О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № ҚР ДСМ-149/2020 "Об утверждении правил организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 ноября 2025 года № 131. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 ноября 2025 года № 37334
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № ҚР ДСМ-149/2020 "Об утверждении правил организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21513) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 88 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:";
правила организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие c 1 января 2026 года.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 3 ноября 2025 года № 131
Правила организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований
Глава 1. Общие положения

"Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қазандағы № ҚР ДСМ-149/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 3 қарашадағы № 131 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 3 қарашада № 37334 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескетрпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қазандағы № ҚР ДСМ-149/2020 "Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21513 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 88-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидалары, осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялануға жатады және 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
2025 жылғы 3 қарашадағы
№ 131 бұйрығына
қосымша
Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдері, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 88 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
2) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
3) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
4) клинический протокол – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
5) дистанционные медицинские услуги – предоставление медицинских услуг в целях диагностики, лечения, медицинской реабилитации и профилактики заболеваний и травм, проведения исследований и оценок посредством цифровых технологий, обеспечивающее дистанционное взаимодействие медицинских работников между собой, с физическими лицами и (или) их законными представителями, идентификацию указанных лиц, а также документирование совершаемых ими действий;
6) медицинская информационная система (далее – МИС) – информационная система, обеспечивающая ведение процессов субъектов здравоохранения в электронном формате;
7) первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП) – место первого доступа к медицинской помощи, ориентированной на нужды населения, включающей профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, оказываемых на уровне человека, семьи и общества;
8) мультидисциплинарная группа (далее – МДГ) – группа различных специалистов, формируемая в зависимости от характера нарушения функций и структур организма пациента, тяжести его клинического состояния;

1. Осы cозылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру қағидалары, байқаудың кезеңділігі мен мерзімдері, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 88-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдері, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) бейінді маман – жоғары медициналық білімі денсаулық сақтау саласында сертификаты бар медицина қызметкері;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) динамикалық байқау – пациенттің денсаулық жағдайын жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқау нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
4) клиникалық хаттама – пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезіндегі профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар;
5) қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтер – аурулар мен жарақаттардың диагностикасы, оларды емдеу, медициналық оңалту және олардың профилактикасы медицина қызметкерлерінің өзара, жеке тұлғалармен және (немесе) олардың заңды өкілдерімен қашықтықтан өзара іс-қимыл жасауын, көрсетілген адамдарды сәйкестендіруді, сондай-ақ олар жасайтын әрекеттерді құжаттауды қамтамасыз ететін цифрлық технологиялар арқылы зерттеулер мен бағалауды жүргізу мақсатында медициналық көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
6) медициналық ақпараттық жүйе (бұдан әрі – МАЖ) – денсаулық сақтау субъектілерінің процестерін электрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
7) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) – адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін аурулар мен жай-күйлердің профилактикасын, диагностикасын, оларды емдеуді қамтитын, халықтың мұқтажына бағдарланған медициналық көмекке алғашқы қол жеткізу орны;
8) мультипәндік топ (бұдан әрі – МПТ) – пациент организмінің функциялары мен құрылымдарының бұзылу сипатына, оның клиникалық жай-күйінің ауырлығына байланысты қалыптастырылатын әртүрлі мамандар тобы;

9) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования;
10) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств;
11) субъект цифрового здравоохранения – физические и юридические лица, государственные органы, осуществляющие деятельность или вступающие в общественные отношения в области цифрового здравоохранения;
12) электронная медицинская запись (далее – запись) – набор структурированных персональных медицинских данных, относящихся к конкретному случаю оказания медицинской помощи.
3. Динамическое наблюдение лиц с хроническими заболеваниями осуществляется в целях предупреждения осложнений, обострений заболеваний, их профилактики и проведения медицинской реабилитации в организациях здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях, независимо от форм собственности по месту прикрепления к субъектам здравоохранения.
4. Динамическое наблюдение за лицами с хроническими заболеваниями осуществляется специалистами ПМСП и профильными специалистами, в том числе МДГ, в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС в соответствии со стандартами в области здравоохранения, утвержденными уполномоченным органом согласно подпункту 32) статьи 7 Кодекса.
5. Лица с хроническими заболеваниями, подлежащие динамическому наблюдению, обеспечиваются лекарственными средствами в рамках амбулаторного лекарственного обеспечения (далее – АЛО) в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ – 75 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23885).
6. Специалисты, проводящие динамическое наблюдение в организациях здравоохранения, ведут учетно-отчетную документацию в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579), (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020), приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21879).
Глава 2. Порядок организации динамического наблюдения лиц с хроническими заболеваниями в организациях первичной медико-санитарной помощи

9) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
10) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;
11) цифрлық денсаулық сақтау субъектісі – цифрлық денсаулық сақтау саласында қызметті жүзеге асыратын немесе қоғамдық қатынастарға түсетін жеке және заңды тұлғалар, мемлекеттік органдар;
12) электрондық медициналық жазба (бұдан әрі – жазба) – медициналық көмек көрсетудің нақты жағдайына қатысты құрылымдалған дербес медициналық деректер жинағы.
3. Созылмалы аурулары бар адамдарды динамикалық байқау денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген жері бойынша меншік нысанына қарамастан, амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында аурулардың асқынуларын, өршулерін алдын алу, олардың профилактикасы және медициналық оңалтуды жүргізу мақсатында жүзеге асырылады.
4. Созылмалы аурулары бар адамдарды динамикалық байқауды МСАК мамандары және бейінді мамандар, оның ішінде МПТ ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде Кодекстің 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен денсаулық сақтау саласындағы стандарттарға сәйкес жүзеге асырады.
5. Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулары бар адамдар амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету (бұдан әрі – АДҚ) шеңберінде "Қазақстан Республикасының белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ - 75 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23885 болып тіркелген) сәйкес дәрілік заттармен қамтамасыз етіледі.
6. Денсаулық сақтау ұйымдарында динамикалық байқау өткізетін мамандар "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық), "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21879 болып тіркелген) сәйкес есепке алу мен есептік құжаттаманы жүргізеді.
2 тарау. Алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсететін ұйымдарында созылмалы аурулары бар тұлғалардың динамикалық мониторингін ұйымдастыру тәртібі

7. Лица с хроническими заболеваниями подлежат учету и дальнейшему динамическому наблюдению по месту прикрепления по заключению врача организации ПМСП или консультативного заключения профильного специалиста (или согласно выписке из медицинской карты стационарного больного).
8. Врач организации ПМСП проводит осмотр и оценку состояния лиц с впервые выявленными хроническими заболеваниями для определения уровня динамического наблюдения:
1) у профильного специалиста – при наличии осложнений и прогрессирования заболеваний с признаками декомпенсации;
2) у врача организации ПМСП – при наличии компенсированного состояния, корректируемых осложнениях.
9. Динамическое наблюдение лиц с хроническими заболеваниями проводится в плановом порядке путем организации приема пациента профильным специалистом, врачом ПМСП, специалистом сестринского дела независимо от течения заболевания, с предварительно подготовленными результатами лабораторно-диагностических услуг для оценки состояния пациента и проведения необходимых коррекционных мероприятий (далее – запланированный прием).
10. Для рассмотрения сложных клинических случаев, требующих комплексного подхода, в организациях ПМСП создается МДГ, состав и положение о деятельности которого утверждается первым руководителем организации здравоохранения и включает специалистов для обеспечения комплексного индивидуального подхода к оказанию медицинской помощи пациентам с хроническими заболеваниями.
11. Заседание МДГ проводится для определения дальнейшей тактики наблюдения и лечения пациентов с осложнҰнным и/или атипичным течением хронического заболевания по представлению врача организации ПМСП и/или профильного специалиста МДГ не реже 1 раза в квартал.
Параграф 1. Периодичность и сроки наблюдения, обязательный минимум и кратность диагностических исследований
12. Периодичность осмотров врачом ПМСП, профильными специалистами, специалистами сестринского дела в рамках динамического наблюдения осуществляется:
1) по перечню социально-значимых заболевании, подлежащих динамическому наблюдению в рамках ГОБМП с периодичностью, сроками наблюдения, обязательного минимума и кратностью исследований согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Перечень социально-значимых заболеваний утвержден приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-108/2020 "Об утверждении перечня социально-значимых заболеваний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21263);
2) по перечню хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению в системе ОСМС с периодичностью, сроками наблюдения, обязательного минимума и кратности исследований согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Результаты консультативно-диагностических исследований (далее – КДУ) регистрируются в МИС автоматически или вносятся специалистом сестринского дела вручную при наличии результатов КДУ, проведенных на всех уровнях оказания медицинской помощи, в том числе на платной основе, и зарегистрированных в течении 1 (одного) календарного года в других информационных системах Министерства здравоохранения или на бумажных носителях.

7. Созылмалы аурулары бар адамдар МСАК ұйымының дәрігерінің қорытындысы немесе бейінді маманның консультациялық қорытындысы (немесе стационарлық науқастың медициналық картасынан үзіндіге көшірмесіне сәйкес) бойынша бекітілген жері бойынша есепке алынуға және одан әрі динамикалық байқауына жатады.
8. МСАК ұйымының дәрігері динамикалық байқау деңгейін анықтау үшін алғаш рет анықталған созылмалы аурулары бар адамдардың жай-күйін:
1) бейінді маманда – асқынулар және декомпенсация белгілері бар аурулардың өршуі болған кезде;
2) МСАК дәрігерінде – өтелетін жай-күй, түзетілетін асқынулар болған кезде қарап тексереді және бағалауды жүргізеді.
9. Созылмалы аурулары бар адамдарды динамикалық байқау пациенттің жай-күйін бағалау және қажетті түзету іс-шараларын жүргізу үшін алдын ала дайындалған зертханалық-диагностикалық көрсетілетін қызметтердің нәтижелерімен аурудың ағымына қарамастан, бейінді маман, МСАК дәрігері, мейіргер ісі маманы пациентті қабылдауды ұйымдастыру арқылы жоспарлы (бұдан әрі – жоспарланған қабылдау) тәртіппен жүргізіледі.
10. Кешенді тәсілді қажет ететін күрделі клиникалық жағдайларды қарау үшін МСАК ұйымдарында МПТ құрылады, оның құрамы мен қызметі туралы ережені Денсаулық сақтау ұйымының бірінші басшысы бекітеді және созылмалы аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсетудің кешенді жеке тәсілді қамтамасыз ету үшін мамандарды қамтиды.
11. МПТ отырысы МСАК ұйымының дәрігерінің және/немесе МПТ бейінді маманының ұсынуы бойынша созылмалы аурудың асқынған және/немесе атипті ағымы бар пациенттерді бақылау мен емдеудің одан әрі тактикасын айқындау үшін тоқсанына кемінде 1 рет өткізіледі.
1-параграф. Бақылаудың жиілігі мен мерзімі, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы және жиілігі
12. Динамикалық бақылау шеңберінде МСАК дәрігері, бейінді мамандар және мейіргерлік іс мамандарының қарап-тексеру жиілігі келесі тәртіппен жүзеге асырылады:
1) әлеуметтік маңызы бар аурулар тізбесі бойынша, динамикалық бақылауға жататын, ТМККК шеңберінде бақылау мерзімдері, жиілігі, міндетті минимумы мен зерттеулердің қайталануы осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады. Әлеуметтік маңызы бар аурулардың тізбесі "Әлеуметтік маңызы бар аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-108/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21263 тіркелген);
2) созылмалы аурулар тізбесі бойынша, динамикалық бақылауға жататын, МӘМС жүйесі шеңберінде бақылау мерзімдері, жиілігі, міндетті минимумы мен зерттеулердің қайталануы осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
Консультациялық-диагностикалық зерттеулердің (бұдан әрі – КДЗ) нәтижделері МАЖ-да автоматты түрде тіркеледі немесе медициналық көмек көрсетудің барлық деңгейлерінде, оның ішінде ақылы негізде жүргізілген және Денсаулық сақтау министрлігінің басқа ақпараттық жүйелерінде немесе қағаз жеткізгіште 1 (бір) күнтізбелік жыл ішінде тіркелген КДЗ нәтижелері бар болса мейіргер ісі маманы қолмен енгізеді.

13. При наличии показаний (ухудшение клинической картины, отрицательная динамика по лабораторным показателям, изменения в инструментальных обследованиях) обследование лиц с хроническими заболеваниями, подлежащих динамическому наблюдению, проводится свыше минимального объема и кратности диагностических исследований, указанных в приложениях 1 и 2 к настоящим Правилам по решению МДГ согласно клиническим протоколам.
Параграф 2. Порядок проведения динамического наблюдения
14. Для проведения запланированного приема специалист сестринского дела, осуществляющий практику совместно с врачом ПМСП или профильным специалистом, проводит:
1) запись пациентов на прием;
2) оповещение и обзвон пациентов посредством телефонной связи, SMS-сообщения;
3) подготовку пациента к запланированному приему путем назначения лабораторно-диагностических услуг согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам;
4) мониторинг прохождения назначенных лабораторно-диагностических услуг пациентом и выгрузку их результатов;
5) первичную интерпретацию результатов лабораторно-диагностических услуг;
6) предоставление результатов лабораторно-диагностических услуг врачу организации ПМСП или профильному специалисту.
15. На самостоятельном приеме специалист сестринского дела, осуществляющий практику совместно с врачом ПМСП или профильным специалистом, проводит:
1) сестринское обследование в пределах компетенции (субъективное обследование: сбор информации о состоянии здоровья пациента, жалобы, анамнез жизни, анамнез заболевания и идентификацию социальных и психологических рисков);
2) объективный осмотр пациента (измерение пульса, артериального давления, частоты дыхательных движений, роста, веса, окружности талии, осмотр кожных покровов и видимых слизистых, включая осмотр стоп с определением тактильной и болевой чувствительности);
3) установление сестринского диагноза и выполнение сестринских вмешательств в соответствии с классификатором сестринских диагнозов согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) внесение результатов запланированного приема в МИС;
5) оценку результатов консультативных, лабораторных и диагностических исследований;
6) выписку рецептов на лекарственные препараты для продолжения лечения согласно записи врача о назначении курса АЛО;
7) организацию и контроль обучения пациента и членов семьи процедурам общего ухода и управлению заболеванием;
8) направление к врачу организации ПМСП, профильному специалисту при наличии у пациента жалоб, патологических изменений согласно результатам лабораторно-диагностических услуг;

13. Көрсетілімдер болған кезде (клиникалық көріністің нашарлауы, зертханалық көрсетілімдер бойынша теріс динамика, аспаптық зерттеулердегі өзгерістер) динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулары бар адамдарды зерттеп-қарау МПТ қорытындысы бойынша клиникалық хаттамаға сәйкес осы Қағидалардың 1 және 2-қосымшаларында көрсетілген диагностикалық зерттеулердің ең төмен көлемі мен еселігінен жоғары жүргізіледі.
2-параграф. Динамикалық бақылауды жүргізу тәртібі
14. Жоспарланған қабылдауды өткізу үшін мейіргер ісі маманы, тәжірибені МСАК дәрігерімен немесе бейінді маманмен бірлесіп:
1) пациенттерді қабылдауға жазуды;
2) пациенттерді телефон байланысы, SMS-хабарлама арқылы хабардар ету және қоңырау шалуды;
3) осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес зертханалық-диагностикалық көрсетілетін қызметтерді тағайындау арқылы пациентті жоспарланған қабылдауға дайындауды;
4) пациенттің тағайындалған зертханалық-диагностикалық көрсетілетін қызметтерден өтуіне мониторинг жүргізу және олардың нәтижелерін түсіруді;
5) зертханалық-диагностикалық көрсетілетін қызметтердің нәтижелерін бастапқы түсіндіруді;
6) МСАК дәрігеріне немесе бейінді маманға зертханалық-диагностикалық көрсетілетін қызметтердің нәтижелерін ұсынуды жүзеге асырады.
15. Өз бетінше қабылдау кезінде МСАК дәрігерімен немесе бейінді маманмен бірге жұмыс істейтін мейіргер маманы:
1) құзыреті шегінде мейіргерлік зерттеп-қарау (субъективті зерттеп-қарау: пациенттің денсаулық жағдайы туралы ақпарат жинау, шағымдар, өмірбаяндық анамнезі, ауру анамнезі және әлеуметтік және психологиялық тәуекелдерді сәйкестендіруді;
2) пациентті объективті қарап-тексеруді (пульсті, артериялық қан қысымын, тыныс алу қозғалысының жиілігін, бойын, салмағын, бел шеңберін өлшеу, тактильді және ауырсыну сезімталдығын анықтай отырып, табанды қарап-тексеруді қоса алғанда, тері-беткейлерін және көрінетін шырышты қабықтарды қарап-тексеру);
3) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мейіргерлік диагнозды белгілеу және мейіргерлік диагностика жіктеуішіне сәйкес мейіргерлік араласуларды орындауды;
4) МАЖ-ға жоспарланған қабылдау нәтижелерін енгізуді;
5) консультациялық, зертханалық және диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін бағалауды;
6) АДҚ курсын тағайындау туралы дәрігердің жазбасына сәйкес емдеуді жалғастыру үшін дәрілік препараттарға рецепт жазып беруді;
7) пациент пен отбасы мүшелерін жалпы күтім емшараларына және ауруды басқаруға оқытуды ұйымдастыру және бақылауды;
8) зертханалық-диагностикалық көрсетілетін қызметтердің нәтижелеріне сәйкес пациентте шағымдар, патологиялық өзгерістер болған кезде МСАК дәрігеріне, бейінді маманға жолдауды;

9) направление на прием социального работника и/или психолога при выявлении социальных и психологических рисков.
16. В рамках динамического наблюдения специалист сестринского дела:
1) проводит разъяснение пациенту по ведению дневника самоконтроля согласно индивидуальному плану динамического наблюдения и лечения;
2) проводит мониторинг выполнения пациентом индивидуального плана динамического наблюдения и лечения, при выявлении отклонения или нарушения плана наблюдения и лечения вызывает пациента на запланированный прием.
17. На запланированном приеме врач организации ПМСП/профильный специалист проводят:
1) опрос и осмотр пациента, включая идентификацию социальных и психологических рисков;
2) оценку результатов лабораторно-диагностических исследований;
3) составление индивидуального плана для вновь взятых пациентов;
4) корректировку индивидуального плана немедикаментозного и медикаментозного лечения;
5) изучение и анализ дневника самоконтроля пациента;
6) назначение минимального объема обследования согласно приложениям 1 и 2 к настоящим правилам;
7) дополнительные обследования согласно клиническим протоколам при наличии показаний (согласно пункту 14 к настоящим Правилам);
8) направление на стационарозамещающее и (или) стационарное лечение при выявлении признаков обострения или прогрессирования заболевания, наличии показаний для круглосуточного медицинского наблюдения и лечения в стационарных условиях;
9) направление на медицинскую реабилитацию в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 65 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32263);
10) предоставление рекомендаций пациенту по профилактике и здоровому образу жизни;
11) экспертизу временной нетрудоспособности, выдачу листа или справки о временной нетрудоспособности в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21660);
12) оформление медицинского заключения для направления на медико-социальную экспертизу (далее – МСЭ), в соответствии с приказом заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922);

9) әлеуметтік және психологиялық тәуекелдер анықталған жағдайда әлеуметтік қызметкердің және/немесе психологтың қабылдауына жіберуді өткізеді.
16. Динамикалық байқау шеңберінде мейіргер ісі маманы:
1) пациентке динамикалық байқау мен емдеудің жеке жоспарына сәйкес өзін-өзі бақылау күнделігін жүргізу жолын түсіндіреді;
2) пациенттің динамикалық байқау мен емдеудің жеке жоспарын орындауының мониторингін жүргізеді, мониторинг және емдеу жоспарының ауытқуы немесе бұзылуы анықталса, науқасты жоспарланған қабылдауға шақырады.
17. Жоспарлы қабылдау кезінде МСАК ұйымының дәрігері/бейінді маманы жүргізеді:
1) әлеуметтік және психологиялық тәуекелдерді сәйкестендіруді қоса алғанда, пациентпен сөйлеу және қарап-тексеруді;
2) зертханалық-диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін бағалауды;
3) жаңадан алынған пациенттерге жеке жоспар құруды;
4) дәрілік емес және дәрімен емдеудің жеке жоспарын түзетуді;
5) пациенттің өзін-өзі бақылау күнделігін зерделеу және талдауды;
6) осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес зерттеп-қараудың ең төмен көлемін тағайындауды;
7) көрсетілімдер болған кезде, клиникалық хаттамаларға сәйкес қосымша зерттеп-қарауды (осы Қағидаларға 14-тармаққа сәйкес);
8) аурудың асқыну немесе өршу белгілері анықталған, тәулік бойы медициналық байқауға және стационарлық жағдайда емдеуге көрсетілімдер болған жағдайда стационарды алмастыратын және (немесе) стационарлық емдеуге жіберуді;
9) "Медициналық оңалтуды көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 65 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32263 болып тіркелген) сәйкес медициналық оңалтуға жолдама беруді;
10) пациентке профилактика және саламатты өмір салты бойынша ұсынымдар беруді;
11) "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасы, еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақ немесе анықтама беруді;
12) "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) медициналық-әлеуметтік сараптамаға (бұдан әрі – МӘС) жіберу үшін медициналық қорытындыны дайындауды;

13) оформление медицинской документации в МИС. При отсутствии технической возможности оформляется в бумажном виде, с последующим внесением в МИС.
18. Социальный работник в рамках динамического наблюдения осуществляет:
1) оценку социального статуса пациента, включая его жилищные условия, финансовое положение, доступ к услугам здравоохранения;
2) поддержку пациентов по доступу к социальным и медицинским услугам, таким как программы по уходу за здоровьем на дому, социальная поддержка;
3) совместно с пациентом и членами МДГ разработку плана лечения и реабилитации;
4) поддержку пациента по управлению заболеванием (далее - самоменеджмент), включая работу с родственниками.
19. Психолог в рамках динамического наблюдения осуществляет:
1) оценку психологического состояния пациентов;
2) психологическую поддержку и консультирование пациентов, сталкивающихся с трудностями в связи с их заболеванием или лечением, в том числе для повышения приверженности пациентов к самоменеджменту;
3) воспитание приверженности пациентов к здоровому поведению;
4) сотрудничество со специалистами в рамках МДГ для разработки комплексного подхода к лечению и реабилитации пациентов.
20. Добровольный отказ пациента от получения услуг динамического наблюдения регистрируется медицинским работником в МИС в день назначенного запланированного приема.
21. Снятие с динамического наблюдения лиц с хроническими заболеваниями осуществляется путем изменения статуса динамического наблюдения пациента в МИС при:
1) выздоровлении/улучшении состояния по критериям и срокам наблюдения согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам;
2) добровольный отказ пациента от услуг динамического наблюдения в течение 2 (двух) лет;
3) смерти пациента.
22. Динамическое наблюдение за лицами с хроническими заболеваниями проводится и в рамках программы управления заболеваниями (далее – ПУЗ) в соответствии с подпунктом 5) статьи 80 Кодекса.
23. Лица с хроническими заболеваниями, подлежащие динамическому наблюдению, участвуют в ПУЗ по трем нозологиям: артериальная гипертензия, сахарный диабет 2 типа, хроническая сердечная недостаточность.
24. Основанием для отбора пациентов, участвующих в ПУЗ являются:
1) артериальная гипертензия (согласно кодам международной классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 (десятого) пересмотра - I10, I11.9, I 12.0, I 12.9, I13.0, I 13.1) (далее – АГ);
2) сахарный диабет 2 типа (согласно кодам международной классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 (десятого) пересмотра – E11.5, E11.8, E11.9) (далее – СД);

13) медициналық құжаттаманы МАЖ-да рәсімдеу. Техникалық мүмкіндіктер болмаған жағдайда кейіннен МАЖ-ға енгізе отырып, қағаз түрінде ресімделеді.
18. Әлеуметтік жұмыскер динамикалық байқау шеңберінде:
1) пациенттің оның тұрмыстық өмір сүру жағдайын, қаржылық жағдайын, денсаулық сақтау қызметтерге қолжетімділігін қоса алғанда, әлеуметтік мәртебесін бағалауды;
2) пациенттерге үйде денсаулығына күтім көмек көрсету бағдарламалары және әлеуметтік қолдау сияқты әлеуметтік және медициналық көрсетілетін қызметтерге қол жеткізу бойынша қолдау көрсетуді;
3) пациентпен және МПТ мүшелерімен бірлесіп емдеу және оңалту жоспарын әзірлеуді;
4) пациенттерге өз денсаулық жағдайын өзін-өзі басқаруға, оның ішінде туыстарымен жұмыс істеуге қолдау көрсетуді қамтамасыз етеді.
19. Психолог динамикалық байқау шеңберінде:
1) пациенттердің психологиялық жай-күйін бағалауды;
2) ауруына немесе емделуге байланысты қиындықтарға тап болған пациенттерге, оның ішінде пациенттердің өзін-өзі басқаруға деген ұмтылысын арттыру үшін психологиялық қолдау көрсету және консультация беруді;
3) пациенттердің саламатты мінез-құлыққа деген ұмтылысын тәрбиелеуді;
4) пациенттерді емдеуге және оңалтуға кешенді тәсілді әзірлеу үшін МПТ шеңберінде мамандармен бірлесіп жұмыс істеуді жүзеге асырады.
20. Пациенттің динамикалық бақылау қызметін алудан өз еркімен бас тартуы медициналық ақпараттық жүйеде жоспарланған қабылдау күні тіркеледі.
21. Созылмалы аурулары бар адамдарды динамикалық бақылаудан шығару пациенттің МАЖ-дағы динамикалық бақылауының мәртебесін өзгерту арқылы:
1) осы қағидаларға 1 және 2 қосымшаларға сәйкес бақылау критерийлері мен мерзімдері бойынша жай-күйін қалпына келтіру/жақсартуы;
2) пациенттің 2 (екі) жыл ішінде динамикалық бақылау қызметтерінен өз еркімен бас тартуы;
3) пациенттің қайтыс болуы кезінде жүзеге асырылады.
22. Кодекстің 80 бабының 5) тармақшасына сәйкес созылмалы аурулары бар тұлғалардың динамикалық мониторингі де ауруларды басқару бағдарламасы (бұдан әрі – АББ) шеңберінде жүзеге асырылады.
23. Динамикалық бақылауға жататын созылмалы аурулары бар адамдар үш нозология бойынша АББ қатысады: артериялық гипертензия, 2 типті қант диабеті, созылмалы жүрек жеткіліксіздігі.
24. АББ -ға қатысатын пациенттерді іріктеу өлшемшарттары мыналар болып табылады:
1) артериялық гипертензия (аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық жіктемесі кодтарына сәйкес 10 (оныншы) қайта қарау – I10, I11.9, I 12.0, I 12.9, I13.0, I 13.1) (бұдан әрі – АГ);
2) 2 типті қантты диабеті (аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық жіктемесі кодтарына сәйкес 10 (оныншы) қайта қарау – E11.5, E11.8, E11.9) (бұдан әрі – ҚД);

3) хроническая сердечная недостаточность (далее – ХСН):
ХСН со сниженной фракцией выброса - ФВ ЛЖ <40 %;
ХСН с улучшенной ФВ – предыдущая ФВ ЛЖ<40 %, последующее изменение ФВ ЛЖ >40%;
ХСН с умеренной сниженной ФВ - предыдущая ФВ ЛЖ<40 %, последующее изменение ФВ ЛЖ >40 %;
ХСН с сохранной ФВ – ФВ ЛЖ>50 %.
4) пациенты с установленными вовремя скринингового исследования факторами риска (индекс массы тела более 30, курение, злоупотребление алкоголем, отягощенная наследственность, зафиксированный высокий уровень артериального давления, зафиксированный высокий уровень глюкозы в крови, зафиксированный высокий уровень гликолизированного гемоглобина в крови).
25. Допускается участие пациентов в ПУЗ с несколькими заболеваниями, при условии соответствия критериям отбора, изложенными в пункте 25 настоящих Правил.
26. Регистрацию пациента в ПУЗ путем ввода данных в МИС осуществляет специалист сестринского дела:
1) территориального участка при установлении диагнозов АГ, СД и ХСН;
2) доврачебного кабинета отделения профилактики при установлении факторов риска согласно коду международной классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 (десятого) пересмотра R73, E78.5, E66.
27. Координатором ПУЗ в пределах участка организации ПМСП является врач организации ПМСП.
28. Врач организации ПМСП и/или специалист сестринского дела при каждом приеме заполняет и актуализирует регистр ПУЗ и карту наблюдения пациента, отражающий результаты объективного осмотра, дату и заключения консультаций врача общей практики, терапевта, профильных специалистов, результаты лабораторных и инструментальных методов исследования, и данные о коррекции медикаментозной терапии ПУЗ согласно клиническим протоколам.
29. Актуализация карты наблюдения пациентов, участвующих в ПУЗ, осуществляется путем регистрации данных КДУ в МИС автоматически или внесением вручную при прохождении пациентом КДУ на всех уровнях оказания медицинской помощи, в том числе на платной основе, и зарегистрированных в течении 1 (одного) календарного года в других информационных системах Министерства здравоохранения или на бумажных носителях.
30. На основе данных регистра пациентов ПУЗ врачом ПМСП не реже 1 раза в квартал проводится разделение потоков пациентов на группы согласно их клинических и поведенческих особенностей (далее – сегментация), определяющих статус пациента согласно клиническим характеристикам:
1) оптимальная зона (зеленая зона) – при установлении показателей лабораторных исследований не выше верхней границы нормы;

3) созылмалы жүрек функциясының жеткіліксіздігі (бұдан әрі – СЖЖ):
СЖЖ шығару фракциясы төмендеген кезде – СЖЖ ШФ <40%;
СЖЖ ШФ жақсартылған ШФ-мен – алдыңғы СЖЖ ШФ <40%, кейінгі өзгеріс СЖҚ ШФ >40%;
СЖЖ орташа төмендетілген ШФ - алдыңғы СЖҚ ШФ <40%, кейінгі өзгеріс СЖҚ ШФ7 >40%;
СЖЖ сақталған ШФ – СЖҚ ШФ >50%.
4) скринингтік зерттеу кезінде анықталған қауіп факторлары бар пациенттер (дене салмағының индексі 30-дан жоғары, темекі шегу, ішімдікке салыну, ауыр тұқымқуалаушылық, артериялық қан қысымы тіркелген жоғары деңгейі, қандағы гликолизденген гемоглобиннің жоғары деңгейі тіркелген).
25. Бірнеше ауру белгілері бар пациенттер осы Қағидалардың 24 пен 25-тармақтарында белгіленген, іріктеу өлшемшарттарын сәйкес келген жағдайда АББ-ға қатысуына рұқсат етіледі.
26. МАЖ-ға деректерді енгізу арқылы пациентті АББ-ға тіркеуді мейіргер ісінің маманы:
1) аумақтық учаскеде АГ, ҚД және СЖЖ диагноздарын анықтау кезінде;
2) Профилактика бөлімшесінің дәрігерге дейінгі кабинетінде аурулардың халықаралық жіктемесінің R73, E78.5, E66 кодын және 10 (оныншы) қайта қараудың денсаулығына байланысты проблемаларды пайдалана отырып, қауіп факторларын анықтау кезінде жүзеге асырады.
27. МСАК ұйымының учаскесі шегіндегі АББ үйлестірушісі МСАК ұйымының дәрігері болып табылады.
28. МСАК ұйымының дәрігері және / немесе мейіргер ісінің маманы әрбір қабылдау кезінде объективті қарау нәтижелерін, жалпы практика дәрігерінің, терапевттің, бейінді мамандардың консультацияларының күні мен қорытындысын, зерттеудің зертханалық және аспаптық әдістерінің нәтижелерін және клиникалық хаттамаларға сәйкес АББ дәрі-дәрмектік терапиясын түзету туралы деректерді көрсететін АББ тіркелімін және пациенттің байқау картасын толтырады және өзектендіреді.
29. АББ-ға қатысатын пациенттерді байқау картасын өзектілендіру КДҚ деректерін МАЖ-ға автоматты түрде тіркеу немесе пациент медициналық көмек көрсетудің барлық деңгейлерінде, оның ішінде ақылы негізде КДҚ-дан өткен кезде және Денсаулық сақтау министрлігінің басқа ақпараттық жүйелерінде немесе қағаз жеткізгіштерде күнтізбелік 1 (бір) жыл ішінде тіркелген кезде қолмен енгізу жолымен жүзеге асырылады.
30. МСАК дәрігері АББ пациенттері тіркелімінің деректері негізінде пациенттердің ағындарын клиникалық сипаттамаларына сәйкес пациенттің мәртебесін айқындайтын олардың клиникалық және мінез-құлықтың ерекшеліктеріне сәйкес мынадай топтарға бөле отырып тіркеліміне (бұдан әрі –сегменттеу) тоқсанына кемінде 1 рет жүргізеді:
1) оңтайлы аймақ (жасыл аймақ) – зертханалық зерттеулердің көрсетілімдері норманың жоғарғы шегінен жоғары емес белгіленген жағдайда;

2) субоптимальная (желтая зона) – при превышении показателей лабораторных исследований выше верхней границы нормы не более чем на 20 %;
3) плохая (красная) зона - при превышении показателей клинико-лабораторных исследований выше верхней границы нормы более чем на 20 %.
31. Согласно сегментации, врач организации ПМСП определяет кратность динамического наблюдения, лабораторных и инструментальных исследований, осмотры профильных специалистов согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
32. Динамическое наблюдение осуществляется:
1) специалистами сестринского дела, осуществляющий практику совместно с врачом ПМСП или профильным специалистом:
при нахождении пациента в оптимальной зоне, путем запланированного обзвона, контроля и мониторинга самоменеджмента для поддержания нормальных показателей здоровья;
2) врачом ПМСП при нахождении пациента в субоптимальной зоне до улучшения состояния здоровья пациента, и достижения клинико-лабораторных показателей до нормального уровня;
3) врачом ПМСП совместно с профильным специалистом и другими членами МДГ при нахождении пациента в плохой зоне до улучшения состояния здоровья пациента, и достижения клинико-лабораторных показателей до нормального уровня.
33. Врач организации ПМСП совместно с пациентом составляют краткий план действий, который представляет собой индивидуальный план действий на короткий срок (не более 2-х недель) и содержит мероприятия по определению объема физических нагрузок, режима питания, образа жизни, исключению вредных привычек в рамках обучения управления заболеванием.
34. В рамках ПУЗ врач организации ПМСП, профильный специалист, специалисты сестринского дела проводят запланированные приемы согласно пункту 16 настоящих Правил.
35. Специалист сестринского дела в рамках ПУЗ согласно сегментации, осуществляет:
1) организацию запланированного приема пациентов, участвующих в ПУЗ;
2) обзвон и оповещение о дате и времени запланированного приема посредством телефонной связи, SMS-сообщения;
3) подготовку пациента к запланированному приему согласно приложению 4 настоящих Правил;
4) мониторинг прохождения назначенных лабораторно-диагностических услуг пациентом и выгрузку их результатов;
5) сбор информации о состоянии здоровья пациента, жалоб, анамнеза жизни и анамнеза заболевания;
6) осмотр пациента (измерение пульса, артериального давления, частоты дыхательных движений, роста, веса, окружности талии, осмотр кожных покровов и видимых слизистых, включая);
7) осмотр стоп с определением тактильной и болевой чувствительности у пациентов с СД;

2) субоптимальді (сары аймақ) – зертханалық зерттеулер көрсетілімдері норманың жоғарғы шегінен 20 %-дан асатын жағдайда;
3) нашар (қызыл) аймақ – клиникалық-зертханалық зерттеулердің көрсетілімдері норманың жоғарғы шегінен 20 %-дан асатын жағдайда.
31. Сегментацияға сәйкес МСАК ұйымының дәрігері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес динамикалық байқаудың, зертханалық және аспаптық зерттеулердің, бейінді мамандарды қарап-тексерудің жиілігін айқындайды.
32. Динамикалық байқау:
1) МСАК дәрігерімен немесе бейінді маманмен бірге жұмыс істейтін мейірбике мамандары:
пациент оңтайлы аймақта болған жағдайда, денсаулықтың қалыпты көрсеткіштерін сақтау үшін өзін-өзі басқаруды мониторингілеу және бақылау арқылы жоспарланған қоңырау шалу арқылы;
2) МСАК дәрігері пациенттің денсаулығының жай-күйі жақсарғанға дейін және клиникалық-зертханалық көрсеткіштерге қалыпты деңгейге жеткенше дейін пациент оңтайлы емес аймақта болған кезде;
3) пациент нашар аймақта пациенттің денсаулығы жақсарғанға дейін және клиникалық-зертханалық көрсеткіштерге қалыпты деңгейге жеткенше МСАК дәрігері бейінді маманмен және МПТ басқа мүшелерімен бірге болған кезде жүзеге асырылады.
33. Ауруларды басқару шеңберінде МСАК ұйымының дәрігері пациентпен бірлесіп қысқа мерзімге (2 аптадан аспайтын) физикалық жүктеме көлемі, тамақтану режимі, өмір салты, жаман әдеттерден бас тарту кіретін жеке іс-шаралар жоспарын жасайды.
34. АББ шеңберінде МСАК ұйымының дәрігері, бейінді маман, мейіргер ісінің мамандары осы Қағидаларға 16-тармаққа сәйкес жоспарлы қабылдауларды жүргізеді.
35. АББ шеңберінде мейіргер ісінің маманы сегменттеуге сәйкес:
1) АББ-ға қатысатын пациенттерді жоспарлы қабылдауды ұйымдастыруды;
2) телефон байланысы, SMS-хабарлама арқылы жоспарланған қабылдау күні мен уақыты туралы қоңырау шалу және хабарлауды;
3) пациентті осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес жоспарланған қабылдауға дайындауды;
4) пациенттің тағайындалған зертханалық-диагностикалық қызметтерден өтуіне мониторинг жүргізу және олардың нәтижелерін жүктеуді;
5) пациенттің денсаулығының жай-күйі, шағымдары, өмірбаяндық анамнезі және ауру анамнезі туралы ақпаратты жинауды;
6) пациентті қарап-тексеруді (оның ішінде пульсті, артериялық қан қысымын, тыныс алу қозғалысының жиілігін, бойын, салмағын, бел шеңберін өлшеу, терісі мен көрінетін шырышты қабаттарын қарап-тексеру);
7) ҚД ауыратын пациенттердің тактильді және ауырсыну сезімталдығын анықтай отырып, аяқтарды табанын қарап-тексеруді;

8) проведение теста 6-минутной ходьбы у пациентов с хронической сердечной недостаточностью;
9) установление сестринского диагноза в соответствии с классификатором сестринских исследований;
10) выполнение сестринских вмешательств согласно установленному сестринскому диагнозу;
11) обучение пациента управлению заболеванием;
12) мотивационное консультирование;
13) поддержание обратной связи с пациентами;
14) заполнение результатов приема в регистр ПУЗ и МИС.
36. Врач организации ПМСП в рамках ПУЗ, согласно сегментации, осуществляет:
1) осмотр и опрос пациента;
2) оценку результатов диагностических исследований;
3) обучение пациента управлению заболеванием;
4) постановку, коррекцию и оценку выполнения краткого индивидуального плана действий;
5) мотивационное консультирование;
6) проведение оценки эффективности проводимых мероприятий в составе МДГ.
37. Профильный специалист осуществляет корректировку индивидуального плана обследования и лечения.
38. В рамках ПУЗ социальный работник осуществляет:
1) оценку социального статуса пациента, включая его жилищные условия, финансовое положение, доступ к услугам здравоохранения;
2) поддержку пациентов по доступу к социальным и медицинским услугам, таким как программы по уходу за здоровьем на дому, социальная поддержка;
3) совместно с пациентом и членами МДГ разработку плана лечения и реабилитации;
4) организацию обзвона с приглашением на прием;
5) поддержку пациентов в управлении заболеванием, включая работу с родственниками.
39. В рамках ПУЗ психолог осуществляет:
1) оценку психологического состояния пациентов;
2) психологическую поддержку и консультирование пациентов, сталкивающихся с трудностями в связи с их заболеванием или лечением, в том числе для повышения приверженности пациентов к управлению заболеванием;
3) воспитание приверженности пациентов к участию в мероприятиях Школы здоровья;
4) сотрудничество со специалистами в рамках МДГ для разработки комплексного подхода к лечению и реабилитации пациентов.
Приложение 1
к Правилам оказания
медицинской помощи
лицам с хроническими
заболеваниями, периодичности
и сроков наблюдения,
обязательного минимума
и кратности диагностических
исследований
Перечень социально-значимых заболевании, подлежащих динамическому наблюдению в рамках ГОБМП с периодичностью, сроками наблюдения, обязательного минимума и кратности исследований
Группа заболевании, код МКБ
Периодичность осмотров
Минимум лабораторных и диагностических исследований
Осмотр СМР
Осмотр врачом организации ПМСП
Осмотр профильных специалистов
Исследования
Кратность
Сроки наблюдения

8) созылмалы жүрек функциясының жеткіліксіздігі бар пациенттерде 6 минуттық жүру бойынша тест жүргізуді;
9) мейіргерлік зерттеулердің сыныптауышына сәйкес мейіргерлік диагнозды белгілеуді;
10) белгіленген мейіргерлік диагноз бойынша мейіргерлік араласуларды жүргізуді;
11) пациентті ауруды басқаруға үйретуді;
12) мотивациялық консультация беруді;
13) пациенттермен кері байланыс жүргізуді;
14) АББ тіркеліміне және МАЖ-ға қабылдау нәтижелерін толтыруды жүзеге асырады.
36. МСАК ұйымының дәрігері АББ шеңберінде сегменттеуге сәйкес:
1) пациентті қарап-тексеру және сауалнама жүргізуді;
2) диагностикалық зерттеулердің нәтижелерін бағалауды;
3) пациентті өзін-өзі басқаруға үйретуді;
4) қысқаша жеке іс-шаралар жоспарын құрастыру, түзету және орындалуын бағалауды;
5) мотивациялық консультация беруді;
6) МПТ құрамында өткізілетін іс-шаралардың тиімділігін бағалауды жүзеге асырады.
37. Бейінді маман жеке зерттеп-қарау және емдеу жоспарын түзетуді жүзеге асырады.
38. АББ шеңберінде әлеуметтік жұмыскер:
1) пациенттің әлеуметтік мәртебесіне, оның ішінде оның тұрмыстық өмір сүру жағдайын, қаржылық жағдайын, денсаулық сақтау қызметтерін қолжетімділігін бағалауды;
2) пациенттерге үйде медициналық көмек көрсету бағдарламалары және әлеуметтік қолдау сияқты әлеуметтік және медициналық көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуде қолдау көрсетуді;
3) пациентпен және МПТ мүшелерімен бірлесіп емдеу және оңалту жоспарын жасауды;
4) қоңырау шалу арқылы қабылдауға шақыру мен ұйымдастыруды;
5) пациенттерге өз денсаулық жағдайын ауруды басқару, оның ішінде туыстарымен жұмыс істеуге қолдау көрсетуді жүзеге асырады.
39. АББ шеңберінде психолог:
1) пациенттердің психологиялық жай-күйіне бағалауды;
2) ауруына немесе емделуге байланысты қиындықтарға тап болған пациенттерге психологиялық қолдау көрсету және консультация беру, оның ішінде пациенттердің ауруды басқаруға деген ұмтылысын арттыруды;
3) пациенттердің Денсаулық мектебінің іс-шараларына қатысуға деген ұмтылысын қалыптастыруды;
4) пациенттерді емдеуге және оңалтуға кешенді тәсілді әзірлеу үшін МПТ мамандармен бірлесіп жұмыс істеуді жүзеге асырады.
Созылмалы аурулары бар
адамдарға медициналық көмек
көрсетуді ұйымдастыру,
байқаудың мерзімділігі
мен мерзімдері, диагностикалық
зерттеулердің міндетті
минимумы мен еселігі
қағидаларына
1-қосымша
ТМККК шеңберінде байқау кезеңділігімен, мерзімдерімен, міндетті минимуммен және зерттеулердің еселігімен динамикалық байқауға жататын әлеуметтік маңызы бар аурулардың тізбесі
Аурулар тобы, ХАЖ коды
Тексеру мерзімділігі
Зертханалық және диагностикалық зерттеулердің минимумы
Байқау кезеңі
Орта медицина қызметкерлерінің қарап-тексеруі
МСАК ұйымын дәрігерінің қарап-тексеруі
Орта медицина қызметкерлерінің қарап-тексеруі
Орта медицина қызметкерлерінің қарап-тексеруі
МСАК дәрігерінің қарап-тексеруі

1. Туберкулез
Туберкулез (A15-A19)
1 раз в год
1 раз в год
осмотр фтизиатром 1 раз в 6 месяцев
Рентгенография обзорная органов грудной клетки (1 проекция)
1 раз в 6 месяцев
2 года
2. Вирус иммунодефицита человека
Болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ) (B20-B24)
1 раз в год
1 раз в год
осмотр инфекционистом 1 раз в 6 месяцев
УЗИ гепатобилиопанкреатической области, рентгенография органов грудной клетки
1 раз в год
пожизненно
Рентгенография обзорная органов грудной клетки (1 проекция)
1 раз в год
3. Хронические вирусные гепатиты и цирроз печени
Хронические вирусные гепатиты (В18.0, В18.1)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год гастроэнтеролог и/или инфекционист
Определение HBsAg в сыворотке крови ИФА-методом (подтверждающий)
1 раз в год
пожизненно при хроническом вирусном гепатите B, С (стадия фиброза F2) и D; снятия с учета после элиминации вируса при хроническом вирусном гепатите С (стадия фиброза менее F1)
Определение суммарных антител к HBsAg вируса гепатита B в сыворотке крови ИФА-методом
1 раз в год
Определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
УЗИ гепатобилиопанкреатической области (печень, желчный пузырь, поджелудочная железа, селезенка)
1 раз в год
Хронические вирусные гепатиты (В18.2)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год гастроэнтеролог и/или инфекционист
Определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Обнаружение РНК вируса гепатита C в биологическом материале методом ПЦР качественное
1 раз в год
УЗИ гепатобилиопанкреатической области (печень, желчный пузырь, поджелудочная железа, селезенка)
1 раз в год
Хронические вирусные гепатиты (В18.8)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год гастроэнтеролог и/или инфекционист
Определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение гаммаглютамилтранспептидазы (ГГТП) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Электрофорез белковых фракций в сыворотке крови и других биологических жидкостях на анализаторе
1 раз в год
Фиброз и цирроз печени (K74)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год гастроэнтеролог и/или инфекционист
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
Определение альбумина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение общего билирубина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение креатинина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение натрия (Na) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение протромбинового времени (ПВ) с последующим расчетом протромбинового индекса (ПТИ) и международного нормализованного отношения (МНО) в плазме крови на анализаторе (ПВ-ПТИ-МНО)
Определение АФП (альфафетопротеин) в сыворотке крови ИФА-методом
1 раз в год
УЗИ гепатобилиопанкреатической области (печень, желчный пузырь, поджелудочная железа, селезенка)
1 раз в год

1. Туберкулез
Туберкулез (A15-A19)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет
фтизиатрдың тексеруі 6 айда 1 рет
Кеуде қуысының рентгенографиясы (1 кескін)
6 айда 1 рет
2 жыл
2. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (АИВ) тудырған ауру
Адам иммунитет тапшылығы вирусы (АИВ) тудырған ауру (B20-B24)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет
осмотр инфекционистом 1 раз в 6 месяцев
гепатобилиопанкреатикалық аймақтың УДЗ, кеуде мүшелерінің рентгенографиясы
Жылына 1 рет
өмір бойы
Кеуде қуысының рентгенографиясы (1 кескін)
Жылына 1 рет
3. Созылмалы вирустық гепатит және бауыр циррозы
Вирусты созылмалы гепатит (B18.0- В18.1)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет гастроэнтеролог және / немесе инфекционист
Қан сарысуындағы HBsAg-ны ИФА әдісімен анықтау (растау)
Жылына 1 рет
созылмалы вирустық В, С (фиброз F2 сатысы) және D гепатитінде өмір бойы; созылмалы вирустық С гепатитінде вирусты жойғаннан кейін есептен шығару (фиброз сатысы F1-ден аз)
Қан сарысуындағы В гепатиті вирусының HBsAg жиынтық антиденелерін ИФТ әдісімен анықтау
Жылына 1 рет
Қан сарысуындағы аланинаминотрансферазды (АЛаТ) талдауышта анықтау
Жылына 1 рет
гепатобилиопанкреатикалық аймақтың ультрадыбыстық зерттеуі (бауыр, өт қабы, ұйқы безі, көкбауыр)
Жылына 1 рет
Вирусты созылмалы гепатиттер (B18.2)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет гастроэнтеролог және / немесе инфекционист
Қан сарысуындағы аланинаминотрансферазды (АЛаТ) талдауышта анықтау
Жылына 1 рет
Биологиялық материалда С гепатиті вирусының РНҚ ны ПТР арқылы анықтау сапалы
Жылына 1 рет
Гепатобилиопанкреатикалық аймақтың ультрадыбыстық зерттеуі (бауыр, өт қабы, ұйқы безі, көкбауыр)
Жылына 1 рет
Вирусты созылмалы гепатит (B18.8)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет гастроэнтеролог және / немесе инфекционист
Қан сарысуындағы аланинаминотрансферазды (АЛаТ) талдауышта анықтау
Жылына 1 рет
Талдауышта қан сарысуындағы гаммаглютамилтранспептидазаны (ГГТП) анықтау
Жылына 1 рет
Қан сарысуындағы ақуыз фракцияларының және талдауышта басқа дене сұйықтықтарының электрофорезі
Жылына 1 рет
Бауыр фиброзы және циррозы (K74)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет гастроэнтеролог және / немесе инфекционист
Талдауышта жалпы қан талдауы 6 параметр
Жылына 1 рет
Талдауышта қан сарысуындағы албуминді анықтау
Жылына 1 рет
Талдауышта қан сарысуындағы жалпы билирубинді анықтау
Жылына 1 рет
Талдауышта қан сарысуындағы креатининді анықтау
Жылына 1 рет
Талдауышта қан сарысуындағы натрийді (Na) анықтау
Жылына 1 рет
Талдауышта қан плазмасындағы протромбин индексін (ПТИ) және халықаралық қалыпқа келтірілген қатынасты (ХҚҚ) кейіннен есептей отырып, протромбин уақытын (ПУ) анықтау (ПУ-ПТИ-ХҚҚ)
ИФТ әдісімен қан сарысуындағы АФП (альфа фетопротеин) анықтау
Жылына 1 рет
Гепатобилиопанкреатикалық аймақтың ультрадыбыстық зерттеуі (бауыр, өт қабы, ұйқы безі, көкбауыр)
Жылына 1 рет

4. Злокачественные и доброкачественные новообразования:
Злокачественные и доброкачественные новообразования (D00- D48 кроме D10-D36), (С00-97; кроме С81-96)
1 раз в год
1 раз в год
1-2 годы - 1 раз в 3 месяца, 3-5-й год - 1 раз в 6 месяцев, в последующем 1 раз в год онколог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
пожизненно
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества клеточных элементов мочевого осадка)
1 раз в год
Определение глюкозы в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение общего билирубина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение прямого билирубина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Ультразвуковая диагностика комплексная (печень, желчный пузырь, поджелудочная железа, селезенка, почек)
1 раз в год
Рентгенография обзорная органов грудной клетки (1 проекция)
1 раз в год
Компьютерная томография
по показаниям
Магниторезонансная томография (МРТ)
по показаниям
Злокачественные новообразования лимфоидной, кроветворной и родственных тканей (С81-96)
1 раз в год
1 раз в год
1-2 годы - 1 раз в 3 месяца, 3-5-й год - 1 раз в 6 месяцев, в последующем 1 раз в год онколог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
2 раза в год
пожизненно
5. Психические и поведенческие расстройства:
Психические расстройства и расстройства поведения (F00-F99)
1 раз в год
осмотр психиатр в соответствии со Стандартом оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья
Психологическое диагностирование
во время осмотра психиатра
через 2 года после стойкой компенсации
6. Орфанные заболевания:
Лейшманиоз (B55)
2 раза в год
Инфекционист 1 раз в год
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
кожная форма в течение 1 года, висцеральная – 2 года
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества клеточных элементов мочевого осадка)
1 раз в год
Определение специфических антител (IgM и IgG) ИФА методом
1 раз в год
Гемолитические анемии (D56, D56.0-D56.2, D56.4, D57, D57.0-D57.2)
1 раз в год
1 раза в год гематолог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
2 раза в год
пожизненно
1 раз в год онколог
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества клеточных элементов мочевого осадка)
2 раза в год
Определение прямого билирубина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год

4. Қатерлі және қатерсіз өспелер:
Қатерлі және қатерсіз өспелер (D00-D48 (D10-D36-дан басқа), (С00 - 97; 81-96-дан басқа)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет
1-2 жыл-3 айда 1 рет, 3-5 жыл - 6 айда 1 рет, кейіннен жылына 1 рет онколог
Талдауышта жалпы қан талдауы 6 параметр
Жылына 1 рет
өмір бойы
Талдауышта зәрдің жалпы талдауы зерттеу (зәр тұнбасының жасушалық элементтерінің санын есептейтін физика-химиялық қасиеттері)
Жылына 1 рет
Талдауышта қан сарысуындағы глюкозаны анықтау
Жылына 1 рет
Талдауышта қан сарысуындағы жалпы билирубинді анықтау
Жылына 1 рет
Талдауышта қан сарысуындағы тікелей билирубинді анықтау
Жылына 1 рет
Талдауышта қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазды(АСаТ) талдауышта анықтау
Жылына 1 рет
Қан сарысуындағыаспартатаминотрансферазды(АСаТ) талдауышта анықтау
Жылына 1 рет
Кешенді ультрадыбыстық диагностика (бауыр, өт қабы, ұйқы безі, көкбауыр, бүйрек)
Жылына 1 рет
Кеуде қуысының рентгенографиясы (1 проекция)
Жылына 1 рет
Компьютерная томография
көрсеткіш бойынша
Магниторезонансная томография (МРТ)
көрсеткіш бойынша
Лимфоидты, гемопоэтикалық және онымен байланысты тіндердің қатерлі ісіктері (С81-96)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет
1-2 жыл-3 айда 1 рет, 3-5 жыл - 6 айда 1 рет, кейіннен жылына 1 рет онколог
Талдауышта жалпы қан талдауы 6 параметр
Жылына 2 рет
өмір бойы
5. Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары:
Психикалық және мінез-құлық бұзылыстары (F00-F99)
Жылына 1 рет
психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсету стандартына сәйкес психиатрдың қарауы
Психологиялық диагностика
психиатрдың тексеруі кезінде
тұрақты өтемақыдан 2 жыл өткен соң
6. Орфандық аурулар:
Лейшманиоз (B55)
Жылына 2 рет
Инфекционист жылына 1 рет
Талдауышта жалпы қан талдауы 6 параметр
Жылына 1 рет
тері формасы 1 жыл, висцеральды - 2 жыл
Талдауышта зәрдің жалпы талдауы зерттеу (зәр тұнбасының жасушалық элементтерінің санын есептейтін физика-химиялық қасиеттері)
Жылына 1 рет
ИФА әдісімен спецификалық антиденелерді (IgM және IgG) анықтау
Жылына 1 рет
Гемолитикалық анемия (D56, D56.0-D56.2, D56.4, D57, D57.0-D57.2)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет гематолог
Талдауышта жалпы қан талдауы 6 параметр
Жылына 2 рет
өмір бойы
Жылына 1 рет онколог
Талдауышта зәрдің жалпы талдауы зерттеу (зәр тұнбасының жасушалық элементтерінің санын есептейтін физика-химиялық қасиеттері)
Жылына 2 рет
Талдауышта қан сарысуындағы тікелей билирубинді анықтау
Жылына 1 рет
Талдауышта қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны (АЛаТ) анықтау
Жылына 1 рет
Талдауышта қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазаны (АСаТ) анықтау
Жылына 1 рет

Пароксизмальная ночная гемоглобинурия (Маркиафавы- Микели) (D59.5)
1 раз в год
1 раз в год гематолог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
2 раза в год
пожизненно
1 раз в год онколог
Определение прямого билирубина в сыворотке крови на анализаторе
2 раза в год
Определение осмотической резистентности эритроцитов крови ручным методом
1 раз в 2 года
Электрофорез белковых фракций в сыворотке крови и других биологических жидкостях на анализаторе
1 раз в 2 года
Определение уровня ферментов глюкозо-6 фосфатдегидрогеназы, пируваткиназы в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в 2 года
Постановка пробы Кумбса
1 раз в 2 года
УЗИ гепатобилиопанкреатической области (печень, желчный пузырь, поджелудочная железа, селезенка)
1 раз в 2 года
Апластическая анемия неуточненная (D61.9)
2 раза в год
1 раз в год гематолог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
2 раза в год
пожизненно
Идиопатическая тромбоцитопеническая пурпура (D69.3)
1 раз в год
1 раз в год гематолог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
2 раза в год
пожизненно
Определение времени кровотечения ручным методом
2 раза в год
Определение времени свертывания крови ручным методом
2 раза в год
Гистиоцитоз из клеток Лангерганса, не классифицированный в других рубриках (D76.0)
1 раз в год
1 раз в год гематолог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
Каждые 3 месяца
пожизненно
Определение ферритина в сыворотке крови на анализаторе
Каждые 3 месяца
Определение трансферина в сыворотке крови на анализаторе
Каждые 3 месяца
Определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ) в сыворотке крови на анализаторе
Каждые 3 месяца
Определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ) в сыворотке крови на анализаторе
Каждые 3 месяца
Определение общего билирубина в сыворотке крови на анализаторе
Каждые 3 месяца
Определение щелочной фосфатазы в сыворотке крови на анализаторе
Каждые 3 месяца
Определение общего белка в сыворотке крови на анализаторе
Каждые 3 месяца
Определение креатинина в сыворотке крови на анализаторе
Каждые 3 месяца
Определение мочевины в сыворотке крови на анализаторе
Каждые 3 месяца
Определение гаммаглютамилтранспептидазы (ГГТП) в сыворотке крови на анализаторе
Каждые 3 месяца
Определение железа (Fe) в сыворотке крови на анализаторе
Каждые 3 месяца
Рентгенография костей, пораженных участков
Каждые 3 месяца
Компьютерная томография органов грудной клетки и средостения
Каждые 6 месяцев
Ультразвуковая диагностика комплексная (печень, желчный пузырь, поджелудочная железа, селезенка, почек)
Каждые 6 месяцев
Иммунодефициты (D80-D84)
2 раза в год
1 раз в год гематолог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
2 раза в год
пожизненно
Иммунограмма (Е-розетки и Манчини)
по показаниям
Определение Ig E (общий) в сыворотке крови ИФА-методом
по показаниям
Определение Ig A (общий) в сыворотке крови ИФА-методом
по показаниям
Определение Ig G (общий) в сыворотке крови ИФА-методом
по показаниям
Определение Ig M (общий) в сыворотке крови ИФА-методом
по показаниям

Пароксизмальды түнгі гемоглобинурия (Маркиафавы- Микели) (D59.5)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет гематолог
Талдауышта жалпы қан талдауы 6 параметр
Жылына 2 рет
өмір бойы
Жылына 1 рет онколог
Талдауышта қан сарысуындағы тікелей билирубинді анықтау
2 жылда 1 рет
Қан эритроциттерінің осмостық төзімділігін қол әдісімен анықтау
2 жылда 1 рет
Қан сарысуындағы және басқа да биологиялық сұйықтықтардағы ақуыз фракцияларының талдауышта электрофорезі
2 жылда 1 рет
Талдауышта қан сарысуындағы глюкоза-6 фосфатдегидрогеназа, пируваткиназа ферменттерінің деңгейін анықтау
2 жылда 1 рет
Кумбс үлгісін қою
2 жылда 1 рет
гепатобилиопанкреатикалық аймақтың УДЗ (бауыр, өт қабы, ұйқы безі, көкбауыр)
2 жылда 1 рет
Анықталмаған апластикалық анемия (D61.9)
Жылына 2 рет
Жылына 1 рет гематолог
Талдауышта жалпы қан талдауы 6 параметр
Жылына 2 рет
өмір бойы
Идиопатиялық тромбоцитопениялық пурпура (D69.3)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет гематолог
Талдауышта жалпы қан талдауы 6 параметр
Жылына 2 рет
өмір бойы
Қол әдісімен қан кету уақытын анықтау
Жылына 2 рет
Қанның ұю уақытын қолмен анықтау
Жылына 2 рет
Басқа рубрикаларда жіктелмеген Лангерганс жасушаларының гистиоцитозы (D76.0)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет гематолог
Талдауышта жалпы қан талдауы қол әдісімен 6 параметр
Әр 3 ай сайын
өмір бойы
Талдауышта қан сарысуындағы ферритинді анықтау
Әр 3 ай сайын
Талдауышта қан сарысуындағы трансферинді анықтау
Әр 3 ай сайын
Талдауышта қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны (АЛаТ) анықтау
Әр 3 ай сайын
Талдауышта қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазаны (АСаТ) анықтау
Әр 3 ай сайын
Талдауышта қан сарысуындағы жалпы билирубинді анықтау
Әр 3 ай сайын
Талдауышта қан сарысуындағы сілтілі фосфатазаны анықтау
Әр 3 ай сайын
Талдауышта қан сарысуындағы жалпы ақуызды анықтау
Әр 3 ай сайын
Талдауышта қан сарысуындағы креатининді анықтау
Әр 3 ай сайын
Талдауышта қан сарысуындағы мочевинаны анықтау
Әр 3 ай сайын
Талдауышта қан сарысуындағы гаммаглютамилтранспептидазаны (ГГТП) анықтау
Әр 3 ай сайын
Талдауышта қан сарысуындағы темірді (Fe) анықтау
Әр 3 ай сайын
Сүйектердің, зардап шеккен аймақтардың рентгенографиясы
Әр 3 ай сайын
Кеуде және көкірек орта ағзаларының компьютерлік томографиясы
Әр 6 ай сайын
Кешенді ультрадыбыстық диагностика (бауыр, өт қабы, ұйқы безі, көкбауыр, бүйрек)
Әр 6 ай сайын
Иммунитет тапшылығы (D80-D84)
Жылына 2 рет
Жылына 1 рет гематолог
Талдауышта жалпы қан талдауы 6 параметр
Жылына 2 рет
өмір бойы
Иммунограмма (Е-розеткалары және Манчини)(көрсетілгендей)
көрсеткіш бойынша
ИФТ-әдісімен қан сарысуында E классындағы жалпы антиденелерді анықтау (көрсетілгендей)
көрсеткіш бойынша
ИФТ-әдісімен қан сарысуында А классындағы жалпы антиденелерді анықтау (көрсетілгендей)
көрсеткіш бойынша
ИФТ-әдісімен қан сарысуында G классындағы жалпы антиденелерді анықтау (көрсетілгендей)
көрсеткіш бойынша
ИФТ-әдісімен қан сарысуында М классындағы жалпы антиденелерді анықтау (көрсетілгендей)
көрсеткіш бойынша

Нарушения обмена белков плазмы (Е88.0)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
пожизненно
Определение прямого билирубина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Болезнь двигательного неврона (G12.2)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
пожизненно
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества клеточных элементов мочевого осадка)
1 раз в год
Электронейромиография
1 раз в год
Рассеянный склероз (G35)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
Магниторезонансная томография головного мозга
по показаниям (1 раз в 2 года)
пожизненно
Другие виды генерализованной эпилепсии и эпилептических синдромов (G40.4)
1 раз в месяц
1 раз в год невропатолог
Электроэнцефалография
1 раз в год
Социальная адаптация, клиническая и нейрофизиологическая ремиссия в течении 5 лет.
Мышечная дистофия Дюшена
1 раз в месяц
1 раз в год невропатолог
Энцефалопатия неуточненная (G93.4)
1 раз в месяц
1 раз в год невропатолог
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) с расшифровкой
по показаниям (1 раз в 2 года)
Социальная адаптация, клиническая и нейрофизиологическая ремиссия в течении 5 лет.
УЗИ почек
Другие интерстициальные легочные болезни (J84, J84.0, J84.1, J84.8, J84.9)
2 раза в год
1 раз в год пульмонолог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
пожизненно
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества клеточных элементов мочевого осадка)
1 раз в год
Спирография при записи на автоматизированных аппаратах
1 раз в год
Спирография с функциональными пробами (фармакологическая, физическая нагрузка) на автоматизированных аппаратах
1 раз в год
Рентгенография обзорная органов грудной клетки (1 проекция)
1 раз в год
Легочная гипертензия (I27.0)
2 раза в год
1 раз в год кардиолог, пульмонолог
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) с расшифровкой
1 раз в год
пожизненно
Эхокардиография
1 раз в год
Определение креатинина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение мочевины в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ) в сыворотке крови на анализаторе
2 раза в год
Определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ) в сыворотке крови на анализаторе
2 раза в год
Определение прямого билирубина в сыворотке крови на анализаторе
2 раза в год
Определение общего билирубина в сыворотке крови на анализаторе
2 раза в год
Определение протромбинового времени (ПВ) с последующим расчетом протромбинового индекса (ПТИ) и международного нормализованного отношения (МНО) в плазме крови на анализаторе (ПВ-ПТИ-МНО)
1 раз в год

Плазма ақуыздарының алмасуының бұзылуы (Е88.0)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Жалпы қан талдауы қол әдісімен 6 параметр
Жылына 1 рет
өмір бойы
Талдауышта қан сарысуындағы тікелей билирубинді анықтау
Жылына 1 рет
Талдауышта қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны (АЛаТ) анықтау
Жылына 1 рет
Талдауышта қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазаны (АСаТ) анықтау
Жылына 1 рет
Қозғартқыш моторлы нейронның ауруы (G12.2)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет невропатолог
Талдауышта жалпы қан талдауы 6 параметр
Жылына 1 рет
өмір бойы
Талдауышта зәрдің жалпы талдауы зерттеу (зәр тұнбасының жасушалық элементтерінің санын есептейтін физика-химиялық қасиеттері)
Жылына 1 рет
Электроневромиография
Жылына 1 рет
Шашыраңқы склероз (G35)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет невропатолог
Мидың магниторезонанстық томографиясы
көрсеткіштер бойынша (2 жылда 1 рет)
өмір бойы
Жалпыланған эпилепсия мен эпилепсиялық синдромдардың басқа түрлері (G40.4)
Айына 1 рет
Жылына 1 рет невропатолог
Электроэнцефалография
Жылына 1 рет
5 жыл ішінде әлеуметтік бейімделу, клиникалық және нейрофизиологиялық ремиссия.
Дюшеннің бұлшықет дистрофиясы
Айына 1 рет
Жылына 1 рет невропатолог
Анықталмаған Энцефалопатия (G93.4)
Айына 1 рет
Жылына 1 рет невропатолог
Ашып жазумен электрокардиографиялық зерттеу (12 жалғамда талдау)
көрсеткіштер бойынша (2 жылда 1 рет)
5 жыл ішінде әлеуметтік бейімделу, клиникалық және нейрофизиологиялық ремиссия.
Бүйрек ультрадыбыстық зерттеуі
Басқа интерстициальды өкпе аурулары (J84, J84.0, J84.1, J84.8, J84.9)
Жылына 2 рет
Жылына 1 рет пульмонолог
Талдауышта жалпы қан талдауы 6 параметр
Жылына 1 рет
өмір бойы
Талдауышта зәрдің жалпы талдауы зерттеу (зәр тұнбасының жасушалық элементтерінің санын есептейтін физика-химиялық қасиеттері)
Жылына 1 рет
Автоматтандырылған аппараттарда жазу кезіндегі Спирография
Жылына 1 рет
Автоматтандырылған аппараттарда функционалдық сынамалары бар Спирография (фармакологиялық, физикалық жүктеме)
Жылына 1 рет
Кеуде қуысының рентгенографиясы (1 проекция)
Жылына 1 рет
Өкпе гипертензиясы (I27.0)
Жылына 2 рет
Жылына 1 рет кардиолог, пульмонолог
Ашып жазумен электрокардиографиялық зерттеу (12 жалғамда талдау)
Жылына 1 рет
өмір бойы
Эхокардиография
Жылына 1 рет
Талдауышта қан сарысуындағы креатининді анықтау
Жылына 1 рет
Талдауышта қан сарысуындағы мочевинаны анықтау
Жылына 1 рет
Талдауышта қан сарысуындағы аланинаминотрансферазаны (АЛаТ) анықтау
Жылына 2 рет
Талдауышта қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазаны (АСаТ) анықтау
Жылына 2 рет
Талдауышта қан сарысуындағы тікелей билирубинді анықтау
Жылына 2 рет
Талдауышта қан сарысуындағы жалпы билирубинді анықтау
Жылына 2 рет
Қан плазмасында талдауыш (ПВ-ПТИ-МНО) протромбинді индекс (ПТИ) пен халықаралық қалыпты қатынасын (ХҚҚ) кезекті есептеумен протромбин уақытын (ПУ) анықтау
Жылына 1 рет

Болезнь Крона (регионарный энтерит) (K50), Язвенный колит (K51)
2 раза в год
1 раз в год
1 раз в год гастроэнтеролог
Видеоэзофагогастродуоденоскопия
1 раз в год
пожизненно
Тотальная видеоколоноскопия
1 раз в год
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
1 раз в год
Буллезные нарушения (L10, L13.0)
1 раз в год
1 раз в год дерматовенеролог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
пожизненно
Юношеский (ювенильный) артрит (M08.2)
2 раза в год
1 раз в год
1 раз в год ревматолог, офтальмолог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
пожизненно
Определение "C" реактивного белка (СРБ) в сыворотке крови количественно
1 раз в год
Определение креатинина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Слизисто-кожный лимфонодулярный синдром [Кавасаки] (М30.3), Гранулематоз Вегенера (М31.3), Синдром дуги аорты [Такаясу] (M31.4), Другие уточненные некротизирующие васкулопатии (М 31.8), Болезнь Бехчета (M35.2)
2 раза в год
2 раза в год
1 раз в год ревматолог
Определение креатинина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
пожизненно
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества клеточных элементов мочевого осадка)
1 раз в год
Определение "C" реактивного белка (СРБ) полуколичественно/качественно в сыворотке крови ручным методом
1 раз в год
Незавершенный остеогенез (Q78.0)
2 раза в год
1 раза в год травматолог-ортопед в первый год наблюдения, далее по показаниям
Определение кальция (Ca) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
до восстановления функционального объема движений в суставе
Определение фосфора (P) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Рентгенография пораженного сегмента (одна анатомическая зона)
1 раз в год
Врожденный ихтиоз (Q80)
4 раза в год
4 раза в год дерматовенеролог в первый год наблюдения, далее по показаниям
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
пожизненно
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества клеточных элементов мочевого осадка)
1 раз в год
Буллезный эпидермолиз (Q81)
1 раз в год
1 раз в год дерматовенеролог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
пожизненно
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества клеточных элементов мочевого осадка)
1 раз в год
7. Острый инфаркт миокарда (первые 6 месяцев)
Острый инфаркт миокарда (I21) Повторный инфаркт миокарда (I22) Некоторые текущие осложнения острого инфаркта миокарда Некоторые текущие осложнения острого инфаркта миокарда (I23), Другие формы острой ишемической болезни сердца (I24)
1 раз в 3 месяца
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев кардиолог
Определение липопротеидов низкой плотности в сыворотке крови
1 раз в 6 месяцев
6 месяцев
Определение креатинина в сыворотке крови
1 раз в 6 месяцев
Определение креатинина в моче
1 раз в 6 месяцев
Определение альбумина(микроальбумина) в моче
1 раз в 6 месяцев
Определение NT-pro-BNP (пронатрий уретический пептид) ИФА методом
1 раз в 6 месяцев
Определение общего холестерина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в 6 месяцев
Эхокардиография
1 раз в 6 месяцев
Электрокардиографическое исследование с дозированной физической нагрузкой (тредмил, велоэргометр)
1 раз в 6 месяцев

Крон ауруы (аймақтық энтерит) (K50), ойық жаралы колит (K51)
Жылына 2 рет
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет гастроэнтеролог
Видеоэзофагогастродуоденоскопия
Жылына 1 рет
өмір бойы
Жалпы видеоколоноскопия
Жылына 1 рет
Күрделілігі 3 санаттағы операциялық-биопсиялық материалдың 1 блок-препаратын гистологиялық зерттеу
Жылына 1 рет
Буллездік бұзылулар (L10, L13.0)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет дерматовенеролог
Жалпы қан талдауы қол әдісімен 6 параметр
Жылына 1 рет
өмір бойы
Жас-өспірімдік (кәмелетке толмаған) артрит (M08.2)
Жылына 2 рет
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет ревматолог, офтальмолог
Жалпы қан талдауы қол әдісімен 6 параметр
Жылына 1 рет
өмір бойы
Қан сарысуындағы жартылай сандық/сапалық "С" реактивті ақуызды қол әдісімен анықтау
Жылына 1 рет
Талдауышта қан сарысуындағы креатининді анықтау
Жылына 1 рет
Шырышты-терілік лимфонодулярлық синдром [Кавасаки] (30.3), Вегенер Гранулематозы (М 31.3), қолқа доғасы синдромы [Такаясу] (M31.4), басқа нақтыланған некротикалық васкулопатиялар (М 31.8), Бехчет ауруы (M35. 2)
Жылына 2 рет
Жылына 2 рет
Жылына 1 рет - ревматолог
Талдауышта қан сарысуындағы креатининді анықтау
Жылына 1 рет
өмір бойы
Талдауышта жалпы қан талдауы 6 параметр
Жылына 1 рет
Талдауышта зәрдің жалпы талдауы зерттеу (зәр тұнбасының жасушалық элементтерінің санын есептейтін физика-химиялық қасиеттері)
Жылына 1 рет
Қан сарысуындағы жартылай сандық/сапалық "С" реактивті ақуызды қол әдісімен анықтау
Жылына 1 рет
Жетілмеген остеогенез (Q78.0)
Жылына 2 рет
Травматолог-ортопед жылына 1 рет бақылаудың бірінші жылында, одан әрі көрсеткіштер бойынша
Талдауышта қан сарысуындағы кальцийді (Ca) анықтау
Жылына 1 рет
до восстановления функционального объема движений в суставе
Талдауышта қан сарысуындағы фосфорді (Р) анықтау
Жылына 1 рет
Талдауышта зақымдалған сегменттің рентгенографиясы
Жылына 1 рет
Туа біткен ихтиоз (Q80)
Жылына 4 рет
Дерматовенеролог жылына 4 рет бақылаудың бірінші жылында, одан әрі көрсеткіштер бойынша
Талдауышта жалпы қан талдауы 6 параметр
Жылына 1 рет
өмір бойы
Талдауышта зәрдің жалпы талдауы зерттеу (зәр тұнбасының жасушалық элементтерінің санын есептейтін физика-химиялық қасиеттері)
Жылына 1 рет
Буллезді эпидермолиз (Q81)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет дерматовенеролог
Талдауышта жалпы қан талдауы 6 параметр
Жылына 1 рет
өмір бойы
Талдауышта зәрдің жалпы талдауы зерттеу (зәр тұнбасының жасушалық элементтерінің санын есептейтін физика-химиялық қасиеттері)
Жылына 1 рет
7. Жедел миокард инфарктісі (алғашқы 6 ай)
Жедел миокард инфарктісі (I21) Қайталанатын инфаркт миокарда (I22) Жедел миокард инфарктісінің кейбір асқынулары (I23), Жүректің жедел ишемиялық ауруының басқа түрлері (I24)
3 айда 1 рет
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет кардиолог
Қан сарысуындағы төмен тығыздықтағы липопротеидтерді анықтау
6 айда 1 рет
6 ай
Қан сарысуындағы креатининді анықтау
6 айда 1 рет
Зәрдегі креатининді анықтау
6 айда 1 рет
Зәрдегі альбуминді(микроальбумин) анықтау
6 айда 1 рет
NT-proBNP (натриуретикалық пептид туралы) ИФА-ны анықтау
6 айда 1 рет
Определение общего холестерина в сыворотке крови на анализаторе
6 айда 1 рет
Эхокардиография
6 айда 1 рет
Дозаланған дене жүктемесі бар электрокардиографиялық зерттеу (тредмил, велоэргометр)
6 айда 1 рет

8. Острое нарушение мозгового кровообращения (1 год)
Субарахноидальное кровоизлияние (I60.0-I60.8), Внутримозговое кровоизлияние (I61.0-I61.8), Другое нетравматическое внутричерепное кровоизлияние (I62.0-I62.1), Ишемический инсульт (I63.0-I63.8), Инсульт, неуточненный как кровоизлияние или инфаркт (I64) (первые 12 месяцев)
1 раз в 3 месяца
1 раз в 3 месяца
нейрохирург, невролог не менее 1раза в 6 месяцев
Общий анализ крови на анализаторе с дифференцировкой 3 классов клеток
1 раз в 6 месяцев
1 год
Международное нормализованное отношение (МНО) в сыворотке крови
1 раз в 6 месяцев
Определение липопротеидов низкой плотности в сыворотке крови
1 раз в 6 месяцев
9. Дегенеративные болезни нервной системы
Дегенеративные болезни нервной системы (G30-G32)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
пожизненно
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества клеточных элементов мочевого осадка)
1 раз в год
10. Демиелинизирующие болезни центральной нервной системы
Демиелинизирующие болезни центральной нервной системы (G35-G37)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
Магниторезонансная томография головного мозга
по показаниям (1 раз в 2 года)
пожизненно
11. Эпилепсия
Эпилепсия (G40, кроме G40.4)
1 раз в месяц
1 раз в год невропатолог
Электроэнцефалография
1 раз в год
Социальная адаптация, клиническая и нейрофизиологическая ремиссия в течении 5 лет.
Приложение 2
к Правилам оказания
медицинской помощи лицам
с хроническими заболеваниями,
периодичности и сроков наблюдения,
обязательного минимума
и кратности диагностических
исследований
Перечень хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению в рамках ОСМС с периодичностью, сроками наблюдения, обязательного минимума и кратности исследований
Группа заболевании, код МКБ
Периодичность осмотров
Минимум лабораторных и диагностических исследований
Сроки наблюдения
Осмотр СМР
Осмотр врачом ПМСП
Осмотр профильных специалистов
Исследования
Кратность
ЗПДН (заболевания подлежащие динамическому наблюдению)
1
Заболевания печени (K70-K76) кроме K74:
Токсическое поражение печени (К71),
Печоночная недостаточность, не классифицированная в других рубриках (К72),
Хронический гепатит, не классифицированный в других рубриках (К73),
Другие воспалительные болезни печени (К75), Другие болезни печени (К76)
2 раза в год
1 раз в год
1 раз в год инфекционист
или
гастроэнтеролог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
2 раза в год
пожизненно
Определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ) в сыворотке крови на анализаторе
2 раза в год
Определение общего билирубина в сыворотке крови на анализаторе
2 раза в год
Определение АФП (альфафетопротеин) в сыворотке крови ИФА-методом
2 раза в год
Определение протромбинового времени (ПВ) с последующим расчетом протромбинового индекса (ПТИ) и международного нормализованного отношения (МНО) в плазме крови на анализаторе (ПВ-ПТИ-МНО)
1 раза в год
УЗИ гепатобилиопанкреатической области (печень, желчный пузырь, поджелудочная железа, селезенка)
1 раз в год
2
Болезни крови и кроветворных органов

8. Ми қан айналымының жедел бұзылуы (1 жыл)
Субарахноидальды қан құйылу (I60.0-I60.8), Ми ішілік қан кету (I61.0-I61.8), Басқа жарақатсыз бас сүйек ішілік қан құйылу (I62.0-I62.1), Ишемиялық инсульт (I63.0-I63.8), Инсульт, анықталмаған қан құйылу немесе инфаркт (I64) (бірінші 12 ай)
3 айда 1 рет
3 айда 1 рет
нейрохирург, невролог 6 айда кемінде 1 рет
Жасушалардың 3 классының дифференциациясы бар анализатордағы жалпы қан талдауы
6 айда 1 рет
1 жыл
Қан сарысуындағы халықаралық нормаланған қатынас (ХҚО)
6 айда 1 рет
Қан сарысуындағы төмен тығыздықтағы липопротеидтерді анықтау
6 айда 1 рет
9. Нерв жүйесінің дегенаративті аурулары
Нерв жүйесінің дегенаративті аурулары (G30-G32)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет невропатолог
Талдауышта жалпы қан талдауы 6 параметр
Жылына 1 рет
өмір бойы
Талдауышта зәрдің жалпы талдауы зерттеу (зәр тұнбасының жасушалық элементтерінің санын есептейтін физика-химиялық қасиеттері)
Жылына 1 рет
10. Орталық нерв жүйесінің миелинсіздендіруші аурулары
Орталық нерв жүйесінің миелинсіздендіруші аурулары (G35-G37)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет невропатолог
Мидың магниторезонанстық томографиясы
көрсеткіштер бойынша (2 жылда 1 рет)
өмір бойы
11. Эпилепсия
Эпилепсия (G40, кроме G40.4)
Айына 1 рет
Жылына 1 рет невропатолог
Электроэнцефалография
Жылына 1 рет
5 жыл ішінде әлеуметтік бейімделу, клиникалық және нейрофизиологиялық ремиссия.
Созылмалы аурулары бар
адамдарға медициналық көмек
көрсетуді ұйымдастыру,
байқаудың мерзімділігі
мен мерзімдері, диагностикалық
зерттеулердің міндетті
минимумы мен еселігі
қағидаларына
2-қосымша
ТМККК шеңберінде байқау кезеңділігімен, мерзімдерімен, зерттеудің міндетті минимумымен және еселігімен динамикалық байқауына жататын созылмалы аурулардың тізбесі
Аурулар тобы, ХАЖ коды
Тексеру мерзімділігі
Зертханалық және диагностикалық зерттеулердің минимумы
Байқау кезеңі
Орта медицина қызметкерлерінің қарап-тексеру
МСАК дәрігерінің қарап-тексеру
Бейінді мамандардың қарап-тексеру
Зерттеу
Еселік
ДБЖА (динамикалық байқауына жататын аурулар)
1
Бауыр аурулары (K70-K76) K74 басқа:
Бауырдың уыттық зақымдануы (К71), Бауыр қызметінің басқа айдарларда жіктелмеген жеткіліксіздігі (К72), Басқа айдарларда жіктелмеген созылмалы гепатит (К73),  Бауырдың басқа қабынба аурулары (К75,K75.4-тен басқа), Бауырдың басқа аурулары (К76)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет
жылына 1 рет инфекционист, гастроэнтеролог
Талдауыштағы 6 параметрлі қанның жалпы талдауы
жылына 1 рет
өмір бойы
Қансарысуында аланинаминтрансферазаны (АЛаТ) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Қансарысуында жалпы билирубинді талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Қансарысуында АФП (альфафетопротеинді) ИФТ әдісімен анықтау
жылына 1 рет
Қан плазмасында талдауышта (ПВ-ПТИ-МНО) протромбинді индекс (ПТИ) пен халықаралық қалыпты қатынасын (ХҚҚ) кезекті есептеумен протромбин уақытын (ПУ) анықтау
жылына 1 рет
Гепатобилиопанкреатикалық аймақтын (бауыр, өт қабы, ұйқыбезі, көкбауыр) УДЗ
жылына 1 рет
2
Қан және қан түзетін ағзаларының аурулары:

Наследственный дефицит фактора VIII (D66), Наследственный дефицит фактора IX (D67), Болезнь Виллебранда D68.0, Наследственный дефицит других факторов свертывания D68.2
2 раза в год
1 раз в год
1 раз в год гематолог
Общий анализ крови 34 параметра с цифровым изображением клеток крови
1 раз в год
пожизненно
Общий анализ крови 34 параметра с цифровым изображением клеток крови
1 раз в год
Определение общего билирубина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение прямого билирубина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
3
Заболевания верхних отделов ЖКТ
Гастроэзофагеальный рефлюкс с эзофагитом (K21.0),
Язва желудка (К25),
Язва двенадцатиперстной кишки (К26), Пептическая язва неуточненной локализации (К27), Хронический атрофический гастрит (K29.4), Полипы (полипоз) желудка (K31.7)
4 раза в год
2 раза в год
1 раз в год гастроэнтеролог
эзофагогастродуоденоскопия
1 раз в год
снятие с учета при отсутствии клинико-инструментальных признаков заболевания в течение 3-х лет
гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
1 раз в год
4
Неинфекционный энтерит и колит:
Другие неинфекционные гастроэнтериты и колиты (K52)
2 раза в год
1 раз в год
1 раз в год гастроэнтеролог
Видеоэзофагогастродуоденоскопия
1 раз в год
пожизненно
Тотальная видеоколоноскопия
1 раз в год
Гистологическое исследование 1 блок-препарата операционно-биопсийного материала 3 категории сложности
1 раз в год
5
Артропатии, дорсопатии
Реактивные артропатии (M02), Ревматоидный артрит (М05, М06), Псориатические артропатии (М07.3), Анкилозирующий спондилит (М45), Юношеский (ювенильный) артрит (М08, кроме М08.2
2 раза в год
1 раз в год
1 раз в год ревматолог, офтальмолог
Общий анализ крови на анализаторе с дифференцировкой 3 классов клеток
1 раз в год
пожизненно
Определение "C" реактивного белка (СРБ) в сыворотке крови количественно
1 раз в год
Определение креатинина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
6
Болезни щитовидной железы
Гипотиреоз (Е02)
2 раза в год
1 раз в год
1 раз в год
эндокринолог
Определение тиреотропного гормона (ТТГ) в сыворотке крови ИФА-методом на анализаторе
1 раз в год
пожизненно
определение свободного трииодтиронина (T3) в сыворотке крови ИФА-методом на анализаторе
1 раз в год
определение свободного тироксина (T4) в сыворотке крови ИФА-методом на анализаторе
1 раз в год
Тиреотоксикоз (Е05.0-05.8)
2 раза в год
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Определение тиреотропного гормона (ТТГ) в сыворотке крови ИФА-методом на анализаторе
1 раз в год
пожизненно
определение свободного трииодтиронина (T3) в сыворотке крови ИФА-методом на анализаторе
1 раз в год
определение свободного тироксина (T4) в сыворотке крови ИФА-методом на анализаторе
1 раз в год
7
Гиперплазия предстательной железы
Гиперплазия предстательной железы (N40)
2 раза в год
1 раз в год
1 раз в год уролог
Определение общего простат-специфического антигена (ПСА) в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
8
Доброкачественная дисплазия молочной железы
Доброкачественная дисплазия молочной железы (N60)
2 раза в год
1 раз в год
Ультразвуковое исследование молочных желез
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
9
Невоспалительные болезни женских половых органов

VIII фактордың тұқым қуалайтын тапшылығы (D66), IX фактордың тұқым қуалайтын тапшылығы (D67), Виллебранд ауруы D68. 0, Ұюдың басқа факторларының тұқым қуалайтын тапшылығы D68. 2
Жылына 2 рет
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет гематолог
Жалпы қан талдауы 6 параметр бойынша
Жылына 1 рет
өмір бойы
Талдауыштағы қан жасушаларының сандық бейнесі берілген 34 параметрлі қанның жалпы талдауы
Жылына 1 рет
Талдауышта қан сарысуындағы жалпы билирубинді анықтау
Жылына 1 рет
Талдауышта қан сарысуындағы тікелей билирубинді анықтау
Жылына 1 рет
3
Жоғарғы асқазан-ішек жолдарының аурулары:
Эзофагит қабаттасқан асқазан-өңеш рефлюксі (K21.0), Асқазанның ойық жарасы (К25), Он екі елі ішектің ойық жарасы (К26), Орналасуы анықталмаған пептикалық ойық жара (К27), Атрофиялық созылмалы гастрит (K29.4), Асқазан мен он екі елі ішектің түймешігі (K31.7)
жылына 4 рет
жылына 2 рет
жылына 1 рет гастроэнтеролог
эзофагогастродуоденоскопия
жылына 1 рет
3 жыл ішінде аурудың клиникалық-аспаптық белгілері болмаған кезде есептен шығару
күрделілігі 3 санаттағы операциялық-биопсиялық материалдың 1 блок-препаратын гистологиялық зерттеу
жылына 1 рет
4
Инфекциялық емес энтерит және колит:
Жұқпалы емес гастроэнтериттер мен колиттер (K52)
жылына 2 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет гастроэнтеролог
Видеоэзофагогастродуоденоскопия
Жылына 1 рет
өмір бойы
Жалпы бейнеколоноскопия
Жылына 1 рет
Күрделілігі 3 санаттағы операциялық-биопсиялық материалдың 1 блок-препаратын гистологиялық зерттеу
Жылына 1 рет
5
Артропатиялар, дорсопатиялар:
Реактивті артропатиялар (M02), Ревматоидтық артрит (М05, М06), Басқа псориаздық артропатиялар (М07.3), Анкилоздаушы спондилит (М45), Жасөспірімдердің (ювенилдік) артриті(М08, М08.2-ден басқа)
жылына 2 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет ревматолог, офтальмолог
Талдауыштағы 6 параметрлі қанның жалпы талдауы
жылына 1 рет
өмір бойы
Қан сарысуында "С" реактивті ақуызды талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуында креатининді таладуышта анықтау
жылына 1 рет
6
Қалқанша безінің аурулары:
Гипотиреоз (Е02)
ИФТ-әдісімен қан сарысуында тиреотроп гормонды (ТТГ) анықтау
жылына 1 рет
өмір бойы
ИФТ-әдісімен қан сарысуында еркін трийодтиронинді (Т3) анықтау
жылына 1 рет
ИФТ-әдісімен қан сарысуында еркін тироксинді (Т4)анықтау
жылына 1 рет
Тиреотоксикоз (Е05.0-05.8)
жылына 2 рет
жылына 1 рет
Эндокринолог жылына 1 рет
ИФТ-әдісімен қан сарысуында тиреотроп гормонды (ТТГ) анықтау
жылына 1 рет
өмір бойы
ИФТ-әдісімен қан сарысуында еркін трийодтиронинді (Т3) анықтау
жылына 1 рет
ИФТ-әдісімен қан сарысуында еркін тироксинді (Т4)анықтау
жылына 1 рет
7
Қуық асты безінің гиперплазиясы:
Қуық асты безінің гиперплазиясы (N40)
жылына 2 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет уролог
Иммунохемилюминесценция әдісімен қан сарысуында жалпы (ПСА) простат-спецификалы антиген анықтау
жылына 1 рет
3 жыл ішінде егер қайталану болмаса
8
Сүт безінің қатерсіз дисплазиясы:
Сүт безінің қатерсіз дисплазиясы (N60)
жылына 2 рет
жылына 1 рет
Маммография (4 кескін)
3 жыл ішінде егер қайталану болмаса
Сүт бездерін ультрадыбыстық зерттеу
жылына 1 рет
9
Әйел жыныс ағзаларының қабынулық емес аурулары:

Эндометриоз (N80), Полип женских половых органов (N84), Железистая гиперплазия эндометрия (N85.0), Аденоматозная гиперплазия эндометрия (N85.1), Эрозия и эктропион шейки матки (N86), Лейкоплакия шейки матки (N88.0)
2 раза в год
1 раз в год
1 раз в год гинеколог
УЗИ гинекологическое (трансабдоминальное)
1 раз в год
через 1 год после лечения
УЗИ гинекологическое (трансвагинальное)
Доброкачественное новообразование яичника (D27)
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
1 раз в год гинеколог
УЗИ гинекологическое (трансабдоминальное)
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
УЗИ гинекологическое (трансвагинальное)
10
Бронхолегочная дисплазия
Бронхолегочная дисплазия, возникшая в перинатальном периоде (Р27.1)
1 раз в месяц до 1-го года, далее 1 раз в 6 месяцев
при легкой степени тяжести 1 раз в 6 месяцев до 1 года, далее по необходимости при среднетяжелой и тяжелой степени тяжести с раз в 3 месяца до 1-го года, далее до 3-х лет 1 раз в 6 месяцев далее 1 раз в год
1 раз в год детский пульмонолог
компьютерная томография органов грудной клетки и средостения
1 раз в год в течении 3х лет
3 года, по показаниям может увеличиваться
эхокардиография
1 раз в год в течении 3х лет
11
Врожденные пороки сердца
Врожденные аномалии (пороки развития) сердечных камер и соединений (Q20), Врожденные аномалии (пороки развития) сердечной перегородки (Q21), Врожденные аномалии (пороки развития) легочного и трехстворчатого клапанов (Q22), Врожденные аномалии (пороки развития) аортального и митрального клапанов (Q23), Другие врожденные аномалии (пороки развития) сердца (Q24), Врожденные аномалии (пороки развития) крупных артерий (Q25)
1 раз в месяц
1 раз в 3 месяца
1 раз в 3 месяца детский кардиолог в первый год наблюдения, далее по показаниям
эхокардиография
1 раз в 3 месяца в 1-й год наблюдения, далее 1 раз в 6 месяцев
2 года, но при сохранении легочной гипертензии, резидуального шунта и недостаточности клапанов -пожизненно
12
Врожденные пороки развития
Врожденные пороки пищевода (Q39), Врожденная диафрагмальная грыжа (Q79), Аноректальные пороки развития (Q42)
в течение 1-х 6 месяцев 1 раз в месяц. Затем до года 1 раз в 3 месяца. Со 2-го года жизни 1раз в 6 месяцев
1 раз в 3 месяца в течение 1-го года жизни; далее со 2-го года жизни - 1 раз в 6 месяцев
1 раз в год детский хирург
Фиброэзофагогастродуоденоскопия при Q39
1 раз в год
наблюдение до 3-х лет жизни
Рентгенография обзорная органов грудной клетки (1 проекция)
1 раз в год
Компьютерная томография органов малого таза с контрастированием
по показаниям
13
Артериальная гипертензия

Эндометриоз (N80), Әйелдер жыныс ағзаларының түймешігі (N84), Эндометрийдің безді гиперплазиясы (N85.0), Эндометрийдің аденоматоздық гиперплазиясы (N85.1), Жатыр мойнының жалақ жарасы мен эктропионы (N86), Жатыр мойны сілемейлі қабықтарындағы ақшыл дақтар (N88.0)
жылына 2 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет гинеколог
Онкоцитологияға жағынды алу
жылына 1 рет
емдеуден кейін 1 жылдан кейін
Гинекологиялық (трансвагинальді/трансабдоминальді) УДЗ
жылына 1 рет
Анабездің қатерсіз өспесі (D27)
6 айда 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет гинеколог
кіші жамбастың ультрадыбыстық зерттеуі
жылына 1 рет
3 жыл ішінде қайталанудың болмауы
10
Бронх-өкпенің перинаталдық кезеңде пайда болған дисплазиясы:
Бронх-өкпенің перинаталдық кезеңде пайда болған дисплазиясы (Р27.1)
1 жылға дейін айына 1 рет содан кейін 6 айда 1 рет
Жеңіл дәрежеде 6 айда 1 рет содан кейін қажет болған жағдайда орташа және ауыр дәрежеде 3 айда 1 рет 1 жылға дейін
Жылына 1 рет балалар пульмонологы
Кеуде ағзаларының және көкірекортаның компьютерлік томографиясы
жылына 1 рет, 3 жыл ішінде
3 жыл, көрсеткіштер бойынша ұлғаюы мүмкін
эхокардиография
жылына 1 рет, 3 жыл ішінде
11
Операциядан кейінгі кезеңдегі туа біткен жүрек ақаулары:
Жүрек камералары мен қосылыстарының туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері) (Q20), Жүрек қалқасының туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері) (Q21), Өкпе және үш жармалы қақпақшалардың туа біткен ауытқулары( даму кемістіктері) (Q22), Қолқа және қос жармалы қақпақшалардың туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері) (Q23), Жүректің туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері) (Q24), Ірі артериялардың туа біткен ауытқулары (даму кемістіктері) (Q25)
айына 1 рет
3 айда 1 рет
1 жасқа дейін 3 айда 1 рет балалар кардиологі, ары қарай көрсеткіштер бойынша
эхокардиография
1 жыл кезінде 3 айда 1 рет, ары қарай 6 айда 1 рет
2 жыл, бірақ өкпе гипертензиясы, қалдық шунт және клапан жеткіліксіздігі сақталса-өмір бойы
12
Туа біткен ақаулар:
Өңештің туа біткен ауытқулары(даму кемістіктері) (Q39), Көкеттің туа біткен жарығы (Q79.0), Тоқ ішектің туа біткен жоқтығы, атрезиясы мен тарылуы(Q42)
1-6 айға айына 1 рет содан кейін 1 жылға дейін 3 айда 1 рет өмірдің 2-ші жылынан бастап 6 айда 1 рет
Өмірінің 1 жылында 3 айда 1 рет, өмірдің 2-ші жылынан бастап 6 айда 1 рет
Жылына 1 рет балалар хирургі
Электрокардиографиялық зерттеу (12 жалғамда)
жылына 1 рет
3 жасқа дейін байқау
эзофагогастродуоденоскопия
жылына 1 рет
Кеуде қуысы ағзаларының рентгенографиясы
жылына 1 рет
неоанусты диагностикалық сүмбілеу
көрсеткіштер бойынша
Контрастілеумен кіші жамбас ағзаларының компьютерлік томографиясы
көрсеткіштер бойынша
13
Артериалдық гипертензия:

Болезни, характеризующиеся повышенным кровяным давлением (I10-I15)
1 раз в 3 месяца - для пациентов со средним и низким риском, 1 раз в месяц - для пациентов с высоким и очень высоким риском, и для лиц с низкой приверженностью к лечению
1 раз в 6 месяцев - для пациентов со средним и низким риском, 1 раз в 3 месяца - для пациентов с высоким и очень высоким риском, и для лиц с низкой приверженностью к лечению
1 раз в год кардиолог
Определение липопротеидов низкой плотности в сыворотке крови
1 раз в год
пожизненно
Определение общего холестерина в сыворотке крови
1 раз в год
Определение креатинина в сыворотке крови
1 раз в год
Определение альбумина(микроальбумина) в моче
1 раз в год
Эхокардиография
1 раз в 2 года
Определение креатинина в моче
1 раз в год
14
Ишемическая болезнь сердца
Ишемическая болезнь сердца I20, I23, I24, I25
2 раза в год
2 раза в год
1 раз в год кардиолог
Определение липопротеидов низкой плотности в сыворотке крови
1 раз в 6 месяцев
пожизненно
Определение креатинина в сыворотке крови
1 раз в год
Определение креатинина в моче
1 раз в год
Определение альбумина(микроальбумина) в моче
1 раз в год
Определение NT-pro-BNP (пронатрий уретический пептид) ИФА методом
1 раз в год
Эхокардиография
1 раз в год
Электрокардиографическое исследование с дозированной физической нагрузкой (тредмил, велоэргометр)
1 раз в 2 года
Сердечная недостаточность (I50.0-I50.1)
1 раз в 3 месяца
1 раз в 3 месяца
кардиолог раз в 6 месяцев
Определение протромбинового времени (ПВ) с последующим расчетом протромбинового индекса (ПТИ) и международного нормализованного отношения (МНО) в плазме крови на анализаторе (ПВ-ПТИ-МНО)
1 раз в неделю до достижения целевого, в последующем 1 раз в месяц при приеме антикоагулянтов НЕПРЯМОГО ДЕЙСТВИЯ;
пожизненно
Определение NT-pro-BNP (пронатрий уретический пептид) ИФА методом
1 раз в год
Определение креатинина в сыворотке крови
2 раза в год
Определение липопротеидов низкой плотности в сыворотке крови
2 раза в год
Определение триглицеридов в сыворотке крови
1 раз в год
Общий анализ крови на анализаторе с дифференцировкой 3 классов клеток
1 раз в год
Определение креатинина в моче
2 раза в год
Определение альбумина(микроальбумина) в моче
2 раза в год
Эхокардиография
2 раза в год
Электрокардиография в 12 отведениях с расшифровкой
2 раза в в год первый год, после 1 раз в год
Рентгенография органов грудной клетки
1 раз в год в первый год
Сердечная недостаточность (I50), состояние после имлантанции механического устройства.
1 раз в месяц
1 раз в 3 месяца
1 раз в 3 месяца
Общий анализ крови на анализаторе с дифференцировкой 3 классов клеток
2 раза в год
пожизненно
подсчет тромбоцитов в крови
2 раза в год
Определение липопротеидов низкой плотности в сыворотке крови
2 раза в год
Определение протромбинового времени (ПВ) с последующим расчетом протромбинового индекса (ПТИ) и международного нормализованного отношения (МНО) в плазме крови (ПВ-ПТИ-МНО)
1 раз в неделю до достижения целевого, в последующем 1 раз в месяц при приеме антикоагулянтов НЕПРЯМОГО ДЕЙСТВИЯ
Определение креатинина в сыворотке крови
2 раза в год
Определение общего холестерина в сыворотке крови
1 раз в год
Эхокардиография
2 раза в год
Рентгенография обзорная органов грудной клетки (1 проекция)
1 раз в первый год, далее по решению МДГ
УЗДГ брахиоцефального ствола
1 раз в первый год, далее по решению МДГ
15
Экстракраниальные заболевания брахиоцефальных артерий
Цереброваскулярные болезни (I65-I69),
Эмболия и тромбоз артерии верхних конечностей (I74.2),
Аорит при болезнях, классифицированных в других рубриках (I79.1)
2 раза в год
1 раза в год ангиохирург, невролог, кардиолог
УЗДГ брахиоцефального ствола
Общий анализ крови на
1 раз в год
Пожизненно
анализаторе с дифференцировкой 3 классов клеток
1 раз в год
Определение протромбинового времени (ПВ) с последующим расчетом протромбинового индекса (ПТИ) и международного нормализованного отношения (МНО) в плазме крови на анализаторе (ПВ-ПТИ-МНО)
1 раз в год
Определение липопротеидов низкой плотности в сыворотке крови
1 раз в год
16
Поражения клапанов сердца
Неревматическое поражение митрального клапана (I34.0-I34.9), Неревматическое поражения аортального клапана (I35.0-I35.9), Неревматические поражения трехстворчатого клапана (I36.0-I36.9),
Поражение клапана легочной артерии (I37.0-I37.9), Эндокардит, клапан не уточнен (I38), Эндокардит и поражения клапанов сердца при болезнях, классифицированных в других рубриках (I39.0-I39.8) Эндокардит инфекционный (острый/подострый) (I33, I 01.1)
2 раза в год
1 раз в год
1 раз в год кардиолог
Электрокардиография в 12 отведениях с расшифровкой
1 раз в год
пожизненно
Неревматическое поражение митрального клапана (I34.0-I34.9), Неревматическое поражения аортального клапана (I35.0-I35.9), Неревматические поражения трехстворчатого клапана (I36.0-I36.9),
Поражение клапана легочной артерии (I37.0-I37.9), Эндокардит, клапан не уточнен (I38), Эндокардит и поражения клапанов сердца при болезнях, классифицированных в других рубриках (I39.0-I39.8) Эндокардит инфекционный (острый/подострый) (I33, I 01.1)
2 раза в год
1 раз в год
1 раз в год кардиолог
Электрокардиография в 12 отведениях с расшифровкой
1 раз в год
пожизненно
17
Аритмии, фибриляции и трепетания предсердий
Аритмии (I47) Фибрилляция и трепетания предсердий (I48)
2 раза в год
2 раза в год
1 раз в год кардиолог
УЗДГ брахиоцефального ствола
1 раз в год
пожизненно
18
Болезни органов дыхания:

Қан қысымының жоғарылауымен сипатталатын аурулар (I10 -I15)
3 айда 1 рет-орташа және төмен тәуекелді науқастар үшін, айына 1 рет-жоғары және өте жоғары тәуекелді пациенттер үшін және емделуге бейімділігі төмен адамдар үшін
6 айда 1 рет-орташа және төмен тәуекелді пациенттер үшін, 3 айда 1 рет-жоғары және өте жоғары тәуекелді науқастар үшін және емделуге бейімділігі төмен адамдар үшін
Жылына 1 рет кардиолог
Қан сарысуындағы төмен тығыздықтағы липопротеидтерді анықтау
Жылына 1 рет
өмір бойы
Қан сарысуындағы жалпы холестеринді анықтау
Жылына 1 рет
Қан сарысуындағы креатининді анықтау
Жылына 1 рет
Зәрдегі креатининді анықтау
Жылына 1 рет
Зәрдегі альбуминді(микроальбумин) анықтау
Жылына 1 рет
12 жалғамдағы талдаумен бірге электрокардиография
Жылына 1 рет
Тәуліктік қан қысымын бақылау (24 сағат)
2 жылда 1 рет
Эхокардиография
2 жылда 1 рет
NT-proBNP (натриуретикалық пептид туралы) ИФА-ны анықтау
Жылына 1 рет
14
Жүректің ишемиялық ауруы:
Жүректің ишемиялық ауруы (I20, I23, I24, I25)
Жылына 2 рет
Жылына 2 рет
Жылына 1 рет кардиолог
қан сарысуындағы жалпы холестеринді анықтау
Жылына 1 рет
өмір бойы
Қан сарысуындағы төмен тығыздықтағы липопротеидтерді анықтау
6 айда 1 рет
Қан сарысуындағы креатининді анықтау
Жылына 1 рет
Зәрдегі креатининді анықтау
Жылына 1 рет
NT-proBNP (натриуретикалық пептид туралы) ИФИ тәсілімен анықтау
Жылына 1 рет
Зәрдегі альбуминді(микроальбумин) анықтау
Жылына 1 рет
Эхокардиография
Жылына 1 рет
Электрокардиограмманы Холтер мониторингі (24 сағат) бақылау
2 жылда 1 рет
Дозаланған дене жүктемесі бар электрокардиографиялық зерттеу (тредмил, велоэргометр)
2 жылда 1 рет
Жүрек функциясының жеткіліксіздігі (I50.0-I50.1)
3 айда 1 рет
3 айда 1 рет
Жылына 6 рет кардиолог
Қан сарысуындағы халықаралық нормаланған қатынас (ХҚО)
Аптасына бір рет мақсатқа қол жеткізгенше, содан кейін айына бір рет жанама әсер ететін антикоагулянттарды қабылдағанда
өмір бойы
NT-proBNP (натриуретикалық пептид туралы) ИФИ тәсілімен анықтау
Жылына 1 рет
Қан сарысуындағы креатининді анықтау
Жылына 2 рет
Қан сарысуындағы төмен тығыздықтағы липопротеидтерді анықтау
Жылына 2 рет
Қан сарысуындағы жалпы холестеринді анықтау
Жылына 1 рет
Қан сарысуындағы триглицеридтерді анықтау
Жылына 1 рет
Жалпы қан талдауы 6 параметр бойынша
Жылына 2 рет
Қанның ұю уақытын анықтау
Жылына 1 рет
Қан кету уақытын анықтау
Жылына 1 рет
Қандағы тромбоциттер санын анықтау
Жылына 1 рет
Зәрдегі креатининді анықтау
Жылына 2 рет
Зәрдегі альбуминді(микроальбумин) анықтау
Жылына 2 рет
Эхокардиография
Жылына 2 рет
Ашып жазумен 12 жалғамдағы электрокардиография
Жылына 2 рет бірінші жылы, жылына 1 реттен кейін
Кеуде қуысы ағзаларының рентгенографиясы
Бірінші жылы жылына 1 рет
Жүрек функциясының жеткіліксіздігі (I50), механикалық құрылғыны имплантациялаудан кейінгі жағдай.
Айына 1 рет
3 айда 1 рет
3 айда 1 рет
Жалпы қан талдауы 6 параметр бойынша
Жылына 2 рет
өмір бойы
Қанның ұю уақытын анықтау
Жылына 2 рет
Қан кету уақытын анықтау
Жылына 2 рет
Қандағы тромбоциттер санын анықтау
Жылына 2 рет
Қан сарысуындағы төмен тығыздықтағы липопротеидтерді анықтау
Жылына 2 рет
Протромбин уақытын (ПУ) анықтау, содан кейін протромбин индексін (ПТИ) және қан плазмасындағы халықаралық қалыпқа келтірілген қатынасты (ХҚҚ) есептеу (ПВ-ПТИ-МНО)
Аптасына бір рет мақсатқа қол жеткізгенше, содан кейін айына бір рет жанама әсер ететін антикоагулянттарды қабылдағанда
Қан сарысуындағы креатининді анықтау
Жылына 2 рет
Қан сарысуындағы жалпы холестеринді анықтау
Жылына 1 рет
Қан сарысуындағы триглицеридтерді анықтау
Жылына 1 рет
Эхокардиография
Жылына 2 рет
Ашып жазумен электрокардиографиялық зерттеу (12 жалғам)
Жылына 2 рет
Кеуде қуысы ағзаларының рентгенографиясы (1 проекция)
Бірінші жылы 1 рет, бұдан әрі МПТ шешімі бойынша
Брахиоцефалиялық магистраль тамырларының ультрадыбыстық доплерографиясы
Бірінші жылы 1 рет, бұдан әрі МПТ шешімі бойынша
15
Брахиоцефалиялық артериялардың экстракраниальды аурулары:
Ми тамырларының ауруы (I65-I69), қол артерияларының эмболиясы мен тромбозы (I74. 2), басқа айдарларда жіктелген аурулар барысындағы қолқаның қабынуы (I79. 1)
Жылына 2 рет
Жылына 1 рет ангиохирург, невролог, кардиолог
Брахиоцефалиялық магистральдың ультрадыбыстық доплерографиясы
Жылына 1 рет
өмір бойы
Жалпы қан талдауы 6 параметр бойынша
Жылына 1 рет
Протромбин уақытын (ПУ) анықтау, содан кейін протромбин индексін (ПТИ) және қан плазмасындағы халықаралық қалыпқа келтірілген қатынасты (ХҚҚ) есептеу (ПВ-ПТИ-МНО)
Жылына 1 рет
Қан сарысуындағы төмен тығыздықтағы липопротеидтерді анықтау
Жылына 1 рет
16
Жүрек қақпақшаларының зақымдануы:
Қос жармалы қақпақшаның ревматикалық аурулары (I05. 0-I05.8), қолқа қақпақшасының ревматикалық аурулары (I06.0-I06.8), үш жармалы қақпақшаның ревматикалық аурулары (I07.0-I07.8), бірнеше қақпақшалардың зақымдануы (I08.0-I08. 8), жүректің ревматикалық басқа аурулары (I09.0-I09. 8)
Жылына 2 рет
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет кардиолог
Ашып жазумен электрокардиографиялық зерттеу (12 жалғамда талдау)
Жылына 1 рет
өмір бойы
Талдауышта жалпы қан талдауы 6 параметр
Талдауышта зәрдің жалпы талдауы зерттеу (зәр тұнбасының жасушалық элементтерінің санын есептейтін физика-химиялық қасиеттері)
Қан сарысуындағы антистрептолизинді "O" талдауышта сандық анықтау
Қан сарысуындағы жартылай "С" реактивті ақуызды сандық/сапалық қол әдісімен анықтау
Талдауышта қан сарысуындағы креатининді анықтау
Қос жармалы қақпақшаның ревматикалық емес зақымданулары (I34.0-I34.8),
Қолқа қақпақшаның ревматикалық емес зақымданулары (I35.0-I35.8),
Үш жармалы қақпақшаның ревматикалық емес зақымданулары (I36.0-I36.8), Өкпе артериясы қақпақшасының зақымданулары (I37.0-I37.8), эндокардит,қақпақша анықталмаған (I38), басқа айдарларда жіктелген аурулар барысындағы эндокардит пен қақпақшалардың зақымданулары (I39.0-I39.8)
Жылына 2 рет
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет кардиолог
12 жалғамдағы талдаумен бірге электрокардиография
Жылына 1 рет
өмір бойы
17
Жүрек ырғағының бұзылуы:
Аритмиялар (I47.0-I47.2), жүрекшелердің фибрилляциясы мен лүпілдеуі (I48.0-I48.4)
Жылына 2 рет
Жылына 2 рет
Жылына 1 рет кардиолог
Брахиоцефалиялық магистраль тамырларының ультрадыбыстық доплерографиясы
Жылына 1 рет
өмір бойы
18
Төменгі тыныс жолдарының созылмалы аурулары:

Другая хроническая обструктивная легочная болезнь (J44.0-J44.9)
раз в 6 месяцев (тип А, В, легкой, средней степени), 1 раз в 3 месяца (тип С, D, тяжелой и крайне тяжелой степени
1 раз в год (тип А, В, легкой, средней степени); 1 раз в 6 месяцев (тип С, D, тяжелой и крайне тяж
Пульмонолог 1 раз в год (тип А, В, легкой, средней степени); 1 раз в 6 месяцев (тип С, D, тяжелой и крайне тяжелой степени)
пожизненно
Астма (J45.0-J45.9)
1 раз в год (легкой степени), 1 раз в 6 месяцев (средней степени), 1 раз в 3 месяца (тяжелой степени)
1 раз в год (легкой степени), 1 раз в 6 месяцев (средней и тяжелой
1 раз в год пульмонолог
пожизненно
19
Гломерулярные болезни:
Хронический нефритический синдром (N03.0-N03.8), Нефротический синдром (N04.0-N04.8) Прогрессирующие гломерулярные заболевания (N00-N08)
2 раза в год
2 раза в год
1 раз в год нефролог
Определение креатинина в сыворотке крови
2 раза в год
пожизненно
определение общего белка в сыворотке крови
2 раза в год
Определение креатинина в моче
2 раза в год
Определение альбумина(микроальбумина) в моче
Хроническая болезнь почек (N18.1-N18.5, N18.9)
2 раза в год
1 раз в год
2 раза в год нефролог
Общий анализ крови 34 параметра с цифровым изображением клеток крови на анализаторе
2 раза в год
пожизненно
Иследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества клеточных элементов мочевого осадка)
2 раза в год
Определение креатинина в
сыворотке крови
2 раза в год
20
Хронический интерстициальный нефрит:
Хронический интерстициальный нефрит (N11.0-N11.8)
4 раза в год
2 раза в год
1 раз в год нефролог
следование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества клеточных элементов мочевого осадка)
1 раз в год
отсутствие рецидива в течение 3-х лет
21
Системные поражения соединительной ткани:
Узелковый полиартериит (М30, кроме M30.3), Другие некротизирующие васкулопатии (М31, кроме М31.3, М31.4, М31.8), Системная красная волчанка (М32-М32.8), Дерматополимиозит (M33.0-М33.9), Системный склероз (системная склеродермия) (М34.0-М34.9), Другие системные поражения соединительной ткани (М35, кроме М35.2), Системные поражения соединительной ткани при болезнях, классифицированных в других рубриках (М36.0-М36.8)
2 раза в год
2 раза в год
1 раз в год ревматолог
Общий анализ крови 34 параметра с цифровым изображением клеток крови на анализаторе
1 раз в год
пожизненно
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества клеточных элементов мочевого осадка)
1 раз в год
Определение "C" реактивного белка (СРБ) полуколичественно/качественно в сыворотке крови ручным методом
1 раз в год
Определение креатинина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
22
Детский церебральный паралич:
Детский церебральный паралич (G80)
4 раза в год
2 раза в год
1 раз в год невролог
шкала GMFCS- определение двигательной способности у детей с ДЦП
2 раза в год
пожизненно
индекс активности повседневной жизни Бартела
2 раза в год
23
Ревматизм:

Өкпенің созылмалы басқа обструкциялық ауруы (J44.0-J44.9)
6 айда 1 рет (A, B, жеңіл, орташа), 3 айда 1 рет (С, D, ауыр және өте ауыр)
Жылына 1 рет (A, B, жеңіл, орташа); 6 айда 1 рет (С, D, ауыр және өте ауыр)
Пульмонолог жылына 1 рет (А, B, жеңіл, орташа дәрежедегі түрі); 6 айда 1 рет (С, D, ауыр және өте ауыр дәрежедегі түрі)
өмір бойы
Демікпе (J45.0-J45.9)
Жылына 1 рет (жеңіл дәрежеде), 6 айда 1 рет (орташа дәрежеде), 3 айда 1 рет (ауыр дәрежеде)
Жылына 1 рет (жеңіл дәрежеде), 6 айда 1 рет (орташа және ауыр дәрежеде)
Жылына 1 рет пульмонолог
өмір бойы
19
Гломерулярлық аурулар:
Бүйректің созылмалы қабыну синдромы (N03. 0-N03.8), нефроздық синдром (N04.0-N04.8)
Жылына 2 рет
Жылына 2 рет
Жылына 1 рет нефролог
Қан сарысуындағы креатининді анықтау
Жылына 1 рет
өмір бойы
Қан сарысуындағы жалпы ақуызды анықтау
Жылына 2 рет
Зәрдегі креатининді анықтау
Жылына 2 рет
Зәрдегі альбуминді (микроальбумин) анықтау
Жылына 2 рет
Созылмалы бүйрек ауруы (N18.1-N18.5, N18.9)
Жылына 2 рет
Жылына 1 рет
Жылына 2 рет нефролог
Талдауыштағы қан жасушаларының сандық бейнесі берілген 34 параметрлі қанның жалпы талдауы
Жылына 2 рет
өмір бойы
Талдауышта зәрдің жалпы талдауы зерттеу (зәр тұнбасының жасушалық элементтерінің санын есептейтін физика-химиялық қасиеттері)
Жылына 2 рет
Қан сарысуындағы креатининді анықтау
Жылына 2 рет
20
Созылмалы интерстициальды нефрит:
Созылмалы интерстициальды нефрит (N11.0-N11.8)
Жылына 4 рет
Жылына 2 рет
Жылына 1 рет нефролог
Жалпы клиникалық зәрді зерттеу (жалпы зәр талдауы)
Жылына 1 рет
3 жыл ішінде қайталанудың болмауы
21
Дәнекер тіннің жүйелік зақымдануы:
Дәнекер тінінің жүйелік зақымдануы (М30, М30.3 басқа), басқа некротикалық васкулопатиялар (М31, М31.3, М31.4, М31.8 басқа), Жүйелі қызыл жегі (М32-М32.8), Дерматополимиозит (M33.0-М33.9), Жүйелі склероз (жүйелі склеродермия) (М34.0-М34.9), Дәнекер тіннің басқа жүйелік зақымдануы (М35, кроме М35.2), басқа рубрикаларда жіктелген аурулар кезінде дәнекер тіннің жүйелік зақымдануы (М36.0-М36.8)
Жылына 2 рет
Жылына 2 рет
Жылына 1 рет ревматолог
Талдауыштағы қан жасушаларының сандық бейнесі берілген 34 параметрлі қанның жалпы талдауы
Жылына 1 рет
өмір бойы
Талдауышта зәрдің жалпы талдауы зерттеу (зәр тұнбасының жасушалық элементтерінің санын есептейтін физика-химиялық қасиеттері)
Жылына 1 рет
Қан сарысуындағы жартылай сандық/сапалық "С" реактивті ақуызды қол әдісімен анықтау
Жылына 1 рет
Талдауышта қан сарысуындағы креатининді анықтау
Жылына 1 рет
22
Балалардың церебралдық параличі:
Балалардың церебралдық параличі (G80)
Жылына 4 рет
Жылына 2 рет
Жылына 1 рет невролог
GMFCS шкаласы-церебральды сал ауруы бар балалардың моторикасын анықтау
Жылына 2 рет
өмір бойы
Бартелдің күнделікті белсенділік индексі
Жылына 2 рет
23
Ревматизм:

Ревматизм (I00-I02) (Острая ревматическая лихорадка), Палиндромный ревматизм (М12.3), Ревматическая полимиалгия (М35.3)
2 раза в год
1 раз в год кардиолог, ревматолог
Общий анализ крови 34 параметра с цифровым изображением клеток крови на анализаторе
2 раза в год
пожизненно
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества клеточных элементов мочевого осадка)
1 раз в год
Определение антистрептолизина "O" в сыворотке крови количественно на анализаторе
2 раза в год
Определение "С" реактивного белка (СРБ) полуколичественно/качественно в сыворотке крови ручным методом
2 раза в год
Определение креатинина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
24
Сахарный диабет, болезни нарушения обмена веществ:
Сахарный диабет (E10, E11)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог, 1 раз в год - офтальмолог
Определение гликозилированного гемоглобина в крови на анализаторе
1 раз в год
ожизненно
Определение креатинина в сыворотке крови
1 раз в год
Определение липопротеидов низкой плотности в сыворотке крови
1 раз в год
Определение креатинина в моче на анализаторе
2 раза в год
Определение микроальбумина в моче на анализаторе
1 раз в год
Офтальмоскопия (1 глаз) (2 услуги)
1 раз в год
Повышенное содержание глюкозы в крови R73, Гиперлипидемия неуточненная E78.5 E66 Ожирение
2 раза в год
1 раз в год
эндокринолог, кардиолог, офтальмолог по показаниям
Определение гликозилированного гемоглобина в крови на анализаторе
По показаниям
нормализация лабораторных показателей в течении 2х лет
Определение креатинина в сыворотке крови
По показаниям
Определение липопротеидов низкой плотности в сыворотке крови
По показаниям
Определение креатинина в моче на анализаторе
По показаниям
Определение микроальбумина в моче на анализаторе
По показаниям
Офтальмоскопия (1 глаз) (2 услуги)
По показаниям
25
Заболевания крови и кроветворных органов
Железодефицитная анемия (D50)
1 раз в 6 месяцев
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год гематолог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
до нормализации показателей
Другие наследственные гемолитические анемии (D58)
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год гематолог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
пожизненно
1 раз в год - онколог
Определение прямого билирубина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Приобретенная гемолитическая анемия (D59, за исключением D59.5)
1 раз в 6 месяцев
2 раза в год гематолог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
2 раза в год
пожизненно
1 раз в год - онколог
Определение прямого билирубина в сыворотке крови на анализаторе
2 раза в год
Определение осмотической резистентности эритроцитов крови ручным методом
1 раз в 2 года
Электрофорез белковых фракций в сыворотке крови и других биологических жидкостях на анализаторе
1 раз в 2 года
Определение уровня ферментов глюкозо-6 фосфатдегидрогеназы, пируваткиназы на анализаторе
1 раз в 2 года
Постановка пробы Кумбса
1 раз в 2 года
УЗИ гепатобилиопанкреатической области (печень, желчный пузырь, поджелудочная железа, селезенка)
1 раз в 2 года

Ревматизм (I00-I02) (жедел ревматикалық қызба), Палиндромды ревматизм (М12.3), Ревматикалық полимиалгия (М35.3)
Жылына 2 рет
Жылына 1 рет кардиолог, ревматолог
Талдауыштағы қан жасушаларының сандық бейнесі берілген 34 параметрлі қанның жалпы талдауы
Жылына 2 рет
өмір бойы
Талдауышта зәрдің жалпы талдауы зерттеу (зәр тұнбасының жасушалық элементтерінің санын есептейтін физика-химиялық қасиеттері)
Жылына 2 рет
Қан сарысуындағы антистрептолизинді "O" талдауышта сандық анықтау
Жылына 2 рет
Қан сарысуындағы жартылай сандық/сапалық "С" реактивті ақуызды қол әдісімен анықтау
Жылына 2 рет
Талдауышта қан сарысуындағы креатининді анықтау
Жылына 1 рет
24
Қантты диабет, зат алмасуының бұзылулары:
Қантты диабет (E10, E11)
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет
Жылына 1 рет эндокринолог
Талдауышта қандағы гликозилденген гемоглобинді анықтау
Жылына 2 рет
өмір бойы
Талдауышта қан сарысуындағы креатининді анықтау
Жылына 2 рет
өмір бойы
Талдауышта қан сарысуындағы төмен тығыздықтағы липопротеидтерді анықтау
Жылына 2 рет
өмір бойы
Талдауышта зәрдегі креатининді анықтау
Жылына 2 рет
өмір бойы
Талдауышта зәрдегі микроальбуминді анықтау
Жылына 2 рет
өмір бойы
Офтальмоскопия (2 көз)
Жылына 2 рет
өмір бойы
Қандағы глюкозаның жоғарылауы R73, анықталмаған гиперлипидемия E78.5 E66 семіздік
Жылына 2 рет
Жылына 1 рет
Көрсеткіштер бойынша эндокринолог, кардиолог, офтальмолог
Талдауышта қандағы гликозилденген гемоглобинді анықтау
Көрсеткіштер бойынша
2 жыл ішінде лабораториялық көрсеткіштерді қалыпқа келтіру
Талдауышта қан сарысуындағы креатининді анықтау
Көрсеткіштер бойынша
Талдауышта қан сарысуындағы төмен тығыздықтағы липопротеидтерді анықтау
Көрсеткіштер бойынша
Талдауышта зәрдегі креатининді анықтау
Көрсеткіштер бойынша
Талдауышта зәрдегі микроальбуминді анықтау
Көрсеткіштер бойынша
Офтальмоскопия (2 көз)
Көрсеткіштер бойынша
25
Қан және қан түзетін ағзаларының аурулары:
Темір тапшылығы анемиясы (D50)
6 айда бір рет
6 айда бір рет
жылына 1 рет гематолог
Талдауышта 6 параметрлі қанның жалпы талдауы
жылына 1 рет
көрсеткіштер қалыпқа келгенге дейін
Басқа тұқым қуалайтын гемолитикалық анемия (D58)
6 айда бір рет
жылына 1 рет гематолог
Талдауышта 6 параметрлі қанның жалпы талдауы
жылына 1 рет
өмір бойы
жылына 1 рет онколог
Қан сарысуындағы тікелей билирубинді талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы аланинаминотрансферазды (АЛаТ) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағыаспартатаминотрансферазды(АСаТ) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Жүре пайда болған гемолитикалық анемия (D59, D59.5 басқа)
6 айда бір рет
жылына 2 рет гематолог
Талдауышта 6 параметрлі қанның жалпы талдауы
жылына 2 рет
өмір бойы
жылына 1 рет онколог
Қан сарысуындағы тікелей билирубинді талдауышта анықтау
жылына 2 рет
Эритроциттердің осмотикалық резистенттілігін қол әдісімен анықтау
2 жылда 1 рет
Қан сарысуындағы және басқа биологиялық сұйықтардағы ақуыз фракцияларын талдауышта электрофорезі
2 жылда 1 рет
Глюкозо-6-фосфатдегидрогеназа, пируваткиназа ферменттерінің деңгейін талдауышта анықтау
2 жылда 1 рет
Кумбс сынағын жасау
2 жылда 1 рет
Гепатобилиопанкреатиттік аймақтың (бауыр, өт қабы, ұйқы безі, көкбауыр) УДЗ
2 жылда 1 рет

Приобретенная чистая красноклеточная аплазия (эритробластопения) (D60), другие апластические анемии (D61, за исключением D 61.9), Острая постгеморрагическая анемия (D62), Анемия при новообразованиях (D63)
1 раз в 6 месяцев
2 раза в год гематолог 1 раз в год онколог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
2 раза в год
пожизненно
26
Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
Другие формы гипотиреоза (E03), Другие формы нетоксического зоба (Узловой и смешанный эутиреоидный зоб после операции) (Е04)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
определение свободного трииодтиронина (T3) в сыворотке крови ИФА-методом на анализаторе
1 раз в год
пожизненно
определение свободного тироксина (T4) в сыворотке крови ИФА-методом на анализаторе
1 раз в год
Определение антител к тиреопероксидазе (а-ТПО) в сыворотке крови ИФА-методом на анализаторе
1 раз в год
УЗИ щитовидной железы
1 раз в год
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) с расшифровкой
1 раз в год
Гипопаратиреоз (E20)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Определение паратиреоидного гормона в сыворотке крови ИФА-методом на анализаторе
1 раз в год
пожизненно
Определение кальция (Ca) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение фосфора (P) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Гипофункция и другие нарушения гипофиза (Е 23, за исключением Е 23.0) Несахарный диабет (E23.2)
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Определение адренокортикотропного гормона (АКТГ) в сыворотке крови ИФА-методом на анализаторе
1 раз в год
пожизненно
Нарушения полового созревания, не классифицированные в других рубриках (E30.1)
1 раз в год
1 раз в год гинеколог, эндокринолог
Определение тиреотропного гормона (ТТГ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
наблюдение в течение 3 лет при стойкой ремиссии, улучшении клинических показателей
Определение фолликулостимулирующий гормон (ФСГ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение лютеинизирующий гормон (ЛГ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Недостаточность витамина D, рахит (E55)
1 раз в год
1 раз в год хирург, травматолог-ортопед
Определение фосфора (P) в сыворотке крови на анализаторе
2 раза в год
в течение трех лет
Определение кальция (Ca) в сыворотке крови на анализаторе
27
Болезни нервной системы
Болезнь Паркинсона (G20)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
пожизненно
Мигрень (G43)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
наблюдение до полного или частичного восстановления функций: улучшения качество жизни
Поражения тройничного нерва (G50)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
наблюдение в течении 1 года при условии регресса и/или стабилизации неврологических симптомов

Жүре пайда болған таза эритроциттер аплазиясы (эритробластопения) (D60), Басқа апластикалық анемия (D61, D 61.9 басқа), жедел постгеморрагиялық анемия (D62), ісіктерге байланысты анемия (D63)
6 айда бір рет
жылына 2 рет гематолог, жылына 1 рет онколог
Талдауышта 6 параметрлі қанның жалпы талдауы
жылына 2 рет
өмір бойы
26
Тамақтанудың бұзылуы, метаболикалық бұзылулар және эндокриндік жүйенің аурулары
Гипотиреоздың басқа түрлері (E03), Уытсыз зобтың басқа түрлері (Операциядан кейінгі түйіндік және аралас эутиреоидты зоб) (Е04)
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
ИФТ әдісімен қан сарысуында бос трииодтиронинді (Т3) анықтау талдауышта
жылына 1 рет
өмір бойы
ИФТ әдісімен қан сарысуында бос тироксинді (T4) анықтау талдауышта
жылына 1 рет
ИФТ әдісімен қан сарысуында тиреопероксидаға антиденелерді (а-ТПО) анықтау, талдауышта
жылына 1 рет
Қалқанша безінің УДЗ
жылына 1 рет
Электрокардиографиялық зерттеу (12 жалғамда) талдаумен
жылына 1 рет
Гипопаратиреоз (E20)
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
ИФТ әдісімен қан сарысуында паратиреоидті гормонды талдауышта анықтау
жылына 1 рет
өмір бойы
Қан сарысуында кальций мөлшерін (Ca) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы фосфорды (P) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Гипофункция және гипофиздің басқа бұзылыстары (Е 23, Е 23.0 қоспағанда) Қантсыз диабет(E23.2)
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
ИФТ-әдісімен қан сарысуында адренокортикотроп гормонды (АКТГ) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
өмір бойы
Басқа айдарларда жіктелмеген жыныстық жетілудің бұзылуы (E30.1)
жылына 1 рет
жылына 1 рет гинеколог, эндокринолог
Қан сарысуында тиреотропты гормонды (ТТГ) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Клиникалық көрсеткіштердің жақсаруы мен клиникалық ремиссия жағдайында 3 жыл байқау
Қан сарысуында ФСГ (фолликул стимуляциялаушы гормон) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуында ЛГ (лютеиндеуіш гормон) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
D витаминінің тапшылығы (E55.0)
жылына 1 рет
жылына 1 рет хирург, травматолог-ортопед
Қан сарысуындағы фосфорды (P) талдауышта анықтау
жылына 2 рет
үш жыл ішінде байқау
Қан сарысуында кальций (Ca) мөлшерін талдауышта анықтау
27
Жүйке жүйесінің аурулары
Паркинсон ауруы (G20)
жылына 1 рет
жылына 1 рет невропатолог
өмір бойы
Бас сақинасы (G43)
жылына 1 рет
жылына 1 рет невропатолог
Функцияларды толық немесе ішінара қалпына келуі мен өмір сапасы жақсарғанға дейін байқау
Үштармақты нервінің зақымдануы (G50)
жылына 1 рет
жылына 1 рет невропатолог
Неврологиялық симптомдардың тұрақтануы және/немесе регрессия жағдайында 1 жыл байқау

Поражение черепных нервов (G50, G51, G52, G54)
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
наблюдение в течении 1 года при условии регресса и/или стабилизации неврологических симптомов
Myasthenia gravis и другие нарушения нервно-мышечного синапса (G70.0-G70.9)
2 раза в год
1 раз в год невропатолог
Электронейромиография
1 раз в год
пожизненно
28
Болезни глаз
Глаукома (H40)
1 раз в год
1 раз в год офтальмолог
Суточная тонометрия (бесконтактно) (1 глаз)
1 раз в год
пожизненно
Разгрузочные и нагрузочные пробы при глаукоме (1 глаз)
1 раз в год
Периметрия
1 раз в год
Кератометрия
1 раз в год
Гониоскопия
1 раз в год
Иридоциклит (H20)
1 раз в год
1 раз в год офтальмолог
Тонометрия
1 раз в год
купирование воспалительного процесса
Биомикроскопия
1 раз в год
29
Болезни системы кровообращения
Кардиомиопатия (I42)
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год кардиолог
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества
1 раз в год
пожизненно
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях)
2 раза в год
Эхокардиография
1 раз в год
Атеросклероз (I70)
1 раз в год
1 раз в год хирург
Определние липопротеидов низкой плотности в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
пожизненно
30
Болезни кожи, подкожной клетчатки
Псориаз (L40)
1 раз в год
1 раз в год дерматолог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
2 раза в год
наблюдение в течении 5 лет при полном выздоровлении и отсутствии рецидива
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества
2 раза в год
Биохимический анализ крови: определение аланинаминотрансферазы (АЛаТ) на анализаторе
1 раз в год
Определение аспартатаминотрансферазы (АСаТ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение общего билирубина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение прямого билирубина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение глюкозы в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Атопический дерматит (L20)
1 раз в год
1 раз в год дерматолог
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества
1 раз в год
наблюдение в течении 5 лет при полном выздоровлении и отсутствии рецидива
Эритема многоформная (L51)
1 раз в год
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
наблюдение в течении 5 лет при полном выздоровлении и отсутствии рецидива
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества
1 раз в год
Определение прямого билирубина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
31
Болезни костно-мышечной системы
Артрозы (М15-М19)
1 раз в год
2 раза в год травматолог-ортопед
Рентгенография пораженных суставов
1 раз в год
уменьшение болевого синдрома, признаков воспаления
32
Состояние после трансплантации органов и тканей
Состояние после пересадки органов и тканей (Z94)
1 раз в месяц
Профильный специалист по показаниям
Общий анализ крови 34 параметра с цифровым изображением клеток крови на анализаторе
1 раз в месяц
пожизненно
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества
1 раз в месяц
Уровень такролимус/ЦсА в сыворотке крови на анализаторе

Бас сүйек нервтерінің зақымдануы (G50, G51, G52, G54)
жылына 1 рет
жылына 1 рет невропатолог
Неврологиялық симптомдардың тұрақтануы және/немесе регрессия жағдайында 1 жыл байқау
Myasthenia gravis және жүйке-бұлшық ет синапсының басқа да бұзылыстары (G70.0-G70.9)
жылына 2 рет
жылына 1 рет невропатолог
Электронейромиография
жылына 1 рет
өмір бойы
28
Көз аурулары
Глаукома (H40)
жылына 1 рет
жылына 1 рет офтальмолог
Тәуліктік тонометрия (байланыссыз) (1 көз)
жылына 1 рет
өмір бойы
Глаукома кезіндегі жүктеу және түсіру сынақтары (1 көз)
жылына 1 рет
Периметрия
жылына 1 рет
Кератометрия
жылына 1 рет
Гониоскопия
жылына 1 рет
Иридоциклит (H20)
жылына 1 рет
жылына 1 рет офтальмолог
Тонометрия
жылына 1 рет
қабыну процесін жеңілдету
Биомикроскопия
жылына 1 рет
29
Қан айналым жүйесінің аурулары
Кардиомиопатия (I42)
6 айда бір рет
жылына 1 рет кардиолог
Талдауышта жалпы зәр талдауы зерттеу (мөлшерін есептейтін физика-химиялық қасиеттері)
жылына 1 рет
өмір бойы
Электрокардиографиялық зерттеу (12 жалғамда)
жылына 2 рет
Эхокардиография
жылына 1 рет
Атеросклероз (I70)
жылына 1 рет
жылына 1 рет хирург
Қан сарысуындағы төмен тығыздықтағы липопротеидтерді талдауышта анықтау
жылына 1 рет
өмір бойы
30
Тері және тері астындағы тіндердің аурулары
Псориаз (L40)
жылына 1 рет
жылына 1 рет дерматолог
Талдауышта 6 параметрлі қанның жалпы талдауы
жылына 2 рет
толық сауығу және аурудын қайталануы болмаған кезде 5 жыл бойы байқау
Талдауышта жалпы зәр талдауы зерттеу (мөлшерін есептейтін физика-химиялық қасиеттері)
жылына 2 рет
Қан сарысуындағы аланинаминотрансферазды (АЛаТ) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы аспартатаминотрансферазды(АСаТ) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы жалпы билирубинді талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы тікелей билирубинді талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуында глюкозаны талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Атопиялық дерматит (L20)
жылына 1 рет
Жылына 1 рет дерматолог
Талдауышта жалпы зәр талдауы зерттеу (мөлшерін есептейтін физика-химиялық қасиеттері)
жылына 1 рет
толық сауығу және аурудын қайталануы болмаған кезде 5 жыл бойы байқау
Көпформалы эритема (L51)
жылына 1 рет
Талдауышта 6 параметрлі қанның жалпы талдауы
жылына 1 рет
толық сауығу және аурудын қайталануы болмаған кезде 5 жыл бойы байқау
Талдауышта жалпы зәр талдауы зерттеу (мөлшерін есептейтін физика-химиялық қасиеттері)
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы тікелей билирубинді талдауышта анықтау
жылына 1 рет
31
Тірек-қимыл жүйесінің аурулары
Артроздар (М15-М19)
жылына 1 рет
жылына 2 рет травматолог-ортопед
Зақымдалған буындардың рентгенографиясы
жылына 1 рет
қабыну белгілері мен ауырсыну синдромының төмендеуі
32
Ағзалар мен тіндерді трансплантациялаудан кейінгі жағдай
Ағзалар мен тіндерді трансплантациялаудан кейінгі жағдай (Z94)
айына 1 рет
Бейінді маман қабылдауы көрсеткіштер бойынша
Талдауыштағы қан жасушаларының сандық бейнесі берілген 34 параметрлі қанның жалпы талдауы
айына 1 рет
өмір бойы
Талдауышта жалпы зәр талдауы зерттеу (мөлшерін есептейтін физика-химиялық қасиеттері)
айына 1 рет
Қан сарысуында такролимус/ЦсА мөлшерін талдауышта анықтау

1 раз месяц (до 12 месяцев)
33
Болезни органов пищеварения
Желчекаменная болезнь (K80), Хронический холецистит (К81)
1 раз в год
наблюдения до удаления желчного пузыря, достижения стойкой ремиссии
34
Последствия, перенесенных инфекционных и паразитарных заболеваний
Последствия перенесенного полиомиелита (B91)
1 раз в год
1 раз в год
Электронейромиография
1 раз в год
пожизненно
Состояние после операции по поводу эхинококоза (В67)
2 раза в год
1 раз в год
1 раз в год хирург
УЗИ органов брюшной полости
1 раз в год
пожизненно
УЗИ плевры и плевральной полости
Рентгенография органов грудной клетки (2 проекции)
Последствия перенесенного туберкулеза (В90)
1 раз в год
Рентгенография органов грудной клетки (2 проекции)
2 раза в год
пожизненно
35
Болезни эндокринной системы, расстройства питания и нарушения обмена веществ
Синдром Иценко-Кушинга (Е24)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Определение кортизола в сыворотке крови методом иммунохемилюминесценции
1 раз в год
пожизненно
Определение глюкозы в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Рентгенография грудного отдела позвоночника
1 раз в год
Рентгенография пояснично-крестцового отдела позвоночника
1 раз в год
УЗИ надпочечников
1 раз в год
Адреногенитальные расстройства (Е25)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог, уролог
наблюдение в течение 5 лет при стойкой ремиссии
Дисфункция яичников (Е28)
1 раз в год
1 раз в год
Определение тиреотропного гормона (ТТГ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
наблюдение в течение 3 лет при стойкой ремиссии, улучшении клинических показателей
Определение фолликулостимулирующий гормон (ФСГ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение лютеинизирующий гормон (ЛГ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Другие эндокринные нарушения (E34)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год эндокринолог
Определение тиреотропного гормона (ТТГ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
наблюдение в течение 3 лет, снятие при стойкой ремиссии, улучшении клинических показателей
Определение фолликулостимулирующий гормон (ФСГ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение лютеинизирующий гормон (ЛГ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
36
Болезни мочеполовой системы
Выпадение женских половых органов (N81)
1 раз в год
1 раз в год
Мазок на онкоцитологию
1 раз в 2года
до полного выздоровления
УЗИ органов малого таза
1 раз в год
Отсутствие менструаций, скудные и редкие менструации (N91)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год акушер-гинеколог
Определение тиреотропного гормона (ТТГ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
восстановление менструальной функции
Определение фолликулостимулирующий гормон (ФСГ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение лютеинизирующий гормон (ЛГ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Другие аномальные кровотечения из матки и влагалища (N93)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год акушер-гинеколог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
восстановление менструальной функции
Определение тиреотропного гормона (ТТГ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение фолликулостимулирующий гормон (ФСГ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение лютеинизирующий гормон (ЛГ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Женское бесплодие (N97)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год акушер-гинеколог
Мазок на онкоцитологию
1 раз в год
восстановление фертильности
УЗИ органов малого таза
1 раз в год
37
Болезни нервной системы
Последствия воспалительных болезней центральной нервной системы (G09)
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
офтальмоскопия
1 раз в год
Другие дегенеративные болезни базальных ганглиев (G23)
1 раз в год
1 раз в год
пожизненно
Другие болезни спинного мозга (G95)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год невропатолог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
пожизненно
38
Болезни глаз
Хориоретинальные дистрофии (после лазерных операций) (H32)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год офтальмолог
Визометрия
1 раз в год
пожизненно
Отслойка и разрывы сетчатки (H33)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год офтальмолог
Периметрия
1 раз в год
пожизненно
1 раз в год невропатолог
Офтальмоскопия
1 раз в год
Биомикроскопия глаза
1 раз в год
Оптическая когерентная томография
1 раз в год
Циклоскопия
1 раз в год
УЗИ глазного яблока
1 раз в год
Окклюзии сосудов сетчатки (H34)
1 раз в год
1 раз в год
пожизненно
Другие болезни сетчатки (H35)
1 раз в год
1 раз в год
пожизненно
Болезни глазного яблока (H44)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год офтальмолог
Визометрия
1 раз в год
пожизненно
Периметрия
1 раз в год
Нарушение рефракции и аккомодации (H52)
1 раз в год
1 раз в год
улучшение остроты зрения
Расстройство зрения (H53)
1 раз в год
1 раз в год
улучшение остроты зрения
39
Болезни органов слуха
Кондуктивная и нейросенсорная потеря слуха (Н90)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год оториноларинголог
Тональная пороговая аудиометрия
1 раз в год
пожизненно
40
Болезни системы кровообращения
Предсердно-желудочковая (атриовентрикулярная) блокада и блокада левой ножки пучка Гисса (I44)
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
1 раз в год кардиолог
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) с расшифровкой
1 раз в год
до полного выздоровления и отсутствия рецидива в течение 5 лет
Предсердно-желудочковая (атриовентрикулярная) блокада и блокада правой ножки пучка Гисса (I45)
1 раз в 6 месяцев
1 раз в год
1 раз в год кардиолог
Электрокардиографическое исследование (в 12 отведениях) с расшифровкой
1 раз в год
до полного выздоровления и отсутствия рецидива в течение 5 лет
Наследственная и идиопатическая невропатия (G60)
1 раз в год
1 раз в год
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
пожизненно
Болезни капилляров (I78)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год гематолог, ревматолог, ангиохирург (по показаниям)
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
до полного выздоровления и отсутствия рецидива в течение 5 лет
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества
1 раз в год
Аневризма и расслоение аорты (I71)
2 раза в год
1 раз в год
1 раза в год ангиохирург
УЗДГ брюшного отдела аорты и ее ветвей
1 раз в год
пожизненно
Другие болезни периферических сосудов (I73)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год хирург или ангиохирург
наблюдение в течении 3-х лет при отсутствии признаков прогрессирования заболевания
Поражения других артерий и артериол (I77)
1 раз в год
1 раз в год хирург и ангиохирург
Наблюдение в течение года при отсутствии признаков обострения заболевания

айына 1 рет (12 айға дейін)
33
Ас қорыту жүйесінің аурулары
Өт-тас ауруы (K80), Созылмалы холецистит (К81)
жылына 1 рет
тұрақты ремиссияға қол жеткізу мен өт қабын алып тастауға дейінгі байқау
34
Жұқпалы және паразиттік аурулардың салдары
Полиомиелит салдары (B91)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
Электронейромиография
жылына 1 рет
өмір бойы
Эхинококкозға операциядан кейінгі жағдайы (В67)
жылына 2 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет хирург
Іш перде қуысы ағзаларының УДЗ
жылына 1 рет
өмір бойы
Плевра және плевра қуысының УДЗ
Кеуде қуысы ағзаларының рентгенографиясы (екі кескінде)
Туберкулездің салдары (В90)
жылына 1 рет
Кеуде қуысы ағзаларының рентгенографиясы (екі кескінде)
жылына 2 рет
өмір бойы
35
Тамақтанудың бұзылуы, метаболикалық бұзылулар және эндокриндік жүйенің аурулары
Иценко-Кушинг синдромы (Е24)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
Иммунохемилюминесценция әдісімен қан сарысуында кортизолды талдауышта анықтау
жылына 1 рет
өмір бойы
Қан сарысуындағы глюкозаны талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Кеуде омыртқасының рентгенографиясы
жылына 1 рет
Белдік-сегізкөз бөлігінің рентгенографиясы
жылына 1 рет
Бүйрек үсті безі УДЗ
жылына 1 рет
Адреногенитальдық бұзылушылықтар (Е25)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог, уролог
тұрақты ремиссия кезінде 5 жыл бойы байқау
Аналық бездің дисфункциясы (Е28)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
Қан сарысуында тиреотропты гормонды (ТТГ) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
клиникалық көрсеткіштердің жақсаруы мен тұрақты ремиссия кезінде 3 жыл бойы байқау
Қан сарысуында ФСГ (фолликул стимуляциялаушы гормон) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуында ЛГ (лютеиндеуіш гормон) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Басқа эндокриндік бұзылушылықтар (E34)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет эндокринолог
Қан сарысуында тиреотропты гормонды (ТТГ) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
клиникалық көрсеткіштердің жақсаруы мен тұрақты ремиссия кезінде 3 жыл бойы байқау
Қан сарысуында ФСГ (фолликул стимуляциялаушы гормон) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуында ЛГ (лютеиндеуіш гормон) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
36
Несеп-жыныс жүйесінің аурулары
Әйел жыныс ағзаларының түсуі (N81)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
Онкоцитологияға жағынды алу
2 жылда 1 рет
толық қалпына келгенге дейін
Кіші жамбас ағзаларының УДЗ
жылына 1 рет
Менструацияның болмауы және сирек менструация (N91)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет акушер-гинеколог
Қан сарысуында тиреотропты гормонды (ТТГ) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
менструальдық функция қалпына келгенге дейін
Қан сарысуында ФСГ (фолликул стимуляциялаушы гормон) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуында ЛГ (лютеиндеуіш гормон) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Жатыр мен қынаптан басқа ауытқулық қан кетулер (N93)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет акушер-гинеколог
Талдауышта 6 параметрлі қанның жалпы талдауы
жылына 1 рет
менструальдық функция қалпына келгенге дейін
Қан сарысуында тиреотропты гормонды (ТТГ) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуында ФСГ (фолликул стимуляциялаушы гормон) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуында ЛГ (лютеиндеуіш гормон) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Әйел бедеулігі (N97)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет акушер-гинеколог
Онкоцитологияға жағынды алу
жылына 1 рет
Фертильділіктің қалпына келуіне дейін
Кіші жамбас ағзаларының УДЗ
жылына 1 рет
37
Жүйке жүйесінің аурулары
Орталық нерв жүйесінің қабыну ауруларының салдары (G09)
6 айда 1 рет
жылына 1 рет
офтальмоскопия
жылына 1 рет
функциялардың толық немесе ішіанара қалпына келгенге дейінгі байқау
Базальды ганглияның басқа дегенеративті аурулары (G23)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
өмір бойы
Жұлынның басқа аурулары (G95)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет невропатолог
Талдауышта 6 параметрлі қанның жалпы талдауы
жылына 1 рет
өмір бойы
38
Көз аурулары
Хориоретинальды дистрофиялар (лазерлік операциялардан кейін) (H32)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет офтальмолог
Визометрия
жылына 1 рет
өмір бойы
Тор қабықтың ажырауы және жыртылуы (H33)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет офтальмолог
Периметрия
жылына 1 рет
өмір бойы
жылына 1 рет невропатолог
Офтальмоскопия
жылына 1 рет
Көздің биомикроскопиясы
жылына 1 рет
Оптикалық когерентті томография
жылына 1 рет
Циклоскопия
жылына 1 рет
Көз алмасының ультрадыбыстық зерттеуі
жылына 1 рет
Тор қабық тамырларының окклюзиясы (H34)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
өмір бойы
Торлы қабықтың басқа аурулары (H35)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
өмір бойы
Көз алмасының аурулары (H44)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет офтальмолог
Визометрия
жылына 1 рет
өмір бойы
Периметрия
жылына 1 рет
Рефракция және аккомодацияның бұзылушылықтары (H52)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
көру өткірлігін жақсаруына дейін
Көру қабілетінің бұзылуы (H53)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
көру өткірлігін жақсаруына дейін
39
Есту ағзаларының аурулары
Кондуктивтік және сенсорлық есту қабілетінен айырылу (Н90)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет оториноларинголог
Дыбыстық шекті аудиометрия
жылына 1 рет
өмір бойы
40
Қан айналым жүйесінің аурулары
Жүрекше-қарыншалық (атриовентрикулярлық) блокада және Гис шоғырының сол жақ аяқшасының блокадасы (I44)
6 айда 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
Электрокардиографиялық зерттеу (12 жалғамда)
жылына 1 рет
толық қалпына келгенге және 5 жыл ішінде қайталанбағанға дейін
Жүрекше-қарыншалық (атриовентрикулярлық) блокада және Гис шоғырының оң жақ аяқшасының блокадасы (I45)
6 айда 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет кардиолог
Электрокардиографиялық зерттеу (12 жалғамда)
жылына 1 рет
толық қалпына келгенге және 5 жыл ішінде қайталанбағанға дейін
Тұқым қуалайтын және идиопатиялық нейропатия (G60)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
Талдауышта 6 параметрлі қанның жалпы талдауы
жылына 1 рет
өмір бойы
Капиллярлар аурулары (I78)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет гематолог, ревматолог, ангиохирург (көрсеткіштер бойынша)
Талдауышта 6 параметрлі қанның жалпы талдауы
жылына 1 рет
толық қалпына келгенге және 5 жыл ішінде қайталанбағанға дейін
Талдауышта жалпы зәр талдауы зерттеу (мөлшерін есептейтін физика-химиялық қасиеттері)
жылына 1 рет
Аневризма және қолқаның қабаттануы (I71)
жылына 2 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет ангиохирург
Құрсақ қолқа және оның тармақтарының УДЗ
жылына 1 рет
өмір бойы
Перифериялық тамырлардың басқа аурулары(I73)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет хирург және ангиохирург
аурудың өршу белгілері болмаған кезде 3 жыл бойы байқау
Артериялар мен артериолалардың басқа зақымдануы (I77)
жылына 1 рет
жылына 1 рет хирург және ангиохирург
аурудың өршу белгілері болмаған кезде 1 жыл бойы байқау

Флебит и тромбофлебит (I80) Постфлебитический синдром (I87) Варикозное расширение вен (I83)
1 раз в год
1 раз в год хирург, ангиохирург
УЗИ вен нижних конечностей
1 раз в год
Наблюдение в течение 2 лет при отсутствии признаков обострения заболевания
41
Болезни органов дыхания
Эмфизема легкого (J43.9)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год хирург, пульмонолог
Спирометрия
1 раза в год
пожизненно
42
Болезни органов пищеварения
Другие болезни пищевода (K22)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год гастроэнтеролог
наблюдения до достижения стойкой ремиссии
Грыжи передней брюшной стенки (К40-43.9)
1 раз в год
1 раз в год
наблюдениие до устранения грыжи
43
Болезни кожи, подкожной клетчатки
Гранулематозные изменения кожи и подкожной клетчатки (L92)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год дерматолог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
наблюдение в течении 5 лет при полном выздоровлении и отсутствии рецидива
Красная волчанка (L93)
1 раз в год
1 раз в год
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
пожизненно
Другие болезни кожи и подкожной клетчатки, не классифицированные в других рубриках (L98)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год дерматолог
пожизненно
Факультативные и облигатные предраки кожи; кожный рог, кисты, лучевой дерматит, пигментная ксеродерма, болезнь Педжета, болезнь Боуэна, (L85.8, L72.9, L58, Q82.1, M88, L90, L91)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год дерматолог
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
наблюдение в течении 5 лет при полном выздоровлении и отсутствии рецидива
44
Болезни костно-мышечной системы
Последствия травм- контрактуры, анкилозы в порочном положении, остеомиелит у взрослых (М21)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год травматолог-ортопед
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
улучшение функционального объема движений в суставах
Рентгенография пораженного сегмента
1 раз в год
Остеопатии и хондропатии (M80-M94)
1 раз в год
1 раз в год
2 раза в год травматолог-ортопед
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
наблюдение в течении 3 лет при отсутствии обострения
Рентгенография пораженного сегмента
1 раз в год
45
Поражения в перинатальном периоде
Субдуральное кровоизлияние при родовой травме (P10.0)
2 раза в год
1 раз в год
2 раза в год невропатолог
наблюдение до достижения полного или частичного восстановления функций
Родовая травма периферической нервной системы (Р14)
2 раза в год
1 раз в год
2 раза в год невропатолог
наблюдение до достижения полного или частичного восстановления функций
46
Врожденные аномалии (пороки развития) глаза, уха, лица и шеи
Микроцефалия (Q2)
1 раз в год
1 раз в год
2 раза в год невропатолог
наблюдение до достижения полного или частичного восстановления функций
Анофтальм, микрофтальм и макрофтальм врожденный, после удаления глаз по поводу другой офтальмопатологии (Q11)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год офтальмолог
Офтальмоскопия
1 раз в год
пожизненно
Периметрия
2 раз в год
Врожденные пороки уха, вызывающие нарушение слуха (Q16)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год оториноларинголог
Тональная пороговая аудиометрия
1 раз в год
пожизненно

Флебит және тромбофлебит (I80) Флебиттен кейінгі синдром (I87) веналарының варикоздық кеңеюі (I83)
жылына 1 рет
жылына 1 рет хирург, ангиохирург
Аяқ веналарының УДЗ
жылына 1 рет
аурудың өршу белгілері болмаған кезде 2 жыл бойы байқау
41
Тыныс алу ағзаларының аурулары
Өкпе эмфиземасы (J43.9)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет хирург, пульмонолог
Спирометрия
жылына 1 рет
өмір бойы
42
Ас қорыту жүйесінің аурулары
Өңештің басқа аурулары (K22)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет гастроэнтеролог
тұрақты ремиссияға дейінгі байқау
Іштің алдыңғы қабырғасының жарығы (К40-43.9)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жарық жойылғанға дейін байқау
43
Тері, тері астындағы тіндердің аурулары
Тері мен тері астындағы тіндердің гранулематозды өзгерістері (L92)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет дерматолог
Талдауышта 6 параметрлі қанның жалпы талдауы
жылына 1 рет
толық сауығу және қайталану болмаған кезде 5 жыл бойы байқау
Қызыл жегі (L93)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
Талдауышта 6 параметрлі қанның жалпы талдауы
жылына 1 рет
өмір бойы
Басқа айдарларда жіктелмеген тері мен тері астындағы тіндердің басқа аурулары(L98)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет дерматолог
өмір бойы
Факультативті және облигатты тері обыралды; тері мүйізі, кисталар, сәулелік дерматит, пигментті ксеродерма, Пагет ауруы, Боуэн ауруы, (L85.8, L72.9, L58, Q82.1, M88, L90, L91)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет дерматолог
Талдауышта 6 параметрлі қанның жалпы талдауы
жылына 1 рет
толық сауығу және қайталану болмаған кезде 5 жыл бойы байқау
44
Тірек-қимыл жүйесінің аурулары
Жарақаттардың салдары - контрактуралар, анкилоздар, ересектердегі остеомиелит (М21)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет травматолог-ортопед
Талдауышта 6 параметрлі қанның жалпы талдауы
жылына 1 рет
буындардағы қозғалыстардың функционалды көлемін жақсарту
Зақымдалған сегменттің рентгенографиясы
жылына 1 рет
Остеопатиялар және хондропатиялар (M80-M94)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 2 рет травматолог-ортопед
Талдауышта 6 параметрлі қанның жалпы талдауы
жылына 1 рет
қайталану болмаған кезде 3 жыл бойы байқау
Зақымдалған сегменттің рентгенографиясы
жылына 1 рет
45
Перинаталдық кезеңдегі зақымданулар
Босану жарақаты кезіндегі субдуральды қан кету (P10.0)
жылына 2 рет
жылына 1 рет
жылына 2 рет невропатолог
функциялардың толық немесе ішінара қалпына келтірілуінедейін байқау
Перифериялық нерв жүйесінің туа біткен жарақаты (Р14)
жылына 2 рет
жылына 1 рет
жылына 2 рет невропатолог
функциялардың толық немесе ішінара қалпына келгенге дейін байқау
46
Көздің, құлақтың, беттің және мойынның туа біткен ауытқулары (ақаулары)
Микроцефалия (Q2)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 2 рет невропатолог
функциялардың толық немесе ішінара қалпына келтірілуіне дейін байқау
Басқа офтальмопатология кезіндегі көзді алып тастағаннан кейін анофтальм, микрофтальм және туа біткен макрофтальм (Q11)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет офтальмолог
Офтальмоскопия
жылына 1 рет
өмір бойы
Периметрия
жылына 2 рет
Есту қабілетінің бұзылуын тудыратын туа біткен құлақ ақаулары (Q16)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет оториноларинголог
Дыбыстық шекті аудиометрия
жылына 1 рет
өмір бойы

Врожденные расщелины неба и губы (Q35-Q37)
с рождения до 6 мес ежемесячно, с 6 мес до 6 лет 1 раз в два месяца и по показаниям
1 раз в год
1 раз в год хирург (челюстно-лицевого хирурга)
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
снятие с учета после восстановления анатомической целости тканей
Определение общего белка в сыворотке крови на анализаторе
2 раз в год
Врожденные аномалии и деформации костно-мышечной системы (Q65-Q79)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год травматолог-ортопед
Рентгенография одного сегмента
1 раз в год
восстановление функционального объема движений в суставе
47
Травмы
Травмы головы (S06)
2 раза в год
1 раз в год
наблюдение до достижения полного или частичного восстановления функций
Травма живота, нижней части спины, поясничного отдела позвоночника и таза (S30-S39)
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год травматолог-ортопед
Контрольные рентгенограмы пораженного сегмента
на 6, 12 и 36 неделе после операции
наблюдение до достижения полного или частичного восстановления функций
КТ отдела позвоночника
по показаниям (1 раз в 3 года)
48
Беременность, роды и послеродовой период
Вызванная беременностью гипертензия без значительной протеинурии, O13
1 раз в месяц
1 раз в год
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
в период беременности
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества
1 раз в год
Определение суточной протеинурии в моче
1 раз в год
определение креатинина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
определение мочевины в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
определение аланинаминотрансфераза (АЛаТ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
определение аспартатаминотрансфераза (АСаТ) в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение прямого билирубина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Определение непрямого билирубина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Сахарный диабет, возникший во время беременности O24.4, Сахарный диабет при беременности неуточненный O24.9
1 раз в месяц
1 раз в год
Общий анализ крови 6 параметров на анализаторе
1 раз в год
в период беременности
Исследование общего анализа мочи на анализаторе (физико-химические свойства с подсчетом количества
1 раз в год
Определение гликированного гемоглобина в сыворотке крови на анализаторе
1 раз в год
Резус-иммунизация, требующая предоставления медицинской помощи матери O36.0
1 раз в месяц
Обследование резус – принадлежность плода у резус-отрицательных женщин в сроке с 9 недель по 13 недель молекулярно - генетическим методом исследования венозной крови.
1 раз за время беременности
в период беременности
При выявлении резус-положительного фактора крови у плода -Определение титра антиэритроцитарных антител в непрямом тесте Кумбса.
1 раз в месяц
Приложение 3
к Правилам оказания
медицинской помощи
лицам с хроническими
заболеваниями, периодичности
и сроков наблюдения,
обязательного минимума
и кратности диагностических
исследований
Таблица 1. Классификация сестринских диагнозов
A.
КОМПОНЕНТ ФИЗИЧЕСКОЙ АКТИВНОСТИ
A01.2
Риск неспособности выполнять повседневные действия - A01.2

Таңдай мен еріннің туа біткен жырықтары (Q35-Q37)
туғаннан 6 айға дейін ай сайын, с 6 айдан 6 жасқа дейін екі айда бір рет және көрсеткіштер бойынша
жылына 1 рет
жылына 1 рет хирург (жақ-бет хирургы)
Талдауышта 6 параметрлі қанның жалпы талдауы
жылына 1 рет
тіндердің анатомиялық тұтастығын қалпына келтіргеннен кейін есептен шығару
Қансарысуында жалпы ақуызды талдауышта анықтау
жылына 2 рет
Жүйесінің туа біткен ауытқулары мен деформациялары(Q65-Q79)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет травматолог-ортопед
Зақымдалған сегменттің рентгенографиясы
жылына 1 рет
буындағы қозғалыстардың функционалды көлемін қалпына келтіру
47
Жарақаттар
Бас жарақаттары (S06)
жылына 2 рет
жылына 1 рет
функциялардың толық немесе ішінара қалпына келтіргенге дейін байқау
Іштің, төменгі арқаның, бел омыртқасының және жамбастың жарақаты (S30-S39)
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет травматолог-ортопед
Зақымдалған сегменттің бақылау рентгенографиясы
операциядан кейін 6, 12 и 36 апталарда
функциялардың толық немесе ішінара қалпына келтіргенге дейін байқау
Омыртқа бөлімінің КТ
көрсеткіштер бойынша (3 жылда 1 рет)
48
Жүктілік, босану және босанғаннан кейінгі кезең
Протеинуриясыз жүктіліктен туындаған гипертензия, O13
айына 1 рет
жылына 1 рет
Талдауышта 6 параметрлі қанның жалпы талдауы
жылына 1 рет
жүктілік кезінде
Талдауышта а жалпы зәр талдауы зерттеу (мөлшерін есептейтін физика-химиялық қасиеттері)
жылына 1 рет
Несептегі тәуліктік протеинурияны анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуында креатининді талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуында мочевинаны талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы аланинаминотрансферазды (АЛаТ) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағыаспартатаминотрансферазды(АСаТ) талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы тікелейбилирубинді талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы тікелей емес билирубинді талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Жүктілік кезінде пайда болған қант диабеті O24. 4, жүктілік кезіндегі қант диабеті анықталмаған O24. 9
айына 1 рет
жылына 1 рет
Талдауышта 6 параметрлі қанның жалпы талдауы
жылына 1 рет
жүктілік кезінде
Талдауышта жалпы зәр талдауы зерттеу (мөлшерін есептейтін физика-химиялық қасиеттері)
жылына 1 рет
Қан сарысуындағы гликирленген гемоглобинді талдауышта анықтау
жылына 1 рет
Анаға медициналық көмегін көрсетуді талап ететін Резус-иммундау O36.0
айына 1 рет
Веноздық қанды зерттеудің молекулалық-генетикалық әдісімен 9 аптадан 13 аптаға дейінгі мерзімде резус - теріс әйелдерде ұрықтың резус-тиістілігін тексеру
жүктілік кезінде 1 рет
жүктілік кезінде
Ұрықта RH-оң қан факторы анықталған кезде-кумбстың жанама сынағында антиэритроциттік антиденелердің титрін анықтау
айына 1 рет
Созылмалы аурулары бар
адамдарға медициналық көмек
көрсетуді ұйымдастыру,
байқаудың мерзімділігі
мен мерзімдері, диагностикалық
зерттеулердің міндетті
минимумы мен еселігі
қағидаларына
3-қосымша
1-кесте. Мейіргерлік диагноздардың жіктелуі
A.
ФИЗИКАЛЫҚ БЕЛСЕНДІЛІК КОМПОНЕНТІ
A01.2
Күнделікті әрекеттерді орындай алмау қаупі - A01.2

A02.0
Изменения опорно-двигательного аппарата -
B.
КОМПОНЕНТ ЖЕЛУДОЧНО – КИШЕЧНЫЙ ТРАКТ
B03.0
Изменения опорожнения кишечника
B03.1
Недержание кала
B03.4
Непроходимость кишечника
B03.5
Снижение частоты дефекации
C.
КОМПОНЕНТ СЕРДЕЧНО – СОСУДИСТАЯ СИСТЕМА
C05.0
Изменение сердечного выброса
C06.0
Сердечно-сосудистые изменения
C06.2
Риск кровотечения
D.
КОГНИТИВНЫЙ / НЕВРОЛОГИЧЕСКИЙ КОМПОНЕНТ
D07.0
Церебральные изменения
D07.1
Спутанность сознания
D08.0
Дефицит знаний
D08.1
Дефицит знаний о диагностических тестах
D08.2
Дефицит знаний о режиме питания
D08.3
Дефицит знаний о заболевании
D08.4
Дефицит знании о количестве жидкости
D08.5
Дефицит знаний приема медикаментов
D08.7
Дефицит знаний о лечении
D09.0
Изменения процесса мышления
D09.1
Нарушение памяти
E.
КОМПОНЕНТ ПСИХОЛОГИЧЕСКОЙ АДАПТАЦИИ
E11.0
Снижение способности преодолевать семейные трудности
E11.2
Неспособность преодолевать семейные трудности
E12.0
Индивидуальные проблемы с преодолеванием трудностей
E12.1
Нарушение адаптации
E12.2
Проблемы с принятием решений
E12.3
Защитная адаптация
Е12.4
Попытка снизить тревогу / беспокойство
E13.0
Посттравматическая реакция
E13.1
Травматический синдром, связанный с фактом насилия
E14.0
Изменение духовного состояния
E14.1
Душевное утомление
E52.0
Нарушение адаптации общества
E53.0
Скорбь
E53.1
Предчувствие горя
E53.2
Дисфункциональная скорбь
F.
КОМПОНЕНТ ОБЪЕМ ЖИДКОСТИ
F15.0
Изменение объема жидкости
F15.1
Дефицит объема жидкости
F15.2
Риск дефицита объема жидкости
F15.3
Избыток объема жидкости
F15.4
Риск избытка объема жидкости
F62.0
Дисбаланс электролитов
H.
ЛЕКАРСТВЕННЫЙ КОМПОНЕНТ
H21.0
Риск побочного эффекта от применения лекарственного препарата
H21.1
Полипрагмазия
I.
КОМПОНЕНТ ОБМЕНА ВЕЩЕСТВ
I22.0
Эндокринные изменения
I23.0
Заболевания иммунной системы
J.
КОМПОНЕНТ ПИТАНИЯ
J24.0
Изменение в режиме питания
J24.1
Недостаточное питание
J24.2
Риск недостаточного питания
J24.3
Избыток питания
J24.4
Риск избыточного питания
J24.5
Нарушение глотания
K.
КОМПОНЕНТ РЕГУЛЯЦИИ ФИЗИЧЕСКИХ ПРОЦЕССОВ
K25.0
Соматическое состояние пациента
K25.1
Повреждение спинного мозга
K25.2
Гипертермия
K25.3
Гипотермия
K25.4
Нарушение терморегуляции
K25.5
Риск инфицирования
K25.6
Инфекция
K25.7
Изменение состояния пациента при внутричерепном давлении
L.
КОМПОНЕНТ РЕСПИРАТОРНОЙ СИСТЕМЫ
L26.0
Изменение дыхания
L26.1
Нарушение проходимости дыхательных путей
L26.2
Нарушение дыхания
L26.3
Нарушение газообмена
L56.0
Нарушение вентиляции легких
M.
КОМПОНЕНТ ВЗАИМООТНОШЕНИЙ
M27.3
Половая дисфункция
M27.4
Навязчивая забота о другом человеке
M28.0
Трудности в общении
M28.1
Неспособность выражать свои мысли при разговоре
M29.0
Стабильный брак или одиночество

A02.0
Тірек-қимыл аппаратындағы өзгерістер -
B.
АСҚАЗ-ІШЕК ЖОЛЫ КОМПОНЕНТІ
B03.0
Ішек қозғалысындағы өзгерістер
B03.1
Нәжісті ұстамау
B03.4
Ішек Ішек өтімсіздігі
B03.5
Ішек қозғалыстарының жиілігінің төмендеуі
C
ЖҮРЕК-ТАМЫР ЖҮЙЕСІ КОМПОНЕНТІ
C05.0
Жүрек шығарылымының өзгеруі
C06.0
Жүрек-қан тамырлары өзгерістері
C06.2
Қан кету қаупі
D.
КОГНИТИВТІ/НЕЙРОЛОГИЯЛЫҚ КОМПОНЕНТ
D07.0
Церебральды өзгерістер
D07.1
Естің шатасуы
D08.0
Білім тапшылығы
D08.1
Диагностикалық сынақтар туралы білім тапшылығы
D08.2
Тамақтану режимі туралы білім тапшылығы
D08.3
Ауру туралы білім тапшылығы
D08.4
Сұйықтықтың мөлшері туралы білім тапшылығы
D08.5
Дәрілерді қабылдау туралы білім тапшылығы
D08.7
Емдеу туралы білім тапшылығы
D09.0
Ойлау процесіндегі өзгерістер
D09.1
Жадының бұзылуы
E.
ПСИХОЛОГИЯЛЫҚ БЕЙІМДЕЛУ КОМПОНЕНТІ
E11.0
Отбасылық қиындықтарды жеңу қабілетінің төмендеуі
E11.2
Отбасылық қиындықтарды жеңе алмау
E12.0
Қиындықтарды жеңумен байланысты жеке проблемалар
E12.1
Бейімделудің бұзылуы
E12.2
Шешім қабылдаумен байланысты проблемалар
E12.3
Қорғаныс бейімделу
Е12.4
Үрейді/мазасыздықты азайтуға тырысу
E13.0
Посттравматикалық реакция
E13.1
Зорлық-зомбылық фактісімен байланысты травматикалық синдром
E14.0
Рухани жай-күйдің өзгеруі
E14.1
Психикалық шаршау
E52.0
Қоғамның бейімделуінің бұзылуы
E53.0
Қайғы
E53.1
Қайғыны алдын ала ескерту
E53.2
Дисфункционалды қайғы
F.
СҰЙЫҚТЫҢ МӨЛШЕР КОМПОНЕНТІ
F15.0
Сұйықтық мөлшерінің өзгеруі
F15.1
Сұйықтық мөлшерінің тапшылығы
F15.2
Сұйықтық мөлшерінің тапшылығы қаупі
F15.3
Артық сұйықтық мөлшерінің
F15.4
Артық сұйықтық мөлшерінің қаупі
F62.0
Электролиттік теңгерімсіздік
H.
ДӘРІЛІК КОМПОНЕНТ
H21.0
Дәрілік препаратты қолданудан болатын жағымсыз әсерлердің қаупі
H21.1
Полипрагмазия
I.
ЗАТ АЛМАСУ КОМПОНЕНТІ
I22.0
Эндокриндік өзгерістер
I23.0
Иммундық жүйе аурулары
J.
ТАМАҚТАНУ КОМПОНЕНТІ
J24.0
Тамақтану режимін өзгерту
J24.1
Дұрыс тамақтанбау
J24.2
Дұрыс тамақтанбау қаупі
J24.3
Артық тамақтану
J24.4
Артық тамақтану қаупі
J24.5
Жұтынудың бұзылуы
K.
ФИЗИКАЛЫҚ ПРОЦЕСТЕРДІ РЕТТЕУ КОМПОНЕНТІ
K25.0
Пациенттің соматикалық жай-күйі
K25.1
Жұлынның жарақаты
K25.2
Гипертермия
K25.3
Гипотермия
K25.4
Терморегуляцияның бұзылуы
K25.5
Инфекция қаупі
K25.6
Инфекция
K25.7
Бас сүйек ішілік қысым кезіндегі пациенттің жай-күйінің өзгеруі
L.
ТЫНЫС АЛУ ЖҮЙЕСІНІҢ КОМПОНЕНТІ
L26.0
Тыныс алудың өзгеруі
L26.1
Тыныс алу жолдарының бітелуі
L26.2
Тыныс алудың бұзылуы
L26.3
Газ алмасудының бұзылуы
L56.0
Өкпені желдетудің бұзылуы
M.
ҚАТЫНАСТЫҚ КОМПОНЕНТІ
M27.3
Жыныстық дисфункция
M27.4
Басқа адамға мезі қылатын алаңдаушылық
M28.0
Қарым-қатынастағы қиындықтар
M28.1
Сөйлеу кезінде өз ойын жеткізе алмау
M29.0
Тұрақты неке немесе жалғыздық

M31.0
Изменение половой жизни
M32.0
Нарушение формирования личности
M32.1
Нарушение взаимосвязи личностных отношений
M32.2
Изоляция от общества
M32.3
Трудности в расставании с прошлым (жилье, предметы обихода)
N.
КОМПОНЕНТ БЕЗОПАСНОСТИ
N33.0
Риск травмы
N33.1
Риск аспирации
N33.2
Синдром иммобилизации
N33.3
Риск отравления
N33.4
Риск удушья
N33.5
Риск травмы
N33.6
Риск падения
N34.0
Риск насилия
N34.1
Суицидальный риск
N34.2
Риск самоповреждения
N57.0
Риск получения послеоперационного осложнения
N57.1
Послеоперационные осложнения
N57.2
Нарушение состояния организма при замедленном восстановлении после хирургического вмешательства
N58.0
Употребление наркотических веществ / Токсикомания
N58.1
Употребление табака
N58.2
Употребление алкоголя / Алкоголизм
N58.3
Употребление наркотиков / Наркомания
O.
КОМПОНЕНТ САМООБСЛУЖИВАНИЯ / УХОД ЗА СОБОЙ
О38.1
Изменение процессов жизнедеятельности
P.
КОМПОНЕНТ САМООЦЕНКИ
P40.0
Состояние беспокойства и тревоги
P41.0
Состояние чувства страха
P42.0
Неспособность оценить ситуацию или проблему
P42.1
Безнадежность / Отчаяние
P42.2
Бессилие / Беспомощность
P43.0
Неспособность личностной самооценки
P43.1
Нарушение восприятия тела-
P43.2
Психическое расстройство личности
P43.3
Сознательное или подсознательное принижение своих возможностей, достоинств и талантов
P43.4
Отрицательная самооценка по отношению к себе и к своим способностям
Q.
СЕНСОРНЫЙ КОМПОНЕНТ
Q44.0
Нарушение сенсорного восприятия
Q44.1
Нарушения слуха
Q44.2
Нарушение вкусовых ощущений
Q 44.3
Нарушения состояния организма при кинестетическом восприятии
Q44.4
Нарушение состояния организма при изменении обоняния
Q44.5
Нарушения состояния организма при нарушении тактильных ощущений
Q44.6
Нарушения состояния организма при двигательных, сенсорных функций
Q44.7
Нарушения состояния организма при изменении зрения
Q45.0
Нарушение состояния организма при изменении чувства комфорта
Q63.0
Боль
Q63.1
Острая боль
Q63.2
Хроническая боль
R.
КОМПОНЕНТ ЦЕЛОСТНОСТИ КОЖНЫХ ПОКРОВОВ
R46.0
Изменение целостности кожных покровов
R46.1
Нарушение слизистой оболочки полости рта
R46.2
Нарушение целостности кожных покровов
R46.3
Риск нарушения целостности кожных покровов
R46.4
Нарушение целостности кожных покровов при хирургическом вмешательстве
R46.5
Нарушение состояния организма при аллергии на латекс
R47.0
Периферийные изменения
S.
КОМПОНЕНТ ПЕРФУЗИИ ТКАНЕЙ
S48.0
Нарушение состояния организма при проблемах оксигенации тканей, включая циркуляторную и сосудистую системы
T.
КОМПОНЕНТ МОЧЕПОЛОВОЙ СИСТЕМЫ
T49.0
Нарушение состояния организма при изменениях в мочеполовой системе
T49.1
Нарушение состояния организма при функциональном недержании

M31.0
Жыныстық өмірдегі өзгерістер
M32.0
Тұлғаның қалыптасуының бұзылуы
M32.1
Жеке қарым-қатынас қатынастарының бұзылуы
M32.2
Қоғамнан оқшаулану
M32.3
Өткенмен қоштасудағы қиындықтар (тұрғын үй, тұрмыстық заттар)
N.
ҚАУІПСІЗДІК КОМПОНЕНТІ
N33.0
Жарақат алу қаупі
N33.1
Аспирация қаупі
N33.2
Иммобилизация синдромы
N33.3
Улану қаупі
N33.4
Тұншығу қаупі
N33.5
Жарақат алу қаупі
N33.6
Құлап кету қаупі
N34.0
Зорлық-зомбылық қаупі
N34.1
Суицид қаупі
N34.2
Өзіне зиян келтіру қаупі
N57.0
Операциядан кейін асқыну алу қаупі
N57.1
Операциядан кейінгі асқынулар
N57.2
Хирургиялық араласудан кейін қалпына келтіру кешіктірілген кезде организм жай-күйінің бұзылуы
N58.0
Есірткі заттарды пайдалану/Токсикомания
N58.1
Темекі пайдалану
N58.2
Алкогольді пайдалану/Алкоголизм
N58.3
Есірткі пайдалану/Нашақорлық
O.
ӨЗІН-ӨЗІ КҮТІМ КОМПОНЕНТІ/ӨЗ КҮТІМІ
О38.1
Өмірлік процестердегі өзгерістер
P.
ӨЗІН-ӨЗІ БАҒАЛАУ КОМПОНЕНТІ
P40.0
Мазасыздық пен үрей жай-күйі
P41.0
Қорқыныш сезімі жай-күйі
P42.0
Жағдайды немесе проблеманы бағалай алмау
P42.1
Үмітсіздік/Түңілу
P42.2
Күшсіздік/дәрменсіздік
P43.0
Жеке өзін-өзі бағалаудың мүмкінсіздігі
P43.1
Денені қабылдаудың бұзылуы
P43.2
Психикалық тұлғаның бұзылуы
P43.3
Өз мүмкіндіктерін, ар-намысы мен талантын саналы немесе санадан тыс кемсіту
P43.4
Өзін және өзінің қабілеттерін қатысты теріс өзін-өзі бағалау
Q.
СЕНСОРЛЫҚ КОМПОНЕНТ
Q44.0
Сенсорлық түйсіктің бұзылуы
Q44.1
Есту қабілетінің бұзылуы
Q44.2
Дәм сезудің бұзылуы
Q 44.3
Кинестетикалық қабылдау кезінде организм жай-күйінің бұзылуы
Q44.4
Иіс сезу өзгерген организм жай-күйінің бұзылуы
Q44.5
Тактильді сезімдердің бұзылу кезінде организм жай-күйінің бұзылуы
Q44.6
Қимыл қозғалыс және сенсорлық функциялары кезіндегі организм жай-күйінің бұзылуы
Q44.7
Көру қабілетінің өзгеруі кезіндегі организм жай-күйінің бұзылуы
Q45.0
Жайлылық сезімі өзгерген кезде организм жай-күйінің бұзылуы
Q63.0
Ауырсыну
Q63.1
Жіті ауырсыну
Q63.2
Созылмалы ауырсыну
R.
ТЕРІ БЕТКЕЙІ БҮТІНДІГІ КОМПОНЕНТІ
R46.0
Тері беткейі бүтіндігіндегі өзгерістер
R46.1
Ауыз қуысының шырышты қабығының бұзылуы
R46.2
Тері беткейіндегі бүтіндіктің бұзылуы
R46.3
Тері беткейі бүтіндігінің бұзылу қаупі
R46.4
Хирургиялық араласу кезінде тері беткейі бүтіндігінің бұзылуы
R46.5
Латекске аллергия кезіндегі организм жай-күйінің бұзылуы
R47.0
Перифериялық өзгерістер
S.
ТІНДЕРДІҢ ПЕРФУЗИЯЛЫҚ КОМПОНЕНТІ
S48.0
Тіндерді оттегімен қамтамасыз ету проблемаларына байланысты организм жай-күйінің бұзылуы, соның ішінде қан айналымы және тамыр жүйесі
T.
НЕСЕП-ЖЫНЫС ЖҮЙЕСІНІҢ КОМПОНЕНТІ
T49.0
Несеп-жыныс жүйесіндегі өзгерістер кезіндегі организм жай-күйінің бұзылуы
T49.1
Функционалды ұстамау кезіндегі организм жай-күйінің бұзылуы

T49.2
Нарушение состояния организма при рефлекторном недержании мочи
T49.3
Нарушение состояния организма при недержании мочи при напряжении или стрессе
T49.5
Нарушение состояния организма при императивном недержание мочи
T49.6
Нарушение состояния организма при задержке мочеиспускания
T50.0
Нарушение состояния организма при нарушении функций почек
U.
КОМПОНЕНТ РЕПРОДУКТИВНОГО ЗДОРОВЬЯ
U59.0
Риск репродуктивного здоровья
U59.1
Риск фертильного возраста
U59.2
Риск бесплодия
U59.3
Риск, связанный с контрацепцией
U60.0
Перинатальный риск
U60.1
Угроза беременности
U60.2
Угроза в родах
U60.3
Угроза при рождении
Таблица 2. Классификация сестринских вмешательств
B.
КОМПОНЕНТ ЖЕЛУДОЧНО – КИШЕЧНЫЙ ТРАКТ
B06.0
Уход за кишечником
B06.0.1
Оценка объема мероприятий /действий по осуществлению контроля и восстановления функционирования кишечника
B06.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению контроля и восстановления функционирования кишечника
B06.0.3
Обучение мероприятиям выполнения контроля и восстановления функционирования кишечника
B06.0.4
Координация мероприятий по выполнению контроля и восстановления функционирования кишечника или коррекция сестринских вмешательств
B06.1
Подготовка кишечника к удалению
B06.1.1
Оценка объема мероприятий /действий по осуществлению подготовки кишечника к удалению
B06.1.2
Выполнение мероприятий по осуществлению подготовки кишечника к удалению
B06.1.3
Обучить мероприятиям выполнения подготовки кишечника к удалению
B06.1.4
Координация мероприятий по осуществлению подготовки кишечника к удалению или коррекция сестринских вмешательств
B06.3.0
Клизма
B06.3.1
Оценка объема мероприятий /действий по выполнению ректального введения жидкости
B06.3.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ректального введения жидкости
B06.3.3
Обучить мероприятиям по осуществлению ректального введения жидкости
B06.3.4
Координация мероприятий по осуществлению ректального введения жидкости или коррекция сестринских вмешательств
B07.0
Уход за стомой кишечника
B07.0.1
Оценка объема мероприятий /действий по выполнению ухода за стомой кишечника
B07.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за стомой кишечника
B07.0.3
Обучить мероприятиям ухода за стомой кишечника
B07.0.4
Координация мероприятий по осуществлению ухода за стомой кишечника или коррекция сестринских вмешательств
B07.1
Промывание стомы кишечника
B07.1.1
Оценка объема мероприятий /действий по выполнению очищения стомы кишечника
B07.1.2
Выполнение мероприятий очищения стомы кишечника
B07.1.3
Обучить мероприятиям очищения стомы кишечника
B07.1.4
Координация мероприятий по осуществлению очищения стомы кишечника или коррекция сестринских вмешательств

T49.2
Ағзаның несепті рефлекторлы ұстамау кезіндегі организм жай-күйінің бұзылыстары
T49.3
Шиеленіс немесе стресс кезінде несепті ұстай алмау кезіндегі организм жай-күйінің бұзылуы
T49.5
Зәрді императивті ұстамау кезінде организм жай күйінің бұзылуы
T49.6
Зәр шығаруды ұстау кезінде организм жай күйінің бұзылуы
T50.0
Бүйрек функциясының бұзылуы кезінде организм жай күйінің бұзылуы
U.
РЕПРОДУКТИВДІК ДЕНСАУЛЫҚ КОМПОНЕНТІ
U59.0
Репродуктивті денсаулыққа қауіп
U59.1
Фертильді жастың қаупі
U59.2
Бедеулік қаупі
U59.3
Контрацепцияға байланысты қауіп
U60.0
Перинаталдық қауіп
U60.1
Жүктілік қаупі
U60.2
Босану кезіндегі қауіп
U60.3
Туған кездегі қауіп
2-кесте. Мейіргерлік араласулардың жіктелуі
B.
АСҚАЗ-ІШЕК ЖОЛЫ КОМПОНЕНТІ
B06.0
Ішек күтімі
B06.0.1
Ішек қызметін бақылау және қалпына келтіруді жүзеге асыру бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
B06.0.2
Ішектің жұмысын бақылау және қалпына келтіруді жүзеге асыру бойынша шараларды орындау
B06.0.3
Ішектің жұмысын бақылау және қалпына келтіруді орындау шараларына үйрету
B06.0.4
Ішектің жұмысын бақылау және қалпына келтіру немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
B06.1
Ішекті алып тастауға дайындау
B06.1.1
Ішекті алып тастауға дайындауды жүзеге асыру бойынша іс-әрекеттер/әрекеттер көлемін бағалау
B06.1.2
Ішекті алып тастауға дайындауды жүзеге асыру бойынша шараларды орындау
B06.1.3
Ішекті алып тастауға дайындықты орындау шараларына үйрету
B06.1.4
Ішекті дайындауды жүзеге асыру бойынша әрекеттерді үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
B06.3.0
Клизма
B06.3.1
Сұйықтықты тік ішек арқылы енгізу бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
B06.3.2
Сұйықтықтарды тік ішек арқылы енгізу бойынша шараларды жүргізу
B06.3.3
Сұйықтықтарды тік ішек арқылы қалай енгізу керектігін үйрету
B06.3.4
Тік ішек арқылы сұйықтықты енгізуді үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
B07.0
Ішек стомасына күтім жасау
B07.0.1
Ішек стомасына күтім жасау бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
B07.0.2
Ішек стомасына күтім жасау шараларын жүргізу
B07.0.3
Ішек стомасына күтім жасау шараларын үйрету
B07.0.4
Ішек стомасына күтім жасауды жүзеге асыру бойынша шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
B07.1
Ішек стомасын жуу
B07.1.1
Ішек стомасын тазарту жүргізу бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
B07.1.2
Ішек стомасын тазарту шараларын орындау
B07.1.3
Ішек стомасын тазарту іс-шараларына үйрету
B07.1.4
Ішек стомасын тазартуды немесе мейіргерлік араласуды түзетуді жүзеге асыру бойынша іс-шараларды үйлестіру

B62.0
Уход за желудком
B62.0.1
Оценка объема мероприятий /действий по осуществлению ухода за желудком
B62.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за желудком
B62.0.3
Обучить мероприятиям по осуществлению ухода за желудком
B62.0.4
Координация мероприятий по осуществлению ухода за желудком или коррекция сестринских вмешательств
C.
КОМПОНЕНТ СЕРДЕЧНО – СОСУДИСТАЯ СИСТЕМА
C08.1
Кардиологическая реабилитация
C08.1.1
Оценка объема мероприятий /действий по восстановлению ритма сердца
C08.1.2
Выполнение мероприятий по восстановлению ритма сердца
C08.1.3
Обучить мероприятиям восстановления ритма сердца
C08.1.4
Координация мероприятий по восстановлению ритма сердца или коррекция сестринских вмешательств
C09.0
Уход за кардиостимулятором
C09.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за кардиостимулятором
C09.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за кардиостимулятором
C09.0.3
Обучить мероприятиям ухода за кардиостимулятором
C09.0.4
Координация мероприятий по уходу за кардиостимулятором или коррекция сестринских вмешательств
D.
КОГНИТИВНЫЙ / НЕВРОЛОГИЧЕСКИЙ КОМПОНЕНТ
D10.0
Уход за поведением
D10.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для наблюдения за реакциями пациента на раздражители
D10.0.2
Выполнение мероприятий по наблюдению за реакциями пациента на раздражители
D10.0.3
Обучить мероприятиям наблюдения за реакциями пациента на раздражители
D10.0.4
Координация мероприятий по наблюдению за реакциями пациента на раздражители или коррекция сестринских вмешательств
D11.0
Ориентировка на реальность
D11.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для развития способностей находить себя в окружающей среде
D11.0.2
Выполнение мероприятий по развитию способностей находить себя в окружающей среде
D11.0.3
Обучить мероприятиям по развитию способностей находить себя в окружающей среде
D11.0.4
Координация мероприятий по развитию способностей находить себя в окружающей среде или коррекция сестринских вмешательств
D63.0
Контроль передвижения
D63.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для контроля аномальной подвижности пациента
D63.0.2
Выполнение мероприятий по контролю аномальной подвижности пациента
D63.0.3
Обучить мероприятиям контроля аномальной подвижности пациента
D63.0.4
Координация мероприятий по контролю аномальной подвижности пациента или коррекция сестринских вмешательств
D64.0
Оказание помощи пациенту с потерей памяти
D64.0.1
Оценка объема мероприятий /действий по восстановлению памяти
D64.0.2
Выполнение мероприятий по восстановлению памяти
D64.0.3
Обучить мероприятиям восстановления памяти
D64.0.4
Координация мероприятий по восстановлению памяти или коррекция сестринских вмешательств

B62.0
Асқазанға күтім жасау
B62.0.1
Асқазанға күтімді жүзеге асыру бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
B62.0.2
Асқазанға күтімді жүзеге асыру шараларын жүргізу
B62.0.3
Асқазанға күтімді жүзеге асыру бойынша іс-шараларға үйрету
B62.0.4
Асқазанға күтімді жүзеге асыру бойынша әрекеттерді үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
C.
ЖҮРЕК-ТАМЫР ЖҮЙЕСІ КОМПОНЕНТІ
C08.1
Кардиологиялық оңалту
C08.1.1
Жүрек ырғағын қалпына келтіру бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
C08.1.2
Жүрек ырғағын қалпына келтіру шараларын жүргізу
C08.1.3
Жүрек ырғағын қалпына келтіру бойынша шараларды үйрету
C08.1.4
Жүрек ырғағын қалпына келтіру немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
C09.0
Кардиостимуляторға күтім жасау
C09.0.1
Кардиостимуляторды күту бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
C09.0.2
Кардиостимуляторды күту бойынша шараларды орындау
C09.0.3
Кардиостимуляторға күтім жасау іс-шараларына үйрету
C09.0.4
Кардиостимуляторды күту бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
D.
КОГНИТИВТІ/НЕЙРОЛОГИЯЛЫҚ КОМПОНЕНТІ
D10.0
Мінез-құлық күтімі
D10.0.1
Пациенттің тітіркендіргіштерге реакциясын байқау үшін іс-шаралар көлемін бағалау
D10.0.2
Пациенттің тітіркендіргіштерге реакциясын байқау бойынша іс-шараларды жүргізу
D10.0.3
Пациенттің тітіркендіргіштерге реакциясын байқаудың іс-шараларына үйрету
D10.0.4
Пациенттің тітіркендіргіштерге реакциясын байқау немесе мейіргерлік араласуды түзету үшін әрекеттерді үйлестіру
D11.0
Шындықты бағдарлау
D11.0.1
Қоршаған ортада өзін табу қабілетін дамыту үшін іс-әрекеттер/әрекеттер көлемін бағалау
D11.0.2
Қоршаған ортада өзін-өзі табу қабілетін дамыту бойынша іс-шараларды өткізу
D11.0.3
Қоршаған ортадан өзін таба қабілетін дамыту бойынша іс-әрекеттерге үйрету
D11.0.4
Қоршаған ортада өзін табу қабілетін дамыту немесе мейіргерлік араласуларды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
D63.0
Қозғалысты бақылау
D63.0.1
Пациенттің қалыптан тыс жылжымалдылығын бақылау үшін шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
D63.0.2
Пациенттің қалыптан тыс жылжымалдылығын бақылау шараларын жүргізу
D63.0.3
Пациенттің қалыптан тыс жылжымалдылығын бақылау шараларын үйрету
D63.0.4
Пациенттің қалыптан тыс жылжымалдылығын бақылау немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
D64.0
Есте сақтау қабілетінің жоғалуы бар пациентке көмек көрсету
D64.0.1
Жадыны қалпына келтіру бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
D64.0.2
Жадыны қалпына келтіру бойынша әрекеттерді орындау
D64.0.3
Жадыны қалпына келтіру әрекеттерін үйрету
D64.0.4
Жадыны қалпына келтіру бойынша әрекеттерді үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету

D78.0
Оказание помощи пациенту с неврологическими заболеваниями
D78.0.1
Оценка объема мероприятий /действий по оказанию помощи пациенту с проблемами неврологической системы
D78.0.2
Выполнение мероприятий по оказанию помощи пациенту с проблемами неврологической системы
D78.0.3
Обучить мероприятиям по оказанию помощи пациенту с проблемами неврологической системы
D78.0.4
Координация мероприятий по оказанию помощи пациенту с проблемами неврологической системы или коррекция сестринских вмешательств
E.
КОМПОНЕНТ ПСИХОЛОГИЧЕСКОЙ АДАПТАЦИИ
E12.2
Управление стрессом
E12.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления контроля физиологических реакций пациента на раздражители
E12.2.2
Выполнение мероприятий по осуществлению контроля физиологических реакций пациента на раздражители
E12.2.3
Обучить мероприятиям по контролю физиологических реакций на раздражители
E12.2.4
Координация мероприятий по осуществлению контроля физиологических реакций пациента на раздражители или коррекция сестринских вмешательств
E12.3
Кризисная психотерапия /Терапия
E12.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления кризисной терапии
E12.3.2
Выполнение мероприятий по осуществлению кризисной терапии
E12.3.3
Обучить мероприятиям по предоставленной кризисной терапии
E12.3.4
Координация мероприятий по осуществлению кризисной терапии или коррекция сестринских вмешательств
E14.0
Оказание помощи пациенту в терминальной стадии
E14.0.1
Оценка объема мероприятий /действий по уходу за пациентом в период умирания
E14.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за пациентом в период умирания
E14.0.3
Обучить мероприятиям ухода за пациентом в период умирания
E14.0.4
Координация мероприятий по уходу за пациентом в период умирания или коррекция сестринских вмешательств
F.
КОМПОНЕНТ ОБЪЕМ ЖИДКОСТИ
F15.0
Инфузионная терапия
F15.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления потребления достаточного объема жидкости
F15.0.2
Выполнение мероприятий по потреблению достаточного объема жидкости
F15.0.3
Обучить мероприятиям потребления достаточного объема жидкости
F15.0.4
Координация мероприятий по потреблению достаточного объема жидкости или коррекция сестринских вмешательств
F15.1
Контроль гидратации/Контроль жидкости в организме –
F15.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления контроля баланса жидкости
F15.1.2
Выполнение мероприятий по контролю баланса жидкости
F15.1.3
Обучить мероприятиям контроля баланса жидкости
F15.1.4
Координация мероприятий по контролю баланса жидкости или коррекция сестринских вмешательств
F15.3
Потребление жидкости
F15.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для определения объема потребляемой жидкости

D78.0
Неврологиялық аурулары бар пациентке көмек көрсету
D78.0.1
Неврологиялық жүйенің проблемалары бар пациентке көмек көрсету бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
D78.0.2
Неврологиялық жүйе проблемалары бар пациентке көмек көрсету бойынша шараларын жүргізу
D78.0.3
Неврологиялық жүйе проблемалары бар пациентке көмек көрсету бойынша шараларды үйрету
D78.0.4
Неврологиялық жүйенің проблемалары бар пациентке көмек көрсету бойынша шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
E.
ПСИХОЛОГИЯЛЫҚ БЕЙІМДЕЛУ КОМПОНЕНТІ
E12.2
Стрессті басқару
E12.2.1
Пациенттің тітіркендіргіштерге физиологиялық реакцияларын бақылауды жүзеге асыруға бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
E12.2.2
Пациенттің тітіркендіргіштерге физиологиялық реакциясын бақылауды жүзеге асыруға бойынша шараларды жүргізу
E12.2.3
Тітіркендіргіштерге физиологиялық реакцияларды бақылау бойынша шараларды үйрету
E12.2.4
Пациенттің тітіркендіргіштерге физиологиялық реакциясын бақылау немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
E12.3
Дағдарыс психотерапиясы/терапиясы
E12.3.1
Дағдарыс терапиясын жүзеге асыру бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
E12.3.2
Дағдарыс терапиясын жүзеге асыру бойынша шараларды жүргізу
E12.3.3
Ұсынылған дағдарыс терапиясы бойынша іс-шараларға үйрету
E12.3.4
Дағдарыс терапиясын жүзеге асыру бойынша үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
E14.0
Терминалды кезеңде пациентке көмек көрсету
E14.0.1
Өлім кезеңінде пациентті күту бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
E14.0.2
Өлім кезеңінде пациентті күту бойынша іс-шараларды жүргізу
E14.0.3
Пациентке өлу кезеңінде күтім жасау шараларын үйрету
E14.0.4
Өлім кезінде пациентке күтім көрсету бойынша шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
F.
СҰЙЫҚ МӨЛШЕРІ КОМПОНЕНТІ
F15.0
Инфузиялық терапия
F15.0.1
Сұйықтықтың жеткілікті мөлшерде қабылдауды қамтамасыз ету үшін шаралар/іс-қимылдар көлемін бағалау
F15.0.2
Сұйықтықты жеткілікті мөлшерде қабылдауды қамтамасыз ету үшін шаралар жүргізу
F15.0.3
Сұйықтықты жеткілікті мөлшерде ішу шараларына үйрету
F15.0.4
Сұйықтықты жеткілікті мөлшерде қабылдауды қамтамасыз ету немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
F15.1
Гидратацияны бақылау/Организмдегі сұйықтықты бақылау –
F15.1.1
Сұйықтық теңгерімін бақылауды жүзеге асыру үшін шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
F15.1.2
Сұйықтық теңгерімін бақылау шараларын жүргізу
F15.1.3
Сұйықтық теңгерімін бақылау шараларын үйрету
F15.1.4
Сұйықтық теңгерімін басқаруды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
F15.3
Сұйықтықты қабылдау
F15.3.1
Қабылданатын сұйықтық көлемін анықтау үшін шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау

F15.3.2
Выполнение мероприятий по определению объема потребляемой жидкости
F15.3.3
Обучить мероприятиям по определению объема потребляемой жидкости
F15.3.4
Координация мероприятий по определению объема потребляемой жидкости или коррекция сестринских вмешательств
F15.4
Выведение жидкости
F15.4.1
Оценка объема мероприятий /действий для определения объема выводимой жидкости
F15.4.2
Выполнение мероприятий определения объема выводимой жидкости
F15.4.3
Обучить мероприятиям по определению объема выводимой жидкости
F15.4.4
Координация мероприятий по определению объема выводимой жидкости или коррекция сестринских вмешательств
F79.0
Уход за гемодинамикой
F79.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления регулирования движения растворов в крови
F79.0.2
Выполнение мероприятий по регулированию движения растворов в крови
F79.0.3
Обучить мероприятиям регулирования движения растворов в крови
F79.0.1
Координация мероприятий по регулированию движения растворов в крови или коррекция сестринских вмешательств
F79.2
Уход за венозным катетером
F79.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления ухода за венозным катетором
F79.2.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за венозным катетором
F79.2.3
Обучить мероприятиям по осуществлению ухода за венозным катетором
F79.2.4
Координация мероприятий по осуществлению ухода за венозным катетором или коррекция сестринских вмешательств
F79.3
Уход за артериальным катетером
F79.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления ухода за артериальным катетором
F79.3.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за артериальным катетором
F79.3.3
Обучить мероприятиям по осуществлению ухода за артериальным катетором
F79.3.4
Координация мероприятий по осуществлению ухода за артериальным катетором или коррекция сестринских вмешательств
G.
КОМПОНЕНТ ОТНОШЕНИЯ К ЗДОРОВЬЮ
G17.1
Дневной центр для взрослых
G17.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления дневной программы для взрослых
G17.1.2
Выполнение мероприятий согласно дневной программы для взрослых
G17.1.3
Обучить мероприятиям согласно дневной программы для взрослых
G17.1.4
Координация мероприятий согласно дневной программы для взрослых или коррекция сестринских вмешательств
G17.3
Доставка еды на дом
G17.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для обеспечения пациента питанием на дому
G17.3.2
Выполнение мероприятий по предоставлению пациенту питания на дому
G17.3.3
Обучить мероприятиям предоставления пациенту питания на дому
G17.3.4
Координация мероприятий по предоставлению пациенту питания на дому или коррекция сестринских вмешательств

F15.3.2
Қабылданатын сұйықтық көлемін анықтау бойынша шараларын жүргізу
F15.3.3
Қабылданатын сұйықтық көлемін анықтау шараларын үйрету
F15.3.4
Сұйықтықты қабылдау көлемін анықтау немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
F15.4
Сұйықтықты шығару
F15.4.1
Шығарылатын сұйықтық көлемін анықтау үшін шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
F15.4.2
Шығарылатын сұйықтықтың көлемін анықтау бойынша шараларды жүргізу
F15.4.3
Шығарылатын сұйықтық көлемін анықтау шараларын үйрету
F15.4.4
Шығарылатын сұйықтық көлемін анықтау бойынша шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
F79.0
Гемодинамикаға күтім
F79.0.1
Қандағы ерітінділердің қозғалысын реттеуді жүзеге асыру үшін шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
F79.0.2
Қандағы ерітінділердің қозғалысын реттеу шараларын жүргізу
F79.0.3
Қандағы ерітінділердің қозғалысын реттеу шараларын үйрету
F79.0.1
Қандағы ерітінділердің қозғалысын реттеу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
F79.2
Веналық катетерге күтім жасау
F79.2.1
Веналық катетерге күтім жасауды жүзеге асыру үшін шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
F79.2.2
Веналық катетерге күтімді жүзеге асыру үшін шараларын жүргізу
F79.2.3
Веналық катетерге күтімді жүзеге асыру бойынша оқытуды қамтамасыз ету
F79.2.4
Веналық катетерге күтімді жүзеге асыру әрекеттерді үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
F79.3
Артериялық катетерге күтім жасау
F79.3.1
Артериялық катетерге күтімді жүзеге асыру бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
F79.3.2
Артериялық катетерге күтімді жүзеге асыру бойынша шараларды орындау
F79.3.3
Артериялық катетерге күтімді жүзеге асыру бойынша шараларға үйрету
F79.3.4
Артериялық катетерге күтімді жүзеге асыру бойынша шараларға үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды реттеу
G.
ДЕНСАУЛЫҚҚА ҚАТЫСТЫ КОМПОНЕНТІ
G17.1
Ересектерге арналған күндізгі орталық
G17.1.1
Ересектерге арналған күндік бағдарламаны жүзеге асыру бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
G17.1.2
Ересектерге арналған күндізгі бағдарламаға сәйкес іс-шараларды өткізу
G17.1.3
Ересектерге арналған күні бағдарламаға сәйкес әрекеттерді үйрету
G17.1.4
Ересектерге арналған күндізгі бағдарламаға сәйкес іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
G17.3
Тамақты үйге жеткізу
G17.3.1
Пациентті үйде тамақпен қамтамасыз ету бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
G17.3.2
Пациентті үй жағдайында тамақпен қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды жүргізу
G17.3.3
Пациентке үйде тамақ беруді үйрету
G17.3.4
Пациентті үйде тамақпен қамтамасыз ету немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру

G18.2
Соблюдение водного баланса
G18.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для соблюдения водного режима/баланса
G18.2.2
Выполнение мероприятий по соблюдению водного режима/баланса
G18.2.3
Обучить мероприятиям соблюдения водного режима/баланса
G18.2.4
Координация мероприятий по соблюдению водного режима/баланса или коррекция сестринских вмешательств
G18.5
Соблюдение мер предосторожности
G18.5.1
Оценка объема мероприятий /действий для соблюдения мер защиты от травм, опасности или потери себя или других лиц
G18.5.2
Выполнение мероприятий по соблюдению мер защиты от травм, опасности или потери себя или других лиц
G18.5.3
Обучить мероприятиям соблюдения мер защиты от травм, опасности или потери себя или других лиц
G18.5.4
Координация мероприятий по соблюдению мер защиты от травм, опасности или потери себя или других лиц или коррекция сестринских вмешательств
G19.1
Закон о правах человека
G19.1.1
Оценка объема мероприятий /действий связанные с заявлением на пособие по случаю болезни
G19.1.2
Выполнение мероприятий по написанию заявления на пособие по случаю болезни
G19.1.3
Обучить мероприятиям получения пособий по случаю болезни
G19.1.4
Координация мероприятий по получению пособия по случаю болезни или коррекция сестринских вмешательств
G19.2
Координация сестринского ухода
G19.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для резюмирования плана ухода медсестры
G19.2.2
Выполнение мероприятий по резюмированию плана ухода медсестры
G19.2.3
Обучить мероприятиям резюмированию плана ухода медсестры
G19.2.4
Координация мероприятий по резюмированию плана ухода медсестры или коррекция сестринских вмешательств
G21.0
Высококвалифицированная медициная помощь
G21.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления поддержания функций пациента, осуществляемые медицинской группой
G21.0.2
Выполнение мероприятий по поддержанию функций пациента
G21.0.3
Обучить мероприятиям поддержанию функций пациента
G21.0.4
Координация мероприятий по выполнению поддержания функций пациента или коррекция сестринских вмешательств
G21.1
Профессиональный уход обученной сиделкой
G21.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления поддержания ухода сиделкой
G21.1.2
Выполнение мероприятий по поддержанию ухода сиделкой
G21.1.3
Обучить мероприятиям по осуществлению ухода сиделку
G21.1.4
Координация мероприятий по выполнению ухода сиделкой или коррекция сестринских вмешательств
G21.3
Работа медицинской сестры расширенной практики
G21.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления предоставленных консультаций /инструкций медсестрой расширенной практики/практикующей медсестрой

G18.2
Су балансын сақтау
G18.2.1
Су режимін/балансты сақтау бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
G18.2.2
Су режимін/теңдігін сақтау бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
G18.2.3
Су режимін/теңестіру шараларына үйрету
G18.2.4
Су режимін/балансты сақтау әрекеттерін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды реттеу
G18.5
Сақтық шараларын сақтау
G18.5.1
Өзін немесе басқаларды жарақаттан, қауіптен немесе жоғалтудан қорғау шараларын сақтау бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
G18.5.2
Өзін немесе басқаларды жарақаттан, қауіптен немесе жоғалтудан қорғау шараларын сақтау бойынша іс-шараларды орындау
G18.5.3
Өзін немесе басқаларды жарақаттан, қауіптен немесе жоғалтудан қорғауды үйретіңіз.
G18.5.4
Өзін немесе басқаларды жарақаттан, қауіптен немесе жоғалтудан қорғау шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды реттеу
G19.1
Адам құқықтары туралы заң
G19.1.1
Ауруы бойынша жәрдемақы алуға өтінішпен байланысты іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
G19.1.2
Ауруы бойынша жәрдемақы алуға өтініш жазу бойынша іс-шараларды жүргізу
G19.1.3
Ауыруы бойынша кезде жәрдемақы алу шараларын үйрету
G19.1.4
Ауруы бойынша жәрдемақы алу шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
G19.2
Мейіргер күтімін үйлестіру
G19.2.1
Мейіргер күтімінің жоспарын қорытындылау бойынша іс-шаралар көлемін бағалау
G19.2.2
Мейіргер күтімін жоспарлауды қорытындылау үшін әрекеттерді орындау.
G19.2.3
Мейіргер күтімі жоспарын қорытындылау әрекеттерін үйрету.
G19.2.4
Мейіргер күтімі жоспарын қорытындылау немесе мейіргерлік араласуды түзету үшін әрекеттерді үйлестіру
G21.0
Жоғары білікті медициналық көмек
G21.0.1
Медициналық топ жүзеге асыратын пациенттің функцияларын сақтау бойынша іс-әрекеттер/іс-әрекеттер көлемін бағалау
G21.0.2
Пациенттің функцияларын сақтау шараларын жүргізу
G21.0.3
Пациенттің функцияларын сақтау шараларын үйрету
G21.0.4
Пациенттің функцияларын сақтау немесе мейіргерлік араласуларды түзету әрекеттерін үйлестіру
G21.1
Оқытылған күтушінің кәсіби күтімі
G21.1.1
Күтушіге қызмет көрсетуді жүзеге асыру бойынша іс-әрекеттер/іс-әрекеттер көлемін бағалау
G21.1.2
Күтушінің күтіміне қолдау көрсету бойынша іс-шараларды өткізу
G21.1.3
Күтушіні күту әрекеттеріне үйрету
G21.1.4
Мейіргер күтімін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды реттеу
G21.3
Кеңейтілген практика мейіргерінің жұмысы
G21.3.1
Кеңейтілген практика мейіргері/практик мейіргер ұсынған консультациялар/нұсқаулар бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау

G21.3.2
Выполнение мероприятий по предоставленным консультациям /инструкциям медсестрой расширенной практики/практикующей медсестрой
G21.3.3
Обучить мероприятиям по предоставленным консультациям /инструкциям медсестрой расширенной практики/практикующей медсестрой
G21.3.4
Координация мероприятий по предоставлению консультаций /инструкций медсестрой расширенной практики/практикующей медсестрой или коррекция сестринских вмешательств
H.
ЛЕКАРСТВЕННЫЙ КОМПОНЕНТ
H22.0
Сестринский уход за пациентом после химиотерапии
H22.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для выполнения ухода за пациентом после химиотерапии
H22.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за пациентом после химиотерапии
H22.0.3
Обучить мероприятиям ухода за пациентом после химиотерапии
H22.0.4
Координация мероприятий ухода за пациентом после химиотерапии или коррекция сестринских вмешательств
H24.1
Побочные реакция на медикаменты
H24.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для мониторинга предполагаемых реакций на назначенные лекарственные средства
H24.1.2
Выполнение мероприятий по мониторингу предполагаемых реакций на назначенные лекарственные средства
H24.1.3
Обучить мероприятиям мониторинга предполагаемых реакций на назначенные лекарственные средства
H24.1.4
Координация мероприятий по мониторингу предполагаемых реакций на назначенные лекарственные средства
H24.2
Предварительная раскладка лекарств в отделении клинической фармации
H24.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для непрерывного предоставления назначенных препаратов
H24.2.2
Выполнение мероприятий по непрерывному предоставлению назначенных препаратов
H24.2.3
Обучить мероприятиям непрерывного предоставления назначенных препаратов
H24.2.4
Координация мероприятий по непрерывному предоставлению медицинских препаратов или коррекция сестринских вмешательств
H24.3
Побочные действия лекарственного препарата
H24.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для контроля побочных реакций на назначенные препараты
H24.3.2
Выполнение мероприятий по контролю побочных реакций на назначенные препараты
H24.3.3
Обучить мероприятиям по контролю побочных реакций на назначенные препараты.
H24.3.4
Координация мероприятий по выполнению контроля побочных реакций на назначенные препараты или коррекция сестринских вмешательств
H25.0
Сестринский уход после лучевой терапии
H25.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления ухода после лучевой терапии
H25.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода после лучевой терапии
H25.0.3
Обучить мероприятиям ухода после лучевой терапии
H25.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода после лучевой терапии или коррекция сестринских вмешательств
I.
КОМПОНЕНТ ОБМЕНА ВЕЩЕСТВ

G21.3.2
Кеңейтілген практикадағы мейіргері/мейіргер берген консультацияларды/нұсқауларды орындау
G21.3.3
Кеңейтілген практикадағы мейіргер/мейіргер берген консультацияларға/нұсқауларға қатысты әрекеттерді үйрету
G21.3.4
Кеңейтілген практикадағы мейіргер/мейіргердің консультацияларын/нұсқауларын беруді үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
H.
ДӘРІЛІК КОМПОНЕНТІ
H22.0
Химиотерапиядан кейінгі пациентке мейіргерлік күтім
H22.0.1
Химиотерапиядан кейін пациентті күту бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
H22.0.2
Пациентке химиотерапиядан кейінгі күтім шараларын жүргізу
H22.0.3
Химиотерапиядан кейін пациентке күтім жасауды үйрету
H22.0.4
Химиотерапиядан кейін пациенттерді күту шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
H24.1
Дәрілік препараттарға жағымсыз реакциялар
H24.1.1
Тағайындалған дәрілік заттарға болжамды реакцияларды мониторингтеу бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
H24.1.2
Тағайындалған дәрілік заттарға болжамды реакцияларды мониторингтеу бойынша іс-шараларды жүргізу
H24.1.3
Тағайындалған дәрілік заттарға болжамды реакцияларды мониторингтеу шараларын үйрету
H24.1.4
Тағайындалған дәрілік заттарға болжамды реакцияларды мониторингтеу іс-шараларын үйлестіру
H24.2
Дәрілік заттарды клиникалық фармация бөлімінде алдын ала орналастыру
H24.2.1
Тағайындалған препараттарды үздіксіз ұсыну бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
H24.2.2
Тағайындалған препараттарды үздіксіз ұсыну шараларын жүзеге асыру
H24.2.3
Тағайындалған препараттарды үздіксіз ұсыну шараларына оқыту
H24.2.4
Медициналық препараттарды үздіксіз ұсыну немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
H24.3
Дәрілік препараттың жанама әсерлері
H24.3.1
Тағайындалған препараттарға жанама реакцияларды бақылау үшін шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
H24.3.2
Тағайындалған препараттарға жанама реакцияларды бақылау шараларын жүзеге асыру
H24.3.3
Тағайындалған препараттарға жанама реакцияларды бақылау шараларын үйрету.
H24.3.4
Тағайындалған препараттарға жанама реакцияларды бақылау немесе мейіргерлік шараларды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
H25.0
Сәулелік терапиядан кейінгі мейіргерлік күтім
H25.0.1
Сәулелік терапиядан кейінгі күтімді жүзеге асыру үшін шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
H25.0.2
Сәулелік терапиядан кейінгі күтімді жүзеге асыру үшін шараларын жүргізу
H25.0.3
Сәулелік терапиядан кейінгі күтімді жүзеге асыру үшін шараларын үйрету
H25.0.4
Сәулелік терапиядан кейінгі күтімді жүзеге асыру үшін шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
I.
ЗАТ АЛМАСУ КОМПОНЕНТІ

I26.0
Первая помощь при аллергической реакции
I26.0.1
Оценка объема мероприятий /действий по купированию аллергических реакций / уменьшение симптомов
I26.0.2
Выполнение мероприятий по купированию аллергических реакций / уменьшение симптомов
I26.0.3
Обучить мероприятиям купирования аллергических реакций / уменьшение симптомов
I26.0.4
Координация мероприятий по купированию аллергических реакций / уменьшение симптомов или коррекция сестринских вмешательств
I27.0
Уход за пациентом с диабетом
I27.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления ухода за пациентом с диабетом
I27.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за пациентом с диабетом
I27.0.3
Обучить мероприятиям по выполнению ухода за пациентом с диабетом
I27.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за пациентом с диабетом или коррекция сестринских вмешательств
I65.0
Уход за иммунной системой
I65.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления защиты от заболевания
I65.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению защиты от заболевания
I65.0.3
Обучить мероприятиям по выполнению защиты от заболевания
I65.0.4
Координация мероприятий по выполнению защиты от заболевания
J.
КОМПОНЕНТ ПИТАНИЯ
J28.0
Уход за энтеральной трубкой
J28.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за энтеральной дренажной трубки
J28.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за энтеральной дренажной трубки
J28.0.3
Обучить мероприятиям ухода за энтеральной дренажной трубки
J28.0.4
Координация мероприятий по уходу за энтеральной дренажной трубки или коррекция сестринских вмешательств
J28.1
Введение энтеральной трубки
J28.1.1
Оценка объема мероприятий /действий по установке энтеральной дренажной трубки
J28.1.2
Выполнение мероприятий по установке энтеральной дренажной трубки
J28.1.3
Обучить мероприятиям установки энтеральной дренажной трубки
J28.1.4
Координация мероприятий по установке энтеральной дренажной трубки или коррекция сестринских вмешательств
J28.2
Орошение энтеральной трубки
J28.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для промывания энтеральной трубки
J28.2.2
Выполнение мероприятий по промыванию энтеральной трубки
J28.2.3
Обучить мероприятиям промывания энтеральной трубки
J28.2.4
Координация мероприятий по промыванию энтеральной трубки или коррекция сестринских вмешательств
J29.2
Техники кормления
J29.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления специальных мер кормления
J29.2.2
Выполнение мероприятий по осуществлению специальных мер кормления
J29.2.3
Обучить мероприятиям выполнения специальных мер кормления
J29.2.4
Координация мероприятий по выполнению специальных мер кормления или коррекция сестринских вмешательств

I26.0
Аллергиялық реакция кезіндегі алғашқы көмек
I26.0.1
Аллергиялық басу жеңілдету/симптомдарды азайту бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
I26.0.2
Аллергиялық реакцияларды басу/симптомдарды азайту үшін шаралар қабылдау
I26.0.3
Аллергиялық реакцияларды басу / симптомдарды азайту шараларын үйрету
I26.0.4
Аллергиялық реакцияларды басу/симптомдарды азайту немесе мейіргерлік шараларды түзету бойынша шараларды үйлестіру
I27.0
Қант диабетімен ауыратын пациентке күтім жасау
I27.0.1
Қант диабетімен ауыратын пациентті күту бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
I27.0.2
Қант диабетімен ауыратын пациентке күтім жасау шараларын орындау
I27.0.3
Қант диабетімен ауыратын пациентке қалай күтім жасау керектігін үйрету
I27.0.4
Қант диабетімен ауыратын пациенттің күтімін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
I65.0
Иммундық жүйеге күтім жасау
I65.0.1
Аурудан сақтауды жүзеге асыру бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
I65.0.2
Аурудан сақтау шараларын жүзеге асыру
I65.0.3
Аурудан сақтау шараларын үйрету
I65.0.4
Аурудан сақтауды жүзеге асыру бойынша іс-шараларды үйлестіру
J.
ТАМАҚТАНУ КОМПОНЕНТІ
J28.0
Энтеральды түтікке күтім жасау
J28.0.1
Энтеральды дренажды түтікке күтім жасау бойынша іс-шаралар көлемін бағалау
J28.0.2
Энтеральды дренажды түтікке күтім жасау шараларын жүргізу
J28.0.3
Энтеральды дренажды түтікке күтім жасауды үйрету
J28.0.4
Энтеральды дренажды түтікке күтім жасауды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
J28.1
Энтеральды түтікшені енгізу
J28.1.1
Энтеральды дренажды түтікшені орнату бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
J28.1.2
Энтеральды дренажды түтікшені орнату шараларын жүргізу
J28.1.3
Энтеральды дренажды түтікшені орнатуды үйрету
J28.1.4
Энтеральды дренажды түтіктерді орналастыруды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды реттеу
J28.2
Энтеральды түтікті сулау
J28.2.1
Энтеральды түтікшені шаю бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
J28.2.2
Энтеральды түтікшені шаю шараларын орындау
J28.2.3
Энтеральды түтікшені жууды үйрету
J28.2.4
Энтеральды түтіктерді шаюды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
J29.2
Тамақтандыру техникасы
J29.2.1
Арнайы тамақтандыру шараларын жүзеге асыру бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
J29.2.2
Арнайы тамақтандыру шараларын жүзеге асыру бойынша іс-шараларды өткізу
J29.2.3
Арнайы тамақтандыру шараларын жүзеге асыруды үйрету
J29.2.4
Арнайы тамақтандыру шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету

J29.3
Регулярная диета
J29.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для приема пищи/питательных веществ согласно установленным стандартам питания
J29.3.2
Выполнение мероприятий по приему пищи/питательных веществ согласно установленным стандартам питания
J29.3.3
Обучить мероприятиям по приему пищи/питательных веществ согласно установленным стандартам питания
J29.3.4
Координация мероприятий по приему пищи/питательных веществ согласно установленным стандартам питания или коррекция сестринских вмешательств
J29.4
Специальная диета
J29.4.1
Оценка объема мероприятий /действий для приема назначенной определенной пищи/питательных веществ
J29.4.2
Выполнение мероприятий по приему назначенной определенной пищи/питательных веществ
J29.4.3
Обучить мероприятиям по приему назначенной определенной пищи/питательных веществ
J29.4.4
Координация мероприятий по приему назначенной определенной пищи/питательных веществ или коррекция сестринских вмешательств
J29.5
Энтеральное питание
J29.5.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления питания специальными смесями через слизистую оболочку ЖКТ
J29.5.2
Выполнение мероприятий по питанию специальными смесями через слизистую оболочку ЖКТ
J29.5.3
Обучить мероприятиям выполнения питания специальными смесями через слизистую оболочку ЖКТ
J29.5.4
Координация мероприятий по выполнению питания специальными смесями через слизистую оболочку ЖКТ или коррекция сестринских вмешательств
J29.6
Парентеральное питание
J29.6.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления питания путем внутривенной или подкожной инфузии в обход ЖКТ
J29.6.2
Выполнение мероприятий по осуществлению питания путем внутривенной или подкожной инфузии в обход ЖКТ
J29.6.3
Обучить мероприятиям выполнения питания путем внутривенной или подкожной инфузии в обход ЖКТ
J29.6.4
Координация мероприятий по выполнению питания путем внутривенной или подкожной инфузии в обход ЖКТ или коррекция сестринских вмешательств
К.
КОМПОНЕНТ РЕГУЛЯЦИИ ФИЗИЧЕСКИХ ПРОЦЕССОВ
K30.0
Инфекционный контроль
K30.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для нераспространения инфекционного заболевания
K30.0.2
Выполнение мероприятий по нераспространению инфекционного заболевания
K30.0.3
Обучить мероприятиям нераспространения инфекционного заболевания
K30.0.4
Координация мероприятий по выполнению нераспространения инфекционного заболевания или коррекция сестринских вмешательств
K30.1
Профилактика внутрибольничных инфекций –
K30.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для предотвращения распространения инфекций и инфекционных заболеваний

J29.3
Тұрақты диета
J29.3.1
Белгіленген тамақтану стандарттарына сәйкес тағамды қабылдау/қоректік заттар бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
J29.3.2
Белгіленген тамақтану стандарттарына сәйкес тамақ/қоректік заттарды қабылдау әрекеттерін орындау.
J29.3.3
Белгіленген тамақтану стандарттарына сәйкес тағамды/қоректік заттарды қабылдау әрекеттерін үйрету.
J29.3.4
Белгіленген тамақтану стандарттарына сәйкес азық-түлік/қоректік заттар араласуларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
J29.4
Арнайы диета
J29.4.1
Тағайындалған арнайы тағамды/қоректік заттарды қабылдау үшін шаралар көлемін бағалау
J29.4.2
Тағайындалған арнайы тағамдарды/қоректік заттарды қабылдау бойынша іс-шараларды орындау
J29.4.3
Тағайындалған арнайы тағамды/қоректік заттарды қабылдау бойынша шараларына үйрету
J29.4.4
Тағайындалған арнайы тағамдарды/қоректік заттарды қабылдауды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды реттеу
J29.5
Энтеральды тамақтану
J29.5.1
Асқазан-ішек жолдарының шырышты қабаты арқылы арнайы қоспалармен тамақтану бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
J29.5.2
Асқазан-ішек жолдарының шырышты қабаты арқылы арнайы қоспалармен тамақтану шараларын жүргізу
J29.5.3
Асқазан-ішек жолдарының шырышты қабаты арқылы тамақтануды арнайы қоспалармен қамтамасыз етуді үйрету.
J29.5.4
Асқазан-ішек жолдарының шырышты қабаты арқылы арнайы қоспалармен тамақтануды қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
J29.6
Парентеральды тамақтану
J29.6.1
Асқазан-ішек жолын айналып өтетін венаішілік немесе тері астына инфузия арқылы тамақтану бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
J29.6.2
Асқазан-ішек жолын айналып өтіп, венаішілік немесе тері астына инфузия арқылы тамақтануды жүргізу
J29.6.3
Асқазан-ішек жолын айналып өтіп, венаішілік немесе тері астына инфузия арқылы тамақтану шараларын үйрету
J29.6.4
Асқазан-ішек жолын айналып өтетін венаішілік немесе тері астына инфузия арқылы тағамдық араласуды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
К.
ФИЗИКАЛЫҚ ПРОЦЕСТЕРДІ РЕТТЕУ КОМПОНЕНТІ
K30.0
Инфекцияны бақылау
K30.0.1
Инфекциялық аурудың таралуын болдырмау бойынша шаралар/іс-қимылдар көлемін бағалау
K30.0.2
Инфекциялық аурулардың таралуының алдын алу шараларын жүзеге асыру
K30.0.3
Инфекциялық аурулардың таралуын болдырмау шараларын үйрету
K30.0.4
Инфекциялық аурулардың таралуын болдырмау немесе мейіргерлік шараларды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
K30.1
Ауруханаішілік инфекциялардың профилактикасы
K30.1.1
Инфекциялар мен инфекциялық аурулардың таралуын болдырмау бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау

K30.1.2
Выполнение мероприятий по предотвращения распространения инфекций и инфекционных заболеваний
K30.1.3
Обучить мероприятиям предотвращения распространения инфекций и инфекционных заболеваний
K30.1.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения распространения инфекций и инфекционных заболеваний или коррекция сестринских вмешательств
K31.1
Сбор информации о пациенте
K31.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для получения информации о перенесенных заболеваниях и состоянии здоровья
K31.1.2
Выполнение мероприятий по получению информации о перенесенных заболеваниях и состоянии здоровья
K31.1.3
Обучить мероприятиям согласно полученной информации о перенесенных заболеваниях и состоянии здоровья
K31.1.4
Координация мероприятий по полученной информации о перенесенных заболеваниях и состоянии здоровья или коррекция сестринских вмешательств
K31.3
Медицинский осмотр
K31.3.1
Оценка объема мероприятий /действий физикального обследования для оценки соматического состояния
K31.3.2
Выполнение мероприятий физикального обследования для оценки соматического состояния
K31.3.3
Обучить мероприятиям по выполнению физикального обследования для оценки соматического состояния
K31.3.4
Координация мероприятий по выполнению физикального обследования для оценки соматического состояния или коррекция сестринских вмешательств
K32.0
Гистологическое исследование
K32.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для сбора / исследования образца тела
K32.0.2
Выполнение мероприятий по сбору / исследованию образца тела
K32.0.3
Обучить мероприятиям сбора / исследования образца тела
K32.0.4
Координация мероприятий по проведению сбора / исследования образца тела или коррекция сестринских вмешательств
L.
КОМПОНЕНТ РЕСПИРАТОРНОЙ СИСТЕМЫ
L35.0
Оксигенотерапия
L35.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для лечения с применением кислорода
L35.0.2
Выполнение мероприятий по лечению с применением кислорода
L35.0.3
Обучить мероприятиям лечения с применением кислорода
L35.0.4
Координация мероприятий по выполнению лечения с применением кислорода или коррекция сестринских вмешательств
L36.0
Уход за пациентом с заболеванием легких
L36.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления гигиены легких
L36.0.2
Выполнение мероприятий для поддержания гигиены легких
L36.0.3
Обучить мероприятиям поддержания гигиены легких
L36.0.4
Координация мероприятий по выполнению поддержания гигиены легких или коррекция сестринских вмешательств
L36.1
Дыхательные упражнения
L36.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для терапии при дыхательной или легочной нагрузке
L36.1.2
Выполнение мероприятий по осуществлению терапии при дыхательной или легочной нагрузке

K30.1.2
Инфекциялар мен инфекциялық аурулардың таралуының алдын алу үшін шараларды жүзеге асыру
K30.1.3
Инфекциялар мен инфекциялық аурулардың таралуын алдын алу шараларын үйрету
K30.1.4
Инфекциялар мен инфекциялық аурулардың таралуын болдырмау немесе мейіргерлік шараларды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
K31.1
Пациент туралы ақпаратты жинау
K31.1.1
Бастан өткерген аурулар мен денсаулық жағдайы туралы ақпарат алу үшін іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
K31.1.2
Бастан өткерген аурулары мен денсаулық жағдайы туралы ақпарат алу бойынша іс-шаралар өткізу
K31.1.3
Бастан өткерген аурулар мен денсаулық жағдайы туралы алынған ақпаратқа сәйкес әрекеттерді үйрету
K31.1.4
Бастан өткерген аурулар мен денсаулық жағдайы туралы алынған ақпарат немесе мейіргерлік араласуды түзету негізінде іс-әрекеттерді үйлестіру
K31.3
Медициналық қарап-тексеру
K31.3.1
Соматикалық жағдайды бағалау бойынша физикалық зерттеп-қарау іс-шараларының/әрекеттерінің көлемін бағалау
K31.3.2
Соматикалық жағдайын бағалау үшін физикалық зерттеп-қарау шараларын орындау
K31.3.3
Соматикалық жағдайды бағалау үшін физикалық зерттеп-қарау жүргізу шараларын үйрету
K31.3.4
Соматикалық жай-күйді бағалау үшін зерттеп-қарау әрекеттерін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
K32.0
Гистологиялық зерттеу
K32.0.1
Дене сынамасын алу/зертеу үшін іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
K32.0.2
Дене сынамасын алу/зерттеу бойынша іс-шараларын жүргізу
K32.0.3
Дене сынамасын алу/зерттеу әрекеттері бойынша жаттығу
K32.0.4
Дене сынамасын алу/зерттеу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
L.
ТЫНЫС АЛУ ЖҮЙЕСІНІҢ КОМПОНЕНТІ
L35.0
Оксигенотерапия
L35.0.1
Оттегін пайдаланып емдеу бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
L35.0.2
Оттегін пайдаланып емдеу шараларын жүргізу
L35.0.3
Оттегін пайдаланып емдеу шараларын үйрету
L35.0.4
Оттегін пайдаланып емдеуді жүргізу бойынша шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
L36.0
Өкпе ауруы бар пациентке күтім жасау
L36.0.1
Өкпе гигиенасын жүзеге асыру бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
L36.0.2
Өкпе гигиенасын сақтау бойынша іс-шараларды өткізу
L36.0.3
Өкпе гигиенасын сақтау шараларын үйрету
L36.0.4
Өкпе гигиенасын сақтау немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
L36.1
Тыныс алу жаттығулары
L36.1.1
Тыныс алу немесе өкпелік жүктемесі кезінде терапияға арналған шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
L36.1.2
Тыныс алу немесе өкпелік жүктеме кезінде терапиясы шараларын орындау

L36.1.3
Обучить мероприятиям терапии при дыхательной или легочной нагрузке
L36.1.4
Координация мероприятий по выполнению терапии при дыхательной или легочной нагрузке или коррекция сестринских вмешательств
L36.2
Физиотерапия органов грудной клетки
L36.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для обеспечения постурального дренажа легких
L36.2.2
Выполнение мероприятий для обеспечения постурального дренажа легких
L36.2.3
Обучить мероприятиям по выполнению постурального дренажа легких
L36.2.4
Координация мероприятий по выполнению постурального дренажа легких или коррекция сестринских вмешательств
L36.3
Ингаляционная терапия
L36.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для дыхательных процедур
L36.3.2
Выполнение мероприятий по дыхательным процедурам
L36.3.3
Обучить мероприятиям выполнения дыхательных процедур
L36.3.4
Координация мероприятий по выполнению дыхательных процедур или коррекция сестринских вмешательств
L36.4
Уход за дыхательным аппаратом
L36.4.1
Оценка объема мероприятий /действий для контроля и мониторинга использования искусственной вентиляции легких
L36.4.2
Выполнение мероприятий для обеспечения использования искусственной вентиляции легких
L36.4.3
Обучить мероприятиям по использованию искусственной вентиляции легких
L36.4.4
Координация мероприятий по выполнению использования искусственной вентиляции легких или коррекция сестринских вмешательств
L37.0
Техника ухода за трахеостомой
L37.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за трахеостомой
L37.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за трахеостомой
L37.0.3
Обучить мероприятиям по выполнению ухода за трахеостомой
L37.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за трахеостомой или коррекция сестринских вмешательств
M.
КОМПОНЕНТ ВЗАИМООТНОШЕНИЙ
M39.4
Анализ сексуального поведения
M39.4.1
Оценка объема мероприятий /действий для изменений и/или модификаций сексуальной реакции человека
M39.4.2
Выполнение мероприятий по изменению и/или модификации сексуальной реакции человека
M39.4.3
Обучить мероприятиям изменений и/или модификаций сексуальной реакции человека
M39.4.4
Координация мероприятий по выполнению изменений и/или модификаций сексуальной реакции человека
N.
КОМПОНЕНТ БЕЗОПАСНОСТИ
N40.0
Сестринское вмешательство при употреблении пациентами наркотических веществ/токсикомании
N40.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для минимизации причинения вреда или его избежания
N40.0.2
Выполнение мероприятий по минимизации причинения вреда или его избежания
N40.0.3
Обучить мероприятиям минимизации причинения вреда или его избежанию
N40.0.4
Координация мероприятий по выполнению минимизации причинения вреда или его избежанию или коррекция сестринских вмешательств

L36.1.3
Тыныс алу немесе өкпе жүктемесі кезінде терапиялық шараларды үйрету
L36.1.4
Тыныс алу немесе өкпе жүктемесі кезінде терапиясын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
L36.2
Кеуде қуысының физиотерапиясы
L36.2.1
Өкпенің постуральды дренажын қамтамасыз ету үшін шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
L36.2.2
Өкпенің постуральды дренажын қамтамасыз ету үшін шараларды орындау
L36.2.3
Өкпенің постуральды дренажын орындау шараларын үйрету
L36.2.4
Өкпенің постуральды дренажын немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
L36.3
Ингаляциялық терапия
L36.3.1
Тыныс алу емшаралары үшін шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
L36.3.2
Тыныс алу емшаралары бойынша шараларды орындау
L36.3.3
Тыныс алу емшараларын орындау іс-шараларына үйрету
L36.3.4
Тыныс алу емшараларын орындау бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
L36.4
Тыныс алу аппаратына күтім жасау
L36.4.1
Өкпені жасанды желдетуді пайдалануды бақылау және мониторингтеу бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
L36.4.2
Өкпені жасанды желдетуді пайдалануды қамтамасыз ету бойынша шараларды жүзеге асыру
L36.4.3
Өкпенің жасанды желдетуді қолдануды үйрету
L36.4.4
Өкпені жасанды желдетуді қолдану немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
L37.0
Трахеостомияға күтім жасау техникасы
L37.0.1
Трахеостомияға күтім жасау бойынша іс-шаралар көлемін бағалау
L37.0.2
Трахеостомияға күтім жасау шараларын жүргізу
L37.0.3
Трахеостомияға күтім жасауды үйрету
L37.0.4
Трахеостомияға күтім жасау әрекеттерін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
M.
ӨЗАРА ҚАРЫМ-ҚАТЫНАС КОМПОНЕНТІ
M39.4
Жыныстық мінез-құлықты талдау
M39.4.1
Адамның жыныстық реакциясын өзгерту және/немесе түрлендіру бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
M39.4.2
Адамның жыныстық реакциясын өзгерту және/немесе түрлендіру бойынша әрекеттерді орындау
M39.4.3
Адамның жыныстық реакциясының өзгерістері және/немесе модификациялары бойынша шараларды үйрету
M39.4.4
Адамның жыныстық реакциясының өзгерістерін және/немесе модификацияларын жүзеге асыру бойынша іс-әрекеттерді үйлестіру
N.
ҚАУІПСІЗДІК КОМПОНЕНТІ
N40.0
Пациенттің есірткі заттарды пайдалану/токсикомания кезіндегі мейіргерлік араласу
N40.0.1
Зиян келтіруді азайту немесе оны болдырмау үшін шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
N40.0.2
Зиян келтіруді азайту немесе оны болдырмау үшін шараларды орындау
N40.0.3
Зиян келтіруді азайту немесе оны болдырмау шараларын үйрету
N40.0.4
Зиян келтіруді азайту немесе мейіргерлік араласуды болдырмау немесе түзетуді жүзеге асыру бойынша іс-шараларды үйлестіру

N40.2
Сестринское вмешательство при употреблении пациентами алкоголя
N40.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для предотвращения, минимизации употребления алкогольных напитков.
N40.2.2
Выполнение мероприятий по осуществлению предотвращения, минимизации употребления алкогольных напитков.
N40.2.3
Обучить мероприятиям предотвращения, минимизации употребления алкогольных напитков.
N40.2.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения, минимизации употребления алкогольных напитков или коррекция сестринских вмешательств
N40.3
Сестринское вмешательство при злоупотреблении наркотиков
N40.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для избежания, сведения к минимуму любого препарата, вызывающего привыкание.
N40.3.2
Выполнение мероприятий по осуществлению избежания, сведения к минимуму любого препарата, вызывающего привыкание.
N40.3.3
Обучить мероприятиям избежания, сведения к минимуму любого препарата, вызывающего привыкание.
N40.3.4
Координация мероприятий по выполнению избежания, сведения к минимуму любого препарата, вызывающего привыкание или коррекция сестринских вмешательств
N41.0
Сестринское вмешательство при оказании неотложной помощи
N41.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления неотложной помощи.
N41.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению неотложной помощи.
N41 0.3
Обучить мероприятиям оказания неотложной помощи
N41.0.4
Координация мероприятий по выполнению неотложной помощи или коррекция сестринских вмешательств
P.
КОМПОНЕНТ САМООЦЕНКИ
P45.0
Уход за психическим здоровьем
P45.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления улучшения эмоционального состояния
P45.0.2
Выполнение мероприятий для улучшения эмоционального состояния
P45.0.3
Обучить мероприятиям улучшения эмоционального состояния
P45.0.4
Координация мероприятий по выполнению улучшения эмоционального состояния или коррекция сестринских вмешательств
P45.1
История психического здоровья
P45.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для получения информации о прошлом или настоящем эмоциональном благополучии/здоровье.
P45.1.2
Выполнение мероприятий по получению информации о прошлом или настоящем эмоциональном благополучии/ здоровье.
P45.1.3
Обучить мероприятиям согласно полученной информации о прошлом или настоящем эмоциональном благополучии/ здоровье.
P45.1.4
Координация мероприятий по полученной информации о прошлом или настоящем эмоциональном благополучии/ здоровье или коррекция сестринских вмешательств
P45.2
Укрепление психического здоровья
P45.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для улучшения эмоционального благополучия/ здоровья

N40.2
Пациенттер алкогольді пайдаланған кездегі мейіргерлік араласу
N40.2.1
Алкогольді ішімдіктерді тұтынудың алдын алу және барынша азайту бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау.
N40.2.2
Алкогольді ішімдіктерді тұтынудың алдын алу, азайтуды жүзеге асыру бойынша шараларды орындау.
N40.2.3
Алкогольді ішімдіктерді тұтынудың алдын алу және азайту шараларын үйрету.
N40.2.4
Алкогольді ішімдіктерді пайдаланудыалдын алу, азайту немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
N40.3
Есірткіні теріс пайдалану кезіндегі мейіргерлік араласу
N40.3.1
Кез келген тәуелділік тудыратын препараттыболдырмау және азайту үшін шаралар/әрекеттер көлемін бағалау.
N40.3.2
Кез келген тәуелділік тудыратын препаратты болдырмау және азайтуды жүзеге асыру бойынша шараларды орындау.
N40.3.3
Кез келген тәуелділік тудыратын препаратты болдырмау және азайту шараларын үйрету.
N40.3.4
Кез келген тәуелділік тудыратын препаратты болдырмау, азайту немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
N41.0
Кезек күттірмейтін көмек көрсету кезінде мейіргерлік араласу
N41.0.1
Кезек күттірмейтін көмекті жүзеге асыру үшін шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау.
N41.0.2
Кезек күттірмейтін көмекті жүзеге асыру бойынша шараларды жүргізу.
N41 0.3
Кезек күттірмейтін көмек көрсету шараларына үйрету
N41.0.4
Кезек күттірмейтін көмек көрсету орындау бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
P.
ӨЗІН-ӨЗІ БАҒАЛАУ КОМПОНЕНТІ
P45.0
Психикалық денсаулыққа күтім
P45.0.1
Эмоционалды жай-күйді жақсартуды жүзеге асыру үшін іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
P45.0.2
Эмоционалдық жай-күйді жақсарту үшін іс-шараларды өткізу
P45.0.3
Эмоциялық жай-күйді жақсарту шараларын үйрету
P45.0.4
Эмоциялық жай-күйді жақсартуды орындау немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
P45.1
Психикалық денсаулық тарихы
P45.1.1
Өткен немесе қазіргі эмоционалдық әл-ауқат/денсаулық туралы ақпарат алу үшін іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау.
P45.1.2
Өткен немесе қазіргі эмоционалдық әл-ауқат/денсаулық туралы ақпарат алу үшін әрекеттерді орындау.
P45.1.3
Өткен немесе қазіргі эмоционалдық әл-ауқат/денсаулық туралы алынған ақпаратқа сәйкес әрекеттерді үйрету.
P45.1.4
Өткен немесе қазіргі эмоционалдық әл-ауқат/денсаулық немесе мейіргерлік араласуды түзету туралы алынған ақпарат бойынша әрекеттерді үйлестіру
P45.2
Психикалық денсаулықты нығайту
P45.2.1
Эмоциялық әл-ауқат/денсаулықты жақсарту үшін іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау

P45.2.2
Выполнение мероприятий по улучшению эмоционального благополучия/ здоровья
P45.2.3
Обучить мероприятиям улучшения эмоционального благополучия/ здоровья
P45.2.4
Координация мероприятий по улучшению эмоционального благополучия/ здоровья или коррекция сестринских вмешательств
P45.3
Скрининг психического здоровья
P45.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для обследования эмоционального благополучия/здоровья
P45.3.2
Выполнение мероприятий обследования эмоционального благополучия/здоровья
P45.3.3
Обучить мероприятиям согласно обследованию эмоционального благополучия/здоровья
P45.3.4
Координация мероприятий по выполнению обследования эмоционального благополучия/здоровья или коррекция сестринских вмешательств
Q.
СЕНСОРНЫЙ КОМПОНЕНТ
Q47.0
Управление боли
Q47.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для я поддержания ответной реакции на травму или повреждение
Q47.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ответной реакции на травму или повреждение
Q47.0.3
Обучить мероприятиям ухода выполнения ответной реакции на травму или повреждение
Q47.0.4
Координация мероприятий по выполнению ответной реакции на травму или повреждение или коррекция сестринских вмешательств
Q47.1
Управление острой боли
Q47.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления управления острой боли
Q47.1.2
Выполнение мероприятий по управлению острой боли
Q47.1.3
Обучить мероприятиям ухода для осуществления управления острой боли
Q47.1.4
Координация мероприятий по выполнению управления острой боли или коррекция сестринских вмешательств
Q47.2
Управление хронической боли
Q47.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления управления хронической боли
Q47.2.2
Выполнение мероприятий по управлению хронической боли
Q47.2.3
Обучить мероприятиям управления хронической боли
Q47.2.4
Координация мероприятий по выполнению управления хронической боли или коррекция сестринских вмешательств
Q48.0
Уход за пациентом для обеспечения комфорта
Q48.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для содействия или улучшения самочувствия
Q48.0.2
Выполнение мероприятий по содействию или улучшения самочувствия
Q48.0.3
Обучить мероприятиям содействия или улучшения самочувствия
Q48.0.4
Координация мероприятий по содействию или улучшения самочувствия или коррекция сестринских вмешательств
Q49.0
Уход за ушами
Q49.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за ушами
Q49.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за ушами
Q49.0.3
Обучить мероприятиям ухода за ушами
Q49.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за ушами или коррекция сестринских вмешательств
Q49.1
Уход за слуховым аппаратом

P45.2.2
Эмоциялық әл-ауқат/денсаулықты жақсарту бойынша іс-шараларды орындау
P45.2.3
Эмоционалды жағдайды/денсаулықты жақсарту шараларын үйрету
P45.2.4
Эмоциялық әл-ауқат/денсаулықты жақсарту немесе мейіргерлік араласуды түзету үшін әрекеттерді үйлестіру
P45.3
Психикалық денсаулықты скринингтеу
P45.3.1
Эмоционалды әл-ауқат/денсаулықты зерттеп-қарау бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
P45.3.2
Эмоциялық салауаттылық/денсаулықты зерттеп-қарау іс-шараларын өткізу
P45.3.3
Эмоционалды әл-ауқат/денсаулықты зерттеп-қарауға сәйкес іс-шараларды үйрету
P45.3.4
Эмоциялық әл-ауқат/денсаулықты зерттеп-қарауды орындау бойынша немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
Q.
Сенсорлық компонент
Q47.0
Ауырсынуды басқару
Q47.0.1
Жарақат немесе зақымға жауапты реакцияны қолдау үшін іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
Q47.0.2
Жарақат немесе зақымға жауапты реакцияны жүзеге асыру бойынша әрекеттерді орындау
Q47.0.3
Жарақат немесе зақымға жауапты реакцияны орындау күтім шараларын үйрету
Q47.0.4
Жарақатқа немесе зақымға жауапты реакцияны орындау бойынша шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды реттеу
Q47.1
Жіті ауырсынуды басқару
Q47.1.1
Жіті ауырсынуды басқаруды жүзеге асыру үшін шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
Q47.1.2
Жіті ауырсынуды басқару бойынша шараларды жүзеге асыру
Q47.1.3
Жіті ауырсынуды басқаруды жүзеге асыру үшін күтім шараларын үйрету
Q47.1.4
Жіті ауырсынуды басқаруды орындау бойынша шаралар немесе мейіргерлік араласуды үйлестіру
Q47.2
Созылмалы ауырсынуды басқару
Q47.2.1
Созылмалы ауырсынуды басқаруды жүзеге асыру үшін шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
Q47.2.2
Созылмалы ауырсынуды басқару бойынша шараларды орындау
Q47.2.3
Созылмалы ауырсынуды басқару шараларын үйрету
Q47.2.4
Созылмалы ауырсынуды басқаруды орындау бойынша немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
Q48.0
Пациентке жайлылықты қамтамасыз ету үшін күтім
Q48.0.1
Әл-ауқаттылықты арттыру немесе жақсарту үшін іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
Q48.0.2
Салауаттылықты арттыру немесе жақсарту бойынша іс-шараларды өткізу
Q48.0.3
Салауаттылықты арттыру немесе жақсарту шараларын үйрету
Q48.0.4
Денсаулықты жақсарту немесе жақсарту немесе мейіргерлік араласуды түзету үшін әрекеттерді үйлестіру
Q49.0
Құлақ күтімі
Q49.0.1
Құлақ күтімі бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
Q49.0.2
Құлақ күтімін жүзеге асыру бойынша іс-шараларды орындау
Q49.0.3
Құлақ күтімі шараларын үйрету
Q49.0.4
Құлақ күтімін орындау бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
Q49.1
Есту аппаратына күтім жасау

Q49.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за слуховым аппаратом
Q49.1.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за слуховым аппаратом
Q49.1.3
Обучить мероприятиям ухода за слуховым аппаратом
Q49.1.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за слуховым аппаратом или коррекция сестринских вмешательств
Q49.2
Удаление ушной серы
Q49.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для удаления серы из уха
Q49.2.2
Выполнение мероприятий по осуществлению удаления серы из уха
Q49.2.3
Обучить мероприятиям удаления серы из уха
Q49.2.4
Координация мероприятий по выполнению удаления серы из уха или коррекция сестринских вмешательств
Q50.0
Уход за глазами
Q50.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за глазами
Q50.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за глазами
Q50.0.3
Обучить мероприятиям ухода за глазами
Q50.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за глазами или коррекция сестринских вмешательств
Q50.1
Уход за глазами при катаракте
Q50.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за глазами при катаракте
Q50.1.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за глазами при катаракте
Q50.1.3
Обучить мероприятиям ухода за глазами при катаракте
Q50.1.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за глазами при катаракте или коррекция сестринских вмешательств
Q50.2
Уход при проблемах со зрением
Q50.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за зрением
Q50.2.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за зрением
Q50.2.3
Обучить мероприятиям ухода за зрением
Q50.2.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за зрением или коррекция сестринских вмешательств
R.
КОМПОНЕНТ ЦЕЛОСТНОСТИ КОЖНЫХ ПОКРОВОВ
R51.0
Уход за пролежнями
R51.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для предотвращения, обнаружения и лечения пролежней
R51.0.2
Выполнение мероприятий по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней
R51.0.3
Обучить мероприятиям ухода по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней
R51.0.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения, обнаружения и лечения пролежней или коррекция сестринских вмешательств
R51.1
Уход за пролежнями 1 стадии
R51.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 1 стадии
R51.1.2
Выполнение мероприятий по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 1 стадии
R51.1.3
Обучить мероприятиям ухода по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 1 стадии
R51.1.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 1 стадии или коррекция сестринских вмешательств
R51.2
Уход за пролежнями 2 стадии

Q49.1.1
Есту аппаратын күту бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
Q49.1.2
Есту аппаратын күту бойынша іс-шараларды өткізу
Q49.1.3
Есту аппаратына қалай күтім жасау керектігін үйрету
Q49.1.4
Есту аппаратын күту әрекеттерін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
Q49.2
Құлақ құлығын алу
Q49.2.1
Құлақтан құлықты алу бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
Q49.2.2
Құлақтан құлықты алуды жүзеге асыру бойынша шараларды жүргізу
Q49.2.3
Құлақтан құлықты алуды үйрету
Q49.2.4
Құлақтан құлықты алу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
Q50.0
Көз күтімі
Q50.0.1
Көз күтімі бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
Q50.0.2
Көзге күтім жасау іс-шараларын орындау
Q50.0.3
Көзге күтім жасау әрекеттерін үйрету
Q50.0.4
Көз күтімін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
Q50.1
Катаракта кезіндегі көз күтімі
Q50.1.1
Катаракта кезінде көзді күту бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
Q50.1.2
Катаракта кезінде көзді күту шараларын орындау
Q50.1.3
Катаракта кезінде көз күтімі шараларын үйрету
Q50.1.4
Катаракта кезінде көзді күту әрекеттерін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
Q50.2
Көру проблемалары кезіндегі күтім
Q50.2.1
Көруді күту іс-шараларының/әрекеттерінің көлемін бағалау
Q50.2.2
Көру қабілетін күту әрекеттерін орындау
Q50.2.3
Көру қабілетін күту әрекеттерін үйрету
Q50.2.4
Көруді күту іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
R.
ТЕРІ ЖАБЫНЫНЫҢ БҮТІНДІГІ КОМПОНЕНТІ
R51.0
Жауыржарасына күтім жасау
R51.0.1
Жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
R51.0.2
Жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу шараларын орындау
R51.0.3
Жауыржарасын алдын алу, анықтау және емдеу үшін күтім шараларын үйрету
R51.0.4
Жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
R51.1
1 сатыдағы жауыржараларына күтім
R51.1.1
1 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
R51.1.2
1 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
R51.1.3
1 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу бойынша күтім шараларын үйрету
R51.1.4
1 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
R51.2
2 сатыдағы жауыржараларына күтім

R51.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 2 стадии
R51.2.2
Выполнение мероприятий по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 2 стадии
R51.1.3
Обучить мероприятиям ухода по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 2 стадии
R51.2.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 2 стадии или коррекция сестринских вмешательств
R51.3
Уход за пролежнями 3 стадии
R51.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 3 стадии
R51.3.2
Выполнение мероприятий по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 3 стадии
R51.1.3
Обучить мероприятиям ухода по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 3 стадии
R51.3.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 3 стадии или коррекция сестринских вмешательств
R51.4
Уход за пролежнями 4 стадии
R51.4.1
Оценка объема мероприятий /действий для предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 4 стадии
R51.4.2
Выполнение мероприятий по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 4 стадии
R51.1.3
Обучить мероприятиям ухода по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 4 стадии
R51.4.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 4 стадии или коррекция сестринских вмешательств
R53.0
Уход за полостью рта
R53.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за полостью рта
R53.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за полостью рта
R53.0.3
Обучить мероприятиям ухода за полостью рта
R53.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за полостью рта или коррекция сестринских вмешательств
R53.1
Уход за зубными протезами
R53.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за зубными протезами
R53.1.2
Выполнение мероприятий по уходу за зубными протезами
R53.1.3
Обучить мероприятиям ухода за зубными протезами
R53.1.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за зубными протезами или коррекция сестринских вмешательств
R54.0
Уход за кожным покровом
R54.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для поддержания состояния кожных покровов/кожи.
R54.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за кожными покровами/кожей
R54.0.3
Обучить мероприятиям ухода за кожными покровами/кожей
R54.0.4
Координация мероприятий по выполнению поддержания состояния кожных покровов/кожи или коррекция сестринских вмешательств
R54.1
Сестринские вмешательства при риске деструкции кожных покровов
R54.1.1
Оценка объема мероприятий /действий при деструкции кожных покровов
R54.1.2
Выполнение мероприятий по устранению деструкции кожных покровов

R51.2.1
2 сатыдағы жауыржаралардың алдын алу, анықтау және емдеу бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
R51.2.2
2 сатыдағы жауыржараларының алдын алу, анықтау және емдеу шараларын орындау
R51.1.3
2 сатыдағы жауыржарасын алдын алу, анықтау және емдеу үшін күтім шараларын үйрету
R51.2.4
2 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
R51.3
3 сатыдағы жауыржараларына күтім
R51.3.1
3 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
R51.3.2
3 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу бойынша іс-шараларды орындау
R51.1.3
3 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу бойынша шараларды үйрету
R51.3.4
3 сатыдағы жауыржараларының алдын алу, анықтау және емдеу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
R51.4
4 сатыдағы жауыржараларына күтім
R51.4.1
4 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
R51.4.2
4 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу бойынша іс-шараларды жүзеге асыру
R51.1.3
4 сатыдағы жауыржараларын алдын алу, анықтау және емдеу бойынша шараларды үйрету
R51.4.4
4 сатыдағы жауыржарасын алдын алу, анықтау және емдеу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
R53.0
Ауыз қуысының күтімі
R53.0.1
Ауыз қуысының күтімі бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
R53.0.2
Ауыз қуысына күтім жасау әрекеттерін орындау
R53.0.3
Ауыз қуысын күту шараларын үйрету
R53.0.4
Ауыз қуысының денсаулығын сақтау қызметін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды реттеу
R53.1
Тіс протездерін күту
R53.1.1
Тіс протездерін күту бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
R53.1.2
Тіс протездерін күту шараларын жүргізу
R53.1.3
Тіс протездерін күтуді үйрету
R53.1.4
Тіс протездерін күту әрекеттерін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
R54.0
Тері жабынының күтімі
R54.0.1
Тері жабыны/тері бүтіндігі жағдайын сақтау бойынша іс-шаралар/әрекеттер көлемін бағалау.
R54.0.2
Тері жабыны/тері күтімі бойынша іс-шараларды жүргізу
R54.0.3
Тері жабыны/тері күтімі шараларын үйрету
R54.0.4
Тері жабынының/терінің бүтін жай-күйін сақтау немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
R54.1
Тері жабынының деструкция қаупі бар мейіргерлік араласулар
R54.1.1
Тері жабынының деструкциялау кезіндегі шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
R54.1.2
Тері жабыны деструкциясын жою бойынша шараларды жүзеге асыру

R54.1.3
Обучить мероприятиям ухода при деструкции кожных покровов
R54.1.4
Координация мероприятий при деструкции кожных покровов или коррекция сестринских вмешательств
R55.0
Уход за поврежденными открытыми участками кожи
R55.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за поврежденными открытыми участками кожи
R55.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за поврежденными открытыми участками кожи
R55.0.3
Обучить мероприятиям ухода за поврежденными открытыми участками кожи
R55.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за поврежденными открытыми участками кожи или коррекция сестринских вмешательств
R55.1
Уход за дренажами
R55.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для функционирования дренажных трубок
R55.1.2
Выполнение мероприятий по функционированию дренажных трубок
R55.1.3
Обучить мероприятиям выполнения функционирования дренажных трубок
R55.1.4
Координация мероприятий по выполнению функционирования дренажных трубок или коррекция сестринских вмешательств
R55.2
Перевязка
R55.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для снятия и замены новой повязки
R55.2.2
Выполнение мероприятий по снятию и замене новой повязки
R55.2.3
Обучить мероприятиям снятия и замены новой повязки
R55.2.4
Координация мероприятий по выполнению снятия и замены новой повязки или коррекция сестринских вмешательств
R55.3
Уход за хирургической раной
R55.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для обработки хирургической раны
R55.3.2
Выполнение мероприятий по обработке хирургической раны
R55.3.3
Обучить мероприятиям ухода за хирургической раной
R55.3.4
Координация мероприятий по выполнению обработки хирургической раны или коррекция сестринских вмешательств
R81.0
Уход за пациентом с ожогами
R81.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для заживления обожженных участков тела.
R81.0.2
Выполнение мероприятий по заживлению обожженных участков тела.
R81.0.3
Обучить мероприятиям ухода за обожженными участками тела.
R81.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за обожженными участками тела или коррекция сестринских вмешательств
S.
КОМПОНЕНТ ПЕРФУЗИИ ТКАНЕЙ
S56.0
Уход за ногами
S56.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для устранения проблем ног
S56.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за ногами
S56.0.3
Обучить мероприятиям ухода за ногами
S56.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за ногами или коррекция сестринских вмешательств
S57.0
Уход за промежностью
S57.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для устранения проблем в промежности
S57.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за промежностью
S57.0.3
Обучить мероприятиям ухода за промежностью
S57.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за ногами или коррекция сестринских вмешательств

R54.1.3
Тері жабыны деструкциясына күтім жасау шараларын үйрету
R54.1.4
Тері жабыны деструкциясына немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
R55.0
Терінің зақымдалған, ашық аймақтарына күтім жасау
R55.0.1
Терінің зақымдалған, ашық аймақтарын күту бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
R55.0.2
Терінің зақымдалған, ашық аймақтарына күту шараларын жүргізу
R55.0.3
Терінің зақымдалған, ашық аймақтарына күтім жасауды үйрету
R55.0.4
Терінің зақымдалған аймақтарын күту әрекеттерін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
R55.1
Дренаждарға күтім жасау
R55.1.1
Дренаждық түтіктердің жұмыс істеуі бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
R55.1.2
Дренаждық түтіктердің жұмыс істеуі бойынша шараларды жүргізу
R55.1.3
Дренаждық түтіктердің жұмысын орындауды үйрету
R55.1.4
Дренаждық түтіктердің жұмысын қамтамасыз ету немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
R55.2
Таңу
R55.2.1
Жаңа таңғышты алу және ауыстыру бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
R55.2.2
Жаңа таңғышты алу және ауыстыру шараларын жүргізу
R55.2.3
Жаңа таңғышты алу және ауыстыруды үйрету
R55.2.4
Жаңа таңғышты алу және ауыстыру немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
R55.3
Хирургиялық жараны күту
R55.3.1
Хирургиялық жараны емдеу бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
R55.3.2
Хирургиялық жараны емдеу шараларын жүргізу
R55.3.3
Хирургиялық жараға күтім жасауды үйрету
R55.3.4
Хирургиялық жараны емдеу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
R81.0
Күйік шалған пациентке күтім жасау
R81.0.1
Дененің күйген жерлерін жазу бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау.
R81.0.2
Дененің күйген жерлерін жазу шараларын жүргізу.
R81.0.3
Дененің күйген жерлеріне күтім жасауды үйрету.
R81.0.4
Дененің күйіп қалған аймақтарына күтім жасауды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
S.
ТІНДЕРДІҢ ПЕРФУЗИЯЛЫҚ КОМПОНЕНТІ
S56.0
Аяқ күтімі
S56.0.1
Аяқ проблемаларын жою бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
S56.0.2
Аяқ күтімі бойынша іс-шараларды орындау
S56.0.3
Аяқ күтіміне үйрету
S56.0.4
Аяқ күтімін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды реттеу
S57.0
Бұтаралық күтімі
S57.0.1
Бұтаралық проблемаларды жою бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
S57.0.2
Бұтаралық күтімі бойынша іс-шараларды жүргізу
S57.0.3
Бұтаралық күтім шараларын үйрету
S57.0.4
S57.0.4 Аяқ күтімін үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды реттеу

S69.0
Уходе при избытке жидкости в ткани
S69.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для управления избытка жидкости в ткани
S69.0.2
Выполнение мероприятий по управлению избытка жидкости в ткани
S69.0.3
Обучить мероприятиям управления избытка жидкости в ткани
S69.0.4
Координация мероприятий по выполнению управления избытка жидкости в ткани или коррекция сестринских вмешательств
S70.0
Уход для поддержания нормального кровообращения
S70.0.1
Оценка объема мероприятий /действий при нарушении нормального кровообращения
S70.0.2
Выполнение мероприятий при нарушении нормального кровообращения
S70.0.3
Обучить мероприятиям при нарушении нормального кровообращения
S70.0.4
Координация мероприятий по поддержанию нормального кровообращения или коррекция сестринских вмешательств
S82.0
Уход при проблемах сосудистой системой
S82.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для управления проблем сосудистой системы
S82.0.2
Выполнение мероприятий по уходу при проблемах сосудистой системы
S82.0.3
Обучить мероприятиям ухода при проблемах сосудистой системы
S82.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода при проблемах сосудистой системы или коррекция сестринских вмешательств
T.
КОМПОНЕНТ МОЧЕПОЛОВОЙ СИСТЕМЫ
T58.0
Уход при нарушении мочеиспускания
T58.0.1
Оценка объема мероприятий /действий при нарушении мочеиспускания
T58.0.2
Выполнение мероприятий при нарушении мочеиспускания
T58.0.3
Обучить мероприятиям при нарушении мочеиспускания
T58.0.4
Координация мероприятий при нарушении мочеиспускания или коррекция сестринских вмешательств
T58.1
Инстилляция мочевого пузыря
T58.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для вливания раствора в мочевой пузырь через катетер
T58.1.2
Выполнение мероприятий по вливанию жидкости в мочевой пузырь через катетер
T58.1.3
Обучить процедуре вливания раствора в мочевой пузырь через катетер
T58.1.4
Координация мероприятий по выполнению вливания раствора в мочевой пузырь через катетер или коррекция сестринских вмешательств
T58.2
Уход за мочевым дренажем
T58.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для обучения уходу за мочевым дренажем
T58.2.2
Выполнение мероприятий по обучению уходу за мочевым дренажем
T58.2.3
Обучить мероприятиям ухода за мочевым дренажем
T58.2.4
Координация мероприятий по выполнению обучения уходу за мочевым дренажем или коррекция сестринских вмешательств
T59.0
Уход при нахождении на диализе
T59.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для удаления продуктов жизнедеятельности и избыточной жидкости из организма
T59.0.2
Выполнение мероприятий по удалению продуктов жизнедеятельности и избыточной жидкости из организма

S69.0
Тіндегі артық сұйықтық кезіндегі күтім
S69.0.1
Тіндегі артық сұйықтықты басқаруға арналған шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
S69.0.2
Тіндегі артық сұйықтықты басқару бойынша шараларды жүзеге асыру
S69.0.3
Тіндегі артық сұйықтықты басқару шараларын үйрету
S69.0.4
Тіндегі артық сұйықтықты басқару немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
S70.0
Қалыпты қан айналымын сақтау үшін күтім
S70.0.1
Қалыпты қанайналымы бұзылған жағдайда шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
S70.0.2
Қалыпты қанайналымы бұзылған жағдайда шаралар жүргізу
S70.0.3
Қалыпты қанайналымы бұзылған жағдайда қолданылатын шараларды үйрету
S70.0.4
Қалыпты қанайналымын сақтау немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
S82.0
Тамыр жүйесі проблемалары кезіндегі күтім
S82.0.1
Тамыр жүйесі проблемаларын басқару бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
S82.0.2
Тамырлар жүйесіндегі ақауларға күтім жасау шараларын жүргізу
S82.0.3
Тамырлар жүйесінің проблемаларына күтім жасау шараларын үйрету
S82.0.4
Тамырлар жүйесінің проблемалары бойынша күтім шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
T.
ЗӘР ШЫҒАРУ ЖҮЙЕСІ КОМПОНЕНТІ
T58.0
несеп шығару бұзылған кездегі күтім
T58.0.1
Зәр шығару бұзылыстары кезіндегі шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
T58.0.2
Зәр шығару бұзылыстары кезінде бойынша шаралар қабылдау
T58.0.3
Зәр шығару бұзылыстарына арналған шараларды үйрету
T58.0.4
Зәр шығару бұзылыстары бойынша шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
T58.1
Қуықтың инстилляциясы
T58.1.1
Катетер арқылы қуыққа ерітіндіні енгізу бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
T58.1.2
Катетер арқылы қуыққа сұйықтықты енгізу шараларын орындау
T58.1.3
Катетер арқылы қуыққа ерітіндіні енгізу тәртібін үйрету
T58.1.4
Катетер арқылы қуыққа ерітіндіні енгізу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша шараларды үйлестіру
T58.2
Зәр шығару дренажына күтімі
T58.2.1
Зәр шығару дренажының күтімін оқыту бойынша іс-шаралар көлемін бағалау
T58.2.2
Зәр шығаруды іс-шараларына дренажын күту үйрету
T58.2.3
Зәр шығаруды қалай күту керектігін үйрету
T58.2.4
Зәр шығаруды дренажды күту бойынша оқытуды жүзеге асыру немесе мейіргерлік араласуды реттеу бойынша іс-шараларды үйлестіру
T59.0
Диализ кезінде күтім жасау
T59.0.1
Организмнен тіршілік ету өнімдерін және артық сұйықтықты кетіру бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
T59.0.2
Организмнен тіршілік ету өнімдері мен артық сұйықтықты кетіру шараларын жүргізу

T59.0.3
Обучить мероприятиям удалению продуктов жизнедеятельности и избыточной жидкости из организма
T59.0.4
Координация мероприятий по выполнению удаления продуктов жизнедеятельности и избыточной жидкости из организма или коррекция сестринских вмешательств
T59.1
Уход при нахождении на гемодиализе
T59.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для механического удаления продуктов жизнедеятельности из крови
T59.1.2
Выполнение мероприятий механического удаления продуктов жизнедеятельности из крови
T59.1.3
Обучить мероприятиям механического удаления продуктов жизнедеятельности из крови
T59.1.4
Координация мероприятий по выполнению механического удаления продуктов жизнедеятельности из крови или коррекция сестринских вмешательств
T59.2
Уход при нахождении на перитонеальном диализе
T59.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для осмотического удаления продуктов жизнедеятельности из крови
T59.2.2
Выполнение мероприятий осмотического удаления продуктов жизнедеятельности из крови
T59.2.3
Обучить мероприятиям осмотического удаления продуктов жизнедеятельности из крови
T59.2.4
Координация мероприятий по выполнению осмотического удаления продуктов жизнедеятельности из крови или коррекция сестринских вмешательств
T60.0
Уход за мочевым катетером
T60.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для управления использования мочевого катетера.
T60.0.2
Выполнение мероприятий по использованию мочевого катетера
T60.0.3
Обучить мероприятиям ухода мочевого катетера
T60.0.4
Координация мероприятий по выполнению использования мочевого катетера или коррекция сестринских вмешательств
T60.1
Постановка мочевого катетера
T60.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для установки мочевого катетера в мочевом пузыре.
T60.1.2
Выполнение мероприятий по постановке мочевого катетера в мочевом пузыре.
T60.1.3
Обучить мероприятиям ухода за мочевым катетером в мочевом пузыре.
T60.1.4
Координация мероприятий по выполнению постановки мочевого катетера в мочевом пузыре или коррекция сестринских вмешательств
T60.2
Ирригация мочевого катетера
T60.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для промывания мочевого катетера.
T60.2.2
Выполнение мероприятий промывания мочевого катетера.
T60.2.3
Обучить мероприятиям промывания мочевого катетера.
T60.2.4
Координация мероприятий по выполнению промывания мочевого катетера или коррекция сестринских вмешательств
T72.0
Уход при невозможности удержания и / или непроизвольного выделения мочи
T72.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для управления невозможности удержания и / или непроизвольного выделения мочи.
T72.0.2
Выполнение мероприятий по управлению невозможности удержания и / или непроизвольного выделения мочи

T59.0.3
Организмнен тіршілік ету өнімдерін және артық сұйықтықты кетіру шараларын үйрету
T59.0.4
Организмнен тіршілік ету өнімдерін және артық сұйықтықты кетіру немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
T59.1
Гемодиализде болу кезіндегі күтім
T59.1.1
Қаннан тіршілік ету өнімдерін механикалық жою бойынша шаралар/іс-қимылдар көлемін бағалау
T59.1.2
Қаннан тіршілік ету өнімдерін механикалық жолмен жою шараларын жүргізу
T59.1.3
Қаннан тіршілік ету өнімдерін механикалық тазарту шараларын үйрету
T59.1.4
Қандағы тіршілік ету өнімдерін механикалық түрде жою немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
T59.2
Перитонеалды диализде болу кезіндегі күтім
T59.2.1
Қаннан тіршілік ету өнімдерін осмостық жолмен алу бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
T59.2.2
Қаннан тіршілік ету өнімдерін осмостық жолмен алу шараларын жүргізу
T59.2.3
Қаннан тіршілік ету өнімдерін осмостық жолмен алу шараларын үйрету
T59.2.4
Қаннан тіршілік ету өнімдерін осмотикалық жолмен алу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
T60.0
Зәр шығару катетеріне күтім жасау
T60.0.1
Зәр шығару катетерін пайдалануды басқару бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалаңыз.
T60.0.2
Зәр шығару катетерін пайдалану бойынша шараларды орындау
T60.0.3
Зәр шығару катетеріне күтім жасауды үйрету
T60.0.4
Зәр шығару катетерін пайдалану немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
T60.1
Зәр шығару катетерін орналастыру
T60.1.1
Зәр шығару катетерін қуыққа орнату бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау.
T60.1.2
Зәр шығару катетерін қуыққа орналастыру шараларын жүргізу.
T60.1.3
Қуықтағы несеп шығару катетеріне күтім жасауды үйрету.
T60.1.4
Зәр шығару катетерін қуыққа орналастыру немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
T60.2
Зәр шығару катетерін жуу
T60.2.1
Зәр шығару катетерін жууға арналған шаралар/әрекеттер көлемін бағалау.
T60.2.2
Зәр шығару катетерін жуу шараларын орындау
T60.2.3
Зәр шығару катетерін жуу шараларына үйрету.
T60.2.4
Зәр шығару катетерін жуу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша әрекеттерді үйлестіру
T72.0
Зәр шығаруды ұстай алмау және/немесе еріксіз шығарған кездегі күтім
T72.0.1
Зәрді ұстай алмау және/немесе еріксіз зәр шығаруды басқару бойынша шаралар/әрекеттер көлемін бағалау.
T72.0.2
Зәрді ұстай алмау және/немесе еріксіз зәрдің шығаруын басқару бойынша шараларды жүзеге асыру

T72.0.3
Обучить мероприятиям управления невозможности удержания и / или непроизвольного выделения мочи.
T72.0.4
Координация мероприятий по выполнению управления невозможности удержания и / или непроизвольного выделения мочи или коррекция сестринских вмешательств
T73.0
Уход при проблемах с почками
T73.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для управления проблем почек
T73.0.2
Выполнение мероприятий по управлению проблем почек
T73.0.3
Обучить мероприятиям ухода за почками
T73.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за почками или коррекция сестринских вмешательств
T83.0
Уход за стомой мочевого пузыря (цистостомой)
T83.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для функционирования искусственного отверстия по удалению мочи
T83.0.2
Выполнение мероприятий по функционированию искусственного отверстия по удалению мочи
T83.0.3
Обучить мероприятиям ухода за искусственным отверстием по удалению мочи
T83.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за искусственным отверстием по удалению мочи или коррекция сестринских вмешательств
T83.1
Ирригация стомы мочевого пузыря (цистостомы)
T83.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для промывания искусственного отверстия по удалению мочи
T83.1.2
Выполнение мероприятий по промыванию искусственного отверстия по удалению мочи
T83.1.3
Обучить мероприятиям промывания искусственного отверстия по удалению мочи
T83.1.4
Координация мероприятий по выполнению промывания искусственного отверстия по удалению мочи или коррекция сестринских вмешательств
U.
КОМПОНЕНТ РЕПРОДУКТИВНОГО ЗДОРОВЬЯ
U74.1
Уход за пациентами фертильного возраста
U74.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для увеличения возможности зачатия потомства / ребенка.
U74.1.2
Выполнение мероприятий по увеличению возможности зачатия потомства / ребенка.
U74.1.3
Обучить мероприятиям увеличения возможности зачатия потомства / ребенка.
U74.1.4
Координация мероприятий по выполнению увеличения возможности зачатия потомства / ребенка или коррекция сестринских вмешательств
U74.2
Сестринские вмешательства, способствующие зачатию потомства/ ребенка пациентам с бесплодием
U74.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для лечения бесплодия
U74.2.2
Выполнение мероприятий по лечению бесплодия
U74.2.3
Обучить мероприятиям лечения бесплодия
U74. 2.4
Координация мероприятий по выполнению лечения бесплодия или коррекция сестринских вмешательств
U74.3
Контрацепция
U74.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для предотвращения зачатия потомства / ребенка.
U74.3.2
Выполнение мероприятий по предотвращению зачатия потомства / ребенка.
U74.3.3
Обучить мероприятиям предотвращения зачатия потомства / ребенка.

T72.0.3
Зәр шығаруды ұстай алмау және/немесе еріксіз шығаруды басқару шараларын үйрету.
T72.0.4
Зәрді және/немесе еріксіз зәр шығаруды ұстай алмау немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-әрекеттерді үйлестіру
T73.0
Бүйрек проблемаларын кезіндегі күтім
T73.0.1
Бүйрек проблемаларын басқаруға арналған шаралар/әрекеттер көлемін бағалау
T73.0.2
Бүйрек проблемаларын басқару бойынша шараларды орындау
T73.0.3
Бүйрек күтімі шараларын үйрету
T73.0.4
Бүйрек күтімін орындау бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерік араласуды түзету
T83.0
Қуық стомасына күтім (цистостомия)
T83.0.1
Зәр шығаруға арналған жасанды саңылаулардың жұмыс істеуі бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
T83.0.2
Зәр шығаруға арналған жасанды саңылаулардың жұмыс істеуі бойынша шараларды жүзеге асыру
T83.0.3
Зәр шығару үшін жасанды саңылауға күтім жасауды үйрету
T83.0.4
Зәрді кетіруге арналған жасанды саңылауға күтім жасауды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
T83.1
Қуық стомасын жуу (цистостомия)
T83.1.1
Зәр шығару үшін жасанды саңылауды жуу бойынша шаралар/іс-қимылдар көлемін бағалау
T83.1.2
Зәрді шығару үшін жасанды саңылауды жуу шараларын жүргізу
T83.1.3
Зәрді шығару үшін жасанды саңылауды қалай жуу керектігін үйрету
T83.1.4
Зәр шығару үшін жасанды саңылауды жуу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
U.
РЕПРОДУКТИВТІК ДЕНСАУЛЫҚ КОМПОНЕНТІ
U74.1
Фертильді жастағы пациенттерге күтім жасау
U74.1.1
Ұрпақ/бала туу мүмкіндігін арттыру бойынша іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау.
U74.1.2
Ұрпақ/бала туу мүмкіндігін арттыру бойынша шараларды жүзеге асыру.
U74.1.3
Ұрпақ/бала туу мүмкіндігін арттыру шараларын үйрету.
U74.1.4
Ұрпақ/бала туу мүмкіндігін арттыру немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
U74.2
Бедеулігі бар пациенттерде ұрпақ/балалы болуға әсер ететін мейіргерлік араласулар
U74.2.1
Бедеулікті емдеу бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
U74.2.2
Бедеулікті емдеу шараларын жүргізу
U74.2.3
Бедеулікті емдеу шараларын үйрету
U74. 2.4
Бедеулікті емдеу шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
U74.3
Контрацепция
U74.3.1
Ұрпақ/балалы болуды болдырмау бойынша шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
U74.3.2
Ұрпақ/балалы болуды болдырмау бойынша шараларды жүзеге асыру.
U74.3.3
Ұрпақ/балалы болуды болдырмау шараларын үйрету.

U74.3.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения зачатия потомства / ребенка или коррекция сестринских вмешательств
U75.3
Уход в родах
U75.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для поддержания в момент появления потомства / ребенка
U75.3.2
Выполнение мероприятий в момент извлечения потомства/ребенка
U75.3.3
Обучить мероприятиям ухода в момент появления потомства / ребенка
U75.3.4
Координация мероприятий по выполнению поддержания в момент появления потомства / ребенка или коррекция сестринских вмешательств
Приложение 4
к Правилам оказания
медицинской помощи лицам
с хроническими заболеваниями,
периодичности и сроков наблюдения,
обязательного минимума
и кратности диагностических
исследований
Кратность динамического наблюдения (осмотра СМР и врача организации ПМСП), лабораторных и инструментальных исследований,
осмотров профильных специалистов на основе сегментации пациентов в рамках ПУЗ
Категория населения (зона сегментации) на основе совокупности клинических и поведенческих показателей
Периодичность осмотров – запланированные приемы
Минимум лабораторно- диагностических исследований
осмотр СМР
осмотр врачом ПМСП
осмотр профильных специалистов
исследования
кратность
1
Артериальная гипертензия
1.1
Оптимальная (зеленая зона)
Высокое нормальное АД
АД 130-139 и/или 85-89 (код "0" в регистре)
4 раз в год
1 раз в год
-
Определение микроальбумина в моче
Определение креатинина в моче
Расчет САК: микроальбумин/креатинин* (мг/г, мг/ммоль)
Определение ЛПНП
Определение общего холестерина
Определение рСКФ (креатинин в крови)
1 раз в год
Электрокардиография
1 раз в год
1.2
Субоптимальная (желтая зона)
1-3 степень артериального давления при недостижении целевых значений
АД 140-159 и/или 90-99 (код "1" в регистре)
АД 160-179 и/или 100-109 (код "2" в регистре)
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
По решению МДГ
Определение микроальбумина
в моче
Определение креатинина в моче
Определение общего холестерина
Определение ЛПНП
креатинина крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ)
1 раз в год,
и при необходимости по решению МДГ
Электрокардиография
1 раз в год,
И при необходимости по решению МДГ
Суточное мониторирование артериального давления (24 часа)
1 раз в год,
И при необходимости по решению МДГ
Эхокардиография
1 раз в год,
И при необходимости по решению МДГ
1.3
Плохая (красная зона)
1-3 степень артериального давления при сохраняющихся факторах риска (при недостижении целевых значений)
АД 160-179 и/или 100-109 (код "2" в регистре)
1 раз в месяц
1 раз в месяца
По решению МДГ
Определение микроальбумина в моче
Определение креатинина в моче
Расчет САК: микроальбумин/креатинин*(мг/г, мг/ммоль)
Определение общего холестерина, триглицер,
ЛПНП
креатинин крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ)
2 раза в год,
И при необходимости по решению МДГ
Электрокардиография
2 раза в год,
И при необходимости по решению МДГ
Суточное мониторирование артериального давления (24 часа)
1 раза в год,
И при необходимости по решению МДГ
Эхокардиография
1 раза в год,
И при необходимости по решению МДГ
2
Сахарный диабет 2 типа
2.1
Оптимальная (зеленая зона)

U74.3.4
Ұрпақ/балалы болуды болдырмау немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
U75.3
Босану кезіндегі күтім
U75.3.1
Ұрпақ/бала туған кездегі қолдау көрсетуге арналған іс-шаралар/іс-әрекеттер көлемін бағалау
U75.3.2
Ұрпақ/баланы алу кезіндегі іс-шараларды жүргізу
U75.3.3
Ұрпақ/бала туған кездегі күтім шараларын үйрету
U75.3.4
Ұрпақ/бала туған кездегі күтім шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік шараларды түзету
Созылмалы аурулары бар
адамдарға медициналық көмек
көрсетуді ұйымдастыру,
байқаудың мерзімділігі
мен мерзімдері, диагностикалық
зерттеулердің міндетті
минимумы мен еселігі
қағидаларына
4-қосымша
АББ шеңберінде пациенттерді сегменттеу негізінде бейінді мамандардың динамикалық байқаудың (ОМҚ және МСАК дәрігерінің қарап-тексеруі), зертханалық және аспаптық зерттеулердің, қарап-тексерулерінің еселігі
Клиникалық және мінез-құлық көрсетілімдерінің жиынтығына негізделген популяция категориясы (сегменттеу аймағы)
Қарап-тексерулердің мерзімділігі – жоспарлы қабылдаулар
Зертханалық және диагностикалық зерттеулер
ОМҚ қарап-тексеруі
МСАК дәрігерінің қарап-тексеруі
Бейінді мамандардың қарап-тексеруі
Зерттеу
Еселігі
1
Артериялық гипертензия
1.1
Оңтайлы (жасыл аймақ)
Жоғары қалыпты қан қысымы АҚ 130-139 және/немесе 85-89 (тізілімдегі "0" коды)
Жылына 4 рет
жылына 1 рет
-
Несептегімикроальбуминді анықтауНесептегі креатининді анықтауАКҚ есептеу: микроальбумин/креатинин* (мг/г, мг/ммоль)
ТТЛП анықтау * (мг/г, мг/ммоль)
Төмен тығыздықтағы липопротеидтерді анықтау
Жалпы холестеринді анықтау
Шумақтық сүзілу жылдамдығын анықтау (қандағы креатинин)
жылына 1 рет
Электрокардиография
Жылына 1 рет
1.2
Оңтайлы емес (сары аймақ)
Нысаналы мәндерге қол жеткізілмеген кезде қан қысымының 1-3 дәрежесі АҚ 140-159 және/немесе 90-99 (тізілімдегі "1" коды) АҚ 160-179 және/немесе 100-109 (тізілімдегі "2" коды)
3 айда 1 рет
6 айда 1 рет
МПТ шешімімен
Несептегі микроальбуминді анықтаунесептегі креатининді анықтау ТТЛП анықтау
Төмен тығыздықтағы липопротеидтерді анықтау
Жалпы холестеринді анықтау
Шумақтық сүзілу жылдамдығын анықтау (қандағы креатинин)
жылына 1 рет,
ал қажет болған жағдайда МПТ шешімімен
Электрокардиография
жылына 1 рет,
ал қажет болған жағдайда МПТ шешімімен
24 сағаттық қан қысымын бақылау (24 сағат)
жылына 1 рет, ал қажет болған жағдайда МПТ шешімімен
Эхокардиография
жылына 1 рет, ал қажет болған жағдайда МПТ шешімімен
1.3
Нашар (қызыл аймақ)
Тұрақты қауіп факторлары бар қан қысымының 1-3 дәрежесі (нысаналы мәндерге қол жеткізілмесе) АҚ 160-179 және/немесе 100-109 (тізілімдегі "2" коды)
Айына 1 рет
Айына 1 рет
МПТ шешімімен
Несептегі микроальбуминді анықтау
Несептегі креатининді анықтау АКҚ есептеу: микроальбумин/креатинин* (мг/г, мг/ммоль)
ТТЛП, триглицеридтер анықтау
холестерин
Шумақтық сүзілу жылдамдығын анықтау (қандағы креатинин)
жылына 2 рет, ал қажет болған жағдайда МПТ шешімімен
Электрокардиография
жылына 2 рет, ал қажет болған жағдайда МПТ шешімімен
24 сағаттық қан қысымын бақылау (24 сағат)
жылына 1 рет, ал қажет болған жағдайда МПТ ше
Эхокардиография
жылына 1 рет, ал қажет болған жағдайда МПТ ше
2
2 типті қант диабеті
2.1
Оңтайлы (жасыл аймақ)

Гликированный гемоглобин <или = 7.0
1 раз в 6 мес.
1 раз в 6 мес.
-
Биохимические анализы крови: определение гликолизированного гемоглобина в крови, креатинин крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ),
ЛПНП
1 раз в год
Офтальмоскопия с широким зрачком
1 раз в год
Осмотр стоп с использованием набора приборов
1 раз в 3 мес
2.2
Субоптимальная (желтая зона)
1 раз в год
Гликированный гемоглобин от 7.1-9.0
1 раз в 3 месяца
1 раз в 3 месяцев
По решению МДГ
Биохимические анализы крови: определение гликированного гемоглобина в крови,
По решению МДГ
Определение креатинина крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ),
Липопротеиды низкой плотности
Офтальмоскопия с широким зрачком
По решению МДГ
Определение микроальбумина в моче
Определение креатинина в моче
Расчет САК: микроальбумин/креатинин*(мг/г, мг/ммоль)
Осмотр стоп с использованием набора приборов
1 раз в 3 мес
2.3
Плохая (красная зона)
Гликированный гемоглобин> 9.1
1 раз в месяц
1 раз в месяц
По решению МДГ
Биохимические анализы крови: определение гликированного гемоглобина в крови, креатинин крови с расчетом скорости клубочковой фильтрации (СКФ), липидный спектр
По решению МДГ
Определение
микроальбумина в моче
Определение
креатинина в моче
Расчет САК: микроальбумин/креатинин*(мг/г, мг/ммоль)
По решению МДГ
Офтальмоскопия с широким зрачком
По решению МДГ
Осмотр стоп с использованием набора приборов
1 раз в 3 мес
3
Хроническая сердечная недостаточность
3.1
Оптимальная (зеленая зона)
Класс I Нью-Йоркской кардиологической ассоциации
Фракция выброса левого желудочка <40%
Хорошее состояние в покое.
Обычная физическая активность не приводит к появлению усталости, одышки или сердцебиения.
1 раз в 3 месяца
1 раз в 3 месяца
1 раз в год кардиолог
Определение креатинина крови с расчетом СКФ креатинин
Определение общего холестерина, ЛПНП
1 раз в год
Электрокардиограмма
1 раз в год
Эхокардиография
1 раз в год
Определение микроальбумина в моче
Определение креатинина в моче
Расчет САК: микроальбумин/креатинин*(мг/г, мг/ммоль)
proBNP
гликолизированный гемоглобин (натощак)
1 раз в год
Натрий
По решению МДГ
Калий
По решению МДГ
Тест 6-минутной ходьбы
3.2
Субоптимальная (желтая зона)
Класс II - IV Нью-Йоркской кардиологической ассоциации
Фракция выброса левого желудочка <40%
Обычная физическая активность приводит к появлению усталости, одышки или сердцебиения.
1 раз в 3 месяца
1 раз в 6 месяцев
По решению МДГ
Определение креатинина крови с расчетом рСКФ
Определение общего холестерина, ЛПНП
триглицериды
proBNP
гликолизированный гемоглобин (натощак)
По решению МДГ
Электрокардиограмма
По решению МДГ
Эхокардиография
По решению МДГ
Определение микроальбумина в моче
Определение креатинина в моче
Расчет САК: микроальбумин/креатинин*(мг/г, мг/ммоль)
По решению МДГ
Тест 6-минутной ходьбы
3.3
Плохая (красная зона)
Класс IV Нью-Йоркской кардиологической ассоциации
Фракция выброса левого желудочка <40%
Хорошее самочувствие в покое. Небольшая физическая нагрузка приводит к появлению усталости, одышки, сердцебиения
1 раз в месяц
1 раз в 3 месяца
По решению МДГ
Определение креатинина крови с расчетом СКФ
Определение общего холестерина,
триглицериды
ЛПНП
proBNP
гликолизированный гемоглобин (натощак)
По решению МДГ
Электрокардиограмма
По решению МДГ
Эхокардиография
По решению МДГ
Определение микроальбумина в моче
Определение креатинина в моче
Расчет САК: микроальбумин/креатинин*(мг/г, мг/ммоль)
По решению МДГ
Тест 6-минутной ходьбы
Примечание:
Сегментация населения это разделение целевого населения в рамках Программы управления заболеваниями на группы, которые достаточно однотипны для возможности создания пакета наиболее необходимых медицинских услуг для удовлетворения ожидаемых потребностей пациентов.

Гликирленген гемоглобин <немесе = 7,0
6 айда 1 рет
6 айда 1 рет
-
Биохимиялық қан талдауы: қандағы гликирленген гемоглобинді анықтау, гломерулярлық фильтрация жылдамдығын (ГФЖ) есептеу арқылы қандағы креатинин,төмен тығыздықтағы липопротеидтер
жылына 1 рет
Кең қарашықпен офтальмоскопия
жылына 1 рет
Аспаптар жиынтығын пайдалана отырып, аяқты тексеру
Айына 1 рет
2.2
Оңтайлы емес (сары аймақ)
Жылына 1 рет
Гликирленген
гемоглобин 7,1-9,0
3 айда 1 рет
3 айда 1 рет
МПТ шешімімен
Биохимиялық қан талдауы: қандағы гликирленген гемоглобинді анықтау
МПТ шешімі бойынша
Гломерулярлық фильтрация жылдамдығын (ГФЖ) есептеу арқылы қандағы креатининді анықтау
Төмен тығыздықтағы липопротеидтер
Кең қарашықпен офтальмоскопия
МПТ шешімі бойынша
Несептегі микроальбуминді анықтауНесептегі креатининді анықтауАКҚ есептеу: микроальбумин/креатинин* (мг/г, мг/ммоль)
Аспаптар жиынтығын пайдалана отырып, аяқты тексеру
3 айда 1 рет
2.3
Нашар (қызыл аймақ)
Гликирленген гемоглобин> 9,1
Айына 1 рет
Айына 1 рет
МПТ шешімі бойынша
Биохимиялық қан талдауы: қандағы гликирленген гемоглобинді, гломерулярлық фильтрация жылдамдығын (ГФЖ), липидті спектрді есептеу арқылы қандағы креатининді анықтау.
МПТ шешімі бойынша
Несептегі микроальбуминді анықтау
Несептегікреатининдіанықтау BAC есептеу: микроальбумин/креатинин*(мг/г, мг/ммоль)
МПТ шешімі бойынша
Кең қарашықпен офтальмоскопия
МПТ шешімі бойынша
Аспаптар жиынтығын пайдалана отырып, аяқты тексеру
3 айда 1 рет
3
Созылмалы жүрек жеткіліксіздігі
3.1
Оңтайлы (жасыл аймақ)
Нью-Йорк жүрек қауымдастығының I класы Сол жақ қарыншаның шығару фракциясы <40% Тыныштықтағы жай-күйі жақсы.
Қалыпты физикалық белсенділік шаршауды, ентігуді немесе жүрек соғуын тудырмайды.
3 айда 1 рет
3 айда 1 рет
Жылына 1 рет кардиолог
ГФЖ креатининді есептеу арқылы қандағы креатининді анықтау ТТЛП холестеринін анықтау
жылына 1 рет
Электрокардиограмма
жылына 1 рет
Эхокардиография
жылына 1 рет
Несептегі микроальбуминді анықтауНесептегі креатининді анықтауАКҚ есептеу микроальбумин/креатинин*(мг/г, мг/ммоль)
proBNP
гликозилденген гемоглобин (аш қарынға)
жылына 1 рет
Натрий
МПТ шешімі бойынша
Калий
МПТ шешімі бойынша
6 минуттық жаяу жүру сынағы
3.2
Оңтайлы емес (сары аймақ)
Нью-Йорк жүрек қауымдастығының II-IV класы
Сол жақ қарыншаның шығару фракциясы <40%
Қалыпты физикалық белсенділік шаршауды, ентігуді немесе жүрек соғуын тудырады.
3 айда 1 рет
6 айда бір рет
МПТ шешімі бойынша
ГФЖ есептеу арқылы қандағы креатининді анықтау
ТТЛП холестеринін анықтаутриглицеридтер
proBNP
гликозилденген гемоглобин (аш қарынға)
МПТ шешімі бойынша
Электрокардиограмма
МПТ шешімі бойынша
Эхокардиография
МПТ шешімі бойынша
Несептегі микроальбуминді анықтау
Несептегі креатининді анықтау
АКҚ есептеу: микроальбумин/креатинин*(мг/г, мг/
ммоль)
МПТ шешімі бойынша
6 минуттық жаяу жүру сынағы
3.3
Нашар (қызыл аймақ)
Нью-Йорк жүрек қауымдастығының IV класы
Сол жақ қарыншаның шығару фракциясы <40%
Тыныштықтағы жай-күйі жақсы. Кішкене физикалық белсенділік шаршауға, ентігуге, жүрек соғуына әкеледі
Айына 1 рет
3 айда 1 рет
МПТ шешімі бойынша
ГФЖ есептеу арқылы қандағы креатининді анықтау
Жалпы холестеринді анықтау, триглицеридтеТТЛП
proBNP гликозилденген гемоглобин (аш қарынға)
МПТ шешімі бойынша
Электрокардиограмма
МПТ шешімі бойынша
Эхокардиография
МПТ шешімі бойынша
Несептегі микроальбуминді анықтау
Несептегі креатининді анықтау
АКҚ есептеу: микроальбумин/креатинин*(мг/г, мг/
ммоль)
МПТ шешімі бойынша
6 минуттық жаяу жүру сынағы
Халықты сегменттеу – пациенттердің күтілетін қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін ең қолайлы медициналық қызметтер пакетін құруға мүмкіндік беретін ауруларды басқару бағдарламасы аясында мақсатты популяцияны жеткілікті біртекті топтарға бөлу.
Ескертпе:

*Нормы альбумина/ микроальбумина в моче (0 – 30) мг/сутки.
**Нормы креатинина в моче (5 – 18) ммоль/сутки.
Выделяют 3 зоны сегментации населения в рамках Программы управления заболеваниями: Красная (Плохая), Желтая (Субоптимальная), Зеленая (оптимальная).
Существует два типа критериев по сегментации населения:
1. Клинические критерии, основанные на соответствующих клинических руководствах и клинических протоколах. Данные клинические критерии были добавлены в карты наблюдения за пациентами по специфичным заболеваниям.
2. Поведенческие критерии, которые измеряют уровень уверенности пациента в управлении симптомами и проблемами со здоровьем.
Поведенческим критерием сегментации по каждому заболеванию является уровень уверенности пациента в управлении симптомами и проблемами со здоровьем.
Определение уровня уверенности пациента осуществляется по специальной шкале от 0 до 10:
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Интерпретация шкалы уверенности следующая:
0-2: Пациент совсем не уверен в своих силах — требуется дополнительная поддержка или обучение;
3-5: Пациент не уверен, что сможет справиться с задачей – требуется идентификация барьеров для чувства уверенности;
6-7: Пациент в какой-то степени уверен в своих возможностях – требуется дополнительная мотивация или информация;
8-10: Пациент полностью уверен в своей способности выполнить задачу – требуется поддержка в виде положительной оценки действий пациента.
Клиническими критериями по каждому заболеванию в ПУЗ являются:
1. Первичная артериальная гипертензия
Высокое нормальное - АД 130-139 и/или 85-89 (код "0" в регистре)
Степень 1- АД 140-159 и/или 90-99 (код "1" в регистре)
Степень 2- АД 160-179 и/или 100-109 (код "2" в регистре)
Степень 3- АД≥180 и/или ≥110 (код "3" в регистре)
2. Сахарный диабет 2 типа
Гликированный гемоглобин < 7.0
Гликированный гемоглобин от 7.0-9.0
Гликированный гемоглобин > 9.0
3. Хроническая сердечная недостаточность
Класс I (согласно Нью-Йоркской кардиологической ассоциации) – отсутствие симптомов.
Класс II (согласно Нью-Йоркской кардиологической ассоциации) – появление симптомов при обычной физической нагрузке.
Класс III (согласно Нью-Йоркской кардиологической ассоциации) – появление симптомов при небольшой физической нагрузке.
Класс IV (согласно Нью-Йоркской кардиологической ассоциации) – появление симптомов в состоянии покоя.
Кратность проведения исследований определяется индивидуально с учетом состояния и потребностей каждого пациента. Определяется врачом в соответствии с клиническими протоколами и рекомендациями, установленными для определенного заболевания.

* Несептегі альбумин/микроальбумин нормасы (0 – 30) мг/тәу.
** Несептегі креатинин нормасы (5 – 18) ммоль/тәу.
Ауруларды басқару бағдарламасы аясында 3 популяцияны сегменттеу аймағы бар: қызыл (нашар), сары (оңтайлы емес), жасыл (оңтайлы).
Популяцияны сегменттеу критерийлерінің екі түрі бар:
1. Тиісті клиникалық нұсқаулар мен клиникалық хаттамаларға негізделген клиникалық критерийлер. Бұл клиникалық критерийлер нақты аурулар бойынша пациенттерді бақылау кестелеріне қосылды.
2. Симптомдар мен денсаулық мәселелерін басқаруға пациенттің сенімділік деңгейін өлшейтін мінез-құлық шаралары.
Пациенттің сенімділік деңгейін анықтау 0 ден 10 ға дейінгі арнайы шкала бойынша жүзеге асырылады:
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Сенімділік шкаласын түсіндіру келесідей:
0-2: науқас өз қабілеттеріне мүлдем сенімді емес — қосымша қолдау немесе оқыту қажет;
3-5: науқас тапсырманы орындай алатынына сенімді емес-сенімділік сезімі үшін кедергілерді анықтау қажет;
6-7: науқас белгілі бір дәрежеде өз мүмкіндіктеріне сенімді – қосымша мотивация немесе ақпарат қажет;
8-10: науқас тапсырманы орындау қабілетіне толық сенімді-пациенттің іс-әрекетін оң бағалау түрінде қолдау қажет.
Денсаулық сақтау жүйесіндегі әрбір аурудың клиникалық өлшемшарттары:
1. Біріншілік артериялық гипертензия
Жоғары қалыпты - қан қысымы 130-139 және/немесе 85-89 (тізілімдегі "0" коды)
1 дәреже - АҚ 140-159 және/немесе 90-99 (тізілімдегі "1" коды)
2 дәреже - АҚ 160-179 және/немесе 100-109 (тізілімдегі "2" коды)
3 дәрежесі - АҚ ≥180 және/немесе ≥110 (тізілімдегі "3" коды)
2. 2 типті қант диабеті
Гликирленген гемоглобин <7,0
Гликирленген гемоглобин 7,0-9,0
Гликирленген гемоглобин > 9,0
3. Созылмалы жүрек функциясының жеткіліксіздігі
I класс (Нью-Йорк жүрек қауымдастығының мәліметтері бойынша) – симптомдар жоқ.
II класс (Нью-Йорк жүрек қауымдастығы бойынша) - симптомдар қалыпты физикалық белсенділікпен пайда болады.
III класс (Нью-Йорк жүрек қауымдастығы бойынша) - симптомдар аз физикалық белсенділікпен көрінеді.
IV класс (Нью-Йорк жүрек қауымдастығы бойынша) - симптомдар тыныштықта пайда болады.
Зерттеуді жүргізу еселігі әрбір пациенттің жай-күйімен мен қажеттіліктерін ескере отырып, жеке анықталады. Белгілі бір ауру үшін белгіленген клиникалық хаттамалар мен ұсынымдарға сәйкес дәрігер анықтайды.