Об утверждении формы и Правил представления талона о прохождении государственного контроля (либо копии талона о прохождении государственного контроля), выдаваемого территориальными подразделениями (структурными подразделениями) Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 ноября 2025 года № 681 и Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 10 ноября 2025 года № 102нқа/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 ноября 2025 года № 37374
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с частью четвертым подпунктом 2) пункта 2 статьи 516 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) форму талона о прохождении государственного контроля, (либо копии талона о прохождении государственного контроля), выдаваемого территориальными подразделениями (структурными подразделениями) Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) Правила представления талона о прохождении государственного контроля, (либо копии талона о прохождении государственного контроля), выдаваемого территориальными подразделениями (структурными подразделениями) Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
2. Признать утратившим силу:
1) совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 января 2018 года № 85 и Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 6 февраля 2018 года № 5 нс "Об утверждении формы и Правил представления талона о прохождении государственного контроля, выдаваемого структурными подразделениями территориального подразделения Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16413);
2) совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 13 мая 2021 года № 450 и Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 17 мая 2021 года № 55/қе "О внесении изменений в совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 января 2018 года № 85 и Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 6 февраля 2018 года № 5 нс "Об утверждении формы и Правил представления талона о прохождении государственного контроля, выдаваемого территориальными подразделениями Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22773).

Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшелері (құрылымдық бөлімшелері) беретін мемлекеттік бақылаудан өткені туралы талонның (не мемлекеттік бақылаудан өткені туралы талон көшірмесінің) нысанын және ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 7 қарашадағы № 681 және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2025 жылғы 10 қарашадағы № 102нқа/қе бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 11 қарашада № 37374 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 516-бабы 2-тармағы 2) тармақшасының төртінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшелері (құрылымдық бөлімшелері) беретін мемлекеттік бақылаудан өткені туралы талонның (не мемлекеттік бақылаудан өткені туралы талон көшірмесінің) нысаны;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшелері (құрылымдық бөлімшелері) беретін мемлекеттік бақылаудан өткені туралы талонды (не мемлекеттік бақылаудан өткені туралы талон көшірмесін) ұсыну қағидалары бекітілсін.
2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 30 қаңтардағы № 85 және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2018 жылғы 6 ақпандағы № 5 нс бірлескен бұйрығы "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінің аумақтық бөлімшелері құрылымдық бөлімшелері беретін мемлекеттік бақылаудан өткені туралы талонның нысанын және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16413 болып тіркелген);
2) ""Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінің аумақтық бөлімшелері құрылымдық бөлімшелері беретін мемлекеттік бақылаудан өткені туралы талонның нысанын және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 30 қаңтардағы № 85 және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2018 жылғы 6 ақпандағы № 5 нс бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 13 мамырдағы № 450 және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2021 жылғы 17 мамырдағы № 55/қе бірлескен бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22773 болып тіркелген) күшін жойылды деп танылсын.

3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти рабочих дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
__________ Е. Сагимбаев
Министр финансов
Республики Казахстан
__________ М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 10 ноября 2025 года
№ 102нқа/қе
и Министр финансов
Республики Казахстан
от 7 ноября 2025 года № 681
Талон о прохождении государственного контроля
(либо копии талона о прохождении государственного контроля), выдаваемого
территориальными подразделениями (структурными подразделениями)
Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Дата пересечения Государственной границы Республики Казахстан
"___" _______20___года
Место штампа подразделения пограничного контроля
Наименование пункта пропуска
___________________________
Номер государственного регистрационного номерного знака транспортного средства и номерного знака прицепа
отрывная часть
Дата пересечения Государственной границы Республики Казахстан
"___" _________20___года
Направление
Въезд в Республику Казахстан
Выезд из Республику Казахстан
Вид автомобильного транспортного средства (укажите в соответствующей ячейке)
Грузовой
Автобус
Легковой
Грузопассажирский
Пеший
Количество следующих в транспортном средстве лиц
Характер перевозимого груза
Порожний
Принадлежность автомобильного транспортного средства
Номер государственного регистрационного номерного знака транспортного средства
Номер государственного регистрационного номерного знака прицепа транспортного средства
Пограничный контроль
Паспортный контроль
штамп
______________
(подпись)
Досмотр АТС
штамп
______________
(подпись)
Государственный контроль
Санитарно-эпидемиологический контроль
штамп
______________
(подпись)
Ветеринарный контроль
штамп
______________
(подпись)
Контроль за перемещением
специфических товаров
штамп
______________
(подпись)
Фитосанитарный контроль
штамп
______________
(подпись)
Транспортный контроль
штамп
______________
(подпись)
Досмотр АТС
штамп
______________
(подпись)
Примечание:
при расположении пункта пропуска на Государственной границе Республики Казахстан с государствами-членами Евразийского экономического союза перечень контролирующих органов в талоне о прохождении государственного контроля изменяется.
Расшифровка аббревиатуры:
АТС – автотранспортное средство.
Приложение 2
к совместному приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 10 ноября 2025 года
№ 102нқа/қе
и Министр финансов
Республики Казахстан
от 7 ноября 2025 года № 681
Правила представления талона о прохождении государственного контроля
(либо копии талона о прохождении государственного контроля),
выдаваемого территориальными подразделениями (структурными подразделениями)
Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан

3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитетінің Төрағасы
__________Е. Сагимбаев
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
__________М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2025 жылғы 10 қарашадағы
№ 102нқа/қе мен
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі 2025 жылғы
7 қарашадағы № 681
Бірлескен бұйрығына
1 қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық (құрылымдық) бөлімшелері беретін мемлекеттік бақылаудан өту туралы талон (не мемлекеттік бақылаудан өту туралы талонның көшірмесі)
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өту күні
20__жылғы "___" ______
Шекаралық бақылау бөлімшесінің мөртаңба орыны
Өткізу пунктінің атауы
___________________________
Көлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірі және тіркеменің нөмірі
Жыртпалы бөлігі
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өту күні
20___жылғы "___" ________
Бағыты
Қазақстан Республикасына кіру
Қазақстан Республикасынан шығу
Автомобиль көлік құралының түрі (тиісті ұяшыққа белгі қойыңыз):
Жүк көлігі
Автобус
Жеңіл автомобиль
Жүк жолаушылар
Жаяу
Көлік құралында келе жатқан адамдардың саны
Тасымалданатын жүктің сипаты
Бос
Автомобиль көлік құралының меншік иесі
Көлік құралының мемлекеттік тіркеу нөмірі
Көлік құралы тіркемесінің мемлекеттік тіркеу нөмірі
Шекаралық бақылау
Паспорттық бақылау
мөртаңба
______________
(қолы)
АКҚ жете тексеру
мөртаңба
______________
(қолы)
Мемлекеттік бақылау
Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау
мөртаңба
______________
(қолы)
Ветеринариялық
бақылау
мөртаңба
______________
(қолы)
Өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың өткізілуін бақылау
мөртаңба
______________
(қолы)
Фитосанитариялық бақылау
мөртаңба
______________
(қолы)
Көліктік бақылау
мөртаңба
______________
(қолы)
АКҚ жете тексеру
мөртаңба
______________
(қолы)
Ескертпе:
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасындағы өткізу пунктіне өткен кезде мемлекеттік бақылаудан өту туралы талондағы бақылаушы органдардың тізбесі өзгертіледі.
Аббревиатураларды ашып жазу:
АКҚ – автокөлік құралы.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2025 жылғы 10 қарашадағы
№ 102нқа/қе мен
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 7 қарашадағы № 681
Бірлескен бұйрығына
2 қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшелері (құрылымдық бөлімшелері) беретін мемлекеттік бақылаудан өткені туралы талонның (не мемлекеттік бақылаудан өткені туралы талон көшірмесінің) нысанын және ұсыну қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления талона о прохождении государственного контроля (либо копии талона о прохождении государственного контроля), выдаваемого территориальными подразделениями (структурными подразделениями) Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 516 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок представления талона о прохождении государственного контроля, (либо копии талона о прохождении государственного контроля), выдаваемого территориальными подразделениями (структурными подразделениями) Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – подразделения пограничного контроля).
2. Дата пересечения Государственной границы Республики Казахстан определяется на основании талона о прохождении государственного контроля (либо копии талона о прохождении государственного контроля), выдаваемого территориальными подразделениями (структурными подразделениями) Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу.
Датой совершения облагаемого импорта является дата принятия налогоплательщиком на учет импортированных товаров, при перевозке товаров в международном автомобильном сообщении – дата пересечения Государственной границы Республики Казахстан.
3. В настоящих Правилах 2 используются следующие основные понятия:
1) автомобильный перевозчик– физическое или юридическое лицо, владеющее автотранспортными средствами, за исключением легковых, на праве собственности или на других законных основаниях, осуществляющее предпринимательскую деятельность по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почтовых отправлений;
2) грузы и товары, перемещаемые через Государственную границу (далее – грузы и товары) – коммерческие и некоммерческие грузы, товары, предметы, материалы, средства, вещества, ручная кладь (багаж) и транспортные средства, перемещаемые через Государственную границу;
3) пункт пропуска через Государственную границу – территория (акватория) в пределах железнодорожного, автомобильного вокзала или станции, морского или речного порта, международного аэропорта или аэродрома, а также специально выделенный в непосредственной близости от Государственной границы участок местности с соответствующей инфраструктурой, на котором осуществляется пропуск лиц, транспортных средств, грузов и товаров.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшелері (құрылымдық бөлімшелері) беретін мемлекеттік бақылаудан өткені туралы талонның (не мемлекеттік бақылаудан өткені туралы талон көшірмесінің) нысанын және ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 516-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшелері (құрылымдық бөлімшелері) (бұдан әрі – шекаралық бақылау бөлімшелері) беретін мемлекеттік бақылаудан өту туралы талонды (не мемлекеттік бақылаудан өткені туралы талон көшірмесінің) ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өту күні осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшелері (құрылымдық бөлімшелері) беретін мемлекеттік бақылаудан өту туралы талонның (не мемлекеттік бақылаудан өткені туралы талон көшірмесінің) негізінде айқындалады.
Салық салынатын импортты жасау күні салық төлеушінің импортталған тауарларды есепке алған күні, ал тауарларды халықаралық автомобиль қатынасында тасымалдау кезінде – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өту күні болып табылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) автомобиль тасымалдаушы – жолаушыларды, багажды, жүктерді және пошта жөнелтілімдерін тасымалдау жөніндегі кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын, меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздердегі жеңіл автокөлік құралдарын қоспағанда, автокөлік құралдарына иелік ететін жеке немесе заңды тұлға;
2) Мемлекеттік шекара арқылы өткізілетін жүктер мен тауарлар (бұдан әрі – жүктер мен тауарлар) – Мемлекеттік шекара арқылы өткізілетін коммерциялық және коммерциялық емес жүктер, тауарлар, заттар, материалдар, құралдар, заттар, қол жүгi (багаж) және көлiк құралдары;
3) Мемлекеттік шекара арқылы өткізу пункті – теміржол, автомобиль вокзалы немесе станциясы, теңіз немесе өзен порты, халықаралық әуежай немесе аэродром шегіндегі, сондай-ақ Мемлекеттік шекараға тікелей жақын жерде адамдарды, көлік құралдарын, жүктер мен тауарларды өткізу жүзеге асырылатын, тиісті инфрақұрылымы бар арнайы бөлінген аумақ (акватория).

Глава 2. Порядок представления талона о прохождении государственного контроля
(либо копии талона о прохождении государственного контроля),
выдаваемого территориальными подразделениями (структурными подразделениями)
Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
4. Выдача талона производится подразделением пограничного контроля при въезде на территорию пункта пропуска через Государственную границу Республики Казахстан перевозчика или лица, ответственного за товар, при перевозке товаров в международном автомобильном сообщении.
5. Талон заполняется в одном экземпляре перевозчиком или лицом, ответственным за товар, в автомобильных пунктах пропуска.
6. После заполнения талона перевозчиком или лицом, ответственным за товар, в талоне по итогам прохождения пограничного контроля проставляется штамп подразделения пограничного контроля с указанием наименования автомобильного пункта пропуска и даты пересечения автотранспортного средства Государственной границы Республики Казахстан.
7. При выезде из пункта пропуска отрывная часть талона с разрешительными отметками по результатам проведения пограничного, таможенного, санитарно-карантинного, фитосанитарного контролей, государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, а также контроля за перемещением специфических товаров контролирующими органами, возвращается в подразделение пограничного контроля.
8. Сведения о дате принятия на учет товаров содержатся в информационной системе органов государственных доходов.
В случае если товар принадлежит нескольким налогоплательщикам, перевозчик или лицо, ответственное за товар передает копии талонов всем налогоплательщикам.
9. Обеспечение талонами подразделений пограничного контроля в автомобильных пунктах пропуска осуществляется органами государственных доходов.

2-тарау. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшелері (құрылымдық бөлімшелері) беретін мемлекеттік бақылаудан өту туралы талонды (не мемлекеттік бақылаудан өткені туралы талон көшірмесін) ұсыну тәртібі
4. Халықаралық автомобиль қатынасында тауарды тасымалдаушы немесе тауар үшін жауапты тұлғаға Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасындағы өткізу пунктіне кірген кезде шекаралық бақылау бөлімшесі талон береді.
5. Автомобиль өткізу пунктінде тасымалдаушы немесе тауар үшін жауапты тұлға талонды бір данада толтырады.
6. Тасымалдаушы немесе тауар үшін жауапты тұлға талонды толтырғаннан кейін, шекаралық бақылау нәтижелері бойынша талонда шекаралық бақылау бөлімшесінің мөртаңбасы қойылады, онда автомобиль өткізу пунктінің атауы және көлік құралының Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен күні көрсетіледі.
7. Өткізу пунктінен шыққан кезде талонның жыртпалы бөлігі шекаралық, кедендік, санитариялық-карантиндік, фитосанитариялық бақылаулардың, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалаудың, сондай-ақ бақылаушы органдардың өзіндік ерекшелігі бар тауарлардың өткізілуін бақылаудың нәтижелері бойынша рұқсат белгілерімен бірге шекаралық бақылау бөлімшесіне қайтарылады.
8. Тауарларды есепке алу күні туралы мәліметтер мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесінде қамтылады.
Егер тауар бірнеше салық төлеушіге тиесілі болса, тасымалдаушы немесе тауар үшін жауапты тұлға талонның көшірмелерін барлық салық төлеушіге береді.
9. Автомобиль өткізу пункттеріндегі шекаралық бақылау бөлімшелерін талонмен қамтамасыз етуді мемлекеттік кірістер органдары жүзеге асырады.