О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 августа 2025 года № 85. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2025 года № 36724
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по регулированию естественных монополий Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-
Министра – Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 августа 2025 года № 85
Перечень некоторых приказов Министра национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2021 года № 3 "Об утверждении типовых регламентов оказания услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 22039) следующие изменение и дополнения:
в Типовом регламенте оказания услуг с четким порядком действий сотрудников субъектов естественных монополий в сфере производства, передачи, распределения и (или) реализации тепловой энергии, за исключением тепловой энергии, выработанной с использованием тепла грунта, грунтовых вод, рек, водоемов, сбросной воды промышленных предприятий и электростанций, канализационно-очистных сооружений, утвержденном указанным приказом:

Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 28 тамыздағы № 85 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 тамызда № 36724 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Ұлттық
экономика министрі
2025 жылғы 28 тамыздағы
№ 85 Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің нақты іс-қимыл тәртібі бар қызметтер көрсетудің үлгілік регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 6 қаңтардағы № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22039 болып тіркелген) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Топырақтың жылуын, жерасты суларын, өзендерді, су айдындарын, өнеркәсіптік кәсіпорындардың және электр станцияларының, кәріздік-тазарту құрылысжайларының сарқынды суларын пайдалана отырып өндірілген жылу энергиясын қоспағанда, жылу энергиясын өндіру, беру, бөлу және (немесе) онымен жабдықтау саласындағы табиғи монополиялар субъектілері қызметкерлерінің нақты іс-қимыл тәртібі бар қызметтер көрсетудің үлгілік регламентінде:

дополнить пунктами 27-1 и 27-2 следующего содержания:
"27-1. Субъект естественной монополии приобретает, устанавливает, проводит поверку и текущую эксплуатацию общедомовых приборов коммерческого учета тепловой энергии многоквартирных жилых домов, ранее введенных в эксплуатацию в соответствии с подпунктом 8) пункта 23 статьи 15 Закона, за исключением случаев приемки и ввода объектов строительства в эксплуатацию.
27-2. Субъект естественной монополии принимает на свой баланс общедомовой прибор коммерческого учета тепловой энергии многоквартирного жилого дома на безвозмездной основе после ввода его в эксплуатацию.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Допуск в эксплуатацию и принятие на коммерческий учет приборов учета потребителя осуществляется представителем субъекта естественной монополии в присутствии представителя потребителя, о чем составляется соответствующий акт в двух экземплярах, один из которых получает потребитель, а второй – субъект естественной монополии, за исключением пунктов 27-1 и 27-2 настоящих Правил.".
2. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 августа 2019 года № 73 "Об утверждении Правил осуществления деятельности субъектами естественных монополий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19242) следующие дополнения:
в Правилах осуществления деятельности субъектами естественных монополий, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 48-1 следующего содержания:
"48-1. Закупки работ и услуг, отбор проектов и поставщиков, заключение договоров, приобретение товаров у казахстанских товаропроизводителей и заключение офтейк-контрактов в рамках реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов осуществляются на электронной платформе закупок национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов.
Особенности правоотношений и порядок осуществления закупок, связанных с реализацией национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов, определяются жилищным законодательством Республики Казахстан, на которые не распространяется действие законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, и действуют до окончания реализации национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов.
Принципы осуществления закупок работ и услуг в рамках национального проекта по модернизации энергетического и коммунального секторов устанавливаются согласно статье 10-12 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях".";

мынадай мазмұндағы 27-1 және 27-2-тармақтармен толықтырылсын:
"27-1. Табиғи монополия субъектісі құрылыс объектілерін пайдалануға қабылдау және беру жағдайларын қоспағанда, Заңның 15-бабы 23-тармағының 8) тармақшасына сәйкес бұрын пайдалануға берілген көппәтерлі тұрғын үйлердің жылу энергиясын үйге ортақ коммерциялық есепке алу аспаптарын сатып алады, орнатады, салыстырып тексеруді және ағымдағы пайдалануды жүргізеді.
27-2. Табиғи монополия субъектісі көппәтерлі тұрғын үйдің жылу энергиясын үйге ортақ коммерциялық есепке алу аспабын пайдалануға берілгеннен кейін өз балансына өтеусіз негізде қабылдайды.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Осы Қағидалардың 27-1 және 27-2-тармақтарын қоспағанда, тұтынушының есепке алу аспаптарын пайдалануына рұқсат беруді және коммерциялық есепке алуды тұтынушы өкілінің қатысуымен табиғи монополия субъектісінің өкілі жүзеге асырады, ол туралы екі данада тиісті акт жасалады, оның біреуін тұтынушы, ал екіншісін табиғи монополия субъектісі алады.".
2. "Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 13 тамыздағы № 73 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19242 болып тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 48-1-тармақпен толықтырылсын:
"48-1. Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғыртудың ұлттық жобасын іске асыру шеңберінде жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу, жобалар мен өнім берушілерді іріктеу, шарттар жасасу, қазақстандық тауар өндірушілерден тауарларды сатып алу және офтейік-келісімшарттар жасасу энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаның электрондық сатып алу платформасында жүзеге асырылады.
Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыруға байланысты құқықтық қатынастардың ерекшеліктері мен сатып алуды жүзеге асыру тәртібі Қазақстан Республикасының тұрғын үй заңнамасында айқындалады, оларға Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасының күші қолданылмайды және энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жобаны іске асыру аякталғанға дейін қолданылады.
Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту жөніндегі ұлттық жоба шеңберінде жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асыру қағидаттары "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-12 баптарына сәйкес белгіленеді.";

дополнить пунктами 310-2 и 310-3 следующего содержания:
"310-2. Субъект естественной монополии включает в тариф затраты на приобретение, установку, поверку и эксплуатацию общедомовых приборов коммерческого учета, на услуги по производству, передаче, распределению и реализации тепловой энергии в соответствии с подпунктом 8) пункта 23 статьи 15 настоящего Закона, за исключением случаев приемки и ввода объектов строительства в эксплуатацию.
310-3. Субъект естественной монополии принимает на свой баланс общедомовой прибор коммерческого учета тепловой энергии многоквартирного жилого дома на безвозмездной основе после ввода его в эксплуатацию.";
дополнить пунктом 322-1 следующего содержания:
"322-1. Настоящая глава не распространяется на приобретение и установку общедомового прибора коммерческого учета тепловой энергии, за исключением пунктов 310-2 и 310-3 настоящих Правил.".
3. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 "Об утверждении Правил формирования тарифов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19617) следующие изменения:
в Правилах формирования тарифов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 16) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"16) документы, подтверждающие фактические данные о затратах и об объемах регулируемых услуг за четыре квартала, предшествующие представлению заявки, и за предыдущий календарный год (копии договоров (на приобретение общедомовых приборов коммерческого учета на услуги по передаче, распределению и реализации тепловой энергии), актов выполненных работ, накладных, счет-фактур, пообъектный перечень основных средств (на установку, поверку и эксплуатацию общедомовых приборов коммерческого учета на услуги по передаче, распределению и реализации тепловой энергии) и нематериальных активов с указанием балансовой и остаточной стоимости, срока службы, годовой амортизации).";
подпункт 5) пункта 630 изложить в следующей редакции:
"5) прочие производственные расходы, непосредственно относящиеся к регулируемой услуге, включаются в затратную часть тарифа, в том числе затраты за приобретение, установку, поверку и эксплуатацию общедомовых приборов коммерческого учета на услуги по передаче, распределению и реализации тепловой энергии, на основании подтверждающих документов с учетом отраслевых особенностей.".

мынадай мазмұндағы 310-2 және 310-3-тармақтармен толықтырылсын:
"310-2. Табиғи монополия субъектісі құрылыс объектілерін пайдалануға қабылдау және беру жағдайларын қоспағанда, Заңның 15-бабы 23-тармағының 8-1) тармақшасына сәйкес бұрын пайдалануға берілген көппәтерлі тұрғын үйлердің жылу энергиясын үйге ортақ коммерциялық есепке алу аспаптарын сатып алады, орнатады, салыстырып тексеруді және ағымдағы пайдалануды жүргізеді.
310-3. Табиғи монополия субъектісі құрылыс объектілерін қабылдау және пайдалануға беру жағдайларын қоспағанда, осы Заңның 15-бабы 23-тармағының 8) тармақшасына сәйкес жылу энергиясын өндіру, беру, тарату және өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған үйге ортақ коммерциялық есепке алу аспаптарын сатып алу, орнату, салыстырып тексеру және пайдалану шығындарын тарифке енгізеді.";
мынадай мазмұндағы 322-1-тармақпен толықтырылсын:
"322-1. Осы тарау осы Қағидалардың 310-2 және 310-3-тармақтарын қоспағанда, жылу энергиясын үйге ортақ коммерциялық есепке алу аспабын сатып алуға және орнатуға қолданылмайды.".
3. "Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19617 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тарифтерді қалыптастыру қағидаларында:
15-тармақтың 16) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"16) өтінім ұсынудың алдындағы төрт тоқсан үшін және алдыңғы күнтізбелік жыл үшін реттеліп көрсетілетін қызметтердің шығындары мен көлемі туралы нақты деректерді растайтын құжаттар (шарттардың, оның ішінде жылу энергиясын беру, бөлу және өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге арналған үйге ортақ коммерциялық есепке алу аспаптарын сатып алуға), орындалған жұмыстар актілерінің, жүкқұжаттардың, шот-фактуралардың көшірмелері, баланстық және қалдық құнын, қызмет мерзімін, жылдық амортизациясын көрсете отырып, негізгі құралдар (жылу энергиясын беру, бөлу және өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге үйге ортақ коммерциялық есепке алу аспаптарын орнатуға, тексеруге және пайдалануға) мен материалдық емес активтердің объектілері бойынша тізбесі қоса беріледі.";
630-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) салалық ерекшелікті ескере отырып, растаушы құжаттардың негізінде, реттеліп көрсетілетін қызметке тікелей жататын өзге өндірістік шығыстар тарифтің шығын бөлігіне, оның ішінде үйге ортақ коммерциялық есепке алу аспаптарын сатып алу, орнату, салыстырып тексеру және пайдалану шығындары жылу энергиясын беру, бөлу және өткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге қосылады.".