О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 19 сентября 2025 года № 515. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2025 года № 36894
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения (далее - Перечень).
2. Комитету регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящих приказов;
2) размещение настоящих приказов на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пунктов 2, 3, 4 Перечня, которые вводятся в действие с 1 января 2026 года.
Министр юстиции
Республики Казахстан
Е. Сарсембаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 19 сентября 2025 года № 515
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 12 января 2015 года № 9 "Об утверждении форм актовых записей, свидетельств и справок о государственной регистрации актов гражданского состояния в электронной форме и на бумажном носителе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10173) следующие изменения:
приложение 3 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню;
приложение 11 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню;
приложение 23 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню;
приложение 31 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему перечню.
2. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 27 мая 2020 года № 58 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Апостилирование официальных документов, исходящих из органов юстиции, регистрации актов гражданского состояния и иных государственных органов, а также нотариусов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20740) следующие изменения:
в Правилах оказания государственной услуги "Апостилирование официальных документов, исходящих из органов юстиции, регистрации актов гражданского состояния и иных государственных органов, а также нотариусов Республики Казахстан", утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2025 жылғы 19 қыркүйектегі № 515 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 22 қыркүйекте № 36894 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі (бұдан әрі - Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен:
1) осы бұйрықтарды мемлекеттiк тiркеуді;
2) осы бұйрықтарды Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 2, 3, 4-тармақтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
Е. Сарсембаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2025 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 515 Бұйрығымен бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы электрондық және қағаз жеткізгіштегі акт жазбаларының, куәліктер мен анықтамалардың нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 12 қаңтардағы № 9 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10173 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 3-қосымша осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 11-қосымша осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 23-қосымша осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 31-қосымша осы тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Қазақстан Республикасының әділет органдарынан, азаматтық хал актілерін тіркеу және өзге де мемлекеттік органдарынан, сондай-ақ нотариустардан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою" мемлекеттік қызметін көрсету қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2020 жылғы 27 мамырдағы № 58 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20740 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасының әділет органдарынан, азаматтық хал актілерін тіркеу және өзге де мемлекеттік органдарынан, сондай-ақ нотариустардан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою" мемлекеттік қызметін көрсету қағидасында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Услугодатель апостилирует официальные документы, исходящие из органов юстиции, регистрации актов гражданского состояния и иных государственных органов, а также нотариусов Республики Казахстан по принципу экстерриториальности.
Департаменты юстиции областей, городов Астана, Алматы и Шымкент вносят в информационную систему "Е-Апостиль" образцы подписей должностных лиц, наделенных правом подписания документов (далее – образец подписи) и оттиска печати органа, выдавшего документ (далее - оттиск печати), в соответствии со своей территориальной единицей по мере назначения должностных лиц и изменения печати органа.
Министерство юстиции вносит в информационную систему "Е-Апостиль" образцы подписей и оттисков печатей, поступающие от государственных органов.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему перечню.
3. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 28 мая 2020 года № 61 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг по вопросам адвокатской деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20774) следующие изменения:
в Правилах оказания государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на занятие адвокатской деятельностью", утвержденных указанным приказом:
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему перечню;
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача лицензии на занятие адвокатской деятельностью", утвержденных указанным приказом:
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему перечню.
4. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 28 мая 2020 года № 62 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг по вопросам нотариальной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20775) следующие изменения:
преамбулу вышеуказанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах оказания государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью", утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Лицо, претендующее на право занятия нотариальной деятельностью и успешно прошедшее стажировку у нотариуса, занимающегося частной практикой, или у государственного нотариуса (далее – услугополучатель) направляет в Комиссию по аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью (далее – Комиссия), создаваемой при Департаментах юстиции областей, городов республиканского значения и столицы через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz документы по месту жительства, указанные в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью" (далее-Перечень) согласно приложению 1 к настоящим Правилам в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее-ЭЦП).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының әділет органдарынан, азаматтық хал актілерін тіркеу және өзге де мемлекеттік органдардан, сондай-ақ нотариустардан шығатын ресми құжаттарға экстерриториалдық қағидат бойынша апостиль қояды.
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әділет департаменттері өзінің аумақтық бірлігіне сәйкес құжаттарға қол қою құқығы берілген лауазымды адамдардың қол қою үлгілерін (бұдан әрі - қол қою үлгісі) және құжатты берген органның мөр бедерін (бұдан әрі - мөр бедері) лауазымды адамдардың тағайындалуына және орган мөрінің өзгеруіне қарай "Е-Апостиль" ақпараттық жүйесіне енгізеді.
Әділет министрлігі "Е-Апостиль" ақпараттық жүйесіне мемлекеттік органдардан келіп түсетін қол қоюдың және мөрлер бедерлерінің үлгілерін енгізеді.";
көрсетілген Қағидаға 1-қосымша осы тізбеге 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Адвокаттық қызмет мәселелері бойынша мемлекеттiк қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2020 жылғы 28 мамырдағы № 61 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 29 мамырда № 20774 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында:
1-қосымша осы тізбеге 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында:
1-қосымша осы тізбеге 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Нотариаттық қызмет мәселелері бойынша мемлекеттiк көрсетілетін қызметтің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2020 жылғы 28 мамырдағы № 62 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 29 мамырда № 20775 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер тұлғаларға аттестаттау жүргізу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жеке практикамен айналысатын нотариустан немесе мемлекеттік нотариустан тағылымдамадан сәтті өткен нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен әділет департаменттері жанында құрылатын Нотариаттық қызметпен айналысуға үміткер тұлғаларға аттестаттау жөніндегі комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) www.egov.kz, www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі - ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер тұлғаларға аттестаттау жүргізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесінің (бұдан әрі - Тізбе) 8-тармағында көрсетілген құжаттарды тұрғылықты жері бойынша жолдайды.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Основные требования к оказанию государственной услуги, включающие наименование государственной услуги, наименование услугодателя, способы предоставления государственной услуги, срок оказания государственной услуги, форму оказания государственной услуги, результат оказания государственной услуги, размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, график работы услугодателя, перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги и основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, о лицензии, о наличии либо отсутствии судимости и о состоянии/не состоянии на диспансерном учете у нарколога и психиатра услугодатель получает из соответствующих информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Услугодатель получает согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Услугодатель в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию. Через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии заявления на государственную услугу.
При обращении заявителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Документы услугополучателя о допуске к аттестации рассматриваются комиссией в течение 11 (одиннадцати) рабочих дней. По итогам рассмотрения комиссия выносит мотивированное решение о допуске либо об отказе в допуске претендента к аттестации, по основаниям предусмотренным в пункте 9 Перечня.
Лицо, претендующее на право занятия нотариальной деятельностью, при подаче заявления определяет язык (казахский или русский) проведения аттестации.
В допуске к аттестации отказывается, если услугополучатель не соответствует требованиям пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О нотариате" (далее – Закон).
Для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Возражение услугополучателя по предварительному решению принимается услугодателем в течение 2 рабочих дней со дня его получения.
По результатам заслушивания комиссия выносит мотивированное решение о допуске либо об отказе в допуске претендента к аттестации.";

"4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын, көрсетілетін қызметті берушінің атауын, мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін, мемлекеттік қызмет көрсету нысанын, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдерін, көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигін, мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтерді тізбесін және мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздерді қамтитын, мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік көрсетілетін қызметке қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде келтірілген.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаты, лицензиясы, соттылығының бар не жоқ екендігі және наркологта және психиатрда диспансерлік есепте тұрғандығы/тұрмағандығы туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының келісімін алады.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе портал арқылы жіберіледі.
Өтініш беруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Көрсетілетін қызметті алушының аттестаттауға жіберу туралы құжаттарын Комиссия 11 (он бір) жұмыс күні ішінде қарайды. Қарау қорытындысы бойынша Комиссия Тізбенің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша үміткерді аттестаттауға жіберу немесе жіберуден бас тарту туралы дәлелді шешім шығарады.
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер тұлға өтініш берген кезде аттестаттау өткізілетін тілді (қазақ немесе орыс) айқындайды.
Егер, көрсетілетін қызметті алушы "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабы 1-тармағының талаптарына сәйкес келмесе, аттестаттауға жіберуден бас тартылады.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушының қарсылығын көрсетілетін қызметті беруші оны алған күннен бастап 2 жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Тыңдау нәтижелері бойынша комиссия үміткерді аттестаттауға жіберу не жіберуден бас тарту туралы дәлелді шешім шығарады.";

приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему перечню;
в Правилах оказания государственной услуги "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью", утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Лицо, претендующее на право занятия нотариальной деятельностью (далее – услугополучатель) направляет через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz документы на получение или переоформление лицензии, указанные в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью" (далее – Перечень) в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
По выбору услугополучателя государственная услуга может оказываться по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью".
Переоформление лицензии осуществляется в случае изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) услугополучателя.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Основные требования к оказанию государственной услуги, включающие характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Перечне.
Сведения о документе, удостоверяющем личность услугополучателя, о лицензии, о наличии либо отсутствии судимости и о состоянии/не состоянии на диспансерном учете у нарколога и психиатра услугодатель получает из соответствующих информационных систем через шлюз "электронного правительства".";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему перечню.
Приложение 1 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 19 сентября 2025 года № 515
Приложение 3
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 12 января 2015 года № 9
Электронная форма
Актовая запись о государственной регистрации расторжения брака (супружества)
№ ________ "__" ______________ года
Сведения о расторгающих брак
Он
Она
1. Фамилия до расторжения брака (супружества)
__________________________________________ ___________________________
2. Фамилия после расторжения брака (супружества)
__________________________________________ ___________________________
3. Имя ___________________________________ ____________________________
4. Отчество (при его наличии) ______________________ _____________________
5. Дата рождения "__" _______________ ___ года "__" ______________ ___ года.
Место рождения:
Республика ________________________ Республика ________________________
область ___________________________ область ____________________________
город (село, поселок) ________________ город (село, поселок) _______________
район_____________________________ район _____________________________

1-қосымша осы тізбеге 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер тұлға (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) лицензияны алуға немесе қайта ресімдеуге www.adіlet.gov.kz www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі - ЭЦҚ) қойылған электрондық құжат нысанында осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесінің (бұдан әрі - Тізбе) 8-тармағында көрсетілген құжаттарды жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер тұлғаларға аттестаттау жүргізу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет жиынтығында "бір өтініш"қағидаты бойынша көрсетіледі.
Лицензияны қайта ресімдеу көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) өзгерген жағдайда жүзеге асырылады."
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен көрсетілу нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын негізгі талаптардың тізбесінде келтірілген.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаты, лицензиясы, соттылығының бар не жоқ екендігі және наркологта және психиатрда диспансерлік есепте тұрғандығы/тұрмағандығы туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.";
1-қосымша осы тізбеге 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2025 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 515 Тізбеге 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 10 қаңтардағы
№ 9 бұйрығына 3-қосымша
Электрондық нысан
_____ жылғы "____" _______№ ________ Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасы
Неке бұзушылар туралы мәліметтер
Ері
Зайыбы
1. Неке (ерлі-зайыптылық)бұзылғанға дейінгі тегі _________ ____________
2. Неке (ерлі-зайыптылық)бұзылғанға кейінгі тегі _________ ____________
3. Аты _______________________ _____________________ ____________
4. Әкесінің аты (егер бар болса) _______________ _________________________
5. Туған күні "__" _________ жыл "___" ___________ жыл
Туған жері:
_____________Республикасы
_____________облысы (және облыстық маңызы бар қала)
_____________қаласы (ауыл, кент)
_____________ ауданы
_____________Республикасы
_____________облысы (және облыстық маңызы бар қала)
_____________қаласы (ауыл, кент)
_____________ ауданы

6. Возраст ______________________________ _____________________________
7. Гражданство ___________________________ ____________________________
8. Национальность (если указана в документе, удостоверяющем личность)
_________________________________ ____________________________________
9. Место жительства:
Республика________________________ Республика _________________________
область __________________________ область _____________________________
город (село, поселок) _________________ город (село, поселок) _______________
район ____________________________ район _______________________________
улица____________________________ улица _______________________________
дом _____________________________ дом _________________________________
квартира ____________________________ квартира _________________________
10. Юридический адрес:
Республика_____________________ Республика _____________________________
область__________________________ область _______________________________
город (село, поселок)______________ город (село, поселок) ____________________
район_________________________ район ___________________________________
улица___________________________ улица _________________________________
дом ___________________________ дом ____________________________________
квартира_______________________ квартира ________________________________
11. Образование _______________ _________________________________________
12. Источник дохода или место работы:
_______________________________ ________________________________________
13. Сведения о количестве браков (супружеств) каждого из бывших супругов:
______________________________ _________________________________________
14. Дата составления, номер записи акта о заключении брака (супружества)
"________" ____года № _______________;
15. Наименование регистрирующего органа, загранучреждения Республики Казахстан,
в котором производилась государственная регистрация заключения брака (супружества)
________________________________________________________________________
16. Документ, являющийся основанием для расторжения брака (супружества):
1) совместное заявление супругов "__" ___ _____ года № _____;
2) заявление одного из супругов в установленном порядке, имеющего право
на расторжение брака (супружества) "__"_____ года №___;
3) вступившее в законную силу решение суда ___________ района (города) ________
области (республики) (город республиканского значения)
от "__" _______ _____ года о признании супруга безвестно отсутствующим;
4) вступившее в законную силу решение суда ___________ района (города) ________
области (республики) (город республиканского значения)
от "__" ___ _________ года о признании супруга недееспособным или ограниченно
дееспособным;

6. Жасы _______________________ _________________________________
7. Азаматтығы ________________ ___________________________________
8. Ұлты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса)
_______________________________ ________________________________
9. Тұрғылықты жері:
_____________Республикасы
_____________облысы (және облыстық маңызы бар қала)
_____________қаласы (ауыл, кент)
_____________ауданы
_____________көшесі
_____________үй
_____________ пәтер
_____________Республикасы
_____________облысы (және облыстық маңызы бар қала)
_____________қаласы (ауыл, кент)
_____________ауданы
_____________көшесі
_____________үй
_____________ пәтер
10. Заңды мекенжайы:
_____________Республикасы
_____________облысы (және облыстық маңызы бар қала)
_____________қаласы (ауыл, кент)
_____________ауданы
_____________көшесі
_____________үй
_____________ пәтер
_____________Республикасы
_____________облысы (және облыстық маңызы бар қала)
_____________қаласы (ауыл, кент)
_____________ауданы
_____________көшесі
_____________үй
_____________ пәтер
11 Білімі _______________________ _______________________________
12.Табыс көзі немесе жұмыс орны ___________________________ _______
13. Бұрынғы ерлі-зайыптылардың әрқайсысының неке (ерлі-зайыптылық) саны туралы мәліметтер __________________ ________________________
14. Неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акті жазбасының жасалған күні, нөмірі
_________ жылы ______________ "____" № __________________
15. Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеуді жүргізген тіркеуші
органның, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің атауы,
__________________________________________
16. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуға негіз болып табылатын құжат:
1) ерлі-зайыптылардың бірлесіп берген ____жыл "__" _______ № ______ өтініші;
2) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуға құқығы бар ерлі-зайыптылардың бірінің
белгіленген тәртіппен берген _______ жыл "__" _______ № __________ өтініші;
3) _________ облысы (өлкесі, республикасы) (республикалық маңызы бар
қала)_______________ ауданы (қаласы)_____________ сотының заңды күшіне енген
____ жыл "__" ____ ____ жұбайын хабар-ошарсыз кеткен деп тану туралы шешімі;
4) _____облысы (өлкесі, республикасы) (республикалық маңызы бар қала)_______
ауданы (қаласы)_____ сотының заңды күшіне енген __ жыл "__" ___ __________
жұбайын әрекетке қабілетсіз немесе қабілеті шектеулі деп тану туралы сот шешімі;

5) приговор суда _______________ района (города) __________ области (республики)
(город республиканского значения) от "__"__________ ________ года об осуждении
супруга за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет;
6) постановление органа уголовного преследования об объявлении в международный
розыск по истечении трех лет, со дня санкционирования его судом.
17. Дата прекращения брака (супружества) "__" __________ ________ года.
18. Реквизиты документов, удостоверяющих личность, лиц, расторгнувших брак
(супружество):
№ __________________________________ № __________________________________
дата выдачи "___" ____ года "___" ____________года кем выдан
___________________________________ _________________________________
19. Сведения о заявителе: ______________________________________________
20. Серия и номер свидетельства о расторжении брака (супружества):
№ __________________________________ №______________________________
21. Для отметок _______________________________________________________
Начальник регистрирующего органа,
должностное лицо загранучреждения Республики Казахстан.
Приложение 2 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 19 сентября 2025 года № 515
Приложение 11 к приказу
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 12 января 2015 года № 9
Электронная форма
Восстановленная актовая запись о государственной регистрации расторжения брака
(супружества) № ___- В_ "__" ______________ года
Сведения о расторгающих брак
Он
Она
1. Фамилия до расторжения брака (супружества) ________________________
2. Фамилия после расторжения брака (супружества) _____________________
3. Имя __________________________ _________________________________
4. Отчество (при его наличии) ______ _________________________________
5. Дата рождения "__" ________ ___ года "__" _________________ ___ года.
Место рождения: Республика _______________ Республика ______________
область __________________________ область _________________________
город (село, поселок) ________________ город (село, поселок)____________
район____________________________ район __________________________
6. Возраст _______________________ ________________________________
7. Гражданство __________________ _________________________________
8. Национальность (если указана в документе, удостоверяющем личность)
________________________________ ________________________________
9. Место жительства: Республика _________________ Республика ________
область _______________________ область _________________________
город (село, поселок) ____________ город (село, поселок) _____________
район________________________ район ________________________
улица________________________ улица___________________________
дом _________________________ дом _____________________________
квартира_____________________ квартира __________________________

5) ______________ облысы (өлкесі, республикасы) (республикалық маңызы бар
қала)______________ ауданы (қаласы) сотының ____ жыл "__" _______ қылмыс
жасағаны үшін жұбайының кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға
сотталғандығы туралы сот үкімі;
6) сот санкциялаған күнінен бастап үш жыл өткен соң, қылмыстық қудалау
органының халықаралық іздестіру жариялау туралы қаулысын.
17. Некенің (ерлі-зайыптылықтың) тоқтатылған күні _____ жыл "__" _____
18. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзған адамдардың жеке басын куәландыратын
құжаттарының деректемелері:
№ _________________________ № _____________________________
берілген күні ____ жыл "__" _____ ____ жыл "__" ____
берген мекеме _________________ _____________________________
19. Өтініш беруші туралы мәліметтер: ______________________________
20. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәліктің сериясы мен нөмірі
№ __________________________ № ______________________________
21. Белгілер үшін _________________________________________________
Тіркеуші органның бастығы, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің лауазымды адамы.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2025 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 515 Тізбеге 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 10 қаңтардағы
№ 9 бұйрығына 11-қосымша
Электрондық нысан
_____ жылғы "____" _______№ ________ Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы қалпына келтірілген акт жазбасы
Неке бұзушылар туралы мәліметтер
Ері
Зайыбы
1. Неке (ерлі-зайыптылық) бұзылғанға дейінгі тегі _________ ____________
2. Неке (ерлі-зайыптылық) бұзылғанға кейінгі тегі _________ ____________
3. Аты _______________________ _____________________ ____________
4. Әкесінің аты (егер бар болса) _______________ _________________________
5. Туған күні "__" _________ жыл "___" ___________ жыл
Туған жері:
_____________Республикасы
_____________облысы (және облыстық маңызы бар қала)
_____________қаласы (ауыл, кент)
_____________ ауданы
_____________Республикасы
_____________облысы (және облыстық маңызы бар қала)
_____________қаласы (ауыл, кент)
_____________ ауданы
6. Жасы _______________________ _________________________________
7. Азаматтығы ________________ ___________________________________
8. Ұлты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса)
_______________________________ ________________________________
9. Тұрғылықты жері:
_____________Республикасы
_____________облысы (және облыстық маңызы бар қала)
_____________қаласы (ауыл, кент)
_____________ауданы
_____________көшесі
_____________үй
_____________ пәтер
_____________Республикасы
_____________облысы (және облыстық маңызы бар қала)
_____________қаласы (ауыл, кент)
_____________ауданы
_____________көшесі
_____________үй
_____________ пәтер

10. Юридический адрес:
Республика______________________ Республика _______________________
область________________________ область __________________________
город (село, поселок) ______________ город (село, поселок) ______________
район_________________________ район ___________________________
улица_________________________ улица ____________________________
дом __________________________ дом _____________________________
квартира______________________ квартира_________________________
11. Образование _____________________ ______________________________
12. Источник дохода или место работы _________________________________
13. Сведения о количестве браков (супружеств) каждого из бывших супругов
______________________________ __________________________________
14. Дата составления, номер записи акта о заключении брака (супружества)
"______" ____года № _______________;
15. Наименование регистрирующего органа, загранучреждения Республики Казахстан,
в котором производилась государственная регистрация заключения брака (супружества)
______________________________________________
16. Документ, являющийся основанием для расторжения брака (супружества):
1) совместное заявление супругов "__" ___ _____ года № _____;
2) заявление одного из супругов в установленном порядке, имеющего право
на расторжение брака (супружества) "__"_____ года №___;
3) вступившее в законную силу решение суда ___________ района (города) __
области (республики) (город республиканского значения) от "__" _______ _____ года
о признании супруга безвестно отсутствующим;
4) вступившее в законную силу решение суда ___________ района (города) ___ области (республики)
(город областного значения) от "__" __________ ________ года о признании супруга
недееспособным или ограниченно дееспособным;
5) приговор суда _______________ района (города) __________ области (республики)
(город республиканского значения) от "__" __________ ________ года об осуждении супруга
за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет.
6) постановление органа уголовного преследования об объявлении в международный розыск
по истечении трех лет, со дня санкционирования его судом.
17. Дата прекращения брака (супружества) "__" __________ ________ года.
18. Реквизиты документов, удостоверяющих личность, лиц, расторгнувших брак (супружество):
№ __________________ № ______________________
дата выдачи "_____" ______________ года "_____" _____________года.
кем выдан __________________________ _________________________
19. Сведения о заявителе: ___________________________________________

10. Заңды мекенжайы:
_____________Республикасы
_____________облысы (және облыстық маңызы бар қала)
_____________қаласы (ауыл, кент)
_____________ауданы
_____________көшесі
_____________үй
_____________ пәтер
_____________Республикасы
_____________облысы (және облыстық маңызы бар қала)
_____________қаласы (ауыл, кент)
_____________ауданы
_____________көшесі
_____________үй
_____________ пәтер
11 Білімі _______________________ _______________________________
12.Табыс көзі немесе жұмыс орны ___________________________ _______
13. Бұрынғы ерлі-зайыптылардың әрқайсысының неке (ерлі-зайыптылық) саны
туралы мәліметтер __________________ ________________________
14. Неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акті жазбасының жасалған күні, нөмірі
________ жылы ______________ "____" № __________________
15. Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеуді жүргізген тіркеуші
органның, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің атауы,
__________________________________________
16. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуға негіз болып табылатын құжат:
1) ерлі-зайыптылардың бірлесіп берген ____жыл "__" _______ № ______ өтініші;
2) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуға құқығы бар ерлі-зайыптылардың бірінің
белгіленген тәртіппен берген _______ жыл "__" _______ № __________ өтініші;
3) _________ облысы (өлкесі, республикасы) (республикалық маңызы бар
қала)__________ ауданы (қаласы)_________ сотының заңды күшіне енген __ жыл
"__" _______ __________ жұбайын хабар-ошарсыз кеткен деп тану туралы шешімі;
4) _____облысы (өлкесі, республикасы) (республикалық маңызы бар қала)_______
ауданы (қаласы)___________ сотының заңды күшіне енген ____ жыл "__" _______
________ жұбайын әрекетке қабілетсіз немесе қабілеті шектеулі деп тану туралы сот шешімі;
5) ______________ облысы (өлкесі, республикасы) (республикалық маңызы бар
қала)______________ ауданы (қаласы) сотының ____ жыл "__" _______ қылмыс
жасағаны үшін жұбайының кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға
сотталғандығы туралы сот үкімі;
6) сот санкциялаған күнінен бастап үш жыл өткен соң, қылмыстық қудалау
органының халықаралық іздестіру жариялау туралы қаулысы.
17. Некенің (ерлі-зайыптылықтың) тоқтатылған күні _____ жыл "__" _____
18. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзған адамдардың жеке басын куәландыратын
құжаттарының деректемелері:
№ _________________________ № _____________________________
берілген күні ____ жыл "__" _____ ____ жыл "__" ____
берген мекеме _________________ _____________________________
19. Өтініш беруші туралы мәліметтер: ______________________________

20. Серия и номер свидетельства о расторжении брака (супружества):
____________ № ________________ ___________№___________
21. Дата и номер первичной государственной регистрации актовой записи
о расторжении брака (супружества)___________________________________
22. Основание для восстановления актовой записи о расторжении брака:
________________________________________________________________
23. Для отметок __________________________________________________
Начальник регистрирующего органа.
Приложение 3 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 19 сентября 2025 года № 515
Приложение 23
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 12 января 2015 № 9
бумажная форма
Актовая запись о государственной регистрации расторжения брака (супружества)
№ ________ "__" ______________ года
Сведения о расторгающих брак
Он
Она
1. Фамилия до расторжения брака (супружества)
_____________________________ _______________________________
2. Фамилия после расторжения брака (супружества)
_______________________________ _____________________________
3. Имя
_______________________________ _____________________________
4. Отчество (при его наличии)
_______________________________ _____________________________
5. Дата рождения
"__" ________ ___ года "__" ______________ ___ года.
Место рождения:
Республика _______________________ Республика _________________
область __________________________ область _____________________
город (село, поселок) _______________ город (село, поселок)_________
район_____________________________ район______________________
6. Возраст ________________________ ____________________________
7. Гражданство ____________________ ____________________________
8. Национальность (если указана в документе, удостоверяющем личность)
________________________________ _____________________________
9. Место жительства:
Республика______________________ Республика___________________
область _________________________ область ______________________
город (село, поселок) _____________ город (село, поселок) ___________
район __________________________ район ________________________
улица__________________________ улица _________________________
дом ___________________________ дом ___________________________
квартира _______________________ квартира ______________________
10. Юридический адрес:
Республика_____________________ Республика ____________________
область________________________ область ________________________
город (село, поселок)_____________ город (село, поселок) ____________
район___________________________ район ________________________
улица___________________________ улица ________________________
дом ___________________________ дом ___________________________
квартира_______________________ квартира _______________________
11. Образование _________________ ______________________________
12. Источник дохода или место работы:
_______________________________ _______________________________

20. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәліктің сериясы мен нөмірі
№ __________________________ № ______________________________
21. Неке қию туралы акт жазбасының бастапқы мемлекеттік тіркелген нөмір және
күні________________________________________________________
22. Неке (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасын қалпына келтіру үшін
негіздеме________________________________________________________
23. Белгілер үшін _________________________________________________
Тіркеуші органның бастығы.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2025 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 515 Тізбеге 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 10 қаңтардағы
№ 9 бұйрығына 23-қосымша
Қағаз нысан
_____ жылғы "____" _______№ ________ Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы акт жазбасы
Неке бұзушылар туралы мәліметтер
Ері
Зайыбы
1. Неке (ерлі-зайыптылық) бұзылғанға дейінгі тегі _________ ____________
2. Неке (ерлі-зайыптылық)бұзылғанға кейінгі тегі _________ ____________
3. Аты _______________________ _____________________ ____________
4. Әкесінің аты (егер бар болса) _______________ _________________________
5. Туған күні "__" _________ жыл "___" ___________ жыл
Туған жері:
_____________Республикасы
_____________облысы (және облыстық маңызы бар қала)
_____________қаласы (ауыл, кент)
_____________ ауданы
_____________Республикасы
_____________облысы (және облыстық маңызы бар қала)
_____________қаласы (ауыл, кент)
_____________ ауданы
6. Жасы _______________________ _________________________________
7. Азаматтығы ________________ ___________________________________
8. Ұлты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса)
_______________________________ ________________________________
9. Тұрғылықты жері:
_____________Республикасы
_____________облысы (және облыстық маңызы бар қала)
_____________қаласы (ауыл, кент)
_____________ауданы
_____________көшесі
_____________үй
_____________ пәтер
_____________Республикасы
_____________облысы (және облыстық маңызы бар қала)
_____________қаласы (ауыл, кент)
_____________ауданы
_____________көшесі
_____________үй
_____________ пәтер
10. Заңды мекенжайы:
_____________Республикасы
_____________облысы (және облыстық маңызы бар қала)
_____________қаласы (ауыл, кент)
_____________ауданы
_____________көшесі
_____________үй
_____________ пәтер
_____________Республикасы
_____________облысы (және облыстық маңызы бар қала)
_____________қаласы (ауыл, кент)
_____________ауданы
_____________көшесі
_____________үй
_____________ пәтер
11 Білімі _______________________ _______________________________
12.Табыс көзі немесе жұмыс орны ___________________________ _______

13. Сведения о количестве браков (супружеств) каждого из бывших супругов:
______________________________ ________________________________
14. Дата составления, номер записи акта о заключении брака (супружества)
"________" ____года № _______________;
15. Наименование регистрирующего органа, загранучреждения Республики Казахстан,
в котором производилась государственная регистрация заключения брака (супружества)
________________________________________________________________
16. Документ, являющийся основанием для расторжения брака (супружества):
1) совместное заявление супругов "__" ___ _____ года № _____;
2) заявление одного из супругов в установленном порядке, имеющего право
на расторжение брака (супружества) "__"_____ года №___;
3) вступившее в законную силу решение суда ___________ района (города) ________
области (республики) (город республиканского значения) от "__" _______ _________
года о признании супруга безвестно отсутствующим;
4) вступившее в законную силу решение суда ___________ района (города) ________
области (республики) (город республиканского значения) от "______" ____________
________ года о признании супруга недееспособным или ограниченно дееспособным;
5) приговор суда _______________ района (города) __________ области (республики)
(город республиканского значения) от "__" __________ ________ года об осуждении
супруга за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет
6) постановление органа уголовного преследования об объявлении в международный
розыск по истечении трех лет, со дня санкционирования его судом.
17. Дата прекращения брака (супружества) "__" __________ ________ года.
18. Реквизиты документов, удостоверяющих личность, лиц, расторгнувших брак (супружество):
№ ______________________________ № ___________________________________
дата выдачи "___" ____ года "___" ____________года
кем выдан ________________________ ____________________________________
19. Сведения о заявителе: ________________________________________________
20. Серия и номер свидетельства о расторжении брака (супружества):
№ ________________________________ №__________________________________
21. Для отметок _________________________________________________________
М.П.
Начальник регистрирующего органа,
должностное лицо загранучреждения Республики Казахстан.
Приложение 4 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 19 сентября 2025 года № 515
Приложение 31
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 12 января 2015 № 9
бумажная форма
Восстановленная актовая запись о государственной регистрации заключения брака
(супружества) № ___- В_ "__" ______ года
Сведения о вступающих в брак
Он
Она

13. Бұрынғы ерлі-зайыптылардың әрқайсысының неке (ерлі-зайыптылық) саны
туралы мәліметтер __________________ ________________________
14. Неке қию (ерлі-зайыпты болу) туралы акті жазбасының жасалған күні, нөмірі
_________ жылы ______________ "____" № __________________
15. Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеуді жүргізген тіркеуші
органның, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің атауы,
___________________________________________
16. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуға негіз болып табылатын құжат:
1) ерлі-зайыптылардың бірлесіп берген ____жыл "__" _______ № ______ өтініші;
2) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуға құқығы бар ерлі-зайыптылардың бірінің
белгіленген тәртіппен берген _______ жыл "__" _______ № __________ өтініші;
3) _________ облысы (өлкесі, республикасы) (республикалық маңызы бар
қала)________ ауданы (қаласы)_______ сотының заңды күшіне енген __ жыл "__"
_______ __________ жұбайын хабар-ошарсыз кеткен деп тану туралы шешімі;
4) _____облысы (өлкесі, республикасы) (республикалық маңызы бар қала)_______
ауданы (қаласы)___________ сотының заңды күшіне енген ____ жыл "__" _____
_______ жұбайын әрекетке қабілетсіз немесе қабілеті шектеулі деп тану туралы сот шешімі;
5) ________ облысы (өлкесі, республикасы) (республикалық маңызы бар қала)
_________ ауданы (қаласы) сотының ____ жыл "__" _____ қылмыс жасағаны үшін
жұбайының кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталғандығы
туралы сот үкімі;
6) сот санкциялаған күнінен бастап үш жыл өткен соң, қылмыстық қудалау
органының халықаралық іздестіру жариялау туралы қаулысы.
17. Некенің (ерлі-зайыптылықтың) тоқтатылған күні _____ жыл "__" _____
18. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзған адамдардың жеке басын куәландыратын
құжаттарының деректемелері:
№ _________________________ № _____________________________
берілген күні ____ жыл "__" _____ ____ жыл "__" ____
берген мекеме _________________ _____________________________
19. Өтініш беруші туралы мәліметтер: ______________________________
20. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәліктің сериясы мен нөмірі
№ __________________________ № ______________________________
21. Белгілер үшін _________________________________________________
М.О. Тіркеуші органның бастығы, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің лауазымды адамы.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2025 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 515 Тізбеге 4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2015 жылғы 10 қаңтардағы
№ 9 бұйрығына 31-қосымша
Қағаз нысаны
жылғы "____" _______№ ________ Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуды мемлекеттік тіркеу туралы қалпына келтірілген акт жазбасы
Неке бұзушылар туралы мәліметтер
Ері
Зайыбы

15. Наименование регистрирующего органа, загранучреждения Республики Казахстан,
в котором производилась государственная регистрация заключения брака (супружества)
________________________________________________________________
16. Документ, являющийся основанием для расторжения брака (супружества):
1) совместное заявление супругов "__" ___ _____ года № _____;
2) заявление одного из супругов в установленном порядке, имеющего право
на расторжение брака (супружества) "__"_____ года №___;
3) вступившее в законную силу решение суда ___________ района (города) ________
области (республики) (город республиканского значения) от "__" _______ _________
года о признании супруга безвестно отсутствующим;
4) вступившее в законную силу решение суда ___________ района (города) ________
области (республики) (город республиканского значения) от "______" ____________
________ года о признании супруга недееспособным или ограниченно дееспособным;
5) приговор суда _______________ района (города) __________ области (республики)
(город республиканского значения) от "__" __________ ________ года об осуждении
супруга за совершение преступления к лишению свободы на срок не менее трех лет
6) постановление органа уголовного преследования об объявлении в международный
розыск по истечении трех лет, со дня санкционирования его судом.
17. Дата прекращения брака (супружества) "__" __________ ________ года.
18. Реквизиты документов, удостоверяющих личность, лиц, расторгнувших брак (супружество):
№ ______________________________ № ___________________________________
дата выдачи "___" ____ года "___" ____________года
кем выдан ________________________ ____________________________________
19. Сведения о заявителе: ________________________________________________
20. Серия и номер свидетельства о расторжении брака (супружества):
№ ________________________________ №__________________________________
21. Дата и номер первичной государственной регистрации актовой записи
о расторжении брака (супружества) ________________________________________
22. Основание для восстановления актовой записи о расторжении брака:
_______________________________________________________________________
23. Для отметок _________________________________________________________
М.П. Начальник регистрирующего органа
Приложение 5 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 19 сентября 2025 года № 515
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Апостилирование
официальных документов,
исходящих из органов юстиции,
регистрации актов гражданского
состояния и иных
государственных органов,
а также нотариусов
Республики Казахстан"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Апостилирование официальных документов, исходящих из органов юстиции, регистрации актов гражданского состояния и иных государственных органов, а также нотариусов Республики Казахстан"
1.
Наименование услугодателя
департаменты юстиции областей, городов Астана, Алматы и Шымкент (далее – услугодатель)
2.
Способы предоставления государственной услуги

15. Неке қиюды (ерлі-зайыпты болуды) мемлекеттік тіркеуді жүргізген тіркеуші
органның, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемесінің атауы,
__________________________________________
16. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуға негіз болып табылатын құжат:
1) ерлі-зайыптылардың бірлесіп берген ____жыл "__" _______ № ______ өтініші;
2) некені (ерлі-зайыптылықты) бұзуға құқығы бар ерлі-зайыптылардың бірінің
белгіленген тәртіппен берген _______ жыл "__" _______ № __________ өтініші;
3) _________ облысы (өлкесі, республикасы) (республикалық маңызы бар
қала)__________ ауданы (қаласы)_______ сотының заңды күшіне енген ___ жыл
"__" _______ __________ жұбайын хабар-ошарсыз кеткен деп тану туралы шешімі;
4) _____облысы (өлкесі, республикасы) (республикалық маңызы бар қала)________
ауданы (қаласы)___________ сотының заңды күшіне енген ____ жыл "__" _______
______ жұбайын әрекетке қабілетсіз немесе қабілеті шектеулі деп тану туралы сот шешімі;
5) _________ облысы (өлкесі, республикасы) (республикалық маңызы бар қала)
_________ ауданы (қаласы) сотының ____ жыл "__" _____ қылмыс жасағаны үшін
жұбайының кемінде үш жыл мерзімге бас бостандығынан айыруға сотталғандығы
туралы сот үкімі;
6) сот санкциялаған күнінен бастап үш жыл өткен соң, қылмыстық қудалау
органының халықаралық іздестіру жариялау туралы қаулысы.
17. Некенің (ерлі-зайыптылықтың) тоқтатылған күні _____ жыл "__" _____
18. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзған адамдардың жеке басын куәландыратын
құжаттарының деректемелері:
№ _________________________ № _____________________________
берілген күні ____ жыл "__" _____ ____ жыл "__" ____
берген мекеме _________________ _____________________________
19. Өтініш беруші туралы мәліметтер: ______________________________
20. Некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы куәліктің сериясы мен нөмірі
№ __________________________ № ______________________________
21. Неке қию туралы акт жазбасының бастапқы мемлекеттік тіркелген нөмір және
күні________________________________________________________
22. Неке (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы акт жазбасын қалпына келтіру үшін
негіздеме________________________________________________________
23. Белгілер үшін _________________________________________________
М.О. Тіркеуші органның бастығы.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2025 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 515 Тізбеге 5-қосымша
"Қазақстан Республикасының
әділет органдарынан, азаматтық азаматтық хал актілерін тіркеу және өзге де мемлекеттік органдарынан, сондай-ақ нотариустардан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою" мемлекеттік қызметін көрсету қағидасына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасының әділет органдарынан, азаматтық хал актілерін тіркеу және өзге де мемлекеттік органдардан, сондай-ақ нотариустардан түсетін ресми құжаттарға апостиль қою" мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Қызмет берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әділет департаменттері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2.
Мемлекеттік қызметтерді ұсыну тәсілдері

1) Государственная корпорация;
2) через портал.
3.
Срок оказания государственной услуги
В Государственной корпорации – 2 рабочих дня. День приема не входит в срок оказания государственной услуги.
На портале – получение уведомления о назначении даты, времени на апостилирование документов – 1 (один) рабочий день;
выдача результата оказания государственной услуги при поступлении заявления через портал – 1 (один) рабочий день;
максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугополучателем в Государственной корпорации – 15 (пятнадцать) минут;
максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственной корпорации – 15 (пятнадцать) минут.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)/бумажная
5.
Результат оказания государственной услуги
1) Документ со штампом "апостиль" на бумажном носителе, по форме согласно приложению 3 к Правилам. Электронный апостиль выдается через портал путем скачивания апостиля с применением защитного кода, переданного уполномоченным государственным органом при подаче заявления, по форме согласно приложению 3-1 к Правилам;
2) письмо о прекращении рассмотрения заявления в случае обращения услугополучателя с ходатайством;
3) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги – бумажная, электронная при направлении мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги через портал.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
За проставление апостиля на официальных документах, совершенных в Республике Казахстан - 0,5 МРП за каждый документ согласно подпункту 6) пункта 3 статьи 667 Налогового кодекса Республики Казахстан.
7.
График работы
1) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно с 08.00 до 17.30 часов, перерыв с 12.00 до 13.30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
2) Государственная корпорация – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан;
Прием осуществляется в порядке "электронной" очереди, документов подлежащих апостилированию – в любом филиале Государственной корпорации по принципу экстерриториальности (вне зависимости от территории выдачи документа), без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;

1) Мемлекеттік корпорация;
2) портал арқылы.
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімдері
Мемлекеттік корпорацияда - 2 жұмыс күні.
Қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Порталда - құжаттарды апостильдеу күнін, уақытын тағайындау туралы хабарлама алу - 1 (бір) жұмыс күні;
портал арқылы өтініш түскен кезде Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру - 1 (бір) жұмыс күні;
Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушының құжаттар топтамасын тапсыруы үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 15 (он бес) минут;
Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 15 (он бес) минут.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электронды (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде
5.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі
1) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз жеткізгіштегі "апостиль" мөртабаны бар құжат. Электрондық апостиль Қағидаларға 3-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берген кезде уәкілетті мемлекеттік орган берген қауіпсіздік кодын қолдана отырып, апостильді жүктеу жолымен портал арқылы беріледі;
2) көрсетілетін қызметті алушы өтінішхатпен жүгінген жағдайда өтінішті қарауды тоқтату туралы хат;
3) мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны - қағаз түрінде, портал арқылы жіберген кезде электрондық түрде мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты.
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Қазақстан Республикасы Салық кодексі 667-бабы 3-тармағының 6) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында жасалған ресми құжаттарға апостиль қойғаны үшін - 0,5 АЕК
7.
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін, сағат 12.00-ден 13.30-ға дейін түскі үзіліс
2) Мемлекеттік корпорация – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсететін кезекші бөлімдері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні мереке және демалыс күндерінен басқа, сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін;
Қабылдау "электрондық" кезек тәртібімен, апостиль қоюға жататын құжаттар - Мемлекеттік корпорацияның кез келген филиалында экстерриториалдық қағидат бойынша (құжатты беру орнына қарамастан) жедел қызмет көрсетусіз жүзеге асырылады, электрондық кезекті портал арқылы брондауға болады;

3) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8.
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Государственной корпорации:
1) заявление на проставление апостиля по форме согласно приложение 2 к Правилам;
2) удостоверение личности, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
3) документ, подлежащий апостилированию (документы принимаются для проставления апостиля как в подлинниках, так и в нотариально засвидетельствованных копиях);
4) документ, подтверждающий уплату в бюджет государственной пошлины;
5) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя (физического лица);
доверенность от имени юридического лица выданная за подписью его руководителя или иного лица, уполномоченного на это его учредительными документами, и скрепленная печатью этой организации (при наличии) при обращении представителя юридического лица.
Доверенности, выданные или засвидетельствованные компетентным учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной форме скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования) (для идентификации с копией);
6) образец подписи и оттиска печати выданных документов другими государственными органами.
При обращении через портал:
1) электронное заявление, удостоверенное ЭЦП услугополучателя или удостоверенный одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
2) документ, подлежащий апостилированию в виде сканированной копии прикрепляется к электронному запросу;
3) нотариально удостоверенная доверенность, в случае обращения представителя услугополучателя (физического лица);
доверенность от имени юридического лица выданная за подписью его руководителя или иного лица, уполномоченного на это его учредительными документами и скрепленная печатью этой организации (при наличии) при обращении представителя юридического лица. Доверенности, выданные или засвидетельствованные компетентным учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной форме скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования) (для идентификации с копией).

3) порталда-жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Мемлекеттік корпорация:
1) Қағидаларға 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша апостиль қоюға өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) апостиль қоюға жататын құжат (құжаттар түпнұсқаларда да, нотариалды куәландырылған көшірмелерде де апостиль қою үшін қабылданады);
4) мемлекеттік баждың бюджетке төленгенін растайтын құжат;
5) көрсетілетін қызметті алушының өкілі (жеке тұлға) жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат); заңды тұлға атынан өкілі жүгінген кезде заңды тұлғаның басшысының немесе құрылтай құжаттарымен уәкілетті өзге де тұлғаның қолы қойылған және осы ұйымның мөрімен (бар болса) расталған сенімхат;
Шет мемлекеттің құзыретті мекемесі не оған арнайы уәкілетті тұлға өз құзыреті шегінде берген немесе куәландырған және белгіленген нысан бойынша шет мемлекеттің елтаңбалы мөрімен бекітілген сенімхаттар арнайы куәлік (заңдастыру не апостильдеу) рәсімінен өткеннен кейін ғана қабылданады (көшірмесімен сәйкестендіру үшін);
6) басқа мемлекеттік органдар берген құжаттардың қолының және мөр бедерінің үлгісі.
Портал арқылы жүгінген кезде:
1) ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін тіркеген және порталдың есептік жазбасына қосқан жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық өтініш;
2) апостиль қоюға жататын құжат сканерленген көшірме түрінде электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі;
3) көрсетілетін қызметті алушының өкілі (жеке тұлға) жүгінген жағдайда нотариалды куәландырылған сенімхат);
заңды тұлға атынан өкілі жүгінген кезде заңды тұлғаның басшысының немесе құрылтай құжаттарымен уәкілетті өзге де тұлғаның қолы қойылған және осы ұйымның мөрімен (бар болса) расталған сенімхат.
Шет мемлекеттің құзыретті мекемесі не оған арнайы уәкілетті тұлға өз құзыреті шегінде берген немесе куәландырған және белгіленген нысан бойынша шет мемлекеттің елтаңбалы мөрімен бекітілген сенімхаттар арнайы куәлік (заңдастыру не апостильдеу) рәсімінен өткеннен кейін ғана қабылданады (көшірмесімен сәйкестендіру үшін);

4) образец подписи и оттиска печати выданных документов другими государственными органами.
В случае изменения анкетных данных услугополучателя, дополнительно прилагаются подтверждающие документы (выданные или засвидетельствованные компетентным учреждением иностранного государства либо специально на то уполномоченным лицом, в пределах его компетенции и по установленной форме скрепленные гербовой печатью иностранного государства, принимаются только после прохождения процедуры специального удостоверения (легализации либо апостилирования).
При обращении наследников, представляются подтверждающие документы.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление портала.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя, документ, подтверждающий уплату услугополучателем суммы пошлины в бюджет (в случае оплаты через ПШЭП), а также сведения о государственной регистрации актов гражданского состояния, произведенной на территории Республики Казахстан, услугодатель и работник Государственной корпорации получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучателям имеющих нарушение здоровья, со стойким расстройством функций организма ограничивающее его жизнедеятельность, в случае необходимости прием документов, для оказания государственной услуги, производится работником Государственной корпорацией с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах услугодателя и Государственной корпорации www.gov4c.kz.
Услугополучатель получает информацию о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777. Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении.
Для использования цифрового документа необходимо пройти авторизацию в мобильном приложении с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля, далее перейти в раздел "Цифровые документы" и выбрать необходимый документ.
Приложение 6 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 19 сентября 2025 года № 515
Приложение 1
к Правилам проведения
аттестации лиц, претендующих
на занятие адвокатской деятельностью
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на занятие адвокатской деятельностью" (далее – Перечень)
1
Наименование услугодателя
Департаменты юстиции областей, городов республиканского значения и столицы (далее - услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
веб – портал "электронного правительства" www.egov.kz; www.elicense.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
15 (пятнадцать) календарных дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная) /оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги

4) басқа да мемлекеттік органдар берген құжаттарға қол қоюдың және мөр бедерінің үлгісі.
Көрсетілетін қызметті алушының сауалнамалық деректері өзгерген жағдайда растайтын құжаттар қоса беріледі (шет мемлекеттің құзыретті мекемесі не оған арнайы уәкілетті тұлға өз құзыреті шегінде және белгіленген нысан бойынша шет мемлекеттің елтаңбалы мөрімен бекітілген немесе куәландырған, арнайы куәлік (заңдастыру не апостильдеу) рәсімінен өткеннен кейін ғана қабылданады.
Мұрагерлер жүгінген кезде растайтын құжаттар ұсынылады.
Қызметті берушілер цифрлық құжаттарды цифрлық құжаттар сервисінен іске асырылған интеграция арқылы, пайдаланушының порталда тіркелген ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы порталдың хабарламасына бір реттік құпиясөз беру немесе қысқа мәтіндік хабарлама жолдау арқылы ұсынылған келісімі болған жағдайда алады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттары туралы мәліметтерді, көрсетілетін қызметті алушының бюджетке баж сомасын төлегенін растайтын құжатты (ЭҮТШ арқылы төленген жағдайда), сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында жүргізілген азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші және Мемлекеттік корпорация қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсетуден бас тарту негіздері
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметтің ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Денсаулығы бұзылған, ағза функцияларының тұрақты бұзылуымен тыныс-тіршілігі шектелген мемлекеттік қызметті алушыға қажет болған жағдайда Мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорация қызметкері тұрғылықты жеріне барып, Бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 7777 арқылы жүгіну арқылы жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар. Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің және Мемлекеттік корпорацияның www.gov4c.kz орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде бірыңғай байланыс орталығы арқылы 1414, 8 800 080 7777 алады.
Цифрлық құжаттар сервисі мобилді қосымшада авторландырылған пайдаланушылар үшін қолжетімді
Цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік паролді пайдалана отырып, мобилді қосымшада авторландырудан өту, одан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өтіп, қажетті құжатты таңдау қажет.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2025 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 515 Тізбеге 6-қосымша
"Адвокаттық қызметпен
айналысуға үміткер адамдарды
аттестаттаудан өткізу"
қағидаларына
1-қосымша
"Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе)
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әділет департаменттері (бұдан әрі-көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкiмет" веб-порталы арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
15 (он бес) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны:
Электрондық (толық автоматтандырылған)/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі

Решение об аттестации либо решение о неаттестации по форме согласно приложениям 2 и 3 к Правилам проведения аттестации лиц претендующих на занятие адвокатской деятельностью, утвержденных приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 28 мая 2020 года № 61 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20774)
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно
7
График работы услугодателя
услугодатель – с понедельника по пятницу, с 8-00 до 17-30 часов, с перерывом на обед с 12-00 до 13-30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и результаты оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2020 жылғы 28 мамырдағы № 61 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20774 болып тіркелген) Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу қағидаларының 2 және 3-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша аттестаттау туралы шешім не аттестаттамау туралы шешім
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі
1) көрсетiлетiн қызметтi берушi - демалыс және мереке күндерiн қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында, сағат 12.00-ден 13.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін;
2) порталда - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

1) заявление о допуске к аттестации по форме согласно приложению 1 настоящему Перечню;
2) форма сведений для прохождения аттестации на занятие адвокатской деятельностью по форме согласно приложению 2 настоящему Перечню.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства: - www.adilet.gov.kz;
2) портале.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414, 8 800 080 7777.
По выбору услугополучателя государственная услуга может оказывается по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Выдача лицензии на занятие адвокатской деятельностью".
Приложение 7 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 19 сентября 2025 года № 515
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на занятие
адвокатской деятельностью"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на занятие адвокатской деятельностью" (далее – Перечень)
Наименование подвида государственной услуги:

1) осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттауға жіберу туралы өтініш;
2) осы Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес адвокаттық қызметпен айналысуға ааттестаттаудан өтуге арналған деректер нысаны.
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Министрліктің интернет-ресурсында: - www.adilet.gov.kz;
2) порталда орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталда "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар. Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет жиынтығында "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2025 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 515 Тізбеге 7-қосымша
"Адвокаттық қызметпен
айналысуға лицензия беру"
мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің қағидаларына
1-қосымша
"Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру және қайта ресiмдеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе)
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

1. Выдача лицензии на занятие адвокатской деятельностью;
2. Переоформление лицензии на занятие адвокатской деятельностью.
1
Наименование услугодателя
Комитет регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz www.elicense.kz
3
Срок оказания государственной услуги
1) при выдаче лицензии – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
2) при переоформлении лицензии – 20 (двадцать) минут
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная) /оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Лицензия на занятие адвокатской деятельностью либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
За выдачу, переоформление лицензии на занятие адвокатской деятельностью взимается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности, который в соответствии со статьей 616 Налогового Кодекса Республики Казахстан составляет:
1) выдача лицензии – 6 месячных расчетных показателей, (далее – МРП);
2) переоформление лицензии – 10 % от ставки при выдаче лицензии.
7
График работы услугодателя
1) услугодатель – с понедельника по пятницу, с 8-00 до 17-30 часов, с перерывом на обед с 12-00 до 13-30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Для получения лицензии на занятие адвокатской деятельностью:
1) заявление физического лица для получения лицензии по форме согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
2) форма сведений для осуществления адвокатской деятельности по форме согласно приложению 2 к настоящему Перечню;
3) электронная копия документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, за исключением случаев оплаты через ПШЭП.
Для переоформления лицензии на занятие адвокатской деятельностью:
1) заявление по форме, согласно приложению 3 к Перечню основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача лицензии на занятие адвокатской деятельностью";

1. Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру;
2. Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия қайта ресiмдеу.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкiмет" веб-порталы арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
15 (он бес) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны:
Электрондық (толық автоматтандырылған)/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі
адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметтен дәлелді бас тарту
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру, қайта ресiмдеу үшiн жекелеген қызмет түрлерімен айналасу құқығы үшін лицензиялық алым Қазақстан Республикасының Салық Кодексiнiң 616-бабына сәйкес мыналарды құрайды:
1) лицензия беру кезiнде 6 айлық есептiк көрсеткiштi;
2) лицензияны қайта ресiмдеу үшiн лицензияны беру кезiндегi мөлшерлеменiң 10 %-ын құрайды
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі
1) көрсетiлетiн қызметтi берушi - демалыс және мереке күндерiн қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында, сағат 12.00-ден 13.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін;
2) порталда - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия алу үшін:
1) осы Тізбеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке тұлғаның лицензия алуға өтiнiшi;
2) осы Тізбенің 2-қосымшасындағы нысанға сәйкес адвокаттық қызметті жүзеге асыру мәліметтерінің нысаны;
3) ЭҮТШ арқылы төлеу жағдайларын қоспағанда, қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысу құқығына лицензиялық алымның бюджетке төленгенiн растайтын құжаттың электрондық көшiрмесi.
Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) "Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне 3-қосымша сәйкес нысандағы өтініш;

2) сведения, подтверждающие уплату лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности и изменения, послужившие основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии, подтягиваются из государственных информационных систем.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Адрес оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе услугодателя – www.adilet.gov.kz, портале.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414, 8 800 080 7777.
По выбору услугополучателя государственная услуга оказывается по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Проведение аттестации лиц, претендующих на занятие адвокатской деятельностью".
Приложение 8 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 19 сентября 2025 года № 515
Приложение 1
к правилам оказания
государственной услуги
"Проведение аттестации
на право занятия
нотариальной деятельностью"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Проведение аттестации лиц, претендующих на право занятия нотариальной деятельностью" (далее-Перечень)
1
Наименование услугодателя
Департаменты юстиции областей, городов республиканского значения и столицы (далее - услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
веб – портал "электронного правительства" www.egov.kz; www.elicense.kz (далее – портал)
3
Срок оказания государственной услуги
15 (пятнадцать) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная) /оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Решение об аттестации либо решение о неаттестации по форме согласно приложению 2 и 3 к Правилам проведения аттестации лиц претендующих на право занятия нотариальной деятельностью
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно
7
График работы услугодателя
услугодатель – с понедельника по пятницу, с 8-00 до 17-30 часов, с перерывом на обед с 12-00 до 13-30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и результаты оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

2) жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымның төленгенiн растайтын және лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы мәліметтер мемлекеттік ақпараттық жүйелерінен алынады
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсететін мекенжайлары көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында:-www.adilet.gov.kz, порталда орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталда "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері жөніндегі 1414, 8 800 080 7777 бірыңғай контакт-орталығынан алу мүмкіндігі бар
Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет жиынтығында "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2025 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 515 Тізбеге 8-қосымша
"Нотариаттық қызметпен
айналысу құқығына үміткер
тұлғаларға аттестаттау жүргізу"
мемлекеттік көрсетілетін
қызметтің қағидаларына
1-қосымша
"Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер тұлғаларға аттестаттау өткізу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе)
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әділет департаменттері (бұдан әрі-көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкiмет" веб-порталы арқылы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
15 (он бес) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны:
Электрондық (толық автоматтандырылған)/ "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін
5
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2020 жылғы 28 мамырдағы № 61 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20774 болып тіркелген) Адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу қағидаларының 2 және 3-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша аттестаттау туралы шешім не аттестаттамау туралы шешім
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс графигі

1) заявление о допуске к аттестации по форме согласно приложению 1 настоящему Перечню;
2) форма сведений для прохождения аттестации на право занятия нотариальной деятельностью по форме согласно приложению 2 настоящему Перечню.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства: - www.adilet.gov.kz;
2) портале.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг 1414, 8 800 080 7777.
По выбору услугополучателя государственная услуга может оказывается по принципу "одного заявления" в совокупности с государственной услугой "Выдача лицензии на право занятия нотариальной деятельностью".
Приложение 9 к перечню
Министр юстиции
Республики Казахстан
от 19 сентября 2025 года № 515
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии
на право занятия
нотариальной деятельности"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача и переоформление лицензии на право занятия нотариальной деятельностью" (далее – Перечень)
Наименование подвида государственной услуги:

1) көрсетiлетiн қызметтi берушi - демалыс және мереке күндерiн қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында, сағат 12.00-ден 13.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 8.00-ден 17.30-ға дейін;
2) порталда - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, өтінішті қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
- өтініш;
- нотариаттық қызметпен айналысу құқығына аттестаттаудан өту үшін мәліметтер нысаны;
- Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес заң мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс өтілін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі.
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталғанда;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған заңды күшіне енген сот шешімі бар болған жағдайда;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Министрліктің интернет-ресурсында: - www.adilet.gov.kz;
2) порталда орналастырылған.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты порталда "жеке кабинеті" арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар. Көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша мемлекеттік көрсетілетін қызмет "Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет жиынтығында "бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
2025 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 515 Тізбеге 9-қосымша
"Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің қағидаларына
1-қосымша
"Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия беру және қайта ресiмдеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе)
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы: