Об утверждении методики расчета прогнозных объемов затрат на развитие инженерной коммуникационной инфраструктуры к новым объектам жилищного строительства
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 7 сентября 2025 года № 419. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 октября 2025 года № 37085
В соответствии с пунктом 4 статьи 80 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую методику расчета прогнозных объемов затрат на развитие инженерной коммуникационной инфраструктуры к новым объектам жилищного строительства.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на официальное опубликование в средствах массовой информации и информационно-правовой системе "Әділет";
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 7 октября 2025 года № 419
Методика расчета прогнозных объемов затрат на развитие инженерной коммуникационной инфраструктуры к новым объектам жилищного строительства
Глава 1. Основные положения
1. Настоящая Методика разработана в соответствии с пунктом 4 статьи 80 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Методика) и применяется для определения прогнозных затрат бюджетов областей, городов республиканского значения, столицы на развитие инженерной коммуникационной инфраструктуры к новым объектам жилищного строительства.
Данная методика также применима при расчете прогнозных затрат районного (города областного значения) бюджета, города районного значения, села, поселка, сельского округа (а также в разрезе населенных пунктов).
Глава 2. Расчет прогнозных затрат на развитие инженерной
коммуникационной инфраструктуры к новым объектам жилищного строительства
1. Расчет прогнозных объемов затрат на развитие инженерной коммуникационной инфраструктуры для областей, районов, города районного значения, села, поселка, сельского округа (города областного значения) к новым объектам жилищного строительства определяются по следующей форме:
Где:

Тұрғын үй құрылысының жаңа нысандарына инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға арналған болжамды шығындар көлемін есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 7 қазандағы № 419 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 8 қазанда № 37085 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 80-бабының 4-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған тұрғын үй құрылысының жаңа нысандарына инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға арналған болжамды шығындар көлемін есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті.
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жариялануға жіберілуін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 7 қазандағы
№ 419 бұйрығына қосымша
Тұрғын үй құрылысының жаңа нысандарына инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға арналған болжамды шығындар көлемін есептеу әдістемесі
1-бөлім. Негізгі ережелер
1. Әдістеме Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 80-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген (бұдан әрі – Әдістеме) және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінде жаңа тұрғын үй құрылысы нысандарына инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жеткізу бойынша болжамды шығындарды айқындау үшін қолданылады.
Бұл Әдістеме сондай-ақ аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеті, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ (сондай-ақ елді мекендер бөлінісінде) бойынша болжамды шығындарды есептеу кезінде де қолданылады.
2-бөлім. Тұрғын үй құрылысының жаңа нысандарына инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға арналған болжамды шығындарды есептеу
1. Облыстар, аудандар, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ (облыстық маңызы бар қала) үшін жаңа тұрғын үй құрылысы нысандарына инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жеткізу бойынша болжамды шығындар мынадай форма бойынша айқындалады:
Оның ішінде:

1Ri – общий объем затрат на развитие инженерной коммуникационной инфраструктуры в бюджет области районов, города районного значения, села, поселка, сельского округа (города областного значения): 80 % затрат к новым многоквартирным жилым домам, 20 % затрат к новым индивидуальным жилищным строительствам;
Pi – количество объектов по вводу жилья области (тыс. квадратных метров)
Ptotal – общее количество объектов по вводу жилья по Республике (тыс. квадратных метров);
F – объем бюджетных средств за последние 3 отчетных финансового года объектов инженерной коммуникационной инфраструктуры.
2. Расчет прогнозных объемов затрат на развитие инженерной коммуникационной инфраструктуры для городов республиканского значения, столицы (района) к новым объектам жилищного строительства по следующей форме:
Где:
2Ri – прогнозный объем затрат на развитие инженерной коммуникационной инфраструктуры для городов республиканского значения, столицы (района);
Ci – количество объектов по вводу жилья города республиканского значения столицы (районного значения), (тыс. квадратных метров);
Ctotal – всего количество объектов по вводу жилья городов республиканского значения, столицы (тыс. квадратных метров);
F – средний объем бюджетных средств за последние 3 отчетных финансового года объектов инженерной коммуникационной инфраструктуры.
3. Диапазоны минимальных значений для каждой области устанавливается в зависимости от множества факторов, включая специфику города, климатические условия, плотность населения и экономические возможности.
Минимальные значения обеспечивают базовый уровень жизни и безопасности.
4. Инженерная коммуникационная инфраструктура подводится к строительным объектам, строительство которых начато в текущем финансовом году, для своевременного ввода в эксплуатацию объектов следующем финансовом году.
5. План ввода жилья утверждается в виде дорожной карты центральным уполномоченным органом по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства по согласованию с местным уполномоченным органом.
6. При планировании прогнозных объемов затрат на развитие системы инженерной коммуникационной инфраструктуры для города республиканского значения, столицы, бюджетов районов, города районного значения, села, поселка, сельского округа (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа, местные уполномоченные органы применяют расчеты указанные в пунктах 1, 2.
7. Местные исполнительные органы согласовывают перечни проектов до утверждения проекта решения маслихата об областном бюджете (области, города, столицы) с соответствующими центральным уполномоченными органами.

1Ri – облыс аудандарының, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджетінде инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға арналған жалпы шығыстар көлемі: шығыстардың 80%-ы жаңа көппәтерлі тұрғын үйлерге, 20%-ы жаңа жеке тұрғын үй құрылыстарына бағытталады;
Pi – облыс бойынша тұрғын үйді пайдалануға беру көлемі (мың шаршы метр);
Ptotal – Республика бойынша тұрғын үйді пайдалануға беру көлемі (мың шаршы метр);
F – соңғы 3 есептік қаржы жылындағы инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілеріне бөлінген бюджет қаражатының көлемі.
2. Республикалық маңызы бар қалалар, астана (аудан) үшін жаңа тұрғын үй құрылысы объектілеріне инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға арналған болжамды шығындардың көлемі келесі үлгіге сәйкес есептеледі:
Оның ішінде:
2Ri – республикалық маңызы бар қалалар, астана (аудан) үшін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамытуға арналған болжамды шығыстар көлемі;
Ci – республикалық маңызы бар қала, астана (аудандық маңызы бар) бойынша тұрғын үйді пайдалануға беру объектілерінің саны (мың шаршы метрмен);
Ctotal – республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша тұрғын үйді пайдалануға беру объектілерінің жалпы саны (мың шаршы метрмен);
F – соңғы 3 есептік қаржы жылындағы инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым объектілеріне бөлінген бюджет қаражатының орташа көлемі.
3. Әрбір облыс үшін ең төмен мәндердің диапазондары көптеген факторларға байланысты белгіленеді, оның ішінде қаланың ерекшелігі, климаттық жағдайлар, халықтың тығыздығы және экономикалық мүмкіндіктер.
Ең төмен мәндер өмір сүрудің және қауіпсіздіктің базалық деңгейін қамтамасыз етеді
4. Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым құрылыс нысандарына ағымдағы қаржы жылы ішінде тартылып, келесі қаржы жылы пайдалануға берілетін нысандардың уақтылы іске қосылуы қамтамасыз етіледі.
5. Тұрғын үйді пайдалануға беру жоспары құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері жөніндегі орталық уәкілетті органмен, жергілікті уәкілетті органмен келісу арқылы жол картасы түрінде бекітіледі.
6. Республикалық маңызы бар қала, астана, аудан бюджеттері, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ (облыстық маңызы бар қала) үшін инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым жүйесін дамытуға арналған болжамды шығыстар көлемін жоспарлау кезінде жергілікті уәкілетті органдар 1, 2-тармақтарда көрсетілген есептеулерді қолданады.
7. Жергілікті атқарушы органдар облыстық бюджет (облыс, қала, астана) туралы мәслихат шешімі жобасы бекітілгенге дейін жобалар тізбесін тиісті орталық уәкілетті органдармен келіседі.

8. Местными исполнительными органами обеспечивается мониторинг реализации проектов в центральный уполномоченный орган по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства ежеквартально до 5 числа следующего за отчетным периодом, при необходимости центральным уполномоченным органом могут быть определены иные сроки по мониторингу.
9. Местными исполнительными органами обеспечивается гарантированный ввод объектов жилья утвержденных дорожными картами.

8. Жергілікті атқарушы органдар жобалардың іске асырылуын орталық уәкілетті органға тоқсан сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-іне дейін мониторингін қамтамасыз етеді, қажет болған жағдайда орталық уәкілетті орган мониторинг жүргізудің өзге де мерзімдерін айқындауы мүмкін.
9. Жергілікті атқарушы органдар жол карталарымен бекітілген тұрғын үй нысандарының кепілді пайдалануға берілуін қамтамасыз етеді.