О внесении изменений в совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 апреля 2021 года № 298 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 апреля 2021 года № 45 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности для организаций публичного интереса, за исключением финансовых организаций, деятельности аккредитованных профессиональных организаций бухгалтеров и аккредитованных организаций по профессиональной сертификации бухгалтеров"
Совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 ноября 2025 года № 676 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 7 ноября 2025 года № 120. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 ноября 2025 года № 37376
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 апреля 2021 года № 298 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 21 апреля 2021 года № 45 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности для организаций публичного интереса, за исключением финансовых организаций, деятельности аккредитованных профессиональных организаций бухгалтеров и аккредитованных организаций по профессиональной сертификации бухгалтеров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22602) следующие изменения:
в Критериях оценки степени риска и проверочных листов в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности (далее — Критерии), утвержденных указанным совместным приказом:
приложение 1 к указанным Критериям изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
приложение 3 к указанным Критериям изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
приложения 2 и 5 к указанному совместному приказу, изложить в новой редакции согласно приложениям 3 и 4 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта;

"Қаржы ұйымдарын қоспағанда, жария мүдделі ұйымдар, бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарының және бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдардың қызметі үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 2 сәуірдегі № 298 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 21 сәуірдегі № 45 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 6 қарашадағы № 676 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2025 жылғы 7 қарашадағы № 120 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 11 қарашада № 37376 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Қаржы ұйымдарын қоспағанда, жария мүдделі ұйымдар, бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдарының және бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдардың қызметі үшін бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 2 сәуірдегі № 298 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 21 сәуірдегі № 45 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22602 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарында (бұдан әрі — Өлшемшарттар):
Өлшемшарттардың 1-қосымшасы осы бірлескен бұйрықтың 1-қосымшаласына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Өлшемшарттардың 3-қосымшасы осы бірлескен бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
корсетілген бірлескен бұйрықтың 2 және 5-қосымшалары осы бірлескен бұйрықтың 3 және 4-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында жариялағаннан кейін орналастырылуын;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.

4) в течение пяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан его направление в Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан для размещения в информационной системе "Единый реестр субъектов и объектов проверок".
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
__________ А. Амрин
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 ноября 2025 года № 120
и Министр финансов
Республики Казахстан
от 6 ноября 2025 года № 676
Приложение 1
к Критериям оценки
степени риска в области
бухгалтерского учета
и финансовой отчетности
Степени нарушений требований нормативных правовых актов для проведения профилактического контроля
Требования
Степень нарушения

4) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде оны "Тексеру субьектілері мен объектілерінің бірыңғай тізілімі" ақпараттық жүйесінде орналастыру үшін Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан
Республикасы Ұлттық экономика
министрінің міндетін атқарушы
__________А. Амрин
Қазақстан
Республикасының Қаржы министрі
__________М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 7 қарашадағы
№ 120 мен
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 6 қарашадағы
№ 676
Бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Бухгалтерлік есеп және
қаржылық
есептілік саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Профилактикалық бақылау жүргізу үшін нормативтік құқықтық актілер талаптарының бұзылу дәрежесі
Талаптар
Бұзушылық дәрежесі

1. По организациям публичного интереса (за исключением финансовых организаций)
1
Представление достоверной, не искаженной финансовой отчетности, не сокрытие данных, подлежащих отражению в бухгалтерском учете, а равно не уничтожение бухгалтерской документации
Грубое
2
Представление финансовой отчетности и (или) аудиторского отчета без нарушения установленного срока либо непредставление ее с уважительной причиной учредителям (участникам) организаций в соответствии с учредительными документами, уполномоченному органу в области государственной статистики по месту регистрации, органам государственного контроля и в депозитарий финансовой отчетности
Грубое
3
Наличие у главного бухгалтера организаций публичного интереса сертификата профессионального бухгалтера, прохождение повышения квалификации и членства в профессиональной организаций
Грубое
4
Подписание финансовой отчетности главным бухгалтером организации публичного интереса, являющимся профессиональным бухгалтером
Грубое
5
Неразглашение бухгалтерской информации, составляющей коммерческую тайну, лицами, имеющими доступ к ней
Грубое
6
Не передавать на договорной основе ведение бухгалтерского учета и составление финансовой отчетности бухгалтерской или аудиторской организации или профессиональному бухгалтеру
Значительное
2. По аккредитованным профессиональным организациям бухгалтеров
1
В течение одного месяца с момента аккредитации профессиональной организации бухгалтеров представление в состав Консультативного органа одного представителя с подтверждением опыта работы не менее семи лет в сфере бухгалтерской и (или) аудиторской деятельности, наличие полной квалификации The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA) (Зэ Исоушиэйшн оф Чартерд Сертифаид Экаунтэнтс) (ЭЙСИСИЭЙ), либо Certified Public Accountant (CPA) (Сертифаид Паблик Экаунтэнт) (СИПИЭЙ), либо Диплома Diploma in the International Financial Reporting (DipIFR ACCA) (Диплоумэ ин зэ Интернашнэл Файнаншл Рипортин) (ДИайпиАЙЭФАР ЭЙСИСИЭЙ), либо квалификационного свидетельства о присвоении квалификации "аудитор", либо сертификата профессионального бухгалтера, либо (ученой) степени в области экономики, финансов, бухгалтерского учета, аудита
Незначительное
2
Осуществление своей деятельности в соответствии с Кодексом этики профессиональных бухгалтеров
Значительное
3
Заключение соглашения о взаимодействии с одной или несколькими аккредитованными организациями по профессиональной сертификации бухгалтеров
Значительное
4
Представление в уполномоченный орган отчета о количестве бухгалтеров, профессиональных бухгалтеров и бухгалтерских организаций, вступивших (выбывших) в аккредитованную профессиональную организацию бухгалтеров, в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
Грубое
5
Представление в уполномоченный орган отчета о повышении квалификации членов аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров, в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
Грубое
6
Представление в уполномоченный орган отчета о сотрудничестве с международными организациями в области бухгалтерского учета и отчетности в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
Грубое
7
Представление в уполномоченный орган отчета об изменении структуры рабочих органов аккредитованной профессиональной организации бухгалтеров в срок до 15 марта года, следующего за отчетным годом
Грубое
8
Прохождение процедуры аккредитации при изменении наименования, организационно-правовой формы, реорганизации
Значительное
9
Переоформление свидетельства об аккредитации профессиональной организации бухгалтеров при изменении юридического адреса
Значительное

1. Жария мүдделі ұйымдар (қаржы ұйымдарын қоспағанда) бойынша
1
Дәйекті, бұрмаланбаған қаржылық есептiлiктi ұсыну, бухгалтерлiк есепте көрсетiлуге жататын деректердi жасырмау, сол сияқты бухгалтерлiк құжаттаманы жоймау
Өрескел
2
Қаржылық есептілікті және (немесе) аудиторлық есепті белгіленген мерзімді бұзбай ұсыну не оны құрылтай құжаттарына сәйкес ұйымдардың құрылтайшыларына (қатысушыларына), тіркелген жері бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік бақылау органдарына дәлелді себеппен және қаржылық есептілік депозитарийіне ұсынбау
Өрескел
3
Жария мүдделі ұйымдардың бас бухгалтерінде кәсіби бухгалтер сертификатының болуы, біліктілікті арттырудан және кәсіби ұйымдарға мүшелікке өту
Өрескел
4
Жария мүдделі ұйым кәсіби бухгалтер болып табылатын бас бухгалтерінің қаржылық есептілікке қол қоюы
Өрескел
5
Коммерциялық құпияны құрайтын бухгалтерлік ақпаратты оған рұқсаты бар тұлғалардың жария етпеуі
Өрескел
6
Бухгалтерлiк есептi жүргiзудi және қаржылық есептiлiктi жасауды шарт негiзiнде бухгалтерлiк немесе аудиторлық ұйымға немесе кәсiби бухгалтерге бермеуі
Елеулі
2. Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымдары бойынша
1
Бухгалтерлердің кәсіби ұйымы аккредиттелген кезден бастап бір ай ішінде Консультативтік органның құрамына бухгалтерлік және (немесе) аудиторлық қызмет саласында кемінде жеті жыл жұмыс тәжірибесін, Assocіatіon of Chartered Certіfіed Accountants (ACCA) (Зэ Исоушиэйшн оф Чартерд Сертифаид Экаунтэнтс) (ЭЙСИСИЭЙ), не Certіfіed Publіc Accountant (CPA) (Сертифаид Паблик Экаунтэнт) (СИПИЭЙ) толық біліктілігін, не Dіploma іn the Іnternatіonal Fіnancіal Reportіng (DіpІFR ACCA) (Диплоумэ ин зэ Интернашнэл Файнаншл Рипортин) (ДИайпиАЙЭФАР ЭЙСИСИЭЙ) дипломының, не "аудитор" біліктілігін беру туралы біліктілік куәлігінің, не кәсіби бухгалтер сертификатының, экономика, қаржы, бухгалтерлік есеп, аудит саласындағы (ғылыми) дәрежесінің бар екенін растай отырып бір өкілді ұсыну
Болмашы
2
Өз қызметін Кәсіби бухгалтерлердің әдеп кодексіне сәйкес жүзеге асыру
Елеулі
3
Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген бір немесе бірнеше ұйымдармен өзара іс-қимыл туралы келісім жасасу
Елеулі
4
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымына кірген (шыққан) бухгалтерлердің, кәсіби бухгалтерлердің және бухгалтерлік ұйымдардың саны туралы есепті уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде ұсыну
Өрескел
5
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымы мүшелерінің біліктілігін арттыру туралы есепті уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде ұсыну
Өрескел
6
Бухгалтерлік есеп пен есептілік саласында халықаралық ұйымдармен ынтамақтастық туралы есепті уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде ұсыну
Өрескел
7
Бухгалтерлердің аккредиттелген кәсіби ұйымының жұмыс органдары құрылымының өзгеруі туралы есепті уәкілетті органға есепті жылдан кейінгі жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде ұсыну
Өрескел
8
Атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген, қайта ұйымдастырылған жағдайда аккредиттеу рәсімінен өту
Елеулі
9
Заңды мекенжайы өзгерген жағдайда бухгалтерлердің кәсіби ұйымының аккредиттелгені туралы куәлікті қайта ресімдеу
Елеулі

3. По аккредитованным организациям по профессиональной сертификации бухгалтеров
1
Наличие обновленных экзаменационных модулей по дисциплинам "Финансовый учет и отчетность по международным стандартам финансовой отчетности", "Управленческий учет", "Финансы и финансовый менеджмент", "Налоги", "Право (гражданское право, банковское дело, страховое и социальное законодательство)", "Этика" и представление их в уполномоченный орган в течение девяноста календарных дней со дня введения в действие изменений в международный стандарт финансовой отчетности и законодательство Республики Казахстан
Значительное
2
Разработка, издание и распространение материалов по программам сертификации кандидатов в профессиональные бухгалтеры, организация экзаменационного процесса
Значительное
3
Допуск кандидата в профессиональные бухгалтеры на сертификацию, за исключением лица, имеющего квалификационное свидетельство о присвоении квалификации "аудитор", выданное Квалификационной комиссией по аттестации кандидатов в аудиторы, при наличии следующих документов:

3. Бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйымдар бойынша
1
"Қаржылық есеп және халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша есептілік", "Басқарушылық есеп", "Қаржы және қаржы менеджменті", "Салықтар", "Құқық (азаматтық құқық, банк ісі, сақтандыру және әлеуметтік заңнамасы)", "Этика" пәндері бойынша жаңартылған емтихан модульдерінің болуы және оларды халықаралық қаржылық есептілік стандартына және Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер қолданысқа енгізілген күннен бастап тоқсан күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға ұсыну
Елеулі
2
Кәсіби бухгалтерлерге кандидаттарды сертификаттау бағдарламалары бойынша материалдарды әзірлеу, басып шығару және тарату, емтихан процесін ұйымдастыру
Елеулі
3
Кәсіби бухгалтерлікке кандидат сертификаттаудан қабылдау үшін аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссиясы берген "аудитор" біліктілігін беру туралы біліктілік куәлігі бар тұлғаны қоспағанда мынадай құжаттарды:

1) заявление с указанием названия дисциплины (дисциплин);
2) копия документа, удостоверяющего личность;
3) нотариально заверенная копия документа, подтверждающая высшее образование;
4) заверенная нотариально или кадровой службой, или работодателем копии документов, подтверждающих стаж работы не менее последних трех лет в области бухгалтерской, экономической, финансовой, аудиторской, контрольно-ревизионной, учетно-аналитической работы или в области научно-преподавательской деятельности по бухгалтерскому учету и аудиту в учебных заведениях высшего, послесреднего, технического и профессионального образования;
5) нотариально заверенная копия документа, подтверждающая сдачу квалификационного экзамена на адвоката или нотариуса, либо судью (при его наличии);
6) копии соответствующих международных сертификатов (при их наличии);
7) письменное уведомление или иной документ о сдаче отдельных экзаменов (при его наличии).
Значительное
4
Проведение экзаменов по профессиональной сертификации бухгалтеров совместно с профессиональной организацией, с которой заключено соглашение о взаимодействии
Значительное
5
Представление в уполномоченный орган отчета о признанных и выданных сертификатах аккредитованной организацией по профессиональной сертификации бухгалтеров в течение 3 (трех) месяцев с даты проведения экзаменов, признанных и выданных сертификатов, а также с даты внесения изменений в экзаменационные модули
Грубое
6
Представление в уполномоченный орган отчета о проведенных экзаменах по дисциплинам и об изменении экзаменационных модулей в течение 3 (трех) месяцев с даты проведения экзаменов, признанных и выданных сертификатов, а также с даты внесения изменений в экзаменационные модули
Грубое
7
Прохождение процедуры аккредитации при изменении наименования, организационно-правовой формы, реорганизации
Значительное
8
Переоформление свидетельства об аккредитации организацией по профессиональной сертификации бухгалтеров при изменении юридического адреса
Значительное
9
При проведении экзамена в режиме онлайн комиссия имеет свой дистанционный веб-портал, а также свою программу (платформу), обеспечивающую непрерывный и качественный порядок проведения экзамена в режиме онлайн и обеспечивающую доступ к нему независимых наблюдателей
Значительное
10
Экзаменационный билет с правильными ответами прошлых экзаменов публикуются на интернет-ресурсе профессиональной организации, с которой заключено соглашение о взаимодействии
Значительное
Приложение 2
к совместному приказу
исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 ноября 2025 года № 120
и Министр финансов
Республики Казахстан
от 6 ноября 2025 года № 676
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска в области бухгалтерского
учета и финансовой отчетности
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям
__________________________________________________________
в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности
__________________________________________________________
в соответствии со статьей 138
__________________________________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении
__________________________________________________________
организаций публичного интереса
__________________________________________________________
наименование однородной группы
__________________________________________________________
(за исключением финансовых организаций)
__________________________________________________________
субъектов (объектов)контроля
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия/ значения, xi
условие1/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1
Представление финансовой отчетности с нарушением установленного срока либо непредставление без уважительной причины учредителям (участникам) организаций в соответствии с учредительными документами, уполномоченному органу в области государственной статистики по месту регистрации, органам государственного контроля и в депозитарий финансовой отчетности
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
100
1 факт
100 %
2
Назначение на должность главного бухгалтера организаций публичного интереса лица, не имеющего сертификат профессионального бухгалтера
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
Включение в полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
1 факт
100 %
3
Подписание финансовой отчетности главным бухгалтером организации публичного интереса, не являющимся профессиональным бухгалтером
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
Включение в полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
1 факт
100 %
4
Наличие оценки меньше, чем "4" по результатам проведенного внешнего контроля качества по аудиторскому отчету аудиторской организаций
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
Включение в полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
1 факт
100 %
5
Наличие аудиторского заключения в которых выражено отрицательное мнение или отказ от выражения мнения
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
Включение в полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
1 факт
100 %
6
Субъекты предпринимательства, у которых наблюдается отрицательный (убыточный) финансовый результат
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
Включение в полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
1 факт
100 %
7
Субъекты предпринимательства, у которых по данным финансовой отчетности за отчетный период зафиксировано снижение совокупного годового дохода на 50 и более процентов по сравнению с предыдущим отчетным периодом
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
Включение в полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
1 факт
100 %
8
Субъекты предпринимательства, у которых по данным бухгалтерской (финансовой) отчетности зафиксировано увеличение кредиторской задолженности на 50 и более процентов по сравнению с предыдущим отчетным периодом
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля
Включение в полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
1 факт
100 %
Приложение 3
к совместному приказу
исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 ноября 2025 года № 120
и Министр финансов
Республики Казахстан
от 6 ноября 2025 года № 676
Приложение 2
к совместному приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 апреля 2021 года № 298
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 21 апреля 2021 года № 45
Проверочный лист
_________________________________________________________________
в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности
_________________________________________________________________
в соответствии со статьей 138
_________________________________________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении
_________________________________________________________________
организаций публичного интереса
_________________________________________________________________
наименование однородной группы
_________________________________________________________________
(за исключением финансовых организаций)
____________________________ _____________________________________
субъектов (объектов) контроля Государственный орган, назначивший
проверку/профилактического контроля с посещением субъекта (объекта)
контроля _________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля __________________________________ дата №
__________________________________________________________________
Наименование субъекта (объекта) контроля ____________________________
__________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля ___________________________________
Адрес места нахождения ____________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Представление достоверной, не искаженной финансовой отчетности, не сокрытие данных, подлежащих отражению в бухгалтерском учете, а равно не уничтожение бухгалтерской документации
2
Представление финансовой отчетности и (или) аудиторского отчета без нарушения установленного срока либо непредставление ее с уважительной причиной учредителям (участникам) организаций в соответствии с учредительными документами, уполномоченному органу в области государственной статистики по месту регистрации, органам государственного контроля и в депозитарий финансовой отчетности
3
Наличие у главного бухгалтера организаций публичного интереса сертификата профессионального бухгалтера, прохождение повышения квалификации и членства в профессиональной организаций
4
Подписание финансовой отчетности главным бухгалтером организации публичного интереса, являющимся профессиональным бухгалтером
5
Неразглашение бухгалтерской информации, составляющей коммерческую тайну, лицами, имеющими доступ к ней
Должностное (ые) лицо (а)
_______________________________ _____________
должность подпись
______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
__________________________ ____________________
должность подпись
______________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4
к совместному приказу
исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 7 ноября 2025 года № 120
и Министр финансов
Республики Казахстан
от 6 ноября 2025 года № 676
Приложение 5
к совместному приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 апреля 2021 года № 298
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 21 апреля 2021 года № 45
Проверочный лист
__________________________________________________________________
в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности
__________________________________________________________________
в соответствии со статьей 138
__________________________________________________________________
Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении
__________________________________________________________________
организаций публичного интереса ____________________________________
наименование однородной группы ____________________________________
(за исключением финансовых организаций) ____________________________
__________________________________________________________________
субъектов (объектов) контроля Государственный орган, назначивший проверку
/профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля __________________________________________ дата №
__________________________________________________________________
Наименование субъекта (объекта) контроля ____________________________
__________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля ___________________________________
Адрес места нахождения ____________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие обновленных экзаменационных модулей по дисциплинам "Финансовый учет и отчетность по международным стандартам финансовой отчетности", "Управленческий учет", "Финансы и финансовый менеджмент", "Налоги", "Право (гражданское право, банковское дело, страховое и социальное законодательство)", "Этика" и представление их в уполномоченный орган в течение 90 (девяноста) календарных дней со дня введения в действие изменений в международный стандарт финансовой отчетности и законодательство Республики Казахстан
2
Разработка, издание и распространение материалов по программам сертификации кандидатов в профессиональные бухгалтеры, организация экзаменационного процесса
3
Допуск кандидата в профессиональные бухгалтеры на сертификацию, за исключением лица, имеющего квалификационное свидетельство о присвоении квалификации "аудитор", выданное Квалификационной комиссией по аттестации кандидатов в аудиторы, при наличии следующих документов:

1) пәннің (пәндердің) атауы көрсетілген өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) жоғары білімін растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
4) бухгалтерлік, экономикалық, қаржылық, аудиторлық, бақылау-тексеру, есепке алу-талдау салаларында немесе жоғары, орта білімнен кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беретін оқу орындарындағы бухгалтерлік есеп және аудит жөніндегі ғылыми-оқытушылық жұмыс саласында кемінде соңғы үш жыл жұмыс өтілін растайтын құжаттардың нотариат немесе кадр қызметі немесе жұмыс беруші куәландырған көшірмелері;
5) адвокаттың немесе нотариустың не соттың (бар болса) біліктілік емтиханын тапсырғанын растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
6) тиісті халықаралық сертификаттардың көшірмелері (болған жағдайда);
7) жазбаша хабарлама немесе жекелеген емтихандарды тапсырғаны туралы өзге де құжат (бар болса).
Елеулі
4
Өзара іс-қимыл туралы келісім жасалған кәсіби ұйыммен бірлесіп бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау бойынша емтихандар өткізу
Елеулі
5
Уәкілетті органға бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйым таныған және берген сертификаттары туралы есепті емтихандар өткізу, танылған және берілген сертификаттар күнінен бастап, сондай-ақ емтихан модульдеріне өзгерістер енгізілген күннен бастап 3 (үш) ай ішінде ұсыну
Өрескел
6
Емтихандар өткізу, танылған және берілген сертификаттар күнінен бастап, сондай-ақ емтихан модульдеріне өзгерістер енгізілген күннен бастап 3 (үш) ай ішінде пәндер бойынша өткізілген емтихандар туралы және емтихан модульдерінің өзгеруі туралы есепті уәкілетті органға ұсыну
Өрескел
7
Атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген, қайта ұйымдастырылған жағдайда аккредиттеу рәсімінен өту
Елеулі
8
Заңды мекенжайы өзгерген жағдайда бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымның аккредиттелгені туралы куәлікті қайта ресімдеу
Елеулі
9
Емтихан онлайн режимінде өткізілген жағдайда комиссияның өзінің қашықтықтан веб-порталы, сондай-ақ онлайн режимінде емтихан өткізудің үздіксіз және сапалы тәртібін қамтамасыз ететін және оған тәуелсіз бақылаушылардың қол жеткізуін қамтамасыз ететін өз бағдарламасы (платформасы) болады.
Елеулі
10
Өткен емтихандардың дұрыс жауаптары бар емтихан билеті өзара іс-қимыл туралы келісім жасалған кәсіби ұйымның интернет-ресурсында жарияланады.
Елеулі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 7 қарашадағы
№ 120 мен
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі 2025 жылғы
6 қарашадағы № 676
Бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Бухгалтерлік есеп және
қаржылық
есептілік саласындағы тәуекел
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
3-қосымша
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
___________________бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы
____________________Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің
138-бабына сәйкес_________________________________________________________
жария мүдделі ұйымдарға (қаржы ұйымдарын
қоспағанда)___________________________________________________қатысты
бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыз-дылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
1
2
3
4
5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1
Қаржылық есептілікті белгіленген мерзімді бұза отырып, ұсыну не оны құрылтай құжаттарына сәйкес ұйымдардың құрылтайшыларына (қатысушыларына), тіркелген жері бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік бақылау органдарына дәлелді себеппен және қаржылық есептілік депозитарийіне көрiнеу анық емес қаржылық есептiлiктi ұсыну
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
100
1 факт
100%
2
Жария мүдделі ұйымдардың бас бухгалтерi лауазымына кәсiби бухгалтер сертификаты жоқ адамды тағайындау
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилакти-калық бақылау жүргізудің жартыжыл-дық тізіміне енгізу
1 факт
100%
3
Қаржылық есептілікке жария мүдделі ұйымның кәсіби бухгалтер болып табылмайтын бас бухгалтерінің қол қоюы
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилакти-калық бақылау жүргізудің жартыжыл-дық тізіміне енгізу
1 факт
100%
4
Аудиторлық ұйымның аудиторлық есебіне сапаға жүргізілген сыртқы бақылаудың нәтижелері бойынша "4" төмен бағаның болуы
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилакти-калық бақылау жүргізудің жартыжыл-дық тізіміне енгізу
1 факт
100%
5
Теріс пікір білдірілген немесе пікір білдіруден бас тарта отырып берілген аудиторлық қорытындының болуы
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилакти-калық бақылау жүргізудің жартыжыл-дық тізіміне енгізу
1 факт
100%
6
Қаржылық нәтижесі теріс (залалды) болып отырған кәсіпкерлік субъектілері
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилакти-калық бақылау жүргізудің жартыжыл-дық тізіміне енгізу
1 факт
100%
7
Есепті кезең бойынша қаржылық есептілік деректері негізінде алдыңғы есепті кезеңмен салыстырғанда жиынтық жылдық табысы 50 және одан да көп пайызға төмендеген кәсіпкерлік субъектілері
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилакти-калық бақылау жүргізудің жартыжыл-дық тізіміне енгізу
1 факт
100%
8
Есепті кезең бойынша бухгалтерлік (қаржылық) есептілік деректері негізінде алдыңғы есепті кезеңмен салыстырғанда кредиторлық берешегі 50 және одан да көп пайызға артқан кәсіпкерлік субъектілері
Бақылау субъектісі (объектісі) ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, профилакти-калық бақылау жүргізудің жартыжыл-дық тізіміне енгізу
1 факт
100%
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 7 қарашадағы
№ 120 мен
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 6 қарашадағы № 676
Бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 2 сәуірдегі № 298 және
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрінің
2021 жылғы 21 сәуірдегі
№ 45 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Тексеру парағы
_______________________ бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік
саласындағы ________________________________________________Қазақстан
Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес ____________ жария
мүдделі ұйымдарға (қаржы ұйымдарын қоспағанда)
_________________________________________________________
___________________________________________________________________
Қатысты бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
____________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылау тағайындау туралы акті
_________________________________________________________ күні №
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі) бизнес-
сәйкестендіру нөмірі __________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Дәйекті, бұрмаланбаған қаржылық есептiлiктi ұсыну, бухгалтерлiк есепте көрсетiлуге жататын деректердi жасырмау, сол сияқты бухгалтерлiк құжаттаманы жоймау
2
Қаржылық есептілікті және (немесе) аудиторлық есепті белгіленген мерзімді бұзбай ұсыну не оны құрылтай құжаттарына сәйкес ұйымдардың құрылтайшыларына (қатысушыларына), тіркелген жері бойынша мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға, мемлекеттік бақылау органдарына дәлелді себеппен және қаржылық есептілік депозитарийіне ұсынбау
3
Жария мүдделі ұйымдардың бас бухгалтерінде кәсіби бухгалтер сертификатының болуы, біліктілікті арттырудан және кәсіби ұйымдарға мүшелікке өту
4
Жария мүдделі ұйым кәсіби бухгалтер болып табылатын бас бухгалтерінің қаржылық есептілікке қол қоюы
5
Коммерциялық құпияны құрайтын бухгалтерлік ақпаратты оған рұқсаты бар тұлғалардың жария етпеуі
Лауазымды адам (-дар) ___________________________________ ____________
лауазымы                   қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы____________________________ ____________
лауазымы                   қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 7 қарашадағы № 120 мен
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 6 қарашадағы № 676
Бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 2 сәуірдегі № 298 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 21 сәуірдегі
№ 45 бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Тексеру парағы
_______________________ бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік
саласындағы ________________________________________________Қазақстан
Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес ____________ жария
мүдделі ұйымдарға (қаржы ұйымдарын қоспағанда)
_____________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Қатысты бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы
Тексеруді/ бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
____________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау
тағайындау туралы акті
___________________________________________________________ күні №
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі) бизнес-
сәйкестендіру нөмірі __________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ____________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
"Қаржылық есеп және халықаралық қаржылық есептілік стандарттары бойынша есептілік", "Басқарушылық есеп", "Қаржы және қаржы менеджменті", "Салықтар", "Құқық (азаматтық құқық, банк ісі, сақтандыру және әлеуметтік заңнамасы)", "Этика" пәндері бойынша жаңартылған емтихан модульдерінің болуы және оларды халықаралық қаржылық есептілік стандартына және Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер қолданысқа енгізілген күннен бастап тоқсан күнтізбелік күн ішінде уәкілетті органға ұсыну
2
Кәсіби бухгалтерлерге кандидаттарды сертификаттау бағдарламалары бойынша материалдарды әзірлеу, басып шығару және тарату, емтихан процесін ұйымдастыру
3
Кәсіби бухгалтерлікке кандидат сертификаттаудан қабылдау үшін аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссиясы берген "аудитор" біліктілігін беру туралы біліктілік куәлігі бар тұлғаны қоспағанда мынадай құжаттарды:

1) заявление с указанием названия дисциплины (дисциплин);
2) копия документа, удостоверяющего личность;
3) нотариально заверенная копия документа, подтверждающая высшее образование;
4) заверенные нотариально или кадровой службой, или работодателем копии документов, подтверждающих стаж работы не менее последних 3 (трех) лет в области бухгалтерской, экономической, финансовой, аудиторской, контрольно-ревизионной, учетно-аналитической работы или в области научно-преподавательской деятельности по бухгалтерскому учету и аудиту в учебных заведениях высшего, послесреднего, технического и профессионального образования;
5) нотариально заверенная копия документа, подтверждающая сдачу квалификационного экзамена на адвоката или нотариуса, либо судью (при его наличии);
6) копии соответствующих международных сертификатов (при их наличии);
7) письменное уведомление или иной документ о сдаче отдельных экзаменов (при наличии).
4
Проведение экзаменов по профессиональной сертификации бухгалтеров совместно с профессиональной организацией, с которой заключено соглашение о взаимодействии
5
Представление в уполномоченный орган отчета о признанных и выданных сертификатах аккредитованной организацией по профессиональной сертификации бухгалтеров в течение 3 (трех) месяцев с даты проведения экзаменов, признанных и выданных сертификатов, а также с даты внесения изменений в экзаменационные модули
6
Представление в уполномоченный орган отчета о проведенных экзаменах по дисциплинам и об изменении экзаменационных модулей в течение 3 (трех) месяцев с даты проведения экзаменов, признанных и выданных сертификатов, а также с даты внесения изменений в экзаменационные модули
7
Прохождение процедуры аккредитации при изменении наименования, организационно-правовой формы, реорганизации
8
Переоформление свидетельства об аккредитации организацией по профессиональной сертификации бухгалтеров при изменении юридического адреса
9
При проведении экзамена в режиме онлайн комиссия имеет свой дистанционный веб-портал, а также свою программу (платформу), обеспечивающую непрерывный и качественный порядок проведения экзамена в режиме онлайн и обеспечивающую доступ к нему независимых наблюдателей.
10
Экзаменационный билет с правильными ответами прошлых экзаменов публикуются на интернет-ресурсе профессиональной организации, с которой заключено соглашение о взаимодействии.
Должностное (ые) лицо (а)
_______________________________ _____________
должность подпись
____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
_______________________________ _____________
должность подпись
____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)

1) пәннің (пәндердің) атауы көрсетілген өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) жоғары білімін растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
4) бухгалтерлік, экономикалық, қаржылық, аудиторлық, бақылау-тексеру, есепке алу-талдау салаларында немесе жоғары, орта білімнен кейінгі, техникалық және кәсіптік білім беретін оқу орындарындағы бухгалтерлік есеп және аудит жөніндегі ғылыми-оқытушылық жұмыс саласында кемінде соңғы 3 (үш) жыл жұмыс өтілін растайтын құжаттардың нотариат немесе кадр қызметі немесе жұмыс беруші куәландырған көшірмелері;
5) адвокаттың немесе нотариустың не соттың (бар болса) біліктілік емтиханын тапсырғанын растайтын құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесі;
6) тиісті халықаралық сертификаттардың көшірмелері (болған жағдайда);
7) жазбаша хабарлама немесе жекелеген емтихандарды тапсырғаны туралы өзге де құжат (бар болса).
4
Өзара іс-қимыл туралы келісім жасалған кәсіби ұйыммен бірлесіп бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау бойынша емтихандар өткізу
5
Уәкілетті органға бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі аккредиттелген ұйым таныған және берген сертификаттары туралы есепті емтихандар өткізу, танылған және берілген сертификаттар күнінен бастап, сондай-ақ емтихан модульдеріне өзгерістер енгізілген күннен бастап 3 (үш) ай ішінде ұсыну
6
Емтихандар өткізу, танылған және берілген сертификаттар күнінен бастап, сондай-ақ емтихан модульдеріне өзгерістер енгізілген күннен бастап 3 (үш) ай ішінде пәндер бойынша өткізілген емтихандар туралы және емтихан модульдерінің өзгеруі туралы есепті уәкілетті органға ұсыну
7
Атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген, қайта ұйымдастырылған жағдайда аккредиттеу рәсімінен өту
8
Заңды мекенжайы өзгерген жағдайда бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйымның аккредиттелгені туралы куәлікті қайта ресімдеу
9
Емтихан онлайн режимінде өткізілген жағдайда комиссияның өзінің қашықтықтан веб-порталы, сондай-ақ онлайн режимінде емтихан өткізудің үздіксіз және сапалы тәртібін қамтамасыз ететін және оған тәуелсіз бақылаушылардың қол жеткізуін қамтамасыз ететін өз бағдарламасы (платформасы) болады
10
Өткен емтихандардың дұрыс жауаптары бар емтихан билеті өзара іс-қимыл туралы келісім жасалған кәсіби ұйымның интернет-ресурсында жарияланады
Лауазымды адам (-дар) ___________________________________ ____________
лауазымы                   қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы____________________________ ____________
лауазымы                   қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)