О внесении изменений и дополнений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2014 года № 106 "Об утверждении перечня видов физкультурно-спортивных организаций и правил их деятельности, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса"
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 18 сентября 2025 года № 177. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 сентября 2025 года № 36892
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2014 года № 106 "Об утверждении перечня видов физкультурно-спортивных организаций и правил их деятельности, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10012) следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) Перечень видов физкультурно-спортивных организаций, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила деятельности Центров подготовки олимпийского резерва, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила деятельности Центров олимпийской подготовки, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Правила деятельности школ высшего спортивного мастерства, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Правила деятельности детско-юношеских клубов физической подготовки, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) Правила деятельности спортивных клубов, спортивных клубов для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 7 к настоящему приказу;

"Спорт резерві мен жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу үдерісін жүзеге асыратын түрлі дене шынықтыру-спорттық ұйымдарының тізбесін және олардың қызмет қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 22 қарашадағы № 106 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2025 жылғы 18 қыркүйектегі № 177 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 20 қыркүйекте № 36892 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Спорт резерві мен жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу үдерісін жүзеге асыратын түрлі дене шынықтыру-спорттық ұйымдарының тізбесін және олардың қызмет қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 22 қарашадағы № 106 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10012 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорт ұйымдары түрлерінің тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептері қызметінің қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиада резервін даярлау орталықтары қызметінің қағидалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиадалық даярлау орталықтары қызметінің қағидалары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын жоғары спорт шеберлігі мектептері қызметінің қағидалары;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер дене шынықтыру клубтары қызметінің қағидалары;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес спорт резервін және жоғары сыныпты спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын спорт клубтары, мүгедек адамдарға арналған спорт клубтары қызметінің қағидалары;

8) Правила деятельности профессиональных спортивных клубов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) Правила деятельности Центра спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями, в котором осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов с инвалидностью высокого класса согласно приложению 8-1 к настоящему приказу;
10) Правила деятельности организации, осуществляющих подготовку национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан, согласно приложению 8-2 к настоящему приказу;
11) Правила деятельности организации, осуществляющих подготовку команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта согласно приложению 8-3 к настоящему приказу;
12) Правила деятельности Тренировочных центров, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса согласно приложению 8-4 к настоящему приказу.";
перечень видов физкультурно-спортивных организаций, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденный указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
в Правилах деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) переменный состав – состав спортсменов, привлекаемых на время учебно-тренировочных сборов и соревнований;
2) спортивные нормативы – контрольно-переводные требования, предъявляемые к учащимся спортивных школ с учетом выполнения ими определенных спортивных упражнений по видам спорта, выполнение которых является основным условием для перевода в соответствующую группу;
3) постоянный состав – спортсмены, зачисленные приказом руководителя в контингент спортивной школы.";
пункты 9, 9-1 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Зачисление, перевод, отчисление и выпуск учащихся оформляется приказом руководителя спортивной школы по представлению тренера-преподавателя учащегося.
9-1. В спортивную школу зачисляются учащиеся общеобразовательных школ и других учебных заведений при условии их соответствия:
1) спортивному нормативу по выбранному виду спорта;

8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын кәсіпқой спорт клубтары қызметінің қағидалары;
9) осы бұйрыққа 8-1-қосымшаға сәйкес спорт резервін және мүгедектігі бар жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене мүмкіндіктері шектеулі адамдарға арналған спорттық даярлау орталығы қызметінің қағидалары;
10) осы бұйрыққа 8-2-қосымшаға сәйкес спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларын даярлауды жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің қағидалары;
11) осы бұйрыққа 8-3-қосымшаға сәйкес спорт түрлері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командаларын даярлауды жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің қағидалары;
12) осы бұйрыққа 8-4-қосымшаға сәйкес спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын жаттығу орталықтары қызметінің қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорттық ұйымдар түрлерінің тізбесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептерінің, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептері қызметінің қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыспалы құрам – оқу-жаттығу жиындары мен жарыстар кезінде тартылатын спортшылар құрамы;
2) спорттық нормативтері – орындалуы тиісті топқа ауысу үшін негізгі шарт болып табылатын оқушылардың спорт түрлерінен белгілі бір спорттық жаттығуларды орындауын есепке ала отырып, спорт мектептерінің оқушыларына қойылатын бақылау-ауыстыру талаптары;
3) тұрақты құрам – спорт мектебінің контингентіне басшының бұйрығымен қабылданған спортшылар.";
9, 9-1 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Оқушыларды қабылдау, ауыстыру, оқудан шығару және оқуды бітіруі жаттықтырушы-оқытушының ұсынымы бойынша спорт мектебі басшысының бұйрығымен ресімделеді.
9-1. Спорт мектебіне мына талаптарға сәйкес келетін жалпы білім беретін мектептердің және басқа да оқу орындарының оқушылары қабылданады:
1) таңдаған спорт түрі бойынша спорттық норматив;

2) возрасту учащихся для зачисления по видам спорта, согласно приказу Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 октября 2014 года № 42 "Об утверждении возраста спортсменов по видам спорта в физкультурно-спортивных организациях, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9881).
10. Государственная услуга "Прием документов в детско-юношеские спортивные школы, спортивные школы для лиц с инвалидностью" (далее – государственная услуга) оказывается детско-юношескими спортивными школами, спортивными школами для лиц с инвалидностью (далее – услугодатель).
Прием документов в спортивно-оздоровительные группы и группы начальной подготовки первого года обучения по видам спорта проводится в течение учебного года.
Для поступления в детско-юношеские спортивные школы, спортивные школы для лиц с инвалидностью физические лица (далее – услугополучатель) подают заявление в произвольной форме в канцелярию услугодателя либо через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) с приложением документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственных услуг "Прием документов в детско-юношеские спортивные школы, спортивные школы для лиц с инвалидностью" согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Уполномоченный орган в области физической культуры и спорта в течение трех рабочих дней предоставляют в Государственную корпорацию информацию о порядке оказания государственных услуг и внесенных изменениях и (или) дополнениях в подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственной услуги, с даты их утверждения или изменения.";
пункт12 изложить в следующей редакции:
"12. Перевод учащихся в группы последующего года обучения и следующего этапа обучения осуществляется:
1) при наличии медицинской справки о состоянии здоровья, предоставленной медицинской организацией по месту жительства;
2) при наличии копии справки об инвалидности по форме согласно приложению 19 к Правилам проведения медико-социальной экспертизы, утвержденным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922);
3) при условии выполнения спортивных нормативов, предусмотренных для этих групп и утвержденных руководителем спортивной школы.";

2) Спорт түрлері бойынша қабылдау үшін оқушылардың жасы "Спорт резерві және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесін жүзеге асыратын дене шынықтыру-спорт ұйымдарында спорт түрлері бойынша спортшылардың жас шамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 20 қазандағы № 42 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 9881 тіркелген).
10. "Балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріне, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептеріне құжаттарды қабылдау" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Спорттық-сауықтыру топтарына және спорт түрлері бойынша бірінші оқу жылының бастапқы даярлық топтарына құжаттарды қабылдау оқу жылы бойы жүргізіледі.
Балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріне, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептеріне түсу үшін жеке тұлғалар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне немесе "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес "Балалар-жасөспірімдер спорт мектептеріне, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептеріне құжаттарды қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса, еркін нысандағы өтінішті береді.
Дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібі және мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты олар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияға береді.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Оқушыларды келесі оқу жылына және келесі оқу кезеңі топтарына ауыстыру:
1) тұрғылықты жері бойынша медициналық ұйым берген денсаулығы туралы медициналық анықтамасы бар болғанда;
2) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығымен бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына 19-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мүгедектік туралы анықтама болған кезде (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген);
3) осы топтарға арналған және спорт мектебінің басшысы бекіткен спорттық нормативтерді орындаған жағдайда жүзеге асырылады.";

пункты 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"17. В процессе обучения в спортивной школе учащиеся проходят следующие этапы подготовки:
1) этап спортивно-оздоровительной подготовки (весь период обучения) – занятия проводятся с учащимися, желающими заниматься физической культурой и спортом в возрасте от 6 до 15 лет, с целью укрепления здоровья и удовлетворения естественной потребности в движении;
2) этап начальной подготовки (1-3 года) - занятия проводятся с учащимися, желающими заниматься спортом в соответствии с установленным для данного вида спорта возрастом с целью отбора одаренных учащихся в учебно-тренировочные группы;
3) этап учебно-тренировочной подготовки (4-5 лет) – группы комплектуются из числа учащихся, успешно освоивших курс начальной подготовки с целью специализации по виду спорта;
4) этап спортивного совершенствования (3-4 года) – группы комплектуются из числа учащихся, прошедших этап подготовки в учебно-тренировочных группах и выполнивших контрольные нормативы с целью пополнения молодежных сборных команд;
5) этап высшего спортивного мастерства (3 и более лет) – группы комплектуются из числа учащихся, прошедших этап спортивного совершенствования с целью пополнения национальных команд Республики Казахстан по видам спорта.
18. На каждого учащегося заводится личная карточка спортсмена согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
В спортивных школах заполняется и ведется:
1) расписание занятий;
2) краткосрочные (ежедневные) и среднесрочные планы;
3) журнал учета посещаемости или освоения обучающими образовательной программы дополнительного образования (в электронном формате word (ворд) или pdf (пдф);
4) журнал учета работы тренера-преподавателя;
5) журнал инструктажа техники безопасности;
6) сведения о нагрузке тренера-преподавателя.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. На основании настоящих Правил, спортивная школа разрабатывает программу деятельности с учетом избранного направления в работе, специфики видов спорта, материально-технического и финансового обеспечения в соответствии с национальным стандартом спортивной подготовки. Программа деятельности утверждается руководителем спортивной школы.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Занятия в учебно-тренировочных группах, группах спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства ведет основной тренер-преподаватель по виду спорта.
Для оказания помощи в учебно-тренировочном процессе привлекается дополнительный тренер-преподаватель. В видах спорта, включенных в первую группу, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, привлекаются тренеры-преподаватели по смежным видам спорта, по общефизической подготовке, а также техник-судоводитель, тренер-консультант, тренер-сервисмен, тренер-смазчик, врач, механик, оружейный мастер, ветеринарный врач, зоотехник, кузнец, конюх, шорник, коновод, тренер-массажист, инструктор-берейтор (пятиборье), хореограф, аккомпаниатор, психолог, сервисмен-заточник коньков, сервисмен-смазчик лыж.

17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Спорт мектебінде оқу барысында оқушылар келесі дайындық кезеңдерінен өтеді:
1) спорттық-сауықтыру даярлығы кезеңінде (оқудың барлық кезеңі) – сабақтар денсаулығын нығайту және қозғалудың табиғи қажеттілігін қанағаттандыру мақсатында дене шынықтырумен және спортпен шұғылданғысы келетін 6 жастан 15 жасқа дейінгі оқушылармен өткізіледі;
2) алғашқы даярлау кезеңі (1-3 жыл) – сабақтар оқу-жаттығу топтарына дарынды оқушыларды іріктеу мақсатында осы спорт түріне белгіленген жасқа сәйкес спортпен шұғылданғысы келетін балалармен өткізіледі;
3) оқу-жаттығу даярлығы кезеңі (4-5 жыл) – топтар спорт түрі бойынша мамандану мақсатында алғашқы спорттық даярлау курсын табысты игерген оқушылардан жасақталады;
4) спорттық жетілдіру кезеңі (3-4 жыл) – топтар жастар құрама командаларын толықтыру мақсатында оқу-жаттығу топтарында даярлану кезеңінен өткен және бақылау нормативтерін орындаған оқушылардан жасақталады;
5) жоғары спорт шеберлігі кезеңі (3 және одан жоғары жыл) – топтар спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командаларын толықтыру мақсатында спорттық жетілдіру кезеңінен өткен оқушылардан жасақталады.
18. Әр оқушыға осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес спортшының жеке карточкасы ашылады.
Спорт мектептерінде толтырылады және өткізіледі:
1) сабақ кестесі;
2) қысқа мерзімді (күнделікті) және орта мерзімді жоспарлар;
3) білім алушылардың сабаққа қатысуын немесе қосымша білім берудің білім беру бағдарламасын меңгеруін есепке алу журналын (word (ворд) немесе pdf (пдф) электрондық форматында);
4) жаттықтырушы-оқытушының жұмысын есепке алу журналы;
5) қауіпсіздік техникасына нұсқау беру журналы;
6) жаттықтырушы-оқытушының жүктемесі туралы мәліметтер.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Осы Қағиданың негізінде әрбір спорт мектебі өзі таңдаған жұмысты, спорт түрлерінің ерекшелігін, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуді есепке алып, спорттық даярлықтың ұлттық стандарттарына сәйкес қызмет бағдарламасын әзірлейді. Қызмет бағдарламасын спорт мектебінің басшысы бекітеді.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Оқу-жаттығу топтарында, спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігі топтарында сабақты спорт түрі бойынша негізгі жаттықтырушы-оқытушы жүргізеді.
Оқу-жаттығу процесінде көмек көрсету үшін қосымша жаттықтырушы-оқытушы тартылады. Осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес бірінші топқа енгізілген спорт түрлерінде аралас спорт түрлерi бойынша, жалпы дене шынықтыру дайындығы бойынша жаттықтырушы-оқытушылар, сонымен қатар, техник-кеме жүргізуші, жаттықтырушы-кеңесші, жаттықтырушы-сервисмен, жаттықтырушы-майлаушы, , дәрігер, механик, қару-жарақ шебері, мал дәрігері, зоотехник, ұста, ат бағушы, әбзелші, жылқышы, жаттықтырушы-массажшы, нұсқаушы-берейтор (бессайыс), хореограф, аккомпониатор, психолог, сервисмен-конькиді қайраушы, сервисмен-шаңғы майлаушы тартылады.

Руководитель, заместитель руководителя, инструктор и методист спортивной школы ведут тренерско-преподавательскую работу при наличии соответствующего высшего профессионального образования и квалификационной категории. При этом нагрузка за тренерско-преподавательскую работу не должна превышать 0,5 ставки.";
пункты 29, 30 и 31 изложить в следующей редакции:
"29. В своей структуре спортивные школы имеют постоянный и переменный состав.
30. Контингент учащихся, количество учебных групп, годовой расчет учебных часов и штатное расписание в спортивной школе, имеющей республиканский статус, утверждается ежегодно не позднее 1 сентября текущего учебного года руководителем спортивной школы по согласованию с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта (далее – уполномоченный орган).
Контингент учащихся, количество учебных групп, годовой расчет учебных часов и штатное расписание в спортивной школе, имеющей областной, городской и районный статус, утверждается ежегодно не позднее 1 сентября текущего учебного года руководителем спортивной школы по согласованию с соответствующим местным исполнительным органом в области физической культуры и спорта (далее – местный исполнительный орган).
31. Режим учебно-тренировочной работы и наполняемость групп определены согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Режим учебно-тренировочной работы и наполняемость групп среди лиц с инвалидностью определены согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Тренеры-преподаватели комплектуют переменные группы из учащихся в основном составе республиканских, областных, городов республиканского значения, столицы специализированных школ-интернатах-колледжей олимпийского резерва и областных, городов республиканского значения, столицы школ-интернатах для одаренных в спорте детей. Участие учащихся переменных групп в спортивных мероприятиях за команду спортивной школы осуществляется за счет средств командирующей спортивной школы.
Комплектование групп начальной подготовки тренерами-преподавателями осуществляется до 1 октября текущего учебного года.
Количество учащихся в группах спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства в фигурном катании для спортивных и танцевальных пар составляет четыре человека.";
пункты 34 и 35 изложить в следующей редакции:
"34. В спортивных школах отделения по видам спорта формируются из групп начальной подготовки, учебно-тренировочных групп, групп спортивного совершенствования и групп высшего спортивного мастерства.
Открытие групп спортивного совершенствования в областных, городских и районных спортивных школах производится решением руководителя спортивной школы по согласованию с соответствующим местным исполнительным органом.
Открытие групп спортивного совершенствования в республиканских спортивных школах, групп высшего спортивного мастерства в республиканских, областных, городских и районных спортивных школах производится решением руководителя спортивной школы по согласованию с уполномоченным органом.

Спорт мектебінің басшысы, басшының орынбасары, нұсқаушы және әдіскер тиісті жоғары кәсіптік білімі және біліктілік санаты болған кезде жаттықтырушы-оқытушылық жұмысты жүргізеді. Бұл ретте жаттықтырушы-оқытушылық жұмыс үшін жүктеме 0,5 мөлшерлемеден аспауы тиіс.";
29, 30 және 31-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Спорт мектептерінің құрылымында тұрақты және ауыспалы құрам болады.
30. Республикалық мәртебесі бар спорт мектебіндегі оқушылар контингентін, оқу топтарының санын, оқу сағаттарының жылдық есебін және штаттық кестені жыл сайын 1 қыркүйектен кешіктірмей дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен (бұдан әрі – уәкілетті орган) келісім бойынша спорт мектебінің басшысы бекітеді.
Облыстық, қалалық және аудандық мәртебесі бар спорт мектебіндегі оқушылар контингентін, оқу топтарының санын, оқу сағаттарының жылдық есебін және штаттық кестені жыл сайын 1 қыркүйектен кешіктірмей дене шынықтыру және спорт саласындағы тиісті жергілікті атқарушы органмен (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) келісім бойынша спорт мектебінің басшысы бекітеді.
31. Оқу-жаттығу жұмысының тәртібі және топтардың толықтырылуы осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес айқындалған.
Мүгедектігі бар адамдар арасындағы оқу-жаттығу жұмысының тәртібі және топтардың толықтырылуы осы Қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес айқындалған.
Жаттықтырушы-оқытушылар ауыспалы топтарды олимпиадалық резервтің республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мамандандырылған мектеп-интернат-колледждерінің және спортта дарынды балаларға арналған облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мектеп-интернаттарының негізгі құрамында тұрған оқушылардан жасақтайды. Ауыспалы топтағы оқушылардың спорт мектебінің командасы үшін спорттық іс-шараларға қатысуы іссапарға жіберуші спорт мектебінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Бастапқы даярлық топтарын жаттықтырушы-оқытушылармен жасақтау ағымдағы оқу жылының 1 қазанына дейін жүзеге асырылады.
Спорттық және би жұптары үшін мәнерлеп сырғанаудан спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігі топтарында оқушылардың саны төрт адамды құрайды.";
34, 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Спорт мектептерінде спорт түрлерінен бөлімшелер алғашқы даярлау топтарынан, оқу-жаттығу топтарынан, спорттық жетілдіру топтарынан және жоғары спорт шеберлігі топтарынан құрылады.
Облыстық, қалалық және аудандық спорт мектептерінде спорттық жетілдіру топтарын ашу тиісті жергілікті атқарушы органның келісуі бойынша спорт мектебі басшысының шешімімен жүзеге асырылады.
Республикалық спорт мектептерінде спорттық жетілдіру топтарын ашу, республикалық, облыстық, қалалық және аудандық спорт мектептерінде жоғары спорт шеберлігі топтарын ашу уәкілетті органның келісу бойынша спорт мектебі басшысының шешімімен жүзеге асырылады.

35. Работа тренерско-преподавательского состава спортивных школ оценивается:
1) в группах начальной подготовки – с учетом стабильности состава учебных групп, уровня освоения учащимися программ спортивных школ, включая требования по общей физической подготовке, количества занимающихся, переведенных в учебно-тренировочные группы;
2) в учебно-тренировочных группах – с учетом стабильности состава групп, выполнения нормативных показателей по общей и специальной физической подготовке, результатов, достигнутых в спортивных соревнованиях и наличия не ниже второго юношеского спортивного разряда, подготовки из числа выпускников судей по спорту;
3) в группах спортивного совершенствования – с учетом выполнения занимающимися программных требований, в том числе по спортивной подготовке, количества подготовленных кандидатов в сборные команды Республики Казахстан по видам спорта (основной, молодежный и юношеский составы), результатов их выступления на республиканских и международных соревнованиях;
4) в группах высшего спортивного мастерства – с учетом количества подготовленных кандидатов в национальные сборные команды Республики Казахстан по видам спорта (основной, молодежный и юношеский составы), результатов их выступления на республиканских и международных соревнованиях.";
пункты 37, 38, 39 и 40 изложить в следующей редакции:
"37. В спортивных школах создается педагогический совет, положение и состав которого утверждается руководителем спортивной школы.
Педагогический совет проводится не реже одного раза в квартал. На своих заседаниях педагогический совет заслушивает и обсуждает вопросы учебно-тренировочной, воспитательной, методической, спортивно-массовой работы, врачебного контроля и принимает решения по ним.
38. В отделениях по видам спорта, из числа ведущих тренеров-преподавателей, приказом руководителя спортивной школы назначаются старшие тренеры-преподаватели отделения, если под руководством каждого из них работает не менее 3-х тренеров-преподавателей с полной нагрузкой.
39. В отделениях по видам спорта создаются тренерские советы, положения, и составы которых утверждаются руководителем спортивной школы.
На тренерских советах не реже одного раза в месяц, рассматриваются вопросы учебно-тренировочной, воспитательной работы, индивидуального планирования подготовки учащихся, участия в соревнованиях, заслушиваются сообщения и доклады тренеров-преподавателей по совершенствованию методики тренировочного процесса, проведения открытых тренировочных занятий с последующим их обсуждением и обменом опытом работы.

35. Спорт мектептерінің жаттықтырушы-оқытушылар құрамының жұмысы:
1) алғашқы даярлау топтарында – оқу топтары құрамының тұрақтылығы жалпы дене дайындығы бойынша талаптарды қоса алғанда, оқушылардың спорт мектептері бағдарламаларын игеру деңгейі, оқу-жаттығу топтарына ауыстырылған шұғылданушылардың санын есепке алып;
2) оқу-жаттығу топтарында – топ құрамының тұрақтылығы, жалпы және арнайы дене дайындығының нормативтік көрсеткіштерін орындауын, спорттық жарыстарда қол жеткізген нәтижелерін және кемінде екінші жасөспірімдік спорттық разрядының болуын, түлектер арасынан спорт төрешілерін дайындауды есепке алып;
3) спорттық жетілдіру топтарында – шұғылданушылардың бағдарлама, соның ішінде спорттық даярлау талаптарын орындауларын, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы құрама командаларына (негізгі, жастар және жасөспірімдер құрамы) даярланған үміткерлер саны, олардың республикалық және халықаралық жарыстарда өнер көрсетуінің нәтижелерін ескере отырып;
4) жоғары спорт шеберлігі топтарында – спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларына (негізгі, жастар және жасөспірімдер құрамы) даярланған үміткерлердің санын, олардың республикалық және халықаралық жарыстарда өнер көрсетуінің нәтижелерін ескере отырып бағаланады.";
37, 38, 39 және 40-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Спорт мектептерінде педагогикалық кеңес құрылады, оның ережесін және құрамын спорт мектебінің басшысымен бекітеді.
Педагогикалық кеңес тоқсан сайын кемінде бір рет өткізіледі. Педагогикалық кеңес отырысында оқу-жаттығу, тәрбие, әдістемелік, спорттық-бұқаралық жұмыстар, дәрігерлік бақылау тыңдалады және талқыланады және солар бойынша шешімдер қабылданады.
38. Спорт түрлері бойынша бөлімшелерде егер олардың әрқайсысының басшылығымен толық жүктемемен кемінде 3 жаттықтырушы-оқытушы жұмыс істейтін болса, онда спорт мектебі басшысының бұйрығымен жетекші жаттықтырушы-оқытушылар арасынан бөлімшенің аға жаттықтырушы-оқытушылары тағайындалады.
39. Спорт түрлерінен бөлімшелерде жаттықтырушылар кеңесі құрылады, оның ережесін және құрамын спорт мектебінің басшысы бекітеді.
Жаттықтырушылар кеңестерінде бөлімшелердің аға жаттықтырушы-оқытушыларының басшылығымен айына бір реттен кем емес оқу-жаттығу, тәрбие жұмысы, оқушыларды даярлаудың жеке жоспары, жарыстарға қатысу мәселелері қарастырылады, жаттықтырушы-оқытушылардың жаттығу процесі, кейіннен оларды талқылай және жұмыс тәжірибесімен алмаса отырып, ашық жаттығу сабақтарын өткізу әдістемелерін жетілдіру жөніндегі хабарламалар мен баяндамалар тыңдалады.

40. Штаты работников спортивной школы утверждаются руководителем спортивной школы по согласованию с уполномоченным органом (в случае если спортивная школа имеет республиканский статус) или с соответствующим местным исполнительным органом (в случае если спортивная школа имеет областной, городской и районный статус) с учетом видов спорта, культивируемых в спортивной школе и спортивных сооружений.";
пункты 44 и 45 изложить в следующей редакции:
"44. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится услугодателем, вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
45. Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке. В случае, если законом предусмотрена возможность обращения в суд без необходимости обжалования в вышестоящем органе, административный орган, должностное лицо, административный акт, административное действие (бездействие) которых оспариваются, наряду с отзывом представляют в суд мотивированную позицию руководителя вышестоящего административного органа, должностного лица.";
пункт 46 исключить;
пункты 47, 48 и 49 изложить в следующей редакции:
"47. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах", подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
48. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
49. В случае несогласия с результатами полученной государственной услуги услугополучатель вправе обжаловать решение, действие (бездействие) должностного лица в другой орган, рассматривающий жалобу, или в суд.";
приложение 1 к Правилам деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса исключить;
в приложении 2 к Правилам деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса:
в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Прием документов в детско-юношеские спортивные школы, спортивные школы для лиц с инвалидностью":

40. Спорт мектебі жұмысшыларының штатын, спорт мектебінде жүргізілетін спорт түрлерін және спорт ғимараттарын ескере отырып, уәкілетті органның (спорт мектебінің республикалық мәртебесі болған жағдайда) немесе тиісті жергілікті атқарушы органның (спорт мектебінің облыстық, қалалық және аудандық мәртебесі болған жағдайда) келісуімен спорт мектебінің басшысы бекітеді.";
44 және 45-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды көрсетілетін қызметті беруші, жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды тұлға, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
45. Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі. Егер заңда жоғары тұрған органға шағым жасау қажеттілігінсіз сотқа жүгіну мүмкіндігі көзделген жағдайда, әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) дау айтылатын әкімшілік орган, лауазымды адам сотқа пікірмен қатар жоғары тұрған әкімшілік орган басшысының, лауазымды адамының уәжді ұстанымын ұсынады.";
46-тармақ алынып тасталсын;
47, 48 және 49-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабы 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
48. Шағымды қарайтын органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
49. Көрсетілетін қызметті алушы алынған мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда лауазымды адамның шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымды қарайтын басқа органға немесе сотқа шағымдануға құқылы.";
спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептері қызметінің қағидаларына 1 қосымша алынып тасталсын;
спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептері қызметінің Қағидаларына 2-қосымшада:
"Балалар мен жасөспірімдер спорт мектептеріне, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептеріне құжаттар қабылдау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде:

строки, порядковые номера 7 ,8 и 10 изложить в следующей редакции:
"
7
График работы услугодателя и объектов информации
Услугодатель: с понедельника по пятницу, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Канцелярия услугодателя: прием ходатайств и выдача результатов оказания государственной услуги с 9.00 до 17.00 часов, обеденный перерыв с 13.00 до 14.30 часов.
Портал: круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан: www.gov.kz/memleket/entities/tsm в разделе "Услуги".
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
В канцелярию услугодателя:
1) заявление от родителей или законных представителей поступающего в произвольной форме;
2) свидетельство о рождении поступающего с наличием индивидуального идентификационного номера либо цифровой документ из сервиса цифровых документов (для идентификации) или документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность поступающего (для идентификации);
3) документ либо цифровой документ из сервиса цифровых документов, удостоверяющий личность родителя или законного представителя (для идентификации);
4) медицинская справка, выданная участковым врачом, с указанием допуска к занятиям по выбранному виду спорта по форме 027/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ ҚР ДСМ-175/2020);
5) копия справки об инвалидности по форме согласно приложению 19 к Правилам проведения медико-социальной экспертизы, утвержденным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922) (далее – справка об инвалидности);
на портал:

реттік нөмірлері 7,8 және 10-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
77
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
Көрсетілетін қызмет беруші: Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00 – ден 14.30 – ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00 – ден 18.30 – ға дейін.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі: өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін.
Портал: жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекен-жайлары Қазақстан Республикасы туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында: www.gov.kz/entities/tsm "Қызметтер" бөлімінде орналастырылған.
88
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне:
1) оқуға түсушінің ата-анасынан немесе заңды өкілдерінен еркін нысандағы өтініш;
2) жеке сәйкестендіру нөмірі бар оқуға түсушінің туу туралы куәлігі немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін) немесе оқуға түсушінің жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
3) ата-анасының немесе заңды өкілінің жеке басын куәландыратын құжат немесе цифрлық құжаттар сервисінен алынған цифрлық құжат (сәйкестендіру үшін);
4) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) 027/у нысандағы таңдаған спорт түрі бойынша сабақтарға жіберілгені туралы учаскелік дәрігер берген медициналық анықтама (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы);
5) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектігі туралы анықтаманың (бұдан әрі - мүгедектігі туралы анықтама) көшірмесі;
порталға:

1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя (родителя или законного представителя);
2) электронная копия медицинской справки, выданной участковым врачом, с указанием допуска к занятиям по выбранному виду спорта по форме 027/у, утвержденной приказом ҚР ДСМ-175/2020;
3) электронная копия справки об инвалидности.
Сведения о документах, удостоверяющих личность услугополучателя услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства";
Услугополучатель при подаче заявки на получение государственной услуги указывает следующие сведения: адрес места жительства (места нахождения), абонентский номер сотовой связи, электронный адрес, подтверждая достоверность подписью либо ЭЦП.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Прием документов в спортивно-оздоровительные группы и группы начальной подготовки первого года обучения по видам спорта проводится в течение учебного года.
Услугополучатель подает запрос для получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия у него ЭЦП.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах".
Услугополучатель получает информацию о порядке оказания государственной услуги по телефонам, которые указаны на интернет-ресурсе услугодателя либо по телефону Единого контакт-центра: 1414, 8 800 080 7777.
";
приложение 5 к Правилам деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в приложении 6 к Правилам деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса:
примечания изложить в следующей редакции:
"Примечания:

1) көрсетілетін қызметті алушының (ата-анасының немесе заңды өкілінің) ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген 027/у нысан бойынша таңдаған спорт түрі бойынша сабақтарға жіберілгені туралы учаскелік дәрігер берген медициналық анықтамасының электрондық көшірмесі;
3) мүгедектік туралы анықтаманың электрондық көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады;
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтінім берген кезде дәйектілігін қолтаңбамен немесе ЭЦҚ-мен растай отырып, мынадай мәліметтерді көрсетеді: тұрғылықты жерінің (орналасқан жерінің) мекенжайы, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі, электрондық мекенжайы.
110
Мемлекеттік қызмет көрсетуді, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметті ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Спорттық - сауықтыру топтарына және спорт түрлері бойынша бірінші оқу жылының бастапқы даярлық топтарына құжаттарды қабылдау оқу жылы бойы жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда сұрау салады.
Цифрлық құжаттар сервисі мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйелерінде авторизацияланған субъектілер үшін қолжетімді
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында көрсетілген телефондар немесе бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны бойынша алады.
";
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептері қызметінің қағидаларына 5-қосымша жаңа редакцияда жазылсын;
спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептері қызметінің Қағидаларына 6-қосымшада:
ескертулер мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертулер:

1. Количество человек в группах по видам спорта относящихся к первой, второй, третьей, четвертой и пятой группе:
1) первая группа: биатлон, спортивная гимнастика, художественная гимнастика, горнолыжный спорт, лыжное двоеборье, лыжные гонки, конькобежный спорт, шорт-трек, конный спорт, легкая атлетика, парусный спорт, прыжки в воду, батутная гимнастика, прыжки на лыжах с трамплина, плавание, артистическое плавание, скалолазание, стрельба из лука, пулевая стрельба, стендовая стрельба, современное пятиборье, фигурное катание на коньках, фристайл, фехтование, велосипедный спорт (велотрек, шоссе, маутинбайк), триатлон, настольный теннис;
2) вторая группа: игровые виды спорта входящие в спорт высших достижений, кокпар;
3) третья группа: все остальные виды спорта входящие в спорт высших достижений;
4) четвертая группа: национальные виды конного спорта (бәйге, аударыспак, тенге ілу, жамбы ату), гребля на байдарках и каноэ, гребля академическая, пляжный волейбол;
5) пятая группа: теннис, құсбегілік.";
приложение 8 к Правилам деятельности детско-юношеских спортивных школ, спортивных школ для лиц с инвалидностью, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
в Правилах деятельности Центров подготовки олимпийского резерва, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) старший тренер – тренер по спорту, осуществляющий общее руководство над составом тренеров по виду спорта и занимающийся непосредственно учебно-тренировочной деятельностью;
2) переменный состав – состав спортсменов, привлекаемых на время учебно-тренировочных сборов и соревнований;
3) личный тренер – тренер, который осуществляет подготовку (не менее трех лет) спортсмена, направленную на выполнение им индивидуального плана подготовки в период его нахождения вне национальной команды Республики Казахстан по виду спорта;
4) учебно-тренировочный сбор – централизованное мероприятие, организованное в целях повышения спортивного мастерства и качества учебно-тренировочного процесса спортсменов;
5) вид спорта – составная часть спорта, отличительными признаками которой являются среда занятий, совокупность физических упражнений или интеллектуальных способностей в состязательной деятельности и правила соревнований, объединенные по признакам схожести правил видов спорта одной спортивной федерации;

1. Бірінші, екінші, үшінші, төртінші және бесінші топтарға жататын спорт түрлері бойынша топтардағы адам саны:
1) бірінші топ: биатлон, спорттық гимнастика, көркем гимнастика, тау шаңғы спорты, шаңғы қоссайысы, шаңғы жарысы, коньки спорты, шорт-трек, ат спорты, жеңіл атлетика, желкенді спорт, суға секіру, батуттық гимнастика, шаңғымен трамплиннен секіру, жүзу, әртістік жүзу, тауға өрмелеу, садақтан ату, нысана көздеу, стендтік ату, қазіргі бессайыс, конькимен мәнерлеп сырғанау, фристайл, семсерлесу, велосипед спорты (велотрек, шоссе, маутинбайк), триатлон, үстел теннисі;
2) екінші топ: жоғары жетістіктер спортына кіретін ойын спорт түрлері, көкпар;
3) үшінші топ: жоғары жетістіктер спортына кіретін қалған барлық спорт түрлері;
4) төртінші топ: ат спортының ұлттық түрлері (бәйге, аударыспақ, теңге ілу, жамбы ату), байдарка мен каноэде есу, академиялық есу, жағажай волейболы;
5) бесінші топ: теннис, құсбегілік.";
спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептері қызметінің қағидаларына 8-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиада резервін даярлау орталықтары қызметінің Қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) аға жаттықтырушы – спорт түрлері бойынша жаттықтырушылар құрамына жалпы басшылықты жүзеге асыратын және оқу-жаттықтырушылық қызметпен тікелей айналысатын спорт жаттықтырушысы;
2) ауыспалы құрам – оқу-жаттығу жиындары мен жарыстар кезінде тартылатын спортшылар құрамы;
3) жеке жаттықтырушы – спортшыны спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командасынан тыс болған кезеңінде оның жеке-дара даярлау жоспарын орындауына бағытталған даярлауды (кемінде үш жыл) жүзеге асыратын жаттықтырушы;
4) оқу-жаттығу жиыны – спортшылардың спорттық шеберлігін және оқу-жаттығу процесінің сапасын арттыру мақсатында ұйымдастырылған орталықтандырылған іс-шара;
5) спорт түрi – жаттығу ортасы, сайысу әрекетіндегі дене шынықтыру жаттығуларының немесе интеллектуалдық қабілеттердің жиынтығы және бір спорт федерациясының спорт түрлері қағидаларының ұқсастық белгілері бойынша біріктірілген жарыстар қағидалары айырым белгiлерi болып табылатын спорттың құрамдас бөлiгi;

6) единый календарь спортивно-массовых мероприятий – перечень ежегодных соревнований международного, республиканского и местного уровней, а также мероприятий по подготовке к соревнованиям;
7) международные спортивные соревнования - состязания по виду спорта среди спортсменов (команд), в которых принимают участие иностранные спортсмены (команды).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Задачами Центра являются:
1) повышение спортивного мастерства спортсменов и успешное выступление на республиканской и международной спортивной арене;
2) отбор и подготовка спортсменов-кандидатов для зачисления в Центры олимпийской подготовки, сборные команды областей, городов республиканского значения и столицы и национальные команды Республики Казахстан по видам спорта;
3) обеспечение организации и проведения учебно-тренировочного процесса, осуществление анализа его результатов, динамики роста индивидуальных показателей развития физических качеств, повышения уровня технико-тактической подготовки спортсменов.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Требованиями к зачислению спортсменов и тренеров в Центр являются:
1) спортсмены юношеского, юниорского, молодежного и взрослых возрастов по видам спорта в Центрах и являющиеся победителями или призерами чемпионатов (первенств) Республики Казахстан или международных соревнований, а также спортсмены, входящие в команды областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта;
2) спортсмены по игровым видам спорта, являющиеся членами юношеских, юниорских, молодежных и взрослых национальных команд Республики Казахстан;
3) тренеры не ниже высшего уровня квалификации первой категории.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. На один вид спорта по каждой возрастной категории (юношеский, юниорский, молодежный и взрослый) руководителем Центра по согласованию с Местным органом назначается один старший тренер команды области, города республиканского значения, столицы по юношескому, юниорскому, молодежному и взрослому возрастам.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Спортсмены, зачисленные в переменный состав Центра, остаются в постоянном составе следующих спортивных организаций, передавших их в Центр:
детско-юношеская спортивная школа;
специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва;
областная школа-интернат для одаренных в спорте детей;
специализированная школа-интернат-колледж олимпийского резерва;
школа высшего спортивного мастерства.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:

6) спорттық-бұқаралық iс-шаралардың бірыңғай күнтiзбесi – халықаралық, республикалық және жергілікті деңгейлердегі жыл сайынғы жарыстардың, сондай-ақ жарыстарға дайындық жөніндегі іс-шаралардың тізбесі;
7) халықаралық спорттық жарыстар – шетелдік спортшылар (командалар) қатысатын спортшылар (командалар) арасындағы спорт түрi бойынша өтетін сайыстар.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мыналар Орталықтың негізгі міндеттері:
1) спортшылардың спорттық шеберлігін арттыру және республикалық, халықаралық спорт аренасында табысты өнер көрсету;
2) Олимпиадалық даярлау орталықтарына, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың командаларына және спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командаларына қабылдау үшін спортшы-кандидаттарды іріктеу мен дайындау;
3) оқу-жаттығу үдерісін ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз ету, оның нәтижелерін, физикалық қасиетіндегі жеке даму көрсеткішінің өсу динамикасын, спортшылардың техникалық-тактикалық дайындық деңгейіне талдауды жүзеге асыру болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Мыналар Орталыққа спортшылар мен жаттықтырушыларды қабылдау талаптары:
1) Орталықтағы спорт түрлерінен спортшылардың жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар мен ересектер жасындағы және Қазақстан Республикасы чемпионаттарының (біріншіліктерінің) немесе халықаралық жарыстардың жеңімпаздары мен жүлдегерлері болып табылатын спортшылар, сондай-ақ, спорт түрлері бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының құрамына кіретін спортшылар;
2) спорттық ойын түрлері бойынша спортшылар Қазақстан Республикасының жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар мен ересектер ұлттық командаларының мүшелері болып табылатын спортшылар;
3) жоғары деңгейдегі бірінші біліктілік санатынан төмен емес жаттықтырушылар болып табылады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Бір спорт түріне барлық жас санаттарынан (жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар және ересектер) жергілікті атқарушы органның келісімі бойынша Орталық басшысы жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар және ересектер санаты бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың құрама командаларының аға жаттықтырушысы болып табылатын бір аға жаттықтырушыны тағайындайды.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Орталықтың ауыспалы құрамындағы спортшылар келесі спорттық ұйымдардың тұрақты құрамында қалады:
балалар мен жасөспірімдердің спорт мектебінің;
олимпиадалық резервтегі мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер мектебінің;
облыстық спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттың;
олимпиадалық резервтің мамандандырылған мектеп-интернат-колледжі;
жоғарғы спорт шеберлігі мектебі.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"23. Старший тренер Центра разрабатывает перспективный план подготовки спортсменов в соответствии с национальным стандартом спортивной подготовки и согласовывает с руководителем Центра, а также контролирует ее выполнение совместно с привлекаемыми тренерами, организует работу по подготовке спортсменов и их выступление на соревнованиях, проводит регулярный анализ результатов выступлений спортсменов на соревнованиях, реализует планы и программы подготовки спортсменов и контролирует выполнение индивидуальных планов, учебно-тренировочного процесса, организует и проводит воспитательную работу со спортсменами.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Спортсмены юношеского, юниорского, молодежного и взрослого возраста, переданные в национальные команды Республики Казахстан по видам спорта, остаются в переменном составе Центра.";
в Правилах деятельности Центров олимпийской подготовки, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) старший тренер – тренер по спорту, осуществляющий общее руководство над составом тренеров по виду спорта и занимающийся непосредственно учебно-тренировочной деятельностью;
2) переменный состав – состав спортсменов, привлекаемых на время учебно-тренировочных сборов и соревнований;
3) личный тренер – тренер, который осуществляет подготовку (не менее трех лет) спортсмена, направленную на выполнение им индивидуального плана подготовки в период его нахождения вне национальной команды Республики Казахстан по виду спорта;
4) учебно-тренировочный сбор – централизованное мероприятие, организованное в целях повышения спортивного мастерства и качества учебно-тренировочного процесса спортсменов;
5) вид спорта – составная часть спорта, отличительными признаками которой являются среда занятий, совокупность физических упражнений или интеллектуальных способностей в состязательной деятельности и правила соревнований, объединенные по признакам схожести правил видов спорта одной спортивной федерации;
6) единый календарь спортивно-массовых мероприятий – перечень ежегодных соревнований международного, республиканского и местного уровней, а также мероприятий по подготовке к соревнованиям;
7) международные спортивные соревнования – состязания по виду спорта среди спортсменов (команд), в которых принимают участие иностранные спортсмены (команды).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"23. Орталықтың аға жаттықтырушысы спортшыларды дайындаудың спорттық даярлықтың ұлттық стандарттарына сәйкес перспективалық жоспар әзірлейді және Орталықтың басшысымен келіседі, сонымен қатар оның орындалуын шақырылған жаттықтырушылармен бірлесіп бақылауға алады, спортшыларды дайындауды және оларды жарыстарға қатыстыруды ұйымдастырады, спортшылардың жарыстарға қатысу нәтижелеріне әрдайым талдау жасайды, спортшылардың дайындық жоспарларын және бағдарламасын іске асырады, оқу-жаттығу процесінің, жеке жоспарларының орындалуын бақылайды, спортшылармен патриоттық және тәрбиелік жұмыстарды ұйымдастырады және өткізеді.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командаларына қабылданған жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар және ересектер жасындағы спортшылар Орталықтың ауыспалы құрамында қалады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Олимпиадалық даярлау орталықтары қызметінің Қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) аға жаттықтырушы – спорт түрлері бойынша жаттықтырушылар құрамына жалпы басшылықты жүзеге асыратын және оқу-жаттықтырушылық қызметпен тікелей айналысатын спорт жаттықтырушысы;
2) ауыспалы құрам – оқу-жаттығу жиындары мен жарыстар кезінде тартылатын спортшылар құрамы;
3) жеке жаттықтырушы – спортшыны спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командасынан тыс болған кезеңінде оның жеке-дара даярлау жоспарын орындауына бағытталған даярлауды (кемінде үш жыл) жүзеге асыратын жаттықтырушы;
4) оқу-жаттығу жиыны – спортшылардың спорттық шеберлігін және оқу-жаттығу процесінің сапасын арттыру мақсатында ұйымдастырылған орталықтандырылған іс-шара;
5) спорт түрi – жаттығу ортасы, сайысу әрекетіндегі дене шынықтыру жаттығуларының немесе интеллектуалдық қабілеттердің жиынтығы және бір спорт федерациясының спорт түрлері қағидаларының ұқсастық белгілері бойынша біріктірілген жарыстар қағидалары айырым белгiлерi болып табылатын спорттың құрамдас бөлiгi;
6) спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі – Орталықтың күнтізбелік жылға арналған оқу-жаттығу жұмысын жоспарлауды және өткізуді регламенттейтін ресми құжат;
7) халықаралық спорттық жарыстар – шетелдік спортшылар (командалар) қатысатын спортшылар (командалар) арасындағы спорт түрi бойынша өтетін сайыстар.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Задачами Центра являются:
1) повышение спортивного мастерства спортсменов и успешное выступление на международной спортивной арене;
2) отбор и подготовка спортсменов-кандидатов в основной состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта;
3) обеспечение организации и проведения учебно-тренировочного процесса, осуществление анализа его результатов, динамики роста индивидуальных показателей развития физических качеств, повышения уровня технико-тактической подготовки спортсменов.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Требованиями к зачислению спортсменов и тренеров в Центр являются:
1) спортсмены юношеского, юниорского и молодежного возрастов спортсменов по видам спорта в Центрах и являющиеся победителями и призерами чемпионатов (первенств) Республики Казахстан или международных соревнований, а также спортсмены, входящие в сборные национальных команд Республики Казахстан по видам спорта;
2) с учетом специфики видов спорта по согласованию с уполномоченным органом зачисляются спортсмены, превышающие молодежный возраст на 3 года указанных в юношеском, юниорском и молодежном возрастах спортсменов по видам спорта в Центрах;
3) спортсмены по игровым видам спорта, являющиеся членами юношеских, юниорских и молодежных национальных команд Республики Казахстан;
4) тренеры не ниже высшего уровня квалификации первой категории.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. На один вид спорта по каждой возрастной категории (юношеский, юниорский и молодежный) руководителем Центра по согласованию с Уполномоченным органом назначается один старший тренер национальной команды Республики Казахстан по видам спорта: юношескому, юниорскому и молодежному возрастам.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Спортсмены, зачисленные в переменный состав Центра, остаются в постоянном составе следующих спортивных организациях, передавших их в Центр:
детско-юношеская спортивная школа;
специализированная детско-юношеская спортивная школа олимпийского резерва;
областная школа-интернат для одаренных в спорте детей;
специализированная школа-интернат-колледж олимпийского резерва;
школа высшего спортивного мастерства.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Спортсмен отчисляется из Центра по следующим основаниям:
1) снижение спортивных результатов в соответствии с индивидуальным планом, в части завоевания медалей и мест на соревнованиях;
2) по состоянию здоровья на основании медицинского заключения;

"7. Орталықтың негізгі міндеттері:
1) спортшылардың спорттық шеберлігін арттыру және халықаралық спорт аренасында табысты өнер көрсету;
2) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командаларының негізгі құрамына спортшыларды іріктеу мен дайындау;
3) оқу-жаттығу үдерісін ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз ету, оның нәтижесіне, физикалық қасиетінің жеке даму көрсеткіштерінің өсу динамикасына, спортшылардың техника-тактикалық дайындық деңгейін арттыруға талдау жүргізу болып табылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Мыналар Орталыққа спортшылар мен жаттықтырушыларды қабылдаудың талаптары:
1) Олимпиадалық даярлау орталықтарындағы спорт түрлерінен спортшылардың жасөспірімдер, жеткіншектер мен жастар жасындағы және Қазақстан Республикасы чемпионаттарының (біріншіліктерінің) немесе халықаралық жарыстардың жеңімпаздары мен жүлдегерлері болып табылатын спортшылар, сондай-ақ спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының құрамына кіретін спортшылар;
2) спорт түрлерінің ерекшелігін ескере отырып, уәкілетті органның келісімі бойынша Олимпиадалық даярлау орталықтарындағы спорт түрлерінен спортшылардың жасөспірімдер, жеткіншектер мен жастар жасындағы көрсетілген жастан 3 жыл асқан спортшылар қабылданады;
3) спорттың ойын түрлері бойынша спортшылар Қазақстан Республикасының ұлттық жасөспірімдер, жеткіншектер және жастар командаларының мүшелері болып табылатын спортшылар;
4) жоғары деңгейдегі бірінші біліктілік санатынан төмен емес жаттықтырушылар болып табылады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Орталық басшысы уәкілетті органның келісімімен бір спорт түрінен барлық жас санатты бойынша (жасөспірімдер, жеткіншектер және жастар) жасөспірімдер, жеткіншектер және жастар санаты бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командасының бір аға жаттықтырушысын тағайындайды.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Орталықтың ауыспалы құрамындағы спортшылар келесі спорттық ұйымдардың тұрақты құрамында қалады:
балалар мен жасөспірімдердің спорт мектебінің;
олимпиадалық резервтегі мамандандырылған балалар мен жасөспірімдер мектебінің;
облыстық спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттың;
олимпиадалық резервтің мамандандырылған мектеп-интернат-колледжі;
жоғарғы спорт шеберлігі мектебі.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Спортшы Орталықтан келесі негіздер бойынша шығарылады:
1) жеке жоспарына сәйкес жарыстарда медальдар және орындар иелену бөлігінде спорттық нәтижелерінің төмендеуі;
2) медициналық қортынды негізінде денсаулық жағдайына;

3) применение запрещенных субстанции и (или) методов в спорте;
4) нарушение внутреннего распорядка Центра.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Спортсмены, систематически показывающие высокие спортивные результаты (неоднократные победители и призеры международных соревнований) и имеющие перспективу повышения своих спортивных показателей передаются в национальные команды Республики Казахстан по видам спорта.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Старший тренер Центра разрабатывает перспективный план подготовки спортсменов в соответствии с национальным стандартом спортивной подготовки и согласовывает с руководителем Центра, а также контролирует выполнение совместно с привлекаемыми тренерами, организует работу по подготовке спортсменов и их выступление на соревнованиях, проводит регулярный анализ результатов выступлений спортсменов на соревнованиях, реализует планы и программы подготовки обучающихся и контролирует выполнение индивидуальных планов, учебно-тренировочного процесса, организует и проводит воспитательную работу со спортсменами.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Спортсмены юношеского, юниорского и молодежного возраста, переданные в национальные команды Республики Казахстан по видам спорта остаются в переменном составе Центра.";
в Правилах деятельности школ высшего спортивного мастерства, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденных указанным приказом:
пункты 2, 3, 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"2. ШВСМ имеет республиканский, областной, города республиканского значения, столицы или городской (районный) статус.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) переменный состав – спортсмены, привлекаемые на время учебно-тренировочных сборов и соревнований;
2) группы высшего спортивного мастерства – группы спортсменов, прошедшие этап подготовки спортивного совершенствования и получившие следующие спортивные звания и разряды:
в игровых видах спорта, кокпаре, конькобежном спорте, легкой атлетике – "Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан";
в остальных видах спорта – "Мастер спорта Республики Казахстан";
3) группы спортивного совершенствования – группы спортсменов, прошедшие этап подготовки в учебно-тренировочных группах и получившие следующие спортивные звания и разряды:
в игровых видах спорта, кокпаре, конькобежном спорте, легкой атлетике – 1 спортивный разряд;
в остальных видах спорта – "Кандидат в мастера спорта Республики Казахстан";

3) спортта тыйым салынған субстанциялар және (немесе) әдістер қолдануына;
4) Орталықтың ішкі тәртібін бұзуына байланысты.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Жүйелі түрде жоғары спорттық нәтижелер көрсететін (халықаралық жарыстардың бірнеше мәрте жеңімпаздары мен жүлдегерлері) және келешекте өзінің спорттық көрсеткіштерін арттыратын спортшылар спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларына жіберіледі.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Орталықтың аға жаттықтырушысы спортшыларды дайындаудың спорттық даярлықтың ұлттық стандарттарына сәйкес перспективалық жоспар әзірлейді және Орталықтың басшысымен келіседі, сонымен қатар оның орындалуын шақырылған жаттықтырушылармен бірлесіп бақылауға алады, спортшыларды дайындауды және оларды жарыстарға қатыстыруды ұйымдастырады, спортшылардың жарыстарға қатысу нәтижелеріне әрдайым талдау жасайды, спортшылардың дайындық жоспарларын және бағдарламаларын іске асырады, оқу-жаттығу процесінің, жеке жоспарларының орындалуын бақылайды, спортшылармен тәрбие жұмыстарын ұйымдастырады және өткізеді.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларына қабылданған жасөспірімдер, жеткіншектер мен жастар жасындағы спортшылар Орталықтың ауыспалы құрамында қалады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын жоғары спорт шеберлігі мектептері қызметінің Қағидаларында:
2, 3, 4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. ЖСШМ республикалық, облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың немесе қалалық (аудандық) мәртебесі болады.
3. Осы Қағидада мынадай ұғымдар қолданылады:
1) ауыспалы құрам - оқу-жаттығу жиындары мен жарыстар уақытында тартылатын спортшылар;
2) жоғары спорт шеберлiгi топтары – спорттық жетiлдiру топтарында дайындықтан өткен және мынадай спорттық атақтар мен разрядтарды орындаған спортшылар топтары:
спорттың ойналатын түрлерiнен, көкпардан, коньки тебу спортынан, жеңiл атлетикадан – "Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үмiткер";
спорттың басқа түрлерiнен – "Қазақстан Республикасының спорт шеберi";
3) спорттық жетiлдiру топтары – оқу-жаттығу топтарында дайындықтан өткен және мынадай атақтар мен разрядтарды орындаған спортшылар топтары:
спорттың ойын түрлерiнен, көкпардан, коньки тебу спортынан, жеңiл атлетикадан – 1-спорттық разряд;
спорттың басқа түрлерiнен – "Қазақстан Республикасының спорт шеберлігіне үмiткер";

4) старший тренер отделения по виду спорта – тренер по спорту, осуществляющий общее руководство составом тренеров (не менее трех тренеров-преподавателей с полной нагрузкой) по виду спорта и занимающийся непосредственно тренерской деятельностью;
5) постоянный состав – спортсмены, зачисленные приказом руководителя в контингент ШВСМ.
4. Условиями для создания ШВСМ является наличие:
1) квалифицированного тренерско-преподавательского состава (не ниже высшего уровня квалификации первой категории), способного организовать и качественно проводить учебно-тренировочный процесс в соответствии с современными достижениями науки и практики;
2) материально-технической базы (собственной или арендуемой) по виду спорта, позволяющей обеспечить в полном объеме учебно-тренировочный и воспитательный процесс спортсменов, восстановительные мероприятия, эффективный отдых и рациональное питание спортсменов;
3) спортсменов, по возрасту и уровню подготовленности отвечающих требованиям, предъявляемым для групп спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства;
4) медицинского обеспечения спортсменов.
5. Целью деятельности ШВСМ является осуществление круглогодичного учебно-тренировочного процесса, спортивно-методической деятельности по видам спорта высших достижений, направленной на достижение спортсменами высоких спортивных результатов.
6. Задачами ШВСМ являются:
1) отбор и подготовка спортсменов в основной состав национальных команд Республики Казахстан по видам спорта;
2) обеспечение организации и проведения учебно-тренировочного процесса, осуществление анализа его результатов, динамики роста индивидуальных показателей развития физических качеств, повышения уровня технико-тактической подготовки спортсменов;
3) обеспечение участия и успешного выступления спортсменов на спортивных соревнованиях;
4) осуществление материально-технического, методического, медико-биологического обеспечения подготовительного процесса спортсменов ШВСМ;
5) повышение профессиональной квалификации тренерско-преподавательского состава и других специалистов ШВСМ.";
пункты 8, 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"8. Зачисление, перевод по годам обучения, выпуск, отчисление спортсменов оформляется приказом руководителя ШВСМ.
9. В республиканские ШВСМ зачисляются спортсмены – чемпионы и призеры республиканских спортивных соревнований.
В областные, города республиканского значения, столицы и городские (районные) ШВСМ зачисляются спортсмены - чемпионы и призеры республиканских спортивных соревнований, областных (городов республиканского значения, столицы) чемпионатов по видам спорта.

4) спорт түрлері бойынша бөлімшенің аға жаттықтырушы–жаттықтырушылар құрамына жалпы басшылықты (толық жүктемесі бар үштен кем емес жаттықтырушылар-оқытушы) iске асыратын және оқыту қызметiмен тiкелей айналысатын спорттан жаттықтырушы;
5) тұрақты құрам - ЖСШМ контингентіне басшының бұйрығымен қабылданған спортшылар.
4. ЖСШМ құру үшін мына міндетті талаптар болуы керек:
1) ғылымның және тәжірибиенің қазіргі заманғы жетістіктеріне сәйкес оқу-жаттығу процесін ұйымдастыруға және сапалы өткізуге қабілетті білікті жаттықтырушы-оқытушы құрам (бiлiктiлiгi жоғары деңгейдегi бірiншi санаттан төмен емес);
2) спортшыларға оқу-жаттығу және тәрбиелік процестерді, қалпына келтіру іс-шараларын спортшылардың тиімді демалысын және рационалды тамақтануын, толық көлемде қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін спорттың түрі (түрлері) бойынша материалдық-техникалық база (жеке немесе жалға алынған);
3) спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігі топтарындағы спорт мектептерінің спортшыларына қойылатын талапқа сай жасы және дайындық деңгейі бойынша спортшылар;
4) спортшыларды медициналық қамтамасыз ету.
5. ЖСШМ негізгі мақсаты спортшылардың жоғары спорттық жетістіктерге қол жеткізуге бағытталған жоғары жетістіктер спорты бойынша жыл бойы оқу-жаттығу, спорттық-әдістемелік қызметін жүзеге асыру болып табылады.
6. ЖСШМ негізгі міндеттері:
1) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командасының негізгі құрамына спортшыларды іріктеу және дайындау;
2) оқу-жаттығу процесін ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз ету, оның нәтижесін, физикалық сапасының жеке даму көрсеткішінің өсу динамикасын, спортшылардың техника-тактикалық дайындық деңгейін өсіруді талдауды жүзеге асыру;
3) спортшылардың жарыстарға қатысуын және сәтті өнер көрсетуін қамтамасыз ету;
4) ЖСШМ спортшыларының дайындық процесін материалдық-техникалық, әдістемелік, медико-биологиялық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
5) ЖСШМ-ның жаттықтырушы-оқытушы құрамын және басқа қызметкерлердің кәсіби біліктілігін арттыру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру.";
8, 9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Оқуға қабылдау, оқу жылында ауысу, оқуды тәмәмдау, спортшыларды оқудан шығару ЖСШМ басшысының бұйрығымен дайындалады.
9. Республикалық ЖСШМ – республикалық спорттық жарыстардың чемпион және жүлдегер спортшылары қабылданады.
Облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың және қалалық (аудандық) ЖСШМ-ға спорт түрлері бойынша республикалық спорт жарыстарының, облыстық (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) чемпионаттарының чемпиондары мен жүлдегерлері қабылданады.

10. Контингент ШВСМ имеет постоянный и переменный состав спортсменов, укомплектованный не менее чем на 50 % членами национальных команд Республики Казахстан, команд областей, городов республиканского значения, столицы по видам спорта высших достижений.";
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Учебно-тренировочный процесс в отделениях по видам спорта проводятся в соответствии с национальными стандартами спортивной подготовки, рассчитанным на 52 недели, включая участие в учебно-тренировочных сборах, спортивных соревнованиях, спортивно-оздоровительных лагерях.
13. Контингент ШВСМ формируется из числа спортсменов, входящих в группы спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства. Возраст спортсменов, зачисленных в группы спортивного совершенствования и высшего спортивного мастерства, не ограничивается при условии ежегодного подтверждения установленных спортивных нормативов и требований данных групп.
Группы высшего спортивного мастерства формируется из победителей и призеров главных республиканских спортивных соревнований, участников международных спортивных соревнований года согласно приказу Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 мая 2015 года № 179 "Об утверждении Перечня видов соревнований, учебно-тренировочных сборов и их классификаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11437).";
пункты 17, 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"17. Для подготовки спортсменов ШВСМ в пределах своего финансирования проводит учебно-тренировочные сборы продолжительностью до 18 календарных дней для общей физической подготовки, специальной подготовки и тактико-технической подготовки;
до 7 календарных дней для проведения обследований спортсменов;
до 12 календарных дней – восстановительные;
до 18 дней к республиканским соревнованиям и турнирам;
до 21 дня к чемпионатам и Кубкам Республики Казахстан;
до 24 дней к международным соревнованиям.
18. Открытие групп спортивного совершенствования в областных и городских (районных) ШВСМ производится решением руководителя ШВСМ по согласованию с соответствующим местным исполнительным органом.
Открытие групп спортивного совершенствования в республиканских ШВСМ, групп высшего спортивного мастерства в ШВСМ производится решением руководителя ШВСМ, по согласованию с уполномоченным органом.
19. Участниками спортивной подготовки в ШВСМ являются:
1) спортсмены, зачисленные в состав национальных команд Республики Казахстан, команд областей, городов республиканского значения, столицы по видам спорта высших достижений;

10. ЖСШМ-ның контингенті жоғары жетістіктер спорты бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командаларының, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командаларының 50%-нан кем емес мүшелерінен жасақталған спортшылардың тұрақты және ауыспалы құрамынан құрылады.";
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Спорт түрлерінен бөлімшелердегі оқу-жаттығу процестері спорттық-сауықтыру лагерьлерін, оқу-жаттығу жиындарын, спорттық жарыстарды, қосқанда 52 аптаға есептелінген спорт түрлері бойынша спорттық даярлықтың ұлттық стандарттарына сәйкес өткізіледі.
13. ЖСШМ-ның контингенті спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігі тобына кіретін спортшылардан қалыптасады. Спорттық жетілдіру және жоғары спорт шеберлігі топтарына қабылданған спортшылардың жасы белгіленген спорттық нормативтер және осы топтардың талаптары жыл сайын расталған жағдайда шектелмейді.
Жоғары спорттық шеберлік топтары "Жарыстар түрлерінің, оқу-жаттығу жиындарының тізбесін және олардың сыныптамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 14 мамырдағы № 179 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 11437 тіркелген) жылдың басты республикалық спорттық жарыстарының жеңімпаздары мен жүлдегерлерінен, жылдың басты халықаралық спорттық жарыстарының жеңімпаздары, жүлдегерлері мен қатысушыларынан құралады.";
17, 18 және 19-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. ЖСШМ спортшыларды даярлау үшін өз қаржыландыруы шегінде жалпы дене шынықтыру даярлығы, арнайы даярлық және тактикалық-техникалық даярлық үшін ұзақтығы 18 күнтізбелік күнге дейін оқу-жаттығу жиындарын;
спортшыларға тексеру жүргізу үшін 7 күнтізбелік күнге дейін;
12 күнтізбелік күнге дейін - қалпына келтіруге;
18 күнге дейін республикалық жарыстар мен турнирлерге;
21 күнге дейін Қазақстан Республикасының чемпионаттары мен кубоктарына;
24 күнге дейін халықаралық жарыстарды өткізеді.
18. Облыстық және қалалық (аудандық) ЖСШМ-де спорттық жетілдіру топтарын ашу тиісті жергілікті атқарушы органның келісімі бойынша ЖСШМ басшысының шешімі бойынша жүргізіледі.
Республикалық ЖСШМ-де спорттық жетілдіру топтарын ЖСШМ жоғары спорттық шеберлік топтарын ашу, уәкілетті органның келісімі бойынша ЖСШМ басшысының шешімімен жүргізіледі.
19. ЖСШМ-де спорттық дайындыққа қатысушылар мыналар болып табылады:
1) жоғары жетістіктер спорты бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командаларының, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командаларының құрамына енгізілген спортшылар;

2) старшие тренера отделений по видам спорта, квалифицированные тренеры-преподаватели;
3) врачи, методисты, массажисты, психологи, специалисты в области физической культуры и спорта, привлекаемые ШВСМ к подготовке спортсменов.";
пункт 29 исключить;
пункты 31, 32, 33, 34 и 35 изложить в следующей редакции:
"31. Тренер-преподаватель осуществляет отбор спортсменов для зачисления в ШВСМ, ведет учебно-тренировочную и воспитательную работу согласно индивидуальным планам, обеспечивает рост спортивного мастерства спортсменов, содействует исключению случаев применения спортсменами, запрещенных субстанции и (или) методов в спорте, разрабатывает годовые и текущие планы подготовки спортсменов, ведет систематический учет и анализ.
32. Инструктор и методист осуществляют методическое обеспечение и координацию работы по отбору спортсменов для зачисления в ШВСМ, организации учебно-тренировочного и воспитательного процесса, осуществляют контроль за комплектованием групп, содержанием, результатами учебно-тренировочного и воспитательного процесса, организует работу по повышению квалификации тренеров-преподавателей, ведут статистический учет результатов работы ШВСМ, отделения или этапа подготовки, участвует в подготовке статистического отчета о результатах деятельности ШВСМ.
33. Руководитель, заместитель руководителя, инструктор и методист ШВСМ ведут тренерско-преподавательскую работу при наличии соответствующего высшего профессионального образования и квалификационной категории. При этом нагрузка за тренерско-преподавательскую работу не должна превышать 0,5 ставки.
34. В ШВСМ создается педагогический совет, положение и состав которого утверждается руководителем ШВСМ.
Педагогический совет проводится не реже одного раза в квартал. Педагогический совет рассматривает вопросы работы ШВСМ, тренерских советов отделений по видам спорта, методики подготовки спортсменов высокого класса, распространения передового опыта работы учебно-тренировочной, воспитательной, организационно-методической работы.
35. В отделениях по видам спорта создаются тренерские советы, положение и составы которых утверждаются руководителем ШВСМ.
Тренерские советы проводятся под руководством старших тренеров отделений по видам спорта не реже одного раза в месяц. На заседаниях тренерских советов рассматриваются вопросы учебно-тренировочной и воспитательной работы, выполнение индивидуальных планов подготовки спортсменов, участия в соревнованиях, заслушивается сообщения и доклады тренеров-преподавателей по совершенствованию методики тренировочного процесса.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:

2) спорт түрлері бойынша бөлімшелердің аға жаттықтырушылары, білікті жаттықтырушы-оқытушылар;
3) спортшыларды даярлауға ЖСШМ шақырған дәрігерлер, әдіскерлер, массажистер, психологтар, дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандар.";
29-тармақ алып тасталсын;
31, 32, 33, 34 және 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Жаттықтырушы-оқытушы: ЖСШМ-ге қабылдау үшін спортшылардың іріктеуін жүзеге асырады; жеке жоспарларға сәйкес оқу-жаттығу және тәрбие жұмысын жүргізеді; спортшылардың спорттың шеберліктерінің артуын қамтамасыз етеді; спортшыларға спортта тыйым салынған субстанциялар және (немесе) әдістерін қабылдау жағдайларды алып тастауға көмек көрсетеді; жылдық және ағымдағы спортшыларды даярлау жоспарларын әзірлейді; жүйелі есеп және талдауды жүргізеді.
32. Нұсқаушы және әдіскер ЖСШМ-ге қабылдау үшін спортшылар іріктеу жұмысын үйлестіру және әдістемелік қамтамасыз етуді, оқу-жаттығу және тәрбие процесін ұйымдастыруды жүзеге асырады; топтарды қалыптастыру, оқу-жаттығу және тәрбие процесінің мазмұнына, нәтижесіне бақылауды жүзеге асырады, оқытушы-жаттықтырушылар біліктігін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастырады, ЖСШМ-ның, бөлімшелердің немесе даярлық кезеңінің жұмыс нәтижелерінің статистикалық есебін жүргізеді, ЖСШМ қызмет нәтижелері туралы статистикалық есепті дайындауға қатысады.
33. ЖСШМ басшысы, басшының орынбасары, нұсқаушы және әдіскер тиісті жоғары кәсіптік білімі және біліктілік санаты болған кезде жаттықтырушы-оқытушылық жұмысты жүргізеді. Бұл ретте жаттықтырушы-оқытушылық жұмыс үшін жүктеме 0,5 мөлшерлемеден аспауы тиіс.
34. ЖШСМ-де ЖСШМ басшысы бекіткен педагогикалық кеңес, ереже және құрам құрылады.
Педагогикалық кеңес кемінде тоқсан сайын бір рет өткізіледі. Педагогикалық кеңес ЖСШМ-ның спорт түрлері бойынша бөлімшелердің жаттықтырушы кеңестерінің жұмысы, жоғары дәрежелі спортшыларды дайындау әдістемесі, оқу-жаттығу, тәрбиелік, ұйымдастыру-әдістемелік жұмыстарын алдыңғы тәжірибие тарату мәселелерін жүргізеді.
35. Спорт түрлерінен бөлімдерде ЖСШМ басшысы бекіткен жаттықтырушылар кеңесі, ереже және құрам құрылады.
ЖСШМ-де жаттықтырушылар кеңесі спорт түрлерінен аға жаттықтырушының басшылығымен айына кем дегенде бір рет өткізіледі. Жаттықтырушылар кеңесі отырысында оқу-жаттығу және тәрбие жұмысы, спортшыларды даярлаудың жеке жоспары, жарыстарға қатысу мәселелері қаралады, жаттықтырушы-оқытушылардың жаттығу процесін жетілдірудің әдістемеден хабарламалары мен баяндамалары тыңдалады.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"39. ШВСМ организует и проводит воспитательную работу по плану, утвержденному руководителем ШВСМ.";
к приложению 2 к Правилам деятельности школ высшего спортивного мастерства, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса:
примечания изложить в следующей редакции:
"Примечания:
1. Количество человек в группах по видам спорта относящихся к первой, второй, третьей, четвертой и пятой группе:
1) первая группа: биатлон, спортивная гимнастика, художественная гимнастика, горнолыжный спорт, лыжное двоеборье, лыжные гонки, конькобежный спорт, шорт-трек, конный спорт, легкая атлетика, парусный спорт, прыжки в воду, батутная гимнастика, прыжки на лыжах с трамплина, плавание, артистическое плавание, скалолазание, стрельба из лука, пулевая стрельба, стендовая стрельба, современное пятиборье, фигурное катание на коньках, фристайл, фехтование, велосипедный спорт (велотрек, шоссе, маутинбайк), триатлон, настольный теннис;
2) вторая группа: игровые виды спорта входящие в спорт высших достижений, кокпар;
3) третья группа: все остальные виды спорта входящие в спорт высших достижений;
4) четвертая группа: национальные виды конного спорта (бәйге, аударыспак, тенге ілу, жамбы ату), гребля на байдарках и каноэ, гребля академическая, пляжный волейбол;
5) пятая группа: теннис, құсбегілік.";
в Правилах деятельности детско-юношеских клубов физической подготовки, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденных указанным приказом:
пункты 12, 13, 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"12. Непосредственное управление клубом осуществляет руководитель, назначаемый местным исполнительным органом города, района.
13. Руководитель клуба по согласованию с местным исполнительным органом города, района утверждает штатное расписание клуба, должностные инструкции работников клуба, объем учебной нагрузки.
14. Учебно-тренировочный процесс осуществляется на основе принципов динамики их развития, возможностей и особенностей усвоения ими учебного материала и перспективы развития обучающегося.
Продолжительность занятий в течение учебной недели (3-4 дня) устанавливается педагогическим советом и утверждается руководителем клуба.
Учебно-тренировочный процесс осуществляется в соответствии с национальным стандартом спортивной подготовки.
15. Зачисление детей в клуб осуществляется путем представления заявления от родителей (законных представителей, опекунов, попечителей) на имя руководителя клуба, с приложением справки с места учебы, двух фотографий 3х4, медицинской справки о состоянии здоровья.
Заявление с прилагаемыми документами рассматриваются педагогическим советом в течение 3-х рабочих дней.
Основанием отказа зачисления в клуб является предоставление неполного пакета документов и отрицательное медицинское заключение.";
в Правилах деятельности профессиональных спортивных клубов, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса, утвержденных указанным приказом:

"39. ЖСШМ тәрбиелік жұмысты ЖСШМ басшысы бекіткен жоспар бойынша ұйымдастырады және өткізеді.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын жоғары спорт шеберлігі мектептері қызметінің Қағидаларында 2-қосымшасында:
ескертулер мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескертулер:
1. Бірінші, екінші, үшінші, төртінші және бесінші топтарға жататын спорт түрлері бойынша топтардағы адам саны:
1) бірінші топ: биатлон, спорттық гимнастика, көркем гимнастика, тау шаңғы спорты, шаңғы қоссайысы, шаңғы жарысы, коньки спорты, шорт-трек, ат спорты, жеңіл атлетика, желкенді спорт, суға секіру, батуттық гимнастика, шаңғымен трамплиннен секіру, жүзу, әртістік жүзу, тауға өрмелеу, садақтан ату, нысана көздеу, стендтік ату, қазіргі бессайыс, конькимен мәнерлеп сырғанау, фристайл, семсерлесу, велосипед спорты (велотрек, шоссе, маутинбайк), триатлон, үстел теннисі;
2) екінші топ: жоғары жетістіктер спортына кіретін ойын спорт түрлері, көкпар;
3) үшінші топ: жоғары жетістіктер спортына кіретін қалған барлық спорт түрлері;
4) төртінші топ: ат спортының ұлттық түрлері (бәйге, аударыспақ, теңге ілу, жамбы ату), байдарка мен каноэде есу, академиялық есу, жағажай волейболы;
5) бесінші топ: теннис, құсбегілік.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер дене тәрбиесі даярлығы клубтары қызметінің Қағидаларында:
12, 13, 14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Клубты тікелей басқаруды дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органдар тағайындайтын басшы жүзеге асырады.
13. Клубтың басшысы дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органның келісімі бойынша клубтың штаттық кестесін, клуб қызметкерлерінің қызметтік нұсқаулықтарын, оқу жүктемесінің көлемін бекітеді.
14. Оқу-жаттығу үдерісі олардың даму динамикасы, оқу материалдарын игеру ерекшеліктері мен мүмкіндіктері және оқушыны одан әрі жетілдірудің келешек қағидаттары негізінде жүзеге асырылады.
Оқу аптасы ішінде сабақтардың ұзақтығы (3-4 күн) педагогикалық кеңеспен белгіленеді және клубтың басшысымен бекітіледі.
Оқу-жаттығу процесі спорттық даярлықтың ұлттық стандартына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Балаларды клубқа қабылдау ата-аналарының (заңды өкілдерінің, қамқоршыларының, қорғаншыларының) атынан клуб басшысының атына өтініш, оған қоса оқу орнынан анықтама, екі 3x4 сурет, денсаулығы туралы медициналық анықтама ұсыну арқылы жүзеге асырылады.
Клубқа қабылдауға ұсынылған өтінішті қосымша құжаттармен бірге педагогикалық кеңес 3 күн ішінде қарастырады.
Көрсетілген құжаттар топтамасын толық ұсынбау және теріс медициналық клубқа қабылдаудан бас тартуға негіздеме болып табылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын кәсіпқой спорт клубтары қызметінің қағидаларында:

дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Учебно-тренировочный процесс осуществляется в соответствии с национальным стандартом спортивной подготовки.";
в Правилах деятельности Центра спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями, в котором осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов с инвалидностью высокого класса, утвержденный указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) старший тренер – тренер по спорту, осуществляющий общее руководство над составом тренеров по виду спорта и занимающийся непосредственно учебно-тренировочной деятельностью;
2) переменный состав – состав спортсменов с инвалидностью, привлекаемых на время учебно-тренировочных сборов и соревнований;
3) личный тренер – тренер, который осуществляет подготовку (не менее трех лет) спортсмена с инвалидностью, направленную на выполнение им индивидуального плана подготовки в период его нахождения вне национальной команды Республики Казахстан по виду спорта;
4) учебно-тренировочный сбор – централизованное мероприятие, организованное в целях повышения спортивного мастерства и качества учебно-тренировочного процесса спортсменов с инвалидностью;
5) вид спорта – составная часть спорта, отличительными признаками которой являются среда занятий, совокупность физических упражнений или интеллектуальных способностей в состязательной деятельности и правила соревнований, объединенные по признакам схожести правил видов спорта одной спортивной федерации;
6) единый календарь спортивно-массовых мероприятий – перечень ежегодных соревнований международного, республиканского и местного уровней, а также мероприятий по подготовке к соревнованиям;
7) международные спортивные соревнования – состязания по виду спорта среди спортсменов (команд), в которых принимают участие иностранные спортсмены (команды).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Спортсмены с инвалидностью, систематически показывающие высокие спортивные результаты (неоднократные победители и призеры международных соревнований) и имеющие перспективу повышения своих спортивных показателей передаются в штатные национальные или национальные команды Республики Казахстан по видам спорта.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Старший тренер Центра разрабатывает перспективный план подготовки спортсменов с инвалидностью и согласовывает с руководителем Центра, а также контролирует ее выполнение совместно с привлекаемыми тренерами, организует работу по подготовке спортсменов с инвалидностью и их выступление на соревнованиях, проводит регулярный анализ результатов выступлений спортсменов с инвалидностью на соревнованиях, реализует планы и программы подготовки обучающихся и контролирует выполнение индивидуальных планов, учебно-тренировочного процесса, организует воспитательную работу со спортсменами с инвалидностью.";

мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Оқу-жаттығу процесі спорттық даярлықтың ұлттық стандарттарына сәйкес жүзеге асырылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген спорт резервін және жоғары дәрежелі мүгедектігі бар спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау Орталығы қызметінің Қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Қағидалар мынадай ұғымдар қолданылады:
1) аға жаттықтырушы – спорт түрлерi бойынша жаттықтырушылар құрамына жалпы басшылықты жүзеге асыратын және оқу-жаттықтырушылық қызметпен тiкелей айналысатын спорт жаттықтырушысы;
2) ауыспалы құрам – оқу-жаттығу жиындары мен жарыстар кезінде тартылатын мүгедектігі бар спортшылар құрамы;
3) жеке жаттықтырушы – мүгедектігі бар спортшыны спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командасынан тыс болған кезеңінде оның жеке-дара даярлау жоспарын орындауына бағытталған даярлауды (кемінде үш жыл) жүзеге асыратын жаттықтырушы;
4) оқу-жаттығу жиыны – мүгедектігі бар спортшылардың спорттық шеберлігін және оқу-жаттығу процесінің сапасын арттыру мақсатында ұйымдастырылатын іс-шара;
5) спорт түрi – жаттығу ортасы, сайысу әрекетіндегі дене шынықтыру жаттығуларының немесе интеллектуалдық қабілеттердің жиынтығы және бір спорт федерациясының спорт түрлері қағидаларының ұқсастық белгілері бойынша біріктірілген жарыстар қағидалары айырым белгiлерi болып табылатын спорттың құрамдас бөлiгi;
6) спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай күнтізбесі – халықаралық, республикалық және жергілікті деңгейлердегі жыл сайынғы жарыстардың, сондай-ақ жарыстарға дайындық жөніндегі іс-шаралардың тізбесі;
7) халықаралық жарыстар – шетелдік спортшылар (командалар) қатысатын спортшылар (командалар) арасындағы спорт түрi бойынша өтетін сайыстар.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Жүйелі түрде жоғары спорттық нәтижелер көрсететін (халықаралық жарыстардың бірнеше мәрте жеңімпаздары мен жүлдегерлері) және келешекте өзінің спорттық көрсеткіштерін арттыратын мүгедектігі бар спортшылар спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық немесе ұлттық командасына жіберіледі.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Орталықтың аға жаттықтырушысы мүгедектігі бар спортшыларды дайындаудың перспективалық жоспарын әзірлейді және Орталықтың басшысымен келіседі, сондай-ақ шақырылған жаттықтырушылармен бірлесіп, оның орындалуын бақылауға алады, мүгедектігі бар спортшыларды дайындауды және оларды жарыстарға қатыстыруды ұйымдастырады, мүгедектігі бар спортшылардың жарыстарға қатысу нәтижелеріне әрдайым талдау жасайды, мүгедектігі бар спортшылардың дайындық жоспарларын және бағдарламаларын іске асырады, оқу-жаттығу процесінің, жеке жоспарларының орындалуын бақылайды, мүгедектігі бар спортшылармен тәрбиелік жұмыстарды ұйымдастырады және өткізеді.";

пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Спортсмены с инвалидностью юношеского, юниорского, молодежного и взрослого возраста, перешедшие в штатные национальные или национальные команды Республики Казахстан по видам спорта, остаются в переменном составе Центра.";
10. В Центр зачисляются:
1) спортсмены с инвалидностью юношеского, юниорского, молодежного и взрослого возрастов, спортсменов с инвалидностью по видам спорта в Центрах и являющиеся победителями и призерами чемпионатов (первенств) Республики Казахстан или международных соревнований, а также спортсмены с инвалидностью, входящие в штатные национальные и национальные команды Республики Казахстан по видам спорта;
2) спортсмены с инвалидностью по игровым видам спорта, являющиеся членами юношеских, юниорских, молодежных и взрослых штатных национальных и национальных команд Республики Казахстан;
3) тренеры не ниже высшего уровня квалификации второй категории.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. На один вид спорта по каждой возрастной категории (юношеский, юниорский, молодежный и взрослый) руководителем Центра по согласованию с Уполномоченным органом назначается один старший тренер национальной команды Республики Казахстан по видам спорта: юношескому, юниорскому, молодежному и взрослому возрастам.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Спортсмен с инвалидностью отчисляется из Центра по следующим основаниям:
1) снижение спортивных результатов в соответствии с индивидуальным планом, в части завоевания медалей и мест на соревнованиях;
2) по состоянию здоровья на основании медицинского заключения;
3) применение запрещенных субстанций и (или) методов в спорте;
4) нарушение трудового распорядка Центра.";
дополнить приложением 8-2 согласно приложению 4 к настоящему приказу;
дополнить приложением 8-3 согласно приложению 5 к настоящему приказу;
дополнить приложением 8-4 согласно приложению 6 к настоящему приказу.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 2 настоящего приказа, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан информации об исполнении.

9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық немесе ұлттық командаларына өткен жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар мен ересектер жасындағы мүгедектігі бар спортшылар Орталықтың ауыспалы құрамында қалады.
10. Орталыққа мыналар қабылданады:
1) Орталықтарда спорт түрлерінен мүгедектігі бар спортшылардың жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар мен ересектер жасындағы және Қазақстан Республикасы чемпионаттарының (біріншіліктерінің) немесе халықаралық жарыстардың жеңімпаздары мен жүлдегерлері болып табылатын мүгедектігі бар спортшылар, сондай-ақ спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық және ұлттық командаларының құрамына кіретін мүгедектігі бар спортшылар;
2) спорттың ойын түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық және ұлттық жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар және ересектер командаларының мүшелері болып табылатын мүгедектігі бар спортшылар;
3) жоғары деңгейдегі екінші біліктілік санатынан төмен емес жаттықтырушылар.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Орталық басшысы уәкілетті органның келісімімен бір спорт түрінен барлық жас санаты бойынша (жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар және ересектер) жасөспірімдер, жеткіншектер, жастар және ересектер санаты бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командасының бір аға жаттықтырушысын тағайындайды.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Мүгедектігі бар спортшы Орталықтан келесі негіздер бойынша шығарылады:
1) жеке жоспарына сәйкес жарыстарда медальдар және орындар иелену бөлігінде спорттық нәтижелерінің төмендеуі;
2) медициналық қортынды негізінде денсаулық жағдайына;
3) спортта тыйым салынған субстанциялар және (немесе) әдістер қолдануына;
4) Орталықтың еңбек тәртібін бұзуына байланысты.";
4-қосымшаға сәйкес осы бұйрық 8-2-қосымшамен толықтырылсын;
5-қосымшаға сәйкес осы бұйрық 8-3-қосымшамен толықтырылсын;
6-қосымшаға сәйкес осы бұйрық 8-4-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитетіне Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне орындалуы туралы ақпарат беру.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
Е. Мырзабосынов
Приложение 1 к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 18 сентября 2025 года № 177
Приложение 1 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 22 ноября 2014 года № 106
Перечень видов физкультурно-спортивных организаций, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса
1. Детско-юношеская спортивная школа, спортивная школа для лиц с инвалидностью.
2. Центр подготовки олимпийского резерва.
3. Центр олимпийской подготовки.
4. Школа высшего спортивного мастерства.
5. Детско-юношеский клуб физической подготовки.
6. Спортивный клуб, спортивный клуб для лиц с инвалидностью.
7. Профессиональный спортивный клуб.
8. Центр спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями.
9. Организации, осуществляющие подготовку национальных и штатных национальных команд по видам спорта.
10. Организации, осуществляющие подготовку команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта.
11. Тренировочный центр.
Приложение 2 к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 18 сентября 2025 года № 177
Приложение 5 к Правилам
деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных
школ для лиц с инвалидностью,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного резерва
и спортсменов высокого класса
Форма
Карта спортивной школы
Место нахождения ________________,
принадлежность__________________,
вид (ы) спорта ____________________,
год открытия ____________________
таблица 1
Этапы подготовки
Год обучения
Количество учебных групп, учащихся
20___г.
20___г.
20___г.
20___г.
групп
учащихся
групп
учащихся
групп
учащихся
групп
учащихся
Начальный
1
2
Учебно-тренировочный
1
2
3
4
5
Спортивного совершенствования
1
2
3
Высшего спортивного мастерства
Весь период
Всего
Качественный состав учащихся (квалификация)
таблица 2
Возраст учащихся
Мастер спорта международного класса
Мастер спорта
Кандидат в мастера спорта
1 спортивный разряд
20 __ г.
20 __ г.
20 __ г.
20 __ г.
20 __ г.
20 __ г.
20 __ г.
20 __ г.
20 __ г.
20 __ г.
20 __ г.
20 __ г.
20 __ г.
20 __ г.
20 __ г.
20 __ г.
Подготовка спортивного резерва
таблица 3
Состав национальной команды Республики Казахстан
Количество учащихся
20___г.
20___г.
20___г.
20___г.
Основной состав
Молодежный состав
Юниорский состав
Юношеский состав
Вновь подготовлено
таблица 4
Квалификация
Количество учащихся
20___г.
20___г.
20___г.
20___г.
Мастер спорта международного класса
Мастер спорта
Количество учащихся, принявших участие в соревнованиях
таблица 5
Состав
Занятые места
Международные
Республиканские
Областные
20 __г.
20 __г.
20 __г.
20 __г.
20 __г.
20 __г.
20 __г.
20 __г.
20 __г.
20 __г.
20 __г.
20 __г.
Учащиеся

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
Е. Мырзабосынов
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2025 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 177 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2014 жылғы 22 қарашадағы
№ 106 бұйрығымен
бекітілген 1-қосымша
Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын дене шынықтыру-спорттық ұйымдар түрлерінің тізбесі
1. Балалар-жасөспірімдер спорт мектебі, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектебі.
2. Олимпиада резервін даярлау орталығы.
3. Олимпиадалық даярлау орталығы.
4. Жоғарғы спорт шеберлігі мектебі.
5. Балалар-жасөспірімдердің дене шынықтыру даярлығы клубы.
6. Спорт клубы, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт клубы.
7. Кәсіпқой спорт клубы.
8. Дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығы.
9. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларын даярлауды жүзеге асыратын ұйымдар.
10. Спорт түрлері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командаларын даярлауды жүзеге асыратын ұйымдар.
11. Жаттығу орталықтары.
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2025 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 177 бұйрығына 2-қосымша
Спорт резервін және жоғары
дәрежелі спортшыларды даярлау
жөніндегі оқу-жаттығу процесі
жүзеге асырылатын балалар
жасөспірімдер спорт мектептері,
мүгедектігі бар адамдарға
арналған спорт мектептері
қызметінің қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Спорт мектебінің картасы
Орналасқан жері ________________,
жабдықтар__________________,
Спорт түрі (түрлері) ___________________,
ашылған жылы ____________________
1-кесте
Даярлау кезеңдері
Оқу жылы
Оқушылардың, оқу топтардың саны
20___ж.
20___ж.
20___ж.
20___ж.
топтар
оқушылар
топтар
оқушылар
топтар
оқушылар
топтар
оқушылар
Алғашқы
1
2
Оқу-жаттығу
1
2
3
4
5
Спорттық жетілдіру
1
2
3
Жоғары спорт шеберлігі
Барлық кезең
Барлығы
Оқушылардың сапалық құрамы (біліктілігі)
2-кесте
Оқушылардың жасы
Халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Спорт шебері
Спорт шеберіне үміткер
1 спорттық разряд
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
Спорт резервін даярлау
3-кесте
Қазақстан Республикасы ұлттық командасының құрамы
Оқушылардың саны
20___ж.
20___ж.
20___ж.
20___ж.
Негізгі құрам
Жастар құрамы
Юниорлар құрамы
Жасөспірімдер құрамы
Қайта даярланған
4-кесте
Біліктілігі
Оқушылардың саны
20___ж.
20___ж.
20___ж.
20___ж.
Халықаралық дәрежедегі спорт шебері
Спорт шебері
Жарыстарға қатысқан оқушылардың саны
5-кесте
Құрамы
Иеленген орындары
Халықаралық
Республикалық
Облыстық
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
20 __ ж.
Оқушылар

1-3 место в 10-ке
Количество призовых личных и командных мест
таблица 6
Уровень соревнований
20___г.
20___г.
20___г.
20___г.
Международные
Республиканские
Областные
Руководитель ______________________________
Заведующий по учебной части _______________
Старший тренер ____________________________
Приложение 3 к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 18 сентября 2025 года № 177
Приложение 8 к Правилам
деятельности детско-юношеских
спортивных школ, спортивных
школ для лиц с инвалидностью,
в которых осуществляется
учебно-тренировочный процесс
по подготовке спортивного резерва
и спортсменов высокого класса
Форма
Личная карточка тренера-преподавателя
ДЮСШ (СДЮСШ, СДЮШОР) ___________________ отделение ____________
принадлежность вид спорта
____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Стаж педагогической работы _____________ лет,
В том числе в данной школе ___________________________________________
с какого года
Спортивное звание _____________ Почетное звание _______________________
Повышение квалификации
таблица 1
Год
Наименование курсов переподготовки
Продолжительность переподготовки
Выдан документ № __
Квалификация тренера-преподавателя
таблица 2
Год
Присвоение категории
приказ № _________
Год
Повторное присвоение категории
приказ № _________
Скачать
Воспитанники тренера-преподавателя – участники официальных международных соревнований
таблица 3
Год
Ф.И.О. (при его наличии) спортсмена
Год рождения
Наименование соревнований
Вид программы
Занятое место
Показатели работы
таблица 4
Показатели
202__г.
202__г.
202__г.
202__г.
202__г.
202__г.
202__г.
202__г.
Недельная нагрузка по тарификации
Количество учебных групп и занимающихся в них:
Начальной подготовки
1
2
учебно-тренировочных
1
2
3
4
5
Спортивного совершенствования
1
2
3
Высшего спортивного мастерства
Весь период
Подготовлено в национальные команды:
Основной состав
Молодежный состав
Юниорский состав
Юношеский состав
Призеров соревнований (человек):
республиканских
международных
Передано для повышения спортивного мастерства на этапы подготовки:
в учебно-тренировочные группы
в группы спортивного совершенствования
Группы высшего спортивного мастерства
Команды мастеров
специализированные школы-интернаты для одаренных в спорте детей
специализированные школы-интернаты-колледжи олимпийского резерва
Школы высшего спортивного мастерства
Из числа учащихся спортивной школы поступило на учебу:
в спортивные ВУЗы
Факультеты физвоспитания ВУЗов
Заместитель руководителя по учебной части ________________________
Руководитель __________________________________________________
Приложение 4 к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 18 сентября 2025 года № 177
Приложение 8-2 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 22 ноября 2014 года № 106
Правила деятельности организаций, осуществляющих подготовку национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения

10-ғы 1-3 орын
Жүлделі жеке және командалық орындар саны
6-кесте
Жарыс деңгейі
20___ж.
20___ж.
20___ж.
20___ж.
Халықаралық
Республикалық
Облыстық
Басшы ______________________________
Оқу бөлімінің меңгерушісі _____________
Аға жаттықтырушы ___________________
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2025 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 177 бұйрығына 3-қосымша
Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын балалар-жасөспірімдер спорт мектептері, мүгедектігі бар адамдарға арналған спорт мектептері қызметінің қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Жаттықтырушы-оқытушының жеке карточкасы
БЖСМ (МБЖСМ, ОРМБЖСМ) ___________________ бөлімдер ____________
керек-жарағы спорт түрі
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Педагогтік жұмыс өтілі _____________ жыл,
Соның ішінде осы мектепте ___________________________________________
қай жылдан бастап
Спорттық атағы _____________ Құрметті атағы _______________________
Біліктілігін арттыру
1-кесте
Жыл
Қайта даярлау курстарының атауы
Қайта даярлаудың ұзақтығы
№ ____ құжат берілді
Жаттықтырушы-оқытушының біліктілігі
2-кесте
Жыл
№ ___ бұйрықпен санат беру
Жыл
№ ___ бұйрықпен қайта санат беру
Жаттықтырушы-оқытушылардың тәрбиешілері – ресми халықаралық жарыстарға қатысушылар
3-кесте
Жыл
Спортшының Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Туған жылы
Жарыстардың атауы
Бағдарламаның түрі
Иеленген орны
Жұмыс көрсеткіштері
4-кесте
Көрсеткіштері
202__ж.
202__ж.
202__ж.
202__ж.
202__ж.
202__ж.
202__ж.
202__ж.
Тариф бойынша апталық жүктемесі
Оқу топтарының және онда шұғылданушылардың саны:
Алғашқы даярлық
1
2
Оқу-жаттығу
1
2
3
4
5
Спорттық жетілдіру
1
2
3
Жоғары спорт шеберлігі
Кезең бойы
Ұлттық командаларға даярланды:
негізгі құрам
Жастар құрамы
Юниорлар құрамы
жасөспірімдер құрамы
Жарыстардың жүлдегерлері (адам):
республикалық
халықаралық
Спорттық шеберлігін арттыру үшін келесі даярлау кезеңдеріне берілді:
оқу-жаттығу топтарына
спорттық жетілдіру топтарына
жоғары спорт шеберлігі топтарын
шеберлер командаларына
спортта дарынды балаларға арналған мамандандырылған мектеп-интернаттарға
олимпиада резервінің мамандандырылған мектеп-интернат-колледждеріне
жоғары спорт шеберлігі мектептеріне
Спорт мектебі оқушыларының арасынан оқуға түскендері:
спорттық ЖОО-ға
ЖОО-ның дене шынықтыру факультеттеріне
Басшының оқу жұмысы жөніндегі орынбасары ________________________
Басшы __________________________________________________
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2025 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 177 бұйрығына 4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2014 жылғы 22 қарашадағы
№ 106 бұйрығына 8-2-қосымша
Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларын даярлауды жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила деятельности организаций, осуществляющих подготовку национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан (далее – Правила) определяют порядок деятельности организаций, осуществляющих подготовку национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан (далее - Организаций).
2. Организаций являются юридическими лицами и в своей деятельности руководствуются законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, приказами уполномоченных органов по государственному имуществу, в области физической культуры и спорта и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящими Правилами и уставом Организации.
3. Организаций имеют республиканский статус и могут открывать свои филиалы.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) спорт высших достижений – национальные виды спорта и виды спорта, включенные в программы Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских, Азиатских, Параазиатских игр;
2) учебно-тренировочный сбор – централизованное мероприятие, организованное в целях повышения спортивного мастерства спортсменов и качества учебно-тренировочного процесса;
3) единый календарь спортивно-массовых мероприятий – перечень ежегодных соревнований международного и республиканского уровней, а также мероприятий по подготовке к соревнованиям;
4) национальные команды Республики Казахстан по видам спорта – коллективы спортсменов, тренеров, отечественных и иностранных специалистов, осуществляющих подготовку и принимающих участие в международных спортивных соревнованиях под Государственным Флагом Республики Казахстан по спорту высших достижений;
5) национальные стандарты спортивной подготовки – совокупность минимальных требований к спортивной подготовке по виду (видам) спорта, разработанных и утвержденных уполномоченным органом в области физической культуры и спорта для физкультурно-спортивных организаций;
6) главный тренер национальной команды Республики Казахстан по виду спорта – тренер, отвечающий за руководство, подготовку, формирование и выступление национальной команды Республики Казахстан по виду спорта в чемпионатах мира, Олимпийских, Паралимпийских, Сурдлимпийских играх и других международных соревнованиях;
7) штатные национальные команды Республики Казахстан по видам спорта – коллективы спортсменов, тренеров, отечественных и иностранных специалистов, осуществляющих спортивную деятельность на финансовых условиях, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан, и принимающих участие в международных спортивных соревнованиях под Государственным Флагом Республики Казахстан;

1. Осы Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларын даярлауды жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларын даярлауды жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – Ұйымдар) қызметінің тәртібін айқындайды.
2. Ұйымдар заңды тұлға болып табылады және өз қызметінде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерін, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, мемлекеттік мүлік, дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органдардың бұйрықтарын және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Қағидалар мен ұйымның жарғысын басшылыққа алады.
3. Ұйымдар республикалық мәртебеге ие және өз филиалдарын аша алады.
4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) жоғары жетістіктер спорты – Олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық, Азия, Параазиялық ойындардың бағдарламаларына енгізілген ұлттық спорт түрлері мен спорт түрлері;
2) оқу-жаттығу жиыны – спортшылардың спорттық шеберлігін және оқу-жаттығу процесінің сапасын арттыру мақсатында ұйымдастырылған орталықтандырылған іс-шара;
3) спорттық-бұқаралық iс-шаралардың бірыңғай күнтiзбесi – халықаралық, республикалық және жергілікті деңгейлердегі жыл сайынғы жарыстардың, сондай-ақ жарыстарға дайындық жөніндегі іс-шаралардың тізбесі;
4) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командалары – жоғары жетістіктер спорты бойынша халықаралық спорттық жарыстарға даярлықты жүзеге асыратын және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын көтеріп қатысатын спортшылар, жаттықтырушылар, отандық және шетелдік мамандар ұжымдары;
5) спорттық даярлықтың ұлттық стандарттары – дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті орган дене шынықтыру-спорт ұйымдары үшін әзірлеген және бекіткен спорт түрі (түрлері) бойынша спорттық даярлыққа қойылатын ең төмен талаптардың жиынтығы;
6) спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командасының бас жаттықтырушысы – спорт түрi бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командасына басшылық жасауға, оның даярлығына, қалыптастырылуына және әлем чемпионаттарына, Олимпиадалық, Паралимпиадалық, Сурдлимпиадалық ойындарға және басқа да халықаралық жарыстарға қатысуына жауап беретiн жаттықтырушы;
7) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командалары – Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген қаржылық шарттармен спорттық қызметті жүзеге асыратын және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын көтеріп халықаралық спорттық жарыстарға қатысатын спортшылар, жаттықтырушылар, отандық және шетелдік мамандар ұжымдары;

8) вид спорта – составная часть спорта, отличительными признаками которой являются среда занятий, совокупность физических упражнений или интеллектуальных способностей в состязательной деятельности и правила соревнований, объединенные по признакам схожести правил видов спорта одной спортивной федерации;
9) международные спортивные соревнования – состязания по виду спорта среди спортсменов (команд), в которых принимают участие иностранные спортсмены (команды).
Глава 2. Цели, задачи, функции
5. Целью создания Организаций является содержание национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, материально-техническое и научно-методического обеспечение в подготовке к участию в Олимпийских и Азиатских играх, чемпионатах Мира и Азии, Кубках и Этапах кубков мира, других международных спортивных соревнованиях.
6. Задачами Организаций являются:
1) повышение спортивного мастерства спортсменов и успешное выступление на международной спортивной арене;
2) достижение высоких результатов спортсменов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по спорту высших достижений.
7. Функциями Организаций являются:
1) подготовка спортсменов высокого класса и спортивного резерва по спорту высших достижений на территории Республики Казахстан и за ее пределами;
2) отбор и подготовка спортсменов-кандидатов в состав штатной национальной команды Республики Казахстан по видам спорта;
3) обеспечение организации и проведения учебно-тренировочного процесса, научно-методического обеспечения, осуществление анализа его результатов, динамики роста индивидуальных показателей развития физических качеств, повышения уровня технико-тактической подготовки спортсменов;
4) организация и проведение республиканских (Чемпионатов и Кубков Республики Казахстан, республиканских комплексных спортивно-массовых мероприятий) и физкультурно-оздоровительных спортивных соревнований, а также международных спортивных соревнований на территории Республики Казахстан, в соответствии с Единым республиканским календарем спортивно-массовых мероприятий;
5) обеспечение спортивным инвентарем и экипировкой национальной и штатной национальной команды Республики Казахстан по видам спорта;
6) участие в изучении и внедрение передового опыта работы спортивных организаций по подготовке спортсменов;
7) привлечение спортсменов, тренеров и иных специалистов, в том числе иностранных граждан, соответствующих установленным критериям, путем заключения договоров о спортивной деятельности по подготовке и участию в международных соревнованиях;

8) спорт түрi – жаттығу ортасы, сайысу әрекетіндегі дене шынықтыру жаттығуларының немесе интеллектуалдық қабілеттердің жиынтығы және бір спорт федерациясының спорт түрлері қағидаларының ұқсастық белгілері бойынша біріктірілген жарыстар қағидалары айырым белгiлерi болып табылатын спорттың құрамдас бөлiгi;
9) халықаралық спорттық жарыстар – шетелдік спортшылар (командалар) қатысатын спортшылар (командалар) арасындағы спорт түрi бойынша өтетін сайыстар.
2 тарау. Мақсаттары, міндеттері, функциялары
5. Ұйымдарды құрудың мақсаты – спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларын ұстау, Олимпиада және Азия ойындарына, Әлем және Азия чемпионаттарына, Әлем кубоктары мен кубок кезеңдеріне, басқа да халықаралық спорт жарыстарына қатысуға дайындауда медициналық, материалдық-техникалық және ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету.
6. Ұйымдардың міндеттері:
1) спортшылардың спорттық шеберлігін арттыру және халықаралық спорт аренасында табысты өнер көрсету;
2) жоғары жетістіктер спорты бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командалары спортшыларының жоғары нәтижелерге қол жеткізуі болып табылады.
7. Ұйымдардың функциялары:
1) Қазақстан Республикасының аумағында және одан тыс жерлерде жоғары деңгейдегі спортшыларды және жоғары жетістіктер спортынан спорттық резервті даярлау;
2) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командасының құрамына кандидат-спортшыларды іріктеу және даярлау;
3) оқу-жаттығу процесін ұйымдастыруды және өткізуді қамтамасыз ету, медициналық және ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету, оның нәтижесіне, физикалық қасиетінің жеке даму көрсеткіштерінің өсу динамикасына, спортшылардың техника-тактикалық дайындық деңгейін арттыруға талдау жүргізу;
4) спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай республикалық күнтізбесіне сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында республикалық (Қазақстан Республикасының чемпионаттары мен кубоктарын, республикалық кешенді спорттық-бұқаралық іс-шараларды) және дене шынықтыру-сауықтыру спорттық жарыстарды, сондай-ақ халықаралық спорттық жарыстарды ұйымдастыру және өткізу;
5) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларын спорттық мүкәммалмен және жабдықтармен қамтамасыз ету;
6) спортшыларды даярлау жөніндегі спорт ұйымдарының озық жұмыс тәжірибесін зерделеуге қатысу және енгізу;
7) спортшыларды, жаттықтырушыларды және өзге де мамандарды, оның ішінде белгіленген критерийлерге сәйкес келетін шетелдік азаматтарды халықаралық жарыстарға даярлау және қатысу жөніндегі спорттық қызмет туралы шарттар жасасу жолымен тарту;

8) организация выплат денежных поощрений чемпионам и призерам международных спортивных соревнований, тренерам и членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта и их возврата, а также компенсационных выплат членам национальных команд Республики Казахстан по видам спорта при получении ими травм и увечий на соревнованиях;
9) обеспечение в рамках бюджета Организации необходимых затрат для организации и проведения республиканских и международных соревнований на территории Республики Казахстан, проводимых в соответствии с единым республиканским календарем спортивно-массовых мероприятий;
10) осуществление по согласованию с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта обмена спортсменами, тренерами и иными специалистами со спортивными организациями, в том числе зарубежными;
11) организация профилактических и восстановительных мероприятий для ведущих спортсменов и тренеров;
12) организация страхования национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан от несчастных случаев во время соревнований, тренировок и сборов, в том числе за пределами Республики Казахстан;
13) утверждение финансирования видов спорта, по согласованию с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта;
14) организация и участие семинарах, совещаниях, конференциях по вопросам спорта высших достижений, в том числе подготовки, повышение квалификаций специалистов и работников Организаций;
15) проведение регулярного анализа результатов выступлений спортсменов на спортивных соревнованиях;
16) организация и проведение встреч и проводов спортсменов, участников международных, в том числе комплексных международных спортивных соревнований;
17) взаимодействие с физкультурно-спортивными организациями, уполномоченным органом в области физической культуры и спорта и местными исполнительными органами в рамках компетенции по вопросам, отнесенным к своей деятельности, установленных настоящими Правилами.
Глава 3. Порядок формирования спортивного контингента
8. Контингент Организаций определяется в порядке, установленном приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 25 июля 2014 года № 289 "Об утверждении Правил формирования составов сборных и штатных сборных команд Республики Казахстан по видам спорта (национальных сборных команд по видам спорта)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9682).
9. Прием спортивного контингента в Организацию (спортсмены, тренера, тренера по сервису, консультанты, специалисты, в том числе иностранные, психологи, врачи, массажисты) осуществляется в порядке, установленном трудовым и гражданским законодательством, с учетом требований законодательства в области физической культуры и спорта.

8) халықаралық спорттық жарыстардың чемпиондары мен жүлдегерлеріне, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының жаттықтырушылары мен мүшелеріне ақшалай көтермелеулер төлеуді және оларды қайтаруды, сондай-ақ спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының мүшелеріне олар жарыстарда жарақат алған және мертіккен кезде өтемақы төлеуді ұйымдастыру;
9) Ұйымдардың бюджеті шеңберінде спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай республикалық күнтізбесіне сәйкес өткізілетін Қазақстан Республикасының аумағында республикалық және халықаралық жарыстарды ұйымдастыру және өткізу үшін қажетті шығындарды қамтамасыз ету;
10) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның келісімі бойынша спорттық ұйымдардың, оның ішінде шетелдік спорт ұйымдарының спортшылары, жаттықтырушылары және басқа да мамандарымен алмасуды жүзеге асыру;
11) жетекші спортшылар мен жаттықтырушылар үшін профилактикалық және қалпына келтіру іс-шараларын ұйымдастыру;
12) жарыстар, жаттығулар мен жиындар кезінде, оның ішінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларын жазатайым оқиғалардан сақтандыруды ұйымдастыру;
13) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органның келісімі бойынша спорт түрлерін қаржыландыруды бекіту;
14) жоғары жетістіктер спорты мәселелері, оның ішінде Ұйымдардың мамандары мен жұмыскерлерін даярлау, біліктілігін арттыру бойынша семинарларды, кеңестерді, конференцияларды ұйымдастыру және қатысу;
15) спортшылардың спорттық жарыстарда өнер көрсету нәтижелеріне тұрақты талдау жүргізу;
16) халықаралық, оның ішінде кешенді халықаралық спорттық жарыстарға қатысушы спортшыларды қарсы алу мен шығарып салуды ұйымдастыру және өткізу;
17) осы Қағидаларда белгіленген өз қызметіне жатқызылған мәселелер бойынша құзырет шеңберінде дене шынықтыру-спорт ұйымдарымен, дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен және жергілікті атқарушы органдармен бірлесіп іс-қимыл жасау.
3-тарау. Спорт контингентін қалыптастыру тәртібі
8. Ұйымдардың контингенті "Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларының құрамын қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі Төрағасының 2014 жылғы 25 шілдедегі № 289 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9682 болып тіркелген) сәйкес белгіленген тәртіппен айқындалады.
9. Контингентті Ұйымдарға қабылдау (спортшылар, жаттықтырушылар, сервис жөніндегі жаттықтырушылар, кеңесшілер, мамандар, оның ішінде шетелдік, психологтар, дәрігерлер, массажистер) дене шынықтыру және спорт саласындағы заңнаманың талаптарын ескере отырып, еңбек және азаматтық заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

10. Контингент Организаций имеет постоянный и переменный состав.
11. Постоянный состав состоит из числа лиц, являющихся членами штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта. Переменный состав состоит из числа лиц, являющихся членами национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, не вошедших в состав штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта.
12. Спортсмены, входящие в постоянный состав, представляют в Организацию документы согласно приказу Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 191 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов организаций физической культуры и спорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14052).
13. Спортсмены исключаются из постоянного состава в следующих случаях:
1) медицинских противопоказаний;
2) снижения спортивных результатов;
3) нарушения правил спортивной этики;
4) применения запрещенных субстанций и (или) методов в спорте;
5) нарушения антидопинговых правил;
6) по собственному желанию;
7) невыполнение условий, истечения срока действия договора о спортивной деятельности или трудового договора, а также досрочное их расторжение с Организацией;
8) исключение из состава национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан.
14. Спортсмены, зачисленные в переменный состав, находится в постоянном составе других физкультурно-спортивных организаций и иметь какие-либо трудовые или гражданские отношения с иными лицами.
15. Порядок заключения договоров о спортивной деятельности Организации, определяется приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам спорта и физической культуры от 28 июля 2014 года № 296 "Об утверждении размеров выплат денег по договорам о спортивной деятельности со спортсменами высокого класса, тренерами и специалистами в области физической культуры и спорта, осуществляющими подготовку спортсменов высокого класса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9677).
Глава 4. Организация учебно-тренировочного процесса
16. Подготовка спортсменов осуществляется круглогодично в соответствии с спортивным календарем Организаций и согласно приказу Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 мая 2015 года № 179 "Об утверждении Перечня видов соревнований, учебно-тренировочных сборов и их классификаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11437).

10. Ұйымдардың контингенті тұрақты және ауыспалы құрамдардан құрылады.
11. Тұрақты құрам спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының шлтаттық ұлттық командаларының мүшелері болып табылатын тұлғалар қатарынан тұрады. Ауыспалы құрам спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командасының мүшелері болып табылатын, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командаларының құрамына кірмеген тұлғалар қатарынан тұрады.
12. Тұрақты құрамға кіретін спортшылар Ұйымдарға "Дене шынықтыру және спорт ұйымдарының басшылары, мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 191 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14052 болып тіркелген) сәйкес құжаттарын ұсынады.
13. Спортшылар тұрақты құрамнан келесі жағдайларда шығарылады:
1) медициналық қарсы көрсеткіштер;
2) спорттық көрсеткіштердің төмендеуі;
3) спорттық әдеп ережелерін бұзу;
4) спортта тыйым салынған субстанцияларды және (немесе) әдістерді қолдану;
5) допингке қарсы ережелерді бұзу;
6) өз еркімен;
7) спорттық қызмет туралы шарттың немесе еңбек шартының талаптарын орындамау, қолданыс мерзімінің аяқталуы, сондай-ақ оны Ұйыммен мерзімінен бұрын бұзу;
8) Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларының құрамынан шығару.
14. Ауыспалы құрамға қабылданған спортшылар басқа дене шынықтыру-спорт ұйымдарының тұрақты құрамында немесе өзге тұлғалармен қандай да бір еңбек немесе азаматтық қатынастарда бола алады.
15. Ұйымдардың спорттық қызметі туралы шарттар жасасу тәртібі "Жоғары дәрежелі спортшылармен, жоғары дәрежелі спортшыларды даярлауды жүзеге асыратын жаттықтырушылармен және дене шынықтыру және спорт саласындағы мамандармен спорттық қызмет туралы шарттар бойынша ақша төлемінің мөлшерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Спорт және дене шынықтыру істері агенттігі төрағасының 2014 жылғы 28 шілдедегі № 296 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9677 болып тіркелген) айқындалады.
4-тарау. Оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру
16. Спортшыларды даярлау Ұйымдардың спорттық күнтізбесіне және "Жарыстар түрлерінің, оқу-жаттығу жиындарының тізбесін және олардың сыныптамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 14 мамырдағы № 179 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11437 болып тіркелген) сәйкес жыл бойы жүзеге асырылады.

17. Главный тренер национальной команды Республики Казахстан по виду спорта в рамках своей компетенции, разрабатывает Спортивный календарь Организаций по виду спорта и согласовывает, также контролирует и реализовывает ее выполнение совместно с привлекаемыми тренерами и консультантами, организует работу по подготовке спортсменов и их выступление на соревнованиях, организует и проводит воспитательную и иную работу со спортсменами и тренерами.
18. В период централизованной подготовки и участия спортсменов в спортивных соревнованиях, Организаций могут привлекать личных тренеров с возмещением затрат, связанных с выездом. Личный тренер проводит тренировочные занятия по индивидуальному плану подготовки и работает под непосредственным руководством главного тренера национальной команды Республики Казахстан по виду спорта.
19. Для медицинского наблюдения и диагностики состояния функциональной подготовки спортсменов, проведения профилактических мероприятий и оптимизации восстановительных процессов, также Организацией обеспечивается соответствующее медицинское обслуживание и прохождение обследования, в пределах выделяемого финансирования.
20. Организаций при подготовке и участии спортсменов в спортивных соревнованиях может привлекать спортивных врачей, при наличии соответствующих разрешений (лицензий), в целях обеспечения необходимого врачебного наблюдения. Результаты врачебных наблюдений используются тренерским составом Организации.
21. Организаций совместно с Национальной организацией спортивной медицины и реабилитации обеспечивает прохождение медицинского обследования спортсменов два раза в год спортсменов, входящих в постоянный состав Организаций.
22. Учебно-тренировочный процесс включает в себя:
1) организацию и проведение учебно-тренировочных сборов;
2) участие в спортивных соревнованиях;
3) составление плана подготовки, его реализация и анализ;
4) проведение восстановительных, оздоровительных и профилактических мероприятий;
5) медицинское обследование;
6) повышение квалификации спортивного контингента, в том числе запрета применения запрещенных субстанций и (или) методов в спорте;
7) обеспечение медицинского и психологической помощи спортсменам.
23. Спортивный календарь Организаций утверждается не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты утверждения Единого республиканского календаря спортивно-массовых мероприятий.
24. Порядок назначения и снятия с должностей главных тренеров национальных команд Республики Казахстан по видам спорта и государственных тренеров по видам спорта по представлению национальных аккредитованных спортивных федераций, определяются по согласованию с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта.

17. Спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командасының бас жаттықтырушысы өз құзыреті шеңберінде спорт түрі бойынша келісе отырып, Ұйымдардың спорттық күнтізбесін әзірлейді, сондай-ақ тартылатын жаттықтырушылармен және кеңесшілермен бірлесіп оның орындалуын бақылайды және іске асырады, спортшыларды даярлау жөніндегі жұмысты және олардың жарыстарда өнер көрсетуін ұйымдастырады, спортшылармен және жаттықтырушылармен тәрбиелік және өзге де жұмыстарды ұйымдастырады және жүргізеді.
18. Спортшыларды орталықтандырылған даярлау және спорттық жарыстарға қатысу кезеңінде, Ұйымдар шығуға байланысты шығындарды өтей отырып, жеке жаттықтырушыларды тарта алады. Жеке жаттықтырушы жеке дайындық жоспары бойынша жаттығу сабақтарын өткізеді және спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командасының бас жаттықтырушысының тікелей басшылығымен жұмыс істейді.
19. Спортшылардың функционалдық даярлығының жай-күйін медициналық бақылау және диагностика жасау, профилактикалық іс-шараларды жүргізу және қалпына келтіру процестерін оңтайландыру үшін Ұйым сондай-ақ бөлінетін қаржыландыру шегінде тиісті медициналық қызмет көрсетуді және тексеруден өтуді қамтамасыз етеді.
20. Ұйымдар қажетті дәрігерлік бақылауды қамтамасыз ету мақсатында тиісті рұқсаттары (лицензиялары) бар болған кезде спортшыларды спорттық жарыстарға дайындауға және қатысуына спорт дәрігерлерін тарта алады. Дәрігерлік бақылаулардың нәтижелерін Ұйымның жаттықтырушылар құрамы пайдаланады.
21. Ұйымдар Ұлттық спорттық медицина және оңалту ұйымымен бірлесіп Ұйымдардың тұрақты құрамына кіретін спортшылардың жылына екі рет медициналық тексеруден өтуін қамтамасыз етеді.
22. Оқу-жаттығу процесі мыналарды қамтиды:
1) оқу-жаттығу жиындарын ұйымдастыру және өткізу;
2) спорттық жарыстарға қатысу;
3) дайындық жоспарын құру, оны іске асыру және талдау;
4) қалпына келтіру, сауықтыру және алдын алу іс-шараларын жүргізу;
5) медициналық тексеру;
6) спорт контингентінің біліктілігін арттыру, оның ішінде спортта тыйым салынған субстанцияларды және (немесе) әдістерді қолдануға тыйым салу;
7) спортшыларға медициналық және психологиялық көмек көрсету.
23. Ұйымдардың спорттық күнтізбесі Спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай республикалық күнтізбесі бекітілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмей бекітіледі.
24. Аккредиттелген ұлттық спорт федерацияларының ұсынуымен спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының бас жаттықтырушыларын және спорт түрлері бойынша мемлекеттік жаттықтырушыларды лауазымға тағайындау және босату тәртібін дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша айқындайды.

25. Должностные обязанности Тренерского состава, национальных команд Республики Казахстан по видам спорта определены Типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов организаций физической культуры и спорта, утвержденные приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 191 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14052).
26. Организаций обеспечивают норматив питания спортсменам в соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2014 года № 107 "Об утверждении Методики нормативов питания и фармакологического обеспечения спортсменов, в том числе военнослужащих всех категорий и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов, в период учебно-тренировочного процесса и спортивных мероприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10005).
27. При командировании и выезде по территории Республики Казахстан и за ее пределами, Организаций осуществляют возмещение расходов контингенту согласно Постановлению Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256 "Об утверждении Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства", за исключением случаев, когда размер сумм расходов, устанавливается международными спортивными организациями, являющимися организаторами спортивных соревнований и превышают нормы вышеуказанных Правил.
28. Перечень документации для Организаций, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс:
1) годовой план работы Организаций;
2) штатное расписание Организаций;
3) спортивный календарь спортивно-массовых мероприятий;
4) финансовый календарь спортивно-массовых мероприятий;
5) списки национальных команд Республики Казахстан по видам спорта;
6) списки штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта;
7) свидетельства о регистрации спортсменов;
8) личные дела постоянного спортивного контингента;
9) протоколы спортивных соревнований и анализы выступлений спортсменов;
10) реестр договоров о спортивной деятельности;
11) положения (регламенты) спортивных соревнований, в том числе республиканских и международных на территории Республики Казахстан;
12) иные необходимые документы, определенные внутренними актами Организаций.
29. Система оплаты труда спортивного контингента и иных работников Организаций, устанавливается Правительством Республики Казахстан. Штатное расписание утверждается Организацией по согласованию с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта ежегодно не позднее 10 января текущего года.
Приложение 5 к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 18 сентября 2025 года № 177
Приложение 8-3 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 22 ноября 2014 года № 106
Правила деятельности организаций, осуществляющих подготовку команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта
Глава 1. Общие положения

25. Спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының жаттықтырушылар құрамының лауазымдық міндеттері Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 191 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14052 болып тіркелген) бекітілген Дене шынықтыру және спорт ұйымдарының басшылары, мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларымен айқындалған.
26. Ұйымдар спортшылардың тамақтану нормативін "Оқу-жаттығу процесі мен спорттық іс-шаралар кезеңінде спортшыларды, оның ішінде барлық санаттағы әскери қызметшілерді және құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін тамақтандыру және фармакологиялық қамтамасыз ету нормативтерінің әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 22 қарашадағы № 107 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10005 болып тіркелген) қамтамасыз етеді.
27. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша және одан тысқары жерлерге іссапарға бару және шығу кезінде Ұйымдар контингент шығындарын "Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысында белгіленген тізбе бойынша және шығындар сомасының мөлшерін спорттық жарыстарды ұйымдастырушылар болып табылатын халықаралық спорт ұйымдары белгілейтін және жоғарыда көрсетілген Қағидалардың нормаларынан асатын жағдайларды қоспағанда, нормалар шеңберінде қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
28. Оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын Ұйымдарға арналған құжаттамалардың тізбесі:
1) Ұйымдардың жылдық жұмыс жоспары;
2) Ұйымдардың штат кестесі;
3) спорттық-бұқаралық іс-шаралардың спорттық күнтізбесі;
4) спорттық-бұқаралық іс-шаралардың қаржылық күнтізбесі;
5) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық командаларының тізімдері;
6) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының штаттық ұлттық командаларының тізімдері;
7) спортшыларды тіркеу туралы куәліктер;
8) тұрақты спорт контингентінің жеке істері;
9) спорттық жарыстардың хаттамалары және спортшылардың өнерін талдау;
10) спорттық қызмет туралы шарттардың тізілімі;
11) Қазақстан Республикасының аумағындағы спорттық жарыстардың, оның ішінде республикалық және халықаралық жарыстардың ережелері (регламенттері);
12) Ұйымдардың ішкі актілерінде айқындалған өзге де қажетті құжаттар.
29. Спорттық контингенттің және Ұйымдардың өзге де жұмыскерлерінің еңбекақы төлеу жүйесін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді. Ұйымның штат кестесі дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органының келісімі бойынша жыл сайын ағымдағы жылдың 10 қаңтарынан кешіктірілмей бекітіледі.
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2025 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 177 бұйрығына 5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2014 жылғы 22 қарашадағы
№ 106 бұйрығына қосымша 8-3
Спорт түрлері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командаларын даярлауды жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила деятельности организаций, осуществляющих подготовку команд областей, городов республиканского значения и столицы по спорту высших достижений спортивного резерва и спортсменов высокого класса (далее - Правила) определяют порядок деятельности организаций, осуществляющих подготовку команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта (далее - Организаций), создаваемых местными исполнительными органами в области физической культуры и спорта (далее - местный исполнительный орган).
2. Организаций являются юридическими лицами и в своей деятельности руководствуются законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, приказами уполномоченных органов по государственному имуществу, по физической культуре и спорту и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящими Правилами и уставом Организаций.
3. Организаций создаются по национальным видам спорта и спорту высших достижений, кроме олимпийских видов спорта.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) старший тренер – тренер по спорту, осуществляющий общее руководство над составом тренеров по виду спорта и занимающийся непосредственно учебно-тренировочной деятельностью;
2) переменный состав – состав спортсменов, привлекаемых на время учебно-тренировочных сборов и соревнований;
3) личный тренер – тренер, который осуществляет подготовку (не менее трех лет) спортсмена, направленную на выполнение им индивидуального плана подготовки в период его нахождения вне национальной команды Республики Казахстан по виду спорта;
4) учебно-тренировочный сбор – централизованное мероприятие, организованное в целях повышения спортивного мастерства спортсменов и качества учебно-тренировочного процесса;
5) единый региональный календарь спортивно-массовых мероприятий - перечень ежегодных соревнований международного, республиканского и местного уровней, а также мероприятий по подготовке к соревнованиям, подготавливаемые местным исполнительным органом.
Глава 2. Цели, задачи, функции
5. Целью создания Организаций является обеспечение, организация и проведение централизованной подготовки спортсменов команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта для повышения их спортивного мастерства и подготовки спортивного резерва.
6. Задачами Организаций являются:
1) повышение спортивного мастерства спортсменов переменного состава посредством их участия в учебно-тренировочных процессах и спортивных соревнованиях республиканского и международного уровня;

1. Осы облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командаларын даярлауды жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) дене шынықтыру және спорт саласындағы жергілікті атқарушы органдар (бұдан әрі - жергілікті атқарушы орган) құратын спорт түрлері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командаларын даярлауды жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі - Ұйымдар) қызметінің тәртібін анықтайды.
2. Ұйымдар заңды тұлға болып табылады және өз қызметінде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерін, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, мемлекеттік мүлік, дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органдардың бұйрықтарын және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Қағидалар мен Ұйымдардың жарғысын басшылыққа алады.
3. Ұйымдар ұлттық спорт түрлері бойынша және олимпиадалық спорт түрлерінен басқа, жоғары жетістіктер спорты бойынша құрылады.
4. Осы қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аға жаттықтырушы – спорт түрлерi бойынша жаттықтырушылар құрамына жалпы басшылықты жүзеге асыратын және оқу-жаттықтырушылық қызметпен тiкелей айналысатын спорт жаттықтырушысы;
2) ауыспалы құрам – оқу-жаттығу жиындары мен жарыстар кезінде тартылатын спортшылар құрамы;
3) жеке жаттықтырушы – спортшыны спорт түрі бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық командасынан тыс болған кезеңінде оның жеке-дара даярлау жоспарын орындауына бағытталған даярлауды (кемінде үш жыл) жүзеге асыратын жаттықтырушы;
4) оқу-жаттығу жиыны – спортшылардың спорттық шеберлігін және оқу-жаттығу процесінің сапасын арттыру мақсатында ұйымдастырылатын орталықтандырылған іс-шара;
5) спорттық-бұқаралық іс-шаралардың біріңғай өңірлік күнтізбесі - жергілікті атқарушы орган бекітетін халықаралық, республикалық және жергілікті деңгейлердегі жыл сайынғы жарыстардың, сондай-ақ жарыстарға дайындық жөніндегі іс-шаралардың тізбесі.
2 тарау. Мақсаттары, міндеттері, функциялары
5. Ұйымдарды құрудың мақсаты - облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командалары спортшыларының спорттық шеберлігін арттыру және спорт резервін даярлау үшін орталықтандырылған даярлықты қамтамасыз ету, ұйымдастыру және өткізу болып табылады.
6. Ұйымдардың міндеттері:
1) Ұйымдардың ауыспалы құрамының спортшыларының республикалық және халықаралық деңгейдегі оқу-жаттығу жиындары мен спорттық жарыстарға қатысуы арқылы олардың спорттық шеберлігін арттыру;

2) подготовка спортсменов для зачисления в национальные команды Республики Казахстан;
3) проведение спортивных соревнований, в том числе отборочных чемпионатов областей, городов республиканского значения и столицы;
4) обеспечение координации по организации и проведению учебно-тренировочного сбора, осуществление анализа его результатов, динамики роста индивидуальных показателей спортивных достижений, повышения уровня технико-тактической подготовки спортсменов;
5) повышение профессиональной квалификации тренерского состава и других специалистов Организаций;
6) обеспечение спортивным инвентарем и экипировкой.
7. Функциями Организаций являются:
1) участие и проведение учебно-тренировочных сборов для переменного состава, тренеров и других работников Организаций по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса в соответствии с национальными стандартами;
2) осуществление методического, материально-технического, медико-биологического обеспечения при процессе подготовки переменного состава Организаций;
3) организация спортивно-массовых мероприятий и регулярное проведение отборочных чемпионатов областей, городов республиканского значения и столицы;
4) формирование по предложениям местных спортивных федераций по виду (видам) спорта, представление на утверждение в местный исполнительный орган единого регионального календаря спортивно-массовых мероприятий и списков команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта;
5) обеспечение выплаты ежемесячного денежного содержания спортсменам областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта высших достижений;
6) заключение договоров о спортивной деятельности с членами команды областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта;
7) организация работы по повышению профессиональной квалификации тренерского состава и других специалистов Организаций;
8) создание комплексных научных групп, восстановительных и лечебных кабинетов по необходимости;
9) организация и проведение семинаров, совещаний, конференций;
10) организация и проведение воспитательной работы, направленной на формирование патриотизма;
11) выполнение обязательств, поставленных местным исполнительным органом.
Глава 3. Порядок формирования контингента
8. Контингент Организаций имеет переменный состав, в который входят члены команд области, города республиканского значения и столицы по видам спорта высших достижений, согласованной с местным исполнительным органом не позднее 10 января текущего года.
9. Зачисление, перевод, отчисление переменного состава оформляются приказом руководителя Организаций по согласованию с местным исполнительным органом.

2) Қазақстан Республикасының ұлттық командаларына қабылдау үшін спортшыларды даярлау;
3) спорттық жарыстарды, оның ішінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың іріктеу чемпионаттарын өткізу;
4) оқу-жаттығу үдерісін ұйымдастыру және өткізу бойынша үйлестіруді қамтамасыз ету, оның нәтижелерін талдауды жүзеге асыру, спорттық жетістіктердің жеке көрсеткіштерінің өсу серпіні, спортшылардың техникалық және тактикалық дайындығының деңгейін арттыру;
5) Ұйымдардың жаттықтырушылар құрамы мен басқа да мамандарының кәсіби біліктілігін арттыру;
6) спорттық мүкәммалмен және керек-жарақтармен қамтамасыз етілуге тиіс.
7. Ұйымдардың функциялары:
1) ауыспалы құрамның, жаттықтырушылардың және Ұйымдардың басқа да қызметкерлерінің спорт резервін және жоғары дәрежедегі спортшыларды даярлау жөніндегі оқу-жаттығу жиындарына қатысу және оларды өткізу;
2) Ұйымдардың ауыспалы құрамын даярлау үдерісін әдістемелік, материалдық-техникалық, медициналық-биологиялық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
3) спорттық-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастыру және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың іріктеу чемпионаттарын жүйелі түрде өткізу;
4) аккредиттелген жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай өңірлік күнтізбесін және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана командаларының құрамдарын қалыптастыру және жергілікті атқарушы органға бекітуге ұсыну;
5) жоғары жетістіктер спорты бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың спортшыларына ай сайынғы материалдық қамсыздандырудың төленуін қамтамасыз ету;
6) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың команда мүшелерімен спорттық қызмет туралы шарттар жасасу;
7) Ұйымдардың жаттықтырушылар құрамы мен басқа да мамандарының кәсіби біліктілігін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастыру;
8) қажеттілігіне қарай кешенді ғылыми топтарды, қалпына келтіру және емдеу кабинеттерін құру;
9) семинарларды, кеңестерді, конференцияларды ұйымдастыру және өткізу;
10) патриотизмді қалыптастыруға бағытталған тәрбие жұмысын ұйымдастыру және жүргізу;
11) жергілікті атқарушы орган белгілеген міндеттемелерді орындау.
3 тарау. Контингентті қалыптастыру тәртібі
8. Ұйымдардың контингенті ағымдағы жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей жергілікті атқарушы органмен келісілген жоғары жетістіктер спорты бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командаларының мүшелері кіретін ауыспалы құрам болып табылады.
9. Ауыспалы құрамды есепке алу, ауыстыру, оқудан шығару жергілікті атқарушы органмен келісім бойынша Ұйымдардың басшысының бұйрығымен ресімделеді.

10. Команда области, города республиканского значения и столицы по видам спорта состоит из (взрослый, молодежный, юниорский, юношеский) составов и формируется по предложениям местных спортивных федераций по виду (видам) спорта из числа спортсменов, которые являются победителями и призерами областных, городов республиканского значения, столицы, республиканских спортивных соревнований, первенств по видам спорта.
11. При зачислении в переменный состав спортсмены представляют следующие документы:
1) копию свидетельства о рождении либо документ, удостоверяющий личность спортсмена;
2) копию удостоверения или приказа о присвоении спортивного звания или разряда;
3) медицинскую справку о состоянии здоровья, предоставленную медицинской организацией по месту жительства и (или) организацией спортивной медицины;
4) личную карту спортсмена, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
5) протоколы соревнований.
12. Спортсмены отчисляются в случаях:
1) медицинских противопоказаний;
2) невыполнения планов индивидуальной (перспективной) подготовки, несоблюдения либо нарушения режима спортивной подготовки;
3) снижения спортивных результатов;
4) нарушения правил спортивной этики;
5) применения запрещенных субстанций и (или) методов в спорте;
6) нарушения антидопинговых правил;
7) по собственному желанию;
8) невыполнение условий договора, истечения срока действия договора о спортивной деятельности между спортсменом и Организацией или его досрочное расторжение.
13. Спортсмены, зачисленные в переменный состав Организаций, остаются в постоянном составе следующих организаций, передавших их в Организации:
1) детско-юношеская спортивная школа;
2) школа высшего спортивного мастерства;
3) спортивный клуб.
Глава 4. Организация учебно-тренировочного процесса
14. Учебно-тренировочный процесс включает в себя:
1) организацию и проведение учебно-тренировочных сборов;
2) участие в спортивных соревнованиях;
3) составление индивидуального (перспективного) плана, его реализация и анализ;
4) проведение восстановительных, оздоровительных и профилактических мероприятий;
5) медицинское обследование;
6) инструкторскую и судейскую практику;
7) обеспечение целенаправленной воспитательной работы.
15. Учебно-тренировочная и воспитательная работа осуществляется личными тренерами в соответствии с индивидуальным (перспективным) планом.
16. Организаций осуществляет свою деятельность в течение всего календарного года.
17. Подготовка спортсменов осуществляется круглогодично, для проведения учебно-тренировочных сборов к спортивным соревнованиям, тренировочных занятия по общей физической подготовке, мероприятий по проведению обследований спортсменов, восстановительные сборы могут быть использованы до 250 дней в году.

10. Облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың командалары (ересектер, жастар, жасөспірімдер, жасөспірімдер) спорт түрлері бойынша аккредиттелген жергілікті спорт федерацияларының ұсыныстары бойынша облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және республикалық спорттық жарыстардың, спорт түрлері бойынша біріншіліктердің жеңімпаз және жүлдегер спортшылардан құралады.
11. Ұйымдардың ауыспалы құрамына қабылданған кезде спортшылар келесі құжаттарды тапсырады:
1) туу туралы куәліктің көшірмесі немесе спортшының жеке басын куәландыратын құжат;
2) спорттық атақ немесе разряд беру туралы куәліктің немесе бұйрықтың көшірмесі;
3) тұрғылықты жері бойынша медициналық ұйым және (немесе) спорттық медицина ұйымы ұсынған денсаулық жағдайы туралы медициналық анықтама;
4) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес спортшының жеке картасын ұсынады;
5) жарыстардың хаттамалары.
12. Спортшылар келесі жағдайларда оқудан шығарылады:
1) медициналық қарсы көрсетілімдерде;
2) жеке (перспективалық) дайындық жоспарларын орындамау, спорттық дайындық режимін сақтамау немесе бұзу;
3) спорттық нәтижелердің төмендеуіне;
4) спорттық әдеп қағидаларын бұзу;
5) спортта тыйым салынған субстанцияларды және (немесе) әдістерді қолдану;
6) допингке қарсы ережелерді бұзу;
7) өз қалауы бойынша;
8) спортшы мен Ұйымдардың арасындағы спорттық қызмет туралы шарттың орындалмауы, қолданылу мерзімінің аяқталуы және (немесе) оның мерзімінен бұрын бұзылуы.
13. Ұйымдардың ауыспалы құрамына қабылданған спортшылар оларды Ұйымдарға берген келесі спорттық ұйымдардың тұрақты құрамында қалады:
1) балалар-жасөспірімдер спорт мектебі;
2) жоғары спорт шеберлігі мектебі;
3) спорт клубы.
4 тарау. Оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру
14. Оқу-жаттығу процесі мыналарды қамтиды:
1) оқу-жаттығу жиындарын ұйымдастыру және өткізу;
2) спорттық жарыстарға қатысу;
3) жеке (перспективалық) жоспарды жасау, оны жүзеге асыру және талдау;
4) қалпына келтіру, сауықтыру және профилактикалық іс-шараларды жүргізу;
5) медициналық тексеруден өту;
6) нұсқаушылық және төрешілік практиканы қамтиды;
7) мақсатты тәрбие жұмысын қамтамасыз ету.
15. Оқу-жаттығу және тәрбие жұмысын жеке жаттықтырушылар жеке (перспективалық) жоспарға сәйкес жүзеге асырады.
16. Ұйымдар өз қызметін күнтізбелік жыл бойы жүзеге асырады.
17. Спортшыларды даярлау жыл бойы жүзеге асырылады, спорттық жарыстарға орай, жалпы денешынықтыру дайындығы бойынша оқу-жаттығу жиындары, спортшыларды тексеру үшін өткізілген іс-шаралар, қалпына келтіру жиындар жылына 250 күнге дейін пайдалануға мүмкіндігі бар.

18. Решением руководителя Организации по согласованию с местным исполнительным органом назначается старший тренер на каждый вид спорта или старший тренер по каждой возрастной категории по виду спорта, которые являются старшими тренерами команды области, города республиканского значения и столицы.
Срок действия трудовых договоров со старшими тренерами в Организаций определяется календарным годом.
Должностные обязанности старшего тренера определены в соответствии с Типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов организаций физической культуры и спорта, утвержденные приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 191 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14052).
19. Для медицинского наблюдения и диагностики состояния функциональной подготовки спортсменов, проведения профилактических мероприятий и оптимизации восстановительных процессов местный исполнительный орган обеспечивает Организаций соответствующими медицинскими изделиями и лекарственными средствами в пределах выделяемого финансирования.
20. Спортивные врачи совместно с тренерами Организации осуществляют медицинское наблюдение за спортсменами в период учебно-тренировочных сборов, спортивных соревнований и отдыха. Результаты врачебных наблюдений используются тренерами для коррекции индивидуальных (перспективных) планов подготовки спортсменов Организаций.
21. Ежегодно два раза в год спортсмены Организаций проходят углубленный медицинский осмотр.
22. Перечень документации для организации учебно-тренировочного процесса:
1) годовой план работы Организаций;
2) штатное расписание;
3) единый региональный календарь спортивно-массовых мероприятий;
4) финансовый календарь спортивно-массовых мероприятий;
5) списки команд области, города республиканского значения и столицы по видам спорта;
6) личные карточки спортсменов;
7) индивидуальные (перспективные) планы подготовки спортсменов;
8) протоколы спортивных соревнований и анализы выступлений спортсменов;
9) положение, составы и материалы тренерских советов и советов;
10) формы обязательных статистических данных;
11) иные необходимые документы.
23. Штатное расписание утверждается руководителем Организаций и согласовывается с местным исполнительным органом ежегодно не позднее 10 января текущего года.
Глава 5. Совет Организации
24. В Организаций создается совет, положение и состав которого утверждается руководителем Организаций.
25. В состав совета Организаций входят руководитель, заместитель руководителя, руководители отделов, методисты, старшие тренеры Организации и представители местного исполнительного органа (по согласованию), иные специалисты физкультурно-спортивных организации.

18. Ұйым басшысының шешімімен жергілікті атқарушы органның келісімі бойынша спорттың әрбір түрі бойынша аға жаттықтырушы немесе спорт түрінен облыс, республикалық маңызы бар қала командасының аға жаттықтырушылары болып табылатын спорттың әр жас санаты бойынша аға жаттықтырушы тағайындалады.
Ұйымдардағы аға жаттықтырушылармен еңбек шарттарының қолданылу мерзімі күнтізбелік жылмен анықталады.
Аға жаттықтырушының лауазымдық міндеттері "Дене шынықтыру және спорт ұйымдарының басшылары, мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 191 бұйрығымен айқындалады. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14052 болып тіркелген).
19. Спортшылардың функционалдық дайындығының жай-күйін медициналық бақылау және диагностикалау, профилактикалық іс-шараларды жүргізу және қалпына келтіру процестерін оңтайландыру үшін жергілікті атқарушы орган Ұйымдарды тиісті медициналық мақсаттағы бұйымдармен және бөлінген қаражат шегінде дәрі-дәрмектермен қамтамасыз етеді.
20. Спорт дәрігерлері Ұйымдардың жаттықтырушыларымен бірлесе отырып, оқу-жаттығу жиындары, спорттық жарыстар және демалыс кезінде спортшыларға медициналық бақылауды жүзеге асырады. Дәрігерлік бақылаулардың нәтижелерін жаттықтырушылар Ұйымдардың спортшыларын даярлаудың жеке (перспективалық) жоспарларын түзету үшін пайдаланады.
21. Ұйымдардың спортшылары жылына екі рет тереңдетілген медициналық тексеруден өтеді.
22. Оқу-жаттығу жұмыстарын ұйымдастыру үшін Ұйымдардың мынадай құжаттамасы болады:
1) Ұйымдардың жылдық жұмыс жоспары;
2) штаттық кесте;
3) спорттық-бұқаралық іс-шаралардың бірыңғай өңірлік күнтізбесі;
4) спорттық-бұқаралық іс-шаралардың қаржылық күнтізбесі;
5) спорт түрлері бойынша облыс командаларының тізімдері;
6) спортшылардың жеке карточкалары;
7) спортшыларды даярлаудың жеке (перспективалық) жоспарлары;
8) жарыс хаттамалары және Ұйымдардың спортшыларының өнерін талдау;
9) жаттықтырушылар кеңестері мен Ұйымдар кеңестерінің ережесі, құрамы және материалдары;
10) міндетті статистикалық деректердің нысандары;
11) өзге де қажетті құжаттар.
23. Штаттық кестені Ұйымдардың басшысы бекітеді және жыл сайын ағымдағы жылдың 10 қаңтарынан кешіктірмей жергілікті атқарушы органмен келісіледі.
5 тарау. Ұйымдардың Кеңесі
24. Ұйымдарда кеңес құрылады, оның ережесі мен құрамын Ұйымдардың басшысы бекітеді.
25. Ұйымдар кеңесінің құрамына басшы, басшының орынбасары, бөлім басшылары, әдіскерлер, Ұйымдардың аға жаттықтырушылары және жергілікті атқарушы органның өкілдері (келісім бойынша), дене шынықтыру-спорт ұйымдарының өзге де мамандары.

26. Заседание совета проводится не реже одного раза в квартал.
27. Совет рассматривает вопросы деятельности Организаций, деятельность тренерских советов по видам спорта, методики подготовки спортсменов высокого класса и спортивного резерва, распространения передового опыта работы учебно-тренировочной, воспитательной, организационно-методической работы и планирования деятельности Организаций, анализ результатов выступлений на спортивных соревнованиях.
28. Решения Совета оформляются протоколом.
Приложение
к Правилам деятельности
организаций, осуществляющие
подготовку команд областей,
городов республиканского значения
и столицы по видам спорта
Форма
ЛИЧНАЯ КАРТОЧКА СПОРТСМЕНА
1. Фамилия ___________________________________________________
2. Имя _______________________________________________________
3. Отчество (при его наличии)___________________________________
4. Дата рождения ______________________________________________
(день, месяц, число)
5. Место рождения ____________________________________________
(область, район, город, село)
6. Образование _______________________________________________
(уровень образования, наименование учебного заведения)
7.
№ документа удостоверяющего личность
_______________________
13.
Антропометрические данные спортсмена:
Рост ___ сантиметра (ов),
вес ____ килограмм (ов)
Спортивный класс________
8.
Индивидуальный идентификационный номер
_______________________
Размер костюма: ______________________
9.
Спортивное звание
________________________
Размер головного убора: ____________
10.
Личный тренер
(Фамилия, Имя, Отчество
(при его наличии)
________________________
Размер обуви:
________________________
11.
Знание языков
________________________
Место постоянного проживания:
_______________________________
12.
Контактный телефон:
________________________
14.
Вид спорта __________________________
Выступления на республиканских и международных спортивных соревнованиях:
№ п/п
Наименование соревнований
Место, сроки и дата (по хронологии) проведения
Планируемый результат
Показанный результат
1
2
Подпись спортсмена __________
Подпись тренера _____________
Приложение 6 к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 18 сентября 2025 года № 177
Приложение 8-4 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 22 ноября 2014 года № 106
Правила деятельности Тренировочных центров, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила деятельности Тренировочных центров, в которых осуществляется учебно-тренировочный процесс по подготовке спортивного резерва и спортсменов высокого класса (далее – Правила), определяют порядок деятельности Тренировочных центров (далее – Центр), создаваемых уполномоченным органом в области физической культуры и спорта (далее – Уполномоченный орган) или местным исполнительным области, города республиканского значения и столицы.
2. Центр является юридическим лицом и в своей деятельности руководствуются законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, приказами уполномоченных органов по государственному имуществу, по физической культуре и спорту и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящими Правилами и уставом Центра.

26. Кеңестің отырысы тоқсанына кемінде бір рет өткізіледі.
27. Кеңес Ұйымдар қызметінің мәселелерін, спорт түрлері бойынша жаттықтырушылар кеңестерінің қызметін, жоғары дәрежелі спортшыларды және спорт резервін даярлау әдістемесін, оқу-жаттығу, тәрбие, ұйымдастырушылық-әдістемелік жұмыстардың озық тәжірибелерін тарату және Ұйымдар қызметін жоспарлауды қарастырады, спорттық жарыстардың нәтижелеріне анализ жасайды.
28. Кеңестің шешімдері хаттамамен ресімделеді.
Қосымша
спорт түрлері бойынша
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және
астананың командаларын
даярлауды жүзеге асыратын
ұйымдар қызметінің
қағидаларына
Нысан
СПОРТШЫНЫҢ ЖЕКЕ КАРТОЧКАСЫ
1. Тегі _________________________________________________
2.Аты-жөні _____________________________________________
3. Әкесінің аты (ол болған жағдайда)________________________
4. Туған күні ____________________________________________
(күні, айы, күні)
5. Туған жері ____________________________________________
(облыс, аудан, қала, ауыл)
6. Білім беру _____________________________________________
(білім деңгейі, оқу орнының атауы)
7.
Жеке куәлік номері №
_______________________
13.
Спортшының антропометриялық мәліметтері:
Бойы ___ сантиметр (дер),
салмағы ____ килограмм (ов)
Спорттық сынып________
8.
Жеке сәйкестендіру нөмірі
_______________________
Костюм өлшемі: ______________________
9.
Спорттық атағы
________________________
Бас киімнің өлшемі: ____________
10.
Жеке жаттықтырушы
(Тегі, Аты, әкесінің аты)
(ол болған жағдайда)
________________________
Аяқ киімнің өлшемі:
________________________
11.
Тілдерді білуі
________________________
Тұрақты тұратын жері:
_______________________________
12.
Байланыс телефоны:
________________________
14.
Спорт түрі __________________________
Республикалық және халықаралық спорттық жарыстарға қатысу:
р/с
Жарыстардың атауы
Өткізілетін орны, мерзімі және күні (хронология бойынша)
Жоспарланған нәтиже
Көрсетілген нәтиже
1
2
Спортшының қолы ______________
Жаттықтырушының қолы ________
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2025 жылғы 18 қыркүйектегі
№ 177 бұйрығына 6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2014 жылғы 22 қарашадағы
№ 106 бұйрығына 8-4-қосымша
Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын жаттығу орталықтары қызметінің қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Спорт резервін және жоғары дәрежелі спортшыларды даярлау бойынша оқу-жаттығу процесі жүзеге асырылатын жаттығу орталықтары қызметінің қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар), дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен (бұдан әрі – Уәкілетті орган) немесе облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдармен құрылатын жаттығу Орталықтары (бұдан әрі – Орталық) қызметінің тәртібін анықтайды.
2. Орталық заңды тұлға болып табылады және өз қызметінде Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерін, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерін, мемлекеттік мүлік, дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органдардың бұйрықтарын және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ осы Ережелер мен Орталықтың жарғысын басшылыққа алады.

3. Центр может иметь республиканский, областной статус и открывать свои филиалы.
4. Центр создается по спорту высших достижений.
Глава 2. Цели, задачи, функции
5. Целью создания Центра является организация и проведение круглогодичной централизованной подготовки национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта для повышения их спортивного мастерства.
6. Задачами Центра являются:
1) создание необходимой инфраструктуры для полноценной подготовки спортсменов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта;
2) организация и проведение учебно-тренировочных сборов спортсменов национальных и штатных национальных команд Республики Казахстан по видам спорта, команд областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта, а также соревнований республиканского и международного значения;
3) обеспечение конкурентоспособности Центра на мировой арене.
7. Функциями Центра являются:
1) по направлению инфраструктуры:
оснащение Центра современным оборудованием и технологиями;
обеспечение условий для круглогодичной подготовки спортсменов (крытые арены, бассейны, залы);
организация специализированных зон (питание, проживание, восстановление, медицина);
2) по направлению учебно-тренировочных сборов и соревнований:
разработка и утверждение календаря учебно-тренировочных сборов и соревнований;
координация тренировочного процесса;
организация технического обеспечения соревнований;
проведение мастер-классов, лекций и семинаров для тренеров, спортсменов и иных специалистов;
3) по направлению конкурентоспособности Центра:
внедрение передовых технологий и научных разработок в тренировочный процесс;
привлечение международных экспертов, тренеров и спортивных ученых;
сотрудничество с международными спортивными организациями и федерациями;
организация республиканских и международных спортивных мероприятий;
создание образовательных и научных программ в сфере спорта;
мониторинг и анализ эффективности подготовки спортсменов по мировым стандартам.
Глава 3. Организация работы Центра
8. Работа Центра ведется по следующим направлениям:
1) материально-техническое обеспечение, качественное обеспечение тренировочного процесса и соревнований в соответствии с установленными мировыми стандартами и передовыми технологиями (сооружения, инвентарь, оборудование).
Наличие структурных подразделений, специализированные залы по видам спорта для проведения спортивных соревнований и учебно-тренировочного процесса;

3. Орталықтың республикалық, облыстық мәртебесі болуы мүмкін және филиалдар аша алады.
4. Орталық жоғары жетістіктер спорты бойынша құрылады.
2. Мақсаттары, міндеттері, функциялары
5. Орталықты құрудың мақсаты спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және штаттық ұлттық командаларын, спорт түрлері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың командаларын олардың спорттық шеберлігін арттыру үшін жыл бойына орталықтандырылған дайындықты ұйымдастыру және өткізу болып табылады.
6. Орталықтың міндеттері:
1) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық және штаттық ұлттық командаларының, спорт түрлері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың командаларының спортшыларын толыққанды даярлау үшін қажетті инфрақұрылымды құру;
2) спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасы ұлттық және штаттық ұлттық командалары спортшыларының, спорт түрлері бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар командаларының спортшыларының оқу-жаттығу жиындарын, сондай-ақ республикалық және халықаралық маңызы бар жарыстарды ұйымдастыру және өткізу;
3) Орталықтың әлемдік аренада бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету болып табылады.
7. Қойылған міндеттерді жүзеге асыру үшін Орталық келесі функцияларды орындайды:
1) инфрақұрылым бағыты бойынша:
Орталықты заманауи жабдықтармен және технологиялармен жабдықтау;
спортшылардың жыл бойы дайындығы үшін жағдайларды қамтамасыз ету (жабық ареналар, бассейндер, залдар);
мамандандырылған аймақтарды ұйымдастыру (тамақтану, тұру, қалпына келтіру, медицина);
2) оқу-жаттығу жиындары мен жарыстардың бағыты бойынша:
оқу-жаттығу жиындары мен жарыстардың күнтізбесін әзірлеу және бекіту;
жаттығу үдерісін үйлестіру;
жарыстарды техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
жаттықтырушыларға, спортшыларға және басқа мамандарға шеберлік сыныптарын, дәрістер мен семинарлар өткізу;
3) орталықтың бәсекеге қабілеттілігі бағыты бойынша:
оқыту үдерісіне озық технологиялар мен ғылыми әзірлемелерді енгізу;
халықаралық сарапшыларды, жаттықтырушыларды және спорт ғалымдарын тарту;
халықаралық спорт ұйымдарымен және федерациялармен ынтымақтастық;
республикалық және халықаралық спорттық іс-шараларды ұйымдастыру;
спорт саласында білім беру және ғылыми бағдарламаларды құру;
спортшыларды әлемдік стандарттар бойынша даярлаудың тиімділігін мониторингілеу және талдау.
3. Орталықтың жұмысын ұйымдастыру
8. Орталықтың жұмысы келесі бағыттар бойынша жүргізіледі:
1) материалдық-техникалық қамтамасыз ету, белгіленген әлемдік стандарттар мен озық технологияларға (құрылыстар, құрал-саймандар, жабдықтар) сәйкес оқу-жаттығу үдерісі мен жарыстарды сапалы қамтамасыз ету.
Спорттық жарыстар мен оқу-жаттығу процесін өткізуге арналған құрылымдық бөлімшелердің, спорт түрлері бойынша мамандандырылған залдардың болуы;

2) медико-биологическое обеспечение сохранение состояния здоровья и повышение функциональных возможностей спортсменов, проведение комплекса диагностических, профилактических, лечебных и восстановительных мероприятий, в том числе по повышению резервных возможностей организма спортсменов, организация и проведение антидопинговых мероприятий;
3) научное обеспечение, разработка и внедрение новых знаний и технологий, научные лаборатории по спортивной подготовке, функциональной диагностике, биомеханики, проведение фундаментальных и прикладных исследований, научных разработок; научно-методическое обеспечение спортивной подготовки, привлекать специалистов Республики Казахстан и других стран на договорной основе;
4) проведение повышений квалификации тренерского состава и других работников Центра, проведение семинаров, конференции;
5) взаимодействие с органами управления по организационным вопросам национальных команд Республики Казахстан, команд Республики Казахстан, областей, городов республиканского значения и столицы по видам спорта для повышения их спортивного мастерства.

2) медициналық-биологиялық қамтамасыз ету, спортшылардың денсаулық жағдайын сақтау және функционалдық мүмкіндіктерін арттыру, диагностикалық, профилактикалық, емдік және сауықтыру іс-шараларының кешенін жүргізу, оның ішінде спортшылар ағзасының резервтік мүмкіндіктерін арттыру, допингке қарсы іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу;
3) ғылыми қамтамасыз ету, білім мен технологияларды әзірлеу және енгізу, іргелі және қолданбалы зерттеулердің, ғылыми әзірлемелердің тәртібі; спорттық дайындықты ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету, келісім-шарт негізінде Қазақстан Республикасының және басқа елдердің мамандарын тарту;
4) Орталықтың жаттықтырушылар құрамының және басқа да мамандарының кәсіби біліктілігін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастыру, семинарлар, мәжілістер мен конференциялар өткізу;
5) Қазақстан Республикасының ұлттық командаларының, спорт түрлері бойынша Қазақстан Республикасының командаларының, олардың спорттық шеберліктерін арттыру бойынша, спорт түрлері бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың командаларымен ұйымдастырушылық мәселелер бойынша басқару органдарымен өзара әрекеттесу.