Об утверждении формы уведомления о расхождениях, выявленных по результатам камерального контроля
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 октября 2025 года № 633. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 октября 2025 года № 37245.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026.
Сноска. Заголовок приказа – в редакции приказа Министра финансов РК от 20.02.2026 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2026).
В соответствии с пунктом 3 статьи 49, пунктом 1 статьи 82 и пунктом 3 статьи 137 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую форму уведомления о расхождениях, выявленных по результатам камерального контроля.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра финансов РК от 20.02.2026 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2026).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Утверждена приказом
Министр финансов
Республики Казахстан
от 28 октября 2025 года № 633
Уведомление о расхождениях, выявленных по результатам камерального контроля
Сноска. Форма – в редакции приказа Министра финансов РК от 20.02.2026 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 01.01.2026).
"_____" __________ 20 ___ года
№ ______________
__________________________________________________________________
(наименование, код, адрес органа государственных доходов)
в соответствии со статьей 137, подпунктом 4) пункта 1 статьи 82 Налогового кодекса
Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) уведомляет Вас
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)) или
наименование налогоплательщика (налогового агента)
_______________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
(ИИН/БИН) о нарушениях, выявленных "__" __________20____года, по налоговой
отчетности______________________________________________________________.
(наименование и налоговый период налоговой отчетности)
В соответствии с пунктом 2 статьи 82 Налогового кодекса Вам необходимо исполнить
настоящее уведомление в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня, следующего за днем
его вручения.

Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықтаған алшақтықтар туралы хабарлама нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 28 қазандағы № 633 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 28 қазанда № 37245 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.02.2026 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 01.01.2026 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 49-бабының 3-тармағына, 82-бабының 1-тармағына және 137-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықтаған алшақтықтар туралы хабарлама нысаны бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.02.2026 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 01.01.2026 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасы
Қаржы министрінің
2025 жылғы 28 қазандағы
№ 633 бұйрығымен бектілген
нысан
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықтаған алшақтықтар туралы хабарлама
Ескерту. Хабарламаның нысаны жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.02.2026 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 01.01.2026 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
20 ___ жылғы "_____" __________
№ ___________
______________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы, коды, мекенжайы)
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 82-бабының
1-тармағына және 137-бабының 3-тармағына сәйкес Сізге
_______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)) немесе
салық төлеушінің (салық агентінің) атауы
________________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН)
________________________________________________________________________
салықтық (салықтық есептіліктің атауы және салықтық кезеңі)
есептілік бойынша 20____ жылғы "__" __________ анықталған алшақтықтар туралы хабарлайды.
Салық кодексінің 82-бабының 2-тармағына сәйкес Сізге осы хабарламаны ол табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде орындау қажет.

1. В соответствии с пунктом 4 статьи 137 Налогового кодекса исполнением
уведомления признается:
1) в случае согласия с указанными в уведомлении расхождениями – устранение
налогоплательщиком (налоговым агентом) выявленных нарушений налогового
законодательства Республики Казахстан путем:
представления налоговой отчетности по уведомлению за налоговый период, к
которому относятся выявленные расхождения;
уплаты суммы налога на добавленную стоимость в бюджет, ранее возвращенной из
бюджета по требованию налогоплательщика (налогового агента) о возврате налога на
добавленную стоимость, а также пеней за каждый день с даты перечисления
налогоплательщику (налоговому агенту) таких сумм до дня уплаты;
отражения данных в специальном мобильном приложении и (или) уплаты налога и
социальных платежей – для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый
режим для самозанятых;
совершения в целях перехода на соответствующий налоговый режим действий,
предусмотренных статьей 716 Налогового кодекса;
2) в случае несогласия с указанными в уведомлении расхождениями –представление
налогоплательщиком (налоговым агентом) в орган государственных доходов,
представивший уведомление, пояснения о причинах расхождений, не влекущих нарушения
налогового законодательства Республики Казахстан (далее – пояснение), за исключением
случаев, предусмотренных частью первой пункта 6 статьи 137 Налогового кодекса.
При согласии с указанными в уведомлении расхождениями в части исполнения
признается устранение налогоплательщиком (налоговым агентом) выявленных расхождений
в части и представление пояснения отсутствия расхождений в оставшейся части.
2. Согласно пункту 9 статьи 137 Налогового кодекса неисполнение в установленный
срок настоящего уведомления влечет приостановление расходных операций по банковским
счетам налогоплательщика, приостановление выписки электронных счет-фактур и
ограничивается доступ к интернет-ресурсам и (или) интернет-площадке иностранной
компании, осуществляющей деятельность посредством интернет-площадки на территории
Республики Казахстан в соответствии со статьями 86, 88 и 89 Налогового кодекса.
В соответствии с пунктом 10 статьи 137 Налогового кодекса орган государственных
доходов вправе провести налоговую проверку по расхождениям, выявленным по результатам
камерального контроля.
В соответствии с пунктом 7 статьи 137 Налогового кодекса срок исполнения
уведомления приостанавливается при подаче жалобы в суд по подтверждению фактического
приобретения (получения) товаров, работ, услуг в случаях, указанных в подпунктах 3) и 4)
пункта 6 статьи 137 Налогового кодекса.
Копия судебного акта о принятии жалобы к производству представляется
налогоплательщиком (налоговым агентом) в орган государственных доходов,
представивший уведомление.
При этом приостановление действует на период со дня вынесения указанного в части
второй пункта 7 статьи 137 Налогового кодекса судебного акта до его вступления в законную
силу.
Приложение с описанием выявленных расхождений на _________листе (ах).
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных доходов
_____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
подпись)
Место печати
Уведомление получил
_____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) или
наименование налогоплательщика (налогового агента), подпись, дата)
Место печати
(за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного
предпринимательства)
Уведомление вручено
налогоплательщику (налоговому
агенту) ______________________
(фамилия, имя, отчество (если
оно указано в документе,
удостоверяющем личность)
должностного лица органа
государственных доходов,
вручившего уведомление,
подпись, дата)
____________________________
____________________________
Фамилия, имя, отчество (если оно
указано в документе,
удостоверяющем личность) или
наименование налогоплательщика
(налогового агента):
___________________________
Адрес: ______________________
___________________________
Уведомление отправлено
налогоплательщику (налоговому
агенту)
____________________________
(документ, подтверждающий факт
отправки и (или) получения)

1. Салық кодексінің 137-бабының 4-тармағына сәйкес хабарламаны орындау болып танылады:
1) хабарламада көрсетілген алшақтықтармен келіскен жағдайда – салық төлеушінің (салық агентінің) Қазақстан Республикасы салық заңнамасының анықталған бұзушылықтарын:
алшақтықтар анықталған салықтық кезең үшін хабарлама бойынша салықтық есептілікті ұсыну;
қосылған құн салығын қайтару туралы салық төлеушінің (салық агентінің) талабы бойынша бюджеттен бұрын қайтарылған қосылған құн салығының сомасын, сондай-ақ осындай сомаларды салық төлеушіге (салық агентіне) аудару күнінен бастап төлеу күніне дейінгі әрбір күн үшін өсімпұлды бюджетке төлеу;
өзін-өзі жұмыспен қамтығандарға арналған арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер үшін – арнаулы мобильді қосымшада деректерді көрсету және (немесе) салық пен әлеуметтік төлемдерді төлеу;
тиісті салық режиміне көшу мақсатында Салық кодексінің 716-бабында көзделген әрекеттерді жасау арқылы жоюы;
2) хабарламада көрсетілген алшақтықтармен келіспеген жағдайда – Салық кодексінің 137-бабы 6-тармағының бірінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, салық төлеушінің (салық агентінің) хабарламаны ұсынған салық органына Қазақстан Республикасы салық заңнамасының бұзылуына алып келмейтін алшақтықтардың себептері туралы түсінік ұсынуы.
Хабарламада көрсетілген алшақтықтардың бір бөлігімен келіскен жағдайда, салық төлеушінің (салық агентінің) алшақтықтарды анықталған бөлігінде жоюы және қалған бөлікте алшақтықтардың жоқтығы жөнінде түсінікті ұсынуы хабарламаның орындалуы деп танылады.
2. Салық кодексінің 137-бабының 9-тармағына сәйкес белгіленген мерзімде осы хабарламаны орындамау салық төлеушінің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтатуға, электрондық шот фактураларды жазып беруді тоқтатуға және Қазақстан Республикасы аумағында интернет-платформа арқылы қызметін жүзеге асыратын шетелдік компанияның интернет-ресурстарына және (немесе) интернет-платформасына қол жеткізуді шектеуге әкеп соғады, бұл Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 86, 88 және 89-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Салық кодексінің 137-бабының 10-тармағына сәйкес мемлекеттік кірістер органы камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған алшақтықтарға қатысты салықтық тексеру жүргізуге құқылы.
Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 137-бабының 7-тармағына сәйкес Сіз тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді нақты сатып алуды (алуды) растайтын жағдайларда, Салық кодексінің 137-бабының 6-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайларда осы хабарламаны сот тәртібімен даулауға құқығыңыз бар.
Шағымды іс жүргізуге қабылдау туралы сот актісінің көшірмесін салық төлеуші (салық агенті) хабарламаны ұсынған салық органына ұсынады.
Бұл ретте тоқтата тұру Салық кодексінің 137-бабының 7-тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген сот актісі шығарылған күннен бастап ол заңды күшіне енгенге дейінгі кезеңге қолданылады.
Анықталған бұзушылықтар сипаттамасымен қосымша _________ парақта.
Мемлекеттік кірістер органының басшысы (басшының орынбасары)
______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе))
(қолы) Мөр орны
Хабарламаны алды_____________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) тегі, аты, әкесінің аты егер ол жеке басын
куәландыратын құжатта көрсетілсе))
(қолы, күні) Мөр орны (жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда)
Хабарлама салық төлеушіге (салық
агентіне) табысталды
____________________________
(хабарламаны табыстаған
мемлекеттік кірістер органы
лауазымды адамының тегі, аты,
әкесінің аты (егер жеке басын
куәландыратын құжатта көрсетілген
болса), қолы, күні)
Тегі, аты, әкесінің аты (егер
жеке басын куәландыратын
құжатта көрсетілген болса)
немесе салық төлеушінің
(салық агентінің) атауы:
___________________________
Мекенжайы:
___________________________
___________________________
Хабарлама салық төлеушіге
(салық агентіне) жіберілді
___________________________
(жөнелту және (немесе) оны
алу фактісін растайтын құжат)