О внесении изменений в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 29 января 2020 года № 25 "Об утверждении Правил мониторинга рыб и других водных животных"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 октября 2025 года № 379. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 октября 2025 года № 37190
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 29 января 2020 года № 25 "Об утверждении Правил мониторинга рыб и других водных животных" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19962) следующие изменения:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 36) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
Правила мониторинга рыб и других водных животных, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство финансового
мониторинга
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 20 октября 2025 года № 379
Утверждены приказом
Министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 29 января 2020 года № 25
Правила мониторинга рыб и других водных животных
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила мониторинга рыб и других водных животных (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 36) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и определяют порядок мониторинга рыб и других водных животных.

"Балықтар мен басқа да су жануарларының мониторингі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 29 қаңтардағы № 25 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 20 қазандағы № 379 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 22 қазанда № 37190 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Балықтар мен басқа да су жануарларының мониторингі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 29 қаңтардағы № 25 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19962 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Балықтар мен басқа да су жануарларын мониторингтеу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 36) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса берілген Балықтар мен басқа да су жануарларын мониторингтеу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Балықтар мен басқа да су жануарларының мониторингі қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрі
2025 жылғы 20 қазандағы № 379
бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2020 жылғы 29 қаңтардағы № 25 бұйрығымен бекітілген
Балықтар мен басқа да су жануарларын мониторингтеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Балықтар мен басқа да су жануарларын мониторингтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-1-бабының 36) тармақшасына сәйкес әзірленді және балықтар мен басқа да су жануарларын мониторингтеу тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) субъекты аквакультуры – физические и (или) юридические лица, осуществляющие деятельность, связанную с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры;
2) объекты аквакультуры – рыбы, водные моллюски и ракообразные, которые разводятся и (или) содержатся, выращиваются субъектами аквакультуры;
3) квота изъятия объектов рыболовства (далее – квота изъятия) – часть лимита изъятия рыбных ресурсов и других водных животных, устанавливаемая территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в области рыбного хозяйства (далее – территориальное подразделение);
4) справка о происхождении вылова – установленный уполномоченным органом в области рыбного хозяйства документ, подтверждающий происхождение рыбных ресурсов и других водных животных, выловленных на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках на основании разрешения на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными;
5) государственный мониторинг рыб и других водных животных (далее – мониторинг рыб и других водных животных) – система, способная обеспечить сбор и своевременную обработку информации о добытой, закупленной, искусственно выращенной рыбе или других водных животных, оптовой и розничной реализации рыб и других водных животных, экспорте и импорте в целях своевременного выявления и предотвращения реализации рыбы и других водных животных незаконного происхождения;
6) информационная система мониторинга рыб и других водных животных – информационная система, предназначенная для сбора и обработки информации о добытой, закупленной, искусственно выращенной рыбе или других водных животных, их оптовой и розничной реализации, экспорте и импорте в целях своевременного выявления и предотвращения реализации рыбы и других водных животных незаконного происхождения;
7) лимит изъятия рыбных ресурсов и других водных животных – предельно допустимый объем изъятия рыб и других водных животных, при котором сохраняются их естественное воспроизводство и численность;
8) разрешение на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными – документ установленной формы, дающий право физическим и юридическим лицам на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, а также на вывоз и реализацию выловленных рыб и других водных животных, их частей и дериватов, в том числе рыболовных трофеев;
9) уполномоченный орган в области рыбного хозяйства (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аквашаруашылық субъектілері – аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты қызметті жүзеге асыратын жеке және (немесе) заңды тұлғалар;
2) аквашаруашылық объектілері – аквашаруашылық субъектілері көбейтетін және (немесе) күтіп-ұстайтын, өсіретін балықтар, су моллюскалары және шаян тәрізділер;
3) балық аулау объектілерін алып қою квотасы (бұдан әрі – алып қою квотасы) – балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) белгілейтін балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қою лимитінің бөлігі;
4) балықтың қайда ауланғаны туралы анықтама – балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган белгілеген, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға арналған рұқсат негізінде балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде ауланған балық ресурстары мен басқа да су жануарларының шығу тегін растайтын құжат;
5) балықтар мен басқа да су жануарларының мемлекеттік мониторингі (бұдан әрі – балықтар мен басқа да су жануарларының мониторингі) – заңсыз ауланған балықтар мен басқа да су жануарларын уақтылы анықтау және олардың өткізілуін болғызбау мақсатында ауланған, сатып алынған, жасанды жолмен өсірілген балық немесе басқа да су жануарлары, оларды көтерме саудада өткізу, экспорттау және импорттау туралы ақпаратты жинауды және уақтылы өңдеуді қамтамасыз ететін жүйе;
6) балықтар мен басқа да су жануарларын мониторингтеудің ақпараттық жүйесі – заңсыз ауланған балықтар мен басқа да су жануарларын уақтылы анықтау және олардың өткізілуін болғызбау мақсатында ауланған, сатып алынған, жасанды жолмен өсірілген балық немесе басқа да су жануарлары, оларды көтерме және бөлшек саудада өткізу, экспорттау және импорттау туралы ақпаратты жинауға және өңдеуге арналған ақпараттық жүйе;
7) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қою лимиті – балықтар мен басқа да су жануарларының табиғи өсімі мен саны сақталатын оларды алып қоюдың жол берілетін шекті көлемі;
8) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға арналған рұқсат – жеке және заңды тұлғаларға балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға, сондай-ақ ауланған балықтар мен басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын, оның ішінде балық аулау олжаларын әкетуге және өткізуге құқық беретін, белгіленген нысандағы құжат;
9) балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында басшылықты, сондай-ақ өз өкілеттіктері шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

10) субъект рыбного хозяйства – физическое и юридическое лицо, основным направлением деятельности которого является ведение рыбного хозяйства;
11) личный кабинет – раздел информационной системы мониторинга рыб и других водных животных, доступный только авторизованному пользователю, включающий в себя доступ пользователя к необходимому функционалу;
12) оператор – лицо, осуществляющее сопровождение информационной системы мониторинга рыб и других водных животных;
13) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок ведения мониторинга рыб и других водных животных
3. Мониторинг рыб и других водных животных осуществляется уполномоченным органом совместно с местными исполнительными органами и республиканской ассоциацией общественных объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства в соответствии с настоящими Правилами.
Мониторинг рыб и других водных животных осуществляется с использованием информационной системы мониторинга рыб и других водных животных.
Местные исполнительные органы ведут журнал выданных разрешений на пользование животным миром в информационной системе мониторинга рыб и других водных животных.
Работниками ветеринарных служб, подотчетных местным исполнительным органам, по обращению заявителя для реализации, перевозки рыб и других водных животных в пределах административных границ соответствующей области в установленные сроки выдается ветеринарная справка только при наличии в информационной системе мониторинга рыб и других водных животных сведений о выдаче справки о происхождении вылова.
4. Субъекты рыбного хозяйства, субъекты аквакультуры, сотрудники уполномоченного органа, в том числе его ведомства и территориальных подразделений, местных исполнительных органов, государственного органа по финансовому мониторингу имеют личные кабинеты для работы в информационной системе мониторинга рыб и других водных животных.
Доступ к информационной системе мониторинга рыб и других водных животных предоставляется оператором в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об информатизации" на основании письма структурного подразделения уполномоченного органа, осуществляющего функции в области развития государственных услуг и цифровизации агропромышленного комплекса.
Для авторизации в личном кабинете для работы в информационной системе мониторинга рыб и других водных животных необходимо использовать ЭЦП или логин (бизнес-идентификационный номер/индивидуальный идентификационный номер)/ пароль).

10) балық шаруашылығы субъектісі – қызметінің негізгі бағыты балық шаруашылығын жүргізу болып табылатын жеке және заңды тұлға;
11) жеке кабинет – пайдаланушының қажетті функционалға қол жеткізуін қамтитын, тек авторландырылған пайдаланушыға ғана қолжетімді балықтар мен басқа да су жануарларын мониторингтеудің ақпараттық жүйесінің бөлімі;
12) оператор – балықтар мен басқа да су жануарларын мониторингтеудің ақпараттық жүйесін сүйемелдеуді жүзеге асыратын тұлға;
13) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
2-тарау. Балықтар мен басқа да су жануарларына мониторингтеу тәртібі
3. Балықтар мен басқа да су жануарларын мониторингі осы Қағидаларға сәйкес уәкілетті орган жергілікті атқарушы органмен және Балық аулаушылар және балық шаруашылығы субъектілер қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастығымен бірлесіп жүзеге асырады.
Балықтар мен басқа да су жануарларын мониторингі балықтар мен басқа да су жануарларын мониторингтеудің ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, жүзеге асырылады.
Жергілікті атқарушы органдар балық және басқа да су жануарлары мониторингінің ақпараттық жүйесінде жануарлар дүниесін пайдалануға берілген рұқсаттардың журналын жүргізеді.
Жергілікті атқарушы органдарға есеп беретін ветеринариялық қызметтердің қызметкерлері тиісті облыстың әкімшілік шекаралары шегінде балықтарды және басқа да су жануарларын өткізу, тасымалдау үшін өтініш берушінің өтініші бойынша белгіленген мерзімдерде балық және басқа да су жануарлары мониторингінің ақпараттық жүйесінде балықтың қайда ауланғаны туралы анықтама берілгені туралы мәліметтер болған кезде ғана ветеринариялық анықтама береді.
4. Балық шаруашылығы субъектілері, аквашаруашылық субъектілері, уәкілетті органның, оның ішінде оның ведомствосының және аумақтық бөлімшелерінің, жергілікті атқарушы органдардың, қаржы мониторингі жөніндегі мемлекеттік органның қызметкерлерінің балықтар мен басқа да су жануарларын мониторингтеудің ақпараттық жүйесінде жұмыс істеуге арналған жеке кабинеттері болады.
Балықтар мен басқа да су жануарларын мониторингтеудің ақпараттық жүйесіне қолжетімділікті оператор "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес уәкілетті органның мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді дамыту және агроөнеркәсіптік кешенді цифрландыру саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесінің хаты негізінде ұсынады.
Балықтар мен басқа да су жануарлары мониторингтеудің ақпараттық жүйесінде жұмыс істеу үшін жеке кабинетте авторландырылу үшін ЭЦҚ немесе логинді (бизнес-сәйкестендіру нөмірі/жеке сәйкестендіру нөмірі)/ құпиясөзді) пайдалану қажет.

5. Внесение в информационную систему мониторинга рыб и других водных животных информации об объемах лимитов изъятия рыбных ресурсов и других водных животных, утвержденных уполномоченным органом в соответствии с пунктом 1 статьи 29 Закона, осуществляется ведомством уполномоченного органа в течение пяти рабочих дней со дня утверждения или изменения соответствующего приказа, а также информации о мощности деятельности по разведению и (или) содержанию, выращиванию объектов аквакультуры – со дня включения в реестр субъектов аквакультуры.
6. Субъект рыбного хозяйства в зависимости от вида пользования и субъект аквакультуры в зависимости от вида хозяйственной деятельности в течение трех календарных дней со дня добычи, закупки или реализации осуществляет внесение в информационную систему мониторинга рыб и других водных животных информации о добытой, закупленной, искусственно выращенной рыбе или других водных животных, их оптовой и розничной реализации, а также об объемах экспорта и импорта.
7. Субъект рыбного хозяйства ведет в информационной системе мониторинга рыб и других водных животных журнал учета вылова рыбных ресурсов и других водных животных (промысловый журнал) в соответствии с подпунктом 14) пункта 2 статьи 27 Закона.
Субъект аквакультуры заполняет в информационной системе мониторинга рыб и других водных животных сведения по выращенным объектам аквакультуры по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
8. При реализации рыб и других водных животных физическим или юридическим лицам, осуществляющим оптовую и (или) розничную торговлю, реализующее лицо одновременно передает покупателю справку о происхождении вылова согласно приказу Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 июля 2016 года № 304 "Об утверждении формы справки о происхождении вылова" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14117).
9. Сведения по выданным разрешениям на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными и справкам о происхождении вылова поступают в информационную систему мониторинга рыб и других водных животных из государственной информационной системы разрешений и уведомлений.
Сведения по выданным справкам о происхождении вылова поступают в единую автоматизированную систему управления отраслями агропромышленного комплекса "e-Agriculture" (далее – ЕАСУ) из информационной системы мониторинга рыб и других водных животных.
Автоматическая сверка объемов, указанных в справках о происхождении вылова, с данными, представленными при оформлении ветеринарных справок и ветеринарных сертификатов осуществляется посредством информационного взаимодействия информационной системы мониторинга рыб и других водных животных и ЕАСУ. При выявлении расхождений или превышения заявленных объемов вылова, ЕАСУ проводит автоматическую сверку и системой мониторинга рыб и других водных животных.
Сведения по выданным ветеринарным справкам, ветеринарным сертификатам поступают в информационную систему мониторинга рыб и других водных животных из ЕАСУ.
Информационное взаимодействие информационной системы мониторинга рыб и других водных животных и информационных систем осуществляется согласно статье 43 Закона Республики Казахстан "Об информатизации".

5. Балықтар мен басқа да су жануарлары мониторингтеудің ақпараттық жүйесіне уәкілетті органның ведомствосы Заңның 29-бабы 1-тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен балық ресурстары мен басқа да су жануарларын алып қою лимиттерінің көлемі туралы ақпаратты енгізуді тиісті бұйрық бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде, сондай-ақ аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты қызметтің қуаттылығы туралы ақпаратты – аквашаруашылық субъектілері тізіліміне енгізілген күннен бастап жүзеге асырады.
6. Балық шаруашылығы субъектісі пайдалану түріне қарай және аквашаруашылық субъектісі шаруашылық қызмет түріне қарай өндірілген, сатып алынған немесе өткізілген күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде балықтар мен басқа да су жануарларын мониторингтеудің ақпараттық жүйесіне өндірілген, сатып алынған, жасанды жолмен өсірілген балық немесе басқа да су жануарлары, оларды көтерме және бөлшек саудада өткізу, экспорт және импорт көлемдері туралы ақпаратты енгізуді жүзеге асырады.
7. Балық шаруашылығы субъектісі балықтар мен басқа да су жануарларын мониторингтеудің ақпараттық жүйесінде балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулауды есепке алу журналын (кәсіпшілік журналын) Заңның 27 бабы 2-тармағы, 14-тармақшасына сәйкес жүргізеді.
Аквашаруашылық субъектісі балықтар мен басқа да су жануарларын мониторингтеудің ақпараттық жүйесінде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша өсірілген аквашаруашылық объектілері бойынша мәліметтерді толтырады.
8. Көтерме және (немесе) бөлшек сауданы жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғаларға балықтар мен басқа да су жануарларын өткізу кезінде өткізуші тұлға бір мезгілде сатып алушыға "Балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтама нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының – Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 8 шілдедегі № 304 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14117 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтаманы береді.
9. Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға берілген рұқсаттар және балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтамалар бойынша мәліметтер рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесінен балықтар мен басқа да су жануарларын мониторингтеудің ақпараттық жүйесіне келіп түседі.
Балықтың қайдан ауланғаны туралы берілген анықтамалар бойынша мәліметтер балықтар мен басқа да су жануарлары мониторингтеудің ақпараттық жүйесінен "e-Agriculture" агроөнеркәсіптік кешен салаларын басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесіне (бұдан әрі – ББАЖ) келіп түседі.
Балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтамаларда көрсетілген көлемдерді ветеринариялық анықтамалар мен ветеринариялық сертификаттарды ресімдеу кезінде ұсынылған деректермен автоматты түрде салыстыру балықтар мен басқа да су жануарлары мониторингтеудің ақпараттық жүйесі мен ББАЖ ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы жүзеге асырылады. Мәлімделген ауланған көлемдердің сәйкессіздігі немесе асып кетуі анықталған жағдайда, ББАЖ балықтар мен басқа да су жануарларын бақылау жүйесімен автоматты түрде салыстырып тексереді.
Берілген ветеринариялық анықтамалар, ветеринариялық сертификаттар бойынша мәліметтер ББАЖ-дан балықтар мен басқа да су жануарларын мониторингтеудің ақпараттық жүйесіне келіп түседі.
Балықтар мен басқа да су жануарларын мониторингтеудің ақпараттық жүйесі мен ақпараттық жүйелердің ақпараттық өзара іс-қимылы "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабына сәйкес жүзеге асырылады.

10. Территориальные подразделения совместно с республиканской ассоциацией общественных объединений рыболовов и субъектов рыбного хозяйства ежеквартально осуществляют в информационной системе мониторинга рыб и других водных животных сверку внесенной субъектами рыбного хозяйства/субъектами аквакультуры информации о добытой, закупленной, искусственного выращенной, экспортированной и импортированной рыбе или других водных животных, а также об их оптовой и розничной реализации.
Сверка осуществляется на основании выданных разрешений на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, справок о происхождении вылова, ветеринарных справок, ветеринарных сертификатов, лимитов изъятия рыбных ресурсов и других водных животных и квот изъятия.

10. Аумақтық бөлімшелер Балық аулаушылар және балық шаруашылығы субъектілер қоғамдық бірлестіктерінің республикалық қауымдастығымен бірлесіп тоқсан сайын балықтар мен басқа да су жануарларын мониторингтеудің ақпараттық жүйесінде балық шаруашылығы субъектілері/аквашаруашылық субъектілері енгізген өндірілген, сатып алынған, жасанды жолмен өсірілген, экспортталған және импортталған балық немесе басқа да су жануарлары туралы, сондай-ақ оларды көтерме және бөлшек саудада өткізу туралы ақпаратты салыстырып тексеруді жүзеге асырады.
Салыстырып тексеру балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға берілген рұқсаттар, балықтың қайдан ауланғаны туралы анықтамалар, ветеринариялық анықтамалар, ветеринариялық сертификаттар, балық ресурстарын және басқа да су жануарларын алып қою лимиттері және алып қою квоталары негізінде жүзеге асырылады.

11. Уполномоченный орган и местные исполнительные органы на основании внесенной субъектами рыбного хозяйства/субъектами аквакультуры информации о добытой, закупленной, искусственно выращенной, экспортированной и импортированной рыбе или других водных животных, а также об их оптовой и розничной реализации ежеквартально проводят анализ и обобщение представленных сведений.
Приложение
к Правилам мониторинга рыб
и других водных животных
Форма
Сведения по выращенным объектам аквакультуры
Наименование субъекта аквакультуры
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер
Код и наименование из общего классификатора видов экономической деятельности
Адрес места нахождения
Дата регистрации в качестве индивидуального предпринимателя/государственной регистрации в качестве юридического лица
Вид осуществляемой деятельности
Объект аквакультуры (по видам)
Источник водоснабжения и объем потребляемой воды (кубический метр)
Проектная мощность (по видам/тонн)
Фактически выращено по видам (тонн)
Реализовано (тонн)
Объем выращенной молоди объектов аквакультуры (по возрастным группам), штук
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Продолжение таблицы
Реализовано молоди объектов аквакультуры, штук
Объем выращенного ремонтно-маточного стада (штук)
Реализовано ремонтно-маточного стада (штук)
Израсходованные корма (тонн/тенге)
Вид и происхождение корма и кормопроизводителя
14
15
16
17
18

11. Уәкілетті орган және жергілікті атқарушы органдар балық шаруашылығы субъектілері/аквашаруашылық субъектілері енгізген өндірілген, сатып алынған, жасанды жолмен өсірілген, экспортталған және импортталған балық немесе басқа да су жануарлары туралы, сондай-ақ оларды көтерме және бөлшек саудада өткізу туралы ақпараттың негізінде тоқсан сайын ұсынылған мәліметтерге талдау және жинақтап қорытындылау жүргізеді.
Балықтар мен басқа да су
жануарларын мониторингтеу
қағидаларына
қосымша
Нысан
Өсірілген аквашаруашылық объектілері бойынша мәліметтер
Аквашаруашылық субъектісінің атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес- сәйкестендіру нөмірі
Экономикалық қызмет түрлері жалпы жіктеуішінен коды мен атауы
Орналасқан мекенжайы
Дара кәсіпкер ретінде тіркелген/заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген күні
Жүзеге асырылатын қызмет түрі
Аквашаруашылық объектісі (түрлер бойынша)
Сумен жабдықтау көзі және тұтынылатын су көлемі (текше метр)
Жоба қуаттылығы (түрлер бойынша/тонна)
Іс жүзінде өсірілгені түрлер бойынша (тонна)
Өткізілгені (тонна)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Кестнің жалғасы
Өсірілген аквашаруашылық объектілері құртшабақтарының көлемі (жас топтары бойынша), дана
Өткізілген аквашаруашылық объектілерінің құртшабақтары, дана
Өсірілген аналық балық үйірінің көлемі
(дана)
Өткізілген аналық балық үйірі (дана)
Жұмсалған азық (тонна/теңге)
Азық пен азық өндірушінің түрі және шығу тегі
13
14
15
16
17
18