О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 15 июня 2023 года № 324 "Об утверждении Правил подготовки и представления отчетов о наличии и движении материальных ценностей государственного материального резерва"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 22 октября 2025 года № 458. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 октября 2025 года № 37192
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2027
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 15 июня 2023 года № 324 "Об утверждении Правил подготовки и представления отчетов о наличии и движении материальных ценностей государственного материального резерва" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32842) следующие изменения и дополнение:
в Правилах подготовки и представления отчетов о наличии и движении материальных ценностей государственного материального резерва, утвержденных указанным приказом:
в пункте 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) отчет – форма отчетной документации уполномоченного органа, государственных органов, имеющих мобилизационные задания, пунктов хранения и организации, которым установлены мобилизационные заказы, которая отражает наличие и движение материальных ценностей государственного материального резерва;";
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) подведомственная организация системы государственного резерва (далее – подведомственная организация) – юридическое лицо, осуществляющее на договорной основе формирование и хранение материальных ценностей государственного резерва;
4) государственный орган – центральный исполнительный орган, государственный орган, непосредственно подчиненный и подотчетный Президенту Республики Казахстан, выполняющий мобилизационное задание или с которого снято мобилизационное задание;";
пункты 13, 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"13. При подготовке отчета о наличии и движении материальных ценностей мобилизационного резерва пункты хранения, подведомственная организация и организации, которым установлены мобилизационные заказы ежегодно проводят инвентаризацию материальных ценностей мобилизационного резерва в соответствии с пунктами 5-10 настоящих Правил.
14. На основании инвентаризационной описи пункты хранения и организации, которым установлены мобилизационные заказы ежегодно составляют в 4 (четырех) экземплярах отчет о наличии и движении материальных ценностей мобилизационного резерва по состоянию на 1 января по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, из них один экземпляр остается в пункте хранения или в организации, которой установлен мобилизационный заказ, второй экземпляр - в государственном органе, выполняющем мобилизационное задание, третий экземпляр представляется в ведомство, четвертый экземпляр - в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки не позднее 10 января.

"Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының болуы мен қозғалысы туралы есептерді дайындау және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 15 маусымдағы № 324 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 22 қазандағы № 458 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 22 қазанда № 37192 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2027 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының болуы мен қозғалысы туралы есептерді дайындау және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 15 маусымдағы № 324 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32842 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының болуы мен қозғалысы туралы есептерді дайындау және ұсыну қағидаларында:
3-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) есеп – мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының бар-жоғы мен қозғалысын көрсететін уәкілетті органның, жұмылдыру тапсырмалары бар мемлекеттік органдардың, сақтау пункттерінің және жұмылдыру тапсырмалары белгіленген ұйымдар есеп беру құжаттамасының нысаны;";
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттік материалдық резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымы (бұдан әрі – ведомстволық бағынысты ұйым) – шарт негізінде мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын қалыптастыру мен сақтауды жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) мемлекеттік орган – жұмылдыру тапсырмасын орындайтын немесе одан жұмылдыру тапсырмасы алынған орталық атқарушы орган, не болмаса Қазақстан Республикасы Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік орган;";
13, 14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы есепті дайындау кезінде осы Қағидалардың 510-тармақтарына сәйкес сақтау пункттері, ведомстволық бағынысты ұйым және жұмылдыру тапсырмалары белгіленген ұйымдар жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарына жыл сайын түгендеу жүргізеді.
14. Түгендеу тізімдемесінің негізінде сақтау пункттері және жұмылдыру тапсырмасы белгіленген ұйымдар жыл сайын осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 1 қаңтардағы жағдай бойынша жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы есепті 4 (төрт) дана етіп жасайды, оның бір данасы сақтау пунктінде немесе жұмылдыру тапсырмалары белгіленген ұйымда қалады, екінші данасы - мемлекеттік органға ұсынылады, үшінші данасы ведомствоға, төртінші данасы - жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкiлеттi органға 10 қаңтардан кешіктірілмей ұсынылады.

На основании инвентаризационной описи подведомственная организация или организация, которой установлен мобилизационный заказ на полугодовой основе составляет в 3 (три) экземплярах отчет о наличии и движении материальных ценностей мобилизационного резерва по состоянию на 1 июля и на 1 января по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, из них один экземпляр остается в подведомственной организации или в организации, которой установлен мобилизационный заказ, второй экземпляр представляется в ведомство, третий экземпляр в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки не позднее 10 июля и 10 января.
К отчету прилагается пояснительная записка с указанием информации о состоянии и движении материальных ценностей мобилизационного резерва, хранящихся в пунктах хранения, подведомственной организации и (или) организации, которым установлены мобилизационные заказы по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Отчет подписывается руководителем, главным бухгалтером и лицом, ответственным за сохранность материальных ценностей мобилизационного резерва.
15. Ведомство на основании представленных отчетов пунктов хранения, подведомственной организации и организации, которым установлены мобилизационные заказы проводит анализ и сверку отчетных данных материальных ценностей мобилизационного резерва, составляет сводный отчет о наличии и движении материальных ценностей мобилизационного резерва по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, который сопровождается сводными таблицами со сведениями о наличии и движении материальных ценностей мобилизационного резерва в денежном выражении и об отчетности пунктов хранения, подведомственной организации и организации, которым установлены мобилизационные заказы. К сводному отчету прилагается пояснительная записка, отражающая состояние мобилизационного резерва в целом и по отдельным отраслям, текущие проблемы и предложения по совершенствованию работы в сфере мобилизационного резерва.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
дополнить приложением 5 согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету по государственным материальным резервам Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.

Түгендеу тізімдемесінің негізінде ведомстволық бағынысты ұйым немесе жұмылдыру тапсырмасы белгіленген ұйым жартыжылдық негізде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 1 шілдедегі және 1 қаңтардағы жағдай бойынша жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы есепті 3 (үш) дана жасайды, оның бір данасы ведомстволық бағынысты ұйымда немесе жұмылдыру тапсырмасы белгіленген ұйымда қалады, екінші данасы ведомствоға, үшінші данасы жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкiлеттi органға 10 шілдеден және 10 қаңтардан кешіктірілмей ұсынылады.
Есепке 5-қосымшаға сәйкес сақтау пункттерінде, ведомстволық бағынысты ұйымдарда және жұмылдыру тапсырмасы белгіленген ұйымдарда сақтауда тұрған жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының жай-күйі мен қозғалысы туралы ақпарат көрсетілген түсіндірме жазба қоса беріледі. Есепке басшы, бас бухгалтер және жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының сақталуына жауапты адам қол қояды.
15. Ведомство сақтау пункттері, ведомстволық бағынысты ұйым және жұмылдыру тапсырмалары белгіленген ұйым ұсынған есептердің негізінде жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының есептік деректеріне талдау және салыстырып тексеру жүргізеді, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы туралы жиынтық есеп жасайды, оған жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының ақшалай түрдегі бар-жоғы және қозғалысы мен сақтау пункттері, ведомстволық бағынысты ұйым және жұмылдыру тапсырмалары белгіленген ұйымның есептілігі туралы мәліметтер қамтылған жиынтық кестелер қоса тіркеледі. Жиынтық есепке жұмылдыру резервінің тұтастай алғанда және жеке салалар бойынша жай-күйін көрсететін түсіндірме жазба, ағымдағы проблемалар мен жұмылдыру резерві саласындағы жұмысты жетілдіру бойынша ұсыныстар қоса беріледі.";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 5-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Мемлекеттік материалдық резервтер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2027 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ч. Аринов
Приложение 1
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 22 октября 2025 года № 458
Приложение 1
к Правилам подготовки
и представления отчетов
о наличии и движении
материальных ценностей
государственного материального
резерва
________________________
(гриф секретности
по заполнению)
____________________________________________________________________
(наименование пункта хранения, подведомственной организации и организации,
которым установлены мобилизационные заказы)
Инвентаризационная опись (сличительная ведомость)
№ ____ на "___" ________________ 20 ____ года
Комиссия в составе
____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее – Ф.И.О.)
____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
На основании приказа от "___" _______ 20___ года произвела проверку наличия
____________________________________________________________________
Место проверки
____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество материально ответственного лица
____________________________________________________________________
№ строки
При проверке фактического наличия оказалось
По данным бухгалтерского учета
Результаты инвентаризации
Освежение материальных ценностей
Примечание
наименование материальных ценностей
номенклатурный (инвентарный) номер
единица измерения
цена
количество
сумма
количество
сумма, тенге
недостачи
излишки
количество
сумма, тенге
количество
сумма, тенге
количество на освежении
дата обратной закладки после освежения
Итого…
Итого:
1) порядковых номеров _________________________________________ (прописью)
2) общее количество единиц, фактически __________________________ (прописью)
3) на сумму, тенге ______________________________________________ (прописью)
Председатель комиссии ______________ _______________ ___________
(должность) (подпись) (Ф.И.О.)
Члены комиссии: ___________________ _______________ ____________
(должность) (подпись) (Ф.И.О.)
___________________ _______________ ____________________________
(должность) (подпись) (Ф.И.О.)
___________________ _______________ ____________________________
(должность) (подпись) (Ф.И.О.)
Все материальные ценности, поименованные в настоящей инвентаризационной описи
с № ___ по № _____, комиссией проверены в натуре в моем (нашем) присутствии и
внесены в опись, в связи с чем претензий к инвентаризационной комиссии не имею
(не имеем). Материальные ценности, перечисленные в описи, находятся на моем
(нашем) ответственном хранении.
Материально ответственное лицо (лица)
_____________________________
(Ф.И.О.)
_____________________________
(подпись)
"____" __________________
Указанные в настоящей описи данные и подсчеты проверил
_______________________________________"____" ___________.
(должность) (подпись) (Ф.И.О.)
Приложение 2 к приказу
Приложение 4
к Правилам подготовки
и представления отчетов
о наличии и движении
материальных ценностей
государственного
материального резерва
__________________________
(гриф секретности
по заполнению)
Высылается ___________________________________________________
(наименование и адрес получателя)
Пункт хранения и организации, которым установлены мобилизационные заказы
______________________________________________________________
(наименование)
Министерство (ведомство) ______________________________________
Адрес пункта хранения и организации, которым установлены
мобилизационные заказы _______________________________________
Отчет о наличии и движении материальных ценностей мобилизационного
резерва за 20 ___ год
№ п/п
Наименование материальных ценностей
Ед. изм.
Объем накопления согласно утвержденных номенклатур
Год закладки
На начало года
Разбронировано
Не разбронировано
Всего накоплено
количество
сумма
количество
сумма
количество
сумма
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы:
На конец года
Недостача
Примечание
Разбронировано
Не разбронировано
Всего накоплено
количество
сумма
количество
сумма
количество
сумма
количество
сумма
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Место печати (при наличии)
Руководитель предприятия __________________________ (подпись) (Ф.И.О.)
Главный бухгалтер _________________________________ (подпись) (Ф.И.О.)
Мобилизационный работник/лицо, ответственное за сохранность материальных
ценностей мобилизационного резерва
__________________________________________________ (подпись) (Ф.И.О.)
Приложение 3 к приказу
Приложение 5
к Правилам подготовки
и представления отчетов
о наличии и движении
материальных ценностей
государственного
материального резерва
_______________________
(гриф секретности
по заполнению)
Пояснительная записка к отчету о наличии и движении материальных ценностей
мобилизационного резерва, по состоянию на ________________20 __ года

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қантардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 22 қазандағы
№ 458 Бұйрығына 1-қосымша
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарының бар-жоғы
және қозғалысы туралы
есептерді дайындау және ұсыну
қағидаларына 1-қосымша
____________________________
(толтыру бойынша құпиялылық белгісі)
____________________________________________________________
(жұмылдыру тапсырыстары белгіленген сақтау пунктінің немесе ведомстволық
бағынысты ұйымның және ұйымның атауы)
Түгендеу тізімдемесі (салыстыру ведомосы) № ____ 20 ____ жылғы "___"
Комиссия құрамында
__________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
___________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
___________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
20__ жылғы "___" _____ бұйрықтың негізінде ______________болуын тексерді
Тексеру орны _______________________________________________________
Материалдық жауапты тұлғаның аты-жөні, тегі___________________________
жол №
материалдық құндылықтардың атауы
тексеру кезінде іс жүзінде шыққаны
номенклатуралық (түгендеу нөмірі)
өлшем бірлігі
бағасы
саны
сомасы
Жиыны...
Кестенің жалғасы
бухгалтерлік есеп деректері бойынша
түгендеу нәтижелері
Жаңартуда тұрған материалдық құндылықтар
ескертпе
саны
сомасы, теңге
кем шыққаны
артық шыққаны
саны
сомасы, теңге
саны
сомасы, теңге
жаңартылудағы көлем
жұмылдыру резервіне кері салу күні
Жиыны:
1) реттік нөмірлері ___________________________________________________
(жазумен)
2) бірліктердің жалпы саны, іс жүзінде __________________________________
(жазумен)
3) сомасына, теңге ____________________________________________________
(жазумен)
Комиссия төрағасы ______________ _______________ ________________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә.)
Комиссия мүшелері: ______________ _______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә.)
______________ _______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә.)
______________ _______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (Т.А.Ә.)
Осы түгендеу тізімдемесінде аталған №__ - №___ аралығындағы барлық материалдық құндылықтарды түгендеу комиссиясы менің (біздің) қатысуыммен/қатысуымызбен заттай түрде тексерді және олар тізімдемеге енгізілді, осыған байланысты тіркеу комиссиясына наразылығым (наразылығымыз) жоқ.
Тізімдемеде санамаланған материалдық құндылықтар менің (біздің) жауапты сақтауымда (сақтауымызда).
Материалдық жауапты адам (адамдар)__________ "___" ____________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Осы тізімдемеде көрсетілген деректерді және есептемелерді
________________________________ тексерді "____" _________________
(лауазымы)(қолы) (Т.А.Ә.)
Бұйрығына 2-қосымша
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарының бар-жоғы
және қозғалысы туралы
есептерді дайындау және ұсыну
қағидаларына 4-қосымша
___________________________
(толтыру бойынша құпиялылық
белгісі)
Жіберіледі ………………………………………………………………………
(алушының атауы мен мекенжайы)
Сақтау пункті және жұмылдыру тапсырмалары белгіленген ұйымдар"
……………………………………………………………… (атауы)
Министрлік (ведомство) _______________________________
Сақтау пункті және жұмылдыру тапсырмалары белгіленген ұйымның мекенжайы
___________________________
Жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының бар-жоғы және қозғалысы
туралы 20 жыл бойынша есеп
Р/с №
Материалдық құндылықтардың атауы
Өлш. бірл.
Бекітілген номенклатураларға сәйкес жинақтау көлемі
Салынған жылы
Жыл басында
Броньнан шығарылған
Броньнан шығарылмаған
Барлық жиналғаны
саны
сомасы
саны
сомасы
саны
сомасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Кестенің жалғасы
Жыл аяғында
Жетіспеушілік
Ескертпе
Броньнан шығарылған
Броньнан шығарылмаған
Барлық жинағы
саны
сомасы
саны
сомасы
саны
сомасы
саны
сомасы
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Мөрдің орны (болған жағдайда) Кәсіпорын басшысы ____________________
(қолы) (Т.А.Ә.)
Бас есепші __________________________(қолы) (Т.А.Ә.)
Жұмылдыру қызметкері/жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының
сақталуына жауапты адам __________________________(қолы) (Т.А.Ә.)
Бұйрығына 3-қосымша
Мемлекеттік материалдық
резервтің материалдық
құндылықтарының бар-жоғы
және қозғалысы туралы
есептерді дайындау және ұсыну
қағидаларына 5-қосымша
____20__ жылғы жағдай бойынша жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының болуы және қозғалысы туралы есепке түсіндірме жазба

1. Наименование пункта хранения или организации, которой установлен мобилизационный заказ.
2. Наименование материальных ценностей в единицах измерения согласно утвержденной номенклатуре материальных ценностей мобилизационного резерва.
3. Объем накопления материальных ценностей согласно утвержденной номенклатуре мобилизационного резерва.
4. Год закладки материальных ценностей мобилизационного резерва.
5. Наличие материальных ценностей на начало отчетного года (количество и сумма в тысячах тенге), с указанием фактических данных бухгалтерского учета.
6. Движение материальных ценностей за отчетный период:
1) разбронировано — количество и сумма в тысячах тенге (указываются реквизиты подтверждающих документов: номер и дата постановления Правительства Республики Казахстан, приказа уполномоченного органа, наряда, акта приема-передачи и т.д.);
2) не разбронировано — количество и сумма в тысячах тенге;
3) всего накоплено — количество и сумма в тысячах тенге, подтвержденные учетными данными.
7. Наличие материальных ценностей на конец отчетного периода:
1) разбронировано — количество и сумма в тысячах тенге;
2) не разбронировано — количество и сумма в тысячах тенге;
3) всего накоплено — итоговое наличие по состоянию на конец отчетного периода.
8. Недостача материальных ценностей — указываются выявленные расхождения между фактическим наличием и учетными данными (в натуральных показателях и в сумме, тыс. тенге), а также меры, принятые по их устранению.
9. Примечания — отражаются дополнительные сведения, влияющие на результаты учета и движения материальных ценностей мобилизационного резерва (например, изменение срока хранения, переработка, повреждение, переоценка, списание и т.д.).
10. Заключение — делается итоговый вывод о состоянии учета и сохранности материальных ценностей мобилизационного резерва по состоянию на отчетную дату.
_______________________________________________
Подпись руководителя филиала или пункта хранения.
_______________________________________________
Подпись главного бухгалтера филиала или пункта хранения.

1. Сақтау пунктінің немесе жұмылдыру тапсырысы белгіленген ұйымның атауы.
2. Жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарының бекітілген номенклатурасына сәйкес өлшем бірліктеріндегі материалдық құндылықтардың атауы.
3. Жұмылдыру резервінің бекітілген номенклатурасына сәйкес материалдық құндылықтарды жинақтау көлемі
4. Жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын салу жылы.
5. Бухгалтерлік есептің нақты деректерін көрсете отырып, есепті жылдың басындағы материалдық құндылықтардың болуы (саны және сомасы мың теңгемен).
6. Есепті кезеңдегі материалдық құндылықтардың қозғалысы:
1) броньнан шығарылған – саны мен сомасы мың теңгемен (растайтын құжаттардың деректемелері көрсетіледі: Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысының, уәкілетті органның бұйрығының, нарядтың, қабылдау-тапсыру актісінің нөмірі мен күні және т.б.);
2) броньнан шығарылмаған — саны мен сомасы мың теңгемен;
3) барлығы жинақталған — есептік деректермен расталған саны мен сомасы мың теңгемен.
7. Есепті кезеңнің соңында материалдық құндылықтардың болуы:
1) броньнан шығарылған – саны мен сомасы мың теңгемен;
2) броньнан шығарылмаған – саны мен сомасы мың теңгемен;
3) барлығы жинақталған – есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша қорытынды болуы.
8. Материалдық құндылықтардың жетіспеушілігі – нақты болуы мен есептік деректердің (заттай көрсеткіштерде және сомада, мың теңге) арасындағы анықталған алшақтықтар, сондай-ақ оларды жою бойынша қабылданған шаралар көрсетіледі.
9. Ескертпелер – жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын есепке алу және олардың қозғалысының нәтижелеріне әсер ететін қосымша мәліметтер көрсетіледі (мысалы, сақтау мерзімін өзгерту, қайта пысықтау, бүліну, қайта бағалау, есептен шығару және т.б.).
10. Қорытынды – есепті күндегі жағдай бойынша жұмылдыру резервінің материалдық құндылықтарын есепке алу және сақтау жай-күйі туралы қорытынды жасалады.
Сақтау пунктінің немесе филиал басшысының қолы.
Сақтау пунктінің немесе филиал бас бухгалтерінің қолы.