Об утверждении Правил расчета коэффициента налоговой нагрузки
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 октября 2025 года № 620. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 октября 2025 года № 37218
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с подпунктом 6) пункта 2 статьи 45 Налогового кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила расчета коэффициента налоговой нагрузки.
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 253 "Об утверждении Правил расчета коэффициента налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента), за исключением физических лиц, не зарегистрированных в налоговых органах в качестве индивидуальных предпринимателей и не занимающихся частной практикой" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16518).
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Утверждены приказом
Министр финансов
Республики Казахстан
от 23 октября 2025 года № 620
Правила расчета коэффициента налоговой нагрузки
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила расчета коэффициента налоговой нагрузки разработаны в соответствии с подпунктом 6) пункта 2 статьи 45 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок расчета коэффициента налоговой нагрузки (далее – коэффициент налоговой нагрузки).
2. Коэффициент налоговой нагрузки отражает характеристику воздействия налоговой системы на юридических и индивидуальных предпринимателей.
Глава 2. Порядок расчета коэффициента налоговой нагрузки
3. Расчет коэффициента налоговой нагрузки определяется по следующей формуле:
КНН = H и ОП / СГД х 100%,
где:
КНН – коэффициент налоговой нагрузки;
H и ОП – сумма исчисленных налогов и других обязательных платежей в бюджет, налогов, уплаченных в иностранные государства, отраженных в налоговой отчетности, за исключением индивидуального и корпоративного подоходного налогов с дохода, облагаемого у источника выплаты, таможенных платежей, налога на добавленную стоимость и акцизов, уплаченных при импорте товаров, налога на добавленную стоимость, в случае если по итогам календарного года общая сумма налога сложилась с отрицательным значением;

Салық жүктемесі коэффициентін есептеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 23 қазандағы № 620 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 24 қазанда № 37218 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 45-бабы 2-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қоса беріліп отырған Салық жүктемесі коэффициентін есептеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 253 бұйрығы "Салық органдарында дара кәсіпкерлер ретінде тіркелмеген және жеке практикамен айналыспайтын жеке тұлғаларды қоспағанда, салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық жүктемесінің коэффициентін есептеу қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16518 болып тіркелген) күшін жойды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қамтамасыз етсін:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 23 қазандағы
№ 620 бұйрығымен бекітілген
Салық жүктемесі коэффициентін есептеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Салық жүктемесі коэффициентін (әрі қарай - салық жүктемесі коэффициенті) есептеу қағидалары Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (әрі қарай - Салық кодексі) 45-бабы 2-тармағының 6) тармақшасын іске асыру мақсатында пайдаланылатын есептеу тәртібін айқындайды.
2. Салық жүктеме коэффициенті заңды және жеке кәсіпкерлер салық жүйесі әсерінің сипаттамаларын көрсетеді.
2-тарау. Салық жүктеме коэффициентін есептеу тәртібі
3. Салық жүктеме коэффициенті мынадай формула бойынша анықталады:
СЖК = С және МТ / ЖЖТ х 100%,
мұнда:
СЖК – салық жүктеме коэффиценті;
С және МТ – тауарлар импорты кезінде төленген кедендік төлемдер, қосылған құн салығын және акциздерді, егер күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша салықтың жалпы сомасы теріс мәнді құраған жағдайда қосылған құн салығын және төлем көзінен салық салынатын кірісінен ұсталатын жеке және корпоративтік табыс салықтарын қоспағанда, есептелген салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, салық есептілігінде көрсетілген басқа мемлекеттерге төленген салықтардың есептелген сомасы;

СГД – сумма совокупного годового дохода юридического лица без учета корректировок, предусмотренных главами 25 и 26 Налогового кодекса и (или) дохода юридического лица, применяющего специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации, или дохода индивидуального предпринимателя, полученного совокупно за отчетный налоговый период.
При представлении налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой отчетности в иностранной валюте, указанная в декларации сумма СГД пересчитывается в национальную валюту с применением рыночного курса обмена валюты, установленного на дату представления налоговой отчетности по рыночному курсу определяемый совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года №544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983).
4. На основании коэффициента налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента), рассчитывается среднеотраслевое значение коэффициента налоговой нагрузки, определяемое по следующей формуле:
СО КНН= КНН1+КНН2+КНН3…КННn/N, где
СО КНН – среднеотраслевое значение коэффициента налоговой нагрузки;
КНН1, КНН2, КНН3, КННn – коэффициент налоговой нагрузки налогоплательщика (налогового агента), соответствующей отрасли за исключением, коэффициентов налоговой нагрузки, превышающих 50 (пятьдесят) процентов;
N – количество налогоплательщиков (налогового агента), участвующих в расчете, без учета налогоплательщиков (налогового агента), у которого отсутствует СГД.
5. Среднеотраслевое значение коэффициента налоговой нагрузки рассчитывается по соответствующим отраслям (до второго знака кода), определяемым на основании Общего классификатора видов экономической деятельности, утвержденного приказом Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан от 22 февраля 2019 года № 68-од.
Отрасль налогоплательщика (налогового агента) определяется в соответствии с видом экономической деятельности, осуществляемым им в течение наибольшего периода времени в отчетном году. При осуществлении различных видов экономической деятельности в течении равного срока, расчет производится по виду экономической деятельности, осуществляемому на 31 декабря отчетного года.
6. Среднеотраслевое значение коэффициента налоговой нагрузки определяется Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) отдельно для юридических лиц и значения, а также отдельно индивидуальных предпринимателей по каждой области или городу областного для лиц, применяющих специальный налоговый режим, по которым период применения такого режима превышает шесть месяцев и для лиц, применяющих общеустановленный порядок налогообложения по месту нахождения налогоплательщика (налогового агента).
Место нахождение налогоплательщика (налогового агента) определяется по преимущественному месту нахождения в течение отчетного года. При равном периоде место нахождения в различных регионах, расчет производится по месту нахождения налогоплательщика на 31 декабря отчетного года.

ЖЖТ – Салық кодексінің 25 пен 26 тарауларында көзделген түзетулерді есепке алмағанда заңды тұлғаның жылдық жиынтық табысының және (немесе) оңайлатылған декларация негізіндегі арнаулы салық режимін қолданатын заңды тұлғаның табысы немесе жеке кәсiпкердiң есепті салық кезеңінде алынған жиынтық табысының сомасы.
Салық төлеуші (салық агенті) салық есептілікті шетел валютасында ұсынған кезде, декларацияда көрсетілген ЖЖТ сомасы ұлттық валютаға 2025 жылғы 26 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының №56 қаулысымен және 2025 жылғы 29 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің №544 бұйрығымен бекітілген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамының айқындау қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) сәйкес айқындалатын нарықтық айырбастау бағамын қолдана отырып, салықтық есептілікті ұсыну күніне белгіленген нарықтық бағам бойынша қайта есептеледі.
4. Салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық жүктеме коэффициентіне сәйкес салықтық жүктеме коэффициентінің орташа салалық мәні мынадай формула бойынша анықталады:
ОС СЖК = СЖК1+СЖК2+СЖК3….СЖКn/ N, ол жерде
ОС СЖК – салықтық жүктеме коэффициентінің орташа салалық мәні;
СЖК1, СЖК2, СЖК3, СЖКn–50 (елу) пайыздан артқан салықтық жүктеме коэффициентерді қоспағанда, салық төлеушілердің (салық агенттердің) әр саласындағы салықтық жүктеме коэффициенті;
N – ЖЖТ жоқ салық төлеушілерді (салық агенттерді) санамағанда, есепте қатысатын әр бөлімнің салық төлеушілердің (салық агенттердің) саны.
5. Салықтық жүктеменің орташа салалық коэффициентінің мәні Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2019 жылғы 22 ақпандағы № 68-од бұйрығымен бекітілген Экономикалық қызметтегі жалпы жіктеуіштер түрлерінің негізінде анықталатын тиісті салалар бойынша (кодтың екінші белгісіне дейін) есептеледі.
Салық төлеушінің (салық агентінің) саласы есепті жылы ең ұзақ уақыт бойы жүзеге асырылған экономикалық қызмет түріне сәйкес айқындалады. Әртүрлі экономикалық қызмет түрлері бірдей мерзімде жүзеге асырылған жағдайда, есеп есепті жылдың 31 желтоқсанындағы экономикалық қызмет түрі бойынша жүргізіледі.
6. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (әрі қарай – Комитет) салықтық жүктеме коэффициентінің орта салалық мәні заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер үшін әрбір облыс және облыстық маңызы бар қала бойынша жеке анықталады, сондай-ақ арнайы салық режимін қолданатын салық төлеушілер (салық агенті) үшін, егер бұл режимді қолдану мерзімі алты айдан асып кетсе, және жалпыға бірдей белгіленген салық салу тәртібін қолданатын тұлғалар үшін салық төлеушінің (салық агенті) орналасқан жері бойынша жеке айқындалады.
Салық төлеушінің (салық агентінің) орналасқан жері есепті жылдың ішінде басым орналасқан жеріне қарай айқындалады. Егер әртүрлі өңірлерде болу мерзімі тең болса, есеп салық төлеушінің есепті жылдың 31 желтоқсанындағы орналасқан жері бойынша жүргізіледі.

7. Среднеотраслевое значение коэффициента налоговой нагрузки рассчитывается один раз в год не позднее 1 июля, следующего за отчетным годом.
Расчет осуществляется по данным, имеющимся в Комитете, по состоянию на 1 мая года, следующего за отчетным годом.
8. Коэффициент налоговой нагрузки способствует производит анализ совокупности налогов и других обязательных платежей в бюджет, исчисленных конкретным налогоплательщиком в различные налоговые периоды, а также отражает уровень воздействия системы налогообложения на конечный результат деятельности налогоплательщика (налогового агента).

7. Салықтық жүктеме коэффициентінің орташа салалық мәні есепті жылдан кейінгі жылдың 1 шілдесінен кешіктірілмей жылына бір рет есептеледі.
Есеп Комитетте бар деректер негізінде есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырына арналған жағдай бойынша жүзеге асырылады.
8. Салықтық жүктеме коэффициенті әртүрлі салық кезеңдерінде нақты салық төлеушінің есептеген салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерінің жиынтығына талдау жүргізуге мүмкіндіктер береді және салық төлеушінің (салық агентінің) қызметінің соңғы нәтижесіне салық салу жүйесі әсерінің деңгейін көрсетеді.