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) подпись
Место для печати ___________________________________________
Примечание расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер.
Пояснение по заполнению формы "Сведения по итоговой сумме денег, поступивших на банковский счет физического лица от иных физических лиц, в котором выявлено проведение операций, имеющих признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме "Сведения
по итоговой сумме денег,
поступивших на банковский
счет физического лица от иных
физических лиц, в котором
выявлено проведение операций,
имеющих признаки получения
дохода от осуществления
предпринимательской
деятельности"
Пояснение по заполнению формы "Сведения по итоговой сумме денег, поступивших на банковский счет физического лица от иных физических лиц, за период в котором выявлено проведение операций, имеющих признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности" (СИСПБСФЛ – 6, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом) (далее – форма)

1. Осы Жеке тұлғаның банктік шоттарында жүргізілетін операцияларды кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларға жатқызу өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 55-бабы 2-тармағының 24) тармақшасына сәйкес әзірленген.
2. Өлшемшарттарға 1 (бір) жеке тұлғаның қатарынан күнтізбелік әрбір 3 (үш) ай ішінде 100 (жүз) және одан да көп әр түрлі тұлғалардан жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға арналмаған банктік шотына (шоттарына) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға арналмаған жиынтық кезеңдегі жиынтық сомасы республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша қолданыстағы ең төменгі жалақының 12 еселенген мөлшерінен асатын ақша алуы жатады.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 698 бұйрыққа
6-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларды жүргізу анықталған кезеңде банктік шотына өзге жеке тұлғалардан түскен ақшаның жиынтық сомасы жөніндегі мәліметтер
20____ жылғы "___" ________ бастап 20____ жылғы "___" ________ дейінгі кезең үшін
Ұсынылады: мемлекеттік кірістер органдарына.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан kgd.gov.kz. интернет–ресурста орналастырылған.
Әкімшілік нысанның атауы: Жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларды жүргізу анықталған кезеңде банктік шотына өзге жеке тұлғалардан түскен ақшаның жиынтық сомасы жөніндегі мәліметтер.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): ЖТБШТЖСМ – 6.
Кезеңділігі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей.
Есепті кезең:
_____тоқсан____жыл үшін.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: банк ұйымдары.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды тапсыру мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей.
БИН
(банк ұйымдары БСН көрсетіледі)
Жинау әдісі: электронды түрде, қағаз жеткізгіште.
Алушының ЖСН
Кезең ішінде түскен қорытынды сома (теңге)
1
2
3
Атауы ______________________
___________________________________
Мекенжайы_______________________
____________________________
Телефоны______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы____________________________________
Орындаушы_____________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе), қолы, телефоны
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам
________________________________________________________________
________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе) қолы
Мөр орны ___________________________________________
Ескертпе аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
"Жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларды жүргізу анықталған кезеңде банктік шотына өзге жеке тұлғалардан түскен ақшаның жиынтық сомасы жөніндегі мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
"Жеке тұлғаның кәсіпкерлік
қызметті жүзеге асырудан кіріс
алу белгілері бар операцияларды
жүргізу анықталған кезеңде
банктік шотына өзге жеке
тұлғалардан түскен ақшаның
жиынтық сомасы жөніндегі
мәліметтер" нысанына қосымша
"Жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларды жүргізу анықталған кезеңде банктік шотына өзге жеке тұлғалардан түскен ақшаның жиынтық сомасы жөніндегі мәліметтер" нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша түсіндірме (ЖТБШТЖСМ – 6)

1. В графе 1 формы указывается порядковый номер.
2. В графе 2 формы указывается индивидуальный идентификационный номер физического лица, на банковском (-их) счете (-ах) которого проведены операции, соответствующие Критериям отнесения операций, проводимых на банковских счетах физического лица, к операциям, имеющим признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности (далее – Критерии).
3. В графе 3 формы указываются итоговая поступившая сумма за период, соответствующий Критериям определенными в приложении 5 к настоящему Приказу.
Приложение 7 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 12 ноября 2025 года
№ 698
Перечень и Правила представления банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сведений по итоговой сумме денег, поступивших на банковский счет физического лица от иных физических лиц, в котором выявлено проведение операций, имеющих признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности
Глава 1. Общее положение
1. Настоящие Перечень и Правила представления банковскими организациями сведений по итоговой сумме денег, поступивших на банковский счет физического лица от иных физических лиц, за период в котором выявлено проведение операций, имеющих признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 24) статьи 55 Налогового Кодекса Республики Казахстан и определяют перечень и порядок представления банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (далее – банковские организации), сведений по итоговой сумме денег, поступивших на банковский счет физического лица от иных физических лиц, за период в котором выявлено проведение операций, имеющих признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности (далее – Сведения), по форме согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. В настоящих Правилах используется следующее понятие:
1) Банковские организации – созданные в Республике Казахстан банк второго уровня, Банк Развития Казахстана и организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций.
Глава 2. Порядок представления Сведений банковскими организациями
3. Сведения представляются банковскими организациями, ежеквартально не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом при выявлении операций, проводимых на банковских счетах физических лиц, признаков получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности.
4. Сведения представляются в органы государственных доходов посредством информационной системы "Smart Data Finance" Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – ИС "SDF"), за исключением случаев, когда в ИС "SDF" произошли технические сбои (ошибки).
При наличии технических сбоев (ошибок) в ИС "SDF" Сведения представляются в органы государственных доходов СD диске с сопроводительным письмом.

1. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
2. Нысанның 2-бағанында жеке тұлғаның банктік шотына (шоттарына) жеке тұлғаның банк шоттарында жүргізілетін операцияларды кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларға жатқызу өлшемшарттарына (бұдан әрі – Өлшемшарттар) сәйкес келетін операциялар жүргізілген жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
3. Нысанның 4-бағанында осы Бұйрыққа 4-қосымшада айқындалған Өлшемшарттарға сәйкес келетін кезең үшін түскен жиынтық сома көрсетіледі.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 698 бұйрыққа
7-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларды жүргізу анықталған банктік шотына өзге жеке тұлғалардан түскен ақшаның жиынтық сомасы жөніндегі мәліметтерді ұсыну қағидалары және тізбесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Банк ұйымдарының жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларды жүргізу анықталған кезеңде банктік шотына өзге жеке тұлғалардан түскен ақшаның жиынтық сомасы жөніндегі мәліметтерді ұсыну қағидалары және тізбесі (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 55-бабының 24) тармақшасына сәйкес әзірленген және осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – банк ұйымдары) жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларды жүргізу анықталған кезеңде банктік шотына өзге жеке тұлғалардан түскен ақшаның жиынтық сомасы жөніндегі мәліметтерді (бұдан әрі – Мәліметтер) ұсыну тәртібін және тізбесін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғым пайдаланылады:
1) Банк ұйымдары – Қазақстан Республикасында құрылған екінші деңгейдегі банк, Қазақстанның Даму Банкі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым.
2-тарау. Банк ұйымдарының Қағидалар ұсыну тәртібі
3. Мәліметтерді банк ұйымдары жеке тұлғаның банк шоттарында жүргізілген кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операциялар анықталған кезде тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей ұсынады.
4. Мәліметтер мемлекеттік кірістер органдарына Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің "Smart Data Finance" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "SDF" АЖ) техникалық ақаулар (қателер) болған жағдайларды қоспағанда, "SDF" АЖ арқылы ұсынылады.
"SDF" АЖ-да техникалық ақаулар (қателер) болған жағдайда, Мәліметтер мемлекеттік кірістер органдарына ілеспе хатпен CD дискіде ұсынылады.

5. Перечень включает в себя следующие сведения:
1) индивидуальный идентификационный номер получателя денежных переводов;
2) итоговая сумма, поступившая за период, определенный Критериями отнесения операций, проводимых на банковских счетах физического лица, к операциям, имеющим признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности в приложении 5 к настоящему Приказу.
Приложение 8 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 12 ноября 2025 года
№ 698
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра финансов Республики Казахстан
1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 февраля 2018 года № 119 "Об утверждении форм сведений о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на этих счетах, а также о предоставленных кредитах физическому лицу, у которого возникла обязанность по представлению декларации об активах и обязательствах, с указанием сумм погашения, включая вознаграждение" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16408).
2. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 апреля 2021 года № 420 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 февраля 2018 года № 119 "Об утверждении формы сведений о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на этих счетах, о предоставленных кредитах физическим лицам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22687).
3. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 марта 2022 года № 323 "Об утверждении критериев отнесения операций, проводимых на банковских счетах физических лиц, к операциям, имеющим признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности, Правил, формы и срока представления банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, сведений по операциям, проводимым на банковских счетах физических лиц, отнесенным к операциям, имеющим признаки получения дохода от осуществления предпринимательской деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27305).
4. Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 648 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 февраля 2018 года № 119 "Об утверждении формы сведений о наличии банковских счетов и их номерах, об остатках и движении денег на этих счетах, о предоставленных кредитах физическим лицам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 37285).

5. Тізбе мынадай мәліметтерді:
1) ақша аударымдарын алушының жеке сәйкестендіру нөмірін;
2) осы Бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жеке тұлғаның банктік шоттарында жүргізілетін операцияларды кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларға жатқызу өлшемшарттарында айқындалған кезең ішінде келіп түскен жиынтық соманы қамтиды.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 698 бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Банк шоттарының бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақшаның қалдығы мен қозғалысы туралы, сондай-ақ сыйақыны қоса алғанда, өтеу сомаларын көрсете отырып, активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жөніндегі міндет туындаған, жеке тұлғаға берілген кредиттер туралы мәліметтердің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 2 ақпандағы № 119 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16408 болып тіркелген).
2. ""Банк шоттарының бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақшаның қалдығы мен қозғалысы туралы, сондай-ақ сыйақыны қоса алғанда, өтеу сомаларын көрсете отырып, активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жөніндегі міндет туындаған, жеке тұлғаға берілген кредиттер туралы мәліметтердің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 2 ақпандағы № 119 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 30 сәуірдегі № 420 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22687 болып тіркелген).
3. "Жеке тұлғалардың банктік шоттарында жүргізілетін операцияларды кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларға жатқызу өлшемшарттарын, Екінші деңгейдегі банктердің және банк операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырудан кіріс алу белгілері бар операцияларға жатқызылған жеке тұлғалардың банктік шоттарында жүргізілетін операциялар бойынша мәліметтерді ұсыну қағидаларын, нысаны мен мерзімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 29 наурыздағы № 323 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27305 болып тіркелген).
4. ""Банк шоттарының бар-жоғы және олардың нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақшаның қалдығы мен қозғалысы туралы, сондай-ақ сыйақыны қоса алғанда, өтеу сомаларын көрсете отырып, активтер мен міндеттемелер туралы декларацияны ұсыну жөніндегі міндет туындаған, жеке тұлғаға берілген кредиттер туралы мәліметтердің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 2 ақпандағы № 119 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 30 қазандағы № 648 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 37285 болып тіркелген).