Об утверждении Правил выдачи разрешений на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 октября 2025 года № 398. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2025 года № 37277
В соответствии с подпунктом 27) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", подпунктом 4) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи разрешений на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 398
Правила выдачи разрешений на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи разрешений на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 27) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", подпунктом 4) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон о государственных услугах) и определяют порядок выдачи разрешений на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, а также порядок оказания государственной услуги "Выдача разрешений на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными" (далее – государственная услуга).

Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 29 қазандағы № 398 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 қазанда № 37277 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 27) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 29 қазандағы № 398
бұйрығымен бекітілген
Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 27) тармақшасына, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат беру тәртібін, сондай-ақ "Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в области рыбного хозяйства (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;
2) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
3) платежный шлюз "электронного правительства" (далее – ПШЭП) - информационная система, автоматизирующая процессы передачи информации о проведении платежей в рамках оказания возмездных услуг, оказываемых в электронной форме;
4) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Для получения разрешения в целях научно-исследовательского лова необходимо наличие свидетельства об аккредитации субъекта как субъекта научной и (или) научно-технической деятельности в порядке, определенном приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 25 июля 2023 года № 335 "Об утверждении правил "Аккредитации субъектов научной и (или) научно-технической деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах под № 33182).
4. Любительское (спортивное) рыболовство в резервном фонде рыбохозяйственных водоемов и (или) участков с изъятием до пяти килограмм на одного рыболова за выезд осуществляется без каких-либо разрешений.
Глава 2. Порядок выдачи разрешений на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными
Параграф 1. Порядок оказания государственной услуги
5. Государственная услуга оказывается:
1) выдача разрешений на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными в целях научно-исследовательского лова на рыбохозяйственных водоемах, расположенных в двух и более областях, а также на редкие и находящиеся под угрозой исчезновения виды животных – ведомством уполномоченного органа (далее – услугодатель);
2) выдача разрешений на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, за исключением научно-исследовательского лова на рыбохозяйственных водоемах, расположенных на территории двух и более областей, а также редких и находящихся под угрозой исчезновений видов животных – местными исполнительными органами (далее – услугодатель).

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы басшылықты, сондай-ақ өз өкілеттіктері шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосылуға техникалық шарттар беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге және электрондық түрде көрсетілетін квазимемлекеттік сектор субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе;
3) "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі (бұдан әрі – ЭҮТШ) – электрондық нысанда көрсетілетін өтеулі қызметтер көрсету шеңберінде төлемдер жүргізу туралы ақпаратты беру процестерін автоматтандыратын ақпараттық жүйе;
4) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
3. Ғылыми-зерттеу мақсатында аулауға рұқсат алу үшін "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 25 шілдедегі № 335 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33182 болып тіркелген) айқындалған тәртіппен субъектіні ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісі ретінде аккредиттеу туралы куәліктің болуы қажет.
4. Балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің резервтік қорында бір шыққанда бір балықшыға бес килограмға дейін алуға болатын әуесқойлық (спорттық) балық аулау қандай да бір рұқсатсыз жүзеге асырылады.
2-тарау. Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат беру тәртібі
1-параграф. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
5. Мына мемлекеттік қызметтерді:
1) екі және одан да көп облыстарда орналасқан балық шаруашылығы су айдындарында ғылыми-зерттеу үшін аулау мақсатында балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға арналған, сондай-ақ жануарлардың сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлеріне арналған рұқсат беруді – уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші);
2) екі және одан да көп облыстардың аумағында орналасқан балық шаруашылығы су айдындарында ғылыми-зерттеу үшін аулауды, сондай-ақ сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген жануарлар түрлерін қоспағанда, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға арналған рұқсатты беруді – жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.

6. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешений на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными" (далее – Перечень) указан в приложении 1 к настоящим Правилам.
При направлении услугополучателем всех необходимых документов через портал, в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги, а также уведомление с указанием даты и времени получения результата государственной услуги.
Справка о регистрации (перерегистрации) юридического лица, сведения о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, о документе, удостоверяющем личность физического лица, об оплате в бюджет ставки платы за пользование животным миром (в случае оплаты через ПШЭП), услугодатель получает из государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Информационное взаимодействие портала и информационных систем осуществляется согласно статье 43 Закона Республики Казахстан "Об информатизации".
7. Работник канцелярии услугодателя в день поступления осуществляет регистрацию документов в информационной системе "Государственная база данных "Е-лицензирование" (далее – ГБД "Е-лицензирование"), указанных в пункте 9 Перечня, и направляет их руководителю услугодателя, которым назначается ответственный работник.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем.
8. Ответственный работник в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов, указанных в пункте 9 Перечня, проверяет полноту представленных документов.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов, и (или) представления документов с истекшим сроком действия, услугодатель направляет посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя ГБД "Е-лицензирование" мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП руководителя услугодателя.
9. При отсутствии оснований для отказа в оказании государственной услуги, услугодатель оформляет разрешение на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и направляет его посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя.

6. "Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды портал арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұранымның қабылданғаны туралы мәртебе, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні мен уақыты көрсетілген хабарлама көрсетіледі.
Заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемесін бюджетке төлеу туралы (ЭҮТШ арқылы төленген жағдайда) мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Портал мен ақпараттық жүйелердің ақпараттық өзара іс-қимылы "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе жұмыскері Тізбенің 9-тармағында көрсетілген "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "Е-лицензиялау" МДҚ) құжаттар келіп түскен күні оларды тіркеуді жүзеге асырады және жауапты жұмыскерді тағайындайтын көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8. Жауапты жұмыскер Тізбенің 9-тармағында көрсетілген құжаттарды тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "Е-лицензиялау" МДҚ "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында өтінішті одан әрі қараудан уәжді бас тартуды жібереді.
9. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсатты ресімдейді және оны көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" портал арқылы жібереді.

10. При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги, ответственный работник уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Процедура заслушивания проводится в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
По результатам заслушивания услугодатель оформляет разрешение на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, и направляет его посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя.
11. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, указанным в пункте 10 Перечня.
12. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
13. В случае, если по условиям договора на ведение рыбного хозяйства, рыболовство осуществляется на нескольких рыбохозяйственных водоемах и (или) участках, а также несколькими судами, бригадами или звеньями, разрешение на каждый участок, судно, бригаду или звено распечатывается услугополучателем отдельно через "личный кабинет" портала.
Распечатанное разрешение на каждый участок, судно, бригаду или звено считается копией разрешения, выданного услугополучателю.
14. Уполномоченный орган направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и услугодателю.
Уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил актуализирует информацию о порядке оказания государственной услуги и направляют в Единый контакт-центр.

10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде жауапты жұмыскер көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдау өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау рәсімі Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсатты не осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тартуды ресімдейді және оны көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" портал арқылы жібереді.
11. Көрсетілетін қызметті беруші Тізбенің 10-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
12. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) бекітілген тәртіппен мемлекеттік қызметті көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректердің енгізілуін қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде келіп түседі.
13. Егер балық шаруашылығын жүргізуге арналған шарттың талаптары бойынша балық аулау бірнеше балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде, сондай-ақ бірнеше кемелерде, бригадаларда немесе буындарда жүзеге асырылса, әрбір учаскеге, кемеге, бригадаға немесе буынға рұқсатты көрсетілетін қызметті алушы порталдың "жеке кабинеті" арқылы жеке басып шығарады.
Әрбір учаскеге, кемеге, бригадаға немесе буынға басып шығарылған рұқсат көрсетілетін қызметті алушыға берілген рұқсаттың көшірмесі болып есептеледі.
14. Уәкілетті орган осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторына және көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.
Уәкілетті орган осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты өзектендіреді және Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.

Параграф 2. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
15. Жалоба на решение, действие (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственной услуги подается на имя руководителя услугодателя, уполномоченного органа, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
В случае поступления жалобы в соответствии с пунктом 4 статьи 91 АППК РК, услугодатель направляет ее в орган, рассматривающий жалобу (вышестоящий административный орган и (или) должностное лицо), не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. Жалоба услугодателем не направляется в орган, рассматривающий жалобу, в случае принятия благоприятного акта, совершения административного действия, полностью удовлетворяющие требования, указанные в жалобе.
16. Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
услугодателем, уполномоченным органом – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
17. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) услугополучателю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
18. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Приложение 1
к Правилам выдачи разрешений
на пользование рыбными
ресурсами и другими
водными животными
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешений на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными"
1
Наименование государственной услуги
Выдача разрешений на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными.
Подвиды государственной услуги:

2-параграф. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
15. Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының, уәкілетті органның атына, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Шағым ҚР ӘРПК 91-бабының 4-тармағына сәйкес келіп түскен жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші оны шағымды қарайтын органға (жоғары тұрған әкімшілік органға және (немесе) лауазымды адамға) келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді. Көрсетілетін қызметті беруші шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын қолайлы акт қабылданған, әкімшілік іс-әрекет жасалған жағдайда шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
16. Көрсетілетін қызметті алушының шағымын Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші, уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган – тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
17. Көрсетілетін қызметті берушінің, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда, 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда, шағымды қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымды қарау өкілеттігі берілген лауазымды адам шағымды берген көрсетілетін қызметті алушыға шағымды қарау мерзімі ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағымды қағаз жеткізгіште берген кезде) немесе электрондық нысанда (шағымды электрондық түрде берген кезде) ұзарту себептерін көрсете отырып, хабарлайды.
18. Егер заңда өзгеше көзделмесе, ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.
Балық ресурстарын және басқа
да су жануарларын пайдалануға
рұқсаттар беру қағидаларына
1-қосымша
"Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Мемлекеттік қызметтің атауы
Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат беру.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлері:

1) рыболовство (промысловое, любительское (спортивное), научно-исследовательский лов, мелиоративный лов, лов в воспроизводственных целях;
2) использование животных в научных, культурно-просветительских, воспитательных, эстетических целях, а также в целях предотвращения эпизоотии.
2
Наименование услугодателя
1) выдача разрешений на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными в целях научно-исследовательского лова на рыбохозяйственных водоемах, расположенных в двух и более областях, а также на редкие и находящиеся под угрозой исчезновения виды животных – Комитетом рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – услугодатель);
2) выдача разрешений на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, за исключением научно-исследовательского лова на рыбохозяйственных водоемах, расположенных на территории двух и более областей, а также редких и находящихся под угрозой исчезновений видов животных – местными исполнительными органами (далее – услугодатель).
3
Способы предоставления государственной услуги
По всем подвидам: веб-портал "электронного правительства" (далее – портал)
4
Срок оказания государственной услуги
3 (три) рабочих дня
5
Форма оказания государственной услуги
По всем подвидам: электронная (частично автоматизированная)
6
Результат оказания государственной услуги
1. Разрешения на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными на следующие виды специального пользования животным миром:
1) рыболовство (промысловое, любительское (спортивное), научно-исследовательский лов, мелиоративный лов, лов в воспроизводственных целях);
2) использование рыбных ресурсов и других водных животных в научных, культурно-просветительских, воспитательных, эстетических целях, а также в целях предотвращения эпизоотии, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
2. Отказ в оказании государственной услуги по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
7
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
По всем подвидам государственная услуга оказывается на платной/бесплатной основе.
Плата за пользование видами животных, являющихся объектами рыболовства, осуществляется по ставкам, указанным в пункте 3 статьи 629 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс).
Плата за пользование видами животных, используемых в иных хозяйственных целях, осуществляется по ставкам, указанным в строках 4, 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5 таблицы пункта 4 статьи 629 Налогового кодекса.
Плата за пользование редкими и находящимися под угрозой исчезновения видами животных устанавливается в каждом отдельном случае Правительством Республики Казахстан при выдаче разрешения на изъятие этих животных из природной среды.
Оплата производится в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также через платежный шлюз "электронного правительства".
Сумма платы уплачивается в бюджет по месту получения разрешения на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными. Уплата производится до получения разрешения путем перечисления через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, за исключением платы за пользование рыбных ресурсов и других водных животных, являющихся объектами промыслового рыболовства, при превышении суммы платы, подлежащей уплате в бюджет, в сумме более 350-кратного размера месячного расчетного показателя по квотам изъятия объектов промыслового рыболовства текущего года.
Уплата платы за пользование рыбных ресурсов и других водных животных, являющихся объектами промыслового рыболовства, при превышении суммы платы, подлежащей уплате в бюджет, в сумме более 350-кратного размера месячного расчетного показателя по квотам изъятия объектов промыслового рыболовства текущего года производится долями в следующие сроки:

1) балық аулау (кәсіпшілік, әуесқойлық (спорттық), ғылыми-зерттеу үшін аулау, мелиорациялық аулау, өсімді молайту үшін аулау;
2) жануарларды ғылыми, мәдени-ағартушылық, тәрбиелік, эстетикалық мақсаттарда, сондай-ақ індетті болғызбау мақсатында пайдалану.
2
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
1) екі және одан да көп облыстарда орналасқан балық шаруашылығы су айдындарында ғылыми-зерттеу мақсатында балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға, сондай-ақ жануарлардың сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлеріне рұқсат беруді – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші);
2) екі және одан да көп облыстардың аумағында орналасқан балық шаруашылығы су айдындарында ғылыми-зерттеушілік аулауды, сондай-ақ сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген жануарлар түрлерін қоспағанда – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат беруді жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша: "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
4
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
3 (үш) жұмыс күні
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Барлық кіші түрлер бойынша: электрондық (ішінара автоматтандырылған)
6
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
1. Жануарлар дүниесін арнайы пайдаланудың мынадай түрлеріне балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсаттар:
1) балық аулау (кәсіпшілік, әуесқойлық (спорттық), ғылыми-зерттеу үшін аулау, мелиорациялық аулау, өсімді молайту мақсатында аулау);
2) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын ғылыми, мәдени-ағартушылық, тәрбиелік, эстетикалық мақсаттарда, сондай-ақ індетті болғызбау мақсатында пайдалану не мемлекеттік қызметті көрсетуден уәжді бас тарту.
2. Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
7
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Барлық кіші түрлері бойынша мемлекеттік қызмет ақылы / тегін негізде көрсетіледі.
Балық аулау объектілері болып табылатын жануарлар түрлерін пайдаланғаны үшін төлем Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 629-бабының 3-тармағында көрсетілген мөлшерлемелер бойынша жүзеге асырылады.
Өзге шаруашылық мақсаттарда пайдаланылатын жануарлар түрлерін пайдаланғаны үшін төлем Салық кодексінің 629-бабы 4-тармағындағы кестенің 4, 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5-жолдарында көрсетілген мөлшерлемелер бойынша жүзеге асырылады.
Сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген жануарлар түрлерін пайдаланғаны үшін төлемді әрбір жекелеген жағдайда Қазақстан Республикасының Үкіметі осы жануарларды табиғи ортадан алып қоюға рұқсат берген кезде белгілейді.
Төлем екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы, сондай-ақ "электрондық үкіметтің" төлем шлюзі арқылы қолма-қол немесе қолма-қол ақшасыз нысанда жүргізіледі.
Төлемақы сомасы балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат алынған жер бойынша бюджетке төленеді. Бюджетке төленуі тиіс төлемақы сомасы алып қою квоталары бойынша айлық есептік көрсеткіштің 350 еселенген мөлшерінен асқан кезде, балық ресурстарын және кәсіпшілік балық аулау объектілері болып табылатын басқа да су жануарларын пайдаланғаны үшін төлемді қоспағанда, екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы аудару жолымен рұқсат алынғанға дейін төлем жүргізіледі.
Кәсіпшілік балық аулау объектілері болып табылатын балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдаланғаны үшін төлемақыны төлеу бюджетке төленуі тиіс төлемақы сомасы ағымдағы жылғы кәсіпшілік балық аулау объектілерін алып қою квоталары бойынша айлық есептік көрсеткіштің 350 еселенген мөлшерінен асқан кезде мынадай мерзімдерде үлестермен жүргізіледі:

до 25 декабря текущего года – 20 процентов от общей квоты, выданной в текущем году;
до 25 марта года, следующего за годом, в котором выдана квота – 40 процентов от общей квоты, выданной в текущем году;
до 25 июня года, следующего за годом, в котором выдана квота – 40 процентов от общей квоты, выданной в текущем году.
Плата не взимается:
1) при изъятии из природной среды животных для целей мечения, кольцевания, переселения, искусственного разведения и скрещивания в научно-исследовательских и хозяйственных целях с последующим их выпуском в природную среду;
2) при использовании объектов животного мира, являющихся собственностью физических и юридических лиц, разведенных искусственным путем и содержащихся в неволе и (или) полувольных условиях;
3) при осуществлении уполномоченным государственным органом в области рыбного хозяйства контрольного лова рыб и других водных животных в целях биологического обоснования на пользование рыбными ресурсами и другими видами водных животных;
4) при изъятии видов животных, численность которых подлежит регулированию в целях охраны здоровья населения, предохранения от заболеваний сельскохозяйственных и других домашних животных, предотвращения ущерба окружающей среде, предупреждения опасности нанесения существенного ущерба сельскохозяйственной деятельности.
8
График работы услугодателя
1) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале.
9
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Заявление по форме согласно приложению 2 к Правилам выдачи разрешений на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, утверждаемым уполномоченным органом в области рыбного хозяйства в соответствии с подпунктом 27) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира", в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя.
В зависимости от вида пользования, дополнительно:

ағымдағы жылдың 25 желтоқсанына дейін - ағымдағы жылы берілген жалпы квотаның 20 проценті;
квота берілген жылдан кейінгі жылдың 25 наурызына дейін - ағымдағы жылы берілген жалпы квотаның 40 проценті;
квота берілген жылдан кейінгі жылдың 25 маусымына дейін – ағымдағы жылы берілген жалпы квотаның 40 проценті.
Мынадай жағдайларда төлем алынбайды:
1) ғылыми-зерттеу және шаруашылық мақсаттарда жануарларды таңбалау, сырға салу, қоныс аудару, жасанды жолмен өсіру үшін табиғи ортадан алып, кейіннен оларды табиғи ортасына жіберу кезінде;
2) жеке және заңды тұлғалардың меншігі болып табылатын, жасанды жолмен өсірілетін және еріксіз және (немесе) жартылай ерікті жағдайларда ұсталатын жануарлар дүниесі объектілерін пайдалану кезінде;
3) балық ресурстарын және су жануарларының басқа да түрлерін пайдалануға арналған биологиялық негіздеу мақсатында балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган балық және басқа да су жануарларын бақылау үшін аулауды жүзеге асырған кезде;
4) халықтың денсаулығын қорғау, ауыл шаруашылығы және басқа да үй жануарларының ауруларынан қорғау, қоршаған ортаға залалды болғызбау, ауыл шаруашылығы қызметіне елеулі залал келтіру қаупінің алдын алу мақсатында саны реттеуге жататын жануарлар түрлерін алып қою кезінде.
8
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізумен байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары порталда орналастырылған.
9
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 27) тармақшасына сәйкес балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган бекітетін Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі –ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында өтініш.
Пайдалану түріне қарай қосымша:

1) на научно-исследовательский лов:
электронная копия обоснования проведения научных работ и программы научно-исследовательских работ;
электронная копия расчетов, обосновывающая предполагаемый объем изъятия объектов рыбных ресурсов и других водных животных;
электронная копия отчета о результатах использования ранее выданных разрешений (в случае выданных разрешений);
2) на лов в воспроизводственных целях:
электронная копия биологического обоснования, аккредитованной научной организации в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных на лов, за исключением случаев вылова для целей выполнения государственного заказа на воспроизводство рыбных ресурсов;
копия подтверждающих документов на объект производства по искусственному воспроизводству рыбных ресурсов (сведения о собственнике (правообладателе);
3) на использование рыбных ресурсов и других водных животных в воспроизводственных целях:
электронная копия обосновывающих материалов изъятия рыбных ресурсов и других водных животных (биологического обоснование).
Справка о регистрации (перерегистрации) юридического лица, сведения о регистрации индивидуального предпринимателя, либо о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, о документе, удостоверяющем личность физического лица, об оплате в бюджет ставки платы за пользование животным миром (в случае оплаты через ПШЭП), услугодатель получает из государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
10
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги требованиям, установленным Правилами;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
11
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Для получения разрешения в целях научно-исследовательского лова необходимо наличие свидетельства об аккредитации субъекта как субъекта научной и (или) научно-технической деятельности в порядке, определенном приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 25 июля 2023 года № 335 "Об утверждении правил "Аккредитации субъектов научной и (или) научно-технической деятельности".
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.

1) ғылыми-зерттеу үшін аулауға:
ғылыми жұмыстарды жүргізу негіздемесінің және ғылыми-зерттеу жұмыстары бағдарламасының электрондық көшірмесі;
балық ресурстары объектілерін және басқа да су жануарларын алып қоюдың болжамды көлемін негіздейтін есептердің электрондық көшірмесі;
бұрын берілген рұқсаттарды пайдалану нәтижелері туралы есептің электрондық көшірмесі (берілген рұқсаттар жағдайында);
2) өсімді молайту мақсатында аулауға:
балық ресурстарын молықтыруға мемлекеттік тапсырысты орындау мақсатында аулау жағдайларын қоспағанда, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау үшін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы аккредиттелген ғылыми ұйымның биологиялық негіздемесінің электрондық көшірмесі;
балық ресурстарын жасанды молықтыру жөніндегі өндіріс объектісіне растайтын құжаттардың көшірмесі (меншік иесі (құқық иесі) туралы мәліметтер);
3) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын өсімді молайту мақсатында пайдалануға:
балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қоюды негіздеуші материалдардың электрондық көшірмесі (биологиялық негіздеме).
Заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, дара кәсіпкерді тіркеу туралы не дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы, жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемесін бюджетке төлеу туралы (ЭҮТШ арқылы төленген жағдайда) мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
11
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
Ғылыми-зерттеу үшін аулау мақсатында рұқсат алу үшін "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін аккредиттеу" қағидаларын бекіту туралы" 2023 жылғы 25 шілдеде № 335 Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің бұйрығымен айқындалған тәртіппен субъектіні ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектісі ретінде аккредиттеу туралы куәліктің болуы қажет.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алу мүмкіндігі бар.

Услугополучатель имеет возможность получения информации о стадии исполнения государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 2
к Правилам выдачи разрешений
на пользование рыбными ресурсами
и другими водными животными
Форма
в ___________________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица (услугодателя))
от __________________________________________________________________________
(полное наименование юридического или физического лица (фамилия, имя,
отчество (при его наличии) услугополучателя)
адрес _______________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование улицы,
номер дома/здания, номер квартиры (при его наличии)
электронная почта _____________________________________________________________
телефон ______________________________________________________________________
(бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер)
___________________________________________________________ услугополучателя
Завление
Прошу выдать "Разрешение на пользование рыбными ресурсами и другими
водными животными" на:
1) рыболовство (промысловое, любительское (спортивное), научно-
исследовательский лов, мелиоративный лов, лов в воспроизводственных целях);
2) использование рыбных ресурсов и других водных животных в научных,
культурно-просветительских, воспитательных, эстетических целях, а также в целях
предотвращения эпизоотии.
Вид пользования: _____________________________________________________
Наименование водоема и (или) участка: __________________________________
Цель изъятия:
____________________________________________________________________
Способы изъятия: _____________________________________________________
Ответственные лица за использование разрешения: _________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер)
Список лиц, участвующих в изъятии рыб и других водных животных, за исключением
любительского (спортивного) рыболовства: ___________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер)
Договор на ведение рыбного хозяйства от "___" ________20__ года №_______
Номер, дата и серия свидетельства об аккредитации субъекта (в случае научно-
исследовательского лова)
____________________________________________________________________
Перечень и количество объектов, планируемых для изъятия из среды обитания:
Наименование объектов
Количество (тонн)
Количество (особей)
Половозрастной состав (в случае необходимости) __________________________
Сроки изъятия c _____________ по _________________
Район (территория) и границы участка предполагаемого изъятия: ____________
Орудия изъятия:
Наименование орудия изъятия
Количество
Плавательные средства:
Тип судна
Количество штук
Подтверждаю достоверность представленной информации и даю согласие
на использование сведений, составляющих охраняемую тайну, а также на сбор, обработку,
хранение, выгрузку и использование персональных данных в соответствии с Законом
Республики Казахстан "О персональных данных и их защите.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
Дата подачи заявления "___" ______________ 20 ___ года.
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), электронная цифровая подпись)
Приложение 3
к Правилам выдачи разрешений
на пользование рыбными ресурсами
и другими водными животными
Форма 1
_____________________________________________________________________
(наименование ведомства уполномоченного органа в области рыбного хозяйства
или местного исполнительного органа)
Номер: _________ Дата выдачи: ________
Разрешение на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными
(на промысловое рыболовство, любительское (спортивное) рыболовство, научно-
исследовательский лов, мелиоративный лов, лов в воспроизводственных целях)
Выдано: _____________________________________________________________
Вид пользования ______________________________________________________
Цель изъятия _________________________________________________________
Наименование водоема и (или) участка ___________________________________
____________________________________________________________________
Способы изъятия _____________________________________________________
Ответственные лица за использование разрешения
____________________________________________________________________
Количество объектов, планируемых для изъятия из среды обитания:
Наименование объектов
Количество (килограмм, особей)
1
осетровые (белуга, осетр, севрюга, стерлядь, шип)
2
сельди, кефаль, камбала, килька
3
лососевые
4
сиговые
5
крупный частик
6
мелкий частик
7
водные животные
Сроки изъятия c _______________ по _______________________
Район (территория) и границы участка предполагаемого изъятия
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Орудия изъятия:
Наименование орудия изъятия
Количество штук
Плавательные средства:
Название судна
Количество штук
____________ ____________________________________ _____________________________
(должность) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (электронная цифровая подпись)
"____" _____ 20___ года
Форма 2
______________________________________________________________________
(наименование ведомства уполномоченного органа в области рыбного хозяйства
или местного исполнительного органа)
Номер:__________ Дата выдачи: ______
Разрешение на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными
(на использование видов рыбных ресурсов и других водных животных
в воспроизводственных целях)
Выдано: _____________________________________________________________
Вид пользования _____________________________________________________
Цель изъятия _________________________________________________________
Способы изъятия _____________________________________________________
Ответственные лица за использование разрешения: ________________________
Перечень и количество объектов, планируемых для изъятия:
Вид рыбы и других водных животных
Количество (особей)
Район (территория) и границы участка
Итоговая сумма платы ________________________________________________
Половозрастной состав (в случае необходимости): _________________________
Срок изъятия с: ________________________ по ____________________________
Способ изъятия: ______________________________________________________
Срок представления отчета об использовании разрешения: __________________
Контроль возлагается на: ______________________________________________
____________ ____________________________________ _____________________________
(должность) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (электронная цифровая подпись)
"____" _____ 20___ года
Форма 3
____________________________________________________________________
(наименование ведомства уполномоченного органа в области рыбного хозяйства
или местного исполнительного органа)
Номер: __________ Дата выдачи: ________
Разрешение на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными
(в научных, культурно-просветительских, воспитательных, эстетических целях,
а также в целях предотвращения эпизоотии)
Выдано:____________________________________________________________
Вид пользования_____________________________________________________
Цель изъятия________________________________________________________
Способы изъятия_____________________________________________________
Ответственные лица за использование разрешения:________________________
Перечень и количество объектов, планируемых для изъятия:
Вид рыбы и других водных животных
Количество (особей)
Район (территория) и границы участка
Итоговая сумма платы________________________________________________
Половозрастной состав (в случае необходимости):__________________________
Срок изъятия с: _______________ по ______________
Способ изъятия:______________________________________________________
Срок представления отчета об использовании разрешения:___________________
Контроль возлагается на: _______________________________________________
____________ __________________________________ _______________________________
(должность) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (электронная цифровая подпись)
"____" _____ 20___ года
Приложение 4
к Правилам выдачи разрешений
на пользование рыбными ресурсами
и другими водными животными
Форма
[Уәкілетті органның атауы]
[Наименование уполномоченного органа]
Мотивированный отказ в оказании государственной услуги
Дата выдачи: [Дата выдачи]
[Наименование услугополучателя]
Место регистрации: Область:
[Область] Район: [Район]
Город/населенный пункт: [Город/населенный пункт]
[индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер]
[БИН/ИИН]
Дата государственной регистрации от [Дата]
Причина отказа:
[Причина отказа] [Должность подписывающего]
[Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подписывающего]
____________ __________________________________ _______________________________
(должность) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (электронная цифровая подпись)
"____" _____ 20___ года

Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметтің орындалу сатысы туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдың "жеке кабинеті" арқылы, көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Балық ресурстарын және басқа
да су жануарларын пайдалануға
рұқсаттар беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
(кімге)______________________________________________________________
(заңды тұлғаның (көрсетілетін қызмет алушының) толық атауы)
(кімнен) ____________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы немесе жеке тұлғаның (көрсетілетін қызметті
берушінің)
аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
мекенжайы __________________________________________________________
(почта индексі, облыс, қала, аудан, елді мекен, көше атауы, үй/ғимарат нмірі, пәтер \
нөмірі (бар болса))
электрондық почтасы______________ телефоны ___________________________
көрсетілетін қызметті алушының ________________________________________
(бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі)
Өтініш
Мыналарға:
1) балық аулауға (кәсіпшілік, әуесқойлық (спорттық), ғылыми-зерттеу үшін аулауға, мелиорациялық аулауға, өсімді молайту мақсатында аулауға);
2) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын ғылыми, мәдени-ағартушылық, тәрбиелік, эстетикалық мақсаттарда, сондай-ақ эпизоотияны болғызбау мақсатында пайдалануға "Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат" беруді сұраймын.
Пайдалану түрі: ______________________________________________________
Су айдынының және (немесе) учаскенің атауы____________________________
Алып қою мақсаты: ___________________________________________________
Алып қою тәсілдері: ___________________________________________________
Рұқсатты пайдалану үшін жауапты адамдар: ______________________________
____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, жеке сәйкестендіру нөмірі)
Әуесқойлық (спорттық) балық аулауды қоспағанда, балықтарды және басқа да су
жануарларын алып қоюға қатысатын адамдардың тізімі:
______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, жеке сәйкестендіру нөмірі)
Балық шаруашылығын жүргізуге арналған 20___жылғы "__"_____ №_____ шарт
Субъектіні аккредиттеу туралы куәліктің нөмірі, күні және сериясы (ғылыми-зерттеу
үшін аулау жағдайында)
____________________________________________________________________
Мекендеу ортасынан алып қою жоспарланып отырған объектілердің тізбесі мен саны:
Объектілердің атауы
Саны (тонна)
Саны (дарақтар)
Жыныстық-жас құрамы (қажет болған жағдайда): _____
Aлып қою мерзімі: ________ бастап______________ дейін
Болжамды алып қою учаскесінің ауданы (аумағы) мен шекарасы_______________
Алып қою құралы:
Алып қою құралының атауы
Саны
Жүзу құралдары:
Кеменің түрі
Саны, дана
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын және қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес дербес деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп алуға және пайдалануға келісім беремін.
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Өтініш берілген күні 20___жылғы "__" __________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, электрондық цифрлық қолтаңбасы)
Балық ресурстарын және басқа
да су жануарларын пайдалануға
рұқсаттар беру қағидаларына
3-қосымша
1-нысан
__________________________________________________________________
(балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының немесе жергілікті атқарушы органның атауы)
Нөмірі: __________ Берілген күні: __________
Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат (кәсіпшілік балық аулауға, әуесқойлық (спорттық) балық аулауға, ғылыми-зерттеу үшінаулауға, мелиорациялық аулауға, өсімді молайту мақсатында аулауға)
Берілді:_____________________________________________________________
Пайдалану түрі:______________________________________________________
Aлып қою мақсаты: ___________________________________________________
Су айдынының және (немесе) учаскенің атауы: ___________________________
____________________________________________________________________
Aлып қою тәсілдері: ___________________________________________________
Рұқсатты пайдалануға жауапты адамдар: _____________________________
Мекендейтін ортадан алып қою жоспарланған объектілер саны:
Объектілердің атауы
Саны (килограмм, дарақтар)
1
бекiре тұқымдастар (қортпа, бекіре, шоқыр, сүйрік, пілмай)
2
майшабақтар, батпақай, камбала, шабақ
3
албырт
4
ақсақа
5
ірi балықтар
6
ұсақ балықтар
7
су жануарлары
Aлып қою мерзімі ___________________ бастап _____________________ дейін
Болжамды алып қою учаскесінің ауданы (аумағы) мен шекарасы ____________
Aлып қою құралдары:
Aлып қою құралдарының атауы
Саны дана
Жүзу құралдары:
Кеме атауы
Саны дана
_____________________________________________
(лауазымы) ( аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (электрондық цифрлық қолтаңбасы)
20___ жылғы "____" _____
2-нысан
___________________________________________________________________
(балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының немесе жергілікті атқарушы органның атауы)
Нөмірі: __________ Берілген күні: ________
Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат (балық ресурстары мен басқа да су жануарларының түрлерін өсімін молайту мақсаттарында пайдалануға)
Берілді: ___________________________________________________________
Пайдалану түрі_____________________________________________________
Aлып қою тәсілі: ____________________________________________
Рұқсатты пайдалану үшін жауапты адамдар: _____________________________
Aлып қою үшін жоспарланған объектілердің тізбесі мен саны:
Балық және басқа да су жануарларының түрлері
Саны (дарақтар)
Aудан (аумақ) және учаске шекаралары
Төлемнің жиынтық сомасы __________________________________________
Жыныстық-жас құрамы (қажет болған жағдайда):________________________
Aлып қою мерзімі: ________________ бастап, _______________________ дейін.
Aлып қою тәсілі:______________________________________________________
Рұқсатты пайдалану туралы есептің берілу мерзімі:
Бақылау: ________________________________________________ жүктеледі.
____________________________________________________
(лауазымы) ( аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (электрондық цифрлық қолтаңбасы)
20___ жылғы "____" _____
3-нысан
___________________________________________________________________
(балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының атауы немесе жергілікті атқарушы органның)
Нөмірі:_______ Берілген күні:_________
Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсат (ғылыми, мәдени-ағартушылық, тәрбиелік, эстетикалық мақсаттарда, сондай-ақ эпизоотияны болдырмау мақсатында)
Берілді: _____________________________________________________________
Пайдалану түрі _______________________________________________________
Алып қою мақсаты ____________________________________________________
Алып қою тәсілдері __________________________________________________
Рұқсатты пайдалану үшін жауапты адамдар:______________________________
Алып қою жоспарланып отырған объектілердің тізбесі мен саны:
Балық және басқа да су жануарларының түрлері
Саны (дарақтар)
Aудан (аумақ) және учаске шекаралары
Төлемнің жиынтық сомасы ___________________________________________
Жыныстық-жас құрамы (қажет болған жағдайда): ________________________
Aлып қою мерзімі: ________________ бастап _______________________ дейін
Aлып қою тәсілі:_________________________________________________________
Рұқсатты пайдалану туралы есептің берілетін мерзімі: ___________________
Бақылау:_______________________________________________ жүктеледі.
(лауазымы) ( аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (электрондық цифрлық қолтаңбасы)
20___ жылғы "____" _____
Балық ресурстарын және басқа
да су жануарларын пайдалануға
рұқсаттар беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
[Уәкілетті органның атауы]
[Наименование уполномоченного органа]
Мемлекеттік қызмет көрсетуден уәжді бас тарту
Берілген күні: [берілген күні]
[Көрсетілетін қызметті алушының атауы]
Тіркеу орны: облыс:
[Облыс] Ауданы: [Аудан]
Қала / елді мекен: [қала/елді мекен]
[жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес-сәйкестендіру нөмірі] [БСН/ЖСН]
Мемлекеттік тіркеу күні [күні]
Бас тарту себебі:
[Бас тарту себебі] [қол қоюшы лауазымы]
[Қол қоюшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі]
____________ ___________________________________ _____________________
(лауазымы) ( аты, әкесінің аты (бар болса), тегі) (электрондық цифрлық қолтаңбасы)
20___ жылғы "____" _____