Об утверждении Правил вынужденного забоя племенных животных и крупного рогатого скота живого
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 октября 2025 года № 345. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 октября 2025 года № 37034
Вводится в действие с 1 января 2026 года.
В соответствии с подпунктом 1) части третьей пункта 3 статьи 508 и подпунктом 1) части третьей пункта 5 статьи 509 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила вынужденного забоя племенных животных и крупного рогатого скота живого.
2. Признать утратившим силу приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 1 февраля 2023 года № 45 "Об утверждении Правил вынужденного забоя племенных животных и крупного рогатого скота живого" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 31879).
3. Комитету ветеринарного контроля и надзора Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
Утверждены приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 1 октября 2025 года № 345
Правила вынужденного забоя племенных животных и крупного рогатого скота живого
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила вынужденного забоя племенных животных и крупного рогатого скота живого (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) части третьей пункта 3 статьи 508 и подпунктом 1) части третьей пункта 5 статьи 509 Налогового кодекса Республики Казахстан и определяют порядок вынужденного забоя племенных животных и крупного рогатого скота живого.
2. Под вынужденным забоем племенных животных и крупного рогатого скота живого понимается убой племенных животных и крупного рогатого скота живого, по которым налог на добавленную стоимость уплачен методом зачета при их импорте, по случаям, указанным в пункте 3 настоящих Правил.
3. Вынужденный забой племенных животных и крупного рогатого скота живого проводится при:
1) особо опасных болезнях животных, включенных в Перечень особо опасных болезней животных, профилактика, диагностика и ликвидация которых осуществляются за счет бюджетных средств (далее – Перечень), утвержденный приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 7-1/559 "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9891) (далее – Приказ), за исключением случаев, указанных в подпункте 1) пункта 4 настоящих Правил.
При особо опасных болезнях животных, включенных в Перечень особо опасных болезней животных, при которых проводятся обязательное изъятие и уничтожение животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, утвержденный Приказом проводится обязательное изъятие и уничтожение животных, продукции и сырья животного происхождения;

Асыл тұқымды малды және тірі ірі қара малды мәжбүрліктен сою қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 1 қазандағы № 345 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 2 қазанда № 37034 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 508-бабы 3-тармағы үшінші бөлігінің 1) тармақшасына және 509-бабы 5-тармағы үшінші бөлігінің 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Асыл тұқымды малды және тірі ірі қара малды мәжбүрліктен сою қағидалары бекітілсін.
2. "Асыл тұқымды жануарларды және тірі ірі қара малды амалсыз сою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 1 ақпандағы № 45 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31879 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық бақылау және қадағалау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 1 қазандағы
№ 345 бұйрығымен бекітілген
Асыл тұқымды малды және тірі ірі қара малды мәжбүрліктен сою қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Асыл тұқымды малды және тірі ірі қара малды мәжбүрліктен сою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 508-бабы 3-тармағы үшінші бөлігінің 1) тармақшасына және 509-бабы 5-тармағы үшінші бөлігінің 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және асыл тұқымды жануарларды және тірі ірі қара малды мәжбүрліктен сою тәртібін айқындайды.
2. Асыл тұқымды жануарларды және тірі ірі қара малды мәжбүрліктен сою деп осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген жағдайлар бойынша оларды импорттау кезінде қосылған құн салығы есепке жатқызу әдісімен төленген асыл тұқымды жануарларды және тірі ірі қара малды сою түсініледі.
3. Асыл тұқымды жануарларды және тірі ірі қара малды мәжбүрліктен сою:
1) осы Қағидалардың 4-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, "Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 7-1/559 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9891 болып тіркелген) (бұдан әрі – Бұйрық) бекітілген Профилактикасы, диагностикасы мен жойылуы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың аса қауіпті ауруларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) енгізілген жануарлардың аса қауіпті аурулары болған.
Бұйрықпен бекітілген Жануарлардың және адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты міндетті түрде алып қою және жою жүргізілетін жануарлардың аса қауіпті ауруларының тізбесіне енгізілген жануарлардың аса қауіпті аурулары болған кезеде жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты міндетті түрде алып қою және жою жүргізіледі;

2) экономической нецелесообразности или невозможности лечения, а также в целях обеспечения сохранности (недопущения падежа) племенных животных и крупного рогатого скота живого при энзоотических болезнях животных, включенных в перечень энзоотических болезней животных, профилактика и диагностика которых осуществляются за счет бюджетных средств, утверждаемый местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы в соответствии с подпунктом 17-3) пункта 1 и подпунктом 32-2) пункта 1-1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии";
3) отравлениях, тяжелых травмах, переломах, ожогах и тяжелых повреждениях, угрожающих жизни племенных животных и крупного рогатого скота живого, и требующих длительного, экономически неоправданного лечения.
4. Вынужденный забой племенных животных и крупного рогатого скота живого не проводится:
1) здоровых животных;
2) животных, неподдающихся откорму до требуемых кондиций;
3) животных, отстающих в росте и развитии;
4) малопродуктивных, яловых животных;
5) здоровых животных, которым угрожает гибель в результате стихийного бедствия.
5. При вынужденном забое племенных животных и крупного рогатого скота живого на основании подпункта 1) пункта 3 настоящих Правил государственный ветеринарно-санитарный инспектор соответствующей административно-территориальной единицы выдает соответствующее предписание о проведении санитарной очистки, санитарного убоя больных животных и/или об обезвреживании (обеззараживании), переработке животных, продукции и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, представляющих опасность для здоровья животных и человека в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 июля 2013 года № 16-07/333 "Об утверждении форм предписаний, Правил их составления и выдачи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8662).
При вынужденном забое племенных животных и крупного рогатого скота живого по особо опасным болезням животных, включенным одновременно в Перечень и в Перечень болезней животных, при которых производятся обязательное обезвреживание (обеззараживание) и переработка без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, представляющих опасность для здоровья животных и человека, утвержденный приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 марта 2012 года № 18-03/127 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7590), проводится обязательное обезвреживание (обеззараживание) и переработка без изъятия племенных животных и крупного рогатого скота живого, продукции и сырья животного происхождения в соответствии с Правилами обязательного изъятия и уничтожения животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека, либо их обязательного обезвреживания (обеззараживания) и переработки без изъятия, утвержденными Приказом.

2) экономикалық тұрғыдан тиімсіз немесе емдеу мүмкін болмаған, сондай-ақ "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1-тармағының 17-3) тармақшасына және 1-1-тармағының 32-2) тармақшасына сәйкес облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы бекітетін профилактикасы мен диагностикасы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың энзоотиялық ауруларының тізбесіне енгізілген жануарлардың энзоотиялық аурулары кезінде асыл тұқымды жануарлар мен тірі ірі қара малдың сақталуын (өлім-жітімге жол бермеу) қамтамасыз ету мақсатында;
3) улану, ауыр жарақаттар алу, сынықтар, күйіктер және асыл тұқымды жануарлар мен тірі ірі қара малдың өміріне қауіп төндіретін және де ұзақ мерзімді, экономикалық тұрғыдан ақталмаған емдеуді қажет ететін ауыр жарақаттар болған кезде жүргізіледі.
4. Асыл тұқымды жануарларды және тірі ірі қара малды:
1) сау жануарларды;
2) қажетті кондицияға дейін бордақылауға келмейтін жануарларды;
3) өсу мен дамудан артта қалған жануарларды;
4) өнімділігі төмен, қысыр жануарларды;
5) дүлей зілзала салдарынан өлу қаупі төнген сау жануарларды мәжбүрліктен сою жүргізілмейді.
5. осы Қағидалардың 3-тармағы 1) тармақшасының негізінде асыл тұқымды жануарларды және тірі ірі қара малды мәжбүрліктен сою кезінде тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы "Нұсқама нысандарын, оларды жасау және беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2013 жылғы 22 шілдедегі № 16-07/333 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8662 болып тіркелген) сәйкес ауру жануарларды санитариялық тазалауды, санитариялық союды жүргізу туралы және/немесе жануарлардың және адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты, ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөптік қоспаларды залалсыздандыру (зарарсыздандыру), өңдеу туралы тиісті нұсқама береді.
Асыл тұқымды жануарларды және тірі ірі қара малды бір уақытта Тізбеге және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 28 наурыздағы № 18-03/127 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7590 болып тіркелген) бекітілген Жануарлардың және адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты, ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөптік қоспаларды алып қоймай-ақ міндетті түрде залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және өңдеу жүргізілетін жануарлар ауруларының тізбесіне енгізілген жануарлардың аса қауіпті аурулары бойынша мәжбүрліктен сою кезінде Бұйрықпен бекітілген Жануарлардың және адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарлар, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты міндетті түрде алып қою және жою не оларды алып қоймай міндетті түрде залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және өңдеу қағидаларына сәйкес асыл тұқымды жануарларды және тірі ірі қара малды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты алып қоймай міндетті түрде залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және өңдеу жүргізіледі.

Глава 2. Порядок вынужденного забоя племенных животных и крупного рогатого скота живого
6. При вынужденном забое племенных животных и крупного рогатого скота живого ветеринарно-санитарная оценка продукции и сырья животного происхождения осуществляется в соответствии с Ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами (далее – Ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила), утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11940), и оборот продукции и сырья животного происхождения осуществляется с учетом их ветеринарно-санитарной оценки.
Племенные животные и крупный рогатый скот живой при вынужденном забое подлежат предубойному ветеринарному осмотру и послеубойной ветеринарно-санитарной экспертизе в соответствии с порядком предубойного ветеринарного осмотра убойных животных и послеубойной ветеринарно-санитарной экспертизы туш и органов, их санитарной оценки, установленных главой 101 Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил.
7. Направление на вынужденный забой племенных животных и крупного рогатого скота живого оформляется актом направления на вынужденный забой племенных животных и крупного рогатого скота живого (далее – акт направления) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с указанием вида, количества, породы, кросса, возраста и индивидуального номера (за исключением племенных птиц) животных, а также наименования, места расположения перерабатывающего предприятия, убойного пункта, убойной площадки (площадки по убою сельскохозяйственных животных), причин вынужденного забоя.
При вынужденном забое племенных животных и крупного рогатого скота живого в акте направления также указываются:
1) при вынужденном забое на основании подпунктов 1) и 2) пункта 3 настоящих Правил – результаты лабораторных исследований, дата и номер акта экспертизы (протокола испытания), наименование и адрес лаборатории, выдавшей результаты лабораторных исследований;
2) при вынужденном забое на основании подпункта 1) пункта 3 настоящих Правил – дата и номер предписания о проведении санитарной очистки, санитарного убоя больных животных и/или об обезвреживании (обеззараживании), переработке животных, продукции и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, представляющих опасность для здоровья животных и человека, фамилия, имя, отчество (при наличии) государственного ветеринарно-санитарного инспектора, выдавшего предписание;

2-тарау. Асыл тұқымды жануарларды және тірі ірі қара малды мәжбүрліктен сою тәртібі
6. Асыл тұқымды жануарларды және тірі ірі қара малды мәжбүрліктен сою кезінде жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты ветеринариялық-санитариялық бағалау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11940 болып тіркелген) бекітілген Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларға (бұдан әрі – Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалар) сәйкес жүзеге асырылады және жануарлардан алынатын өнім мен шикізат айналымы оларды ветеринариялық-санитариялық бағалау ескеріле отырып, жүзеге асырылады.
Мәжбүрліктен сою кезінде асыл тұқымды жануарлар және тірі ірі қара мал Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалардың 101-тарауында белгіленген сойылатын жануарларды союр алдындағы ветеринариялық тексеріп қарау және сойылғаннан кейін ұшалары мен ішкі ағзаларын ветеринариялық-санитариялық сараптау, оларды санитариялық бағалау тәртібіне сәйкес сояр алдындағы ветеринариялық тексеріп қаралуы және сойылғаннан кейін ветеринариялық-санитариялық сараптамадан өтуі тиіс.
7. Асыл тұқымды жануарларды және тірі ірі қара малды мәжбүрліктен союға жіберу осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, жануарлардың түрін, санын, тұқымын, кроссын, жасын және жеке нөмірін (асыл тұқымды құстарды қоспағанда), сондай-ақ өңдеуші кәсіпорнының, сою пунктінің, сою алаңының (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңының) атауын, орналасқан жерін, мәжбүрліктен сою себептерін көрсете отырып, асыл тұқымды жануарларды және тірі ірі қара малды мәжбүрліктен союға жіберу актісімен (бұдан әрі – жіберу актісі) ресімделеді.
Асыл тұқымды жануарларды және тірі ірі қара малды мәжбүрлітен сою кезінде жіберу актісінде мыналар көрсетіледі:
1) осы Қағидалардың 3-тармағы 1) және 2) тармақшаларының негізінде мәжбүрліктен сою кезінде – зертханалық зерттеулердің нәтижелері, сараптама актісінің (сынақ хаттамасының) күні мен нөмірі, зертханалық зерттеулердің нәтижелерін берген зертхананың атауы мен мекенжайы;
2) осы Қағидалардың 3-тармағы 1) тармақшасының негізінде мәжбүрліктен сою кезінде – ауру жануарларды санитариялық тазалауды, санитариялық союды жүргізу туралы және/немесе жануарлардың және адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты, ветеринариялық препараттарды, азық пен азықтық қоспаларды залалсыздандыру (зарарсыздандыру), өңдеу туралы нұсқаманың күні мен нөмірі, нұсқама берген мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі;

3) при вынужденном забое на основании подпункта 3) пункта 3 настоящих Правил – дата и номер акта ветеринарного осмотра, составленного по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, фамилия, имя, отчество (при наличии) ветеринарного врача, выдавшего акт ветеринарного осмотра.
К акту направления прилагаются документы, указанные в части второй настоящего пункта.
8. Акт направления составляется ветеринарным врачом подразделения производственного контроля или ветеринарным врачом сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств или ветеринарным врачом, обслуживающим физических, юридических лиц, при участии владельца племенных животных и крупного рогатого скота живого – руководителя юридического лица/физического лица, специалиста в области ветеринарии государственной ветеринарной организации, созданной местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, в двух экземплярах, и подписывается всеми участвовавшими лицами.
Акт направления составляется не позднее 1 (одного) календарного дня с момента установления случая вынужденного забоя, указанного в пункте 3 настоящих Правил.
Первый экземпляр акта направления передается специалисту в области ветеринарии государственной ветеринарной организации, созданной местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, второй экземпляр остается у ветеринарного врача подразделения производственного контроля или ветеринарного врача сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств или владельца племенных животных и крупного рогатого скота живого. Акт направления подлежит хранению в течение 3 (трех) лет.
9. Вынужденный забой племенных животных и крупного рогатого скота живого, предназначенных для последующей реализации, осуществляется на убойных пунктах, мясоперерабатывающих предприятиях или на убойных площадках (площадках по убою сельскохозяйственных животных), имеющих учетные номера в соответствии с Правилами присвоения учетных номеров объектам производства, осуществляющим выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организациям по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 7-1/37 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10466), с соблюдением Правил организации проведения убоя сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года №7-1/370 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11591).

3) осы Қағидалардың 3-тармағы 3) тармақшасының негізінде мәжбүрліктен сою кезінде – осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған ветеринариялық қарап-тексеру актісінің күні мен нөмірі, ветеринариялық қарап-тексеру актісін берген ветеринариялық дәрігердің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі.
Жіберу актісіне осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген құжаттар қоса беріледі.
8. Жіберу актісін өндірістік бақылау бөлімшесінің ветеринариялық дәрігері немесе ауыл шаруашылығы құралымдарының, шаруа, фермер қожалықтарының ветеринариялық дәрігері немесе жеке, заңды тұлғаларға қызмет көрсететін ветеринариялық дәрігер асыл тұқымды мал мен тірі ірі қара мал иесінің – заңды тұлғаның/жеке тұлға басшысының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымның ветеринария саласындағы маманының қатысуымен екі данада жасайды және оған барлық қатысушы тұлғалар қол қояды.
Жіберу актісі осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген мәжбүрліктен сою анықталған сәттен бастап күнтізбелік 1 (бір) күннен кешіктірілмей жасалады.
Жіберу актісінің бірінші данасы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымның ветеринария саласындағы маманына беріледі, екінші данасы өндірістік бақылау бөлімшесінің ветеринариялық дәрігерінде немесе ауыл шаруашылығы құралымдарының, шаруа, фермер қожалықтарының ветеринариялық дәрігерінде немесе асыл тұқымды жануарлар мен тірі ірі қара мал иесінде қалады. Жіберу актісі 3 (үш) жыл бойы сақталуға тиіс.
9. Кейіннен өткізуге арналған асыл тұқымды жануарларды және тірі ірі қара малды мәжбүрліктен сою мал сою пункттерінде, ет өңдеу кәсіпорындарында немесе Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 7-1/37 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10466 болып тіркелген) бекітілген Жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға есептік нөмірлер беру қағидаларына сәйкес есептік нөмірлері бар сою алаңдарында (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарында) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 7-1/370 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11591 болып тіркелген) бекітілген Кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын союды ұйымдастыру қағидаларын сақтай отырып, жүзеге асырылады.

10. Сведения о вынужденном забое племенных животных (за исключением племенных птиц) и крупного рогатого скота живого вносятся в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных согласно Правилам формирования и ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачи выписки из нее, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июня 2010 года № 367 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6321) (далее – Правила № 367).
Результаты ветеринарного осмотра племенных птиц вносятся в журнал для регистрации заболеваний животных по форме, утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 февраля 2014 года № 16-07/114 "Об утверждении форм ветеринарного учета и отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9342).
Владельцы вынужденно забитых племенных животных (за исключением племенных птиц) и крупного рогатого скота живого получают выписку из базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных в соответствии с Правилами № 367.
Приложение 1
к Правилам вынужденного
забоя племенных
животных и крупного
рогатого скота живого
Форма
Акт направления на вынужденный забой племенных животных и крупного рогатого скота живого
№ _____________ "_____" __________ 20__ года
Мною _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, место работы)
при участии владельца животного _______________________________________
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/руководителя
юридического лица)
а также специалиста в области ветеринарии _______________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, место работы)
"___" _________________20___ года
направлены на вынужденный забой __________________________________________
____________________________________________________________________,
(вид, количество, порода, кросс, возраст животных)
имеющие индивидуальный номер сельскохозяйственного животного (за исключением племенных птиц) в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных_______________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
по диагнозу, причине:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
При вынужденном забое по особо опасным болезням животных, включенным в Перечень особо опасных болезней животных, профилактика, диагностика и ликвидация которых осуществляются за счет бюджетных средств (далее – Перечень), утвержденный приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 октября 2014 года № 7-1/559 "Об утверждении нормативных правовых актов в области ветеринарии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9891), указываются результаты лабораторных исследований, дата и номер акта экспертизы (протокола испытания), наименование и адрес лаборатории, выдавшей результаты лабораторных исследований, дата и номер предписания о проведении санитарной очистки, санитарного убоя животных и/или об обезвреживании (обеззараживании), переработке животных, продукции и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, представляющих опасность для здоровья животных и человека, фамилия, имя, отчество (при наличии) государственного ветеринарно-санитарного инспектора, выдавшего предписание______________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
При вынужденном забое в случаях экономической нецелесообразности или невозможности лечения, а также в целях обеспечения сохранности (недопущения падежа) племенных животных и крупного рогатого скота живого при энзоотических болезнях животных, включенных в перечень энзоотических болезней животных, профилактика и диагностика которых осуществляются за счет бюджетных средств, утверждаемый местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы в соответствии с подпунктом 17-3) пункта 1 и подпунктом 32-2) пункта 1-1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии" указываются результаты лабораторных исследований, дата и номер акта экспертизы (протокола испытания), наименование и адрес лаборатории, выдавшей результаты лабораторных исследований ___________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
При вынужденном забое в случаях отравлений, тяжелых травм, переломов, ожогов и тяжелых повреждений, угрожающих жизни племенных животных и крупного рогатого скота живого, и требующих длительного, экономически не оправданного лечения, указываются дата и номер акта ветеринарного осмотра, фамилия, имя, отчество (при наличии) ветеринарного врача, выдавшего акт ветеринарного осмотра__________________________________________________
_____________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Место проведения вынужденного забоя ___________________________________
______________________________________________________________________
(наименование, место расположения перерабатывающего предприятия, убойного
пункта, убойной площадки (площадки по убою сельскохозяйственных животных))
Прилагаются следующие документы, подтверждающие причину вынужденного забоя племенных животных и крупного рогатого скота живого:
1.___________________________________________________________________

10. Асыл тұқымды жануарларды (асыл тұқымды құстарды қоспағанда) және тірі ірі қара малды мәжбүрліктен сою туралы мәліметтер Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2010 жылғы 2 маусымдағы № 367 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6321 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі деректер базасын қалыптастыру және жүргізу және одан үзінді-көшірмелер беру қағидасына (бұдан әрі – № 367 Қағидалар) сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорға енгізіледі.
Асыл тұқымды құстарды ветеринариялық қарап-тексеру нәтижелері "Ветеринариялық есепке пен есептілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 25 ақпандағы № 16-07/114 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9342 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша жануарлар ауруларын тіркеу журналына енгізіледі.
Мәжбүрліктен сойылған асыл тұқымды жануарлар (асыл тұқымды құстарды қоспағанда) мен тірі ірі қара малдың иелері № 367 Қағидаларға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордан үзінді көшірме алады.
Асыл тұқымды жануарларды
және тірі ірі қара малды
мәжбүрліктен сою қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Асыл тұқымды жануарларды және тірі ірі қара малды мәжбүрліктен союға жіберу актісі
№ _____________ 20_____ жылғы "_____" ________________
Мен______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы, жұмыс орны)
мал иесінің_________________________________________________________,
(жеке тұлғаның/заңды тұлға басшысының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
___________________________________________________________________
сондай-ақ ветеринария саласындағы маманның
___________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы, жұмыс орны)
қатысуымен 20__ жылғы "____" ___________ ауыл шаруашылығы жануарларын
бірдейлендіру жөніндегі дерекқорда ауыл шаруашылығы жануарының (асыл тұқымды
құстарды қоспағанда) жеке нөмірі бар
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(жануардың түрі, саны, тұқымы, кроссы, жасы) диагнозы (себебі) бойынша:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
______________________________________ мәжбүрліктен союға жібердік.
"Ветеринария саласындағы нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы
№ 7-1/559 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу
тізілімінде № 9891 болып тіркелген) бекітілген Профилактикасы, диагностикасы мен
жойылуы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың аса қауіпті
ауруларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) енгізілген жануарлардың аса қауіпті
аурулары бойынша мәжбүрліктен сою кезінде зертханалық зерттеулердің нәтижелері,
сараптама актісінің (сынақ хаттамасының) күні мен нөмірі, зертханалық зерттеулердің
нәтижелерін берген зертхананың атауы мен мекенжайы, жануарларды санитариялық
тазалауды, санитариялық союды жүргізу және/немесе жануарлар мен адамның
денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен
шикізатты, ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөптік қоспаларды
залалсыздандыру (зарарсыздандыру), өңдеу туралы нұсқаманың күні мен нөмірі,
нұсқама берген мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың аты,
әкесінің аты (бар болса), тегі көрсетіледі __________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Экономикалық тұрғыдан тиімсіз немесе емдеу мүмкін болмаған жағдайда, сондай-ақ
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1-тармағының 17-
3) тармақшасына және 1-1-тармағының 32-2) тармақшасына сәйкес профилактикасы
мен диагностикасы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың
жергілікті атқарушы органы бекітетін бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын
жануарлардың энзоотиялық ауруларының тізбесіне енгізілген жануарлардың
энзоотиялық аурулары кезінде асыл тұқымды жануарлар мен тірі ірі қара малдың
сақталуын (өлім-жітімге жол бермеу) қамтамасыз ету мақсатында мәжбүрліктен сою
кезінде зертханалық зерттеулердің нәтижелері, сараптама актісінің (сынақ
хаттамасының) күні мен нөмірі, зертханалық зерттеулердің нәтижелерін берген
зертхананың атауы мен мекенжайы көрсетіледі _____________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Улану, ауыр жарақаттар, сынықтар, күйіктер және асыл тұқымды жануарлардың және
тірі ірі қара малдың өміріне қауіп төндіретін және ұзақ, экономикалық тұрғыдан
ақталмаған емдеуді қажет ететін ауыр жарақаттар жағдайларында мәжбүрліктен сою
кезінде ветеринариялық қарап-тексеру актісінің күні мен нөмірі, ветеринариялық
қарап-тексеру актісін берген ветеринариялық дәрігердің аты, әкесінің аты (бар болса),
тегі көрсетіледі_________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Мәжбүрліктен союды өткізу орны _________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(өңдеуші кәсіпорнның, сою пунктінің, сою алаңының (ауыл шаруашылығы
жануарларын сою алаңының) атауы, орналасқан жері) Асыл тұқымды жануарларды
және тірі ірі қара малды мәжбүрліктен сою себебін растайтын мынадай құжаттар қоса
беріледі:
1.______________________________________________________________

2. __________________________________________________________________
3.___________________________________________________________________
Настоящий акт составлен в двух экземплярах. Первый экземпляр акта передается специалисту в области ветеринарии государственной ветеринарной организации, созданной местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, второй экземпляр остается у ветеринарного врача подразделения производственного контроля или ветеринарного врача сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств или владельца племенных животных и крупного рогатого скота живого.
Акт направления подлежит хранению в течение 3 (трех) лет.
Подписи участников:
1. _______________________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)       (подпись)
2. _______________________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)       (подпись)
3. _______________________________________________________ _________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность)       (подпись)
Приложение 2
к Правилам вынужденного забоя
племенных животных и
крупного рогатого
скота живого
Форма
Акт ветеринарного осмотра
№ _____________ "_____" __________ 20__ года
Мною _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) ветеринарного врача)
"___" _________________20___ года проведен ветеринарный осмотр _________
________________________________________________________________________,
(вид, количество, порода и кросс, возраст животных)
имеющие индивидуальный номер сельскохозяйственного животного (за исключением племенных птиц) в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
По результатам ветеринарного осмотра выявлено:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Рекомендации (назначение) по результатам ветеринарного осмотра:___________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_______________________________________________________ ____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), (подпись) должность ветеринарного врача)

2. _____________________________________________________________
3.______________________________________________________________
Осы акт екі данада жасалды. Актінің бірінші данасы облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы құрған мемлекеттік
ветеринариялық ұйымның ветеринария саласындағы маманына беріледі, екінші
данасы өндірістік бақылау бөлімшесінің ветеринариялық дәрігерінде немесе ауыл
шаруашылығы құралымдарының, шаруа, фермер қожалықтарының ветеринариялық
дәрігерінде немесе асыл тұқымды жануарлар мен тірі ірі қара малдың иесінде қалады.
Жіберу актісі 3 (үш) жыл бойы сақталуға тиіс.
Қатысушылардың қолдары:
1. _______________________________________________________ _________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы) (қолы)
2. _______________________________________________________ _________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы) (қолы)
3. _______________________________________________________ _________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, лауазымы) (қолы)
Асыл тұқымды жануарларды
және тірі ірі қара малды
мәжбүрліктен сою қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ветеринариялық қарап-тексеру актісі
№ _____________ 20_____ жылғы "_____" _____________
Мен ___________________________________________________________
(ветеринарлық дәрігердің аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорда ауыл
шаруашылығы жануарының (асыл тұқымды құстарды қоспағанда) жеке нөмірі
бар_________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жануарлардың түрлері, саны, тұқымы және кроссы, жасы)
20___ жылғы "___" __________ ветеринариялық қарап-тексеруді жүргіздім.
Ветеринариялық қарап-тексеру нәтижелері бойынша:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
________________________________________________________анықталды
___________________________________________________________________
Ветеринариялық қарап-тексеру нәтижелері бойынша ұсынымдар (тағайындау)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_______________________________________________________ _____________
(ветеринариялық дәрігердің аты, әкесінің аты (бар болса), (қолы) тегі, лауазымы)