Об утверждении формы уведомления о расхождениях, выявленных органами государственных доходов по результатам камерального контроля
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 октября 2025 года № 633. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября 2025 года № 37245
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с пунктом 3 статьи 49, пунктом 1 статьи 82 и пунктом 3 статьи 137 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую форму уведомления о расхождениях, выявленных органами государственных доходов по результатам камерального контроля.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Утверждена приказом
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 633
Уведомление о расхождениях, выявленных органами государственных доходов по результатам камерального контроля
"_____" __________ 20 ___ года                                    № _________
__________________________________________________________________________
(наименование, код, адрес органа государственных доходов)
В соответствии с пунктом 1 статьи 82 и пунктом 3 статьи 137 Налогового Кодекса
Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) Уведомляет Вас
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность))
_______________________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
(ИИН/БИН) о расхождениях, выявленных "__" _________20____года, по налоговой
отчетности_____________________________________________________________________
(наименование и налоговый период налоговой отчетности)
В соответствии с пунктом 4 статьи 137 Налогового кодекса Вам необходимо
исполнить настоящее уведомление в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня, следующего
за днем его вручения (получения).
1. Исполнением налогоплательщиком (налоговым агентом) уведомления
о расхождениях, выявленных по результатам камерального контроля, признается:

Камералдық бақылау нәтижелері бойынша мемлекеттік кірістер органдары анықтаған алшақтықтар туралы хабарлама нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 қазандағы № 633 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 қазанда № 37245 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 49-бабының 3-тармағына, 82-бабының 1-тармағына және 137-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған камералдық бақылау нәтижелері бойынша мемлекеттік кірістер органдары анықтаған алшақтықтар туралы хабарламаның нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 28 қазандағы
№ 633 бұйрығымен бектілген
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша мемлекеттік кірістер органдары анықтаған алшақтықтар туралы хабарлама
20 ___ жылғы "_____" __________ № _________
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы, коды, мекенжайы)
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 82-бабының 1-тармағына және 137-бабының 3-тармағына сәйкес Сізге
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе))
_______________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН)
______________________________________________________салықтық
(салықтық есептіліктің атауы және салықтық кезеңі) есептілік бойынша
20____ жылғы "__" __________ анықталған алшақтықтар туралы хабарлайды.
Салық кодексінің 137-бабының 4-тармағына сәйкес Сіз осы хабарламаны оны табыс етілген (алған) күннен кейінгі күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде орындауыңыз қажет.

1) в случае согласия с указанными в уведомлении расхождениями – устранение
налогоплательщиком (налоговым агентом) выявленных нарушений налогового
законодательства Республики Казахстан путем:
представления налоговой отчетности по уведомлению за налоговый период,
к которому относятся выявленные расхождения;
уплаты суммы налога на добавленную стоимость в бюджет, ранее возвращенной из
бюджета по требованию налогоплательщика (налогового агента) о возврате налога
на добавленную стоимость, а также пеней за каждый день с даты перечисления
налогоплательщику (налоговому агенту) таких сумм до дня уплаты;
отражения данных в специальном мобильном приложении и (или) уплаты налога и
социальных платежей – для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый
режим для самозанятых;
совершения в целях перехода на соответствующий налоговый режим действий,
предусмотренных статьей 716 Налогового кодекса;
2) в случае несогласия с указанными в уведомлении расхождениями –представление
налогоплательщиком (налоговым агентом) в орган государственных доходов,
представивший уведомление, пояснения о причинах расхождений, не влекущих нарушения
налогового законодательства Республики Казахстан, за исключением случаев,
предусмотренных частью первой пункта 6 статьи 137 Налогового кодекса.
При согласии с указанными в уведомлении расхождениями в части исполнения
признается устранение налогоплательщиком (налоговым агентом) выявленных расхождений
в части и представление пояснения отсутствия расхождений в оставшейся части.
2. Неисполнение в установленный срок настоящего уведомления влечет
приостановление расходных операций по банковским счетам налогоплательщика,
приостановление выписки электронных счет-фактур и ограничивается доступ
к интернет-ресурсам и (или) интернет-площадке иностранной компании, осуществляющей
деятельность посредством интернет-площадки на территории Республики Казахстан
в соответствии со статьями 86, 88 и 89 Налогового кодекса.
В соответствии с пунктом 10 статьи 137 Налогового кодекса орган государственных
доходов для подтверждения достоверности причин, изложенных в пояснении, или при
неисполнении уведомления в срок проводит налоговую проверку по расхождениям,
выявленным по результатам камерального контроля.
В соответствии с пунктом 7 статьи 137 Налогового кодекса Республики Казахстан, Вы
имеете право обжаловать настоящее уведомление в судебном порядке по факту
подтверждения фактического приобретения (получения) товаров, работ, услуг в случаях,
предусмотренных подпунктами 3) и 4) пункта 6 статьи 137 Налогового кодекса.
При подаче жалобы в суд срок исполнения уведомления приостанавливается
на период с даты вынесения судебного акта о принятии жалобы к производству
до вступления этого судебного акта в законную силу.
Для приостановления исполнения уведомления налогоплательщик обязан представить
в налоговый орган копию судебного акта о принятии жалобы к производству.
Приложение с описанием выявленных нарушений на _______листе (-ах).
Руководитель (заместитель руководителя) государственного органа
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись) Место печати
Уведомление получил_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
налогоплательщика (налогового агента))
(подпись, дата) Место печати (за исключением юридических лиц, относящихся
к субъектам частного предпринимательства)
Уведомление вручено налогоплательщику
(налоговому агенту)
Фамилия, имя, отчество
(если оно указано в документе, удостоверяющем личность) или
наименование налогоплательщика
____________________________________
___________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано
в документе, удостоверяющем личность)),
должностного лица государственного органа,
подпись, дата)
Адрес:
___________________________
___________________________
Уведомление отправлено налогоплательщику
(налоговому агенту)
________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки
и (или) получения)

1) хабарламада көрсетілген алшақтықтармен келіскен жағдайда – салық төлеушінің (салық агентінің) Қазақстан Республикасы салық заңнамасының анықталған бұзушылықтарын:
алшақтықтар анықталған салықтық кезең үшін хабарлама бойынша салықтық есептілікті ұсыну;
қосылған құн салығын қайтару туралы салық төлеушінің (салық агентінің) талабы бойынша бюджеттен бұрын қайтарылған қосылған құн салығының сомасын, сондай-ақ осындай сомаларды салық төлеушіге (салық агентіне) аудару күнінен бастап төлеу күніне дейінгі әрбір күн үшін өсімпұлды бюджетке төлеу;
өзін-өзі жұмыспен қамтығандарға арналған арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер үшін – арнаулы мобильді қосымшада деректерді көрсету және (немесе) салық пен әлеуметтік төлемдерді төлеу;
тиісті салық режиміне көшу мақсатында Салық кодексінің 716-бабында көзделген әрекеттерді жасау арқылы жоюы;
2) хабарламада көрсетілген алшақтықтармен келіспеген жағдайда – Салық кодексінің 137-бабы 6-тармағының бірінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, салық төлеушінің (салық агентінің) хабарламаны ұсынған салық органына Қазақстан Республикасы салық заңнамасының бұзылуына алып келмейтін алшақтықтардың себептері туралы түсінік ұсынуы.
Хабарламада көрсетілген алшақтықтардың бір бөлігімен келіскен жағдайда, салық төлеушінің (салық агентінің) алшақтықтарды анықталған бөлігінде жоюы және қалған бөлікте алшақтықтардың жоқтығы жөнінде түсінікті ұсынуы хабарламаның орындалуы деп танылады.
2. Белгіленген мерзімде осы хабарламаны орындамау салық төлеушінің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтатуға, электрондық шот-фактураларды жазып беруді тоқтатуға және Қазақстан Республикасы аумағында интернет-платформа арқылы қызметін жүзеге асыратын шетелдік компанияның интернет-ресурстарына және (немесе) интернет-платформасына қол жеткізуді шектеуге әкеп соғады, бұл Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 86, 88 және 89-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Салық кодексінің 137-бабының 10-тармағына сәйкес түсіндірмеде көрсетілген себептердің дұрыстығын растау үшін немесе хабарлама белгіленген мерзімде орындалмаған жағдайда мемлекеттік кірістер органы камеральдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған алшақтықтар бойынша салықтық тексеру жүргізеді.
Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 137-бабының 7-тармағына сәйкес Сіз тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді нақты сатып алуды (алуды) растайтын жағдайларда, Салық кодексінің 137-бабының 6-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда осы хабарламаны сот тәртібімен даулауға құқығыңыз бар.
Шағымды іс жүргізуге қабылдау туралы сот актісінің көшірмесін салық төлеуші (салық агенті) хабарламаны ұсынған салық органына ұсынады.
Бұл ретте тоқтата тұру осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген сот актісі шығарылған күннен бастап ол заңды күшіне енгенге дейінгі кезеңге қолданылады.
Анықталған бұзушылықтар сипаттамасымен қосымша _________ парақта.
Мемлекеттік органның басшысы (басшысының орынбасары)
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе))
(қолы) Мөр орны
Хабарламаны алды_____________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) тегі, аты, әкесінің аты егер ол жеке басын
куәландыратын құжатта көрсетілсе))
(қолы, күні)
Мөр орны (жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда)
Хабарлама салық төлеушіге (салық агентіне) табыс етілді
Салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)) немесе атауы
____________________________________
___________________________
(мемлекеттік орган лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), қолы, күні)
Мекенжайы:
___________________________
___________________________
Хабарлама салық төлеушіге (салық агентіне) жіберілді_________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)