О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 сентября 2025 года № 689. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 сентября 2025 года № 36887
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 ноября 2014 года № 819 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка учреждений уголовно-исполнительной системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9984) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 16) части 1 статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:".
в Правилах внутреннего распорядка учреждений уголовно-исполнительной системы, утвержденных указанным приказом:
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Проверки проводятся - на плацу, путем построения по отрядам. Проводится сверка осужденных по карточкам, а затем, количественный подсчет общего числа осужденных.
При зачитывании фамилии осужденного, он откликается словами "Мен" или "Я", прибывает к месту перед сотрудником на расстояние не более двух метров, для сверки его личности с фотографией на карточке снимает головной убор (кроме зимнего периода) и произносит четко и внятно свое имя и отчество (при его наличии). После чего переходит в противоположную сторону строя на свое место.
От построения освобождаются осужденные, отдыхающие после работы в ночную смену, имеющие освобождение по болезни с постельным режимом, а также занятые на работах, оставление которых невозможно. Наличие таких лиц проверяется в местах их нахождения.
Проверки наличия лиц с инвалидностью первой и второй группы, которые не способны к самообслуживанию и передвижению без специальных средств передвижения (кресла-коляски), при наличии медицинского заключения, осуществляются в изолированном участке.
Проверки осужденных в лечебно-профилактических учреждениях производятся по изолированным участкам либо палатам.";
абзац первый пункта 76 изложить в следующей редакции:
"76. Осужденным с правом получения передач предоставляются свидания: краткосрочные продолжительностью два часа, длительные на территории учреждения продолжительностью двое суток, а имеющим третью положительную степень поведения, – продолжительностью трое суток. В учреждениях средней безопасности для содержания несовершеннолетних осужденным кроме того предоставляются длительные свидания с проживанием вне учреждения продолжительностью до пяти суток. По письменной заявке осужденного или лица, прибывшего на свидание, свидание может предоставляться на одни сутки или продолжительность свидания может быть сокращена. При этом свидание считается использованным полностью.";
пункт 101 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 15 қыркүйектегі № 689 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 19 қыркүйекте № 36887 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің iшкi тәртiптеме қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 17 қарашадағы № 819 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9984 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспені мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінің 16-бабының 1-бөлігі 16) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:".
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің iшкi тәртiптеме қағидаларында:
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Тексеру плацта жасақтар бойынша сапқа тұрғызу арқылы жүргізіледі. Сотталғандарды карточкалары бойынша салыстырып тексеру, содан кейін сотталғандардың жалпы санын есептеу жүргізіледі.
Сотталғанның тегі оқылған кезде, ол "Мен" немесе "Я" деген сөздермен дыбыс береді, екі метрден аспайтын қашықтықта қызметкердің алдына келіп, жеке басын карточкадағы фотосуретпен салыстыру үшін бас киімін шешеді, (қысқы кезеңнен басқа) және атын және әкесінің атын (болған кезде) анық және түсінікті түрде атайды. Содан кейін саптың қарама-қарсы жағындағы өз орнына өтеді.
Сапқа тұрғызудан түнгі ауысымдағы жұмыстан кейін демалып жатқандар, төсек тартып жатқан ауруы бойынша босатылған сотталғандар, сондай-ақ тастап кетуі мүмкін емес жұмыстардағы сотталғандар босатылады. Мұндай адамдардың бар-жоғын тексеру олар орналасқан орындарда жүргiзiледі.
Өзіне өзі қызмет көрсете алмайтын және арнаулы жүрiп-тұру құралдарынсыз (кресло-арбалар) жүріп-тұра алмайтын бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамдардың бар-жоғын тексеру, медициналық қорытынды болған кезде оқшауланған учаскеде жүзеге асырылады.
Мекемелерде орналасқан медициналық ұйымдарда сотталғандарды тексеру оқшауланған учаскелер не палаталар бойынша жүргізіледі.";
76-тармақтың бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Сотталғандарға: сәлемдеме алу құқығымен ұзақтығы екі сағат қысқа мерзімді, ұзақтығы 2 тәулік, ал дәрежесі үшінші оң мінез-құлықты сотталғандарға ұзақтығы 3 тәулік, ұзақ мерзімді мекеме аумағында кездесулер беріледі. Кәмелетке толмаған сотталғандарды ұстауға арналған орташа қауіпсіз мекемелерде сотталғандарға бұдан басқа ұзақтығы 5 тәулікке дейін мекеме аумағынан тыс жерде тұрумен ұзақ мерзімді кездесу беріледі. Сотталғанның немесе кездесуге келген адамның жазбаша өтініші бойынша кездесу бір тәулікке немесе кездесу ұзақтығы қысқаруы мүмкін. Бұл ретте, кездесу толықтай пайдаланылған болып саналады.";
101-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"101. Для поддержания социальных связей осужденным по их заявке предоставляются телефонные переговоры с близкими родственниками и лицами, указанными в личном деле.
Телефонные разговоры, в том числе с использованием систем видеосвязи, при наличии технических возможностей, представляются по письменной заявке осужденного, в котором указывается адрес, номер телефона абонента и продолжительность разговора 15 минут в утвержденный день. Телефонные переговоры оплачиваются из личных средств осужденных или их супруга (супруги), близких родственников. Перед началом телефонных переговоров сотрудник учреждения предупреждает осужденного о контроле за переговорами и лично набирает номер телефона, указанный в заявке.
Решение администрации учреждения по данной заявке принимается не позднее 5 рабочих дней со дня подачи заявки.";
абзац первый пункта 104 изложить в следующей редакции:
"104. Осужденным, находящимся в строгих условиях отбывания наказания, а также водворенным в дисциплинарный изолятор, одиночную камеру и помещение временной изоляции, переведенным в учреждение смешанной безопасности для обеспечения правопорядка в учреждениях, телефонный разговор разрешается в исключительных личных обстоятельствах: смерти или тяжелой болезни супруга (супруги), близкого родственника, угрожающей жизни больного; стихийного бедствия, причинившего значительный материальный ущерб его семье.";
пункт 108 изложить в следующей редакции:
"108. Длительные выезды за пределы учреждения предоставляются осужденным, отбывающим наказание в учреждениях минимальной безопасности, один раз в год по месту жительства, во время ежегодного оплачиваемого отпуска, по их заявке.";
пункт 133 изложить в следующей редакции:
"133. Дежурство и санитарная уборка в камерах, комнатах и помещениях общего пользования в карантинных отделениях, дисциплинарных изоляторах, отрядах, помещениях временной изоляции возлагается поочередно на каждого осужденного, согласно утвержденному графику, а в одиночных камерах на лиц, в них содержащихся. Дежурство осужденных и санитарная уборка помещений обеспечивается в порядке, по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 143-1 следующего содержания:
"143-1. В случае отсутствия либо устранения угрозы совершения уголовного правонарушения против личности осужденного со стороны осужденных или других лиц, на основании постановления начальника учреждения, согласованного с прокурором, прекращается содержание осужденного в безопасном месте.";
пункт 163 изложить в следующей редакции:

"101. Әлеуметтік байланыстарын сақтау үшін сотталғандарға телефондық сөйлесулер жеке ісінде көрсетілген жақын туыстарымен және адамдармен олардың өтінімдері бойынша ұсынылады.
Телефон арқылы сөйлесулер, оның ішінде техникалық мүмкіндіктер болған кезде бейнебайланыс жүйесін пайдаланумен, сотталғанның жазбаша өтінімі бойынша беріледі, онда абоненттің мекенжайы, телефон нөмірі және бекітілген күніне 15 минут сөйлесу ұзақтығы көрсетіледі. Телефон арқылы сөйлесулер сотталғандардың немесе олардың жұбайы (зайыбы), жақын туыстарының жеке қаражаттары есебінен төленеді. Телефон арқылы сөйлесулер алдында мекеме қызметкері сотталғанды сөйлесу бақыланатыны туралы ескертеді және жеке өзі өтінімде көрсетілген телефонның нөмірін тереді.
Мекеме әкiмшiлiгiнiң осы өтiнiм бойынша шешiмi өтiнiм берiлген күннен бастап 5 жұмыс күнiнен кешiктiрмей қабылданады.";
104-тармақтың бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"104. Жазаны өтеудің қатаң жағдайларында ұсталатын сотталғандарға, сондай-ақ тәртiптiк изоляторға, жалғыз адамдық камераға және уақытша оқшаулау үй-жайларында қамалған, мекемелерде құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету үшін қауіпсіздігі аралас мекемеге ауыстырған сотталғандарға жұбайы (зайыбы), жақын туысы қайтыс болған немесе науқастың өміріне қатер төндіретіндей қатты ауырған, оның отбасына айтарлықтай материалдық залал келтірген дүлей зілзала болған айрықша жеке мән-жайларында телефон арқылы сөйлесуге рұқсат беріледі.";
108-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"108. Жылына бір рет тұрғылықты мекен-жайы бойынша, жыл сайынғы ақылы демалыс уақытына, мекеменің шегінен тыс жерге ұзақ мерзiмге шығулар қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерде жазасын өтеп жатқан сотталғандарға олардың өтінімдері бойынша беріледі.";
133-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"133. Карантиндік бөлімшелердегі, тәртiптiк изоляторлардағы, жасақтардағы, уақытша оқшаулау үй-жайларының камераларындағы жалпы пайдалануға бөлмелерінде және үй-жайларында кезекшiлiк және санитарлық тазалау жұмыстары кезек бойынша әрбiр сотталғанға, ал жалғыз адамдық камераларда онда ұсталатын адамдарға жүктеледi. Сотталғандардың кезекшiлігі осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тәртіпте қамтамасыз етіледі.";
143-1-тармағымен мынадай редакцияда толықтыру:
"143-1. Сотталған немесе басқа адамдар тарапынан сотталған адамның жеке басына қарсы қылмыстық құқық бұзушылық жасау қауіпті болмаған не жойылған жағдайда, мекеме бастығының прокурормен келісілген қаулысының негізінде сотталған адамды қауіпсіз жерде ұстау тоқтатылады.";
163-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"163. Осужденные, отбывающие наказание в учреждениях средней безопасности для содержания несовершеннолетних, находящиеся в льготных условиях пользуются правом проживания и передвижения за пределами учреждений на основании пропуска, форма которого указана в Правилах организации деятельности по осуществлению контроля и надзора за поведением лиц, содержащихся в учреждениях УИС.";
пункт 179 изложить в следующей редакции:
"179. Во время проведения влажной уборки, осужденные, проходят в комнату воспитательной работы или изолированный участок общежития.";
приложение 15 к настоящим Правилам изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу;
2) в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 августа 2014 года № 551 "Об утверждении Правил направления осужденных в учреждения уголовно-исполнительной системы для отбывания наказания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9759):
в Правилах направления осужденных в учреждения уголовно-исполнительной системы для отбывания наказания, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Осужденные направляются для отбывания наказания в учреждения не позднее десяти календарных дней со дня получения администрацией следственного изолятора распоряжения суда об исполнении приговора, вступившего в законную силу, за исключением осужденных:
1) больных туберкулезом, у которых на момент вступления приговора в законную силу выявлено бактериовыделение, подтвержденное лабораторно, до его прекращения;
2) с другими опасными инфекционными заболеваниями до выздоровления лица, когда не требуется дальнейшего стационарного лечения;
3) в отношении которых оформляется документ, удостоверяющий личность;
4) которым до конца срока отбывания наказания осталось не более месяца.";
дополнить пунктом 10-2 следующего содержания:
"10-2. Осужденный, у которого после вступления приговора суда в законную силу, выявлен туберкулез либо другое опасное инфекционное заболевание оставляется в следственном изоляторе до прекращения бактериовыделения, подтвержденного лабораторно либо отсутствия необходимости дальнейшего стационарного лечения.
Решение об оставлении принимается уполномоченным органом УИС в условиях, предусмотренных УИК для учреждений того вида, который был назначен судом.".
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

"163. Кәмелетке толмағандарды ұстауға арналған орташа қауіпсіз мекемелерде жеңiлдiктi жағдайларда жазаны өтейтін сотталғандар нысаны қылмыстық-атқару қызметі саласында уәкілетті органмен белгіленетін рұқсатнама негізінде мекемелер шегінен тыс жерде тұру және қозғалу құқығына ие болады, рұқсатнама нысаны ҚАЖ мекемелерінде ұсталатын адамдардың мінез-құлқына бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі қызметті ұйымдастыру қағидаларында көрсетілген.";
179-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"179. Ылғалды жинау кезінде сотталғандар тәрбие жұмысы бөлмесіне немесе жатақхананың оқшауланған учаскесіне өтеді.";
Осы Қағидаларға 15-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2) "Сотталғандарды жазасын өтеу үшін қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелеріне жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 22 тамыздағы № 551 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9759 болып тіркелген):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сотталғандарды жазасын өтеу үшін қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелеріне жіберу қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Сотталған адам тергеу изоляторының әкiмшiлiгi заңды күшіне енген үкімді орындау туралы сот өкімін алған күннен бастап:
1) үкім заңды күшіне енген сәтте тоқтатылғанға дейін бактерия бөлінуі жалғасатын, зертханалық расталған туберкулезбен ауыратын;
2) одан әрі стационарлық емдеу талап етілмеген кезде адам сауыққанға дейін басқа да қауіпті жұқпалы аурулармен ауыратын;
3) жеке басын куәландыратын құжат ресімделеп жатқан;
4) жазасын өтеу мерзімінің соңына дейін бір айдан аспайтын мерзім қалған сотталғандарды қоспағанда он күннен кешіктірілмей жазасын өтеуге жіберіледі."
мынадай мазмұндағы 10-2-тармақпен толықтырылсын:
"Сот үкімі заңды күшіне енгеннен кейін туберкулез немесе басқа да қауіпті жұқпалы ауру анықталған сотталған адам зертханалық расталған бактерия бөлінуі тоқтатылғанға не одан әрі стационарлық емдеу қажеттілігі болмағанға дейін тергеу изоляторында қалдырылады.
Қалдыру туралы шешімді ҚАЖ-дың уәкілетті органы сот тағайындаған түрдегі мекемелер үшін ҚАК-пен көзделген жағдайларда қабылдайды.".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
Приложение к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 15 сентября 2025 года № 689
Приложение 15
к Правилам внутреннего
распорядка учреждений
уголовно-исполнительной системы
Форма
Дежурство осужденных и санитарная уборка помещений
В целях поддержания чистоты и порядка в камерах, комнатах и помещениях общего пользования в карантинных отделениях, дисциплинарных изоляторах, отрядах, одиночных камерах, помещениях временной изоляции дежурный осужденный, согласно утвержденному начальником отряда графику:
1) производит санитарную уборку помещений (мытье полов, раковин, унитазов, проветривание помещений, мытье и чистка баков для питьевой воды, наполнение их кипяченой), по окончании прогулки - прогулочного двора;
2) обо всех происшествиях и нарушениях режима немедленно сообщает сотрудникам администрации учреждения;
3) при посещении помещений сотрудниками администрации учреждения подает команду "внимание" и сообщает им о численности содержащихся в общежитии и их местонахождении в данное время (в период с отбоя и до подъема команда "внимание" не подается).

2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылығын үйлестіру департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы ішкі істер министрі Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2025 жылғы 15 қыркүйектегі
№ 689
Бұйрыққа қосымша
Бас бостандығынан айыруға
сотталғандармен тәрбие жұмысын
жүргізу қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Сотталғандардың кезекшілігі және үй-жайларынды санитарлы тазарту
Карантиндік бөлімшелердегі, тәртiптiк изоляторлардағы, жасақтардағы, уақытша оқшаулау үй-жайларында жалпы пайдалануға бөлмелерінде және үй-жайларында тазалық пен тәртіпті сақтау мақсатында, кезекші жасақ бастығы бекіткен кестеге сәйкес:
1) үй-жайларды санитарлы тазартады (еден, раковина, унитаз жуу, бөлмені желдету, ауыз суға арналған бөшкені тазалау және жуу, оны қайнаған сумен толтыру), сейілдеу аяқталған соң сейілдеу алаңына тазалық жұмыстарын жүргізеді;
2) мекемелер әкімшілігі қызметкерлеріне барлық оқиғалар мен бұзушылықтар туралы дереу хабарлайды;
3) үй-жайларға мекеме әкімшілігінің қызметкерлері келген кезде "назар аударыңдар" деген команда береді және жатақханада ұсталынатындар саны, олардың қазір қайда екендіктері туралы мәлімдейді (ұйқыға жатқан кезден бастап таңғы тұруға дейінгі уақытта "назар аударыңдар" деген команда берілмейді).