Об утверждении Правил расследования случаев гибели животных, отнесенных к редким и находящимся под угрозой исчезновения видам
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 октября 2025 года № 399. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2025 года № 37278
В соответствии с пунктом 2 статьи 257 Экологического кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расследования случаев гибели животных, отнесенных к редким и находящимся под угрозой исчезновения видам.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
науки и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 399
Правила расследования случаев гибели животных, отнесенных к редким и находящимся под угрозой исчезновения видам
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила расследования случаев гибели животных, отнесенных к редким и находящимся под угрозой исчезновения видам (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 257 Экологического кодекса Республики Казахстан и определяют порядок расследования случаев гибели животных, отнесенных к редким и находящимся под угрозой исчезновения видам рыб и других водных животных.
Глава 2. Порядок расследования случаев гибели животных, отнесенных к редким и находящимся под угрозой исчезновения видам рыб и других водных животных
2. Физические и юридические лица сообщают уполномоченному органу в области рыбного хозяйства о ставших им известных или выявленных случаев гибели животных в пределах закрепленных территорий, отнесенных к редким и находящимся под угрозой исчезновения видам рыб и других водных животных.

Сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген түрлерге жатқызылған жануарлардың қырылу жағдайларын тергеп-тексеру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 29 қазандағы № 399 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 қазанда № 37278 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 257-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген түрлерге жатқызылған жануарлардың қырылу жағдайларын тергеп-тексеру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 29 қазандағы № 399
бұйрығымен
бекітілген
Сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген түрлерге жатқызылған жануарлардың қырылу жағдайларын тергеп-тексеру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Cирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген түрлерге жатқызылған жануарлардың қырылу жағдайларын тергеп-тексеру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 257-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген балық және басқа да су жануарлары түрлеріне жатқызылған жануарлардың қырылу жағдайларын тергеп-тексеру тәртібін айқындайды.
2-тарау. Сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген түрлерге жатқызылған жануарлардың қырылу жағдайларын тергеп-тексеру тәртібі
2. Жеке және заңды тұлғалар балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті органға оларға белгілі болған немесе анықталған, бекітіліп берілген аумақтар шегінде сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген балық және басқа да су жануарлары түрлеріне жатқызылған жануарлардың қырылу жағдайлары туралы хабарлайды.

3. Территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области рыбного хозяйства (далее – территориальное подразделение) в течение двадцати четырех часов с момента поступления информации, указанной в пункте 2 настоящих Правил, создает рабочую группу (далее – рабочая группа) и определяет ее председателя решением руководителя либо лица его замещающего.
4. В состав рабочей группы включаются представители территориальных подразделений уполномоченных органов в области рыбного хозяйства, охраны и использования водного фонда, охраны окружающей среды, в сфере гражданской защиты, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, а также представители местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность по вопросам ветеринарии, природных ресурсов и регулирования природопользования, и научной организации в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных.
Кандидатуры для включения в состав рабочей группы предлагаются в территориальное подразделение в срок не позднее двадцати четырех часов с момента получения информации о гибели животных, отнесенных к редким и находящимся под угрозой исчезновения видам рыб и других водных животных.
5. Расследование проводится в течение тридцати календарных дней со дня получения информации, указанной в пункте 2 настоящих Правил.
Срок проведения расследования может быть продлен только один раз руководителем территориального подразделения на основании служебной записки председателя рабочей группы, с указанием конкретных и исчерпывающих причин основания для продления, но не более чем на тридцать календарных дней.
6. Председатель рабочей группы, организует работу, распределяет обязанности между членами рабочей группы, осуществляет планирование работы, определяет потребности рабочей группы в транспорте, средствах связи, средствах индивидуальной защиты для обеспечения безопасной работы рабочей группы.
7. Представители территориального подразделения, в течении шести часов с момента создания рабочей группы:
1) фиксируют локацию места происшествия и определяют приблизительные масштабы гибели рыб и других водных животных;
2) устанавливают ориентировочное время гибели рыб и других водных животных по их внешним признакам;
3) проводят фото- и видеофиксацию места происшествия;
4) с момента поступления информации от физических и юридических лиц о ставших им известными или выявленных случаях гибели животных в пределах закрепленных территорий, информируют органы внутренних дел о месте, времени и обстоятельствах обнаружения гибели рыб и других водных животных;

3. Балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген ақпарат келіп түскен сәттен бастап жиырма төрт сағат ішінде жұмыс тобын (бұдан әрі – жұмыс тобы) құрады және басшының не оның орынбасарының шешімімен оның төрағасын айқындайды.
4. Жұмыс тобының құрамына балық шаруашылығы, су қорын қорғау және пайдалану, қоршаған ортаны қорғау, азаматтық қорғау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органдардың аумақтық бөлімшелерінің өкілдері, сондай-ақ ветеринария, табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу мәселелері жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың және балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми ұйымның өкілдері кіреді.
Жұмыс тобының құрамына енгізу үшін кандидатуралар аумақтық бөлімшеге сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген балық және басқа да су жануарлары түрлеріне жатқызылған жануарлардың қырылуы туралы ақпарат алынған сәттен бастап жиырма төрт сағаттан кешіктірілмейтін мерзімде ұсынылады.
5. Тергеп-тексеру осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген ақпарат алынған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде жүргізіледі.
Тергеп-тексеру жүргізу мерзімін аумақтық бөлімше басшысы жұмыс тобы төрағасының қызметтік жазбасы негізінде ұзартудың нақты және толық себептерін көрсете отырып, бір рет қана, бірақ күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімге ұзарта алады.
6. Жұмыс тобының төрағасы жұмысты ұйымдастырады, жұмыс тобының мүшелері арасында міндеттерді бөледі, жұмысты жоспарлауды жүзеге асырады, жұмыс тобының қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ету үшін жұмыс тобының көлікке, байланыс құралдарына, жеке қорғаныс құралдарына қажеттіліктерін айқындайды.
7. Аумақтық бөлімшенің өкілдері жұмыс тобы құрылған сәттен бастап алты сағат ішінде:
1) оқиға орнының орналасқан жерін белгілейді және балықтар мен басқа да су жануарларының шамамен қырылу ауқымын айқындайды;
2) балық және басқа да су жануарларының сыртқы белгілері бойынша олардың қырылған уақытын болжаммен белгілейді;
3) оқиға орнының фото- және бейнетіркеуін жүргізеді;
4) жеке және заңды тұлғалардан оларға белгілі болған немесе бекітіліп берілген аумақтар шегінде жануарлардың қырылуының анықталған жағдайлары туралы ақпарат келіп түскен сәттен бастап ішкі істер органдарына балық және басқа да су жануарларының қырылуының анықталған орны, уақыты және мән-жайлары туралы хабарлайды;

5) обеспечивают сохранность туш и места происшествия до прибытия органов внутренних дел.
8. Органы внутренних дел, в течении двадцати четырех часов осуществляют оценку случаев гибели животных, отнесенных к редким и находящимся под угрозой исчезновения видам рыб и других водных животных, на предмет наличия признаков уголовного правонарушения, предусмотренного Уголовным кодексом Республики Казахстан.
Регистрация, рассмотрение, учет и принятие решений по случаям гибели животных с признаками уголовного правонарушения осуществляется в соответствии с приказом Генерального прокурора Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 89 "Об утверждении Правил приема и регистрации заявлений и сообщений об уголовных правонарушениях, а также ведения Единого реестра досудебных расследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9744).
9. Представители территориального подразделения уполномоченного органа в области охраны и использования водного фонда, в течении шести часов осуществляют обследование на предмет изменения гидрологического режима водных объектов и соблюдения установленных требований по эксплуатации водохозяйственных сооружений.
10. Представители территориального подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, в течении двадцати четырех часов:
1) организовывают обследование прибрежной водоохранной полосы на наличие фактов сброса загрязняющих веществ, источников загрязнения водоемов;
2) организовывают отбор проб и проведение лабораторных исследований с погибших рыб и других водных животных без изъятия из среды обитания и получают их результаты (при необходимости).
11. Представители территориального подразделения уполномоченного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, в течении двадцати четырех часов:
1) проводят обследование мест, послуживших основанием для проведения расследования;
2) организовывают отбор проб и проведение лабораторных исследований с погибших рыб и других водных животных без изъятия из среды обитания и получают их результаты (при необходимости);
3) определяют мероприятия по ликвидации и (или) предотвращению последствий, связанных с предметом расследования.
12. Представители местного исполнительного органа, осуществляющие деятельность по вопросам природных ресурсов и регулирования природопользования, в течении двадцати четырех часов:
1) проводят обследование мест, послуживших основанием для проведения расследования;
2) организуют и обеспечивают взаимодействие рабочей группы с местными исполнительными органами городов и районов, местным населением;

5) ішкі істер органдары келгенге дейін ұшалардың және оқиға орнының сақталуын қамтамасыз етеді.
8. Ішкі істер органдары жиырма төрт сағат ішінде сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген балық және басқа да су жануарларының түрлеріне жатқызылған жануарлардың қырылу жағдайларын Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексінде көзделген қылмыстық құқық бұзушылық белгілерінің болуы тұрғысынан бағалауды жүзеге асырады.
Қылмыстық құқық бұзушылық белгілері бар жануарлардың қырылу жағдайлары бойынша тіркеу, қарау, есепке алу және шешімдер қабылдау "Қылмыстық құқық бұзушылық туралы арыздар мен хабарларды қабылдау және тіркеу, сондай-ақ Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 89 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9744 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
9. Су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің өкілдері алты сағат ішінде су объектілерінің гидрологиялық режимінің өзгеру және су шаруашылығы құрылысжайларын пайдалану жөніндегі белгіленген талаптардың сақталу мәніне зерттеп-қарауды жүзеге асырады.
10. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің өкілдері жиырма төрт сағат ішінде:
1) жағалаудағы су қорғау белдеуін ластаушы заттардың тасталу фактілерінің, су айдындарының ластану көздерінің болуына зерттеп-қарау ұйымдастырады;
2) тіршілік ету ортасынан алмай өлген балықтар мен басқа да су жануарларынан сынама алуды және зертханалық зерттеулер жүргізуді ұйымдастырады және олардың нәтижелерін алады (қажет болған жағдайда).
11. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің өкілдері жиырма төрт сағат ішінде:
1) тергеп-тексеру жүргізуге негіз болған орындарға зерттеп-қарау жүргізеді;
2) тіршілік ету ортасынан алмай өлген балықтар мен басқа да су жануарларынан сынама алуды және зертханалық зерттеулер жүргізуді ұйымдастырады және олардың нәтижелерін алады (қажет болған жағдайда);
3) тергеп-тексеру нысанасына байланысты салдарды жою және (немесе) болғызбау жөніндегі іс-шараларды айқындайды.
12. Табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу мәселелері жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның өкілдері жиырма төрт сағат ішінде:
1) тергеп-тексеру жүргізуге негіз болған орындарға зерттеп-қарау жүргізеді;
2) жұмыс тобының қалалар мен аудандардың жергілікті атқарушы органдарымен, жергілікті тұрғындармен өзара іс-қимылын ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;

3) обеспечивают места захоронения туш погибших животных, отнесенных к редким и находящимся под угрозой исчезновения видам рыб и других водных животных.
13. Представители местного исполнительного органа, осуществляющие деятельность по вопросам ветеринарии, в течении двенадцати часов:
1) проводят осмотр погибших рыб и других водных животных на наличие внешних повреждений, язв, паразитов, источников заболеваний, признаков отравлений;
2) проводят вскрытие с целью выявления причин гибели, определения наличия паразитов и состояния внутренних органов;
3) организовывают отбор проб и проведение лабораторных исследований с погибших рыб и других водных животных без изъятия из среды обитания и получают их результаты (при необходимости);
4) размещают информацию о гибели рыб и других водных животных, с приложением результатов причин гибели.
14. По результатам расследования рабочая группа составляет акт о результатах расследования случаев гибели животных, отнесенных к редким и находящимся под угрозой исчезновения видам рыб и других водных животных (далее – акт о результатах расследования) по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Акт о результатах расследования оформляется на основании материалов расследования и подписывается членами рабочей группы.
В случае отказа члена рабочей группы от подписания акта о результатах расследования председателем рабочей группы в акте о результатах расследования в присутствии членов рабочей группы производится соответствующая запись. Член рабочей группы письменно излагает свое особое мнение, которое прилагается к акту о результатах расследования до его подписания председателем рабочей группы.
Приложение
к Правилам расследования
случаев гибели животных,
отнесенных к редким и
находящимся под угрозой
исчезновения видам
Форма
Акт о результатах расследования случаев гибели животных, отнесенных
к редким и находящимся под угрозой исчезновения видам рыб и
других водных животных
№ _______
____________________________
(место составления акта)
"____" ____________ 20___года
(дата)
1. Наименование территориального подразделения уполномоченного органа в области
рыбного хозяйства ______________________________________________________________
2. Основания для проведения расследования ___________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
3. Состав оперативной рабочей группы:
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), (если оно указано в документе,
удостоверяющем личность), должность лиц, привлеченных
при проведении расследования)

3) сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген балық және басқа да су жануарлары түрлеріне жатқызылған өлген жануарлардың ұшалары көмілетін орындарды қамтамасыз етеді.
13. Ветеринария мәселелері бойынша қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның өкілдері он екі сағат ішінде:
1) өлген балықтар мен басқа да су жануарларын сыртқы зақымдануларға, жараларға, паразиттерге, ауру көздеріне, улану белгілеріне қарап-тексеру жүргізеді;
2) қырылу себептерін анықтау, паразиттердің болуын және ішкі ағзалардың жай-күйін анықтау мақсатында ашу жүргізеді;
3) тіршілік ету ортасынан алмай өлген балықтар мен басқа да су жануарларынан сынама алуды және зертханалық зерттеулер жүргізуді ұйымдастырады және олардың нәтижелерін алады (қажет болған жағдайда);
4) балықтардың және басқа да су жануарларының өлімі туралы ақпаратты, өлу себептерінің нәтижелерін қоса бере отырып орналастырады.
14. Тергеп-тексеру нәтижелері бойынша жұмыс тобы осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген балық және басқа да су жануарлары түрлеріне жатқызылған жануарлардың қырылу жағдайларын тергеп-тексеру нәтижелері туралы акт (бұдан әрі – тергеп-тексеру нәтижелері туралы акт) жасайды.
Тергеп-тексеру нәтижелері туралы акт тергеп-тексеру материалдарының негізінде ресімделеді және оған жұмыс тобының мүшелері қол қояды.
Жұмыс тобының мүшесі тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіге қол қоюдан бас тартқан жағдайда, жұмыс тобының төрағасы тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіге жұмыс тобы мүшелерінің қатысуымен тиісті жазба жүргізеді. Жұмыс тобының мүшесі өзінің ерекше пікірін жазбаша баяндайды, ол жұмыс тобының төрағасы қол қойғанға дейін тергеп-тексеру нәтижелері туралы актіге қоса беріледі.
Сирек кездесетін және жойылып
кету төнген түрлерге
жатқызылған жануарлардың
қырылу жағдайларын тергеп-
тексеру қағидаларына қосымша
Нысан
Сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген түрлерге жатқызылған жануарлардың қырылу жағдайларына тергеп-тексеру жүргізу туралы акт
№________
___________________________
(акт жасау орны)
20 __ жылғы "___" ______________
(күні)
1. Балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті органның аумақтық
бөлімшесінің атауы___________________________________________________
2. Тергеп-тексеру жүргізу үшін негіздер ____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Жедел жұмыс тобының құрамы:
____________________________________________________________________ (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тергеп-тексеру жүргізуге тартылған адамдардың лауазымы)

4. Срок проведения расследования: с "___" _______ 20___года по "___" _______
20___года
5. Сведения о причинах гибели животных, отнесенных к редким и находящимся
под угрозой исчезновения видам рыб и других водных животных
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Приложение: материалы расследования на _______ листах
Подписи оперативной рабочей группы:
____________________________________________________________________________
должность                        (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________________________________________________________________________
должность                        (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________________________________________________________________________
должность                        (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________________________________________________________________________
должность                        (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________________________________________________________________________
должность                        (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
___________________________________________________________________________
должность                        (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
___________________________________________________________________________
должность                        (фамилия, имя, отчество (при его наличии))

4. Тергеп-тексеру жүргізу мерзімі:
20___жылғы "___" _______ бастап 20___жылғы "___" _______ дейін
5. Сирек кездесетін және жойылып кету қатері төнген түрлерге
жатқызылған балық және басқа да су жануарлары түрлеріне жатқызылған
жануарлардың қырылу жағдайларының себептері туралы мәліметтер
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қосымша: тергеп-тексеру материалдары _______ парақта
Жедел жұмыс тобы мүшелерінің қолдары:
____________________________________________________________________
лауазымы                         (аты, әкесінің аты (бар болса),тегі)
____________________________________________________________________
лауазымы                         (аты, әкесінің аты (бар болса),тегі)
____________________________________________________________________
лауазымы                         (аты, әкесінің аты (бар болса),тегі)
____________________________________________________________________
лауазымы                         (аты, әкесінің аты (бар болса),тегі)
____________________________________________________________________
лауазымы                         (аты, әкесінің аты (бар болса),тегі)
____________________________________________________________________
лауазымы                         (аты, әкесінің аты (бар болса),тегі)
____________________________________________________________________
лауазымы                         (аты, әкесінің аты (бар болса),тегі)