О внесении изменений и дополнений в приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 августа 2014 года № 511 "Об утверждении Правил организации деятельности службы пробации" и от 2 июня 2017 года № 386 "Об утверждении Правил организации выполнения общественных работ лицами, осужденными к данному виду наказания"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 сентября 2025 года № 733. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2025 года № 36991
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 августа 2014 года № 511 "Об утверждении Правил организации деятельности службы пробации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9738) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) части первой статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:"
в Правилах организации деятельности службы пробации, утвержденных указанным приказом:
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Со дня поступления приговора или постановления суда Служба пробации:
1) не позднее десяти календарных дней вызывает осужденного к наказанию в виде общественных работ;
2) разъясняет осужденному порядок и условия отбывания наказания, а также контроля за отбыванием наказания;
3) ознакамливает осужденного под подпись с уведомлением о получении приговора, постановления суда и распоряжения акимата об организации выполнения общественных работ в течение пяти рабочих дней после их получения;
4) контролирует исполнение общественных работ, организуемых местными исполнительными органами, путем выезда на место исполнения осужденным общественных работ, в том числе при наличии технической возможности путем частичной фиксации их исполнения;
5) в течение пяти рабочих дней после получения от акимата табеля учета отработанного времени и акта выполненных работ, а также информации о поведении осужденного проводит с ним профилактическую беседу.";
дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. Служба пробации не реже одного раза в квартал распространяет в средствах массовой информации и интернет-ресурсах сведения об исполнении общественных работ.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Служба пробации при направлении осужденного в местный исполнительный орган по месту его жительства вручает ему справку-направление для выполнения общественных работ по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В справке-направлении указываются анкетные данные осужденного, его место жительства и место основной работы (учебы), статья УК РК, по которой он осужден, срок общественных работ (в часах), дата явки осужденного в местный исполнительный орган, порядок его исчисления в соответствии со статьей 58 УИК РК.";
заголовок параграфа 8 изложить в следующей редакции:
"Параграф 8. Порядок осуществления контроля за поведением осужденных беременных женщин и женщин, имеющих или воспитывающих малолетнего ребенка, и мужчин, воспитывающих в одиночку малолетнего ребенка, к которым применена отсрочка отбывания наказания";
пункт 98 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің "Пробация қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 15 тамыздағы № 511 және "Жазалаудың осы түріне сотталған адамдардың қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 2 маусымдағы № 386 бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 733 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 қыркүйекте № 36991 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Пробация қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 15 тамыздағы № 511 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9738 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінің 16-бабы 1-бөлігінің 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Пробация қызметінің жұмысын ұйымдастыру қағидаларында:
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Пробация қызметі сот үкімі немесе қаулысы келіп түскен күнінен бастап:
1) он күнтізбелік күннен кешіктірмей қоғамдық жұмыстарға тарту түрiндегi жазаға сотталғанды шақырады;
2) сотталғанға жазаны өтеу, сондай-ақ жазаның өтелуін бақылау тәртібі мен шарттарын түсіндіреді;
3) сотталған адамды сот үкімін, қаулысын алғаны туралы хабарламамен және әкімдіктің қоғамдық жұмыстарды орындауды ұйымдастыру туралы өкімімен оларды алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде қолын қойғызып таныстырады;
4) жергілікті атқарушы органдар ұйымдастыратын қоғамдық жұмыстардың орындалуын сотталған адамның қоғамдық жұмыстарды орындау орнына бару арқылы, оның ішінде техникалық мүмкіндік болған кезде олардың орындалуын ішінара тіркеп-белгілеу арқылы бақылайды;
5) әкімдіктен жұмыс істелген уақытты есепке алу табелі және орындалған жұмыстар актісін, сондай-ақ сотталған адамның мінез-құлқы туралы ақпаратты алғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде онымен профилактикалық әңгімелесу жүргізеді.";
мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
"12-1. Пробация қызметі тоқсанына кемінде бір рет қоғамдық жұмыстардың орындалуы туралы мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында және интернет-ресурстарында таратады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Пробация қызметі сотталғанды тұрғылықты жері бойынша жергілікті атқарушы органға жолдаған кезде оған осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоғамдық жұмыстарды орындау үшін анықтама-жолдама береді.
Анықтама-жолдамада сотталғанның сауалнамалық деректерi, оның тұрғылықты жерi мен негiзгi жұмыс (оқу) орны, оның ҚР ҚК-нің қандай бабы бойынша сотталғаны, қоғамдық жұмыс мерзімі (сағатпен), сотталғанның жергілікті атқарушы органға келу күні, ҚР ҚАК-нің 58-бабына сәйкес оны есептеу тәртібі көрсетіледі.";
8-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-параграф. Жазаны өтеуді кейінге қалдыру қолданылған сотталған жүкті әйелдердің және жас баласы бар немесе оны тәрбиелеп отырған әйелдердің және жас баласын жалғыз өзі тәрбиелеп отырған еркектердің мінез-құлқын бақылауды жүзеге асыру тәртібі";
98-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"98. Досудебная пробация применяется на добровольной основе в отношении подозреваемых, обвиняемых:
1) несовершеннолетних;
2) лиц с инвалидностью;
3) женщин:
в возрасте пятидесяти восьми и свыше лет;
беременных;
имеющих или воспитывающих малолетнего ребенка в возрасте до трех лет;
4) мужчин:
в возрасте шестидесяти трех и свыше лет;
воспитывающих в одиночку малолетнего ребенка в возрасте до трех лет.";
приложение 3 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 июня 2017 года № 386 "Об утверждении Правил организации выполнения общественных работ лицами, осужденными к данному виду наказания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15311) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с подпунктом 12-10) пункта 1 статьи 35 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 2) части первой статьи 62 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах организации выполнения общественных работ лицами, осужденными к данному виду наказания, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации выполнения общественных работ лицами, осужденными к данному виду наказания (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 12-10) пункта 1 статьи 35 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 2) части первой статьи 62 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок организации привлечения акимами района в городе, города районного значения, поселка, села, сельского округа (далее - местные исполнительные органы) к выполнению общественных работ лиц, осужденных к данному виду наказания.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Местный исполнительный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения приговора или постановления суда:
1) определяет вид общественно полезных бесплатных работ, не требующих определенной квалификации, а также объекты для их выполнения в общественных местах, расположенных по месту жительства осужденного, с учетом безопасности условий труда;
2) издает распоряжение об организации выполнения общественных работ с указанием данных осужденного, вида неоплачиваемых общественно полезных работ, объекта для их исполнения, условий выполнения, ответственной организации, продолжительности отработки времени не более четырех часов в день, а осужденным, не имеющим постоянного места работы и не обучающимся в учебных заведениях, до восьми часов в день, но не более сорока часов в неделю, времени для отдыха;

"98. Сотқа дейінгі пробация мынадай күдіктілерге, айыпталушыларға:
1) кәмелетке толмағандарға;
2) мүгедектігі бар адамдарға;
3) әйелдерге:
елу сегіз жастағы және одан асқан әйелдерге;
жүкті әйелдерге;
үш жасқа дейінгі жас баласы бар немесе оны тәрбиелеп отырғандарға;
4) ерлерге:
алпыс үш жастағы және одан асқан ерлерге;
үш жасқа дейінгі жас баласын жалғыз өзі тәрбиелеп отырған еркектерге қатысты ерікті негізде қолданылады.";
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Жазалаудың осы түріне сотталған адамдардың қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 2 маусымдағы № 386 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15311 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабы 1-тармағының 12-10) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 62-бабының 1-бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жазалаудың осы түріне сотталған адамдардың қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жазалаудың осы түріне сотталған адамдардың қоғамдық жұмыстарды орындауын ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабы 1-тармағының 12-10) тармақшасына, Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінің 62-бабы 1-бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес әзірленген және қаладағы аудан, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің (бұдан әрі - жергілікті атқарушы органдар) қоғамдық жұмыстарға сотталған адамдардың жазаның осы түрін орындауға тартуды ұйымдастыру тәртібін белгілейді".
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жергілікті атқарушы орган сот үкімін немесе қаулысын алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде:
1) сотталған адамның тұрғылықты жерінде орналасқан белгілі бір біліктілікті талап етпейтін, қоғамға пайдалы ақысыз жұмыстар түрін, сондай-ақ еңбек жағдайларының қауіпсіздігін ескере отырып, оларды қоғамдық орындарда орындау үшін объектілерді айқындайды;
2) сотталған адамның деректерін, ақы төленбейтін қоғамға пайдалы жұмыстардың түрін, оларды орындауға арналған объектіні, орындау шарттарын, жауапты ұйымды, күніне төрт сағаттан аспайтын, ал тұрақты жұмыс орны жоқ және оқу орындарында оқымайтын сотталғандарға - күніне сегіз сағатқа дейін, бірақ аптасына қырық сағаттан аспайтын жұмыспен өтеу уақытының ұзақтығын, демалу уақытын көрсете отырып, қоғамдық жұмыстарды орындауды ұйымдастыру туралы өкім шығарады;

3) направляет в службу пробации уведомления о получении приговора или постановления суда и распоряжения об организации выполнения общественных работ.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Местный исполнительный орган:
1) обеспечивает осужденного жилетом, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, а также оборудованием, инструментами и иными средствами, необходимыми для исполнения общественных работ;
2) не позднее последнего рабочего дня текущего месяца направляет в службу пробации табель учета отработанного времени и акт выполненных работ, а также информацию о поведении осужденного;
3) уведомляет службу пробации о факте уклонения осужденного от выполнения общественных работ.";
дополнить приложением согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
Приложение 1 к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 733
Приложение 3
к Правилам организации
деятельности службы пробации
Форма
Руководителю
_____________________
(наименование местного
исполнительного органа)
СПРАВКА-НАПРАВЛЕНИЕ
для выполнения общественных работ
В соответствии со ст. 57, 58, 59 УИК РК Вам направляется ________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения,
____________________________________________________________________
место жительства, основное место работы (учебы)
осужденный (ая) "___" _______ года ____________________________________
(наименование суда)
по ст. _____ УК РК к _____ часам общественных работ для отбытия наказания.
М.П.
Начальник (старший инспектор, инспектор)
________________________________
(наименование органа)
______________________________________________             ___________________
(звание, фамилия, инициалы)                         (подпись)
"___" ________________ 20__ года.
----------------------------------------- линия отреза ------------------------------------
После получения направления заполнить уведомление, заверить печатью и немедленно выслать в Службу пробации.
Уведомление
На № ___________ от "___"____________ 20___ года.
В службу пробации _____________________________________________
осужденный (ая) ____________________________________________________
(фамилия, инициалы)
к выполнению общественных работ ____________________________________
(наименование работы)
приступил(а) "___" __________ 20__ года.
М.П.
Руководитель
________________________________
(наименование органа)
______________________________________________             ___________________
(фамилия, инициалы)                               (подпись)
"___" ____________ 20__ года.
Приложение 2
к приказу
Приложение
к Правилам организации
выполнения общественных
работ лицами, осужденными к
данному виду наказания
Форма
Образец формы жилета осужденных к наказанию в виде привлечения к общественным работам.
Жилет оранжевого цвета с одной светоотражающей полосой и надписью "ҚОҒАМҒА ҚАРЫЗДЫ ҚАЙТАРУ", "ОТДАТЬ ДОЛГ ОБЩЕСТВУ" (рисунок).
Рисунок.

3) пробация қызметіне сот үкімін немесе қаулысын алғаны туралы хабарлама және қоғамдық жұмыстарды орындауды ұйымдастыру туралы өкімді жібереді.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жергілікті атқарушы орган:
1) сотталған адамды осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кеудешемен, сондай-ақ қоғамдық жұмыстарды орындау үшін қажетті жабдықтармен, құрал-саймандармен және өзге де құралдармен қамтамасыз етеді;
2) ағымдағы айдың соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей пробация қызметіне жұмыс істелген уақытты есепке алу табелі мен орындалған жұмыстар актісін, сондай-ақ сотталған адамның мінез-құлқы туралы ақпаратты жібереді;
3) сотталған адамның қоғамдық жұмыстарды орындаудан жалтару фактісі туралы пробация қызметіне хабарлайды.";
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамаcында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін, оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң және нормашығармашылығын үйлестіру департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 733 Бұйрыққа 1-қосымша
Пробация қызметінің жұмысын
ұйымдастыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
____________________________
басшы
____________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
Қоғамдық жұмыстарды орындау үшін АНЫҚТАМА-ЖОЛДАМА
Қазақстан Республикасы ҚАК-тың 57, 58, 59-баптарына сәйкес
20___жылғы "___" _________ ______________________________________
(сот атауы)
сотымен Қазақстан Республикасы ҚК-нің _____ бабы бойынша __________
сағат қоғамдық жұмыстарға сотталған ________________________________
((тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда),туған жылы,
__________________________________________________________________
тұрғылықты жері, негізгі жұмыс (оқу) орны)
жазасын өтеу үшін жіберіледі.
М.О.
_________________________ (органның атауы)
Бастығы (аға инспекторы, инспекторы)
_________________________ __________________
(атағы, тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___" _________
-------------------------------------- кесу сызығы---------------------------------------
Жолдаманы алғаннан кейін хабарламаны толтырып, мөрмен растап және дереу
Пробация қызметіне жіберілсін.
Хабарлама
20_жылғы "___" ____________ _________ №___________________
__________________________________________ пробация қызметіне
Сотталған _____________________________________________________
(тегі, аты-жөні)
__________________________________ қоғамдық жұмыстарды орындауға
(жұмыстың атауы)
20__жылғы "___" _________ кірісті.
М.О.
_________________________ (органның атауы)
Басшы
_________________________ _________________
(тегі, аты-жөні) (қолы)
20__жылғы "___" _________
Бұйрыққа 2-қосымша
Жазалаудың осы түріне
сотталған адамдардың қоғамдық
жұмыстарды орындауын
ұйымдастыру қағидасына
қосымша
Нысан
Қоғамдық жұмыстарға тарту түріндегі жазаға сотталғандардың кеудешесі нысанының үлгісі.
Жарық шағылыстыратын бір жолағы бар және "ҚОҒАМҒА ҚАРЫЗДЫ ҚАЙТАРУ", "ОТДАТЬ ДОЛГ ОБЩЕСТВУ" деген жазуы бар қызғылт сары түсті кеудеше (сурет).
Сурет.

Примечание: 1 – передняя часть; 2 – спина.

Ескертпе: 1 – алдыңғы жағы; 2 – арқа жағы.